EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli6. 3. 2024
COM(2024) 114 final
2024/0063(NLE)
Návrh
NARIADENIE RADY,
ktorým sa mení a opravuje nariadenie (EÚ) 2024/257, ktorým sa na roky 2024, 2025 a 2026 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb uplatniteľné vo vodách Únie a pre rybárske plavidlá Únie v určitých vodách nepatriacich Únii
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
•Dôvody a ciele návrhu
Nariadením Rady (EÚ) 2024/257 sa na roky 2024, 2025 a 2026 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb uplatniteľné vo vodách EÚ a pre rybárske plavidlá EÚ v určitých vodách nepatriacich EÚ. Návrhom sa tieto rybolovné možnosti menia tak, aby sa zohľadnili najnovšie vedecké odporúčania a ďalší vývoj. Okrem toho sa v návrhu opravujú niektoré chyby, ktoré sa vyskytujú v nariadení (EÚ) 2024/257.
•Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky
Navrhované opatrenia sú v súlade s cieľmi a pravidlami spoločnej rybárskej politiky (SRP).
•Súlad s ostatnými politikami Únie
Navrhované opatrenia sú v súlade s ostatnými politikami EÚ, najmä s politikami v oblasti životného prostredia.
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právny základ
Právnym základom tohto návrhu je článok 43 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).
•Subsidiarita
Návrh spadá do výlučnej právomoci EÚ v zmysle článku 3 ods. 1 písm. d) ZFEÚ. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.
•Proporcionalita
V návrhu sa členským štátom prideľujú rybolovné možnosti v súlade s cieľmi nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike. Podľa článkov 16 a 17 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 o spôsobe pridelenia rybolovných možností, ktoré majú k dispozícii, plavidlám plaviacim sa pod ich vlajkou v súlade s určitými kritériami prideľovania rybolovných možností rozhodujú členské štáty. Členské štáty majú preto v súlade so sociálnym/ekonomickým modelom na využívanie dostupných rybolovných možností, ktorý si vybrali, potrebný priestor na voľné konanie pri rozdeľovaní prideleného celkového povoleného výlovu (TAC).
•Výber nástroja
Keďže návrhom sa mení existujúce nariadenie, najvhodnejším právnym nástrojom je nariadenie.
3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
•Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov
•Konzultácie so zainteresovanými stranami
Komisia viedla konzultácie so zainteresovanými stranami predovšetkým prostredníctvom poradných rád na základe svojho každoročného oznámenia s názvom Udržateľný rybolov v EÚ: aktuálny stav a smerovanie na rok 2024 [COM(2023) 303].
V reakcii na toto každoročné oznámenie vyjadrili zainteresované strany svoje názory na posúdenie stavu zdrojov Komisiou a na spôsob zabezpečenia ich vhodného riadenia. Komisia tieto odpovede zohľadnila pri tvorbe tohto návrhu.
•Získavanie a využívanie expertízy
Vedecké odporúčania Medzinárodnej rady pre výskum mora (ICES) vznikajú v rámci poradnej štruktúry, ktorú vybudovali jej expertné skupiny a orgány s rozhodovacími právomocami, a vydávajú sa v súlade s rámcovou dohodou o partnerstve s Komisiou.
•Posúdenie vplyvu
Rozsah pôsobnosti návrhu je vymedzený v článku 43 ods. 3 ZFEÚ.
Pri koncipovaní návrhu bola snaha vyhnúť sa krátkodobému prístupu a uprednostniť dlhodobú udržateľnosť. Zohľadňujú sa v ňom iniciatívy zainteresovaných strán a poradných rád, ak ich ICES vyhodnotila kladne. Návrh Komisie na reformu SRP vychádzal z posúdenia vplyvu [SEC(2011) 891], v ktorom sa uviedlo, že napriek tomu, že dosiahnutie cieľa maximálneho udržateľného výnosu (MSY) je nevyhnutnou podmienkou na zabezpečenie environmentálnej, hospodárskej a sociálnej udržateľnosti, dané tri ciele nemožno dosiahnuť izolovane.
