EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0199

Návrh VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY, ktorým sa v dôsledku krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 mení vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/2026, pokiaľ ide o dátumy uplatňovania

COM/2020/199 final

V Bruseli8. 5. 2020

COM(2020) 199 final

2020/0083(NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa v dôsledku krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 mení vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/2026, pokiaľ ide o dátumy uplatňovania



DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Rada prijala 21. novembra 2019 vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) 2019/2026 1 , ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011 2 , pokiaľ ide o dodania tovaru alebo poskytovania služieb uľahčované elektronickými rozhraniami, ako aj o osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú služby nezdaniteľným osobám, uskutočňujú predaj tovaru na diaľku a určité domáce dodania tovaru

Dátum začatia uplatňovania prevažnej časti balíka právnych predpisov o modernizácii DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C) (ďalej len „balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod“) vrátane vykonávacích ustanovení bol stanovený na 1. januára 2021.

Komisia 14. februára 2020 predstavila súčasný stav pripravenosti členských štátov, pričom väčšina členských štátov potvrdila, že dané pravidlá k stanovenému dátumu bude môcť uplatňovať. Dva členské štáty vyjadrili obavy a požiadali o odklad začiatku uplatňovania o jeden rok alebo viac. Komisia ponúkla pomoc členským štátom potýkajúcim sa s ťažkosťami, aby im pomohla prekonať tieto prekážky a zaistila, že členské štáty budú k 1. januáru 2021 pripravené.

V dôsledku neočakávanej krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 a jej veľkého vplyvu však členské štáty museli presunúť priority a prerozdeliť zdroje, ktoré boli vyčlenené na vykonávanie balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, na boj proti tejto pandémii. Ani ďalšie členské štáty už nemôžu zaručiť dokončenie prípravných prác na uplatňovaní nových pravidiel k 1. januáru 2021. Existuje vážne riziko, že v prípade informačného systému na vnútroštátnej úrovni, ktorý je potrebný na vykonávanie pravidiel stanovených v balíku opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, dôjde k oneskoreniu, čo ohrozuje pripravenosť niekoľkých členských štátov uplatňovať nové pravidlá od 1. januára 2021. Podobné obavy vyjadrili aj kľúčové hospodárske subjekty, predovšetkým prevádzkovatelia poštových a kuriérskych služieb, ktorí naliehali na Komisiu, aby z dôvodu krízy spôsobenej ochorením COVID-19 odložila dátum začatia uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod o 6 mesiacov.

Komisia 24. apríla 2020 usporiadala stretnutie s členskými štátmi s cieľom posúdiť ich pripravenosť uplatňovať nové pravidlá od 1. januára 2021. Väčšina členských štátov opäť potvrdila, že je pripravená začať ich uplatňovať včas, ale zdôraznila, že ustanovenia o fungovaní balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod sú založené na zásade, že všetky členské štáty by mali byť schopné uplatňovať ich správne, a preto by podporili odklad nepresahujúci šesť mesiacov.

Cieľom tohto návrhu je odložiť dátumy uplatňovania vykonávacích pravidiel obsiahnutých v balíku opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, stanovených vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2019/2026 a naplánovaných na 1. januára 2021, o šesť mesiacov. Nový dátum začatia uplatňovania je teda 1. júl 2021. Navrhuje sa odklad o šesť mesiacov, pretože odloženie by malo trvať čo najkratšie, aby sa minimalizovali ďalšie rozpočtové straty pre členské štáty.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Všeobecným cieľom tohto návrhu je hladké fungovanie vnútorného trhu, konkurencieschopnosť podnikov EÚ a potreba zabezpečiť účinné zdaňovanie digitálneho hospodárstva. Balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod je v súlade s budúcim uplatňovaním zásady krajiny určenia pre DPH vytýčenej v nedávnom akčnom pláne v oblasti DPH, ktorý podporila Rada 3 .

