Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0050

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej

    COM/2024/50 final

    V Bruseli31. 1. 2024

    COM(2024) 50 final

    2024/0028(COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Nevyprovokovanáneopodstatnená útočná vojna Ruska voči Ukrajine trvajúca od 24. februára 2022 má zásadný negatívny vplyv na schopnosť Ukrajiny obchodovať so zvyškom sveta, keďže spôsobuje obete na životoch, vyvoláva potrebu zamerať sa na obranu územia, vedievysídľovaniu veľkého počtu obyvateľov, ako ajničeniu výrobnej kapacity a v dôsledku znemožneného prístupuČiernemu moru ajnedostupnosti značnej časti dopravných prostriedkov.tejto zložitej situácii Európska rada vo svojich záveroch27. októbra 202315. decembra 2023 zdôraznila, že Ukrajine bude naďalej poskytovať silnú politickúhospodársku podporu tak dlho, ako to bude potrebné. Ukrajina ďalej požiadala Úniu, abymaximálnej možnej miere uľahčila podmienky, ktoré jej umožnia udržať si svoju obchodnú pozíciu vo vzťahuostatným krajinám svetaďalej prehlbovať obchodné vzťahyÚniou. Opatrenia na tento účel zahŕňajú uľahčenie logistiky prostredníctvom Dohody medzi ÚniouUkrajinoucestnej nákladnej doprave 1 , koridory solidarity medzi EÚUkrajinouzvýšenie miery liberalizácie trhu prostredníctvom nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2022/87030. mája 2022 2 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2023/107731. mája 2023 3 dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa dohodypridružení. Nariadenie (EÚ) 2023/1077 nadobudlo účinnosť 6. júna 2023bude účinné do 5. júna 2024. Tieto opatrenia poskytli ukrajinským výrobcom väčšiu flexibilituistotu.

    Vzhľadom na pokračujúcu útočnú vojnu Ruska voči Ukrajine, z toho vyplývajúcu potrebu pokračovať v hospodárskej podpore Ukrajiny a keďže Ukrajine bol v júni 2022 udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ a v decembri 2023 sa začali prístupové rokovania, Komisia predkladá návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa tieto opatrenia na liberalizáciu obchodu obnovia a ktoré by sa malo uplatňovať na obdobie jedného roka od dátumu uplynutia účinnosti súčasných opatrení (t. j. od 6. júna 2024):

    dočasné pozastavenie všetkých doposiaľ platných ciel podľa hlavy IV Dohodypridružení medzi EÚUkrajinou (ďalej len „dohodapridružení“) 4 , ktorou sa vytvára prehĺbenákomplexná zóna voľného obchodu (DCFTA). Týka sa to dvoch kategórií výrobkov:

    ·ovociezelenina, ktoré podliehajú systému vstupných cien,

    ·poľnohospodárske výrobkyspracované poľnohospodárske výrobky, ktoré podliehajú colným kvótam,

    dočasné pozastavenie uplatňovania kapitoly V a článku 24 spoločných pravidiel na dovoz (ochranné opatrenia) 5 súvislostidovozompôvodom na Ukrajine.

    Tieto dočasné a výnimočné opatrenia prispejú k neustálej podpore a posilneniu existujúcich obchodných tokov z Ukrajiny do Únie. To je v súlade s jedným z hlavných cieľov dohody o pridružení, ktorým je vytvorenie podmienok pre posilnené hospodárske a obchodné vzťahy smerujúce k postupnej integrácii Ukrajiny do vnútorného trhu EÚ.

    Opatrenia na liberalizáciu obchodu stanovené v tomto návrhu nariadenia sa prijímajú v súlade so záväzkom uvedeným v článku 2 dohody o pridružení, v ktorom sa ako základný prvok dohody zakotvuje podpora dodržiavania zásad suverenity a územnej celistvosti, neporušiteľnosti hraníc a nezávislosti. V rovnakom duchu by samotné opatrenia na liberalizáciu obchodu boli podmienené dodržiavaním rovnakých základných zásad stanovených v článku 2 vrátane tých, ktorými sa stanovuje, že dodržiavanie demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd a dodržiavanie zásady právneho štátu predstavujú základné prvky uvedenej dohody.

