EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE4010

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly [COM(2018) 474 final – 2018/0258 (COD)]

EESC 2018/04010

Ú. v. EÚ C 62, 15.2.2019, p. 67–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 62/67


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

[COM(2018) 474 final – 2018/0258 (COD)]

(2019/C 62/11)

Spravodajca:

Antonello PEZZINI

Konzultácia

Európsky parlament, 2. 7. 2018

Rada, 4. 7. 2018

Právny základ

článok 114 ods. 1 a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

 

 

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

2. 10. 2018

Prijaté v pléne

17. 10. 2018

Plenárne zasadnutie č.

538

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

200/0/5

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa domnieva, že v súvislosti s narastajúcimi problémami spojenými s kontrolou vonkajších hraníc Únie je nevyhnutné zaviesť systém, ktorý je schopný skombinovať ochranu jednotlivcov a bezpečnosť hraníc s vytvorením výhodných obchodných spojení s tretími krajinami.

1.2.

Je to jedna z najdôležitejších úloh, na ktoré musí Európska únia reagovať, a EHSV sa domnieva, že balík v oblasti riadenia hraníc, vytvorený pre ďalší viacročný rozpočet EÚ, predstavuje prvý pozitívny krok.

1.3.

EHSV považuje za nevyhnutné zabezpečiť Únii vysokú úroveň kvality a inovácie colného vybavenia s cieľom lepšie chrániť spoločenskú kultúru a sociálne, environmentálne, hospodárske a finančné záujmy členských štátov, a to prostriedkami, ako sú:

boj proti nezákonnému obchodu, ktorý doposiaľ nebol účinný,

zefektívnenie a zjednodušenie právnych postupov v oblasti legálneho obchodu,

zachovanie bezpečnosti vnútorného trhu EÚ,

ochrana životného prostredia a zdravia občanov,

dodržiavanie základných pracovných práv,

ochrana záujmov spotrebiteľov,

optimálne riadenie colných rizík,

výber cla.

1.4.

Výbor okrem toho považuje za rovnako dôležité v súvislosti s novým nástrojom:

zabezpečiť prioritne vybavenie na hraniciach, ktoré sú vystavené väčším tlakom kontrol, ako sú napr. námorné hranice,

urýchliť prácu hodnotiacich tímov, ktoré pôsobia v tejto oblasti (1),

zabezpečiť rovnomerné geografické rozdelenie,

rešpektovať proporcionalitu spojenú s tokom tovaru a osôb v súčinnosti s Fondom pre vnútornú bezpečnosť.

1.5.

Výbor víta úsilie Komisie zlepšiť kontroly na hraniciach EÚ a posilniť potrebné financovanie a nástroje s cieľom zabezpečiť inovačné a kvalitné colné kontroly a podľa možnosti jednotné uplatňovanie colných právnych predpisov úradmi pôsobiacimi na vonkajších hraniciach (2).

1.6.

Výbor považuje financovanie nového nástroja za nedostatočné vzhľadom na ciele, ktoré by sa ním chceli dosiahnuť a ktoré by navyše mali zahŕňať: vybavenie na kontrolu rastlinolekárskej bezpečnosti a nástroje na pokročilú spektrografiu kontajnerov s tovarom (3).

1.7.

Výbor tiež považuje za dôležité zabezpečiť v kratšom časovom horizonte vybavenie hraničným úradom, ktoré sú pod väčším tlakom kontrol, ako sú napríklad námorné hraničné úrady, ktoré by sa mali uprednostniť pri poskytovaní grantov. Bolo by takisto vhodné, aby sa v rámci nového nástroja počítalo s vytvorením rezervy rýchleho zásahu na šírenie nového inovačného vybavenia, s možnosťou súbežného preskúmania zoznamu vybavenia, ktoré už bolo uznané.

1.8.

Výbor požaduje maximálnu transparentnosť v ročných pracovných programoch a mechanizmoch poskytovania grantov (4), ktoré sú riadené priamo Komisiou.

1.9.

EHSV odporúča úzku koordináciu, najmä s programom Colníctvo zameraným na financovanie kompletného súboru infraštruktúry a systémov IT vrátane digitalizácie interakcií medzi obchodnými subjektmi a colnými orgánmi, s programom Európsky horizont a ďalšími vhodnými fondmi.

