EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0407(04)

Uverejnenie žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2020/C 115/06

C/2020/2143

Ú. v. EÚ C 115, 7.4.2020, p. 21–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

7.4.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 115/21


Uverejnenie žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2020/C 115/06)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti o zmenu podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

ŽIADOSŤ O SCHVÁLENIE PODSTATNEJ ZMENY ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU S CHRÁNENÝM OZNAČENÍM PÔVODU ALEBO CHRÁNENÝM ZEMEPISNÝM OZNAČENÍM

Žiadosť o schválenie zmeny v súlade s článkom 53 ods. 2 prvým pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1151/2012

„Piave“

EÚ č.: PDO-IT-0686-AM02 – 5. 4. 2019

CHOP (X) CHZO ()

1.   Skupina žiadateľov a oprávnený záujem

Consorzio di tutela del formaggio ‘Piave‘ DOP [Ochranné združenie pre syr s CHOP „Piave“] so sídlom na Via Nazionale 57/A, 32030 Busche di Cesiomaggiore (BL).

Združenie spája výrobcov syra „Piave“ a je oprávnené predložiť žiadosť o zmenu podľa článku 13 ods. 1 vyhlášky Ministerstva poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva č. 12511 zo 14. októbra 2013.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Taliansko

3.   Položky v špecifikácii, ktorých sa zmena týka

☐ Názov výrobku

☒ Opis výrobku

☐ Zemepisná oblasť

☐ Dôkaz o pôvode

☒ Spôsob výroby

☐ Súvislosť

☐ Označovanie

☐ Iné [uveďte]

4.   Druh zmeny (zmien)

☒ Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012.

☐ Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012, v prípade ktorej sa neuverejnil jednotný dokument (alebo rovnocenný dokument).

5.   Zmena (zmeny)

Opis výrobku

Charakteristiky syra boli bližšie opísané. Táto zmena sa týka posledného odseku článku 2 (vlastnosti výrobku) a posledného odseku bodu 3.2 jednotného dokumentu.

Súčasné znenie:

„Konzistencia a vzhľad: vyznačuje sa neexistenciou otvorov. Druh Fresco je biely a hladký, pričom dozrievaním syr nadobúda slamovožlté zafarbenie a suchšiu, zrnitejšiu a drobivejšiu textúru s ľahkým vločkovaním pri druhoch Vecchio, Vecchio Selezione Oro a Vecchio Riserva.“

Zmenené znenie:

„Konzistencia a vzhľad: Druh Fresco je uzavretý, kompaktný, svetlý a hladký, ale zrením nadobúda tmavšiu farbu a suchšiu, zrnitejšiu a drobivejšiu konzistenciu. Pri všetkých druhoch možno tolerovať občasné malé otvory a malé nepravidelnosti (vločkovanie) syra, ale prítomnosť otvorov, ktoré sú výrazné a/alebo sú dôsledkom činnosti baktérií kyseliny propiónovej, je zakázaná.“

Cieľom navrhovanej zmeny je vhodnejšie vymedziť senzorický profil syra s CHOP „Piave“ použitím terminológie, ktorá je vhodnejšia a relevantnejšia pre mliekarenský sektor. Určenie farby zrelších syrov sa rozšírilo z pôvodnej slamovožltej farby, aby sa lepšie opísalo tmavšie a variabilnejšie sfarbenie týchto syrov. Farba závisí od ročného obdobia, v ktorom sa syry vyrábajú, ako aj od kvetenstva v strave kráv.

Pokiaľ ide o prítomnosť otvorov, opakuje sa, že syr s CHOP „Piave“ je uzavretý syr, na ktorom sa občas môžu vyskytnúť malé otvory spôsobené mechanickými prostriedkami alebo inak, a to na jednej strane v dôsledku rôznych lisovacích systémov a na druhej strane z dôvodu prítomnosti zriedkavých kolónií mikroorganizmov produkujúcich plyn v prírodných štartovacích kultúrach. Samozrejme je potrebné vyhnúť sa výraznej tvorbe otvorov, najmä v dôsledku aktivity baktérií kyseliny propiónovej, čo je znakom neprirodzenej a nekontrolovanej fermentácie. Objasnil sa aj výraz „vločkovanie“.

