EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0468

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022

COM/2023/468 final

V Bruseli2. 8. 2023

COM(2023) 468 final

SPRÁVA KOMISIE

EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022


SPRÁVA KOMISIE

EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022

1.Všeobecné

Program Pericles IV (ďalej len „program“) je výmenný, pomocnýškoliaci program na ochranu eura proti falšovaniu. Nahrádza program Pericles 2020, ktorý prebiehalobdobí 2013 – 2020,program Pericles, ktorý prebiehalobdobí 2002 – 2013. Program bol vytvorený nariadením Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/84020. mája 2021 1 . Jeho uplatňovanie sa rozšírilo na nezúčastnené členské štáty nariadením Rady (EÚ) 2021/169621. septembra 2021 2 . Nariadením (EÚ) 2021/840 sa trvanie programu stanovuje do 31. decembra 2027. Podľa článku 12 ods. 3 nariadenia sa vyžaduje, aby Komisia každoročne poskytla Európskemu parlamentuRade informácievýsledkoch programu. Touto výročnou správou sa plní uvedená požiadavka za rok 2022.správe sa uvádzajú informácieviazaní finančných prostriedkovvykonávaní programu Pericles IVroku 2022, ako ajvykonávaní opatrení, na ktoré boli viazané finančné prostriedkypredchádzajúcich rokoch a v predchádzajúcej generácii programu,roku 2022.

2.Záväzkyrámci ročného pracovného programu na rok 2022

Ročný rozpočet na vykonávanie programu na rok 2022 bol stanovený vo výške 850 169 EUR a bol financovaný z rozpočtového riadku 06.030100 všeobecného rozpočtu Európskej únie na rok 2022. V roku 2022 dosiahli viazané finančné prostriedky výšku 828 141,12 EUR, čo predstavuje 97,41 % celkového rozpočtu. Tento program sa vykonáva prostredníctvom spolufinancovaných opatrení (grantov) pochádzajúcich od príslušných orgánov členských štátov a prostredníctvom „opatrení Komisie“ organizovaných priamo Komisiou. Celková suma viazaných prostriedkov zahŕňa aj viazané finančné prostriedky vo výške 27 350 EUR na pokrytie ročných nákladov na používanie nástroja eGrants, plne elektronického (bezpapierového) systému riadenia grantov.

Vykonávanie programu odrážalo záväzok členských štátovKomisie ochraňovať euro proti falšovaniu. Diskusieviacročnej stratégii, ktoré sa konalirámci zasadnutí expertnej skupiny proti falšovaniu eura, umožnili viazať 97,41 % celkového rozpočturoku 2022. Program sa zaviazal prideliť finančné prostriedky na celkovo osem projektov 3 . Zo žiadostí od príslušných orgánov členských štátov sa celkovo vyhovelo piatim, ktorým sa udelil grant. Okrem toho boli financované tri opatrenia Komisie.

Jedno z opatrení Komisie sa vykonalo v roku 2022, pričom zvyšné dve opatrenia Komisie a všetky granty sa budú vykonávať v roku 2023 a neskôr.

Graf I a graf II: Druh financovaných opatrení a počet opatrení v jednotlivých členských štátoch (opatrenia, na ktoré boli v roku 2022 viazané finančné prostriedky, pozri prílohu I)

 

Stojí za zmienku, že Taliansko a Španielsko, dva členské štáty najviac zasiahnuté falšovaním eura, v tomto roku opäť získali granty z programu Pericles. Chorvátsko navyše získalo granty v rámci programu aj v roku 2022, čo je mimoriadne významné vzhľadom na jeho vstup do eurozóny 1. januára 2023. Celé ich úsilie posilňuje ochranu eura, čo je prospešné pre všetky ostatné členské štáty.

Opatrenia, na ktoré boli v roku 2022 viazané finančné prostriedky, pozostávali z troch výmen zamestnancov, dvoch technických školení, dvoch seminárov a jednej štúdie. Opatrenia sú naplánované tak, aby sa uskutočnili v EÚ aj mimo nej, a to v závislosti od špecifických potrieb ochrany eura proti falšovaniu. Program od svojho vzniku konsolidoval svoj regionálny prístup vykonávaním opatrení, na ktorých sa zúčastňujú regióny sveta, ktoré majú osobitný význam pre boj proti falšovaniu.

