Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0359

    Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa mení príloha I k nariadeniu (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku

    COM/2022/359 final

    V Bruseli19. 7. 2022

    COM(2022) 359 final

    2022/0226(NLE)

    Návrh

    NARIADENIE RADY,

    ktorým sa mení príloha I k nariadeniu (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Účelom pripojeného návrhu nariadenia je dočasné pozastavenie ciel podľa Spoločného colného sadzobníka, uvedených v článku 56 ods. 2 písm. c) nariadenia (EÚ) č. 952/2013, uložených na tovar používaný na výrobu dusíkatých hnojív, ktorý je v súčasnosti zatriedený v kombinovanej nomenklatúre (KN) do podpoložiek 2814 10 a 3102 10.

    Trh Európskej únie (EÚ) s určitými vstupmi pre dusíkaté hnojivá značne závisí od dovozu z tretích krajín. V roku 2021 EÚ doviezla 2,9 milióna ton amoniaku a 4,7 milióna ton močoviny na výrobu dusíkatých hnojív. Ceny týchto výrobkov sa v roku 2021 výrazne zvýšili a po invázii Ruska na Ukrajinu vzrástli ešte viac.

    S cieľom zmierniť náklady pre výrobcov hnojív z EÚ, a tým znížiť náklady pre poľnohospodárov v EÚ a prispieť tak k primeranému zásobovaniu potravinami vyrobenými v EÚ, je vhodné prijať dočasné opatrenia na liberalizáciu obchodu predložené v tomto návrhu. Pre zvýšenie stability zásobovania je takisto vhodné rozšíriť geografický rozsah nepreferenčného pôvodu, ktorý sa v súčasnosti sústreďuje na Rusko, aby zahŕňal aj iné krajiny. Reálne, a najmä v čase nedostatku dusíkatých hnojív na medzinárodných trhoch, platí, že existencia ciel na dovoz medzivstupov do EÚ (ako je amoniak a močovina) odrádza od dodávok na trh EÚ v porovnaní s inými svetovými trhmi, ktoré takéto dovozné clá nemajú. Keďže obchodovaný tovar z tejto kategórie predstavujú predovšetkým komodity, tento rozdiel v colných sadzbách bráni snahám o diverzifikáciu dovozu do EÚ.

    Komisia okrem toho vo svojom oznámení Európskemu parlamentu a Rade z 23. marca 2022 s názvom „Zaistenie potravinovej bezpečnosti a posilnenie odolnosti potravinových systémov“ konštatuje, že na komoditných trhoch sa už pred inváziou Ruska na Ukrajinu prejavil výrazný nárast cien, ktorý poľnohospodárske trhy pociťovali zvyšovaním nákladov na energie a hnojivá a následným nárastom cien poľnohospodárskych výrobkov. Invázia na Ukrajinu a celosvetové zvyšovanie cien komodít navodili ešte vyšší nárast cien na trhoch s poľnohospodárskymi výrobkami a odhalili zraniteľnosť potravinového systému Únie, ktorý sčasti závisí od dovozu hnojív. Komisia zdôrazňuje, že náklady na minerálne hnojivá a ich dostupnosť musia byť z krátkodobého hľadiska prioritou, a to až do prechodu na používanie udržateľných typov hnojív alebo metód hnojenia. Odvetvie hnojív v EÚ musí mať počas tohto obdobia zabezpečený prístup k potrebnému dovozu vrátane vstupov na výrobu hnojív v samotnej EÚ.

    Z troch hlavných typov hnojív, ktoré poľnohospodári používajú, práve hnojivo na báze dusíka podlieha clám podľa Spoločného colného sadzobníka, ktoré sa uplatňujú na medzivstupy kľúčové pre jeho výrobu, na rozdiel od uhličitanu draselného a fosforu, ktorých kľúčové vstupy už podliehajú nulovej colnej sadzbe podľa Spoločného colného sadzobníka. Hnojivo na báze dusíka je takisto najbežnejšie používaným typom hnojiva v EÚ, ale aj hnojivom s najväčším nárastom ceny od roku 2021. Navrhované opatrenia sa preto zameriavajú na vstupy pre hnojivá na báze dusíka.

