Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1223(01)

    Závery Rady o experimentálnych regulačných prostrediach a doložkách o experimentálnom režime ako o nástrojoch pre nadčasový a odolný regulačný rámec priaznivý pre inováciu, ktorý zvláda zlomové výzvy v digitálnom veku 2020/C 447/01

    Ú. v. EÚ C 447, 23.12.2020, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 447/1


    Závery Rady o experimentálnych regulačných prostrediach a doložkách o experimentálnom režime ako o nástrojoch pre nadčasový a odolný regulačný rámec priaznivý pre inováciu, ktorý zvláda zlomové výzvy v digitálnom veku

    (2020/C 447/01)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE:

    1.   

    PRIPOMÍNA svoje závery z februára 2020 (1), v ktorých ZDÔRAZNILA, že lepšia právna regulácia je jednou z kľúčových hybných síl udržateľného, inkluzívneho rastu, podporuje konkurencieschopnosť, inováciu, digitalizáciu a tvorbu pracovných miest, zvyšuje transparentnosť a zabezpečuje podporu verejnosti pre právne predpisy EÚ; a OPAKOVANE POTVRDILA, že je potrebné zabezpečiť, aby právna regulácia v EÚ bola transparentná a jednoduchá, aby sa realizovala s minimálnymi nákladmi a zároveň aby vždy zohľadňovala vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov, zamestnancov, zdravia, klímy a životného prostredia; OPÄTOVNE POTVRDZUJE svoj záväzok podporovať najúčinnejšie regulačné nástroje, ako napríklad harmonizáciu a vzájomné uznávanie (2).

    2.   

    ZDÔRAZŇUJE, že najmä preto, aby EÚ vyšla silnejšia z krízy spôsobenej pandémiou COVID-19, ktorá má vážny vplyv na väčšinu podnikov v EÚ, predovšetkým na malé a stredné podniky (MSP) vrátane mikropodnikov a startupov, z ktorých mnohé čelia existenčnej hrozbe, musí byť regulačný rámec EÚ čo najviac konkurencieschopný, účinný, efektívny, koherentný, predvídateľný, priaznivý pre inováciu, nadčasový, udržateľný a odolný. Musí byť založený na dôkazoch a musí chrániť a podporovať občanov aj podniky v kontexte cieľa vytvoriť plne fungujúci jednotný trh EÚ bez ďalšieho zbytočného zaťaženia, a zároveň musí znižovať existujúce zbytočné zaťaženie.

    3.   

    PRIPOMÍNA zásady subsidiarity a proporcionality, ako aj zásadu predbežnej opatrnosti a svoje závery z mája 2016 (3), v ktorých PODČIARKLA, že pri posudzovaní, vývoji alebo aktualizácii politických alebo regulačných opatrení EÚ by sa mala uplatňovať „zásada inovácie“, ktorá znamená zohľadňovanie vplyvu na výskum a inováciu v procese vývoja a preskúmania právnej regulácie vo všetkých oblastiach politík; v ktorých VYZVALA Komisiu a členské štáty, aby zahrnuli perspektívu nadčasovej právnej regulácie priaznivej pre inováciu do svojich diskusií o existujúcej právnej regulácii v rámci programu REFIT; a v ktorých VYZVALA Komisiu a členské štáty, aby hľadali a vymieňali si najlepšie postupy, vďaka ktorým by právna regulácia mohla byť nadčasovejšia a lepšie podporovať výskum a inováciu, vrátane možností na experimentovanie a flexibilitu. PRIPOMÍNA výmenu najlepších postupov, ktorú v roku 2017 zorganizovalo maltské predsedníctvo Rady a na základe ktorej sa ukázalo, že mnohé členské štáty už pri tvorbe svojich politík (4) zvažujú experimentovanie a iné nástroje súvisiace s inováciou.

    4.   

    ZDÔRAZŇUJE, že flexibilita a experimentovanie môžu byť dôležitými prvkami pružného, nadčasového a odolného regulačného rámca priaznivého pre inováciu a založeného na dôkazoch, ktorý podporuje konkurencieschopnosť, rast, udržateľnosť, regulačné vzdelávanie, ako aj technologickú suverenitu a vedúce postavenie Európy a ktorý pomáha zvládnuť systémové otrasy a zlomové, ako aj dlhodobé budúce výzvy.

    5.   

