Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0776

    Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY o poverení začať rokovania o dohode medzi Európskou úniou a každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky s cieľom dohodnúť podmienky rozšírenia poskytovania Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) na územie európskej susedskej politiky

    COM/2018/776 final

    V Bruseli30. 11. 2018

    COM(2018) 776 final

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY

    o poverení začať rokovania o dohode medzi Európskou úniou a každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky s cieľom dohodnúť podmienky rozšírenia poskytovania Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) na územie európskej susedskej politiky


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Európska prekryvná služba geostacionárnej navigácie (ďalej len „EGNOS“, z angl. European Geostationary Navigation Overlay System) sprístupňuje existujúce otvorené satelitné navigačné signály vhodné pre kriticky dôležité bezpečnostné aplikácie v doprave, napríklad pri letoch a pristávaní lietadiel, kde je k dispozícii len málo pozemných rádiových pomocných zariadení alebo takéto zariadenia neexistujú.

    EGNOS a Galileo sú dva programy satelitnej navigácie Európskej únie, ktoré sa upravujú v nariadení o GNSS 1 .

    Spolupráca v oblasti satelitnej navigácie medzi krajinami južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky 2 a EÚ je súčasťou spolupráce EuroMed v oblasti dopravy. V rámci európskeho susedstva a partnerstva 3 sa spolupráca EuroMed v oblasti dopravy zakladá na rámci, ktorého základy sa položili v Barcelone (1995), pričom v roku 2008 sa v súlade so spoločným vyhlásením 4 prijatým na zasadnutí hláv štátov a predsedov vlád pretransformoval na Úniu pre Stredozemie.

    V článku 2 ods. 5 treťom pododseku nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 (nariadenie o GNSS) 5 sa stanovuje, že geografické pokrytie službami systému EGNOS možno rozšíriť na krajiny európskej susedskej politiky (ďalej len „ESP“) za predpokladu technickej uskutočniteľnosti a na základe medzinárodných dohôd. Toto rozšírenie nespôsobí odklad rozšírenia geografického pokrytia systému EGNOS na celé územie členských štátov, ktoré sa nachádza v Európe.

    Rozšírenie EGNOS na krajiny južného susedstva v rámci ESP týmto kritériám zodpovedá a bude sa riadiť pôvodnými opatreniami, ktoré sa podnikli v súvislosti s inštaláciou niektorých pozemných staníc EGNOS mimo Európy. Cieľom tohto rozšírenia je posilniť pokrytie systémom EGNOS na periférii EÚ a zabezpečiť pokrytie v krajinách južného susedstva v rámci ESP, a tým umožniť jeho osvojenie používateľmi.

    Rozšírenie systému EGNOS na južné krajiny ESP nespôsobí odklad rozšírenia jeho geografického pokrytia na celé územia členských štátov EÚ. Naopak, prispeje k lepšiemu pokrytiu južných/juhovýchodných/juhozápadných regiónov EÚ, a najmä k zlepšeniu pokrytia na portugalských a španielskych ostrovoch v Atlantickom oceáne, ako aj na Cypre, v Grécku, na Malte a v Taliansku.

    V analýze, ktorú v roku 2015 vykonala Európska vesmírna agentúra 6 a ktorá bola v roku 2017 zo strany odvetvia podporená ponukou vyvinúť verziu 3 systému EGNOS, sa potvrdila technická uskutočniteľnosť takéhoto rozšírenia a dospelo sa k záveru, že na pokrytie celého vzdušného priestoru južných krajín ESP by stačili tri pozemné stanice EGNOS.

    Od roku 2009 spolupracujú príslušné útvary Komisie s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) na rozšírení pokrytia systémom EGNOS na oblasť južného Stredozemia (t. j. južné krajiny ESP) a na zavedení služby ochrany života (SoL) systému EGNOS v letectve a iných oblastiach dopravy. Rozšírenie pokrytia systémom EGNOS je iniciatíva prospešná pre obe strany. Európskej únii umožní posilniť väzby so susednými partnerskými krajinami a jej priemyslu sa otvoria príležitosti vstúpiť na trh, zatiaľ čo južné krajiny ESP budú mať prístup k systému EGNOS, pričom ich náklady budú len marginálne v porovnaní s doteraz vynaloženými verejnými investíciami EÚ.