1.10.

Výbor požaduje predloženie strednodobej správy o vykonávaní a fungovaní nového nástroja spolu s analýzou založenou na kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľoch.

1.11.

Včasné vytvorenie spoločného jazykového základu pre témy, ktoré sa v komunikácii colných úradov často opakujú, podobne, ako je to v oblasti riadenia letovej prevádzky, by uľahčilo dlho očakávané vytvorenie jediného, homogénneho európskeho colného systému.

1.11.1.

EHSV odporúča aktualizovať súbor opatrení týkajúcich sa colného vybavenia s cieľom bezprostredne zohľadniť vývoj internetu vecí, kybernetickú bezpečnosť, digitálnu vysledovateľnosť a čoraz modernejšie technológie, a tak urýchliť ich šírenie a aktualizovanú odbornú prípravu na ich používanie.

1.11.2.

Podobne by bolo vhodné vytvoriť spoločné rámce odbornej prípravy (5) založené na „rámci colných kompetencií EÚ“, ktorý sa zameriava na harmonizáciu a zvyšovanie výkonnostných noriem colných orgánov v celej EÚ.

1.11.3.

Medzitým je dôležité stanoviť spoločné normy a protokoly, prostredníctvom prípadného mandátu zvereného európskym normalizačným orgánom, ktoré doplnia materiál a vybavenie financované z dotácií a určené pre colné orgány.

2.   Úvod

2.1.

V budúcom rozpočte na roky 2021 – 2027 Komisia navrhuje strojnásobiť prostriedky na riadenie hraníc Európskej únie: prostriedky na posilnenie hraníc, zlepšenie mobility tovarov, služieb a ľudí vrátane migrantov. Podľa návrhu exekutívy EÚ by sa mal rozpočet zvýšiť z 13 miliárd EUR na 34,9 miliardy EUR.

2.2.

Komisia má v úmysle vytvoriť nový samostatný Fond pre integrované riadenie hraníc. Európska agentúra pre pobrežnú a pohraničnú stráž (Frontex) bude dodatočne posilnená novým stálym zborom v počte približne 10 000 členov stráže a dodatočnými finančnými prostriedkami na zlepšenie colnej kontroly a posilnenie vybavenia na kontrolu. Vytvorí sa nový Fond pre integrované riadenie hraníc (IBMF), ktorý bude mať hodnotu viac ako 9,3 miliardy EUR.

2.2.1.

Tieto investície sa použijú na: posilnenie agentúry Frontex; vykonávanie systematických kontrol na hraniciach; zavedenie nových rozsiahlych a interoperabilných informačných systémov a spustenie budúceho systému, ktorý bude regulovať vstup a výstup na hraniciach.

2.3.

Nový fond IBMF by zahŕňal tri odlišné nástroje: prvým je nástroj na „integrované riadenie hraníc a víz“; druhým, s rozpočtom 1,3 miliardy EUR na obdobie 2021 – 2027, je nástroj na „vybavenie na colnú kontrolu“, ktorý by mal prispieť k vykonávaniu primeraných a ekvivalentných colných kontrol rôznymi hraničnými úradmi.

2.3.1.

Tento druhý fond je zameraný na nákup vybavenia na moderné a spoľahlivé colné kontroly, jeho údržbu a modernizáciu.

2.4.

Po 50 rokoch od 1. júla 1968, keď colná únia nadobudla účinnosť, sa potvrdzuje ako nenahraditeľný pilier jednotného trhu, ktorý chráni hranice EÚ a chráni jej občanov pred zakázaným a nebezpečným tovarom, ako sú zbrane a drogy, a pred falšovaným tovarom, čím sa ďalej podporuje trvalý rast podielu na svetovom obchode: v roku 2017 colné úrady EÚ spracovali 16 % svetového obchodu.

2.5.

Na zabezpečenie hladkého fungovania colnej únie používajú členské štáty EÚ spoločný súbor pravidiel založený na colnom kódexe Únie. Tento kódex bol prijatý v roku 2013 a uplatňuje sa od roku 2016 vo všetkých členských štátoch EÚ. Od roku 2016 kódex predstavuje nový právny rámec na riadenie dovozu, vývozu, prepravy a skladovania tovarov prechádzajúcich cez colné územie a tretie krajiny.

2.5.1.

