Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0705

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o činnosti Nadácie pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva, Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo a Rady pre dohľad nad verejným záujmom v roku 2017

    COM/2018/705 final

    V Bruseli19. 10. 2018

    COM(2018) 705 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o činnosti Nadácie pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva, Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo a Rady pre dohľad nad verejným záujmom v roku 2017


    1.Účel a rozsah správy

    Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 258/2014 1 , ktorým sa ustanovuje program Únie určený na podporu osobitných činností v oblasti finančného výkazníctva a auditu zmeneného nariadením 2017/827 2 , Komisia pripravuje výročnú správu o činnostiach prijímateľov programu.

    Cieľom tohto programu Únie je zlepšovať podmienky efektívneho fungovania vnútorného trhu podporovaním transparentného a nezávislého vypracúvania kvalitných medzinárodných štandardov finančného výkazníctva a auditu.

    V súlade s tým sa táto správa týka činností Nadácie pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (ďalej len „Nadácia IFRS“), Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo (ďalej len „EFRAG“) a Rady pre dohľad nad verejným záujmom (ďalej len „PIOB“) v roku 2017. Uvádzajú sa tu však aj niektoré udalosti z roku 2018, ak sa ich uvedenie považovalo za užitočné na účely tejto správy.

    2.Nadácia IFRS

    2.1.Prehľad činností Nadácie IFRS

    1.1.1.Stanovovanie štandardov

    Prehľad činností Rady pre medzinárodné účtovné štandardy (ďalej len „IASB“) zameraných na stanovovanie štandardov vrátane práce Výboru pre interpretáciu IFRS (ďalej len „IFRIC“) a prebiehajúcich schvaľovacích postupov je uvedený v dodatku 1 tejto správy.

    1.1.2.Výskumné projekty

    V nadväznosti na konzultáciu vykonanú v roku 2015 je cieľom pracovného plánu rady IASB na roky 2017 – 2021 zlepšenie a podpora existujúcich štandardov podporou lepšej komunikácie a vykonávania. V súvislosti so svojím projektom „Lepšia komunikácia“ vydala rada IASB v roku 2017 dokument na rokovanie; konzultačný dokument a vyhlásenie o vykonávaní, ktorých cieľom je posilniť dôležitosť zverejnení zameraním sa na významnosť. Výskumné projekty „Diskontná sadzba“ a „Platby odvodené od podielov“ sa dokončili bez toho, aby viedli k významným zmenám existujúcich štandardov. V súlade s požiadavkou svojej príručky riadneho procesu rada IASB takisto začala poimplementačné preskúmanie štandardu IFRS 13 Oceňovanie reálnou hodnotou, ktorý sa uplatňuje od 1. januára 2013, s cieľom posúdiť otázky vykonávania a prijať nadväzujúce opatrenia.

    Okrem toho bolo vydaných päť konzultačných dokumentov týkajúcich sa zmien s úzkym rozsahom pôsobnosti. Financovanie poskytované Európskou úniou sa vzťahuje aj na projekt venovaný včasnej aktualizácii taxonómie IFRS, ktorá slúži ako vstup pre jednotný európsky elektronický formát.

    1.1.3.Revidovaný koncepčný rámec

    V marci 2018 vydala rada IASB revidovaný koncepčný rámec pre finančné výkazníctvo. Ten v súčasnosti nepatrí do pôsobnosti schvaľovacieho postupu, ktorý sa vzťahuje iba na štandardy a interpretácie IFRS. Revidovaným koncepčným rámcom sa dopĺňajú existujúce štandardy a jeho účelom je pomôcť pochopiť a interpretovať štandardy IFRS. Revidovaným rámcom sa objasňuje, že poskytované informácie by mali pomôcť používateľom pri posudzovaní dohľadu manažmentu nad hospodárskymi zdrojmi subjektu. Tiež sa ním stanovuje, že uplatňovaním obozretnosti, vymedzenej ako uplatňovanie opatrnosti pri tvorbe úsudkov v podmienkach neistoty, sa podporuje vernosť finančného výkazníctva, ale nemalo by viesť k nesprávnostiam vyplývajúcim z asymetrického prístupu k aktívam a záväzkom.

    V revidovanom rámci sa nehovorí o koncepcii „spoľahlivosti“, uvádza sa v ňom, že môže byť potrebné nájsť kompromis medzi „dôležitosťou“ a „vernosťou záznamov“. V súlade s tým sa mení vymedzenie aktíva a záväzku na základe pravdepodobnosti budúcich očakávaných hospodárskych výhod. Týmto sa môže rozšíriť rozsah hospodárskych transakcií zahrnutých do účtovných výkazov podliehajúcich kompromisu medzi dôležitosťou a neistotou.

    2.2.Všeobecné zásady, podľa ktorých boli vypracované nové štandardy

    1.1.4.Všeobecné zásady

    Požiadavky riadneho procesu rady IASB sú uvedené v príručke riadneho procesu. Na jej uplatňovanie v praxi dohliada špeciálny výbor správcov známy ako Výbor pre dohľad nad riadnym procesom (ďalej len „DPOC“). Hlavné zásady zahŕňajú:

    transparentnosť:technické stretnutia sú prístupné verejnosti, záznamy zo stretnutí a technická dokumentácia posudzovaná radou IASB sa zverejňujú na webovom sídle Nadácie ( https://www.ifrs.org/ );

    úplné a riadne konzultácie: povinné kroky pre každý návrh zahŕňajú minimálne jedno verejné stretnutie a verejné konzultácie. Rada musí takisto „na základe princípu dodržiavaj alebo vysvetli“ zvážiť dodatočné konzultácie, ako je zverejňovanie dokumentov na rokovanie, zriaďovanie poradných skupín, organizovanie verejných vypočutí alebo vykonávanie práce v teréne. Listy s pripomienkami zaslané rade IASB sa zverejňujú.

    zodpovednosť: rada musí vykonať analýzu účinkov svojich nových požiadaviek vrátane výhod pre finančné výkazníctvo z hľadiska porovnateľnosti, dôležitosti a užitočnosti, ako aj nákladov vyplývajúcich pre zostavovateľov aj používateľov. Nové štandardy sa opierajú o základ pre závery, ktorým sa vysvetľuje odôvodnenie rozhodnutí a odpovedí na pripomienky poskytnuté počas verejných konzultácií.

    V novembri 2017 sa Výbor pre dohľad nad riadnym procesom rozhodol vykonať preskúmanie príručky riadneho procesu s predpokladaným dokončením do roku 2020. Rozsah preskúmania zahŕňa zohľadnenie vývoja v rámci procesu analýzy účinkov v nadväznosti na konzultácie poradnej rady IFRS.

    V roku 2017 si Nadácia IFRS objednala externú štúdiu o svojom vnímaní zainteresovanými stranami. Z výsledkov vyplynulo veľmi pozitívne hodnotenie jej nezávislosti a transparentnosti, ale zmiešané názory, pokiaľ ide o vyváženosť medzi schopnosťou reagovať a množstvom riadneho procesu.