    V priebehu rokov sa dosiahol významný pokrok a orgány krajín južného susedstva v rámci ESP zodpovedné za oblasť dopravy prejavili výrazný záujem. Službu ochrany života systému EGNOS považujú za účinný prostriedok na dosiahnutie súladu s požiadavkami Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) a sú presvedčené, že poskytuje podpornú technológiu pre nové služby a aplikácie aj v iných oblastiach, či už súvisiacich alebo nesúvisiacich s dopravou.

    7 Šesť južných krajín ESP teda v rokoch 2014 – 16 vyjadrilo oficiálne na najvyššej politickej úrovni záujem pristúpiť k takejto medzinárodnej dohode o EGNOS s EÚ.

    Bolo by vhodné, aby EÚ reagovala kladne na očakávania južných krajín ESP týkajúce sa prístupu k službe ochrany života (SoL) systému EGNOS. Strategický aspekt takéhoto rozšírenia systému EGNOS je čoraz jasnejší vzhľadom na činnosti ostatných poskytovateľov globálnych navigačných satelitných systémov v tomto regióne.

    V osobitnej dvojstrannej medzinárodnej dohode o systéme EGNOS s každou jednotlivou južnou krajinou ESP sa stanovia vhodné systémy riadenia, vymedzia sa úlohy a zodpovednosť každej zmluvnej strany a určí sa finančná zodpovednosť za rozvoj a prevádzku infraštruktúry potrebnej na poskytovanie služieb založených na systéme EGNOS v každej južnej krajine ESP.

    V tomto odporúčaní sa zohľadňujú bezpečnostné aspekty týkajúce sa rozšírenia systému EGNOS do južných krajín ESP vrátane posúdenia geopolitickej situácie v uvedenom regióne. Bezpečnostné aspekty sa budú aj naďalej monitorovať a budú sa sledovať počas fázy rokovania aj fázy zavádzania. Je v tom zahrnutý aj výber lokalít na zavedenie pozemnej infraštruktúry EGNOS, ako aj ich ochrana počas prevádzkovej fázy systému EGNOS v južných krajinách ESP.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Rozšírenie programu EGNOS do južných krajín ESP je súčasťou regionálneho akčného plánu dopravy na roky 2014 – 20 a bolo zahrnuté do rezolúcií Únie pre Stredozemie v rokoch 2013 a 2014.

    Rozšírené pokrytie služby ochrany života systému EGNOS na územia severnej Afriky a Blízkeho východu prinesie vysokú úroveň bezpečnosti pri postupoch pristávania, a to aj v menších, regionálnych a turistických destináciách, vďaka čomu sa zosúladí úroveň bezpečnosti medzi EÚ a južnými krajinami ESP, a tým sa zvýši prechod leteckých dopravcov prevádzkujúcich lety medzi týmito dvomi regiónmi na systém EGNOS.

    V neposlednom rade je rozšírenie systému EGNOS do južných krajín ESP v súlade s inými podobnými rozšíreniami systému EGNOS alebo systémov na ňom založených, konkrétne s podobným rozšírením na Ukrajinu 8 a vytvorením nezávislých služieb systému so satelitným rozšírením založených na technológii EGNOS v Afrike spustených v 17 krajinách, ktoré pristúpili k dohode medzi EÚ a Agentúrou pre bezpečnosť leteckej prevádzky v Afrike a na Madagaskare (ASECNA) 9 . EGNOS teda zabezpečí homogénne pokrytie na európskom a africkom kontinente, ktoré umožní bezpečnejšie lety a pristávanie.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Európske systémy satelitnej navigácie sú dôležitými prvkami politiky Európskej únie na zabezpečenie úplnej integrácie pozemnej, námornej a leteckej dopravnej infraštruktúry pre bezpečnú, plynulú a hospodárnu navigáciu šetrnú k životnému prostrediu. Systémy sa podporujú na medzinárodnej úrovni, okrem iného prostredníctvom dohôd o spolupráci v oblasti satelitnej navigácie, ktoré boli podpísané s krajinami ako Maroko, Ukrajina, USA, Nórsko, Švajčiarsko či Južná Kórea.