Tieto zmeny sú potrebné, pretože predchádzajúce znenie neposkytovalo žiadnu flexibilitu, pokiaľ ide o kontrolu uvedených vlastností, čo mohlo viesť k tomu, že niektoré syry neboli certifikované ako syry „Piave“ napriek tomu, že mali potrebné vlastnosti.

Spôsob výroby

Odsek týkajúci sa výroby suroviny v článku 5 špecifikácie výrobku a v bode 3.3 jednotného dokumentu bol preformulovaný, pokiaľ ide o plemená hovädzieho dobytka a stravu kráv.

Súčasné znenie:

„Všetko mlieko použité na výrobu syra ‚Piave‘ pochádza z oblasti uvedenej v článku 3 tohto dokumentu, pričom najmenej 80 % z neho produkujú plemená hovädzieho dobytka, ktoré sú typické pre výrobnú oblasť a ktoré sú zvlášť odolné a vhodné na chov v horských oblastiach, a to plemená Bruna Italiana, Pezzata Rossa Italiana a Frisona Italiana.“

Zmenené znenie:

„Všetko mlieko použité na výrobu syra ‚Piave‘ pochádza z oblasti uvedenej v článku 3 tohto dokumentu. Najmenej 80 % mlieka produkujú plemená hovädzieho dobytka, ktoré sú typické pre výrobnú oblasť a ktoré sú zvlášť odolné a vhodné na chov v horských oblastiach, a to plemená Bruna Italiana, Pezzata Rossa Italiana, Frisona Italiana, Grigio Alpina a hybridy týchto plemien.“

Účelom požadovanej zmeny je obnoviť miestne plemeno Grigio Alpina, ktoré sa v minulosti prestalo chovať z dôvodu nižšej produktivity, ale v posledných rokoch sa znovu objavilo z dôvodu svojej výrazne odolnej povahy a prispôsobivosti hornatému terénu. Plemeno Grigio Alpina je stredne veľká, odolná a nenáročná krava so silným pudom pre hľadanie potravy aj na neprístupných pastvinách, ktorá sa ukázala zvlášť vhodná na využívanie prírodných zdrojov v tejto oblasti. Dvojité využitie plemena Grigio Alpina, na produkciu mlieka aj mäsa, a jeho osobitná vhodnosť pre horský terén sú črty, ktoré čoraz viac podporujú jeho opätovné zavedenie na farmy v horských oblastiach provincie Belluno. Syry vyrobené z mlieka plemena Grigio Alpina úplne zodpovedajú charakteristikám syra „Piave“. Uviedla sa aj ďalšia charakteristika chovu hovädzieho dobytka, ktorá je typická pre hory, a teda aj pre celú oblasť výroby syra „Piave“, a to časté kríženie uvedených plemien hovädzieho dobytka. Farmy v horských oblastiach, ktoré nie sú zvlášť vhodné na cielený genetický výber, historicky používali obvyklé potomstvo stáda.

Súčasné znenie:

„Kŕmna dávka nesmie obsahovať tieto zakázané krmivá:

priemyselné medikované krmivá,

zelenina, ovocie a repka,

močovina, fosfát močoviny, biuret.“

Zmenené znenie:

„Kŕmna dávka nesmie obsahovať tieto krmivá:

priemyselné medikované krmivá,

čerstvá zelenina, ovocie a repka, použité priamo v čerstvej forme,

močovina, fosfát močoviny, biuret.“

Účelom zavedenej zmeny je objasniť, že zelenina, ovocie a repka sú zakázané ako krmivo iba v prípade, že sa používajú priamo v čerstvej forme, pretože obsah vlhkosti môže viesť k nežiaducemu kvaseniu, ktoré spôsobuje zmeny senzorického profilu mlieka. Tento problém však nevzniká, ak sa rovnaké krmivá používajú v kŕmnej dávke kráv v suchej alebo koncentrovanej forme, preto takéto krmivá v strave kráv nie je potrebné zakázať.

