Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0176

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE o implementácii strategického akčného plánu pre batérie: budovanie strategického hodnotového reťazca batérií v Európe

    COM/2019/176 final

    V Bruseli9. 4. 2019

    COM(2019) 176 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE

    o implementácii strategického akčného plánu pre batérie: budovanie strategického hodnotového reťazca batérií v Európe


    I.PREČO EURÓPA POTREBUJE STRATEGICKÝ PRÍSTUP K BATÉRIÁM

    V dôsledku prebiehajúceho prechodu na čistú energiu sa v nasledujúcich rokoch očakáva rýchly rast dopytu po batériách, čo spôsobí zvýšený strategický význam tohto trhu na celosvetovej úrovni. Podľa niektorých zdrojov by európsky trhový potenciál mohol mať od roku 2025 hodnotu 250 miliárd EUR ročne 1 . Tento trend ďalej posilňuje nový a komplexný legislatívny a správny rámec pre energetickú úniu, úspešne prijatý počas mandátu tejto Komisie s cieľom urýchliť prechod k udržateľnému, bezpečnému a konkurencieschopnému hospodárstvu EÚ.

    Komisia preto označila batérie za strategický hodnotový reťazec, v ktorom musí EÚ zintenzívniť investície a inovácie v rámci posilnenej stratégie pre priemyselnú politiku, zameranej na budovanie globálne integrovanej, udržateľnej a konkurencieschopnej priemyselnej základne. 2

    V rámci tejto dlhodobej vízie klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050, „Čistá planéta pre všetkých“, Komisia ukazuje, ako môže Európa stáť na čele úsilia o klimatickú neutralitu zabezpečením pevného základu pre budovanie moderného a prosperujúceho klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050. 3 Táto vízia ukazuje, že elektrifikácia je jednou z hlavných technologických metód na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. 4 Batérie budú jedným z kľúčových prvkov umožňujúcich tento prechod vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú pri stabilizácii elektrickej siete a rozvíjaní čistej mobility 5 .

    Batérie ponúkajú veľmi konkrétnu možnosť využiť túto hlbokú transformáciu na vytváranie kvalitných pracovných miest a zvyšovanie hospodárskeho výkonu. Môžu sa stať hlavnou hybnou silou priemyselnej konkurencieschopnosti a vedúceho postavenia EÚ, predovšetkým v rámci európskeho automobilového priemyslu.

    Na tento účel sú potrebné obrovské investície. Odhaduje sa, že v Európe sa bude musieť vybudovať 20 – 30 veľkých závodov len na výrobu batériových článkov a bude nutné výrazne posilniť ich súvisiaci ekosystém. 6 Vzhľadom na rozsah a rýchlosť potrebných investícií bude rýchle získanie súkromných investícií kľúčom k úspechu.

    V súčasnosti je európsky podiel na celosvetovej výrobe batériových článkov iba 3 percentá, zatiaľ čo podiel Ázie je 85 percent. 7 Ak sa nerealizujú žiadne opatrenia na podporu vytvárania životaschopného odvetvia výroby batérií, existuje riziko, že Európa bude nezvratne zaostávať za svojimi konkurentmi na globálnom trhu s batériami a stane sa závislou od dovozu batériových článkov a surovín používaných v dodávateľskom reťazci.

    Aby sa predišlo technologickej závislosti od našich konkurentov a zhodnotil sa potenciál batérií, pokiaľ ide o pracovné miesta, rast a investície, Európa sa musí rýchlo pohybovať v globálnych pretekoch o konsolidáciu vedúceho postavenia v technológii a priemysle pozdĺž celého hodnotového reťazca. Komisia pracuje spoločne s mnohými členskými štátmi a kľúčovými zainteresovanými stranami priemyslu na budovaní konkurencieschopného, udržateľného a inovatívneho ekosystému batérií v Európe, ktorý zahŕňa celý hodnotový reťazec.

    To je hlavným cieľom Európskej aliancie pre batérie, iniciatívy pod vedením priemyselného odvetvia, ktorú Komisia začala v októbri 2017 na podporu rozširovania inovatívnych riešení a výrobnej kapacity v Európe. Európska aliancia pre batérie pomáha posilňovať spoluprácu medzi odvetviami a v celom hodnotovom reťazci, s podporou na úrovni EÚ, aj od členských štátov EÚ. 8

    Tento prístup možno chápať ako vzor pre činnosť EÚ v iných strategických odvetviach v záujme ďalšieho spoločného vytvárania väčšej priemyselnej a inovačnej sily EÚ, aby sa vyplnili medzery v hodnotovom reťazci.

    Komisia v tejto súvislosti prijala aj strategický akčný plán pre batérie ako súčasť tretieho balíka opatrení v oblasti mobility „Europe on the Move“ (Európa v pohybe). 9 Vytvoril sa súbor opatrení na podporu úsilia na vnútroštátnej, regionálnej a odvetvovej úrovni vybudovať hodnotový reťazec batérií v Európe, zahŕňajúci ťažbu, získavanie a spracovanie surovín, materiálov pre batérie, výrobu batériových článkov, systémov batérií, ako aj opätovné použitie a recykláciu batérií.

    Za necelý rok po jeho prijatí sa dosiahol výrazný pokrok pri vykonávaní kľúčových opatrení stanovených v strategickom akčnom pláne a odvetvie oznámilo viaceré veľké investície. V tejto správe sa uvádza aktuálny stav doposiaľ vykonaných hlavných opatrení v rámci hodnotového reťazca batérií a uvádzajú sa výzvy a možnosti pre EÚ v tomto strategickom odvetví pre dekarbonizáciu a modernizáciu hospodárstva.

    Úsilím o čistú mobilitu sa urýchli dopyt po elektrických vozidlách poháňaných batériami

    V raste dopytu po batériových článkoch bude strednodobo dominovať vo všeobecnosti doprava a osobitne odvetvie výroby automobilov, rovnako ako v súčasnosti. 10 To bude zohrávať kľúčovú úlohu pri znižovaní nákladov v dôsledku výrazných úspor z rozsahu. 11 V súčasnosti sú na cestách na celom svete 4 milióny elektrických vozidiel. Predpokladá sa, že tento počet stúpne na 50 až 200 miliónov do roku 2028 a dosiahne výšku až 900 miliónov do roku 2040. 12 Batérie predstavujú až 40 percent hodnoty automobilu. 13

    Ponuka batérií Li-ion a dopyt po nich v súčasnosti a v budúcnosti a európsky podiel na ich výrobe. Zdroj: Spoločné výskumné centrum

    Legislatívne iniciatívy a podporné opatrenia na základe stratégie Komisie pre nízkoemisnú mobilitu a troch balíkov opatrení v oblasti mobility „Europe on the Move“ (Európa v pohybe) budú mať vplyv na ponuku aj dopyt na trhu s elektrickými vozidlami a teda aj batériami. 14 Zahŕňa to nedávno prijaté nariadenie o emisiách CO2 z nových automobilov 15 a z najťažších úžitkových vozidiel 16 a revidovanú smernicu o ekologických vozidlách, v ktorej sú stanovené ciele verejného obstarávania pre vozové parky vozidiel s nízkymi a nulovými emisiami. 17 Kríza súvisiaca s emisiami z automobilov a vysokými úrovňami znečistenia ovzdušia v niektorých mestách je dôvodom znepokojenia verejnosti a stimuluje dopyt po ekologickejších vozidlách (výrazné zníženie dopytu po vozidlách s naftovými motormi). 18 To podnietilo prijímanie vládnych opatrení (napríklad zákazy budúceho predaja vozidiel poháňaných spaľovacím motorom, obmedzenia pre vozidlá so vznetovým motorom a ich zákazy v mestských oblastiach), ako aj zmeny v obchodných a investičných stratégiách výrobcov automobilov (napríklad prechod od výroby vozidiel so vznetovým motorom k výrobe hybridných a elektrických vozidiel, ako aj vozidiel na palivové články). Aj reštrukturalizácia poplatkov a daní súvisiacich s dopravou, ktoré odrážajú náklady na infraštruktúru a externé náklady, vrátane uplatňovania zásady „znečisťovateľ platí“ pri spoplatňovaní používania ciest, bude podnecovať dopyt po vozidlách s nízkymi a nulovými emisiami. 19

    Uskladňovanie energie z obnoviteľných zdrojov bude veľkou hnacou silou dopytu po batériách

    Do roku 2050 sa podiel elektrickej energie na konečnej spotrebe energie prinajmenšom zdvojnásobí, a to na 53 percent. Očakáva sa, že do roku 2030 sa bude približne 55 percent elektrickej energie spotrebovanej v EÚ vyrábať z obnoviteľných zdrojov (nárast zo súčasnej úrovne 29 percent). Zároveň sa očakáva, že do roku 2050 bude tento podiel vyšší než 80 percent. 20 Na efektívnu integráciu tejto elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov bude potrebná celá škála technológií uskladňovania energie vrátane prečerpávacích vodných elektrární, batérií a chemického uskladňovania (vodík). Voľba riešení bude závisieť od lokality, požadovanej kapacity a služieb, ktoré sa majú poskytovať.

    Batérie poskytovaním možnosti dočasného uskladňovania elektrickej energie a jej opätovného vracania do siete môžu pomáhať spoločnosti lepšie využívať variabilné a decentralizované obnoviteľné zdroje energie, ako je veterná a slnečná energia. Batérie pomôžu stabilizovať elektrickú sieť vyrovnávaním flexibility aj prostredníctvom zlepšených prepojení, riadením odberu a ďalšími technológiami uskladňovania energie. Batérie používané na vyrovnávanie elektrizačnej sústavy môžu byť stacionárne alebo mobilné (napríklad batérie v elektrických vozidlách za predpokladu, že sú obojsmerné 21 ).

    Celosvetová expanzia energie z obnoviteľných zdrojov počas uplynulého desaťročia už viedla k masívnemu poklesu nákladov, predovšetkým pri využívaní slnečnej energie a veternej energie na pevnine a na mori. To napríklad znamená, že milióny spotrebiteľov na celom svete si teraz môžu vyrábať svoju vlastnú elektrickú energiu (predovšetkým pomocou solárnych panelov na strechách), a tiež ju môžu uskladňovať a predávať naspäť do siete.

    Úloha a dôležitosť uskladňovania energie, a predovšetkým technológií uskladňovania v batériách, bude výrazne rásť. V strednodobom horizonte sa očakáva, že stacionárne batérie pokryjú približne 10 percent trhu s batériami, ale ich úloha sa bude ďalej rozširovať. V horizonte do roku 2050 sa uskladňovanie stane základným spôsobom integrácie obnoviteľných zdrojov energie do energetického systému, keďže výroba z tepelnej energie postupne klesá a viac sa využíva potenciál riadenia odberu. Niektoré scenáre posudzované v oznámení Komisie „Čistá planéta pre všetkých“ počítajú s tým, že ročné uskladňovanie elektrickej energie by mohlo v roku 2050 stúpnuť prinajmenšom desaťnásobne v porovnaní s rokom 2015.

    Očakáva sa, že do roku 2050 budú batérie zohrávať oveľa významnejšiu úlohu než technológia prečerpávacích vodných elektrární, ktorá je v súčasnosti hlavnou technológiou uskladňovania v rámci elektrizačnej sústavy, keď predstavuje 90 percent kapacity uskladňovania energie v EÚ. 22

    Prekonávanie energetickej a surovinovej závislosti Európy – strategická príležitosť

    Na globálnom trhu sa predpokladá výrazný nárast projektového dopytu po lítiovo-iónových batériách až na 660 GWh do roku 2023, 1 100 GWh do roku 2028 a dosiahnuť by mohol hodnotu až 4 000 GWh do roku 2040, v porovnaní so súčasným dopytom iba 78 GWh. 23 Keďže globálny trh sa rozširuje, predpokladá sa, že Európa dosiahne kapacitu 207 GWh do roku 2023, zatiaľ čo európsky dopyt len po samotných batériách elektrických vozidiel bude približne 400 GWh do roku 2028 24 , pričom vzniknú najmenej 3 – 4 milióny pracovných miest. 25

    Súčasná vysoká závislosť EÚ od dovozu batériových článkov by však mohla spôsobiť priemyslu vysoké náklady a riziká v dodávateľskom reťazci a oslabiť schopnosť automobilového priemyslu súťažiť so zahraničnými konkurentmi, predovšetkým vzhľadom na existujúci nedostatok z hľadiska predpokladaného rastu dopytu.

