Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0434

    Návrh ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa schvaľujú zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda), pokiaľ ide o rozšírenie jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti

    COM/2020/434 final

    V Bruseli28. 8. 2020

    COM(2020) 434 final

    2020/0205(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa schvaľujú zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda), pokiaľ ide o rozšírenie jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Tento návrh sa týka rozhodnutia, ktorým sa poveruje vyjednávač Únie (v tomto prípade: Komisia), aby prijal rozhodnutie v mene Únie, pokiaľ ide o Dohodu o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (ďalej len „Bonnská dohoda“) 1 v súvislosti s rozšírením jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti, s cieľom zlepšiť spoluprácu v oblasti dohľadu, pokiaľ ide o požiadavky prílohy VI k dohovoru MARPOL (ďalej len „zmena dohovoru MARPOL“) a so zreteľom na pristúpenie Španielskeho kráľovstva k dohode (ďalej len „zmena po pristúpení Španielska“).

    1.1.Dohoda o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (ďalej len „Bonnská dohoda“)

    Cieľom Bonnskej dohody je bojovať proti znečisťovaniu v oblasti Severného mora a chrániť pobrežné oblasti pred námornými katastrofami a neustálym znečisťovaním z lodí a zo zariadení na mori. Európska únia (v tom čase „Európske hospodárske spoločenstvo“) je zmluvnou stranou dohody. Členské štáty Európskej únie z oblasti Severného mora spolu s Nórskom sú takisto zmluvnými stranami dohody.

    Cieľom dohody je podporovať aktívnu spoluprácu a vzájomnú pomoc medzi pobrežnými štátmi a Európskou úniou v boji proti znečisťovaniu Severného mora ropou a inými škodlivými látkami s cieľom chrániť morské prostredie a záujmy pobrežných štátov. Na tento účel sa v dohode stanovuje, že zmluvné strany vykonávajú dozor, čím pomáhajú odhaľovať znečisťovanie a bojovať proti nemu, ako aj zamedzovať porušovaniu predpisov zameraných na boj proti znečisťovaniu. Severné more sa rozdeľuje na rôzne zóny, v ktorých sa zodpovednosť za dozor a posudzovanie nehôd prisudzuje jednotlivým zmluvným stranám. Od zmluvných strán sa vyžaduje, aby v prípade, že sa dozvedia o prítomnosti ropy alebo iných škodlivých látok, ktoré pravdepodobne predstavujú vážnu hrozbu pre pobrežie alebo súvisiace záujmy ktorejkoľvek inej zmluvnej strany, informovali všetky ostatné zmluvné strany, ktorých sa to týka. Zmluvné strany môžu požiadať o pomoc pri vysporiadavaní sa so znečistením na mori alebo na svojom pobreží, pričom v takom prípade sa zmluvné strany požiadané o pomoc musia vynasnažiť urobiť všetko pre to, aby túto pomoc poskytli podľa svojich možností.

    Bonnskú dohodu uzavrelo Európske hospodárske spoločenstvo rozhodnutím Rady 84/358/EHS 2 . Bonnská dohoda bola zmenená v roku 1989. Zmeny nadobudli platnosť 1. apríla 1994. Európske hospodárske spoločenstvo schválilo uvedené zmeny rozhodnutím Rady 93/540/EHS 3 .

    Podľa článku 16 Bonnskej dohody sa návrh niektorej zmluvnej strany na zmenu tejto dohody alebo prílohy k nej posudzuje na zasadnutí zmluvných strán. Po jednomyseľnom prijatí návrhu vláda, ktorá vykonáva funkciu depozitára, oznámi túto zmenu zmluvným stranám. Takéto zmeny nadobudnú platnosť v prvý deň druhého mesiaca nasledujúceho po dni, keď vláda, ktorá vykonáva funkciu depozitára, prijala oznámenie o schválení od všetkých zmluvných strán.

    Vládou, ktorá vykonáva funkciu depozitára Bonnskej dohody, je vláda Spolkovej republiky Nemecko (článok 18 ods. 3 Bonnskej dohody).

    Podľa článku 20 Bonnskej dohody môžu zmluvné strany Bonnskej dohody jednomyseľne vyzvať ktorýkoľvek pobrežný štát v oblasti severovýchodného Atlantiku, aby pristúpil k Bonnskej dohode. V takom prípade sa článok 2 Bonnskej dohody a príloha k nej zmenia podľa potreby a táto zmena nadobudne platnosť dňom nadobudnutia platnosti tejto dohody pre pristupujúci štát.

    Rada 7. októbra 2019 prijala rozhodnutie splnomocňujúce Komisiu, aby rokovala v mene Únie o zmene podľa článku 16 Bonnskej dohody o rozšírení rozsahu pôsobnosti dohody s cieľom zlepšiť spoluprácu v oblasti dohľadu, pokiaľ ide o požiadavky uvedené v prílohe VI k dohovoru MARPOL, ako aj rozšírenie podľa článku 20 dohody na Španielske kráľovstvo.

    Zmluvné strany Bonnskej dohody na svojom tridsiatom prvom stretnutí, ktoré sa konalo od 9. do 11. októbra 2019, tieto zmeny jednomyseľne schválili. Zmeny teraz predkladá na schválenie Únia. Okrem toho Španielske kráľovstvo bude musieť ratifikovať rozšírenie podľa článku 20 Bonnskej dohody na svoju zónu zodpovednosti.

    1.2.Plánované zmeny Bonnskej dohody

    1.2.1.    „Zmena dohovoru MARPOL“, ktorou sa mení vecná pôsobnosť dohody

    Táto zmena je zameraná na zlepšenie spolupráce a koordinácie medzi zmluvnými stranami v boji proti nezákonným emisiám do ovzdušia spôsobovaným lodnou dopravou s cieľom obmedziť negatívne dôsledky spaľovania lodných palív s vysokým obsahom síry alebo dusíka na zdravie ľudí, biodiverzitu a celé morské prostredie. Zmluvné strany plánujú dosiahnuť uvedený cieľ prostredníctvom zmeny rôznych ustanovení Bonnskej dohody (jej článkov 1, 5, 6 a 15, ako aj názvu dohody a jej preambuly) tak, aby sa jej rozsah pôsobnosti rozšíril aj na znečisťovanie ovzdušia z lodí, ako sa upravuje v prílohe VI k dohovoru MARPOL.

    1.2.2.    „Zmena po pristúpení Španielska“, ktorou sa mení geografická pôsobnosť dohody

    Zmluvné strany takisto vyzvali Španielske kráľovstvo, aby pristúpilo k dohode zmenou článku 2 a vymedzením atlantickej hranice oblasti Severného mora, ktorá je relevantná na účely tejto dohody a prílohy k nej, pričom sa ňou zároveň revidujú hranice rôznych zón dozoru na účely článku 6 tejto dohody. Konkrétne bolo určené nové vymedzenie revidovanej oblasti, na ktorú sa dohoda vzťahuje. Francúzsko akceptovalo zavedenie novej zóny svojej zodpovednosti, ktorá priamo susedí so zónou spoločnej zodpovednosti Francúzska a Spojeného kráľovstva Pokrýva oblasť medzi zónou spoločnej zodpovednosti Francúzska a Spojeného kráľovstva a novou zónou zodpovednosti Španielska, aby sa tak odstránili všetky medzery medzi starou hranicou stanovenou podľa Bonnskej dohody a novou zónou zodpovednosti Španielska.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Procesnoprávny základ

    Zásady

    V článku 218 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa ustanovuje, že „Rada na návrh vyjednávača prijme rozhodnutie o uzavretí dohody“. Týmto článkom sa ďalej stanovuje, že s výnimkou prípadov, keď sa dohoda týka výlučne spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, Rada prijme rozhodnutie, ktorým sa uzaviera dohoda po udelení súhlasu Európskeho parlamentu v prípadoch, keď sa dohody, ktoré sa vzťahujú na oblasti, na ktoré sa uplatňuje riadny legislatívny postup alebo mimoriadny legislatívny postup, pri ktorom sa vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

    Uplatnenie na tento prípad

    Keďže sa zmluvné strany dohodli na zmene geografickej a vecnej pôsobnosti Bonnskej dohody, je vhodné, aby Únia tieto zmeny uzavrela.

    Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 6 ZFEÚ.

