This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0205(02)
Publication of a communication of approval of a standard amendment to a product specification for a name in the wine sector referred to in Article 17(2) and (3) of Commission Delegated Regulation (EU) 2019/332020/C 38/04
Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 2020/C 38/04
Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 2020/C 38/04
PUB/2019/175
Ú. v. EÚ C 38, 5.2.2020, p. 5–11
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
5.2.2020 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 38/5 |
Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33
(2020/C 38/04)
Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 17 ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 (1).
OZNÁMENIE O SCHVÁLENÍ ŠTANDARDNEJ ZMENY
„Anjou-Coteaux de la Loire“
PDO-FR-A0405-AM02
Dátum oznámenia: 18. 1. 2019
OPIS A DÔVODY SCHVÁLENEJ ZMENY
1. Zemepisná oblasť
Zemepisná oblasť sa mení takto: „Všetky kroky výroby sa uskutočňujú v zemepisnej oblasti, ktorá zahŕňa územie týchto obcí v departemente Maine-et-Loire na základe oficiálneho zemepisného kódexu z roku 2018: Bouchemaine, Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Ingrandes-Le Fresne sur Loire (bývalé územie delegovanej obce Ingrandes), Mauges-sur-Loire (bývalé územia delegovaných obcí Mesnil-en-Vallée, Montjean-sur-Loire a La Pommeraye), La Possonnière, SaintGeorges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés.
Kartografická dokumentácia znázorňujúca zemepisnú oblasť je k dispozícii na webovom sídle Národného inštitútu pre osvedčovanie pôvodu a kvality (Institut national de l’origine et de la qualité).“
Redakčná zmena: v novom zozname administratívnych jednotiek sa zohľadňujú zlúčenia a ďalšie zmeny administratívneho členenia na zóny, ku ktorým došlo od schválenia špecifikácie výrobku. S cieľom zvýšiť právnu istotu sa tento zoznam zosúladil s aktuálnou verziou oficiálneho zemepisného kódexu, ktorý každý rok uverejňuje INSEE. Rozsah zemepisnej oblasti sa nemení.
Na webovom sídle INAO je sprístupnená kartografická dokumentácia znázorňujúca zemepisnú oblasť s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti.
Bod 6 jednotného dokumentu týkajúci sa zemepisnej oblasti sa mení zodpovedajúcim spôsobom.
2. Oblasť v bezprostrednej blízkosti
V kapitole 1 časti IV bode 3 sa zoznam obcí nahrádza takto:
— |
„departement Loire-Atlantique: Vair-sur-Loire (bývalé územie delegovanej obce Anetz), |
— |
departement Maine-et-Loire: Chaudefonds-sur-Layon, Denée, Mauges-sur-Loire (bývalé územia delegovaných obcí La Chapelle-Saint-Florent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil a Saint-Laurent-du-Mottay), Rochefort-sur-Loire, Savennières, Val-du-Layon (bývalé územie delegovanej obce Saint-Aubin-de-Luigné).“ |
Táto zmena umožňuje zohľadniť rôzne zlúčenia obcí, ktoré nastali po vytvorení najnovšej verzie špecifikácie výrobku. Rozsah oblasti v bezprostrednej blízkosti sa nemení.
Bod 9 jednotného dokumentu týkajúci sa ďalších podmienok sa mení zodpovedajúcim spôsobom.
3. Agroenvironmentálne ustanovenia
V kapitole 1 časti IV sa bod 2 mení takto: „Medzi riadkami je povinné zabezpečiť kontrolovanú vegetačnú pokrývku, či už prirodzenú, alebo zasiatu; v prípade, že takáto vegetačná pokrývka chýba, hospodársky subjekt je povinný obrábať pôdu tak, aby zabezpečil spontánnu vegetáciu, alebo musí odôvodniť používanie výrobkov biologickej kontroly, ktoré schválili orgány verejnej moci v oblasti vinohradníctva. V prípade, že sa na pozemku používajú biologické herbicídy, je zakázané používať iné herbicídy. “
Táto zmena je motivovaná aktuálnym príklonom hospodárskych subjektov k agroekonomickým postupom v celej vinohradníckej oblasti Anjou. Odzrkadľuje skutočnosť, že environmentálne otázky sa čoraz viac zohľadňujú v technických postupoch. Zmena vedie k zníženiu používania chemických herbicídov vytváraním vhodného prostredia pre vegetačnú pokrývku, mechanickým ničením buriny či používaním biopesticídov. Znížené používanie herbicídov umožňuje zlepšiť ochranu pôdy vo vinohradníckych oblastiach a zachovať jej prirodzené funkcie (úrodnosť, biodiverzitu, biologické čistenie vody), čo prispieva ku kvalite a autentickosti vína a posilňuje terroir danej oblasti.
