EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli28. 11. 2023
COM(2023) 762 final
2023/0444(NLE)
Návrh
NARIADENIE RADY,
ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2576, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52023PC0762
Proposal for a COUNCIL REGULATION amending Regulation (EU) 2022/2576 as regards the prolongation of its period of application
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2576, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania
Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2576, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania
COM/2023/762 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli28. 11. 2023
COM(2023) 762 final
2023/0444(NLE)
Návrh
NARIADENIE RADY,
ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2576, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
1.1.Dôvody a ciele návrhu
Od nevyprovokovanej a neodôvodnenej rozsiahlej invázie Ruska na Ukrajinu boli ruské dodávky plynu do EÚ prerušené ako úmyselný pokus o použitie energie ako politickej zbrane. Rusko je už mnoho rokov hlavným dodávateľom plynu do EÚ. Z historického hľadiska pochádzalo z Ruska viac ako 40 % dodávok plynu do EÚ. Od februára 2022 tieto dodávky neustále klesali. V prvej polovici roka 2023 toky plynu cez plynovody z Ruska nedosiahli ani 10 % dovozu plynu do EÚ. Dvanásť členských štátov aktivovalo prvú alebo druhú úroveň krízovej situácie podľa spoločnej klasifikácie EÚ, ako sa stanovuje v nariadení (EÚ) 2017/1938 o bezpečnosti dodávok plynu.
Tieto otrasy v oblasti dodávok mali významný vplyv na úroveň a volatilitu cien plynu a elektriny, infláciu, celkovú finančnú a makroekonomickú stabilitu EÚ a na všetkých občanov. Veľkoobchodná cena v roku 2022 bola oproti úrovni pred krízou v priemere viac než päťkrát vyššia, pričom na vrchole krízy v lete 2022 dokonca prekročila 300 EUR/MWh. Do dnešného dňa sa drží na výrazne vyšších úrovniach ako v období pred krízou a vykazuje silnú volatilitu. Spoločnosti, najmä z energeticky náročných priemyselných odvetví, zažívajú stratu konkurencieschopnosti a občania čelia zníženiu kúpnej sily.
Rada v tejto súvislosti 19. decembra 2022 prijala nariadenie Rady (EÚ) 2022/2576 s cieľom posilniť solidaritu lepšou koordináciou nákupu plynu, spoľahlivými referenčnými cenami a cezhraničnou výmenou plynu.
Nariadenie (EÚ) 2022/2576 poskytuje dočasný právny základ, pokiaľ ide o:
·lepšiu koordináciu nákupu plynu (kapitola II),
·opatrenia na predchádzanie nadmerným cenám plynu a nadmernej vnútrodennej volatilite na trhoch s energetickými derivátmi (kapitola III) a
·opatrenia v prípade stavu núdze v oblasti dodávok plynu (kapitola IV).
Cieľom nariadenia (EÚ) 2022/2576 je zmierniť vplyv na cenu plynu riešením dopytu a ponuky, zaistením bezpečnosti dodávok v celej Európskej únii a posilnením solidarity. Nariadenie obsahuje rôzne prvky navrhnuté tak, aby koherentným spôsobom prispievali k tomu, aby sa predišlo príliš vysokým cenám, ako aj k posilňovaniu solidarity a bezpečnosti dodávok.
Týmto návrhom sa vzhľadom na pretrvávajúce riziká v oblasti dodávok energie do Únie o jeden rok predlžuje obdobie uplatňovania ustanovení nariadenia (EÚ) 2022/2576.
Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrení stanovených v nariadení (EÚ) 2022/2576 prispela k zmierneniu účinkov invázie Ruska na Ukrajinu v oblasti dodávok plynu, ako aj jej následných vplyvov na cenové úrovne, infláciu, finančnú a makroekonomickú stabilitu a na všetkých občanov.
Situácia na svetových trhoch s plynom je však naďalej veľmi napätá a očakáva sa, že rovnováha na trhu bude v najbližšej budúcnosti stále nestabilná. Táto situácia má negatívne dôsledky na ceny plynu, ktoré napriek tomu, že už nedosahujú maximá z leta 2022, naďalej zostávajú viac než dvakrát také vysoké ako pred krízou. Ak sa prejavia viaceré riziká, môže to viesť k strachu z nedostatku, čo môže vzhľadom na nestabilitu trhu spôsobenú napätím na ňom vyvolať silné reakcie, ktoré budú mať závažné dôsledky na ceny. K takýmto rizikám patrí oživenie ázijského dopytu po LNG, ktorým sa zníži dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom; chladná zima, ktorá môže viesť k zvýšenému dopytu po plyne až na úrovni 30 mld. m³; extrémne poveternostné podmienky, ktoré môžu ovplyvniť prečerpávacie vodné elektrárne a výrobu jadrovej energie v dôsledku nízkej hladiny vody, a následné zvýšenie dopytu po výrobe energie pomocou plynu; ďalšie narušenia kritických infraštruktúr a zhoršenie geopolitického prostredia a panorámy hrozieb v dodávajúcich regiónoch, napríklad v dôsledku krízy na Blízkom východe.
Ak by sa príslušné opatrenia Únie prestali uplatňovať, zmenila by sa krehká stabilita, ktorú Únia doteraz dosiahla, a zhoršila by sa odolnosť voči pravdepodobnému budúcemu vývoju, akým je úplné zastavenie ruského dovozu.
1.1.1.Hlavné prvky nariadenia (EÚ) 2022/2576
1.Agregácia dopytu a lepšia koordinácia nákupu plynu
Podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 Komisia navrhla a s podporou poskytovateľa služieb realizovala mechanizmus AggregateEU, ktorý umožňuje agregáciu dopytu, organizovanie kôl verejných súťaží s medzinárodnými dodávateľmi plynu a zosúladenie dopytu s ponukami dodávateľov. Na mechanizme sa môžu ako nákupcovia zúčastniť podniky so sídlom v EÚ a v zmluvných stranách Energetického spoločenstva.
V nariadení sa zavádza povinná agregácia dopytu tak, že sa členským štátom stanovuje povinnosť vyžadovať, aby domáce podniky využívali poskytovateľa služieb na agregáciu dopytu s dostatočne vysokým objemom plynu. Podniky členských štátov majú zahrnúť do procesu agregácie dopytu objemy zodpovedajúce aspoň 15 % cieľového objemu naplnenia zásobníkov (približne 13,5 mld. m³ za Úniu ako celok).
S cieľom zabrániť tomu, aby bolo ohrozené dosiahnutie cieľa odkloniť sa od dodávok plynu z Ruskej federácie, sa v nariadení (EÚ) 2022/2576 stanovuje, že sa vylučuje účasť podnikov alebo iných subjektov kontrolovaných ruskými fyzickými alebo právnickými osobami alebo podnikov usadených v Ruskej federácii. Okrem toho sa z mechanizmu agregácie dopytu a spoločného nákupu vylučuje zemný plyn s pôvodom v Ruskej federácii, a to vrátane dodávok zemného plynu, ktoré vstupujú do členských štátov alebo zmluvných strán Energetického spoločenstva cez miesta vstupu uvedené v zozname.
Nariadenie (EÚ) 2022/2576 obsahuje ustanovenia zamerané na zabezpečenie lepšej koordinácie nákupu plynu v Únii a energetickej solidarity medzi členskými štátmi. Na to, aby to bolo možné dosiahnuť, sa v nariadení poskytuje Komisii prehľad nadchádzajúcich verejných súťaží alebo zmlúv súvisiacich s predajom a nákupom plynu. Preto sa od plynárenských podnikov alebo podnikov spotrebúvajúcich plyn vyžaduje, aby Komisii posielali oznámenia o všetkých nadchádzajúcich verejných súťažiach alebo zmluvách v objeme vyššom ako 5 TWh/rok. Komisia môže potom vydať pre takéto podniky odporúčania v prípadoch, ak uvedené verejné súťaže alebo zmluvy môžu negatívne ovplyvniť mechanizmus spoločného nákupu, fungovanie trhu, bezpečnosť dodávok alebo solidaritu.
2.Efektívna prevádzka plynovodov a terminálov LNG
Nariadením (EÚ) 2022/2576 sa posilňuje aj efektívne prevádzkovanie plynovodov a terminálov LNG.
Odklon zdrojov dodávok plynu preč od plynu z Ruska mení vzorce toku plynu v EÚ. Trasy z terminálov LNG do spotrebiteľských centier sa preto stali relevantnejšími ako predtým prevládajúce toky z východu na západ. Takéto zmeny v tokoch plynu však viedli k mimoriadne vysokým úrovniam preťaženia v prepojovacích bodoch, najmä v severozápadnej Európe.
S cieľom posilniť reakcieschopnosť plynárenskej siete na preťaženie a zlepšiť jej flexibilitu sa v článku 14 nariadenia (EÚ) 2022/2576 uvádzajú ustanovenia, v ktorých sa prevádzkovateľom prenosovej sústavy ukladá povinnosť ponúkať nedostatočne využívanú zmluvnú pevnú kapacitu pri všetkých prepojovacích bodoch, nielen tých, ktoré sú preťažené, a to buď i) vykonávaním nového mesačného postupu „využitia alebo straty“, alebo ii) rozšírením existujúcich postupov s tým istým cieľom.