    Hmotnoprávny základ

    Zásady

    Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 6 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 6 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

    Uplatnenie na tento prípad

    Plánovaná podstatná zmena týkajúce sa rozšírenia vecnej pôsobnosti (ďalej len „zmena dohovoru MARPOL“) Bonnskej dohody súčasne sleduje niekoľko cieľov v oblasti civilnej ochrany a životného prostredia, na ktoré sa vzťahujú články 196 a 191 ZFEÚ, ktoré sú nerozlučne spojené bez toho, aby jeden cieľ bol oproti ostatným vedľajší. Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 6 ZFEÚ bude preto musieť vo výnimočných prípadoch zahŕňať rôzne príslušné hmotnoprávne základy.

    Záver

    Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 191 ZFEÚ a článok 196 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 6 ZFEÚ.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuvádza sa.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Obe zmeny sú nesporové a všetky zmluvné strany vrátane všetkých jednotlivých členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohody, ich podporujú.

    Získavanie a využívanie odborných znalostí

    Neuvádza sa.

    Posúdenie vplyvu

    Vzhľadom na politickú požiadavku rýchlo napredovať, aby EÚ ako zmluvná strana Bonnskej dohody mohla na zasadnutí zmluvných strán, ktoré sa uskutočnilo 9. – 11. októbra 2019, rokovať a hlasovať o zmenách Bonnskej dohody, ako aj podporiť ich schválenie na ministerskom zasadnutí 11. októbra 2019, sa upustilo od formálneho procesu posúdenia vplyvu. Tento primeraný prístup je opodstatnený aj preto, lebo sa očakáva, že zmeny Bonnskej dohody budú mať len priaznivé hospodárske, spoločenské a environmentálne vplyvy.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Neuvádza sa.

    Základné práva

    Odporúčanie je v súlade so zmluvami EÚ a s Chartou základných práv Európskej únie.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Zmena Bonnskej dohody nebude mať žiadny nepriaznivý vplyv na rozpočet Únie.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania a spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

    Neuvádza sa.

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Neuvádza sa. Pozri oddiel ďalej v texte.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    V jedinom podstatnom článku návrhu sa stanovuje, že Rada oprávňuje Komisiu uzavrieť v mene Únie dohodu o plánovaných zmenách Bonnskej dohody týkajúcich sa podstatného rozšírenia rozsahu pôsobnosti dohody, pokiaľ ide o prílohu VI k dohovoru MARPOL, a rozšírenia pôsobnosti dohody, pokiaľ ide o pristúpenie Španielska k tejto dohode.

    Najnovšie znenia plánovaných zmien sa uvádzajú v prílohách k rozhodnutiu a možno ich zhrnúť takto:

    „Zmena dohovoru MARPOL“

    Zmluvné strany Bonnskej dohody chcú využiť bežné postupy a systémy na letecké monitorovanie znečisťovania ropou, ktoré boli zavedené na základe tejto dohody, a rozšíriť ich tak, aby zahŕňali aj dozor súvisiaci s monitorovaním dodržiavania predpisov, pokiaľ ide o emisie z lodí. Zmluvné strany tak budú môcť maximálne využívať zdroje, ktoré sa už používajú na letecké monitorovanie a dozor nad únikmi ropy, a vytvoriť základ pre celostný systém monitorovania životného prostredia v Severnom mori a v prístupoch do neho.

    Prijatím rozhodnutia schváliť zmenu, ktorou sa rozšíri mandát Bonnskej dohody v súvislosti s prílohou VI k dohovoru MARPOL, by sa zlepšil spoločný dohľad, monitorovanie a podávanie správ o emisiách z lodí v oblasti Severného mora. Takáto koordinovaná činnosť v rámci dohody by prispela k zníženiu rizík pre morské prostredie a k záujmom pobrežných štátov a Únie.

    „Zmena po pristúpení Španielska“

    Touto zmenou sa rozširuje geografická pôsobnosť dohody tak, aby sa vzťahovala na oblasť medzi zónou spoločnej zodpovednosti Francúzska a Spojeného kráľovstva a novou zónou zodpovednosti Španielska, aby sa tak odstránili všetky medzery medzi starou hranicou stanovenou podľa Bonnskej dohody a novou zónou zodpovednosti Španielska. Francúzsko akceptovalo zavedenie novej zóny svojej zodpovednosti. Zahrnutím Biskajského zálivu do oblasti, na ktorú sa vzťahuje Bonnská dohoda, zmluvné strany zabezpečujú, aby sa na hlavnú dopravnú trasu v Európe spájajúcu Severné more a Stredozemné more vzťahoval spoločne koordinovaný systém riadenia pripravenosti a reakcie.

    2020/0205 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa schvaľujú zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda), pokiaľ ide o rozšírenie jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 191 ods. 4 a článok 196 ods. 1 písm. c) v spojení s jej článkom 218 ods. 6 písm. a),

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po udelení súhlasu Európskeho parlamentu,

    keďže:

    (1)Dohodu o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami („Bonnskú dohodu“) 4 uzavrelo Európske hospodárske spoločenstvo rozhodnutím Rady 84/358/EHS 5 , pričom dohoda nadobudla platnosť 1. septembra 1989. Bonnská dohoda bola zmenená v roku 1989. Uvedené zmeny boli schválené rozhodnutím Rady 93/540/EHS 6 a nadobudli platnosť 1. apríla 1994.

    (2)Rada 7. októbra 2019 poverila Komisiu, aby v mene Únie viedla rokovania o zmenách vecnej a geografickej pôsobnosti Bonnskej dohody.

    (3)V súlade s článkom 16 ods. 1 Bonnskej dohody zmluvné strany zvážili návrh na zmenu zameranú na rozšírenie rozsahu pôsobnosti Bonnskej dohody s cieľom zlepšiť spoluprácu v oblasti dozoru, pokiaľ ide o požiadavky uvedené v prílohe VI k Medzinárodnému dohovoru o zabránení znečisťovaniu z lodí (ďalej len „dohovor MARPOL“) 7 . Zmluvné strany okrem toho zvážili aj zmeny Bonnskej dohody a prílohy k nej v dôsledku pristúpenia Španielska k tejto dohode podľa jej článku 20.

    (4)Komisia v súlade s platným rozhodnutím Rady prerokovala uvedené zmeny Bonnskej dohody, ktoré boli jednomyseľným hlasovaním prijaté dvomi rozhodnutiami na tridsiatom prvom zasadnutí zmluvných strán Bonnskej dohody, ktoré sa konalo v Bonne od 9. do 11. októbra 2019.

    (5)Uvedené zmeny Bonnskej dohody by sa mali schváliť v mene Európskej únie,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) v súvislosti s rozšírením jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti, prijaté zmluvnými stranami na tridsiatom prvom zasadnutí v Bonne, ktoré sa konalo od 9. do 11. októbra 2019, sa týmto v mene Únie schvaľujú.

    Znenie zmien je uvedené v dvoch rozhodnutiach prijatých zmluvnými stranami pripojených k tomuto rozhodnutiu.

    Článok 2

    Európska komisia je oprávnená pristúpiť v mene Európskej únie k uloženiu schvaľovacej listiny podľa článku 16 dohody s cieľom vyjadriť súhlas Únie s tým, že bude touto dohodou zaviazaná.

    Článok 3

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia 8 .