Prídavné meno „zakázané“ je opakovaním pojmu „nesmie obsahovať“, a preto bolo vypustené.

Článok 5 Skladovanie, zber a preprava

Spôsob zberu mlieka bol aktualizovaný.

Súčasné znenie:

„Mlieko sa odoberá z dvoch alebo štyroch dojení s odstupom maximálne 72 hodín medzi prvým dojením a spracovaním.“

Zmenené znenie:

„Mlieko sa zhromažďuje najviac tri po sebe nasledujúce dni.“

Účelom tejto zmeny je odkloniť sa od dvoch alebo štyroch dojení, t. j. dvakrát denne, ktoré sa chápu ako tradičný spôsob dojenia. Zavedenie automatizovaného dojenia umožnilo zvýšiť počet po sebe nasledujúcich dojení v priebehu dňa. Z vedeckého hľadiska nemá používanie systémov automatického dojenia nepriaznivý vplyv na vlastnosti mlieka, najmä jeho zloženie je štatisticky porovnateľné z hľadiska obsahu tuku a bielkovín so zložením mlieka získaného tradičným dojením. Používanie týchto systémov v skutočnosti zlepšuje zdravie kráv, pretože odstraňuje stres spôsobený dojením iba dvakrát denne počas vrcholov laktácie. Vďaka možnosti dojiť veľké množstvo mlieka viac ako dvakrát denne sú vemená a struky vystavené menšiemu stresu, mikrobiologická kvalita mlieka je lepšia a znižuje sa výskyt mastitídy. Okrem toho sa zlepšujú reologické vlastnosti mlieka, ktoré sú vyjadrené silou syreniny, t. j. ako rýchlo syrenina reaguje na enzymatický účinok syridla a ako odoláva mechanickému pôsobeniu „líry“ používanej na jej oddelenie.

Pokiaľ ide o načasovanie zberu/spracovania mlieka, zmena je spôsobená skutočnosťou, že dnešné systémy dojenia a chladenia a podmienky skladovania mlieka na farme zabezpečujú optimálne hygienické normy výrobkov a zachovávajú vlastnosti mlieka dlhšie ako v minulosti, čo znamená, že už nie je potrebné obmedzovať čas, ktorý uplynie medzi zberom a spracovaním mlieka. Toto všetko je podporené výrobnými skúškami a mikrobiologickými nálezmi, ktoré ukazujú, že mlieko je vhodné na spracovanie dlhšie ako tri dni po dojení.

Táto zmena by mala uspokojiť potreby drobných chovateľov dobytka, ktorí sa často, najmä v zime, musia vyrovnať so stavom ciest, ktorý ovplyvňujú typické horské poveternostné podmienky.

Tepelné spracovanie

Metóda tepelného spracovania sa prispôsobila skutočným výrobným možnostiam.

Súčasné znenie:

„Pasterizácia mlieka pri 72 °C +/- 2 °C počas 16 sekúnd, čím sa dosiahne negatívna reakcia na fosfatázový test.“

ZMenené znenie:

„Spracovanie za tepla

Mlieko používané na výrobu syra s CHOP ‚Piave‘ možno pasterizovať.“

Zmena odseku je odôvodnená skutočnosťou, že parametre spracovania sa môžu líšiť v závislosti od druhu použitého systému; preto treba uviesť aj systémy, ktoré poskytujú rovnaký výsledok pri použití rôznych časov a teplôt (napr. rúrkové pasterizátory v porovnaní s doskovými pasterizátormi). Fáza pasterizácie preto zostáva nezmenená, ale z uvedených dôvodov sa nestanovujú žiadne pevné referenčné hodnoty, pretože sú obsiahnuté v samotnom vymedzení pasterizácie a upravujú sa osobitnými právnymi predpismi.

Táto zmena spĺňa požiadavky mnohých podnikov v oblasti Belluno, ako sú horské podniky alebo malé horské mliekarne, ktoré nemajú možnosť pasterizovať mlieko. Zmena umožní používanie surového mlieka v súlade s tradíciou.