Colné orgány okrem toho uplatňujú viac ako 60 legislatívnych predpisov, ktoré sa netýkajú výlučne cla, ale okrem iného:

tovaru s dvojakým využitím, na civilné, ako aj na vojenské účely,

strelných zbraní,

prekurzorov drog,

pohybu peňažnej hotovosti,

práv duševného vlastníctva,

verejného zdravia,

bezpečnosti výrobkov,

ochrany spotrebiteľov,

ochrany voľne žijúcich druhov,

ochrany životného prostredia.

2.6.

EHSV vždy hlásal, že „účinná colná únia je nevyhnutným predpokladom procesu európskej integrácie, a má zabezpečiť […] bezpečný a transparentný voľný pohyb tovaru a maximálnu možnú ochranu spotrebiteľov a životného prostredia, ako aj účinný boj proti daňovým únikom a falšovaniu, a to jednotne, na celom území Únie“ (6).

2.7.

Výbor tiež zdôraznil, že je potrebné a dôležité „zaviesť opatrenia zamerané na modernizáciu, ktorá zahŕňa zjednodušenie colných právnych predpisov a dokončenie elektronických colných systémov, s cieľom zjednodušiť obchodné praktiky a posilniť koordináciu preventívnych a sankčných opatrení“ (7).

2.8.

Európska rada už v roku 2012 vyjadrila svoj názor (8) na potrebu zlepšiť vnútorné riadenie colnej únie a vhodnosť spolupráce s inými agentúrami a so súkromným sektorom s cieľom poskytnúť najlepšie služby prevádzkovateľom a vo svojich záveroch z júna 2014 Rada odporúča, aby sa hodnotenie výkonnosti zlepšilo vymedzením niektorých sektorov, a požaduje vytvorenie vhodných kľúčových ukazovateľov výkonnosti.

2.9.

Rada vo svojich záveroch o financovaní colných kontrol z 23. marca 2017 vyzvala Komisiu, aby „zhodnotila možnosť financovania potrieb technického vybavenia z budúcich programov financovania Komisie a aby zlepšila koordináciu a posilnila spoluprácu medzi colnými orgánmi a inými orgánmi presadzovania práva na účely financovania“.

2.10.

Európsky parlament vo svojom uznesení zo 7. apríla 2017 (9) zdôraznil, že „efektívnosť colných postupov má zásadný význam nielen pre uľahčenie obchodu, ale aj pre efektívne a účelné presadzovanie práva, pokiaľ ide o falšovanie a pašovanie tovaru podliehajúceho spotrebnej dani vstupujúceho do EÚ,“ a že „colné služby sa musia rozhodovať medzi uprednostnením bezpečného pohybu tovaru, a teda ochrany spotrebiteľov v EÚ, a vykonávania ustanovení obchodných dohôd“.

3.   Návrh Komisie

3.1.

Nariadením sa navrhuje nový finančný nástroj na vybavenie na colnú kontrolu ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc (IBMF) v rámci rozpočtovej položky „Migrácia a riadenie hraníc“ s cieľom poskytnúť členským štátom zvýšenú podporu, aby sa zabezpečila rovnocennosť pri presadzovaní colných kontrol v celej colnej únii odstránením nerovnováh medzi colnými úradmi v rôznych členských štátoch.

3.2.

Novým nástrojom financovania s rozpočtom 1,3 miliardy EUR na roky 2021 až 2027 sa má pokryť colné vybavenie pre štyri typy hraníc (pozemné, námorné, vzdušné (10) hranice a poštové uzly).

3.3.

Financovanie bude k dispozícii všetkým členským štátom a posúdia sa potreby každého druhu hraníc. Tím expertov z východnej a juhovýchodnej pozemnej colnej hranice (CELBET), ktorý spája 11 členských štátov zodpovedných za pozemné hranice EÚ, už začal pracovať v tomto sektore, zatiaľ čo na iných typoch hraníc sa čoskoro začnú vykonávať činnosti, aby sa mohli posúdiť potreby členských štátov a aby sa finančné prostriedky mohli prideliť krátko po nadobudnutí účinnosti tohto nástroja v roku 2021 pre 27 členských štátov (11).

3.4.

