EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli7. 2. 2018
COM(2018) 57 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o výkone právomoci prijímať delegované akty udelenej Komisii podľa nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 z 30. novembra 2009 o vytvorení siete na zhromažďovanie účtovných údajov o príjmoch a o hospodárskej činnosti poľnohospodárskych podnikov v Európskej únii
1.
ÚVOD
V nariadení Rady (ES) č. 1217/2009
sa uvádzajú pravidlá vytvorenia siete na zhromažďovanie účtovných údajov o príjmoch a o hospodárskej činnosti poľnohospodárskych podnikov v Európskej únii.
Na základe článku 19a uvedeného nariadenia je Komisia oprávnená prijímať delegované akty s cieľom stanoviť obsah dodatočnej správy, ktorú členské štáty predkladajú Komisii a ktorá sa týka konkrétnych aspektov vytvorenia siete na zhromažďovanie účtovných údajov o príjmoch a o hospodárskej činnosti poľnohospodárskych podnikov v Európskej únii; patrí sem napríklad zoznam územných jednotiek ISPÚ, pravidlá určovania medzných hodnôt a vypracúvania plánov, referenčné obdobie pre štandardnú produkciu, typ výrobného zamerania a zber údajov.
2.
PRÁVNY ZÁKLAD
Vypracovanie tejto správy je povinné na základe článku 19 a nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009. Na základe uvedeného ustanovenia sa právomoc prijímať delegované akty udeľuje Komisii na obdobie piatich rokov od 20. decembra 2013 a Komisia je povinná vypracovať správu týkajúcu sa delegovania právomoci.
3.
VYKONÁVANIE DELEGOVANEJ PRÁVOMOCI
Od nadobudnutia účinnosti nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 Komisia prijala dva delegované akty: delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1198/2014 a delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2017/2278.
Na základe nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 je Komisia oprávnená prijímať delegované nariadenia, v ktorých sa stanovujú pravidlá týkajúce sa údajov potrebných na zisťovanie príjmov a rozbor hospodárskej činnosti poľnohospodárskych podnikov s cieľom zabezpečiť harmonizovaný rámec pre informácie, ktoré majú podávať členské štáty.
V súlade s článkom 3, článkom 5 ods. 1 a článkom 5a ods. 1, článkom 5b ods. 2 a 3 a článkom 8 ods. 3 uvedeného nariadenia by sa prostredníctvom delegovaného aktu mali stanoviť najmä pravidlá:
a) aktualizovania zoznamu územných jednotiek ISPÚ,
b) určovania medzných hodnôt vymedzujúcich oblasť prieskumu,
c) vypracúvania plánov výberu podnikov poskytujúcich údaje,
d) stanovovania referenčného obdobia pre štandardnú produkciu, určovania všeobecných a hlavných typov výrobného zamerania a
e) určovania hlavných skupín účtovných údajov vo výkazoch poľnohospodárskych podnikov, ktoré sa majú zbierať, ako aj všeobecné pravidlá, ktoré sa majú v tomto smere dodržiavať.
3.a.
Delegovanie právomoci, pokiaľ ide o článok 3 nariadenia (ES) č. 1217/2009 o zozname územných jednotiek ISPÚ podľa jednotlivých členských štátov.
Ako je vymedzené v článku 2 nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009, ISPÚ sú územné jednotky informačnej siete poľnohospodárskeho účtovníctva a predstavujú územie členského štátu alebo ktorúkoľvek jeho časť vymedzenú s ohľadom na výber podnikov poskytujúcich údaje. Zoznam takýchto územných jednotiek je uvedený v prílohe I k tomuto nariadeniu.
Článkom 3 sa zabezpečuje, aby sa zoznam územných jednotiek ISPÚ mohol na žiadosť členského štátu aktualizovať a Komisia sa v súlade s článkom 19a splnomocňuje prijímať delegované akty, ktorými sa mení zoznam v prílohe I.
Nemecko 31. mája 2017 požiadalo o zlúčenie územných jednotiek Schleswig-Holstein a Hamburg do jednej územnej jednotky ISPÚ: Schleswig-Holstein/Hamburg.
Komisia vykonala túto právomoc prijatím delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2017/2278, ktorým sa mení príloha I, pokiaľ ide o zoznam územných jednotiek ISPÚ podľa jednotlivých členských štátov, a to zlúčením nemeckých územných jednotiek Schleswig-Holstein a Hamburg do jednej jednotnej územnej jednotky ISPÚ: Schleswig-Holstein/Hamburg.
