EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XG0421(01)

Závery Rady o posilnení mobility učiteľov a školiteľov, najmä európskej mobility, počas ich počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy a vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku 2022/C 167/02

ST/7923/2022/INIT

Ú. v. EÚ C 167, 21.4.2022, p. 2–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.4.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 167/2


Závery Rady o posilnení mobility učiteľov a školiteľov, najmä európskej mobility, počas ich počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy a vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku

(2022/C 167/02)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

V KONTEXTE:

1.   

Záverov Rady o európskych učiteľoch a školiteľoch (1) pre budúcnosť, v ktorých sa členské štáty vyzývajú, aby motivovali inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy k začleňovaniu mobility učiteľov a školiteľov (2) do svojich stratégií v oblasti vzdelávania, rozvoja a internacionalizácie.

2.   

Uznesenia Rady o strategickom rámci pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave v záujme vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru a neskôr (2021 – 2030), v ktorom sa stanovuje ako jeho druhá strategická priorita „celoživotné vzdelávanie a mobilita ako realita pre všetkých“ vrátane učiteľov a ich školiteľov a ako jeho tretia strategická priorita „zvyšovanie kompetencií a motivácie pedagogických zamestnancov“.

3.   

Sociálneho záväzku z Porta zo 7. mája 2021, ktorý vychádza z Európskeho piliera sociálnych práv vyhláseného na sociálnom samite v Göteborgu v roku 2017 a v rámci ktorého sa vyzýva na investície do zručností, celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy zodpovedajúce potrebám hospodárstva a spoločnosti, aby sa do roku 2030 dosiahol cieľ, ktorý spočíva v tom, že sa každoročne bude zúčastňovať na odbornej príprave aspoň 60 % Európanov.

4.   

Záverov Rady o rovnosti a inklúzii vo vzdelávaní a odbornej príprave s cieľom podporiť úspech vo vzdelávaní pre všetkých, v ktorých sa členské štáty vyzývajú, aby riešili nedostatok učiteľov, predovšetkým vo vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a v multikultúrnom a viacjazyčnom prostredí. Mobilita môže mať pozitívny vplyv na nedostatok učiteľov tým, že toto povolanie zatraktívni.

PRIPOMÍNAJÚC politické súvislosti uvedené v prílohe,

SO ZRETEĽOM NA

5.   

Správu Eurydice z roku 2021 s názvom Teachers in Europe: Careers, Development and Well-being (Učitelia v Európe: kariéra, rozvoj a spokojnosť), najmä na tieto hlavné zistenia:

a)

Nadnárodná mobilita prispieva k rozvoju širokej škály kompetencií učiteľov. „Len malá časť učiteľov v Európe však bola v zahraničí na profesionálne účely. V roku 2018 malo 40,9 % učiteľov v EÚ skúsenosť s mobilitou ako študent, učiteľ alebo oboje“ (3). Existujú značné rozdiely v miere účasti medzi európskymi krajinami, ale aj medzi vyučovanými predmetmi, keďže mobilita príliš často zostáva výsadou učiteľov jazykov. Trendy v mobilite učiteľov v rámci programu Erasmus+ takisto poukazujú na to, že väčšina učiteľov sa zúčastňuje na kurzoch v zahraničí, zatiaľ čo pozorovanie pri práci v školách a výučbové pobyty sa napriek svojmu výraznejšiemu vplyvu využívajú menej (4).

b)

Nadnárodná mobilita je ako súčasť počiatočného vzdelávania dôležitá. Okrem prínosu pre budúcich učiteľov sa takouto mobilitou zvyšuje aj účasť na mobilite v neskorších fázach kariéry. Mobilita budúcich učiteľov počas štúdia však nie je bežná. V roku 2018 len približne pätina učiteľov nižšieho sekundárneho vzdelávania (20,9 %) v EÚ uviedla, že bola počas štúdia v zahraničí. Mobilita učiteľov a školiteľov sa propaguje a sponzoruje na úrovni EÚ a môže sa podporovať aj prostredníctvom systémov financovania na vnútroštátnej úrovni.