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    Hlavnými dodávateľmi tohto tovaru na trh EÚ sú v súčasnosti tretie krajiny, ktoré využívajú bezcolný preferenčný prístup na trh Únie na základe dohôd o voľnom obchode. Napriek tomu EÚ vo veľkom dováža vstupy pre dusíkaté hnojivá, ktoré majú pôvod v krajinách, na ktoré sa vzťahuje Spoločný colný sadzobník, pričom colné sadzby sa v súčasnosti pohybujú od 5,5 do 6,5 %. V záujme zvýšenia stability dodávok je vhodné dočasne rozšíriť geografický rozsah dodávateľských krajín nad rámec krajín, ktoré využívajú dohodu o voľnom obchode, keďže dodávky v súčasnosti zabezpečuje relatívne malý počet preferenčných dodávateľov. Na rozdiel od prístupu na základe preferenčných obchodných dohôd sú však navrhované opatrenia na pozastavenie ciel podľa tohto návrhu len dočasné.

    Súladostatnými politikami Únie

    Cieľom opatrení na liberalizáciu obchodu, ktoré sú obsiahnuté v tomto návrhu, je zabezpečiť, aby sa dočasné pozastavenie ciel podľa Spoločného colného sadzobníka Únie uskutočnilo v kontexte zásad a cieľov vonkajšej činnosti Únie stanovených v článku 21 ZEÚ a aby rôzne oblasti vonkajšej činnosti Únie, ako aj jej vonkajšia činnosť a iné politiky Únie boli navzájom konzistentné. Zo zníženia cla je preto vhodné vylúčiť výrobky s pôvodom v Rusku a Bielorusku v súlade s reštriktívnymi opatreniami, ktoré Únia prijala voči týmto krajinám po agresii Ruska voči Ukrajine.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Právnym základom tohto návrhu nariadenia je článok 31 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“).

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Zásada subsidiarity sa neuplatňuje, pretože návrh patrí do výlučnej právomoci Únie.

    Proporcionalita

    Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, keďže vyvažuje obchodný záujem hospodárskych subjektov (výrobcov dusíkatých hnojív a spotrebiteľov). V návrhu sa predpokladá pozastavenie ciel podľa Spoločného colného sadzobníka len pre colné položky týkajúce sa vstupov pre hnojivá, v prípade ktorých je EÚ najviac závislá od dovozu a pri ktorých došlo k najextrémnejšiemu zvýšeniu cien. Pozastavenie sa navyše bude uplatňovať len dočasne. Pozastavenie neobmedzuje nikoho základné práva; naopak, dočasne ruší povinnosť platiť clo.

    Výber nástroja

    Tento návrh je v súlade s článkom 207 ods. 2 ZFEÚ, v ktorom sa stanovujú opatrenia spoločnej obchodnej politiky. Na základe článku 31 ZFEÚ clá Spoločného colného sadzobníka určuje Rada kvalifikovanou väčšinou na základe návrhu Komisie.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuplatňuje sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Neuplatňuje sa.

    Získavanievyužívanie expertízy

    Neuplatňuje sa.

    Posúdenie vplyvu

    Vzhľadom na výrazné a náhle zvýšenie cien vstupov vo výrobe dusíkatých hnojív, ktoré ešte zhoršila núdzová situácia, ktorú na trhu hnojív vyvolala invázia Ruska – druhého najväčšieho dodávateľa dusíkatých hnojív do EÚ – na Ukrajinu, je dôležité, aby toto nariadenie nadobudlo účinnosť čo najskôr s cieľom podporiť diverzifikáciu dodávok vstupov potrebných na výrobu hnojív a zníženie výrobných nákladov pred blížiacou sa výsadbovou/výsevnou sezónou na jeseň 2022. V súvislosti s predmetným opatrením sa preto posúdenie vplyvu nevykonalo. Očakáva sa však, že navrhované opatrenie zmení profil dodávateľov vstupov pre dusíkaté hnojivá do EÚ a diverzifikácia pomôže odkloniť sa od Ruska.

    Regulačná vhodnosťzjednodušenie

    Toto opatrenie nevedie k zvýšeniu regulačnej záťaže spoločností.

    Základné práva

    Neuplatňuje sa.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Tento návrh nemá finančný vplyv na výdavky, ale má finančný vplyv na príjmy. Clá nevybrané v dôsledku pozastavenia budú predstavovať približne 15 mil. EUR ročne, ak sa opatrenie bude uplatňovať počas celého roka. Opatrenie má trvať o niečo dlhšie ako dva roky, a to do konca roka 2024.

