Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0151

    Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní s Marockým kráľovstvom v mene Európskej únie s cieľom zmeniť dohodu o partnerstve v sektore rybolovu a uzatvoriť protokol

    COM/2018/0151 final

    V Bruseli21. 3. 2018

    COM(2018) 151 final

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní s Marockým kráľovstvom v mene Európskej únie s cieľom zmeniť dohodu o partnerstve v sektore rybolovu a uzatvoriť protokol


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Komisia navrhuje rokovať o zmene Dohody o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom a uzavrieť protokol, ktorým sa vykonáva táto dohoda, ktorý bude zodpovedať potrebám flotily Únie a bude v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike a so závermi Rady z 19. marca 2012 týkajúcimi sa oznámenia Komisie o vonkajšom rozmere spoločnej rybárskej politiky.

    Tento návrh sa predkladá v nadväznosti na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z 27. februára 2018 vo veci C-266/16 (Western Sahara Campaign UK), v ktorej súd rozhodol že pobrežné vody územia Západnej Sahary nie sú súčasťou rybolovnej oblasti uvedenej v dohode o partnerstve.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Súčasná dohoda o partnerstve medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom nadobudla platnosť 28. februára 2007 1 . Táto dohoda sa vykonávala dvoma po sebe nasledujúcimi protokolmi, ktoré plavidlám Únie, ktoré cielene lovia pelagické druhy a druhy žijúce pri morskom dne, umožňovali prístup do marockej rybolovnej oblasti do 14. decembra 2011, čo je dátum uplynutia platnosti druhého vykonávacieho protokolu, ako výsledok nesúhlasu zo strany Parlamentu k jeho uzavretiu. Európsky parlament spochybnil udržateľnosť, nákladovú efektívnosť a medzinárodnú zákonnosť navrhovaného nástroja. V roku 2014 sa uzavrel tretí protokol 2 , v ktorom sa zohľadnili obavy EP a ktorého platnosť uplynie 14. júla 2018.

    Podľa dohody o partnerstve s Marokom môžu plavidlá z 11 členských štátov pôsobiť v šiestich rôznych kategóriách rybolovu zameraných na lov malých pelagických druhov, druhov žijúcich pri morskom dne a druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti. Marocká rybolovná oblasť predstavuje severnú hranicu oblasti distribúcie populácie malých pelagických druhov „C“ 3 , ktorá sa rozprestiera vo vodách Mauritánie, Senegalu a Guiney-Bissau, pričom na všetky z nich sa vzťahuje sieť dvojstranných dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva.

    Tieto dohody prispievajú k presadzovaniu cieľov SRP na medzinárodnej úrovni a zabezpečujú, aby rybolovné činnosti Únie mimo jej vôd vychádzali z tých istých zásad a noriem, ktoré sa uplatňujú v rámci práva Únie. Okrem toho posilňujú postavenie Európskej únie v medzinárodných a regionálnych organizáciách, hlavne v Medzinárodnej komisii pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT). Tieto dohody vychádzajú z najlepších dostupných vedeckých odporúčaní a prispievajú k zlepšeniu dodržiavania medzinárodných opatrení vrátane boja proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému (NNN) rybolovu.

    Osobitná pozornosť sa bude venovať vykonávaniu a vyplácaniu finančnej kompenzácie Maroku na podporu udržateľného riadenia rybolovu, najmä vzhľadom na odporúčania uvedené v osobitnej správe Európskeho dvora audítorov č. 11 z roku 2015 o dohodách o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Rokovania s Marockým kráľovstvom o dohode o partnerstve v sektore rybolovu a jej protokole sú v súlade s vonkajšou činnosťou EÚ v susedných krajinách a s cieľmi Únie, pokiaľ ide o rešpektovanie demokratických zásad a ľudských práv.

    V nadväznosti na uvedený rozsudok Súdneho dvora Európskej únie treba objasniť geografickú pôsobnosť dohody.