    Okrem toho cieľom opatrení na liberalizáciu obchodu obsiahnutých v tomto návrhu je v súlade s článkom 207 ods. 1 ZFEÚ zabezpečiť, aby sa spoločná obchodná politika Únie vykonávala v kontexte zásad a cieľov vonkajšej činnosti Únie stanovených v článku 21 ZEÚ.

    Podľa návrhu sa bude ochranný mechanizmus uplatňovať na základe pravidelného monitorovania, ktorým sa umožní každé opatrenie, ktoré treba uložiť. Ochranný mechanizmus takisto zahŕňa povinnosť Komisie prijať opatrenia, ak dovoz hydiny, vajec a cukru prekročí aritmetický priemer množstiev dovezených v rokoch 2022 a 2023.

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    Tieto opatrenia na liberalizáciu obchodu by boli v súlade s vykonávaním dohody o pridružení, a najmä s hlavou IV, ktorou sa vytvára DCFTA, v ktorej sa stanovuje, že zmluvné strany počas prechodného obdobia, ktoré môže trvať najviac 10 rokov od nadobudnutia platnosti uvedenej dohody, postupne vytvoria zónu voľného obchodu.

    Okrem toho sa v nariadení (EÚ) 2023/1077 preukázalo, že EÚ je pevne odhodlaná ekonomicky podporovať Ukrajinu prostredníctvom medzinárodného obchodu v kontexte ruskej útočnej vojny voči Ukrajine. Obnovenie opatrení na liberalizáciu obchodu je logickým rozšírením tejto politiky, keďže útočná vojna, ako aj hospodárske ťažkosti Ukrajiny pretrvávajú.

    Súladostatnými politikami Únie

    Európska únia dôrazne odsúdila útočnú vojnu Ruska voči Ukrajine a podnikla bezprecedentné kroky na podporu Ukrajiny v tejto výnimočnej situácii, ktoré siahajú od finančnej pomoci vrátane makrofinančnej pomoci na núdzové opatrenia a obnovu cez dodávky vojenského vybavenia a prijatie rozsiahlych sankcií proti Rusku a Bielorusku až po zintenzívnenie spolupráce v rámci dohody o pridružení. Ukrajine bol okrem toho v júni 2022 udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ a prístupové rokovania sa začali v decembri 2023. Navrhované nariadenie by preto bolo v súlade s povinnosťou Únie podľa článku 21 ods. 3 ZEÚ zabezpečiť súlad medzi rôznymi oblasťami jej vonkajšej činnosti, ako aj s článkom 207 ods. 1 ZFEÚ, v ktorom sa stanovuje, že spoločná obchodná politika sa má uskutočňovať v rámci zásad a cieľov vonkajšej činnosti Únie, a z týchto ustanovení by malo vychádzať.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Právnym základom tohto návrhu je článok 207 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Spoločná obchodná politika je v súlade s článkom 3 ods. 1 písm. e) ZFEÚ vymedzená ako oblasť, ktorá patrí do výlučnej právomoci Únie. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.

    Proporcionalita

    Tento návrh je potrebný na vykonávanie spoločnej obchodnej politiky a na dosiahnutie cieľa hospodárskej podpory Ukrajiny v jej súčasných ťažkostiach, a to aj v oblasti obchodu s Úniou.

    Výber nástroja

    Tento návrh je v súlade s článkom 207 ods. 2 ZFEÚ, v ktorom sa stanovujú opatrenia spoločnej obchodnej politiky.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuplatňuje sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Neuplatňuje sa.

    Získavanievyužívanie expertízy

    Neuplatňuje sa.

    Posúdenie vplyvu

    S cieľom zabezpečiť, aby opatrenia na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu pokračovali po uplynutí účinnosti nariadenia (EÚ) 2023/1077 dňa 5. júna 2024 je dôležité, aby toto nariadenie nadobudlo účinnosť 6. júna 2024. Vzhľadom na túto potrebu a z toho vyplývajúcu naliehavosť tohto návrhu sa nevykonalo žiadne posúdenie vplyvu. Ustanovenia dohody o pridružení týkajúce sa obchodu a záležitostí súvisiacich s obchodom však boli predmetom posúdenia vplyvu na udržateľnosť, ktoré zadalo GR pre obchod v roku 2007 a ktoré bolo podkladom pre proces rokovaní o DCFTA. V danej štúdii sa potvrdilo, že vykonávanie ustanovení o obchode a záležitostiach súvisiacich s obchodom by malo pozitívny hospodársky vplyv na EÚ, ako aj na Ukrajinu.