Popri akčnom pláne v oblasti DPH bol balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod identifikovaný ako kľúčová iniciatíva aj v stratégii digitálneho jednotného trhu 4 , v stratégii jednotného trhu 5 a v akčnom pláne pre elektronickú verejnú správu 6 .

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Návrh sa zakladá na článku 397 smernice 2006/112/ES 7 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“).tomto článku sa stanovuje, že Rada jednomyseľne na návrh Komisie prijíma opatrenia potrebné na vykonávanie smernice o DPH.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Týmto návrhom sa mení dátum začatia uplatňovania vykonávacích pravidiel obsiahnutých v balíku opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, ktorý prijala Rada v novembri 2019, pričom tento dátum bol stanovený na 1. januára 2021. Zároveň sa navrhuje odklad dátumu začatia uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, a to vrátane všetkých dotknutých právnych aktov. Tento návrh sa predkladá v dôsledku a v rámci reakcie na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá stavia členské štáty pred problémy na vnútroštátnej úrovni pri riešení aktuálnej núdzovej situácie a niektorým z nich spôsobuje ťažkosti so zaručením dokončenia prípravných prác na účely uplatňovania nových pravidiel od 1. januára 2021. Ustanovenia o fungovaní balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod sú založené na zásade, že všetky členské štáty by mali byť schopné uplatňovať ich správne.

Opatrenia potrebné na vykonávanie smernice o DPH prijíma Rada jednomyseľne na návrh Komisie. Preto je potrebný návrh Komisie na zmenu dátumu začatia uplatňovania už prijatých vykonávacích opatrení, a to nemožno dosiahnuť jednostrannými opatreniami na vnútroštátnej úrovni.

Návrh je preto v súlade so zásadou subsidiarity.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, čiže nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov zmlúv, a najmä hladkého fungovania jednotného trhu. Rovnako ako pri teste subsidiarity nie je možné, aby členské štáty riešili dané otázky bez návrhu na zmenu dátumov začatia uplatňovania vykonávacieho nariadenia Rady.

Výber nástroja

Týmto návrhom sa mení vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) 2019/2026. Jedinou zmenou je odloženie dátumu začatia uplatňovania.

3.VÝSLEDKY EX POST HODNOTENÍ, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Tento návrh odráža silné obavy, ktoré vyjadrili a Komisii adresovali niektoré členské štáty a prevádzkovatelia poštových a kuriérskych služieb, že vzhľadom na súčasnú krízu spôsobenú ochorením COVID-19 nebudú schopné do 1. januára 2021 dokončiť prípravné práce na vnútroštátnej úrovni týkajúce sa balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod s cieľom uplatňovať nové pravidlá.

Komisia 24. apríla 2020 usporiadala stretnutie s členskými štátmi s cieľom posúdiť ich pripravenosť uplatňovať nové pravidlá od 1. januára 2021. Väčšina členských štátov opäť potvrdila, že je pripravená začať ich uplatňovať včas, ale zdôraznila, že ustanovenia o fungovaní balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod sú založené na zásade, že všetky členské štáty by mali byť schopné uplatňovať ich správne, a preto by podporili odklad nepresahujúci šesť mesiacov.

Posúdenie vplyvu

Posúdenie vplyvu sa vykonalo v prípade návrhu, ktorý viedol k prijatiu smernice o DPH v elektronickom obchode 8 , ktorá je základom vykonávacích pravidiel stanovených vo vykonávacom nariadení (EÚ) č. 282/2011 zmenenom nariadením (EÚ) 2019/2026. Súčasným návrhom sa mení len dátum začatia uplatňovania týchto zmien v dôsledku krízy spôsobenej ochorením COVID-19.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Hlavným cieľom tohto návrhu je odložiť dátum začatia uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod o šesť mesiacov z dôvodu krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19.

Návrhom sa nemení podstata vykonávacích pravidiel, iba sa odkladá dátum začatia ich uplatňovania.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Tento návrh je súčasťou projektu, ktorého cieľom je odložiť dátum začatia uplatňovania balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod.