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Ú. v. ES L 188, 16.7.1984.
    (2)    Rozhodnutie Rady 84/358/EHS z 28. júna 1984 týkajúce sa uzatvorenia Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Ú. v. ES L 188, 16.7.1984, s. 7).
    (3)    Rozhodnutie Rady 93/540/EHS z 18. októbra 1993, ktorým sa schvaľujú určité zmeny a doplnenia k Dohode o spolupráci zaoberajúcej sa znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) (Ú. v. ES L 263, 22.10.1993, s. 51).
    (4)    Dohoda o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) (Ú. v. ES L 188, 16.7.1984, s. 9).
    (5)    Rozhodnutie Rady 84/358/EHS z 28. júna 1984 týkajúce sa uzatvorenia Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Ú. v. ES L 188, 16.7.1984, s. 7).
    (6)    Rozhodnutie Rady 93/540/EHS z 18. októbra 1993, ktorým sa schvaľujú určité zmeny a doplnenia k Dohode o spolupráci zaoberajúcej sa znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) (Ú. v. ES L 263, 22.10.1993, s. 51).
    (7)    Medzinárodný dohovor o zabránení znečisťovaniu z lodí podpísaný v Londýne 2. novembra 1973, zmenený a doplnený protokolom zo 17. februára 1978.
    (8)    Dátum nadobudnutia platnosti dohody uverejní Generálny sekretariát Rady v Úradnom vestníku Európskej únie.
    Top

    V Bruseli28. 8. 2020

    COM(2020) 434 final

    PRÍLOHA

    k

    návrhu rozhodnutia Rady,

    ktorým sa schvaľujú zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda), pokiaľ ide o rozšírenie jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti


    Rozhodnutie zmluvných strán Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami o rozšírení rozsahu pôsobnosti dohody s cieľom zlepšiť spoluprácu v oblasti dozoru, pokiaľ ide o požiadavky uvedené v prílohe VI k dohovoru MARPOL

    Zmluvné strany Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (ďalej len „dohoda“),

    pripomínajúc článok 16 dohody, v ktorom sa stanovuje, že jedna alebo viaceré zmluvné strany môžu navrhnúť zmeny dohody a že tieto zmeny sa môžu prijať jednomyseľným hlasovaním na zasadnutí zmluvných strán,

    s cieľom zabezpečiť, aby vláda, ktorá vykonáva funkciu depozitára, prijala oznámenie o schválení od všetkých zmluvných strán čo najskôr s cieľom umožniť rýchle nadobudnutie platnosti týchto zmien, ako sa stanovuje v článku 16 ods. 2 dohody,

    zameriavajúc sa na zlepšenie spolupráce a koordinácie medzi zmluvnými štátmi v boji proti nezákonným emisiám do ovzdušia spôsobovaným lodnou dopravou s cieľom obmedziť negatívne dôsledky spaľovania lodných palív s vysokým obsahom síry alebo dusíka na ľudské zdravie, biodiverzitu a celé morské prostredie,

    jednomyseľným hlasovaním prijímajú toto rozhodnutie:

    Odsek 1 – Zmena názvu dohody

    Názov dohody sa mení a znie takto:

    „Dohoda o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami vrátane znečisťovania ovzdušia spôsobovaného lodnou dopravou“

    Odsek 2 – Zmena preambuly dohody

    Preambula dohody sa mení a znie takto:

    slovo „Írska“ sa vkladá pred slová „Holandského kráľovstva“.

    Odseky 2 až 6 preambuly sa menia a znejú takto:

    „Uznávajúc, že znečisťovanie mora ropou a inými škodlivými látkami, ako aj znečisťovanie ovzdušia spôsobované lodnou dopravou v oblasti Severného mora môže ohroziť morské prostredie, biodiverzitu, zdravie ľudí a príslušné záujmy pobrežných štátov,

    berúc na vedomie, že takéto druhy znečisťovania majú mnoho zdrojov a že tieto havárie a iné nehody vyvolávajú veľké obavy,

    v presvedčení, že schopnosť bojovať s týmito druhmi znečisťovania, ako aj aktívna spolupráca a vzájomná pomoc medzi štátmi sú potrebné na ochranu ich pobreží a súvisiacich sfér záujmov,

    vítajúc pokrok, ktorý bol dosiahnutý v rámci Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou, podpísanej v Bonne 9. júna 1969,

    želajúc si ďalej rozvíjať vzájomnú pomoc a spoluprácu pri monitorovaní a boji proti rôznym druhom znečisťovania,“

    Odsek 3 – Zmena článku 1

    Článok 1 sa mení a znie takto:

    „Článok 1

    Táto dohoda sa uplatňuje v oblasti Severného mora, ako sa vymedzuje v článku 2:

    1.    vždy, keď prítomnosť alebo predpokladaná prítomnosť ropy alebo iných škodlivých látok, ktoré znečisťujú alebo hrozia znečistením mora, predstavuje vážne alebo bezprostredné nebezpečenstvo pre pobrežie alebo súvisiace sféry záujmu jednej alebo viacerých zmluvných strán, alebo

    2.    vždy, keď prítomnosť alebo predpokladaná prítomnosť emisií spôsobovaných lodnou dopravou v zmysle prílohy VI k dohovoru MARPOL, ktoré znečisťujú alebo hrozia znečistením morského prostredia, prispieva k eutrofizácii mora a ohrozuje zdravie ľudí, ktorí žijú na pobreží, alebo živé organizmy v mori a

    3.    na dozor, ktorý sa vykonáva ako pomoc pri odhaľovaní znečisťovania a boji proti nemu, ako sa stanovuje v odsekoch 1 a 2 tohto článku, a pri zamedzovaní porušovaniu predpisov zameraných na boj proti znečisťovaniu.“

    Odsek 4 – Zmena článku 5

    Článok 5 sa mení a znie takto:

    „Článok 5

    1.    Vždy, keď sa niektorá zmluvná strana dozvie o havárii alebo o prítomnosti ropy alebo iných škodlivých látok vrátane emisií z lodí v oblasti Severného mora, ktorá pravdepodobne predstavuje vážnu hrozbu pre pobrežie alebo súvisiace sféry záujmu ktorejkoľvek zo zmluvných strán, bezodkladne o tom informuje túto stranu prostredníctvom svojho príslušného úradu.

    2.    Zmluvné strany sa zaväzujú, že požiadajú kapitánov všetkých lodí plávajúcich pod ich vlajkou a pilotov lietadiel registrovaných v ich krajinách, aby kanálmi, ktoré môžu byť v týchto okolnostiach najpraktickejšie a najprimeranejšie, bezodkladne podali správu o:

    a)    všetkých haváriách, ktoré spôsobili alebo pravdepodobne spôsobia znečistenie morského prostredia;

    b)    prítomnosti, povahe alebo rozlohe ropnej škvrny alebo iných škodlivých látok, ktoré pravdepodobne predstavujú vážnu hrozbu pre pobrežia a súvisiace sféry záujmu jednej alebo viacerých zmluvných strán.

    3.    Zmluvné strany použijú štandardný formulár na podávanie správ o znečistení, ako sa vyžaduje v odseku 1 tohto článku.“

    Odsek 5 – Zmena článku 6

    Článok 6 sa mení a znie takto: 

    „Článok 6

    1.    Na jediný účel tejto dohody sa oblasť Severného mora rozdeľuje na zóny opísané v prílohe k tejto dohode.

    2.    Zmluvná strana, v ktorej zóne vznikne situácia toho druhu, ktorý je opísaný v článku 1 ods. 1 tejto dohody, vykonáva potrebné vyhodnotenie povahy a rozsahu každej havárie alebo podľa druhu udalosti, typu a približného množstva ropy alebo iných škodlivých látok a smeru a rýchlosti ich pohybu.

    3.    Príslušná zmluvná strana ihneď informuje všetky ostatné zmluvné strany prostredníctvom ich príslušných úradov o svojom hodnotení a o všetkých činnostiach, ktoré vykonala, aby sa vysporiadala s ropou alebo inými škodlivými látkami, a nepretržite pozoruje tieto látky, kým sú prítomné v jej zóne.

    4.    Záväzky zmluvných strán vyplývajúce z ustanovení tohto článku vzhľadom na zóny spoločnej zodpovednosti podliehajú osobitným technickým dohodám uzatvoreným medzi príslušnými stranami. Tieto dohody sa oznamujú ostatným zmluvným stranám.“

    Odsek 6 – Zmena článku 15

    Článok 15 sa mení a znie takto: 

    „Článok 15

    1.    Zmluvné strany prijmú opatrenia na vykonávanie funkcie sekretariátu vo vzťahu k tejto dohode, pričom zohľadnia opatrenia existujúce v rámci iných medzinárodných dohôd o predchádzaní znečisťovaniu morského prostredia účinných pre tú istú oblasť ako táto dohoda.

    2.    Každá zmluvná strana prispieva 2,5 % celkových ročných výdavkov na uplatňovanie tejto dohody. Zostatok výdavkov na uplatňovanie tejto dohody sa rozdelí medzi ostatné zmluvné strany, iné ako Európske hospodárske spoločenstvo, úmerne ich hrubému národnému produktu v súlade so sadzobníkom, ktorý pravidelne prijíma Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov. V žiadnom prípade nesmie tento príspevok zmluvnej strany prekročiť 20 % tohto zostatku.“

    Odsek 7 – Nadobudnutie účinnosti

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť v prvý deň druhého mesiaca nasledujúceho po dni, keď vláda, ktorá vykonáva funkciu depozitára, prijala oznámenie o schválení od všetkých zmluvných strán.