    Okrem toho sa pravidelne monitorujú a nahlasujú dovozné toky podľa nariadenia (EÚ) 2023/1077. Monitorovanie nepreukázalo dôkazy prima facie o nepriaznivých účinkoch na trh Únie.

    Regulačná vhodnosťzjednodušenie

    Toto opatrenie nevedie k zvýšeniu regulačnej záťaže spoločností.

    Základné práva

    Tieto opatrenia sa riadia rovnakými základnými zásadami ako tie, ktoré sú zakotvené v dohode o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou. V článku 2 dohody o pridružení s Ukrajinou sa konkrétne stanovuje, že dodržiavanie demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd a zásady právneho štátu predstavuje základný prvok uvedenej dohody.

    Opatrenia na liberalizáciu obchodu by boli v súlade aj s Chartou základných práv Európskej únie.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Na základe odhadu podľa úrovne objemu dovozu výrobkov, na ktoré sa vzťahuje navrhované nariadenie, nad rámec ročnej bezcolnej kvótyUkrajinyroku 2021, by Európska únia zaznamenala ročnú stratu príjmovciel vo výške 33,4 milióna EUR. Celková odhadovaná suma je teda 33,4 milióna EUR 6 ,preto bude vplyv na vlastné zdroje EÚ veľmi obmedzený.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

    Online správy o vývoji dvojstranného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou sú dostupné na osobitných webových sídlach Európskej komisie. Každé dva mesiace sa bude pravidelne monitorovať vplyv nariadenia s prihliadnutím na informácie o vývoze, dovoze, cenách na trhu Únie a výrobe výrobkov, na ktoré sa vzťahujú opatrenia na liberalizáciu obchodu, v Únii.

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Neuplatňuje sa.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Vzhľadom na núdzovú situáciu na Ukrajine je cieľom opatrenia zvýšiť obchodné toky týkajúce sa všetkých dovozov z Ukrajiny pozastavením všetkých doposiaľ platných ciel a dovozných ciel uplatňovaných na ukrajinské výrobky. Opatrenia na liberalizáciu obchodu by sa poskytovali vo forme úplného pozastavenia dovozných ciel na všetky výrobky.

    2024/0028 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 2,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    konajúcsúladeriadnym legislatívnym postupom 7 ,

    keďže:

    (1)Dohodapridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej 8 (ďalej len „dohodapridružení“) predstavuje základ vzťahov medzi ÚniouUkrajinou.súladerozhodnutím Rady 2014/668/EÚ 9 sa hlava IV dohodypridružení, ktorá sa týka obchoduzáležitostí súvisiacichobchodom, predbežne vykonáva od 1. januára 2016po ratifikácii všetkými členskými štátmi nadobudla platnosť 1. septembra 2017.

    (2)Dohodapridružení vyjadruje želanie jej zmluvných strán (ďalej len „zmluvné strany“) posilniťrozšíriť vzťahy ambicióznyminovačným spôsobom, uľahčiťdosiahnuť postupnú hospodársku integráciu,tosúladeprávamipovinnosťami vyplývajúcimičlenstva zmluvných stránSvetovej obchodnej organizácii.

    (3)V článku 25 dohodypridružení sa stanovuje postupné vytvorenie zóny voľného obchodu medzi zmluvnými stranamisúladečlánkom XXIV Všeobecnej dohodycláchobchode (GATT 1994)roku 1994. Na uvedený účel sačlánku 29 dohodypridružení stanovuje postupné odstránenie cielsúlade so zoznamami, ktoré sú uvedenédohodepridružení,možnosť urýchliťrozšíriť rozsah tohto odstránenia.

    (4)Nevyprovokovanáneopodstatnená útočná vojna Ruska voči Ukrajine trvajúca od 24. februára 2022 má zásadný negatívny vplyv na schopnosť Ukrajiny obchodovať so zvyškom sveta,dôvodu ničenia výrobnej kapacity, ako aj nedostupnosti značnej časti dopravných prostriedkov,to napríkladdôsledku obmedzenéhoneistého prístupuČiernemu moru. Za takýchto výnimočných okolností a s cieľom zmierniť negatívny hospodársky vplyv útočnej vojny Ruska voči Ukrajine je potrebné urýchliť rozvoj užších hospodárskych vzťahov medzi ÚniouUkrajinou, aby sa ukrajinským orgánomobyvateľstvu poskytovala nepretržitá podpora. Je preto potrebnévhodné naďalej stimulovať obchodné tokyudeľovať koncesie vo forme opatrení na liberalizáciu obchodu pre všetky výrobkysúladepolitikou rýchlejšieho odstraňovania ciel na obchod medzi ÚniouUkrajinou.