    1.1.5.Riadny proces, analýza účinkov a osobitné zohľadňovanie obchodných modelov, dôsledkov pre hospodárske transakcie, zložitosti, krátkodobosti a nestálosti

    Hlavným štandardom vydaným v roku 2017 je IFRS 17 Poistné zmluvy. Vzišiel z dokumentu na rokovanie z roku 2007, za ktorým nasledovali dva konzultačné dokumenty zverejnené v rokoch 2010 a 2013. Rada IASB okrem toho vykonala štyri kolá testovania. Posledné vonkajšie preskúmanie v roku 2016 zahŕňalo dvanásť účastníkov z odvetvia poisťovníctva, pričom jeho cieľom bolo určiť problémy spojené s interpretáciou a prevádzkové ťažkosti vyplývajúce zo šiestich osobitných požiadaviek štandardu.

    Vo februári 2017 monitorovacia rada zdôraznila, že nové štandardy by sa mali opierať o spoľahlivú analýzu účinkov. Analýza účinkov štandardu IFRS 17 bola zverejnená v máji 2017 v spojení s konečným štandardom. Európska komisia túto publikáciu víta, zároveň sa však domnieva, že by bolo vhodnejšie analýzu účinkov systematicky integrovať do procesu stanovovania štandardov rady IASB, čím by sa vyformoval výsledok štandardu namiesto publikovania ad-hoc analýzy účinkov na konci procesu stanovovania štandardov. V analýze účinkov sa zdôraznilo, že požadovaným uplatňovaním aktuálnych predpokladov a včasným rozpoznaním očakávaných strát by sa zvýšila transparentnosť, kým možnosti poskytované štandardom IFRS 17 by poisťovateľom umožnili vykazovať aktíva a záväzky v súlade so svojím obchodným modelom. Usúdilo sa, že táto dôslednosť v uplatňovaní aktuálneho merania na aktíva aj záväzky je faktorom zmierňujúcim obavy týkajúce sa krátkodobosti a nestálosti. Z analýzy účinkov vyplynulo, že náklady na dodržiavanie predpisov by pravdepodobne boli významné, ale značne by sa líšili v rôznych jurisdikciách vzhľadom na rôznorodosť už existujúcich vnútroštátnych postupov vrátane toho, či sa v rámci vnútroštátnych všeobecne prijatých účtovných postupov počíta s použitím reálnej hodnoty alebo bežných cien. Pokiaľ ide o zložitosť, umožnil sa zjednodušený prístup pre krátkodobé zmluvy s cieľom poskytnúť prevádzkovú úľavu. V rámci analýzy účinkov sa takisto posúdila súhra štandardu IFRS 17 s regulačným rámcom Solventnosť II. Tiež sa v nej dospelo k záveru, že splnenie dodatočných požiadaviek štandardu IFRS 17 týkajúcich sa vykazovania výkonnosti by si pravdepodobne vyžiadalo vypracovanie dodatočných systémov poisťovateľmi. Pokiaľ ide o vplyv na poisťovacie trhy, analýzou účinkov sa dospelo k záveru, že lepšia transparentnosť by mohla viesť k lepšiemu informovaniu a nepriamo prispieť k zmenám v tvorbe cien alebo navrhovaní produktov, pričom sa nezistil žiadny priamy vplyv.

    Publikácia celkove predstavuje významné zlepšenie v rámci riadneho procesu rady IASB. Analýza účinkov štandardu na poisťovací trh sa však stále do veľkej miery opiera o predpoklad, že účtovné štandardy sú neutrálne a „neovplyvňujú základnú hospodársku realitu v rámci podniku“. Analýza účinkov na poisťovací trh je okrem toho kvalitatívna, nie kvantitatívna. To znamená, že skutočný vplyv na hospodárske transakcie v EÚ nemusí byť úplne jasný.

    Európska komisia v roku 2017 predložila monitorovacej rade dokument na rokovanie s cieľom celkove skvalitniť metodiku posudzovania vplyvu rady IASB. Ďalší dialóg o skvalitnení posudzovania vplyvu sa zahrnul do pracovného plánu monitorovacej rady na rok 2018.

    2.3.Riadenie, integrita a zodpovednosť

    1.1.6.Prehľad

    Nadáciu IFRS riadi správna rada pozostávajúca z 22 3 správcov kolektívne zodpovedných za všeobecný dohľad nad radou IASB a menovanie jej členov. Správcovia sa v roku 2017 stretli 3-krát. Menovanie správcov podlieha rozdeľovaniu podľa geografického pôvodu a predchádzajúcemu schváleniu monitorovacou radou, ktorá má zabezpečovať prepojenie s orgánmi verejnej moci. Európska komisia je členom monitorovacej rady. Monitorovacia rada sa v roku 2017 stretla raz. Rada IASB má 14 členov menovaných správcami na základe požiadaviek geografickej vyváženosti. Členovia rady IASB sa menujú na obdobie piatich rokov s možnosťou jedného obnovenia. Rada IASB je zodpovedná za stanovovanie štandardov. V roku 2017 zasadala 11-krát. Správcovia takisto menujú 14 členov Výboru pre interpretáciu IFRS (IFRIC), ktorého úlohou je interpretácia uplatňovania štandardov IFRS a poskytovanie usmernení v otázkach finančného výkazníctva. Poradná rada IFRS okrem toho predstavuje fórum pre účasť organizácií a jednotlivcov. Jej členov menujú správcovia a radí sa s ňou rada pri rozhodnutiach týkajúcich sa dôležitých projektov.

    1.1.7.Pravidlá transparentnosti

    Zasadnutia rady a Výboru pre interpretáciu sú prístupné verejnosti, programy sa zverejňujú a zasadnutia sa vysielajú cez internet.

    Keď sa členovia Nadácie IFRS stretnú so zainteresovanými stranami mimo rámca príručky riadneho procesu, nevedú sa žiadne formálne záznamy.

    1.1.8.Zastupovanie zainteresovaných strán

    V rámci „preskúmania štruktúry a účinnosti správcami“ Nadácia IFRS vykonáva každých päť rokov verejnú konzultáciu. Posledná sa začala v roku 2015. V rámci konzultácie sa získavala spätná väzba ku geografickému rozloženiu správcov. Niektoré zainteresované strany vrátane Európskej komisie argumentovali, že členstvo v správnej rade by malo odrážať záväzok prijať IFRS a relatívny podiel na finančnom prispievaní do Nadácie. Správcovia však potvrdili, že členstvo v správnej rade a rade IASB by malo odrážať zastúpenie svetových kapitálových trhov a malo by podliehať požiadavkám geografickej vyváženosti, aby sa zachovalo rovnocenné zastúpenie Ázie a Oceánie, Európy a Ameriky.

    To znamená, že geografické rozloženie správcov sa v decembri 2016 zlúčením kategórií Severná a Južná Amerika do jednej kategórie „Severná a Južná Amerika“ a zvýšením počtu správcov bez geografického zaradenia z 2 na 3 zmenilo len mierne. Počet členov rady sa okrem toho znížil zo 16 na 14.

    K 31. decembru 2017 zahŕňala poradná rada IFRS 43 organizácií so 49 individuálnymi členmi. Európska komisia je zúčastnená ako pozorovateľ.

    Na zasadnutí uskutočnenom v novembri 2017 predĺžila správna rada obdobie Michela Pradu vo funkcii predsedu správcov maximálne o jeden rok, počas ktorého sa bude čakať na menovanie jeho nástupcu. Funkčné obdobie pána Pradu by inak skončilo 31. decembra 2017.