    PRÍLOHA […]

    Top

    V Bruseli28. 8. 2020

    COM(2020) 434 final

    PRÍLOHA

    k

    návrhu rozhodnutia Rady,

    ktorým sa schvaľujú zmeny Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (Bonnská dohoda), pokiaľ ide o rozšírenie jej vecného a geografického rozsahu pôsobnosti


    Rozhodnutie zmluvných strán Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami, pokiaľ ide o pristúpenie Španielskeho kráľovstva k dohode

    Zmluvné strany Dohody o spolupráci pri vysporiadavaní sa so znečisťovaním Severného mora ropou a inými škodlivými látkami (ďalej len „dohoda“),

    PRIPOMÍNAJÚC článok 20 dohody, v ktorom sa stanovuje, že zmluvné strany môžu jednomyseľne vyzvať ktorýkoľvek pobrežný štát v oblasti severovýchodného Atlantiku, aby pristúpil k tejto dohode, a že v takom prípade sa podľa potreby zmení článok 2 tejto dohody a príloha k nej,

    VYJADRUJÚC svoj jednomyseľný zámer vyzvať Španielsko, aby pristúpilo k dohode,

    VÍTAJÚC želanie Španielska pristúpiť k dohode,

    jednomyseľným hlasovaním rozhodli, že

    Odsek 1 – Zmena preambuly dohody

    Preambula dohody sa mení a znie takto: pred slová „Švédskeho kráľovstva“ sa vkladajú slová „Španielskeho kráľovstva“.

    Odsek 2 – Vyzvanie Španielska v súlade s článkom 20

    V súlade s článkom 20 zmluvné strany jednomyseľne vyzývajú Španielsko, aby pristúpilo k Bonnskej dohode. Vzhľadom na túto výzvu sa prijímajú tieto zmeny článku 2 a prílohy k tejto dohode.

    Odsek 3 – Zmena článku 2

    Článok 2 dohody sa mení a znie takto:

    „Článok 2

    Na účel tejto dohody oblasť Severného mora znamená oblasť mora, ktorá zahŕňa:

    a)    vlastné Severné more na juh od rovnobežky 61°0'00.00" s. z. š.,

    b)    Skagerrak, ktorého južná hranica je určená na východ od Skaw rovnobežkou 57°44'43.00" s. z. š.,

    c)    Biskajský záliv ohraničený na juhu a na západe líniou vymedzenou v časti I prílohy k tejto dohode,

    d)    ostatné vody, ktoré zahŕňajú Írske more, Keltské more, Malinské more, Veľký Minch, Malý Minch, časť Nórskeho mora a časti severovýchodného Atlantiku, ohraničené na západe a na severe líniou vymedzenou v časti II prílohy k tejto dohode.“

    Odsek 4 – Zmena prílohy k dohode

    Príloha k dohode sa mení a znie tak, ako sa uvádza v dodatku k tomuto rozhodnutiu.

    Odsek 5 – Nadobudnutie účinnosti

    Zmeny uvedené v tomto rozhodnutí nadobúdajú platnosť v prvý deň druhého mesiaca nasledujúceho po dni, keď Španielsko uloží svoje písomné dokumenty o pristúpení k dohode.

    Dodatok

    „PRÍLOHA K DOHODE O SPOLUPRÁCI PRI VYSPORIADAVANÍ SA SO

    ZNEČISŤOVANÍM SEVERNÉHO MORA ROPOU A INÝMI ŠKODLIVÝMI LÁTKAMI,

    1983

    Opis atlantickej hranice oblasti Severného mora a zón uvedených v článku 6 tejto dohody

    Atlantická hranica oblasti Severného mora

    Časť I: Línia ohraničujúca oblasť Severného mora na juhu a juhozápade

    Línia ohraničujúca Lamanšský prieliv a prístupy do neho na juhozápade a Biskajský záliv na juhu a na západe je línia, ktorá:

    i)sa začína v západnom bode pobrežia Španielska 42° 30' 04.25" s. z. š. a 8° 52' 18.22" z. z. d.;

    ii)z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž loxodrómy až do bodu 42° 30' 04.32" s. z. š. a 10° 24' 55.16" z. z. d.;

    iii)z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž loxodrómy až do bodu 46° 00' 04.07" s. z. š. a 10° 24' 54.86" z. z. d.;

    iv)z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž loxodrómy až do bodu 46° 00' 04.06" s. z. š. a 9° 59' 54.88" z. z. d.;

    v)z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž línie až k priesečníku medzi rovnobežkou 48° 27' 00.00" s. z. š. a líniou (ďalej len „línia stanovená v Bonnskej dohode z roku 1983“), ktorá sa tiahne 50 námorných míľ na západ od línie spájajúcej ostrov Ushant a ostrovy Scilly;

    vi)od tohto priesečníka sa následne tiahne pozdĺž línie stanovenej v Bonnskej dohode z roku 1983 na sever až po jej priesečník s líniou označujúcou hranicu kontinentálneho šelfu medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom, ako sa vymedzuje v rozhodcovskom rozsudku z 30. júna 1977;

    vii)od tohto priesečníka sa následne tiahne pozdĺž línie tejto hranice na západ až do bodu 48° 10' 00.00" s. z. š. a 9° 22' 15.91" z. z. d a

    viii)z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž rovnobežky 48° 10' 00.00" s. z. š. na západ až do bodu 48° 10' 00.00" s. z. š. a 10° 0' 00.00" z. z. d.

    Časť II: Línia ohraničujúca na západe a na severe ostatné vody, na ktoré sa vzťahuje dohoda

    Línia ohraničujúca na západe a na severe ostatné vody, na ktoré sa vzťahuje dohoda a ktoré zahŕňajú Írske more, Keltské more, Malinské more, Veľký Minch, Malý Minch, časť Nórskeho mora a časti severovýchodného Atlantiku, je línia, ktorá

    i)    sa začína v bode 48° 10' 00.00" s. z. š. a 0° 00' 00.00" z. z. d.;

    ii)    z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž západnej hranice zóny zodpovednosti za znečisťovanie Írskeho mora (t. j. línie, ktorá je v každom bode vzdialená 200 námorných míľ od najbližšieho bodu základných línií stanovených na účely írskych zákonov týkajúcich sa námornej jurisdikcie z rokov 1959 až 1988) až do bodu 56° 42' 00.00" s. z. š. a 14° 00' 00.00" z. z. d.;

    iii)    z tohto bodu sa následne tiahne pozdĺž západnej hranice zóny stanovenej v nariadeniach Spojeného kráľovstva o obchodných lodiach (prevencia znečisťovania) (limity) z roku 1996, zmenených nariadeniami o obchodných lodiach (prevencia znečisťovania) (limity) z roku 1997 (t. j. línie, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 1 nižšie, a to v poradí, v akom sú v nej uvedené) až do bodu 63°38'10.68" s. z. š. a 0°30'00.00" z. z. d., a

    iv)    z tohto bodu sa tiahne pozdĺž rovnobežky 63°38'10.68" s. z. š. na východ k pobrežiu Nórska.

    Tabuľka 1: Body a línie západnej hranice zóny stanovené v nariadeniach Spojeného kráľovstva o obchodných lodiach (prevencia znečisťovania) (limity) z roku 1996, v znení zmien

    Body uvedené v nariadeniach Spojeného kráľovstva, v znení zmien, a ich súradnice

    Úseky medzi týmito bodmi

    27.    56° 42' 00.00" s. z. š.    14° 0' 00.00" z. z. d.

    27 – 28 poludník zemepisnej dĺžky

    28.    56° 49' 00.00" s. z. š.    14° 0' 00.00" z. z. d.

    28 – 29 rovnobežka zemepisnej šírky

    29.    56° 49' 00.00" s. z. š.    14° 30' 34.00" z. z. d.

    29 – 30 oblúk meraný 200 námorných míľ od príslušných základných bodov na súostroví St. Kilda, od ktorých sa meria šírka pobrežného mora

    30.    57° 52' 22.00" s. z. š.    14° 53' 22.00" z. z. d.

    30 – 31 oblúk meraný 200 námorných míľ od príslušných základných bodov na súostroví St. Kilda, od ktorých sa meria šírka pobrežného mora

    31.    58°30' 00.00" s. z. š.    14° 48' 58.00" z. z. d.

    31 – 32 oblúk meraný 200 námorných míľ od príslušných základných bodov na súostroví St. Kilda, od ktorých sa meria šírka pobrežného mora

    32.    59° 0' 00.00" s. z. š.    14° 35' 07.00" z. z. d.