    Táto závislosť sa neobmedzuje iba na výrobu batériových článkov. Ďalším veľkým problémom pre európsku bezpečnosť dodávok je prístup k piatim základným surovinám pre batérie (lítium, nikel, kobalt, mangán a grafit), keďže tieto suroviny sú dostupné iba v malom počte krajín. 26 Zariadenia na rafinovanie a spracovávanie takmer všetkých týchto materiálov, v kvalite potrebnej pre batérie, sú v súčasnosti tiež sústredené v Číne, ktorá vďaka tomu dominuje v dodávateľskom reťazci lítiovo-iónových batérií. To isté platí pre hodnotové reťazce ďalších základných materiálov v elektrických vozidlách, predovšetkým vzácnych zemín s vysokou hustotou energie pre permanentné magnety, ktoré sú v súčasnosti kľúčové pre výrobu elektromotorov s najvyššími hustotami výkonu. 27 V niektorých prípadoch môže byť prístup k týmto surovinám ohrozený v dôsledku politickej nestability, čo by mohlo viesť k prerušeniu prístupu (vrátane zavedenia vysokých daní a ciel na ich vývoz), alebo k jeho sťaženiu bežným využívaním neetických a neudržateľných ťažobných postupov.

    Závislosť od dodávok materiálov na batérie pre elektrické vozidlá v celom hodnotovom reťazci. Zdroj: Spoločné výskumné centrum

    Rozširovanie trhu s elektrickými vozidlami veľmi výrazne zvýši dopyt po všetkých týchto surovinách v nasledujúcom desaťročí. 28 EÚ preto musí z hospodárskeho a geostrategického hľadiska zabezpečiť, aby sa nestala závislou od prvotných surovín a ďalších materiálov spracúvaných vo všetkých častiach hodnotového reťazca batérií a dovážaných zo zahraničia. EÚ musí diverzifikovať svoje zdroje týchto materiálov vrátane domácich zdrojov, naplno využívať svoju obchodnú politiku na zaistenie udržateľných a bezpečných dodávok a prehĺbiť svoj prechod k obehovému hospodárstvu prostredníctvom zhodnocovania, opätovného používania a recyklácie.

    II.Ekosystém batérií v Európe: BUDOVANIE KONKURENCIESCHOPNÝCH, UDRŽATEĽNÝCH A INOVATÍVNYCH STRATEGICKÝCH HODNOTOVÝCH REŤAZCOV

    Cieľom Komisie je dosiahnutie vedúcej pozície EÚ v tomto priemyselnom odvetví a zvýšenie jej strategickej autonómie v sektore batérií vo všetkých častiach hodnotového reťazca. Zámerom je preto položiť základy udržateľného, konkurencieschopného a inovatívneho ekosystému batérií v EÚ. Aj keď Komisia už dlhšie podporuje vývoj batérií, vzhľadom na tempo zmien v tejto oblasti sleduje potrebu prístupu s užšou spoluprácou a väčšou komplexnosťou.

    V aktualizovanej stratégii Komisie pre priemyselnú politiku EÚ sa zdôrazňuje potreba vychádzať zo silných stránok Európy v strategických hodnotových reťazcoch v oblasti nových technológií a ďalej ich upevniť. 29 Komisia v tejto súvislosti identifikovala batérie ako hodnotový reťazec strategického významu a navrhla prístup vedený priemyselným odvetvím. Podporuje rozvoj spolupráce medzi hlavnými subjektmi odvetvia, vyzýva na vytváranie európskych konzorcií v oblasti výskumu, inovácií a výroby a podporuje efektívnejšie využívanie existujúcich mechanizmov finančnej podpory a financovania, a to v úzkom partnerstve s Európskou investičnou bankou (EIB) a členskými štátmi. Tento prístup podporuje Európska aliancia pre batérie. 30

    Široká škála výziev, ktorým Európa čelí v odvetví výroby batérií, si vyžaduje komplexné a konzistentné opatrenia vo všetkých častiach hodnotového reťazca. Strategický akčný plán Komisie pre batérie preto obsahuje opatrenia, ktoré sa týkajú ťažby, získavania a rafinovania surovín, výroby batériových článkov a systémov batérií, ako aj opätovného použitia a recyklácie batérií. 31 Opatrenia zahŕňajú zabezpečenie dodávok prvotných surovín pre batérie z EÚ a externých zdrojov, zvyšovanie podielu druhotných surovín, podporu výskumu a inovácií, prácu s investormi pri podpore rozšíriteľnosti a výrobnej kapacity inovatívnych riešení a investovanie do špecializovaných odborných zručností. Ďalšiu možnosť predstavuje vývoj špičkovej technológie a schopnosti recyklácie. Základom konkurenčnej výhody EÚ môžu byť udržateľné batérie vyrábané systémom zodpovedného získavania materiálu, s najnižšou možnou uhlíkovou stopou a s uplatnením prístupu obehového hospodárstva. Potrebné je vypracovať požiadavky a harmonizované normy pre celú EÚ s cieľom podporiť našu konkurenčnú výhodu v tomto odvetví.

    Podpora poskytovaná v súvislosti so strategickým akčným plánom Komisie pre batérie je plne v súlade s medzinárodnými záväzkami EÚ, najmä záväzkami dohodnutými v rámci Svetovej obchodnej organizácie, a s úsilím EÚ zabezpečiť rovnaké podmienky a obmedziť narušenie trhu.

    Výskum, inovácia a demonštrácia: navrhovanie a rozvíjanie novej generácie technológií batérií

    Európa potrebuje vynakladať trvalé a koordinované úsilie na podporu investícií do výskumu a inovácie moderných materiálov a chemických zložení pre batérie, s cieľom zlepšiť vlastnosti technológií lítiovo-iónových (Li-ion) batériových článkov a udržiavať si vedúce postavenie v oblasti novej generácie technológií batérií. Batérie v aktuálnom stave sú do značnej miery založené na lítiovo-iónovom chemickom zložení, ale požiadavka na vyššiu hustotu energie a výkonnosť si vyžaduje krátkodobé až strednodobé zlepšenia, spolu s radikálnejšími zmenami v prípade novej generácie prichádzajúcej po batériách Li-ion, založenej na nových moderných materiáloch. Spoločnosti v EÚ majú dobrú pozíciu na využitie výhody týchto technologických zmien 32 .

    EÚ takto v oblasti batérií mobilizuje všetky svoje nástroje podpory na pokrytie celého inovačného cyklu, od základného a aplikovaného výskumu, až po demonštráciu, prvé zavedenie a komercializáciu.

    Kľúčová pre udržanie potenciálu tohto odvetvia je koordinácia výskumnej činnosti v oblasti batérií. Na základe úsilia o spoluprácu v rámci strategického plánu pre energetické technológie 33 a strategického programu výskumu a inovácií 34 vytvorila Komisia Európsku platformu pre technológie a inovácie „Batteries Europe“ (Batérie Európa)  35 s cieľom podporiť priority výskumu v oblasti batérií spojením zainteresovaných strán z priemyslu, výskumného spoločenstva a členských štátov EÚ, aby sa posilnila spolupráca a synergia medzi relevantnými programami výskumu v oblasti batérií. Táto platforma umožňuje spoluprácu medzi viacerými výskumnými programami týkajúcimi sa batérií, ktoré sa začali na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni, ako aj iniciatívami súkromného sektora.

    Európska platforma pre technológie a inovácie ďalej pripraví základ na vytvorenie spoločne programovaného partnerstva pre výskum a inovácie batérií s priemyselným odvetvím, ktoré navrhla Komisia podľa budúceho rámcového programu pre výskum a inovácie „Horizont Európa“, ktorý sa začne v roku 2021. Cieľom partnerstva je podporiť vedúce postavenie EÚ spojením všetkých výskumných a inovačných aktivít v rámci programu Horizont Európa pod jednou strechou, aby sa vypracoval súdržný a strategický program, v spolupráci so subjektmi odvetvia a výskumnou obcou.

    Európsky rozpočet už poskytuje významné možnosti financovania na podporu výskumu a inovácií v oblasti batérií. Z rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie na roky 2014 – 2020, Horizont 2020, bola poskytnutá suma 1,34 miliardy EUR na projekty uskladňovania energie v sieti a nízkouhlíkovej mobility. V roku 2019 sa na základe programu Horizont 2020 vydala výzva na financovanie projektov týkajúcich sa batérií v hodnote 114 miliónov EUR v rámci Európskej aliancie pre batérie. V roku 2020 bude nasledovať výzva v hodnote 132 miliónov EUR týkajúca sa batérií pre dopravu a energetiku.

    Aj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa poskytuje podpora pre výskum a inovácie v oblasti energeticky účinnej a dekarbonizovanej dopravy.

    Regióny EÚ prejavili záujem o vytváranie partnerstiev na realizáciu spoločných projektov a ďalší rozvoj silných inovačných ekosystémov v oblasti batérií. Jedno také medziregionálne partnerstvo zamerané na moderné materiály pre batérie na elektromobilitu a uskladňovanie energie bolo vytvorené v októbri 2018 v rámci platformy inteligentnej špecializácie v oblasti modernizácie priemyslu. Toto otvorené partnerstvo 36 sa už rozšírilo tak, že zahŕňa 22 regiónov, a boli vytvorené viaceré pilotné oblasti vo všetkých častiach hodnotového reťazca na určenie projektov týkajúcich sa batérií, ktoré by mohli viesť ku vzniku úspešných obchodných spoločností. 37

    Demonštračné projekty a pilotné oblasti sú okrem toho dôležité na testovanie nových technológií v podmienkach blízkych trhu, pred zvyšovaním výroby na komerčný rozsah. Na podporu priekopníckych demonštračných projektov v oblasti energetiky v komerčnom rozsahu poskytuje Európska investičná banka (EIB) úvery, záruky a kapitálové financovanie prostredníctvom nástroja demonštračných projektov v oblasti energetiky (EDP) v rámci iniciatívy InnovFin. 38 Prostredníctvom tohto nástroja už bol poskytnutý jeden úver vo výške 52,5 milióna EUR demonštračnému závodu vo Švédsku na výrobu moderných batériových článkov Li-ion pre dopravu, stacionárne uskladňovanie a priemysel. 39 Aj viaceré projekty v odvetví výroby batérií v Chorvátsku, vo Francúzsku, v Grécku a vo Švédsku získali podporu v rámci Európskeho fondu pre strategické investície. Očakáva sa, že v nasledujúcom viacročnom finančnom rámci budú v novom fonde InvestEU spojené pod jednou strechou existujúce finančné nástroje, čo zefektívni a spružní pomoc EÚ aj v oblasti batérií.

    Inovačný fond zriadený v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami by mal v období rokov 2020 – 2030 poskytnúť približne 10 miliárd EUR na podporu demonštračných projektov vo fáze pred komerčným využitím, a to v oblasti nízkouhlíkových technológií vrátane uskladňovania energie. 40 Poskytuje možnosť vyrábať, testovať a demonštrovať inovatívne technológie batérií v príslušnej mierke, čo pomáha preklenúť medzeru medzi výsledkami výskumu a inovácie (dosiahnutými napríklad v rámci programu Horizont 2020) a komerčným využitím výroby batérií, čo je cieľom Európskej aliancie pre batérie. Uplatňovať sa bude v plnej koordinácii s ďalšími relevantnými programami EÚ a formou kombinovaného financovania môže prispieť aj do fondu InvestEU.

