EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0060

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (prepracované znenie)

COM/2024/60 final

V Štrasburgu6. 2. 2024

COM(2024) 60 final

2024/0035(COD)

Návrh

SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (prepracované znenie)

{SEC(2024) 57 final} - {SWD(2024) 32 final} - {SWD(2024) 33 final} - {SWD(2024) 34 final}


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Komisia predložila v júli 2020 Stratégiu EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí (ďalej len „stratégia“). V tejto stratégii sa stanovuje osem iniciatív zameraných na zabezpečenie úplného vykonávania právneho rámca na boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí a v prípade potreby aj jeho ďalšieho rozvoja. Účelom tohto rámca je zároveň posilniť reakciu v oblasti presadzovania práva a zintenzívniť úsilie zainteresovaných strán vynakladané v oblasti prevencie a vyšetrovania či pomoci obetiam a preživším.

V stratégii sa predovšetkým uznáva, že je potrebné posúdiť, či súčasný trestnoprávny rámec EÚ, konkrétne smernica 2011/93/EÚ o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti detskej pornografii (ďalej len „smernica“), je na daný účel vhodná vzhľadom na spoločenské a technologické zmeny, ku ktorým za posledné desaťročie došlo. Cieľom prijatia tejto smernice bolo stanoviť minimálne normy v oblasti prevencie a boja proti týmto obzvlášť závažným formám trestnej činnosti, ktoré sú namierené proti deťom, teda obetiam, ktoré majú právo na osobitnú ochranu a starostlivosť. Stanovili sa v nej minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií v oblasti sexuálneho vykorisťovania detí, ako aj minimálne normy pre účinné vyšetrovanie a trestné stíhanie, či pomoc a podporu obetiam a prevenciu sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí.

Komisia vykonala v roku 2022 hodnotenie, ktorého cieľom bolo posúdiť vykonávanie smernice. V tejto súvislosti posúdila možné legislatívne medzery, najlepšie postupy a prioritné opatrenia na úrovni EÚ. Z tejto štúdie vyplynulo, že súčasné znenie smernice ponúka priestor na zlepšenie: štúdia poukázala na nejednoznačnosť niektorých definícií stanovených v smernici, ako aj na výzvy spojené s vyšetrovaním a trestným stíhaním páchateľov. Zároveň v nej boli vyjadrené obavy v súvislosti s exponenciálnym nárastom online zdieľania materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí a s narastajúcimi možnosťami páchateľov, ako zakryť svoju totožnosť (a utajiť svoje protiprávne činnosti), najmä online, a vyhnúť sa tak vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu. V štúdii sa tiež konštatuje, že zvýšená prítomnosť detí na internete a najnovší technologický vývoj prinášajú výzvy z hľadiska presadzovania práva a zároveň vytvárajú nové príležitosti k zneužívania, na ktoré sa súčasná smernica v plnej miere nevzťahuje.

V štúdii sa zároveň dospelo k záveru, že rozdielne právne rámce pre vyšetrovanie a trestné stíhanie, ktoré sú v jednotlivých členských štátoch zavedené, nezabezpečujú účinný boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí v celej EÚ, a to najmä z dôvodu nedostatočnej kriminalizácie činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí páchaných použitím nových a vznikajúcich technológií. Napokon sa v nej zdôraznilo, že úsilie, ktoré členské štáty vynakladajú v oblasti prevencie sexuálneho zneužívania detí a pomoci obetiam, je stále obmedzené a nedostatočne koordinované a jeho účinnosť je nejasná. V snahe odstrániť nedostatky vo vykonávaní smernice prijala Komisia následné kroky vo forme opatrení na presadzovanie práva a tam, kde to bolo potrebné, iniciovala postup uplatňovaný v prípade nesplnenia povinnosti. Z hodnotenia zároveň jasne vyplynulo, že na úrovni EÚ je potrebné obnoviť legislatívny rámec.

V tejto súvislosti treba pristúpiť k cielenej revízii smernice s cieľom:

·zabezpečiť kriminalizáciu všetkých foriem sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí vrátane tých, ktorých páchanie je umožnené alebo uľahčené technologickým vývojom;

·zabezpečiť, aby vnútroštátne pravidlá vyšetrovania a trestného stíhania prihliadali na najnovší technologický vývoj a zabezpečovali tak účinný boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí;

·zlepšiť prevenciu a pomoc obetiam a

·podporovať lepšiu koordináciu v oblasti prevencie sexuálneho zneužívania detí a boja proti nemu vo všetkých členských štátoch a na vnútroštátnej úrovni medzi všetkými zainteresovanými stranami.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Tento návrh ďalej rozvíja existujúce ustanovenia smernice a predkladá sa v rámci stratégie EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí z roku 2020.

Návrh dopĺňa ďalšie iniciatívy EÚ, ktoré sa priamo alebo nepriamo zaoberajú jednotlivými aspektmi výziev spojených s trestnými činmi sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí. Medzi tieto iniciatívy patrí:

smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov;

smernica 2011/36/EÚ o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania;

nariadenie (EÚ) 2021/1232 o dočasnej výnimke z určitých ustanovení smernice 2002/58/ES, pokiaľ ide o používanie technológií poskytovateľmi interpersonálnych komunikačných služieb nezávislých od číslovania na spracúvanie osobných a iných údajov na účely boja proti online sexuálnemu zneužívaniu detí, a nedávno prijatý návrh o predĺžení obdobia uplatňovania dočasnej výnimky na obmedzený čas 1 a

návrh nariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu.

Posledným z uvedených aktov by sa poskytovateľom online služieb uložila povinnosť prevziať zodpovednosť za ochranu detí využívajúce ich služby pred sexuálnym zneužívaním online. Navrhované nariadenie vychádza zo smernice, pokiaľ ide o vymedzenie trestného činu, pretože zahŕňa materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí a kontaktovanie detí. Smernica predstavuje pilier trestného práva, o ktorý sa navrhované nariadenie opiera.

Oba nástroje by sa navzájom posilňovali, aby spoločne dokázali komplexnejšie reagovať na trestný čin sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, a to tak offline, ako aj online. Dôležitú úlohu pri podpore činnosti členských štátov v oblasti prevencie a pomoci obetiam podľa tohto návrhu by zohrávalo najmä centrum EÚ pre prevenciu sexuálneho zneužívania detí a boj proti nemu, ktorého zriadenie sa v navrhovanom nariadení predpokladá. Hoci centrum EÚ by poskytovaním kvalitnejších správ podporovalo orgány presadzovanie práva a justičné orgány, nebolo by ním dotknuté súčasné rozdelenie povinností medzi Europolom, Eurojustom a vnútroštátnymi orgánmi presadzovania práva a justičnými orgánmi.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Tento návrh je v súlade so súvisiacou politikou Únie, pričom:

Dopĺňa právny rámec EÚ upravujúci digitálne služby, najmä nedávno prijatý akt o digitálnych službách 2 . Uvedený akt upravuje zodpovednosť poskytovateľov online služieb v súvislosti s nezákonným obsahom šíreným v rámci ich služieb. Týmto návrhom sa zabezpečuje, aby bolo vymedzenie osobitného druhu nezákonného obsahu, konkrétne sexuálneho zneužívania detí online, aktualizované a vhodné na zaistenie účinných opatrení v dnešnom i budúcom digitálnom svete, pričom sa zároveň kladie dôraz aj na zvyšovanie informovanosti a vzdelávanie. Návrh tak zároveň v plnej miere dopĺňa stratégiu EÚ pre lepší internet pre deti (BIK+).

Je v súlade s návrhom smernice o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu a dopĺňa ho. Cieľom uvedeného návrhu je stanoviť minimálne normy týkajúce sa: vymedzenia trestných činov a sankcií v prípade násilia na ženách a domáceho násilia v celej EÚ; ochrany obetí týchto trestných činov a prístupu k spravodlivosti; podpory obetí a prevencie a koordinácie a spolupráce medzi všetkými príslušnými zainteresovanými stranami.

Je v súlade s návrhom na revíziu smernice o právach obetí, ktorý obsahuje cielené zmeny zamerané na zabezpečenie toho, aby sa obete mohli v EÚ plnej miere dovolávať svojich práv.

Je v súlade, a to najmä pokiaľ ide o zvyšovanie informovanosti a vzdelávania, so stratégiou EÚ pre mládež na roky 2019 – 2027, v ktorej sa uznáva, že mladí ľudia v EÚ čelia špecifickým výzvam a že posilnenie ich postavenia, a to aj prostredníctvom vzdelávania, má zásadný význam, aby dokázali takýmto výzvam úspešne čeliť.

Zároveň je v súlade s komplexnou stratégiou EÚ v oblasti práv dieťaťa, ktorej prijatie v roku 2021 prispelo k vytvoreniu zastrešujúceho politického rámca EÚ pre práva detí a ochranu detí. Komisia má v úmysle to doplniť o odporúčanie Komisie o integrovaných systémoch ochrany detí.

Je tiež v súlade s Európskou zárukou pre deti, ktorej cieľom je predchádzať sociálnemu vylúčeniu a bojovať proti nemu tým, že sa deťom v núdzi (vrátane tých, ktoré pochádzajú z neistého, násilníckeho a zneužívajúceho rodinného prostredia) zaručí účinný prístup k súboru kľúčových služieb, ako je vzdelávanie, zdravotná starostlivosť a bývanie.

Je v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, podľa ktorej sa v relevantných prípadoch nepodporujú alebo nevykonávajú hospodárske činnosti, ktoré výrazne narúšajú dosahovanie ktoréhokoľvek environmentálneho cieľa v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852 3 , keďže smernica nemá na tieto ciele negatívny vplyv. Je takisto v súlade so zámerom dosiahnuť klimatickú neutralitu stanoveným v európskom právnom predpise v oblasti klímy 4 .

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Týmto návrhom sa prepracúva smernica 2011/93/EÚ. Vychádza preto z článku 82 ods. 2 a článku 83 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktoré sú právnym základom smernice 2011/93/EÚ. Uvedené dva právne základy umožňujú Európskemu parlamentu a Rade stanoviť prostredníctvom smerníc minimálne pravidlá s cieľom uľahčiť vzájomné uznávanie rozsudkov a iných justičných rozhodnutí, ako aj policajnú a justičnú spoluprácu v trestných veciach, ktoré majú cezhraničný rozmer, a zároveň minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií v oblasti sexuálneho vykorisťovania detí.

·Variabilná geometria

Pokiaľ ide o variabilnú geometriu, v tomto návrhu sa uplatňuje podobný prístup ako v súčasnej smernici.

V súlade s článkom 3 Protokolu (č. 21) o postavení Spojeného kráľovstva a Írska s ohľadom na priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, Írsko môže oznámiť želanie zúčastniť sa na prijatí a uplatňovaní tejto smernice.

V súlade s článkami 1 a 2 Protokolu (č. 22) o postavení Dánska, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, sa Dánsko nezúčastňuje na prijatí tohto návrhu, nie je ním viazané ani nepodlieha jeho uplatňovaniu.

·Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Cezhraničný charakter trestných činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, ktorý odôvodňoval prijatie smernice, sa v poslednom desaťročí ešte zvýraznil, pričom sa v čoraz väčšej miere používajú online technológie, ktoré umožňujú a uľahčujú páchanie takýchto trestných činov a znásobujú ich vplyv. V snahe zabezpečiť účinné stíhanie páchateľov a ochranu obetí kdekoľvek v EÚ sa v tomto návrhu stanovujú spoločné minimálne normy týkajúce sa vymedzenia trestných činov a výšky sankcií, čo je cieľ, ktorý by členské štáty nedokázali dosiahnuť samostatne a ktorý možno dosiahnuť len krokmi na úrovni EÚ. Okrem toho vzhľadom na online rozmer týchto trestných činov, ktorý je čoraz výraznejší, by členské štáty v prípade neexistencie spoločných pravidiel neboli schopné účinne: i) predchádzať páchaniu trestných činov sexuálneho zneužívania detí na svojom území; ii) vyšetrovať a trestne stíhať trestné činy sexuálneho zneužívania detí s cezhraničným rozmerom a iii) identifikovať obete a poskytovať im primeranú pomoc. Návrh je teda plne v súlade so zásadou subsidiarity, ako sa stanovuje v článku 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.

Proporcionalita

Zmeny smernice podľa tohto návrhu sú obmedzené a cielené, pričom sú zamerané na účinné riešenie kľúčových nedostatkov, ktoré boli zistené pri vykonávaní a hodnotení uvedenej smernice. Podľa posúdenia vplyvu sú navrhované zmeny obmedzené na tie aspekty, ktoré členské štáty nedokážu uspokojivo dosiahnuť sami. Predovšetkým je potrebné upraviť na úrovni EÚ vymedzenie trestných činov, aby bolo možné dosahovať cieľ, ktorým je boj proti cezhraničnému sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí. Zmeny v oblasti prevencie, pomoci obetiam, vyšetrovania a trestného stíhania reagujú na konkrétne nedostatky a výzvy, ktoré sa prejavili počas monitorovania vykonávania smernice 2011/93 za posledné desaťročie. Akékoľvek ďalšie administratívne zaťaženie, ktoré by mohlo vyplynúť z tejto aktualizácie, sa považuje za primerané vzhľadom na dlhodobé prínosy, a to aj z hľadiska nákladov, ktoré má prevencia a včasné odhaľovanie týchto druhov trestných činov pre obete a spoločnosť vo všeobecnosti. Okrem toho podporná úloha centra EÚ v oblasti prevencie a pomoci obetiam by obmedzila akúkoľvek takúto administratívnu záťaž na minimum. Vzhľadom na uvedené skutočnosti tento návrh neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie stanovených cieľov.

Výber nástroja

Zámerom tohto návrhu je stanoviť cielené zmeny smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí, ktoré majú riešiť medzery, nezrovnalosti a nedostatky zistené pri vykonávaní a hodnotení smernice. Keďže týmto návrhom sa má prepracovať smernica o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí, najvhodnejšie je použitie rovnakého právneho nástroja.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Komisia v priebehu roka 2022 realizovala v súlade s tým, čo bolo oznámené v stratégii 2020, hodnotiacu štúdiu, ktorej cieľom bolo posúdiť vykonávanie smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí. Identifikovala v nej legislatívne medzery, najlepšie postupy a prioritné opatrenia na úrovni EÚ. V hodnotiacej štúdii 5 sa dospelo k záveru, že smernica nedokáže úplne riešiť výzvy vyplývajúce z významných spoločenských a technologických zmien, ku ktorým došlo v posledných desaťročiach. Boli v nej vyjadrené obavy v súvislosti s exponenciálnym nárastom online zdieľania, zvyšujúcimi sa možnosťami páchateľov, ako zakryť svoju totožnosť (a utajiť svoje protiprávne činnosti) a jednoduchším spolčovaním páchateľov v snahe vyhnúť sa zodpovednosti a páchať ďalšie trestné činy. V hodnotiacej štúdii sa takisto poukázalo na nejednoznačnosť v niektorých ustanoveniach smernice a zdôraznili sa pretrvávajúce výzvy týkajúce sa vyšetrovania a trestného stíhania páchateľov. Okrem toho sa v nej konštatovalo, že ponechanie rozsiahleho manévrovacieho priestoru, ktorý umožňuje vnútroštátnu diferenciáciu v oblasti prevencie a pomoci obetiam, viedol v mnohých členských štátoch k ťažkostiam pri vykonávaní a k neuspokojivým výsledkom. V štúdii sa dospelo k záveru, že ani úplná a konformná transpozícia smernice v jej súčasnej podobe by nedokázala dostatočne riešiť výzvy spojené s oznamovaním, vyšetrovaním a stíhaním trestných činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, a neviedla by ani k prijatiu dostatočne spoľahlivých opatrení v oblasti prevencie a pomoci obetiam v celej EÚ.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

V rámci súbežného hodnotenia smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí a posúdenia vplyvu potenciálnych iniciatív na odstránenie medzier, ktoré boli pri takomto hodnotení zistené, sa uskutočnili rozsiahle konzultácie. V tejto súvislosti bol na portáli Komisie „Vyjadrite svoj názor“ v období od 28. septembra do 26. októbra 2021 uverejnený kombinovaný plán hodnotenia/úvodného posúdenia vplyvu, na ktorý zareagovalo 17 zainteresovaných strán. V prvej polovici roku 2022 sa uskutočnili cielené konzultácie, ktoré boli zamerané na odbornejšie aspekty revízie smernice. Tieto konzultácie viedla samotná Komisia, ale uskutočnili sa aj v rámci štúdie, ktorej vypracovanie bolo zadané externému dodávateľovi. Konzultácie sa viedli najmä s týmito kľúčovými zainteresovanými stranami:

vnútroštátne orgány členských štátov zapojené do vykonávania smernice a jej transpozície (napr. orgány presadzovania práva, väzenské a detenčné ústavy a probačné služby, správne orgány, orgány na ochranu detí a súdne orgány) a regionálne a miestne orgány;

príslušné agentúry [vrátane Europolu, Eurojustu a Agentúry pre základné práva (FRA)];

príslušné organizácie v krajinách mimo EÚ vrátane Národného centra USA pre nezvestné a vykorisťované deti (NCMEC) a Kanadského centra pre ochranu detí (C3P);

príslušné medzinárodné organizácie vrátane Rady Európy;

príslušné zainteresované strany z odvetvia;

horúce linky vrátane siete INHOPE financovanej EÚ a ďalšie organizácie občianskej spoločnosti zamerané na ochranu detí, práva detí, prevenciu a súkromie a

výskumní a akademickí pracovníci zaoberajúci sa problematikou sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí.

Komisia zároveň uskutočnila otvorenú verejnú konzultáciu zameranú na širokú verejnosť, ktorej cieľom bolo zhromaždiť informácie, dôkazy a názory na predmetné otázky a prispieť tak k procesu hodnotenia a posúdenia vplyvu. V rámci štúdie bol vo všetkých úradných jazykoch EÚ sprístupnený dotazník o hodnotení smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí a v období od 20. apríla 2022 do 13. júla 2022 sa prostredníctvom platformy Komisie „EU Survey“ uskutočnila predbežná diskusia o cieľoch politickej iniciatívy zameranej na revíziu tejto smernice. Prijatých bolo celkom 49 odpovedí od zainteresovaných strán z 23 krajín vrátane 18 členských štátov (AT, BE, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IT, MT, NL, PT, SE a SI). Okrem odpovedí bolo Komisii v tejto súvislosti doručených aj 21 písomných príspevkov, z toho 11 príspevkov bolo od organizácií občianskej spoločnosti, tri príspevky od zástupcov podnikateľských organizácií, štyri príspevky od spoločností pôsobiacich v oblasti IKT, jeden príspevok predložil zástupca vnútroštátneho ministerstva spravodlivosti, jeden príspevok pochádzal od právneho experta a jeden od občana EÚ.

Z konzultačného procesu vo všeobecnosti vyplynulo, že nedostatky súčasnej smernice súvisiace s novými trendmi, ktoré umožňuje alebo uľahčuje technologický vývoj a zvýšená prítomnosť detí a predátorov na internete, majú na deti vplyv. Potvrdilo sa, že tieto nové trendy prinášajú so sebou nové výzvy v oblasti vyšetrovania, na ktoré je potrebné reagovať. Konzultácie zároveň poukázali na to, že je potrebné klásť väčší dôraz na špecifický charakter trestných činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, ako aj na výzvy, s ktorými sa obete stretávajú pri oznamovaní, potrebu cielenej prevencie a pomoci obetiam, ako aj na potrebu zamerať sa na ťažkosti spôsobené takými javmi, ako sú napríklad cestujúci páchatelia sexuálnych trestných činov.

Všetky hlavné problémy, na ktoré sa v rámci konzultácií poukázalo, boli v návrhu zohľadnené.

   Získavanie a využívanie expertízy

Hodnotenie a posúdenie vplyvu sa opierali o štúdiu, ktorú vypracoval externý dodávateľ. Komisia okrem toho v období od 17. januára 2018 do 6. septembra 2019 zorganizovala šesť odborných seminárov, ktorých účelom bolo zhromaždiť informácie o výzvach a vynárajúcich sa problémoch v oblasti sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí a diskutovať o hlavných ťažkostiach spojených s vykonávaním smernice, ako aj o jej relevantnosti vzhľadom na nové a očakávané trendy a vývoj. Ako je podrobne uvedené v prílohe 2 k posúdeniu vplyvu, ktoré je pripojené k návrhu smernice (prepracované znenie), ďalšia externá expertíza bola získaná týmito metódami konzultácie so zainteresovanými stranami: orientačné rozhovory, sekundárny výskum, online prieskum, verejné konzultácie, cielené rozhovory, rozhovory v rámci prípadovej štúdie a semináre.

Posúdenie vplyvu

V posúdení vplyvu, ktoré sa vykonalo na účely prípravy návrhu, sa hodnotili tri možnosti politiky, ktoré predstavujú celý rad čoraz ambicióznejších politických opatrení zameraných na riešenie troch príčin problémov:

zvýšená prítomnosť detí na internete a najnovší technologický vývoj prinášajú výzvy z hľadiska presadzovania práva a zároveň vytvárajú nové príležitosti k zneužívaniu;

rozdielne právne rámce pre vyšetrovanie a trestné stíhanie, ktoré sú v jednotlivých členských štátoch zavedené, nezabezpečujú účinný boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí a

nedostatky v úsilí, ktoré členské štáty vynakladajú v oblasti prevencie sexuálneho zneužívania detí a pomoci obetiam, konkrétne jeho obmedzená povaha a nejasná účinnosť a nedostatočná koordinácia medzi príslušnými zainteresovanými stranami.

Skúmali sa tieto tri možnosti politiky:

Možnosť A: Cielené legislatívne úpravy, ktorých účelom je objasniť nejednoznačnosť súčasného rámca, zabezpečiť súlad s novými nástrojmi a zlepšiť kvantitu a kvalitu dostupných informácií.

Možnosť B: Možnosť A s legislatívnymi zmenami, ktorými sa mení vymedzenie trestných činov s cieľom zohľadniť súčasný a očakávaný technologický vývoj.

Možnosť C: Možnosť B s legislatívnymi zmenami, ktoré majú zabezpečiť účinnejšiu prevenciu, pomoc obetiam a vyšetrovanie a trestné stíhanie a ktoré prihliadajú na cezhraničný rozmer tohto javu.

Na základe posúdenia sociálnych a hospodárskych vplyvov, ako aj účinnosti a efektívnosti je uprednostňovanou možnosťou politiky možnosť C. Uprednostňovaná možnosť obsahuje širší súbor politických opatrení od prevencie až po trestné stíhanie a pomoc obetiam, ktoré by reagovali na pôvodnú nejednoznačnosť a nedostatky identifikované v smernici, ako aj na potrebu túto smernicu aktualizovať, aby bolo možné držať krok s novými a vznikajúcimi trendmi a zároveň zabezpečiť účinnejšiu cezhraničnú spoluprácu. Možnosť C ďalej zjednodušuje vnútroštátne pravidlá vyšetrovania a trestného stíhania v snahe zabezpečiť, okrem iného, úplnú mobilizáciu existujúcich nástrojov, ktoré majú páchateľom sexuálnych trestných činov zabrániť páchať trestné činy v zahraničí, ako aj dostupnosť účinných vyšetrovacích metód vo všetkých členských štátoch. Uvedená možnosť v neposlednom rade lepšie vymedzuje prevenciu a povinnosti poskytovať pomoc obetiam a zlepšuje koordináciu medzi členskými štátmi, a to aj prostredníctvom pôsobenia siete vnútroštátnych orgánov a centra EÚ pre prevenciu sexuálneho zneužívania detí a boj proti nemu.

Prípadný nárast počtu trestných stíhaní a vyšetrovaní týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí, ktorý by mohol vyplynúť z účinnejších vyšetrovacích nástrojov a lepšej koordinácie v rámci členských štátov a medzi nimi, by mohol byť v členských štátoch spojený s administratívnymi nákladmi. Mal by však priniesť aj významné výhody, pokiaľ ide o obmedzenie nákladov, ktoré spoločnosti vznikajú v súvislosti so sexuálnym zneužívaním detí. Očakáva sa, že táto iniciatíva predovšetkým výrazne zníži náklady spojené so sexuálnym zneužívaním detí, čo prinesie úspory, pokiaľ ide o: i) páchateľov a obete (napr. predchádzaním spáchaniu trestného činu a úsporou nákladov spojených s trestným konaním, ako aj s krátkodobou a dlhodobou pomocou obetiam) a ii) spoločnosť vo všeobecnosti (napr. zabránením strate produktivity spojenej so sexuálnym zneužívaním detí a súvisiacou traumou).

Iniciatíva bude mať pozitívny vplyv na základné práva detí vrátane ich práva na fyzické a duševné zdravie a práva na ochranu a starostlivosť, ktoré sú potrebné pre ich blaho. Iniciatíva bude mať pozitívny vplyv aj na práva dospelých, ktorí ako deti zažili sexuálne zneužívanie, keďže zlepší systém poskytovania odškodnenia, pomoci a podpory obetiam.