Pokiaľ ide o rybolovné možnosti v rámci regionálnych rybárskych organizácií (RFMO) a populácie, ktoré EÚ riadi spoločne s krajinami mimo EÚ, týmto návrhom sa vykonávajú opatrenia dohodnuté na medzinárodnej úrovni. Všetky aspekty, ktoré sú relevantné pre posúdenie možných vplyvov rybolovných možností, sa zohľadňujú pri príprave a v priebehu medzinárodných rokovaní, v rámci ktorých sa rybolovné možnosti EÚ dohodnú s krajinami mimo EÚ.
•Regulačná vhodnosť a zjednodušenie
Neuplatňuje sa.
•Základné práva
V návrhu sa rešpektujú základné práva, a to najmä práva uznané v Charte základných práv Európskej únie.
4.VPLYV NA ROZPOČET
Navrhované opatrenia nebudú mať žiadny vplyv na rozpočet.
5.ĎALŠIE PRVKY
•
Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu
Cieľom návrhu je zmeniť nariadenie Rady (EÚ) 2024/257 takto:
Raja svetloškvrnitá v západnej časti Lamanšského prielivu
V nariadení (EÚ) 2024/257 bol stanovený TAC pre rajotvaré (Rajiformes) vo vodách EÚ a Spojeného kráľovstva divízií ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k (západ Škótska, južné časti Keltského mora a Lamanšský prieliv). V uvedenom nariadení sa v rámci tohto TAC stanovila aj osobitná podmienka. Na základe tejto osobitnej podmienky sa EÚ a Spojenému kráľovstvu v roku 2024 povoľuje výlov raje svetloškvrnitej (Raja microocellata) v divízii ICES 7e (západná časť Lamanšského prielivu) s cieľom umožniť monitorovací rybolov na účely zberu rybolovných údajov o danej populácii, ktoré posudzuje ICES. S cieľom zabezpečiť právnu istotu a umožniť vykonávanie programov monitorovacieho rybolovu množstvá, na ktoré sa vzťahuje uvedená osobitná podmienka, by sa členským štátom mali prideľovať v súlade so zásadou relatívnej stability a s prideľovacím kľúčom pre rajotvaré vo vodách EÚ a Spojeného kráľovstva divízií ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k.
Platesa červená a kambala malohlavá v oblasti Skagerrak-Kattegat
EÚ a Spojené kráľovstvo dokončili 6. decembra 2023 dvojstranné konzultácie týkajúce sa stanovenia rybolovných možností pre populácie uvedené v prílohe 35 k Dohode o obchode a spolupráci medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu na jednej strane a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska na strane druhej („dohoda o obchode a spolupráci“). Výsledok uvedených konzultácií bol zdokumentovaný v písomnom zázname podpísanom 6. decembra 2023, doplnenom o dodatok z 8. decembra 2023, a do práva EÚ bol transponovaný nariadením (EÚ) 2024/257.
V týchto dvojstranných konzultáciách EÚ a Spojené kráľovstvo okrem iného prvýkrát stanovili TAC pre: i) platesu červenú (Glyptocephalus cynoglossus) vo vodách EÚ divízie ICES 3a (Skagerrak-Kattegat) a ii) kambalu malohlavú (Microstomus kitt) v tej istej oblasti. Kým členské štáty neuzavrú dohodu o tom, ako sa tieto rybolovné možnosti majú prideliť, pri TAC pre tieto populácie sa v nariadení (EÚ) 2024/257 uvádza poznámka „stanoví sa“. Aby sa členským štátom umožnilo tieto rybolovné možnosti využívať, TAC a kvóty EÚ by sa pre dané populácie mali stanoviť na úrovniach stanovených v písomnom zázname. Keďže medzi členskými štátmi ešte stále prebiehajú diskusie o prideľovaní, kvóty členských štátov sa neuvádzajú. Keď bude známy výsledok týchto diskusií, útvary Komisie návrh aktualizujú neoficiálnym dokumentom, v ktorom navrhnú: i) kvóty členských štátov alebo ii) neprideliť kvóty EÚ členským štátom a umožniť všetkým členským štátom rybolov v rámci kvót EÚ až do ich plného využitia.
