EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/322/07

Výzva na predkladanie návrhov na rok 2009 – Program Európa pre občanov (2007 – 2013) – Realizácia akcií programu: Aktívni občania pre Európu, Aktívna občianska spoločnosť v Európe a Aktívna európska pamiatka

Ú. v. EÚ C 322, 30.12.2009, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.12.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 322/19


Výzva na predkladanie návrhov na rok 2009 – Program „Európa pre občanov“ (2007 – 2013)

Realizácia akcií programu: Aktívni občania pre Európu, Aktívna občianska spoločnosť v Európe a Aktívna európska pamiatka

2009/C 322/07

ÚVOD

Táto výzva na predkladanie návrhov je založená na rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady č. 1904/2006/ES z 12. decembra 2006, ktorým sa na obdobie rokov 2007–2013 ustanovuje program Európa pre občanov na podporu aktívneho európskeho občianstva (1). Podrobné podmienky tejto výzvy na predkladanie návrhov sa nachádzajú v programovej príručke pre program „Európa pre občanov“ uverejnenej na internetovej stránke Európa (pozri bod VIII). Programová príručka tvorí neoddeliteľnú súčasť tejto výzvy na predkladanie návrhov.

I.   Ciele

Program Európa pre občanov má tieto osobitné ciele:

spájanie ľudí z miestnych komunít po celej Európe, aby sa delili o skúsenosti, názory a hodnoty a vymieňali si ich, poučili sa z minulosti a budovali budúcnosť,

prostredníctvom spolupráce v rámci organizácií občianskej spoločnosti na európskej úrovni podporovanie činnosti, diskusie a úvah týkajúcich sa európskeho občianstva a demokracie, spoločných hodnôt, spoločnej histórie a kultúry,

približovanie Európy jej občanom prostredníctvom podporovania európskych hodnôt a úspechov pri súčasnom zachovaní pamiatky jej minulosti,

podporovanie interakcie medzi občanmi a organizáciami občianskej spoločnosti zo všetkých účastníckych krajín, prispievanie k medzikultúrnemu dialógu a zdôrazňovanie európskej rozmanitosti a jednoty s osobitnou pozornosťou činnostiam zameraným na vytváranie užších vzťahov medzi občanmi členských štátov Európskej únie pred 30. aprílom 2004 a občanmi členských štátov, ktoré pristúpili po tomto dátume.

II.   Oprávnení žiadatelia

Program je otvorený pre všetkých navrhovateľov so sídlom v jednej z krajín zúčastňujúcich sa na programe, ktorí sú:

verejným orgánom, alebo

neziskovou organizáciou s právnou subjektivitou (právnická osoba).

Každá aktivita programu sa však zameriava na špecifickejší okruh organizácií. Oprávnenosť organizácií predkladajúcich návrh je z tohto dôvodu definovaná v programovej príručke konkrétne pre každé opatrenie/podopatrenie.

Krajiny oprávnené v rámci tohto programu sú:

členské štáty EÚ (2),

Chorvátsko,

Albánsko,

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).

III.   Oprávnené akcie

Program Európa pre občanov podporuje projekty propagujúce aktívne európske občianstvo.

Táto výzva sa vzťahuje na nasledujúce aktivity programu Európa pre občanov:

Akcia 1 –   Aktívni občania pre Európu

Opatrenie 1 –   Partnerstvá miest

Toto opatrenie je zamerané na činnosti, ktoré zahŕňajú alebo podporujú priame výmeny medzi občanmi Európy prostredníctvom ich účasti na činnostiach v rámci partnerstva miest.

Opatrenie 1.1. –   Stretnutia občanov v rámci partnerstva miest

Toto opatrenie je zamerané na činnosti, ktoré zahŕňajú alebo podporujú priame výmeny medzi občanmi Európy prostredníctvom ich účasti na činnostiach týkajúcich sa partnerstva miest. Do projektu musia byť zapojené mestá alebo obce aspoň z 2 účastníckych krajín, z ktorých aspoň jedna je členským štátom EÚ. Projekt musí mať minimálne 25 medzinárodných účastníkov z pozvaných miest alebo obcí, pričom aspoň 5 účastníkov bude z každého pozvaného mesta či obce. Maximálna doba trvania stretnutia je 21 dní. Maximálna výška prideleného grantu je 22 000 EUR na projekt. Je možné požiadať maximálne o 40 000 EUR na projekt v prípade účasti aspoň 10 miest na projekte. Minimálna výška grantu je 2 500 EUR.