3.Vykonávanie opatreníroku 2022 4

Prehľad

V tomto oddiele sa analyzuje vykonávanie všetkých opatrení financovaných z programu Pericles v kalendárnom roku 2022. Zahŕňa to vykonávanie opatrení, na ktoré boli viazané finančné prostriedky na základe rozpočtov programu Pericles IV na roky 2021 a 2022 (päť grantov a jedno opatrenie Komisie), ako aj opatrení, na ktoré boli viazané finančné prostriedky na základe predchádzajúcich rozpočtov programu Pericles 2020 (šesť grantov). Zdôrazňuje sa tým kontinuita programu z hľadiska jeho koncepcie a odzrkadľuje sa účinnosť programu Pericles pri ochrane eura proti falšovaniu prostredníctvom opatrení vykonávaných na ročnej báze.

V roku 2022 sa vykonalo dvanásť opatrení financovaných z programu Pericles vrátane:

·úplného vykonania ôsmich grantových opatrení členskými štátmi: tieto opatrenia vykonali Španielsko (tri opatrenia), Portugalsko (dve opatrenia), Holandsko, NemeckoTaliansko (po jednom opatrení);

·čiastočného vykonania troch grantových opatrení členskými štátmi: tieto opatrenia pozostávajúviacerých etáp (t. j. výmeny zamestnancovseminárov)priebehu viac ako jedného kalendárneho rokačiastočne ich vykonali Taliansko, RumunskoChorvátsko;

·úplného vykonania jedného opatrenia obstaraného Komisiou.

Uvedené opatrenia pozostávajú z piatich výmen zamestnancov, štyroch konferencií a troch technických školení (pozri aj oddiel 2). Na uvedených opatreniach sa podľa odhadu zúčastnilo 599 expertov.

Graf IIIgraf IV: Pôvod účastníkovodborné skúsenosti účastníkov. (opatrenia vykonanéroku 2022, pozri prílohu II) 5

 

Pokiaľ ide o pôvod, účastníci pochádzajú z 51 krajín. Väčšinu (78 %) tvoria účastníci z Európy: 65 % pochádza z členských štátov eurozóny, zatiaľ čo na členské štáty mimo eurozóny pripadá 13 % a krajiny mimo EÚ v Európe predstavujú 6 %; 11 % účastníkov pochádza z Latinskej Ameriky. A nakoniec 3 % účastníkov zastupujú európske inštitúcie, 1 % pochádza z Afriky a Blízkeho východu a 1 % z iných regiónov.

Pokiaľ ide o odborné skúsenosti účastníkov, členovia policajných zborov predstavujú 53 % celkového počtu účastníkov. Toto výrazné zastúpenie možno pripísať skutočnosti, že policajné orgány sú v prvej línii v boji proti falšovaniu eura a zamestnanci polície zahŕňajú vyšetrovateľov aj technických pracovníkov. Ostatné kategórie účastníkov tvoria spolu 47 % celkového počtu, pričom experti z národných centrálnych bánk predstavujú 33 %, a tvoria tak druhú najväčšiu skupinu účastníkov. Podobne ako v roku 2021 sa aj v roku 2022 niekoľko opatrení zameralo na účasť centrálnych bánk. Významná je aj účasť členov súdnictva (5 %), európskych inštitúcií (3 %) a mincovní (2 %) a colných úradov (< 1 %), čo odráža celú škálu profesionálnych skúseností účastníkov. Vykonávanie opatrenia Komisie „Štvrté zasadnutie Platformy 1210“ nakoniec viedlo už šiesty rok za sebou k vysokej účasti zástupcov z odvetvia zariadení na triedenie mincí (2 %), čo naďalej potvrdzuje, že súkromný sektor je významnou zainteresovanou stranou v boji proti falšovaniu. Výsledkom toho je, že vykonávanie programu spĺňa nadnárodný a multidisciplinárny rozmer programu vyžadovaný v nariadení (EÚ) č. 331/2014, a to s vysokým stupňom diverzifikácie.