Posúdenie vplyvu bolo 13. decembra 2022 predložené výboru pre kontrolu regulácie, ktorého zasadnutie sa konalo 18. januára 2023. Výbor vydal 20. januára 2023 kladné stanovisko s výhradami. Výbor poukázal na niekoľko aspektov posúdenia vplyvu, ktorým je potrebné sa venovať. Výbor konkrétne požiadal o ďalšie objasnenie dynamického základného scenára opísaného ako východiskový bod na posúdenie jednotlivých možností, a najmä úlohy, ktorú v tomto základnom scenári zohráva navrhované nariadenie, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu. Požiadal o predloženie ďalších podrobností o analytickej metóde a predpokladoch, z ktorých vychádza analýza nákladov a prínosov, a o úlohe, ktorú podľa návrhu zohrávajú vnútroštátne orgány zaoberajúce sa problematikou sexuálneho zneužívania detí. Napokon požiadal Komisiu, aby do konečnej verzie zahrnula podrobnejšie vysvetlenie príslušných kompromisných riešení, ktoré tvoria rámec možností politiky, a aby systematickejšie zohľadnila názory jednotlivých kategórií zainteresovaných strán.

Týmto a ďalším podrobnejším pripomienkam výboru sa venuje pozornosť v konečnej verzii posúdenia vplyvu. Jasnejšie sa v nej opisuje najmä vzájomná súvislosť s navrhovaným nariadením, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu, viac sa v nej zohľadňuje metodika, ktorá bola použitá na posúdenie nákladov a prínosov, a väčší priestor sa venuje možnostiam politiky a názorom zainteresovaných strán. Pripomienky výboru boli zohľadnené aj v navrhovanom prepracovanom znení smernice.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

V súlade s programom Komisie týkajúcim sa regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT) by sa všetky iniciatívy, ktorých cieľom je revízia existujúcich právnych predpisov EÚ, mali usilovať o zjednodušenie a zníženie administratívneho zaťaženia členských štátov. V posúdení vplyvu sa dospelo k záveru, že uprednostňovaná možnosť by skutočne predstavovala administratívnu záťaž, tá by však bola kompenzovaná pozitívnym vplyvom opatrení z hľadiska prevencie a boja proti zneužívaniu detí a ochrany obetí takéhoto trestného činu.

Cielené zmeny smernice majú zlepšiť schopnosť členských štátov účinne bojovať proti tejto trestnej činnosti, a to vzhľadom na hrozby a trendy, ktoré boli zaznamenané v posledných rokoch, ako aj na nový technologický vývoj. Očakáva sa, že nové pravidlá, ktoré sa budú na členské štáty uplatňovať, zlepšia cezhraničnú spoluprácu tak z hľadiska vyšetrovania a trestného stíhania, ako aj z hľadiska pomoci a podpory obetiam.

Iniciatívou sa zlepšuje zrozumiteľnosť právneho prostredia na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí vo všetkých členských štátoch. Regulačné zaťaženie súvisiace s návrhom má obmedzený rozsah, keďže návrh pozostáva väčšinou zo zlepšenia existujúcich noriem než z úplne nových povinností. Členské štáty už dnes vyšetrujú, stíhajú a trestajú trestné činy súvisiace so sexuálnym zneužívaním detí v ich súčasnej podobe. Návrhom sa zavádza len obmedzený počet definícií a samostatných trestných činov súvisiacich so sexuálnym zneužívaním detí, čo bude mať veľmi významný vplyv na boj proti tejto trestnej činnosti; niektoré členské štáty ich už prijali. Regulačné a administratívne zaťaženie členských štátov by vo väčšine prípadov vyplývalo z koordinačných povinností, určenia jasných referenčných hodnôt a úprav v oblasti zberu údajov. Avšak aj v tomto ohľade treba uviesť, že členské štáty už zbierajú údaje o zneužívaní detí, pričom cieľom návrhu je zabezpečiť väčšiu konzistentnosť a transparentnosť existujúcich procesov, ako aj lepšie podávanie správ.

Neočakáva sa žiaden vplyv na MSP a konkurencieschopnosť. Všetky zvažované možnosti politiky by boli spojené s nákladmi, ktoré by vznikli skôr verejným orgánom v členských štátoch ako občanom EÚ a podnikom.

Základné práva

Táto iniciatíva je v súlade s Chartou základných práv Európskej únie. Zároveň prispieva k posilneniu konkrétnych základných práv, najmä: práva na ľudskú dôstojnosť (článok 1); práva na nedotknuteľnosť osoby (článok 3); zákazu neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (článok 4) a práv dieťaťa (článok 24).

4.VPLYV NA ROZPOČET

Tento návrh nemá žiaden vplyv na rozpočet Európskej únie.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Komisia skontroluje správnu a účinnú transpozíciu prepracovanej smernice do vnútroštátnych právnych predpisov všetkých zúčastnených členských štátov. Počas fázy vykonávania bude Komisia organizovať pravidelné stretnutia kontaktných výborov so všetkými členskými štátmi. Komisia bude pravidelne predkladať Európskemu parlamentu a Rade správu, v ktorej vyhodnotí vykonávanie, fungovanie a vplyv prepracovanej smernice.

Na účely monitorovania a hodnotenia javu sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí je potrebné, aby mali členské štáty mechanizmy na zber údajov alebo koordinačné strediská. Z tohto dôvodu sa vkladá článok 31, v ktorom sa členským štátom ukladá povinnosť zaviesť do praxe systém pre zber, rozvoj, tvorbu a šírenie štatistických údajov o trestných činoch uvedených v článkoch 3 až 9. Od členských štátov sa vyžaduje, aby každé tri roky vykonali s použitím harmonizovanej metodiky Komisie (Eurostatu) medzi obyvateľstvom prieskum s cieľom získať údaje o počte obetí trestných činov podľa tejto smernice. Na tomto základe musia posúdiť prevalenciu a trendy pri všetkých trestných činoch, na ktoré sa vzťahuje táto smernica. Získané údaje majú členské štáty zaslať Komisii (Eurostatu). V snahe zabezpečiť porovnateľnosť administratívnych údajov v celej EÚ sa od členských štátov vyžaduje, aby administratívne údaje zbierali na základe spoločného členenia vypracovaného v spolupráci s centrom EÚ a aby tieto údaje každoročne zasielali centru EÚ. Centrum EÚ by členským štátom poskytovalo podporu pri zbere údajov o trestných činoch vedených v článkoch 3 až 9, a to okrem iného stanovením spoločných noriem týkajúcich sa sčítacích jednotiek, pravidiel sčítavania, spoločného členenia, formátov vykazovania a klasifikácie trestných činov. Štatistické údaje získané členskými štátmi sa majú zaslať centru EÚ a Komisii a zozbierané štatistické údaje sa majú každoročne sprístupniť verejnosti. Napokon treba uviesť, že od členských štátov sa vyžaduje, aby podporovali výskum zameraný na základne príčiny tých foriem trestných činov, na ktoré sa vzťahuje tento návrh, na ich účinky a incidenciu, ako aj na účinné preventívne opatrenia, účinné opatrenia na pomoc obetiam či na mieru odsúdenia za takéto trestné činy.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Vzhľadom na to, že v porovnaní s existujúcou smernicou obsahuje návrh väčší počet právnych povinností, bude potrebné, aby boli k oznámeniu o transpozičných opatreniach priložené vysvetľujúce dokumenty vrátane tabuľky zhody medzi vnútroštátnymi ustanoveniami a predmetnou smernicou. Vďaka tomu bude možné jasne identifikovať transpozičné opatrenia, ktoré členské štáty doplnili do existujúcich právnych predpisov.

Opatrenia prijaté na transpozíciu tohto návrhu nebudú pravdepodobne obmedzené na jeden právny text. Z tohto dôvodu je potrebné, aby členské štáty poskytli vysvetľujúci dokument, v ktorom Komisii oznámia znenie ustanovení prijatých pri transpozícii tejto smernice. Tento dokument by mal zároveň uvádzať vzájomnú interakciu uvedených ustanovení s ustanoveniami, ktoré už boli prijaté na transpozíciu smernice 2011/93/EÚ, ako aj s ustanoveniami, na ktoré sa vzťahujú iné príslušné politiky EÚ.

Komisia pripravuje usmernenia k vykonávaniu povinností v oblasti prevencie a pomoci obetiam, ktoré budú včas poskytnuté členským štátom. Spoločné výskumné centrum Európskej komisie nedávno uverejnilo správu s názvom Help Seeker and Perpetrator Prevention Initiatives – Child Sexual Abuse and Exploitation (Iniciatívy v oblasti prevencie pre osoby vyhľadávajúce pomoc a páchateľov – sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie detí) 6 , ktorej cieľom je podporiť členské štáty EÚ a ďalšie krajiny pri zavádzaní účinných preventívnych iniciatív pre osoby, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať trestný čin na deťoch. Je základom pre ďalšie kroky smerujúce k vytvoreniu IT platformy EÚ, ktorá bude zhromažďovať iniciatívy v oblasti prevencie sexuálneho zneužívania detí. Platforma bude podporovať členské štáty EÚ a iné zainteresované strany pri navrhovaní a vykonávaní cielených politík prevencie, ktoré budú prihliadať na ich príslušné kultúrne a spoločenské prostredie a potreby.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Terminológia použitá v tejto smernici bola zosúladená s uznávanými medzinárodnými normami, ako sú Terminologické usmernenia na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, ktoré prijala medziagentúrna pracovná skupina 28. januára 2016 v Luxemburgu 7 .

Navrhujú sa tieto zmeny:

Článok 2: Prístup k materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí je často prvým krokom k praktickému zneužívaniu bez ohľadu na to, či zobrazuje reálne alebo realistické zneužívanie a vykorisťovanie 8 . Vývoj prostredie rozšírenej, kombinovanej a virtuálnej reality a možnosť zneužitia umelej inteligencie na vytvorenie tzv. deepfakes, t. j. synteticky vytvoreného a realisticky pôsobiaceho materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí, už rozšírili definíciu pojmu „zobrazenie“, keďže takéto materiály môžu využívať avatary vrátane senzorickej spätnej väzby, a to napr. prostredníctvom zariadení sprostredkujúcich pocit dotyku. Zmeny článku 2 ods. 3 písm. d) majú zabezpečiť, aby do vymedzenia pojmu „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“ bol tento technologický vývoj zahrnutý dostatočne technologicky neutrálnym, a teda nadčasovým spôsobom. Okrem toho sú v obehu viaceré návody, ktoré radia, ako vykonávať vyhľadávanie, grooming a zneužívanie detí; ako sa vyhnúť identifikácii, vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu a ako čo najlepšie ukryť materiály. Tieto návody známe aj ako „príručky pre pedofilov“ odstraňujú prekážky a poskytujú potrebné know-how, čím prispievajú k podnecovaniu páchateľov a podporujú páchanie sexuálneho zneužívania, a preto by sa mali tiež kriminalizovať. Článok 2 obsahuje aj definíciu osôb v rovnocennom postavení, ako osôb, a to tak detí, ako aj dospelých, ktoré sú si rovnocenné z hľadiska veku a stupňa psychického a telesného vývoja alebo vyspelosti.  

Článok 3: Zmeny článku 3 majú zabezpečiť súlad medzi výškou sankcií stanovenou v návrhu a výškou stanovenou v súvislosti s podobnými trestnými činmi v smernici (EÚ).../... [navrhovaná smernica o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu]. Účelom zmeny je zahrnúť aj konanie zapájajúce dieťa, ktoré ešte nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, do sexuálnych aktivít s inou osobou v situáciách bez donútenia, násilia alebo vyhrážania.

Článok 4: Výška sankcií za zapojenie sa do sexuálnych aktivít spojených s detskou prostitúciou (článok 4 ods. 7) sa zvyšuje na osem rokov, ak ide o dieťa, ktoré nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a na 4 roky, ak dieťa tento vek už dosiahlo. Toto zvýšenie je potrebné na zabezpečenie súladu s nedávnym acquis vrátane smernice (EÚ).../... [navrhovaná smernica o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu].

Článok 5: Je vo verejnom záujme podporovať činnosť organizácií, ktoré vo verejnom záujme konajú proti sexuálnemu zneužívaniu detí, ako sú horúce linky siete INHOPE, ktoré prijímajú od verejnosti oznámenia o materiáloch obsahujúcich sexuálne zneužívanie detí a uľahčujú odstraňovanie takýchto materiálov a vyšetrovanie trestných činov. Ak tieto organizácie konajúce vo verejnom záujme skúmajú a analyzujú alebo inak spracúvajú materiál pozostávajúci zo zobrazenia alebo videa sexuálneho zneužívania detí na účely jeho odstránenia alebo vyšetrovania, takéto spracúvanie by sa nemalo kriminalizovať. Preto je potrebné, aby bolo vymedzenie príslušných trestných činov zodpovedajúcim spôsobom obmedzené, pričom by sa malo objasniť, že takéto spracúvanie sa nepovažuje za „neoprávnené“, ak boli tieto organizácie na to oprávnené príslušnými orgánmi členského štátu, v ktorom sú usadené.

Článok 6: Zmeny v článku 6 majú zabezpečiť, aby všetky formy kontaktovania online vrátane kontaktovania zameraného na páchanie trestných činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí v online kontexte boli vo všetkých členských štátoch kriminalizované.

Článok 7: Cieľom nového článku 7 je zabezpečiť, aby trestný čin živého vysielania sexuálneho zneužívania detí bol vo všetkých členských štátoch kriminalizovaný a aby bolo zaistené jeho účinné vyšetrovanie a trestné stíhanie. V posledných rokoch došlo k značnému nárastu tohto javu, ktorý predstavuje osobitné výzvy z hľadiska vyšetrovania, a to z dôvodu dočasného charakteru vysielaného zneužívania a následného nedostatku dôkazov, ktoré majú vyšetrovacie orgány k dispozícii.

Článok 8: Kriminalizáciou prevádzkovania online infraštruktúry na účely umožnenia sexuálneho zneužívania alebo vykorisťovania detí alebo podnecovania k nemu sa nový článok 8 zameriava na dark web a jeho úlohu, ktorú zohráva pri vytváraní komunít páchateľov alebo potenciálnych páchateľov a pri šírení materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí.

Článok 10: Zmeny článku 10 majú objasniť súčasnú nejednoznačnosť v znení smernice, pričom maj okrem iného zabezpečiť, aby sa výnimka z kriminalizácie sexuálnych aktivít vykonávaných so súhlasom správne chápala tak, že sa vzťahuje len na materiál vytvorený a držaný medzi deťmi alebo medzi osobami v rovnocennom postavení, a nie medzi dieťaťom, ktoré dosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a dospelou osobou akéhokoľvek veku.

Článok 12: Zmeny článku 12 majú obmedziť riziko, že páchatelia by mohli opätovne získať prístup k deťom prostredníctvom zamestnania alebo dobrovoľníckej činnosti. Zavádza sa nimi požiadavka, aby zamestnávatelia pri nábore osôb na pracovné a dobrovoľnícke činnosti zahŕňajúce úzky kontakt s deťmi a pri nábore do organizácií konajúcich vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí požadovali od osôb, ktoré majú byť prijaté, výpis z registra trestov. Členským štátom sa zároveň ukladá povinnosť poskytnúť na takúto žiadosť čo najúplnejšie záznamy vedené v registroch trestov využitím Európskeho informačného systému registrov trestov a akéhokoľvek iného vhodného zdroja informácií.

Článok 14: Tento článok upravujúci sankcie, ktoré možno uložiť právnickým osobám, bol upravený tak, aby bol v súlade s nedávnym acquis. V tejto súvislosti bol zoznam príkladov prípadných sankcií rozšírený tak, aby zahŕňal výslovný odkaz na vylúčenie z prístupu k verejnému financovaniu, a zahrnutá bola harmonizovaná metodika výpočtu minimálnych pokút. Konkrétne by mali členské štáty prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa právnickým osobám, ktoré majú prospech zo spáchania trestných činov inými osobami porušením reštriktívnych opatrení Únie, ukladali pokuty, ktorých horná hranica by sa mala stanoviť v závislosti od závažnosti trestného činu vymedzenej minimálnou hornou hranicou sankcie, a to najmenej 1 %, resp. 5 % celkového celosvetového obratu právnickej osoby v hospodárskom roku, ktorý predchádzal rozhodnutiu o uložení pokuty. Zodpovednosť právnických osôb nevylučuje možnosť trestného konania proti fyzickým osobám, ktoré sú páchateľmi trestných činov vymedzených v tejto smernici.

Článok 15: Zavedené zmeny dopĺňajú a objasňujú situácie, v ktorých sú členské štáty oprávnené nestíhať alebo neukladať sankcie detským obetiam sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania za ich účasť na trestnej činnosti, ku ktorej páchaniu boli prinútené, a to aj pokiaľ ide o distribúciu, ponúkanie, dodávanie alebo sprístupňovanie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí. Zmenilo sa príslušné odôvodnenie s cieľom objasniť, že pojem „prinútené“ by sa mal tiež chápať tak, že zahŕňa aj lákanie bez použitia sily alebo donútenia.

Článok 16: Cieľom zmien článku 16 ods. 2 je zabezpečiť, aby premlčacie lehoty nemohli začať plynúť skôr, ako obeť dosiahne plnoletosť, a zároveň stanoviť minimálne premlčacie lehoty, ktoré obeti umožnia účinne sa domáhať spravodlivosti. Pokiaľ ide o dĺžku premlčacích lehôt, zmenami sa stanovujú tieto minimálne normy:

V prípade trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť trest s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky, je premlčacia lehota najmenej 20 rokov. Keďže počiatkom je dosiahnutie plnoletosti, znamená to, že premlčacia lehota neuplynie skôr, ako obeť dosiahne vek aspoň 38 rokov.

V prípade trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť trest s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov, je premlčacia lehota najmenej 25 rokov. Keďže počiatkom je dosiahnutie plnoletosti, znamená to, že premlčacia lehota neuplynie skôr, ako obeť dosiahne vek aspoň 43 rokov.

V prípade trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť trest s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem rokov, je premlčacia lehota najmenej 30 rokov. Keďže počiatkom je dosiahnutie plnoletosti, znamená to, že premlčacia lehota neuplynie skôr, ako obeť dosiahne vek aspoň 48 rokov.

Navrhovaný prístup k premlčacím lehotám je odôvodnený takto:

Výskum naznačuje, že obete sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí často nie sú schopné trestný čin oznámiť ani niekoľko desaťročí po tom, ako k nemu došlo. Potreba prekonať zahanbenie, pocit viny a sebaobvinenie, ktoré môžu okrem iného súvisieť so sociálnou a kultúrnou stigmatizáciou, ktorá je so sexuálnym zneužívaním stále spojená, s utajením, v ktorom k zneužívaniu dochádza, s vyhrážajúcim alebo obviňujúcim správaním páchateľa a/alebo s traumou, vedie k tomu, že väčšina obetí nedokáže po desaťročia o trestnom čine hovoriť, nieto ešte ho oznámiť príslušnému orgánu 9 .

Zo súčasnej štúdie vyplýva, že v priemere trvá 17,2 až 21,4 roka, kým osoby, ktoré ako deti zažili sexuálne zneužívanie, prehovoria o svojich skúsenostiach. Približne 60 – 70 % takýchto osôb sa až do dospelosti nikomu nezverí a 27,8 % osôb o takejto skúsenosti nikomu nepovie 10 . Vek a pohlavie sú významnými faktormi, ktoré predurčujú, kedy a či vôbec sa takáto osoba niekomu zverí, pričom trendy naznačujú, že mladšie deti a chlapci sa zverujú menej 11 .

V súčasnosti sa premlčacie lehoty v jednotlivých členských štátoch značne líšia. Niektoré členské štáty úplne zrušili premlčanie trestného stíhania pre všetky alebo väčšinu trestných činov, na ktoré sa vzťahuje smernica. Iné majú veľmi krátke premlčacie lehoty, ktoré pre všetky alebo väčšinu trestných činov, na ktoré sa vzťahuje smernica, uplynú skôr, ako obeť dosiahne vek 40 rokov. Ďalšia skupina členských štátov zachováva premlčacie lehoty, ktoré pre všetky alebo väčšinu trestných činov, na ktoré sa vzťahuje smernica, uplynú potom, ako obeť dosiahne vek 40 rokov.

Tieto rozdiely medzi členskými štátmi vedú k tomu, že obete nemajú v EÚ rovnaký prístup k spravodlivosti, pokiaľ ide o možnosť stíhať príslušné trestné činy a získať odškodnenie. Okrem toho by mohli páchatelia tento systém zneužiť, pričom by sa mohli trestnému stíhaniu vyhnúť tak, že sa premiestnia tam, kde sú premlčacie lehoty kratšie, a kde už teda uplynuli. Táto situácia vytvára riziko, že potenciálni páchatelia budú schopní vyhnúť sa trestnému stíhaniu a budú tak i naďalej po niekoľko desaťročí predstavovať pre deti nebezpečenstvo.

Vzhľadom na uvedené je nepochybné, že účinné vyšetrovanie a stíhanie trestných činov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí a poskytovanie primeranej pomoci a podpory obetiam možno zabezpečiť len vtedy, ak premlčacie lehoty umožnia obetiam oznámiť trestný čin aj v relatívne pokročilej fáze svojho života bez toho, aby došlo k zabráneniu začatia vyšetrovania.

Cieľom zmien článku 16 ods. 3 až 5 je reagovať na výzvy v oblasti vyšetrovania súvisiace najmä s používaním online technológií, ktoré boli identifikované v rámci hodnotenia smernice a súvisiacich konzultácií so zainteresovanými stranami. Členským štátom sa nimi ukladá povinnosť zabezpečiť, aby osoby, útvary alebo služby, ktoré vyšetrujú a stíhajú trestné činy uvedené v článkoch 3 až 9, disponovali dostatočným personálom, odbornými znalosťami a účinnými vyšetrovacími nástrojmi vrátane možnosti viesť utajené vyšetrovania na dark webe.

Článok 17: Slabá miera oznamovania sexuálneho zneužívania detí stále predstavuje veľkú výzvu, pokiaľ ide o snahu zastaviť sexuálne zneužívanie detí a zabrániť ďalšiemu takémuto konaniu. Dôvodom je okrem iného skutočnosť, že pedagógovia a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ako aj iní odborní pracovníci pracujúci v úzkom kontakte s deťmi sa môžu zdráhať hovoriť o tom, že niekto – ich potenciálny kolega alebo rovesník – sa dopustil sexuálneho zneužívania detí. Cieľom zmeny článku 17 ods. 3 bolo zaviesť oznamovaciu povinnosť a zaistiť tak pre týchto odborných pracovníkov právnu istotu, zatiaľ čo na základe článku 17 ods. 4 sú z takejto oznamovacej povinnosti vylúčení odborní pracovníci v sektore zdravotnej starostlivosti pracujúci s páchateľmi alebo osobami, ktoré sa obávajú, že by mohli takúto trestnú činnosť spáchať.

Článok 18: Tento článok nadväzuje na práva obetí podľa článkov 5 a 5a smernice (EÚ) 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí (smernica o právach obetí) [zmenená navrhovanou smernicou, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí], pokiaľ ide o oznamovanie trestných činov, a jeho cieľom je zabezpečiť, aby boli k dispozícii ľahko dostupné kanály oznamovania, ktoré prihliadajú na potreby detí.

Článok 21: Týmto článkom sa rozširuje dostupnosť pomoci a podpory obetiam v súlade so smernicou o právach obetí [zmenenou navrhovanou smernicou, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí] s cieľom zabezpečiť, aby bola deťom poskytnutá potrebná starostlivosť primeraná ich veku. S cieľom podporiť rozvoj a šírenie najlepších postupov vo všetkých členských štátoch by centrum EÚ po svojom zriadení podporovalo úsilie členských štátov zhromažďovaním informácií o dostupných opatreniach a programoch a sprístupňovaním takýchto informácií širokej verejnosti.

Článok 22: Cieľom zmeny tohto článku je zabezpečiť, aby sa lekárske prehliadky detskej obete na účely trestného konania, ktoré môžu dieťa opätovne traumatizovať, obmedzili na nevyhnutné minimum a aby ich vykonávali primerane vyškolení odborní pracovníci.

Článok 23: Týmto novým článkom sa posilňuje postavenie obetí sexuálneho zneužívania detí a osôb, ktoré ako deti zažili sexuálne zneužívanie, a to posilnením ich práva požadovať náhradu akejkoľvek škody spôsobenej v súvislosti s trestnými činmi sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí vrátane škôd spôsobených online šírením materiálu týkajúceho sa zneužívania. Posilňujú sa ním minimálne normy EÚ, pokiaľ ide o časový rámec na podanie žiadosti o náhradu, ako aj prvky, ktoré sa majú zohľadniť pri určovaní výšky náhrady. Vo vzťahu k minimálnym normám EÚ podľa smernice o právach obetí sa ním rozširuje aj počet osôb a subjektov, ktoré sa majú považovať za zodpovedné za poskytnutie takejto náhrady škody, vrátane právnických osôb a v prípade potreby aj vnútroštátnych systémov odškodňovania zriadených v prospech obetí trestných činov.