    Rozsah investičných potrieb je taký významný, že nie je možné pokryť ho výlučne z verejných zdrojov; z tohto dôvodu sú dôležité mechanizmy pre prilákanie súkromného kapitálu. Nevyhnutnosťou je preto kombinácia verejných a súkromných finančných zdrojov. 41

    Inovatívne schémy financovania so zapojením verejného a súkromného sektora sa využívajú v súlade s cieľom EÚ týkajúcim sa inovácií v oblasti čistej energie. V októbri 2018 sa Komisia dohodla s investičnou skupinou „Breakthrough Energy“ na spustení nového modelu spolupráce verejného a súkromného sektora s cieľom získať viac priamych súkromných investícií do prelomových európskych spoločností a inovátorov v oblasti nízkouhlíkových technológií, poskytujúcich riešenia týkajúce sa zmeny klímy. 42 V rámci tohto spoločného investičného nástroja sa počíta s úvodným kapitálovým záväzkom vo výške 100 miliónov EUR. Ten pozostáva zo sumy 50 miliónov EUR od skupiny „Breakthrough Energy“ (alebo jej pridružených spoločností) a 50 miliónov EUR, ktoré poskytne Komisia prostredníctvom finančného nástroja InnovFin, riadeného Európskou investičnou bankou v rámci programu Horizont 2020.

    Európska aliancia pre batérie okrem toho skúma potenciál cezhraničných prelomových inovatívnych projektov s cieľom zabezpečiť prístup k financovaniu z verejných prostriedkov, ktoré by bolo v súlade s pravidlami štátnej pomoci EÚ v rámci dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu. 43 Viaceré členské štáty EÚ už začali postupy určovania potenciálnych konzorcií a spolupracujú pri vytváraní jedného alebo viacerých dôležitých projektov spoločného záujmu v tejto oblasti. 44 Ich cieľom je čo najskôr získať súhlas Komisie.

    Investovanie do priemyselného využitia inovatívnych riešení vo všetkých častiach hodnotového reťazca odvetvia batérií

    Európska aliancia pre batérie pôsobí ako katalyzátor pri vytváraní hodnotového reťazca odvetvia batérií v Európe. Do tejto siete sa zapojilo približne 260 priemyselných a inovačných subjektov. Túto sieť riadi Znalostné a inovačné spoločenstvo EÚ (ZIS) InnoEnergy (Európsky inovačný a technologický inštitút) a už oznámilo konsolidované súkromné investície vo výške až 100 miliárd EUR, ktoré pokrývajú celý hodnotový reťazec.  45

    Zahŕňa to oznámenia o výrobe prvotných a druhotných surovín v EÚ a o plánovaných investíciách do výroby batérií z viacerých európskych konzorcií. Medzi nimi je konzorcium, ktoré začína pilotný projekt vo Švédsku s podporou Európskej investičnej banky. Ďalšie konzorcium investuje do vývoja moderných lítiovo-iónových batérií, po ktorých budú nasledovať lítiovo-iónové pevné batérie (solid-state batteries) a ich výroba by sa mohla začať v priebehu niekoľkých najbližších rokov. Skupiny pre materiály a recykláciu budujú v Poľsku a vo Fínsku závody na výrobu kľúčových materiálov pre batérie pre elektrické vozidlá, do roku 2020.

    Stanovenie noriem pre ekologické, bezpečné, konkurencieschopné a eticky vyrábané batérie

    Cieľ doviesť Európu k prvenstvu v oblasti udržateľnej výroby batérií musí byť podložený v prvom rade mohutným právnym rámcom doplneným európskymi harmonizovanými normami. Zákonné požiadavky uplatniteľné na batérie, aby mohli byť uvedené na trh EÚ, a na súvisiace výrobné postupy značne ovplyvnia vývoj a zavádzanie technológií batérií a dosah, aký budú mať na verejné zdravie, bezpečnosť, klímu a životné prostredie.

    Budúce regulačné požiadavky sa pravdepodobne budú týkať vlastností batérie, ako je bezpečnosť, pripojiteľnosť, výkonnosť, životnosť, obojsmernosť, opätovná použiteľnosť a recyklovateľnosť, účinnosť využívania zdrojov alebo aj vplyvy životného cyklu, ako je „uhlíková stopa“. 46 Bude potrebné to doplniť širšími požiadavkami na hodnotový reťazec v oblastiach zodpovedného získavania surovín, dopravy a skladovania, zberu a recyklácie odpadu. V prípade batérií by tieto požiadavky mohli byť stanovené napríklad v rámci nariadenia o ekodizajne a v smernici EÚ o batériách. 47 Výsledky posledného hodnotenia zo strany Komisie sa vydávajú spoločne s touto správou. 48

    Komisia začala pracovať aj na príprave minimálnych požiadaviek na výkonnosť a udržateľnosť batérií. Tieto kritériá musia byť podporené harmonizovanými normami založenými na vedeckých poznatkoch, ktoré bude výrobné odvetvie používať na dokumentovanie súladu s regulačnými požiadavkami stanovenými v právnych predpisoch EÚ. Komisia a európske normalizačné organizácie (CEN/CENELEC) úzko spolupracujú, aby zabezpečili koordinovaný a včasný prístup k príprave noriem.

    Európski výrobcovia batérií už ukázali svoju pripravenosť harmonizovať environmentálne požiadavky na výpočet environmentálnej stopy svojich výrobkov počas celého životného cyklu batérií. Tieto dohodnuté pravidlá sú povzbudzujúcim základom, na ktorom je potrebné budovať udržateľnosť európskeho odvetvia výroby batérií.  49

    Trh práce a zručná pracovná sila: investovanie do ľudí

    Pracovná sila EÚ je vysokokvalifikovaná, stále jej však chýbajú dostatočné špecializované zručnosti súvisiace s batériami, najmä pokiaľ ide o aplikované riešenie procesu a výrobu článkov. Prijímajú sa opatrenia na úrovni EÚ a na úrovni členských štátov na pomoc pri odstraňovaní tohto nedostatku zručností, s cieľom urobiť Európu atraktívnym miestom pre špičkových odborníkov v oblasti vývoja a výroby batérií.

    V súlade s Európskym pilierom sociálnych práv 50 si to vyžaduje spoluprácu medzi zariadeniami vzdelávania a odbornej prípravy, sociálnymi partnermi a zainteresovanými stranami v hodnotovom reťazci odvetvia batérií pri navrhovaní a uplatňovaní programov odbornej prípravy, rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností. 51

    Komisia preto zahrnula batérie do programu Erasmus+ ako kľúčovú tému na financovanie v rámci koncepcie sektorovej spolupráce v oblasti zručností a štvorročný projekt by sa mal začať na konci roka 2019. 52

    Súbežne s tým EIT InnoEnergy pracuje so sieťou príslušných subjektov (akademické inštitúcie, strediská odbornej prípravy atď.) na príprave rozsiahlych učebných plánov a študijných programov na magisterskej úrovni zameraných na prechod na čistú energiu, spolu s odbornou prípravou vedúcich pracovníkov pre zamestnancov spoločnosti.

    S cieľom zvýšiť dostupnosť zariadení odbornej prípravy a výskumu sa v strategickom akčnom pláne Komisie pre batérie vyzývajú výskumné centrá, aby umožnili prístup do svojich laboratórií pre batérie. Spoločné výskumné centrum Komisie s týmto cieľom už umožnilo prístup do laboratórií EÚ na testovanie batérií.

    Strategická koncepcia zabezpečenia udržateľného prístupu k surovinám pre batérie

    Zabezpečenie prístupu k surovinám pre batérie je nevyhnutné pre splnenie ambície EÚ stať sa konkurencieschopnou vo svetovom odvetví výroby batérií. Nedávne odhady ukazujú, že v roku 2030 môže byť dopyt EÚ po lítiu, kobalte a prírodnom grafite pre hybridné a elektrické vozidlá výrazne vyšší než v roku 2015, a to len z hľadiska budúceho zvyšovania elektromobility. 53 Aby sa znížila závislosť EÚ od dovozu surovín pre batérie, musí sa uľahčiť prístup k prvotným a druhotným domácim zdrojom v EÚ a zaistiť bezpečné a udržateľné dodávky z krajín s bohatými zdrojmi mimo EÚ. V súlade so záväzkami EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) je potrebné prijať opatrenia, aby sa takéto získavanie surovín mimo EÚ vykonávalo spravodlivo, udržateľne a eticky a aby pozitívne prispievalo k plneniu cieľov v oblasti udržateľného rozvoja. 54 V tejto súvislosti je používanie udržateľne získavaných surovín kritické z hľadiska environmentálnej stopy batérie a celého elektrického vozidla.

    Pokiaľ ide o obchodnú politiku na dvojstrannej úrovni, EÚ navrhla ustanovenia o udržateľnom získavaní surovín na prebiehajúcich rokovaniach dohody o voľnom obchode s dôležitými partnermi z hľadiska materiálu na batérie, ako napríklad Čile a Austrália, ako doplnenie k ustanoveniam týkajúcim sa surovín v dohodách o voľnom obchode s partnermi, ako je Kanada a Mexiko. Komisia rokuje aj o zrušení vývozných ciel a kvantitatívnych obmedzení v prípade surovín v rámci dvojstranných rokovaní s Indonéziou. Na multilaterálnej úrovni vo WTO už EÚ úspešne namietala proti vývozným obmedzeniam, ktoré zaviedla Čína. 55

    Komisia navyše individuálne skúma všetky žiadosti o pozastavenie uplatňovania cla, aby sa v súlade s politikami Únie ubezpečila, že ide o dočasné opatrenie v prípadoch, keď je jednoznačne preukázané, že na to existujú oprávnené ekonomické dôvody, a to aj z hľadiska vykonávaných priemyselných projektov na odstránenie existujúcich nedostatkov v hodnotovom reťazci EÚ.

    Na domácom fronte Komisia začala dialóg s členskými štátmi EÚ na zmapovanie dostupnosti surovín pre batérie v Európe vrátane kobaltu, lítia, prírodného grafitu a niklu. Výsledok ukazuje, že napriek existencii geologického potenciálu v Európe je ťažba surovín pre batérie obmedzená a sústredená iba v niekoľkých európskych krajinách. Lepšie využitie tohto potenciálu by znížilo riziko z hľadiska bezpečnosti dodávok surovín pre batérie.  56 Okrem toho, zatiaľ čo v Európe existuje kapacita na spracovávanie kobaltu a niklu, neexistuje žiadna kapacita na spracovávanie zlúčenín lítia ani prírodného grafitu v kvalite potrebnej pre batérie. To znamená, že aj keby sa dala zvýšiť ťažba lítia a prírodného grafitu v Európe, všetky materiály by sa museli, prinajmenšom krátkodobo, prepravovať do krajín mimo Európy na spracovanie na materiály v kvalite potrebnej pre batérie. Komisia pracuje spoločne s Európskou investičnou bankou (EIB), hlavnými priemyselnými subjektmi a členskými štátmi na riešení tohto nedostatku v hodnotovom reťazci. 57

    Nevyhnutným predpokladom pre ekologické hodnotové reťazce batérií je udržateľná ťažba surovín. Komisia podporí prácu na príprave spoločného súboru zásad pre sociálne a environmentálne udržateľné odvetvie ťažby v Európe a vyzve členské štáty, aby tieto zásady zaradili do svojich stratégií v oblasti surovín. Komisia preskúma aj možnosti zahrnutia existujúcich štandardov udržateľnej ťažby do taxonómie udržateľného financovania, s cieľom viesť investorov k projektom ťažby, ktoré spĺňajú vysoké normy udržateľnosti.