Výroba syra

Niektoré technologické parametre výroby syra boli presnejšie stanovené.

Súčasné znenie:

„Varenie pri 44 – 47 °C a miešanie a usádzanie počas 1,5 až 2 hodín.“

Navrhované znenie:

„Varenie pri 44 – 47 °C“

Táto zmena umožní prispôsobiť časy spracovania použitému druhu systému. Jednotlivé fázy sa môžu líšiť v závislosti od druhu a kapacity kadí. V priebehu rokov sa tak zistilo, že stanovenie minimálneho a maximálneho času obmedzuje druhy výrobných systémov, ktoré by sa mohli použiť.

Vypustenie slov „miešanie a usádzanie“ je opodstatnené, pretože táto fáza je neoddeliteľnou súčasťou výrobnej technológie pre varené syry a jej špecifikácia je zbytočná a iba komplikuje text.

Nasolenie

Súčasné znenie:

„Solenie sa vykonáva ponorením do soľanky na minimálne 48 hodín.“

Navrhované znenie:

„Solenie sa vykonáva ponorením do soľanky.“

V priebehu rokov sa zistilo, že stanovenie minimálneho času namáčania v soľnom roztoku je veľmi obmedzujúce, keďže neumožňuje prispôsobenie tejto fázy rôznym výrobným situáciám. V skutočnosti sa metódy a čas solenia líšia v závislosti od rôznych druhov soľanky, ktoré sa líšia objemom, metódou cirkulácie vody, teplotou, metódou ponorenia, postupmi čistenia soľanky atď. Tieto rozdiely znamenajú rôzne miery účinnosti, pokiaľ ide o prenikanie soli do syra, a preto sa považovalo za vhodné zrušiť minimálny čas ponorenia do soľanky.

Odstránenie tejto požiadavky zodpovedá výrobným potrebám malých podnikov, ktoré upozornili, že je príliš reštriktívna, keďže nemajú automatizované systémy alebo personál potrebný na prísne riadenie tejto fázy. Správny stupeň solenia je však zaručený senzorickým profilom syra s CHOP „Piave“.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„Piave“

EÚ č.: PDO-IT-0686-AM02 – 5. 4. 2019

CHOP (X) CHZO ()

1.   Názov (názvy) (CHOP alebo CHZO)

„Piave“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Taliansko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.3. Syry

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Syr „Piave“ je tvrdý, vyzretý, valcovitý varený syr vyrobený z kravského mlieka.

Na trh sa uvádzajú tieto druhy syra:

Fresco [čerstvý]: zrenie viac ako 20 dní a menej ako 60 dní, priemer: 320 mm ± 20 mm, výška bočnej steny: 80 mm ± 20 mm, hmotnosť: 6,8 kg ± 1 kg.

Mezzano [stredný]: zrenie viac ako 60 dní a menej ako 180 dní, priemer: 310 mm ± 20 mm, výška bočnej steny: 80 mm ± 20 mm, hmotnosť: 6,6 kg ± 1 kg.

Vecchio [zrelý]: so zrením viac ako 6 mesiacov, priemer: 290 mm až ± 20 mm, výška bočnej steny: 80 mm ± 20 mm; hmotnosť 6 kg ± 1 kg.

Vecchio Selezione Oro [zrelý – zlatý výber]: so zrením viac ako 12 mesiacov, priemer: 280 mm až ± 20 mm, výška bočnej steny: 75 mm ± 20 mm; hmotnosť: 5,8 kg ± 1 kg.

Vecchio Riserva [zrelý – rezerva]: so zrením viac ako 18 mesiacov, priemer: 275 mm ± 20 mm, výška bočnej steny: 70 mm ± 20 mm; hmotnosť: 5,5 kg ± 1 kg.

Syr „Piave“ sa vyznačuje týmito charakteristickými vlastnosťami:

Obsah tuku: Fresco 33 % ± 4 %, Mezzano 34 % ± 4 %, Vecchio > 35 %.