    Pokiaľ ide o manažment letovej prevádzky, všetky južné krajiny ESP sa usilujú o splnenie požiadaviek ICAO týkajúce sa výkonnostnej navigácie. EGNOS je dôležitým faktorom pri modernizácii manažmentu letovej prevádzky v Európe a pri realizácii jednotného európskeho neba. Jeho rozšírenie do južných krajín ESP prispeje k defragmentácii leteckých navigačných služieb v oblasti Stredozemného mora. Pokrytie systému EGNOS v južných krajinách ESP prispeje aj k vytvoreniu integrovaného euro-stredomorského dopravného priestoru, ktorý bude zahŕňať takmer jednu miliardu ľudí z EÚ a jej susediacich krajín.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Článok 218 ods. 3 a ods. 4 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Ciele návrhu nie je možné dosiahnuť na úrovni členských štátov, pretože satelitný navigačný program EGNOS je európskou iniciatívou, ktorú spravuje Európska komisia. Rozsah dohody, o ktorej sa má rokovať, preto nemožno obmedziť na jeden členský štát alebo skupinu členských štátov, ale má vplyv na EÚ ako celok.

    Pri akomkoľvek inom riešení (napríklad sieť bilaterálnych vzťahov medzi členskými štátmi EÚ a každou južnou krajinou ESP) by hrozilo veľké riziko neefektívnosti, omeškaní a nezrovnalostí, ktoré by sa mohli rýchlo premietnuť do vyšších nákladov hradených z rozpočtu Únie. Nezrealizovanie spolupráce medzi EÚ a jednotlivými južnými krajinami ESP v oblasti poskytovania služieb systému EGNOS by bolo premárnenou príležitosťou pre priemysel EÚ a zo strategického hľadiska by oslabilo postavenie EÚ v južnom regióne ESP.

    V článku 29 nariadenia č. 1285/2013 sa stanovuje, že Únia môže v rámci programov uzatvárať s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami dohody v súlade s postupom podľa článku 218 ZFEÚ.

    Proporcionalita

    Uzavretie dohody je primerané plánovaným cieľom.

    Výber nástroja

    V článku 29 nariadenia č. 1285/2013 sa výslovne stanovuje, že Únia môže v rámci programu EGNOS uzatvárať medzinárodné dohody. V článku 2 ods. 5 treťom pododseku nariadenia sa okrem toho výslovne stanovuje možnosť rozšírenia geografického pokrytia systému EGNOS na iné regióny sveta, pričom sa v ňom okrem iného uvádza, že takéto rozšírenie by sa mohlo týkať aj krajín európskej susedskej politiky (ESP). Takisto sa v ňom uvádza, že sa tak deje na základe medzinárodnej dohody a za predpokladu technickej uskutočniteľnosti tohto rozšírenia.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Využívanie služieb systému so satelitným rozšírením ako EGNOS v južných krajinách ESP sa hodnotilo zo sociálno-ekonomického, ako aj z technického hľadiska. V priebehu niekoľkých rokov spolupráce v uvedenej oblasti boli výsledky analýzy pri viacerých príležitostiach sprístupnené zainteresovaným stranám a orgánom južných krajín ESP a spolu s nimi sa o nich rokovalo.

    Od roku 2007 do roku 2015 sa v rámci projektov EuroMed GNSS I a II financovaných Komisiou nainštalovala časť pozemnej infraštruktúry systému EGNOS, ktorej cieľom bolo zabezpečiť minimálne pokrytie a spolu s miestnymi orgánmi civilného letectva, používateľmi vzdušného priestoru a poskytovateľmi letových navigačných služieb vykonať skúšky a testovanie v technickej oblasti, oblasti transferu know-how a budovania kapacít, ktorými sa mali vyskúšať postupy pristávania a zhodnotiť prínosy. V tejto súvislosti sa vykonala aj regulačná analýza, v ktorej sa identifikoval regulačný rámec ICAO pre letectvo, z ktorého bude vychádzať poskytovanie služieb, ako aj podrobná stratégia satelitnej navigácie a plány vykonávania pre jednotlivé krajiny.

    Vykonala sa aj analýza nákladov a prínosov za každú krajinu, pričom sa potvrdili pozitívne čisté prínosy rozšírenia systému EGNOS na južné krajiny ESP a podčiarkol sa pozitívny účinok systému EGNOS pre každú krajinu južného susedstva ESP v oblasti letectva a kombinovaných druhov dopravy. V analýze nákladov a prínosov sa odhaduje, že čisté prínosy pre južný región ESP presiahnu 1 miliardu EUR. Tieto analýzy sa vykonali s plným zapojením partnerov z južného regiónu ESP a výsledky boli na niekoľkých seminároch sprístupnené predstaviteľom a zainteresovaným stranám južných krajín ESP a spolu s nimi sa o nich rokovalo. Závery všetkých pracovných skupín EuroMed GNSS v rokoch 2013, 2012 a 2011 obsahovali požiadavku, aby Komisia dokončila pokrytie systému EGNOS vo vzdušnom priestore južných krajín ESP.