Piesočnice v Severnom mori
Nariadením (EÚ) 2024/257 sa TAC pre piesočnice a súvisiace vedľajšie úlovky (Ammodytes spp.) vo vodách Spojeného kráľovstva a EÚ podoblasti ICES 4 (Severné more), vo vodách Spojeného kráľovstva divízie ICES 2a a vodách EÚ divízie 3a (oblasti Skagerrak a Kattegat) na rok 2024 dočasne stanovil na nulu, kým sa neuverejní vedecké odporúčanie ICES týkajúce sa tejto populácie na rok 2024.
ICES má svoje vedecké odporúčanie týkajúce sa piesočníc v podoblasti ICES 4 a divízii 3a na rok 2024 uverejniť 29. februára 2024. Po uverejnení tohto odporúčania EÚ uskutoční dvojstranné konzultácie so Spojeným kráľovstvom týkajúce sa úrovne TAC pre túto populáciu na rok 2024 podľa článku 498 ods. 2, 4 a 6 dohody o obchode a spolupráci. Do oznámenia formálneho výsledku týchto dvojstranných konzultácií sa znenie príslušného odôvodnenia nariadenia Rady (EÚ) 2023/194 uvádza v hranatých zátvorkách a pri TAC pre piesočnice v podoblasti 4 a divíziách 2a a 3a ICES na rok 2024 sa uvádza poznámka „p. m.“ (pro memoria). Po oznámení formálneho výsledku týchto dvojstranných konzultácií útvary Komisie návrh aktualizujú neoficiálnym dokumentom, v ktorom bude navrhnutý príslušný TAC na rok 2024 na úrovni dohodnutej so Spojeným kráľovstvom.
SPRFMO
V nariadení (EÚ) 2024/257 sa pri TAC v oblasti dohovoru SPRFMO (Regionálna organizácia pre riadenie rybárstva v južnom Tichom oceáne) uvádza poznámka „stanoví sa“, pričom opatrenia funkčne prepojené s TAC zostávajú dočasne zachované až do oznámenia výsledku výročného zasadnutia SPRFMO v roku 2024, ktoré sa konalo 29. januára až 2. februára 2024.
SPRFMO na svojom dvanástom výročnom zasadnutí v roku 2024 prijala obmedzenia výlovu pre stavridu Trachurus murphyi a zachovala prieskumný rybolov nototénií rodu Dissostichus (Dissostichus spp.). SPRFMO okrem toho zachovala alebo zmenila funkčne prepojené opatrenia. Uvedené opatrenia by sa preto mali transponovať do práva EÚ.
WCPFC
V nariadení (EÚ) 2024/257 sa pri TAC v oblasti dohovoru WCPFC (Komisia pre rybolov v západnom a strednom Tichom oceáne) uvádza poznámka „stanoví sa“, pričom opatrenia, ktoré sú s nimi funkčne prepojené, zostávajú dočasne zachované až do oznámenia výsledku výročného zasadnutia WCPFC v roku 2023, ktoré sa konalo 4. až 8. decembra 2023.
WCPFC na svojom výročnom zasadnutí v roku 2023 rozhodla, že sa zachovajú obmedzenia rybolovného úsilia plavidiel s vakovými sieťami a maximálne počty takýchto plavidiel loviacich tropické tuniaky. WCPFC ďalej zmenila opatrenia súvisiace s riadením zariadení na zhlukovanie rýb (FAD) pri love tropických tuniakov, a to najmä v súvislosti so zákazom používania FAD. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva EÚ.
ICCAT
Obmedzenia rybolovného úsilia pre plavidlá EÚ loviace tuniaka modroplutvého (Thunnus thynnus) v oblasti dohovoru ICCAT (Medzinárodná komisia pre zachovanie atlantických tuniakov), ako aj maximálna násada a kapacita pre farmy s tuniakom modroplutvým v EÚ v tejto oblasti sú založené na informáciách získaných z ročných rybolovných plánov, ročných plánov riadenia rybolovnej kapacity a ročných riadenia chovu tuniaka modroplutvého jednotlivých členských štátov. Členské štáty majú tieto plány predložiť Komisii podľa článku 16 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/2053 každý rok do 31. januára. Komisia následne tieto plány spracuje a vytvorí základ pre vypracovanie ročného plánu EÚ, ktorý sa zašle sekretariátu ICCAT na diskusiu a schválenie, ako sa vyžaduje v článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2023/2053. Do predloženia ročného plánu EÚ a jeho schválenia komisiou ICCAT sa znenie príslušného odôvodnenia nariadenia Rady (EÚ) 2023/194 uvádza v hranatých zátvorkách a obmedzenia rybolovného úsilia EÚ a maximálna násada a chovná kapacita EÚ na rok 2024 sa uvádzajú s poznámkou „p. m.“ (pro memoria). Hneď ako ICCAT plán EÚ schváli, útvary Komisie tento návrh aktualizujú neoficiálnym dokumentom, v ktorom budú navrhnuté príslušné obmedzenia rybolovného úsilia a maximálna násada a chovná kapacita na rok 2024.