    1.1.9.Zodpovednosť voči Európskemu parlamentu

    V súlade s nariadením 2017/827 4 by sa mal Európskemu parlamentu poskytovať úplný prehľad o vývoji IFRS. Každoročná výmena názorov medzi výborom ECON Európskeho parlamentu, pánom HOOGERVORSTOM, predsedom rady IASB, a pánom PRADOM, predsedom správcov Nadácie IFRS, sa konala 26. januára 2017. Výbor ECON uskutočnil každoročnú výmenu názorov aj v dňoch 19. – 20. marca 2018, na ktorej sa prediskutovala otázka zapojenia rady IASB do podávania správ o daniach jednotlivými krajinami. Hans Hoogervorst uviedol, že rada IASB požiada o názory monitorovaciu radu.

    1.1.10.Predchádzanie konfliktu záujmov

    Správcovia Nadácie IFRS sa menujú na 3-ročné obdobie s možnosťou jedného obnovenia a musia sa zaviazať, že budú konať vo verejnom záujme. Na základe žiadosti monitorovacej rady sa vypracúva stratégia pri konflikte záujmov s cieľom zabrániť tomu, aby správca mohol pochádzať z tej istej organizácie ako člen monitorovacej rady.

    Len traja členovia rady IASB môžu byť členmi na čiastočný úväzok. Od členov rady na plný úväzok sa stanovami Nadácie IFRS vyžaduje, aby ukončili všetky pracovnoprávne vzťahy a väzby, ktoré by mohli ovplyvniť ich nezávislosť. Nepovoľuje sa ani vyslanie zamestnávateľom ani práva na opätovný nástup k bývalému zamestnávateľovi.

    1.1.11.Rozdelenie finančných prostriedkov

    V roku 2017 poskytla Európska únia Nadácii IFRS grant vo výške 4,6 mil. EUR, čo predstavuje 16,5 % celkových získaných finančných prostriedkov. V rámci viacročného finančného rámca možno túto sumu každoročne revidovať.

    Hoci sa vykázané príspevky od zainteresovaných strán v roku 2017 zvýšili o 4,2 %, po zohľadnení vplyvu kolísaní výmenných kurzov sa musí konštatovať, že klesli o 2 %. Zvlášť Saudská Arábia (– 100 %), Nigéria (– 100 %), Brazília (– 34 %) a Spojené štáty (– 25 %) znížili svoje príspevky. To znamená, že hoci až 27 % členov správnej rady pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky, platia len 6 % z celkových príspevkov.

    Nadácia IFRS vykázala čistý zisk vo výške 8,7 mil. GBP. Celkový nerozdelený prebytok k 31. decembru 2017 predstavoval 31,5 mil. GBP. Hlavné príspevky do Nadácie sa uvádzajú v dodatku 2.

    3.EFRAG

    3.1.Prehľad činností skupiny EFRAG

    1.1.12.Odporúčania na schválenie a posúdenie vplyvu

    Skupina EFRAG radí Európskej komisii, či nové alebo revidované štandardy IFRS zodpovedajú európskym záujmom v rámci procesu stanovovania medzinárodných štandardov. Tieto záujmy by mali zahŕňať pojem „obozretnosť“, zachovanie požiadavky „pravdivého a verného obrazu“ a európskeho verejného blaha. Posúdenie vplyvu v súčasnosti tvorí významnú súčasť práce skupiny EFRAG týkajúcej sa schvaľovania, pokiaľ ide o posudzovanie, či má štandard priaznivý vplyv na európske verejné blaho.

    V súvislosti s odporúčaním na schválenie IFRS 16 Prenájom v roku 2017 vykonala skupina EFRAG svoju prvú plnohodnotnú analýzu vplyvu (vplyv na hospodárstvo a správanie) podoprenú rozsiahlym makroekonomickým posúdením vplyvu v rámci svojho rozšíreného mandátu v oblasti verejného blaha. To poslúžilo ako pilotný prípad pre ďalší rozvoj spôsobilosti skupiny EFRAG v oblasti posúdení vplyvu. Skupina EFRAG takisto dokončila svoje odporúčanie na schválenie v súvislosti s IFRS 9 Finančné nástroje s IFRS 4 Poistné zmluvy (zmeny IFRS 4). Vzhľadom na riziko neželaných negatívnych dôsledkov pre európsku konkurencieschopnosť Komisia navrhla európske „navýšenie“, ktorým sa rozširuje možnosť odkladu uplatňovania IFRS 9 pre finančné konglomeráty, ktoré nespĺňajú kritérium prevahy rady IASB.

    V októbri 2017 Európska komisia požiadala o poskytnutie odporúčania na schválenie v súvislosti s IFRS 17 Poistné zmluvy do konca roka 2018. Vo svojej žiadosti Komisia po konzultácii s Výborom pre účtovné predpisy (ďalej len „ARC“) určila viaceré konkrétne otázky vrátane európskeho verejného blaha, ktoré musí skupina EFRAG podrobiť analýze. Vyžiadalo sa konkrétne posúdenie možných účinkov na finančnú stabilitu, konkurencieschopnosť a vplyvu na európsky poisťovací trh. Skupina EFRAG začala na odporúčaní na schválenie pracovať v roku 2017, ale hlavná časť práce sa vykoná v roku 2018.

    Dôležitým prvkom analýzy vplyvu je podrobná prípadová štúdia predpokladaného vplyvu IFRS 17 na vzorku európskych poisťovacích skupín. Ďalšie prvky, o ktoré sa opiera analýza vplyvu, zahŕňajú dôkladne pripravené osvetové podujatia s používateľmi, preskúmanie existujúcich trendov v odvetví poisťovníctva a zjednodušenú prípadovú štúdiu zacielenú na malých a stredných poisťovateľov, ktorý nie sú zahrnutí do podrobnej prípadovej štúdie. Skupina EFRAG plánuje zverejniť svoj návrh odporúčania na schválenie pre verejné konzultácie v septembri 2018.

    V priebehu roku 2017 sa skupina EFRAG zúčastnila konzultačného procesu rady IASB a po verejnej konzultácii k všetkým návrhom rady IASB vydala listy s pripomienkami (konzultačné dokumenty a dokumenty na rokovanie).

    1.1.13.Ďalšie žiadosti o technické poradenstvo

    V nadväznosti na uznesenie Európskeho parlamentu spolu s prijatím IFRS 9 Komisia v máji 2017 požiadala o technické poradenstvo skupiny EFRAG k požiadavkám IFRS 9 Finančné nástroje v súvislosti s účtovaním kapitálových nástrojov z pohľadu dlhodobých investícií.

    V prvej fáze bola skupina EFRAG požiadaná o zhromaždenie kvantitatívnych údajov o súčasnej úrovni kapitálových nástrojov, ktorými disponujú dlhodobí investori, ich účtovnej klasifikácii a možnom vplyve nových požiadaviek na ich správanie s cieľom posúdiť, či by mohli požiadavky negatívne ovplyvniť dlhodobé investície.

