EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0817

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa priamych platieb a podpory rozvoja vidieka na roky 2019 a 2020

COM/2018/817 final

V Bruseli7. 12. 2018

COM(2018) 817 final

2018/0414(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa priamych platieb a podpory rozvoja vidieka na roky 2019 a 2020


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Cieľom tohto návrhu je zabezpečiť istotu a kontinuitu pri poskytovaní podpory európskym poľnohospodárom v rokoch 2019 a 2020, a to prispôsobením dvoch legislatívnych aktov spoločnej poľnohospodárskej politiky (ďalej len „SPP“).

Pokiaľ ide o rozvoj vidieka, sú potrebné určité zmeny nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 (nariadenie o rozvoji vidieka) s cieľom zabezpečiť kontinuitu politiky v posledných rokoch programového obdobia a plynulý prechod na nasledujúce programové obdobie. Tieto zmeny sa týkajú nového harmonogramu degresívnosti postupného ukončenia poskytovania platieb na oblasti s prírodnými obmedzeniami iné ako horské oblasti a využívania technickej pomoci z fondu EPFRV na podnet Komisie pri opatreniach, ktorými sa pripravuje vykonávanie budúcej SPP.

Pokiaľ ide o priame platby, niektoré ustanovenia nariadenia (EÚ) č. 1307/2013 (nariadenie o priamych platbách) nepokrývajú kalendárny rok 2020, keďže výdavky týkajúce sa kalendárneho roka 2020 sa realizujú v rozpočtovom roku 2021, čo je prvý rok nového viacročného finančného rámca (VFR) na obdobie rokov 2021 – 2027. V čase prijatia nariadenia teda nebolo možné prijať záväzky týkajúce sa budúceho VFR. Ak by nedošlo k zmene nariadenia (EÚ) č. 1307/2013, niektoré členské štáty by čelili nepriaznivým finančným dôsledkom, pokiaľ ide o priame platby v kalendárnom roku 2020, a to nad rámec tých, ktoré sa týkajú nového viacročného finančného rámca (VFR na obdobie rokov 2021 – 2027). Tieto členské štáty by čelili významným zmenám balíkov finančných prostriedkov na priame platby a rozvoj vidieka so značnými účinkami na platby poľnohospodárom v rámci oboch pilierov. Okrem toho sa dopĺňajú ďalšie technické prvky, pretože uľahčia vykonávanie súčasného legislatívneho rámca.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Navrhované zmeny sú v súlade s nariadením o rozvoji vidieka a s nariadením o priamych platbách, návrh je teda v súlade s existujúcimi politickými ustanoveniami SPP.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Neuplatňuje sa.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Článok 42 a článok 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

V ZFEÚ sa stanovuje, že právomoc v oblasti poľnohospodárstva sa delí medzi Úniu a členské štáty. Únia vykonáva svoju právomoc prijímaním rôznych legislatívnych aktov, ktorými vymedzuje a vykonáva spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ, ako sa stanovuje v článkoch 38 až 44 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Nariadeniami (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013 sa zriaďuje systém podpory rozvoja vidieka a priamych platieb poľnohospodárom. Podľa článku 39 ZFEÚ je cieľom zmluvy v oblasti SPP okrem iného zabezpečenie primeranej životnej úrovne poľnohospodárov a navrhovaná iniciatíva zodpovedá tomuto cieľu. Spoločnou poľnohospodárskou politikou sa teda prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) financujú priame platby a nariadením (EÚ) č. 1307/2013 sa regulujú tieto platby na úrovni Únie. Podpora rozvoja vidieka je neoddeliteľnou súčasťou SPP a prispieva k cieľom SPP stanoveným v Zmluve o fungovaní Európskej únie. Pridanou hodnotou návrhu je zabezpečenie istoty a stability podpory priamych príjmov pre európskych poľnohospodárov v roku 2020 a podpory rozvoja vidieka v posledných rokoch súčasného programového obdobia. Tieto ciele možno dosiahnuť len prostredníctvom zmeny nariadení (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013 spoluzákonodarcami EÚ.