    Vzhľadom na vysokú závislosť od dovozu v tomto odvetví zohrávajú nadväzujúce odvetvia významnú úlohu pri vytváraní potrebných trhových očakávaní v súvislosti s ekologickými surovinami pre batérie, napríklad prostredníctvom zodpovedného získavania surovín. Komisia pomôže vypracovať kódex riadenia udržateľnosti pre európskych výrobcov batérií, ktorý bude záväzkom pre dodržiavanie uznávaných medzinárodných noriem zodpovedného obchodného správania a udržateľnosti, ako sú usmernenia OECD pre nadnárodné podniky a usmernenie OECD o náležitej starostlivosti pre zodpovedné dodávateľské reťazce nerastných surovín. Preskúma vypracovanie modelového zmluvného ustanovenia pre dodávateľov v ekologických hodnotových reťazcoch batérií na podporu podobných záväzkov vo všetkých častiach hodnotového reťazca odvetvia batérií. Komisia sa pozrie aj na možnosti zahrnutia prvkov udržateľného získavania surovín, pokiaľ ide o nerastné suroviny pre batérie, do smernice o zverejňovaní nefinančných informácií a sprístupní systém podpory malých a stredných podnikov v oblasti náležitej starostlivosti o nerastné suroviny z konfliktných oblastí aj spoločnostiam v dodávateľskom reťazci batérií, ktoré používajú iné kovy a nerastné suroviny. 58 Výzva v rámci programu Horizont 2020 vo vzťahu k „zodpovednému získavaniu surovín v globálnych hodnotových reťazcoch“ poskytne odborný posudok k spôsobu posilnenia existujúcich priemyselných systémov, zabezpečeniu transparentnosti údajov pre ekologické hodnotové reťazce batérií a monitorovaniu dosiahnutého pokroku. Komisia bude pokračovať v práci v tejto oblasti v úzkej spolupráci s OECD.

    Prehlbovanie obehového hospodárstva: zabezpečenie prístupu k druhotným surovinám

    Recyklovanie použitých batérií môže výrazne prispieť k zabezpečeniu prístupu k surovinám pre batérie. Tak napríklad príspevok z recyklovania batérií pre elektrické vozidlá v rámci EÚ môže v roku 2030 predstavovať približne 10 percent potrieb kobaltu, čo je vyšší podiel než príspevok odvetvia ťažby v EÚ, ak bude vytvorený vhodný regulačný rámec. 59

    Európa má potenciál vytvoriť špičkové odvetvie pre bezpečné spracovanie batérií na konci ich životnosti, zodpovedné voči životnému prostrediu. Keďže sa rýchlo rozširujú trhy s hlavnými typmi batérií, ako sú lítiovo-iónové, používané v elektrických vozidlách (v prípade ktorých recyklácia v súčasnosti takmer neexistuje), u používateľov v Európe a na celom svete budú vznikať zodpovedajúco veľké objemy batérií na konci ich životnosti, z čoho vyplýva potreba správne riadiť tieto toky odpadu a zhodnocovať hodnotné materiály. Komisia posudzuje možnosti vývoja obehového hospodárstva v Európe pre tieto batérie. 60 Napríklad v smernici EÚ o batériách sú stanovené ciele pre zber použitých prenosných batérií a určené minimálne úrovne efektívnosti recyklácie použitých batérií, s cieľom dosiahnuť vysokú úroveň zhodnotenia surovín. Komisia tiež hodnotí, či smernica o batériách plní svoje ciele a či riadne pokrýva nové spôsoby použitia batérií a druhý život batérií, ako aj nové technológie a chemické zloženia, ako je to v prípade lítiovo-iónových batérií. 61 Komisia posúdila aj súlad medzi ustanoveniami smernice a politikami EÚ v oblasti obehového hospodárstva a surovín. Tento postup zahŕňa aj posúdenie príspevku smernice k racionálnemu využívaniu zdrojov a vykonávaniu nízkouhlíkových politík. V prípade potreby Komisia podá návrhy na revíziu smernice.

    Opätovné použitie batérií v stacionárnych aplikáciách môže znížiť vplyv na životné prostredie počas ich životného cyklu. 62 Komisia napríklad podpísala dohodu o inováciách v odvetví batérií s cieľom preskúmať, či platné právne predpisy na úrovni EÚ alebo členských štátov umožňujú opätovné použitie batérií. 63 Komisia navyše sústavne monitoruje súlad ďalších regulačných nástrojov (napríklad nariadení REACH a CLP o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí), relevantných pre suroviny z recyklovaných batérií.

    Regulačné a podporné opatrenia stimulujúce dopyt po batériách na uskladňovanie a elektromobilitu

    Správa o stave energetickej únie z roku 2019 ukazuje pokrok dosiahnutý v rámci širokej škály regulačných a podporných opatrení na dosiahnutie prechodu k nízkouhlíkovému, bezpečnému a konkurencieschopnému hospodárstvu EÚ. 64 Zahŕňa to iniciatívy prijaté ako súčasť stratégie pre nízkoemisnú mobilitu a balíka opatrení Čistá energia pre všetkých Európanov, ktoré sú relevantné pre batérie na stacionárne uskladňovanie aj na čistú mobilitu.

    Revidovaná smernica o obnoviteľných zdrojoch energie prinesie podiel obnoviteľných zdrojov energie 32 percent do roku 2030, s možnou revíziou smerom nahor v roku 2023. 65 To pravdepodobne posilní dopyt po batériách, keďže batérie môžu ďalej prispievať k lepšiemu využitiu variabilných obnoviteľných zdrojov energie, ako je veterná a slnečná energia, napríklad v súvislosti s rozsiahlou výrobou a vlastnou spotrebou v rámci malých zariadení, ako sú solárne panely na strechách. Stacionárne aj mobilné batérie budú vyrovnávať flexibilitu zlepšenými prepojeniami, riadením odberu a ďalšími technológiami uskladňovania energie.

    Normy výkonnosti EÚ pre emisie CO2 na obdobie po roku 2020 budú tlačiť odvetvie k vývoju vozidiel s nízkymi a nulovými emisiami vrátane hybridných a plne elektrických vozidiel. Dopyt po elektrických vozidlách bude ďalej rásť, keďže členské štáty EÚ, regióny a mestá rozširujú svoje služby čistej dopravy občanom podporou ekologických vozidiel, ako sú elektrické autobusy, v súťažiach verejného obstarávania. Zároveň nové právne predpisy týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie, vychádzajúce z balíka opatrení Čistá energia pre všetkých Európanov, zabezpečia postupnú dekarbonizáciu mixu elektrickej energie. To je kľúčová predbežná podmienka dekarbonizácie odvetvia dopravy, predovšetkým cestnej dopravy.

    Dopyt po vozidlách s nízkymi a nulovými emisiami a zavádzanie infraštruktúry idú ruka v ruke. Rýchle rozširovanie trhu s vozidlami s nízkymi a nulovými emisiami vrátane elektrických vozidiel závisí od dostupnosti jednoducho použiteľnej, komplexnej a interoperabilnej infraštruktúry nabíjania. Smernica 2014/94/EÚ o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá už poskytuje spoločný rámec opatrení. 66 Komisia zverejní svoje posúdenie účinnosti tejto smernice do konca roka 2020 s výhľadom na jej revíziu v prípade potreby. Posudzovať bude, do akej miery je súčasné plánovanie zavádzania infraštruktúry pre alternatívne palivá, ako sa uvádza vo vnútroštátnych politických rámcoch podľa tejto smernice, v súlade s očakávaným zrýchlením zavádzania vozidiel s nízkymi a nulovými emisiami v období po roku 2020. Posudzovať tiež bude, do akej miery zavádzanie infraštruktúry spĺňa potreby interoperability, napríklad pokiaľ ide o systémy platenia, a do akej miery sú služby pri používaní infraštruktúry priaznivé pre spotrebiteľov.

    Komisia prijala aj doplňujúce opatrenia na urýchlenie zavádzania infraštruktúry pre alternatívne palivá. Ako súčasť druhého balíka opatrení v oblasti mobility Komisia v roku 2017 prijala akčný plán, ktorý zahŕňa ďalších 800 miliónov EUR na financovanie infraštruktúry pre alternatívne palivá na hlavnej transeurópskej dopravnej sieti a uzlov v rámci Nástroja na prepájanie Európy (NPE). 67 Komisia poskytla 317 miliónov EUR na 31 opatrení v oblasti inovácie a infraštruktúry pre alternatívne palivá, pričom zmobilizovala investície v celkovej hodnote až 2 miliardy EUR. Po roku 2021 bude podpora čistej energie a dopravnej infraštruktúry pokračovať prostredníctvom nástroja NPE a nového fondu InvestEU. Okrem toho, nedávno zmenená smernica o energetickej hospodárnosti budov obsahuje ustanovenia, ktoré vyžadujú rozvoj infraštruktúry potrebnej pre inteligentné nabíjanie elektrických vozidiel, a prípadne pre služby pripojenia vozidla k budove alebo vozidla k sieti. 68

    Poskytovaním služieb rozvodnej sieti môžu batérie v elektrických vozidlách nielen napomáhať začleneniu obnoviteľných zdrojov do elektroenergetickej sústavy, ale aj znížiť prevádzkové náklady spotrebiteľov spojené s prevádzkou vozidla. V tejto súvislosti sa veľký pokrok k uľahčeniu prechodu na čistú energiu dosiahol v decembri 2018, keď spoluzákonodarcovia schválili nové nariadenie o elektrine a smernicu o elektrine, v ktorých sa zavádzajú nové pravidlá pre zlepšenie činnosti trhu s elektrickou energiou v EÚ. Tieto ustanovenia by mali umožniť novým účastníkom trhu vrátane prevádzkovateľov zariadení na uskladňovanie energie poskytnúť systému požadovanú flexibilitu a využívať výhody nových možností podnikania, predovšetkým v odvetví obnoviteľných zdrojov energie. Aspekty, ako je interoperabilita a prístup k údajom batérie vozidla, si však môžu vyžadovať ďalšiu pozornosť na úrovni EÚ.

    III.ZÁVERY: CESTA VPRED

    Strategický prístup Komisie k batériám pomáha zabezpečiť, že pokrok sa dosahuje súbežne a koordinovane vo viacerých navzájom prepojených oblastiach. Zahŕňa to vývoj v súvislosti s prepojenými a automatizovanými vozidlami, s uskladňovaním energie, so zavádzaním infraštruktúry, s interoperabilitou priaznivou pre spotrebiteľov, so surovinami, s obchodom a investíciami, ako aj s pracovnými miestami a so zručnosťami. Tento prístup pomáha aj hlavným subjektom na rôznych úrovniach, z verejného aj súkromného sektora, na úrovni EÚ, na vnútroštátnej a regionálnej úrovni, aby lepšie spolupracovali pri plnení týchto cieľov. Nové platformy spolupráce a partnerstvá pre spoluprácu s priemyslom a zainteresovanými stranami, pri zohľadnení úlohy miest a regiónov, sa ukazujú ako nevyhnutný predpoklad pre úspešné plnenie týchto cieľov.

    Existujú ďalšie výzvy a príležitosti spojené so vznikom nových obchodných modelov a s prepájaním odvetví energetiky a mobility. Členské štáty EÚ budú teraz musieť vykonať značnú prácu pri implementovaní balíka opatrení Čistá energia pre všetkých Európanov, a predovšetkým koncepcie trhu s elektrickou energiou, ktorá umožní novým účastníkom trhu vrátane prevádzkovateľov zariadení na uskladňovanie energie využívať výhody nových možností podnikania a ktorá poskytne spotrebiteľom dôležitú úlohu pri výrobe a uskladňovaní energie z obnoviteľných zdrojov.