6.   

Hlavné prekážky mobility učiteľov a školiteľov, ktoré zahŕňajú otázky týkajúce sa financovania a uznávania.

a)

Pokiaľ ide o budúcich učiteľov a školiteľov, je potrebné poznamenať, že hodnotu programov mobility niekedy znižuje množstvo prekážok ich akademického uznávania. Učebné plány vzdelávania učiteľov nie vždy umožňujú obdobia mobility v zahraničí. Školitelia okrem toho nie sú vždy počas svojho vzdelávania zahrnutí do období mobility. Asistentské pobyty vo výučbe a odbornej príprave v iných európskych krajinách, ak sú umožnené, nemusia byť uznané za neoddeliteľnú súčasť počiatočného vzdelávania učiteľov a školiteľov, a najmä za rovnocenné s odbornou prípravou v rámci školy vo vnútroštátnej vzdelávacej inštitúcii a inštitúcii odbornej prípravy.

b)

Pokiaľ ide o učiteľov a školiteľov pôsobiacich v praxi, medzi prekážky patria rodinné povinnosti a ťažkosti pri zaisťovaní zastupujúcich učiteľov a školiteľov.

c)

Prierezovou otázkou je navyše nedostatok jazykových kompetencií.

d)

Okrem toho existuje v rámci učiteľského povolania na vnútroštátnej úrovni značný stupeň regulácie a v jednotlivých členských štátoch sa líši aj štruktúra školských rokov. Hoci je táto skutočnosť znakom rozmanitosti a bohatstva vnútroštátnych systémov vzdelávania a odbornej prípravy v EÚ, môže to zároveň brániť organizácii odbornej prípravy v rámci školy, ako je napríklad pozorovanie pri práci, asistentská výučba alebo výučbové pobyty.

7.   

Skúsenosti získané počas pandémie COVID-19, kedy sa ukázala potreba zahrnúť nadobúdanie a využívanie digitálnych zručností a kompetencií vo výučbe a učení sa do počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy učiteľov a školiteľov a ich vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku. Kombinované formy činností, ktoré spájajú fyzickú mobilitu s virtuálnym vzdelávaním alebo online výmenou, podporujú podmienky pre takýto rozvoj a umožňujú výmenu osvedčených postupov.

UZNÁVA, ŽE:

8.   

Učitelia a školitelia sú základným pilierom európskeho vzdelávacieho priestoru (EEA) a zohrávajú v našej spoločnosti kľúčovú úlohu. Učitelia a školitelia stelesňujú ideál, pokiaľ ide o uľahčovanie získavania vedomostí a hodnôt a podporu aktívneho občianstva všetkých učiacich sa. Aby bolo možné podporovať inklúziu, rovnosť, kvalitné vzdelávanie a odbornú prípravu, pedagogické inovácie a lepšie výsledky učiacich sa, musia byť učitelia a školitelia vysokokvalifikovanými a motivovanými odborníkmi a musí ich podporovať vedenie školy.

9.   

K profesijnému rozvoju učiteľov a školiteľov na všetkých úrovniach vzdelávania a odbornej prípravy významne prispievajú výmeny názorov a skúseností medzi partnermi a úzka spolupráca medzi učiteľmi a školiteľmi, ako aj študijné pobyty a/alebo pracovné skúsenosti v zahraničí.

10.   

Mobilita je jedným z kľúčových prvkov pre učiteľov a školiteľov pôsobiacich v praxi, ako aj pre budúcich učiteľov a školiteľov. Pomáha riešiť spoločné výzvy, ktorým čelia členské štáty v súvislosti s učiteľským povolaním. Od mobility budúcich učiteľov a školiteľov alebo učiteľov a školiteľov pôsobiacich v praxi sa predovšetkým očakáva, že:

a)

prispeje k osobnému a akademickému rozvoju učiteľov a školiteľov a zároveň podporí ich sebadôveru;

b)

zlepší odbornú prax a pedagogické znalosti, zručnosti a kompetencie, prispôsobivosť, zamestnateľnosť a kariérny rast učiteľov a školiteľov;

c)

pomôže učiteľom a školiteľom rozvíjať schopnosť ovplyvňovať a zlepšovať postupy vo svojich vlastných inštitúciách vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj v širšom systéme vzdelávania a odbornej prípravy;

d)

prispeje k atraktívnosti učiteľského povolania.

11.   

Okrem pozitívnych účinkov na motiváciu, vedomosti, zručnosti a kompetencie, ako aj profesijnú dráhu učiteľov a školiteľov je mobilita učiteľov a školiteľov, najmä európska mobilita, prínosom aj pre vnútroštátne systémy vzdelávania a odbornej prípravy a mohla by ich zlepšiť, keďže:

a)

posilňuje schopnosť učiteľov a školiteľov inovovať a zamýšľať sa nad postupmi, aby sa tak lepšie napĺňali potreby učiacich sa;

b)

pomáha u učiteľov a školiteľov rozvíjať pocit príslušnosti k európskej učiteľskej a vzdelávacej komunite prostredníctvom väzieb, ktoré sa vytvárajú počas mobility a po nej, podporuje mobilitu učiacich sa a vo všeobecnosti prispieva k rozvoju európskeho rozmeru činností a projektov ich inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj medzinárodných stratégií, a tým vplýva na celý systém vzdelávania a odbornej prípravy;

c)

mobilita je intenzívnou vzdelávacou skúsenosťou, ktorá môže mať veľký vplyv na budúcich učiteľov a školiteľov, ako aj na učiteľov a školiteľov, ktorí už pôsobia v praxi. Mali by si byť vedomí možností mobility, ktoré sú k dispozícii, a mali by sa nabádať na to, aby sa počas svojho počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy a vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku na mobilite zúčastňovali;

d)

podporuje rozvoj sietí učiteľov a školiteľov v celej Európe.

12.   

Mobilita učiteľov a školiteľov v Európe je kľúčovým faktorom pri budovaní dôvery, posilňovaní spolupráce a podpore vzájomného porozumenia medzi členskými štátmi vo vzťahu k ich systémom vzdelávania a odbornej prípravy. Má takisto zásadný význam pri podpore spoločných európskych hodnôt, ako aj presadzovaní viacjazyčnosti a multikulturalizmu.

SÚHLASÍ S TÝM, ŽE:

13.   

Ambiciózny európsky vzdelávací priestor by mal byť založený na vysoko kompetentných a motivovaných učiteľoch a školiteľoch. Európska mobilita by sa mala považovať za prospešnú pre vzdelávanie a odbornú prípravu učiteľov a školiteľov s cieľom rozširovať prístup k rozmanitosti kvalitných vyučovacích prístupov a napĺňať potreby učiacich sa. Európsky rozmer má potenciál priniesť pridanú hodnotu odbornej príprave a/alebo praxi príslušných učiteľov alebo školiteľov v rámci vnútroštátnych vzdelávacích systémov.

14.   

Osobitná pozornosť by sa mala venovať budúcim učiteľom a školiteľom a ich prístupu k mobilite, najmä európskej mobilite, ako súčasti ich počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy v súlade s vnútroštátnymi systémami vzdelávania a odbornej prípravy. Tým sa zároveň otvára cesta pre mobilitu v neskorších fázach ich kariéry.

15.   

Na to, aby sa európsky vzdelávací systém stal do roku 2025 realitou a aby sa možnosti mobility sprístupnili všetkým učiteľom a školiteľom, je potrebné odstrániť existujúce prekážky tam, kde je to vhodné, a v súlade s vnútroštátnymi vzdelávacími systémami a politikami.

16.   

