Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0755

    Návrh ODPORÚČANIE RADY, ktorým sa mení odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1632, pokiaľ ide o koordinovaný prístup na uľahčenie bezpečného cestovania počas pandémie COVID-19 v schengenskom priestore

    COM/2021/755 final

    V Bruseli25. 11. 2021

    COM(2021) 755 final

    2021/0398(NLE)

    Návrh

    ODPORÚČANIE RADY,

    ktorým sa mení odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1632, pokiaľ ide o koordinovaný prístup na uľahčenie bezpečného cestovania počas pandémie COVID-19 v schengenskom priestore

    (Text s významom pre EHP)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Únia má vytvoriť priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, v ktorom sa zabezpečí absencia kontrol osôb na vnútorných hraniciach. Podľa schengenského acquis sa môžu vnútorné hranice prekračovať kdekoľvek bez toho, aby sa vykonávala kontrola osôb, a to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. To zahŕňa štátnych príslušníkov tretích krajín s oprávneným pobytom v EÚ a štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí oprávnene vstúpili na územie členského štátu, ktorí sa môžu slobodne pohybovať na území všetkých ostatných členských štátov nie dlhšie ako 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia.

    V reakcii na pandémiu COVID-19 členské štáty prijali rôzne a často rozdielne opatrenia s cieľom obmedziť šírenie vírusu, pričom niektoré z nich mali vplyv aj na právo štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na území Únie alebo v nej majú oprávnený pobyt, voľne cestovať medzi územiami členských štátov, ako napríklad obmedzenia vstupu alebo požiadavky, aby cezhraniční cestujúci boli testovaní na infekciu vírusom SARS-CoV-2. Členské štáty sú pri prijímaní a uplatňovaní obmedzení voľného pohybu povinné dodržiavať zásady práva EÚ, najmä zásadu proporcionality a nediskriminácie.

    Jednostranné opatrenia v tejto oblasti spôsobili výrazné narušenia, pretože podniky, občania, rezidenti a návštevníci čelili širokému spektru odlišných a rýchlo sa meniacich opatrení. To je obzvlášť škodlivé v situácii, keď je už európske hospodárstvo týmto vírusom výrazne postihnuté. Táto rozbiehavosť môže ohroziť aj dôveru verejnosti k opatreniam v oblasti zdravia, najmä k očkovaniu, čo by zas mohlo zhoršiť epidemiologickú situáciu.

    S cieľom zabezpečiť lepšiu koordináciu medzi členskými štátmi Rada na základe návrhu Komisie prijala 13. októbra 2020 odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1475koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19 1 .odporúčaní Rady sa stanovil koordinovaný prístuptýchto kľúčových oblastiach: uplatňovanie spoločných kritériíprahových hodnôt pri rozhodovanítom, či zaviesť obmedzenia voľného pohybu, mapovanie rizika prenosu ochorenia COVID-19 na základe dohodnutého farebného kódu,koordinovaný prístup, pokiaľ ideprípadné opatrenia, ktoré sa môžu primerane uplatňovať na osoby pohybujúce sa medzi oblasťamizávislosti od úrovne rizika prenosuuvedených oblastiach. Toto odporúčanie Rady bolo neskôr aktualizované vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie 2 .

    Pokiaľ ideštátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na území EÚ alebonej majú oprávnený pobyt, Rada súbežne 30. októbra 2020 prijala odporúčanie (EÚ) 2020/1632koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19schengenskom priestore 3 .

    S cieľom uľahčiť bezpečný voľný pohyb počas pandémie COVID-19 Európsky parlamentRada prijali 14. júna 2021 nariadenia (EÚ) 2021/953(EÚ) 2021/954digitálnom COVID preukaze EÚ. Preukázalo sa, že digitálny COVID preukaz EÚ je základným nástrojom na pomoc pri obnove cestovaniarámci Únie. 4 Aby sa čo najlepšie využil rámec pre digitálny COVID preukaz EÚ, Radaten istý deň zmenila aj odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1475 5 . Podľa zmenených pravidiel by mali byť zaočkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali ochorenie, vyňatéobmedzení uplatňovanýchsúladetýmto odporúčaním.