    Prístup Komisie k batériám je tiež prípadom skúšky pre priemyselnú stratégiu EÚ pre dvadsiate prvé storočie. V marci 2019 Európska rada vyzvala Komisiu, aby do konca roka 2019 predstavila dlhodobú víziu priemyselnej budúcnosti EÚ s konkrétnymi opatreniami na jej implementovanie. Aby EÚ zostala globálne konkurencieschopná v kľúčových technológiách a v strategických hodnotových reťazcoch, musí nájsť odvahu viac riskovať a zintenzívniť investície do výskumu a inovácií, ako aj podporiť implementáciu dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu, a zároveň zabezpečiť rovnaké podmienky, ako aj regulačné prostredie a rámec štátnej pomoci, ktoré sú prospešné pre inovácie. Odvetvie batérií a uskladňovania energie predstavuje dobrý príklad, ako skombinovať ambíciu prísnych environmentálnych noriem a noriem šetrných ku klíme so zvýšenou konkurencieschopnosťou vo všetkých častiach odvetví a hodnotových reťazcov, ako aj vytváraním udržateľných pracovných miest a rastu. Ponúknuť môže novú dohodu pre spotrebiteľov, keď zabezpečí, že mobilita bude v budúcnosti ekologickejšia a dostupnejšia pre všetkých, a ukáže, že opatrenia na ochranu klímy a modernizácia hospodárstva s posunom k obehovému hospodárstvu sú dve strany jednej mince.

    Napokon, ukazuje sa nová cesta k spolupráci medzi jednotlivými úrovňami rozhodovania (vrátane úrovne EÚ, vnútroštátnej, regionálnej a mestskej úrovne) a s rôznymi priemyselnými subjektmi a súkromnými investormi vo všetkých častiach hodnotových reťazcov, s jedným hlavným cieľom: zabezpečiť, aby si Európa udržala v tomto strategickom odvetví pozíciu globálnej líderky, radšej než nasledovníčky, a poskytla tak európskym občanom dlhodobé kvalitné pracovné miesta a služby.

    (1)

         EIT Inno Energy je jedným zo znalostných a inovačných spoločenstiev (ZIS) Európskeho inovačného a technologického inštitútu.

    (2)

         Závery Európskej rady, 21. – 22. marca 2019.

    (3)

         COM(2018) 773 final z 28. novembra 2018. Čistá planéta pre všetkých – Európska strategická dlhodobá vízia prosperujúceho, moderného, konkurencieschopného a klimaticky neutrálneho hospodárstva.

    (4)

          https://ec.europa.eu/epsc/publications/other-publications/10-trends-reshaping-climate-and-energy_en

    (5)

          https://ec.europa.eu/epsc/publications/strategic-notes/towards-low-emission-mobility_en

    (6)

         EIT InnoEnergy.

    (7)

         Tsiropoulos I. a ďalší, Li-ion batteries for mobility and stationary storage applications – Scenarios for costs and market growth (Batérie Li-ion pre aplikácie mobility a stacionárneho uskladňovania – Scenáre pre náklady a rast trhu), EUR 29440 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

    (8)

          https://ec.europa.eu/growth/industry/policy/european-battery-alliance_en

    (9)

         COM(2018) 293 final zo 17. mája 2018.

    (10)

         V súčasnosti dominuje elektrifikácia osobnej cestnej dopravy, námornej dopravy na krátke vzdialenosti a vnútrozemskej vodnej dopravy, ale očakáva sa, že s príchodom nových technológií bude v budúcnosti možná elektrifikácia ďalších druhov dopravy.

    (11)

         Očakáva sa, že s rastom masovej výroby klesnú ceny batériových sústav najmenej o 50 percent do roku 2030 (Spoločné výskumné centrum).

    (12)

         Tsiropoulos I. a ďalší, Li-ion batteries for mobility and stationary storage applications – Scenarios for costs and market growth (Batérie Li-ion pre aplikácie mobility a stacionárneho uskladňovania – Scenáre pre náklady a rast trhu), EUR 29440 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

    (13)

         Inštitút pre environmentálne a energetické štúdie (2017), Prehľad – Dobíjateľné elektrické vozidlá Odkaz: https://www.eesi.org/papers/view/fact-sheet-plug-in-electric-vehicles-2017#5  

    (14)

         COM(2016) 501 final z 20. júla 2016.

    (15)

         COM(2017) 0676 final z 8. novembra 2017.

    (16)

         COM(2018) 284 final zo 17. mája 2018.

    (17)

         COM(2017) 0653 final z 8. novembra 2017.

    (18)

         Znečistenie ovzdušia sa v Európe spája s približne 400 000 prípadmi predčasného úmrtia ročne.

    (19)

          COM(2017) 0280 final z 31. mája 2017.

    (20)

         COM(2018) 773 final z 28. novembra 2018.

    (21)

         Technológia obojsmerných batérií umožňuje tok energie z elektrizačnej sústavy do elektrického vozidla a naopak (z vozidla do siete).

    (22)

          https://www.irena.org/- /media/Files/IRENA/Agency/Publication/2017/Oct/IRENA_Electricity_Storage_Costs_2017.pdf  

    (23)

         „Benchmark Mineral Intelligence“ (Referenčné hodnoty inteligentného využívania nerastných surovín), október 2018.

    (24)

         Reuters, jún 2018.

    (25)

         Spoločné výskumné centrum.

    (26)

         Až 69 percent svetových dodávok prírodného grafitu pochádza z Číny, zatiaľ čo 64 percent svetových dodávok kobaltu prichádza z Konžskej demokratickej republiky. Pracovný dokument útvarov Komisie, Správa o surovinách na využitie v batériách, SWD(2018)245/2 final.

    (27)

         COM(2019) 5 final z 12. marca 2019.

    (28)

         Blagoeva. D. a ďalší, Assessment of potential bottlenecks along the materials supply chain for the future deployment of low-carbon energy and transport technologies in the EU (Posúdenie potenciálnych úzkych miest v dodávateľskom reťazci materiálov pre budúci rozvoj technológií nízkouhlíkovej energetiky a dopravy v EÚ, EUR 28192 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

    (29)

         COM(2017) 479 final z 13. septembra 2017.

    (30)

         Pri spúšťaní tejto aktivity Komisiu podporovalo spoločenstvo EIT InnoEnergy.

    (31)

         Na stretnutí v októbri 2018, ktoré sa organizovalo v rámci Európskej aliancie pre batérie, členské štáty EÚ a hlavné subjekty odvetvia uvítali prístup navrhovaný Komisiou v strategickom akčnom pláne a vyzvali všetky relevantné subjekty, aby ho rýchlo začali uplatňovať.

    (32)

         Viacerí európski výrobcovia plánujú napríklad začať s výrobou pevných batérií (solid-state batteries) do roku 2025.

    (33)

          https://ec.europa.eu/research/energy/index.cfm?pg=policy&policyname=set  

    (34)

          https://trimis.ec.europa.eu/stria-roadmaps/transport-electrification  

    (35)

         Túto Európsku platformu pre technológie a inovácie vedie Európska aliancia pre energetický výskum (EERA), Európska asociácia pre uskladňovanie energie (EASE) a spoločenstvo EIT InnoEnergy. Svoju činnosť začala vo februári 2019 ako súčasť Priemyselného fóra pre čistú energiu.

    (36)

         Do tohto partnerstva sa môžu zapojiť aj ďalšie regióny, ktoré prejavia záujem.

    (37)

          http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/batteries

    (38)

          EDP, odkaz

    (39)

         Závod na výrobu veľkokapacitných batérií Northvolt ETT, tlačová správa EIB, 19.9.2018.

    (40)

          https://ec.europa.eu/clima/policies/innovation-fund_en  

    (41)

         Jedným takýmto pokusom je súčasný investičný plán (po ktorom má nasledovať program InvestEU), ktorý sa zameriava na mobilizáciu finančných prostriedkov zo súkromných zdrojov vďaka zárukám poskytovaným z rozpočtu EÚ.

    (42)

          http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-6125_en.htm

    (43)

         Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu sú projekty, do ktorých sa zapája viac ako jeden členský štát a ktoré prispievajú k plneniu strategických cieľov Únie a majú pozitívne vedľajšie účinky na európske hospodárstvo a spoločnosť ako celok. V prípade výskumných, vývojových a inovačných projektov tieto projekty musia mať významný inovačný charakter, ktorý presahuje súčasný stav vývoja v príslušných odvetviach – pozri oznámenie Komisie 2014/C 188/02 z mája 2014.

    (44)

         Vrátane výziev na vyjadrenie záujmu uverejnených v Belgicku, Francúzsku, Nemecku a Taliansku.

    (45)

         V čase vzniku tejto správy zostavoval niektorý z uvedených súkromných aktérov investičný plán, aby došlo k združeniu projektov a investorov.

    (46)

         Bobba S. a ďalší, Sustainability Assessment of Second Life Application of Automotive Batteries (SASLAB): Final technical report (Posúdenie udržateľnosti uplatnenia druhého života automobilových batérií: Záverečná technická správa), 2018, JRC112543.

    (47)

         Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/66/ES zo 6. septembra 2006 o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch, ktorou sa zrušuje smernica 91/157/EHS (Ú. v. EÚ L 266, 26.9.2006, s. 1)

    (48)

         SWD(2019) 1300 z 9. apríla 2019.

    (49)

         Pravidlá pre kategórie environmentálnej stopy výrobkov (PEFCR) pre dobíjateľné batérie, dostupné na adrese: http://ec.europa.eu/environment/eussd/smgp/pdf/PEFCR_Batteries.pdf  

    (50)

          https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/social-summit-european-pillar-social-rights- booklet_en.pdf

    (51)

         Spoločenstvo EIT InnoEnergy vykonalo mapovanie potrieb každého segmentu hodnotového reťazca, v decembri 2018 zorganizovalo seminár o príprave pracovnej sily pre výrobu batérií a pripravuje úplný rozsah ponúk odbornej prípravy zameranej na batérie a uskladňovania energie.

    (52)

        https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/erasmus-programme-guide-2019_en  

    (53)

         Zdroj: D. T. Blagoeva a ďalší, Assessment of potential bottlenecks along the materials supply chain for the future deployment of low-carbon energy and transport technologies in the EU (Posúdenie potenciálnych úzkych miest v dodávateľskom reťazci materiálov pre budúci rozvoj technológií nízkouhlíkovej energetiky a dopravy v EÚ). Veterná energia, fotovoltické technológie a technológie elektrických vozidiel, časový rámec: 2015 – 2030, EUR 28192 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2016.

    (54)

         Pozri Mancini, L. a ďalší, Mapping the role of Raw Materials in Sustainable Development Goals (Mapovanie úlohy surovín pri plnení cieľov v oblasti udržateľného rozvoja), EUR 29595 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2019.

    (55)

          http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-2581_en.htm

    (56)

         Plánuje sa, že v roku 2025, za predpokladu existencie priaznivého regulačného a podporného rámca a v prípade, že všetky realizované projekty EÚ budú úspešné, výroba lítia v EÚ by mohla predstavovať až 30 percent celkovej svetovej výroby.

    (57)

         S podporou spoločenstva EIT Raw Materials

    (58)

          https://ec.europa.eu/growth/content/support-smes-mineral-supply-chain-due-diligence-implementation-phase_en

    (59)

         Alves Dias P. a ďalší, Cobalt: demand - supply balances in the transition to electric mobility (Kobalt: rovnováha dopytu a ponuky pri prechode k elektrickej mobilite), EUR 29381 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

    (60)

         Pozri správu Spoločného výskumného centra o perspektívach obehového hospodárstva pre riadenie batérií používaných v elektrických vozidlách.

    (61)

         SWD(2019) 1300 z 9. apríla 2019.

    (62)

         Bobba S. a ďalší, Sustainability Assessment of Second Life Application of Automotive Batteries (SASLAB): Final JRC technical report (Posúdenie udržateľnosti uplatnenia druhého života automobilových batérií: Záverečná technická správa Spoločného výskumného centra), 2018, JRC112543.