Článok 24: Tento nový článok je zameraný na výzvy spojené s nedostatočnou koordináciou vnútroštátneho úsilia v oblasti prevencie a boja proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí, pričom sa v ňom od členských štátov vyžaduje, aby zriadili vnútroštátne orgány zodpovedné za takúto koordináciu a za zber údajov v každom členskom štáte.

Článok 25: Tento nový článok ukladá členským štátom povinnosť zaviesť potrebné mechanizmy, ktoré by na vnútroštátnej úrovni zabezpečili spoluprácu a koordináciu viacerých agentúr a viacerých zainteresovaných strán, t. j. všetkých príslušných strán zapojených do vypracúvania a vykonávania opatrení zameraných na prevenciu a boj pri sexuálnemu zneužívaniu detí online a offline.

Článok 26: Názov tohto článku a príslušné odôvodnenia pripojené k tomuto článku boli aktualizované tak, aby sa v prípade predtým používaného pojmu „sexuálna turistika zameraná na deti“ používala terminológia odporúčaná v Terminologických usmerneniach na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním 12 .

Článok 27: Zmeny vykonané v prvom odseku objasňujú, že programy prevencie pre osoby, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať niektorý z predmetných trestných činov, by mali byť určené práve tejto skupine osôb a že členské štáty by mali zabezpečiť prístup k týmto programom. Cieľom nového odseku 2 je zabezpečiť dostupnosť týchto programov, a to v súlade s vnútroštátnymi normami týkajúcimi sa zdravotnej starostlivosti.

Článok 28: Vykonané zmeny majú ďalej objasniť druhy programov prevencie, ktoré by mohli znížiť pravdepodobnosť toho, že sa dieťa stane obeťou (odsek 1) a že osoba spácha trestný čin (odsek 2). Do príslušným odôvodnení boli doplnené ďalšie príklady. V článku sa od členských štátov vyžaduje, aby v záujme zaistenia súdnictva zohľadňujúceho potreby detí podporovali pravidelnú odbornú prípravu nielen pre príslušníkov polície prvého kontaktu, ktorí môžu prichádzať do kontaktu s detskými obeťami sexuálneho zneužívania alebo vykorisťovania, ale aj pre sudcov a iných príslušných odborných pracovníkov. Členským štátom sa v ňom ukladá povinnosť pracovať na prevencii sexuálneho zneužívania detí online aj offline, pričom sa od nich vyžaduje, aby prijali osobitné programy prevencie zamerané na deti v komunitnom prostredí vzhľadom na osobitnú zraniteľnosť týchto detí. Zo zmien vyplýva, že kľúčovú úlohu z hľadiska koordinácie a znalostí bude v tejto súvislosti zohrávať budúce centrum EÚ.

Článok 31: Týmto novým článkom sa členským štátom ukladá povinnosť pravidelne zbierať štatistické údaje o trestných činoch uvedených v smernici na základe spoločnej metodiky vypracovanej v spolupráci s centrom EÚ, zasielať tieto štatistické údaje centru EÚ a Komisii a sprístupňovať ich verejnosti. Centrum EÚ by malo následne vykonať kompiláciu všetkých prijatých štatistických údajov a túto kompiláciu sprístupniť verejnosti.

Článok 32: Týmto novým článkom o podávaní správ sa nahrádza predchádzajúci článok a stanovuje sa v ňom požiadavka, aby Komisia každých päť rokov predložila Európskemu parlamentu a Rade EÚ správu o uplatňovaní smernice.

Článok 33: Zmenami v tomto článku sa objasňujú ustanovenia, ktoré musia členské štáty transponovať, t. j. ustanovenia, ktoré boli v porovnaní so smernicou 2011/93 zmenené.

Článok 34: Týmto novým článkom sa zrušuje smernica 2011/93/EÚ a objasňujú sa povinnosti v oblasti transpozície navrhovanej smernice oproti smernici 2011/93/EÚ.

Článok 35: V tomto novom článku sa stanovuje dátum nadobudnutia účinnosti smernice. Stanovuje sa v ňom aj dátum začatia uplatňovania prevažnej časti smernice a dátum začatia uplatňovania ustanovení, ktoré sa týkajú centra EÚ, ktorý závisí od dátumu zriadenia centra EÚ, o ktorom sa v súčasnosti diskutuje v rámci medziinštitucionálnych rokovaní o návrhu nariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu.

Článok 36: Zmena v tomto článku sa obmedzuje na to, aby sa miesto a dátum prijatia ponechali otvorené, keďže sa určia v neskoršej fáze.

 nový

2024/0035 (COD)

🡻 2011/93/EÚ

Návrh

SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (prepracované znenie)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 82 ods. 2 a článok 83 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru,

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

 nový

(1)V smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ 13 je potrebné vykonať viacero zmien. Z dôvodu jasnosti by sa mala uvedená smernica prepracovať.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 1 (prispôsobené)

(2)Sexuálne zneužívanie a sexuálne vykorisťovanie detí a detská pornografia  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  predstavujú závažné porušenie základných práv, najmä práv detí na ochranu a starostlivosť nevyhnutné pre ich blaho, ako je stanovené v Dohovore Organizácie Spojených národov o právach dieťaťa z roku 1989 a Charte základných práv Európskej únie 14 .

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 2 (prispôsobené)

 nový

(3)V súlade s článkom 6 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii Únia uznáva práva, slobody a zásady stanovené v Charte základných práv Európskej únie, v ktorej článok 24 ods. 2 ustanovuje, že pri všetkých opatreniach prijatých orgánmi verejnej moci alebo súkromnými inštitúciami, ktoré sa týkajú detí, sa musia v prvom rade brať do úvahy najlepšie záujmy dieťaťa. Navyše v Štokholmskom programe – Otvorená a bezpečná Európa, ktorá slúži občanom a chráni ich –  (4)   Stratégii EÚ pre účinnejší boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí 15    sa stanovuje jasná priorita,  ktorou je posilnenie boja proti  ktorou je boj proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí, a to aj prostredníctvom akcií zameraných na zaistenie pokračujúcej účinnosti existujúcich právnych predpisov Únie, podľa potreby aj pomocou aktualizácie. Podporuje to aj stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa vo svojom cieli bojovať proti násiliu páchanému na deťoch a zabezpečiť súdnictvo zohľadňujúce potreby detí  

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 3 (prispôsobené)

(4)Výskyt detskej pornografie, ktorú tvoria snímky zobrazujúce sexuálne zneužívanie detí,  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí   a iných zvlášť závažných foriem sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí narastá a rozširuje sa používaním nových technológií a internetu.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 4 (prispôsobené)

 nový

(5)Rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV z 22. decembra 2003 o boji proti pohlavnému zneužívaniu detí a detskej pornografii ( 5 ) zosúlaďuje právne predpisy členských štátov s cieľom kriminalizovať najzávažnejšie formy sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí, rozšíriť vnútroštátnu súdnu právomoc a stanovuje minimálnu úroveň pomoci obetiam. V rámcovom rozhodnutí Rady 2001/220/SVV z 15. marca 2001 o postavení obetí v trestnom konaní sa stanovil súbor práv obetí v rámci trestných konaní vrátane práva na ochranu a odškodnenie.  Smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ 16 sa stanovuje súbor práv obetí pre všetky obete všetkých trestných činov vrátane detských obetí sexuálneho zneužívania. Tieto práva zahŕňajú právo na informácie, právo na podporu a ochranu v súlade s individuálnymi potrebami obetí, súbor procesných práv a právo na rozhodnutie o náhrade škody páchateľom. Návrhom na revíziu smernice o právach obetí sa ďalej posilňujú práva obetí trestných činov v EÚ vrátane posilnenia práva na podporu a ochranu detských obetí trestných činov 17 . Táto smernica vychádza zo smernice o právach obetí a uplatňuje sa spoločne s ňou. Okrem toho sa v dôsledku implementácie rámcového rozhodnutia Rady 2009/948/SVV z 30. novembra 2009 o predchádzaní kolíziám pri výkone právomoci v trestných veciach a ich urovnávaní uľahčí 18    uľahčuje  koordinácia trestného stíhania v prípadoch sexuálneho zneužívania, sexuálneho vykorisťovania detí a   materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí   detskej pornografie. Ak stíhanie takýchto prípadov patrí do súdnej právomoci viac ako jedného členského štátu, dotknuté členské štáty by mali spolupracovať s cieľom určiť, ktorý členský štát má najlepšiu pozíciu na to, aby viedol trestné stíhanie. Ak sa príslušné orgány dotknutých členských štátov po spolupráci alebo priamych konzultáciách podľa rámcového rozhodnutia Rady 2009/948/SVV 19 , rozhodnú sústrediť trestné konania do jedného členského štátu odovzdaním trestného konania, na takéto odovzdanie by sa malo vzťahovať nariadenie (EÚ) …/…[navrhované nariadenie o odovzdávaní trestného konania] 20 .

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 5

(6)V súlade s článkom 34 Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach dieťaťa sa štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto dohovoru, zaväzujú chrániť dieťa pred všetkými formami sexuálneho vykorisťovania a sexuálneho zneužívania. Opčný protokol Organizácie Spojených národov z roku 2000 k Dohovoru o právach dieťaťa týkajúcich sa predaja detí, detskej prostitúcie a detskej pornografie, a najmä Dohovor Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním z roku 2007 sú dôležitými krokmi na ceste k zlepšeniu medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 6 (prispôsobené)

 nový

(7)Závažné trestné činy, akým je sexuálne vykorisťovanie detí a detská pornografia,  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí,  si vyžadujú komplexný prístup zahŕňajúci trestné stíhanie páchateľov, ochranu detských obetí obetí v detskom veku a predchádzanie tomuto fenoménu  , a to vrátane jeho najnovších a predvídateľných foriem a trendov, ktoré v čoraz vyššej miere zahŕňajú využívanie online technológií. Na tento účel je potrebné aktualizovať súčasný právny rámec, aby sa zabezpečila jeho účinnosť . Pri realizácii akýchkoľvek opatrení na boj proti týmto trestným činom je potrebné zohľadňovať predovšetkým najlepší záujem dieťaťa, a to v súlade s Chartou základných práv Európskej únie a Dohovorom Organizácie Spojených národov o právach dieťaťa. Rámcové rozhodnutie 2004/68/SVV by sa malo nahradiť novým nástrojom, ktorý poskytne komplexný právny rámec potrebný na splnenie daného cieľa.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 7 (prispôsobené)

(8)Táto smernica by mala v plnej miere dopĺňať smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z 5. apríla 2011 o prevencii obchodovaniu s ľuďmi a boji proti nemu a ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV 21 , keďže niektoré obete obchodovania s ľuďmi boli aj obeťami sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania v detskom veku detskými obeťami sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 8 (prispôsobené)

(9)Pokiaľ ide o trestné činy týkajúce sa pornografického  predstavenia  zahŕňajúceho sexuálne zneužívanie dieťaťa, táto smernica sa vzťahuje na také činy, ktoré obsahujú organizované živé predstavenia určené publiku, čím sa z vymedzenia pojmov vylučuje osobný priamy styk  so súhlasom  medzi plnoletými osobami v rovnocennom postavení, ako aj deťmi, ktoré prekročili vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a ich partnermi.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 9 (prispôsobené)

 nový

(10)Detská pornografia  Materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  často zahŕňa vyobrazenia zaznamenávajúce sexuálne zneužívanie detí dospelými. Môže tiež zahŕňať vyobrazenia detí zapojených do jednoznačne sexuálneho konania alebo vyobrazenia ich pohlavných orgánov, keď sa tieto zobrazenia používajú primárne na sexuálne účely a využívajú s vedomím dieťaťa alebo bez jeho vedomia. Pojem detskej pornografie  „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“  sa navyše vzťahuje na realistické zobrazenie dieťaťa, pri ktorom sa dieťa zúčastňuje, alebo je zobrazené, ako sa zúčastňuje, na jednoznačne sexuálnom konaní primárne na sexuálne účely  , ako aj na takzvané „návody pre pedofilov“  .

 nový

(11)Z výskumu vyplynulo, že obmedzenie šírenia materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí je nielen kľúčové na zabránenie opakovanej viktimizácii spojenej s obehom snímok a videí zneužívania, ale je nevyhnutné aj ako forma prevencie pre páchateľov, keďže prístup k materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí je často prvým krokom k praktickému zneužívaniu bez ohľadu na to, či zobrazuje skutočné alebo jednoducho realistické zneužívanie a vykorisťovanie. Vzhľadom na prebiehajúci vývoj aplikácií umelej inteligencie umožňujúcich vytvárať realistické zobrazenia, ktoré nie sú odlíšiteľné od skutočných snímok, sa očakáva, že počet tzv. deep-fake snímok a videí zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí bude v nadchádzajúcich rokoch exponenciálne rásť. Okrem toho sa existujúce vymedzenie pojmu nevzťahuje v plnej miere na vývoj prostredia rozšírenej, kombinovanej a virtuálnej reality, pri ktorom sa používajú avatary vrátane senzorickej spätnej väzby, napr. prostredníctvom zariadení sprostredkujúcich pocit dotyku. Začlenením výslovného odkazu na „reprodukcie a znázornenia“ by sa malo zabezpečiť, aby vymedzenie pojmu „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“ pokrývalo tento a budúci technologický vývoj dostatočne technologicky neutrálnym, a teda nadčasovým spôsobom.

(12)S cieľom predchádzať trestným činom zahŕňajúcim sexuálne zneužívanie detí by vymedzenie pojmu „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“ malo zahŕňať takzvané „návody pre pedofilov“. Návody pre pedofilov poskytujú poradenstvo o tom, ako nájsť, vykonávať grooming a zneužívať deti a vyhnúť sa identifikácii a stíhaniu. Znižovaním prekážok a poskytovaním potrebného know-how prispievajú k podnecovaniu páchateľov a podporujú páchanie sexuálneho zneužívania. Ich šírenie online už viedlo niektoré členské štáty k tomu, aby zmenili svoje trestné právo a výslovne kriminalizovali držbu a distribúciu takýchto návodov. Nedostatočná harmonizácia vytvára nerovnakú úroveň ochrany v rámci EÚ.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 10

(13)Zdravotné postihnutie ako také automaticky nepredstavuje neschopnosť súhlasiť so sexuálnymi vzťahmi. Trestne postihovať by sa však malo zneužitie takéhoto zdravotného postihnutia s cieľom zapojiť sa do sexuálnych aktivít s dieťaťom.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 11 (prispôsobené)

(14)Pri prijímaní právnych predpisov v oblasti trestného práva hmotného by Únia mala zabezpečiť konzistentnosť takýchto právnych predpisov, najmä pokiaľ ide o výšku sankcií. V kontexte Lisabonskej zmluvy by sa nemalo zabudnúť na závery Rady z 24. a 25. apríla 2002 o prístupe, ktorý sa uplatňuje v súvislosti s aproximáciou sankcií a v ktorom sa predpokladajú štyri úrovne výšky trestov. Vzhľadom na to, že táto smernica obsahuje výnimočne veľa rôznych trestných činov, sa v nej vyžaduje, aby sa na účely zohľadnenia rôzneho stupňa závažnosti týchto trestných činov výška trestov sankcií rozlišovala podrobnejšie, ako sa zvyčajne zohľadňuje v právnych predpisoch Únie.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 12 (prispôsobené)

 nový

(15)Závažné formy sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí by sa mali postihovať účinnými, primeranými a odrádzajúcimi sankciami. Patria sem najmä rôzne formy sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí, ktoré uľahčuje využívanie informačných a komunikačných technológií, ako je online kontaktovanie detí na účely ich sexuálneho zneužitia prostredníctvom webových stránok sociálnych sietí a diskusných skupín. Mala by sa tiež spresniť definícia pojmu detská pornografia a mala by byť uvedená  Malo by sa tiež spresniť vymedzenie pojmu „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“ a malo by byť uvedené  do väčšieho súladu s definíciami uvedenými v medzinárodných nástrojoch.  V širšom zmysle by sa terminológia použitá v tejto smernici mala zosúladiť s uznávanými medzinárodnými normami, ako sú Terminologické usmernenia na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, ktoré prijala medziagentúrna pracovná skupina 28. januára 2016 v Luxemburgu.  

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 13

(16)Horné hranice trestných sadzieb v prípade trestu odňatia slobody stanovené Maximálne tresty ustanovené v tejto smernici za pre trestné činy v nej uvedené by sa mali vzťahovať aspoň na najvážnejšie formy takýchto trestných činov.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 14 (prispôsobené)

(17)Na to, aby členské štáty dosiahli horné hranice trestných sadzieb v prípade trestu odňatia slobody stanovené v tejto smernici maximálnu sankciu, ktorá sa v tejto smernici ustanovuje za trestné činy týkajúce sa sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí a detskej pornografie,  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  môžu kombinovať tresty odňatia slobody stanovené sankciu ustanovenú vo vnútroštátnom právnom poriadku v súvislosti s takýmito trestnými činmi, a pritom zohľadniť svoje vnútroštátne právne predpisy.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 15 (prispôsobené)

 nový

(18)Táto smernica  by mala členským štátom ukladať  ukladá členským štátom povinnosť stanoviť vo svojich vnútroštátnych právnych predpisoch trestné sankcie v súlade s ustanoveniami práva Únie o boji proti sexuálnemu zneužívaniu  a , sexuálnemu vykorisťovaniu detí a detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí . Táto smernica  by nemala ukladať  neukladá žiadne povinnosti týkajúce sa uplatňovania takýchto sankcií ani akéhokoľvek iného dostupného systému presadzovania práva v jednotlivých prípadoch.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 16

(19)Najmä v prípadoch, keď sa trestné činy uvedené v tejto smernici páchajú na účely finančného zisku, sa požaduje, aby členské štáty zvážili možnosť uložiť okrem trestu odňatia slobody aj finančné sankcie.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 17 (prispôsobené)

 nový

(20)V súvislosti s detskou pornografiou výraz „neoprávnené“  materiálom obsahujúcim sexuálne zneužívanie detí pojem   „nemá sa považovať za spáchané neoprávnene“  umožňuje členským štátom obhájiť konanie týkajúce sa poskytnúť obranu vo vzťahu k správaniu týkajúcemu sa „pornografického materiálu“  materiálu, ktorý by mohol predstavovať materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí , ktorého ciele sú napríklad lekárske, vedecké alebo podobné. Tiež umožňuje činnosti vykonávané v rámci domácich zákonných právomocí, ako napríklad legitímne držanie detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  orgánmi s cieľom viesť trestné konanie alebo predchádzať zločinom, odhaľovať ich či vyšetrovať  , alebo činnosti vykonávané organizáciami konajúcimi vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí, keď tieto organizácie boli poverené príslušnými orgánmi členského štátu, v ktorom sú usadené. Medzi tieto činnosti patrí najmä prijímanie, analýza a koncipovanie oznámení o podozrení na materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí vrátane určenia miesta, kde sa nachádza materiál uvedený v oznámeniach, ktoré im predkladajú online používatelia alebo iné organizácie konajúce vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí, ako aj vykonávanie vyhľadávaní s cieľom odhaliť šírenie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí . Zároveň  pojem „neoprávnene“  nevylučuje právnu obhajobu ani podobné relevantné zásady, ktoré za istých okolností zbavujú osobu zodpovednosti, napríklad ak telefónne alebo internetové horúce linky vykonávajú činnosti slúžiace na nahlasovanie týchto prípadov.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 18 (prispôsobené)

(21)Trestne postihovať by sa malo aj vedomé získavanie prístupu k detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí  prostredníctvom informačných a komunikačných technológií. Na to, aby osoba mohla niesť zodpovednosť, musí mať v úmysle otvoriť si   online lokalitu  stránku s detskou pornografiou  materiálom obsahujúcim sexuálne zneužívanie detí  a zároveň vedieť, že sa na nej    nachádza príslušný materiál  nachádzajú príslušné vyobrazenia. Sankcie by sa nemali vzťahovať na osoby, ktoré sa na stránky  online lokality  s detskou pornografiou  materiálom obsahujúcim sexuálne zneužívanie detí  dostanú neúmyselne. Úmyselná povaha trestného činu sa môže vyvodiť z toho, že je opakovaný alebo sa pácha prostredníctvom služby za odplatu.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 19

 nový

(22)Kontaktovanie detí na sexuálne účely je hrozbou s charakteristickými črtami v rámci internetu, pretože internet poskytuje používateľom nebývalú anonymitu, keďže pretože môžu zatajiť svoju skutočnú identitu a osobné vlastnosti, ako napríklad svoj vek.  V poslednom desaťročí poskytlo využívanie informačných a komunikačných technológií páchateľom čoraz jednoduchší prístup k deťom, pričom kontakt často začína tak, že páchateľ láka dieťa do kompromitujúcich situácií napríklad tak, že predstiera, že je osobou v rovnocennom postavení, alebo iným klamlivým alebo zaliečavým správaním. Tento jednoduchší prístup k deťom viedol k rýchlemu nárastu fenoménov, ako je „sexuálne vydieranie“ (t. j. vyhrážanie sa zdieľaním intímneho materiálu zobrazujúceho obeť s cieľom získať peniaze, materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí alebo akýkoľvek iný prínos), ktorý postihuje deti, ktoré nedosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, ako aj deti, ktoré tento vek dosiahli. V posledných rokoch došlo k prudkému nárastu finančne motivovaného sexuálneho vydierania organizovanými zločineckými skupinami, ktoré sa zameriavajú najmä na dospievajúcich chlapcov, čo vo viacerých prípadoch viedlo k samovraždám týchto detí. Je preto dôležité, aby sa právne predpisy členských štátov vzťahovali primerane na všetky tieto fenomény.  Členské štáty zároveň uznávajú, že je tiež dôležité bojovať proti kontaktovaniu vyhľadávaniu detí mimo internetového rámca, najmä ak sa toto kontaktovanie vyhľadávanie neuskutočňuje pomocou využitia informačných a komunikačných technológií. Členské štáty sa nabádajú povzbudzujú na to, aby stíhali správanie, pri ktorom sa kontaktovanie vyhľadávanie dieťaťa, ktoré má spĺňať páchateľove sexuálne účely, uskutočňuje v prítomnosti alebo blízkosti dieťaťa, napríklad formou osobitného prípravného trestného činu, pokusu o spáchanie trestných činov uvedených v tejto smernici alebo ako osobitná forma sexuálneho zneužívania. Nezávisle od právneho riešenia trestného stíhania za vyhľadávanie dieťaťa offline by členské štáty mali zabezpečiť, aby boli páchatelia podobných trestných činov stíhaní.

 nový

(23)Vzhľadom na nedávny technologický vývoj, a najmä na vývoj prostredia rozšírenej, kombinovanej a virtuálnej reality, by sa kriminalizácia kontaktovania detí nemala obmedzovať len na hlasové, textové alebo mailové konverzácie, ale mala by zahŕňať aj kontakty alebo výmeny vo vylepšených a rozšírených prostrediach a prostrediach virtuálnej reality, ako aj rozsiahle kontaktovanie detí prostredníctvom využívania chat-botov vyškolených na tento účel, keďže sa očakáva, že sa tento fenomén vzhľadom na predvídateľný vývoj aplikácií umelej inteligencie posilní. Preto by sa pojem „prostredníctvom informačných a komunikačných technológií“ mal chápať dostatočne široko, aby zahŕňal všetok tento technologický vývoj.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 20 (prispôsobené)

 nový

(24)Táto smernica sa nedotýka politík členských štátov týkajúcich sa sexuálnych aktivít vykonávaných so súhlasom, do ktorých môžu byť zapojené deti a ktoré možno pokladať za prirodzené objavovanie sexuality počas dospievania, pri zohľadnení rozdielnych kultúrnych a právnych tradícií a nových foriem nadväzovania a udržiavania vzťahov medzi deťmi a mladistvými, a to vrátane použitia informačných a komunikačných technológií. Tieto otázky nepatria do rozsahu pôsobnosti tejto smernice. Členské štáty, ktoré využívajú možnosti uvedené v tejto smernici, by tak mali konať vo výkone svojich právomocí.  Konkrétnejšie by členské štáty mali mať možnosť vyňať z kriminalizácie sexuálne aktivity vykonávané so súhlasom, do ktorých sú zapojené výlučne deti, ktoré dosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, ako aj sexuálne aktivity osôb v rovnocennom postavení vykonávané so súhlasom. Cieľom zmien uvedeného článku je objasniť rozsah pôsobnosti výnimky vzhľadom na skutočnosť, že niektoré členské štáty podľa všetkého vykladali jej pôvodné znenie príliš široko (napr. vyňatím z kriminalizácie aktivity vykonávané so súhlasom medzi maloletými osobami, ktoré dosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a dospelými osobami akéhokoľvek veku, ktoré sa považujú za „osoby v rovnocennom postavení“ napriek značnému vekovému rozdielu).   