Piesočník škvrnitý
Na svojom štrnástom zasadnutí, ktoré sa konalo 12. až 17. februára 2024 v Samarkande v Uzbekistane, konferencia zmluvných strán (COP) Dohovoru o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (CMS) zaradila piesočníka škvrnitého (Carcharias taurus) do zoznamov chránených druhov v dodatkoch I a II k uvedenému dohovoru. Uvedené opatrenia by sa preto mali transponovať do práva Únie zákazom pre: i) rybárske plavidlá EÚ vo všetkých vodách a ii) plavidlá tretích krajín vo vodách EÚ tento druh loviť, ponechávať na palube, prekladať alebo vyloďovať.
V článku 98 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/2124 bol však už takýto zákaz stanovený v súvislosti s piesočníkom škvrnitým v Stredozemnom mori. Aby sa zabránilo prekrývaniu ustanovení týkajúcich sa toho istého predmetu úpravy v prípade Stredozemného mora, takýto zákaz by sa mal stanoviť len pre plavidlá EÚ vo všetkých vodách okrem Stredozemného mora a pre plavidlá tretích krajín vo vodách EÚ.
Uvedený zákaz týkajúci sa piesočníka škvrnitého by sa mal začať uplatňovať od 1. apríla 2024, čo je: i) po štrnástom zasadnutí COP CMS, ktoré sa konalo 12. až 17. februára 2024, a ii) pred nadobudnutím platnosti zmeny dodatkov I a II k CMS 17. mája 2024.
Oprava chýb
V článku 41 ods. 4 a článku 43 nariadenia (EÚ) 2024/257 sa uvádza rovnaký maximálny počet rybárskych plavidiel EÚ s oprávnením loviť mečiara veľkého (Xiphias gladius) v oblastiach dohovoru WCPFC. Prvé uvedené ustanovenie by sa preto malo z dôvodu právnej zrozumiteľnosti vypustiť.
Článok 59 nariadenia (EÚ) 2024/257 o nadobudnutí účinnosti a uplatňovaní by sa mal opraviť, pokiaľ ide o opatrenia týkajúce sa úhora európskeho (Anguilla anguilla) v morských a brakických vodách EÚ podoblastí ICES 3, 4, 6, 7, 8 a 9 a priľahlých brakických vodách EÚ, takto:
–článok 13 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2023/194, v ktorom sa vyžaduje, aby členské štáty určili obdobia zákazu komerčných rybolovných činností v danej oblasti zameraných na úhora európskeho vo všetkých fázach jeho života, sa uplatňuje od 1. marca 2023 do 31. marca 2024. Článok 13 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2024/257, v ktorom sa stanovuje takéto opatrenie, by sa mal preto uplatňovať od 1. apríla 2024 a
–opatrenia týkajúce sa komerčných rybolovných činností v danej oblasti zameraných na úhora európskeho vo všetkých fázach jeho života stanovené v nariadení (EÚ) 2024/257 sa uplatňujú do 31. marca 2025. Zákaz rekreačného rybolovu úhora európskeho v danej oblasti vo všetkých fázach jeho života podľa článku 13 ods. 7 uvedeného nariadenia by sa mal preto takisto uplatňovať do 31. marca 2025.