V prípade mobility učiteľov a školiteľov sa bude vyžívať najmä podpora z:

a)

európskych programov financovania, ako je Erasmus+;

b)

budúcej európskej platformy školského vzdelávania, ktorá bude zahŕňať platformy eTwinning a School Education Gateway, Elektronickú platformu vzdelávania dospelých v Európe (EPALE), ako aj akékoľvek iniciatívy na podporu partnerstiev medzi inštitúciami vzdelávania a odbornej prípravy v EÚ;

c)

učiteľských akadémií programu Erasmus+, ktoré sa vyhodnotia vzhľadom na ďalší vývoj po roku 2025;

d)

iniciatívy „Európske univerzity“, ak je to relevantné.

17.   

Mobilita učiteľov a školiteľov by sa mala naďalej podporovať a rozširovať, aby sa stala bežnou praxou. Rozsah mobility učiteľov a školiteľov v počiatočnom vzdelávaní a odbornej príprave a vo vzdelávaní a odbornej príprave na pracovisku by sa mohol monitorovať na úrovni členských štátov a EÚ. Stála skupina pre ukazovatele a referenčné hodnoty by sa mala poveriť skúmaním vhodných foriem zberu údajov na účely merania mobility učiteľov a školiteľov. Jej zistenia by sa mali zohľadniť v súvislosti s plánovaným preskúmaním strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave v záujme vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru a neskôr (5).

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY V SÚLADE S VNÚTROŠTÁTNOU SITUÁCIOU A ZÁSADOU SUBSIDIARITY:

18.

Podporovali príležitosti pre európsku mobilitu učiteľov a školiteľov, napríklad odstraňovaním existujúcich prekážok tam, kde je to vhodné, poskytovaním organizačnej a finančnej podpory, ak je to možné, výmenou riešení, pokiaľ ide o zabezpečenie zastupujúcich učiteľov a školiteľov, a propagáciou programov mobility.

19.

Podporovali a podnecovali príležitosti na mobilitu vedúcich pracovníkov škôl v prospech ich vlastnej kariéry, ich vzdelávacích inštitúcií a inštitúcií odbornej prípravy, ale aj ako prostriedku na podporu a presadzovanie mobility učiteľov a školiteľov.

20.

Zahrnuli mobilitu do systémov vzdelávania a odbornej prípravy učiteľov a školiteľov, ak je to vhodné, a to v prípade počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku. Podporovali účasť na činnostiach programu Erasmus+, napr. v učiteľských akadémiách programu Erasmus+ a európskych univerzitách. Skúsenosti s dvojstrannou spoluprácou môžu byť východiskovým bodom a inšpiráciou pre ďalší rozvoj.

21.

V prípade potreby uľahčili formálne uznávanie výsledkov období mobility, najmä období výučby a odbornej prípravy v zahraničí, v počiatočnom vzdelávaní učiteľov a školiteľov, na účely profesijného rozvoja alebo kariérneho postupu.

22.

Preskúmali spôsoby, ako podporiť kvalitné vzdelávanie cudzích jazykov v systéme počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy učiteľov a školiteľov, ako aj v systéme ich vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku, ak je to vhodné, v záujme zvýšenia ich účasti na programoch mobility s cieľom rozvíjať kompetencie, ktoré sú potrebné na prácu so zahraničnými zdrojmi a materiálmi.

23.

S cieľom umožniť učiteľom a školiteľom, ktorí si to želajú, zúčastniť sa mobility, identifikovali a podporovali, ak je to vhodné a s náležitým ohľadom na autonómiu inštitúcií, obdobia mobility pre učiteľov a školiteľov pôsobiacich v praxi a pre budúcich učiteľov a školiteľov, t. j. odporúčané obdobia v rámci akademického roka a/alebo počiatočných učebných plánov vzdelávania učiteľov a školiteľov umožňujúce účasť na mobilite. To môže zahŕňať určenie vhodných období pre inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy na zorganizovanie činností odbornej prípravy v rámci školy pre budúcich učiteľov a učiteľov a učiteľov a školiteľov v praxi a vzdelávacích činností pre školiteľov.