    32 – 33 oblúk meraný 200 námorných míľ od príslušných základných bodov na súostroví St. Kilda, od ktorých sa meria šírka pobrežného mora

    33.    59° 40' 54.00" s. z. š.    13° 58' 10.00" z. z. d.

    33 – 34 oblúk meraný 200 námorných míľ od príslušných základných bodov na súostroví St. Kilda, od ktorých sa meria šírka pobrežného mora

    34.    59° 50' 00.00" s. z. š.    13° 46' 24.00" z. z. d.

    34 – 35 rovnobežka zemepisnej šírky

    35.    59° 50' 00.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" z. z. d.

    35 – 36 poludník zemepisnej dĺžky

    36.    60° 10' 00.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" z. z. d.

    36 – 37 rovnobežka zemepisnej šírky

    37.    60° 10' 00.00" s. z. š.    4° 48' 00.00" z. z. d.

    37 – 38 poludník zemepisnej dĺžky

    38.    60° 20' 00.00" s. z. š.    4° 48' 00.00" z. z. d.

    38 – 39 rovnobežka zemepisnej šírky

    39.    60° 20' 00.00" s. z. š.    4° 24' 00.00" z. z. d.

    39 – 40 poludník zemepisnej dĺžky

    40.    60° 40' 00.00" s. z. š.    4° 24' 00.00" z. z. d.

    40 – 41 rovnobežka zemepisnej šírky

    41.    60° 40' 00.00" s. z. š.    4° 0' 00.00" z. z. d.

    41 – 42 poludník zemepisnej dĺžky

    42.    61° 0' 00.00" s. z. š.    4° 0' 00.00" z. z. d.

    42 – 43 rovnobežka zemepisnej šírky

    43.    61° 0' 00.00" s. z. š.    3° 36' 00.00" z. z. d.

    43 – 44 poludník zemepisnej dĺžky

    44.    61° 30' 00.00" s. z. š.    3° 36' 00.00" z. z. d.

    44 – 45 rovnobežka zemepisnej šírky

    45.    61° 30' 00.00" s. z. š.    3° 0' 00.00" z. z. d.

    45 – 46 poludník zemepisnej dĺžky

    46.    61° 45' 00.00" s. z. š.    3° 0' 00.00" z. z. d.

    46 – 47 rovnobežka zemepisnej šírky

    47.    61° 45' 00.00" s. z. š.    2° 48' 00.00" z. z. d.

    47 – 48 poludník zemepisnej dĺžky

    48.    62° 0' 00.00" s. z. š.    2° 48' 00.00" z. z. d.

    48 – 49 rovnobežka zemepisnej šírky

    49.    62° 0' 00.00" s. z. š.    2° 0' 00.00" z. z. d.

    49 – 50 poludník zemepisnej dĺžky

    50.    62° 30' 00.00" s. z. š.    2° 0' 00.00" z. z. d.

    50 – 51 rovnobežka zemepisnej šírky

    51.    62° 30' 00.00" s. z. š.    1° 36' 00.00" z. z. d.

    51 – 52 poludník zemepisnej dĺžky

    52.    62° 40' 00.00" s. z. š.    1° 36' 00.00" z. z. d.

    52 – 53 rovnobežka zemepisnej šírky

    53.    62° 40' 00.00" s. z. š.    1° 0' 00.00" z. z. d.

    53 – 54 poludník zemepisnej dĺžky

    54.    63° 20' 00.00" s. z. š.    1° 0' 00.00" z. z. d.

    54 – 55 rovnobežka zemepisnej šírky

    55.    63° 20' 00.00" s. z. š.    0° 30' 00.00" z. z. d.

    55 – 56 poludník zemepisnej dĺžky

    56.    63° 38' 10.68" s. z. š.    0° 30' 00.00" z. z. d.

    Hranice zón zodpovednosti uvedené v článku 6 tejto dohody

    Časť III:    Hranice zón vnútroštátnej zodpovednosti

    1.    Všeobecné:     Ak sú hranice zóny zodpovednosti vymedzené sériou línií spájajúcich body uvedené na zozname, povaha týchto línií je povaha vymedzená vo vzťahu ku každému bodu ako povaha línie, ktorá ho spája s nasledujúcim bodom.

    2.    Dánsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Dánska je ohraničená týmito sériami línií:

    a)    línia, ktorá sa začína v priesečníku hranice zóny spoločnej zodpovednosti Dánska a Nemecka, ako sa opisuje v časti IV nižšie, s líniou medzi bodom 55° 10' 03.40" s. z. š. a 7° 33' 09.60" v. z. d. a prvým bodom DE1/DK1, pričom sa tiahne pozdĺž tejto línie až do bodu DE1/DK1;

    b)    séria línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    DK1    55° 30' 40.30" s. z. š.    5° 45' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DE1

    DK2    55° 15' 00.00" s. z. š.    5° 24' 12.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DE2

    DK3    55° 15' 00.00" s. z. š.    5° 9' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DE3

    DK4    55° 24' 15.00" s. z. š.    4° 45' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DE4

    DK5    55° 46' 21.80" s. z. š.    4° 15' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DE5

    DK6    55° 55' 09.40" s. z. š.    3° 21' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE6

    DK7    56° 5' 12.00" s. z. š.    3° 15' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK23, NO23

    DK8    56° 35' 30.00" s. z. š.    5° 2' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO24

    DK9    57° 10' 30.00" s. z. š.    6° 56' 12.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO25

    DK10    57° 29' 54.00" s. z. š.    7° 59' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO26

    DK11    57° 37' 06.00" s. z. š.    8° 27' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO27

    DK12    57° 41' 48.00" s. z. š.    8° 53' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO28

    DK13    57° 59' 18.00" s. z. š.    9° 23' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO29

    DK14    58° 15' 41.20" s. z. š.    10° 1' 48.10" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO30, SE4

    DK15    58° 8' 00.10" s. z. š.    10° 32' 32.80" v. z. d.

    Geodetická krivka

    SE3

    DK16    57° 49' 00.60" s. z. š.    11° 2' 55.60" v. z. d.

    Geodetická krivka

    SE2

    DK17    57° 44' 43.00" s. z. š.    11° 7' 04.00" v. z. d.

    SE1

    3.    Nemecko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Nemecka je ohraničená týmito sériami línií:

    a)    línia, ktorá sa začína v priesečníku hranice zóny spoločnej zodpovednosti Dánska a Nemecka, ako sa opisuje v časti IV nižšie, s líniou medzi bodom 55° 10' 03.40" s. z. š. a 7° 33' 09.60" v. z. d. a prvým bodom DE1/DK1, pričom sa tiahne pozdĺž tejto línie až do bodu DE1/DK1;

    b)    séria línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    DE1    55° 30' 40.30" s. z. š.    5° 45' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK1

    DE2    55° 15' 00.00" s. z. š.    5° 24' 12.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK2

    DE3    55° 15' 00.00" s. z. š.    5° 9' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK3

    DE4    55° 24' 15.00" s. z. š.    4° 45' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK4

    DE5    55° 46' 21.80" s. z. š.    4° 15' 00.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK5

    DE6    55° 55' 09.40" s. z. š.    3° 21' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK6

    DE7    55° 50' 06.00" s. z. š.    3° 24' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK24

    DE8    55° 45' 54.00" s. z. š.    3° 22' 13.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL19

    DE9    55° 20' 00.00" s. z. š.    4° 20' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL20

    DE10    55° 0' 00.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL21

    DE11    54° 37' 12.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL22

    DE12    54° 11' 12.00" s. z. š.    6° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL23

    DE13    53° 59' 56.80" s. z. š.    6° 6' 28.20" v. z. d.

    NL24

    c)    smerom k pevnine z bodu DE12, línia z tohto bodu smerujúca k bodu DE13 (ktorý je ďalším dohodnutým delimitačným bodom 53° 59' 56.80" s. z. š. a 6° 6' 28.20" v. z. d.) po priesečník tejto línie s hranicou zóny spoločnej zodpovednosti medzi Holandskom a Nemeckom opísanou v časti IV nižšie.

    4.    Írsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Írska je ohraničená týmito sériami línií:

    a)    na severe ide o sériu línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 3 v poradí, v akom sú uvedené;

    b)    na západe ide o západnú hranicu oblasti Severného mora;

    c)    na východe a na juhu ide o sériu línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 2 v poradí, v akom sú uvedené.