Prehľad vykonávania v roku 2022

V rámci programu sa v roku 2022 podarilo udržať a ešte viac prehĺbiť regionálnu medzinárodnú spoluprácu v juhovýchodnej Európe a Latinskej Amerike:

·V roku 2022 sa vykonalo viacero opatrení programu Pericles, ktoré sa zameriavali na podporuudržanie intenzívnej spolupráce medzi príslušnými vnútroštátnymi orgánmijuhovýchodnej Európe. Išlovýmeny zamestnancov, ktoré zorganizovali talianske orgány Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), Guardia di Finanza (GDF)rumunská polícia (GIRP), ako ajvýmenu zamestnancov, ktorú zorganizovala Chorvátska národná bankaktorej hlavným cieľom bola výmena najlepších postupov, znalostískúsenostícieľom podporiť chorvátskebulharské orgány pri vstupe do eurozóny.

·Španielsky orgán Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) zorganizovalroku 2022LimePeru „kurz odbornej prípravyfalšovaní peňazí pre expertovkrajín Latinskej Ameriky“, na ktorom sa zúčastnili orgány 17 krajín Latinskej Ameriky, pričom jeho zámerom bola podpora opatrení na ochranu eura proti falšovaniukrajinách Latinskej Ameriky, ktoré sú na to potenciálne náchylné. Týmto opatrením sa podporilo zriadeniefungovanie národných centrálnych úradov pre boj proti falšovaniu mienzúčastnených krajinách. Na základe predchádzajúcej odbornej prípravy rovnakého formátu Argentína takýto národný centrálny úrad zriadila.

Vykonávanie programu v roku 2022 charakterizovalo aj niekoľko opatrení zameraných na aktuálny vývoj v oblasti boja proti falšovaniu peňazí:

·Niekoľko opatrení sa zameralo na hrozbu internetu/darknetuoblasti falšovania eura, najmäpoukázaním na jeho potenciálne využitie ako distribučnej platformy. Nemecký úrad Bundeskriminalamt (BKA) uskutočnil sériu troch seminárovnázvom COPE, kde sa rozšírili znalostipredstavili sa potrebné vyšetrovacie techniky pre vyšetrovanie falšovania peňazísúvislostiinternetom/darknetomzabezpečila sa výmena najlepších postupov formou prípadových štúdií,rámci ktorých účastníci prešli rôznymi krokmi vyšetrovania digitálnych falšovaných peňazí. Okrem toho šírenie falzifikátov na darknete/internete bolo aj jednýmhlavných bodov konferencií organizovaných holandskou políciouportugalskou bankou Bank of Portugal.

·Ďalšou prioritou, ktorej sa venuje niekoľko opatrení, je boj proti kvalitným triedam falzifikátov, vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 1210/2010manipuláciaeuromincami nevhodnými do obehu. Medzi opatreniatýmto zameraním patrila odborná príprava pre technických expertov zameraná na analýzu falšovaných mincí, ktorú zorganizovala španielska banka Banco de Espana, ako aj štvrté zasadnutie Platformy 1210, ktoré bolo zorganizované ako opatrenie Komisiena ktorom sa stretli zainteresované stranyodvetvia zariadení na triedenie mincínárodných analytických centier zaoberajúcich sa mincami.

4.Monitorovanie kvantitatívnychkvalitatívnych ukazovateľov

V článku 12 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/840 sa uvádza, že v tejto správe by sa mali zohľadniť kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele programu „Pericles IV“. Ročné údaje k týmto ukazovateľom sú takéto:

1.Počet zistených falošných eur (bankovky: 376 000roku 2022/mince: 297 998roku 2022): Cieľom tohto ukazovateľa je udržiavať počet zistených falošných eur (bankoviekmincí) pod kontrolourozsahu ± 5 % v porovnanípriemerom za roky 2014 – 2020 (671 000/174 112).porovnaníočakávaniami je počet falošných bankoviek je nižšípočet mincí vyšší. Treba však poznamenať, že súvislosť medzi programomtýmito ukazovateľmi je len nepriama, pretože pri vývoji ukazovateľov zohrávajú dôležitú úlohu rôzne externé faktory. Medzi tieto externé faktory patrí priebeh policajného vyšetrovania, objem výroby falzifikátovvplyv pandémie COVID-19 na obeh hotovosti.

