Alegeți funcționalitățile experimentale pe care doriți să le testați

Acest document este un extras de pe site-ul EUR-Lex

Document 52018DC0056

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE Kvalita benzínu a motorovej nafty, ktoré sa používajú v cestnej doprave v Európskej únii (Rok podávania správ 2016)

    COM/2018/056 final

    V Bruseli6. 2. 2018

    COM(2018) 56 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Kvalita benzínu a motorovej nafty, ktoré sa používajú v cestnej doprave v Európskej únii
    (Rok podávania správ 2016)


    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Kvalita benzínu a motorovej nafty, ktoré sa používajú v cestnej doprave v Európskej únii
    (Rok podávania správ 2016)

    1.    Úvod

    Podľa článku 8 ods. 3 smernice 98/70/ES 1 týkajúcej sa kvality benzínu a naftových palív (ďalej len „smernica o kvalite palív“) sa od členských štátov vyžaduje, aby každoročne informovali o celkových objemoch a kvalite benzínu a motorovej nafty predávaných na používanie v cestnej doprave.

    Táto správa vychádza z údajov, ktoré členské štáty predložili za rok 2016 Európskej environmentálnej agentúre (EEA). Súhrn údajov predložených členskými štátmi, ako aj ich analýza sa uvádzajú v technickej správe EEA č. 24/2017 týkajúcej sa kvality palív v EÚ za rok 2016.

    Členské štáty posudzujú kvalitu palív prostredníctvom systému monitorovania kvality palív (FQMS) 2 . Členské štáty musia každoročne odoberať vzorky palív a analyzovať ich technické vlastnosti s cieľom zabezpečiť ich súlad s požiadavkami smernice o kvalite palív. Limitné hodnoty stanovené v smernici o kvalite palív sa týkajú parametrov, medzi ktoré patria:

    v prípade benzínu: hodnota destilácie, analýza uhľovodíkov, obsah olova, obsah mangánu, oktánové číslo motorovou metódou (MON), obsah kyslíka, oxygenáty, oktánové číslo výskumnou metódou (RON), obsah síry a tlak pár v letnom období;

    v prípade motorovej nafty: cetánové číslo, hustota pri 15 °C, destilácia, obsah metylesterov mastných kyselín (FAME), obsah mangánu, polycyklické aromatické uhľovodíky a obsah síry.

    2.    Prehľad údajov o kvalite palív za rok 2016 v EÚ

    Správy o kvalite palív za rok 2016 predložili všetky členské štáty EÚ, ako aj Nórsko a Island.

    Predaj palív, druhy palív a obsah biozložky v palivách

    V rámci predaja palív v EÚ naďalej dominuje motorová nafta, ktorej podiel predstavoval 71,8 % (257 206 miliónov litrov) predaného paliva, zatiaľ čo podiel benzínu tvoril 28,2 % (100 838 miliónov litrov). Celkový predaj palív sa v porovnaní s rokom 2015 zvýšil o 2,7 %. V roku 2016 sa objem predaja benzínu takmer nezmenil, pričom predaj motorovej nafty vzrástol o 3,8 %.

    Podiel predaja motorovej nafty v priebehu rokov stúpol, a to z úrovne 55,6 % v roku 2001 na úroveň 71,8 % v roku 2016, čo je do istej miery odrazom rastúcej dominancie motorovej nafty v európskom automobilizme v danom období. Motorová nafta sa vo významnej miere využíva vo väčšine z 28 členských štátov EÚ (viac ako 60 % celkového predaja palív) s výnimkou Cypru, Grécka, Malty a Holandska.

    Väčšinu objemu predaja benzínu v roku 2016 tvorili palivá s oktánovým číslom RON 95, ktoré predstavovali 86,3 % celkového predaja benzínu. Palivá s oktánovým číslom RON vyšším ako 95, no nižším ako 98, predstavovali podiel predaja na úrovni 7,6 %. Palivá s oktánovým číslom RON najmenej 98 tvorili v rámci predaja benzínu 5,8 % podiel. Objem predaja palív s oktánovým číslom RON 91 bol zanedbateľný.

    Takmer všetka motorová nafta, ktorá sa predáva v EÚ, obsahuje bionaftu, zatiaľ čo 85 % predávaného benzínu obsahuje bioetanol. 75 % benzínu, ktorý sa predal v EÚ v roku 2016, obsahovalo až 5 objemových % etanolu a 10 % benzínu obsahovalo až 10 objemových % etanolu. 83 % predanej motorovej nafty obsahovalo až 7 % metylesterov mastných kyselín (FAME), pričom v 17 % motorovej nafty bol ich obsah vyšší.

    Súlad predávaných palív s limitmi stanovenými v smernici o kvalite palív

    Päť členských štátov oznámilo úplný súlad v prípade benzínu (Grécko, Litva, Holandsko, Slovinsko a Švédsko) a deväť v prípade motorovej nafty (Bulharsko, Chorvátsko, Fínsko, Nemecko, Írsko, Litva, Malta, Slovinsko a Švédsko). Litva, Slovinsko a Švédsko oznámili úplné dodržiavanie predpisov týkajúcich sa oboch druhov palív. Na druhej strane, jeden členský štát (Belgicko) vykázal v roku 2016 viac ako 100 prípadov nesúladu v súvislosti s benzínom.

    V roku 2016 členské štáty oznámili spolu 507 prípadov nesúladu týkajúcich sa benzínu a 101 prípadov nesúladu týkajúcich sa motorovej nafty. Pokiaľ ide o benzín, medzi najčastejšie parametre, ktoré nespĺňali špecifikácie, patril tlak pár v letnom období (v 14 členských štátoch), RON (v 11 členských štátoch) a MON (v 7 členských štátoch). 14 členských štátov oznámilo prekročenie parametrov týkajúcich sa obsahu aromatických uhľovodíkov, obsahu kyslíka alebo destilácie. Pokiaľ ide o motorovú naftu, medzi najčastejšie parametre, ktoré nespĺňali špecifikácie, patril obsah síry (v 7 členských štátoch) a obsah metylesterov mastných kyselín (FAME) (v 7 členských štátoch).

    Všetky členské štáty opísali opatrenia, ktoré prijali v prípade zistenia nevyhovujúcich vzoriek. Medzi spomínané opatrenia patrilo informovanie príslušných orgánov, začatie vyšetrovania, ukladanie sankcií a pokút alebo opätovný odber vzoriek. V malom počte prípadov nedošlo k podniknutiu žiadnych opatrení, a to v prípade zistenia nevyhovujúcich parametrov, pri ktorých sa zistil len nepatrný odklon od prípustnej odchýlky.

    Preto Komisia nepotrebovala v tejto oblasti začať nové vyšetrovanie.

    (1)

       Smernica Rady 98/70/ES Európskeho parlamentu a Rady týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/12/ES, Ú. v. ES L 350, 28.12.1998, s. 58.

    (2)

         V európskej norme EN 14274 sa uvádzajú informácie o spôsobe zriadenia systému monitorovania kvality palív v závislosti od veľkosti krajiny a použitého štatistického modelu, ako aj usmernenia týkajúce sa určenia minimálneho počtu vzoriek, ktoré sa majú odobrať.

    Sus