Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0826(01)

    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2020/C 281/02

    C/2020/5821

    Ú. v. EÚ C 281, 26.8.2020, p. 2–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.8.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 281/2


    Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    (2020/C 281/02)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „HARICOT DE CASTELNAUDARY“

    EÚ č.: PGI-FR-02450 – 8. 3. 2019

    CHOP ( ) CHZO (X)

    1.   Názov

    „Haricot de Castelnaudary“

    2.   Členský štát alebo Tretia Krajina

    Francúzsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ je suchá biela fazuľa druhu Phaseolus vulgaris, typu „lingot“, ktorá má tieto vlastnosti:

    slonovinovobiela farba,

    veľké semeno, pričom hmotnosť tisíca semien sa pohybuje od 440 do 690 gramov,

    valcovitý a obličkovitý tvar,

    obsah vlhkosti nižší ako alebo rovný 16 %,

    rýchla opätovná hydratácia, ktorá obmedzuje dĺžku namáčania od jednej do najviac štyroch hodín.

    Predáva sa len vo forme suchého semena.

    Vďaka tejto schopnosti opätovnej hydratácie sa varená fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ prejavuje v ústach organoleptickými vlastnosťami ako mäkkosť a maslová konzistencia. Zachováva si svoju celistvosť a jemnosť šupky. Tieto charakteristiky ju odlišujú od ostatných fazúľ a vďaka nim ju často vyhľadávajú spracovatelia a majitelia reštaurácií.

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Všetky kroky výroby (od výsadby po zber) fazule „Haricot de Castelnaudary“ sa uskutočňujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Predaj voľne loženého výrobku spotrebiteľovi je vylúčený.

    Pokiaľ ide o predajné spotrebiteľské jednotky, fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ sa balí do sieťok, mikroperforovaných vreciek, kartónových škatúľ, jutových plátenných tašiek alebo akéhokoľvek iného balenia, ktoré nie je hermeticky uzavreté.

    Veľkoobchodné balenie je určené na spracovanie.

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Oblasť chráneného zemepisného označenia „Haricot de Castelnaudary“ sa rozprestiera na území týchto šesťdesiatich deviatich obcí departementu Aude:

    Airoux, Baraigne, Belflou, Belpech, Bram, Cahuzac, Carlipa, Cassaigne (La), Cassés (Les), Castelnaudary, Cazalrenoux, Cumiès, Fajac-la-Relenque, Fanjeaux, Fendeille, Fonters-du-Razès, Force (La), Gaja-la-Selve, Generville, Gourvielle, Issel, Labastide-d'Anjou, Lafage, Lasbordes, Laurabuc, Laurac, Louvière-Lauragais (La), Marquein, Mas-Saintes-Puelles, Mayreville, Mézerville, Mireval-Lauragais, Molandier, Molleville, Montferrand, Montmaur, Montauriol, Orsans, Payra-sur-l'Hers, Pécharic-et-le-Py, Pech-Luna, Peyrefitte-sur-l'Hers, Peyrens, Pexiora, Plaigne, Plavilla, Puginier, Ribouisse, Ricaud, Saint-Amans, Sainte-Camelle, Saint-Gaudéric, Saint-Julien-de-Briola, Saint-Martin-Lalande, Saint-Michel-de-Lanès, Saint-Papoul, Saint-Paulet, Saint-Sernin, Salles-sur-l'Hers, Souilhanels, Souilhe, Soupex, Tréville, Villasavary, Villautou, Villeneuve-la-Comptal, Villepinte, Villesiscle, Villespy.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Súvislosť so zemepisnou oblasťou spočíva na dobrej povesti a osobitných vlastnostiach fazule „Haricot de Castelnaudary“, ktoré sú výsledkom prírodných a ľudských faktorov v uvedenej oblasti. Jej pestovanie je dobre prispôsobené pôdnym a klimatickým podmienkam, čo umožňuje dopestovať semená s vlastnosťami (rýchla opätovná hydratácia, celistvosť semena a maslová dužina), ktoré očakávajú používatelia, najmä spracovatelia a majitelia reštaurácií, a ktoré vytvárajú jej dobrú povesť.