    (63)

         https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/law-and-regulations/innovation-friendly-legislation/identifying-barriers_en

    (64)

         COM(2019) 175 final z 9. apríla 2019.

    (65)

         Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 82 – 209).

    (66)

         Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/94/EÚ z 22. októbra 2014 o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá, Ú. v. EÚ L 307, 28.10.2014, s. 1 – 20.

    (67)

         COM(2017) 652 final z 8. novembra 2017. Dosiahnuť čo najširšie využívanie alternatívnych palív – Akčný plán týkajúci sa infraštruktúry pre alternatívne palivá podľa článku 10 ods. 6 smernice 2014/94/EÚ vrátane posúdenia národných politických rámcov podľa článku 10 ods. 2 smernice 2014/94/EÚ.

    (68)

         Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/844 z 30. mája 2018, ktorou sa mení smernica 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov a smernica 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti (Ú. v. EÚ L 156, 19.6.2018, s. 75 – 91).

    Top

    V Bruseli9. 4. 2019

    COM(2019) 176 final

    PRÍLOHA

    k správe Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke

    Budovanie strategického hodnotového reťazca batérií v Európe


    PRÍLOHA

    Pokrok v rámci kľúčových opatrení 1

    1.ZABEZPEČENIE UDRŽATEĽNÝCH DODÁVOK SUROVÍN

    Prostredníctvom skupiny pre dodávky surovín a riadiacej skupiny na vysokej úrovni európskeho partnerstva pre inovácie v oblasti surovín (EIP v oblasti surovín) začne dialóg s členskými štátmi.

    Predbežná analýza bola uvedená v pracovnom dokumente útvarov Komisie „Správa o surovinách na využitie v batériách“, vydanom v novembri 2018 2 .

    Táto analýza sa ďalej dopĺňa a rozširuje v spolupráci s odborníkmi z členských štátov EÚ v rámci skupiny pre dodávky surovín. Počas konferencie na vysokej úrovni európskeho partnerstva v oblasti inovácií (EIP) boli 14. novembra 2018 predložené odporúčania a uplatňovať sa začali predovšetkým tie, ktoré sa týkajú stimulov a zberu údajov vzťahujúcich sa na činnosti súvisiace s prieskumom nerastov.

    Modelovanie súčasného a budúceho hodnotového reťazca surovín pre batérie, ako je kobalt, lítium, prírodný grafit a nikel, vykonáva Spoločné výskumné centrum 3 .

    Začala sa aj práca na zlepšovaní štatistiky EÚ týkajúcej sa priemyselnej výroby (databáza PRODCOM), relevantnej z hľadiska surovín pre batérie, a pracovná skupina členských štátov pre databázu PRODCOM schválila nové kódy pre neenergetické suroviny a batérie (primárne a sekundárne typy batérií, chemické zlúčeniny, časti batérií).

    Vytvorená bola nová pracovná skupina 40 Medzinárodnej agentúry pre energiu „Hybridné a elektrické vozidlá“ so zameraním na „kritické suroviny pre elektrické vozidlá“. Ide o program technologickej spolupráce agentúry, ktorého cieľom je poskytovať presné, spoľahlivé a aktuálne informácie o materiáloch považovaných za (potenciálne) kritické pre rýchle zvyšovanie predaja elektrických vozidiel. Hlavnú úlohu zohrávajú suroviny pre batérie a prvky vzácnych zemín (používané v permanentných magnetoch pre elektromotory). Uvedené to má byť v správe za rok 2019.

    Spoločné výskumné centrum je účastníkom dohody so združením EuroGeoSurveys (Európske združenie geologických prieskumov) a jednou z oblastí spolupráce je zdieľanie geologických vedeckých informácií a znalostí o surovinách vrátane zdieľania údajov a informácií prostredníctvom informačného systému pre suroviny.

    Združenie EuroGeoSurveys zahŕňa 37 vnútroštátnych geologických prieskumov a viaceré regionálne prieskumy v Európe, a teda zabezpečuje rozsiahle zastúpenie členských štátov pri zdieľaní údajov o surovinách.

    Hlavným výsledkom prvého mapovania surovín zo strany Komisie je skutočnosť, že Európa má nedostatok kapacít na spracovávanie lítia. Od začiatku roka 2019 spoločenstvo Európskeho inovačného a technologického inštitútu EIT RawMaterials financuje dva projekty v oblasti: „EuGeLi“, ktorého cieľom je ťažiť lítium ako vedľajší produkt geotermálnych soľných roztokov v súčasnosti používaných pri výrobe elektrickej energie, a „LiRef“, ktorého cieľom je inštalovať viacprístupové spracovateľské jednotky lítia z viacerých európskych zdrojov.

    2.PODPORA EURÓPSKYCH PROJEKTOV TÝKAJÚCICH SA RÔZNYCH ČASTÍ HODONOTOVÉHO REŤAZCA BATÉRIÍ VRÁTANE VÝROBY ČLÁNKOV

    Bude pokračovať vo svojej partnerskej spolupráci so zainteresovanými stranami v celom hodnotovom reťazci batérií s cieľom podporiť a uľahčiť rozsiahle projekty vedúce k výrobe batérií novej generácie a vytvoriť inovatívny, integrovaný, udržateľný a konkurencieschopný hodnotový reťazec batérií v Európe.

    V rámci Európskej aliancie pre batérie boli oznámené viaceré projekty a investície. Jedným príkladom je začínajúci sa pilotný projekt vo Švédsku s podporou Európskej investičnej banky 4 , ďalším je investícia do vývoja lacnejších, účinnejších pevných batérií, ktorých výroba by sa mohla začať o sedem rokov, a skupina pre materiály a recykláciu vybuduje do roku 2020 v Poľsku závod na výrobu katódových materiálov, ktoré sú kľúčové pre batérie pre elektrické vozidlá. Ďalšie informácie o projektoch súvisiacich s batériami sú dostupné v tejto tlačovej správe: https://ec.europa.eu/growth/content/eu-battery-alliance-major-progress-establishing-battery-manufacturing-europe-only-one-year_en

    Dve európske spoločnosti prijali významné investičné rozhodnutia vybudovať dve zariadenia na spracovanie surovín vo Fínsku s cieľom vyrábať od roku 2021 prekurzory materiálov pre batérie.

    Druhé stretnutie na vysokej úrovni zástupcov trinástich členských štátov a osemnástich vysokých predstaviteľov odvetvia sa konalo 15. októbra 2018. Účastníci konštatovali, že od vytvorenia aliancie bol dosiahnutý výrazný pokrok. Členské štáty a odvetvie využili možnosť zdôrazniť plánované investície. Účastníci vyjadrili výraznú podporu strategickému akčnému plánu Komisie. Pozri tlačovú správu Európskej komisie: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-6114_en.htm Táto zaangažovanosť bude pokračovať nasledujúcim stretnutím na vysokej úrovni s členskými štátmi a odvetvím 30. apríla 2019.

    Spoločenstvo EIT InnoEnergy, ktoré podporuje Komisiu pri mobilizovaní európskeho priemyselného ekosystému v oblasti batérií, zorganizovalo 29. januára 2019 svoje piate stretnutie s hlavným cieľom uľahčiť nadväzovanie kontaktov medzi priemyselnými iniciatívami a investormi (verejnými/súkromnými investormi). Stretnutia sa zúčastnilo 220 ľudí. Ďalším krokom je podporovať dohody medzi týmito dvomi skupinami zainteresovaných strán.

    Zapojí sa do pravidelného dialógu s príslušnými členskými štátmi s cieľom preskúmať efektívne spôsoby spoločnej podpory inovatívnych výrobných projektov idúcich nad rámec aktuálneho stavu vývoja a optimálneho združovania zdrojov EÚ a vnútroštátnych zdrojov na tento účel. Mohla by sa využiť napríklad forma dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu.

    Európska aliancia pre batérie skúma potenciál inovatívnych projektov týkajúcich sa strategického hodnotového reťazca batérií vrátane technológie batériových článkov a súvisiacich s prvým priemyselným využitím, s cieľom zabezpečiť prístup k financovaniu z verejných prostriedkov, ktoré by mohlo byť v súlade s medzinárodnými záväzkami EÚ a s pravidlami štátnej pomoci v rámci dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu 5 . Je povzbudzujúce, že niektoré členské štáty EÚ začali postupy určovania potenciálnych konzorcií a spolupracujú pri vytváraní jedného alebo viacerých dôležitých projektov spoločného záujmu v tejto oblasti 6 . Ich cieľom je získať súhlas Komisie čo najskôr.

    V máji 2018 bolo vytvorené strategické fórum pre dôležité projekty spoločného záujmu a bolo určených deväť kľúčových strategických hodnotových reťazcov osobitného významu pre priemyselnú konkurencieschopnosť a dekarbonizáciu. Tromi z týchto určených hodnotových reťazcov sa už zaoberali významné iniciatívy na úrovni EÚ, medzi nimi aj hodnotovým reťazcom batérií.

    Pre ďalších šesť kľúčových strategických hodnotových reťazcov vypracuje strategické fórum do júna 2019 odporúčania týkajúce sa koordinovaných alebo spoločných investícií a opatrení viacerých členských štátov. Dva z týchto hodnotových reťazcov sú relevantné pre batérie a mobilitu: Pripojené, čisté a automatizované vozidlá a Vodíkové technológie. V rámci iniciatívy strategického fóra Komisia uľahčuje spoluprácu medzi členskými štátmi a odvetvím na podporu rozsiahlych investícií do inovácie a priemyselného rozvoja.

    Na žiadosť zainteresovaných regiónov a v spolupráci s príslušnými členskými štátmi uľahčí rozvoj medziregionálneho partnerstva v oblasti batérií v rámci existujúcich tematických platforiem inteligentnej špecializácie v oblasti energetiky alebo modernizácie priemyslu.

    V septembri 2018 Slovinsko navrhlo, že vytvorí nové medziregionálne partnerstvo „Moderné materiály pre batérie na elektromobilitu a stacionárne uskladňovanie energie“ spoločne s regiónmi Kastília a León, Andalúzia, Baskicko, Auvergne-Rhône-Alpes, Eindhoven a Nové Akvitánsko.

    Toto nové partnerstvo s podporou Európskej komisie úspešne vzniklo na seminári organizovanom Komisiou 8. októbra 2018. Seminára sa zúčastnilo viac ako 25 regiónov so záujmom o spojenie síl v medziregionálnom partnerstve pre výskum a inovácie batérií v rámci stratégie pre inteligentnú špecializáciu (tematická platforma modernizácie priemyslu). Ďalšie zainteresované regióny v celej Európe boli vyzvané, aby sa zapojili do tejto iniciatívy. Do začiatku roka 2019 sa partnerstvo rozšírilo tak, že zahŕňalo 22 európskych regiónov.

    Poslaním tohto partnerstva je zvýšiť objem výroby a rozšírenie moderných materiálov a batériových článkov pomocou udržateľných a konkurencieschopných technológií, pre mobilitu a stacionárne batérie v celej Európe, odteraz do roku 2025. S týmto cieľom sa vytvorí reťazec obchodných investičných projektov vychádzajúcich z  existujúcich regionálnych aktív, ktoré majú slúžiť ako páka na získanie doplnkových aktív, ktoré sú v rámci partnerstva dostupné. Určia sa a budú sa riešiť kľúčové chýbajúce prvky v regionálnom ekosystéme a priemyselnom hodnotovom reťazci tak, aby sa dostal ku koncovému používateľovi. Partnerstvo by malo predstavovať regionálny rozmer zainteresovaných strán Európskej aliancie pre batérie.