Obsah bielkovín: Fresco 24 % ± 4 %, Mezzano 25 % ± 4 %, Vecchio > 26 %.

– Chuť: spočiatku sladká a mliečna, najmä pri druhu „Fresco“, ale je znateľná aj pri druhu „Mezzano“. Počas dozrievania chuť silnie a je čoraz výraznejšia a plnšia. V zrelších syroch sa chuť stáva mierne pikantnou.

– Kôra: mäkká a svetlá pri druhu Fresco, ale zrením hrubne a tvrdne; pri druhoch Vecchio, Vecchio Selezione Oro a Vecchio Riserva je kôra tvrdá a čoraz tmavšia až okrová.

– Konzistencia a vzhľad: druh Fresco je uzavretý, kompaktný, svetložltý a hladký, ale zrením nadobúda tmavšiu farbu a suchšiu, zrnitejšiu a drobivejšiu konzistenciu. Pri všetkých druhoch možno tolerovať občasné malé otvory a malé nepravidelnosti (vločkovanie) syra, ale prítomnosť otvorov, ktoré sú výrazné a/alebo sú dôsledkom činnosti baktérií kyseliny propiónovej, je zakázaná.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

Strava dojníc musí spĺňať tieto požiadavky:

najmenej 70 % krmiva a 50 % sušiny sa musí vyrábať vo výrobnej oblasti uvedenej v bode 4, ktorá sa nachádza výhradne v horských oblastiach.

Kŕmna dávka nesmie obsahovať tieto krmivá:

priemyselné medikované krmivá,

čerstvá zelenina, ovocie a repka, použité priamo,

močovina, fosfát močoviny, biuret.

Mlieko použité na výrobu syra ‚Piave‘ pochádza výhradne z provincie Belluno. Najmenej 80 % mlieka produkujú plemená hovädzieho dobytka, ktoré sú typické pre výrobnú oblasť, a to plemená Bruna Italiana, Pezzata Rossa Italiana, Frisona Italiana, Grigio Alpina a hybridy týchto plemien.

Aj ostatné používané suroviny spĺňajú kritériá miestnej tradície. Používajú sa osobitné štartovacie kultúry a srvátka, ktorá sa takisto vyrába z mlieka z provincie Belluno a zo spracovaného séra, ktoré obsahuje kultúry patriace k pôvodným kmeňom.

Kyslosť štartovacej kultúry je 10 °SH/50 ± 3.

Kyslosť srvátky je 27 °SH/50 ± 3.

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Celý výrobný proces (výroba mlieka, titrácia, tepelné spracovanie, zavedenie štartovacích kultúr, zrážanie, vylievanie/formovanie, lisovanie, označovanie, usadenie pred zretím, solenie a zrenie) sa musí uskutočniť v zemepisnej oblasti uvedenej v bode 4.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Názov výrobku je vyrazený zvisle po celej bočnej stene syra, pričom jednotlivé nápisy „Piave“ sú vyrazené raz v jednom a raz v druhom smere (výška 70 mm ± 5 mm).

Na každom bochníku syra sa musí uviesť výrobná šarža s označením dňa, mesiaca a roku výroby. Kód šarže musí byť vytlačený na bočnej stene syra alebo na jednej strane bochníka.

Na druhú stranu bochníka sa nalepí etiketa s týmto textom:

‚Piave‘ Denominazione d’Origine Protetta [Chránené označenie pôvodu],

Fresco, Mezzano alebo Vecchio (Vecchio Selezione Oro – Vecchio Riserva),

značka alebo obchodný názov výrobcu.

4.   stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Oblasť výroby syra „Piave“ zahŕňa územie provincie Belluno.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Celé územie provincie Belluno sa nachádza v horskej oblasti a jeho zemepisné hranice sú vymedzené horskými pásmami, ktoré oddeľujú územie provincie Belluno od regiónu Friuli Venezia-Giulia na východe, Benátskej nížiny v provinciách Treviso a Vicenza na juhu, Tridentska – Hornej Adiže na západe a od Rakúska na severe. Územím preteká od severu na juh až juhovýchod rieka Piava, ktorá pramení na vrchu Monte Peralba vo Val Visdende na území Comelico, v najsevernejšej časti provincie Belluno.