V prílohe I sa zoznam územných jednotiek ISPÚ týkajúci sa Nemecka nahradil takto:
„Nemecko
1. Schleswig-Holstein/Hamburg
2. Niedersachsen
3. Bremen
4. Nordrhein-Westfalen
5. Hessen
6. Rheinland-Pfalz
7. Baden-Württemberg
8. Bayern
9. Saarland
10. Berlin
11. Brandenburg
12. Mecklenburg-Vorpommern
13. Sachsen
14. Sachsen-Anhalt
15. Thüringen“
Komisia toto delegované nariadenie prijala 4. septembra 2017 a nariadenie nadobudlo účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie 12. decembra 2017. Pokiaľ ide o informačnú sieť poľnohospodárskeho účtovníctva, nariadenie sa uplatňuje od účtovného roka 2018.
3.b.
Delegovanie právomoci, pokiaľ ide o článok 5 nariadenia (ES) č. 1217/2009 o pravidlách určenia medznej hodnoty ekonomickej veľkosti.
Stanovením medzných hodnôt vymedzujúcich oblasť prieskumu by malo byť možné získať reprezentatívne výsledky pre danú oblasť prieskumu. Medzné hodnoty by mali maximalizovať pomer prínosov a nákladov a mali by sa stanoviť s cieľom zahrnúť do oblasti prieskumu podniky, ktoré predstavujú čo najväčší podiel poľnohospodárskej produkcie, výmery poľnohospodárskej pôdy a poľnohospodárskej pracovnej sily a ktoré sú orientované na trh.
Článkom 5 nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 je Komisia splnomocnená prijímať v súlade s článkom 19a delegované akty, ktorými sa stanovujú pravidlá určenia medznej hodnoty vyjadrenej v eurách, zodpovedajúcej jednej z dolných hraníc tried ekonomickej veľkosti vymedzených v typológii Únie pre poľnohospodárske podniky vymedzenej v článku 5b uvedeného nariadenia, pretože do oblasti prieskumu uvedenej v článku 1 ods. 2 patria tie poľnohospodárske podniky, ktoré majú ekonomickú veľkosť rovnakú alebo väčšiu, než je uvedená medzná hodnota.
Komisia vykonala túto právomoc prijatím delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 1198/2014, v ktorom sa uvádza, že:
Prostredníctvom medznej hodnoty uvedenej v článku 5 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1217/2009 sa zabezpečuje, aby oblasť prieskumu predstavovala čo najväčší podiel poľnohospodárskej produkcie, výmery poľnohospodárskej pôdy a poľnohospodárskej pracovnej sily podnikov, ktoré sú orientované na trh.
Komisia toto delegované nariadenie prijala 1. augusta 2014 a nariadenie nadobudlo účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie 7. novembra 2014. Pokiaľ ide o informačnú sieť poľnohospodárskeho účtovníctva, nariadenie sa uplatňovalo od účtovného roka 2015.
3.c.
Delegovanie právomoci, pokiaľ ide o článok 5a nariadenia (ES) č. 1217/2009 o pravidlách vypracúvania plánu výberu podnikov poskytujúcich údaje v každom členskom štáte.
Plán výberu by mal obsahovať minimálny počet prvkov, ktorými sa preukáže, ako bol vybraný reprezentatívny súbor, a tým bude môcť prieskum splniť ciele informačnej siete poľnohospodárskeho účtovníctva.
Článkom 5a nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 je Komisia splnomocnená prijímať v súlade s článkom 19a delegované akty, ktorými sa stanovujú pravidlá, na základe ktorých majú všetky členské štáty vypracovať plán výberu podnikov poskytujúcich údaje, ktorý zabezpečí reprezentatívnu účtovnú vzorku z danej oblasti prieskumu. Takýmito pravidlami sa zabezpečuje, aby plány výberu podnikov poskytujúcich údaje:
– boli vypracované na základe najnovších štatistických údajov,
– boli predkladané v súlade s typológiou Únie pre poľnohospodárske podniky a
– obsahovali najmä začlenenie podnikov poskytujúcich údaje do jednotlivých kategórií podnikov a podrobné pravidlá ich výberu.