Okrem toho sa stalo nanajvýš dôležitým optimalizovať absorpčnú kapacitu LNG terminálov v EÚ a využívanie zásobníkov. Na tento účel považovali účastníci trhu za potrebné zvýšiť transparentnosť na úroveň podobnú transparentnosti v prípade prepravy plynu plynovodmi. Združenie Gas Infrastructure Europe (GIE) prevádzkuje dve hlavné platformy, ktoré sa týkajú všetkých členských štátov EÚ, ako aj Spojeného kráľovstva a Ukrajiny: Súhrnný inventár zásob plynu (Aggregated Gas Storage Inventory – AGSI) týkajúci sa zásob plynu a Súhrnný inventár zásob LNG (Aggregated LNG Storage Inventory – ALSI) týkajúci sa LNG. Po nadobudnutí účinnosti nariadenia (EÚ) 2022/2576 (článkov 12 a 13) boli k týmto platformám pridané nové prvky vrátane informácií o ponúkaných službách a podmienok, ktoré sa na tieto služby vzťahujú, ako aj o zmluvných a dostupných kapacitách zásobníkov a zariadení LNG, tarifách atď. Platformy v súčasnosti pokrývajú takmer všetky veľké terminály LNG v EÚ a 98 % zásobníkov v EÚ. Okrem platforiem pre celú EÚ bola jednotlivým prevádzkovateľom zásobníkov a zariadení LNG uložená povinnosť zabezpečiť väčšiu transparentnosť pri možnostiach rezervácie sekundárnej kapacity. Na tento účel sa od nich vyžadovalo zriadenie individuálnych rezervačných platforiem.
Vyššia transparentnosť poskytuje lepší a komplexnejší prehľad o trhoch s kapacitami LNG a uskladňovacími kapacitami v EÚ. Vedie aj k efektívnejšiemu využívaniu týchto infraštruktúr a zvyšuje potenciál na prilákanie ďalších dodávateľov.
3.Opatrenia týkajúce sa úrovne cien plynu
Vypracovanie novej doplnkovej referenčnej hodnoty LNG
Trh EÚ s LNG sa stále konsoliduje. Indexované ceny podľa uzlov sú naďalej ovplyvnené dodávkami prostredníctvom plynovodov a existujúcimi problematickými miestami v infraštruktúre, a preto vždy presne neodrážajú cenu, za ktorú sa LNG v skutočnosti dováža do Únie. Okrem toho, keďže ruský plyn naďalej predstavuje nezanedbateľnú, hoci stále sa zmenšujúcu, časť dovozu do EÚ, ktorá sa čoraz viac koncentruje v určitých oblastiach, trhy s plynom sú stále zraniteľné voči manipuláciám s dodávkami ruského plynu.
Je potrebné zabezpečiť stabilné a predvídateľné ceny dovážaného LNG, ktorý je nevyhnutný na nahradenie výpadkov dodávok spôsobených pravdepodobným zastavením dovozu ruského plynu. V nariadení 2022/2576 sa Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ďalej len „ACER“) poveruje, aby na základe informácií o všetkých denných transakciách zhromaždených v reálnom čase v krátkom čase vytvorila nástroj na objektívny odhad cien a časom vypracovala aj referenčnú hodnotu LNG dovážaného do EÚ. Agentúra ACER vypracovala takúto referenčnú hodnotu, ktorá kupujúcim poskytuje komplexnejšie informácie a zvyšuje transparentnosť cien.
Nariadením 2022/2576 sa agentúre ACER udelili potrebné právomoci na zber údajov o transakciách potrebných na stanovenie referenčnej hodnoty LNG, pričom sa vychádza z úloh a právomocí, ktoré už agentúra ACER mala podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1227/2011 z 25. októbra 2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou a vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 1348/2014 zo 17. decembra 2014 o oznamovaní údajov, ktorým sa vykonáva článok 8 ods. 2 a 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1227/2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou (ďalej spoločne len „REMIT“), a zároveň sa posilňujú.
4.Opatrenie na zníženie cenovej volatility
Mechanizmus riadenia vnútrodennej cenovej volatility:
Vo finančných právnych predpisoch (MiFID II) sa už vyžaduje, aby obchodné miesta vytvorili súbor mechanizmov s cieľom obmedziť značnú volatilitu na finančných trhoch, pričom orgán ESMA už vypracúva možnosti na zlepšenie fungovania prerušovačov vo všetkých triedach aktív, ktoré budú mať trvalejší pozitívny vplyv na obchodovanie so všetkými triedami aktív vrátane energetických derivátov. V práve dokončenom preskúmaní nariadenia MiFIR sa doplnil aj pojem núdzovej situácie a orgánu ESMA sa udelili ďalšie právomoci v oblasti prerušovačov. Uvedené zmeny sa musia transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov do druhej polovice roka 2025. Bol zavedený mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility stanovený v nariadení (EÚ) 2022/2576, aby obchodné miesta vytvorili mechanizmy na zamedzovanie nadmerným pohybom cien v rámci obchodného dňa, a to buď úpravou existujúcich prerušovačov, alebo vytvorením dodatočného mechanizmu. Veľké výkyvy na trhoch s plynom a elektrickou energiou sťažujú energetickým firmám ďalšiu účasť na týchto trhoch a uspokojovanie ich potrieb v oblasti hedžingu a súčasné zaisťovanie bezpečnosti dodávok energie pre koncových spotrebiteľov.
V nariadení (EÚ) 2022/2576 sa preto stanovuje požiadavka, aby obchodné miesta zaviedli dočasný mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility zameraný na obmedzenie veľkých pohybov cien zmlúv o energetických derivátoch v rámci toho istého obchodného dňa. Obchodné miesta môžu zaviesť mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility buď jeho začlenením do svojich existujúcich prerušovačov, ktoré sa už zriadili v súlade so smernicou 2014/65/EÚ, alebo ako dodatočný mechanizmus.
5.Bezpečnosť dodávok
Rozšírenie povinnosti ochrany solidaritou na kritické plynové elektrárne
Podľa nariadenia (EÚ) 2017/1938 by sa v členskom štáte, v ktorom kritické plynové elektrárne môžu zohrávať kľúčovú úlohu z hľadiska bezpečnosti dodávok elektriny, museli predtým, než by mohol požiadať o solidárne opatrenia podľa nariadenia (EÚ) 2017/1938, najprv obmedziť dodávky do takýchto elektrární, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť dodávok elektriny v iných členských štátoch. S cieľom zabrániť takýmto negatívnym účinkom presahovania na výrobu elektriny môžu členské štáty podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 v rámci určitých obmedzení iniciovať žiadosť o solidaritu, ak hrozí, že plynové elektrárne, ktoré sú potrebné na zabezpečenie primeranosti elektrizačnej sústavy, nebudú zásobované kritickými objemami plynu. Z rovnakého dôvodu budú mať členské štáty poskytujúce solidaritu právo zabezpečiť, aby prevádzka ich kritických plynových elektrární nebola ohrozená pri poskytovaní solidarity inému členskému štátu.
Štandardné pravidlá dvojstrannej solidarity
Osobitnými opatreniami v nariadení (EÚ) 2022/2576 sa medzi členskými štátmi zaviedol štandardný mechanizmus, ktorým sa má zabezpečiť, aby si v stave núdze, ktorý vedie k veľmi závažnému nedostatku plynu, navzájom pomáhali pri zásobovaní „odberateľov chránených solidaritou“ (domácnosti a za určitých podmienok diaľkové vykurovanie a základné sociálne služby) a kritických plynových elektrární. Zásada takejto solidarity sa zaviedla pravidlami bezpečnosti dodávok vyplývajúcimi z nariadenia (EÚ) 2017/1938, ale jej skutočné využitie v kríze si vyžaduje podrobné právne, technické a finančné dojednania, na ktorých sa členské štáty mali dohodnúť dvojstranne. Doteraz sa však dohodlo len osem zo 40 požadovaných dojednaní. V článkoch 27 a 28 nariadenia (EÚ) 2022/2576 sa preto stanovujú pravidlá a postupy, ktoré sa budú automaticky uplatňovať medzi členskými štátmi, ktoré neuzavreli dvojstranné dohody o solidarite.
Solidarita sa podľa článku 13 nariadenia (EÚ) 2017/1938 musí poskytovať na základe spravodlivej náhrady. Možné nepriame náklady vyplývajúce zo súdnych alebo z rozhodcovských konaní po obmedzení priemyslu sa však budú naďalej obmedzovať na 100 % ceny plynu. Dôvodom je, že náklady na náhradu pre priemysel vyplývajúce z obmedzenia sú čiastočne pokryté cenou plynu a ak by časť vyplývajúca zo súdneho sporu zostala nepokrytá, táto časť by bola veľmi neistá a mohla by do značnej miery prekročiť náklady na plyn. Ukázalo sa preto, že hlavnou prekážkou pri uzatváraní dvojstranných dohôd o solidarite je pre členské štáty neistota týkajúca sa nepriamych nákladov na náhradu. Členské štáty sa však budú môcť dohodnúť na odlišných podmienkach náhrady.
Súčasná povinnosť súvisiaca so solidaritou vyplývajúca z nariadenia (EÚ) 2017/1938 sa uplatňuje medzi členskými štátmi, ktoré sú prepojené priamo alebo cez tretiu krajinu. Pri tomto navrhovanom predĺžení uplatňovania sa zachová rozšírenie tejto povinnosti na členské štáty so zariadeniami LNG, ktoré aj keď nie sú priamo pripojené, by mohli poskytnúť solidaritu členskému štátu v stave núdze, ak by mal infraštruktúru potrebnú na prijatie tohto LNG.