    EÚ zastáva pozíciu, že za istých podmienok je možné rozšíriť dvojstranné dohody s Marokom na Západnú Saharu. Platí však, že akákoľvek dosiahnutá dohoda bude mať iba dočasný charakter a bude platiť len dovtedy, kým sa nevyrieši konflikt v kontexte OSN a v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

    Rokovania sa budú viesť v rámci celého procesu konzultácií so všetkými zainteresovanými útvarmi Komisie, ESVČ a s podporou príslušnej delegácie EÚ.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Právnym základom tohto rozhodnutia je Zmluva o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), konkrétne jej piata časť (Vonkajšia činnosť Únie) hlava V (Medzinárodné dohody) článok 218, kde sa uvádza postup pre rokovania a uzatváranie dohôd medzi EÚ a tretími krajinami.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Neuplatňuje sa; ide o výlučnú právomoc.

    Proporcionalita

    Toto rozhodnutie je primerané stanovenému cieľu.

    Výber nástroja

    Tento nástroj vychádza z článku 218 ods. 3 a článku 218 ods. 4 ZFEÚ.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Komisia v roku 2017 vykonala hodnotenie ex post/ex ante prípadného obnovenia protokolu o rybolove s Marockým kráľovstvom. Závery hodnotenia sa nachádzajú v samostatnom pracovnom dokumente útvarov Komisie 4 .

    V hodnotiacej správe sa dospelo k záveru, že flotily EÚ majú veľký záujem o pokračovanie rybolovu v Maroku. Obnovenie protokolu pomôže posilniť monitorovanie, kontrolu a dohľad a prispieť k zlepšeniu riadenia rybárstva v tomto regióne. Z hodnotenia vyplýva, že obnovenie protokolu by bolo prospešné aj pre Maroko, keďže finančné protiplnenie uhrádzané v rámci protokolu je dôležité pre marockú stratégiu „Halieutis“ určenú na rozvoj odvetvia rybárstva. Maroko vyjadrilo záujem začať rokovania s EÚ o obnovení protokolu.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    V rámci hodnotenia prebehli konzultácie so zainteresovanými stranami vrátane zástupcov odvetvia a organizácií občianskej spoločnosti EÚ, najmä v rámci Poradnej rady pre diaľkové flotily.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Neuplatňuje sa

    Posúdenie vplyvu

    Neuplatňuje sa

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Neuplatňuje sa

    Základné práva

    V smerniciach na rokovania, ktorých návrh sa nachádza v prílohe k rozhodnutiu, sa odporúča poveriť Komisiu začatím rokovaní a zahrnúť doložku, na základe ktorej sa môže protokol pozastaviť, ak dôjde k porušeniu ľudských práv a demokratických zásad.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    V prípade nového protokolu sa počíta s vplyvom na rozpočet v podobe uhradenia finančného protiplnenia Marockému kráľovstvu. Každý rok treba do rozpočtového riadku určeného pre dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva (11 03 01) začleniť príslušné rozpočtové prostriedky z hľadiska viazaných a platobných rozpočtových prostriedkov, ktoré sú zlučiteľné s finančným plánovaním viacročného finančného rámca na roky 2014 až 2020. Ročné sumy pre záväzky a platby sa stanovujú v rámci každoročného rozpočtového postupu vrátane riadku rezerv pre protokoly, ktoré nevstúpili do platnosti na začiatku roka 5 .

    Očakáva sa, že rokovania sa skončia pred uplynutím platnosti súčasného protokolu, t. j. do 14. júla 2018.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania a monitorovanie, hodnotenie a podávanie správ

    Rokovania by sa mali začať v prvom štvrťroku 2018.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Komisia odporúča, aby:

    – Rada poverila Komisiu začatím a vedením rokovaní s cieľom zmeniť Dohodu o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom a uzavrieť nový protokol,

    – bola Komisia vymenovaná za vyjednávača EÚ v tejto veci,

    – Komisia viedla rokovania na základe konzultácií s osobitným výborom podľa ustanovení Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

    – Rada schválila smernice na rokovania pripojené k tomuto odporúčaniu.