    KONŠTATUJE, že experimentálne regulačné prostredia sa čoraz častejšie využívajú v mnohých odvetviach, napríklad v oblasti financií, zdravotníctva, právnych služieb, letectva, dopravy a logistiky, ako aj energetiky, často vrátane využívania nových, vznikajúcich technológií, ako sú umelá inteligencia a technológie blockchainu/distribuovanej databázy transakcií (DLT), alebo inovačného využívania existujúcich technológií (5).

    6.   

    BERIE NA VEDOMIE „Štúdiu na podporu priebežného hodnotenia zásady inovácie“ (neoficiálny preklad), ktorá bola vypracovaná pre Komisiu v roku 2019 a v ktorej sa zdôraznila potreba zlepšiť otvorenosť EÚ voči inováciám posilnením prístupu Komisie k navrhovaniu experimentálnej regulácie vrátane experimentálnych regulačných prostredí (6). KONŠTATUJE, že v správe Komisie o výsledkoch v oblasti vedy, výskumu a inovácie za rok 2020 sa uvádza, že urýchlenie technologického rozvoja si vyžaduje aj menej tradičné prístupy k regulácii a politike, ako sú experimentálne regulačné prostredia (7).

    7.   

    UZNÁVA, že Komisia vo svojom oznámení „Stratégia pre MSP pre udržateľnú a digitálnu Európu“ uviedla, že bude motivovať členské štáty, aby vypracovali návrhy týkajúce sa experimentálnych regulačných prostredí, tým že spustí pilotný projekt (8). KONŠTATUJE, že Komisia v spolupráci s Európskym partnerstvom pre blockchain plánuje uviesť v rokoch 2021 až 2022 do prevádzky celoeurópske experimentálne regulačné prostredie blockchainu. KONŠTATUJE, že Generálne riaditeľstvo Komisie pre podporu štrukturálnych reforiem pomáha Európskej banke pre obnovu a rozvoj pri podpore regulačných prostredí v Grécku, Estónsku a Poľsku (9).

    8.   

    VNÍMA experimentálne regulačné prostredia ako konkrétne rámce, ktoré tým, že poskytujú štruktúrované prostredie pre experimentovanie, umožňujú v prípade potreby v reálnom prostredí testovanie inovačných technológií, výrobkov, služieb alebo prístupov, v súčasnosti najmä v kontexte digitalizácie, a to na obmedzený čas a v obmedzenej časti odvetvia alebo oblasti pod regulačným dohľadom, čím sa zabezpečí uplatňovanie primeraných záruk (10).

    9.   

    CHÁPE doložky o experimentálnom režime ako právne ustanovenia, ktoré umožňujú orgánom povereným vykonávaním a presadzovaním právnych predpisov uplatňovať v jednotlivých prípadoch určitý stupeň flexibility v súvislosti s testovaním inovačných technológií, výrobkov, služieb alebo prístupov (11). KONŠTATUJE, že doložky o experimentálnom režime sú často právnym základom pre experimentálne regulačné prostredia a už sa používajú v právnych predpisoch EÚ a v právnych rámcoch mnohých členských štátov.

    10.   

    ZDÔRAZŇUJE, že experimentálne regulačné prostredia môžu byť príležitosťou na pokrok v regulácii prostredníctvom proaktívneho regulačného vzdelávania, ktoré umožní regulačným orgánom získať lepšie regulačné poznatky a nájsť najlepšie prostriedky na reguláciu inovácií na základe skutočných dôkazov, najmä v ranom štádiu, čo môže byť obzvlášť dôležité vzhľadom na vysokú mieru neistoty a zlomové výzvy, ako aj pri príprave nových politík.

    11.   

    ZDÔRAZŇUJE, že experimentálne regulačné prostredia môžu ponúknuť významné príležitosti predovšetkým na inováciu a rast pre všetky podniky, najmä pre MSP vrátane mikropodnikov a startupov, v priemysle, službách a iných sektoroch.

    12.   

    ZDÔRAZŇUJE, že experimentálne regulačné prostredia a doložky o experimentálnom režime musia vždy rešpektovať a mali by podporovať uplatňovanie zásad subsidiarity a proporcionality, ako aj zásady predbežnej opatrnosti. Vždy je potrebné zabezpečiť vysokú úroveň ochrany občanov, spotrebiteľov, zamestnancov, zdravia, klímy a životného prostredia, a nielen ich, ako aj právnu istotu, finančnú stabilitu, rovnaké podmienky a spravodlivú hospodársku súťaž, pričom treba rešpektovať aj existujúcu úroveň ochrany.

    13.   