    Zemepisná oblasť pestovania fazule „Haricot de Castelnaudary“ sa nachádza v najzápadnejšej časti departementu Aude, v oblasti rovín a málo výrazných strání (brázda Lauragais), ktorých nadmorská výška sa pohybuje od 100 do 300 metrov nad morom.

    Dôležitým prvkom podnebia je vietor. Spolu s priemerným ročným úhrnom zrážok 650 mm je oblasť Castelnaudary prechodným regiónom, v ktorom sa stretávajú regióny pod vplyvom atlantického podnebia a regióny pod vplyvom stredomorského podnebia.

    Približne 300 dní v roku fúkajú v tejto oblasti dva typy vetra:

    Cers – západný vietor vanúci 200 dní v roku – je v lete svieži a mierny, takže zmierňuje účinky veľmi vysokých teplôt, a v zime studený, silnejší vietor,

    Autan – východný morský vietor, ktorý fúka 100 dní v roku – je v lete suchý vplyvom föhnového efektu medzi Pyrenejami na juhu a pohorím Montagne Noire na severe.

    Oblasť výroby ťaží z vysokých teplôt v lete (priemerne od 25 do 28 °C) a miernych teplôt v zime (priemerne približne 10 °C) a pred častými hmlami ju chráni priesmyk Naurouze, pohorie Montagne Noire a predhorie Pyrenejí.

    Základom pôd, na ktorých sa pestujú fazule, sú prevažne molasy v oblasti Castelnaudary a súvisiace geologické útvary. Pôdy zemepisnej oblasti sú hlboké, málo kamenisté a vyznačujú sa dobrou rovnováhou ílu a hliny. Sú predovšetkým hlinito-vápenaté s piesčitou ílovito-hlinitou textúrou.

    S rozmachom priemyselnej výroby jedla cassoulet (ragú z fazule a mäsa) v regióne v rokoch 1960 až 1980 miestni výrobcovia rozvinuli a aktualizovali starobylé know-how v pestovaní fazule „Haricot de Castelnaudary“.

    Toto know-how výrobcov teda spočíva v :

    stanovení optimálneho obdobia sejby (teplota pôdy ≥ 10 °C) na parcelách vybraných podľa ílovito-vápencových vlastností,

    dokonalom ovládaní potrebného množstva vody pri pestovaní vďaka výkonnému varovnému systému a zavlažovaciemu systému,

    optimálnom období zberu v štádiu pergamenu (žlté/hnedé tvárne struky a zelené alebo hnedé lístie, ktoré sú stále prítomné na rastline, aby sa zabránilo akémukoľvek riziku vylúpnutia zŕn), aby sa zabezpečilo prirodzené a rýchle sušenie na poli (menej ako päť dní).

    Činnosti zberu, triedenia a skladovanie fazule „Haricot de Castelnaudary“ sa rokmi takisto rozvinuli na základe odbornosti v týchto oblastiach (riadenie obsahu vlhkosti, čistota dávok, kalibrovanie).

    Fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ sa vyznačuje veľkým suchým semenom slonovinovobielej farby. Tisíc semien fazule „Haricot de Castelnaudary“ váži od 440 do 690 gramov, pričom semená majú charakteristický valcovitý a obličkovitý tvar a obsah vlhkosti nižší ako alebo rovný 16 %.

    Medzi osobitné vlastnosti fazule „Haricot de Castelnaudary“ patria:

    rýchla opätovná hydratácia surového semena, ktorá obmedzuje dĺžku namáčania (od jednej do najviac štyroch hodín),

    dojem jemnej šupky, ktorá po varení splynie s „dužinou“, a preto má „mäkkú“ a „maslovú“ konzistenciu,

    celistvosť uvareného semena.

    Tieto osobitné vlastnosti, a najmä organoleptické vlastnosti, ako je maslová a mäkká konzistencia a rýchla opätovná hydratácia, určujú kvalitu, ktorú vyhľadávajú spracovatelia a majitelia reštaurácií v oblasti Castelnaudary na prípravu svojho tradičného jedla: cassoulet (ragú z fazule a mäsa).