Horské pásma, najmä Dolomity na severozápade a Predalpie na juhovýchode, a ich rozmiestnenie, ako aj rieka Piava, ktorá preteká celým územím, vytvárajú osobitné prostredie, odlišné od susedných oblastí, s veľmi vysokými priemernými ročnými zrážkami a pomerne nízkymi priemernými minimálnymi ročnými teplotami oproti susedným oblastiam. Tieto osobité prírodné teplotné a zrážkové podmienky umožňujú výskyt typických horských druhov vegetácie. Územie provincie Belluno sa nachádza v talianskych Alpách v oblasti Dolomitov a pokrýva dva dôležité národné parky: Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi [Národný park Bellunské Dolomity] a Parco Naturale Regionale delle Dolomiti d’Ampezzo [Regionálny prírodný park Ampezzské Dolomity].

Územie provincie Belluno je výhradne horského charakteru. Vzhľadom na neprítomnosť rovinatých a pahorkatých oblastí, nadmorskú výšku a sklon terénu sa celé územie provincie Belluno klasifikuje ako znevýhodnená oblasť z hľadiska poľnohospodárskeho využitia, no tie isté vlastnosti z nej robia oblasť vhodnú na výrobu mlieka a syra. Provincia Belluno sa vyznačuje rozsiahlymi pasienkami s rozlohou okolo 13 000 hektárov, pričom plocha pasienkov na zviera predstavuje 4,38 hektára, čo je oveľa viac ako priemer v susedných oblastiach (0,67 hektára na zviera).

Syr „Piave“ sa vyznačuje týmito charakteristickými vlastnosťami:

charakteristický chuťový profil počas rôznych fáz dozrievania spôsobený procesmi proteolýzy a lipolýzy, ktoré sú vyvolané kombináciou dvoch druhov kultúr a pôvodných mikroorganizmov,

pevnosť v dôsledku neprítomnosti fermentovacích plynov;

mliečna vôňa, silnejšia v mladších výrobkoch;

chuť, ktorá postupne nadobúda intenzitu a pri dlhšom dozrievaní sa stáva plnou až mierne pikantnou, no nikdy nie príliš silnou, čo vytvára jedinečnú, vyváženú a znateľnú chuť syra „Piave“.

Tieto kvalitatívne charakteristiky súvisia s dvoma hlavnými faktormi:

a)

mlieko používané na výrobu, ktoré je tučnejšie a bohatšie na bielkoviny ako mlieko z iných oblastí (aj zo samotného Benátska).

Mlieko používané na výrobu syra „Piave“ pochádza výhradne z provincie Belluno a má vyšší priemerný obsah tuku (3,93 %) a bielkovín (3,35 %) v porovnaní s mliekom získaným v ostatných provinciách regiónu Benátsko (3,69 % tuku a 3,27 % bielkovín) a vnútroštátnym priemerom (3,7 % tuku a 3,28 % bielkovín).

b)

typická použitá mliečna mikroflóra, ktorá je pôvodná.

Štartovacia kultúra a srvátka používaná na výrobu syra „Piave“ sa vyrábajú v danej oblasti z mlieka a zo spracovaného séra, ktoré obsahuje kultúry patriace k pôvodným kmeňom. Keďže tieto kultúry sa vyrábajú priamo v oblasti, mikrobiálna flóra, ktorú vytvárajú, predstavuje mikrobiologickú stopu zemepisnej oblasti výroby. Zložité interakcie medzi rôznymi organizmami, ktoré sa v nich nachádzajú, možno považovať za jeden z rozhodujúcich faktorov, ktoré syru „Piave“ dávajú jeho organoleptické vlastnosti.

Organoleptické a výživové vlastnosti syra „Piave“ sú odvodené zo zemepisných, prírodných a výrobných osobitností horskej oblasti, v ktorej sa syr vyrába.