    (5)V súladečlánkom 21 ods. 3 ZmluvyEurópskej únii (ZEÚ) má Únia zabezpečiť súlad medzi rôznymi oblasťami svojej vonkajšej činnosti. Podľa článku 207 ods. 1 Zmluvyfungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa spoločná obchodná politika má uskutočňovaťrámci zásadcieľov vonkajšej činnosti Únie.

    (6)Účinnosť nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2023/1077 10 uplynie 5. júna 2024.

    (7)Dočasné opatrenia na liberalizáciu obchodu stanovené týmto nariadením by mali mať túto formu: i) pozastavenie uplatňovania systému vstupných cien na ovociezeleninu; ii) pozastavenie colných kvótdovozných cieliii) pozastavenie uplatňovania kapitoly V a článku 24 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/478 11 . Uvedenými opatreniami Úniaskutočnosti dočasne poskytne primeranú hospodárskufinančnú podporuprospech Ukrajinyjej dotknutých hospodárskych subjektov.

    (8)S cieľom predchádzať podvodom by preferenčné dojednania stanovené týmto nariadením mali byť podmienené tým, že Ukrajina bude dodržiavať všetky príslušné podmienky na získanie výhod podľa dohodypridružení vrátane pravidiel pôvodu dotknutých výrobkovsúvisiacich postupov, ako aj tým, že Ukrajina nadviaže úzku administratívnu spoluprácuÚniou podľa uvedenej dohody.

    (9)Preferenčné dojednania stanovené týmto nariadením by mali byť podmienené aj tým, že sa Ukrajina zdrží zavedenia nových ciel alebo poplatkovrovnocenným účinkom, ako aj nových kvantitatívnych obmedzení či opatrenírovnocenným účinkom, alebo zvýšenia existujúcich ciel alebo poplatkov či zavedenia akýchkoľvek iných obmedzení obchoduÚniou, ak to nie je jasne odôvodnené útočnou vojnou Ruska.

    (10)Preferenčné dojednania stanovené týmto nariadením by mali byť podmienené aj tým, že Ukrajina bude naďalej dodržiavať všeobecné zásady dohodypridružení.tejto súvislosti sačlánku 2 dohodypridružení sa okrem iného stanovuje, že dodržiavanie demokratických zásad, ľudských právzákladných slobôd, podpora dodržiavania zásad suverenityúzemnej celistvosti, neporušiteľnosti hranícnezávislosti, ako aj boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, súvisiacich materiálovich nosičov predstavujú základné prvky dohodypridružení. Okrem toho sačlánku 3 dohodypridružení uvádza, že ústrednými prvkami posilňovania vzájomných vzťahov medzi zmluvnými stranami sú právny štát, dobrá správa vecí verejných, boj proti korupciirôznym formám nadnárodného organizovaného zločinuterorizmu, ako aj podpora trvalo udržateľného rozvojaúčinného multilateralizmu.

    (11)S výhradou posúdenia vykonaného Komisiousúvislostipravidelným monitorovaním vplyvu tohto nariadenia, ktoré sa začalo buď na základe riadne odôvodnenej žiadosti členského štátu alebovlastnej iniciatívy Komisie, je potrebné stanoviť možnosť, aby sa prijali akékoľvek potrebné opatreniaprípade dovozu akýchkoľvek výrobkov patriacich do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia, ktoré majú nepriaznivý vplyv na trh Únie alebo trh jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami. Na trhochhydinou, vajcamicukrom je mimoriadne neistá situácia, ktorá môže poškodiť poľnohospodárskych výrobcov Únie, ak by sa dovozUkrajiny zvýšil. Je vhodné zaviesť automatické ochranné opatrenie pre vajcia, hydinuvýrobkycukru, ktoré sa aktivuje, ak množstvá dovezené podľa tohto nariadenia prekročia aritmetický priemer množstiev dovezenýchrokoch 20222023.