    Dodávatelia v oblasti kozmického priemyslu EÚ budú profitovať z trhu, ktorý vznikne pri zavádzaní pozemnej infraštruktúry a nadväzujúce odvetvia EÚ (v prípade aplikácií systému EGNOS) budú mať k dispozícii väčší trh. Posilní sa aj technická spolupráca a väzby medzi dopravnými orgánmi/zainteresovanými stranami z EÚ a ich partnermi z južných krajín ESP, a to na obojstranný úžitok a s dlhodobým strategickým dosahom.

    Takisto sa potvrdilo, že rozšírenie systému EGNOS na južné krajiny ESP nespôsobí odklad rozšírenia geografického pokrytia systému EGNOS na celé územia členských štátov EÚ.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Príslušné vedecké/odborné oblasti

    Odborníci v oblasti satelitnej navigácie, odborníci v oblastiach, ktorých sa týka využívanie presného satelitného určovania polohy (letectvo, námorná doprava, železničná doprava, cestná doprava, poľnohospodárstvo, obhospodarovanie pôdy atď.)

    Použitá metodika

    Rozsiahle konzultácie a interakcia s príslušnými orgánmi, partnermi a používateľmi v oboch projektoch financovaných v rámci programu EuroMed (EuroMed GNSS I v rokoch 2007 – 2011 a EuroMed GNSS II v rokoch 2012 – 2015). Analýza a výskum realizované priemyselnými konzorciami, agentúrami z EÚ/členských štátov a južných krajín ESP.

    Hlavné organizácie/odborníci, s ktorými sa uskutočnili konzultácie

    Ministerstvá dopravy, orgány civilného letectva, letiská, letecké spoločnosti všetkých južných krajín ESP. Európska vesmírna agentúra, poskytovateľ európskych satelitných služieb, Agentúra pre európsky GNSS (GSA), Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), odborníci a zástupcovia vesmírneho priemyslu/satelitnej navigácie a letectva z EÚ aj južných krajín ESP (napr. alžírska vesmírna agentúra).

    Základné práva

    Tento návrh nemá žiadne dôsledky pre ochranu základných práv.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Kapitálové náklady súvisiace s realizáciou infraštruktúry na poskytovanie služieb systému so satelitným rozšírením na základe systému EGNOS v každej južnej krajine ESP budú pokryté z finančných prostriedkov Únie, najmä z tých, ktorými sa financuje susedská politika EÚ. Prírastkové prevádzkové náklady súvisiace s využívaním služieb systému so satelitným rozšírením na základe systému EGNOS v každej južnej krajine ESP si južné krajiny ESP budú hradiť samy.

    Z tejto dohody nevyplývajú žiadne dôsledky pre rozpočet Únie vyčlenený na európske programy GNSS. V súlade s článkom 2 ods. 5 posledným pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 náklady na takéto rozšírenie sa nebudú hradiť zo zdrojov pridelených na programy Galileo a EGNOS.    

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY

    o poverení začať rokovania o dohode medzi Európskou úniou a každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky s cieľom dohodnúť podmienky rozšírenia poskytovania Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) na územie európskej susedskej politiky

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 3 a ods. 4,

    so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

    keďže:

    (1)sú splnené podmienky uvedené v článku 2 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, pokiaľ ide o technickú uskutočniteľnosť a záruku, že toto rozšírenie nespôsobí odklad rozšírenia geografického pokrytia systému EGNOS na celé územia členských štátov EÚ,

    (2)V nariadení (EÚ) č. 1285/2013 sa stanovuje, že Únia je vlastníkom všetkého hnuteľného a nehnuteľného majetku, ktorý sa vytvoril alebo vyvinul v rámci program EGNOS; že Únia môže v rámci tohto programu uzatvárať s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami dohody a že náklady na akékoľvek rozšírenie pokrytia systémom EGNOS mimo Európy nebudú kryté rozpočtovými zdrojmi pridelenými podľa uvedeného nariadenia.