Proporcionalita

Návrh v porovnaní s legislatívnymi aktmi, ktoré sa ním majú zmeniť, neprináša žiadne nové politické opatrenia. Návrhom sa existujúce nariadenia upravujú len v rozsahu potrebnom na dosiahnutie uvedených cieľov.

Výber nástroja

Keďže pôvodnými legislatívnymi aktmi sú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, zmeny sa musia tiež zaviesť vo forme nariadenia Európskeho parlamentu a Rady v rámci riadneho legislatívneho postupu.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Návrh sa odchyľuje od štandardnej praxe stanovenej v usmerneniach a súbore nástrojov pre lepšiu právnu reguláciu. Výnimka zo štandardnej praxe je potrebná z týchto dôvodov:

– návrh je svojím rozsahom pôsobnosti vysoko technický,

– iniciatíva sa obmedzuje na posledné roky súčasného programového obdobia,

– návrhom sa nezavádzajú nové politické záväzky.

Posúdenie vplyvu, verejná konzultácia a plán realizácie preto nie sú vhodné pre tento návrh. Keďže je navyše potrebné, aby právne predpisy boli zavedené v roku 2019, prijatie spoluzákonodarcami je naliehavé.

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuplatňuje sa.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Neuplatňuje sa.

Získavanie a využívanie expertízy

Neuplatňuje sa.

Posúdenie vplyvu

Neuplatňuje sa.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Neuplatňuje sa.

Základné práva

V návrhu sa rešpektujú základné práva a dodržiavajú zásady uznané najmä v Charte základných práv Európskej únie.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Navrhovaná možnosť pre členské štáty pokračovať v súčasnej pružnosti medzi priamymi platbami a rozvojom vidieka v kalendárnom roku 2020 (rozpočtovom roku 2021) a v presune odhadovaného výsledku znižovaní z priamych platieb na rozvoj vidieka v uvedenom roku môže v závislosti od rozhodnutí členských štátov ovplyvniť rozdelenie rozpočtových prostriedkov medzi priame platby a rozvoj vidieka. Akýkoľvek takýto presun však bude neutrálny, pokiaľ ide o celkové rozpočtové záväzky.

Ďalšie podrobnosti o finančných dôsledkoch súčasného návrhu sú uvedené vo finančnom výkaze pripojenom k návrhu.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Neuplatňuje sa.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Neuplatňuje sa.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

·Rozvoj vidieka

Návrhom sa umožňuje, aby členské štáty upravili harmonogram degresívnosti v prípade platieb na oblasti, na ktoré sa takéto platby prijali v predchádzajúcom programovom období, kým v prebiehajúcom období už nie sú klasifikované ako oblasti s prírodnými obmedzeniami iné ako horské oblasti podľa článku 31 ods. 5 nariadenia o rozvoji vidieka. Táto úprava nadväzuje na predĺženie lehoty na nové vymedzenie takýchto oblastí do roku 2019 zavedené nariadením (EÚ) 2017/2393, čo znamená do konca prebiehajúceho programového obdobia kratšie obdobie na prispôsobenie sa pre poľnohospodárov, ktorí už nie sú oprávnení na tieto platby. Touto úpravou sa umožní výpočet prechodných platieb na roky 2019 a 2020 na základe úrovní platieb v období rokov 2014 – 2020. Okrem toho degresívnosť prechodných platieb bude menej prudká, keďže ju členské štáty zavedú tak, aby konečná úroveň zodpovedala polovici začiatočnej úrovne.

Návrhom sa rozširuje využitie technickej pomoci na podnet Komisie financovanej z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) pri činnostiach, ktoré sa týkajú prípravy budúcej SPP. Návrh sa týka výhradne rozsahu technickej pomoci bez úpravy finančnej podpory.