V časti B prílohy IA k nariadeniu (EÚ) 2024/257 by sa mali opraviť tieto chyby:
–tabuľka 60: kvóty členských štátov pre kambalu malohlavú a platesu červenú vo vodách Spojeného kráľovstva a EÚ podoblasti ICES 4 a vodách Spojeného kráľovstva divízie 2a na rok 2024 by sa mali opraviť s cieľom napraviť chybu vo výpočte týchto kvót. Ďalej by sa v príslušných poznámkach pod čiarou č. 3 a 4 mali opraviť nahlasovacie kódy pre: i) kambalu malohlavú vo vodách EÚ divízie 3a a ii) platesu červenú vo vodách EÚ divízie 3a,
–tabuľka 93: TAC pre kalkana veľkého a kalkana hladkého (Scophthalmus maximus a Scophthalmus rhombus) vo vodách Spojeného kráľovstva a EÚ podoblasti ICES 4 a vodách Spojeného kráľovstva divízie 2a na rok 2024 by sa mal označiť ako „analytický TAC“ v súlade s príslušnými odporúčaniami ICES. Ďalej by sa v poznámke pod čiarou č. 4 mal opraviť nahlasovací kód pre kalkana hladkého vo vodách EÚ divízie 3a,
–tabuľka 101: v tabuľkách s TAC pre raju vlnkovanú (Raja undulata) v príslušných vodách EÚ podoblastí ICES 8 a 9 by sa malo objasniť, že úlovky z dodatočného prídelu pre plavidlá, ktoré sa zúčastňujú na monitorovacom rybolove, sa nahlasujú osobitne,
–tabuľka 103: v tabuľke s TAC pre makrelu atlantickú (Scomber scombrus) v Severnom mori a Baltskom mori: i) opis oblasti a nahlasovací kód by sa mal opraviť tak, aby zodpovedali geografickému rozsahu dvoch TAC pre makrelu atlantickú v Severnom mori a Baltskom mori, ktoré sa uvádzali v nariadení (EÚ) 2023/194; ii) mala by sa vypustiť druhá veta poznámky pod čiarou č. 1, pretože je v rozpore so zvyšnou časťou danej poznámky pod čiarou; iii) v poznámke pod čiarou č. 2, prvom stĺpci tabuľky, by sa mal opraviť opis oblasti a nahlasovací kód, aby zodpovedali opisu oblasti TAC, a iv) v poznámke pod čiarou č. 4 by sa mal z dôvodu právnej zrozumiteľnosti vypustiť nadpis „Po prevode“ a
–tabuľka 106: v tabuľke TAC pre soleu európsku (Solea solea) vo vodách Spojeného kráľovstva a EÚ podoblasti ICES 4 a vodách Spojeného kráľovstva divízie 2a by sa v poznámke pod čiarou č. 1 mal opraviť nahlasovací kód.
V prílohe XI k nariadeniu (EÚ) 2024/257 by sa mali opraviť tieto chyby:
–bod 2: v tabuľke s TAC pre makrelu atlantickú (Scomber scombrus) v Severnom mori a Baltskom mori: i) by sa mala vypustiť druhá veta poznámky pod čiarou č. 1, pretože je v rozpore so zvyšnou časťou tejto poznámky pod čiarou; ii) v poznámke pod čiarou č. 2, prvom stĺpci tabuľky, by sa mal opraviť opis oblasti a nahlasovací kód, aby zodpovedali opisu oblasti TAC, a iii) v poznámke pod čiarou č. 4 by sa mal z dôvodu právnej zrozumiteľnosti vypustiť nadpis „Po prevode“.
2024/0063 (NLE)
Návrh
NARIADENIE RADY,
ktorým sa mení a opravuje nariadenie (EÚ) 2024/257, ktorým sa na roky 2024, 2025 a 2026 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb uplatniteľné vo vodách Únie a pre rybárske plavidlá Únie v určitých vodách nepatriacich Únii
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 3,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
keďže:
(1)Nariadením Rady (EÚ) 2023/257 sa na roky 2024, 2025 a 2026 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb uplatniteľné vo vodách Únie a pre rybárske plavidlá Únie v určitých vodách nepatriacich Únii. Celkový povolený výlov (TAC) a obmedzenia rybolovného úsilia a opatrenia funkčne prepojené s TAC a obmedzeniami rybolovného úsilia podľa nariadenia (EÚ) 2024/257 by sa mali zmeniť tak, aby zohľadňovali uverejnenie vedeckého odporúčania, ako aj výsledky konzultácií s tretími krajinami a zasadnutí regionálnych organizácií pre riadenie rybárstva (RFMO).