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
4. Začiatok zberu
V kapitole 1 časti VII bode 1 písm. a) sa vypúšťa veta „Dátum začiatku zberu sa určuje podľa ustanovení článku D. 645-6 zákonníka poľnohospodárstva a morského rybolovu. “
Stanovovať dátum začatia zberu už nie je potrebné, pretože hospodárske subjekty v súčasnosti disponujú širokou škálou prostriedkov, ktoré im umožňujú čo najpresnejšie vyhodnotiť zrelosť hrozna. Každý hospodársky subjekt má k dispozícii isté množstvo individuálne alebo spoločne využívaných zariadení a príslušenstva, ktorými sa dá na základe cieľov výroby stanoviť optimálny začiatok zberu na každom pozemku.
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
5. Spracovateľská kapacita
V kapitole 1 časti IX bode 1 písm. c) sa veta: „Každý hospodársky subjekt má k dispozícii spracovateľskú kapacitu na výrobu vína, ktorá sa rovná najmenej 1,4-násobku priemerného výnosu podniku za posledných päť rokov. “ nahrádza touto vetou: „Každý hospodársky subjekt má k dispozícii spracovateľskú kapacitu na výrobu vína, ktorá sa rovná najmenej 1,4-násobku priemerného objemu výroby vína za posledných päť rokov. “
V špecifikácii výrobku sa neuvádzala objemová kapacita (vyjadrená v hl alebo v m3), ale výnos, t. j. objem zberu vydelený výrobnou plochou (vyjadrený napríklad v hl/ha). Navrhovaná zmena umožňuje napraviť túto nekonzistentnosť, pokiaľ ide o veličiny, bez toho, aby sa zmenil základ (minimum je stále stanovené na 1,4-násobok priemerného objemu výroby vína na podnik v priebehu posledných rokov).
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
6. Uvedenie vín do obehu
V kapitole 1 časti IX bode 5 sa vypúšťa písmeno b) o dátume uvedenia vín do obehu medzi oprávnenými prevádzkovateľmi skladov.
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
7. Súvislosť so zemepisnou oblasťou
Súvislosť bola zrevidovaná s cieľom aktualizovať počet dotknutých obcí (8 namiesto 10).
Bod 8 jednotného dokumentu týkajúci sa súvislosti sa mení zodpovedajúcim spôsobom.
8. Evidencia
V kapitole 2 časti II bode 3 sa slovo „potenciálny“ nahrádza slovom „prirodzený“.
V súlade so spôsobom, ktorým boli vypracované údaje vo všetkých špecifikáciách výrobkov oblasti Anjou-Saumur sa formulácia „celkový prirodzený obsah alkoholu“ nahrádza výrazmi „potenciálny obsah“ alebo „počet stupňov“. Tieto zmeny zvyšujú zrozumiteľnosť týchto špecifikácií. Cieľom harmonizácie ustanovení týkajúcich sa evidencie je uľahčiť vypracovanie inšpekčného plánu a kontrolu týchto evidencií.
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
9. Hlavné body kontroly
Kapitola 3 sa zrevidovala, aby sa zabezpečila konzistentnosť znenia hlavných bodov kontroly v špecifikáciách výrobkov z oblasti Anjou-Saumur.
Uvedená zmena sa netýka jednotného dokumentu.