Granty pre stretnutia občanov v rámci partnerstva miest sú zamerané na spolufinancovanie organizačných nákladov hostiteľského mesta a cestovné náklady pozvaných účastníkov. Výpočet grantu je založený na paušálnych sadzbách.

Opatrenie 1.2. –   Siete medzi partnerskými mestami

Toto opatrenie podporuje rozvoj sietí vytvorených na základe partnerských zväzkov medzi mestami, ktoré sú dôležité na zabezpečenie štruktúrovanej, intenzívnej a mnohostrannej spolupráce medzi mestami alebo obcami, a tým prispievajú k maximalizácii vplyvu programu. V rámci projektu musia byť naplánované aspoň 3 podujatia. Musia zapájať obce aspoň zo 4 účastníckych krajín, z ktorých aspoň jedna je členským štátom EÚ. Na projekte sa musí zúčastniť minimálne 30 medzinárodných účastníkov z pozvaných obcí. Maximálna dĺžka projektu je 24 mesiacov, maximálna dĺžka každého podujatia je 21 dní.

Maximálna oprávnená výška grantu na projekt v rámci tohto opatrenia je 150 000 EUR. Minimálna oprávnená výška grantu je 10 000 EUR. Výpočet grantu je založený na paušálnych sadzbách.

Opatrenie 2 –   „Občianske projekty“ a „Podporné opatrenia“

Opatrenie 2.1. –   Občianske projekty

Toto opatrenie je zamerané na najväčšiu výzvu dnešnej Európskej únie: ako preklenúť vzdialenosť medzi občanmi a Európskou úniou. Jeho cieľom je hľadať pôvodné a nové metodiky s potenciálom vyzývať k občianskej účasti a podnecovať k dialógu medzi európskymi občanmi a inštitúciami Európskej únie.

Do projektu musí byť zapojených aspoň 5 účastníckych krajín, z ktorých aspoň jedna je členským štátom EÚ. Na projekte sa musí zúčastniť aspoň 200 účastníkov. Maximálne trvanie projektu je 12 mesiacov.

Výška grantu sa vypočíta na základe vyrovnaného, podrobného predbežného rozpočtu vyhotoveného v eurách. Priznaný grant nesmie prekročiť 60 % celkovej výšky oprávnených nákladov na projekt. Minimálna výška grantu bude 100 000 EUR. Maximálna oprávnená výška grantu na projekt v rámci tohto opatrenia je 250 000 EUR.

Opatrenie 2.2. –   Podporné opatrenia

Toto opatrenie je nástrojom na kvalitatívne rozvíjanie projektov predložených v rámci Akcie 1 „Aktívni občania pre Európu“. Podporuje výmenu skúseností, poznatkov a dobrej praxe, ako aj aktivít, ktoré môžu viesť k vytvoreniu dlhodobých partnerstiev a sietí.

Do projektu musia byť zapojené aspoň 2 účastnícke krajiny, z ktorých aspoň jedna je členským štátom EÚ. Maximálne trvanie je 12 mesiacov. Je potrebné naplánovať aspoň 2 podujatia na projekt.

Výška grantu sa vypočíta na základe vyrovnaného, podrobného predbežného rozpočtu vyhotoveného v eurách. Výška grantu nesmie presiahnuť maximálnu mieru 80 % oprávnených nákladov na príslušnú akciu. Minimálna oprávnená výška grantu je 30 000 EUR. Maximálna oprávnená výška grantu na projekt v rámci tohto opatrenia je 100 000 EUR.

Akcia 2 –   Aktívna občianska spoločnosť v Európe

Opatrenie 3 –   Podpora projektov organizácií občianskej spoločnosti

Cieľom tohto opatrenia je podporiť konkrétne projekty navrhované organizáciami občianskej spoločnosti z rôznych účastníckych štátov. Tieto projekty by mali zvýšiť povedomie o otázkach európskeho záujmu, a prispieť k podpore vzájomného porozumenia o rôznych kultúrach a identifikovať spoločné hodnoty prostredníctvom spolupráce na európskej úrovni.

Do projektu musia byť zapojené aspoň 2 účastnícke krajiny, z ktorých aspoň jedna je členským štátom EÚ. Maximálna doba trvania projektov je 12 mesiacov.