(2)V nariadení (EÚ) 2024/257 sa stanovil TAC pre rajotvaré (Rajiformes) vo vodách Únie a Spojeného kráľovstva divízií Medzinárodnej rady pre výskum mora (ICES) 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k. V uvedenom nariadení sa v rámci tohto TAC stanovila aj osobitná podmienka. Na základe tejto osobitnej podmienky sa Únii a Spojenému kráľovstvu v roku 2024 povoľuje výlov raje svetloškvrnitej (Raja microocellata) v divízii ICES 7e (západná časť Lamanšského prielivu) s cieľom umožniť monitorovací rybolov na účely zberu rybolovných údajov o danej populácii, ktoré posudzuje ICES. S cieľom zabezpečiť právnu istotu a umožniť vykonávanie programov monitorovacieho rybolovu množstvá, na ktoré sa vzťahuje uvedená osobitná podmienka, by sa členským štátom mali prideľovať v súlade so zásadou relatívnej stability a prideľovacím kľúčom pre rajotvaré vo vodách Únie a Spojeného kráľovstva divízií ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k.
(3)V rámci dvojstranných konzultácií týkajúcich sa stanovenia rybolovných možností pre populácie uvedené v prílohe 35 k Dohode o obchode a spolupráci medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu na jednej strane a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska na strane druhej (ďalej len „dohoda o obchode a spolupráci“) Únia a Spojené kráľovstvo prvýkrát stanovili TAC pre: i) platesu červenú (Glyptocephalus cynoglossus) vo vodách Únie divízie ICES 3a (Skagerrak-Kattegat) a ii) kambalu malohlavú (Microstomus kitt) v tej istej oblasti. Kým členské štáty neuzavrú dohodu o tom, ako sa tieto rybolovné možnosti majú prideliť, pri TAC pre tieto populácie sa v nariadení (EÚ) 2024/257 uvádza poznámka „stanoví sa“. Aby sa členským štátom umožnilo využívať tieto rybolovné možnosti, mali by sa TAC a kvóty Únie pre tieto populácie stanoviť na úrovniach dohodnutých so Spojeným kráľovstvom a v prípade potreby prideliť členským štátom v súlade s výsledkom diskusií medzi členskými štátmi o takomto prideľovaní.
(4)[V období od 9. do 13. marca 2023 sa viedli dvojstranné konzultácie medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom týkajúce sa úrovne TAC pre piesočnice a súvisiace vedľajšie úlovky (Ammodytes spp.) vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie podoblasti ICES 4, vodách Spojeného kráľovstva divízie ICES 2a a vodách Únie divízie 3a. Tieto konzultácie sa viedli v súlade s článkom 498 ods. 2, 4 a 6 dohody o obchode a spolupráci a na základe pozície Únie, ktorú Rada schválila 2. marca 2023. Výsledok týchto konzultácií bol zdokumentovaný v písomnom zázname. Príslušný TAC by sa preto mal stanoviť na úrovni dohodnutej so Spojeným kráľovstvom.] [Odôvodnenie a príslušné ustanovenia sa aktualizujú po dokončení konzultácií medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom.]
(5)Regionálna organizácia pre riadenie rybárstva v južnom Tichom oceáne (SPRFMO) na svojom dvanástom výročnom zasadnutí v roku 2024 prijala obmedzenia výlovu pre stavridu Trachurus murphyi a zachovala prieskumný rybolov nototénií rodu Dissostichus (Dissostichus spp.). SPRFMO okrem toho zachovala alebo zmenila funkčne prepojené opatrenia. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.
(6)Komisia pre rybolov v západnom a strednom Tichom oceáne (WCPFC) na svojom výročnom zasadnutí v roku 2023 rozhodla, že sa zachovajú obmedzenia rybolovného úsilia plavidiel s vakovými sieťami a maximálne počty takýchto plavidiel loviacich tropické tuniaky. Boli zmenené ustanovenia súvisiace s riadením zariadení na zhlukovanie rýb (FAD) pri love tropických tuniakov, a to najmä v súvislosti so zákazom používania FAD. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.