JEDNOTNÝ DOKUMENT
1. Názov (názvy) na zápis do registra
Anjou-Coteaux de la Loire
2. Druh zemepisného označenia
CHOP – chránené označenie pôvodu
3. Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov
1. |
Víno |
4. Opis vína (vín)
Nešumivé biele vína vyrobené z hrozna, ktoré sa zberá prezreté (prirodzená koncentrácia na stonke s ušľachtilou hnilobou alebo bez nej), sú elegantné s veľkou mierou aromatickej komplexnosti (kvetinové arómy, arómy čerstvého, sušeného či kandizovaného ovocia), v ústach spájajú sviežu a sladkú chuť.
Tieto vína obsahujú:
|
Minimálny prirodzený obsah alkoholu 14 obj. %. |
|
Obsah skvasiteľných cukrov (glukózy a fruktózy) po kvasení je väčší alebo rovný 34 g/l. |
Minimálny skutočný obsah alkoholu je 10 a 11 % pre vína, ktoré majú celkový prirodzený obsah alkoholu menší ako 18 obj. %.
Celková kyslosť a celkový obsah oxidu siričitého sú stanovené právnymi predpismi EÚ.
Všeobecné analytické vlastnosti |
|
Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %) |
18 |
Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %) |
|
Minimálna celková kyslosť |
|
Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter) |
25 |
Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter) |
|
5. Vinárske výrobné postupy
a) Základné enologické postupy
Osobitný enologický postup
Víno možno obohacovať podľa pravidiel stanovených v špecifikácii výrobku.
Osobitný enologický postup
Používanie čipsov je zakázané. Okrem podmienok uvedených vyššie musia použité enologické postupy spĺňať požiadavky stanovené na úrovni EÚ a v zákonníku poľnohospodárstva a morského rybolovu.
Pestovateľský postup
Minimálna hustota výsadby: 4 000 koreňov na jeden hektár.
Vzdialenosť medzi riadkami viniča nesmie byť väčší ako 2,5 m a medzery medzi krami viniča v jednom rade nesmú byť menšie ako 1 m. Pozemky viníc s hustotou výsadby menej ako 4 000 krov na hektár a viac ako 3 300 krov na hektár môžu pre svoju úrodu používať chránené označenie pôvodu, pričom však musia dodržiavať ustanovenia týkajúce sa pravidiel vyväzovania a výšky lístia, ktoré sú stanovené v špecifikácii výrobku. Vzdialenosť medzi riadkami viniča na týchto pozemkoch nesmie byť väčší ako 3 m a medzery medzi koreňmi viniča v jednom rade nesmú byť menšie ako 1 m.
Pestovateľský postup
Rez viniča sa vykonáva najneskôr 30. apríla. Možno použiť zmiešaný rez (maximálne 12 ponechaných očiek) a rez na ťažeň (maximálne 4 ponechané očká).
Pestovateľský postup
Hrozno sa zberá manuálne postupným triedením.
Pestovateľský postup
Používanie závlahy je zakázané
b) Maximálne výnosy
40 hektolitrov na hektár
6. Vymedzená zemepisná oblasť
Všetky kroky výroby sa uskutočňujú v zemepisnej oblasti, ktorá zahŕňa územie týchto obcí v departemente Maine-et-Loire na základe oficiálneho zemepisného kódexu z roku 2018: Bouchemaine, Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Ingrandes-Le Fresne sur Loire (bývalé územie delegovanej obce Ingrandes), Mauges-sur-Loire (bývalé územia delegovaných obcí Mesnilen-Vallée, Montjean-sur-Loire a La Pommeraye), La Possonnière, Saint-Georges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés.
Kartografická dokumentácia znázorňujúca zemepisnú oblasť je k dispozícii na webovom sídle Národného inštitútu pre osvedčovanie pôvodu a kvality (Institut national de l’origine et de la qualité).
7. Hlavné muštové odrody
Chenin B
8. Opis súvislostí
1. Informácie o zemepisnej oblasti
a)
Zemepisná oblasť je tvorená bridlicovými svahmi pozdĺž rieky Loiry. Ide o najzápadnejšiu časť vinohradníckej oblasti s chráneným označením pôvodu „Anjou“. V roku 2018 oblasť zahŕňala 8 obcí na západe departementu Maine-et-Loire. Zemepisná oblasť sa začína na okraji obce Angers, pokračuje v obci Bouchemaine, na sútoku riek Loiry a Maine, potom sa tiahne po oboch stranách rieky až po obec Ingrandes-sur-Loire smerom k mestu Nantes.
Mezoklímu zemepisnej oblasti výrazne ovplyvňuje rieka. Vinohradnícka oblasť sa nachádza na najbližších svahoch, ktoré ju ohraničujú, a ich vzdialenosť od nej neprekračuje 3 kilometre. Po prekročení tejto vzdialenosti sa na severe aj na juhu vyskytujú trávne porasty a lesy. Názov „Coteaux de la Loire“ (doslova „loirské kopce“) vystihuje reliéf vinohradníckej oblasti, t. j. rôznorodé svahy. Kopce v obci Bouchemaine sú veľmi strmé; v obciach Ingrandes-sur-Loire a Saint-Georges-sur-Loire sú oveľa miernejšie.
Pôda presne vymedzených pozemkov na účely zberu hrozna pochádza z rôznych prvohorných formácií Armorického masívu. Ide o málo vyvinuté bridlicové alebo bridlicovo-piesčité pôdy. Lokálne sa vyskytujú niektoré pôdy vyvinuté z vyvretých hornín a niektoré hnedé vápnité pôdy z obdobia Devónu. Tieto pôdy sú veľmi plytké a ich podložie sa najčastejšie nachádza v hĺbke menej ako 0,4 m. Sú bez akýchkoľvek známok zamokrenia a ich zásoba vody je veľmi mierna.
Podnebie je oceánskeho typu. Masív Magues, ktorý sa nachádza na západ od vinohradníckej oblasti, jemne ovplyvňuje typické oceánske podnebie tým, že sa tam vyskytuje vietor föhn. Priemerný ročný úhrn zrážok je 650 mm a charakterizuje miesta chránené pred vlhkými vetrami, zatiaľ čo zrážky na kopcoch masívu Maugues prekračujú ročne 800 mmm. Rieka Loira takisto ovplyvňuje reguláciu teploty počas celého roka.
Exponované svahy sú z hľadiska reliéfu je podstatné. Na pravom brehu sa nachádza vinohradnícka oblasť, ktorá je z južnej strany exponovaná a zo severu chránená pred studenými vetrami, pričom ťaží z veľmi priaznivých okolností. Na ľavom brehu zohráva dôležitú úlohu pri otepľovaní svahov orientovaných na sever drenážny účinok rieky na chladný vzduch. V niektorých situáciách pôsobenia tzv. efektu amfiteátra, t. j. v údoliach, ktoré sú obohnané polkruhom kopcov, sú vinice chránené pred vetrom a ťažia z teplotného zisku. Rieka Loira zohráva dôležitú úlohu tým, že počas obdobia zberu vytvára vhodné prostredie na tvorbu rannej hmly, ktorá je podstatná pre vývin „ušľachtilej hniloby“.
b)
Hoci história vinohradníckej oblasti Anjou siaha do 9. storočia, prvá písomná zmienka o vinohradníckej oblasti „Coteaux de la Loire“ sa nachádza v knihe v knihe Traité sur la nature et la culture de la vigne („Rozprava o povahe a pestovaní viniča“) z roku 1749 od autorov Bidet a Duhamel de Monceau, kde sa o danej vinohradníckej oblasti píše: „Pôda, náročná na obrábanie, je v súčasnosti dokonale zúrodnená a celá vysadená viničom...“
V spise Štátnej rady, ktorý sa týka administratívnych opatrení prijatých v roku 1804, sa uvádza, že v tomto kraji sa vyrábajú len biele vína: „Svahy rieky Loiry sú priaznivé len pre pestovanie viniča na výrobu bielych vín, ktoré tvoria dôležité odvetvie obchodu...“ V tomto spise sa spomína aj Belgicko, ktoré v tom čase dychtilo po vínach z oblasti „Coteaux de la Loire“.