24.

V prípade potreby podporovali v rámci počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy učiteľov a školiteľov, ako aj ich vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku využívanie modulov odbornej prípravy, ktoré sú relevantné a zamerané na Európu a ktoré by mohli zahŕňať programy, ako sú akcie Jean Monnet, a to aj v súvislosti so základným a sekundárnym vzdelávaním.

25.

V prípade potreby podporovali budovanie kapacít presadzovaním rôznych foriem miestnej a regionálnej spolupráce, ako sú konzorciá programu Erasmus+ vedené regionálnymi školskými orgánmi/orgánmi inštitúcií, ktoré zabezpečujú, aby projekty mobility mali rozsiahlejší vplyv a podporovali fyzickú alebo online účasť učiteľov a školiteľov z menších alebo vzdialených inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy na príležitostiach profesijného rozvoja v zahraničí.

26.

V prípade potreby podporovali inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy pri zlepšovaní ich schopnosti organizovať činnosti mobility budúcich učiteľov a školiteľov a učiteľov a školiteľov v praxi a mať z týchto činností prospech.

27.

Podporovali využívanie digitálnych nástrojov a platforiem vrátane platforiem eTwinning a EPALE s cieľom doplniť a pripraviť fyzickú mobilitu, zlepšiť digitálne zručnosti a kompetencie a podporiť ďalšiu nadnárodnú spoluprácu.

28.

Podnecovali fundované možnosti profesijného rozvoja na pracovisku pre učiteľov a školiteľov, ktorí by mohli mať prospech z činností v oblasti mobility, a podporovali štúdie súvisiace s úsilím členských štátov EÚ, pokiaľ ide o mobilitu učiteľov, pričom by zároveň hľadali ďalšie možnosti súčinnosti s výskumom.

VYZÝVA KOMISIU, ABY V SÚLADE SO ZMLUVAMI A PLNE REŠPEKTUJÚC ZÁSADU SUBSIDIARITY:

29.

Podporovala príležitosti pre mobilitu učiteľov a školiteľov prostredníctvom programu Erasmus+, a to aj poskytnutím potrebnej podpory činnosti učiteľských akadémií programu Erasmus+, ktorá sa má vyhodnotiť vzhľadom na ďalší vývoj po roku 2025.

30.

Zmapovala existujúce nástroje na podporu mobility učiteľov a školiteľov a propagovala tieto nástroje napríklad prostredníctvom platforiem, ako je budúca európska platforma školského vzdelávania (ktorá bude zahŕňať eTwinning a súčasnú platformu School Education Gateway) a EPALE.

31.

V spolupráci s členskými štátmi preskúmala možnosť vytvorenia politického rámca na európskej úrovni na zvýšenie počtu a kvality príležitostí vzdelávacej mobility pre budúcich učiteľov a školiteľov, ako aj učiteľov a školiteľov v praxi v Európe na základe ich skutočných potrieb v oblasti mobility. Prostredníctvom takéhoto rámca by sa mohlo napríklad podporovať odstraňovanie prekážok mobility, poskytovať členským štátom podpora pri presadzovaní mobility a európskeho rozmeru výučby v rámci počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy a vzdelávania a odbornej prípravy na pracovisku, ďalej rozvíjať príležitosti vzdelávacej mobility a poskytovať informácie o možnostiach financovania a mobility.

32.

Riešila otázku mobility v práci, pričom preskúma možné vypracovanie európskych usmernení na prípravu národných kariérnych rámcov a celoživotného poradenstva na dobrovoľnom základe, čím sa podporí kariérny postup učiteľov a školiteľov.

33.

Pokračovala v podpore automatického vzájomného uznávania kvalifikácií, a najmä období mobility v zahraničí v rámci vzdelávania a odbornej prípravy učiteľov a školiteľov (6).

34.

Spolupracovala s členskými štátmi na analýze uskutočniteľnosti a pridanej hodnoty období mobility v študijných programoch pre budúcich učiteľov a školiteľov.