    5.    Holandsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Holandska je na juhu ohraničená rovnobežkou 51°51' 52.1267" s. z. š. a na sever od tejto rovnobežky týmito sériami línií:

    a)    séria línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    NL1        51° 51' 52.1267" s. z. š.    2° 31' 48.0975" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK42

    NL2        51° 59' 00.00" s. z. š.    2° 37' 36.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK41

    NL3        52° 1' 00.00" s. z. š.    2° 39' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK40

    NL4        52° 5' 18.00" s. z. š.    2° 42' 12.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK39

    NL5        52° 6' 00.00" s. z. š.    2° 42' 54.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK38

    NL6        52° 12’ 24.00" s. z. š.    2° 50' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK37

    NL7        52° 17' 24.00" s. z. š.    2° 56' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK36

    NL8        52° 25' 00.00" s. z. š.    3° 3' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK35

    NL9        52° 37' 18.00" s. z. š.    3° 11' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK34

    NL10        52° 47' 00.00" s. z. š.    3° 12' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK33

    NL11        52° 53' 00.00" s. z. š.    3° 10' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK32

    NL12        53° 18' 06.00" s. z. š.    3° 3' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK31

    NL13        53° 28' 12.00" s. z. š.    3° 1' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK30

    NL14        53° 35' 06.00" s. z. š.    2° 59' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK29

    NL15        53° 40' 06.00" s. z. š.    2° 57' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK28

    NL16        53° 57' 48.00" s. z. š.    2° 52' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK27

    NL17        54° 22' 48.00" s. z. š.    2° 45' 48.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK26

    NL18        54° 37' 18.00" s. z. š.    2° 53' 54.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK25

    NL19        55° 45' 54.00" s. z. š.    3° 22' 13.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE8

    NL20        55° 20' 00.00" s. z. š.    4° 20' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE9

    NL21        55° 0' 00.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE10

    NL22        54° 37' 12.00" s. z. š.    5° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE11

    NL23        54° 11' 12.00" s. z. š.    6° 0' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE12

    NL24        53° 59' 56.80" s. z. š.    6° 6' 28.20" v. z. d.

    DE13

    b)    smerom k pevnine z bodu NL23 línia smerujúca z tohto bodu k bodu NL24 (ktorý je ďalším dohodnutým delimitačným bodom 53° 59' 56.80" s. z. š. a 6° 6' 28.20" v. z. d.) po priesečník tejto línie s hranicou zóny spoločnej zodpovednosti medzi Holandskom a Nemeckom opísanou v časti IV nižšie.

    6.    Nórsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Nórska je na severe ohraničená rovnobežkou 63° 38' 10.68" s. z. š. a na západe, juhu a východe týmito sériami línií:

    a)    séria línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 4 v poradí, v akom sú uvedené;

    b)    na juh od posledného bodu uvedeného v tejto tabuľke ide o sériu línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    NO23    56° 5' 12.00" s. z. š.    3° 15' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    UK23, DK7

    NO24    56° 35' 30.00" s. z. š.    5° 2' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK8

    NO25    57° 10' 30.00" s. z. š.    6° 56' 12.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK9

    NO26    57° 29' 54.00" s. z. š.    7° 59' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK10

    NO27    57° 37' 06.00" s. z. š.    8° 27' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK11

    NO28    57° 41' 48.00" s. z. š.    8° 53' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK12

    NO29    57° 59' 18.00" s. z. š.    9° 23' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DK13

    NO30    58° 15' 41.20" s. z. š.    10° 1' 48.10" v. z. d. (bod A)

    Oblúk ortodrómy

    SE4, DK14

    NO31    58° 30' 41.20" s. z. š.    10° 8' 46.90" v. z. d. (bod B)

    Oblúk ortodrómy

    SE5

    NO32    58° 45' 41.30" s. z. š.    10° 35' 40.00" v. z. d. (bod C)

    Loxodróma

    SE6

    NO33    58° 53' 34.00" s. z. š.    10° 38' 25.00" v. z. d. (bod D)

    SE7

    c)    následne línia, ktorá sa tiahne pozdĺž nórsko-švédskej hranice.

    7.    Švédsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Švédska je na juhu ohraničená rovnobežkou 57° 44' 43.00" s. z. š. a na sever od tejto rovnobežky sériou línií:

    spájajúcich tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    SE1    57° 44' 43.00" s. z. š.    11° 7' 04.00" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK17

    SE2    57° 49' 00.60" s. z. š.    11° 2' 55.60" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK16

    SE3    58° 8' 00.10" s. z. š.    10° 32' 32.80" v. z. d.

    Geodetická krivka

    DK15

    SE4    58° 15' 41.20" s. z. š.    10° 1' 48.10" v. z. d. (bod A)

    Oblúk ortodrómy

    DK14, NO30

    SE5    58° 30' 41.20" s. z. š.    10° 8' 46.90" v. z. d. (bod B)

    Oblúk ortodrómy

    NO31

    SE6    58° 45' 41.30" s. z. š.    10° 35' 40.00" v. z. d. (bod C)

    Loxodróma

    NO32

    SE7    58° 53' 34.00" s. z. š.    10° 38' 25.00" v. z. d. (bod D)

    NO33

    b)    následne línia, ktorá sa tiahne pozdĺž švédsko-nórskej hranice.

    8.    Spojené kráľovstvo: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Spojeného kráľovstva je ohraničená

    a)    na východe sériou línií, ktoré zahŕňajú:

    i)    séria línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 4 v poradí, v akom sú uvedené;

    ii)    séria línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    UK23    56° 5' 12.00" s. z. š.    3° 15' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO23, DK7

    UK24    55° 50' 06.00" s. z. š.    3° 24' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    DE7

    UK25    54° 37' 18.00" s. z. š.    2° 53' 54.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL18

    UK26    54° 22' 48.00" s. z. š.    2° 45' 48.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL17

    UK27    53° 57' 48.00" s. z. š.    2° 52' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL16

    UK28    53° 40' 06.00" s. z. š.    2° 57' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL15

    UK29    53° 35' 06.00" s. z. š.    2° 59' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL14

    UK30    53° 28' 12.00" s. z. š.    3° 1' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL13

    UK31    53° 18' 06.00" s. z. š.    3° 3' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL12

    UK32    52° 53' 00.00" s. z. š.    3° 10' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL11

    UK33    52° 47' 00.00" s. z. š.    3° 12' 18.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL10

    UK34    52° 37' 18.00" s. z. š.    3° 11' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL9

    UK35    52° 25' 00.00" s. z. š.    3° 3' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL8

    UK36    52° 17' 24.00" s. z. š.    2° 56' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL7

    UK37    52° 12' 24.00" s. z. š.    2° 50' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL6

    UK38    52° 6' 00.00" s. z. š.    2° 42' 54.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL5

    UK39    52° 5' 18.00" s. z. š.    2° 42' 12.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL4

    UK40    52° 1' 00.00" s. z. š.    2° 39' 30.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL3

    UK41    51° 59' 00.00" s. z. š.    2° 37' 36.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL2

    UK42    51° 51' 52.1267" s. z. š.    2° 31' 48.0975" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NL1

    b)    na juhu a na západe týmito sériami línií:

    i)    línia, ktorá sa začína v najzápadnejšom bode ostrovov Scilly a ktorá spája tento bod s bodom 49° 52' 00.00" s. z. š. a 7° 44' 00.00" z. z. d.;

    ii)    od tohto bodu línia, ktorá sa tiahne pozdĺž línie stanovenej v Bonnskej dohode z roku 1983 (ako sa vymedzuje v predchádzajúcej časti I) smerom na juh až po jej priesečník s hranicou kontinentálneho šelfu medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom, ako sa vymedzuje v rozhodcovskom rozsudku z 30. júna 1977;

    iii)    od tohto priesečníka línia tejto hranice smerom na západ až do bodu 48° 10' 00.00" s. z. š. a 9° 22' 15.91" z. z. d. a

    iv)    z tohto bodu séria línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 2 v poradí, v akom sú uvedené, až po vonkajšiu hranicu pobrežného mora susediaceho so Severným Írskom v bode 54° 0' 00.00" s. z. š. a 05° 36' 20.00" z. z. d.;

    c)    na západe a na severe týmito sériami línií:

    i)    línia, ktorá spája bod v pobrežnom mori susediacom so Severným Írskom najbližšie k bodu 55° 31' 13.36" s. z. š. a 6° 45' 00.00" z. z. d. s týmto bodom;

    ii)    z tohto bodu séria línií, ktoré spájajú body uvedené v tabuľke 3 v poradí, v akom sú uvedené, až po bod 56° 42' 00.00" s. z. š. a 14° 00' 00.00" z. z. d.;

    iii)    z tohto bodu línia, ktorá sa tiahne pozdĺž západnej a severnej hranice oblasti Severného mora až do bodu 63° 38' 10.68” s. z. š. a 0° 30' 00.00" z. z. d.