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 21

(25)Členské štáty by mali vo svojom vnútroštátnom práve prijať uplatniteľné ustanovenia týkajúce sa priťažujúcich okolností v súlade s pravidlami svojho právneho systému týkajúcimi sa priťažujúcich okolností. Mali by zabezpečiť, aby takéto priťažujúce okolnosti boli sudcom pri súdení páchateľov známe, aby ich mohli zohľadniť napriek tomu, že sudcovia nemajú povinnosť prihliadať na priťažujúce okolnosti. Členské štáty by priťažujúce okolnosti nemali zahŕňať do svojich vnútroštátnych právnych predpisov, ak nie sú vzhľadom na povahu konkrétneho trestného činu relevantné. Pri každom trestnom čine uvedenom v tejto smernici by sa mala na vnútroštátnej úrovni posúdiť relevantnosť jednotlivých priťažujúcich okolností uvedených v tejto smernici.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 22

(26)Telesná alebo duševná nespôsobilosť by sa v zmysle tejto smernice mala chápať tiež ako stav telesnej či duševnej nespôsobilosti spôsobenej užitím drog alebo alkoholu.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 23 (prispôsobené)

 nový

(27)V rámci boja proti sexuálnemu vykorisťovaniu detí by sa v plnej miere mali využiť existujúce nástroje na zaistenie a konfiškáciu zisku z trestnej činnosti, akým je Dohovor Organizácie Spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu 22 a protokoly k nemu, Dohovor Rady Európy o praní špinavých peňazí, vyhľadávaní, zhabaní a konfiškácii ziskov z trestnej činnosti z roku 1990, rámcové rozhodnutie Rady 2001/500/SVV z 26. júna 2001 o praní špinavých peňazí, identifikácii, vyhľadávaní, zmrazení, zaistení a konfiškácii prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti 23 , a rámcové rozhodnutie Rady 2005/212/SVV z 24. februára 2005 o konfiškácii príjmov, nástrojov a majetku z trestnej činnosti 24   a smernica Európskeho parlamentu a Rady […/…/…] 25  . Malo by sa podporovať využitie zhabaných a skonfiškovaných prostriedkov a zisku z trestnej činnosti uvedenej v tejto smernici na podporu pomoci obetiam a ich ochranu.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 24 (prispôsobené)

 nový

(28)V prípade obetí trestných činov uvedených v tejto smernici by sa malo zabrániť sekundárnej viktimizácii.  Napríklad, a bez toho, aby boli dotknuté záruky stanovené v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/800 26 , v  . V  členských štátoch, v ktorých je prostitúcia alebo vystupovanie v pornografických dielach podľa vnútroštátnych trestných právnych predpisov trestné, by malo byť podľa týchto právnych predpisov možné nestíhať ani neukladať sankcie v prípade, že dotknuté dieťa takéto činy spáchalo ako obeť sexuálneho vykorisťovania, alebo ak sa dieťa na detskej pornografii zúčastnilo pod nátlakom  bolo dieťa k účasti na materiáli obsahujúcom sexuálne zneužívanie detí prinútené. Pojem „prinútené“ by sa mal v tomto prípade chápať tak, že sa vzťahuje nielen na situácie, keď bolo dieťa donútené konať násilím alebo nátlakom, ale aj na situácie, keď bolo dieťa nalákané konať bez toho, aby bolo donútené násilím alebo nátlakom. 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 25 (prispôsobené)

(29)Ako nástroj aproximácie trestného práva sa v tejto smernici stanovujú výšky sankcií, ktoré by sa mali uplatňovať bez toho, aby boli dotknuté osobitné trestné politiky členských štátov týkajúce sa detských páchateľov  sexuálnych trestných činov páchaných voči deťom  .

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 26

(30)Je potrebné uľahčiť vyšetrovanie trestných činov a vznesenie obvinenia voči páchateľom v rámci trestných konaní, aby sa zohľadnili ťažkosti, ktorým musia detské obete v detskom veku pri oznamovaní sexuálneho zneužitia čeliť, a anonymita páchateľov v kybernetickom priestore. V záujme toho, aby sa zaistila úspešnosť vyšetrovania a trestného stíhania trestných činov uvedených v tejto smernici, nemalo by ich začatie v zásade závisieť od vykonania oznámenia alebo vznesenia obvinenia obeťou trestného činu alebo jej zástupcom. Dostatočná dĺžka času na stíhanie by sa mala určiť v súlade s vnútroštátnym právom.

 nový

(31)Obete sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí často nie sú schopné oznámiť trestný čin niekoľko desaťročí po jeho spáchaní z dôvodu hanby, viny a sebaobviňovania, ktoré môžu súvisieť, okrem iného, so sociálnou a kultúrnou stigmatizáciou, ktorá stále sprevádza sexuálne zneužívanie, s utajením, v ktorom dochádza k zneužívaniu, vyhrážaním sa alebo obviňovaním zo strany páchateľa a/alebo traumou. Páchatelia sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí majú na rozdiel od páchateľov iných násilných trestných činov tendenciu zostať aktívni až do vysokého veku a naďalej predstavovať pre deti hrozbu. V tejto súvislosti možno účinné vyšetrovanie a trestné stíhanie trestných činov zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie a sexuálne vykorisťovanie detí, ako aj primeranú pomoc a podporu obetiam zaistiť len vtedy, ak predpisy týkajúce sa premlčania umožnia obetiam oznámiť trestný čin počas výrazne dlhšieho obdobia.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 27 (prispôsobené)

 nový

(32)Subjektom zodpovedným za vyšetrovanie a trestné stíhanie trestných činov uvedených v tejto smernici by mali byť poskytnuté efektívne nástroje vyšetrovania. Tieto nástroje by mohli zahŕňať odpočúvanie, utajené sledovanie vrátane elektronického sledovania, monitorovania bankových účtov alebo iné finančné vyšetrovanie, pričom sa okrem iného zohľadní zásada proporcionality a povaha a závažnosť vyšetrovaných trestných činov. V relevantných prípadoch a v  V  súlade s vnútroštátnym právom by medzi tieto nástroje mala patriť aj možnosť, aby orgány presadzovania práva použili na internete utajenú totožnosť  a pod súdnym dohľadom distribuovali materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí. Požiadavka, aby členské štáty umožnili používanie týchto vyšetrovacích techník, je nevyhnutná na zabezpečenie účinného vyšetrovania a trestného stíhania trestných činov zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie a sexuálne vykorisťovanie detí. Keďže páchanie týchto trestných činov vo väčšine prípadov uľahčujú alebo umožňujú online nástroje, a preto sú tieto činy vo svojej podstate cezhraničné, utajené operácie a využívanie techniky takzvaného „lákania páchateľov“ (honeypots) sa ukázali ako obzvlášť účinné vyšetrovacie nástroje v súvislosti s trestnými činmi sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí. S cieľom zabezpečiť účinné vyšetrovanie a trestné stíhanie by príslušné orgány členských štátov mali spolupracovať aj prostredníctvom Europolu a Eurojustu a s nimi v rámci ich príslušných právomocí a v súlade s uplatniteľným právnym rámcom. Tieto príslušné orgány by si mali takisto vymieňať informácie medzi sebou a s Komisiou o otázkach, ktoré sa vyskytli pri vyšetrovaniach a trestných stíhaniach.  

 nový

(33)Niektoré formy sexuálneho zneužívania detí online, ako napríklad živé vysielanie zneužívania detí, ktoré často fyzicky páchajú osoby prítomné v tretích krajinách na žiadosť platiacich páchateľov v EÚ, predstavujú osobitné vyšetrovacie výzvy, keďže sa z takéhoto zneužívania zvyčajne nezachovajú stopy v podobe snímok ani nahrávok. Spolupráca s finančnými službami vymedzenými v článku 2 písm. b) smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/65/ES 27 a inými relevantnými poskytovateľmi služieb môže byť pre prekonanie problémov pri vyšetrovaní a stíhaní takýchto trestných činov kľúčová. V záujme zabezpečenia účinného vyšetrovania a trestného stíhania by preto členské štáty mali zvážiť poskytnutie rámcov pre úzku spoluprácu medzi finančnými službami a inými relevantnými poskytovateľmi služieb, ako sú poskytovatelia služieb živého vysielania. Tým by sa zredukovala beztrestnosť a zabezpečilo by sa účinné vyšetrovanie všetkých trestných činov, na ktoré sa vzťahuje táto smernica, s použitím cielených a vhodných nástrojov a zdrojov.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 28 (prispôsobené)

 nový

(34)Členské štáty by mali nabádať všetky osoby, ktoré majú vedomosť alebo podozrenie týkajúce sa sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí, aby tieto skutočnosti ohlásili príslušným orgánom. Členské štáty by mali najmä sprístupniť deťom informácie o možnosti oznamovať zneužívanie, a to aj na linkách pomoci. Za určenie príslušných orgánov, ktorým sa má takéto podozrenie ohlásiť, nesie zodpovednosť každý členský štát. Tieto príslušné orgány by nemali byť len útvarmi na ochranu detí či príslušnými sociálnymi službami  Týmito príslušnými orgánmi by nemali byť len útvary na ochranu detí či príslušné sociálne služby  . Zámerom požiadavky „dôvodného“ podozrenia by mala byť ochrana pred uplatňovaním tohto ustanovenia na oprávnenie obvinenia na základe úplne vymyslených alebo nepravdivých skutočností, ktoré sa realizuje so zlým úmyslom.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 29 (prispôsobené)

(35)Pravidlá na určenie súdnej právomoci by sa mali zmeniť a doplniť s cieľom zabezpečiť, aby páchatelia sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí, ktorí pochádzajú z Únie, boli trestne stíhaní aj vtedy, ak sa takýchto trestných činov dopustili mimo územia Únie, najmä v rámci tzv. sexuálnej turistiky.  Pod sexuálnym vykorisťovaním detí v rámci cestovania a turizmu Pod sexuálnou turistikou zameranou na deti by sa malo rozumieť sexuálne vykorisťovanie detí osobou alebo osobami, ktoré cestujú zo svojho obvyklého prostredia do destinácie v zahraničí, v ktorej sa dostávajú do sexuálneho kontaktu s deťmi. Ak k sexuálnej turistike zameranej na deti sexuálnemu vykorisťovaniu detí v rámci cestovania a turizmu dochádza mimo Únie, členské štáty by sa mali nabádať na to, aby prostredníctvom dostupných vnútroštátnych a medzinárodných nástrojov vrátane bilaterálnych a multilaterálnych zmlúv o vydávaní osôb, vzájomnej pomoci alebo postúpení konania zvýšili spoluprácu s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami s cieľom bojovať proti sexuálnej turistike. Členské štáty by mali podporovať otvorený dialóg a komunikáciu s tretími krajinami, aby mohli podľa príslušného vnútroštátneho práva právne stíhať páchateľov, ktorí na účely  sexuálneho vykorisťovania detí v rámci cestovania a turizmu sexuálnej turistiky zameranej na deti cestujú mimo Únie.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 30

 nový

(36)Opatrenia na celkovú ochranu detských obetí v detskom veku by sa mali prijímať v záujme týchto obetí pri zohľadnení posúdenia ich potrieb. Účinná ochrana detí si vyžaduje celospoločenský prístup. Všetky príslušné orgány a útvary by mali spolupracovať pri ochrane a podpore detí, pričom by mali postaviť dieťa do centra svojej pozornosti a konať v jeho najlepšom záujme.  Model „Barnahus“, ktorý spočíva vo vytvorení prostredia priaznivého pre deti, v ktorom pôsobia odborníci zo všetkých príslušných odborov, je v súčasnosti najpokročilejším príkladom prístupu k spravodlivosti zohľadňujúceho potreby detí a predchádzania opätovnej viktimizácii. Príslušné ustanovenia tejto smernice sú založené na zásadách tohto modelu. Cieľom tohto modelu je zabezpečiť, aby sa v prípade všetkých detí zapojených do vyšetrovania zneužívania detí alebo sexuálneho vykorisťovania detí vykonalo vysokokvalitné posúdenie v prostrediach vhodných pre deti, aby sa im poskytla primeraná psychosociálna podpora a služby na ochranu detí. Cieľom tejto smernice je zabezpečiť, aby všetky členské štáty dodržiavali tieto zásady, hoci sa v nej od členských štátov nevyžaduje, aby sa riadili modelom Barnahus ako takým. Ak sú na účely vyšetrovania trestných činov, napríklad na získanie dôkazov o zneužívaní, potrebné lekárske prehliadky dieťaťa, mali by sa obmedziť na nevyhnutne potrebné kontroly s cieľom obmedziť retraumatizáciu. Táto povinnosť by nemala brániť iným lekárskym vyšetreniam potrebným pre blaho dieťaťa.  Pre detské obete by malo obete v detskom veku by mali byť ľahko dostupné  súdnictvo zohľadňujúce potreby detí,  opravné prostriedky a opatrenia na riešenie konfliktu záujmov v prípadoch, ak sa sexuálne zneužívanie alebo sexuálne vykorisťovanie dieťaťa vyskytne v rámci jeho rodiny. Ak sa má pre dieťa počas vyšetrovania trestného činu alebo počas trestného konania vymenovať osobitný zástupca, túto úlohu môže vykonávať aj právnická osoba, inštitúcia alebo orgán. Okrem toho by detské obete v detskom veku mali byť chránené pred sankciami súvisiacimi napríklad s vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti prostitúcie, ak svoj prípad oznámia príslušným orgánom. Okrem toho účasť na trestnom konaní by detským obetiam v detskom veku nemala v rámci možností spôsobovať ďalšiu traumu v dôsledku vypočúvania alebo vizuálneho kontaktu s páchateľom.  Všetky orgány zapojené do konania by mali byť vyškolené v oblasti súdnictva zohľadňujúceho potreby detí. Dobré porozumenie detí a ich správania v prípade traumatických skúseností pomôže zabezpečiť vysokokvalitné dôkazy a znížiť mieru stresu, ktorému sú deti vystavené počas vykonávania nevyhnutných opatrení.  Ak sa detské obete zúčastňujú na trestnom konaní, súd by mal pri vedení konania v plnej miere zohľadniť ich vek a vyspelosť a mal by zabezpečiť, aby bolo konanie pre dieťa prístupné a zrozumiteľné. 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 31 (prispôsobené)

 nový

(37)Členské štáty by mali zvážiť poskytnutie krátkodobej a dlhodobej pomoci obetiam v detskom veku  poskytovať prispôsobenú a komplexnú krátkodobú a dlhodobú pomoc detským obetiam. Každá ujma spôsobená sexuálnym zneužívaním a sexuálnym vykorisťovaním dieťaťa je závažná a treba sa ňou zaoberať  podľa možnosti čo najskôr po prvom kontakte medzi obeťou a orgánmi. Okamžitá pomoc obetiam pred začatím vyšetrovania trestného činu a trestného konania, ako aj počas nich je nevyhnutná na obmedzenie dlhodobej traumy spojenej so zneužívaním. S cieľom uľahčiť rýchle poskytovanie pomoci vrátane identifikácie relevantných podporných služieb by členské štáty mali vydať usmernenia a protokoly pre odborných pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a sociálnych služieb vrátane zamestnancov na linkách pomoci . Vzhľadom na povahu ujmy spôsobenej sexuálnym zneužívaním a sexuálnym vykorisťovaním by sa takáto pomoc mala poskytovať dovtedy, kým je to nevyhnutné na fyzické a psychické zotavenie dieťaťa, a v prípade potreby môže trvať až do dospelosti. Malo by sa zvážiť poskytnutie pomoci a prípravy  poradesntva  aj rodičom  , opatrovateľom  alebo poručníkom detskej obete a poručníkom obete v detskom veku, ak nie sú podozrivými zo spáchania príslušného trestného činu, aby mohli pomáhať detským obetiam v detskom veku počas konania.

 nový

(38)Trauma vyplývajúca zo sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí často trvá až do dospelosti, čo má dlhodobé účinky, ktoré v mnohých prípadoch roky či dokonca desaťročia bránia obetiam, aby oznámili trestný čin a vyhľadali pomoc a podporu. Členské štáty by preto mali poskytovať individualizovanú a komplexnú krátkodobú a dlhodobú pomoc nielen detským obetiam, ale aj dospelým osobám, ktoré sa stali obeťami sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 32 (prispôsobené)

 nový

(39)V rámcovom rozhodnutí Rady 2001/220/SVV  V smernici 2012/29/EÚ  je stanovený súbor práv obetí v trestnom konaní vrátane práva na ochranu a práva na rozhodnutie o náhrade škody  odškodnenie  páchateľom .  V návrhu na revíziu smernice o právach obetí sa stanovujú cielené zmeny práv všetkých obetí.  Okrem  práv stanovených na základe uvedenej smernice,  by sa detským obetiam sexuálneho zneužívania, sexuálneho vykorisťovania a detskej pornografie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  mal poskytnúť prístup k právnemu poradenstvu a v súlade s postavením obetí v príslušnom súdnom systéme aj k právnemu zastupovaniu, a to aj na účely uplatnenia nároku na náhradu škody odškodnenie. Takéto právne poradenstvo a právne zastupovanie by príslušné orgány mohli tiež poskytnúť na účely uplatnenia nároku na náhradu škody odškodnenie od štátu. Účelom právneho poradenstva je umožniť obetiam, aby boli informované a aby sa im poskytlo poradenstvo v súvislosti s rôznymi možnosťami, ktoré majú k dispozícii. Právne poradenstvo by mala poskytovať osoba, ktorá absolvovala príslušnú právnu odbornú prípravu, pričom nemusí byť nevyhnutne právnikom. Právne poradenstvo a v súlade s postavením obetí v príslušnom súdnom systéme aj právne zastupovanie by malo byť bezplatné minimálne v tých prípadoch, keď obeť nemá dostatočné finančné prostriedky, a to spôsobom, ktorý je v súlade s vnútroštátnymi postupmi členských štátov.

 nový

(40)Centrum EÚ pre prevenciu sexuálneho zneužívania detí a boj proti nemu (ďalej len „centrum EÚ“), zriadené nariadením […/…/EÚ, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu] 28 , by malo podporovať prevenciu a pomoc členských štátov v súvislosti s úsilím a povinnosťami obetí podľa tejto smernice. Malo by uľahčovať výmenu najlepších postupov v Únii aj mimo nej. Centrum EÚ by malo podporovať dialóg medzi všetkými príslušnými zúčastnenými stranami s cieľom pomôcť pri rozvoji najmodernejších programov prevencie. Okrem toho by centrum EÚ prostredníctvom spolupráce s členskými štátmi a prispievania k štandardizácii zberu údajov týkajúcich sa sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí v celej Únii malo byť prínosom pri podpore politiky v oblasti prevencie a pomoci obetiam založenej na dôkazoch. Členské štáty by mali zriadiť vnútroštátne orgány alebo rovnocenné subjekty, podľa toho čo považujú za najvhodnejšie z hľadiska svojej vnútornej organizácie, pričom zohľadnia potrebu vytvoriť minimálnu štruktúru s identifikovanými úlohami, ktorá bude schopná vykonávať posudzovanie trendov v oblasti sexuálneho zneužívania detí, zhromažďovať štatistické údaje, merať výsledky opatrení na prevenciu sexuálneho zneužívania detí a boj proti nemu a pravidelne podávať správy o takýchto trendoch, štatistikách a výsledkoch. Takéto vnútroštátne orgány by mali slúžiť ako národné kontaktné miesto a pri svojej práci by mali uplatňovať integratívny prístup zahŕňajúci viaceré zúčastnené strany. Okrem toho by členské štáty mali zaviesť mechanizmy na vnútroštátnej úrovni potrebné na zabezpečenie účinnej koordinácie a spolupráce všetkých príslušných verejných a súkromných aktérov pri vypracúvaní a vykonávaní opatrení na prevenciu sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí online aj offline a boj proti nim, ako aj uľahčiť spoluprácu s centrom EÚ a Komisiou.

 nový

(41)Členské štáty sa môžu rozhodnúť vymenovať existujúce orgány alebo subjekty, ako sú národné koordinačné orgány, ktoré už boli určené v súlade s nariadením […/…/EÚ navrhované nariadenie týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí], za vnútroštátne orgány alebo rovnocenné mechanizmy podľa tejto smernice, pokiaľ je to zlučiteľné s potrebou zabezpečiť, aby sa úlohy, ktoré im boli pridelené podľa tejto smernice, vykonávali účinne a v plnom rozsahu.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 33 (prispôsobené)

 nový

(42)Členské štáty by mali prijať opatrenia na to, aby zabránili činnostiam súvisiacim s propagáciou sexuálneho zneužívania detí a  sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí v rámci cestovania a turizmu  sexuálnej turistiky zameranej na deti alebo aby tieto činnosti zakázali. Zvážiť by sa mohli rôzne preventívne opatrenia, ako napríklad príprava a posilnenie kódexu správania a samoregulačných mechanizmov v odvetví cestovného ruchu, vypracovanie etického kódexu alebo „známok kvality“  alebo zavedenie výslovnej politiky pre organizácie v oblasti cestovného ruchu, ktoré bojujú proti  sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí v rámci cestovania a turizmu  sexuálnej turistike zameranej na deti Členské štáty by mali na účely prevencie sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí v rámci cestovania a turizmu realizovaného cez ich územie alebo smerom na ich územie využívať nástroje, ktoré majú k dispozícii podľa práva EÚ, vnútroštátneho práva a medzinárodných dohôd, a to najmä prijatím vhodných opatrení po získaní relevantných informácií z tretích krajín vrátane vykonávania ďalších kontrol alebo vydania rozhodnutia o odopretí vstupu v kontexte nariadenia (EÚ) 2018/1861 o zriadení, prevádzke a využívaní Schengenského informačného systému (SIS) v oblasti hraničných kontrol 29  

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 34 (prispôsobené)

 nový

(43)Členské štáty by mali zaviesť a/alebo posilniť politiky zamerané na predchádzanie sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí vrátane opatrení odrádzajúcich a obmedzujúcich dopyt, ktorý stimuluje všetky formy sexuálneho vykorisťovania detí, a opatrení na zníženie rizika spočívajúceho v tom, že sa deti stanú obeťami, a to prostredníctvom kampaní zameraných na informovanosť a osvetu, a to aj pre rodičov a opatrovateľov a spoločnosť ako celok, ako aj prostredníctvom  avýskumných a vzdelávacích programov. Členské štáty by v podobných iniciatívach mali zaujať prístup, ktorý posilňuje presadzovanie práv dieťaťa. Starostlivosť by sa mala venovať tomu, aby sa zabezpečilo, že osvetové kampane zamerané na deti budú vhodné a dostatočne zrozumiteľné  a prispôsobené osobitným potrebám detí rôznych vekových skupín vrátane detí v predškolskom veku. Preventívne opatrenia by mali zaujať holistický prístup k fenoménu sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí, a to riešením jeho online a offline rozmerov a mobilizáciou všetkých príslušných zúčastnených strán. Najmä pokiaľ ide o online rozmer, opatrenia by mali zahŕňať rozvoj zručností v oblasti digitálnej gramotnosti vrátane kritickej angažovanosti v digitálnom svete s cieľom pomôcť používateľom identifikovať a riešiť pokusy o sexuálne zneužívanie detí online, hľadať podporu a predchádzať jeho páchaniu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí, ktoré sú v starostlivosti skupinových zariadení, a nie v rodinnej starostlivosti. Ak ešte nie sú zavedené, malo by sa zvážiť  Malo by sa zvážiť zriadenie   osobitných  liniek dôvery alebo horúcich liniek.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 35 (prispôsobené)

(44)Pokiaľ ide o systém oznamovania sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí a pomoc deťom v núdzi, mali by sa propagovať horúce linky s číslom 116 000 pre nezvestné deti, 116 006 pre obete trestnej činnosti a linky pomoci s číslom 116 111 pre deti, ktoré boli zavedené rozhodnutím Komisie 2007/116/ES z 15. februára 2007 o rezervovaní národného číselného rozsahu začínajúceho sa trojčíslím 116 pre harmonizované čísla pre harmonizované služby sociálneho významu 30 , a malo by sa prihliadať na skúsenosti s ich fungovaním.