    V uvedenom nariadení sa ďalej stanovuje, že by sa mali začať rokovania s cieľom uzavrieť dohodu s každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky (ESP), ktorou sa stanovia podmienky poskytovania služieb systému so satelitným rozšírením na základe Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) v každej krajine južného susedstva v rámci ESP,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Komisii sa týmto povoľuje rokovať v mene Únie o medzinárodnej dohode s každou krajinou južného susedstva v rámci ESP o podmienkach poskytovania systému so satelitným rozšírením na základe systému EGNOS v krajinách južného susedstva v rámci ESP.

    Článok 2

    Smernice na rokovania sa stanovujú v prílohe.

    Článok 3

    Rokovania sa vedú po porade s [doplní Rada: názov výboru zloženého zo zástupcov členských štátov].

    Článok 4

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       Predseda

    (1)    Systém EGNOS sa vzťahuje na vesmírnu a pozemnú infraštruktúru, hardvér a softvér, ktoré umožňujú poskytovať signál EGNOS pre zaistenie ochrany života (safety-of-life – SoL). Signál SoL systému EGNOS sa stáva službou EGNOS v momente, keď ho miestny orgán civilného letectva povolí v súlade s požiadavkami medzinárodnej leteckej dopravy. Program EGNOS sa týka riadenia systému aj služby EGNOS, ktoré bolo zverené Európskej komisii.
    (2)    V súčasnosti: Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya, Egypt, Sýria, Jordánsko, Palestína*, Izrael, Libanon. Podľa vymedzenia v prílohe 1 k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 232/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa ustanovuje nástroj európskeho susedstva. (*) Toto označenie nemožno považovať za akt uznania Palestínskeho štátu a nie sú ním dotknuté pozície jednotlivých členských štátov k tejto otázke.
    (3)

       SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE,

    EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV – Preskúmanie európskej susedskej politiky, JOIN(2015) 50 final

    (4)     http://ufmsecretariat.org/wp-content/uploads/2012/09/ufm_paris_declaration1.pdf .
    (5)    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1285/2013 z 11. decembra 2013 o zriadení a využívaní európskych systémov satelitnej navigácie, ktorým sa ruší nariadenie Rady (ES) č. 876/2002 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008.
    (6)    ESA, Úrad projektu EGNOS (EGNOS Project Office, EPO), FWC-2 WP-STA-004, 12. marec 2015.
    (7)    Alžírsko, Tunisko, Líbya, Jordánsko, Libanon a Izrael sa písomne obrátili na členov kolégia komisárov.
    (8)    Rada Európskej únie prijala 12. apríla 2018 rozhodnutie (6934/18), ktorým poverila Komisiu začať rokovania o medzinárodnej dohode s Ukrajinou týkajúcej sa rozšírenia systému EGNOS na jej vzdušný priestor.
    (9)    Komisia podpísala 8. decembra 2016 Dohodu o spolupráci medzi Európskou úniou a Agentúrou pre bezpečnosť leteckej prevádzky v Afrike a na Madagaskare (ASECNA) týkajúcu sa rozvoja satelitnej navigácie a poskytovania súvisiacich služieb v oblasti pôsobnosti agentúry ASECNA v prospech civilného letectva.
    Top

    V Bruseli30. 11. 2018

    COM(2018) 776 final

    PRÍLOHA

    k

    odporúčaniu pre ROZHODNUTIE RADY

    o poverení začať rokovania o dohode medzi Európskou úniou a každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky s cieľom dohodnúť podmienky rozšírenia poskytovania Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) na územie európskej susedskej politiky


    PRÍLOHA
    Smernice na rokovania o dohode medzi Európskou úniou a každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky (ESP) o podmienkach poskytovania služieb systému so satelitným rozšírením na základe Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) v krajinách južného susedstva v rámci ESP

    1.Komisia bude rokovať o medzinárodnej dohode s každou jednotlivou krajinou južného susedstva v rámci európskej susedskej politiky (ESP) o poskytovaní služieb systému so satelitným rozšírením na základe Európskej prekryvnej služby geostacionárnej navigácie (EGNOS) v každej krajine južného susedstva v rámci ESP.

    2.Komisia vedie rokovania po porade s [,] konajúcim/konajúcou ako osobitný výbor a podáva správu o výsledku rokovaní a v prípade potreby o akomkoľvek probléme, ktorý môže nastať počas rokovaní.