1.1.2.Súčasná situácia: pretrvávajú vážne ťažkosti a riziká v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ
Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrení stanovených v nariadení (EÚ) 2022/2576 prispela k zmierneniu dôsledkov krízy a pripravila EÚ na zhoršenie situácie v oblasti bezpečnosti dodávok plynu. Pokiaľ ide o všeobecnú situáciu v oblasti dodávok plynu do Únie 1 , v správe o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576 dospela Komisia k záveru, že ustanovenia nariadenia zohrávajú dôležitú úlohu pri stabilizovaní situácie na trhu s plynom a zabezpečovaní primeraných dodávok plynu do Únie, a že nariadenie predstavuje dôležitý prvok súboru nástrojov EÚ na zistenie bezpečnosti dodávok plynu.
Ak sa uplatňovanie nariadenia nepredĺži, nariadenie sa prestane uplatňovať 30. decembra 2023.
K dňu prijatia tohto návrhu však stále pretrvávajú vážne ťažkosti v oblasti dodávok plynu do Únie.
V dôsledku značného zníženia dovozu ruského plynu cez plynovod za posledný rok sa dostupnosť dodávok plynu do Únie v porovnaní s predkrízovými úrovňami do veľkej miery znížila. Pri súčasnej úrovni dovozu plynu cez plynovod sa očakáva, že Únia v roku 2023 cez plynovod dovezie približne 20 mld. m³ ruského plynu, pričom tento nespoľahlivý dovoz sa môže ďalej znižovať alebo zastaviť. Toto číslo bude približne o 110 mld. m³ nižšie ako v roku 2021.
Na svetových trhoch s plynom panuje veľké napätie a očakáva sa, že to tak ešte nejaký čas zostane, keďže do roku 2026 sa má podľa plánov na celom svete uviesť do prevádzky len veľmi obmedzená nová kapacita na skvapalňovanie LNG.
Táto situácia má negatívne dôsledky na ceny plynu, ktoré napriek tomu, že už nedosahujú maximá z leta 2022 (keď cena dosiahla úroveň viac ako 300 EUR/MWh), naďalej zostávajú viac než dvakrát také vysoké ako pred krízou. Za posledné desaťročie sa ceny pohybovali v rozpätí od 5 EUR/MWh do 35 EUR/MWh, pričom priemerná úroveň bola približne 20 EUR/MWh. Na začiatku jesene 2023 sa ceny pohybovali v rozpätí od 40 EUR/MWh do 50 EUR/MWh. Táto cenová úroveň stále nevyhnutne vplýva na kúpnu silu občanov EÚ a konkurencieschopnosť európskych podnikov.
Dôsledkom napätia na trhu je okrem toho trhová volatilita, ktorá predstavuje pre hospodárstvo EÚ ďalšie riziko. V lete a na jeseň 2023 bolo zaznamenaných viacero výskytov značnej volatility, keď sa ceny za pár týždňov zvýšili o viac ako 50 %. Z toho vyplýva, že trhy s plynom sú stále nestabilné a môžu prudko reagovať na všetky nečakané a náhle otrasy pri ponuke a dopyte, ako to bolo aj po štrajku v austrálskych zariadeniach LNG, v dôsledku krízy na Blízkom východe a po poškodení plynovodu Balticconnector. Za takýchto podmienok môže strach z nedostatku vyvolať silné reakcie, ktoré budú mať závažné dôsledky na ceny.
Viaceré riziká môžu, ak sa prejavia, viesť k strachu z nedostatku, čo môže vzhľadom na nestabilitu trhu spôsobenú napätím na ňom vyvolať silné reakcie, ktoré budú mať závažné dôsledky na ceny. K takýmto rizikám patrí: oživenie ázijského dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), ktorým sa ďalej zníži dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom; chladná zima, ktorá by mohla viesť k zvýšenému dopytu po plyne až na úrovni 30 mld. m³; extrémne poveternostné podmienky, ktoré môžu ovplyvniť prečerpávacie vodné elektrárne alebo výrobu jadrovej energie, čo si bude vyžadovať intenzívnejší prechod na výrobu energie pomocou plynu a/alebo vyvolá zvýšený dopyt po plyne a ďalšie možné prerušenia dodávok plynu vrátane úplného zastavenia dovozu plynu z Ruska alebo narušenia existujúcej kritickej plynárenskej infraštruktúry.
Okrem toho sa od prijatia správy o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576 zhoršila panoráma hrozieb. Okrem ruskej útočnej vojny proti Ukrajine prebiehajú ďalšie intenzívne ozbrojené konflikty, ktoré zasahujú viaceré regióny kľúčové pre dodávky do EÚ (Azerbajdžan, Blízky východ).
Nedávne príklady poukazujú na pravdepodobnosť a význam rizík týkajúcich sa narušenia kritickej plynárenskej infraštruktúry. V septembri 2022 bola spáchaná sabotáž plynovodu NordStream 1, ktorá viedla k jeho poškodeniu v takom rozsahu, že plynovod v súčasnosti nedokáže prepravovať žiadny plyn a v dohľadnej budúcnosti to tak zostane. V októbri 2023 bol narušený Balticconector, významný plynovod spájajúci Fínsko s Estónskom. Prebieha vyšetrovanie, pri ktorom sa skúma, či išlo o poškodenie zvonka spôsobené kotvou plavidla. Fínsko už v dôsledku narušenia plynovodu Balticconector nedokáže plniť kritérium N – 1 ako súčasť štandardu infraštruktúry vymedzeného v článku 5 nariadenia (EÚ) 2017/1938. Kritériom N – 1 sa zabezpečuje, aby členské štáty prijali opatrenia, vďaka ktorým budú mať aj v prípade narušenia samostatnej najväčšej plynárenskej infraštruktúry technickú kapacitu na uspokojenie svojho celkového dopytu počas dňa s výnimočne vysokým dopytom. Fínsko v dôsledku narušenia plynovodu Balticconnector zvýšilo 27. októbra 2023 svoju krízovú úroveň podľa článku 11 nariadenia (EÚ) 2017/1938 z „včasného varovania“ na „pohotovosť“, čo je posledná krízová úroveň pred stavom núdze. Tento nový incident týkajúci sa infraštruktúry poukazuje na pravdepodobnosť a význam rizík týkajúcich sa nových narušení kritickej plynárenskej infraštruktúry.
Takisto treba poznamenať, že k zachovaniu rovnováhy medzi ponukou plynu a dopytu po ňom v EÚ prispieva značné zníženie dopytu po zemnom plyne (–18 % od augusta 2022 do septembra 2023). Toto zníženie je dôsledkom hospodárskych faktorov (napr. vysokých cien) a administratívnych opatrení prijatých členskými štátmi podľa nariadenia 2022/1369 o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne a nariadenia (EÚ) 2023/706, ktorým sa predlžujú. Možné zvýšenie dopytu v dôsledku oživenia využívania plynu v odvetví bývania, obchodu a priemyslu alebo v prípade, ak by sa nepredĺžilo uplatňovanie administratívnych opatrení zameraných na zníženie dopytu, predstavuje ďalšie riziko, ktoré by mohlo vzhľadom na súčasné napätie na svetových trhoch s plynom ohroziť bezpečnosť dodávok plynu do EÚ.
V troch po sebe nasledujúcich správach z decembra 2022, ako aj februára a júla 2023 Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) zakaždým upozorňovala na riziká v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ a varovala pred pocitom sebauspokojenia prameniacim zo zlepšovania situácie v porovnaní s vrcholom krízy v lete 2022. Podľa správy z februára 2023 „budú dodávky plynu v roku 2023 na celom svete naďalej napäté a globálnu vyváženosť bude ovplyvňovať nezvyčajne široké spektrum neistôt a vonkajších rizikových faktorov. K nim patrí možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu do Európskej únie cez plynovod, ako aj obnovenie dovozu LNG do Číny v súlade s dlhodobými zmluvami krajiny o LNG a možná nižšia dostupnosť dodávok LNG.“ Agentúra IEA varovala, že „lepšie vyhliadky by nemali brániť opatreniam, ktoré sú potrebné […] na zmiernenie zraniteľnosti Európskej únie voči vonkajším rizikám.“ 2 Vypracovala stresové scenáre týkajúce sa zastavenia ruských dodávok plynu, pretrvávajúceho napätia pri dodávkach LNG a zvýšenia dopytu v dôsledku počasia, čo sú faktory, ktoré by mohli mať v EÚ za následok potenciálny rozdiel medzi ponukou a dopytom na úrovni 40 mld. m³. Vo svojej správe z júla 2023 agentúra IEA zdôraznila, že „pokiaľ ide o zimu 2023/2024 na severnej pologuli, naďalej čelíme rizikám a neistotám“ a „plné zásobníky nezaručujú, že zima nebude charakteristická volatilitou a že sa neobnoví napätie na trhu.“ 3
Okrem toho Európska sieť prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn (ENTSOG) zverejnila v súlade s článkom 8 nariadenia (ES) č. 715/2009 svoju každoročnú prognózu dodávky plynu v zimnom období s prehľadom na leto. Sieť ENTSOG dospela k záveru, že hoci sa celková situácia v oblasti bezpečnosti dodávok plynu v EÚ významne zlepšila, v prípade úplného prerušenia dodávok z Ruska môžu byť potrebné ďalšie opatrenia. Zároveň treba počas zimy 2023 – 2024 starostlivo riadiť zásobníky, keďže na začiatku vtlačnej sezóny ich pravdepodobne bude potrebné na dosiahnutie 90 % cieľa zásob stanoveného v nariadení (EÚ) 2022/1032 naplniť na úroveň 46 % 4 .