    Zavádzanie digitálneho COVID preukazu EÚ od júna 2021 postupuje rýchlym tempom.13. októbru 2021 členské štáty vydali viac ako 591 miliónov digitálnych COVID preukazov EÚ,toho 437 miliónov potvrdeníočkovaní, 144 miliónov potvrdenívykonaní testu10 miliónov potvrdeníprekonaní ochorenia. 6 Digitálny COVID preukaz EÚ je teda široko dostupnýspoľahlivo uznávaný nástroj na uľahčenie voľného pohybu počas pandémie ochorenia COVID-19. Podľa prieskumu Eurobarometra zverejnenéhoseptembri 2021 sa približne dve tretiny (65 %) respondentov zhodli, že digitálny COVID preukaz EÚ je najbezpečnejším spôsobom, ako slobodne cestovaťEurópe počas pandémie ochorenia COVID-19. 7 Takmer všetky členské štáty používajú digitálny COVID preukaz EÚ aj na domáce účely.

    Rámec pre digitálny COVID preukaz EÚ úspešne používajú nielen členské štáty EÚ, tri krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru 8 , ktoré nie sú členmi EÚ,Švajčiarsko 9 , ale aj čoraz väčší počet tretích krajín 10 , pričom sa očakáva, žebudúcnosti sa pripoja ďalšie tretie krajiny. Rámec pre digitálny COVID preukaz EÚ je teda jediným rozsiahlym systémom prevádzkovaným na medzinárodnej úrovni. 11

    Zároveň pretrváva náročná epidemiologická situáciaÚnii, ktorá sa vyznačuje vysokourastúcou celkovou mierou oznámených prípadov, čo odôvodňuje zachovanie opatrení zameraných na ochranu verejného zdravia. Európske centrum pre prevenciukontrolu chorôb (ECDC) odporúča ďalšie zvýšenie zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 vo všetkých oprávnených vekových skupinách, ako aj zachovanie nefarmaceutických opatrení, ako napríklad používanie rúšok, lepšie vetranieuzavretých priestorochopatrenia na obmedzenie fyzického kontaktu, ako hlavných nástrojov na obmedzenie ďalšieho šírenia vírusujeho variantov. 12

    Komisia 25. novembra 2021 prijala návrh odporúčania Radykoordinovanom prístupe na uľahčenie bezpečného voľného pohybu počas pandémie COVID-19, ktorým sa nahrádza odporúčanie (EÚ) 2020/1475 13 . Komisiaňom navrhuje prispôsobiť koordinovaný prístup vzhľadom na dva dôležité trendy, ktoré majú vplyv na epidemiologickú situáciu. Po prvé zaočkovanosť sa výrazne zvýšilapo druhé zavádzanie digitálneho COVID preukazu EÚ, ktorý je dostupný aj pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na území EÚ alebonej majú oprávnený pobyt, postupuje rýchlym tempom. Dôvod predkladaného návrhu je ďalej vysvetlenýnávrhu Komisie na odporúčanie Radykoordinovanom prístupe na uľahčenie bezpečného voľného pohybu počas pandémie COVID-19, ktorým sa nahrádza odporúčanie (EÚ) 2020/1475 14 .

    V dôsledku toho a takisto s cieľom zabezpečiť konzistentnosť by sa odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1632 malo zmeniť tak, aby odkazovalo na nové odporúčanie po jeho prijatí.

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    Toto odporúčanie slúži na vykonávanie existujúcich ustanovení týkajúcich sa obmedzení cestovania v rámci schengenského priestoru z dôvodov verejného zdravia.

    Súladostatnými politikami Únie

    Toto odporúčanie je v súlade s ostatnými politikami Únie vrátane tých, ktoré sa týkajú voľného pohybu občanov Únie, ochrany verejného zdravia a absencie kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITAPROPORCIONALITA

    Právny základ

    Zmluva o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), a najmä jej článok 77 ods. 2 písm. c) a e) a článok 292.