    Negatívny vplyv na tradičné vlastné zdroje rozpočtu predstavuje 11,25 mil. EUR (t. j. 75 % celkovej sumy). Podrobnejšie údaje o vplyve tohto návrhu na rozpočet sa uvádzajú v legislatívnom finančnom výkaze.

    Strata príjmov plynúcich do tradičných vlastných zdrojov sa vyrovná príspevkami členských štátov do vlastného zdroja založeného na hrubom národnom dôchodku (HND).

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

    Online výkazy o vývoji dovozu vstupov pre dusíkaté hnojivá do EÚ je k dispozícii na osobitných webových sídlach Európskej komisie (Eurostat).

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Neuplatňuje sa.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Vzhľadom na mimoriadnu situáciu na trhu Únie s hnojivami je cieľom opatrenia zvýšiť obchodné toky a podporiť diverzifikáciu, pokiaľ ide o dovoz vstupov na výrobu hnojív na báze dusíka, a to dočasným pozastavením dovozných ciel uplatňovaných na tieto výrobky.

    2022/0226 (NLE)

    Návrh

    NARIADENIE RADY,

    ktorým sa mení príloha I k nariadeniu (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 31,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Trh Európskej únie (EÚ)určitými vstupmi pre dusíkaté hnojivá značne závisí od dovozutretích krajín.roku 2021 EÚ doviezla 2,9 milióna ton amoniaku4,7 milióna ton močoviny na výrobu dusíkatých hnojív. Ceny týchto výrobkov saroku 2021 výrazne zvýšili a v aktuálnom roku vzrástli ešte viac.

    (2)V súčasnosti sa značná časť týchto vstupov pre dusíkaté hnojivá dováža do Únietretích krajín, ktoré využívajú preferenčný prístup na trh Únie, takže tento dovoz je od cla oslobodený. Napriek tomu EÚ vo veľkom dováža vstupy pre dusíkaté hnojivá, ktoré majú pôvodkrajinách, na ktoré sa vzťahuje Spoločný colný sadzobník, pričom colné sadzby sasúčasnosti pohybujú od 5,5 do 6,5 %.

    (3)Komisia vo svojom oznámení Európskemu parlamentuRade23. marca 2022názvom „Zaistenie potravinovej bezpečnostiposilnenie odolnosti potravinových systémov“ konštatuje, že na komoditných trhoch sa už pred inváziou Ruska na Ukrajinu prejavil výrazný nárast cien, ktorý poľnohospodárske trhy pociťovali zvyšovaním nákladov na energiehnojivánásledným nárastom cien poľnohospodárskych výrobkov. Komisia si všíma, že invázia na Ukrajinucelosvetové prudké zdražovanie komodít navodili ešte vyšší nárast cien na trhochpoľnohospodárskymi výrobkamiodhalili zraniteľnosť potravinového systému Únie, ktorý sčasti závisí od dovozu hnojív. Zvyšujú sa tým aj náklady výrobcovovplyvňuje to cenu potravín, čo vyvoláva obavy, pokiaľ idekúpnu silu spotrebiteľovpríjmy poľnohospodárov.

    (4)Komisia zdôrazňuje, že náklady na minerálne hnojiváich dostupnosť musia byťkrátkodobého hľadiska prioritou,to až do prechodu na používanie udržateľných typov hnojív alebo metód hnojenia. Odvetvie hnojívEÚ musí mať počas tohto obdobia zabezpečený prístuppotrebnému dovozu vrátane vstupov na výrobu hnojívsamotnej EÚ.oznámení sa tiež zdôrazňuje, že ceny hnojívdodávky pre poľnohospodárov sa budú monitorovať, aby nedošloohrozeniu budúcej úrodyEÚ.

    (5)Vzhľadom na uvedené skutočnosti je vhodné prijať opatrenia na zníženie nákladov, ktorým čelia výrobcovia hnojívEÚ pri dovoze vstupov potrebných na výrobu dusíkatých hnojív.

    (6)V čase nedostatku dusíkatých hnojív na medzinárodných trhoch navyše platí, že clá na dovoz medzivstupov do EÚ (ako je amoniakmočovina) odrádzajú od dodávok na trh EÚporovnaníinými svetovými trhmi, ktoré dovozné clá nemajú. Tento rozdielcolných sadzbách tiež bráni snahámdiverzifikáciu dovozu do EÚ.