    (12)S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania tohto nariadenia by sa mali na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci na dočasné pozastavenie preferenčných dojednaní stanovenýchčlánku 1 ods. 1, ak už nie sú splnené podmienky oprávnenosti na uvedené preferenčné dojednania,zavedenie ochranných opatreníprípadoch, keď dovoz podľa tohto nariadenia nepriaznivo ovplyvňuje trh Únie alebo trh jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami. Uvedené právomoci by sa mali vykonávaťsúladenariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 182/2011 12 . Na prijatie prechodných ochranných opatrení vzhľadom na účinky takýchto opatreníich logickú postupnosť vo vzťahuprijímaniu konečných ochranných opatrení by sa mal uplatňovať konzultačný postup.

    (13)Výročná správa Komisievykonávaní prehĺbenejkomplexnej zóny voľného obchodu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou dohodypridružení, by mala zahŕňať podrobné hodnotenie vykonávania opatrení na liberalizáciu obchodu stanovených týmto nariadením.

    (14)Vzhľadom na naliehavosť záležitosti súvisiacej so situáciou spôsobenou útočnou vojnou Ruska voči Ukrajine sa považuje za vhodné uplatniť výnimkuosemtýždňovej lehoty stanovenejčlánku 4 Protokolu č. 1úlohe národných parlamentovEurópskej únii, ktorý je pripojenýZEÚ, ZFEÚZmluvezaložení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu.

    (15)Vzhľadom na uplynutie účinnosti nariadenia (EÚ) 2023/1077 5. júna 2024 by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť 6. júna 2024,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1
    Opatrenia na liberalizáciu obchodu

    1.Zavádzajú sa tieto preferenčné dojednania:

    a)Uplatňovanie systému vstupných cien sa pozastavujeprípade tých výrobkov, na ktoré sa vzťahuje, ako sa uvádzaprílohe I-Adohodepridružení. Na dovoz týchto výrobkov sa neuplatňujú žiadne clá;

    b)všetky colné kvóty stanovené podľa prílohy I-Adohodepridružení sa pozastavujúvýrobky, na ktoré sa tieto kvóty vzťahujú, sa môžu dovážaťUkrajiny do Únie bez cla.

    2.Uplatňovanie kapitoly V a článku 24 nariadenia (EÚ) 2015/478 sa dočasne pozastavuje, pokiaľ idedovozpôvodom na Ukrajine.

    Článok 2
    Podmienky oprávnenosti na preferenčné dojednania

    Preferenčné dojednania stanovené v článku 1 ods. 1 sú podmienené:

    a)dodržiavaním pravidiel pôvodu výrobkovsúvisiacich postupov stanovenýchdohodepridružení;

    b)tým, že sa Ukrajina zdrží zavedenia nových ciel alebo poplatkovrovnocenným účinkomnových kvantitatívnych obmedzení či opatrenírovnocenným účinkom na dovozpôvodomÚnii alebo zvýšenia existujúcich ciel alebo poplatkov či zavedenia akýchkoľvek iných obmedzení obchoduÚniou vrátane diskriminačných interných správnych opatrení, ak to nie je jasne odôvodnené vojnovými súvislosťami, a

    c)tým, že Ukrajina bude dodržiavať demokratické zásady, ľudské právazákladné slobodyzásadu právneho štátubude vyvíjať pokračujúcenepretržité úsilie, pokiaľ ideboj proti korupciinelegálnym činnostiam, ako sa stanovuječlánkoch 2, 322 dohodypridružení.

    Článok 3
    Dočasné pozastavenie

    1.Ak Komisia zistí, že existujú dostatočné dôkazytom, že Ukrajina nedodržiava podmienky stanovenéčlánku 2, môže prostredníctvom vykonávacieho aktu úplne alebo čiastočne pozastaviť preferenčné dojednania stanovenéčlánku 1 ods. 1. Uvedený vykonávací akt sa prijmesúladepostupom preskúmania uvedenýmčlánku 5 ods. 3

    2.Ak členský štát požiada, aby Komisia na základe nedodržania podmienok stanovenýchčlánku 2 písm. b) zo strany Ukrajiny pozastavila uplatňovanie niektoréhopreferenčných dojednaní, Komisia do štyroch mesiacov od podania žiadosti poskytne odôvodnené stanovisko, či je tvrdenie týkajúce sa nedodržania týchto podmienok Ukrajinou odôvodnené. Ak Komisia dospejezáveru, že tvrdenie je odôvodnené, začne postup uvedenýodseku 1 tohto článku.