Vplyv na rozpočet, ktorý má už prijatý balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod ako celok, je podrobne opísaný v dôvodovej správe k návrhu smernice Rady 2017/2455, dokument COM(2016) 757 final 9 .

Rozpočtové straty členských štátov sa odhadujú na úrovni približne 5 – 7 miliárd EUR, ak sa balík opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod nezrealizuje úspešne. Odloženie o šesť mesiacov by teda spôsobilo straty vo výške zhruba 2,5 – 3,5 miliardy EUR. Ak však členské štáty a podniky nie sú pripravené uplatňovať nové pravidlá DPH v elektronickom obchode, riziko, že systém nebude fungovať správne, by mohlo vyvolať takmer rovnaké straty.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Na vykonávanie bude dohliadať Stály výbor pre administratívnu spoluprácu (SCAC), a to za pomoci svojho podvýboru pre informačné technológie, ktorým je Stály výbor pre informačné technológie (SCIT).

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Tento návrh sa týka len dátumu začatia uplatňovania už prijatých vykonávacích ustanovení balíka opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod, ktoré sú uvedené vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2019/2026. Dátum začatia uplatňovania týchto nových pravidiel pôvodne stanovený na 1. januára 2021 sa odkladá o šesť mesiacov. To znamená, že pravidlá sa namiesto od 1. januára 2021 uplatňujú od 1. júla 2021. Registrácia zdaniteľnej osoby na účely využívania jednej z nových úprav je možná tri mesiace pred dátumom začatia uplatňovania, t. j. od 1. apríla 2021. Súčasný mechanizmus opráv daňových priznaní k DPH sa bude naďalej uplatňovať na daňové priznania k DPH do druhého štvrťroku 2021 vrátane.

Dôvodom tohto návrhu je kríza spôsobená pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá vystavila členské štáty tlaku, aby okamžite reagovali a urýchlene prijali opatrenia na vnútroštátnej úrovni s cieľom zmierniť jej dôsledky pre podniky a obyvateľstvo vo všeobecnosti. Vzhľadom na tieto bezprecedentné a mimoriadne okolnosti niektoré členské štáty nedokážu zaručiť dokončenie prípravných prác na uplatňovanie nových pravidiel uvedených v balíku opatrení v oblasti DPH pre elektronický obchod od 1. januára 2021.

2020/0083 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa v dôsledku krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 mení vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/2026, pokiaľ ide o dátumy uplatňovania


RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 10 , a najmä na jej článok 397,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Vo vykonávacom nariadení Rady (EÚ) č. 282/2011 11 sa stanovujú podrobné ustanovenia pre osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú určité služby nezdaniteľným osobám.

(2)Vykonávacím nariadením Rady (EÚ) 2019/2026 12 sa tieto ustanovenia menia v súlade s rozšírením rozsahu pôsobnosti existujúcich osobitných úprav a zavedením novej úpravy v rámci balíka právnych predpisov o modernizácii dane z pridanej hodnoty (DPH) pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C). Tieto zmeny sa majú uplatňovať od 1. januára 2021.

(3)Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 30. januára 2020 vypuknutie ochorenia COVID-19 za stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Dňa 11. marca 2020 WHO vyhlásila šírenie ochorenia COVID-19 za pandémiu. Ochorenie COVID-19 sa rozšírilo do všetkých členských štátov. Vzhľadom na znepokojivý nárast počtu prípadov a nedostatok bezprostredne dostupných účinných prostriedkov na riešenie šírenia ochorenia COVID-19 vyhlásili mnohé členské štáty núdzový stav.