35.

Podala výboru pre vzdelávanie správu na účely prijímania ďalších rozhodnutí v súvislosti s výsledkami práce stálej skupiny pre ukazovatele a referenčné hodnoty týkajúcimi sa monitorovania mobility učiteľov a školiteľov s cieľom podporiť a rozšíriť potenciál pre mobilitu.

(1)  V súlade s vymedzením uvedeným v záveroch Rady o európskych učiteľoch a školiteľoch pre budúcnosť (Ú. v. EÚ C 193, 9.6.2020, s. 11) na účely týchto záverov je učiteľ osoba, ktorej postavenie učiteľa (alebo rovnocenné postavenie) sa uznáva vo vnútroštátnych právnych predpisoch a vnútroštátnej praxi, pričom školiteľ je každý, kto plní jednu alebo viaceré činnosti spojené s (teoretickou alebo praktickou) funkciou odbornej prípravy, či už v rámci inštitúcie pre vzdelávanie alebo odbornú prípravu alebo na pracovisku. Patria sem učitelia vo všeobecnom vzdelávaní a vo vysokoškolskom vzdelávaní, učitelia a školitelia v počiatočnom a ďalšom odbornom vzdelávaní a príprave, ako aj pracovníci v oblasti vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve a pedagógovia pre vzdelávanie dospelých.

Vzdelanie a kariérne štruktúry učiteľov a školiteľov sa v rámci jednotlivých oblastí vzdelávania a odbornej prípravy značne líšia. Relevantnosť niektorých prvkov týchto záverov ako taká závisí od štruktúry vnútroštátnych systémov a jednotlivých sektorov vzdelávania a odbornej prípravy.

(2)  Na účely týchto záverov „mobilita“ zodpovedá koncepcii „vzdelávacej mobility“, ako sa vymedzuje v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/817 z 20. mája 2021, ktorým sa zriaďuje Erasmus+: program Únie pre vzdelávanie a odbornú prípravu, mládež a šport a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1288/2013, t. j. fyzický presun do inej krajiny, ako je krajina pobytu, s cieľom študovať, absolvovať odbornú prípravu alebo neformálne vzdelávanie či informálne učenie sa. Môže sa kombinovať s „virtuálnym vzdelávaním“, ktoré je nadobúdaním vedomostí, zručností a kompetencií prostredníctvom využívania nástrojov informačných a komunikačných technológií, ktoré účastníkom umožňujú zmysluplnú nadnárodnú alebo medzinárodnú vzdelávaciu skúsenosť.

(3)  Eurydice, Teachers in Europe: Careers, Development and Well-being (Učitelia v Európe: kariéra, rozvoj, spokojnosť), 2021, s. 21.

(4)  Zo štatistickej prílohy k výročnej správe o programe Erasmus+ za rok 2019 vyplýva, že v projektoch kľúčovej akcie 101 (mobilita zamestnancov v školskom vzdelávaní), ktoré boli zazmluvnené v roku 2019, predstavovali kurzy a podujatia odbornej prípravy približne 40 600 predpokladaných účastníkov (približne 75 % činností v oblasti mobility), zatiaľ čo na pozorovanie pri práci pripadalo 13 209 účastníkov (približne 24 % činností v oblasti mobility) a na výučbové pobyty 389 účastníkov (menej ako 1 % činností v oblasti mobility).

(5)  Ako sa zdôrazňuje v uznesení Rady o strategickom rámci pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave v záujme vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru a neskôr (2021 – 2030), Komisia uverejní úplnú správu o európskom vzdelávacom priestore v roku 2025. „Na základe tohto hodnotenia Rada preskúma strategický rámec – vrátane cieľových hodnôt na úrovni EÚ, riadiacej štruktúry a pracovných metód“ (Ú. v. EÚ C 66, 26.2.2021, s. 10).

