Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0107

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v Rade pre spoluprácu zriadenej Dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o zriadení Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu

    COM/2023/107 final

    V Bruseli3. 3. 2023

    COM(2023) 107 final

    2023/0054(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v Rade pre spoluprácu zriadenej Dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o zriadení Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.Predmet návrhu

    Tento návrh sa týka rozhodnutiapozícii, ktorá sa má zaujaťmene ÚnieRade pre spoluprácu zriadenej Dohodoupartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej 1 (ďalej len „dohoda“)súvislostijej plánovaným prijatím rozhodnutiazriadení špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu.

    2.Kontext návrhu

    2.1.Dohodapartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej

    Cieľom dohody je posilniť vzťahy zmluvných strán, ktoré sa zaväzujú viesť všestranné dialógy, a podporovať ďalšiu vzájomnú spoluprácu medzi sebou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu. Dohoda bola podpísaná 11. mája 2012 a nadobudla platnosť 1. augusta 2018.

    2.2.Rada pre spoluprácu

    Článkom 111 ods. 1 dohody sa zriaďuje Rada pre spoluprácu, ktorá je zložená zo zástupcov zmluvných strán dohody a ktorá dohliada na vykonávanie dohody. Rada pre spoluprácu skúma všetky dôležité otázky, ktoré vyplývajú z rámca tejto dohody, ako aj akékoľvek iné dvojstranné alebo medzinárodné otázky spoločného záujmu na účely dosiahnutia cieľov tejto dohody. Na základe vzájomnej dohody oboch zmluvných strán môže vydávať aj príslušné odporúčania.

    Podľa článku 112 ods. 2 dohody Rada pre spoluprácu môže rozhodnúť o zriadení špecializovaných podvýborov alebo orgánov, ktoré jej budú môcť pomáhať pri plnení jej úloh. Rada pre spoluprácu určí zloženie a stanoví úlohy takýchto podvýborov alebo orgánov, ako aj spôsob ich práce. Tak EÚ, ako aj Irak vyjadrili záujem o zriadenie špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu.

    2.3.Pripravovaný akt Rady pre spoluprácu

    Rada pre spoluprácu počas svojho tretieho zasadnutia aleboprípade potreby písomným postupom vopred alebo následnesúladečlánkom 10 ods. 1 prílohy Isvojmu rokovaciemu poriadku 2 prijmesúladečlánkom 112 ods. 2 dohody rozhodnutiezriadení špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu vrátane prijatia jeho mandátu („pripravovaný akt“).

    Účelom pripravovaného aktu je zriadiť špecializovaný Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu s cieľom pomáhať Rade pre spoluprácu pri plnení jej úloh.

    V súlade s článkom 10 ods. 1 prílohy I k rokovaciemu poriadku Rada pre spoluprácu prijíma rozhodnutia a vydáva odporúčania na základe vzájomnej dohody strán, a to v prípadoch uvedených v samotnej dohode. Rada pre spoluprácu môže prijať rozhodnutia alebo vydať odporúčania prostredníctvom písomného postupu, ak s tým obidve strany súhlasia.

    3.Pozícia, ktorá sa má zaujaťmene Únie

    Tento návrh sa týka rozhodnutia Rady o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie v Rade pre spoluprácu zriadenej dohodou s cieľom zriadiť špecializovaný Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu a prijať jeho mandát. Tak EÚ, ako aj Irak vyjadrili záujem o zriadenie špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu.

    Navrhovaná pozícia Únie vychádza z návrhu aktu Rady pre spoluprácu uvedeného v prílohe k tomuto návrhu rozhodnutia Rady.

    4.Právny základ

    4.1.Procesnoprávny základ

    4.1.1.Zásady

    V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“) sa stanovuje, že Rada prijme na návrh Komisie rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody“.

    Pojem „aktyprávnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom EÚ 3 .

    4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

    Rada pre spoluprácu je orgán zriadený dohodou, konkrétne Dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej, ktorá bola podpísaná 11. mája 2012 a nadobudla platnosť 1. augusta 2018.

    Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi zmluvnou stranou tejto dohody.

    Akt, ktorý má prijať Rada pre spoluprácu, predstavuje akt s právnymi účinkami. Pripravovaný akt má právne účinky, pretože rozhodnutím Rady pre spoluprácu prijatým podľa článku 112 ods. 2 dohody a po spoločnej dohode zmluvných strán podľa článku 10 ods. 1 prílohy I k jej rokovaciemu poriadku sa umožní vytvorenie špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu.

    Pripravovaný akt nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec danej dohody.

    Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

    4.2.Hmotnoprávny základ

    4.2.1.Zásady

    Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

    Ak pripravovaný akt sleduje viacero cieľov zároveň alebo obsahuje viacero zložiek, ktoré sú nerozlučne spojené bez toho, aby jeden cieľ alebo zložka boli oproti ostatným vedľajšie, hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ bude musieť výnimočne zahŕňať viaceré zodpovedajúce právne základy.

    4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

    Hlavný cieľ pripravovaného aktu sa týka vykonávania rozvojovej spolupráce v Iraku.

    Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 209 ZFEÚ.

    4.3.Záver

    Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 209 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

    2023/0054 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v Rade pre spoluprácu zriadenej Dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o zriadení Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na článok 209 ZFEÚ v spojení s jej článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Dohodapartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej (ďalej len „dohoda“) bola uzavretá Úniou rozhodnutím Rady 2018/1107 4 nadobudla platnosť 1. augusta 2018.

    (2)Podľa článku 111 ods. 1 dohody sa zriaďuje Rada pre spoluprácucieľom dohliadať na vykonávanie tejto dohody. Podľa článku 112 ods. 2 dohody Rada pre spoluprácu môže rozhodnúťzriadení akýchkoľvek špecializovaných podvýborov alebo orgánov, ktoré jej budú môcť pomáhať pri plnení jej úloh. Rada pre spoluprácu určí zloženiestanoví úlohy takýchto výborov alebo orgánov, ako aj spôsob ich práce.

    (3)Únia aj Irak vyjadrili záujemzriadenie špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácucieľom uľahčiť osobitný dialógvšetkých aspektoch rozvojovej spolupráce medzi ÚniouIrakompodporiť účinné vykonávanie programov Únieoblasti rozvojovej spolupráceIraku.

    (4)Rada pre spoluprácu počas svojho tretieho zasadnutia aleboprípade potreby písomným postupom vopred alebo následnesúladečlánkom 10 ods. 1 prílohy Isvojmu rokovaciemu poriadku 5 prijme rozhodnutievytvorení špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu a o prijatí jeho mandátu.

    (5)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má zaujaťmene ÚnieRade pre spoluprácu, pretože dané rozhodnutie bude pre Úniu záväzné,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    1. Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie na treťom zasadnutí Rady pre spoluprácu alebo v prípade potreby písomným postupom vopred alebo následne, je založená na návrhu aktu Rady pre spoluprácu uvedenom v prílohe k tomuto rozhodnutiu – o zriadení osobitného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu a o prijatí jeho mandátu.

    2. Menšie technické zmeny formulácie návrhu aktu Rady pre spoluprácu môžu schváliť zástupcovia Únie v Rade pre spoluprácu bez ďalšieho rozhodnutia Rady.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/110720. júla 2018uzavretí Dohodypartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 203, 10.8.2018, s. 1).
    (2)    Rozhodnutie Rady pre spoluprácu EÚ – Irak č. 1/20138. októbra 2013, ktorým sa prijíma jej rokovací poriadokrokovací poriadok Výboru pre spoluprácu (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 68).
    (3)    Rozsudok Súdneho dvora zo 7. októbra 2014, Nemecko/Rada, Vec C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
    (4)    Rozhodnutie Rady (EÚ) 2018/110720. júla 2018uzavretí Dohodypartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 203, 10.8.2018, s. 1).
    (5)    Rozhodnutie Rady pre spoluprácu EÚ – Irak č. 1/20138. októbra 2013, ktorým sa prijíma jej rokovací poriadokrokovací poriadok Výboru pre spoluprácu (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 68).
    Top

    V Bruseli3. 3. 2023

    COM(2023) 107 final

    PRÍLOHA

    k

    návrhu ROZHODNUTIA RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v Rade pre spoluprácu zriadenej Dohodou o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o zriadení Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu





    PRÍLOHA

    Rozhodnutie Rady pre spoluprácu medzi EÚ a Irakom č. 3/2022 o zriadení špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu a o prijatí jeho mandátu

    RADA PRE SPOLUPRÁCU EÚ – IRAK,

    so zreteľom na Dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej, a najmä na jej článok 112,

    keďže:

    (1)Dohodapartnerstvespolupráci medzi Európskou únioujej členskými štátmi na jednej straneIrackou republikou na strane druhej (ďalej len „dohoda“) bola podpísaná 11. mája 2012nadobudla platnosť 1. augusta 2018.