(4)Kríza spôsobená pandémiou ochorenia COVID-19 predstavuje neočakávanú a bezprecedentnú núdzovú situáciu, ktorá výrazne ovplyvňuje všetky členské štáty a núti ich prijímať okamžité opatrenia na vnútroštátnej úrovni s cieľom prioritne riešiť prebiehajúcu krízu prerozdelením zdrojov na iné oblasti. V dôsledku tejto krízy sa viaceré členské štáty stretávajú s ťažkosťami pri dokončovaní vývoja informačných systémov potrebných na uplatňovanie pravidiel stanovených vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2019/2026 a ich uplatňovaní od 1. januára 2021. Viaceré členské štáty a prevádzkovatelia poštových a kuriérskych služieb preto požiadali o odklad dátumov začatia uplatňovania vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2019/2026.

(5)Vzhľadom na výzvy, ktorým členské štáty čelia pri riešení krízy spôsobenej ochorením COVID-19, a vzhľadom na skutočnosť, že nové ustanovenia sú založené na zásade, že všetky členské štáty musia aktualizovať svoje informačné systémy, aby mohli uplatňovať ustanovenia stanovené vo vykonávacom nariadení (EÚ) 2019/2026, čím sa zabezpečí zber a prenos informácií a platieb v rámci zmenených úprav, je potrebné odložiť dátumy začatia uplatňovania tohto nariadenia o šesť mesiacov. Odklad o šesť mesiacov je primeraný, pretože odloženie by malo trvať čo najkratšie, aby sa minimalizovali ďalšie rozpočtové straty pre členské štáty.

(6)Vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/2026 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/2026 sa mení takto:

1.V článku 1 bode 5, ktorým sa nahrádza oddiel 2 kapitoly XI vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 282/2011, sa článok 61 ods. 1 nahrádza takto:

1.Zmeny číselných údajov, ktoré sa nachádzajú v daňovom priznaní k DPH za obdobia až do posledného zdaňovacieho obdobia v roku 2021 vrátane tohto druhého zdaňovacieho obdobia, sa po podaní daňového priznania k DPH vykonávajú iba opravou tohto daňového priznania, a nie úpravami v neskoršom daňovom priznaní.

Zmeny číselných údajov uvedených v daňovom priznaní k DPH za obdobia od tretieho zdaňovacieho obdobia v roku 2021 sa po podaní daňového priznania k DPH vykonávajú iba úpravami v neskoršom daňovom priznaní.“;

2.V článku 2 sa druhý a tretí odsek nahrádzajú takto:

„Uplatňuje sa od 1. júla 2021.

Členské štáty však umožnia zdaniteľným osobám a sprostredkovateľom konajúcim na ich účet, aby na účely registrácie v rámci osobitných úprav predkladali informácie požadované podľa článkov 360, 369c alebo 369o smernice 2006/112/ES od 1. apríla 2021.“.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) 2019/2026 z 21. novembra 2019, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o dodania tovaru alebo poskytovania služieb uľahčované elektronickými rozhraniami, ako aj o osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú služby nezdaniteľným osobám, uskutočňujú predaj tovaru na diaľku a určité domáce dodania tovaru (Ú. v. EÚ L 313, 4.12.2019, s. 14).
(2)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(3)     http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan/ .
(4)    COM(2015) 192 final.
(5)    COM(2015) 550 final.
(6)    COM(2016) 179 final.
(7)    Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
(8)    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE – POSÚDENIE VPLYVU, sprievodný dokument k návrhom smernice Rady, vykonávacieho nariadenia Rady a nariadenia Rady o modernizácii DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=SWD:2016:0379:FIN
(9)    Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku.COM/2016/0757 final – 2016/0370 (CNS), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1586260266830&uri=CELEX%3A52016PC0757
(10)    Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
(11)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(12)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) 2019/2026 z 21. novembra 2019, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o dodania tovaru alebo poskytovania služieb uľahčované elektronickými rozhraniami, ako aj o osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú služby nezdaniteľným osobám, uskutočňujú predaj tovaru na diaľku a určité domáce dodania tovaru (Ú. v. EÚ L 313, 4.12.2019, s. 14).
Top