Stanovené ciele by mali viesť k väčšej koordinácii a právnej istote, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti s centralizovaným prístupom prostredníctvom priameho riadenia: členským štátom sa poskytnú granty až do výšky 80 % oprávnených nákladov na podporu nákupu, údržby a vývoja vybavenia na colnú kontrolu v súlade s vopred stanovenými normami podľa typu hraníc.

3.5.

Tento nástroj je úzko prepojený s novým programom Colníctvo (12), pričom sa využijú jeho nástroje spolupráce na zhodnotenie potrieb z hľadiska inovačného vybavenia na colnú kontrolu a prípadne potrieb spoločnej (13) odbornej prípravy pre pracovníkov colných orgánov na lepšie využitie tohto vybavenia.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1.

EHSV je pevne presvedčený o tom, že v súvislosti s rastúcimi výzvami v oblasti kontroly vonkajších hraníc Únie je nevyhnutné zaviesť účinný systém, ktorý dokáže kombinovať ochranu jednotlivcov, sociálne trhové hospodárstvo, bezpečnosť udržateľnej výroby a obchodu medzi členskými štátmi a obchodu s tretími krajinami.

4.2.

Výbor víta úsilie Európskej komisie o posilnenie finančných prostriedkov a intervenčných nástrojov s cieľom posilniť kontroly na vonkajších hraniciach a zabezpečiť inovačné a kvalitné colné kontroly v kontexte posilňovania colnej únie.

4.3.

EHSV sa však domnieva, že rozpočet vyčlenený na nový nástroj vo výške 1,3 miliardy EUR, ktorý predstavuje približne 186 miliónov EUR ročne, čiže menej ako tridsatinu z prostriedkov vyčlenených na roky 2021 – 2027 na všeobecné úlohy v oblasti hraníc a migrácie vo výške 34,9 miliardy EUR, je úplne nedostatočný.

4.4.

Výbor tiež považuje za dôležité:

zabezpečiť prioritne vybavenie na hraniciach, ktoré sú vystavené väčším tlakom kontrol, ako sú napr. námorné hranice,

urýchliť prácu hodnotiacich tímov, ktoré pôsobia v tejto oblasti (14),

zaručiť spravodlivé geografické rozdelenie,

rešpektovať proporcionalitu, spojenú s tokom tovaru a osôb, a to komplementárne s Fondom pre vnútornú bezpečnosť.

4.4.1.

EHSV považuje za nevyhnutné zabezpečiť úroveň kvality a inovácie colného vybavenia s cieľom zabezpečiť lepšiu ochranu sociálnej kultúry a hospodárskych a finančných záujmov Únie a jej členských štátov prostredníctvom:

boja proti nezákonnému obchodu, ktorý doposiaľ nebol účinný (15),

zefektívnenia a zjednodušenia postupov spojených s legálnym obchodom,

zaistenia bezpečnosti vnútorného trhu EÚ,

ochrany životného prostredia a zdravia občanov,

dodržiavania základných pracovných práv,

ochrany spotrebiteľa,

riadenia rizík,

výberu cla.

4.5.

Výbor požaduje, aby sa v čo najväčšej miere zabezpečilo šírenie informácií o ročných pracovných programoch a plánovaných opatreniach, ako aj o mechanizmoch poskytovania grantov, ktoré riadi Komisia, v snahe podporiť spoločný nákup vybavenia, ktoré musí byť inovatívne (16).

4.6.

EHSV odporúča úzku koordináciu s programom Colníctvo zameraným na financovanie infraštruktúr a systémov IT vrátane digitalizácie interakcií medzi obchodnými subjektmi a colnými orgánmi, ako aj s programom Európsky horizont, užitočným na identifikáciu inovačných techník v oblasti colnej kontroly.

5.   Konkrétne pripomienky

5.1.

Vzhľadom na to, že každý rok sa prepraví viac ako 200 miliónov TEU (17), t. j. viac ako 10 miliónov kontajnerov, je veľmi ťažké vykonávať dôkladné kontroly na mnohých pozemných a námorných hraniciach. Bolo by preto vhodné vykonať kontroly počas cesty, prostredníctvom kontroly materiálov štruktúry kontajnera (18), ktoré by sa mohli preskúmať prostredníctvom bezpilotných lietadiel alebo prostredníctvom systému Galileo.

5.2.