    (7)Je preto vhodné dočasne pozastaviť clá podľa Spoločného colného sadzobníka uvedenéčlánku 56 ods. 2 písm. c) nariadenia (EÚ) č. 952/2013 na určité vstupy pre dusíkaté hnojivá. Toto dočasné opatrenie sa uplatňuje na obdobie, počas ktorého sa predpokladá pretrvávajúce narušenie cien na trhochenergioudusíkatými hnojivami, ktoré by malo trvať do konca roka 2024.

    (8)Únia má zároveňsúladečlánkom 21 ods. 3 ZmluvyEurópskej únii zabezpečiť vzájomný súlad medzi rôznymi oblasťami svojej vonkajšej činnosti, ako aj medzi svojou vonkajšou činnosťouostatnými politikami Únie.

    (9)Situácia vo vzťahoch medzi ÚniouRuskou federáciou saposledných rokoch vyvíjala veľmi negatívne, pričomposledných mesiacoch došloosobitnému zhoršeniu, pokiaľ idenerešpektovanie medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie,najmäničím nevyprovokovanúneodôvodnenú inváziu na Ukrajinu.

    (10)Únia ukladá reštriktívne opatrenia voči Ruskej federácii postupne od júla 2014. Európska rada vo svojich záveroch24. februára 2022 uviedla, že nevyprovokovanáneodôvodnená vojenská agresia Ruska voči Ukrajine predstavuje hrubé porušenie medzinárodného právazásad Charty OSNoslabuje európskucelosvetovú bezpečnosťstabilitu.

    (11)Rada naposledy 3. júna 2022 prijala šiesty balík sankcií 1 voči Ruskej federácii za pokračujúcu vojenskú agresiu voči Ukrajinehlásené zverstvá, ktorých sa dopúšťajú ruské ozbrojené sily na Ukrajine.

    (12)Hoci je Ruská federácia členom Svetovej obchodnej organizácie, Únia je na základe výnimiek, ktoré sa uplatňujú podľa Dohodyzaložení Svetovej obchodnej organizácie,najmä článku XXI dohody GATT 1994, oslobodená od povinnosti udeliť výrobkom dovážanýmRuskej federácie výhody poskytované podobným výrobkom dovážanýminých krajín (zaobchádzanie podľa doložky najvyšších výhod).

    (13)Nebolo by teda vhodné povoliť, aby sa na dovozRuskej federácie vzťahovali nulové clázaobchádzanie podľa doložky najvyšších výhod, pokiaľ idevýrobky, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie.

    (14)V posledných rokoch sa zhoršuje aj situácia medzi ÚniouBieloruskom, pretože režim nerešpektuje medzinárodné právo, základné slobodyľudské práva. Bielorusko okrem toho od samého začiatku podporuje ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine, okrem iného tým, že Rusku umožňuje odpaľovať balistické raketybieloruského územia, umožňuje prepravu ruského vojenského personáluťažkých zbraní, tankovvojenských transportérov, umožňuje ruským vojenským lietadlám lietať na Ukrajinubieloruskom vzdušnom priestore, poskytuje čerpacie miestaskladuje ruské zbranevojenské vybavenieBielorusku.

    (15)Únia ukladá reštriktívne opatrenia voči Bielorusku postupne od októbra 2020. Rada 2. decembra 2021 prijala piaty balík sankcií za pokračujúce porušovanie ľudských právinštrumentalizáciu migrantov. Ďalšie balíky sankcií boli prijaté 24. februára, 2. marca, 9. marca a 3. júna 2022 vzhľadom na zapojenie sa Bieloruska do neodôvodnenejnevyprovokovanej ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine. Bielorusko navyše nie je členom Svetovej obchodnej organizácie. Únia preto nie je na základe Dohodyzaložení Svetovej obchodnej organizácie povinná udeliť výrobkomBieloruska zaobchádzanie podľa doložky najvyšších výhod. Okrem toho, ako už bolo uvedené, obchodné dohody umožňujú opatrenia odôvodnené na základe uplatniteľných doložiekvýnimkách, najmä na základe bezpečnostných výnimiek.