Komisia vykonala túto právomoc prijatím delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 1198/2014, v ktorom sa uvádza, že plán výberu podnikov poskytujúcich údaje, ktorý má vypracovať každý členský štát, zahŕňa prvky na zabezpečenie získania reprezentatívnej účtovnej vzorky z danej oblasti prieskumu. Plán musí predovšetkým:
a) vychádzať z najnovších štatistických referenčných zdrojov;
b) vysvetľovať postup týkajúci sa rozvrstvenia oblasti prieskumu v súlade s územnými jednotkami uvedenými v prílohe I k nariadeniu (ES) č. 1217/2009, ako aj v súlade s typmi výrobného zamerania a triedami ekonomickej veľkosti uvedenými v článku 5b ods. 1 nariadenia (ES) č. 1217/2009;
c) obsahovať rozdelenie podnikov v oblasti prieskumu podľa typov výrobného zamerania a tried ekonomickej veľkosti uvedených v článku 5b ods. 1 nariadenia (ES) č. 1217/2009, ktoré zodpovedá aspoň hlavným typom;
d) uvádzať štatistické metódy na určenie zvolenej miery výberu pre každú vrstvu, postupy výberu podnikov poskytujúcich údaje a počet podnikov poskytujúcich údaje, ktoré sa majú vybrať pre každú zvolenú vrstvu.
Komisia toto delegované nariadenie prijala 1. augusta 2014 a nariadenie nadobudlo účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie 7. novembra 2014. Pokiaľ ide o informačnú sieť poľnohospodárskeho účtovníctva, nariadenie sa uplatňovalo od účtovného roka 2015.
3.d.
Delegovanie právomoci, pokiaľ ide o článok 5b nariadenia (ES) č. 1217/2009, ktorým sa stanovuje referenčné obdobie pre štandardnú produkciu a ktorý sa týka určenia všeobecných a hlavných typov výrobného zamerania.
Štandardná produkcia vychádza z priemerných údajov za určité referenčné obdobie. Jej hodnoty by sa mali pravidelne aktualizovať s cieľom zohľadniť hospodárske trendy, aby sa príslušná typológia mohla naďalej zmysluplne uplatňovať. Frekvencia aktualizácie by mala byť spätá s rokmi, v ktorých sa vykonávajú prieskumy o štruktúre poľnohospodárstva Únie.
Treba upraviť všeobecné a hlavné typy výrobného zamerania, aby sa homogénne skupiny podnikov mohli zhromaždiť v rámci väčšieho alebo menšieho stupňa agregácie a aby bolo možné vykonať porovnania situácie skupín podnikov.
Článkom 5b nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 je Komisia splnomocnená prijímať v súlade s článkom 19a delegované akty, ktorými sa stanoví referenčné obdobie pre štandardnú produkciu a ktoré sa týkajú určenia všeobecných a hlavných typov výrobného zamerania.
Typ výrobného zamerania podniku sa určí podľa relatívneho podielu štandardnej produkcie rôznych výrobných odnoží daného podniku na celkovej štandardnej produkcii podniku. Poľnohospodárske podniky sa klasifikujú jednotným spôsobom podľa typológie Únie pre poľnohospodárske podniky v závislosti od typu ich výrobného zamerania, ich ekonomickej veľkosti a významu iných zárobkových činností, ktoré sú s nimi priamo spojené. Táto typológia sa používa najmä na predkladanie údajov podľa typu výrobného zamerania a triedy ekonomickej veľkosti, ktoré sa zozbierali prostredníctvom štatistických prieskumov o štruktúre poľnohospodárskych podnikov Únie, ako aj prostredníctvom ISPÚ.
Určí sa vzťah medzi všeobecnými a hlavnými typmi výrobného zamerania a osobitnými typmi špecializovaného výrobného zamerania, ktoré zodpovedajú hlavným typom poľnohospodárskej činnosti. Ekonomická veľkosť podniku sa určuje na základe celkovej štandardnej produkcie podniku. Štandardná produkcia a údaje na jej určenie sa predkladajú Komisii prostredníctvom styčnej agentúry, ktorú určuje každý členský štát v súlade s článkom 7 uvedeného nariadenia alebo orgán, na ktorý sa táto funkcia preniesla.
Komisia vykonala túto právomoc prijatím delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 1198/2014, v ktorom sa uvádza referenčné obdobie pre štandardnú produkciu takto:
Na účely výpočtu štandardnej produkcie pre štatistický prieskum o štruktúre poľnohospodárskych podnikov Únie za rok N referenčné obdobie tvorí päť po sebe nasledujúcich rokov od roku N – 5 do roku N – 1. Štandardná produkcia sa určí na základe priemeru základných údajov vypočítaných za referenčné obdobie stanovené v prvom odseku a vo všeobecnosti sa označuje ako „štandardná produkcia za rok N – 3“. Táto štandardná produkcia za rok N – 3 sa aktualizuje s cieľom zohľadniť hospodárske trendy prinajmenšom vždy vtedy, keď sa vykonáva štatistický prieskum o štruktúre poľnohospodárskych podnikov Únie.