V roku 1842 Auguste Petit-Lafitte uvádza, že: „Víno sa vyrába z odrôd viniča Gros pineau alebo Chenin.“ Vinohradnícka oblasť Anjou je kolískou odrody viniča Chenin B. Ide o odolnú odrodu viniča a jej potenciál sa veľmi líši v závislosti od typu pôdy alebo, všeobecnejšie, v závislosti od miesta výsadby. Vinári takisto veľmi rýchlo pochopili, že je dôležité zberať túto odrodu viniča špecifickými technikami v štádiu pokročilej zrelosti. Gróf Odart vo svojom diele z roku 1845 Traité des cépages („Rozprava o odrodách viniča“) uvádza: „Musí sa pridať podmienka, že zber sa uskutočňuje až po dosiahnutí štádia zrelosti, napríklad keď hrozno dozreje na sviatok Všetkých svätých, keď šupka hrozna, zmäknutá dažďom, odumiera. “
Prezretosť hrozna je preto neoddeliteľnou súčasťou podmienok zberu. V roku 1816 Jullien vo svojom diele Topographie de tous les vignobles connus („Topografia všetkých známych vinohradníckych oblastí“) píše, že: „V prípade vína excelentnej kvality sa zber uskutočňuje niekoľkokrát; prvé dva zbery, ktoré pozostávajú iba zo zberu najviac dozretého hrozna, slúžia na výrobu vína dodávaného do zahraničia; víno, ktoré sa vyrába z tretieho zberu, slúži na spotrebu v krajine...“
Pestovaniu viniča v tejto vinohradníckej oblasti predchádzal rovnaký vývoj ako vo zvyšku oblasti Anjou. S príchodom holandských obchodníkov v 16. storočí sa vytvára trh „vín na more“ (určených pre zahraničie) vyrábaných z viniča, na ktorom bol vedený krátky rez (s jedným alebo dvoma očkami). Domáci trh, zameraný hlavne na zásobovanie Paríža, sa takisto vyvíja s menej známymi vínami z viniča, na ktorom bol vedený rez na ťažeň (so šiestimi alebo so siedmymi očkami).
Na konci druhej svetovej vojny sa výroba zameriavala hlavne na „polosuché“ vína, ktoré sa podobajú niekdajším „vínam pre Paríž“. Záujem vyrábať vína so silnou identitou obsahujúce vysokú koncentráciu cukru sa opäť objavuje začiatkom roku 1980.
Vína s chráneným označením pôvodu „Anjou-Coteaux de la Loire“ sa považujú za výberové „sladké“ (lokálne nazývané aj „likérové“) vína z oblasti Anjou.
2. Údaje o kvalite a vlastnostiach výrobku
Hlavnou črtou vín je elegancia. Dosahujú veľkú mieru aromatickej komplexnosti, najčastejšie sa v nich spájajú kvetinové arómy s arómami čerstvého, sušeného či kandizovaného ovocia, čím evokujú tzv. „douceur angevine“ (anjouskú miernosť). V ústach vytvárajú spojenie sviežej a sladkej chuti. Poddajné ako rieka Loira v lete či výbojné ako Loira počas zimných záplav, vína s chráneným označením pôvodu „Anjou-Coteaux de la Loire“ sa postupom času naučili odhaliť svoje kúzlo.
3. Príčinný vzťah
Spojenie povrchových pôd a reliéfu územia vytvára vynikajúcu expozíciu svahov, ktorá podporuje pravidelný výskyt vlahy a umožňuje odrode viniča Chenin B vyjadriť svoju plnosť.
Poloha vinohradníckej oblasti v bezprostrednej blízkosti rieky Loiry, ktorá reguluje teplotu počas celého vegetačného obdobia a ktorej dopomáha prispôsobená starostlivosť o vinice, najmä vykonávanie krátkeho rezu viniča, umožňuje optimálnu zrelosť hrozna. Prítomnosť rieky okrem toho umožňuje dosiahnuť prezretosť hrozna, jednak pôsobením vetra, ktorý rieka usmerňuje, čo automaticky prispieva k vysúšaniu hrozna, a jednak pôsobením rannej hmly, ktorá je nevyhnutá pre utváranie Botrytis cinarea, a teda aj pre vytváranie „ušľachtilej hniloby“.