    V druhej fáze bola skupina EFRAG požiadaná o vypracovanie analýzy možných alternatív požiadaviek IFRS 9 bez recyklovania kapitálových nástrojov oceňovaných reálnou hodnotou prostredníctvom iných zložiek úplného príjmu. Skupina EFRAG začala v júli 2017 verejné konzultácie s cieľom zhromaždiť kvantitatívne údaje a objednala si u európskeho akademického tímu prehľad akademickej literatúry. K prvej fáze projektu uverejnila skupina EFRAG správu v januári 2018.

    1.1.14.Výskumné činnosti

    Pri výbere tém výskumnej práce skupiny EFRAG sa zohľadnili výsledky verejných konzultácií z roku 2015. Verejné konzultácie poskytli prehľad o výskumných prioritách európskych zainteresovaných strán. Skupina EFRAG spustí konzultácie k novému programu výskumu v druhom štvrťroku 2018. Skupina EFRAG sa silne angažuje za výskum založený na dôkazoch. V rámci svojich výskumných činností v roku 2017 skupina EFRAG uverejnila štúdiu „Dynamické riadenie rizík – Ako riadia banky úrokové riziko?“ a dokument na rokovanie „Preskúšanie na zníženie hodnoty goodwillu: Možno ho zlepšiť?“.

    Skupina EFRAG má takisto aktívne projekty týkajúce sa týchto otázok: transakcie iné ako výmeny rovnakej hodnoty, účtovanie hybridných dôchodkových plánov a dôsledky súčasného prostredia úrokových sadzieb.

    3.2.Riadenie, transparentnosť a verejná zodpovednosť

    1.1.15.Reforma riadenia v nadväznosti na odporúčanie Maystadtovej správy

    Reformou riadenia skupiny EFRAG, ktorá bola vykonaná 31. októbra 2014, sa zvýšila legitimita a reprezentatívnosť tejto organizácie a vyústila do súdržnejšieho postupu pre zapojenie EÚ do procesu stanovovania štandardov rady IASB. Reforma riadenia sa dokončila v júli 2016, keď valné zhromaždenie skupiny EFRAG po nominácii Komisiou a na základe schválenia Európskym parlamentom a Radou vymenovalo Jeana-Paula Gauzèsa, bývalého poslanca Európskeho parlamentu, za predsedu dozornej rady skupiny EFRAG.

    Európske orgány dohľadu a Európska centrálna banka sa rozhodli byť oficiálnymi pozorovateľmi s právom vystúpiť v dozornej rade skupiny EFRAG. Ich názory sa po príchode do pozícií v skupine EFRAG dôsledne zohľadňovali a významným spôsobom prispeli k analýze vplyvu skupiny EFRAG, zvlášť v oblasti finančnej stability.

    Dozorná rada skupiny EFRAG v roku 2017 dosiahla všetky svoje závery na základe konsenzu bez toho, aby bolo nutné hlasovať. V roku 2017 došlo k prvej rotácii dozornej rady skupiny EFRAG a bola vymenovaná nová dozorná rada. V duchu Maystadtovej správy sa vytvorilo pozorovateľské kreslo pre európske organizácie zastupujúce súkromných investorov („koncových používateľov“).

    Dozorná rada skupiny EFRAG každoročne pod dohľadom valného zhromaždenia skupiny EFRAG vykonáva hodnotenie výkonnosti a efektívnosti svojich vlastných členov. Hodnotenie za rok 2017 zahŕňalo súbor otázok týkajúcich sa stratégie, riadenia a prevádzky. Preukázalo sa ním, že štruktúra riadenia celkove fungovala dobre a viedla k väčšej dôveryhodnosti organizácie. Bolo prijatých niekoľko odporúčaní, ktorých cieľom je v budúcnosti ďalej zlepšiť efektívnosť pôsobenia skupiny EFRAG.

    Skupina EFRAG uverejňuje ročný prehľad poskytujúci plne transparentné informácie o jej riadiacej a finančnej štruktúre a hlavných činnostiach v príslušnom roku. Ročný prehľad za rok 2017 5 bol uverejnený 21. marca 2018.

    V rámci vnútorných predpisov skupiny EFRAG sa stanovujú požiadavky týkajúce sa konfliktov záujmov a dozorná rada skupiny EFRAG uplatňuje politiku v oblasti konfliktu záujmov pre členov dozornej rady, ktorá je uverejnená na webovom sídle skupiny EFRAG. Cieľom uvedenej politiky je zabezpečiť dôveryhodnosť skupiny EFRAG ako organizácie konajúcej v európskom verejnom záujme. Účelom uvedenej politiky je predísť situáciám, pri ktorých môže dôjsť ku konfliktom záujmov alebo ktoré sa môžu vnímať ako konflikty záujmov, ktoré by mohli viesť k rozhodnutiam alebo opatreniam, ktoré nie sú v najlepšom záujme širokej európskej verejnosti, alebo vzbudiť dojem, že skupina EFRAG konala nenáležite. Členovia dozornej rady skupiny EFRAG a pracovníci skupiny EFRAG podpisujú každoročné vyhlásenia.

    A nakoniec, v druhej polovici roku 2017 sa konal nezávislý audit viditeľnosti a efektívnosti skupiny EFRAG. V správe uverejnenej v marci 2018 sa poskytol aktuálny pohľad na silné stránky organizácie a oblasti vyžadujúce si zlepšenie. Správou sa celkove potvrdila vysoká kvalita práce skupiny EFRAG a zároveň sa v nej poukázalo na viditeľnosť ako na jednu z oblastí vyžadujúcich si zlepšenie, ako aj na potrebu zapojiť sa do širšej diskusie o podávaní správ. Vykonanie komunikačnej stratégie skupiny EFRAG a práca komunikačného tímu pod vedením predsedu dozornej rady skupiny EFRAG povedú k ďalšiemu pokroku v oblasti viditeľnosti a dôveryhodnosti skupiny EFRAG.

    1.1.16.Pravidlá transparentnosti

    Od svojho založenia a po vykonaní uvedenej reformy zaviedla skupina EFRAG transparentný verejný riadny proces, ktorý sa ďalej postupne rozvíjal. Tento riadny proces umožňuje všetkým európskym zainteresovaným stranám, aby predložili skupine EFRAG svoje stanoviská na zváženie, a zabezpečuje, že sa pri určovaní stanovísk skupiny EFRAG zohľadňuje rozmanitosť účtovných a hospodárskych modelov a názorov v Európe. To bolo nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby štandardy IFRS zodpovedali potrebám Európy.

    Ako súčasť svojho riadneho procesu skupina EFRAG napríklad 1. uverejnila návrhy pozícií na verejnú konzultáciu, 2. vykonala skúšky v teréne a iné formy analýz účinku, 3. zorganizovala informačné podujatia (z ktorých niektoré sú osobitne zamerané na používateľov účtovných výkazov) a 4. vykonala osobitné prieskumy.

    Skupina EFRAG takisto prispela k stanovovaniu štandardu založenému na dôkazoch vykonaním kvantitatívnych štúdií, ktorými sa poskytujú informácie pre diskusiu 6 o listoch s pripomienkami a odporúčaniach na schválenie skupinou EFRAG. Kvantitatívne štúdie sa postupne stávajú dôležitejšou súčasťou výskumnej práce skupiny EFRAG.