·Pružnosť medzi piliermi v roku 2020 a presun výsledku znižovania priamych platieb na rozvoj vidieka

Návrh obsahuje ustanovenia týkajúce sa možnosti členských štátov presunúť finančné prostriedky medzi piliermi v kalendárnom roku 2020 (zodpovedajúcom rozpočtovému roku 2021). Členské štáty mali v období rokov 2015 – 2019 možnosť presunúť sumy z priamych platieb na rozvoj vidieka a naopak. Takáto pružnosť v kalendárnom roku 2020/rozpočtovom roku 2021 nie je v rámci platných pravidiel stanovená. Tento finančný mechanizmus je dôležitým mechanizmom, ktorý poskytuje členským štátom pružnosť pri riadení finančných prostriedkov a optimalizovaní využitia dostupných finančných prostriedkov. Zo skúsenosti je zrejmé, že tento mechanizmus sa osvedčil ako účinný nástroj členských štátov a preto určité členské štáty presúvajú značnú sumu prostriedkov medzi týmito dvoma piliermi. Chýbajúca pružnosť medzi piliermi v kalendárnom roku 2020/rozpočtovom roku 2021 by pravdepodobne spôsobila vážne finančné ťažkosti poľnohospodárom v niektorých členských štátoch, keďže vplyv na ich finančné prostriedky by mohol byť významný. V návrhu sa preto vyzýva, aby presun prostriedkov medzi piliermi zostal možný v kalendárnom roku 2020 za rovnakých podmienok ako v súčasnosti a aby sa odhadovaný výsledok znižovania naďalej presúval z priamych platieb na rozvoj vidieka.

2018/0414 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa priamych platieb a podpory rozvoja vidieka na roky 2019 a 2020

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 42 a článok 43 ods. 2,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 1 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 2 je súčasným právnym rámcom podpory rozvoja vidieka. Stanovuje sa v ňom podpora pre oblasti s prírodnými obmedzeniami iné ako horské oblasti. Vzhľadom na predĺženie lehoty nového vymedzenia oblastí s prírodnými obmedzeniami iných ako horské oblasti do roku 2019 nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2393 3 a kratšie obdobie na prispôsobenie sa pre poľnohospodárov, ktorí už nebudú oprávnení na platby, degresívne prechodné platby, ktoré sa začnú až v roku 2019, by sa mali začať maximálne vo výške 80 % priemerných platieb stanovených v programovom období 2014 – 2020. Úroveň platby sa určí tak, aby konečná úroveň v roku 2020 bola polovicou začiatočnej úrovne.

(2)S cieľom poskytnúť pomoc členským štátom a zainteresovaným stranám pri včasnej príprave budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a zabezpečiť plynulý prechod do ďalšieho programového obdobia by sa malo objasniť, že je možné financovať činnosti spojené s prípravou budúcej SPP prostredníctvom technickej pomoci na podnet Komisie.

(3)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013 4 je súčasným právnym rámcom pre priame platby. Zatiaľ čo väčšinu ustanovení uvedeného nariadenia možno uplatňovať počas jeho účinnosti, iné ustanovenia výslovne odkazujú na kalendárne roky 2015 až 2019, na ktoré sa vzťahuje viacročný finančný rámec 2014 – 2020. O uplatniteľnosti niektorých ďalších ustanovení po kalendárnom roku 2019 sa výslovne neuvažovalo. V júni 2018 Komisia predložila návrh nového nariadenia, ktorého cieľom je nahradiť nariadenie (EÚ) č. 1307/2013, ale až od 1. januára 2021. Preto je vhodné prikročiť k niektorým technickým úpravám nariadenia (EÚ) č. 1307/2013, aby sa dalo plynule uplatňovať v kalendárnom roku 2020.

(4)Povinnosť stanovená v článku 11 nariadenia (EÚ) č. 1307/2013 znížiť časť sumy priamych platieb, ktoré sa majú poľnohospodárovi poskytnúť pre daný kalendárny rok, prekračujúcej 150 000 EUR sa naďalej uplatňuje, kým je uvedené nariadenie účinné. V súčasnosti však uvedený článok stanovuje členským štátom iba oznamovaciu povinnosť, pokiaľ ide o ich rozhodnutia a odhadovaný výsledok tohto zníženia na roky 2015 až 2019. V záujme zabezpečenia pokračovania existujúceho systému by sa malo stanoviť, aby členské štáty oznamovali aj svoje rozhodnutia týkajúce sa roku 2020 a odhadovaného výsledku zníženia na uvedený rok.