V prílohe I k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) č. 1198/2014 sa nachádza tento prehľad všeobecných a hlavných typov výrobného zamerania a vzťahu medzi nimi:
Všeobecný typ výrobného zamerania
|
Opis
|
Hlavný typ výrobného zamerania
|
Opis
|
1.
|
Špecializované na poľné plodiny
|
15.
|
Špecializované na obilniny, olejnaté a bielkovinové plodiny
|
|
|
16.
|
Hlavné poľné plodiny
|
2.
|
Špecializované na záhradníctvo
|
21.
|
Špecializované na skleníkové záhradníctvo
|
|
|
22.
|
Špecializované na záhradníctvo na voľnom priestranstve
|
|
|
23.
|
Iné záhradníctvo
|
3.
|
Špecializované na trvalé plodiny
|
35.
|
Špecializované na vinohrady
|
|
|
36.
|
Špecializované na ovocie a citrusové ovocie
|
|
|
37.
|
Špecializované na olivy
|
|
|
38.
|
Rôzne trvalé plodiny kombinované
|
4.
|
Špecializované na pasúci sa dobytok
|
45.
|
Špecializované na produkciu mlieka
|
|
|
46.
|
Špecializované na hovädzí dobytok – chov a výkrm
|
|
|
47.
|
Hovädzí dobytok – na mlieko, chov a výkrm kombinované
|
|
|
48.
|
Ovce, kozy a ostatný pasúci sa dobytok
|
5.
|
Špecializované na zvieratá chované zrnom
|
51.
|
Špecializované na ošípané
|
|
|
52.
|
Špecializované na hydinu
|
|
|
53.
|
Rôzne zvieratá chované zrnom kombinované
|
6.
|
Kombinované pestovanie plodín
|
61.
|
Kombinované pestovanie plodín
|
7.
|
Poľnohospodárske podniky so zmiešaným chovom hospodárskych zvierat
|
73.
|
Kombinované chovy, prevažuje pasúci sa dobytok
|
|
|
74.
|
Kombinované chovy zvierat, prevažujú zvieratá chované zrnom
|
8.
|
Zmiešaná rastlinná a živočíšna výroba
|
83.
|
Poľné plodiny – pasúci sa dobytok kombinované
|
|
|
84.
|
Rôzne plodiny a hospodárske zvieratá kombinované
|
9.
|
Neklasifikované hospodárstva
|
90.
|
Neklasifikované hospodárstva
|
Komisia toto delegované nariadenie prijala 1. augusta 2014 a nariadenie nadobudlo účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie 7. novembra 2014. Pokiaľ ide o informačnú sieť poľnohospodárskeho účtovníctva, nariadenie sa uplatňovalo od účtovného roka 2015.
3.e.
Delegovanie právomoci, pokiaľ ide o článok 8 nariadenia (ES) č. 1217/2009 týkajúci sa určenia hlavných skupín účtovných údajov, ktoré sa majú zbierať, a všeobecných pravidiel zberu údajov
Vďaka údajom uvádzaným vo výkazoch poľnohospodárskych podnikov by malo byť možné získať prehľad o faktoroch produkcie podnikov poskytujúcich údaje, posúdiť úroveň príjmu z hospodárenia a vyjadriť technické, ekonomické a sociálne podmienky zapojených podnikov. Na tento účel by sa mali určiť hlavné skupiny účtovných údajov, ktoré sa majú zbierať, a všeobecné pravidlá zberu údajov.
Článkom 8 nariadenia Rady (ES) č. 1217/2009 je Komisia splnomocnená prijímať v súlade s článkom 19a delegované akty týkajúce sa určenia hlavných skupín účtovných údajov, ktoré sa majú zbierať, a všeobecných pravidiel zberu údajov.
Tieto údaje sa vzťahujú na jeden poľnohospodársky podnik a jeden účtovný rok – 12 po sebe nasledujúcich mesiacov – a týkajú sa výhradne daného poľnohospodárskeho podniku. Uvedené údaje sa týkajú poľnohospodárskych činností samotného podniku a iných zárobkových činností priamo spojených s podnikom.
Komisia vykonala túto právomoc prijatím delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 1198/2014, v ktorom sa uvádza, že všeobecné a hlavné typy výrobného zamerania a vzťah medzi nimi sú vymedzené v prílohe I k tomuto nariadeniu. Čo sa týka výkazu poľnohospodárskeho podniku, hlavné skupiny účtovných údajov, ktoré sa majú zhromažďovať, a všeobecné pravidlá zhromažďovania údajov sú uvedené v prílohe II k tomuto nariadeniu.