    Zasadnutia dozornej rady skupiny EFRAG, skupiny technických expertov skupiny EFRAG a Poradného fóra subjektov, ktoré stanovujú účtovné štandardy skupiny EFRAG, sa teraz konajú verejne a program a zhrnutia zasadnutí sa uverejňujú na webovom sídle skupiny EFRAG. Okrem toho je verejne prístupná sprievodná dokumentácia k programu zasadnutí dozornej rady EFRAG a od januára 2017 k programu zasadnutí skupiny technických expertov skupiny EFRAG a Poradného fóra subjektov, ktoré stanovujú účtovné štandardy skupiny EFRAG. Od marca 2018 sa tieto verejné zasadnutia vysielajú cez internet, čo zainteresovaným stranám umožňuje sledovať diskusie nielen v reálnom čase, ale aj po konaní zasadnutí. Diskusie skupiny technických expertov skupiny EFRAG sa opierajú o vstupy získané od Poradného fóra subjektov, ktoré stanovujú účtovné štandardy skupiny EFRAG, a špecializovaných pracovných skupín skupiny EFRAG.

    1.1.17.Široké zastúpenie a verejná zodpovednosť štruktúry riadenia skupiny EFRAG

    Zásadný význam pre prácu skupiny EFRAG majú vstupy z fóra používateľov skupiny EFRAG. Rôznorodé zloženie fóra používateľov, ako aj dozornej rady skupiny EFRAG a skupiny technických expertov skupiny EFRAG, v zmysle geografického rozloženia aj profesionálnych skúseností, zabezpečuje, že skupina EFRAG náležite zohľadňuje všetky rôzne pohľady.

    Treba však povedať, že hoci výsledky týchto opatrení boli vo všeobecnosti veľmi pozitívne, zostávajú určité výhrady, pokiaľ ide o schopnosť zohľadniť celú šírku názorov zainteresovaných strán v Európe. Skupina EFRAG preskúma, ako by mohla byť aktívnejšia pri získavaní spätnej väzby od zainteresovaných strán menej úzko zapojených do práce skupiny EFRAG, ale dotknutých ňou alebo od skupín zainteresovaných strán mimo bezprostrednej sféry pôsobnosti skupiny EFRAG.

    1.1.18.Skoré zapojenie Európskeho parlamentu a Rady

    Skupina EFRAG takisto posilnila svoj vzťah s Európskym parlamentom, zvlášť so stálym tímom výboru ECON pre IFRS, ktorému predsedá poslanec Európskeho parlamentu Theodor Stolojan. Stretnutia Európskemu parlamentu umožňujú poskytovať vstupné informácie pre činnosti skupiny EFRAG a získavať aktuálne informácie o hlavných činnostiach skupiny EFRAG vo všetkých fázach procesu stanovovania štandardov.

    V marci 2017 sa tím pre IFRS stretol so skupinou EFRAG s cieľom prediskutovať odporúčanie na schválenie v súvislosti s IFRS 16 Prenájom a nadchádzajúci proces odporúčania na schválenie skupiny EFRAG v súvislosti s IFRS 17 Poistné zmluvy. Skupina EFRAG takisto predstavila svoju prácu na vnesení európskych názorov do medzinárodnej diskusie. Skupina EFRAG bola takisto pozvaná na zasadnutie tímu pre IFRS v októbri 2017, aby poskytla aktuálne informácie o svojom procese poskytovania odporúčania na schválenie v súvislosti s IFRS 17 Poistné zmluvy, ako aj o vykonávaní Stolojanovej správy a práci po schválení IFRS 9 Finančné nástroje. Na týchto stretnutiach sa skupina EFRAG tímu pre IFRS spýtala, ako by uvedený tím mohol uľahčiť skoré zapojenie Parlamentu do vypracúvania odporúčania na schválenie skupiny EFRAG v súvislosti s IFRS 17.

    Ďalej skupinu EFRAG Európska komisia pozvala na zasadnutia Výboru pre účtovné predpisy (ďalej len „ARC“) s účasťou zástupcov členských štátov a skupina EFRAG potom na každom zasadnutí informovala o prebiehajúcej práci na schváleniach a iných témach. To výboru ARC umožnilo priamo si vymieňať názory so skupinou EFRAG a včas poskytnúť vstupné informácie. Výbor ARC diskutoval o návrhoch žiadostí Komisie o odporúčania na schválenie s cieľom zabezpečiť riešenie všetkých otázok dôležitých pre členské štáty.

    Včasné získanie vstupných informácií od Parlamentu a výboru ARC skupine EFRAG umožnilo zahrnúť dôležité otázky do návrhu svojho listu s pripomienkami alebo návrhu svojho odporúčania na schválenie na verejnú konzultáciu.

    1.1.19.Diverzifikácia a vyváženosť štruktúry financovania skupiny EFRAG

    Skupina EFRAG je verejne a súkromne financovanou organizáciou pracujúcou v európskom verejnom záujme. Skupina EFRAG má právnu formu AISBL (belgická medzinárodná nezisková organizácia). Členské organizácie skupiny EFRAG zahŕňajú osem európskych organizácií zainteresovaných strán a deväť vnútroštátnych organizácií.

    S cieľom ďalej posilniť svoju finančnú štruktúru a rozšíriť svoju členskú základňu skupina EFRAG v marci 2017 uverejnila výzvu na vyjadrenie záujmu. Instituto de Contabilidad y Auditoria de Cuentas (ICAC) – španielsky vnútroštátny subjekt stanovujúci štandardy – sa stal členom skupiny EFRAG ako vnútroštátna organizácia v októbri 2017 s cieľom prehĺbiť prepojenie skupiny EFRAG so španielskym spoločenstvom finančného výkazníctva. Skupina EFRAG bude aj naďalej pracovať na rozšírení svojej členskej základne a zároveň sa snaží rozšíriť svoje geografické zastúpenie.

    Okrem peňažného financovania dostáva skupina EFRAG aj vecné príspevky poskytované členmi skupiny technických expertov skupiny EFRAG, dozornej rady skupiny EFRAG, pracovných skupín a poradných skupín, ako aj formou bezplatného vysielania expertov.

    Rozdelenie peňažných príspevkov podľa členských organizácií sa uvádza v dodatku 3.

    4.PIOB

    4.1.Prehľad činností

    Rada PIOB je zodpovedná za dohľad nad stanovovaním štandardov týkajúcich sa auditu, etiky a vzdelávania pre účtovníkov. Príslušnými štandardmi sú medzinárodné audítorské štandardy (ISA), etické štandardy pre účtovníkov a medzinárodné vzdelávacie štandardy (IES). Štruktúra stanovovania štandardov sa zaviedla po zrútení dôvery v kapitálové trhy v súvislosti so škandálom spoločnosti Enron a zánikom spoločnosti Arthur Andersen. Osobitný význam majú medzinárodné audítorské štandardy (ISA), ktoré priamo alebo nepriamo uplatňuje väčšina štatutárnych audítorov.

    Všeobecnou úlohou rady PIOB je zabezpečiť, aby sa tieto štandardy vypracúvali vo verejnom záujme. Komisia vymenovala dvoch z 10 členov rady PIOB.

    Rada PIOB schvaľuje menovania členov rád stanovujúcich štandardy, vyjadruje súhlas s ich stratégiami a pracovnými plánmi, monitoruje vypracúvanie štandardov a overuje, či sa náležite zohľadňujú všetky prvky, o ktorých sa hovorilo na verejných konzultáciách. V prípade potreby rada PIOB odporučí kroky na zabezpečenie toho, aby štandardy skutočne zodpovedali verejnému záujmu.