(5)Pružnosť medzi piliermi je voliteľný presun finančných prostriedkov medzi priamymi platbami a rozvojom vidieka. Podľa súčasného článku 14 nariadenia (EÚ) č. 1307/2013 členské štáty môžu využiť túto pružnosť, pokiaľ ide o kalendárne roky 2014 až 2019. S cieľom zabezpečiť, aby si členské štáty mohli zachovať vlastnú stratégiu, pružnosť medzi piliermi by sa mala umožniť aj na kalendárny rok 2020 zodpovedajúci rozpočtovému roku 2021.

(6)V dôsledku zmeny článku 14 nariadenia (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o kalendárny rok 2020, je vhodné upraviť odkazy na uvedený článok v súvislosti s povinnosťou členských štátov lineárne znížiť alebo zvýšiť hodnotu platobných nárokov z dôvodu výkyvov ročného vnútroštátneho stropu vyplývajúcich z ich oznámení o uplatňovaní pružnosti medzi piliermi.

(7)Nariadenie (EÚ) č. 1305/2013 a nariadenie (EÚ) č. 1307/2013 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(8)S cieľom okamžite poskytnúť členským štátom potrebnú pružnosť a zabezpečiť kontinuitu politiky rozvoja vidieka v posledných rokoch programového obdobia 2014 – 2020 by sa toto nariadenie malo uplatňovať od 1. marca 2019,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Zmeny nariadenia (EÚ) č. 1305/2013

Nariadenie (EÚ) č. 1305/2013 sa mení takto:

1.V článku 31 ods. 5 sa vkladá tento druhý pododsek:

„Odchylne od prvého pododseku, ak sa degresívne platby začínajú až v roku 2019, uvedené platby sa začínajú na úrovni maximálne 80 % priemernej platby stanovenej na programové obdobie 2014 – 2020. Úroveň platby sa určí tak, aby konečná úroveň v roku 2020 bola polovicou začiatočnej úrovne.“;

2.V článku 51 ods. 1 sa vkladá tento druhý pododsek:

„Z EPFRV sa môžu financovať činnosti na prípravu vykonávania SPP v nasledujúcom programovom období.“

Článok 2

Zmeny nariadenia (EÚ) č. 1307/2013

Nariadenie (EÚ) č. 1307/2013 sa mení takto:

1. V článku 7 sa odsek 2 nahrádza takto:

„2. Pre každý členský štát a za každý kalendárny rok sa ako podpora Únie financovaná v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) sprístupní odhadovaný výsledok zníženia platieb podľa článku 11 (ktorý predstavuje rozdiel medzi vnútroštátnym stropom stanoveným v prílohe II, ku ktorému sa pripočíta suma, ktorá je k dispozícii v súlade s článkom 58, a čistým stropom stanoveným v prílohe III).“;

2.V článku 11 ods. 6 sa dopĺňa tento tretí pododsek:

„Pre rok 2020 členské štáty oznámia Komisii rozhodnutia prijaté v súlade s týmto článkom a akýkoľvek odhadovaný výsledok znižovania do 31. decembra 2019.“;

3.Článok 14 sa mení takto:

a)V odseku 1 sa dopĺňa tento šiesty pododsek:

„Do 31. decembra 2019 sa členské štáty môžu rozhodnúť, že ako dodatočnú podporu financovanú v rámci EPFRV v rozpočtovom roku 2021 sprístupnia až 15 % svojich ročných vnútroštátnych stropov na kalendárny rok 2020 stanovených v prílohe II k tomuto nariadeniu. V dôsledku toho zodpovedajúca suma už nebude k dispozícii na poskytovanie priamych platieb. Toto rozhodnutie sa Komisii oznámi do 31. decembra 2019 a stanoví sa v ňom zvolený percentuálny podiel.“;

b)V odseku 2 sa dopĺňa tento šiesty pododsek:

„Do 31. decembra 2019 sa členské štáty môžu rozhodnúť, že ako priame platby sprístupnia až 15 % alebo v prípade Bulharska, Estónska, Španielska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Fínska a Švédska až 25 % sumy vyčlenenej na podporu financovanú v rámci EPFRV v rozpočtovom roku 2021 na základe právnych predpisov Únie prijatých v nadväznosti na nariadenie prijaté Radou podľa článku 312 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. V dôsledku toho zodpovedajúca suma už nebude k dispozícii na podporu financovanú v rámci EPFRV. Toto rozhodnutie sa Komisii oznámi do 31. decembra 2019 a stanoví sa v ňom zvolený percentuálny podiel.“;

4.V článku 22 sa odsek 5 nahrádza takto:

„5. Ak je strop pre členský štát stanovený Komisiou podľa odseku 1 iný ako strop z predchádzajúceho roka v dôsledku akéhokoľvek rozhodnutia prijatého uvedeným členským štátom v súlade s odsekom 3 tohto článku, článkom 14 ods. 1 alebo 2, článkom 42 ods. 1, článkom 49 ods. 1 druhým pododsekom, článkom 51 ods. 1 druhým pododsekom alebo článkom 53, uvedený členský štát lineárne zníži alebo zvýši hodnotu všetkých platobných nárokov s cieľom zabezpečiť súlad s odsekom 4 tohto článku.“

Článok 3

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. marca 2019.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

FINANČNÝ VÝKAZ

FS/18/CS/pl 5249450

6.15.2018.1

DÁTUM: 13. 9. 2018

1.

ROZPOČTOVÝ OKRUH A RIADOK: súčasný VFR: okruh 2, návrh VFR 2021 – 2027: okruh 3

Návrh rozpočtu na rok 2019:

05 03 Priame platby po uplatnení mechanizmu finančnej disciplíny:

05 04 60 Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) (2014 – 2020)

ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY:

v mil. EUR

40 981,6

14 673,6

2.

NÁZOV:

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a (EÚ) č. 1307/2013, pokiaľ ide o uplatňovanie priamych platieb a podpory rozvoja vidieka na roky 2019 a 2020

3.

PRÁVNY ZÁKLAD:

Článok 42 a článok 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

4.

CIELE:

Cieľom tohto návrhu je zabezpečiť kontinuitu poskytovania podpory európskym poľnohospodárom v rokoch 2019 a 2020, a to prispôsobením dvoch legislatívnych aktov spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP): rozvoj vidieka podľa nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 a priame platby podľa nariadenia (EÚ) č. 1307/2013.

5.

FINANČNÉ DÔSLEDKY

12-MESAČNÉ OBDOBIE


(mil. EUR)

BEŽNÝ ROZPOČTOVÝ ROK

2018

(v mil. EUR)

NASLEDUJÚCI ROZPOČTOVÝ ROK

2019

(v mil. EUR)

5.0

VÝDAVKY

-    Z ROZPOČTU EÚ
(NÁHRADY/INTERVENCIE)

-    NÁRODNÝCH ORGÁNOV

-    INÉ

neuvádza sa

neuvádza sa

5.1

PRÍJMY

-    VLASTNÉ ZDROJE EÚ
(POPLATKY/CLÁ)

-    NÁRODNÉ

2017

2018

2019

2020

5.0.1

ODHADOVANÉ VÝDAVKY

5.1.1

ODHADOVANÉ PRÍJMY

5.2

SPÔSOB VÝPOČTU:

pozri poznámky

6.0

MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ Z ROZPOČTOVÝCH PROSTRIEDKOV ZAČLENENÝCH DO PRÍSLUŠNEJ KAPITOLY BEŽNÉHO ROZPOČTU?

neuvádza sa

6.1

MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ PRESUNOM MEDZI JEDNOTLIVÝMI KAPITOLAMI BEŽNÉHO ROZPOČTU?

neuvádza sa

6.2

BUDE POTREBNÝ DOPLŇUJÚCI ROZPOČET?