    (16)Vzhľadom na uvedené skutočnosti je vylúčenie RuskaBieloruskarozsahu pozastavenia všeobecných ciel, ako sa stanovujetomto nariadení, primeranépovolené pri uplatňovaní Všeobecných pravidiel týkajúcich sa colných sadzieb podľa prílohy Inariadeniu (EHS) č. 2658/87colnejštatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku,najmä jej oddielu 1 časti B ods. 1.

    (17)Dovoz vstupov pre dusíkaté hnojivápôvodomRuskuBielorusku by preto nemal podliehať pozastaveniu ciel. Dovoz výrobkov, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie,RuskaBieloruska by mal naopak naďalej podliehať dovoznému clu, ktorému podliehal predtým,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    1.    V prílohe 1nariadeniu (EHS) č. 2658/87 sa znenie týkajúce sa číselného znaku KN 2814 10 00stĺpci 3 nahrádza takto:

    „5,5 (*)

    _________________

    (*) Colná sadzba sa pozastavuje na všeobecnom základe do 31. decembra 2024 s výnimkou Ruska a Bieloruska, v ktorých prípade sa uplatňuje sadzba 5,5 %, podľa nariadenia Rady 2022/XXXX [číslo tohto nariadenia].“

    2.    V prílohe 1nariadeniu (EHS) č. 2658/87 sa znenie týkajúce sa číselných znakov KN 3102 10 103102 10 90stĺpci 3 nahrádza takto:

    „6,5 (*)

    _________________

    (*) Colná sadzba sa pozastavuje na všeobecnom základe do 31. decembra 2024 s výnimkou Ruska a Bieloruska, v ktorých prípade sa uplatňuje sadzba 6,5 %, podľa nariadenia Rady 2022/XXXX [číslo tohto nariadenia].“

    Článok 2

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa do 31. decembra 2024.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda/predsedníčka
       […]

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    NÁZOV NÁVRHU:

    Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení príloha I k nariadeniu (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku.

    ROZPOČTOVÉ RIADKY:

    Kapitola a článok: kapitola 12, článok 120

    Suma zahrnutá do rozpočtu na rok 2022: 17 912 606 159

    FINANČNÝ VPLYV:

       Návrh nemá finančný vplyv

    X    Návrh nemá finančný vplyv na výdavky, ale má finančný vplyv na príjmy do tradičných vlastných zdrojov,totýchto dôvodov:

    V roku 2021 dosiahla celková hodnota dovozu pod číselným znakom KN 2814 10 00 sumu 1,3 miliardy EUR. Zmluvná colná sadzba pre tento číselný znak KN je 5,5 %. Väčšina tohto dovozu (68 %) bola oslobodená od cla v dôsledku vykonávania dohôd o voľnom obchode. Ďalších 29 % predstavoval dovoz z Ruska, na ktorý sa nebude vzťahovať zníženie cla. Nevybrané clá sa preto odhadujú na 2,1 milióna EUR (1,3 mld. EUR x 3 % podiel na dovoze x 5,5 %) ročne.

    V roku 2021 dosiahla celková hodnota dovozu pod číselnými znakmi KN 3102 10 10 a 3102 10 90 sumu 1,8 miliardy EUR. Zmluvná colná sadzba pre tento číselný znak KN je 6,5 %. Väčšina tohto dovozu (65 %) bola oslobodená od cla v dôsledku vykonávania dohôd o voľnom obchode. Ďalších 24 % predstavoval dovoz z Ruska a Bieloruska, na ktorý sa nebude vzťahovať zníženie cla. Nevybrané clá sa preto odhadujú na 12,9 milióna EUR (1,8 mld. EUR x 11 % podiel na dovoze x 6,5 %) ročne.

    Na základe uvedených skutočností sa vplyv na stratu príjmov pre rozpočet EÚ vyplývajúcu z tohto nariadenia odhaduje na 11,25 mil. EUR ročne [(12,9 mil. EUR + 2,1 mil. EUR = hrubá suma 15 mil. EUR vrátane nákladov na výber) x 0,75].

    V roku 2022 sa vplyv na stratu príjmov do tradičných vlastných zdrojov pre rozpočet EÚ odhaduje na jednu tretinu uvedenej sumy, t. j. 3,8 milióna EUR.

    Strata príjmov plynúcich do tradičných vlastných zdrojov sa vyrovná príspevkami členských štátov do vlastného zdroja založeného na hrubom národnom dôchodku (HND).

    (1)    www.sanctionsmap.eu.
    Top