Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022JC0024

SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o analýze nedostatku investícií do obrany a ďalšom postupe

JOIN/2022/24 final

V Bruseli18. 5. 2022

JOIN(2022) 24 final

SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

o analýze nedostatku investícií do obrany a ďalšom postupe


1.Úvod

Hlavy štátov alebo predsedovia vlád EÚ, ktorí sa stretli 11. marca vo Versailles, sa zaviazali „posilniť európske obranné spôsobilosti“ vzhľadom na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Dohodli sa na týchto bodoch: 1. zvýšiť výdavky na obranu; 2. zintenzívniť spoluprácu prostredníctvom spoločných projektov; 3. odstrániť nedostatkyplniť cieleoblasti spôsobilostí; 4. podporovať inovácie,to aj prostredníctvom civilno-vojenských synergií;5. posilniťrozvíjať náš obranný priemysel vrátane MSP. Okrem toho vyzvali „Komisiu, abykoordináciiEurópskou obrannou agentúrou do polovice mája predložila analýzu nedostatku investícií do obranynavrhla akúkoľvek ďalšiu iniciatívu potrebnú na posilnenie európskej obrannej priemyselnejtechnologickej základne.“ Tieto úlohy boli začlenené aj do Strategického kompasu pre bezpečnosťobranu 1 , ktorý prijala RadaEurópska rada ho schválilamarci 2022.

V tomto oznámení sa poskytuje Európskej rade požadovaná analýza, ktorej účelom je zabezpečiť, aby zvýšené výdavky členských štátov na obranu viedlioveľa silnejšej obrannej technologickejpriemyselnej základni EÚtým ajposilneniu tradičných foriem odstrašovania všetkých potenciálnych nepriateľov. Vychádzajúc najmäoznámenia„obrannom balíku“15. februára 2022 2 ponúka členským štátom nové spôsoby, ako zintenzívniť spoločné obstarávaniezapojiť priemysel do zvyšovania výrobnej kapacity na uspokojenie zvýšených potrieb na základe konsolidovanéhopredvídateľnejšieho dopytu.záverečnej správe Konferenciebudúcnosti Európy sa poukazuje na to, že občania sú si vedomí potreby silnejších opatrení EÚoblasti obrany 3 .

Takéto kroky sú rozhodujúce vzhľadom na závažné dôsledky, ktoré nevyprovokovaná vojenská agresia Ruska voči Ukrajine má na európsku obranu. S návratom vojny do Európy sa potvrdilo, že výdavky na obranu boli už roky nedostatočné, čo viedlo k nahromadeniu medzier a nedostatkov v kolektívnych vojenských zásobách, ako aj k zníženiu priemyselnej výrobnej kapacity. Okrem nápravy tejto situácie sa zvýšením výdavkov na obranu bude musieť naliehavo riešiť aj krátkodobá potreba doplniť a rozšíriť obranné zásoby vrátane kompenzácie vojenskej pomoci poskytnutej Ukrajine.

Členské štáty oznámili zvýšenie svojich rozpočtov na obranutakmer 200 miliárd EUR počas nadchádzajúcich rokov 4 . Aj keď sú tieto zvýšenia nevyhnutné, existuje vážne riziko, žeprípade nekoordinovaného vynakladania prostriedkov sa nepodarí odstrániť existujúce nedostatky. Členské štáty EÚ preto musia nielen zvýšiť, ale aj skvalitniť spoločné investície, ako sa uvádza vo vyhláseníVersailles ajStrategickom kompase. Len spolupráca umožní členským štátom, aby maximalizovali úsporyrozsahučelili vysokým nákladom na špičkové spôsobilostizároveň sa vyhli súťaženiuobmedzenú dodávateľskú kapacituzabránili zbytočnej duplicite.

Podľa skúsenostíminulosti však existuje riziko, že členské štáty sa rozhodnú pre vnútroštátne riešenia,to na základe úvahpriemyslebezpečnosti dodávok, alebo ak vnútroštátne riešenia nebudúdispozícii, môžunaliehavej situácii preferovať „hotové“ 5 riešenia pochádzajúcekrajín mimo EÚ na úkor možných riešenírámci EÚ, ktoré by možno mali rovnaké dodacie lehoty. Obranný priemysel sa môže prikláňaťtomu, aby prioritne zabezpečil dodávky pre vlastnú vláduporovnaní so širšou celoeurópskou zákazníckou základňou. Bez koordináciespolupráce by zvýšené investície prehĺbili fragmentáciu európskeho obranného sektora, obmedzili potenciál spolupráce počas celého životného cyklu vybavenia, zintenzívnili závislosť od vonkajších zdrojovpravdepodobne sťažili interoperabilitu. Krátkodobé akvizície budú maťtomto ohľade dlhodobejší vplyv, čo povediezníženiu trhovej silyušlým príležitostiamnasledujúcich desaťročiach.

Stručne povedané, pretrvávajúce nedostatočné vynakladanie prostriedkov a nedostatočná spolupráca viedli ku kritickým nedostatkom obranných spôsobilostí vo všetkých oblastiach, najmä na vyššej úrovni spektra, ako aj k fragmentácii súvisiaceho priemyslu v Európe. Je nevyhnutné, aby EÚ neopakovala minulé chyby, ktoré viedli k neefektívnosti, duplicite a závislosti, a aby namiesto toho stavala na iniciatívach EÚ v oblasti obrany a nástrojoch rozvoja spôsobilostí, ktoré boli vytvorené v posledných rokoch s cieľom posilniť spoluprácu členských štátov v oblasti obrany. Cieľom týchto iniciatív – najmä Európskeho obranného fondu (EDF) – je znížiť fragmentáciu európskeho obranného trhu a zlepšiť koordináciu obranných politík členských štátov, plánovania a rozvoja spôsobilostí – najmä prostredníctvom stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), koordinovaného ročného hodnotenia obrany (CARD) a plánu rozvoja spôsobilostí (CDP). V Strategickom kompase sa okrem toho vyzýva, aby sa od roku 2022 konali výročné zasadnutia ministrov obrany o iniciatívach EÚ v oblasti obrany zameraných na rozvoj spôsobilostí. Tieto zasadnutia by mal organizovať a predsedať im vysoký predstaviteľ/podpredseda Komisie/vedúci Európskej obrannej agentúry, a to pri plnom využití všetkých existujúcich formátov. Všetky tieto opatrenia sú dôležitými krokmi správnym smerom k riešeniu existujúcich nedostatkov, ale vzhľadom na novú situáciu je potrebné ich ďalej posilniť, najmä pokiaľ ide o spoločné investície a obstarávanie obranných spôsobilostí. Takéto kroky sú rozhodujúce pre to, aby Európa získala silnejšie a interoperabilnejšie obranné spôsobilosti a súčasne posilnila európsku obrannú technologickú a priemyselnú a základňu (European defence technological and industrial base, ďalej aj „EDTIB“), pričom oboje je nevyhnutné na zabezpečenie dlhodobej bezpečnosti a strategickej autonómie Európy.

Celkovým cieľom je preto investovať:

·spoločne – využívaním úsporrozsahu prostredníctvom projektov spoluprácespoločných verejných obstarávaní. Spoločný vývojnákup znižuje cenyzároveň pomôže zabrániť tomu, aby členské štáty súťažiliobmedzené priemyselné zdroje,tým ešte viac zvyšovali ceny alebo vytláčali menšie alebo ohrozenejšie členské štáty, čím sa zabezpečí solidarita. Prejavujú sa podobnosti so situáciouvakcínami proti ochoreniu COVID-19rokoch 2020 – 2021,

·lepšie – podporou členských štátovtom, aby sa zamerali na identifikované priority EÚoblasti spôsobilostí. Tieto priority súsúladeprioritami NATOpreskúmajú sa aj na základe politickýchstrategických usmernení, ktoré poskytuje Strategický kompas. Táto analýza poukazuje na niektoré naliehavé nedostatkyoblasti spôsobilostízmenenom strategickom kontexte, a

·európsky – stimulovaním investícií do obrany, ktoré posilňujú rozvoj priemyslu, dlhodobejšiu priemyselnú kapacituhospodársky rastrámci Únie zvyšovaním konkurencieschopnosti európskeho obranného priemyslu. Posilnenie európskej obrannej technologickejpriemyselnej základne nadobúdazhoršujúcom sa geostrategickom prostredí strategický význam.

To je prospešné aj pre NATO, ktoré zostáva základom kolektívnej obrany svojich členov. Iniciatívy EÚ na podporu spolupráce v oblasti obrany takisto pomáhajú posilniť spravodlivejšie transatlantické rozdelenie záťaže a účinnejší európsky príspevok v rámci NATO. Členské štáty môžu využiť svoj jednotný súbor síl na vnútroštátnej úrovni alebo v rámci EÚ, NATO, OSN alebo akéhokoľvek iného rámca. Priority EÚ v oblasti rozvoja spôsobilostí sú v súlade s prioritami dohodnutými v rámci NATO, pričom sa zohľadňujú rozdiely v povahe a zodpovednosti týchto dvoch organizácií a zabezpečuje sa vzájomné posilňovanie ich úsilia. Rozvoj obranných spôsobilostí je kľúčovým pilierom posilneného dialógu a spolupráce medzi EÚ a NATO dohodnutých v rámci spoločných vyhlásení z rokov 2016 a 2018.

Toto spoločné oznámenie sa zameriava na: a) výdavky na obranu v rámci EÚ; b) nedostatky v spôsobilostiach a priemysle, ktoré je potrebné riešiť, vrátane tých najnaliehavejších; c) spôsoby ich riešenia a d) možnosti posilnenia dodávok obranných spôsobilostí.

2.Výdavky na obranurámci EÚnedostatočné investície

V reakcii na nové bezpečnostné hrozby väčšina členských štátovroku 2022 oznamuje výrazné zvýšenie svojich rozpočtov na obranu,niektorých prípadoch dokonca nad 2 % ich HDP, čo je pokračovaním vzostupného trendu, ktorý sa začal pred niekoľkými rokmi.roku 2020 členské štáty spoločne vynaložili na obranu viac ako 200 miliárd EUR 6 a v roku 2021 sa ich kombinované výdavky podľa odhadov zvýšili na 220 miliárd EUR. Tento nedávny vývoj však nasledoval po dlhšom období výrazného zníženia výdavkov na obranu po hospodárskejfinančnej krízerokoch 2007 – 2008; zo 183 miliárd EURroku 2008 na 159 miliárd EURroku 2014 7 , pričomobnoveniu predkrízovej úrovne došlo ažrokoch 2018 – 2019 (pozri graf ďalej).rokoch 2009 až 2018 predstavovali škrty členských štátov nedostatočné investíciecelkovej výške približne 160 miliárd EURporovnaníúrovňou výdavkovroku 2008 8 .

 

To spolu so štrukturálnym trendom zvyšovania nákladov na obranné systémy a zameraním sa na expedičné operácie v niektorých členských štátoch viedlo k výraznému zníženiu celkového objemu vnútroštátnych ozbrojených síl, množstva vybavenia a zásob, ktoré sú teraz ďalej vyčerpané podporou poskytnutou Ukrajine. V dôsledku toho sa zanedbala spôsobilosť vysoko intenzívnych operácií v plnom rozsahu, zatiaľ čo existujúce nedostatky a chýbajúce špičkové spôsobilosti boli v prípade potreby pokryté spojencami NATO, ktorí nie sú členmi EÚ, najmä USA.

Okrem toho USA –čo je znepokojujúcejšie, aj Rusko – za posledné desaťročie zvýšili svoje rozpočty na obranu oveľa vyššou mierou ako Európa. Je pozoruhodné, že Čínarovnakom období svoj rozpočet zvýšila ešte viac. Od roku 1999 do roku 2021 sa kombinované výdavky EÚ na obranu zvýšili19,7 % v porovnaní so 65,7 % v USA, 292 % v Rusku592 % v Číne 9 . Tieto údaje navyše neodrážajú ani výrazné podhodnotenie výdavkov na obranu zo strany ČínyRuska, pretože kúpna sila ich rozpočtu je vyššia, než by sa mohlo zdaťprepočtu na základe výmenných kurzov. Na základe parity kúpnej sily sa ruský rozpočet na obranu na rok 2021 odhaduje na 178 miliárd USDrozpočet Číny na obranu na 332 miliárd USD 10 . Okrem toho je podiel investícií Spojených štátov, ČínyRuska vo výdavkoch na obranu výrazne vyšší ako podiel členských štátov EÚ.

Hoci pre jednotlivé členské štáty neexistuje žiadny právne záväzný cieľ pre výšku vnútroštátnych výdavkov na obranu, veľká väčšinanich sarámci NATO a/alebo stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) dohodla na zvýšení svojich výdavkov na obranu 11 . Pre lepšiu predstavu možno uviesť, že ak by všetky členské štátyrokoch 2006 až 2020 vynakladali 2 % svojho HDP na obranu, pričom by 20 % z tejto sumy vyčlenili na investície, znamenalo by to približne1 100 miliárd EUR viac na obranu,čoho približne 270 miliárd EUR by pripadalo na investície 12 .

Okrem toho európske výdavky na obranuminulosti viedlinižšej efektívnostiprodukciiporovnanínašimi spojencaminašimi konkurentmi. Nedostatočná spolupráca medzi členskými štátmioblasti obrany stojí podľa odhadov desiatky miliárd EUR ročne 13 . Napriek zvýšeniu výdavkov na európsku obranuroku 2020 bola zaznamenaná nová najnižšia hodnota,to len 11 % 14 spoločne vynaložených investícií, čo je hlboko pod referenčnou hodnotou 35 %, na ktorej sa dohodli členské štátyrámci EDAktorá bola stanovenárámci PESCO,porovnaní89 % vynaloženými na vnútroštátnej úrovni. Nedostatočná spolupráca viedlazbytočnej dupliciteznásobeniu obranných systémov rovnakého druhurámci EÚ. Okrem toho, zatiaľ čoroku 2020 dosiahli kombinované výdavky členských štátov na výskumtechnológieoblasti obrany výšku 2,5 miliardy EUR, predstavujú len 1,2 % ich celkových výdavkov na obranu, čo je výrazne pod referenčnou hodnotou 2 %, ktorá bola dohodnutárámci EDAstanovená ako záväznejší záväzokrámci PESCO 15 .

3.Nedostatkyobrannom priemysle

Európsku obrannú priemyselnú základňu tvorí rozsiahly súbor hlavných dodávateľov, spoločností so strednou trhovou kapitalizácioumalýchstredných podnikov, ktoré vyvíjajúvyrábajú väčšinu vyspelých technológiíobranných spôsobilostí, ktoré potrebujú ozbrojené sily členských štátov,mohli by ich obstarať. Celkový odhadovaný ročný obrat sektora obrany EÚ predstavuje takmer 84 miliárd EUR, čím sa priamo podporuje odhadom viac ako 196 000 vysokokvalifikovaných pracovných miestnepriamo viac ako 315 000 pracovných miest 16 .

Napriek celkovej konkurencieschopnosti odvetvia existujú ťažkostinedostatky. Spoločnosti pôsobiaceoblasti obrany sú stále štruktúrované najmä pozdĺž štátnych hranícťažiaúzkeho vzťahunárodnými vládami. Táto štruktúra trhukombináciinízkymi investičnými výdavkami viedlatomu, že na malých trhoch pôsobí viacero vnútroštátnych subjektov, ktoré preto produkujú malé objemy 17 . Súbor konsolidačných krokov na vnútroštátnejeurópskej úrovni zaostáva za priemyselnou konsolidáciou USA.

Európska obranná priemyselná a technologická základňa je preto naďalej veľmi roztrieštená, najmä mimo leteckého odvetvia a odvetvia rakiet. Tým sa výrazne znižuje jej schopnosť zlepšiť svoju konkurencieschopnosť združovaním výskumu a vývoja a úsporami z rozsahu vo výrobe. Okrem toho existujú aj závislosti v prípade niektorých druhov kľúčového obranného vybavenia, pre ktoré európska obranná technologická a priemyselná základňa neponúka riešenia v rámci EÚ.

Hlavnými príčinami ťažkostí európskej obrannej priemyselnejtechnologickej základne sú už spomínané nedostatočné investície členských štátovroztrieštené výdavky spolu so skutočnosťou, že veľmi významná časť výdavkov členských štátov sa neinvestuje do tejto základne,to ani vtedy, keď jedispozícii produkt vyrobenýEÚ. Odhaduje sa, žerokoch 2007 – 2016 18 sa viac ako 60 % európskeho rozpočtu na obstarávanieoblasti obrany vynaložilo na vojenský dovozkrajín mimo EÚ,čoho vyplývajú kontroly alebo obmedzenia zo strany tretích krajín 19 .

Návrat veľmi intenzívnych konfliktov a zvýšených územných hrozieb si vyžaduje konverziu ekosystému obranného priemyslu v EÚ s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok a v prípade potreby rozšírenie výrobných kapacít alebo väčšiu pripravenosť. Okrem toho, pokiaľ ide o prelomové technológie, ktoré majú potenciál radikálne zmeniť budúce bojiská (napr. umelá inteligencia, kvantové technológie) a budúce vybavenie, opísané základné príčiny ohrozujú konkurencieschopnosť EDTIB z dlhodobého hľadiska a jej schopnosť rozvíjať pokročilé spôsobilosti (napr. hypersonické systémy, kooperačný boj).

4.Nedostatkyspôsobilostiach

V Strategickom kompase sa určila celková ambícia EÚ ako ďalší rozvoj „celospektrálnych bojových síl, ktoré budú pružnémobilné, interoperabilné, technologicky vyspelé, energeticky efektívneodolné“. Zároveň saňom pripomenuli už identifikované kritické nedostatkyspôsobilostiach, ktoré sa musia odstrániť, aby Únia mohla vykonávať celú škálu úloh spoločnej bezpečnostnejobrannej politiky (SBOP) stanovenýchzmluve, najmä úloh, ktoré sa nachádzajú vo vyššom spektre intenzity. Tieto nedostatky sú zahrnuté do priorít stanovených členskými štátmipláne rozvoja spôsobilostíroku 2018, ktorý sa preskúma na základe Strategického kompasuzostane kľúčovým referenčným bodom pre súdržnosť medzi iniciatívami EÚoblasti obrany 20 .

Na riešenie týchto priorít poskytuje Európsky obranný fond finančnú podporu, ktorá prispievarozvoju strategických poskytovateľovhlavných spôsobilostí 21 , pričom členské štáty spolupracujú na ich riešení aj prostredníctvom 60 projektovrámci PESCO.

Komisia a Európska obranná agentúra (EDA) analyzovali nedostatok investícií do obrany. Európska obranná agentúra v tejto súvislosti predložila členským štátom analýzu nedostatku investícií, ktorý sa má odstrániť v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte, a to v troch oblastiach činností: 1. pripravenosť (zlepšenie pripravenosti vrátane doplnenia zásob v súvislosti s podporou pre Ukrajinu); 2. posilnenie existujúcich síl a spôsobilostí; a 3. posilnenie a modernizácia spôsobilostí na základe dohodnutých priorít EÚ v oblasti spôsobilostí a na základe CARD (pozri prílohu).

Vzhľadom na zvýšené bezpečnostné hrozby a vychádzajúc z koordinovanej analýzy Komisie a Európskej obrannej agentúry Komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú zamerať sa na tieto najnaliehavejšie nedostatky v spôsobilostiach, ktoré môže európsky obranný priemysel riešiť:

1.doplnenie zásob: zabezpečiť bojovú pripravenosť ozbrojených sílkoordinovať konkurenčné vnútroštátne požiadavky, zabrániť zvyšovaniu cienzabezpečiť, aby najviac ohrozené krajiny mali prístuppožadovaným spôsobilostiam;

2.nahradenie: postupne vyraďovať existujúce staré systémy zo sovietskej éry, ktoré sa ešte stále používajúozbrojených silách EÚ,nahrádzať ich európskymi riešeniami (napríklad: hlavné bojové tanky, obrnené bojové vozidlá, bojové vozidlá pre pechotu, obrnené osobné transportéry, ťažké delostrelectvo atď.) ako súčasť širšieho úsiliarozšírenie existujúcich spôsobilostípodporu interoperabilityzvýšenie bezpečnosti dodávok;

3.posilnenie: posilniť viacvrstvové systémy protivzdušnejprotiraketovej obrany členských štátov, počnúc systémami stredného dosahunajviac ohrozených členských štátoch. Ochrana obývaných oblastí, vojenských síl a/alebo kritickej infraštruktúry pred vzdušnými hrozbamihrozbami riadených striel je kritickou výzvounovej bezpečnostnej situácii.

Okrem týchto naliehavých nedostatkov v spôsobilostiach Komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú pracovať na týchto strategických strednodobých až dlhodobých spôsobilostiach s cieľom zlepšiť obranné spôsobilosti Európy vzhľadom na pretrvávajúce hrozby:

·Vzdušná doména: Význam rozvojasfunkčnenia dronu „Eurodrone“ so strednou výškou letu (MALE RPAS), ktorý je súčasťou projektovrámci PESCOEurópskeho obranného fondu, sa zvýšil.krátkodobom až strednodobom horizonte sú prioritami modernizáciarozširovanie spôsobilostí na dopĺňanie paliva za letu, modernizáciarozširovanie existujúcich vzdušných flotíl, budovanie viacúrovňovej protivzdušnej obrany, ktorú možno integrovane riadiť, ako aj vývojobstarávanie systémov na obranu proti dronomozbrojených stredne veľkých dronov.strednodobomdlhodobom horizonte je ďalšou oblasťou,ktorej členské štáty plánujú nové investície a v ktorej by koordinovaný prístup pomohol optimalizovať zdroje,to aj vzhľadom na vývoj novej generácie systémov, modernizácia systémov na zabránenie prístupu/uzavretie územiaflotila viacúčelových stíhacích lietadielEÚ.

·Pozemná doména: Modernizáciarozšírenie existujúceho inventára hlavných bojových tankovobrnených bojových vozidiel, ako aj systémov novej generácie sa vzhľadom na návrat rozsiahlychvysoko intenzívnych bojovEurópe stala pre mnohé členské štáty naliehavosťou. Posilnenie schopnosti pozemného boja by malo zahŕňať bojovú podporu, najmä širokú škálu protitankovýchdelostreleckých systémov,dôrazom na presnosť zásahuprotidelostreleckú obranu.

·Námorná doména: Ďalšie posilňovanie námorných síl členských štátov má naďalej zásadný význam vzhľadom na narastajúce sporyČiernom, BaltskomStredozemnom mori, ako aj vzhľadom na potrebu posilniť projekciu silymoci, ale aj spôsobilosti zabránenia prístupu/uzavretia územiapobrežnej obrany. To zahŕňa fregaty, ponorkyhliadkovacie korvety na zaistenie námornej bezpečnosti. Zo strednodobého až dlhodobého hľadiska budú pre spôsobilostioblasti spravodajstva, sledovaniaprieskumu (ISR)pre ochranu námorných komunikačných liniek prínosom prepojené lode najvyššej triedy, ktoré sa rozšíriabezposádkové platformy na kontrolu nad hladinoupod vodouelektronický boj.

·Vesmír (konektivita, sledovanie, ochrana): Vojna na Ukrajine ďalej preukázala význam satelitnej bezpečnej konektivity vrátane európskeho programu vysoko odolnejultrabezpečnej konektivity, ktorého súčasťou je kvantové šifrovanie, ako aj vesmírneho pozorovania Zeme ako kritických faktorov. Jednouvýhod spoluprácetomto kontexte je optimalizácia synergiíprogramom EÚoblasti vesmírnej konektivity. Čoraz väčšou prioritou je aj ochrana vesmírnej infraštruktúry EÚ pred hrozbami (získavanie informáciísituáciikozmickom priestore). Vesmírne zariadenia môžu byť aj kľúčovým faktorom umožňujúcim spoľahlivý systém včasného varovania, ktorý je potrebný na detekciu odpálenia striel (napr. balistických, hypersonických)na ich sledovanie.

·Kybernetická obrana:cieľom čeliť rastúcemu riziku kybernetických útokov štátnych aktérovkontexte geopolitického súperenia by EÚjej členské štáty mohli začať budovať spôsobilosti plnohodnotnej kybernetickej obrany (od výskumu, odhaľovaniaochrany až po reakciu vrátane spôsobilostí aktívnej obrany). To zahŕňa spôsobilosti situačnej informovanostikybernetickom priestorevýmenu informácií [aj na základe možných synergiíinfraštruktúrou centier bezpečnostných operácií (SOC)rámci európskeho kybernetického štítu 22 ], kyberneticky odolnéinteroperabilné velenieriadenie vojenských operáciímisií, kybernetické cvičeniavýcvikkybernetické záložné sily na vnútroštátnej úrovni. EÚ môžetejto súvislosti poskytnúť platformu na spoluprácu medzi útvarmi EÚčlenskými štátmi vrátane synergiípríslušnými programami EÚ.

Vojna na Ukrajine okrem toho opätovne potvrdila význam účinnej a efektívnej logistiky vrátane zabezpečenia, podpory a presunu síl, vybavenia a zásob do dejiska operácií, ako aj z neho a v rámci neho. Komisia urýchlila plnenie rozpočtu na vojenskú mobilitu v rámci Nástroja na prepájanie Európy (NPE) a je pripravená v tejto súvislosti predsunúť finančné prostriedky v rámci obmedzení stanovených vo VFR. Najmä dopravná infraštruktúra si vyžaduje zvýšené investície. Konzultácie s členskými štátmi o ich plánovaných projektoch v oblasti dopravnej infraštruktúry s dvojakým použitím a nadmerný počet žiadostí o spolufinancovanie v prvej výzve na predkladanie návrhov poukazujú na potrebu väčšieho rozpočtu a schopnosť využiť ho. EÚ by mala nadviazať na svoju prácu v oblasti posilnenej vojenskej mobility, posilniť strategickú a taktickú kapacitu prepravy po súši, letecky a po mori, ako aj civilno-vojenské synergie v oblasti dopravy, odolnosti a energetickej efektívnosti a vo všeobecnosti zvýšiť synergie spôsobilostí medzi civilnou ochranou, riadením hraníc a obrannými potrebami.

5.Rámec posilnenej spolupráceoblasti obrany

S cieľom riešiť tieto nedostatky Komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú nasledujúci postup, ako koordinovať a stimulovať spoločné obstarávanie obranného vybavenia, počnúc doplnením existujúcich zásob ako najnaliehavejším krokom. Tento postup by dopĺňal existujúce iniciatívy EÚ v oblasti obrany založené na spolupráci, napríklad v rámci Európskeho obranného fondu a PESCO, ako aj synergie s inými programami EÚ. Európsky obranný priemysel má vo všetkých týchto oblastiach silné spôsobilosti a výrobky, ktoré môže ponúknuť.

Úspech každej obrannej iniciatívy EÚ závisí od záväzku členských štátov lepšie vynakladať prostriedky – investovať, obstarávať a fungovať spoločne a v spoločnom záujme. Navrhovaný prístup založený na spolupráci má zásadný význam pre zefektívnenie a posilnenie európskeho dopytu (programovanie a obstarávanie) aj ponuky (vývoj a výroba) v oblasti obrany.

5.1. Okamžité opatrenia: Osobitná skupina na podporu koordinácie

Vzhľadom na naliehavú potrebu Komisia a vysoký predstaviteľ/vedúci EDA urýchlene zriadia osobitnú skupinu pre spoločné obstarávanie v oblasti obrany, ktorá bude spolupracovať s členskými štátmi s cieľom podporiť koordináciu a zosúladiť ich veľmi krátkodobé potreby v oblasti obstarávania, aby mohli čeliť novej bezpečnostnej situácii. Spočiatku by sa osobitná skupina zameriavala na odstraňovanie konfliktov a koordináciu, aby sa predišlo súťaženiu pri zabezpečovaní dodávok, ktoré by viedlo k prudkému rastu cien z dôvodu nadmernej koncentrácie dopytu v rovnakom čase, k nedostatku dodávok a ťažkostiam pre ohrozenejšie členské štáty zabezpečiť si potrebné vybavenie. Tým by sa zabránilo možným konfliktom spôsobeným súbežnými snahami jednotlivých členských štátov obstarať rovnaké položky. To by mohlo zahŕňať centralizáciu zberu informácií, poskytovanie metodickej podpory a koordináciu alebo riadenie nákupov. Osobitná skupina by vypracovala aj súhrnný odhad potrieb a zmapovala a podporila rozširovanie priemyselných výrobných kapacít EÚ potrebných na uspokojenie týchto potrieb.

Európska obranná agentúra by už mohlarámci osobitnej skupiny a v partnerstveKomisiou uľahčovať takéto veľmi krátkodobé spoločné obstarávanie na základe svojich odborných znalostískúsenostítejto oblasti 23 . Osobitná skupina by takisto koordinovala svoju činnosťosobitným útvarom, ktorý bol zriadenýrámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť/Vojenského štábu EÚcieľom uľahčiť koordináciu vojenskej pomoci Ukrajine, aby podporila členské štáty pri obstarávaní najnaliehavejších položiek potrebných na doplnenie zásob.

5.2. Krátkodobý nástroj EÚ na posilnenie spôsobilostí obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania

Ako už bolo uvedené, bez koordinácie a spolupráce by zvýšené investície členských štátov prehĺbili fragmentáciu európskeho obranného sektora, obmedzili potenciál spolupráce počas celého životného cyklu vybavenia, zintenzívnili závislosť od vonkajších zdrojov a pravdepodobne sťažili interoperabilitu. Krátkodobé akvizície budú mať dlhodobejší vplyv v tomto ohľade, čo povedie k zníženiu trhovej sily a ušlým príležitostiam v nasledujúcich desaťročiach.

Je naliehavo potrebné, aby členské štáty vzhľadom na bezpečnostnú situáciu a už uskutočnené transfery v prospech Ukrajiny obnovili svoju obrannú bojovú pripravenosť. Okrem toho doplnenie zásob materiálu by im umožnilo aj poskytnúť ďalšiu pomoc Ukrajine. V súčasnosti môžu členské štáty, ktoré Ukrajine poskytujú vojenskú pomoc, získať finančnú náhradu prostredníctvom Európskeho mierového nástroja. Pri dopĺňaní svojich zásob a vybavenia by však mali využiť možnosť, aby tak urobili spoločne, pretože by to prinieslo väčšiu hodnotu za vynaložené prostriedky, a to využitím úspor z rozsahu a zlepšením interoperability. Vyžaduje si to aj ďalšie zlepšenie a posilnenie EDTIB.

Na tento účel Komisia navrhne špecializovaný krátkodobý nástroj, ktorý bude vytvorený v duchu solidarity a bude motivovať členské štáty, ktoré sú ochotné spoločne obstarávať, aby odstránili najnaliehavejšie a najkritickejšie nedostatky, najmä tie, ktoré vznikli v dôsledku reakcie na súčasnú agresiu. Nový nástroj by prispel k posilneniu spoločného obstarávania v oblasti obrany a prostredníctvom súvisiaceho financovania zo strany Únie aj k posilneniu a reforme spôsobilostí ich obranného priemyslu. Finančná podpora EÚ by mala stimulovať nové investície členských štátov do obrany a mala by byť prínosom pre európsku priemyselnú základňu a zároveň zabezpečiť schopnosť členských štátov EÚ konať a dosiahnuť väčšiu interoperabilitu.

Nový nástroj by mal byť jednoduchý s jasnými pravidlami vykonávania, ale podmienený tým, že členské štáty splnia konkrétne kritériá, napríklad že sa na spoločnom obstarávaní zúčastnia minimálne tri členské štáty. Pri vykonávaní tohto nového nástroja bude Komisii pomáhať už uvedená osobitná skupina.

Komisia je pripravená investovať do tejto schémy 500 miliónov EUR v priebehu dvoch rokov (2022 – 2024). Na tento účel Komisia navrhne spoluzákonodarcom urýchlené prijatie nariadenia, ktoré umožní zriadenie tohto nástroja a súvisiace zvýšenie rozpočtu.

5.3.    Rámec EÚ pre spoločné verejné obstarávanieoblasti obrany

Okrem krátkodobých naliehavých potrieb spojených s novým modelom bezpečnosti je potrebné pokročiť smerom k rámcu EÚ pre spoločné obstarávanie v oblasti obrany. Európsky obranný fond je účinným nástrojom EÚ na stimulovanie spoločného a kolektívneho výskumu a vývoja v oblasti obrany až po úroveň prototypu. Európska obranná agentúra má právomoc vykonávať spoločné obstarávania a už ich aj vykonáva. Táto právomoc by sa však mala posilniť, aby EÚ mohla naplno využívať potrebnú kapacitu týchto spoločných obstarávaní.

Vzhľadom na to Komisia predloží v treťom štvrťroku 2022 návrh nariadenia o európskom investičnom programe v oblasti obrany (EDIP). V ňom sa stanovia podmienky a kritériá toho, aby členské štáty vytvárali konzorciá, ktoré by sa kvalifikovali ako konzorcium pre európske obranné spôsobilosti (EDCC). V rámci takéhoto konzorcia budú zúčastnené členské štáty spoločne obstarávať pre svoje využitie obranné spôsobilosti, ktoré sú spoločne vyvíjané v rámci EÚ a ktoré by boli oslobodené od DPH. Tento nový nástroj by dopĺňal existujúce súvisiace možnosti pod záštitou EDA, pričom by sa mohol používať aj pri projektoch v rámci PESCO.

Pokiaľ ide o spoluprácu založenú na výskume a vývoji nového výrobku, EDCC by využívalo aj flexibilitu stanovenú v článku 13 písm. c) smernice o verejnom obstarávaní v oblasti obrany, a to prípadne aj pokiaľ ide o neskoršie etapy všetkých alebo niektorých častí životného cyklu výrobku.

Konzorcium EDCC by vytvorilo veľmi silný prvok spolupráce a prinieslo by ďalšie výhody, ako je interoperabilita počas celého životného cyklu, harmonizácia postupov a osnov odbornej prípravy pre prevádzku, údržbu, opravy a generálne opravy, ako aj úspory z rozsahu. Oslobodenie od DPH by sa vzťahovalo aj na prevádzku, údržbu a vyraďovanie z prevádzky, ktoré predstavujú v priebehu životného cyklu obranného vybavenia hlavné náklady. Spôsobilosti obstarané prostredníctvom EDCC by boli k dispozícii na použitie členskými štátmi na vnútroštátnej úrovni alebo v rámci misií a operácií SBOP, ako aj v kontexte OSN alebo NATO. Konzorcium EDCC by mohlo byť aj prostriedkom umožňujúcim synergie a hromadné obstarávanie spôsobilostí relevantných pre potreby EÚ v oblasti civilnej ochrany, riadenia hraníc a obrany.

Nariadenie o EDIP by mohlo slúžiť ako základ pre budúce projekty spoločného rozvoja a verejného obstarávania vo vysokom spoločnom záujme pre bezpečnosť členských štátov a Únie, a v nadväznosti na logiku uvedeného krátkodobého nástroja aj na prípadné súvisiace finančné intervencie Únie na posilnenie európskej obrannej priemyselnej základne, najmä v prípade projektov, ktoré by žiadny členský štát nemohol vypracovať alebo obstarať sám.

5.4. Smerom k spoločnému strategickému plánovaniu a verejnému obstarávaniu v oblasti obrany EÚ

Okrem prostriedkov a nástroja na stimulovanie spolupráce smerom k odberateľom je mimoriadne dôležité, aby sa navrhla ambicióznejšia koordinácia aj v dodávateľskej časti reťazca. Na zabránenie tomu, aby dochádzalo k 27 nekoordinovaným vnútroštátnym prístupom, je potrebná koordinovaná činnosť na úrovni EÚ. Dnešné procesy a prístup nie sú komplexné a neumožňujú dostatočné stanovenie priorít. Keďže členské štáty začnú prispôsobovať svoje procesy plánovania tak, aby zohľadňovali nové bezpečnostné prostredie, je mimoriadne dôležité zaviesť štruktúrovanejší prístup – spoločné strategické plánovanie a obstarávanie EÚ v oblasti obrany – s cieľom koordinovane splniť túto novú ambíciu. Pri tom by sa malo vychádzať z existujúcich procesov a štruktúr a mala by sa zabezpečiť súdržnosť s procesom plánovania NATO.

Na tento účel by sa mohla vytvoriť spoločná funkcia EÚ pre programovanie a obstarávanie v oblasti obrany, do ktorej by boli zapojené členské štáty, vysoký predstaviteľ/vedúci agentúry a Komisia. Zabezpečovala by spoločné komplexné viacročné programovanie – vychádzajúc z viacročnej perspektívy Európskeho obranného fondu, spresnenia potrieb a špecifikácií – a pôsobila by ako centrálna obstarávacia organizácia pre spoločné obstarávanie EÚ a podporovala by členské štáty pri ich spoločnom obstarávaní vrátane nadväzujúcich projektov financovaných z Európskeho obranného fondu.

V tomto ohľade by sa činnosť osobitnej skupiny podľa oddielu 4.1 mohla považovať za pilotný projekt takejto funkcie v budúcnosti.

5.5. Posilnenie európskych obranných priemyselných kapacít

Posilnená európska spolupráca v oblasti obrany si vyžaduje aj pevný akčný plán, ktorý obrannému priemyslu poskytne jasný obraz o investíciách, modernizácii a zvyšovaní výrobnej kapacity EÚ v oblasti obrany a zároveň mu umožní predvídať a riešiť potenciálne prekážky v dodávateľskom reťazci a zaistiť bezpečnosť dodávok EÚ v oblasti obranných spôsobilostí.

Komisia bude podporovať obranný priemysel v jeho úsilí modernizovať svoje výrobné linky a procesy, zvýšiť výrobné kapacity a znížiť kritické závislosti a riešiť kritické prekážky.

V tejto súvislosti Komisia, v prípade potreby v spolupráci s EDA, navrhuje zaviesť niekoľko opatrení:

·dôkladné zmapovanie súčasnýchpotrebných dodatočných priemyselných výrobných kapacít EÚvyužitím úsilia prebiehajúcehorámci priemyselnej stratégiena iných fórach (napr. kľúčové strategické činnosti EDA 24 ). Cieľom by bolo získať spoločný obrazvýrobnej kapacitepotrebách na zaistenie európskej bezpečnosti dodávok do členských štátov vrátane tých, ktoré sú najohrozenejšie,

·zvážiť uľahčenie prístupu obranného priemyslu ku kritickým surovinámďalším kľúčovým komponentomčase krízy vrátane obrábacích strojov potrebných na výrobu. Komisia predloží iniciatívuoblasti kritických surovín vrátane legislatívnych opatrení, ktorej cieľom bude posilniť odolnosťbezpečnosť dodávok EÚ, pokiaľ idekritické suroviny,to ajoblasti obrany,

·zvážiť opatrenia týkajúce sa osobitných zručnostíoblasti obrany vrátane kybernetických zručností, aby sa zabezpečilo, že obranný priemysel bude mať prístuppotrebnej pracovnej sileudrží si ju,to najmäoblasti vedy, technológie, inžinierstvamatematiky (STEM), ako aj vo všetkých ostatných oblastiach súvisiacich so súčasným mimoriadnym úsilímzvýšenie výrobných kapacít. Osobitná pozornosť sa bude venovať prilákaniu všetkých talentovzručností,

·Komisia bude pracovať na ďalších opatreniach (okrem iného na koordinovaných výzvach medzi existujúcimi nástrojmi EÚúvermi EIB) na podporu kritických technológiípriemyselných kapacít prostredníctvom rozvoja strategických projektov,

·Komisia zváži možné zmeny rámca pre výskuminovácieoblasti položiekdvojakým použitímcieľom zlepšiť synergie medzi civilnýmiobrannými nástrojmi.

5.6. Podpora úsilia v oblasti výskumu a vývoja

Programom EÚ v oblasti obranného výskumu a vývoja je v súčasnosti Európsky obranný fond. Vzhľadom na nový bezpečnostný model a bezprecedentné zosúladenie zvyšovania výdavkov na obranu by však Európsky obranný fond mal byť schopný reagovať na nové potreby.

Je mimoriadne dôležité vymedziť dôkladné plánovanie podpory spolupráceoblasti výskumutechnológiívýskumuvývoja 25 , čím sa pripraví pôda pre budúce spoločné obstarávaniespôsobilostizabráni sa vzniku nových závislostí od tretích krajín, ktoré by mohli oslabiť bezpečnosť dodávokbezpečnosť informácií ozbrojených síl EÚ, najmä počas vojenského konfliktu.

Aby sa zabezpečila stimulačná schopnosť Európskeho obranného fondu v kontexte zvýšených vnútroštátnych výdavkov na obranu, Komisia zváži posilnenie jeho rozpočtu v rámci celkového preskúmania priorít pri strednodobom preskúmaní VFR. Okrem toho, ako bolo oznámené vo februárovom obrannom balíku, Komisia skúma možnosti revízie bonusov Európskeho obranného fondu s cieľom ešte viac podporiť spoločné obstarávanie spôsobilostí, rozvoj ktorých sa finančne podporuje z Európskeho obranného fondu.

V neposlednom rade Komisia zatraktívni fond pre nových účastníkov a spoločne s EDA podporí inovácie v oblasti obrany prostredníctvom oznámeného programu EÚ pre inovácie v oblasti obrany. Na tento účel Komisia urýchli iniciatívu CASSINI pre obranu, ktorá bola oznámená v obrannom balíku ako súčasť programu EÚ pre inovácie v oblasti obrany. Jej súčasťou bude mechanizmus kombinovaného financovania v rámci Programu InvestEU, ktorý bude v spolupráci s Európskym investičným fondom podporovať inovácie a zameriavať sa na MSP a podniky so strednou trhovou kapitalizáciou, ktoré vyvíjajú obranné technológie.