 nový

(45)Organizácie konajúce vo verejnom záujme v oblasti boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí, ako sú členovia siete horúcich liniek INHOPE, pôsobia už roky vo viacerých členských štátoch a spolupracujú s orgánmi presadzovania práva a poskytovateľmi s cieľom uľahčiť proces odstraňovania a oznamovania online materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí. Táto činnosť bojuje proti opakovanej viktimizácii obmedzením šírenia nezákonného materiálu online a môže poskytnúť orgánom presadzovania práva dôkazy o spáchaných trestných činoch. Právny rámec, v ktorom pôsobia, sa však v jednotlivých členských štátoch značne líši a v mnohých prípadoch chýba identifikácia úloh, ktoré môžu tieto organizácie zákonne vykonávať, ako aj príslušné podmienky. Členské štáty by mali mať možnosť udeliť týmto organizáciám povolenie na vykonávanie príslušných úloh, a najmä na spracúvanie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí, pričom v takom prípade by sa spracúvanie nemalo považovať za „neoprávnené“. Takéto povolenia sa podporujú, pretože zvyšujú právnu istotu, maximalizujú synergie medzi vnútroštátnymi orgánmi a inými aktérmi zapojenými do boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí a podporujú práva obetí odstraňovaním materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí z verejnej digitálnej sféry.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 36 (prispôsobené)

 nový

(46)Odborným pracovníkom, ktorí môžu prísť do kontaktu s detskými obeťami sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania v detskom veku, by mala byť poskytnutá príslušná odborná príprava zameraná na identifikáciu a zaobchádzanie s takýmito obeťami.  Aby sa v prípadoch sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí zaistilo súdnictvo zohľadňujúce potreby detí v rámci vyšetrovania a trestného stíhania, táto Táto odborná príprava by sa mala podporiť u príslušníkov týchto kategórií, ktorí majú možnosť prísť do kontaktu s detskými obeťami v detskom veku: príslušníci polície, prokurátori, právnici, sudcovia a súdni zamestnanci, zdravotnícky personál, personál venujúci sa starostlivosti o deti,  odborní pracovníci v oblasti vzdelávania vrátane vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve, sociálne služby, poskytovatelia služieb na podporu obetí a služieb restoratívnej spravodlivosti, ale mohla by sa týkať aj iných skupín ľudí, u ktorých je pravdepodobnosť, že sa v práci stretnú s detskými obeťami sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania v detskom veku.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 37

(47)Aby sa zabránilo sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí, páchateľom sexuálnych trestných činov by sa mali ponúknuť adresné intervenčné programy alebo opatrenia. V týchto intervenčných programoch alebo opatreniach by sa mal dodržiavať rozsiahly a pružný prístup zameraný na lekárske a psychosociálne aspekty, pričom by mali byť nepovinné. Nemali by nimi byť dotknuté intervenčné programy ani opatrenia, ktoré uložili príslušné justičné orgány.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 38

 nový

(48)Intervenčné programy alebo opatrenia sa neposkytujú automaticky. Rozhodnutie, ktoré intervenčné programy alebo opatrenia sú primerané, je na príslušnom členskom štáte.  V prípade osôb, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať trestný čin, by tieto programy alebo opatrenia mali byť prístupné v súlade s vnútroštátnymi normami týkajúcimi sa zdravotnej starostlivosti. 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 39 (prispôsobené)

 nový

(49)Mal by sa posudzovať stupeň nebezpečenstva, ktoré páchatelia predstavujú, a možné riziko opakovania sexuálnych trestných činov páchaných na deťoch, aby sa predišlo recidíve a minimalizoval sa jej výskyt. Aspekty takéhoto posudzovania, ako napríklad typ orgánu, ktorý je príslušný nariadiť a vykonať posudzovanie, alebo okamih v rámci trestného konania alebo po ňom, keď by sa takéto posudzovanie malo vykonať, ako aj aspekty účinných intervenčných programov alebo opatrení, ktoré sa po takomto posúdení ponúknu, by mali byť v súlade s vnútroštátnymi postupmi členských štátov. S rovnakým cieľom predchádzania recidíve a minimalizovania jej výskytu by mali byť pre páchateľov k dispozícii aj účinné intervenčné programy alebo opatrenia na dobrovoľnej báze. Uvedené intervenčné programy a opatrenia by nemali byť v rozpore s vnútroštátnymi mechanizmami na zaobchádzanie s osobami s duševnými poruchami   duševnými zdravotnými problémami a mali by byť prístupné a cenovo dostupné v súlade s vnútroštátnymi normami týkajúcimi sa zdravotnej starostlivosti, napríklad pokiaľ ide o ich oprávnenosť na úhradu v rámci systémov zdravotnej starostlivosti členských štátov 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 40 (prispôsobené)

 nový

(50)Ak je to vhodné z hľadiska stupňa nebezpečenstva, ktoré páchatelia predstavujú, a rizika opakovania trestného činu, malo by sa odsúdeným páchateľom dočasne alebo trvale zabrániť vo vykonávaní prinajmenšom profesionálnych aktivít zahŕňajúcich priamy a pravidelný kontakt s deťmi  alebo v rámci organizácií, ktoré pracujú pre deti, alebo organizácií konajúcich vo verejnom záujme v oblasti boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí  . Zamestnávatelia sú oprávnení, aby im boli pri nábore na pozíciu, pri ktorej dochádza k pravidelnému kontaktu s deťmi, poskytnuté informácie o   by pri nábore na pozíciu zahŕňajúcu priamy a pravidelný kontakt s deťmi mali požadovať informácie o  existujúcich odsúdeniach za sexuálne trestné činy spáchané na deťoch, ktoré sú zaznamenané v registri trestov trestnom registri, alebo o existujúcich zákazoch vykonávania určitých aktivít zákazoch činnosti. Na účely tejto smernice by sa pojem zamestnávatelia mal vzťahovať aj na osoby, ktoré prevádzkujú organizácie pôsobiace v dobrovoľníckej činnosti týkajúcej sa dohľadu a/alebo starostlivosti o deti, pri ktorej dochádza k priamemu a pravidelnému kontaktu s deťmi  , vrátane komunitných prostredí, ako sú školy, nemocnice, služby sociálnej starostlivosti, športové kluby alebo náboženské komunity . Spôsob, akým sa takéto informácie poskytnú, ako napríklad prístup prostredníctvom príslušnej osoby a presný obsah informácií, význam organizovaných dobrovoľníckych činností a priamy a pravidelný kontakt s deťmi by mali byť stanovené v súlade s vnútroštátnym právom.  Informácie zasielané jedným príslušným orgánom druhému by však mali obsahovať aspoň všetky relevantné záznamy uchovávané ktorýmkoľvek členským štátom v jeho vnútroštátnych registroch trestov a všetky relevantné záznamy, ktoré možno ľahko získať od tretích krajín, ako sú informácie, ktoré možno získať od Spojeného kráľovstva prostredníctvom kanála zriadeného v súlade s treťou časťou hlavou IX Dohody o obchode a spolupráci medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu na jednej strane a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska na strane druhej 31  

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 41

 nový

(51)  V oblasti sexuálneho zneužívania detí je obzvlášť rozšírený a znepokojujúci fenomén spočívajúci v tom, že páchatelia po odsúdení alebo zákaze vykonávania určitých aktivít získajú vďaka presťahovaniu sa do inej jurisdikcie znovu prístup k deťom. Preto je nevyhnutné prijať všetky potrebné opatrenia, aby sa tomuto zabránilo.  Táto smernica zohľadňuje so zreteľom na rozdielne právne tradície členských štátov skutočnosť, že prístup k registrom trestov trestným registrom umožňujú buď iba príslušné orgány, alebo dotknuté osoby. Táto smernica neukladá povinnosť meniť vnútroštátne systémy, ktoré upravujú registre trestov trestné registre ani spôsoby prístupu k týmto registrom. 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 42

 nový

(52) V prípade informácií, ktoré nie sú alebo ešte nie sú k dispozícii v systéme ECRIS, napríklad informácií týkajúcich sa štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí spáchali trestné činy, by členské štáty mali do uskutočnenia plnej implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady 2019/816 32 , využívať iné kanály na poskytovanie všetkých relevantných informácií zamestnávateľom, ktorí robia nábor na pozíciu zahŕňajúcu priamy a pravidelný kontakt s deťmi. Cieľom tejto smernice nie je harmonizovať predpisy týkajúce sa súhlasu dotknutej osoby pri výmene informácií z registrov trestov trestných registrov, teda to, či je potrebné vyžadovať jej súhlas, alebo nie Nezávisle od toho, či je súhlas potrebný, alebo nie, touto smernicou sa nestanovuje žiadna nová povinnosť meniť vnútroštátne predpisy a vnútroštátne postupy v tejto oblasti.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 43 (prispôsobené)

(53)Členské štáty môžu zvážiť prijatie ďalších správnych opatrení voči páchateľom, napríklad registráciu osôb odsúdených za trestné činy uvedené v tejto smernici v registroch páchateľov sexuálnych trestných činov. Prístup do týchto registrov by mal podliehať obmedzeniu v súlade s vnútroštátnymi ústavnými zásadami a platnými normami na ochranu údajov, napríklad tým, že sa obmedzí prístup na súdy a/alebo orgány presadzovania práva.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 44 (prispôsobené)

 nový

(54)Členské štáty sú nabádané na to, aby s cieľom sledovať a vyhodnocovať jav sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí  by mali prijať opatrenia potrebné na to, aby s cieľom sledovať a vyhodnocovať fenomén sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí   vytvorili na štátnej, miestnej alebo regionálnej úrovni a v spolupráci s občianskou spoločnosťou mechanizmy na zber údajov alebo koordinačné strediská ,   , vychádzajúc pri tom takisto z širších povinností zberu údajov stanovených v smernici […/…] [smernica o právach obetí, prepracované znenie], a v nariadení (EÚ) [nariadenie o predchádzaní sexuálnemu zneužívaniu detí a boji proti nemu]  Aby Únia mohla riadne vyhodnotiť výsledky opatrení na boj proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí , mala by pokračovať vo svojej práci na metodikách a metódach zberu údajov slúžiacich na získanie porovnateľných štatistík.   V tejto súvislosti by kľúčovú úlohu malo zohrávať centrum EÚ ako ústredné vedomostné centrum pre oblasť sexuálneho zneužívania detí v Únii.  

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 45

(55)Členské štáty by mali prijať primerané kroky na zriadenie informačných služieb s cieľom poskytovať informácie, ako možno spoznať znaky sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 46 (prispôsobené)

(56)Detská pornografia, ktorú tvoria snímky zobrazujúce sexuálne zneužívanie detí,  Materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  je osobitným druhom obsahu, ktorý nemožno prezentovať ako vyjadrenie názoru. Boj proti nemu detskej pornografii je potrebné realizovať formou obmedzenia obehu šírenia materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí, a to tak, že sa sťaží možnosť páchateľov umiestniť takýto obsah na verejne dostupnú internetovú sieť. Je preto potrebné prijať opatrenia na odstránenie obsahu pri zdroji a zatknúť osoby, ktoré sa previnili tým, že distribuovali alebo sťahovali z internetu snímky zobrazujúce  materiál obsahujúci sexuálne   zneužívanie detí. V záujme podpory snáh Únie v boji proti detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí  by členské štáty mali vynaložiť maximálne úsilie o spoluprácu s tretími krajinami v snahe o odstránenie podobného obsahu zo serverov na ich území.

 nový

(57)Úsilie členských štátov o obmedzenie obehu materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí, a to aj prostredníctvom spolupráce s tretími krajinami podľa tejto smernice, by nemalo mať vplyv na nariadenie (EÚ) 2022/2065, nariadenie (EÚ) 2021/1232 a [nariadenie .../.../, ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu]. Online obsah, ktorý predstavuje alebo umožňuje páchanie trestných činov uvedených v tejto smernici, bude podliehať opatreniam podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 33 , pokiaľ ide o nezákonný obsah.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 47 (prispôsobené)

 nový

(58)Keďže napriek Napriek  tomuto úsiliu  členských štátov , je odstránenie detského pornografického obsahu  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  pri zdroji často nemožné, ak sa pôvodný materiál nenachádza na území Únie, či už preto, lebo štát, v ktorom sa daný server nachádza, nie je ochotný spolupracovať, alebo preto, že dosiahnuť odstránenie materiálu z dotknutého štátu sa javí ako mimoriadne zdĺhavý proces. Možno zaviesť mechanizmy, ktoré by  zablokovali prístup  z územia Únie zablokovali prístup na internetové stránky označené za stránky obsahujúce  alebo  a šíriace detskú pornografiu  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí . Opatrenia, ktoré prijali členské štáty v súlade s touto smernicou s cieľom odstrániť alebo v rámci možnosti zablokovať webové stránky obsahujúce detskú pornografiu  s materiálom obsahujúcim sexuálne zneužívanie detí, by mohli vychádzať z rôznych druhov verejných aktov, či už legislatívnych, nelegislatívnych, súdnych, alebo iných. V tejto súvislosti sa táto smernica uplatňuje bez toho, aby boli dotknuté dobrovoľné opatrenia, ktoré prijme internetový priemysel na prevenciu zneužívania ich služieb, alebo akákoľvek podpora členských štátov podobným opatreniam. Nezávisle od toho, čo bude vybraným základom tohto opatrenia alebo metódy, členské štáty by mali zabezpečiť, aby používateľom a poskytovateľom služieb poskytli primeranú mieru právnej istoty a predvídateľnosti. Aby sa v záujme odstránenia a blokovania stránok obsahujúcich zneužívanie detí detské zneužívanie zabezpečilo, že vnútroštátne zoznamy webových stránok, na ktorých sa nachádza materiál obsahujúci detskú pornografiu  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí, budú čo najúplnejšie a aby sa zároveň predišlo duplicite práce, verejné orgány by mali nadviazať vzájomnú spoluprácu a posilňovať ju. Všetky takéto kroky musia zohľadňovať práva konečných používateľov a musia sa pri nich dodržiavať právne a justičné postupy a musia byť v súlade s Európskym dohovorom o ochrane ľudských práva a základných slobôd a Chartou základných práv Európskej únie. V rámci programu Bezpečnejší Internet sa vytvorila sieť poradenských liniek, ktorých cieľom je zhromažďovať informácie a zabezpečiť pokrytie a výmenu správ o hlavných typoch nelegálneho obsahu na internete.  Sieť horúcich liniek spolufinancovaná EÚ 34 spracúva oznámenia o údajnom materiáli obsahujúcom sexuálne zneužívanie detí, ktoré anonymne nahlásila verejnosť, a spolupracuje s orgánmi presadzovania práva a príslušnými odvetviami na vnútroštátnej, európskej a celosvetovej úrovni s cieľom zabezpečiť rýchle odstránenie tohto druhu obsahu. 

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 48

48. Cieľom tejto smernice je zmeniť, doplniť a rozšíriť ustanovenia rámcového rozhodnutia 2004/68/SVV. Keďže pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sú početné a ich charakter je závažný, rámcové rozhodnutie by sa v záujme jasnosti malo nahradiť v celom rozsahu vo vzťahu k členským štátom, ktoré sa zúčastňujú na prijímaní tejto smernice.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 49 (prispôsobené)

(59)Keďže cieľ tejto smernice, ktorým je boj proti sexuálnemu zneužívaniu, sexuálnemu vykorisťovaniu detí a detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí , nemožno v dostatočnej miere dosiahnuť na úrovni členských štátov a keďže ho možno vzhľadom na jeho rozsah a účinok lepšie dosiahnuť na úrovni Únie , ale z dôvodov rozsahu a účinkov ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie , Únia prijme opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity, ako sa uvádza v článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa daného článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 50

(60)Táto smernica rešpektuje základné práva a dodržiava zásady uznané najmä v Charte základných práv Európskej únie, predovšetkým ľudskú dôstojnosť, zákaz mučenia a neľudského a ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania, práva detí, právo na slobodu a bezpečnosť, slobodu prejavu a právo na informácie, ochranu osobných údajov, právo na účinný opravný prostriedok a spravodlivý proces a zásady zákonnosti a primeranosti trestných činov a trestov. Cieľom smernice je najmä zabezpečiť úplné rešpektovanie uvedených práv a zásad, a teda je potrebné ju náležitým spôsobom uplatňovať.

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 51

51. V súlade s článkom 3 Protokolu (č. 21) o postavení Spojeného kráľovstva a Írska s ohľadom na priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, Spojené kráľovstvo a Írsko oznámili svoje želanie zúčastniť sa na prijatí a uplatňovaní tejto smernice.

 nový

(61)[V súlade s článkom 3 a článkom 4a ods. 1 Protokolu č. 21 o postavení Spojeného kráľovstva a Írska s ohľadom na priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, Írsko oznámilo [listom z …,] želanie zúčastniť sa na prijatí a uplatňovaní tejto smernice.]

ALEBO    

[V súlade s článkami 1 a 2 a článkom 4a ods. 1 Protokolu č. 21 o postavení Spojeného kráľovstva a Írska s ohľadom na priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, a bez toho, aby bol dotknutý článok 4 uvedeného protokolu, sa Írsko nezúčastňuje na prijatí tejto smernice a nie je ňou viazané ani nepodlieha jej uplatňovaniu.]

🡻 2011/93/EÚ odôvodnenie 52 (prispôsobené)

(62)V súlade s článkami 1 a 2 Protokolu  (č. 22)  o postavení Dánska, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie, sa Dánsko nezúčastňuje na prijatí tejto smernice, nie je ňou viazané ani nepodlieha jej uplatňovaniu.

 nový

(63)Povinnosť transponovať túto smernicu do vnútroštátneho práva by sa mala obmedziť na tie ustanovenia, ktoré predstavujú podstatnú zmenu v porovnaní s predchádzajúcou smernicou. Povinnosť transponovať ustanovenia, ktoré sa nezmenili, vyplýva z predchádzajúcej smernice.

 nový

(64)Touto smernicou by nemali byť dotknuté povinnosti členských štátov týkajúce sa lehoty na transpozíciu smernice, ktorá je uvedená v prílohe I do vnútroštátneho práva,

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

PRIJALI TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Predmet úpravy

Táto smernica stanovuje minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií v oblasti sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí, detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  a kontaktovania detí na sexuálne účely. Táto smernica zavádza  aj ustanovenia na posilnenie prevencie tejto trestnej činnosti a ochrany jej obetí.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tejto smernice sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov uplatňujú nasledujúce vymedzenia pojmov:

(1)„dieťa“ je každá osoba mladšia ako 18 rokov;

(2)„vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity“ je vek, pod ktorého hranicou je podľa vnútroštátneho práva zakázané zapájať sa do sexuálnych aktivít s dieťaťom;

(3)pojmom „detská pornografia“ sa označuje  „materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí“  je:

a)každý materiál, ktorý vizuálne zobrazuje dieťa zapojené do skutočného alebo simulovaného jednoznačne sexuálneho konania;

b)zobrazenie pohlavných orgánov dieťaťa primárne určené na sexuálne účely;

c)každý materiál, ktorý vizuálne zobrazuje akúkoľvek osobu vyzerajúcu ako dieťa zapojenú do skutočného alebo simulovaného jednoznačne sexuálneho konania alebo každé zobrazenie pohlavných orgánov akejkoľvek osoby vyzerajúcej ako dieťa primárne určené na sexuálne účely; alebo

d)realistické snímky  , reprodukcie alebo znázornenia  dieťaťa zapojeného do jednoznačne sexuálneho konania alebo realistické snímky pohlavných orgánov dieťaťa, primárne určené na sexuálne účely;

 nový

e)akýkoľvek materiál, bez ohľadu na jeho formu, určený na poskytovanie poradenstva, usmernení alebo pokynov o tom, ako spáchať sexuálne zneužívanie alebo sexuálne vykorisťovanie detí alebo ako kontaktovať deti;  

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

(4)detská prostitúcia  vykorisťovanie dieťaťa na účely prostitúcie   “ je využívanie dieťaťa na sexuálne aktivity, pri ktorých je peňažná alebo iná forma odmeny alebo protiplnenia poskytnutá alebo prisľúbená výmenou za zapojenie dieťaťa do sexuálnych aktivít bez ohľadu na to, či táto platba, prísľub alebo protiplnenie boli poskytnuté dieťaťu, alebo tretej strane;

(5)pornografické predstavenie  predstavenie zahŕňajúce sexuálne zneužívanie dieťaťa “ je živé predstavenie určené publiku, a to aj s využitím informačných a komunikačných technológií, v ktorom:

a)je dieťa zapojené do reálneho alebo simulovaného jednoznačne sexuálneho konania alebo

b)sú pohlavné orgány dieťaťa obnažované primárne na sexuálne účely;

(6)„právnická osoba“ je každý subjekt, ktorý má právnu subjektivitu podľa uplatniteľného práva, s výnimkou štátov alebo verejnoprávnych orgánov, ktoré vykonávajú štátnu moc, a verejnoprávnych medzinárodných organizácií;.

 nový

(7)„služby informačnej spoločnosti“ sú služby vymedzené v článku 1 písm. b) smernice (EÚ) 2015/1535 35 ;  

(8)„osoby v rovnocennom postavení“ sú osoby, ktoré sú si blízke z hľadiska veku a stupňa psychického a telesného vývoja alebo vyspelosti.  

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 3

Trestné činy súvisiace so sexuálnym zneužívaním

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa konanie uvedené v odsekoch 2 až 6  8  považovalo za trestný čin.

2.Zapríčinenie toho, že dieťa, ktoré ešte nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, sa stane na sexuálne účely svedkom sexuálnych aktivít, hoci sa na nich toto dieťa nemusí priamo zúčastňovať, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok.

3.Zapríčinenie toho, že dieťa, ktoré ešte nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, sa stane na sexuálne účely svedkom sexuálneho zneužitia, hoci sa na ňom nemusí priamo zúčastňovať, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky.

4.Zapojenie sa do sexuálnych aktivít s dieťaťom, ktoré ešte nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity,  alebo spôsobenie zapojenia dieťaťa do sexuálnych aktivít s inou osobou  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť  osem  rokov.

5.Zapojenie sa do sexuálnych aktivít s dieťaťom, pri ktorom sa:

a)zneužije uznané postavenie, ktoré vyplýva z dôvery, autority alebo vplyvu na dieťa, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem  desať  rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky  šesť rokov  v prípade, že dieťa tento vek prekročilo, alebo

b)zneužije zvlášť zraniteľné postavenie dieťaťa, najmä v dôsledku duševného alebo telesného postihnutia alebo závislosti dieťaťa, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem  desať  rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky  šesť rokov  v prípade, že dieťa tento vek prekročilo, alebo

c)použije donucovanie, násilie alebo hrozby, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať  12  rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a najmenej päť  sedem  rokov v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

6.Donútenie dieťaťa na sexuálne aktivity s treťou stranou nátlakom, násilím alebo hrozbami sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať  12  rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť  sedem  rokov v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

 nový

7.Odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 12 rokov sa trestá toto úmyselné konanie:

a)účasť s dieťaťom, ktoré nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, na akomkoľvek vaginálnom, análnom alebo orálnom preniknutí sexuálneho charakteru s akoukoľvek časťou tela alebo akýmkoľvek predmetom;

b)spôsobenie zapojenia dieťaťa, ktoré nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, s inou osobou do akéhokoľvek vaginálneho, análneho alebo orálneho preniknutia sexuálneho charakteru s akoukoľvek časťou tela alebo akýmkoľvek predmetom.

8.Ak dieťa dosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity a s daným činom nesúhlasí, konanie uvedené v odseku 7 sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov.

9.Na účely odseku 8 členské štáty zabezpečia, že:

a)čin bez súhlasu sa chápe ako čin, ktorý bol vykonaný bez dobrovoľného súhlasu dieťaťa poskytnutého ako výsledok slobodnej vôle dieťaťa vzhľadom na kontext okolitých okolností, alebo vtedy, keď dieťa nie je schopné vyjadriť slobodnú vôľu z dôvodu existencie okolností uvedených v odseku 5 alebo z dôvodu iných okolností vrátane telesného alebo duševného stavu dieťaťa, ako je stav bezvedomia, intoxikácie, stuhnutia, choroby alebo telesného zranenia;

b)súhlas možno odvolať kedykoľvek pred aktom a počas neho;

c)absenciu súhlasu nemožno vyvrátiť len na základe toho, že dieťa mlčalo, nevyjadrilo verbálny či telesný odpor alebo na základe jeho sexuálneho správania v minulosti.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 4

Trestné činy súvisiace so sexuálnym vykorisťovaním

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa úmyselné konanie uvedené v odsekoch 2 až 7 považovalo za trestný čin.

2.Spôsobenie účasti dieťaťa na pornografických predstaveniach  predstaveniach zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie dieťaťa  alebo jeho získanie na účasť na nich, alebo získanie prospechu z dieťaťa, alebo jeho iné vykorisťovanie na takéto účely sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

3.Donútenie dieťaťa nátlakom alebo násilím na účasť na pornografických  predstaveniach zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie dieťaťa  alebo vyhrážanie sa dieťaťu na takéto účely sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

4.Vedomá účasť na pornografických predstaveniach zahŕňajúcich účasť detí  predstaveniach zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie dieťaťa s účasťou dieťaťa  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

5.Spôsobenie účasti dieťaťa Navedenie alebo zlákanie dieťaťa na účasť na  vykorisťovaní na účely prostitúcie  detskej prostitúcii alebo jeho získanie na účasť na ňom, alebo získanie prospechu z dieťaťa alebo jeho iné vykorisťovanie na takéto účely sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

6.Donútenie dieťaťa na  vykorisťovanie na účely prostitúcie  detskú prostitúciu nátlakom alebo násilím alebo vyhrážanie sa dieťaťu na takéto účely sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

7.Zapojenie sa do sexuálnych aktivít s dieťaťom spojených s  jeho vykorisťovaním na účely prostitúcie detskou prostitúciou sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť  osem  rokov v prípade, že dieťa nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva  štyri  roky v prípade, že dieťa tento vek prekročilo.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

Článok 5

Trestné činy súvisiace s detskou pornografiou  materiálom obsahujúcim sexuálne zneužívanie detí 

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa úmyselné, neoprávnené konanie uvedené v odsekoch 2 až 6 považovalo za trestný čin.