    Odporúčanie

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní s Marockým kráľovstvom v mene Európskej únie s cieľom zmeniť dohodu o partnerstve v sektore rybolovu a uzatvoriť protokol

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 3 a 4,

    so zreteľom na odporúčanie Komisie,

    keďže by sa mali otvoriť rokovania s Marockým kráľovstvom s cieľom zmeniť Dohodu o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom 6 a uzatvoriť nový protokol, ktorým sa vykonáva táto dohoda,

    keďže je dôležité, aby sa nenarušilo partnerstvo v sektore rybolovu, ktoré sa v priebehu rokov rozvíjalo medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom, a aby sa súčasne zabezpečili primerané záruky ochrany ľudských práv a udržateľného rozvoja predmetných území,

    keďže Únia podporuje úsilie OSN zamerané na hľadanie akceptovateľného politického riešenia, ktoré by prinieslo sebaurčenie ľudu Západnej Sahary v súlade so zásadami a s cieľmi charty OSN,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    1.Komisia sa týmto poveruje otvorením rokovaní s Marockým kráľovstvom s cieľom zmeniť Dohodu o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom a uzatvoriť nový protokol, ktorým sa vykonáva táto dohoda.

    2.Komisia bude viesť rokovací tím, ktorého členom bude aj vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

    Článok 2

    Tieto rokovania budú prebiehať na základe konzultácií s pracovnou skupinou Rady pre vonkajšiu rybársku politiku a v súlade so smernicami na rokovania Rady stanovenými v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

    Článok 3

    Toto rozhodnutie je určené Komisii.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Ú. v. EÚ L 78, 17.3.2007, s. 31.
    (2)    Ú. v. EÚ L 349, 21.12.2013, s. 1.
    (3)    Podľa platnej vedeckej klasifikácie.
    (4)    Evaluation rétrospective et prospective du Protocole à l'accord de partenariat dans le domaine de la pêche durable entre l'Union européenne et le Royaume du Maroc. Záverečná správa, september 2017 (F&S, Poseidon a Megapesca).
    (5)    Kapitola 40 (riadok rezerv 40 02 41) v súlade s medziinštitucionálnou dohodou o viacročnom finančnom rámci (VFR) (2013/C 373/01).
    (6)    Ú. v. EÚ L 141, 29.5.2006, s. 4.
    Top

    V Bruseli21. 3. 2018

    COM(2018) 151 final

    PRÍLOHA

    k

    odporúčaniu na

    rozhodnutie Rady, ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní s Marockým kráľovstvom v mene Európskej únie s cieľom zmeniť dohodu o partnerstve v sektore rybolovu a uzatvoriť protokol


    PRÍLOHA

    Smernice na rokovania

    Cieľom rokovaní je zmeniť Dohodu o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom a uzavrieť protokol k tejto dohode v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike a so závermi Rady z 19. marca 2012 týkajúcimi sa oznámenia Komisie z 13. júla 2011 o vonkajšom rozmere spoločnej rybárskej politiky.

    S cieľom podporiť udržateľný a zodpovedný rybolov, prispieť k prísnemu dodržiavaniu medzinárodného práva a súčasne zabezpečiť vzájomné výhody pre EÚ aj Maroko prostredníctvom tohto nového protokolu sa Komisia v rámci rokovaní vynasnaží:

    ·zabezpečiť plavidlám flotily EÚ, ktoré cielene lovia malé pelagické druhy, druhy žijúce na morskom dne a druhy migrujúce na veľké vzdialenosti prístup do vôd, na ktoré sa vzťahuje súčasná dohoda a súčasný protokol, a do pobrežných vôd nesamosprávneho územia Západnej Sahary, a potrebné oprávnenia na lov v týchto vodách, čím sa okrem iného zachová sieť dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva, ktoré majú k dispozícii prevádzkovatelia z EÚ,