Výrazné vlastnosti mlieka používaného na výrobu syra „Piave“, teda vyšší obsah tuku a bielkovín, sú výsledkom chovu dobytka v horských oblastiach.

Horské oblasti vo všeobecnosti, ale osobitne provincia Belluno, sú charakterizované nízkymi výrobnými indexmi mlieka. Výroba mlieka na hektár stálych pasienkov v provincii Belluno (menej ako 10 litrov v porovnaní s priemernými 272 litrami mlieka na hektár pasienkov v iných provinciách) a produktivita zvieraťa (44 hektolitrov ročne na zviera v porovnaní s regionálnym priemerom 57 hektolitrov) sú totiž výrazne pod priemerom ostatných oblastí. Aj vyťaženosť pasienkov zvieratami je v provincii Belluno omnoho nižšia ako v susedných oblastiach a provinciách. Ako sa uvádza vyššie, rozloha stálych pasienkov vhodných pre hovädzí dobytok v oblasti výroby syra „Piave“ je 4,38 hektára na zviera a je omnoho väčšia ako v susedných oblastiach a ako regionálny priemer (0,67 hektára na zviera).

Ďalším faktorom je, že prírodné podmienky ako teplota a priemerné zrážky, ktoré sú výrazne odlišné od susedných oblastí, umožňujú vývoj typických horských druhov vegetácie, ktoré mlieku z oblasti Belluno, a tým aj syru „Piave“, dodávajú jedinečné aromatické zložky.

Všetky uvedené faktory, ako sú nízke výrobné indexy mlieka vo vymedzenej oblasti, veľká dostupná plocha pasienkov so značným množstvom krmiva a typickými druhmi horskej vegetácie na výkrm hovädzieho dobytka, vytvárajú osobitné ekologické miesto a osobitnú charakteristickú kvalitu mlieka z provincie Belluno.

Tieto osobitné vlastnosti mlieka a súčasné použitie dvoch miestnych prírodných kultúr (štartovacej kultúry a srvátky) sú rozhodujúce faktory, ktoré syru „Piave“ dodávajú jeho osobitné organoleptické vlastnosti.

Výroba syra „Piave“ sa v provincii Belluna odovzdávala z generácie na generáciu. Jej začiatok siaha na koniec 19. storočia, keď boli založené prvé horské mliekarne v horských oblastiach Talianska.

Prvé výrobky označené názvom „Piave“ – názov známej rieky pre označenie známeho výrobku – sa datujú do roku 1960, obdobia, keď sa jedna tretina z 10 ton mlieka, ktoré sa každodenne dodali do družstva Latteria Sociale Cooperativa della Vallata Feltrina, odkladala na výrobu syrov „Piave“ a „Fior di Latte“.

Názov syra „Piave“ je odvodený od rovnomennej rieky, ktorá preteká cez celé územie provincie Belluno zo severu na juh až juhovýchod.

Výrobok je dnes veľmi známy a uznávaný spotrebiteľmi a vďaka svojim osobitým a typickým vlastnostiam získal od 80. rokov 20. storočia významné ocenenia na vnútroštátnej a aj medzinárodnej úrovni. V rokoch 1986, 1992 a 1994, teda na 23., 26. a 27. ročníku národnej výstavy syrov Mostra delle produzioni casearie di Thiene získal ocenenie Spino d’Oro. Na olympiáde horských syrov vo Verone získal v roku 2005 cenu Buonitalia za najlepšiu chuť syra určeného na vývoz a na súťaži World Cheese Awards v Dubline a World Food Exhibition v Moskve v roku 2007 získal 1. cenu v kategórii vyzretých syrov.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

Konsolidované znenie špecifikácie výrobku nájdete na tomto webovom sídle: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

alebo:

priamo na domovskej stránke Ministerstva poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva (www.politicheagricole.it) po kliknutí na „Qualità“ (vpravo hore na obrazovke), potom na „Prodotti DOP IGP STG“ (vľavo na obrazovke) a napokon na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


Top