Na záver treba poznamenať, že vzhľadom na pretrvávajúce závažné ťažkosti a riziká je situácia s dodávkami plynu aj napriek zlepšeniu v porovnaní s vrcholom krízy v lete 2022 naďalej nestabilná. Reakcia Únie v rámci plánu REPowerEU a nasledujúcich iniciatív vrátane opatrení stanovených v nariadení (EÚ) 2022/2576 prispela k zlepšeniu situácie. Ak by sa príslušné opatrenia Únie prestali uplatňovať, zmenila by sa krehká stabilita, ktorú Únia doteraz dosiahla, a zhoršila by sa odolnosť voči pravdepodobnému budúcemu vývoju, akým je napríklad úplné zastavenie ruského dovozu.
Vzhľadom na tieto pretrvávajúce závažné ťažkosti a riziká v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ a s cieľom nenarušiť súčasnú krehkú rovnováhu je potrebné a naliehavé predĺžiť uplatňovanie nariadenia (EÚ) 2022/2576. Preto je cieľom tohto návrhu predĺžiť obdobie uplatňovania nariadenia 2022/2576 o jeden rok, a tak posilniť solidaritu lepšou koordináciou nákupu plynu, spoľahlivými referenčnými cenami a cezhraničnou výmenou plynu. Predĺženie uplatňovania o jeden rok je potrebné a primerané v dôsledku dlhodobej povahy závažných ťažkostí a ďalších rizík, ako aj neistoty súčasnej situácie, ktorá by mala podľa očakávaní pokračovať aj počas celého roka 2024.
1.1.3.Dôvody predĺženia uplatňovania ustanovení nariadenia v súčasnej situácii
Jednotlivé ustanovenia nariadenia (EÚ) 2022/2576, ktorých uplatňovanie sa má týmto návrhom predĺžiť, sú potrebné na riešenie uvedených závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ, a to z nasledujúcich dôvodov.
Lepšia koordinácia nákupu plynu (kapitola II – oddiel 1 a 2)
Vo všeobecnosti agregácia dopytu a lepšia koordinácia nákupu plynu prispievajú k zabezpečeniu spravodlivejšieho prístupu podnikov v členských štátoch, najmä vo vnútrozemských krajinách alebo v krajinách bez priameho prístupu na medzinárodné trhy, k novým alebo ďalším zdrojom plynu v naliehavých situáciách, v ktorých je potrebná solidarita. V duchu solidarity to môže obmedziť škodlivý účinok navyšovania ceny pri licitácii, ktoré spôsobuje zvyšovanie cien, a pomôcť najmä menším podnikom využívať výhodnejšie nákupné podmienky vyplývajúce z agregovaného dopytu.
Podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 Komisia s podporou poskytovateľa služieb navrhla a realizovala mechanizmus agregácie dopytu a spoločného nákupu s názvom AggregateEU. Na mechanizme agregácie dopytu a spoločného nákupu podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 (ďalej len „AggregateEU“) sa účinne podieľajú členské štáty a plynárenské podniky, ako aj podniky spotrebúvajúce plyn, ktoré prispeli k tomu, aby sa do októbra 2023 dosiahla celková agregácia dopytu po plyne v objeme 44,04 mld. m³, čo je ekvivalent viac ako trojnásobku povinného objemu agregácie dopytu. Objemy uspokojeného dopytu v tom istom období dosiahli 34,77 mld. m³, čo zodpovedá približne 10 % spotreby EÚ v roku 2022. Z toho vyplýva, že mechanizmus AggregateEU vyvolal veľký záujem účastníkov trhu.
Komisia takisto na základe povinnosti, ktorá jej vyplýva z nariadenia, vykonala podporné opatrenia, a to aj v oblasti transparentnosti a výmeny informácií, správy energetickej platformy EÚ a povinného používania mechanizmu AggregateEU. Podľa ustanovení nariadenia o transparentnosti a výmene informácií vydala Komisia do júla 2023 dve odporúčania. V týchto prípadoch Komisia považovala za potrebné zabezpečiť ďalšiu koordináciu verejných súťaží na nákup plynu, keďže by sa ňou mohlo zlepšiť fungovanie spoločného nákupu alebo predísť negatívnemu vplyvu na vnútorný trh, bezpečnosť dodávok alebo energetickú solidaritu.
V správe o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576 Komisia dospela k záveru, že mechanizmus AggregateEU vychádzajúci z ustanovení nariadenia o agregácii dopytu poskytol európskym kupujúcim (podnikom usadeným v EÚ a v zmluvných stranách Energetického spoločenstva) ďalšie možnosti obstarania plynu od spoľahlivých dodávateľov za konkurenčných podmienok a zabezpečoval aj transparentnosť trhu v oblasti dopytu a ponuky, čím prispieval k zníženiu volatility trhov.
Vzhľadom na uvedené zostáva agregácia dopytu a lepšia koordinácia nákupu plynu cenným nástrojom na riešenie spomenutých závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ. Uplatňovanie príslušných ustanovení by sa preto malo o jeden rok predĺžiť.
Opatrenia na zlepšenie využívania zariadení LNG, zásobníkov plynu a plynovodov (kapitola II – oddiel 3)
Ustanovenia nariadenia (EÚ) 2022/2576, ktorými sa zvyšuje transparentnosť dostupných kapacít a služieb ponúkaných v termináloch LNG a zásobníkoch plynu, umožnili zvýšiť prítok LNG do Únie a prispôsobiť sa zmenám tokov plynu. Od prijatia nariadenia sa situácia nezmenila, keďže EÚ stále musí dovážať veľké objemy LNG ako náhradu za ruské dodávky prostredníctvom plynovodov a v dohľadnej budúcnosti v tom bude pokračovať. Preto je posilnená transparentnosť v súvislosti s LNG terminálmi a zásobníkmi plynu naďalej potrebná.
V nariadení (EÚ) 2022/2576 sa vyžaduje zavedenie mechanizmov „využitia alebo straty“ vo všetkých prepojovacích bodoch v Európe, pričom v minulosti sa to vyžadovalo iba v prípade niektorých z nich. Tieto mechanizmy umožňujú systému rýchlo a pružne reagovať na možné preťaženie vyplývajúce zo zmenených tokov plynu.
Opatrenia na posilnenie využívania zariadení LNG, zásobníkov plynu a plynovodov sú naďalej cenným nástrojom na riešenie uvedených závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ, preto by sa malo uplatňovanie príslušných ustanovení o jeden rok predĺžiť.
Opatrenia na predchádzanie nadmerným cenám plynu a nadmernej vnútrodennej volatilite na trhoch s energetickými derivátmi (kapitola III)
V dôsledku ťažkostí pri posudzovaní presnosti cien LNG prevažujúcich na trhu sa v nariadení (EÚ) 2022/2576 ukladá Agentúre Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky úloha zbierať všetky údaje o transakciách týkajúcich sa dodávok LNG do Únie, ktoré sú potrebné na stanovenie denného odhadu ceny LNG a dennej referenčnej hodnoty LNG, ktorá sa určuje ako rozpätie medzi denným odhadom ceny LNG a zúčtovacou cenou kontraktu na TTF Futures s najbližším mesiacom dodávky.
Pokiaľ ide o obchodovanie, súčasťou nariadenia (EÚ) 2022/2576 je opatrenie na riadenie nadmernej volatility na trhoch s derivátmi plynu a elektriny pri súčasnom zachovaní cenotvorných procesov. Riadenie vnútrodennej volatility cien sa zameriava na zabránenie nadmernej cenovej volatilite a extrémnemu rastu cien na trhu s energetickými derivátmi počas obchodného dňa.
V správe o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576 sa dospelo k záveru, že trhy s plynom stále zaznamenávajú výskyty značnej volatility, a preto môžu ustanovenia kapitoly III nariadenia (EÚ) 2022/2576 zohrávať úlohu pri predchádzaní nadmernému nárastu cien a pri stabilizácii trhu. Výskyty výraznej volatility pozorované v lete a na jeseň 2023 potvrdzujú záver, že trhy s plnom sú stále nestabilné a zraniteľné voči extrémnemu nárastu cien. Mechanizmus vnútrodennej volatility môže byť naďalej cenným nástrojom na riešenie uvedených závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ, preto by sa malo uplatňovanie príslušných ustanovení o jeden rok predĺžiť.
Opatrenia v prípade stavu núdze v oblasti dodávok plynu (kapitola IV)
Nariadenie (EÚ) 2022/2576 je dočasným doplnením nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu, predovšetkým preto, že sa v ňom stanovuje automatické uplatňovanie mechanizmu solidarity v prípade neexistencie dvojstranných dohôd, ako aj preto, že sa ním mechanizmus solidarity rozširuje na skvapalnený zemný plyn (LNG) a objemy plynu kritické pre bezpečnosť dodávok elektriny. Okrem toho sa doplnilo ustanovenie na uľahčenie zníženia dopytu zo strany chránených odberateľov, ako aj ustanovenie na zabezpečenie cezhraničných tokov.
V decembri 2022 uskutočnila Komisia s členskými štátmi EÚ a sieťou ENTSOG skúšku spoločného poskytovania solidarity, v rámci ktorej vyskúšala pravidlá a postupy pre núdzové situácie, ako aj mechanizmus solidarity. Komisia okrem toho zaslala Koordinačnej skupine pre plyn dotazník na získanie spätnej väzby, okrem iného v súvislosti s ustanoveniami nariadenia (EÚ) 2022/1576. Výsledky skúšky a dotazníka sa podrobne rozoberajú v správe o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576.