2.Nadobúdanie alebo držba detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok.

3.Vedomé získavanie prístupu k detskej pornografii  materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí  pomocou informačných a komunikačných technológií sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok.

4.Distribúcia, šírenie alebo ďalšie postupovanie detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky.

5.Ponúkanie, dodávanie alebo sprístupňovanie detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky.

6.Výroba detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí  sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky.

 nový

7.Na účely odseku 1 sa činnosti uvedené v odsekoch 2, 3 a 4 nepovažujú za spáchané neoprávnene, najmä ak boli vykonané organizáciou usadenou v členskom štáte konajúcou vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí a povolenou príslušnými orgánmi tohto členského štátu, alebo v mene tejto organizácie a na jej zodpovednosť, ak sa takéto činnosti vykonali v súlade s podmienkami stanovenými v takomto povolení.

Tieto podmienky môžu zahŕňať požiadavku, aby organizácie, ktoré získali takéto povolenia, mali potrebné odborné znalosti a boli nezávislé, aby existovali vhodné mechanizmy podávania správ a dohľadu s cieľom zabezpečiť, aby organizácie konali rýchlo, dôsledne a vo verejnom záujme a aby na vykonávanie činností, na ktoré sa vzťahuje povolenie, využívali bezpečné komunikačné kanály.

8.Členské štáty zabezpečia, aby povolenia pre organizáciu konajúcu vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí uvedenú v odseku 7 umožňovali niektoré alebo všetky z týchto činností:

a) prijímať a analyzovať oznámenia o podozreniach na materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí, ktoré im predložili obete, online používatelia alebo iné organizácie konajúce vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí;

b) bezodkladne informovať príslušný orgán presadzovania práva členského štátu, v ktorom sa nachádza materiál, o oznámenom nezákonnom obsahu;

c) spolupracovať s organizáciami konajúcimi vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí, ktoré sú oprávnené prijímať oznámenia o podozrení na materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí v súlade s písmenom a) v členskom štáte alebo tretej krajine, v ktorej sa materiál nachádza;

d) vyhľadávať vo verejne prístupnom materiáli v rámci hostingových služieb s cieľom odhaliť šírenie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí na základe oznámení o podozrení na sexuálne zneužívanie detí uvedených v písmene a) alebo na žiadosť obete.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

9.Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či sa tento článok vzťahuje na prípady zahŕňajúce detskú pornografiu uvedené  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí uvedený  v článku 2 , bode 3 písm. c) písm. c) bode iii), v ktorých mala osoba vyzerajúca ako dieťa v čase zobrazenia 18 alebo viac rokov.  

10.Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či sa odseky 2 a 6 tohto článku vzťahujú na prípady, keď sa zistí, že pornografický materiál uvedený v článku 2 písm. c) bode iv) výrobca vyrobil a má v držbe výlučne na svoje súkromné použitie, pokiaľ sa na účely výroby takéhoto materiálu nepoužíva žiadny pornografický materiál uvedený v článku 2 písm. c) bodoch i), ii) alebo iii), a za predpokladu, že takéto konanie neobsahuje riziko šírenia materiálu.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 6

Kontaktovanie detí na  sexuálne  účely ich sexuálneho zneužitia

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa toto úmyselné konanie   spáchané dospelou osobou  považovalo za trestný čin:

a)návrh dospelej osoby , uskutočnený pomocou informačných a komunikačných technológií, na stretnutie s dieťaťom, ktoré nedosiahlo vek, v ktorom je spôsobilé dať súhlas na pohlavný styk  v online prostredí alebo osobne , s cieľom spáchať niektorý z trestných činov uvedených v článku 3 ods. 4 , 5, 6 a 7 a článku 5 ods. 6, ak po tomto návrhu nasledovali faktické činy vedúce k takémuto stretnutiu, sa trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok;

 nový

b)konanie uvedené v prvom pododseku sa v prípade použitia donucovania, násilia alebo hrozieb trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky. 

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

2.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa pokus spáchať niektorý z trestných činov uvedených v článku 5 ods. 2 a 3 dospelou osobou kontaktujúcou prostredníctvom informačných a komunikačných technológií dieťa , ktoré nedosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, na účely poskytovania detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí   zobrazujúcej toto dieťa považoval za trestný čin   trestal odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej šesť mesiacov .

 nový

Konanie uvedené v prvom pododseku sa v prípade použitia donucovania, násilia alebo hrozieb trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok. 

3.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa pokus spáchať prostredníctvom informačných a komunikačných technológií niektorý z trestných činov uvedených v článku 4 ods. 2 a 5 dospelou osobou, ktorá spôsobuje účasť dieťaťa na predstaveniach zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie dieťaťa a na vykorisťovaní na účely prostitúcie, trestal odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej šesť mesiacov.

Konanie uvedené v prvom pododseku sa v prípade použitia donucovania, násilia alebo hrozieb trestá odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok.

 nový

Článok 7

Navádzanie na sexuálne zneužívanie

Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa úmyselné prisľúbenie alebo poskytnutie peňazí alebo inej formy odmeny alebo protiplnenia akejkoľvek osobe s cieľom dosiahnuť, aby spáchala niektorý z trestných činov uvedených v článku 3 ods. 4, 5, 6, 7 a 8, článku 4 ods. 2 a 3 a článku 5 ods. 6, trestalo odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky.

 nový

Článok 8

Prevádzkovanie online služby na účely sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí

Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa úmyselné prevádzkovanie alebo správa služby informačnej spoločnosti, ktorá je určená na uľahčenie alebo podporu páchania ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7, trestalo odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej jeden rok.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 9

Podnecovanie, napomáhanie a navádzanie a pokus o trestný čin

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa podnecovanie alebo napomáhanie a navádzanie na spáchanie niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 6  8 považovalo za trestný čin.

2.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa pokusy o spáchanie ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článku 3 ods. 4, 5 a  ,  6,  7 a 8, článku 4 ods. 2, 3, 5, 6 a 7, a článku 5 ods. 4, 5 a 6  , článku 7 a článku 8 považovali za trestný čin.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 10

Sexuálne aktivity vykonávané so súhlasom

1.Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či sa článok 3 ods. 2 a 4 vzťahuje na sexuálne aktivity vykonávané so súhlasom medzi osobami v rovnocennom postavení, ktoré sú si vekom a stupňom duševného a telesného vývoja alebo zrelosti blízke, pokiaľ pri nich nedošlo k zneužitiu.

2.Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či sa článok 4 ods. 4 vzťahuje na pornografické predstavenia, ktoré sa uskutočňujú v rámci vzťahov vykonávaných so súhlasom, pri ktorých dieťa dosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, alebo medzi osobami v rovnocennom postavení, ktoré sú si blízke vekom alebo stupňom duševného a telesného vývoja alebo zrelosti, pokiaľ pri nich nedochádza k zneužitiu alebo vykorisťovaniu a pokiaľ sa ako odplata za takéto pornografické vystúpenie predstavenie neposkytne peňažná ani iná forma odmeny alebo protiplnenia.

3.Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či sa článok 5 ods. 2,  3, 4 a 6 vzťahuje na výrobu, nadobúdanie alebo držbu alebo prístup k  materiálu zobrazujúceho  , ktorý zahŕňa výlučne:  

 a) deti, ktoré dosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, alebo 

 b)deti, ktoré dosiahli vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, a osoby v rovnocennom postavení,

v prípade, že je tento materiál vyrobený alebo v držbe s ich súhlasom  so súhlasom    zapojených detí   a výlučne na súkromné použitie dotknutých osôb, pokiaľ pri tom nedochádza k zneužitiu.

 nový

4.Členské štáty môžu rozhodnúť, či sa článok 6 vzťahuje na návrhy, konverzácie, kontakty alebo výmeny medzi osobami v rovnocennom postavení.  

5.Na účely odsekov 1 až 4 sa dieťa, ktoré dosiahlo vek spôsobilosti dať súhlas na sexuálne aktivity, môže považovať za dieťa, ktoré súhlasilo s aktivitou len vtedy, ak bol súhlas udelený dobrovoľne ako výsledok slobodnej vôle dieťaťa vzhľadom na kontext okolitých okolností.

Súhlas možno kedykoľvek odvolať.

Absenciu súhlasu nemožno vyvrátiť len na základe toho, že dieťa mlčalo, nevyjadrilo verbálny či telesný odpor alebo na základe jeho správania v minulosti.

6.Zdieľanie intímnych snímok alebo videí na základe súhlasu nemožno vykladať ako súhlas s akýmkoľvek ďalším zdieľaním alebo šírením toho istého snímku alebo videa.  

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 11

Priťažujúce okolnosti

Ak nasledujúce okolnosti nie sú už súčasťou skutkovej podstaty trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7, členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa nasledujúce okolnosti mohli v súlade s príslušnými ustanoveniami vnútroštátneho práva považovať za priťažujúce okolnosti v súvislosti s trestnými činmi uvedenými v článkoch 3 až   9  7:

a)trestný čin bol spáchaný na dieťati, ktoré sa nachádza v obzvlášť zraniteľnom postavení, akým je napríklad duševné alebo telesné postihnutie alebo závislosť, alebo stav duševnej alebo telesnej nespôsobilosti;

b)trestný čin spáchal rodinný príslušník dieťaťa, osoba žijúca v spoločnej domácnosti s dieťaťom alebo osoba, ktorá zneužila svoje uznané postavenie dôvery  ,  alebo autority  alebo svoj vplyv  na dieťa;

c)trestný čin spáchalo viacero osôb spoločným konaním;

d)trestné činy boli spáchané v rámci zločineckej organizácie v zmysle rámcového rozhodnutia Rady 2008/841/SVV; z 24. októbra 2008 o boji proti organizovanému zločinu 36 ;

e)páchateľ bol už v minulosti odsúdený za trestný čin tej istej povahy;

f)páchateľ zámerne alebo z nedbanlivosti ohrozil život dieťaťa; alebo

g)trestný čin bol sprevádzaný hrubým násilím alebo spôsobil dieťaťu ťažkú ujmu  ;  .

 nový

h)trestný čin bol spáchaný opakovane; 

i)trestný čin bol spáchaný za použitia alebo hrozby použitia zbrane alebo

j)trestný čin bol spáchaný prinútením obete požiť drogy, alkohol alebo iné omamné látky alebo byť pod vplyvom drog, alkoholu alebo iných omamných látok. 

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 12

Zákaz vykonávania určitých aktivít z dôvodu odsúdenia za trestné činy

1.S cieľom vyhnúť sa riziku možného opakovania trestných činov členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa fyzickej osobe, ktorá bola odsúdená za spáchanie niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7 mohlo dočasne alebo trvale zabrániť vo vykonávaní prinajmenšom profesionálnych aktivít zahŕňajúcich priamy a pravidelný kontakt s deťmi.

2.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho,  aby sa od zamestnávateľov pri nábore osoby na profesionálne alebo organizované dobrovoľnícke aktivity zahŕňajúce priamy a pravidelný kontakt s deťmi, ako aj od organizácií konajúcich vo verejnom záujme proti sexuálnemu zneužívaniu detí pri nábore nových pracovníkov,   aby boli zamestnávatelia pri nábore osoby na profesijné alebo organizované dobrovoľnícke aktivity, pri ktorých dochádza k priamemu a pravidelnému kontaktu s deťmi, oprávnení  vyžadovalo  v súlade s vnútroštátnym právom akýmkoľvek vhodným spôsobom –  akým je napríklad poskytnutie prístupu na žiadosť alebo  ako napríklad prostredníctvom dotknutej osoby – požiadať o informácie o existencii odsúdení za trestné činy uvedené v článkoch 3 až  9  7, ktoré sú zaznamenané v registri trestov trestnom registri, alebo o existencii akýchkoľvek zákazov vykonávania aktivít, pri ktorých dochádza k priamemu a pravidelnému kontaktu s deťmi, vyplývajúcich z týchto odsúdení.

3.Na účely uplatňovania odsekov 1 a 2 tohto článku členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa   v reakcii na žiadosti príslušných orgánov oznamovali   Členské štáty  prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa na účel uplatňovania odsekov 1 a 2 tohto článku informácie týkajúce sa akéhokoľvek trestného činu uvedeného v článkoch 3 až 7  9  tejto smernice alebo o akýchkoľvek zákazoch vykonávania aktivít, pri ktorých dochádza k priamemu a pravidelnému kontaktu s deťmi, vyplývajúcich z odsúdenia za tieto trestné činy, oznamovali v súlade s postupmi uvedenými v rámcovej smernici Rady 2009/315/SVV z 26. februára 2009 o organizácii a obsahu výmeny informácií z registra trestov medzi členskými štátmi (13), keď je o ne požiadané v zmysle článku 6 uvedenej rámcovej smernice so súhlasom dotknutej osoby.  , a aby poskytnuté informácie boli čo najúplnejšie a obsahovali aspoň informácie o odsúdeniach za trestné činy alebo zákazoch vykonávania určitých aktivít vyplývajúcich z odsúdení za trestné činy, ktoré uchováva ktorýkoľvek členský štát. Na tento účel sa takéto informácie zasielajú prostredníctvom systému ECRIS alebo mechanizmu výmeny informácií z registrov trestov zriadeného s tretími krajinami. 

🡻 2011/93/EÚ

Článok 11

Zadržanie a konfiškácia

Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby ich príslušné orgány boli oprávnené zaistiť a skonfiškovať nástroje a zisk z trestných činov uvedených v článkoch 3, 4 a 5.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 13

Zodpovednosť právnických osôb

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby právnické osoby mohli byť uznané za zodpovedné za ktorýkoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7, ak ich spáchala v ich prospech akákoľvek osoba konajúca buď samostatne, alebo ako člen orgánu právnickej osoby, a ktorá má v tejto právnickej osobe vedúcu pozíciu, a to na základe:

a)oprávnenia zastupovať právnickú osobu;

b)právomoci rozhodovať v mene právnickej osoby alebo

c)právomoci vykonávať kontrolu v rámci tejto právnickej osoby.

2.Členské štáty tiež prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby právnické osoby mohli byť uznané za zodpovedné v prípade, že nedostatočný dohľad alebo kontrola zo strany osoby uvedenej v odseku 1 umožnili spáchanie niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7 osobou, ktorá je jej podriadená, a to v prospech tejto právnickej osoby.

3.Zodpovednosť právnických osôb podľa odsekov 1 a 2 nemá vplyv na trestné konanie voči fyzickým osobám, ktoré sú páchateľmi, podnecovateľmi alebo pomocníkmi trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 14

Sankcie voči právnickým osobám

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa právnickým osobám zodpovedným podľa článku  13  12 ods. 1 ukladali účinné, primerané a odrádzajúce sankcie, ktoré zahŕňajú pokuty trestnoprávnej povahy alebo inej povahy, ktoré môžu zahŕňať:

a)vylúčenie z nároku na verejné dávky alebo pomoc;

b) vylúčenie z prístupu k verejnému financovaniu vrátane postupov verejného obstarávania, grantov a koncesií; 

c)dočasný alebo trvalý zákaz výkonu obchodnej činnosti;

d)nariadenie súdneho dohľadu;

e)súdne rozhodnutie o zrušení právnickej osoby alebo

f)dočasné alebo trvalé zatvorenie prevádzok, ktoré sa použili na spáchanie trestného činu.

2.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa právnickým osobám trestne zodpovedným podľa článku 12 ods. 2 ukladali účinné, primerané a odrádzajúce sankcie alebo opatrenia.

 nový

2.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa právnickým osobám zodpovedným podľa článku 13, ukladali v prípade trestných činov, za ktoré možno fyzickým osobám uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej dva roky, pokuty, ktorých horná hranica by nemala byť nižšia ako 1 % celkového celosvetového obratu právnickej osoby v hospodárskom roku predchádzajúcom rozhodnutiu o uložení pokuty.

3.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa právnickým osobám zodpovedným podľa článku 13, ukladali v prípade trestných činov, za ktoré možno fyzickým osobám uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky, pokuty, ktorých horná hranica by nemala byť nižšia ako 5 % celkového celosvetového obratu právnickej osoby v hospodárskom roku predchádzajúcom rozhodnutiu o uložení pokuty.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 15

Nestíhanie obete alebo neuplatňovanie sankcií trestov voči obeti

Členské štáty v súlade so základnými zásadami svojich právnych poriadkov prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby ich príslušné vnútroštátne orgány boli oprávnené trestne nestíhať ani neukladať detským obetiam sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania , ktoré sú v detskom veku, sankcie tresty za svoju účasť na trestnej činnosti, ak boli na páchanie tejto trestnej činnosti prinútené v priamej súvislosti s tým, že boli vystavené akémukoľvek zo skutkov uvedených v článku 4 ods. 2, 3, 5 a 6, ako aj v článku 5 ods.  4, 5 a  6.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 16

Vyšetrovanie a trestné stíhanie  a premlčacie lehoty 

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby vyšetrovanie alebo stíhanie v prípade trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9  nezáviselo od oznámenia alebo obvinenia obeťou trestného činu alebo jej zástupcom a aby v trestnom konaní bolo možné pokračovať aj vtedy, ak táto osoba svoju výpoveď odvolala.

2.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktoré v prípade ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článku 3, článku 4 ods. 2, 3, 5, 6 a 7 ako aj , ktoréhokoľvek závažného trestného činu uvedeného v článku 5 ods. 6, ak sa použila detská pornografia  použil materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  v zmysle článku 2   bodu 3 písm. a) a b)  písm. c) bodov i) a ii),  a ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 7 a 8  umožňujú trestné stíhanie ešte dostatočne dlhý čas po tom, ako obeť dosiahla plnoletosť, pričom tento časový úsek je primeraný stupňu závažnosti predmetného trestného činu.

 nový

Obdobie uvedené v prvom pododseku má trvanie:

a)najmenej 20 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky;  

b)najmenej 25 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov;

c)najmenej 30 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem rokov.  

🡻 2011/93/EÚ

 nový

3.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktoré sú potrebné na zabezpečenie účinných nástrojov vyšetrovania, ako sú napríklad tie, ktoré sa používajú v prípadoch organizovanej trestnej činnosti alebo inej závažnej trestnej činnosti, pre osoby, jednotky alebo orgány zodpovedajúce za vyšetrovanie alebo trestné stíhanie trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9 

 nový

4.Členské štáty zabezpečia, aby osoby, jednotky alebo orgány, ktoré vyšetrujú a stíhajú trestné činy uvedené v článkoch 3 až 9, mali k dispozícii personál, odborné znalosti a účinné vyšetrovacie nástroje na účinné vyšetrovanie a stíhanie takýchto trestných činov vrátane trestných činov spáchaných pomocou informačných a komunikačných technológií, a to v súlade s uplatniteľnými pravidlami práva Únie a vnútroštátneho práva. Ak je to vhodné, tieto nástroje zahŕňajú osobitné vyšetrovacie nástroje, napríklad tie, ktoré sa používajú v boji proti organizovanej trestnej činnosti alebo inej závažnej trestnej činnosti, ako je možnosť viesť utajené vyšetrovania.   

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

5.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia umožňujúce vyšetrovacím jednotkám alebo orgánom pokúsiť sa o identifikáciu obetí trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9 , najmä pomocou analýzy detskej pornografie  materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí , ako sú fotografie a audiovizuálne nahrávky poskytované alebo dostupné pomocou informačných a komunikačných technológií.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 17

Oznámenie podozrenia zo sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby pravidlá zachovávania dôvernosti stanovené vo vnútroštátnych právnych predpisoch v súvislosti s osobami vykonávajúcimi určité povolanie, ktorých hlavnou pracovnou náplňou je práca s deťmi, neznemožňovali osobám vykonávajúcim takéto povolanie oznámiť príslušným orgánom zodpovedným za ochranu detí každú situáciu, pri ktorej majú opodstatnené dôvody domnievať sa, že dieťa je obeťou niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9 .

2.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby každá osoba, ktorá má poznatky alebo dôvodné podozrenie, že sa páchajú trestné činy uvedené v článkoch 3 až 7  9 , tieto skutočnosti oznámila príslušným orgánom  , a to bez toho, aby bol dotknutý článok 18 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 37 a článok 12 nariadenia (EÚ) …/… 38 [ktorým sa stanovujú pravidlá predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu]. 

 nový

3.Členské štáty zabezpečia, aby aspoň odborní pracovníci, ktorí pracujú v úzkom kontakte s deťmi v odvetviach ochrany detí, vzdelávania, starostlivosti o deti a zdravotnej starostlivosti, mali oznamovaciu povinnosť voči príslušným orgánom v prípade, že majú opodstatnené dôvody domnievať sa, že bol spáchaný trestný čin, za ktorý možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, alebo že je pravdepodobné, že bude takýto trestný čin spáchaný.

4.Členské štáty oslobodia od oznamovacej povinnosti stanovenej v odseku 3 odborných pracovníkov pracujúcich v odvetviach zdravotnej starostlivosti v rámci programov určených pre osoby, ktoré boli odsúdené za trestný čin, za ktorý možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, alebo pre osoby, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať niektorý z trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť sankciu.   

5.Členské štáty vydajú s podporou centra EÚ, po jeho zriadení, usmernenia pre osoby uvedené v odseku 3 týkajúce sa identifikácie toho, či bol alebo môže byť spáchaný trestný čin, za ktorý možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, a oznamovania príslušným orgánom. V týchto usmerneniach sa takisto uvedie, ako riešiť osobitné potreby obetí.

 nový

Článok 18

Oznámenie sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí

1.Okrem práv obetí pri podávaní oznámenia podľa článku 5 smernice 2012/29/EÚ a podľa článku 5a smernice (EÚ) .../... [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov] členské štáty zabezpečia, aby obete mohli príslušným orgánom ľahko a prístupným spôsobom oznamovať trestné činy uvedené v článkoch 3 až 9 tejto smernice. To zahŕňa možnosť oznamovať tieto trestné činy a podľa možnosti predkladať dôkazy prostredníctvom ľahko dostupných a používateľsky ústretových informačných a komunikačných technológií.

2.Členské štáty zabezpečia, aby postupy oznamovania uvedené v odseku 1 boli bezpečné, dôverné a navrhnuté tak, aby boli prístupné deťom a používali jazyk v súlade s ich vekom a vyspelosťou. Členské štáty zabezpečia, aby podávanie oznámení nebolo podmienené súhlasom rodičov.

3.Členské štáty zabezpečia, aby príslušné orgány, ktoré prichádzajú do kontaktu s obeťami oznamujúcimi trestné činy sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania detí, mali aspoň do ukončenia prvého individuálneho posúdenia potrieb obetí v oblasti ochrany vykonávaného v súlade s článkom 22 smernice 2012/29/EÚ zakázané prenášať osobné údaje týkajúce sa pobytového statusu obete príslušným migračným orgánom.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 19

Súdna právomoc a koordinácia trestného stíhania

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na určenie svojej súdnej právomoci vo vzťahu k trestným činom uvedeným v článkoch 3 až 7  9  , ak:

a)bol trestný čin spáchaný úplne alebo čiastočne na ich území alebo

b)páchateľ je ich štátnym príslušníkom.

2.Každý členský štát informuje Komisiu, ak sa rozhodne rozšíriť právomoc aj na trestné činy uvedené v článkoch 3 až 7  9  spáchané mimo jeho územia, okrem iného ak:

a)bol trestný čin spáchaný na jednom z jeho štátnych príslušníkov alebo osobe, ktorá má obvyklý pobyt na jeho území;

b)sa trestný čin spáchal v prospech právnickej osoby usadenej na jeho území alebo

c)má páchateľ obvyklý pobyt na jeho území.

3.Členské štáty zabezpečia, aby sa ich súdna právomoc uplatňovala aj na situácie, v ktorých je niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 5 a  ,  6  a 8 , a ak je to relevantné, v článkoch 3 a , 4, 7 a 9 spáchaný pomocou informačných a komunikačných technológií, ku ktorým bol vykonaný prístup z ich územia, a to bez ohľadu na to, či sa tieto technológie nachádzajú, alebo nenachádzajú na ich území.

4.Pri stíhaní niektorého z trestných činov uvedených v článku 3 ods. 4, 5  ,  6,   7 a 8,  článku 4 ods. 2, 3, 5, 6 a 7 a  ,  článku 5 ods. 6 , článku 7 a článku 8 spáchaného mimo územia dotknutého členského štátu, prijme každý členský štát, pokiaľ ide o odsek 1  , písm.  b) tohto článku, opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby jeho súdna právomoc nebola podriadená podmienke, že čin predstavuje trestný čin na tom mieste, kde bol spáchaný.