    V rámci partnerstva sa v súčasnosti dokončuje analýza rozsahu pôsobnosti a doposiaľ boli určené tieto spoločné oblasti záujmu:

    1Výroba inovatívnych článkov pre batérie generácie 4 (pevné) – moderný materiál, spracovanie a výroba článkov (vedúci región: Bavorsko). Partnerské regióny: Auvergne-Rhône-Alpes (Francúzsko)/Nové Akvitánsko (Francúzsko)/Flámsko (Belgicko)/Brusel (Belgicko)/Baskicko (Španielsko)/Valencia (Španielsko)/Aragónsko (Španielsko)/Viken (Nórsko)/Bádensko-Württembersko (Nemecko).

    2Udržateľná ťažba a spracovanie surovín (vedúci región: Kastília a León). Partnerské regióny: Nové Akvitánsko (Francúzsko), Fínsko, Vestland (Nórsko), Valencia (Španielsko).

    3Recyklácia existujúcich lítiovo-iónových batérií (vedúci región: Bavorsko). Partnerské regióny: Flámsko (Belgicko).

    4Kvapalinové batérie (stacionárne) (vedúce regióny: Baskicko/Valencia). Partnerské regióny: Baskicko (Španielsko)/Valencia (Španielsko)/Aragónsko (Španielsko)/Slovinsko/Fínsko/Bavorsko (Nemecko).

    5Sieť výskumných a testovacích stredísk (vedúci región: Slovinsko). Partnerské regióny: Západné Slovinsko (Slovinsko), Hordaland (Nórsko), Viken (Nórsko), Andalúzia (Španielsko).

    6Zlepšené lítiovo-iónové batérie (generácie 3b) – (vedúci región: Auvergne-Rhône-Alpes). Partnerské regióny: Auvergne-Rhône-Alpes (Francúzsko)/Nové Akvitánsko (Francúzsko)/Flámsko (Belgicko)/Brusel (Belgicko)/Bádensko-Württembersko (Nemecko).

    Cieľom je posunúť sa ku konkrétnym spoločným investíciám do inovácií v uvedených oblastiach (a prípadne aj v ďalších oblastiach). Partnerstvo je otvorené všetkým európskym regiónom, ktoré o členstvo prejavia záujem.

    3.ZACIELENIE VÝSKUMU A INOVÁCIÍ NA PODPORU KONKURENCIESCHOPNÉHO HODNOTOVÉHO REŤAZCA BATÉRIÍ

    V spolupráci s členskými štátmi sprístupní finančné prostriedky určené na výskum a inovácie (Horizont 2020) na inovačné projekty súvisiace s batériami podľa vopred určených krátkodobých a dlhodobých výskumných priorít v celom hodnotovom reťazci batérií. Mali by sem patriť aj inovačné projekty zavádzania vrátane pilotných liniek na výrobu batérií a spracovanie prvotných/druhotných surovín.

    Pozri ďalej Horizont 2020 (pracovný program na roky 2018 – 2020).

    Z legislatívneho balíka, ktorý Komisia navrhla pre program Horizont Európa, sú jednoznačné možnosti vymedzené pre uskladňovanie energie (na aplikácie elektromobility predstavujúce 90 % trhu, aj na stacionárne aplikácie) v klastri 4 (klíma, energetika, mobilita), ako aj v klastri 3 (priemysel). Nasledujúcim čiastkovým cieľom bude návrh strategického plánovania, ktorý sa má prijať ku koncu roka (pracovný dokument útvarov Komisie).

    Spoločenstvo EIT RawMaterials začalo cielený program pre inováciu v oblasti námornej signalizácie s názvom „Udržateľné materiály pre budúcu mobilitu“. Program pozostáva z každoročného podujatia na nadväzovanie kontaktov, výziev na podporu startupov, vzdelávacích seminárov a financovania inovačných a vzdelávacích projektov.

    Spoločenstvo EIT InnoEnergy vydalo v septembri 2018 cielenú výzvu v oblasti „uskladňovania elektrickej energie“, na ktorú bolo prijatých viac ako 220 žiadostí. Konečný výber sa uskutoční 21. marca 2019 v Amsterdame ( https://eit.europa.eu/newsroom/eit-innoenergy-call-electrical-storage-start-ups ).

    V rokoch 2019 a 2020 uverejní výzvy na predkladanie návrhov na ďalšie prostriedky v celkovej výške 110 miliónov EUR na projekty v oblasti výskumu a inovácií týkajúce sa batérií (popri sume 250 miliónov EUR už vyčlenenej na batérie v rámci programu Horizont 2020) a 270 miliónov EUR, ktoré sa majú vyčleniť na podporu projektov inteligentných sietí a uskladňovania energie, ako bolo ohlásené v balíku opatrení Čistá energia pre všetkých Európanov.

    Nová cielená viacodvetvová výzva „Budovanie nízkouhlíkovej budúcnosti odolnej voči zmene klímy: batérie novej generácie“ bola zahrnutá do revidovaného pracovného programu Horizont 2020 na rok 2019 (príloha 20), uverejneného v júli 2018.

    V roku 2019 bude uverejnených 7 tém s rozpočtom 114 miliónov EUR. Ako úvodný termín na podávanie žiadostí je stanovený 24. január 2019 a ako záverečný termín 25. apríl 2019. Odhaduje sa, že projekty sa začnú realizovať v januári 2020.

    Aktualizovaná výzva na rok 2020 týkajúca sa batérií bude pozostávať z dvoch častí: po prvé, vypisujú sa štyri témy týkajúce sa batérií pre dopravu a energetiku (90 miliónov EUR), a po druhé, predpokladá sa príprava štyroch tém s celkovou sumou 42 miliónov EUR na rozsiahlu a dlhodobú výskumnú iniciatívu zameranú na technológie batérií budúcnosti (pozri ďalej). Pracovný program na rok 2020, v rámci ktorého budú vydané tieto témy, bude uverejnený v júni 2019.

    Podporí založenie novej Európskej platformy pre technológie a inovácie s cieľom dosiahnuť pokrok v prioritách výskumu v oblasti batérií, vymedziť dlhodobé vízie, vypracovať strategický výskumný program a plány. Vedenie Európskej platformy pre technológie a inovácie prevezmú zainteresované strany z priemyslu, výskumné spoločenstvo a členské štáty, pričom útvary Komisie budú podporovať proces jej zriaďovania a prispievať vo svojich oblastiach zodpovednosti.

    Prechod od pracovnej skupiny pre batérie plánu SET (Európsky strategický plán pre energetické technológie) k platforme ETIP (platforma pre výskum a inovácie Európskej aliancie pre batérie) sa uskutočnil v januári 2019 s oficiálnym začiatkom počas priemyselných dní https://ec.europa.eu/info/news/consolidating-industrial-basis-batteries-europe-launch-european-technology-and-innovation-platform-batteries-2019-feb-05_en . Komisia financuje sekretariát novej platformy ETIP prostredníctvom zmluvy o poskytovaní služieb.

    Nová platforma ETIP vychádza z výsledkov dosiahnutých na základe plánu SET a jej cieľom je spájať všetky relevantné pracovné toky vrátane časti programu STRIA týkajúceho sa batérií, hlavnej iniciatívy v oblasti FET týkajúcu sa batérií, a medziregionálnych partnerstiev v oblasti moderných materiálov pre batérie. V rámci platformy ETIP budú vypracované plány agendy strategického výskumu a technológií. Zapájajú sa noví účastníci predovšetkým s cieľom posilniť zastúpenie zainteresovaných strán odvetvia. Po priamom zapojení ďalších zainteresovaných strán bude nasledovať otvorená výzva na vyjadrenie záujmu. Členské štáty a zástupcovia regiónov sa vyzývajú, aby vstúpili do skupiny vnútroštátnych zainteresovaných strán platformy ETIP, čím by zabezpečili lepšiu koordináciu vnútroštátnych a regionálnych iniciatív v oblasti výskumu a inovácií. V súčasnosti sa určujú dočasní vedúci predstavitelia technických pracovných skupín platformy ETIP vrátane viacerých odborníkov z bývalej pracovnej skupiny plánu SET, čo pomôže zabezpečiť kontinuitu. Veľké podujatie pri príležitosti začatia činnosti je plánované na jún 2019, keď bude členstvo platformy ETIP úplné.

    Pripraví otvorenie rozsiahlej hlavnej výskumnej iniciatívy k vznikajúcim technológiám budúcnosti, ktorá by mohla podporiť dlhodobý výskum v oblasti vyspelých technológií batérií na obdobie po roku 2025. Tieto hlavné výskumné iniciatívy k vznikajúcim technológiám budúcnosti obvykle trvajú 10 rokov a získavajú celkovú podporu vo výške približne 1 miliardy EUR, ktorá je spolufinancovaná z rozpočtu EÚ.

    Prvá fáza prípravy sa skončila v decembri 2018 vydaním manifestu Battery 2030+ (Batéria po roku 2030), v ktorom sa uvádza predstava, odôvodnenie, ciele a priority rozsiahlej a dlhodobej výskumnej iniciatívy zameranej na technológie batérií budúcnosti. Manifest Battery 2030 je uverejnený na webovom sídle ( http://battery2030.eu/ ). Je to výsledok viacerých seminárov a stretnutí zástupcov zainteresovaných strán z oblasti akademického a odvetvového výskumu.

    Výzva na koordinačnú a podpornú akciu bola vydaná v júli 2018 v rámci pracovného programu v oblasti vznikajúcich technológií a technológií budúcnosti FET na rok 2019 (0,5 milióna EUR). Táto ročná akcia sa začala v marci 2019 a v jej rámci bude vypracovaný podrobný výskumný plán iniciatívy Battery 2030 (Batéria 2030) a ďalej sa bude mobilizovať komunita akademického a odvetvového výskumu. Predpokladá sa financovanie podľa pracovného programu Horizont 2020 na rok 2020 s cieľom naštartovať iniciatívu a podporiť priority výskumu a inovácií uvedené v manifeste Battery 2030+ (Batéria po roku 2030). Rozpočet vo výške 42 miliónov EUR sa navrhuje ako súčasť aktualizovanej viacodvetvovej výzvy na rok 2020 „Batérie novej generácie“. Diskutuje sa aj o doplnkovej finančnej podpore z programu ERA-NET (5 miliónov EUR). Ďalšia podpora sa bude posudzovať ako súčasť diskusie v rámci programu Horizont Európa.

    Prostredníctvom pilotného programu Európskej rady pre inováciu podporí prelomové inovácie, ktoré vytvárajú trhy, v oblastiach, ako sú napríklad batérie. Na roky 2018 – 2020 bol vyčlenený rozpočet vo výške 2,7 miliardy EUR na podporu 1 000 potenciálnych prelomových projektov a 3 000 štúdií uskutočniteľnosti. Tento pilotný program môže byť užitočný pre prelomové technológie v oblasti batérií (ktoré by mali byť súčasťou projektov pre aplikácie v oblasti dopravy, energetickej sústavy, výroby atď.)

    Uverejnená bola výzva na získanie ocenenia v rámci programu Horizont vo výške 10 miliónov EUR, ako súčasť podpory Európskej rady pre inováciu EIC Pilot, pre oblasť „Inovatívne batérie pre elektrické vozidlá“, s uzávierkou v decembri 2020.

    Využije skúsenosti spoločných technologických iniciatív a Európskeho technologického inštitútu/znalostných a inovačných spoločenstiev na preskúmanie uskutočniteľnosti a vhodnosti rôznych foriem verejno-súkromných partnerstiev vrátane takých, ktoré by sa zaoberali vývojom batérií.

    V súčasnosti prebieha diskusia na úrovni EÚ o návrhu na vytvorenie spoločne programovaného partnerstva pre výskum batérií v rámci programu Horizont Európa. Naplánované je osobitné informačné stretnutie venované partnerstvám a európskemu výskumu a inováciám v oblasti batérií, ktoré sa uskutoční počas Dní výskumu a inovácií 24. – 26. septembra 2019 v Bruseli.