2.Počet zlikvidovaných nelegálnych dielní (desaťroku 2022): Cieľomhľadiska počtu zlikvidovaných nelegálnych dielní je udržiavať tento počet pod kontroloupriemere na úrovni ± 10 % v porovnanírokom 2019 (22). Počet zlikvidovaných nelegálnych dielníroku 2022 je nižší, než sa očakávalo. Ako bolo vysvetlenérámci ukazovateľa 1, súvislosť medzi programomtýmto ukazovateľom je len nepriama, pretože pri vývoji ukazovateľov zohrávajú dôležitú úlohu rôzne externé faktory.

3.Počet jednotlivých príslušných orgánov žiadajúcichúčasť na programe (šesťroku 2022): Cieľom tohto ukazovateľa je merať záujem príslušných vnútroštátnych orgánovúčasť na programe. Čiastkový cieľ pre rok 2024 je 12cieľ pre rok 2027 je 24. Skutočnosť, že počet jednotlivých žiadateľov dosiaholdruhom roku 50 % míľnika pre rok 2024, jesúladeočakávaniami.

4.Miera spokojnosti účastníkov akcií financovanýchprogramu (100 % v roku 2021): Týmto ukazovateľom sa meria kvalita školení podľa toho, ako ju vnímajú ich účastníci. Cieľom je hodnota 75 %. Miera pozitívnej spätnej väzby je výrazne vyššia ako tento cieľ.

5.Spätná väzba od účastníkov, ktorí sa už zúčastnili na predchádzajúcich akciách programu Pericles,vplyve programu na ich činnostioblasti ochrany eura proti falšovaniu (97,51 % v roku 2022): Týmto ukazovateľom sa meria udržateľnosť akcií programu. Cieľom je hodnota 75 %. Percentuálna hodnota pozitívnej spätnej väzby je výrazne vyššia ako tento cieľ.

5.Záveryďalšie kroky

Program Pericles IV je rovnako ako jeho predchodca naďalej dôležitým a účinným nástrojom v boji proti falšovaniu. Program tvorí základ na podporu štúdií, udržiavanie a rozvíjanie spolupráce a výmenu najlepších postupov medzi všetkými aktérmi zapojenými do boja proti falšovaniu eura. To podporuje aj skutočnosť, že v roku 2022 bolo viazaných 97,41 % celkového rozpočtu, čo odzrkadľuje záujem členských štátov o program.

Komisiavýsledkoch opatrení podporovanýchrámci programu pravidelne informuje expertovexpertnej skupiny proti falšovaniu eura (ECEG).roku 2021 sa uskutočnili tri zasadnutia uvedenej skupiny. Program vykazuje vysoký stupeň konzistentnostikomplementarityinými relevantnými programamiopatreniami na úrovni Únie, lebo je výlučne určený na prevenciu proti špecifickej forme trestnej činnostina boj proti nej,to falšovaniu eura. Táto komplementarita je zrejmásúvislostinástrojom technickej pomocivýmeny informácií (TAIEX) GR NEAR, ktorý sa najčastejšie využíva na podporu prístupových rokovaní, ajFondom pre vnútornú bezpečnosť – polícia 6 GR HOME, ktorý sa týka predchádzania trestnej činnostiboja proti nej vo všeobecnosti.nadväznosti na zaradenie falšovaniapozmeňovania peňazí medzi priority operatívneho akčného plánu platformy EMPACT 7 sa Komisia úzko koordinujevedúcim subjektom platformy EMPACTcieľom dosiahnuť čo najvyššiu mieru komplementarity medzi týmito dvomi zdrojmi financovania.

Na základe výsledkov vykonávania programuneustálych analýz vznikajúcich hrozieb,ktorých diskutovala expertná skupina proti falšovaniu eura, sú prioritami na rok 2023 8 :

·podpora činností zameraných na zlepšenie spolupráce medzi tými členskými štátmi, ktoré sú mimoriadne zasiahnuté výroboudistribúciou falzifikátov,

·podpora užšej spolupráceorgánmi tretích krajín,ktorých existuje podozrenie alebo dôkazvýrobe falšovaných eur,

·zachovanie efektívneho rámca na ochranu eurajuhovýchodnej Európe,

·nové témy:

odistribúcia falzifikátovkomponentov vysokej kvality na darknete„filmových peňazí“„rekvizít“ online (vrátane bankoviekpozmeneným dizajnom),

opodpora zriadenia/posilnenia národných centrálnych úradov,

oeuromince: boj proti kvalitným triedam falzifikátov, vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 1210/2010manipuláciaeuromincami nevhodnými do obehu.