    Vlastnosti fazule „Haricot de Castelnaudary“ súvisia s pôdnymi a klimatickými podmienkami tejto oblasti, ako aj s know-how všetkých jej hospodárskych subjektov.

    Ovládanie potrebného množstva vody a poveternostné podmienky sú určujúcimi faktormi dokonalého rastu a rýchleho sušenia fazule.

    Jemná šupka a maslová konzistencia uvarenej fazule „Haricot de Castelnaudary“ vznikajú kombináciou vlastností hlbokej ílovito-vápenatej pôdy a pravidelného úhrnu zrážok, ktoré umožňujú správne zásobovanie rastliny vodou, ako aj ovládania potrebného množstva vody pri pestovaní zo strany výrobcu. V dôsledku podmienok prostredia, používania účinného zavlažovacieho systému, ako aj know-how výrobcov nedochádza k nedostatku vody.

    Teplé, suché a veterné podnebie na konci vegetačného obdobia v kombinácii s používaním výkonných technologických postupov zabezpečujú optimálnu kvalitu fazule „Haricot de Castelnaudary“ a rovnorodosť dávok. Takmer neustály výskyt vetra počas obdobia rastu rastliny totiž umožňuje predísť hlavným chorobám, ktoré môžu postihnúť fazuľu, a na konci cyklu podporuje kvalitné a rýchle prirodzené sušenie na poli. Okrem toho použitie špecifického zariadenia na mlátenie fazule maximálne chráni celistvosť semena.

    Podmienky triedenia (triediaci a oddeľovací stroj, hustomerný stôl, prístroj na zbavovanie kameňov, optický triediaci stroj) zabezpečujú optimálnu kvalitatívnu rovnorodosť fazule „Haricot de Castelnaudary“. Dávky sa skladajú z celých semien, ktoré majú jednotnú a rovnomernú farbu a sú zbavené nečistôt.

    A napokon, rýchlou opätovnou hydratáciou suchého semena, vzhľadom na jemnosť jeho šupky, ktorá je výsledkom kombinácie prírodných podmienok zemepisnej oblasti a know-how hospodárskych subjektov, sa spolu s rovnorodosťou dávok optimalizuje čas namáčania fazule. Tento parameter umožňuje znížiť čas varenia a zaručuje ideálnu celistvosť semena. Táto vlastnosť fazule „Haricot de Castelnaudary“ spĺňa vysokú požiadavku spracovateľov a majiteľov reštaurácií na prípravu jedál cassoulet, ktoré pozostávajú z fazule s mäkkou a maslovou konzistenciou.

    Od 17. storočia patrí fazuľa medzi potraviny, ktoré tvoria základ výživy populácie daného regiónu.

    Félicien Pariset (1807 – 1886), pokladník obvodu Castelnaudary, uvádza vo svojom diele z roku 1867 Economie rurale, mœurs et usages du Lauragais (Vidiecke hospodárstvo, mravy a zvyky v Lauragais), že „(…) múčnaté plodiny – obilie, pšeno (kukurica) a fazuľa – tvoria základ stravy vidieckeho obyvateľstva. Pracovníci dostávajú v naturáliách za svoje platy a mzdy určité množstvo obilnín, ktoré im na spotrebu stačí. Kupujú si len koreniny. Millas, kaša z kukuričnej alebo pšennej múky, zohráva dôležitú úlohu v stravovaní. Je to obľúbené jedlo, a takpovediac národné jedlo oblasti južného Francúzska... Ďalším obľúbeným jedlom v oblasti Lauragais je ‚cassoulé’, pripravované z bravčového mäsa a fazule […].

    Dobré meno fazule „Haricot de Castelnaudary“ je odvodené od jej ústredného miesta pri príprave jedla cassoulet, ktorého je hlavnou zložkou.

    Cassoulet totiž patrí medzi kulinárske dedičstvo tohto regiónu, no najmä jeho hlavného mesta Castelnaudary.

    Toto prirodzene viedlo hlavných aktérov jeho výroby k tomu, aby sa tu usadili.

    V roku 1836 vznikol v Castelnaudary prvý priemyselný závod na výrobu cassoulet. V rokoch 1960 až 1980 sa okolo Castelnaudary vytvorilo päť podnikov, ktoré tvoria podstatnú časť obratu z výroby cassoulet.

