Posúdenie vplyvu návrhu právneho nástroja týkajúceho sa minimálnych požiadaviek na opätovné využívanie vody
|
A. Potreba konať
|
Prečo? Aký problém sa rieši? Maximálne 11 riadkov
|
Jedna tretina územia EÚ v súčasnosti trpí celoročným stresom z nedostatku vody, pričom nedostatok vody vyvoláva znepokojenie mnohých členských štátov EÚ. Podľa výhľadov vývoja zmeny klímy sa tento problém v nasledujúcich desaťročiach prehĺbi v celej EÚ. Menšia dostupnosť vody negatívne ovplyvňuje občanov a hospodárske sektory EÚ (poľnohospodárstvo, cestovný ruch, priemysel, energetiku a dopravu). To môže mať vplyv na konkurencieschopnosť a vnútorný trh. Upravená odpadová voda z čistiarní komunálnych odpadových vôd v kontexte integrovaného prístupu k hospodáreniu s vodami, ktorý zahŕňa úspory vody a opatrenia na jej efektívne využívanie, predstavuje spoľahlivý alternatívny zdroj vody na rôzne účely, ako je napríklad poľnohospodárske zavlažovanie alebo dopĺňanie kolektorov podzemnej vody. Využitie významného potenciálu opätovného využívania vody v EÚ nie je zďaleka také, aké by mohlo byť, hoci tento postup má menší vplyv na životné prostredie než prevody vody a jej odsoľovanie a môže priniesť environmentálne, hospodárske a sociálne výhody. Cieľom iniciatívy je vyriešiť celkový problém príliš obmedzeného uplatňovania postupu opätovného využívania vody s cieľom významne prispieť k zmierneniu nedostatku vody v EÚ. Na potrebu opatrenia na úrovni EÚ sa poukazovalo v koncepcii (2012) a táto potreba bola začlenená aj do akčného plánu pre obehové hospodárstvo (2015) a pracovného programu Komisie.
|
Čo sa od tejto iniciatívy očakáva? Maximálne 8 riadkov
|
Všeobecným cieľom iniciatívy je prispieť k zmierneniu nedostatku vody v celej EÚ v rámci adaptácie na zmenu klímy, a to najmä intenzívnejším uplatňovaním postupov opätovného využívania vody pri poľnohospodárskom zavlažovaní vždy, keď je to potrebné a nákladovo efektívne, a zároveň zabezpečiť zachovanie vysokej úrovne ochrany verejného zdravia a životného prostredia. Vďaka vytvoreniu aktivačného rámca prostredníctvom spoločného prístupu k opätovnému využívaniu vody pri poľnohospodárskom zavlažovaní v celej EÚ môže konkrétne dôjsť k zefektívneniu hospodárenia so vzácnymi vodnými zdrojmi. Očakáva sa, že nastavením spoločných minimálnych požiadaviek sa dosiahne vysoká úroveň ochrany spotrebiteľov, pracovníkov a ďalšej dotknutej verejnosti, ako aj životného prostredia, konkrétne vodných zdrojov a závislých ekosystémov a pôd. Okrem toho sa predpokladá nepriamy kladný vplyv tejto iniciatívy na vzťah verejnosti k postupu opätovného využívania vody.
|
Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? Maximálne 7 riadkov
|
Členské štáty EÚ spoločne využívajú 60 % povodí EÚ, z čoho vyplýva nutnosť opatrenia na úrovni EÚ na riešenie problému hospodárenia s vodami a ich znečistenia. Ak budú členské štáty postupovať v oblasti opätovného využívania vody samostatne, technické prekážky a súvisiace náklady budú zbytočne vysoké vrátane nákladov poskytovateľov technológií, v prípade ktorých ide o spoločnosti s celoeurópskou pôsobnosťou. Opatrenie na úrovni EÚ týkajúce sa poľnohospodárskeho zavlažovania je oprávnené aj z toho dôvodu, že môže zabrániť tomu, aby rôzne národné požiadavky negatívne ovplyvnili rovnocennosť podmienok, a vytvorili tak prekážky vnútorného trhu v prípade poľnohospodárskych výrobkov zavlažovaných regenerovanou vodou. Potreba opatrenia na úrovni EÚ bola potvrdená rozsiahlymi konzultáciami s verejnosťou a zainteresovanými stranami. Pokiaľ ide o dopĺňanie kolektorov podzemných vôd, zistilo sa, že regulačné opatrenie EÚ nie je primerané z dôvodu výrazného miestneho rozmeru.