    (2)V článku 112 dohody sa stanovuje, že Rade pre spoluprácu pomáha pri plnení jej úloh Výbor pre spoluprácuRada pre spoluprácu môže rozhodnúťzriadení akýchkoľvek iných špecializovaných podvýborov alebo orgánov, ktoré jej budú môcť pomáhať pri plnení jej úloh,Rada pre spoluprácu určí zloženiestanoví úlohy takýchto podvýborov alebo orgánov, ako aj spôsob ich práce.

    (3)Rada pre spoluprácu môže svoje rozhodnutia prijímať prostredníctvom písomného postupusúladečlánkom 10 ods. 1 prílohy Irokovaciemu poriadku Rady pre spoluprácu.

    (4)Zriadenie nového špecializovaného Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu by uľahčilo osobitný dialógvšetkých aspektoch rozvojovej spolupráce medzi EÚIrakompodporilo účinné vykonávanie programov EÚoblasti rozvojovej spolupráceIraku.

    (5)Toto rozhodnutie je potrebné prijať prostredníctvom písomného postupu, aby tento podvýbor začal fungovať včas,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Jediný článok

    Týmto sa zriaďuje Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu.

    Týmto sa prijíma jeho mandát stanovený v prílohe I.

    V Bruseli […]

       Za Radu pre spoluprácu EÚ – Irak

       predseda



    PRÍLOHA I

    Mandát Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu v rámci Dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej

    Článok 1

    Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu môže na svojich zasadnutiach diskutovať o vykonávaní Dohody o partnerstve a spolupráci v niektorej z oblastí alebo vo všetkých oblastiach, ktoré dohoda pokrýva, v súvislosti s rozvojovou spoluprácou.

    Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu môže diskutovať aj o témach alebo osobitných projektoch súvisiacich s príslušnými oblasťami dvojstrannej spolupráce.

    Článok 2

    Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu pracuje na základe poverenia Výboru pre spoluprácu. Po každom zasadnutí podáva správu a predkladá svoje závery Výboru pre spoluprácu.

    Článok 3

    Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu je zložený zo zástupcov zmluvných strán.

    Na základe dohody zmluvných strán môže Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu podľa potreby prizvať na svoje zasadnutia odborníkov a môže ich vypočuť v súvislosti s osobitnými bodmi programu svojich zasadnutí.

    Článok 4

    Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu predsedajú zmluvné strany striedavo v súlade s pravidlami o striedavom predsedníctve Výboru pre spoluprácu. Ide o zástupcu Európskej únie na jednej strane a zástupcu vlády Irackej republiky na strane druhej.

    Článok 5

    Funkciu stálych tajomníkov Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu vykonávajú spoločne zástupca Európskej únie a zástupca Iraku. Všetky oznámenia týkajúce sa Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu sa postupujú obom stálym tajomníkom.

    Článok 6

    Podvýbor pre rozvojovú spoluprácu zasadá vždy, keď si to vyžadujú okolnosti, po dohode zmluvných strán, na základe písomnej žiadosti jednej zo zmluvných strán, a to najmenej jedenkrát ročne. Každé zasadnutie Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu sa koná na mieste určenom zmluvnými stranami a v čase, na ktorom sa strany dohodli.

    Stály tajomník druhej zmluvnej strany odpovie na žiadosť jednej zo strán o zasadnutie podvýboru do 15 pracovných dní od jej prijatia.

    V obzvlášť naliehavom prípade môžu byť zasadnutia Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu zvolané v kratšom čase, ak s tým zmluvné strany súhlasia.

    Pred každým zasadnutím je predseda Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu informovaný o plánovanom zložení delegácie zmluvných strán.

    Zasadnutia Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu zvolávajú spoločne obidvaja stáli tajomníci po dohode s tajomníkmi Výboru pre spoluprácu.

    Článok 7

    Body na zaradenie do programu sa predkladajú stálym tajomníkom minimálne 15 pracovných dní pred zasadnutím Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu. Akákoľvek podporná dokumentácia sa poskytuje stálym tajomníkom minimálne 10 pracovných dní pred konaním zasadnutia.

    Na základe týchto bodov sa vypracuje predbežný program, ktorý sa spolu s dostupnou podpornou dokumentáciou zašle tajomníkom Výboru pre spoluprácu najneskôr päť pracovných dní pred zasadnutím Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu. Za mimoriadnych okolností sa s písomným súhlasom obidvoch stálych tajomníkov môžu body zaradiť do programu aj v kratšej časovej lehote.

    Článok 8

    Ak sa nerozhodne inak, zasadnutia Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu nie sú verejné.

    Článok 9

    Z každého zasadnutia Podvýboru pre rozvojovú spoluprácu sa vypracuje zápisnica. Kópia zápisnice a závery z každého zasadnutia sa predkladajú tajomníkom Výboru pre spoluprácu.

    Top