    ·podporovať úsilie generálneho tajomníka OSN s cieľom nájsť riešenie na otázku sebaurčenia ľudu Západnej Sahary v súlade so zásadami a cieľmi charty OSN,

    ·zohľadniť najlepšie dostupné vedecké odporúčania a príslušné plány hospodárenia, ktoré prijali príslušné regionálne organizácie pre riadenie rybárstva (RFMO), s cieľom zabezpečiť environmentálnu udržateľnosť rybolovných činností a súčasne podporovať spravovanie oceánov v celosvetovom meradle. Rybolovné činnosti by sa mali zameriavať výhradne na dostupné zdroje a zohľadňovať rybolovnú kapacitu miestnej flotily s osobitným dôrazom na transzonálnu alebo vysoko migračnú povahu dotknutých populácií,

    ·v prípadoch, keď majú o prebytkové rybolovné zdroje záujem aj flotily iných krajín, získať primeraný podiel na týchto zdrojoch, ktorý plne zodpovedá záujmom flotily EÚ, a zabezpečiť, aby sa na všetky zahraničné flotily uplatňovali rovnaké technické podmienky,

    ·zabezpečiť, aby prístup k rybolovným oblastiam vychádzal z činností flotily EÚ v danom regióne, a zohľadniť pri tom najaktuálnejšie dostupné vedecké posúdenia,

    ·nadviazať dialóg v záujme posilnenia odvetvovej politiky s cieľom podporiť vykonávanie zodpovednej rybárskej politiky, ktorá je v súlade s rozvojovými cieľmi krajiny, predovšetkým pokiaľ ide o riadenie rybolovu, boj proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, kontrolu a monitorovanie rybolovných činností a dohľad nad nimi, ako aj poskytovanie vedeckých odporúčaní, a podporovať vytváranie pracovných miest, a tým okrem iného prispievať k riešeniu príčin vysťahovalectva,

    ·zahrnúť doložku o dôsledkoch porušovania ľudských práv a demokratických zásad,

    ·zahrnúť doložku o preferenčnom prístupe flotily EÚ k dostupným prebytkom a o uplatňovaní rovnakých technických podmienok na všetky zahraničné flotily,

    ·zahrnúť vhodné mechanizmy na zabezpečenie toho, aby bola Komisia dostatočne informovaná a zapojená do geografického a sociálneho rozdelenia socio-ekonomických prínosov podľa dohody a protokolu, vďaka čomu bude môcť zabezpečiť, aby mali dotknuté osoby z protokolu úžitok,

    ·zahrnúť doložku o preskúmaní, vďaka ktorej bude možné zohľadniť vzájomne akceptovateľné politické riešenie, ktoré by zabezpečilo ľudu Západnej Sahary sebaurčenie v súlade so zásadami a cieľmi charty OSN.

    Okrem toho:

    ·Komisia v čase podpísania posúdi možné dôsledky dohody o partnerstve v sektore rybolovu a jej protokolu z hľadiska udržateľného rozvoja, najmä pokiaľ ide o prínosy pre dotknuté osoby a využívanie prírodných zdrojov dotknutých území.

    ·Komisia by mala zabezpečiť, aby bolo v čase predloženia jej návrhu na podpísanie a uzavretie protokolu zabezpečené primerané zapojenie osôb, ktorých sa daná dohoda týka.

    ·S cieľom predísť prerušeniu rybolovných činností by mal nový protokol obsahovať doložku o predbežnom vykonávaní.

    V protokole by sa mali vymedziť najmä tieto aspekty:

    ·rybolovné možnosti, ktoré sa majú prideliť plavidlám Európskej únie (podľa kategórií),

    ·finančná kompenzácia a podmienky jej vyplácania a

    ·mechanizmy účinnej realizácie odvetvovej podpory a jej pravidelné monitorovanie.

    Top