|
B. Riešenia
|
Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Uprednostňuje sa niektorá z možností? Prečo? Maximálne 14 riadkov
|
V záujme riešenia uvedeného problému a dosiahnutia cieľov sa uvažovalo o týchto politických možnostiach v oblasti poľnohospodárskeho zavlažovania: 1. právny nástroj zaručujúci bezpečnosť poľnohospodárskych výrobkov s univerzálnym prístupom a ochranou miestneho verejného zdravia a životného prostredia, 2. právny nástroj zaručujúci bezpečnosť poľnohospodárskych výrobkov s účelovým prístupom a ochranou miestneho verejného zdravia a životného prostredia 3. usmerňovací dokument týkajúci sa bezpečnosti poľnohospodárskych výrobkov a ochrany miestneho verejného zdravia a životného prostredia. Z analýzy a porovnania možností vyplýva, že uprednostňovanou možnosťou pre poľnohospodárske zavlažovanie je druhá možnosť, keďže j dokáže priniesť vyšší objem regenerovanej odpadovej vody za nižšiu cenu než ostatné možnosti, čím zaručuje najlepší výsledok pri dosahovaní celkového cieľa.
Pri výbere právneho nástroja sa diskutuje o možnosti smernice alebo nariadenia a obidve uvedené možnosti sa považujú za vhodné, pričom každá z nich má určité výhody a nevýhody. Prostredníctvom nariadenia by sa lepšie prejavila aktivačná povaha iniciatívy, zatiaľ čo smernica môže jednoduchšie poskytnúť flexibilitu z hľadiska stanovenia prísnejších vnútroštátnych požiadaviek (zároveň však zaťaží všetky členské štáty v súvislosti s transpozíciou, a to aj tie, v ktorých opätovné využívanie vody v súčasnosti nie je relevantné).
|
Kto podporuje ktorú možnosť? Maximálne 7 riadkov
|
Všeobecnú koncepciu opätovného využívania vody široko podporujú všetky zainteresované strany a verejnosť. Pokiaľ ide o poľnohospodárske zavlažovanie, právny nástroj na úrovni EÚ zvlášť výrazne podporujú tie členské štáty, ktoré už uplatňujú opätovné využívanie vody v praxi. Ostatné členské štáty široko podporujú túto iniciatívu, pokiaľ opätovné využívanie vody nebude povinné. Podporuje ju aj sektor poľnohospodárstva pod podmienkou zaručenia flexibility miestnych podmienok a nákladovej efektívnosti. Spomedzi zainteresovaných strán zaujali najpozitívnejší postoj k iniciatíve súkromné spoločnosti, ktoré rozpoznávajú aj jej ekonomický potenciál. Mimovládne organizácie iniciatívu vo všeobecnosti podporujú.