    V roku 2017 rada PIOB pravidelne komunikovala s radami pre stanovovanie štandardov pod jej dohľadom [Rada pre medzinárodné štandardy auditu a uistenia (IAASB), Medzinárodná rada pre štandardy vzdelávania v oblasti účtovníctva (IAESB) a Rada pre medzinárodné etické štandardy účtovníkov (IESBA)], ich tromi konzultačnými poradnými skupinami, poradnou skupinou pre súlad, menovacím výborom a vedením Medzinárodnej federácie účtovníkov (ďalej len „IFAC“).

    V roku 2017 zorganizovala rada PIOB aj dve osvetové podujatia. Prvé sa konalo 9. februára v Naí Dillí v Indii a usporiadal ho Indický inštitút autorizovaných účtovných znalcov (ICAI) pod názvom „Globálny dohľad nad auditom: odstránenie rozdielov vo vnímaní“. Druhým bola diskusia o vplyve technológie na audit usporiadaná 30. júna v Madride. Rada PIOB spoločne s monitorovacou skupinou takisto investovala do vypracovania rámca verejného záujmu, ktorého cieľom je poskytnutie lepšieho mechanizmu posudzovania toho, ako sa počas celého procesu stanovovania štandardov zohľadňuje verejný záujem.

    4.2.Riadenie a zodpovednosť

    Členov rady PIOB menuje monitorovacia skupina, ktorá nesie konečnú zodpovednosť za celkový mechanizmus riadenia v oblasti medzinárodných štandardov týkajúcich sa auditu, zabezpečenia kvality, etiky a vzdelávania. Monitorovacia skupina, ktorej je Európska komisia členom, monitoruje, ako rada PIOB vykonáva svoju úlohu v oblasti verejného záujmu, zvlášť pokiaľ ide o dohľad rady PIOB nad procesom stanovovania štandardov.

    Dňa 9. novembra 2017 monitorovacia skupina začala verejnú konzultáciu o „Posilnení riadenia rád pre stanovovanie medzinárodných audítorských štandardov a dohľadu nad nimi“ 7 . Monitorovacia skupina dostala 179 odpovedí a 31. mája 2018 uverejnila zhrnutie spätnej väzby na webovom sídle Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (IOSCO) 8 , z ktorého vyplýva, že zainteresované strany vyjadrujú rozsiahlu podporu reforme zameranej na zvýšenie zodpovednosti a transparentnosti pri stanovovaní audítorských štandardov. Všetky skupiny zainteresovaných strán takisto podporujú rámec verejného záujmu, ktorý je pevnou súčasťou celého procesu stanovovania štandardov. Na základe získanej spätnej väzby a ďalších informačných podujatí monitorovacia skupina plánuje koncom roka 2018 uverejniť bielu knihu o budúcej štruktúre riadenia. Rámec verejného záujmu, vypracovaný spoločne s radou PIOB, bude jedným z jej ústredných prvkov.

    Biela kniha bude takisto obsahovať otázky týkajúce sa zloženia a úlohy rady PIOB v rámci budúceho modelu riadenia. Respondenti vo všeobecnosti podporujú silný nezávislý dohľad a navrhlo sa poveriť radu PIOB ďalšími úlohami (napr. schvaľovaním strategických plánov).

    4.3.Vývoj v diverzifikácii financovania v roku 2017

    Financovanie rady PIOB je navrhnuté tak, aby sa zachovala jej nezávislosť v skutočnosti aj navonok. V rámci úsilia o dosiahnutie cieľa verejného záujmu by náležitá diverzifikácia stabilných zdrojov financovania pomohla nielen zachovať jeho pokračovanie, ale aj zaručiť nezávislosť rady PIOB. Dôležitosť diverzifikácie financovania sa uznala už v rámci reformy federácie IFAC z roku 2003, ktorá stála pri zrode súčasného systému stanovovania medzinárodných štandardov zahŕňajúceho radu PIOB.

    Od svojho vzniku v roku 2005 až do roku 2010, keď sa začal používať program financovania Spoločenstva stanovený v rozhodnutí č. 716/2009/ES, bola rada PIOB [s výnimkou niektorých vecných príspevkov od Španielska (rada PIOB má sídlo v Madride)], financovaná výlučne federáciou IFAC.

    Finančné prostriedky poskytnuté zo strany federácie IFAC v danom roku predstavujú maximálny garantovaný príspevok, ktorý je k dispozícii rade PIOB bez akéhokoľvek ďalšieho zasahovania zo strany federácie IFAC. Príspevky nepochádzajúce od federácie FAC nahrádzajú a tým znižujú príspevok federácie IFAC na konkrétny rok. V ideálnom prípade by podiel financovania federácie IFAC na celkových ročných nákladoch rady PIOB mal byť nižší ako polovica z celkových prostriedkov.

    Príspevok EÚ v rokoch 2010 – 2016 podnietil ďalších potenciálnych darcov k tomu, aby taktiež prispeli. V roku 2016 dosiahli príjmy rady PIOB sumu 1 563 565 EUR. Federácia IFAC poskytla 914 758 EUR, čo predstavuje 58,50 % z celkovej sumy.

    V roku 2017 EÚ poskytla 325 000 EUR, čo predstavuje 20,37 % z celkovej sumy. Federácia IFAC poskytla 1 059 807 EUR, čo predstavuje 66,45 % z celkovej sumy. Rozdelenie peňažných príspevkov ostatných organizácií sa uvádza v dodatku 4.

    V článku 9 ods. 5 nariadenia sa stanovuje, že ak financovanie IFAC v danom roku dosiahne viac ako dve tretiny celkového ročného financovania rady PIOB, Komisia navrhne obmedzenie jej ročného príspevku na príslušný rok na maximálne 300 000 EUR. V roku 2017 (rovnako ako v rokoch 2014 – 2016) k tomu nedošlo. Preto, keďže nebola dosiahnutá kritická prahová hodnota pre financovanie federáciou IFAC stanovená v nariadení (66,66 %), nie je potrebné, aby Komisia prehodnotila svoj príspevok pre radu PIOB za rok 2017.

    5.Záver

    V roku 2017 si program financovania Únie plne zachováva svoju dôležitosť v rámci úsilia EÚ o vytvorenie únie kapitálových trhov a zachovanie finančnej stability. Traja príjemcovia (EFRAG, IFRSF a PIOB) splnili svoje poslanie brániť európsky verejný záujem a zohrávať významnú úlohu vo fungovaní vnútorného trhu.

    Treba však povedať, že hoci výsledky týchto opatrení boli z hľadiska spôsobov vykonávania pozitívne, zdá sa, že existuje priestor na zlepšenie. Komisia bude v roku 2018 spolupracovať s príjemcami s cieľom zabezpečiť (ešte) prísnejšie štandardy transparentnosti, zvlášť pokiaľ ide o vytvorenie povinných registrov transparentnosti na stretnutiach s externými zainteresovanými stranami.