Na základe zistení zo správy o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576 a novej panorámy hrozieb dospela Komisia k záveru, že koncepcie stanovené v kapitole IV sú naďalej mimoriadne dôležité na zmiernenie možných krízových situácií v oblasti dodávok plynu a zníženie kolektívnych nákladov takéto krízové situácie, ako aj na uľahčenie prebiehajúceho alebo budúceho úsilia o zníženie dopytu. Pretrvávajúcou štrukturálnou zraniteľnosťou je predovšetkým neexistencia dvojstranných dohôd, čo znamená, že je potrebné predĺžiť uplatňovanie štandardných pravidiel. Mimoriadne dôležité na zabránenie rozšíreniu potenciálnej plynovej krízy na elektrizačnú sústavu sú naďalej aj objemy plynu kritické pre bezpečnosť dodávok elektriny. Hodnoty kritických objemov plynu v prílohe I zostávajú platné aj na obdobie predĺženého uplatňovania nariadenia do konca roka 2024.
Zároveň sa významne zmenilo prostredie dodávok do EÚ, keďže v roku 2023 sa stal hlavným zdrojom dodávok LNG. V záujme zohľadnenia tejto zmenenej reality by sa preto mala solidarita rozšíriť tak, aby zahŕňala aj členské štáty so zariadeniami LNG. A napokon sa koncepcia spotreby chránených odberateľov, ktorá nie je nevyhnutná, a koncepcia dodatočných záruk pre cezhraničné toky v prípade núdze posúdili ako prínosné koncepcie, ktoré prispievajú k predchádzaniu a zmierňovaniu krízy, a preto ako užitočné ustanovenia, ktorých uplatňovanie sa má predĺžiť.
1.2.Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky
V navrhovanom nástroji sa stanovujú dočasné, primerané a výnimočné opatrenia. Dopĺňajú sa ním existujúce príslušné iniciatívy a právne predpisy EÚ, ktorými sa zabezpečuje, aby mohli občania profitovať z bezpečných dodávok plynu a aby boli odberatelia chránení pred závažnými prerušeniami dodávok. Okrem toho sa ním presadzuje cieľ diverzifikácie dodávok zemného plynu.
Ustanovenia nariadenia (EÚ) 2022/2576 sú zlučiteľné s existujúcimi iniciatívami, ako napríklad s oznámením o pláne REPowerEU, s návrhom súboru opatrení na dekarbonizáciu trhu s vodíkom a plynom a s nariadením o znížení dopytu so sprievodným oznámením s názvom Úspora plynu pre bezpečnú zimu. Dopĺňajú právne predpisy EÚ o vnútornom trhu a bezpečnosti dodávok.
Nariadenie (EÚ) 2022/2576 posilňuje a dopĺňa nariadenie (EÚ) 2017/1938 o bezpečnosti dodávok plynu. Uvedené nariadenie už zahŕňa povinnosť poskytovať solidaritu, ako aj pojem odberatelia chránení solidaritou, ktorý zahŕňa domácnosti a za určitých okolností základné sociálne služby a diaľkové vykurovanie. Nariadením (EÚ) 2022/2576 sa táto povinnosť súvisiaca so solidaritou rozširuje s cieľom zabezpečiť pre plynové elektrárne dodávky kritických objemov a v prípade neexistencie dvojstranne uzatvorených dohôd o solidarite sa táto povinnosť realizuje prostredníctvom štandardného mechanizmu, ktorý sa už uplatňuje aj na členské štáty so zariadeniami LNG.
V návrhu sa v plnej miere zohľadňuje aj cieľ nariadenia (EÚ) 2022/1369 o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne, ktorým je proaktívne znižovanie dopytu po plyne s cieľom zmierniť možné prerušenia dodávok v dôsledku ruskej útočnej vojny proti Ukrajine. Znižovanie dopytu zostáva kľúčovým pilierom našej reakcie, pokiaľ ide o bezpečnosť dodávok, a návrh tento pilier upevňuje tým, že umožňuje členským štátom dosiahnuť úspory z inej ako nevyhnutnej spotreby chránených odberateľov, pričom stále chráni zraniteľných spotrebiteľov.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 z 13. júla 2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1775/2005, obsahuje v bode 2.2.5 prílohy 1 ustanovenia týkajúce sa dlhodobého mechanizmu „využitia alebo straty“. Tieto ustanovenia boli prijaté s cieľom zabrániť blokovaniu prepravných kapacít účastníkmi trhu v čase, keď ich nemôžu alebo neplánujú využiť. Vzhľadom na krízovú situáciu sa nariadením 2022/2576 znižuje administratívna záťaž a zabezpečuje uplatňovanie týchto ustanovení. Najmä sa ním skracuje čas, počas ktorého sa kapacita nevyužíva, zo šiestich mesiacov na jeden mesiac.
V dôsledku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu EÚ vypracovala plán REPowerEU s cieľom čo najskôr, najneskôr však do roku 2027, ukončiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív. Na dosiahnutie tohto cieľa sa v pláne REPowerEU stanovuje energetická platforma EÚ a oznamuje mechanizmus agregácie dopytu a spoločného nákupu. Týmto návrhom sa má predĺžiť uplatňovanie ustanovení nariadenia 2022/2576, ktorým sa zavádza tento mechanizmus. Navrhovaná iniciatíva je plne zlučiteľná s cieľmi stanovenými v pláne REPowerEU.
Návrh na predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 preto dopĺňa existujúce ustanovenia a nedávne iniciatívy v energetickom sektore, ktoré prispievajú k zaisteniu bezpečnosti dodávok plynu, stabilizácii trhu a zachovaniu kontrol nad cenami, ako aj k diverzifikácii dodávok plynu.
A napokon tento návrh dopĺňa úsilie Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA), ktorý 12. októbra 2023 vydal podľa požiadaviek smernice (EÚ) 2014/65 informácie v oblasti dohľadu týkajúce sa kalibrácie prerušovačov zamerané na posilnenie fungovania týchto prerušovačov v rámci všetkých kategórií aktív.
1.3.Súlad s ostatnými politikami Únie
Európska zelená dohoda
Týmto návrhom sa má predĺžiť uplatňovanie ustanovení nariadenia (EÚ) 2022/2576, ktoré sa zameriava na zásadné posilnenie bezpečnosti dodávok a riešenie vysokých a volatilných cien energie. Takisto je zlučiteľné s dlhodobým cieľom Zelenej dohody. Ustanovenia týkajúce sa agregácie dopytu a spoločného nákupu, ktorými sa stanovujú spôsoby nákupu plynu koordinovanejším spôsobom, sú takisto v súlade s dekarbonizáciou uvedenou v Zelenej dohode a pláne REPowerEU.
Politika vnútorného trhu
Návrh je zlučiteľný s pravidlami pre vnútorný trh s energiou. Fungovanie cezhraničných trhov s energiou je kľúčom k zaisteniu bezpečnosti dodávok v prípade ich výpadkov.
Politika hospodárskej súťaže
Pravidlá týkajúce sa agregácie dopytu a spoločného nákupu možno uplatňovať spôsobom zlučiteľným s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ, ktoré za určitých podmienok umožňujú spoločný nákup medzi konkurenčnými podnikmi a ktoré sa uplatňujú vzhľadom na prevládajúce trhové podmienky.
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
2.1.Právny základ
Právnym základom tohto nástroja je článok 122 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“).
Súčasné pretrvávajúce nedostatočné dodávky plynu predstavujú vážne ťažkosti s dodávkami energetického produktu podľa článku 122 ZFEÚ. Ako už bolo vysvetlené, v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ pretrvávajú vážne ťažkosti a riziká. V dôsledku značného zníženia dovozu ruského plynu cez plynovod za posledný rok sa dostupnosť dodávok plynu do Únie v porovnaní s predkrízovými úrovňami do veľkej miery znížila. Na svetových trhoch s plynom panuje veľké napätie a očakáva sa, že to tak ešte nejaký čas zostane, keďže do roku 2026 sa má podľa plánov na celom svete uviesť do prevádzky len veľmi obmedzená nová kapacita na skvapalňovanie LNG. V lete a na jeseň 2023 bolo zaznamenaných viacero výskytov značnej volatility, z čoho vyplýva, že trhy s plynom sú stále nestabilné a môžu prudko reagovať na všetky nečakané a náhle otrasy pri ponuke a dopyte, ako to bolo aj po štrajku v austrálskych zariadeniach LNG, v dôsledku krízy na Blízkom východe a po narušení plynovodu Balticconnector.
Viaceré riziká môžu, ak sa prejavia, viesť k strachu z nedostatku, čo môže vzhľadom na nestabilitu trhu spôsobenú napätím na ňom vyvolať silné reakcie, ktoré budú mať závažné dôsledky na ceny. K týmto rizikám patrí oživenie ázijského dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), ktorým sa zníži dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom; extrémne poveternostné podmienky, ktoré môžu ovplyvniť prečerpávacie vodné elektrárne alebo výrobu jadrovej energie, čo by si vyžiadalo intenzívnejší prechod na výrobu energie pomocou plynu, a ďalšie možné prerušenia dodávok plynu vrátane úplného zastavenia dovozu plynu z Ruska alebo narušenia existujúcej kritickej plynárenskej infraštruktúry.