V prílohe II k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) č. 1198/2014 sa nachádza tento prehľad hlavných kategórií účtovných údajov, ktoré sa majú zbierať do výkazu poľnohospodárskeho podniku a všeobecné pravidlá zberu údajov:
Výkaz poľnohospodárskeho podniku – hlavné kategórie účtovných údajov, ktoré sa majú zbierať
– Všeobecné informácie o poľnohospodárskom podniku, napríklad údaje týkajúce sa jeho zemepisnej polohy, statusu, typu a klasifikácie.
– Spôsob užívania: súhrnné údaje týkajúce sa typu užívania poľnohospodárskej pôdy, ktorú poľnohospodársky podnik využíva.
– Pracovná sila: údaje charakterizujúce pracovnú silu poľnohospodárskeho podniku, ako je počet osôb, ktoré pracujú v poľnohospodárskom podniku, odpracovaný čas a forma pracovného vzťahu.
– Majetok: údaje opisujúce majetok poľnohospodárskeho podniku, rozdelené do kategórií ktoré sa použili pri jeho činnosti počas účtovného roka.
– Kvóty a iné práva: údaje týkajúce sa kvót a iných práv súvisiacich s prevádzkou poľnohospodárskeho podniku v účtovnom roku.
– Záväzky: údaje týkajúce sa záväzkov poľnohospodárskeho podniku v účtovnom roku.
– Daň z pridanej hodnoty: údaje týkajúce sa uplatnenia systému dane z pridanej hodnoty (DPH) na poľnohospodársky podnik.
– Náklady: údaje týkajúce sa nákladov, ktoré sa použili pri činnosti poľnohospodárskeho podniku, ako napríklad špecifické náklady a režijné náklady, na zabezpečenie produkcie v účtovnom roku.
– Rastlinná výroba: podrobné údaje o produkcii a využití plodín v poľnohospodárskom podniku.
– Živočíšna výroba: podrobné údaje o produkcii a využití hospodárskych zvierat v poľnohospodárskom podniku.
– Produkty a služby v oblasti živočíšnej výroby: podrobné údaje o výrobe a využití produktov a služieb v oblasti živočíšnej výroby v poľnohospodárskom podniku.
– Iné zárobkové činnosti priamo súvisiace s poľnohospodárskym podnikom: údaje týkajúce sa všetkých iných činností než poľnohospodárskych prác, ktoré priamo súvisia s poľnohospodárskym podnikom a majú naň ekonomický vplyv a pri ktorých sa využívajú buď zdroje poľnohospodárskeho podniku (pozemky, stavebné objekty, stroje, poľnohospodárske výrobky atď.) alebo jeho produkty.
– Dotácie: podrobné údaje o dotáciách, ktoré poľnohospodársky podnik dostal počas účtovného obdobia.
Výkaz poľnohospodárskeho podniku – všeobecné pravidlá pre zber údajov
a) Účtovné obdobie trvajúce 12 po sebe nasledujúcich mesiacov v zmysle článku 8 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1217/2009 sa končí v období od 31. decembra do 30. júna vrátane.
b) Údaje uvedené vo výkaze poľnohospodárskeho podniku musia pochádzať z účtovných záznamov pozostávajúcich z údajov, ktoré sa systematicky a pravidelne zaznamenávajú počas celého účtovného obdobia.
c) Údaje vo výkaze poľnohospodárskeho podniku by mali byť uvedené vo finančných hodnotách, v eurách alebo v národných menových jednotkách, vo fyzikálnych veličinách hmotnosti, objemu, plochy, počtu, ako aj v iných príslušných jednotkách alebo označeniach.
d) Účtovné údaje sa uvádzajú v peňažnom vyjadrení bez DPH.
e) V rámci účtovných údajov v peňažnom vyjadrení sa nezohľadňujú granty a dotácie, ktoré sa vykazujú osobitne. Za granty a dotácie sa považujú všetky formy priamej pomoci z verejných fondov, ktorých výsledkom je osobitný príjem.
Komisia toto delegované nariadenie prijala 1. augusta 2014 a nariadenie nadobudlo účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie 7. novembra 2014. Pokiaľ ide o informačnú sieť poľnohospodárskeho účtovníctva, nariadenie sa uplatňovalo od účtovného roka 2015.
4.
ZÁVER
Komisia uplatnila svoje delegované právomoci riadne a vyzýva Európsky parlament a Radu, aby túto správu vzali na vedomie.