    Článok 4
    Ochranné opatrenia

    1.Ak sa výrobokpôvodom na Ukrajine, na ktorý sa vzťahuje článok 1 ods. 1, dováža za podmienok, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú trh Únie alebo trh jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami, Komisia môže vykonávacím aktom uložiť akékoľvek potrebné opatrenie. Uvedený vykonávací akt sa prijmesúladepostupom preskúmania uvedenýmčlánku 5 ods. 3.

    Tieto opatrenia sa môžu uložiť na tak dlho, ako je to potrebné na zabránenie nepriaznivým účinkom na trh Únie alebo trh jedného alebo viacerých členských štátov s podobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami.

    2.Komisia pravidelne monitoruje vplyv tohto nariadenia, pričom zohľadňuje informácievývoze, dovoze, cenách na trhu Únie alebo trhu jedného alebo viacerých členských štátov, ako ajvýrobe výrobkovÚnii, na ktoré sa vzťahujú opatrenia na liberalizáciu obchodu podľa článku 1 ods. 1 písm. b).

    Komisia informuje členské štáty o výsledkoch pravidelného monitorovania každé dva mesiace, a to od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    3.Komisia vykoná posúdenie situácie na trhu Únie alebo na trhu jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkamicieľom uložiť opatreniasúladeodsekom 1. Toto posúdenie sa začne:

    a)na základe riadne odôvodnenej žiadosti členského štátu vrátane dostatočných dôkazov prima facie, ktoré má tento členský štát primeranedispozícii podľa odseku 4dovoze nepriaznivo ovplyvňujúcom trh, ako sa uvádzaodseku 1, alebo

    b)z vlastného podnetu, pokiaľ Komisia považuje za zrejmé, že existuje dostatok dôkazov prima faciedovoze nepriaznivo ovplyvňujúcom trh, ako sa uvádzaodseku 1.

    Posúdenie uvedené v prvom pododseku sa ukončí do štyroch mesiacov od jeho začatia.

    4.Pri vykonávaní posúdenia podľa odseku 3, Komisia zohľadní každý relevantný vývoj na trhu vrátane vplyvu dotknutého dovozu na situáciu na trhu Únie alebo trhu jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami. Toto posúdenie zahŕňa faktory, ako sú:

    a)mieraobjem zvýšenia dovozu dotknutého výrobkuUkrajinyabsolútnomrelatívnom vyjadrení;

    b)vplyv dotknutého dovozu na výrobucenyÚnii alebojednom alebo vo viacerých členských štátoch, pričom sa zohľadní vývoj dovozuiných zdrojov.

    Tento zoznam nie je vyčerpávajúci a môžu sa zohľadniť aj ďalšie relevantné faktory.

    5.Za kritických okolností, keď by oneskorenie spôsobilo ťažko napraviteľnú škodu, môže Komisia dočasne uložiť vykonávacím aktom akékoľvek potrebné opatrenie. Takéto opatrenia sa môžu uložiť len na základe riadne odôvodnenej žiadosti členského štátu podľa odseku 3 písm. a) tohto článkuprijmú sa do 21 dní od doručenia žiadosti. Vykonávací akt sa prijmesúladekonzultačným postupom uvedenýmčlánku 5 ods. 4. Trvanie predbežného ochranného opatrenia nesmie presiahnuť 120 dní.

    6.Ak sa Komisia na základe posúdenia uvedenéhoodseku 3 domnieva, že trh Únie alebo trh jedného alebo viacerých členských štátovpodobnými alebo priamo konkurujúcimi výrobkami bol nepriaznivo ovplyvnený,úmysle uložiť konečné opatrenie podľa odseku 1, uverejníÚradnom vestníku Európskej únie oznámeniezavedení takýchto opatrení. Uvedené oznámenie musí obsahovať zhrnutie hlavných výsledkov posúdeniastanoviť lehotu,rámci ktorej môžu zainteresované strany písomne predložiť svoje stanoviská. Táto lehota nesmie byť dlhšia ako 10 dní odo dňa uverejnenia oznámenia.