Grant sa môže vypočítať podľa dvoch rôznych metód, ktoré zodpovedajú rôznym prístupom, a na ktoré sa vzťahujú presne stanovené pravidlá:

a)

rozpočet založený na paušálnych sadzbách pre „projekty na podujatia“;

b)

rozpočet založený na skutočných nákladoch pre „výrobné a realizačné projekty“: Požadovaný grant v tomto prípade nesmie prekročiť 60 % oprávnených nákladov na príslušnú akciu. Maximálna výška grantu je 55 000 EUR. Minimálna oprávnená výška grantu je 10 000 EUR.

Akia 4 –   Aktívna európska pamiatka

Cieľom projektov podporovaných v rámci tejto akcie je zachovať v živej pamäti obete nacizmu a stalinizmu a zvýšiť poznatky a porozumenie súčasných a budúcich generácií o tom, čo sa dialo v koncentračných táboroch a na iných miestach masového vyhladzovania civilistov a prečo.

Maximálna doba trvania projektu je 12 mesiacov.

Grant sa môže vypočítať podľa dvoch rôznych metód:

a)

rozpočet založený na paušálnych sadzbách a paušálnych čiastkach pre „projekty na podujatia“;

b)

rozpočet založený na skutočných nákladoch pre „výrobné a realizačné projekty“: Požadovaný grant v tomto prípade nesmie prekročiť 60 % oprávnených nákladov na príslušnú akciu. Maximálna výška grantu je 55 000 EUR. Minimálna oprávnená výška grantu je 10 000 EUR.

IV.   Kritériá prideľovania grantov

Kvalitatívne kritériá (80 % dostupných bodov):

relevantnosť projektu vo vzťahu k cieľom a prioritám programu (25 %),

vhodnosť navrhovaného projektu a metód (25 %),

dosah (15 %),

zviditeľnenie a následné aktivity (15 %).

Kvantitatívne kritériá (20 % dostupných bodov):

geografický dosah (10 %),

cieľová skupina (10 %).

V.   Rozpočet

Plánovaný rozpočet v roku 2010 na tieto akcie

Akcia 1, opatrenie 1.1.

Stretnutia občanov v rámci partnerstva miest

7 000 000 EUR

Akcia 1, opatrenie 1.2.

Vytváranie tematických sietí medzi partnerskými mestami

5 165 000 EUR

Akcia 1, opatrenie 2.1.

Občianske projekty

1 500 000 EUR

Akcia 1, opatrenie 2.2.

Podporné opatrenia

1 535 000 EUR

Akcia 2, opatrenie 3

Podpora projektov organizácií občianskej spoločnosti

3 400 000 EUR

Akcia 4

Aktívna európska pamiatka

1 800 000 EUR

VI.   Termíny na predkladanie žiadostí

Akcie

Termín na predloženie

Akcia 1, opatrenie 1.1.

Stretnutia občanov v rámci partnerstva miest

1. február

1. jún

1. september

Akcia 1, opatrenie 1.2.

Vytváranie tematických sietí medzi partnerskými mestami

1. február

1. september

Akcia 1, opatrenie 2.1.

Občianske projekty

1. jún

Akcia 1, opatrenie 2.2.

Podporné opatrenia

1. jún

Akcia 2, opatrenie 3

Podpora projektov organizácií občianskej spoločnosti

15. február

Akcia 4

Aktívna európska pamiatka

30. apríl

Termín nebude predĺžený, ak pripadne na víkend alebo štátny sviatok v krajine žiadateľa, a žiadatelia musia túto skutočnosť zohľadniť pri plánovaní predloženia svojej žiadosti.

Žiadosti je potrebné poslať na túto adresu:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications — ‘Town Twinning Citizens’ Meetings’

Avenue du Bourget 1 (BOUR 01/17)

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Posudzovať sa budú len návrhy predložené na riadne vyplnenom oficiálnom formulári žiadosti a podpísanom osobou poverenou právnym zastúpením v mene žiadateľa.

Žiadosti podané faxom alebo priamo e-mailom sa nebudú posudzovať.

VII.   Ďalšie informácie

Podrobné podmienky pre predkladanie návrhov projektov a formuláre žiadostí sa nachádzajú v programovej príručke pre program Európa pre občanov na internetových stránkach:

Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Výkonnej agentúry pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm


(1)  Ú. v. EÚ L 378, 27.12.2006, s. 32.

(2)  27 členských štátov EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko.


Top