    Subsidiarita

    Článkom 292 ZFEÚ sa Rade umožňuje prijímať odporúčania. Podľa tohto ustanovenia Rada koná na návrh Komisie vo všetkých prípadoch, v ktorých zmluvy ustanovujú, že prijíma akty na návrh Komisie.

    To platí aj v súčasnej situácii, keďže je potrebný konzistentný prístup, aby sa zabránilo narušeniam spôsobeným jednostrannými a nedostatočne koordinovanými opatreniami obmedzujúcimi cestovanie v rámci schengenského priestoru. V článku 77 ods. 1 písm. a) ZFEÚ sa stanovuje, že Únia má vytvoriť priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, v ktorom sa zabezpečí absencia kontrol osôb na vnútorných hraniciach. Podľa schengenského acquis sa môžu vnútorné hranice prekračovať kdekoľvek bez toho, aby sa vykonávala kontrola osôb, a to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. To zahŕňa štátnych príslušníkov tretích krajín s oprávneným pobytom v EÚ a štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí oprávnene vstúpili na územie členského štátu, ktorí sa môžu slobodne pohybovať na území všetkých ostatných členských štátov nie dlhšie ako 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia.

    Okrem toho sa v článku 77 ods. 2 písm. c) a e) (ZFEÚ) stanovuje, že podmienky, za ktorých môžu štátni príslušníci tretích krajín voľne cestovať v rámci Únie, a absenciu akýchkoľvek kontrol osôb bez ohľadu na štátnu príslušnosť pri prekračovaní vnútorných hraníc stanovuje Európsky parlament a Rada v súlade s riadnym legislatívnym postupom, pričom podliehajú obmedzeniam a podmienkam ustanoveným v zmluvách a v opatreniach prijatých na ich vykonanie.

    Podľa článku 168 ods. 6 môže Rada na návrh Komisie prijímať aj odporúčania na účely zabezpečenia vysokej úrovne ochrany ľudského zdravia pri stanovení a uskutočňovaní všetkých politík a činností Únie.

    Proporcionalita

    Prijatie jednostranných alebo nekoordinovaných opatrení pravdepodobne povedie k nejednotným a fragmentovaným obmedzeniam cestovania v rámci schengenského priestoru a vyvolá neistotu pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí oprávnene vstúpili na územie členského štátu a ktorí môžu voľne cestovať na území všetkých ostatných členských štátov. Návrh neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné a primerané na dosiahnutie zamýšľaného cieľa.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMIPOSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuvádza sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    V návrhu sa zohľadňujú diskusie s členskými štátmi, ktoré sa uskutočnili v pravidelných intervaloch, dostupné informácie o vyvíjajúcej sa epidemiologickej situácii a relevantné dostupné vedecké dôkazy.

    Posúdenie vplyvu

    Neuvádza sa.

    Základné práva

    Neuvádza sa.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Žiadny

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Neuvádza sa.

    2021/0398 (NLE)

    Návrh

    ODPORÚČANIE RADY,

    ktorým sa mení odporúčanie Rady (EÚ) 2020/1632, pokiaľ ide o koordinovaný prístup na uľahčenie bezpečného cestovania počas pandémie COVID-19 v schengenskom priestore

    (Text s významom pre EHP)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 77 ods. 2 písm. c) a e) a článok 292 prvú a druhú vetu,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Podľa článku 67 ZFEÚ má Únia vytvoriť priestor slobody, bezpečnostispravodlivosti,ktorom sa zabezpečí absencia kontrol osôb na vnútorných hraniciach. Podľa schengenského acquis sa môžu vnútorné hranice prekračovať kdekoľvek bez toho, aby sa vykonávala kontrola osôb,to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. To zahŕňa štátnych príslušníkov tretích krajínoprávneným pobytomštátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí oprávnene vstúpili na územie členského štátu, ktorí môžu slobodne cestovať na území všetkých ostatných členských štátovtrvaní najviac 90 dnírámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia.

    (2)Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (ďalej len „WHO“) 30. januára 2020 vyhlásil stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významusúvislosticelosvetovou pandémiou nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. WHO 11. marca 2020 dospelazáveru, že ochorenie COVID-19 možno charakterizovať ako pandémiu.

    (3)S cieľom obmedziť šírenie vírusu SARS-Cov-2 prijali členské štáty rôzne opatrenia, pričom niektorénich mali vplyv na právo na slobodný pobytpohyb na území členských štátov,to aj pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na území členského štátu aleboňom majú oprávnený pobyt, ako napríklad obmedzenia vstupu alebo požiadavky, aby cezhraniční cestujúci absolvovali karanténu. Tieto opatrenia mali nepriaznivýneprimeraný vplyvdôsledku kontrol osôb bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť pri prekračovaní vnútorných hranícrámci schengenského priestoru.

    (4)Rada 13. októbra 2020 na návrh Komisie prijala odporúčanie (EÚ) 2020/1475koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19 15 .uvedenom odporúčaní sa vymedzujú všeobecné zásadyspoločné kritériá vrátane spoločných prahových hodnôt pri zvažovaní obmedzení voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19. Stanovuje sa ním spoločný rámec, pokiaľ idemožné opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcichrizikovejších oblastí. Členským štátom saňom odporúča koordináciainformovanie verejnosti pri prijímaní reštriktívnych opatrení.

    (5)V odporúčaní Rady (EÚ) 2020/1632 sa odporúča, aby sa všeobecné zásady, spoločné kritériá, spoločné prahové hodnotyspoločný rámec opatrení vrátane odporúčaníkoordináciiinformovaní, ktoré sa stanovujúodporúčaní (EÚ) 2020/1475, uplatňovali ajsúvislosticestovanímrámci priestoru bez toho, aby sa vykonávali kontroly na vnútorných hraniciach.

    (6)S cieľom zohľadniť trendy vo vývoji pandémie COVID-19 od prijatia odporúčania (EÚ) 2020/1475 Rada na základe návrhu Komisie nahradila uvedené odporúčanie [odporúčaním (EÚ) 2021/XXXX [číslodátum sa doplniaúradnom vestníku].

    (7)S cieľom zabezpečiť, aby spoločné kritériá, prahové hodnotyrámec opatrení uplatňované členskými štátmi na uľahčenie bezpečného cestovaniarámci priestoru bez toho, aby sa vykonávali kontroly na vnútorných hraniciach počas pandémie COVID-19, zostali aktuálneboli úplne zosúladené so spoločným prístupom, ktorý má uľahčiť voľný pohyb, ako sa ustanovuje[odporúčaní (EÚ) 2021/XXXX], odkazodporúčaní Rady (EÚ) 2020/1632 na odporúčanie (EÚ) 2020/1475 by sa mal nahradiť odkazom na [odporúčanie (EÚ) 2021/XXXX].Toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis, na ktorom sa Írsko nezúčastňujesúladerozhodnutím Rady 2002/192/ES 16 ; Írsko sa preto nezúčastňuje na jeho prijatí, nie je ním viazané ani nepodlieha jeho uplatňovaniu.

    (8)Pokiaľ ideBulharsko, Chorvátsko, CyprusRumunsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj schengenského acquiszmysle článku 3 ods. 2 aktupristúpeníroku 2003, článku 4 ods. 2 aktupristúpeníroku 2005článku 4 ods. 2 aktupristúpeníroku 2011.

    (9)Pokiaľ ideIslandNórsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Dohody uzavretej medzi Radou Európskej únieIslandskou republikouNórskym kráľovstvompridružení Islandskej republikyNórskeho kráľovstva pri vykonávaní, uplatňovanívývoji schengenského acquis, ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 bode C rozhodnutia Rady 1999/437/ES 17 .

    (10)Pokiaľ ideŠvajčiarsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis, ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 bode C rozhodnutia 1999/437/ES 18 spojeníčlánkom 3 rozhodnutia Rady 2008/146/ES 19 .

    (11)Pokiaľ ideLichtenštajnsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciouLichtenštajnským kniežatstvompristúpení Lichtenštajnského kniežatstvaDohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis, ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 bode C rozhodnutia 1999/437/ES 20 spojeníčlánkom 3 rozhodnutia Rady 2011/350/EÚ 21 ,

    PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

    Odporúčanie (EÚ) 2020/1632 sa mení takto:

    V jedinom odporúčaní sa výraz „odporúčaní Rady (EÚ) 2020/1475“ nahrádza výrazom „odporúčaní Rady 2021/XXXX“.

    V Bruseli

       Za Radu

    predseda/predsedníčka

    (1)    Ú. v. EÚ L 337, 14.10.2020, s. 3.
    (2)    Odporúčanie Rady (EÚ) 2021/1191. februára 2021, ktorým sa mení odporúčanie (EÚ) 2020/1475koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19 (Ú. v. EÚ L 36 I, 2.2.2021, s. 1).
    (3)    Ú. v. EÚ L 366, 4.11.2020, s. 25.
    (4)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021rámci pre vydávanie, overovanieuznávanie interoperabilných potvrdeníočkovaní proti ochoreniu COVID-19,vykonaní testuprekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ)cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19    nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/954 zo 14. júna 2021rámci pre vydávanie, overovanieuznávanie interoperabilných potvrdeníočkovaní proti ochoreniu COVID-19,vykonaní testuprekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ), pokiaľ ideštátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na území členských štátov alebonich majú oprávnený pobyt, počas pandémie ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 211, 15.6.2021, s. 24).
    (5)    Odporúčanie Rady (EÚ) 2021/961 zo 14. júna 2021, ktorým sa mení odporúčanie (EÚ) 2020/1475koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19 (Ú. v. EÚ L 213 I, 16.6.2021, s. 1).
    (6)    Správa Komisie Európskemu parlamentuRade podľa článku 16 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/953rámci pre vydávanie, overovanieuznávanie interoperabilných potvrdeníočkovaní proti ochoreniu COVID-19,vykonaní testuprekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ)cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19 [COM(2021) 649 final].
    (7)    Dostupné na: https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/files/be-heard/eurobarometer/2021/soteu-flash-survey/soteu-2021-report-en.pdf .
    (8)    Island, LichtenštajnskoNórsko.
    (9)    Občania Únieštátni príslušníci Švajčiarska požívajú recipročné práva, pokiaľ idevstuppobyt,to na základe Dohody medzi Európskym spoločenstvomjeho členskými štátmi na jednej straneŠvajčiarskou konfederáciou na strane druhejvoľnom pohybe osôb ( Ú. v. ES L 114, 30.4.2002, s. 6 ).
    (10)     https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_sk .
    (11)    COM(2021) 649 final.
    (12)     https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/covid-19-rapid-risk-assessment-16th-update-september-2021.pdf .
    (13)    COM(2021) 749 final.
    (14)    COM(2021) 749 final.
    (15)    Odporúčanie Rady (EÚ) 2020/147513. októbra 2020koordinovanom prístupeobmedzeniu voľného pohybureakcii na pandémiu COVID-19 (Ú. v. EÚ L 337, 14.10.2020, s. 3).
    (16)    Rozhodnutie Rady 2002/192/ES28. februára 2002požiadavke Írska zúčastňovať sa na niektorých ustanoveniach schengenského acquis (Ú. v. ES L 64, 7.3.2002, s. 20).
    (17)    Ú. v. ES L 176, 10.7.1999, s. 36.
    (18)    Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 52.
    (19)    Rozhodnutie Rady 2008/146/ES28. januára 2008uzavretímene Európskeho spoločenstva Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis (Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 1).
    (20)    Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 21.
    (21)    Rozhodnutie Rady 2011/350/EÚ zo 7. marca 2011uzavretímene Európskej únie Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciouLichtenštajnským kniežatstvompristúpení Lichtenštajnského kniežatstvaDohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácieimplementácii, uplatňovaniurozvoju schengenského acquis, ktoré sa vzťahuje na zrušenie kontrol na vnútorných hraniciachpohyb osôb (Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 19).
    Top