    Tabuľka 2: Body a línie hranice medzi zónami zodpovednosti Írska a Spojeného kráľovstva – východ a juh

    Body vymedzujúce hranicu zón

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    IR1/UK50    48° 10' 00.00" s. z. š.    10° 0' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR2/UK51    48° 20' 00.00" s. z. š.    10° 0' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR3/UK52    48° 20' 00.00" s. z. š.    9° 48' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR4/UK53    48° 30' 00.00" s. z. š.    9° 48' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR5/UK54    48° 30' 00.00" s. z. š.    9° 36' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR6/UK55    48° 50' 00.00" s. z. š.    9° 36' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR7/UK56    48° 50' 00.00" s. z. š.    9° 24' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR8/UK57    49° 0' 00.00" s. z. š.    9° 24' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR9/UK58    49° 0' 00.00" s. z. š.    9° 17' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR10/UK59    49° 10' 00.00" s. z. š.    9° 17' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR11/UK60    49° 10' 00.00" s. z. š.    9° 12' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR12/UK61    49° 20' 00.00" s. z. š.    9° 12' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR13/UK62    49° 20' 00.00" s. z. š.    9° 3' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR14/UK63    49° 30' 00.00" s. z. š.    9° 3' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR15/UK64    49° 30' 00.00" s. z. š.    8° 54' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR16/UK65    49° 40' 00.00" s. z. š.    8° 54' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR17/UK66    49° 40' 00.00" s. z. š.    8° 45' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR18/UK67    49° 50' 00.00" s. z. š.    8° 45' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR19/UK68    49° 50' 00.00" s. z. š.    8° 36' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR20/UK69    50° 0' 00.00" s. z. š.    8° 36' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR21/UK70    50° 0' 00.00" s. z. š.    8° 24' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR22/UK71    50° 10' 00.00" s. z. š.    8° 24' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR23/UK72    50° 10' 00.00" s. z. š.    8° 12' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR24/UK73    50° 20' 00.00" s. z. š.    8° 12' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR25/UK74    50° 20' 00.00" s. z. š.    8° 0' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR26/UK75    50° 30' 00.00" s. z. š.    8° 0' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR27/UK76    50° 30' 00.00" s. z. š.    7° 36' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR28/UK77    50° 40' 00.00" s. z. š.    7° 36' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR29/UK78    50° 40' 00.00" s. z. š.    7° 12' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR30/UK79    50° 50' 00.00" s. z. š.    7° 12' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR31/UK80    50° 50' 00.00" s. z. š.    7° 3' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR32/UK81    51° 0' 00.00" s. z. š.    7° 3' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR33/UK82    51° 0' 00.00" s. z. š.    6° 48' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR34/UK83    51° 10' 00.00" s. z. š.    6° 48' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR35/UK84    51° 10' 00.00" s. z. š.    6° 42' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR36/UK85    51° 20' 00.00" s. z. š.    6° 42' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR37/UK86    51° 20' 00.00" s. z. š.    6° 33' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR38/UK87    51° 30' 00.00" s. z. š.    6° 33' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR39/UK88    51° 30' 00.00" s. z. š.    6° 18' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR40/UK89    51° 40' 00.00" s. z. š.    6° 18' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR41/UK90    51° 40' 00.00" s. z. š.    6° 6' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR42/UK91    51° 50' 00.00" s. z. š.    6° 6' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR43/UK92    51° 50' 00.00" s. z. š.    6° 0' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR44/UK93    51° 54' 00.00" s. z. š.    6° 0' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR45/UK94    51° 54' 00.00" s. z. š.    5° 57' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR46/UK95    51° 58' 00.00" s. z. š.    5° 57' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR47/UK96    51° 58' 00.00" s. z. š.    5° 54' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR48/UK97    52° 0' 00.00" s. z. š.    5° 54' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR49/UK98    52° 0' 00.00" s. z. š.    5° 50' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR50/UK99    52° 4' 00.00" s. z. š.    5° 50' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR51/UK100    52° 4' 00.00" s. z. š.    5° 46' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR52/UK101    52° 8' 00.00" s. z. š.    5° 46' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR53/UK102    52° 8' 00.00" s. z. š.    5° 42' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR54/UK103    52° 12' 00.00" s. z. š.    5° 42' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR55/UK104    52° 12' 00.00" s. z. š.    5° 39' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR56/UK105    52° 16' 00.00" s. z. š.    5° 39' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR57/UK106    52° 16' 00.00" s. z. š.    5° 35' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR58/UK107    52° 24' 00.00" s. z. š.    5° 35' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR59/UK108    52° 24' 00.00" s. z. š.    5° 22' 48.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR60/UK109    52° 32' 00.00" s. z. š.    5° 22' 48.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR61/UK110    52° 32' 00.00" s. z. š.    5° 28' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR62/UK111    52° 44' 00.00" s. z. š.    5° 28' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR63/UK112    52° 44' 00.00" s. z. š.    5° 24' 30.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR64/UK113    52° 52' 00.00" s. z. š.    5° 24' 30.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR65/UK114    52° 52' 00.00" s. z. š.    5° 22' 30.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR66/UK115    52° 59' 00.00" s. z. š.    5° 22' 30.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR67/UK116    52° 59' 00.00" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR68/UK117    53° 9' 00.00" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR69/UK118    53° 9' 00.00" s. z. š.    5° 20' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR70/UK119    53° 26' 00.00" s. z. š.    5° 20' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR71/UK120    53° 26' 00.00" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR72/UK121    53° 32' 00.00" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR73/UK122    53° 32' 00.00" s. z. š.    5° 17' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR74/UK123    53° 39' 00.00" s. z. š.    5° 17' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR75/UK124    53° 39' 00.00" s. z. š.    5° 16' 20.40" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR76/UK125    53° 42' 08.40" s. z. š.    5° 16' 20.40" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR77/UK126    53° 42' 08.40" s. z. š.    5° 17' 51.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR78/UK127    53° 44' 24.00" s. z. š.    5° 17' 51.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR79/UK128    53° 44' 24.00" s. z. š.    5° 19' 19.80" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR80/UK129    53° 45' 48.00" s. z. š.    5° 19' 19.80" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR81/UK130    53° 45' 48.00" s. z. š.    5° 22' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR82/UK131    53° 46' 00.00" s. z. š.    5° 22' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR83/UK132    53° 46' 00.00" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR84/UK133    53° 59' 56.95" s. z. š.    5° 19' 00.00" z. z. d.

    Tabuľka 3: Body a línie hranice medzi zónami zodpovednosti Írska a Spojeného kráľovstva – sever

    Body vymedzujúce hranicu zón

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    IR85/UK134    55° 31' 13.36" s. z. š.    6° 45' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR86/UK135    55° 28' 00.00" s. z. š.    6° 45' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR87/UK136    55° 28' 00.00" s. z. š.    6° 48' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR88/UK137    55° 30' 00.00" s. z. š.    6° 48' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR89/UK138    55° 30' 00.00" s. z. š.    6° 51' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR90/UK139    55° 35' 00.00" s. z. š.    6° 51' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR91/UK140    55° 35' 00.00" s. z. š.    6° 57' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR92/UK141    55° 40' 00.00" s. z. š.    6° 57' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR93/UK142    55° 40' 00.00" s. z. š.    7° 2' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR94/UK143    55° 45' 00.00" s. z. š.    7° 2' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR95/UK144    55° 45' 00.00" s. z. š.    7° 8' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR96/UK145    55° 50' 00.00" s. z. š.    7° 8' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR97/UK146    55° 50' 00.00" s. z. š.    7° 15' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR98/UK147    55° 55' 00.00" s. z. š.    7° 15' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR99/UK148    55° 55' 00.00" s. z. š.    7° 23' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR100/UK149    56° 0' 00.00" s. z. š.    7° 23' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR101/UK150    56° 0' 00.00" s. z. š.    8° 13' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR102/UK151    56° 5' 00.00" s. z. š.    8° 13' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR103/UK152    56° 5' 00.00" s. z. š.    8° 39' 30.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR104/UK153    56° 10' 00.00" s. z. š.    8° 39' 30.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR105/UK154    56° 10' 00.00" s. z. š.    9° 7' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR106/UK155    56° 21' 30.00" s. z. š.    9° 7' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR107/UK156    56° 21' 30.00" s. z. š.    10° 30' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR108/UK157    56° 32' 30.00" s. z. š.    10° 30' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR109/UK158    56° 32' 30.00" s. z. š.    12° 12' 00.00" z. z. d.