(7)[Obmedzenia rybolovného úsilia pre plavidlá Únie loviace tuniaka modroplutvého (Thunnus thynnus) v oblasti dohovoru ICCAT (Medzinárodná komisia pre zachovanie atlantických tuniakov), ako aj maximálna násada a kapacita pre farmy s tuniakom modroplutvým v Únii v danej oblasti sú založené na informáciách získaných z ročných rybolovných plánov, ročných plánov riadenia rybolovnej kapacity a ročných plánov riadenia chovu tuniaka modroplutvého jednotlivých členských štátov. Členské štáty majú tieto plány predložiť Komisii podľa článku 16 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/2053 každý rok do 31. januára. Komisia následne tieto plány spracuje a vytvorí základ pre vypracovanie ročného plánu Únie, ktorý sa zašle sekretariátu ICCAT na diskusiu a schválenie, ako sa vyžaduje v článku 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2023/2053. Najnovší ročný plán Únie schválila ICCAT 8. marca 2023. Obmedzenia rybolovného úsilia Únie a maximálna násada a chovná kapacita Únie na rok 2023 by sa preto mali zmeniť v súlade s uvedeným ročným plánom.] [Odôvodnenie a príslušné ustanovenia sa aktualizujú po tom, ako ICCAT schváli ročný plán Únie.]
(8)Na svojom štrnástom zasadnutí, ktoré sa konalo 12. až 17. februára 2024 v Samarkande v Uzbekistane, konferencia zmluvných strán (COP) Dohovoru o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (CMS) zaradila piesočníka škvrnitého (Carcharias taurus) do zoznamov chránených druhov v dodatkoch I a II k uvedenému dohovoru. Uvedené opatrenia by sa preto mali transponovať do práva Únie zákazom pre: i) rybárske plavidlá Únie vo všetkých vodách a ii) plavidlá tretích krajín vo vodách Únie tento druh loviť, ponechávať na palube, prekladať alebo vyloďovať. V článku 98 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/2124 bol však už takýto zákaz stanovený v súvislosti s piesočníkom škvrnitým v Stredozemnom mori. Aby sa zabránilo prekrývaniu ustanovení týkajúcich sa toho istého predmetu úpravy v prípade Stredozemného mora, takýto zákaz by sa mal stanoviť len pre plavidlá Únie vo všetkých vodách okrem Stredozemného mora a pre plavidlá tretích krajín vo vodách Únie.
(9)V článku 41 ods. 4 a článku 43 nariadenia (EÚ) 2024/257 sa uvádza rovnaký maximálny počet rybárskych plavidiel Únie s oprávnením loviť mečiara veľkého (Xiphias gladius) v oblastiach dohovoru WCPFC. Prvé uvedené ustanovenie by sa preto malo z dôvodu právnej zrozumiteľnosti vypustiť.
(10)Článok 59 nariadenia (EÚ) 2024/257 o nadobudnutí účinnosti a uplatňovaní by sa mal opraviť, pokiaľ ide o opatrenia týkajúce sa úhora európskeho (Anguilla anguilla) v morských a brakických vodách EÚ podoblastí ICES 3, 4, 6, 7, 8 a 9 a priľahlých brakických vodách EÚ.
(11)Mali by sa opraviť niektoré chyby v tabuľkách s TAC uvedených v prílohách k nariadeniu (EÚ) 2024/257. Patria sem chyby týkajúce sa: i) kvót členských štátov; ii) druhu TAC (t. j. „analytický TAC“ alebo „preventívny TAC“); iii) opisov oblastí a iv) nahlasovacích kódov. Okrem toho by sa v týchto prílohách mali objasniť niektoré ustanovenia v: i) tabuľkách s TAC pre raju vlnkovanú (Raja undulata) v príslušných vodách Únie podoblastí ICES 8 a 9 a ii) v tabuľke s TAC pre makrelu atlantickú (Scomber scombrus) v Severnom mori a Baltskom mori.
(12)Nariadenie (EÚ) 2024/257 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a opraviť.