    Silný dopyt a nový rozmach výroby „Haricot de Castelnaudary“ sú spojené s rozvojom cassoulet.

    Od tohto obdobia viedol rozvoj výroby cassoulet v Castelnaudary k rastúcej potrebe jeho hlavnej zložky: fazule. Rozmach výroby bol taký rýchly, že sa výrobcovia jedla cassoulet museli najskôr zásobovať mimo Európy. Preto veľmi rýchlo motivovali miestnych poľnohospodárov, aby oživili výrobu tejto príznačnej plodiny, ktorá sa podieľala ma dobrom mene ich receptu: fazule „Haricot de Castelnaudary“.

    V roku 1992 sa výroba skutočne oživila najmä vďaka spoločnému nákupu výkonných strojov a založeniu združenia výrobcov.

    Od tohto organizovaného oživenia výroby majitelia reštaurácii a spracovatelia používajú na výrobu jedál cassoulet opäť fazuľu „Haricot de Castelnaudary“, súčasná výroba je totiž výhradne venovaná výrobe prvotriednych jedál cassoulet.

    Fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ so svojimi vynikajúcimi špecifickými vlastnosťami spĺňa vo všetkých bodoch potreby výrobcov jedla Cassoulet de Castelnaudary a získava si u spotrebiteľov takú dobrú povesť, že predaj v malom balení zaznamenáva veľký rozvoj.

    Okrem toho sviatok fazule, ktorý v roku 1999 zaviedlo združenie výrobcov fazule „Haricot de Castelnaudary“, zaznamenal obrovský úspech. Potom sa tento sviatok zmenil na sviatok Cassoulet s cieľom lepšie zohľadniť odvetvie ako celok (výrobcovia, majitelia reštaurácií a spracovatelia). V roku 2017 sa počas jedného sviatku Cassoulet servírovalo až 40 000 porcií cassoulet.

    Organizuje sa „cesta výrobou jedla cassoulet“, ktorá ponúka možnosť spoznať jeho jednotlivé zložky a navštíviť poľnohospodárske farmy výrobcov fazule, v ktorých fazuľa „Haricot de Castelnaudary“ tvorí najreprezentatívnejšiu zložku.

    V súčasnosti približne 50 reštaurácií a 13 spracovateľských podnikov v oblasti výroby ponúka toto tradičné jedlo. Ich dopyt po fazuli „Haricot de Castelnaudary“ neprestajne rastie. Šéfkuchár vidieckeho hostinca „Le Tirou“ v Castelnaudary, na ktorý odkazuje sprievodca Guide Michelin 2019, uvádza: „Fazuľa ‚Haricot de Castelnaudary‘ sa nemusí dlho namáčať ani variť. Aj tak sa veľmi dobre uvarí […].“ Šéfkuchár Robert Rodriguez z rovnomennej gastronomickej reštaurácie v Carcassonne zas uvádza, že: „Táto fazuľa má veľmi jemnú šupku, ktorá po varení splynie s maslovou a mäkkou konzistenciou dužiny fazule […].“ Maison Escourrou, spracovateľský podnik v Castelnaudary od roku 1963, dopĺňa: „Družstvo mi dodáva rovnorodé dávky, nemusím tak stanovovať spracovateľský postup pri každej novej dodávke, čo je pri fazuli z dovozu nemožné.

    Nadšenie spotrebiteľov pre kvalitné miestne výrobky a vzrastajúci hospodársky vplyv tejto výroby na finančnú stabilitu poľnohospodárskych podnikov tejto oblasti sú zárukou rozvoja obhospodarovaných plôch.

    Fédération Nationale des Légumes Secs (Národná federácia suchých strukovín) pravidelne uverejňuje publikácie o prednostiach fazúľ vrátane fazule „Haricot de Castelnaudary“, ktorá sa opisuje ako fazuľa „[…] biela, typu lingot, s jemnou šupkou […]“ (FNLS, tlačová správa z roku 2016).

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie výrobku

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-HaricotCastel.pdf


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    Top