    Poludník zemepisnej dĺžky

    IR110/UK159    56° 42' 00.00" s. z. š.    12° 12' 00.00" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    IR111/UK160    56° 42' 00.00" s. z. š.    14° 0' 00.00" z. z. d.

    Tabuľka 4: Body a línie hranice medzi zónami zodpovednosti Nórska a Spojeného kráľovstva

    Body vymedzujúce hranicu zón

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    NO1/UK1    63° 38' 10.68" s. z. š.    0° 10' 59.31" z. z. d.

    Geodetická krivka

    NO2/UK2    63° 03' 20.71" s. z. š.    0° 28' 12.51" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO3/UK3    62° 58' 21.06" s. z. š.    0° 33' 31.01" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO4/UK4    62° 53' 29.49" s. z. š.    0° 38' 27.91" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO5/UK5    62° 44' 16.31" s. z. š.    0° 47' 27.69" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO6/UK6    62° 39' 57.99" s. z. š.    0° 51' 29.48" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO7/UK7    62° 36' 20.75" s. z. š.    0° 54' 44.78" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO8/UK8    62° 32' 47.29" s. z. š.    0° 57' 48.32" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO9/UK9    62° 30' 09.83" s. z. š.    1° 0' 05.92" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO10/UK10    62° 27' 32.82" s. z. š.    1° 2' 17.70" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO11/UK11    62° 24' 56.68" s. z. š.    1° 4' 25.86" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO12/UK12    62° 22' 21.00" s. z. š.    1° 6' 28.21" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO13/UK13    62° 19' 40.72" s. z. š.    1° 8' 30.96" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO14/UK14    62° 16' 43.93" s. z. š.    1° 10' 40.66" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO15/UK15    61° 44' 12.00" s. z. š.    1° 33' 13.44" v. z. d.

    Geodetická krivka

    NO16/UK16    61° 44' 12.00" s. z. š.    1° 33' 36.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO17/UK17    61° 21' 24.00" s. z. š.    1° 47' 24.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO18/UK18    59° 53' 48.00" s. z. š.    2° 4' 36.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO19/UK19    59° 17' 24.00" s. z. š.    1° 42' 42.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO20/UK20    58° 25' 48.00" s. z. š.    1° 29' 00.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO21/UK21    57° 54' 18.00" s. z. š.    1° 57' 54.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO22/UK22    56° 35' 42.00" s. z. š.    2° 36' 48.00" v. z. d.

    Oblúk ortodrómy

    NO23/UK23    56° 5' 12.00" s. z. š.        3° 15' 00.00" v. z. d.



    (9)    Francúzsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Francúzska je ohraničená od severu na juh sériou línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    FR01    48° 19' 56.52" s. z. š.    4° 46' 23.67" z. z. d.

    Loxodróma

    FR02    48° 27' 00.00" s. z. š.    5° 08' 23.63" z. z. d.

    Rovnobežka zemepisnej šírky

    FR03    48° 27' 00.00" s. z. š.    6° 34' 40.90" z. z. d.

    Loxodróma

    FR04    46° 00' 04.06" s. z. š.    9° 59' 54.88" z. z. d.

    Loxodróma

    SP4

    FR05    45° 00' 04.04" s. z. š.    7° 59' 55.08" z. z. d.

    Loxodróma

    SP5

    FR06    44° 20' 03.93" s. z. š.    3° 59' 55.37" z. z. d.

    Loxodróma

    SP6

    FR07    43° 23' 20.71" s. z. š.    1° 46' 13.58" z. z. d.

    Loxodróma

    SP7

    FR08    43° 22' 50.11" s. z. š.    1° 47' 11.18" z. z. d.

    SP8

    (10)    Španielsko: Zóna vnútroštátnej zodpovednosti Španielska je ohraničená sériou línií, ktoré spájajú tieto body v poradí, v akom sú uvedené:

    Body vymedzujúce hranicu zóny

    Povaha línie spájajúcej bod s nasledujúcim bodom

    Ostatné body s rovnakými súradnicami

    SP1    42º 30’ 04.25”s. z. š.    008º 52’ 18.22” z. z. d.

    Loxodróma

    SP2    42º 30’ 04.32” s. z. š.    010º 24’ 55.16” z. z. d.

    Loxodróma

    SP3    46º 00’ 04.07” s. z. š.    010º 24’ 54.86” z. z. d.

    Loxodróma

    SP4    46º 00’ 04.06” s. z. š.    009º 59’ 54.88” z. z. d.

    Loxodróma

    FR4

    SP5    45° 00' 04.04" s. z. š.    007° 59' 55.08" z. z. d.

    Loxodróma

    FR5

    SP6    44° 20' 03.93" s. z. š.    003° 59' 55.37" z. z. d.

    Loxodróma

    FR6

    SP7    43° 23' 20.71" s. z. š.    001° 46' 13.58" z. z. d.

    Loxodróma

    FR7

    SP8    43° 22' 50.11" s. z. š.    001° 47' 11.18" z. z. d.

    FR8

    Časť IV:     Hranice zón spoločnej zodpovednosti

    Zóny spoločnej zodpovednosti sú:

    1.    Zóna spoločnej zodpovednosti Belgicka, Francúzska, Holandska a Spojeného kráľovstva

    Morská oblasť medzi rovnobežkami 51°51' 52.1267" s. z. š. a 51° 6' 00.00“ s. z. š.

    2.    Zóna spoločnej zodpovednosti Francúzska a Spojeného kráľovstva

    Lamanšský prieliv juhozápadne od rovnobežky 51° 32' 00.00" s. z. š. po líniu, ktorá:

    a)    sa začína v najzápadnejšom bode ostrovov Scilly a ktorá spája tento bod s bodom 49°52'00.00" s. z. š. a 7° 44' 00.00" z. z. d.;

    b)    z tohto bodu sa tiahne pozdĺž línie nachádzajúcej sa 50 námorných míľ západne od línie spájajúcej ostrovy Scilly a ostrov Ushant smerom na juh k jej priesečníku s rovnobežkou 48° 27' 00.00" s. z. š. a

    c)    následne sa tiahne pozdĺž tejto rovnobežky zemepisnej šírky na východ k najjužnejšiemu bodu ostrova Ushant.

    3.    Zóna spoločnej zodpovednosti Dánska a Nemecka

    Morská oblasť je ohraničená:

    a)    na juhu rovnobežkou 54° 30' 00.00" s. z. š. na západ od pobrežia Nemecka;

    b)    na západe poludníkom 6° 30' 00.00" v. z. d.;

    c)    na severe rovnobežkou 55° 50' 00.00" s. z. š. na západ od pobrežia Dánska a

    d)    na východe čiarou najväčšieho odlivu [na základe najnižšieho astronomického odlivu (Lowest Astronomical Tide – LAT) na referenčnej hydrografickej ploche] vrátane oblasti Waddensee.

    4.    Zóna spoločnej zodpovednosti Nemecka a Holandska

    Morská oblasť je ohraničená:

    a)    na západe poludníkom 6° 0' 00.00" v. z. d. (ED50) na sever od pobrežia Holandska;

    b)    na severe rovnobežkou 54° 0' 00.00" s. z. š. (ED50);

    c)    na východe poludníkom 7° 15' 00.00" v. z. d. (ED50) na sever od pobrežia Nemecka a

    d)    na juhu čiarou najväčšieho odlivu [na základe najnižšieho astronomického odlivu (Lowest Astronomical Tide – LAT) na referenčnej hydrografickej ploche] vrátane oblasti Waddensee.

    Časť V: Výklad

    Polohy bodov uvedených v tejto prílohe sa určujú podľa európskeho geodetického systému (verzia z roku 1950).“

    PRÍLOHA […]

    Top