(1) Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/84020. mája 2021, ktorým sa zriaďuje výmenný, pomocnýškoliaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 – 2027 (program „Pericles IV“)zrušuje nariadenie (EÚ) č. 331/2014.
(2)  Nariadenie Rady (EÚ) 2021/169621. septembra 2021rozšírení uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/840, ktorým sa zriaďuje výmenný, pomocnýškoliaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 – 2027 („program Pericles IV“), na nezúčastnené členské štáty.
(3)  Súhrnný prehľad opatrenírámci programu Pericles, na ktoré boliroku 2022 viazané finančné prostriedky, sa nachádzaprílohe I.
(4) Súhrnný prehľad opatrenírámci programu Pericles, ktoré sa vykonaliroku 2022, sa nachádzaprílohe II.
(5)  Všetky údaje sa týkajú opatrení financovaných na základe programu Pericles IV, ako aj opatrení financovaných na základe programu Pericles 2020.
(6)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 513/2014 zo 16. apríla 2014, ktorým sa ako súčasť Fondu pre vnútornú bezpečnosť zriaďuje nástroj pre finančnú podporu v oblasti policajnej spolupráce, predchádzania trestnej činnosti, boja proti trestnej činnosti a krízového riadenia a ktorým sa zrušuje rozhodnutie Rady 2007/125/SVV (Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, s. 93).

(7) EMPACT (Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestnej činnosti) je bezpečnostná iniciatíva podporovaná členskými štátmi EÚ, ktorej cieľom je identifikovať, uprednostniťriešiť hrozby, ktoré predstavuje organizovanázávažná medzinárodná trestná činnosť.roku 2021 sa platforma EMPACT stala trvalým nástrojom, ako sa stanovujezáveroch Radytrvalom pokračovaní cyklu politík EÚ na boj proti organizovanejzávažnej medzinárodnej trestnej činnosti. Bulharsko je členským štátom, ktorý je vedúcim subjektom pre prioritu platformy EMPACT týkajúcej sa „trestnej činnostioblasti duševného vlastníctva, falšovania tovarumien“.
(8)

Priority programu na rok 2022 sú podstatnou súčasťou ročného pracovného programu, ktorý tvorí prílohu k rozhodnutiu Komisie z 28. januára 2022 o financovaní programu Pericles IV a prijatí ročného pracovného programu na rok 2022 [C(2022) 406 final].

Top

V Bruseli2. 8. 2023

COM(2023) 468 final

PRÍLOHA

k

SPRÁVE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022

















Príloha I: Prehľad opatrení, na ktoré boli v roku 2022 viazané finančné prostriedky

Organizátor 1

Názov opatrenia

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

Semináre

CNB

HR

Piata konferencia balkánskej siete na ochranu eura (BNEP)

Rovinj, Červený ostrov

Ostrov Sv. Andrija (HR)

15. – 18. mája 2023

93 558,66

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Európska komisia

GR pre hospodárske a finančné záležitosti (ECFIN)

Štvrté zasadnutie Platformy 1210

Madrid (ES)

4. – 5. októbra 2022 

116 564,57

Hlavný cieľ opatrenia: zvýšenie účinnosti overovania pravosti euromincí a klasifikácie falšovaných euromincí.

Technické školenia

BIBE

Španielsko

Kurz odbornej prípravy o falšovaní meny pre expertov z krajín Latinskej Ameriky 2023 (kurz Bogota 2023)

Bogota (CO)

21. – 24. novembra 2022 

197 188,70

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Európska komisia

GR pre hospodárske a finančné záležitosti (ECFIN)

Odborná príprava o ochrane eura proti falšovaniu

Kišiňov (MD)

21. – 22. marca 2023

91 622,19

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Výmeny zamestnancov

CC AFM

Taliansko

Výmena zamestnancov so zameraním na vyšetrovacie techniky proti falšovaniu meny (SEITACC-2)

Rím, Taliansko

kurzy odbornej prípravy a návštevy účastníckych krajín v roku 2022

103 773,67

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

BDE

Španielsko

Výmena zamestnancov so zameraním na postupy, znalosti a skúsenosti s cieľom zlepšiť interné pracovné metódy v nemeckých a španielskych národných analytických centrách/sieťach národných koordinačných centier (NAC/NCC)

(Výmena zamestnancov DE – ES)

Madrid, Španielsko

(apríl 2023)

Mainz, Nemecko

(máj 2023)

103 773,67

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

CNB

HR

Výmena zamestnancov so zameraním na postupy, znalosti a skúsenosti na podporu chorvátskych a bulharských orgánov pri vstupe do eurozóny

(SEEC – výmena zamestnancov v súvislosti s falšovaním eura)

Lisabon, Portugalsko

(november 2022)

Madrid, Španielsko

(september 2022)

Záhreb, Chorvátsko

(február – marec 2023)

29 355,46

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Štúdia

Európska komisia

GR pre hospodárske a finančné záležitosti (ECFIN)

Štúdia o filmových peniazoch, rekvizitách a iných bankovkách s pozmeneným dizajnom

Brusel

199 815

Hlavný cieľ opatrenia: Úplne zmapovať výrobu, distribúciu a vstup filmových peňazí, rekvizít a iných bankoviek s pozmeneným dizajnom do obehu v EÚ a medzinárodnom kontexte.

Nástroj elektronických grantov

Európska komisia

GR pre hospodárske a finančné záležitosti (ECFIN)

Elektronické granty: Ročný poplatok za používanie nástroja elektronických grantov

Brusel

27 350

S používaním nástroja elektronických grantov je spojený ročný poplatok za používanie, ktorým sa prispieva k udržateľnosti a činnosti tímu technickej podpory platformy elektronických grantov pri vykonávaní žiadostí o zmeny a zabezpečovaní hostiteľskej infraštruktúry.

(1)

     Neskrátené názvy organizátorov sa nachádzajúzozname príslušných vnútroštátnych orgánov, na ktoré sa odkazuječlánku 2 písm. b) nariadenia Rady (ES) č. 1338/2001 (Ú. v. EÚ C 264, 12.8.2015, s. 2 – 29).

Top

V Bruseli2. 8. 2023

COM(2023) 468 final

PRÍLOHA

k

SPRÁVE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022


PRÍLOHA

k

SPRÁVE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE A EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE

o vykonávaní a výsledkoch programu Pericles IV na ochranu eura proti falšovaniu v roku 2022

Príloha II: Prehľad opatrení, na ktoré boli v rokoch 2019 až 2022 viazané finančné prostriedky

a)Opatrenia programu Pericles IV (VFR na roky 2021 – 2027), na ktoré boli viazané finančné prostriedkyroku 2021ktoré sa vykonaliroku 2022

Organizátor 1

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

BKA

Nemecko

COPE (falzifikát – OSINT – POST – vyšetrovanie) – vyšetrovanie na internete/darknete – ochrana eura

Östrich-Winkel (DE):

2. – 5. mája 2022

Seeon (DE):

9. – 12. augusta 2022

Viedeň (AT):

6. – 9. septembra 2022

197 012

Technické školenie

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Banco de Portugal

Ochrana eura – boj proti falšovaniu eurobankoviek a podvodom s nimi (znalosť eura)

Lisabon (PT)

26. – 28. októbra 2022 

58 901,85

Seminár

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how. 

CC AFM

Taliansko

Výmena zamestnancov so zameraním na vyšetrovacie techniky proti falšovaniu meny (SEITACC)

Rím (IT)

Kurzy odbornej prípravy a návštevy zúčastnených krajín

apríl – december 2022

75 508,70

Výmena zamestnancov

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

BIBE

Španielsko

Kurz odbornej prípravy na rok 2022 o falšovaní meny pre expertov z krajín Latinskej Ameriky (Curso Lima)

Lima (PE)

22. – 25. novembra 2022 

216 884,55

Technické školenie

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

b)Opatrenie programu Pericles IV (VFR na roky 2021 – 2027), na ktoré boli viazané finančné prostriedkyroku 2021ktoré sa má vykonaťroku 2023