(13)Rybolovné možnosti stanovené nariadením (EÚ) 2024/257 sa uplatňujú od 1. januára 2024. Aj ustanovenia o rybolovných možnostiach zavedené týmto nariadením by sa preto mali uplatňovať od uvedeného dátumu. Takýmto retroaktívnym uplatňovaním nie sú dotknuté zásady právnej istoty a ochrany oprávnených očakávaní, keďže dotknuté rybolovné možnosti sa zvyšujú alebo sa ešte nevyčerpali.
(14)Ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa piesočníka škvrnitého by sa mali začať uplatňovať od 1. apríla 2024, čo je: i) po štrnástom zasadnutí COP CMS, ktoré sa konalo 12. až 17. februára 2024, a ii) pred nadobudnutím platnosti zmeny dodatkov I a II k CMS 17. mája 2024.
(15)Keďže je nevyhnutné predísť prerušeniu rybolovných činností, toto by nariadenie malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie,
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmena a oprava nariadenia (EÚ) 2024/257
Nariadenie (EÚ) 2024/257 sa mení takto:
1.V článku 20 ods. 1 sa vkladá toto písmeno:
„ba)piesočník škvrnitý (Carcharias taurus) vo všetkých vodách okrem Stredozemného mora;“.
2.V článku 41 sa vypúšťa odsek 3.
3.Článok 42 sa nahrádza takto:
„Článok 42
Riadenie rybolovu pomocou FAD
1.V časti oblasti dohovoru WCPFC, ktorá sa nachádza medzi 20° s. z. š. a 20° j. z. š., sa plavidlám na lov vakovou sieťou, zásobovacím plavidlám a akýmkoľvek iným plavidlám obsluhujúcim plavidlá na lov vakovou sieťou od 1. júla 2024 00.00 hod. do 15. augusta 2024 24.00 hod. zakazuje pri záťahu takouto sieťou nasadzovať, používať alebo nastavovať FAD.
2.Okrem zákazu v odseku 1 sa na šírom mori v oblasti dohovoru WCPFC, ktorá sa nachádza medzi 20° s. z. š. a 20° j. z. š., zakazuje používať siete na FAD počas ďalšieho jedného mesiaca, a to buď od 1. apríla 2024 00.00 hod. do 30. apríla 2024 24.00 hod., alebo od 1. mája 2024 00.00 hod. do 31. mája 2024 24.00 hod., alebo od 1. novembra 2024 00.00 hod. do 30. novembra 2024 24.00 hod., alebo od 1. decembra 2024 00.00 hod. do 31. decembra 2024 24.00 hod.
3.Dotknuté členské štáty spoločne určia, ktoré z období zákazu rybolovu uvedených v odseku 2 sa uplatňuje na plavidlá na lov vakovou sieťou plaviace sa pod jeho vlajkou. Členské štáty spoločne informujú Komisiu o zvolenom období zákazu rybolovu do 15. februára 2024. Komisia do 1. marca 2024 informuje sekretariát WCPFC o spoločnom období zákazu rybolovu, ktoré si členské štáty zvolili.
4.
Každý členský štát zabezpečí, aby ani jedno z jeho plavidiel na lov vakovou sieťou nenasadilo na mori súčasne viac než 350 FAD s aktivovanými prístrojovými bójami. Bóje sa aktivujú výhradne na palube plavidla na lov vakovou sieťou.“
4.V článku 55 ods. 1 sa vkladá tento text:
„aa)piesočník škvrnitý (Carcharias taurus) vo všetkých vodách Únie;“.
5. V článku 59 sa písmená a) a b) nahrádzajú takto:
„a)článok 13 ods. 1 a 7 sa uplatňuje od 1. januára 2024 do 31. marca 2025;
b)článok 13 ods. 2 až 6 sa uplatňuje od 1. apríla 2024 do 31. marca 2025;“.
6. V článku 59 sa dopĺňajú tieto písmená ca) a ga):
„ca)článok 20 ods. 1 písm. ba) sa uplatňuje od 1. apríla 2024;
ga) článok 55 ods. 1 písm. aa) sa uplatňuje od 1. apríla 2024;“.
7.Prílohy IA, IG, IH, VI, IX a XI sa menia v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu.
Článok 2
Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Uplatňuje sa od 1. januára 2024.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli