Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0352

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v súvislosti s Dohovorom o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku v prípade rozhodnutia o vymedzení a odporúčania o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov (chránená morská oblasť NACES)

    COM/2021/352 final

    V Bruseli30. 6. 2021

    COM(2021) 352 final

    2021/0173(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v súvislosti s Dohovorom o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku v prípade rozhodnutia o vymedzení a odporúčania o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov (chránená morská oblasť NACES)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.Predmet návrhu

    Tento návrh sa týka rozhodnutia, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie v Komisii pre ochranu morského prostredia severovýchodného Atlantiku v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o vymedzení a odporúčania o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov (chránená morská oblasť NACES) v rámci Dohovoru o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku (ďalej len „dohovor OSPAR“).

    2.Kontext návrhu

    2.1.Dohovor OSPAR

    Dohovor OSPAR sa zameriava na ochranu morskej oblasti severovýchodného Atlantiku pred nepriaznivými účinkami ľudskej činnosti, pričom jeho cieľom je chrániť ľudské zdravie a zachovať morské ekosystémy a kde je to prakticky možné, obnoviť poškodené morské oblasti. Podpísalo ho 16 zmluvných strán: Belgicko, Dánsko, EÚ 1 , Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko a Švédsko. Na ministerskom stretnutí osloskej a parížskej komisie konajúcom sa 22. septembra 1992 v Paríži bol predmetný dohovor otvorený na podpis a platnosť nadobudol 25. marca 1998.

    2.2.Komisia OSPAR

    Komisia OSPAR (zriadená podľa článku 10 dohovoru) pozostáva zo zástupcov každej zmluvnej strany; schádza sa v pravidelných intervaloch a vždy v prípade zvláštnych okolností. K jej úlohám patrí dohľad nad plnením dohovoru a skúmanie stavu morskej oblasti, účinnosti prijatých opatrení, priorít a potreby dodatočných alebo odlišných opatrení.

    Podľa článku 20 dohovoru má každá zmluvná strana v komisii jeden hlas. EÚ disponuje počtom hlasov rovnajúcim sa počtu jej členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru. EÚ nevykonáva svoje hlasovacie právo v prípadoch, keď toto právo vykonávajú jej členské štáty, a naopak.

    Podľa článku 15 ods. 3 dohovoru prijíma komisia zmenu dohovoru jednomyseľne všetkými hlasmi zmluvných strán.

    2.3.Pripravované akty komisie OSPAR

    Komisia OSPAR má 1. októbra 2021 počas ministerského stretnutia v rámci svojho výročného zasadnutia prijať rozhodnutie o vymedzení a odporúčanie o spravovaní chránenej morskej oblasti NACES (ďalej len „pripravované akty“).

    V plánovanom rozhodnutí OSPAR o vymedzení sa zriaďuje chránená morská oblasť NACES uvedením zemepisných súradníc (zemepisná šírka/zemepisná dĺžka) jej hraníc. Cieľom plánovaného odporúčania OSPAR o spravovaní chránenej morskej oblasti NACES je usmerňovať zmluvné strany dohovoru OSPAR pri prijímaní opatrení na ochranu a zachovanie morských vtákov a ekosystémov vrátane ich biodiverzity a procesov, ktoré podporujú tieto populácie v súlade so všeobecnými a s osobitnými cieľmi ochrany stanovenými v prílohe k tomuto odporúčaniu.

    Podporné vedecké analýzy, ktoré boli dokončené s cieľom určiť význam tejto oblasti ako miesta na hľadanie potravy pre morské vtáky, sú uvedené v komplexnom dokumente uverejnenom v decembri 2020 2 . V prípade vyhlásenia by navrhovaná chránená morská oblasť bola najväčšou chránenou morskou oblasťou v sieti OSPAR s rozlohou takmer 600 000 km2 (rozloha Francúzska) a stala by sa ôsmou spoločne vyhlásenou chránenou morskou oblasťou v oblasti mimo vnútroštátnej jurisdikcie v rámci morskej oblasti v zmysle dohovoru OSPAR.

    3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

    Opakovane sa uznala potreba ochrany morskej biodiverzity a ekosystémov, a to aj v morských oblastiach mimo vnútroštátnej jurisdikcie. V záveroch Rady o oznámení Komisie „Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 – Prinavrátenie prírody do našich životov“ prijatom v októbri 2020, sa vyzýva, aby sa na 15. konferencii zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite stanovili vysoké ambície, a víta sa cieľ ochrany minimálne 30 % morských oblastí EÚ, z ktorých jedna tretina je prísne chránená a predstavuje 10 % mora EÚ. Tiež sa v nich zdôrazňuje, že ide o cieľ, ktorý majú členské štáty dosiahnuť spoločne, a uznávajú naliehavú potrebu zintenzívniť úsilie s cieľom zabezpečiť účinné spravovanie všetkých chránených oblastí, vymedziť jasné ciele a opatrenia v oblasti ochrany a primerane ich monitorovať a posilňovať. Okrem toho sa v nich zdôrazňuje aj význam hľadania synergií a súvisiacich prínosov s mnohostrannými environmentálnymi dohodami týkajúcimi sa biodiverzity, ako je OSPAR, a začlenenia aspektov a cieľov biodiverzity do príslušných medzinárodných a regionálnych procesov. V tejto súvislosti potvrdzujú, že EÚ podporuje uzavretie ambicióznej právne záväznej medzinárodnej dohody o morskej biodiverzite v oblastiach mimo vnútroštátnej jurisdikcie (BBNJ) podľa Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve (UNCLOS) v roku 2021. Nakoniec sa v nich znova potvrdzuje, že EÚ podporuje vyhlásenie troch rozsiahlych chránených morských oblastí v južnom oceáne v rámci Komisie pre zachovanie živých antarktických morských zdrojov.

    Vzhľadom na zasadnutie ministrov OSPAR, ktoré sa uskutoční v októbri, je pozícia Únie potrebná, pretože plánované rozhodnutie OSPAR o vymedzení, ktoré sa má prijať spolu s odporúčaním o spravovaní danej chránenej morskej oblasti, je právne záväzným textom. Aj keby odporúčanie nebolo právne záväzné, navrhuje sa, aby sa pozícia Únie vzťahovala na obidva „pripravované akty“ vzhľadom na to, že sú úzko prepojené. Keďže uľahčia realizáciu medzinárodných záväzkov a ambícií EÚ a zlepšia ochranu životného prostredia, navrhuje sa, aby Únia podporila prijatie rozhodnutia a odporúčania.

    4.Právny základ

    4.1.Procesnoprávny základ

    4.1.1.Zásady

    V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.“

    Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán.

    4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

    Komisia OSPAR je orgán zriadený dohodou, konkrétne dohovorom OSPAR.

    Rozhodnutie, ktoré má komisia OSPAR prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami, pretože všetky rozhodnutia OSPAR sú podľa dohovoru OSPAR pre zmluvné strany právne záväzné (článok 13 ods. 2). Hoci odporúčania nie sú právne záväzné, v tomto prípade odporúčanie OSPAR o spravovaní chránenej morskej oblasti NACES úzko súvisí s rozhodnutím OSPAR o vymedzení, a preto je vhodné, aby sa na ne vzťahovala rovnaká pozícia Únie.

    Pripravovanými aktmi sa nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec dohovoru OSPAR.

    Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

    4.2.Hmotnoprávny základ

    4.2.1.Zásady

    Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa prijíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

    4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

    Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú ochrany životného prostredia.

    Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 192 ods. 1 ZFEÚ.

    4.3.Záver

    Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 192 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

    2021/0173 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v súvislosti s Dohovorom o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku v prípade rozhodnutia o vymedzení a odporúčania o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov (chránená morská oblasť NACES)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 192 ods. 1 v spojení s článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Dohovor o ochrane morského prostredia severovýchodného Atlantiku 3 (ďalej len „dohovor“), ktorého je Únia zmluvnou stranou, nadobudol platnosť 25. marca 1998.

    (2)Podľa článku 10 ods. 3 dohovoru môže Komisia zriadená podľa článku 10 ods. 1 dohovoru (ďalej len „komisia OSPAR“) prijímať rozhodnutia a odporúčania v súlade s článkom 13 dohovoru.

    (3)Komisia OSPAR má na svojom 24. zasadnutí 1. októbra 2021 prijať rozhodnutie o vymedzení a odporúčanie o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov („chránená morská oblasť NACES“).

    (4)Pripravovaným rozhodnutím komisie OSPAR sa zriadi chránená morská oblasť NACES tak, že sa v ňom uvedú jej hranice.

    (5)Cieľom plánovaného odporúčania komisie OSPAR je usmerňovať zmluvné strany pri ich činnostiach a pri prijímaní opatrení na dosiahnutie cieľov ochrany stanovených v prílohe k danému odporúčaniu.

    (6)Medzi dvoma plánovanými aktmi komisie OSPAR existuje úzke prepojenie, a preto je vhodné, aby sa na ne vzťahovala rovnaká pozícia Únie.

    (7)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v mene Únie zaujať v komisii OSPAR, keďže rozhodnutie, ktoré táto komisia prijme, bude pre Úniu záväzné,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pozícia, ktorá sa má v mene Únie zaujať na 24. zasadnutí komisie OSPAR, je podporiť prijatie rozhodnutia o vymedzení a odporúčania o spravovaní chránenej morskej oblasti Severoatlantického prúdu a podmorskej hory Evlanov (chránená morská oblasť NACES).

    Článok 2

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Rozhodnutie Rady 98/249/ES zo 7. októbra 1997 o uzavretí Dohovoru o ochrane morského prostredia v severovýchodnom Atlantiku (Ú. v. ES L 104, 3.4.1998, s. 1).
    (2)     https://www.ospar.org/documents?v=43885 .  
    (3)    Ú. v. ES L 104, 3.4.1998, s. 2.
    Top