    Pokiaľ ide o doložky o experimentálnom režime:

    a)

    NABÁDA Komisiu, aby pri vypracúvaní a revízii právnych predpisov naďalej zvažovala používanie doložiek o experimentálnom režime na základe individuálneho posúdenia, a aby tiež hodnotila používanie týchto doložiek v hodnoteniach ex post a kontrolách vhodnosti;

    b)

    ZDÔRAZŇUJE, že doložky o experimentálnom režime môžu byť dôležité vo viacerých súčasných a budúcich legislatívnych návrhoch;

    c)

    PODPORUJE výbor pre kontrolu regulácie v tom, aby naďalej kontroloval, či sa pri skúmaní posúdení vplyvu, hodnotení a kontrol vhodnosti náležite zohľadňuje vplyv regulácie na inovácie, čo môže okrem iného zahŕňať aj používanie doložiek o experimentálnom režime;

    d)

    ZDÔRAZŇUJE svoj zámer posúdiť možné zahrnutie doložiek o experimentálnom režime do rokovaní o legislatívnych návrhoch;

    e)

    VYZÝVA Komisiu, aby vytvorila prehľad hlavných existujúcich doložiek o experimentálnom režime v práve EÚ;

    f)

    VYZÝVA Komisiu, aby určila oblasti politiky a predpisy, v ktorých by dodatočné doložky o experimentálnom režime mohli pomôcť podporiť inováciu a pokročiť v regulácii; NABÁDA Komisiu, aby sa v tejto súvislosti poradila s členskými štátmi a zainteresovanými stranami, napríklad prostredníctvom platformy Fit for Future alebo cielených konzultácií.

    14.   

    Pokiaľ ide o experimentálne regulačné prostredia: VYZÝVA Komisiu, aby v spolupráci s členskými štátmi zorganizovala medzi sebou a členskými štátmi výmenu informácií a osvedčených postupov týkajúcich sa experimentálnych regulačných prostredí s cieľom:

    a)

    vypracovať prehľad súčasného stavu, pokiaľ ide o používanie experimentálnych regulačných prostredí v EÚ;

    b)

    identifikovať skúsenosti týkajúce sa právneho základu, vykonávania a hodnotenia experimentálnych regulačných prostredí;

    c)

    analyzovať, ako môžu poznatky z experimentálnych regulačných prostredí na vnútroštátnej úrovni prispieť k tvorbe politiky založenej na dôkazoch na úrovni EÚ.

    15.   

    VYZÝVA Komisiu, aby predložila správu o pokroku týkajúcu sa tejto výmeny informácií a osvedčených postupov, pokiaľ ide o experimentálne regulačné prostredia, ako aj prehľadu existujúcich doložiek o experimentálnom režime v práve EÚ v prvom polroku 2021 s cieľom umožniť jej prerokovanie v pracovnej skupine pre lepšiu právnu reguláciu počas portugalského predsedníctva Rady; a aby predložila konečné výsledky a analýzu spolu s praktickými odporúčaniami týkajúcimi sa možného budúceho používania experimentálnych regulačných prostredí a doložiek o experimentálnom režime v EÚ a na úrovni EÚ v druhom polroku 2021 s cieľom umožniť ich prerokovanie a nadväzné kroky v rámci pracovnej skupiny pre lepšiu právnu reguláciu počas slovinského predsedníctva Rady.


    (1)  6232/20.

    (2)  Medziinštitucionálna dohoda o lepšej tvorbe práva, bod 47.

    (3)  9580/16.

    (4)  WK 6474/2017.

    (5)  Attrey, A., Lesher, M. and Lomax, C., „The role of sandboxes in promoting flexibility and innovation in the digital age“, Going Digital Toolkit Policy Note 2, 2020.

    (6)  https://ec.europa.eu/info/publications/study-supporting-interim-evaluation-innovation-principle_en.

    (7)  https://ec.europa.eu/info/publications/science-research-and-innovation-performance-eu-2020_en.

    (8)  6783/20 (COM(2020) 103).

    (9)  Parenti, R., „Regulatory Sandboxes and Innovation Hubs for FinTech“, štúdia pre Výbor pre hospodárske a menové veci, tematická sekcia pre politiky v oblastiach hospodárstva, vedy a kvality života, Európsky parlament, Luxemburg, 2020.

    (10)  Európska komisia, nástroj č. 21. Výskum a inovácia – Súbor nástrojov pre lepšiu právnu reguláciu; Európska komisia; 6783/20 (COM(2020) 103).

    (11)  Európska komisia, nástroj č. 21. Výskum a inovácia – Súbor nástrojov pre lepšiu právnu reguláciu, bod 1 o doložkách o experimentálnom režime, s. 151.


    Top