|
C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti
|
Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)? Maximálne 12 riadkov
|
V oblasti poľnohospodárskeho zavlažovania by sa environmentálne, hospodárske a sociálne výhody dosiahli právnym nástrojom EÚ s účelovým prístupom a riadením rizík. V rámci integrovaného prístupu k hospodáreniu s vodami a adaptácii na zmenu klímy by prínosom pre poľnohospodárov boli bezpečnejšie dodávky vody, a to aj vrátane období sucha, keď iné zdroje zavlažovania nemusia byť k dispozícii. Konkrétne by tento návrh prispel k zmierneniu stresu z nedostatku vody prostredníctvom intenzívnejšieho opätovného využívania vody za dostupné ceny v možnom objeme približne 6,6 miliardy m3 ročne v porovnaní s úrovňou 1,7 miliardy m3 v prípade základného scenára. Okrem toho by viedol k vytvoreniu rovnocenných podmienok pre investorov a poskytol istotu v súvislosti s distribúciou predmetných výrobkov na vnútornom trhu, čím by takisto prispel k zvýšeniu dôvery verejnosti k opätovnému využívaniu vody na zavlažovanie.
|
Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne na hlavné možnosti, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)? Maximálne 12 riadkov
|
Pokiaľ ide o poľnohospodárske zavlažovanie, predpokladá sa, že právny nástroj EÚ s účelovým prístupom si vyžiada investície do úpravy dostupných objemov vody vo výške 38 EUR/(m3/deň), zatiaľ čo v prípade nástroja s univerzálnym prístupom sa tieto náklady zvýšia na 271 EUR/(m3/deň). Pri účelovom prístupe by investícia nižšia ako 700 miliónov EUR umožnila úpravu viac ako 6,6 miliardy m3 vody ročne pod tým istým cenovým prahom v porovnaní s investíciou okolo 600 miliónov EUR na úpravu len zhruba 800 miliónov m3 ročne pri univerzálnom prístupe, v obidvoch prípadoch s celkovými nákladmi na regenerovanú vodu nižšími ako 0,5 EUR/m3.
|
Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky? Maximálne 8 riadkov
|
Očakáva sa, že iniciatíva bude mať vplyv na poskytovateľov technológií i poľnohospodárske podniky, medzi ktorými sú aj MSP. Vytvorí nové príležitosti pre MSP orientované na opätovné využívanie vody, ktoré budú zahŕňať vytváranie pracovných miest a zavádzanie inovatívnych riešení v oblasti technológií na opätovné využívanie vody, inovatívnych monitorovacích systémov a analytických techník s cieľom splniť nové požiadavky. Poľnohospodárske podniky vrátane MSP, ktoré sú najväčším spotrebiteľom sladkej vody v členských štátoch, by tak mohli využívať bezpečný prístup k vodným zdrojom. Dôležité náklady môžu predstavovať kapitálové investície do zriadenia zavlažovacej infraštruktúry. Návrh by sa neprimerane nedotkol mikropodnikov ani malých a stredne veľkých podnikov.
|
Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu? Maximálne 4 riadky
|
Dodatočná administratívna záťaž bude minimálna. Väčšinou sa využijú existujúce toky podávania správ podľa rámcovej smernice o vode a smernice o čistení komunálnych odpadových vôd, vypracujú sa len obmedzené dodatočné požiadavky na monitorovanie a podávanie správ. Členské štáty budú musieť zaviesť potrebné povoľovacie postupy. Zodpovednosť za požiadavky na monitorovanie kvality regenerovanej vody budú niesť prevádzkovatelia.
|
Očakávajú sa iné významné vplyvy? Maximálne 6 riadkov
|
Iniciatíva prispeje k prechodu na obehové hospodárstvo a vykonávaniu šiesteho cieľa trvalo udržateľného rozvoja týkajúceho sa čistej vody a hygienických zariadení. Okrem toho doplní prebiehajúcu modernizáciu a zjednodušenie spoločnej poľnohospodárskej politiky.
|
D. Následné činnosti
|
Kedy sa táto politika preskúma? Maximálne 4 riadky
|
Návrh právneho nástroja zahrnie postup výboru na účely prípadného prispôsobenia príloh (minimálne požiadavky a hlavné úlohy v súvislosti s riadením rizík) vedeckému pokroku. Bude takisto zahŕňať doložku o celkovom preskúmaní (po šiestich rokoch).
|