5.Pri stíhaní niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9  a spáchaných mimo územia dotknutého členského štátu prijme každý členský štát v súvislosti s odsekom 1  , písm.  b) tohto článku opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby ich súdna právomoc nepodliehala podmienke, že trestné stíhanie sa môže začať iba na základe oznámenia obete na mieste, kde bol trestný čin spáchaný, alebo na základe oznámenia štátu, na ktorého území bol trestný čin spáchaný.

 nový

6.Ak trestné činy uvedené v článkoch 3 až 9 patria do súdnej právomoci viac ako jedného členského štátu, tieto členské štáty spolupracujú s cieľom určiť, ktorý členský štát povedie trestné konanie. V prípade potreby a v súlade s článkom 12 rámcového rozhodnutia 2009/948/SVV sa vec postúpi Eurojustu.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 20

Všeobecné ustanovenia o opatreniach na pomoc, podporu a ochranu detských obetí

1.Detským obetiam trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9  sa poskytuje pomoc, podpora a ochrana v súlade s článkami 19 a 20  21 a 22  , pričom sa zohľadňuje najlepší záujem dieťaťa.

2.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktorými sa zabezpečí, aby sa detským obetiam poskytla pomoc a podpora hneď, ako príslušné orgány získajú odôvodnenú indíciu, že dieťa mohlo byť vystavené ktorémukoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7.

3.Členské štáty zabezpečia, aby v situáciách, keď je vek osoby, voči ktorej bol spáchaný ktorýkoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9 , neistý a existujú dôvody domnievať sa, že táto osoba je dieťaťom, sa takáto osoba pokladala za dieťa a aby jej bola bezodkladne poskytnutá pomoc, podpora a ochrana v súlade s článkami 19 a 20  21 a 22 ..

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 21

Pomoc a podpora obetiam

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa pomoc a  špecializovaná a vhodná  podpora obetiam poskytovala pred trestným konaním, počas neho a primerane dlhý čas aj po jeho skončení, aby sa im umožnilo uplatniť svoje práva stanovené v rámcovom rozhodnutí 2001/220/SVV  smernici 2012/29/EÚ  ,  smernici (EÚ) …/… [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov  a v tejto smernici.  Členské štáty predovšetkým zabezpečia, aby obete trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 mali prístup k cieleným a integrovaným podporným službám pre deti v súlade s článkom 9a smernice (EÚ) …/… [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov]. Členské štáty predovšetkým uskutočnia potrebné kroky, ktorými sa zabezpečí ochrana detí, ktoré informujú o prípadoch zneužívania v prostredí rodiny.

 nový

2.Obetiam sa poskytne koordinovaná lekárska starostlivosť primeraná veku, emocionálna, psychosociálna, psychologická a vzdelávacia podpora, ako aj akákoľvek iná vhodná podpora prispôsobená najmä situáciám sexuálneho zneužívania. 

3.Ak je potrebné zabezpečiť dočasné ubytovanie, deti sa prednostne umiestnia spolu s inými rodinnými príslušníkmi, v prípade potreby v dočasnom alebo trvalom ubytovaní vybavenom podpornými službami.

4.Obete trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, majú prístup do centier pomoci zriadených podľa článku 28 smernice […/…/EÚ navrhovaná smernica o boji proti násiliu na ženách] 39

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

5.2. Členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktorými sa zabezpečí, aby pomoc a podpora detským obetiam nebola podmienená ich ochotou spolupracovať na vyšetrovaní trestného činu, trestnom stíhaní alebo súdnom konaní.

6.3. Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa osobitné opatrenia na pomoc a podporu detským obetiam pri uplatňovaní ich práv podľa tejto smernice prijali na základe individuálneho posúdenia osobitných okolností každej jednotlivej detskej obete v detskom veku   vykonaného v súlade s článkom 22 smernice (EÚ) …/… [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov], a to  pri riadnom zohľadnení názorov, potrieb a obáv dieťaťa jej názorov, potrieb a obáv.

7.4.   Detské obete ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9  sa považujú za obzvlášť zraniteľné obete podľa článku 2 ods. 2, článku 8 ods. 4 a článku 14 ods. 1 rámcového rozhodnutia Rady 2001/220/SVV   článku 22 ods. 2 smernice 2012/29/EÚ a smernice (EÚ) …/… [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov.

8.5. Členské štáty prijmú podľa potreby a podľa možnosti opatrenia na poskytovanie pomoci a podpory rodine detskej obete pri uplatňovaní práv vyplývajúcich z tejto smernice, ak sa táto rodina nachádza na území daného členského štátu. Ak je to potrebné a možné, členské štáty uplatňujú vo vzťahu k rodine detskej obete najmä článok 4 rámcového rozhodnutia 2001/220/SVV  smernice 2012/29/    a smernice (EÚ) …/… [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov].

 nový

9.Centrum EÚ, po svojom zriadení, aktívne podporí úsilie členských štátov v oblasti pomoci obetiam, a to prostredníctvom: 

a)výzvy adresovanej ostatným inštitúciám, orgánom, úradom a agentúram Únie, ako aj príslušným orgánom, subjektom alebo agentúram členských štátov, aby si s centrom EÚ vždy, keď je to vhodné, a aspoň raz ročne vymieňali informácie o pomoci obetiam sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí;  

b)zberu informácií – z vlastnej iniciatívy – o opatreniach a programoch v oblasti pomoci obetiam sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí vrátane opatrení a programov vykonávaných v tretích krajinách; 

c)umožnenia výmeny najlepších postupov medzi členskými štátmi a medzi členskými štátmi a tretími krajinami prostredníctvom vedenia verejnej databázy opatrení a programov na pomoc obetiam vykonávaných v jednotlivých členských štátoch, ako aj v tretích krajinách, pričom táto databáza nesmie obsahovať žiadne osobné údaje;

d)umožnenia prípravy usmernení a protokolov uvedených v odseku 10.

10.Členské štáty s podporou centra EÚ, po jeho zriadení, vydajú usmernenia pre odborných pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a sociálnych služieb týkajúce sa poskytovania primeranej podpory obetiam sexuálneho zneužívania alebo vykorisťovania detí vrátane postúpenia obetí príslušným podporným službám a objasňovania úloh a povinností. V týchto usmerneniach sa takisto uvedie, ako riešiť osobitné potreby obetí.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 22

Ochrana detských obetí počas vyšetrovania a trestného konania

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby príslušné orgány v súlade s postavením obetí v príslušnom súdnom systéme vymenovali na účely vyšetrovania a trestného konania osobitného zástupcu pre detskú obeť, ak podľa vnútroštátnych právnych predpisov nesmú nositelia rodičovskej zodpovednosti zastupovať dieťa z dôvodu konfliktu záujmov medzi nimi a detskou obeťou v detskom veku alebo ak dieťa nikto nesprevádza, alebo je oddelené od rodiny.

2.Členské štáty zabezpečia, aby v súlade s postavením obetí v príslušnom súdnom systéme mali detské obete bezodkladný prístup k právnemu poradenstvu a k právnemu zastupovaniu, a to aj na účely uplatnenia nároku na náhradu škody odškodnenie. Právne poradenstvo a právne zastupovanie je v prípade, že obeť nemá k dispozícii dostatočné finančné prostriedky, bezplatné.

3.Bez toho, aby boli dotknuté práva na obhajobu, členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby pri vyšetrovaní trestných činov súvisiacich s ktorýmkoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9 :

a)bola detská obeť vypočutá bez neodôvodneného odkladu hneď, ako boli predmetné skutočnosti oznámené príslušným orgánom;

b)bola detská obeť vypočutá v priestoroch určených alebo prispôsobených na tento účel;

c)bola detská obeť vypočutá odborníkmi alebo s pomocou odborníkov, ktorí sú na tento účel vyškolení;

d)každé vypočúvanie detskej obete viedli podľa možnosti a potreby tie isté osoby;

e)počet vypočúvaní bol čo najmenší a vypočúvania sa vykonávali iba vtedy, ak je to vyslovene nevyhnutné na účely príslušného vyšetrovania trestných činov a trestného konania;

f)detskú obeť mohol sprevádzať jej právny zástupca, prípadne dospelá osoba, ktorú si táto obeť sama vyberie, pokiaľ nebolo v prípade tejto osoby prijaté odôvodnené rozhodnutie v opačnom zmysle;

g) boli lekárske prehliadky detskej obete na účely trestného konania čo najviac obmedzené a vykonávali ich odborní pracovníci, ktorí sú na tento účel vyškolení.  

4.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby zo všetkých vypočúvaní detských obetí či svedka v detskom veku v rámci vyšetrovania ktoréhokoľvek trestného činu uvedeného v článkoch 3 až 7  9  mohla byť zhotovená audiovizuálna nahrávka a aby sa takéto audiovizuálne nahrávky z vypočúvania mohli použiť ako dôkaz pri trestnom konaní pred súdom v súlade s pravidlami ich vnútroštátneho práva.

5.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby pri trestnom konaní pred súdom vo veci ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až7  9  bolo možné nariadiť, že:

a)súdne pojednávanie bude neverejné;

b)detská obeť bude vypočutá v súdnej sieni bez toho, aby bola osobne prítomná, najmä s využitím vhodných komunikačných technológií.

6.Ak je to v záujme detských obetí a ak sa pritom zohľadnia ich prvoradé záujmy, členské štáty prijmú potrebné opatrenia na ochranu súkromia, totožnosti a zobrazenia detských obetí, ako aj na zabránenie verejnému rozširovaniu akýchkoľvek informácií, ktoré by mohli viesť k ich identifikácii.

 nový

7.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby v prípade, že je potrebná účasť dieťaťa na trestnom konaní pred súdom týkajúcom sa ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9, súd v príslušnom súdnom konaní zohľadnil vek a vyspelosť dieťaťa.

 nový

Článok 23

Právo obete na náhradu škody

1.Členské štáty zabezpečia, aby obete trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 tejto smernice mali právo na náhradu škody za akúkoľvek utrpenú ujmu. Členské štáty zabezpečia, aby náhradu škody páchateľmi ktoréhokoľvek z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 bolo možné požadovať od právnických osôb zodpovedných za takéto trestné činy podľa článkov 13 a 14 a prípadne od vnútroštátnych systémov náhrady škody zriadených v prospech obetí trestných činov.

2.Okrem svojich práv podľa článku 16a smernice (EÚ).../... [navrhovaná smernica, ktorou sa mení smernica 2012/29, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov] môžu obete po dosiahnutí plnoletosti požiadať v rámci trestného a občianskeho konania o náhradu škody za akúkoľvek ujmu, ktorá im bola spôsobená ktorýmkoľvek z trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, a to počas dostatočne dlhého obdobia úmerného závažnosti trestného činu.

3.Obdobie uvedené v prvom pododseku má trvanie:

a)najmenej 20 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej tri roky;

b)najmenej 25 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej päť rokov;

c)najmenej 30 rokov odo dňa, keď obeť dosiahla plnoletosť, v prípade trestných činov, ktoré sa podľa tejto smernice trestajú odňatím slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej osem rokov.

4.Členské štáty zabezpečia, aby sa s cieľom zabezpečiť dostatočnú náhradu škody obetiam trestných činov, za ktoré možno podľa tejto smernice uložiť sankciu, zohľadnili všetky relevantné prvky vrátane:

a)akejkoľvek fyzickej alebo duševnej ujmy a utrpenia spôsobených trestným činom vrátane ujmy a utrpenia spojených s online obehom materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí týkajúceho sa dotknutej obete;

b)všetkých nákladov na starostlivosť v súvislosti so zotavením sa z takejto ujmy a utrpenia vrátane výdavkov súvisiacich s duševným a telesným zdravím a liečbou, ako aj cestovných nákladov, ktoré mohli vzniknúť v súvislosti s prístupom k takejto starostlivosti, a

c)akejkoľvek straty príjmu spôsobenej trestným činom.

 nový

Článok 24

Vnútroštátne orgány alebo rovnocenné subjekty

Členské štáty zriadia vnútroštátne orgány alebo rovnocenné subjekty na vykonávanie týchto činností:

(1)uľahčovanie a v prípade potreby koordinácia úsilia na vnútroštátnej úrovni v oblasti prevencie a pomoci obetiam;

(2)vykonávanie posúdenia trendov v oblasti sexuálneho zneužívania detí online a offline;

(3)hodnotenie výsledkov preventívnych programov a opatrení, ako aj programov a opatrení určených na pomoc a podporu obetiam vrátane zhromažďovania štatistických údajov v úzkej spolupráci s príslušnými organizáciami občianskej spoločnosti pôsobiacimi v tejto oblasti;

(4)podávanie správ o takýchto trendoch, výsledkoch a štatistikách.

Vnútroštátne orgány sú zodpovedné najmä za povinnosti týkajúce sa zberu údajov, výskumu a podávania správ uvedené v článku 31.

 nový

Článok 25

Koordinácia a spolupráca viacerých agentúr a viacerých zúčastnených strán

Členské štáty zavedú vhodné mechanizmy na zabezpečenie účinnej koordinácie a spolupráce s cieľom vypracovať a vykonávať opatrenia na boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí online aj offline, a to na vnútroštátnej úrovni, na úrovni príslušných orgánov, agentúr a subjektov vrátane miestnych a regionálnych orgánov, orgánov presadzovania práva, súdnictva, prokurátorov, poskytovateľov podporných služieb, ako aj poskytovateľov služieb informačnej spoločnosti, mimovládnych organizácií, sociálnych služieb vrátane orgánov na ochranu detí alebo sociálnej starostlivosti, poskytovateľov vzdelávania a zdravotnej starostlivosti, sociálnych partnerov, bez toho, aby bola dotknutá ich autonómia, a iných príslušných organizácií a subjektov. Týmito mechanizmami sa zabezpečí aj účinná koordinácia a spolupráca s centrom EÚ a Komisiou.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 26

Opatrenia proti propagácii príležitostí na zneužívanie a  sexuálne zneužívanie a sexuálne vykorisťovanie detí v rámci cestovania a turizmu  sexuálnej turistiky zameranej na deti

Členské štáty prijmú vhodné opatrenia na prevenciu alebo zákaz:

a)šírenia materiálu propagujúceho príležitosť spáchať niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  8  6; a

b)organizácie ciest pre iné osoby, či už na komerčné účely, alebo nie, s cieľom spáchať niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3    , 4 a  5.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 27

Preventívne intervenčné programy alebo opatrenia

 1.  Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby osoby, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 7  9  mohli mať, v prípade potreby prístup k  osobitným a   účinným intervenčným programom alebo opatreniam, na základe ktorých možno posúdiť riziko možného spáchania takéhoto trestného činu a predísť jeho spáchaniu.

 nový

2. Členské štáty zabezpečia, aby programy alebo opatrenia uvedené v odseku 1 boli prístupné bez zbytočných obmedzení v súlade s vnútroštátnymi normami týkajúcimi sa zdravotnej starostlivosti.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 28

Prevencia

1. S cieľom odrádzať od dopytu a znížiť dopyt, ktorý podporuje všetky formy sexuálneho vykorisťovania detí,  členské Členské štáty prijmú vhodné opatrenia, ako je vzdelávanie a odborná príprava,  kampane zamerané na informovanosť a osvetu týkajúce sa celoživotných následkov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí a na nelegálnu povahu takéhoto zneužívania a vykorisťovania a možnosť pre osoby, ktoré sa obávajú, že by mohli spáchať súvisiace trestné činy, aby mali prístup k osobitným a účinným intervenčným programom alebo opatreniam  odrádzajúce od dopytu a znižujúce dopyt, ktorý stimuluje všetky formy sexuálneho vykorisťovania detí.

2.Členské štáty prijmú vhodné opatrenia, a to aj prostredníctvom internetu, ako sú informačné a osvetové kampane a výskumné a vzdelávacie programy , výskumné a vzdelávacie programy alebo materiály a programy alebo materiály odbornej prípravy    zamerané na osvetu a znižovanie rizika, že sa deti stanú obeťami sexuálneho zneužívania alebo  sexuálneho  vykorisťovania, a to podľa potreby v spolupráci s príslušnými organizáciami občianskej spoločnosti a inými zúčastnenými stranami.

3.Členské štáty podporia pravidelnú odbornú prípravu , a to aj v rámci súdnictva zohľadňujúceho potreby detí, pre odborných pracovníkov, sudcov a  úradníkov, ktorí môžu prichádzať do styku s detskými obeťami sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania, vrátane, ale nielen, odborných pracovníkov z oblasti ochrany detí, profesionálov z oblasti práva, učiteľov a vychovávateľov, sudcov rodinného práva  a   príslušníkov polície prvého kontaktu, pričom cieľom tejto prípravy by malo byť naučiť ich identifikovať detské obete a potenciálne detské obete sexuálneho zneužívania alebo sexuálneho vykorisťovania a zaoberať sa nimi.

 nový

4.Členské štáty prijmú vhodné opatrenia na zlepšenie prevencie sexuálneho zneužívania detí v komunitnom prostredí vrátane škôl, nemocníc, služieb sociálnej starostlivosti, športových klubov alebo náboženských komunít.

Uvedené opatrenia zahŕňajú:

a)osobitné činnosti v oblasti odbornej prípravy a osvety pre zamestnancov pracujúcich v takýchto prostrediach;

b)osobitné usmernenia, interné protokoly a normy, v ktorých sa identifikujú osvedčené postupy, ako je vytvorenie mechanizmov dohľadu a zodpovednosti pre zamestnancov pracujúcich v úzkom kontakte s deťmi v takýchto prostrediach;

c)vytvorenie bezpečných priestorov prevádzkovaných špecializovaným a primerane vyškoleným personálom, kde deti, rodičia, opatrovatelia a členovia komunity môžu oznámiť nevhodné správanie.

Pokiaľ ide o preventívne opatrenia, osobitná pozornosť sa venuje potrebe chrániť obzvlášť zraniteľné deti vrátane detí s mentálnym alebo telesným postihnutím.

5.Centrum EÚ, po svojom zriadení, aktívne podporí úsilie členských štátov v oblasti prevencie, a to prostredníctvom:

a)výzvy adresovanej ostatným inštitúciám, orgánom, úradom a agentúram Únie, ako aj príslušným orgánom, subjektom alebo agentúram členských štátov, aby si vždy, keď je to vhodné, a aspoň raz ročne vymieňali informácie o preventívnych opatreniach a programoch v oblasti sexuálneho zneužívania a sexuálneho vykorisťovania detí;

b)zberu informácií o preventívnych opatreniach a programoch v oblasti sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí vrátane opatrení a programov vykonávaných v tretích krajinách;

c)umožnenia výmeny najlepších postupov medzi členskými štátmi a tretími krajinami prostredníctvom vedenia verejnej databázy preventívnych opatrení a programov vykonávaných v jednotlivých členských štátoch, ako aj v tretích krajinách.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 29

Dobrovoľné intervenčné programy alebo opatrenia počas trestného konania alebo po ňom

1.Bez toho, aby boli dotknuté intervenčné programy alebo opatrenia uložené príslušnými justičnými orgánmi podľa vnútroštátneho práva, členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie dostupnosti  osobitných a  účinných intervenčných programov alebo opatrení s cieľom predísť riziku opakovaného páchania trestných činov sexuálnej povahy namierených proti deťom a minimalizovať toto riziko. Takéto programy alebo opatrenia musia byť dostupné po celý čas trvania trestného konania,  musia byť k dispozícii  vo väzení aj mimo neho, a to v súlade s vnútroštátnym právom.

2.V prípade detí, ktoré sa dopustili trestného činu sexuálnej povahy, musia intervenčné programy alebo opatrenia uvedené v odseku 1 zodpovedať osobitným vývojovým potrebám týchto detí.

3.Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby k intervenčným programom alebo opatreniam uvedeným v odseku 1 mali prístup tieto osoby:

a)osoby, proti ktorým sa vedie trestné konanie vo veci niektorého z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7, za predpokladu splnenia podmienok, ktoré neporušujú právo na obhajobu ani požiadavku na spravodlivý a nestranný súdny proces, nie sú s nimi v rozpore a pri ktorých sa predovšetkým náležite rešpektuje zásada prezumpcie neviny, a

b)osoby odsúdené za akýkoľvek trestný čin uvedený v článkoch 3 až  9  7.

4.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa pri osobách uvedených v odseku 3 posúdilo nebezpečenstvo, ktoré tieto osoby predstavujú, a riziko, že opakovane spáchajú niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3 až  9  7, a to s cieľom určiť vhodné intervenčné programy alebo opatrenia.

5.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby osoby uvedené v odseku 3, ktorým sa navrhli intervenčné programy alebo opatrenia v súlade s odsekom 4:

a)boli úplne oboznámené s dôvodmi tohto návrhu;

b)súhlasili s ich účasťou na týchto programoch alebo opatreniach a boli v plnej miere oboznámené so situáciou;

c)mohli účasť odmietnuť, a ak ide o odsúdené osoby, boli informované o možných následkoch tohto odmietnutia.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

Článok 30

Opatrenia proti webovým stránkam obsahujúcim alebo šíriacim detskú pornografiu  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  

1.Členské štáty prijmú opatrenia potrebné na dosiahnutie toho, aby sa zabezpečilo odstránenie webových lokalít obsahujúcich alebo šíriacich detskú pornografiu  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí , ktoré sa nachádzajú na ich území, a budú sa snažiť o zabezpečenie odstránenia takýchto stránok, ktoré sa nachádzajú mimo ich územia.

2.Členské štáty môžu prijať opatrenia na dosiahnutie zablokovania prístupu na webové lokality obsahujúce alebo šíriace detskú pornografiu  materiál obsahujúci sexuálne zneužívanie detí  používateľom internetu na ich území. Tieto opatrenia sa musia stanoviť transparentnými postupmi a musia poskytovať primerané záruky, ktorými sa zabezpečí predovšetkým to, aby obmedzenie malo len nevyhnutný a primeraný rozsah a aby boli používatelia oboznámení s dôvodom tohto obmedzenia. Medzi tieto záruky patrí aj možnosť súdnej nápravy.

 nový

Článok 31

Zber údajov

1.Členské štáty zavedú systém zberu, rozvoja, tvorby a šírenia verejných štatistík o trestných činoch uvedených v článkoch 3 až 9.

2.Štatistiky obsahujú tieto údaje rozčlenené podľa pohlavia, veku obete a páchateľa, vzťahu medzi obeťou a páchateľom a druhu trestného činu:

a)počet obetí, ktoré zažili niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 počas posledných 12 mesiacov, posledných piatich rokov a celého života;

b)ročný počet osôb stíhaných a odsúdených za trestné činy uvedené v článkoch 3 až 9 získaný z vnútroštátnych administratívnych zdrojov;

c)výsledky ich preventívnych iniciatív podľa článkov 27, 28 a 29, pokiaľ ide o počet páchateľov a potenciálnych páchateľov, ktorí mali prístup k programom prevencie, a percentuálny podiel týchto páchateľov a potenciálnych páchateľov, ktorí boli odsúdení za niektorý z trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 po účasti na takýchto programoch.

3.Členské štáty vykonajú každé tri roky prieskum medzi obyvateľstvom, pričom použijú harmonizovanú metodiku Komisie (Eurostatu) s cieľom prispieť k zberu údajov uvedených v odseku 2 písm. a) a na tomto základe posúdia prevalenciu a trendy v prípade všetkých trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 tejto smernice. Členské štáty zašlú tieto údaje Komisii (Eurostatu) najneskôr [tri roky po nadobudnutí účinnosti tejto smernice].

4.Členské štáty zbierajú administratívne údaje podľa odseku 2 na základe spoločných členení vypracovaných v spolupráci s centrom EÚ. Tieto údaje každoročne zasielajú centru EÚ. Zasielané údaje nesmú obsahovať osobné údaje.

5.Centrum EÚ poskytuje členským štátom podporu pri zhromažďovaní údajov uvedených v odseku 2, a to aj podporovaním vypracovávania spoločných dobrovoľných noriem týkajúcich sa sčítacích jednotiek, pravidiel sčítavania, spoločného členenia, formátov oznamovania a klasifikácie trestných činov.

6.Členské štáty zasielajú štatistiky centru EÚ a Komisii a každoročne sprístupňujú zozbierané štatistiky verejnosti. Centrum EÚ zostavuje štatistiky a sprístupňuje ich verejnosti. Štatistiky nesmú obsahovať osobné údaje.

7.Členské štáty podporujú výskum základných príčin, účinkov, výskytu, účinných preventívnych opatrení, opatrení účinnej pomoci obetiam a miery odsúdení za spáchanie trestných činov uvedených v článkoch 3 až 9 tejto smernice.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

Článok 32

Podávanie správ

1.Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade do 18. decembra 2015 správu, v ktorej posúdi rozsah, v akom členské štáty prijali opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou, a podľa potreby k nej pripojí legislatívny návrh.

2.Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade do 18. decembra 2015 správu, v ktorej zhodnotí vykonávanie opatrení uvedených v článku 25.

 nový

Komisia do [5 rokov od dátumu nadobudnutia účinnosti] a potom každých päť rokov predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o uplatňovaní tejto smernice [v členských štátoch] a v prípade potreby navrhne zmeny.