Bolo by vhodné aktualizovať Ženevský dohovor z roku 1972 a normy ISO 1967, zavedené pred prudkými zmenami, ktoré nastali v XXI. storočí, z dôvodu globalizácie a nárastom – dnes už znepokojivého – problému falšovania (19).

5.3.

Mal by sa bezodkladne aktualizovať súbor opatrení týkajúci sa colného vybavenia – nástroje vybavenia – s cieľom bezprostredne zohľadniť vývoj internetu vecí, kybernetickú bezpečnosť, digitálnu vysledovateľnosť a čoraz modernejšie technológie, a tak urýchliť ich šírenie a aktualizovanú odbornú prípravu na ich používanie prostredníctvom European Union Customs Competency Framework (EU Customs CFW) (20). V tejto súvislosti je dôležité, aby sa v rámci nového nástroja finančnej podpory počítalo s vytvorením rezervy rýchleho zásahu na šírenie inovačného vybavenia a aby sa súbežne preskúmal zoznam vybavenia, ktoré už bolo uznané.

V Bruseli 17. októbra 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Luca JAHIER


(1)  V súčasnosti sa len v prípade 11 členských štátov na východnej a juhovýchodnej vonkajšej pozemnej hranici vypracoval potrebný zoznam vybavenia a typov zásahov a identifikovali normy navrhnuté pre každú kategóriu.

(2)  Ide o 2 140 colných úradov, pozri https://ec.europa.eu/info/publications/annual-activity-report-2016-taxation-and-customs-union_sk.

(3)  Je to veľmi užitočné na kontrolu obsahu veľkého počtu kontajnerov.

(4)  Bez ohľadu na nariadenie o rozpočtových pravidlách sa granty udeľujú členským štátom, ktoré sa stávajú vlastníkmi materiálu; článok 7, článok 10 ods. 2, článok 195 písm. f), článok 197 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018.

(5)  The European Union Customs Competency Framework (EU Customs CFW) aims at harmonising and raising customs performance standards throughout the EU. © Európska únia, 2015. Rámec colných kompetencií EÚ, ktorý prezentuje zložky kompetenčného rámca pre oblasť colníctva a načrtáva prístup použitý na stanovenie týchto kompetencií. Vysvetľuje aj rozhodnutia prijaté v súvislosti s výberom konkrétnych kompetencií v každom oddiele, pričom sa zameriava najmä na kritériá použité na vymedzenie zoznamu operačných kompetencií (napr. odkaz na Colný kódex Únie, súvis s kompetenciami „na pracovisku“ a zameranie na budúcnosť).

(6)  Ú. v. EÚ C 229, 31.7.2012, s. 68.

(7)  Pozri poznámku pod čiarou č. 6.

(8)  Pozri Ú. v. EÚ C 80, 19.3.2013, s. 11.

(9)  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A8-2017-0162+0+DOC+XML+V0//SK

(10)  V EÚ sa nachádza približne 400 civilných letísk.

(11)  Návrh sa predkladá Únii s 27 členskými štátmi v súlade s oznámením Spojeného kráľovstva o zámere vystúpiť z Európskej únie a Euratomu.

(12)  Pozri COM(2018) 442 final, ku ktorému EHSV vypracoval stanovisko INT/860, pozri stranu 45 tohto úradného vestníka.

(13)  Pozri rozšírenie programu „Pracovné návštevy“.

(14)  V súčasnosti sa len v prípade 11 členských štátov na východnej a juhovýchodnej vonkajšej pozemnej hranici vypracoval potrebný zoznam vybavenia a typov zásahov a identifikovali normy navrhnuté pre každú kategóriu.

(15)  V roku 2017 bolo zabavených 31,4 miliónov kusov v hodnote 582 miliónov EUR. 25 % predstavovali falšované potraviny, 11 % hračky a 8 % cigarety (zdroj: Európska komisia).

(16)  COM(2018) 178 final, Správa Komisie o stratégii pre colné informačné technológie.

(17)  TEU (Twenty-foot Equivalent Unit), 1 TEU zodpovedá 20 stopám, t. j. 28 tonám a 40 m3.

(18)  V súčasnosti už majú mnohé kontajnery konštrukcie z dreva alebo iných materiálov.

(19)  Ú. v. EÚ C 345, 13.10.2017, s. 25.

(20)  Pozri poznámku pod čiarou č. 6.


Top