    7.Akobdobí od 6. júna do 31. decembra 2024 kumulatívne objemy dovozu buď vajec, hydiny alebo cukru od 1. januára 2024 dosiahnu príslušný aritmetický priemer objemov dovozu zaznamenanýchrokoch 20222023, Komisia po tom, ako informuje Výbor pre ochranné opatrenia zriadený článkom 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2015/478, do 21 dní:

    a)opätovne zavedie pre uvedený výrobok do 31. decembra 2024 príslušnú colnú kvótu pozastavenú podľa článku 1 ods. 1 písm. b) a

    b)zavedie od 1. januára 2025 buď colnú kvótu rovnajúcu sa piatim dvanástinám príslušného aritmetického priemeru, alebo zodpovedajúcu colnú kvótu pozastavenú podľa článku 1 ods. 1 písm. b), podľa toho, ktorá hodnota je vyššia.

    Ak v období od 1. januára do 5. júna 2025 kumulatívne objemy dovozu buď vajec, hydiny alebo cukru v období od 1. januára 2025 dosiahnu päť dvanástin príslušného aritmetického priemeru objemov dovozu zaznamenaných v rokoch 2022 a 2023, Komisia po tom, ako informuje Výbor pre ochranné opatrenia, do 21 dní opätovne zavedie pre daný výrobok príslušnú colnú kvótu pozastavenú podľa článku 1 ods. 1 písm. b).

    Na účely tohto odseku sa pojmy vajcia, hydina a cukor vzťahujú na všetky výrobky, na ktoré sa vzťahujú colné kvóty v dodatku k prílohe I-A k dohode o pridružení pre vajcia a albumíny, hydinové mäso a prípravky z hydinového mäsa a cukry, a aritmetický priemer sa vypočíta vydelením súčtu objemov dovozu v rokoch 2022 a 2023 dvomi.

    8.Ak Komisia uloží opatrenie podľa odseku 1, 5 alebo 7, ktorým sa opätovne zavádza colná kvóta pozastavená podľa článku 1 ods. 1 písm. b), množstvo dovezené počas kalendárneho roka,ktorom Komisia uloží toto opatrenie, sa zohľadní pri správe tejto colnej kvóty.

    Článok 5
    Postup výboru

    1.Komisii pomáha Výbor pre colný kódex zriadený podľa článku 285 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 952/2013 13 so zreteľom na článok 3 ods. 1 tohto nariadenia. Uvedený výbor je výboromzmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    2.Komisii pomáha Výbor pre ochranné opatrenia zriadený podľa článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2015/478 so zreteľom na článok 4 ods. 1 tohto nariadenia. Uvedený výbor je výboromzmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    3.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    4.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 4 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    Článok 6
    Hodnotenie vykonávania opatrení na liberalizáciu obchodu

    Výročná správa Komisie o vykonávaní prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu zahŕňa podrobné hodnotenie vykonávania opatrení na liberalizáciu obchodu stanovených v tomto nariadení a podľa potreby aj hodnotenie sociálneho vplyvu týchto opatrení na Ukrajine a v Únii. Informácie o dovoze výrobkov podľa článku 1 ods. 1 písm. b) sa sprístupňujú prostredníctvom webového sídla Komisie a aktualizujú sa každý mesiac.

    Článok 7
    Nadobudnutie účinnosti
    uplatňovanie

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť 6. júna 2024.

    Toto nariadenie sa uplatňuje do 5. júna 2025.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda/predsedníčka    predseda/predsedníčka


    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ PRE NÁVRHY, KTORÉ MAJÚ ROZPOČTOVÝ VPLYV LEN NA STRANU PRÍJMOV

    1.NÁZOV NÁVRHU

    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o dočasnej liberalizácii obchodu, ktorou sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej

    2.ROZPOČTOVÉ RIADKY

    kapitola 12, článok 120

    Suma zahrnutá do rozpočtu na rok 2024: 24 620 400 000 EUR

    3.FINANČNÝ VPLYV

       Návrh nemá finančný vplyv

    X    Návrh nemá finančný vplyv na výdavky, ale má finančný vplyv na príjmy,totýmto účinkom:

    Rozpočtový riadok

    Príjmy

    Obdobie: časť roka 2024 – časť roka 2025*

    (v mil. EUR zaokrúhlené na 1 desatinné miesto)

    Článok 120 Kapitola 12 14

    Vplyv na vlastné zdroje

    33,4

    Spolu

    * Jednoročné obdobie od nadobudnutia účinnosti nariadenia

    Výpočty vychádzajú z objemu dovozu výrobkov, na ktoré sa vzťahuje navrhované nariadenie, nad rámec ročnej bezcolnej kvóty (t. j. 40 colných kvót) v roku 2021.