    4.ROZVÍJANIE A POSILŇOVANIE VYSOKOKVALIFIKOVANEJ PRACOVNEJ SILY VO VŠETKÝCH ČASTIACH HODNOTOVÉHO REŤAZCA

    Na účely zlepšovania zručností a budovania kapacít otvorí prístup k laboratóriám EÚ na testovanie batérií, ktoré sú umiestnené v Spoločnom výskumnom centre Komisie. Ďalšie výskumné centrá budú vyzvané, aby tak urobili tiež.

    Uverejnená bola výzva na otvorený prístup k infraštruktúre na výskum batérií Spoločného výskumného centra v meste Petten (Holandsko): https://ec.europa.eu/jrc/en/research-facility/open-access/calls/relevance/2018-1-RD-BESTEST . Uzávierka prvej výzvy je 29. marca 2019 a nasledovať bude oznámenie o posudzovaní návrhov.

    V záujme riešenia krátkodobých a strednodobých potrieb v oblasti zručností v rámci celého hodnotového reťazca batérií navrhne batérie ako kľúčovú tému na financovanie v rámci koncepcie sektorovej spolupráce v oblasti zručností.

    Po dosiahnutí dohody, že oblasť batérií bude zahrnutá do tretej vlny vykonávania plánu v rámci programu Erasmus+, bola výzva uverejnená 24. októbra 2018 s uzávierkou 28. februára 2019. Hodnotenie prijatých návrhov prebieha a očakáva sa, že úspešný projekt bude vybraný počas leta 2019 ako štvorročný projekt so začiatkom realizácie do konca roka 2019. Tento projekt sa bude realizovať v úzkej spolupráci s projektom zručnosti v automobilovom priemysle „DRIVES“ a nedávno spusteným projektom „COSME“ na určenie najlepších postupov na podporu malých a stredných podnikov v automobilovom priemysle a ich potrieb zvyšovania úrovne zručností.

    Spoločenstvo EIT InnoEnergy zorganizovalo 5. novembra 2018 seminár s názvom „Building the battery workforce (Vytváranie pracovnej sily pre oblasť batérií)“: http://www.innoenergy.com/event/eba-skills-brokerage-event/ . Zručnosti v tejto oblasti sú už jednoznačnou prioritou spoločenstva InnoEnergy, keď bolo vykonané mapovanie potrieb pozdĺž celého hodnotového reťazca a boli vypracované programy odborného vzdelávania.



    5.UROBIŤ EURÓPU SVETOVÝM LÍDROM BEZPEČNEJ A UDRŽATEĽNEJ TECHNOLÓGIE BATÉRIÍ A VYTÝČIŤ CESTU PRE UDRŽATEĽNÉ BATÉRIE V OBEHOVOM HOSPODÁRSTVE

    Vypracuje štúdiu o kľúčových určujúcich faktoroch pri výrobe bezpečných a udržateľných („zelených“) batérií.

    Komisia začala práce na prípravnej štúdii a štúdii posúdenia vplyvu v septembri 2018 a potrvajú 10 mesiacov.

    Predloží požiadavky na udržateľnú konštrukciu a používanie batérií, ktoré musia pri uvedení na trh EÚ spĺňať všetky batérie (zahŕňa to aj posúdenie a vhodnosť rôznych regulačných nástrojov, ako sú smernica o ekodizajne a nariadenie o energetickom označovaní, ako aj smernica EÚ o batériách).

    Práce na prípravnej štúdii Komisie pokračujú a jej závery poskytnú základy pre vypracovanie európskych harmonizovaných a iných noriem na podporu vykonávania nového legislatívneho rámca. Keď Komisia určí rozsah pôsobnosti svojho legislatívneho návrhu, európske normalizačné organizácie dostanú žiadosť o normalizáciu.

    Zohľadní sa aj technická správa, ktorú vydalo Spoločné výskumné centrum Komisie v októbri 2018 a v ktorej sa uvádzajú existujúce normy a pripravované normy týkajúce sa výkonnosti, degradácie a životnosti batérie elektrického vozidla. Sú v nej uvedené aj metódy merania a testovania, ktoré sa môžu používať pri hodnotení súladu batérií elektrických vozidiel, aby spĺňali potenciálne požiadavky. V správe sú navyše uvedené aj nedostatky a potreby, ktoré existujúce normy nezahŕňajú. Normy na európskej aj medzinárodnej úrovni boli analyzované s cieľom posúdiť uskutočniteľnosť právnych predpisov EÚ vrátane osobitných požiadaviek pre túto skupinu výrobkov.

    V rámci projektu CERA financovaného spoločenstvom EIT RawMaterials sa vypracovávajú systémy certifikácie surovín, s uplatnením týchto troch hľadísk: normy pripravenosti, normy výkonnosti a normy spracovateľského reťazca. Systém umožní certifikáciu celého reťazca zhodnocovania nerastných surovín.

    Pokročí v interakcii so zainteresovanými stranami a európskymi organizáciami pre normalizáciu s cieľom vypracovať európske normy na umožnenie bezpečnej a udržateľnej výroby, (opätovného) použitia a recyklácie batérií, okrem iného tým, že využije prednormatívny výskum.

    V júli 2018 sa Komisia a Európsky výbor pre normalizáciu (CEN)/Európsky výbor pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC) zhodli na potrebe vypracovať primerané normy na podporu cieľov strategického akčného plánu pre batérie na vytvorenie rozsiahleho konkurencieschopného a udržateľného hodnotového reťazca batérií v Európe. Ako súčasť tohto procesu bolo dohodnuté, že Spoločné výskumné centrum a výbory CEN/CENELEC by mali preveriť už existujúce normy (na úrovni EÚ a na celosvetovej úrovni). Spoločné výskumné centrum uverejnilo svoju štúdiu 15. októbra 2018 a očakáva sa, že odvetvové fórum pre hospodárenie s energiou výborov CEN/CENELEC vypracuje svoju úplnú správu onedlho. Nasledoval seminár o normalizácii, ktorého sa zúčastnili zástupcovia výborov CEN/CENELEC, Spoločného výskumného centra a spoločenstva EIT InnoEnergy.

    Ďalším kľúčovým krokom budú návrhy zo štúdie Komisie o potrebách normalizácie pre batérie. To bude základ pre vypracovanie žiadosti o normalizáciu predkladanej výborom CEN/CENELEC pre všetky nové určené požiadavky na normy.

    Koordinačná skupina výborov CEN/CENELEC pre elektromobilitu vytvorila pracovnú skupinu pre zavedenie poznatkov o elektromobilite do noriem. Cieľom skupiny je zistiť, „kto čo robí a dokedy“, aby sa riešili nedostatky v oblasti normalizácie batérií a v oblasti prednormatívneho výskumu. Týka sa to štyroch oblastí – výkonnosti, bezpečnosti, druhotného využitia a recyklácie batérií.

    Komisia okrem toho požiadala európske normalizačné organizácie, aby pokračovali vo vypracovávaní európskych noriem pre materiálovo efektívnu recykláciu použitých batérií a elektronického odpadu, s cieľom zvýšiť kvalitu recyklácie kritických surovín. Ide o jednotnú akciu s akčným plánom EÚ pre obehové hospodárstvo.

    Analyzuje, ako čo najlepšie podporiť druhotné využitie vyspelých batérií a používanie obojsmerných batérií.

    Ide o súčasť hodnotenia smernice o batériách a všetkých následných štúdií. Komisia vydá svoju hodnotiacu správu v apríli 2019.

    Spoločné výskumné centrum dokončilo projekt posudzovania udržateľnosti aplikácie druhotného využitia automobilových batérií. Výsledky tejto štúdie boli poskytnuté príslušným odborom Komisie na seminári, ktorý sa konal 5. júna 2018, aby posúdili prípadné dôsledky politiky v tejto oblasti.

    Komisia a konzorcium (vytvorené vnútroštátnymi orgánmi a súkromnými spoločnosťami) v marci 2018 podpísali v rámci modelu dohôd o inováciách spoločné vyhlásenie „Od elektromobility po recykláciu: pozitívny kolobeh elektrického vozidla“, v ktorom uvádzajú regulačné prekážky, ktoré môžu brániť druhotnému využitiu batérií. Preskúmajú sa regulačné rámce pre odpad a energiu na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni.

    V súvislosti s revíziou smernice EÚ o batériách posúdi súčasné ciele v oblasti zberu a recyklácie batérií na konci ich životnosti vrátane zhodnotenia surovín.

    V apríli 2019 Komisia prijme správu o vykonávaní smernice EÚ o batériách, o jej vplyve na životné prostredie a vnútorný trh. Výsledky hodnotenia smernice zo strany Komisie budú tvoriť prílohu tejto správy. Posúdenie súčasných cieľov v oblasti zberu a recyklácie batérií, ich výhod a obmedzení je dôležitou časťou hodnotiacej správy.

    Začali sa práce na štúdii, ktorej cieľom je určiť a posúdiť uskutočniteľnosť opatrení na zvýšenie účinku smernice EÚ o batériách (štúdia má byť hotová v prvom štvrťroku 2020).

    V úzkej spolupráci s daným odvetvím identifikuje možnosť vypracovania štandardizovaného systému EÚ na hodnotenie životného cyklu batérií, najmä tak, že zohľadní výsledky pilotného projektu environmentálnej stopy výrobkov.

    Ide o súčasť hodnotenia smernice o batériách a všetkých následných štúdií. Komisia vydá svoju hodnotiacu správu v apríli 2019.

    Cieľom projektu SUPRIM financovaného spoločenstvom EIT RawMaterials je vypracovať metódu (metódy) posudzovania vplyvu životného cyklu, so zameraním na zlepšenie súborov údajov v rámci inventára životného cyklu pre výrobu kovov a zlepšenie systémov zberu údajov z ťažobných spoločností. Projekt sa končí v roku 2019.

    Podporí etické získavanie surovín pre odvetvie batérií.

    Komisia 1) preskúma udržateľné ťažobné postupy v Európe a posúdi možnosti vypracovania spoločného súboru zásad; 2) podporí udržateľné spôsoby získavania surovín medzi európskymi výrobcami batérií a 3) poskytne informácie o udržateľnom a zodpovednom získavaní surovín ako prvkov akčného plánu udržateľného financovania; 4) poskytne politické odporúčania a sieť prostredníctvom výzvy v rámci programu Horizont 2020 „Zodpovedné získavanie surovín v globálnych hodnotových reťazcoch“ (začiatok do konca roka 2019) a 5) zabezpečí systém budovania kapacít pre udržateľnosť v dodávateľských reťazcoch pre malé a stredné podniky prostredníctvom systému podpory malých a stredných podnikov v oblasti náležitej starostlivosti o nerastné suroviny z konfliktných oblastí (začiatok roka 2020).

    (1)

    Táto príloha obsahuje aktualizáciu tých kľúčových opatrení strategického akčného plánu, v rámci ktorých sa dosiahol výrazný pokrok.

    (2)

    SWD(2018) 245/2 final

    (3)

    Alves Dias P. a ďalší, Cobalt: demand - supply balances in the transition to electric mobility (Kobalt: rovnováha dopytu a ponuky pri prechode k elektrickej mobilite), EUR 29381 EN, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

    (4)

    Závod na výrobu veľkokapacitných batérií Northvolt ETT, tlačová správa EIB, 19.9.2018.

    (5)

    Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu sú projekty, do ktorých sa zapája viac ako jeden členský štát a ktoré prispievajú k plneniu strategických cieľov Únie a majú pozitívne vedľajšie účinky na európske hospodárstvo a spoločnosť ako celok. V prípade výskumných, vývojových a inovačných projektov tieto projekty musia mať významný inovačný charakter, ktorý presahuje súčasný stav vývoja v príslušných odvetviach – pozri oznámenie Komisie 2014/C 188/02 z mája 2014.

    (6)

    Vrátane výziev na vyjadrenie záujmu uverejnených v Belgicku, Francúzsku, Nemecku a Taliansku.

    Top