Preto je naliehavo potrebné pokračovať v opatreniach, ktorými sa dosiahne koordinovanejšia a okamžitá akcia, aby bolo možné lepšie sa pripraviť na možné ďalšie prerušenia dodávok plynu a obdobia volatility trhu v priebehu nasledujúceho roka. Opatrenia, ktoré majú v rámci nástroja pokračovať počas obmedzeného obdobia, umožnia všetkým členským štátom a účastníkom trhu koordinovane sa pripraviť na možné ďalšie výpadky dodávok a na volatilitu trhu a riešiť ich. Opatrenia nariadenia (EÚ) 2022/2576, ktorých uplatňovanie sa má predĺžiť, sa prijímajú v duchu solidarity medzi členskými štátmi. Agregácia dopytu a spoločný nákup môžu napríklad posilniť solidaritu Únie, pretože podporia najmä tie podniky, ktoré predtým nakupovali plyn len alebo hlavne od ruských dodávateľov, a to tým, že im pomôžu získať dodávky od alternatívnych dodávateľov zemného plynu za konkurenčných podmienok. Okrem toho sú odhady cien a referenčné rozpätia uverejnené podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 kľúčové pre dosiahnutie väčšej solidarity medzi členskými štátmi pri obstarávaní obmedzených dodávok LNG. Nariadením (EÚ) 2022/2576 sa ďalej stanovujú dočasné opatrenia v prípade stavu núdze v oblasti dodávok plynu s cieľom dosiahnuť spravodlivú distribúciu plynu cez hranice, zabezpečiť dodávky plynu pre najkritickejších odberateľov a zaistiť uplatňovanie cezhraničných solidárnych opatrení. Tým sa zabezpečí, aby sa lokalizovaná plynová kríza nerozšírila na ďalšie členské štáty.
Je preto opodstatnené, aby navrhovaný nástroj vychádzal z článku 122 ods. 1 ZFEÚ.
2.2.Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)
Ustanovenia nariadenia (EÚ) 2022/2576 a navrhované predĺženie ich uplatňovania sú plne zlučiteľné so zásadou subsidiarity. Vzhľadom na rozsah a významný vplyv závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ treba prijať opatrenia na úrovni EÚ. Na minimalizáciu rizika možných závažných narušení je potrebný celoeurópsky prístup prostredníctvom agregácie dopytu, lepšej koordinácie dodávok a efektívnejšieho využívania terminálov LNG, zásobníkov plynu a plynovodov v duchu solidarity. To možno účinne regulovať na úrovni EÚ, a nie na vnútroštátnej úrovni.
Opatrenia na predchádzanie nadmerným cenám plynu a nadmernej vnútrodennej volatilite na trhoch s energetickými derivátmi si vzhľadom na integrovanú povahu trhu s plynom a s ním finančne prepojených trhov takisto vyžadujú opatrenia na úrovni EÚ.
Koordinovaný prístup na úrovni EÚ je potrebný aj v súvislosti s opatreniami v oblasti bezpečnosti dodávok. Takáto koordinácia je kľúčová na zabezpečenie toho, aby členské štáty mali možnosť účinne a včas reagovať na žiadosti o solidaritu. Zatiaľ čo členské štáty budú mať naďalej možnosť uzatvárať dvojstranné dohody o solidarite, do uzavretia takýchto dohôd budú platiť štandardné pravidlá, ktoré umožnia všetkým členským štátom EÚ využívať solidaritu. Tým sa v konečnom dôsledku zabezpečí, že poskytovanie dvojstrannej solidarity nebude obmedzované absenciou administratívnych a finančných dojednaní medzi členskými štátmi, a zároveň sa členským štátom umožní doplniť štandardné pravidlá o dohodnuté podmienky.
Vzhľadom na bezprecedentnú povahu krízy v oblasti dodávok plynu a jej cezhraničné účinky, ako aj na úroveň integrácie vnútorného trhu EÚ s energiou sú opatrenia na úrovni Únie opodstatnené, keďže samotné členské štáty nedokážu účinne a riešiť riziko vážnych hospodárskych ťažkostí vyplývajúcich zo zvyšovania cien alebo z výrazného narušenia dodávok. Len pokračujúce opatrenia na úrovni EÚ motivované duchom solidarity medzi členskými štátmi môžu zabezpečiť, aby prerušenia dodávok a volatilita trhu neviedli k trvalým škodám pre občanov a hospodárstvo.
Vzhľadom na jeho rozsah a účinky možno opatrenie lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, a preto môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii.
2.3.Proporcionalita
Ustanovenia nariadenia a navrhované predĺženie ich uplatňovania sú zlučiteľné so zásadou proporcionality. Opatrenie je úmerné rozsahu a povahe vymedzených problémov a dosiahnutiu stanovených cieľov.
Vzhľadom na bezprecedentnú geopolitickú situáciu a významnú hrozbu pre občanov a hospodárstvo EÚ je jednoznačne potrebné konať koordinovane. Opatrenia stanovené v návrhu neprekračujú rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie ich cieľov, a sú primerané týmto cieľom.
Konkrétnejšie platí, že ustanovenia o agregácii dopytu a spoločnom nákupe, ktorých uplatňovanie sa má týmto návrhom predĺžiť, sa majú vo všeobecnosti vykonávať na dobrovoľnom základe, len s obmedzenou výnimkou, pokiaľ ide o povinnú účasť na agregácii dopytu, pokiaľ ide o určitý objem plynu. Súkromné podniky majú naďalej úplnú voľnosť pri rozhodovaní o tom, či uzatvoria zmluvy o dodávkach plynu.
Rozšírením solidarity na kritické plynové elektrárne sa účastníkom trhu ukladajú obmedzenia, ktoré sú potrebné na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu počas zníženej dodávky plynu a zvýšeného dopytu v zimnej sezóne. Vychádzajú z existujúcich opatrení stanovených v nariadeniach (EÚ) 2022/1369 a (EÚ) 2017/1938 a majú zvýšiť účinnosť týchto opatrení za súčasných okolností.
Povinnosť účastníkov trhu poskytovať agentúre ACER informácie o transakciách LNG je zosúladená s existujúcimi povinnosťami účastníkov trhu podľa nariadenia REMIT a agentúra ACER bude zachovávať dôvernosť citlivých obchodných informácií.
Opatrením na obmedzenie vnútrodennej cenovej volatility sa stanovujú požiadavky na obchodné miesta a obchodníkov, aby sa energetickým spoločnostiam umožnilo pokračovať v účasti na trhoch s plynom a elektrinou a uspokojiť svoje potreby v oblasti hedžingu, čím sa zaistí bezpečnosť dodávok energie pre konečných spotrebiteľov. Zároveň sa v ustanoveniach nariadenia ponecháva obchodným miestam priestor na zavedenie metódy výpočtu, ktorú uplatnia pri určovaní cenových hraníc v súvislosti s referenčnou cenou.
Trvanie predĺženia uplatňovania je primerané vzhľadom na dlhodobú povahu závažných ťažkostí s dodávkami energie a výsledných rizík v oblasti cien a bezpečnosti dodávok, ktoré budú podľa očakávaní pretrvávať prinajmenšom počas celého roka 2024, keďže štrukturálnejšie zmeny trhových podmienok by mali podľa všetkého nastať až v priebehu roka 2025.
2.4.Výber nástroja
Vzhľadom na rozmer energetickej krízy a rozsah jej sociálnych, hospodárskych a finančných dôsledkov sa ustanovenia, ktorých uplatňovanie sa má týmto návrhom predĺžiť, uvádzajú v nariadení, ktoré má všeobecnú pôsobnosť a je priamo a okamžite uplatniteľné. Predĺženie obdobia uplatňovania týchto ustanovení by sa preto malo takisto uskutočniť prostredníctvom prijatia nariadenia.
3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
3.1.Konzultácie so zainteresovanými stranami
Vzhľadom na naliehavú potrebu vypracovať návrh na predĺženie uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 tak, aby ho Rada mohla prijať včas, sa konzultácie so zainteresovanými stranami nemohli uskutočniť. O záležitostiach súvisiacich s vykonávaním nariadenia vrátane potreby ďalšieho uplatňovania jeho ustanovení sa však diskutovalo na príslušných fórach, napríklad v ad hoc riadiacom výbore a v priemyselnej poradnej skupine.
3.2.Posúdenie vplyvu
Tento návrh na predĺženie uplatňovania nariadenia o solidarite v oblasti dodávok plynu je núdzovým opatrením vychádzajúcim z článku 122 ods. 1 ZFEÚ na riešenie pretrvávajúcich závažných ťažkostí a rizík v oblasti bezpečnosti dodávok plynu do EÚ. Z tohto dôvodu nebolo možné vykonať posúdenie vplyvu. Návrh však vychádza zo záverov správy o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia (EÚ) 2022/2576.
3.3.Základné práva
Nezistil sa žiadny negatívny vplyv na základné práva. Opatrenia v rámci tohto nástroja nebudú mať vplyv na práva odberateľov, ktorí sú podľa nariadenia (EÚ) 2017/1938 zaradení do kategórie chránených odberateľov, vrátane všetkých odberateľov v domácnosti. Nástroj umožní znížiť riziká spojené s nedostatkom plynu, ktorý by mal inak významný vplyv na hospodárstvo a spoločnosť.