(6)  V súlade s odporúčaním Rady z 26. novembra 2018 týkajúcim sa podpory automatického vzájomného uznávania kvalifikácií získaných v rámci vysokoškolského vzdelávania, vyššieho sekundárneho vzdelávania a odbornej prípravy a výsledkov študijných pobytov v zahraničí (Ú. v. EÚ C 444, 10.12.2018, s. 1).


PRÍLOHA

Politické súvislosti

Európska rada

Závery predsedníctva – Lisabon 23. a 24. marca 2000

Rada Európskej únie

Závery Rady z 26. novembra 2009 o profesijnom rozvoji učiteľov a vedenia škôl (Ú. v. EÚ C 302, 12.12.2009, s. 6)

Závery Rady o vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve: zabezpečenie optimálneho začiatku pre všetky naše deti vo svete budúcnosti (Ú. v. EÚ C 175, 15.6.2011, s. 8)

Závery Rady z 20. mája 2014 o účinnom vzdelávaní učiteľov (Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 22)

Závery Rady o rozvoji škôl a excelentnej výučbe (Ú. v. EÚ C 421, 8.12.2017, s. 2)

Odporúčanie Rady z 22. mája 2018 o presadzovaní spoločných hodnôt, inkluzívneho vzdelávania a európskeho rozmeru výučby (Ú. v. EÚ C 195, 7.6.2018, s. 1)

Závery Rady o formovaní vízie európskeho vzdelávacieho priestoru (Ú. v. EÚ C 195, 7.6.2018, s. 7)

Odporúčanie Rady z 26. novembra 2018 týkajúce sa podpory automatického vzájomného uznávania kvalifikácií získaných v rámci vysokoškolského vzdelávania, vyššieho sekundárneho vzdelávania a odbornej prípravy a výsledkov študijných pobytov v zahraničí (Ú. v. EÚ C 444, 10.12.2018, s. 1)

Odporúčanie Rady z 22. mája 2019 týkajúce sa vysokokvalitných systémov vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve (Ú. v. EÚ C 189, 5.6.2019, s. 4)

Odporúčanie Rady z 22. mája 2019 o komplexnom prístupe k výučbe a učeniu sa jazykov (Ú. v. EÚ C 189, 5.6.2019, s. 15)

Uznesenie Rady o ďalšom rozvoji európskeho vzdelávacieho priestoru v záujme podpory systémov vzdelávania a odbornej prípravy orientovaných na budúcnosť (Ú. v. EÚ C 389, 18.11.2019, s. 1)

Závery Rady o európskych učiteľoch a školiteľoch pre budúcnosť (Ú. v. EÚ C 193, 9.6.2020, s. 11)

Odporúčanie Rady z 24. novembra 2020 týkajúce sa odborného vzdelávania a prípravy (OVP) pre udržateľnú konkurencieschopnosť, sociálnu spravodlivosť a odolnosť (Ú. v. EÚ C 417, 2.12.2020, s. 1)

Uznesenie Rady o strategickom rámci pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave v záujme vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru a neskôr (2021 – 2030) (Ú. v. EÚ C 66, 26.2.2021, s. 1)

Závery Rady o rovnosti a inklúzii vo vzdelávaní a odbornej príprave s cieľom podporiť úspech vo vzdelávaní pre všetkých (Ú. v. EÚ C 221, 10.6.2021, s. 3)

Závery Rady o iniciatíve „Európske univerzity“ – prepojenie vysokoškolského vzdelávania, výskumu, inovácie a spoločnosti: príprava podmienok pre nový rozmer európskeho vysokoškolského vzdelávania (Ú. v. EÚ C 221, 10.6.2021, s. 14)

Uznesenie Rady o novom európskom programe vzdelávania dospelých na roky 2021 – 2030 (Ú. v. EÚ C 504, 14.12.2021, s. 9)

Európska komisia

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o vytvorení európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025, COM(2020) 625 final

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2021: vzdelávanie a pohoda, Úrad pre publikácie, 2021.


Top