Čakanie na prezretosť hrozna, trpezlivé odkladanie zberu hrozna na neskorú jeseň a manuálne postupné triedenie hrozna v rámci toho istého pozemku s cieľom vybrať hrozno, ktoré má prirodzenú koncentráciu cukru alebo je napadnuté „ušľachtilou hnilobu“ sú faktory, ktoré odzrkadľujú vedomosti výrobcov a jedinečnú vhodnosť odrody viniča Chenin B. Túto odrodu v roku 1861 Guillory starší opísal takto: „Až na niekoľko výnimiek sa zber uskutočňuje v októbri, keď vinári usúdia, že hrozno je ideálne zrelé a aspoň štvrtina je napadnutá ušľachtilou hnilobou. “
Spojenie tohto jedinečného prostredia, odrody viniča, ktorá je danému miestu optimálne prispôsobená, a vinárov, ktorí dokážu využívať všetky jej vlastnosti, umožňuje vyrobiť mimoriadne originálne vína. Medzi početné diela, v ktorých sa píše o dobrej povesti týchto vín, patria aj publikácie, ktorých autorom je Petit-Lafitte, ktorý uvádza: „Keď sa na tomto viniči vykonáva rez s jedným alebo dvoma očkami, vinič prináša likérové a jemné vína, ktoré sú vyhľadávané v Belgicku. “
Guillory starší vo svojom diele z roku 1861 „Vestník poľnohospodárskej a priemyselnej spoločnosti oblasti Aangers“ (Bulletin de la Société Agricole et Industrielle d‘Angers) pripomína, že: „Na týchto pôdach je vzhľadom na ich nízku úrodnosť takmer nemožné bez veľkých nákladov pestovať iné plodiny; z tohto dôvodu je výnos hrozna pomerne nízky. Keby tieto vína neboli mimoriadne kvalitné – čo umožňuje ich predaj za vyššie ceny – muselo by sa od pestovania viniča upustiť. “
9. Ďalšie základné podmienky (balenie, označovanie, ďalšie požiadavky)
Oblasť v bezprostrednej blízkosti
Právny rámec
Vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
Výnimka pre výrobu vo vymedzenej zemepisnej oblasti
Opis podmienky:
Oblasť v bezprostrednej blízkosti, ktorá je vymedzená výnimkou pre vinifikáciu, výrobu a dozrievanie vína, zahŕňa územie týchto obcí na základe oficiálneho zemepisného kódexu z roku 2018:
— |
departement Loire-Atlantique: Vair-sur-Loire (bývalé územie delegovanej obce Anetz), |
— |
departement Maine-et-Loire: Chaudefonds-sur-Layon, Denée, Maugessur-Loire (bývalé územia delegovaných obcí La Chapelle-SaintFlorent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil a Saint-Laurent-du-Mottay), Rochefort-sur-Loire, Savennières, Val-du-Layon (bývalé územie delegovanej obce Saint-Aubin-de-Luigné). |
Právny rámec
Vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
Dodatočné ustanovenia o označovaní
Opis podmienky:
Všetky nepovinné údaje sa na etikete uvádzajú písmom, ktorého výška, šírka ani hrúbka nepresahuje dvojnásobok veľkosti písma názvu chráneného označenia pôvodu.
Špecifickosť názvu „Val de Loire“
Právny rámec
Vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
Dodatočné ustanovenia o označovaní
Opis podmienky:
Zemepisné označenie „Val de Loire“ musí byť uvedené písmom, ktorého výška ani hrúbka nepresahuje dve tretiny veľkosti písma názvu chráneného označenia pôvodu.
Označovanie: Menšia zemepisná jednotka
Právny rámec
Vnútroštátne právne predpisy
Druh ďalšej podmienky:
Dodatočné ustanovenia o označovaní
Opis podmienky:
Na etiketách vín s chráneným označením pôvodu sa môže uvádzať názov menšej zemepisnej jednotky za predpokladu, že: – ide o katastrálne územie, – figuruje vo vyhlásení o úrode. Názov tohto katastrálneho územia je vytlačený písmom, ktorého výška ani hrúbka nepresahuje polovicu veľkosti písma názvu chráneného označenia pôvodu.
Odkaz na špecifikáciu výrobku
https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-09e61465-fad3-4eb8-8337-2500536afdcd