5.7. Zvýšenie podpory obrany zo strany EIB

Zvýšená bezpečnostná hrozba, ktorej EÚ čelí,potreba čo najúčinnejšie využívať všetky nástroje, ktoré mádispozícii, si vyžadujú, aby Európska investičná banka zvýšila svoju podporu pre európsky obranný priemyselspoločné obstarávanie nad rámec svojej súčasnej podpory týkajúcej sa položiekdvojakým použitím. Na základe nedávno schválenej strategickej európskej bezpečnostnej iniciatívy (SESI) EIB sa do roku 2027 sprístupnia finančné prostriedky na nekľúčovú obranu, ktoré sa predbežne odhadujú na približne 6 miliárd EUR. Tieto prostriedky budú určené na podporu oblastídobre identifikovanými zlyhaniami trhu (napr. nebudú sa zameriavať na výrobnú kapacitu). Budú určené predovšetkým na výskum, vývojinovácie položiekdvojakým použitím, na infraštruktúru civilnej bezpečnostiprojekty špičkových technológií od „New Space“, umelej inteligenciekvantových technológií až po kybernetickú bezpečnosťbiologickú bezpečnosť 26 . Hneď ako začne fungovať mechanizmus finančnej spolupráce, ktorý iniciovala EDA, zapojenie EIB do tohto mechanizmu sa obmedzí na vývoj technológií dvojakého použitia na podporu cieľov politiky SBOP.

V tejto súvislosti by EIB mohla rozšíriť investície aj na zainteresovaných predkladateľov projektov a partnerov s cieľom podporiť projekty spolupráce v oblasti výskumu a technológií, t. j. projekty realizované spoločne dvoma alebo viacerými členskými štátmi vrátane projektov PESCO. Skupina EIB by podporovala aj posilnenie MSP a malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou v celom dodávateľskom reťazci sprostredkovanými úvermi poskytovanými s finančnými partnermi. Napokon, spoluprácou s predkladateľmi projektov v počiatočných fázach vývoja ich projektu by skupina EIB mohla posilniť životaschopnosť obchodného modelu vznikajúcich technológií, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť obranného priemyslu EÚ.

EIB by mohla zohrávať úlohu aj pri umožňovaní krátkodobého zvýšenia výroby v rámci obranného priemyslu a dlhodobejšieho úsilia o jeho modernizáciu. Na tento účel by bolo potrebné vyzvať EIB a členské štáty (ako jej akcionárov), aby posúdili, či by EIB za súčasných trhových a geopolitických okolností mala rozšíriť svoju podporu na takéto priemyselné projekty súvisiace s obranou, a to v prípade potreby úpravou svojej úverovej politiky.

Opatrenia na podporu európskej spolupráce v oblasti obrany

·Komisiavysoký predstaviteľ/vedúci agentúry bezodkladne zriadia osobitnú skupinu pre spoločné obstarávanieoblasti obrany, ktorá bude koordinovať reakciu EÚ na veľmi krátkodobé naliehavé potreby, najmä doplnenie zásob.

·Komisia zriadi krátkodobý nástroj na posilnenie spôsobilostí európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania.

·Komisia do tretieho štvrťroka 2022 predloží návrh nariadeniaeurópskom investičnom programeoblasti obrany,ktorom sa vymedzia podmienkykritériá na vytvorenie konzorcií pre európske obranné spôsobilosti ako základ pre oslobodenie od DPH pri spoločnom obstarávanínástroj (vrátane možného spolufinancovania) pre európske projektyoblasti obrany vo vysokom spoločnom záujme.

·Vytvoriť spoločnú funkciu EÚ pre programovanieobstarávanieoblasti obrany.

·Komisia navrhne iniciatívuoblasti kritických surovín vrátane legislatívnych opatrenícieľom uľahčiť okrem iného prístup obranného priemyslu ku kritickým surovinám, čím sa posilní odolnosťbezpečnosť dodávok EÚ.

·Komisiarámci celkového preskúmania priorít pri strednodobom preskúmaní VFR zváži posilnenie rozpočtov Európskeho obranného fonduvojenskej mobility prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy.

·Európska investičná banka by mala zvýšiť svoju podporu pre európsky obranný priemyselspoločné obstarávanie nad rámec svojej súčasnej podpory týkajúcej sa položiekdvojakým použitím.

·Komisia bude pracovať na ďalších opatreniach (ako sú koordinované výzvy medzi existujúcimi nástrojmi EÚúvermi EIB) na podporu kritických technológiípriemyselných kapacít prostredníctvom rozvoja strategických projektov.

·Komisia zváži možné zmeny rámca pre výskuminovácieoblasti položiekdvojakým použitím, aby sa zlepšili synergie medzi civilnýmiobrannými nástrojmi.

6.Odporúčania

Komisia a vysoký predstaviteľ/vedúci Európskej obrannej agentúry odporúčajú Európskej rade, aby schválila túto analýzu, ktorá zdôrazňuje potrebu urýchlene a spoločne riešiť krátkodobé a strednodobé nedostatky EÚ v oblasti investícií do obrany, a aby vyzvala:

·Komisiuvysokého predstaviteľa/vedúceho agentúry, aby bezodkladne zriadili osobitnú skupinu pre koordináciu veľmi krátkodobých potrieb obstarávaniaoblasti obranyspolupracovaličlenskými štátmivýrobcami EÚoblasti obranycieľom podporiť spoločné obstarávanie na doplnenie zásob, najmä vzhľadom na podporu poskytovanú Ukrajine,

·Komisiu, aby navrhla krátkodobý nástroj na posilnenie spôsobilostí európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania,

·Komisiu, aby do tretieho štvrťroka 2022 predložila návrh nariadenia, ktorým sa zriaďuje spoločný európsky investičný programoblasti obrany (EDIP) vrátane nástroja na oslobodenie od danepridanej hodnoty (DPH)nástroja pre európske projektyoblasti obrany vo vysokom spoločnom záujme,

·členské štáty, vysokého predstaviteľa/vedúceho agentúryKomisiu, aby vytvorili spoločnú funkciu EÚ pre strategické programovanieobstarávanieoblasti obrany,

·Komisiu, aby navrhla ďalšie opatrenia na zmapovanie aktuálnychpotrebných dodatočných výrobných kapacítna posilnenie kapacityodolnosti európskeho odvetvia obranných technológiíobranného priemyslu,

·EIB, aby posúdila, či by za súčasných trhovýchgeopolitických okolností mala zvýšiť svoju podporu európskej obrany vrátane kapacity priemyselnej výroby,prípade potreby úpravou svojej úverovej politiky,vyzvala členské štáty, teda svojich akcionárov, aby tento proces podporili.

(1)      Rada Európskej únie 7371/22.
(2)      Najmä: oznámenie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónov: „Príspevok Komisieeurópskej obrane“ [COM(2022) 60 final]15. februára 2022. 
(3)

      https://futureu.europa.eu/pages/reporting?format=html&locale=sk .