    Pokiaľ ide o skupinu EFRAG, Komisia ocenila komplexnú analýzu účinkov, ktorá podporila odporúčania na schválenie skupiny EFRAG v súvislosti s novými alebo revidovanými štandardmi IFRS. Komisia skupinu EFRAG nabáda, aby pokračovala v rozvíjaní svojich kapacít v tejto oblasti, aby sa zabezpečila vhodnosť schválených štandardov IFRS pre Európu.

    Pokiaľ ide o nadáciu IFRS, Komisia ako člen monitorovacej rady iniciovala dialóg so správcami a radou IASB s cieľom skvalitniť metodiku analýzy účinkov zvlášť z hľadiska rozsahu, načasovania a metódy. To bude zvlášť zahŕňať monitorovanie preskúmania príručky riadneho procesu správcami s predpokladaným dokončením do roku 2020. V rámci „preskúmania štruktúry a efektívnosti nadácie správcami“ v roku 2015 sa okrem toho potvrdila dôležitosť kapitálových trhov ako základného kritéria pre zastúpenie zainteresovaných strán v správnej rade. Správcovia preberajú zodpovednosť za financovanie Nadácie 9 , ktoré je založené na dobrovoľných príspevkoch z jurisdikcií, ktoré sa spravidla vypočítavajú ako percento celkového hrubého domáceho produktu s použitím najaktuálnejších údajov Medzinárodného menového fondu. Rozdelenie príspevkov podľa jurisdikcií za rok 2017 však odráža prehlbujúci sa nesúlad medzi zastúpením v správnej rade a konečnými príspevkami z „ich“ jurisdikcií. Komisia sa preto domnieva, že je potrebné preskúmať primeranosť a vhodnosť mechanizmov správcov v súlade s pracovným plánom monitorovacej rady na rok 2018, ktorého cieľom je dôkladné monitorovanie úsilia vyvíjaného jurisdikciami, ktoré v súčasnosti neposkytujú zodpovedajúce príspevky.

    Pokiaľ ide o radu PIOB, táto zohráva ústrednú úlohu vo vytváraní rámca verejného záujmu, ktorý by mal byť pevnou súčasťou celého procesu stanovovania štandardov v oblasti auditu. Zloženie a úloha rady PIOB v nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne prejdú vývojom v súlade s reformným procesom začatým monitorovacou skupinou. Jedným z kľúčových prvkov akéhokoľvek budúceho modelu však bude aj nezávislý dohľad. Okrem toho by sa medzitým malo pokračovať v úsilí o diverzifikáciu financovania PIOB.

    Dodatok 1 – Zhrnutie činností IFRS v roku 2017

    Štandard

    Dátum vydania radou IASB

    Dátum začiatku uplatňovania

    Dátum uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie

    IFRS 16 – Prenájom

    13. 1. 2016

    1. 1. 2019

    9. 11. 2017

    Zmeny štandardu IAS 12 Vykazovanie odložených daňových pohľadávok z nerealizovaných strát

    19. 1. 2016

    1. 1. 2017

    9. 11. 2017

    Zmeny štandardu IAS 7 Iniciatíva týkajúca sa zverejňovania

    29. 1. 2016

    1. 1. 2017

    9. 11. 2017

    Objasnenia štandardu IFRS 15 Výnosy zo zmlúv so zákazníkmi

    12. 4. 2016

    1. 1. 2018

    9. 11. 2017

    Zmeny štandardu IFRS 2 – Objasnenia klasifikácie a oceňovania platieb odvodených od podielov

    20. 6. 2016

    1. 1. 2018

    27. 2. 2018

    Uplatňovanie štandardu IFRS 9 Finančné nástroje s IFRS 4 Poistné zmluvy (zmeny IFRS 4)

    12. 9. 2016

    1. 1. 2018

    9. 11. 2017

    Ročné zlepšenia štandardov IFRS 2014 – 2016

    8. 12. 2016

    1. 1. 2017

    8. 2. 2018

    IFRIC 22 Transakcie v cudzej mene a protihodnota vo forme preddavku

    8. 12. 2016

    1. 1. 2018

    Zmeny IAS 40: Prevody investičného nehnuteľného majetku

    8. 12. 2016

    1. 1. 2018

    15. 3. 2018

    IFRS 17 – Poistné zmluvy

    18. 5. 2017

    1. 1. 2021

    IFRIC 23 Neistota týkajúca sa zaobchádzania s daňou z príjmu

    7. 6. 2017

    1. 1. 2018

    Zmeny štandardu IFRS 9 Finančné nástroje – Prvky preddavkov so započítaním so zápornou hodnotou

    12. 10. 2017

    1. 1. 2019

    Zmeny štandardu IAS 28 – Dlhodobé podiely na pridružených a spoločných podnikoch

    12. 10. 2017

    1. 1. 2019

    Ročné zlepšenia 2015 – 2017

    12. 12. 2017

    1. 1. 2019

    Projekty vykázané pri žiadostiach o grant

    2017

    2018

    Poznámky

    Projekt za lepšiu komunikáciu

    Iniciatíva týkajúca sa zverejňovania – Zásady zverejňovania

    Pracovný plán

    Dokument na rokovanie – 30. 3. 2017

    Výskumný projekt zameraný na zlepšenie požiadaviek na zverejňovanie.

    Iniciatíva týkajúca sa zverejňovania –- Vymedzenie významnosti (zmena IAS 1 a 8)

    Konzultačný dokument – 14. 9. 2017

    Objasnenie vymedzenia významnosti

    Iniciatíva týkajúca sa zverejňovania – Praktické usmernenie k významnosti

    Pracovný plán

    Vydané – 14. 9. 2017

    Projekt dokončený vydaním praktického usmernenia „Posudzovanie významnosti“

    Základné účtovné výkazy

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Cielené zlepšenie štruktúry a obsahu základného účtovného výkazu

    Výskumné projekty

    Podniková kombinácia pod spoločnou kontrolou

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Cieľom je zníženie rozdielov pri účtovaní podnikových kombinácií pod spoločnou kontrolou. Takéto transakcie sa v rámci štandardov IFRS neriešia.

    Poimplementačné preskúmanie štandardu IFRS 13

    Pracovný plán

    Cieľom preskúmania je posúdenie vplyvu štandardu IFRS 13 „Oceňovanie reálnou hodnotou“ na finančné výkazníctvo. Začalo to v roku 2017 žiadosťou o informácie.

    Diskontná sadzba

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Plán výskumu používania diskontnej sadzby v rámci štandardov IFRS. Projekt bol ukončený v marci 2017. Zhrnutie výskumu sa očakáva v roku 2018.

    Dynamické riadenie rizík

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Plán výskumu makro hedžingu, ktorého cieľom je vytvorenie modelu účtovníctva na vykazovanie účinku hedžingu a dynamického riadenia rizík. Dokument na rokovanie očakávaný v roku 2019.

    Finančné nástroje s charakterom vlastného imania

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Objasnenia pre prezentáciu finančných nástrojov s prvkami záväzkov aj vlastného imania. Cieľom je objasnenie požiadaviek štandardu IAS 32 – Finančné nástroje. Dokument na rokovanie sa očakáva v roku 2018.

    Goodwill a zníženie hodnoty

    Pracovný plán

    Pracovný plán

    Výskumný projekt zameraný na zabezpečenia včasného vykázania zníženia hodnoty goodwillu. Cieľom je zlepšenie požiadaviek štandardu IAS 36. Dokument na rokovanie sa očakáva v roku 2018.