🡻 2011/93/EÚ

Článok 26

Nahradenie rámcového rozhodnutia 2004/68/SVV

Týmto sa vo vzťahu k členským štátom, ktoré sa zúčastňujú na prijatí tejto smernice, nahrádza rámcové rozhodnutie 2004/68/SVV bez toho, aby boli dotknuté povinnosti členských štátov týkajúce sa lehoty na transpozíciu rámcového rozhodnutia do vnútroštátneho práva.

Vo vzťahu k členským štátom, ktoré sa zúčastňujú na prijatí tejto smernice, sa odkazy na rámcové rozhodnutie 2004/68/SVV považujú za odkazy na túto smernicu.

🡻 2011/93/EÚ (prispôsobené)

 nový

Článok 33

Transpozícia

1.Členské štáty uvedú do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou  článkom 2 ods. 3 písm. d), ods. 4, 5, 6, 8, 9; článkom 3 ods. 1, 4 až 9; článkom 4 ods. 4 až 7; článkom 5 ods. 2 až 10; článkami 6 až 10; článkom 11, úvodnou časťou a písmenami b), h), i), j); článkom 12; článkom 13; článkom 14 ods. 1 úvodnou časťou a písmenom b) a odsekmi 2 a 3; článkami 15 až 20; článkom 21 ods. 1 až 4 a 6 až 10; článkom 22 ods. 3 úvodnou časťou a písmenom g) a odsekmi 4, 5 a 7; článkami 23 až 28; článkom 29 ods. 1, 3 a 4; článkami 30 až 32 tejto smernice  do  [dvoch rokov od nadobudnutia jej účinnosti 18. decembra 2013.  Znenie týchto opatrení bezodkladne oznámia Komisii.  

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie ustanovení, ktorými sa do ich vnútroštátnych právnych predpisov transponujú povinnosti, ktoré im ukladá táto smernica.

2.3. Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu.  Takisto uvedú, že odkazy v platných zákonoch, iných právnych predpisoch alebo správnych opatreniach na smernicu zrušenú touto smernicou sa považujú za odkazy na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze a jeho znenie upravia členské štáty.  Spôsob uvedenia odkazu stanovia členské štáty.

 nový

3.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných opatrení vnútroštátneho práva, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice, vrátane tabuľky zhody medzi takýmito vnútroštátnymi opatreniami a zodpovedajúcimi povinnosťami uvedenými v tejto smernici.

 nový

Článok 34

Zrušenie

Smernica 2011/93/EÚ sa zrušuje s účinnosťou odo [dňa nasledujúceho po druhom dátume uvedenom v článku 32 prvom pododseku] bez toho, aby boli dotknuté povinnosti členských štátov týkajúce sa lehoty na transpozíciu smernice uvedenej v prílohe I do vnútroštátneho práva.

Odkazy na zrušenú smernicu sa považujú za odkazy na túto smernicu a znejú v súlade s tabuľkou zhody uvedenou v prílohe II.

🡻 2011/93/EÚ

 nový

Článok 35

Nadobudnutie účinnosti  a uplatňovanie  

Táto smernica nadobúda účinnosť  dvadsiatym  dňom  nasledujúcim po jej uverejnení   jej uverejneniaÚradnom vestníku Európskej únie.

 nový

Povinnosti uvedené v článku 33 ods. 1 sa uplatňujú od [… dňa po termíne transpozície uvedenom v článku 33 ods. 1], s výnimkou článku 21 ods. 9, článku 28 ods. 5, článku 31 ods. 4, 5 a 6, ktoré sa uplatňujú od [ dátum sa zosúladí s nariadením týkajúcim sa sexuálneho zneužívania detí].

🡻 2011/93/EÚ

Článok 36

Adresáti

Táto smernica je určená členským štátom v súlade so zmluvami.

V Štrasburgu

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda/predsedníčka    predseda/predsedníčka

(1)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1232 o dočasnej výnimke z určitých ustanovení smernice 2002/58/ES na účely boja proti online sexuálnemu zneužívaniu detí, COM(2023) 777 final z 30.11.2023.
(2)    Nariadenie (EÚ) 2022/2065 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (akt o digitálnych službách) (Ú. v. EÚ L 277, 27.10.2022, s. 1 – 102).
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088 (Ú. v. EÚ L 198, 22.6.2020, s. 13).
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1119 z 30. júna 2021, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a menia nariadenia (ES) č. 401/2009 a (EÚ) 2018/1999 (európsky právny predpis v oblasti klímy) (Ú. v. EÚ L 243, 9.7.2021, s. 1 – 17).
(5)    Štúdia na podporu hodnotenia a posúdenia vplyvu smernice EÚ 2011/93 z 13. decembra 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti detskej pornografii a posúdenia vplyvu prípadných možností jej zmeny (finalizovaná 30. novembra 2022).
(6)     Help seeker and Perpetrator Prevention Initiatives - Child Sexual Abuse and Exploitation , ISBN 978-92-76-60601-7, doi:10.2760/600662, JRC131323, 2023
(7)     Terminologické usmernenia na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním , 2016
(8)    Protect Children, CSAM Users in the Dark Web: Protecting Children Through Prevention, 2021 (Ochrana detí, používatelia materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí na dark webe: ochrana detí prostredníctvom prevencie, 2021).
(9)    Pozri napríklad: McElvaney et al., Child sexual abuse disclosures: Does age make a difference?, Child Abuse & Neglect, 2020, Vol. 99 (2020), p. 6; Australian Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse, Final Report Volume 4 - Identifying and disclosing child sexual abuse, 2017, s. 77.
(10)    J.E. Halvorsen, E. Tvedt Solberg & S. Hjelen Stige, ‘‘To say it out loud is to kill your own childhood.’ – An exploration of the first person perspective of barriers to disclosing child sexual abuse, Children and Youth Services Review Vol. 113 (2020), s. 2.
(11)    R. Alaggia, D. Collin-Vézin & R. Lateef, Facilitators and Barriers to Child Sexual Abuse (CSA) Disclosures: A Research Update (2000--2016), Trauma, Violence & Abuse 2019, Vol. 2 (2020), p 276.
(12)     Terminologické usmernenia na ochranu detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním , ktoré prijala medziagentúrna pracovná skupina 28. januára 2016 v Luxemburgu.
(13)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ z 13. decembra 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti detskej pornografii, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (Ú. v. EÚ L 335, 17.12.2011, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dir/2011/93/oj 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dir/2011/93/oj ).
(14)    Ú. v. ES C 364, 18.12.2000, s. 1.
(15)    COM(2020) 607 z 24. júla 2020.
(16)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ z 25. októbra 2012, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov (Ú. v. EÚ L 315, 14.11.2012, s. 57).
(17)    COM(2023) 424 final z 12. júla 2023.
(18)    Rámcové rozhodnutie Rady 2009/948/SVV z 30. novembra 2009 o predchádzaní kolíziám pri výkone právomoci v trestných veciach a ich urovnávaní (Ú. v. EÚ L 328, 15.12.2009, s. 42, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec_framw/2009/948/oj .
(19)    Rámcové rozhodnutie Rady 2009/948/SVV z 30. novembra 2009 o predchádzaní kolíziám pri výkone právomoci v trestných veciach a ich urovnávaní (Ú. v. EÚ L 328, 15.12.2009, s. 42, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec_framw/2009/948/oj .
(20)    COM(2023) 185 final.
(21)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z 5. apríla 2011 o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV (    Ú. v. EÚ L 101, 15.4.2011, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2011/36/oj).
(22)    Ú. v. EÚ L 261, 6.8.2004, s. 70.
(23)    Rámcové rozhodnutie Rady 2001/500/SVV z 26. júna 2001 o praní špinavých peňazí, identifikácii, vyhľadávaní, zmrazení, zaistení a konfiškácii prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti (Ú. v. ES L 182, 5.7.2001, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec_framw/2001/500/oj
(24)    Rámcové rozhodnutie Rady 2005/212/SVV z 24. februára 2005 o konfiškácii príjmov, nástrojov a majetku z trestnej činnosti (Ú. v. EÚ L 68, 15.3.2005, s. 49, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dec_framw/2005/212/oj ).
(25)    COM(2022) 245 z 25. 5. 2022.
(26)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/800 z 11. mája 2016 o procesných zárukách pre deti, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní (Ú. v. EÚ L 132, 21.5.2016, s. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dir/2016/800/oj .
(27)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/65/ES z 23. septembra 2002 o poskytovaní finančných služieb spotrebiteľom na diaľku a o zmene a doplnení smernice Rady 90/619/EHS a smerníc 97/7/ES a 98/27/ES (Ú. v. ES L 271, 9.10.2002, s. 16, ELI:  http://data.europa.eu/eli/dir/2002/65/oj ).
(28)    COM(2022) 209 z 11. mája 2022.
(29)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1861 z 28. novembra 2018 o zriadení, prevádzke a využívaní Schengenského informačného systému (SIS) v oblasti hraničných kontrol, o zmene Dohovoru, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda, a o zmene a zrušení nariadenia (ES) č. 1987/2006 (Ú. v. EÚ L 312, 7.12.2018, s. 14 – 55) ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1861/oj .
(30)    Rozhodnutie Komisie 2007/116/ES z 15. februára 2007 o rezervovaní národného číselného rozsahu začínajúceho sa 116 pre harmonizované čísla pre harmonizované služby sociálneho významu (Ú. v. EÚ L 49, 17.2.2007, s. 30, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/116(1)/oj).
(31)    Ú. v. EÚ L 149, 30.4.2021, s. 10, ELI:  http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2021/689(1)/oj http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2021/689(1)/oj .
(32)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/816 zo 17. apríla 2019, ktorým sa zriaďuje centralizovaný systém na identifikáciu členských štátov, ktoré majú informácie o odsúdeniach štátnych príslušníkov tretích krajín a osôb bez štátnej príslušnosti (ECRIS-TCN), s cieľom doplniť Európsky informačný systém registrov trestov, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1726 (Ú. v. EÚ L 135, 22.5.2019, s. 1), ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/816/oj.
(33)        Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (akt o digitálnych službách) (Ú. v. EÚ L 277, 27.10.2022, s. 1).
(34)    V súčasnosti v rámci programu Digitálna Európa.
(35)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/1535 z 9. septembra 2015, ktorou sa stanovuje postup pri poskytovaní informácií v oblasti technických predpisov a pravidiel vzťahujúcich sa na služby informačnej spoločnosti (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 241, 17.9.2015, s. 1 – 15).
(36)    Rámcové rozhodnutie Rady 2008/841/SVV z 24. októbra 2008 o boji proti organizovanému zločinu (Ú. v. EÚ L 300, 11.11.2008, s. 42).
(37)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (akt o digitálnych službách) (Ú. v. EÚ L 277, 27.10.2022, s. 1) ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2065/oj ).
(38)    Nariadenie (EÚ).
(39)    COM(2022) 105 z 8. 3. 2022.
Top

V Štrasburgu6. 2. 2024

COM(2024) 60 final

PRÍLOHY

k

Návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady

o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti materiálu obsahujúcemu sexuálne zneužívanie detí, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV (prepracované znenie)

{SEC(2024) 57 final} - {SWD(2024) 32 final} - {SWD(2024) 33 final} - {SWD(2024) 34 final}


PRÍLOHA I

Lehota na transpozíciu do vnútroštátneho práva
(v zmysle článku 35)

Smernica

Lehota na transpozíciu

2011/93/EÚ

18. decembra 2013

_____________

PRÍLOHA II

Tabuľka zhody medzi článkami smernice 2011/93 a tejto smernice

Smernica 2011/93/EÚ

Táto smernica

Článok 1

Článok 1

Článok 2 úvodná časť

Článok 2 úvodná časť

Článok 2 písm. a)

Článok 2 bod 1

Článok 2 písm. b)

Článok 2 bod 2

Článok 2 písm. c) úvodná časť

Článok 2 bod 3 úvodná časť

Článok 2 písm. c) bod i)

Článok 2 bod 3 písm. a)

Článok 2 písm. c) bod ii)

Článok 2 bod 3 písm. b)

Článok 2 písm. c) bod iii)

Článok 2 bod 3 písm. c)

Článok 2 písm. c) bod iv)

Článok 2 bod 3 písm. d)

Článok 2 bod 4

Článok 2 písm. d)    

Článok 2 bod 5

Článok 2 písm. e) bod i)

Článok 2 bod 6 písm. a)

Článok 2 písm. e) bod ii)

Článok 2 bod 6 písm. b)

Článok 2 písm. f)

Článok 2 bod 7

Článok 2 bod 8

Článok 2 bod 9

Článok 3 ods. 1

Článok 3 ods. 1

Článok 3 ods. 2

Článok 3 ods. 2

Článok 3 ods. 3

Článok 3 ods. 3

Článok 3 ods. 4

Článok 3 ods. 4

Článok 3 ods. 5 bod i)

Článok 3 ods. 5 písm. a)

Článok 3 ods. 5 bod ii)

Článok 3 ods. 5 písm. b)

Článok 3 ods. 5 bod iii)

Článok 3 ods. 5 písm. c)

Článok 3 ods. 6

Článok 3 ods. 6

Článok 3 ods. 7

Článok 3 ods. 8

Článok 3 ods. 9 písm. a)

Článok 3 ods. 9 písm. b)

Článok 3 ods. 9 písm. c)

Článok 4 ods. 1

Článok 4 ods. 1

Článok 4 ods. 2

Článok 4 ods. 2

Článok 4 ods. 3

Článok 4 ods. 3

Článok 4 ods. 4

Článok 4 ods. 4

Článok 4 ods. 5

Článok 4 ods. 5

Článok 4 ods. 6

Článok 4 ods. 6

Článok 4 ods. 7

Článok 4 ods. 7

Článok 5 ods. 1

Článok 5 ods. 1

Článok 5 ods. 2

Článok 5 ods. 2

Článok 5 ods. 3

Článok 5 ods. 3

Článok 5 ods. 4

Článok 5 ods. 4

Článok 5 ods. 5

Článok 5 ods. 5

Článok 5 ods. 6

Článok 5 ods. 6

Článok 5 ods. 7

Článok 5 ods. 8 písm. a)

Článok 5 ods. 8 písm. b)

Článok 5 ods. 8 písm. c)

Článok 5 ods. 8 písm. d)

Článok 5 ods. 7

Článok 5 ods. 9

Článok 5 ods. 8

Článok 5 ods. 10

Článok 6 ods. 1

Článok 6 ods. 1

Článok 6 ods. 2

Článok 6 ods. 2

Článok 6 ods. 3

Článok 7

Článok 8

Článok 7 ods. 1

Článok 9 ods. 1

Článok 7 ods. 2

Článok 9 ods. 2

Článok 8 ods. 1

Článok 10 ods. 1

Článok 8 ods. 2

Článok 10 ods. 2

Článok 8 ods. 3

Článok 10 ods. 3

Článok 10 ods. 4

Článok 10 ods. 5

Článok 10 ods. 6

Článok 9 úvodná časť

Článok 11 úvodná časť

Článok 9 písm. a)

Článok 11 písm. a)

Článok 9 písm. b)

Článok 11 písm. b)

Článok 9 písm. c)

Článok 11 písm. c)

Článok 9 písm. d)

Článok 11 písm. d)

Článok 9 písm. e)

Článok 11 písm. e)

Článok 9 písm. f)

Článok 11 písm. f)

Článok 9 písm. g)

Článok 11 písm. g)

Článok 11 písm. h)

Článok 11 písm. i)

Článok 11 písm. j)

Článok 10 ods. 1

Článok 12 ods. 1

Článok 10 ods. 2

Článok 12 ods. 2

Článok 10 ods. 3

Článok 12 ods. 3

Článok 11

Článok 12 ods. 1 písm. a)

Článok 13 ods. 1 písm. a)

Článok 12 ods. 1 písm. b)

Článok 13 ods. 1 písm. b)

Článok 12 ods. 1 písm. c)

Článok 13 ods. 1 písm. c)

Článok 12 ods. 2

Článok 13 ods. 2

Článok 12 ods. 3

Článok 13 ods. 3

Článok 13 ods. 1 úvodná časť

Článok 14 ods. 1 úvodná časť

Článok 13 ods. 1 písm. a)

Článok 14 ods. 1 písm. a)

Článok 14 ods. 1 písm. b)

Článok 13 ods. 1 písm. b)

Článok 14 ods. 1 písm. c)

Článok 13 ods. 1 písm. c)

Článok 14 ods. 1 písm. d)

Článok 13 ods. 1 písm. d)

Článok 14 ods. 1 písm. e)

Článok 13 ods. 1 písm. e)

Článok 14 ods. 1 písm. f)

Článok 13 ods. 2

Článok 14 ods. 2

Článok 14 ods. 3

Článok 14

Článok 15

Článok 15 ods. 1

Článok 16 ods. 1

Článok 15 ods. 2

Článok 16 ods. 2

Článok 16 ods. 2 písm. a)

Článok 16 ods. 2 písm. b)

Článok 16 ods. 2 písm. c)

Článok 15 ods. 3

Článok 16 ods. 3

Článok 16 ods. 4

Článok 15 ods. 4

Článok 16 ods. 5

Článok 16 ods. 1

Článok 17 ods. 1

Článok 16 ods. 2

Článok 17 ods. 2

Článok 17 ods. 3

Článok 17 ods. 4

Článok 18 ods. 1

Článok 18 ods. 2

Článok 18 ods. 3

Článok 17 ods. 1 úvodná časť

Článok 19 ods. 1 úvodná časť

Článok 17 ods. 1 písm. a)

Článok 19 ods. 1 písm. a)

Článok 17 ods. 1 písm. b)

Článok 19 ods. 1 písm. b)

Článok 17 ods. 2 úvodná časť

Článok 19 ods. 2 úvodná časť

Článok 17 ods. 2 písm. a)

Článok 19 ods. 2 písm. a)

Článok 17 ods. 2 písm. b)

Článok 19 ods. 2 písm. b)

Článok 17 ods. 2 písm. c)

Článok 19 ods. 2 písm. c)

Článok 17 ods. 3

Článok 19 ods. 3

Článok 17 ods. 4

Článok 19 ods. 4

Článok 17 ods. 5

Článok 19 ods. 5

Článok 19 ods. 6

Článok 18 ods. 1

Článok 20 ods. 1

Článok 18 ods. 2

Článok 20 ods. 2

Článok 18 ods. 3

Článok 20 ods. 3

Článok 19 ods. 1

Článok 21 ods. 1

Článok 21 ods. 2

Článok 21 ods. 3

Článok 21 ods. 4

Článok 19 ods. 2

Článok 21 ods. 5

Článok 19 ods. 3

Článok 21 ods. 6

Článok 19 ods. 4

Článok 21 ods. 7

Článok 19 ods. 5

Článok 21 ods. 8

Článok 21 ods. 9 písm. a)

Článok 21 ods. 9 písm. b)

Článok 21 ods. 9 písm. c)

Článok 21 ods. 9 písm. d)

Článok 21 ods. 10

Článok 20 ods. 1

Článok 22 ods. 1

Článok 20 ods. 2

Článok 22 ods. 2

Článok 20 ods. 3 úvodná časť

Článok 22 ods. 3 úvodná časť

Článok 20 ods. 3 písm. a)

Článok 22 ods. 3 písm. a)

Článok 20 ods. 3 písm. b)

Článok 22 ods. 3 písm. b)

Článok 20 ods. 3 písm. c)

Článok 22 ods. 3 písm. c)

Článok 20 ods. 3 písm. d)

Článok 22 ods. 3 písm. d)

Článok 20 ods. 3 písm. e)

Článok 22 ods. 3 písm. e)

Článok 20 ods. 3 písm. f)

Článok 22 ods. 3 písm. f)

Článok 22 ods. 3 písm. g)

Článok 20 ods. 4

Článok 22 ods. 4

Článok 20 ods. 5 úvodná časť

Článok 22 ods. 5 úvodná časť

Článok 20 ods. 5 písm. a)

Článok 22 ods. 5 písm. a)

Článok 20 ods. 5 písm. b)

Článok 22 ods. 5 písm. b)

Článok 20 ods. 6

Článok 22 ods. 6

Článok 22 ods. 7

Článok 23 ods. 1

Článok 23 ods. 2

Článok 23 ods. 3 úvodná časť

Článok 23 ods. 3 písm. a)

Článok 23 ods. 3 písm. b)

Článok 23 ods. 3 písm. c)

Článok 23 ods. 4 úvodná časť

Článok 23 ods. 4 písm. a)

Článok 23 ods. 4 písm. b)

Článok 23 ods. 4 písm. c)

Článok 24

Článok 25

Článok 21 úvodná časť

Článok 26 úvodná časť

Článok 21 písm. a)

Článok 26 písm. a)

Článok 21 písm. b)

Článok 26 písm. b)

Článok 22

Článok 27

Článok 27 ods. 2

Článok 23 ods. 1

Článok 28 ods. 1

Článok 23 ods. 2

Článok 28 ods. 2

Článok 23 ods. 3

Článok 28 ods. 3

Článok 28 ods. 4 úvodná časť

Článok 28 ods. 4 písm. a)

Článok 28 ods. 4 písm. b)

Článok 28 ods. 4 písm. c)

Článok 28 ods. 5 úvodná časť

Článok 28 ods. 5 písm. a)

Článok 28 ods. 5 písm. b)

Článok 28 ods. 5 písm. c)

Článok 24 ods. 1

Článok 29 ods. 1

Článok 24 ods. 2

Článok 29 ods. 2

Článok 24 ods. 3 úvodná časť

Článok 29 ods. 3 úvodná časť

Článok 24 ods. 3 písm. a)

Článok 29 ods. 3 písm. a)

Článok 24 ods. 3 písm. b)

Článok 29 ods. 3 písm. b)

Článok 24 ods. 4

Článok 29 ods. 4

Článok 24 ods. 5 úvodná časť

Článok 29 ods. 5 úvodná časť

Článok 24 ods. 5 písm. a)

Článok 29 ods. 5 písm. a)

Článok 24 ods. 5 písm. b)

Článok 29 ods. 5 písm. b)

Článok 24 ods. 4

Článok 29 ods. 4

Článok 24 ods. 5 úvodná časť

Článok 29 ods. 5 úvodná časť

Článok 24 ods. 5 písm. a)

Článok 29 ods. 5 písm. a)

Článok 24 ods. 5 písm. b)

Článok 29 ods. 5 písm. b)

Článok 24 ods. 5 písm. c)

Článok 29 ods. 5 písm. c)

Článok 25 ods. 1

Článok 30 ods. 1

Článok 25 ods. 2

Článok 30 ods. 2

Článok 31 ods. 1

Článok 31 ods. 2 úvodná časť

Článok 31 ods. 2 písm. a)

Článok 31 ods. 2 písm. b)

Článok 31 ods. 2 písm. c)

Článok 31 ods. 3

Článok 31 ods. 4

Článok 31 ods. 5

Článok 31 ods. 6

Článok 31 ods. 7

Článok 26

Článok 27 ods. 1

Článok 33 ods. 1

Článok 27 ods. 2

Článok 27 ods. 3

Článok 33 ods. 2

Článok 33 ods. 3

Článok 28

Článok 32

Článok 34

Článok 29

Článok 35

Článok 30

Článok 36

_____________

PRÍLOHA III

Tabuľka zhody medzi odôvodneniami a článkami tejto smernice

Odôvodnenia

Články

(1), (7)

Všeobecné (potrebné na účely prepracovaného znenia)

(2), (3), (4)

Článok 1

(5), (6), (8)

Všeobecné (iné právne nástroje)

(9)

Články 4, 10

(10), (11), (12)

Článok 2 písm. c)

(13)

Článok 3 ods. 5 písm. b) Článok 11 písm. a)

(14), (16), (17), (18), (19), (29)

Články 3 až 9

(15)

Článok 2 písm. c), články 3 až 9

(20)

Článok 5 ods. 1 a 7

(21)

Článok 5 ods. 3

(22), (23)

Článok 6

(24)

Článok 10

(25), (26)

Článok 11

(27)

Články 21, 23

(28)

Článok 15

(30), (31), (32), (33)

Článok 16

(34)

Články 17, 18

(35)

Článok 19

(36), (37), (38)

Články 20, 21, 22

(39)

Článok 23

(40)

Články 21, 24, 25, 28

(41)

Článok 24

(42)

Článok 26

(43)

Články 27, 28, 29

(44)

Články 17, 18

(45)

Článok 5 ods. 1, 7 a 8

(46)

Článok 28 ods. 3 a 4

(47), (48)

Články 27, 28, 29

(49)

Článok 29

(50), (51), (52), (53)

Článok 12

(54)

Článok 31

(55)

Článok 17

(56), (57), (58)

Článok 30

(59), (60), (61), (62)

Všeobecné (právny základ, dodržiavanie charty, zúčastnené členské štáty)

(63), (64)

Článok 33

_____________

Top