4.VPLYV NA ROZPOČET
Vplyv na rozpočet sa obmedzuje na potrebu financovať predĺženie zmluvy o poskytovaní služieb medzi Komisiou a poskytovateľom služieb, ktorý prevádzkuje platformu agregácie dopytu AggregateEU.
Vplyv na rozpočet EÚ súvisiaci s týmto návrhom sa takisto týka ľudských zdrojov a iných administratívnych výdavkov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (GR) pre energetiku, ako aj agentúry ACER. V návrhu ide o predĺženie uplatňovania ustanovení, ktorými sa oproti obdobiu pred pôvodným nariadením zaviedla posilnená architektúra bezpečnosti dodávok plynu s novými povinnosťami pre členské štáty a s tým súvisiaca posilnená úloha GR pre energetiku v širokej škále oblastí, konkrétne:
celkové riadenie a vykonávanie nariadenia [3 ekvivalenty plného pracovného času (FTE)],
práca na koncepcii realizácie konzorcia na nákup plynu v súlade s právnymi predpismi o hospodárskej súťaži, ktorá si vyžiada konzultácie s odvetvím (2 FTE),
posudzovanie žiadostí členských štátov o kvóty týkajúce sa vyšších kritických objemov plynu, opatrenia nadväzujúce na žiadosti o solidaritu, podpora vykonávania dohôd o solidarite (1 FTE),
administratívna pomoc (2 FTE).
V návrhu sa stanovujú aj nové úlohy agentúry ACER týkajúce sa zberu údajov o transakciách LNG na účely stanovenia referenčnej hodnoty LNG (5 FTE).
V tomto návrhu sa nevyžadujú žiadne rozpočtové zdroje navyše k tým, ktoré už boli pridelené pri prijímaní nariadenia (EÚ) 2022/2576 a stanovené vo finančnom výkaze priloženom k nariadeniu (EÚ) 2022/2576.
5.ĎALŠIE PRVKY
5.1.Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu
Navrhované zmeny sú zacielené a svojím rozsahom obmedzené iba na predĺženie obdobia uplatňovania ustanovení nariadenia 2022/2576 o jeden rok.
V článku 31 sa navrhuje zmena obdobia uplatňovania nariadenia z 30. decembra 2023 (dátum jeden rok od nadobudnutia účinnosti nariadenia 2022/2576) na 31. decembra 2024.
2023/0444 (NLE)
Návrh
NARIADENIE RADY,
ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2022/2576, pokiaľ ide o predĺženie obdobia jeho uplatňovania
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 122 ods. 1,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
keďže:
(1)Nariadenie Rady (EÚ) 2022/2576 5 bolo prijaté v reakcii na krízu dodávok plynu spôsobenú nevyprovokovanou a neodôvodnenou rozsiahlou inváziou Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 a na potrebu Únie reagovať dočasnými opatreniami v duchu solidarity medzi členskými štátmi. Jeho cieľom je zmierniť vplyv na cenu plynu riešením dopytu po ňom a jeho ponuky, zaistením bezpečnosti dodávok v celej Únii a posilnením solidarity.
(2)V nariadení (EÚ) 2022/2576 sa stanovuje dočasný právny rámec na lepšiu koordináciu nákupu plynu, opatrenia na predchádzanie nadmerným cenám plynu a nadmernej vnútrodennej volatilite na trhoch s energetickými derivátmi a opatrenia pre prípad stavu núdze v oblasti dodávok plynu.
(3)Obdobie uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 bolo pôvodne obmedzené do 30. decembra 2023.
(4)V súlade s článkom 30 nariadenia (EÚ) 2022/2576 Komisia uskutočnila preskúmanie uvedeného nariadenia, ktorého výsledky zhrnula v správe o hlavných zisteniach preskúmania nariadenia vydanej 28. septembra 2023 (ďalej len „správa“) 6 . V správe sa dospelo k záveru, že nariadenie (EÚ) 2022/2576 zohralo dôležitú úlohu pri stabilizácii situácie na trhu s plynom a pri zabezpečení primeraných dodávok plynu do Únie a že tvorí dôležitú súčasť súboru nástrojov na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu do Únie.
(5)V nariadení (EÚ) 2022/2576 sa zriaďuje platforma agregácie dopytu a vyžaduje sa, aby členské štáty prijali vhodné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa plynárenské podniky a podniky spotrebúvajúce plyn, ktoré podliehajú ich jurisdikcii, zúčastňovali na procese agregácie dopytu organizovanom poskytovateľom služieb ako na jednom z možných prostriedkov na dosiahnutie cieľov naplnenia uvedených v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1938 7 zmenenom nariadením (EÚ) 2022/1032. Členské štáty a plynárenské podniky, ako aj podniky spotrebúvajúce plyn sa na mechanizme agregácie dopytu a spoločného nákupu zriadenom podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 (ďalej len „AggregateEU“) účinne podieľajú a prispeli k tomu, aby sa do októbra 2023 dosiahla celková agregácia dopytu po plyne v objeme 44,04 mld. m³, čo zodpovedá viac ako trojnásobku povinného objemu agregácie dopytu. Z toho vyplýva, že mechanizmus AggregateEU vyvolal veľký záujem účastníkov trhu.
(6)V správe sa dospelo k záveru, že mechanizmus AggregateEU poskytol európskym kupujúcim dodatočné príležitosti na obstaranie plynu od spoľahlivých dodávateľov za konkurenčných podmienok a zabezpečil transparentnosť dopytu a ponuky na trhu, čím prispel k zníženiu volatility trhov.
(7)Pokiaľ ide o pravidlá dohľadu nad trhom, v nariadení (EÚ) 2022/2576 sa vyžaduje, aby obchodné miesta, na ktorých sa obchoduje s komoditnými derivátmi týkajúcimi sa energie, zriadili pre každý komoditný derivát týkajúci sa energie, s ktorým sa na nich obchoduje, mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility založený na hornej a dolnej cenovej hranici (ďalej len „cenové hranice“), ktorou sa vymedzujú ceny, nad a pod ktorými sa nesmú vykonávať objednávky (ďalej len „mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility“). V správe sa dospelo k záveru, že trhy s plynom stále zaznamenávajú výskyty značnej volatility a že mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility môže zohrávať úlohu pri predchádzaní nadmernému nárastu cien a pri stabilizácii trhu.
(8)Podľa nariadenia (EÚ) 2022/2576 sa od Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vyžaduje, aby zverejňovala denné odhady cien skvapalneného zemného plynu (LNG) a denné referenčné hodnoty LNG na základe údajov z trhu s LNG o transakciách, ktoré by mala agentúra ACER systematicky zbierať a spracúvať. Odhady cien a referenčné hodnoty LNG priniesli trhu väčšiu transparentnosť, čím posilnili schopnosť účastníkov trhu zabezpečiť dodávky LNG za konkurenčné ceny. V správe sa dospelo k záveru, že odhad ceny a referenčná hodnota LNG sa ukázali ako užitočné pri stabilizácii trhu.
(9)V nariadení (EÚ) 2022/2576 sa stanovuje viacero ustanovení o bezpečnosti dodávok a solidarite pre prípad stavu núdze v oblasti dodávok plynu, aby bolo možné lepšie koordinovať organizáciu opatrení v oblasti energetickej solidarity v prípade núdzovej situácie. Jeho kapitola IV dočasne doplnila nariadenie (EÚ) 2017/1938, a to predovšetkým tým, že sa v nej stanovuje automatické uplatňovanie mechanizmu solidarity v prípade neexistencie dvojstranných dohôd, ako aj rozšírenie mechanizmu solidarity na LNG a objemy plynu kritické pre bezpečnosť dodávok elektriny. Okrem toho sa doplnilo ustanovenie na uľahčenie zníženia dopytu zo strany chránených odberateľov, ako aj opatrenie na zabezpečenie cezhraničných tokov. V správe sa dospelo k záveru, že dočasné ustanovenia o bezpečnosti dodávok a solidarite sa ukázali ako užitočné na predchádzanie plynovej kríze, zmiernenie jej následkov, ako aj na uľahčenie úsilia o zníženie dopytu.
(10)Záver vyplývajúci zo správy, že závažné ťažkosti v oblasti bezpečnosti dodávok energie do Únie pretrvávajú, platí aj naďalej. Situácia na svetových trhoch s plynom je naďalej veľmi napätá. Ceny plynu sú naďalej oveľa vyššie ako pred krízou, čo má neodvratné dôsledky pre kúpnu silu občanov Únie a konkurencieschopnosť podnikov z Únie. Ďalším aspektom súčasnej situácie je volatilita trhu. Z nedávnych výskytov značnej volatility zaznamenaných v lete a na jeseň 2023, spôsobených udalosťami ako štrajk v austrálskych zariadeniach LNG alebo narušenie plynovodu Balticconnector, vyplýva, že trhy sú stále nestabilné a zraniteľné aj voči relatívne malým otrasom pri ponuke a dopyte. Prebiehajúca kríza na Blízkom východe predstavuje ďalšie významné geopolitické riziko s potenciálnym vplyvom na ceny a dodávky plynu. Za takýchto podmienok môže strach z nedostatku vyvolať silné reakcie, ktoré budú mať závažné dôsledky na ceny.
(11)V dôsledku značného zníženia dovozu ruského plynu cez plynovod za posledný rok sa dostupnosť dodávok plynu do Únie v porovnaní s predkrízovými úrovňami do veľkej miery znížila. Pri súčasnej úrovni dovozu plynu cez plynovod bude dovoz z Ruska do Únie predstavovať podľa očakávaní približne 20 mld. m³, pokiaľ sa tento nespoľahlivý dovoz úplne nepreruší. Bude to približne o 110 mld. m³ menej ako v roku 2021. Toto zníženie predstavuje riziko výskytu nedostatku plynu v Únii.