Organizátor1

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

BDE

Španielsko

Odborná príprava pre technických expertov zameraná na analýzu falšovaných mincí (OP – mince)

Madrid (ES)

24. – 25. mája 2023

42 019,70

Technické školenie

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

c)Opatrenie programu Pericles IV (VFR na roky 2021 – 2027), na ktoré boli viazané finančné prostriedkyroku 2022, ktoré bolo čiastočne vykonanéroku 2022má sa dokončiťroku 2023

Organizátor1

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

CNB

HR

Výmena zamestnancov o postupoch, znalostiach a skúsenostiach na podporu chorvátskych a bulharských orgánov pri vstupe do eurozóny

(SEEC – výmena zamestnancov v súvislosti s falšovaním eura)

Výmena zamestnancov v Portugalsku

november 2022

29 355,46

Výmena zamestnancov v Chorvátsku

február – marec 2023

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

d)Opatrenia programu Pericles 2020 (VFR na roky 2014 – 2020), na ktoré boliobdobí 2019/2020 viazané finančné prostriedkyktoré sa dokončiliroku 2022

Organizátor

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

BDP

Portugalsko

Znalosť eura a boj proti falšovaniu

Lisabon (PT)

20. – 24. júna 2022

69 353,65

Seminár

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

BDE

ES

Odborná príprava pre technických expertov zameraná na falšované mince

Madrid (ES)

25. – 26. mája 2022

41 243,69

Technické školenie

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

BDE

ES

Výmena zamestnancov so zameraním na postupy, znalosti a skúsenosti s cieľom zlepšiť interné pracovné metódy vo francúzskych a v španielskych národných analytických centrách (NAC)

Paríž (FR)

marec 2022

Madrid (ES)

júl 2022

30 629,05

Výmena zamestnancov

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Štátna polícia

Holandsko

Povedomie o falšovaní a pozmeňovaní cenín, eura a o boji proti falšovaniu

Rotterdam (NL)

158 353,48

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

e)Opatrenia programu Pericles 2020 (VFR na roky 2014 – 2020), na ktoré boli viazané finančné prostriedkyobdobí 2019/2020, ktoré boli čiastočne vykonanéroku 2022majú sa dokončiťroku 2023

Organizátor1

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

GDF

IT

Boj proti falšovaniu eura prostredníctvom seminárov a výmen zamestnancov medzi orgánmi presadzovania práva a národnými centrálnymi bankami – seminár a výmena zamestnancov

Návštevy zúčastnených krajín

v roku 2022

51 807,80

Rím/Neapol (IT):

20. – 24. marca 2023

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

GIRP

RO

ASPASIA – konferencia siedmich morí a výmena zamestnancov medzi krajinami juhovýchodnej Európy a členskými štátmi EÚ nepatriacimi do eurozóny Členské štáty – seminár a študijné návštevy

Návštevy zúčastnených krajín

v roku 2022

112 179,14

Bukurešť (RO)

27. februára –

2. marca 2023

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

f)Opatrenia programu Pericles 2020 (VFR na roky 2014 – 2020), na ktoré boliobdobí 2019/2020 viazané finančné prostriedkyktoré sa majú dokončiťroku 2023

Organizátor1

Názov opatrenia a druh činnosti

Miesto a dátum

Príspevok Komisie

(suma viazaných prostriedkov v EUR)

UCIFM

IT

Právny a operačný rámec pre boj proti falšovaniu mien v Európe a Číne – seminár

Rím (IT)

dátum sa má stanoviť

116 995,20

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

Monnaie de Paris, FR

Nanoguard 3, rozvoj a industrializácia vysoko zabezpečených mincí

Štúdia

Štúdia zahŕňajúca mincovne vo Francúzsku, v Nemecku a Rakúsku

január 2021 – marec 2022

209 250

Hlavný cieľ opatrenia: posilnenie spolupráce a výmena know-how.

(1)

     Neskrátené názvy organizátorov sa nachádzajú v zozname príslušných vnútroštátnych orgánov, na ktoré sa odkazuje v článku 2 písm. b) nariadenia Rady (ES) č. 1338/2001 (Ú. v. EÚ C 264, 12.8.2015, s. 2 – 29). 

Top