(4)      Agregované na základe informáciíotvorených zdrojov.
(5)      Obranný priemysel vo všeobecnosti vyrába len na základe pevnej objednávkynemá dostupné zásoby finálnych výrobkov. Pojem „hotové“ výrobky sa vzťahuje na už existujúce výrobky na rozdiel od vývoja nového vybavenia.
(6)      Údaje EDA: eda-defence-data-report-2019-2020.pdf (europa.eu) (Dánsko nie je zahrnuté).
(7)      Údaje EDAobrane za roky 2019 – 2020,stálych cenáchroku 2020.
(8)      Údaje EDA založené na koordinovanom ročnom hodnotení obrany (CARD).
(9)      SIPRI.
(10)      Zdroj: publikácia Military Balance, 2022.
(11)      Záväzkom PESCO č. 1 je „pravidelne zvyšovať rozpočty na obranureálnom vyjadrení, aby sa dosiahli dohodnuté ciele“.roku 2006 ministri obrany NATO dohodli na cieli vynakladať 2 % národného HDP na obranu,toho 20 % na investície.roku 2014 sa hlavy štátovpredsedovia vlád na samite vo Walese dohodli, žepriebehu desiatich rokov sa budú usilovaťsplnenie usmernenia pre výdavky na obranu vo výške 2 % HDP.
(12)      Oba odhady sú založené na údajoch EDA (Dánsko nie je zahrnuté).
(13)       Európsky obranný fond (EDF) (europa.eu) .
(14)    Údaje poskytnuté 11 členskými štátmi.
(15)      https://eda.europa.eu/docs/default-source/brochures/eda---defence-data-report-2019-2020.pdf
(16)      Zdroj: Odhad EDA založený na údajoch Európskeho združenia leteckého, kozmickéhoobranného priemyslu (ASD).
(17)      Najväčšou spoločnosťou je Airbus (transeurópska spoločnosť), za ktorou nasleduje niekoľko väčších spoločností vo Francúzsku, Taliansku, NemeckuŠvédsku. Väčšinu obranných technologickýchpriemyselných základní členských štátov tvoria menší výrobcovia platforiem, dodávatelia vybaveniasubdodávatelia. Celkový počet MSPEÚ, ktoré pôsobia vo viacúrovňovýchčasto cezhraničných dodávateľských reťazcochoblasti obrany, sa odhaduje na 2 500. Ich výrobky slúžia zákazníkomoblasti pozemnej (39,6 %), leteckej (30,5 %), námornej (18,7 %), kybernetickej (7,8 %)vesmírnej (3,4 %) obrany.
(18)      Okrem roku 2013 (údaje USAdanom roku nebolidispozícii); údajedovoze/vývoze zahŕňajú aj Spojené kráľovstvoDánsko [zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí USA (citované„The poison pill: EU defence on US terms?“, EUISS, D. Fiott)]; údaje EÚ zahŕňajú Spojené kráľovstvo, ale nezahŕňajú Dánsko (zdroj: údaje EDAobrane upravené prepočítavacími koeficientmi Eurostatu).
(19)      Napríklad prostredníctvom programu USA European Recapitalization Incentive Program (ERIP), ktorý bol zriadenýroku 2018cieľom stimulovať nahradzovanie pôvodného sovietskeho vybavenia.rámci neho sa niektorým európskym krajinám poskytli granty vo výške 277 miliónov USD, čo umožnilo predaj zbraníUSAhodnote 2,5 miliardy USD.
(20)    Plán rozvoja spôsobilostí (CDP) je nástrojom EÚ na stanovenie priorít rozvoja obranných spôsobilostí. Zohľadňujú saňom vojenské nedostatky súvisiacevojenskou SBOP (t. j. operácierozsahu pôsobnosti článku 43 ZmluvyEÚ) zistenérámci procesu hlavného cieľa, ako aj skúsenosti získané počas misiíoperácií, pričom sa prihliada aj na strednodobé až dlhodobé technologické trendyvnútroštátne potrebyoblasti obrany. Proces hlavného cieľa je zavedeným rámcom na identifikáciu vojenských nedostatkov (cieleoblasti spôsobilostívysokým dosahom, HICG) na základe ilustratívnych scenárov odvodenýchúrovne vojenských ambícií pre spoločnú bezpečnostnúobrannú politiku. Tieto cieleoblasti spôsobilostívysokým dosahom prispievajú do plánu rozvoja spôsobilostí.koordinovanom ročnom hodnotení obrany (CARD) sa monitoruje, ako členské štáty plnia tieto priority vo svojom vnútroštátnom plánovaníoblasti obrany, aby sa zmapovali možnosti spolupráce. Doteraz bolo identifikovaných šesť konkrétnych „ťažiskových oblastí“ spolupráce,to: hlavný bojový tank, bojový systém vojaka, trieda európskeho hliadkovacieho hladinového plavidla, systém pre boj proti bezpilotným leteckým systémom, obrana vo vesmírevojenská mobilita. Toto úsilie jesúladepožiadavkami vyplývajúcimipríslušných procesov NATO, najmäprocesu obranného plánovania NATO,posilní pripravenosť, spoľahlivosťinteroperabilitu jednotného súboru síl členských štátov.
(21)      Napríklad projekt „European MALE RPAS“ (Európsky systém diaľkovo pilotovaných lietadiel so strednou výškou letudlhým doletom), protidronové systémy, kapacita na získavanie informáciísituáciikozmickom priestore, systémy včasného varovania, nová generácia pozemných systémov presne navádzaných zbraní, vývoj technológiísystémov kybernetickej obranypodpora projektov inovačných malýchstredných podnikov.
(22)    Spoločné oznámeniestratégii kybernetickej bezpečnosti EÚdigitálnej dekáde [JOIN(2020) 18 final], oddiel 1.2; stratégia kybernetickej bezpečnosti je súčasťou celkového prístupu bezpečnostnej únie.
(23)      Podľa článku 42 ods. 3 ZEÚ sa EDA označuje ako „[a]gentúra pre oblasť rozvoja obranných spôsobilostí, výskumu, nadobúdaniavyzbrojovania...“. Úlohy EDA sú vymedzenéčlánku 45 ZEÚ,ktorom sa uvádza, že úlohou Európskej obrannej agentúry podliehajúcej vedeniu Rady je „... b) podporovať harmonizáciu operačných potriebprijímanie efektívnychkompatibilných metód nadobúdania...“.
(24)    Kľúčové strategické činnosti EDA zvyšujú informovanosťpodporujú spoločné porozumenie členských štátov, inštitúcií EÚaktérov obranného priemyslu, pokiaľ idepriemyselnétechnologické oblasti, ako aj zručnostikompetencie,ktorých by závislosť od subjektovkrajín mimo EÚ mohla ohroziť slobodu konania EÚoblasti obrany.
(25)    So zohľadnením existujúcich iniciatív, ako je zastrešujúca agenda strategického výskumujej technologické stavebné prvky vypracovanérámci Európskej obrannej agentúry.
(26)      Výročná konferencia Európskej obrannej agentúry na tému „Inovácieeurópskej obrane“, 7. 12. 2021.
Top