NIE

6.3

BUDE POTREBNÉ ZAČLENIŤ ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY DO BUDÚCICH ROZPOČTOV?

ÁNO (pozri poznámky)

POZNÁMKY:

Pokiaľ ide o podporu rozvoja vidieka podľa nariadenia (EÚ) č. 1305/2013 (EPFRV), návrh sa vzťahuje na rozpočtové roky 2019 – 2021, zatiaľ čo navrhované úpravy priamych platieb podľa nariadenia (EÚ) č. 1307/2013 sa vzťahujú na kalendárny rok 2020/rozpočtový rok 2021.

Návrh nemá žiadne finančné dôsledky, čo sa týka zvýšených výdavkov.

Účinok navrhovaných ustanovení, ktoré umožňujú členským štátom presunúť sumy medzi pridelenými rozpočtovými prostriedkami na priame platby v kalendárnom roku 2020/rozpočtovom roku 2021 a EPFRV v rozpočtovom roku 2021, ako aj presun odhadovaného výsledku znižovania z priamych platieb v kalendárnom roku 2020 do EPFRV v rozpočtovom roku 2021, bude závisieť od ich realizácie členskými štátmi, a preto ho v súčasnosti nemožno kvantifikovať.

Takéto presuny zostanú v každom prípade neutrálne so zreteľom na celkové viazané rozpočtové prostriedky tak, že odpočítanie rozpočtových prostriedkov na priame platby sa vyrovná zodpovedajúcim zvýšením rozpočtových prostriedkov v EPFRV a naopak.

Pokiaľ ide o platobné rozpočtové prostriedky, ak by vykonávanie týchto ustanovení členskými štátmi viedlo k čistému presunu do EPFRV, mohlo by to v porovnaní so situáciou, keď by vykonávanie členskými štátmi znamenalo čistý presun do rozpočtových prostriedkov na priame platby alebo vôbec žiadne prerozdeľovanie, viesť k miernemu posunu platieb z rozpočtového roku 2021 do nasledujúcich rokov.

Tento účinok však nemožno v tomto štádiu kvantifikovať a v každom prípade sa očakáva, že zostane minimálny.

Napríklad, bez toho aby boli dotknuté možnosti voľby členských štátov pre kalendárny rok 2020/rozpočtový rok 2021, pružnosť v rozpočtových rokoch 2018 a 2019 znamená čisté presuny do EPFRV vo výške 612 mil. EUR v rozpočtovom roku 2018 a vo výške 920 mil. EUR v rozpočtovom roku 2019. Presuny odhadovaného výsledku znižovania do EPFRV v týchto rozpočtových rokoch sú vo výške 110 mil. EUR resp. 111 mil. EUR.

Vzhľadom na minulé skúsenosti a balíky rozpočtových prostriedkov navrhovaných na obdobie rokov 2021 – 2027 sa zdá čistý presun do EPZF nepravdepodobný, avšak v tomto štádiu ho nemožno úplne vylúčiť. V takom prípade v záujme dodržania uplatniteľných stropov sa diferencovaným výdavkom, napr. platbám v rámci EPFRV, môže priradiť nižšia priorita.

(1)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(2)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 zo 17. decembra 2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 487).
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2393 z 13. decembra 2017, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1305/2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), nariadenie (EÚ) č. 1306/2013 o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, nariadenie (EÚ) č. 1307/2013, ktorým sa ustanovujú pravidlá priamych platieb pre poľnohospodárov na základe režimov podpory v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a nariadenie (EÚ) č. 652/2014, ktorým sa stanovuje hospodárenie s výdavkami týkajúcimi sa potravinového reťazca, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, ako aj zdravia rastlín a rastlinného rozmnožovacieho materiálu (Ú. v. EÚ L 350, 29.12.2017, s. 15).
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa ustanovujú pravidlá priamych platieb pre poľnohospodárov na základe režimov podpory v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 637/2008 a nariadenie Rady (ES) č. 73/2009 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 608).
Top