    1.ÚČEL ROKOVANÍ

    Účelom rokovaní je dosiahnuť s každou krajinou južného susedstva v rámci ESP dohodu, ktorou sa stanovia podmienky spolupráce súvisiacej s poskytovaním systému so satelitným rozšírením na základe systému EGNOS v krajinách južného susedstva v rámci ESP.

    2.ROZSAH PÔSOBNOSTI DOHODY

    Každá dohoda sa bude týkať najmä týchto oblasti:

    1.Ustanovenia o spolupráci: činnosti spolupráce pri zriaďovaní a prevádzke služieb systému so satelitným rozšírením v krajinách ESP. Tieto zahŕňajú okrem iného propagáciu programu a služieb EGNOS, podporu ich vykonávania a prevádzky, spoluprácu v otázkach týkajúcich sa frekvencií (bez toho, aby tým boli dotknuté postupy EÚ 1 ), normalizáciu a všetky otázky týkajúce sa systémov satelitnej navigácie, ktorými sa zaoberajú medzinárodné organizácie a združenia, výskum a vývoj; spolupráca musí byť v súlade s existujúcimi dohodami a povinnosťami v oblasti spolupráce vrátane nešírenia zbraní a kontroly vývozu 2 ; nie sú ňou dotknuté ani opatrenia vnútroštátnej bezpečnosti.

    2.Finančné ustanovenia: účasť každej krajiny južného susedstva v rámci ESP na prírastkových prevádzkových nákladoch na údržbu systému EGNOS, ktorý sa rozšíri, aby umožnil pokrytie služieb ochrany ľudského života v krajinách južného susedstva v rámci ESP; finančná podpora EÚ na rozšírenie služby ochrany ľudského života na krajiny južného susedstva v rámci ESP. V súlade s článkom 2 ods. 5 posledným pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 takáto podpora nemôže byť v žiadnom prípade financovaná z finančných príspevkov vyčlenených na európsku satelitnú navigáciu, na ktoré sa vzťahuje článok 9 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013.

    3.Vytvorenie vhodných mechanizmov spolupráce na riadenie dohody, vytvorenie primeraného režimu zodpovednosti za poskytovanie služieb EGNOS. Záruka od každej krajiny južného susedstva v rámci ESP, že akákoľvek prípadná inštalácia systému EGNOS vo vlastníctve alebo prenájme EÚ na jej území získa primeraný status (výsady, imunity atď.), ako aj záruky, že každá krajina južného susedstva v rámci ESP bude vykonávať potrebné bezpečnostné monitorovanie, notifikáciu a ochranu systému EGNOS a lokalít, v ktorých je nainštalovaný; ustanovenia o urovnávaní sporov medzi stranami.

    4.Dodržiavanie príslušných ustanovení zmlúv a platných právnych predpisov EÚ vrátane nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 3 a nariadenia (EÚ) č. 912/2010 4 , najmä pokiaľ ide o spravovanie programu EGNOS;

    5.Súlad prvkov systému EGNOS, ktoré sa majú inštalovať na územiach krajín južného susedstva v rámci ESP s bezpečnostnými požiadavkami;

    6.Zahrnutie doložky o ukončení pomoci na riešenie prípadov, keď by jednotlivé krajiny južného susedstva v rámci ESP nedodržiavali záväzky vyplývajúce z dohody.

    (1)    Politika rádiového frekvenčného spektra vychádzajúca z rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady 676/2002/ES zo 7. marca 2002 (rozhodnutie o rádiovom frekvenčnom spektre), ktorou sa stanovuje koordinácia otázok týkajúcich sa rádiového frekvenčného spektra na úrovni EÚ vrátane koordinácie so zodpovednosťou Európskej konferencie poštových a telekomunikačných administratív (CEPT) za technické aspekty, ako aj zastupovanie záujmov EÚ pri komunikácii s Medzinárodnou telekomunikačnou úniou (ITU).
    (2)    Ú. v. EÚ L 159 z 30. júna 2000, Dohoda z Wassenaaru a Režim kontroly raketových technológií (MTCR).
    (3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1285/2013 o zriadení a využívaní európskych systémov satelitnej navigácie, ktorým sa ruší nariadenie Rady (ES) č. 876/2002 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 1).
    (4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 912/2010 z 22. septembra 2010 o zriadení Agentúry pre európsky GNSS, ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1321/2004 o štruktúrach riadenia európskych programov satelitnej rádiovej navigácie a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 (Ú. v. EÚ L 276, 20.10.2010, s. 11).
    Top