    Na základe uvedených výpočtov sa strata príjmov z tradičných vlastných zdrojov vyplývajúca z navrhovaného nariadenia odhaduje na 44,5 milióna EUR (hrubá suma vrátane nákladov na výber) x 0,75 = 33,4 milióna EUR za príslušné obdobie.

    4.OPATRENIA PROTI PODVODOM

    S cieľom predchádzať podvodom by nárok na obchodné opatrenia stanovené navrhovaným nariadením mal byť podmienený tým, že Ukrajina bude dodržiavať všetky príslušné podmienky na získanie výhod podľa dohody o pridružení vrátane pravidiel pôvodu dotknutých výrobkov a súvisiacich postupov, ako aj tým, že Ukrajina nadviaže úzku administratívnu spoluprácu s Úniou podľa uvedenej dohody.

    (1)    Pozri rozhodnutie Rady (EÚ) 2022/115827. júna 2022podpisemene Úniepredbežnom vykonávaní Dohody medzi Európskou úniouUkrajinoucestnej nákladnej doprave ( Ú. v. EÚ L 179, 6.7.2022, s. 1 )rozhodnutie Rady (EÚ) 2022/24355. decembra 2022uzavretímene Európskej únie Dohody medzi Európskou úniouUkrajinoucestnej nákladnej doprave (Ú. v. EÚ L 319, 13.12.2022, s. 5), ako aj rozhodnutie Spoločného výboru zriadeného Dohodou medzi Európskou úniouUkrajinoucestnej nákladnej doprave č. 2/2023 zo 16. marca 2023, pokiaľ idepokračovanie dohody (Ú. v. EÚ L 123, 8.5.2023, s. 36).
    (2)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2022/87030. mája 2022dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohodypridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 152, 3.6.2022, s. 103).
    (3)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2023/107731. mája 2023dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohodypridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 144, 5.6.2023, s. 1).
    (4)    Dohodapridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej ( Ú. v. EÚ L 161, 29.5.2014, s. 3 ) bola oboma zmluvnými stranami podpísanádvoch častiach,tomarcijúni 2014. Niektoré časti dohodypridružení sa predbežne vykonávajú od 1. novembra 2014. Prehĺbenákomplexná zóna voľného obchodu (DCFTA) sa predbežne vykonáva od 1. januára 2016po ratifikácii všetkými členskými štátmi EÚ jeplnom rozsahuplatnosti od 1. septembra 2017.
    (5)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/47811. marca 2015spoločných pravidlách na dovozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 16).
    (6)    Odhad pre výrobky nad rámec colných kvót predstavuje 44,5 milióna EUR. Strata príjmovtradičných vlastných zdrojov vyplývajúcatohto nariadenia sa tak odhaduje na 44,5 milióna EUR (hrubá suma vrátane nákladov na výber) x 0,75 = 33,4 milióna EUR za príslušné obdobie.
    (7)    Pozícia Európskeho parlamentudd.mm.2024 (zatiaľ neuverejnenáúradnom vestníku)rozhodnutie Rady ....
    (8)    Ú. v. EÚ L 161, 29.5.2014, s. 3.
    (9)    Rozhodnutie Rady 2014/668/EÚ23. júna 2014podpisemene Európskej úniepredbežnom vykonávaní Dohodypridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej, pokiaľ idejej hlavu III (okrem ustanovení týkajúcich sa zaobchádzania so štátnymi príslušníkmi tretích krajín, ktorí sú na území druhej zmluvnej strany legálne zamestnaní ako pracovníci)hlavy IV, V, VIVII, ako aj súvisiace prílohyprotokoly (Ú. v. EÚ L 278, 20.9.2014, s. 1).
    (10)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2023/107731. mája 2023dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohodypridružení medzi Európskou úniouEurópskym spoločenstvom pre atómovú energiuich členskými štátmi na jednej straneUkrajinou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 144, 5.6.2023, s. 1 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 6).
    (11)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/47811. marca 2015spoločných pravidlách na dovozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 16).
    (12)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlávšeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
    (13)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 952/20139. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie ( Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).
    (14)    Pokiaľ idetradičné vlastné zdroje (poľnohospodárske poplatky, odvodyprodukcie cukru, clá), musia uvedené sumy predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odpočítaní 25 % na náklady na výber.
    Top