    Platby odvodené od podielov

    Pracovný plán

    Dokončené

    Výskumný projekt bol dokončený v máji 2016 a viedol k zmenám s úzkym rozsahom pôsobnosti. Zhrnutie výskumu sa očakáva v roku 2018.

    Činnosti pri regulovaných sadzbách

    Pracovný plán

    Prebiehajúce

    Cieľom projektu je zohľadnenie účinku regulovania sadzieb, keď je cenová politika spoločností regulovaná.

    Koncepčný rámec

    Konzultačný dokument – 28. 5. 2015

    Prebiehajúce

    Nový koncepčný rámec sa očakáva do marca 2018

    Udržiavacie projekty – zmeny s úzkym rozsahom pôsobnosti

    Účtovná politika a účtovné odhady (zmeny štandardu IAS 8)

    Konzultačný dokument – 12. 9. 2017

    Objasnenia rozdielu medzi účtovnou politikou a odhadmi.

    Zmeny účtovnej politiky (zmena štandardu IAS 8)

    Pracovný plán

    Cieľom je zníženie prahu neuskutočniteľnosti v súvislosti so spätným uplatnením dobrovoľných zmien v účtovnej politike.

    Dostupnosť náhrady (zmeny štandardu IFRIC 14)

    Pracovný plán

    Objasnenia, kedy majú tretie strany právo vykonať konkrétne rozhodnutia o plánoch stanovených dávok spoločnosti

    Klasifikácia záväzkov (zmena štandardu IAS 1)

    Konzultačný dokument – 10. 2. 2015

    Objasnenie klasifikácie dlhov s možnosťami predĺženia. Zmena sa očakáva v roku 2018.

    Vymedzenie podniku (zmena štandardu IFRS 3)

    Pracovný plán

    Objasnenie rozdielu medzi pojmami „podnik“ a „súbor majetku“

    Poplatky pri 10-percentnom teste na ukončenie vykazovania (zmena štandardu IFRS 9)

    Pracovný plán

    Objasnenia poplatkov a nákladov, s ktorými treba počítať pri posudzovaní ukončenia vykazovania finančného záväzku.

    Zlepšenia štandardu IFRS 8 – Prevádzkové segmenty

    Konzultačný dokument – 29. 3. 2017

    Objasnenie vymedzenia pojmu „vedúci s rozhodovacou právomocou“ a zlepšenie požiadaviek na zverejňovanie.

    Zmena štandardu IAS 19 – Zmena, krátenie alebo vysporiadanie plánu

    Vydané – 8. 2. 2018

    Objasnenie účtovných požiadaviek v prípade zmeny, krátenia alebo vysporiadania plánu.

    IAS 16 – Výnosy pred zamýšľaným použitím

    Konzultačný dokument – 20. 6. 2017

    Zmena s cieľom zakázať odpočítavanie výnosov z predaja od obstarávacej ceny položky nehnuteľností



    Dodatok 2 – Rozdelenie financovania Nadácie IFRS v roku 2017

    Rozdelenie financovania Nadácie IFRS

    Finančný prispievateľ

    Príspevok 2017

    Príspevok 2016

    Počet správcov k 1. januáru 2018

    Vývoj pri nemennom výmennom kurze

    Medzinárodné účtovnícke firmy

    34,7 %

    31,3 %

    – 0,3 %

    Európska komisia

    16,5 %

    15,6 %

    2,0 %

    Členské štáty EÚ

    15,9 %

    15,4 %

    7

    1 %

    Ázia/Oceánia

    25,6 %

    29,0 %

    8

    – 2,5 %

    Severná a Južná Amerika

    5,8 %

    6,6 %

    6

    – 17,0 %

    Afrika

    0,5 %

    1,2 %

    1

    – 53,3 %

    Ostatní

    0,9 %

    0,9 %

    0

    – 2,4 %

    Spolu

    22

    – 2,1 %

    Zdroj: Nadácia IFRS

    Dodatok 3 – Rozdelenie financovania skupiny EFRAG v roku 2017

    PRÍSPEVKY 000 EUR

    2017

    2016

    Európske organizácie zainteresovaných strán

    Accountancy Europe

    300

    300

    BUSINESSEUROPE

    125

    125

    INSURANCE EUROPE

    75

    75

    Európska banková federácia (EBF)

    75

    75

    Európske združenie sporiteľní (ESBG)

    75

    75

    Európska asociácia družstevných bánk (EACB)

    75

    75

    Európska federácia účtovníkov a audítorov pre MSP (EFAA)

    25

    25

    Európska federácia spoločností finančných analytikov (EFFAS)

    15

    15

    Spolu

    765

    765

    Vnútroštátne organizácie

    Francúzsko

    350

    350

    Nemecko

    350

    350

    Spojené kráľovstvo

    350

    350

    Taliansko

    290

    290

    Švédsko

    100

    100

    Dánsko

    50

    50

    Holandsko

    50

    50

    Španielsko

    50

    0

    Luxembursko

    15

    15

    Spolu

    1 605

    1 555

    Európska komisia

    2 624

    2 432

    PRÍSPEVKY SPOLU

    4 994

    4 752

    Zdroj: EFRAG



    Dodatok 4

    Diverzifikácia rozpočtu PIOB

    V roku 2012 Rada PIOB uskutočnila proces získavania finančných prostriedkov v úzkej koordinácii s monitorovacou radou a Medzinárodnou federáciou účtovníkov (IFAC). V dôsledku toho v rokoch 2013, 2014, 2015, 2016 a 2017 PIOB dosiahla diverzifikovanú základňu financovania, ktorá zahŕňa zdroje iné ako od IFAC. V roku 2017 dostala PIOB príspevky, ktoré dosiahli výšku 1 594 836 EUR od týchto prispievateľov:

    ·Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC): 1 059 807 EUR

    ·Európska komisia: 325 000 EUR

    ·Medzinárodná organizácia komisií pre cenné papiere (IOSCO): 100 000 EUR

    ·Rada pre finančné výkazníctvo: 40 000 EUR

    ·Orgán Abu Dhabi Accountability Authority: 35 000 EUR

    ·Banka pre medzinárodné zúčtovanie: 35 000 EUR

    ·Úrokové príjmy: 29 EUR

       

    Príspevky v roku 2017

    (1)

    Ú. v. EÚ L 105, 8.4.2014, s. 1.

    (2)

    Ú. v. EÚ L 129, 19.5.2017, s. 24.

    (3)

    K 1. januáru 2018

    (4)

    Odôvodnenie 7

    (5)

      http://www.efrag.org/About/AnnualReports

    (6)

    Napríklad o dokumente sekretariátu skupiny EFRAG k IFRS 16 Kvantitatívne posúdenia vplyvov účtovníctva a kvantitatívnej štúdii „Čo skutočne vieme o goodwille a znížení hodnoty?“ a správe skupiny EFRAG o zisteniach prvej fázy výskumného projektu o kapitálových nástrojoch: Zníženie hodnoty a recyklácia.

    (7)

    https://www.iosco.org/

    (8)

    https://www.iosco.org/about/monitoring_group/pdf/2018-05-31-Monitoring-Group-Summary-of-Feedback.pdf

    (9)

    Článok 13 písm. a) stanov Nadácie IFRS

    Top