(12)Svetové trhy s plynom sú v súčasnosti veľmi napäté a očakáva sa, že to tak ešte nejaký čas zostane. Svetové dodávky LNG sa za posledné dva roky zvýšili iba mierne, pretože prírastky skvapalňovacej kapacity boli obmedzené, v najväčších vývozných zariadeniach dochádzalo k výpadkom a znížili sa dodávky plynu do zariadení na skvapalňovanie zemného plynu. Významný nárast kapacity skvapalňovania zemného plynu sa očakáva až v priebehu roka 2025. V najbližšej budúcnosti bude teda rovnováha na trhu stále nestabilná. Táto situácia má negatívne dôsledky na ceny plynu, ktoré napriek tomu, že už nedosahujú maximá z leta 2022, naďalej zostávajú viac než dvakrát také vysoké ako pred krízou.
(13)Vzhľadom na súčasné napäté trhové podmienky sa môžu ceny znovu nadmerne zvýšiť v dôsledku nepredvídaných udalostí a náhlych otrasov, akými môžu byť oživenie ázijského dopytu po LNG, ktorým sa zníži dostupnosť plynu na svetovom trhu s plynom, chladná zima, ktorá by mohla viesť k zvýšeniu dopytu po plyne až o 30 mld. m³, extrémne poveternostné podmienky, ktoré môžu ovplyvniť prečerpávacie vodné elektrárne a výrobu jadrovej energie v dôsledku nízkej hladiny vody a následné zvýšenie dopytu po výrobe energie pomocou plynu, ďalšie narušenia kritických infraštruktúr po sabotážach plynovodu NordStream v septembri 2022 a narušení plynovodu Balticconnector v októbri 2023, ako aj zhoršenie geopolitického prostredia a panorámy hrozieb v dodávajúcich regiónoch, napríklad v dôsledku krízy na Blízkom východe.
(14)Vzhľadom na súčasnú napätú rovnováhu medzi ponukou a dopytom môže mať aj mierne narušenie dodávok plynu alebo dokonca len hrozba takéhoto narušenia dramatický vplyv na trh s plynom a spôsobiť závažné a trvalé poškodenie hospodárstva a občanov Únie.
(15)V dôsledku súčasnej krízy je celá Únia vystavená rizikám nedostatku energie a vysokých cien energie. Pretrvávajúce závažné ťažkosti, ktoré naďalej ovplyvňujú bezpečnosť dodávok plynu do Únie, ako aj všetky nové ťažkosti a úroveň cien plynu môžu negatívne ovplyvniť hospodársku situáciu, konkurencieschopnosť priemyslu a kúpnu silu občanov.
(16)Keďže Únia je jednotný trh, nedostatok plynu v jednom členskom štáte by mal vážne dôsledky vo všetkých ostatných členských štátoch, a to v podobe fyzického nedostatku dodávok plynu, cenovej volatility alebo narušenia priemyselných reťazcov v dôsledku možných obmedzení konkrétnych priemyselných odvetví v niektorom členskom štáte. Všetky členské štáty môžu v duchu solidarity naďalej prispievať k znižovaniu rizika nedostatku energie, a tým pomôcť pri obmedzení volatility cien plynu.
(17)Predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 predstavuje výnimočné a časovo obmedzené opatrenie v reakcii na pretrvávajúce a nové závažné ťažkosti pri dodávkach energie, ktoré prinášajú riziko bezprostrednej krízy. Predĺžením uplatňovania sa jednoznačne zníži volatilita trhov a posilní solidarita.
(18)Potreba konať je naliehavá. Nepredĺženie obdobia uplatňovania nariadenia 2022/2576, ktoré sa prestane uplatňovať 30. decembra 2023, by prinieslo riziko zmeny krehkej stability, ktorú Únia doteraz dosiahla, a zhoršila by sa odolnosť voči pravdepodobnému budúcemu vývoju, akým je napríklad úplné zastavenie dovozu ruského plynu. Predĺženie obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 je okrem toho v súlade s plánom REPowerEU 8 , ktorého cieľom je ochrániť občanov a hospodárstvo Únie pred nadmernými cenami a nedostatočnými dodávkami energie.
(19)Pretrvávajúce napätie v oblasti dodávok energie odôvodňuje predĺženie uplatňovania ustanovení o agregácii dopytu a spoločnom nákupe v nariadení (EÚ) 2022/2576, keďže pomôžu zabezpečiť spravodlivejší prístup podnikov vo všetkých členských štátoch k novým alebo dodatočným zdrojom plynu. Takisto pomáhajú zabezpečiť lepšie podmienky, než aké by sa inak uplatňovali na podniky nakupujúce plyn využitím poskytovateľa služieb, čím prispievajú k bezpečnosti dodávok.
(20)Predĺžením uplatňovania ustanovení o agregácii dopytu a spoločnom nákupe by sa posilnila solidarita Únie pri nákupe a distribúcii plynu. V duchu solidarity bude predĺžená dostupnosť agregácie dopytu a spoločného nákupu podporovať najmä tie podniky, ktoré predtým nakupovali plyn len alebo hlavne od ruských dodávateľov, a to tak, že im pomôže získať dodávky od alternatívnych dodávateľov alebo poskytovateľov zemného plynu za výhodných podmienok.
(21)V záujme podpory účastníkov trhu počas tejto zimy a ďalšieho vtlačného obdobia by sa mala zabezpečiť kontinuita prevádzky mechanizmu agregácie dopytu a spoločného nákupu (AggregateEU). Súčasťou toho je aj možnosť predĺženia súčasnej zmluvy s poskytovateľom služieb v súlade s nariadením (EÚ, Euratom) 2018/1046 9 .
(22)V záujme zvýhodnenia odberateľov, dosiahnutia cenovej stability a bezpečnosti dodávok energie je predĺženie uplatňovania odôvodnené aj v prípade ustanovení, ktorými sa zavádza mechanizmus riadenia vnútrodennej volatility, odhad cien a referenčná hodnota LNG.
(23)Vzhľadom na uvedené pretrvávajúce riziká ohrozujúce stabilné dodávky plynu je okrem toho vhodné o ďalší rok predĺžiť aj uplatňovanie ustanovení pre prípad stavu núdze v oblasti dodávok plynu (kapitola IV), a to v súlade so zisteniami správy o pozitívnom účinku ustanovení. Hodnoty kritických objemov plynu v prílohe I zostanú platné aj na obdobie predĺženého uplatňovania nariadenia do konca roka 2024.
(24)Predĺženie uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 by malo byť dočasné, malo by nadobudnúť účinnosť 31. decembra 2023, aby sa ním zabezpečilo kontinuálne uplatňovanie príslušných ustanovení, a malo by platiť jeden rok, konkrétne do 31. decembra 2024. Predĺženie uplatňovania o jeden rok je potrebné a primerané vzhľadom na dlhodobú povahu závažných ťažkostí s dodávkami energie a výsledné riziká v oblasti cien a bezpečnosti dodávok, ktoré by mali podľa očakávaní pokračovať minimálne počas celého roka 2024. Predĺžením obdobia uplatňovania nariadenia (EÚ) 2022/2576 by sa nemali zaviesť žiadne ďalšie povinnosti nad rámec dočasného predĺženia, najmä pokiaľ ide o opatrenia prijaté členskými štátmi na zabezpečenie účasti na agregácii dopytu.
(25)Nariadenie (EÚ) 2022/2576 by sa preto malo uplatňovať do 31. decembra 2024.
(26)Keďže cieľ tohto nariadenia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, ale ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality stanovenou v uvedenom článku toto nariadenie nepresahuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.
(27)Nariadenie (EÚ) 2022/2576 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmeny nariadenia (EÚ) 2022/2576
Nariadenie (EÚ) 2022/2576 sa mení takto:
1.V článku 31 sa druhý odsek nahrádza takto:
„Uplatňuje sa do 31. decembra 2024.“
2.V prílohe I sa poznámka pod čiarou 1 nahrádza takto:
„Údaje v prílohe I častiach a) a b) vychádzajú z údajov zimného posúdenia primeranosti podľa článku 9 nariadenia (EÚ) 2019/941, ktoré vykonala Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E), s výnimkou údajov týkajúcich sa Malty, ktorá pri výrobe elektriny závisí výlučne od dodávok LNG bez významných skladovacích kapacít. Vzhľadom na špecifickosť plynu s nízkou výhrevnosťou by sa hodnoty pre Holandsko v tejto tabuľke mali vynásobiť konverzným faktorom 37,89 vydeleným 35,17. V prílohe I časti a) sú uvedené jednotlivé mesačné objemy, ktoré sieť ENTSO-E vypočítala pre mesiace december 2022 až marec 2023; údaje v prílohe I časti b) pre mesiace apríl 2023 až december 2024 predstavujú priemer hodnôt v období od decembra 2022 do marca 2023.“
3.V prílohe I časti b) sa prvá veta nahrádza takto:
„Maximálne objemy plynu kritické pre bezpečnosť dodávok elektriny podľa článku 23 na obdobie od apríla 2023 do decembra 2024 (hodnoty v miliónoch m³):“.
Článok 2
Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie
Toto nariadenie nadobúda účinnosť 31. decembra 2023.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli
Za Radu
predseda/predsedníčka