Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017SC0008

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE DODATOČNÉHO POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami z vystavenia účinkom karcinogénov alebo mutagénov pri práci

    SWD/2017/08 final - 2017/04 (COD)

    V Bruseli10. 1. 2017

    SWD(2017) 8 final

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

    ZHRNUTIE DODATOČNÉHO POSÚDENIA VPLYVU

    Sprievodný dokument

    Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady,

    ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami z vystavenia účinkom karcinogénov alebo mutagénov pri práci

    {COM(2017) 11 final}
    {SWD(2017) 7 final}


    Súhrnný prehľad

    Posúdenie vplyvu ďalšieho návrhu na zmenu príloh k smernici o karcinogénoch a mutagénoch

    A. Potreba konať

    Prečo? Aký problém sa rieši?

    Vystavenie účinkom určitých chemických faktorov na pracovisku môže spôsobiť rakovinu, ktorá je v EÚ najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich so zamestnaním. Každú hodinu v EÚ-28 zomrie na rakovinu 7 – 12 ľudí v dôsledku vystavenia karcinogénnym látkam pri práci v minulosti. Na ochranu pracovníkov pred týmito rizikami prijala EÚ smernicu o karcinogénoch a mutagénoch (Carcinogens and Mutagens Directive – CMD), v ktorej sa stanovujú kroky na elimináciu alebo obmedzenie vystavenia účinkom karcinogénnych chemických faktorov a ktorá zahŕňa hodnoty expozičných limitov v pracovnom prostredí (occupational exposure limit – OEL). Smernicu CMD je však potrebné aktualizovať. Komisia uskutočnila vedecké a ekonomické hodnotenie 25 prioritných chemických faktorov, ktorým je v EÚ vystavených zhruba 20 miliónov pracovníkov. Z uvedených faktorov bolo 13 faktorov uvedených v skoršom návrhu Komisie [COM(2016) 248] a v sprievodnom posúdení vplyvu [SWD(2016) 152]. V tomto dodatočnom posúdení vplyvu sa uplatňuje rovnaká metodika pre zvyšné látky.

    Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

    Táto iniciatíva má tri konkrétne ciele:

    naďalej zlepšovať ochranu pred vystavením chemickým karcinogénom pri práci v Európskej únii;

    zvýšiť účinnosť rámca EÚ jeho aktualizáciou na základe vedeckých poznatkov;

    zabezpečiť väčšiu jednoznačnosť, uľahčiť vykonávanie, a prispieť k vytváraniu rovnakých podmienok pre hospodárske subjekty znížením rozdielov úrovní vnútroštátnej ochrany.

    Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? 

    Dodržiavanie a presadzovanie ustanovení CMD, a teda ochranu pracovníkov možno uľahčiť a zlepšiť určením karcinogénov v pracovnom prostredí ako látok, ktoré vznikajú v priebehu procesov, a ich zaradením do prílohy I k smernici, ako aj revíziou existujúcich alebo zavedením nových OEL v prílohe III k uvedenej smernici. Zabezpečením primeraných spoločných definícií látok, ktoré vznikajú v priebehu procesov, znižovaním existujúcich vnútroštátnych OEL a odstraňovaním medzier, pokiaľ ide o neexistujúce OEL, môžu opatrenia EÚ prispieť k ďalšiemu zvýšeniu minimálneho základu ochrany pre všetkých pracovníkov EÚ pred rizikami vyplývajúcimi z vystavenia účinkom karcinogénov pri práci. Konkurenčné rozdiely medzi podnikmi nachádzajúcimi sa v členských štátoch s rôznymi vnútroštátnymi limitnými hodnotami možno znížiť zavedením jasných konkrétnych minimálnych požiadaviek na ochranu pracovníkov vo forme limitných hodnôt pre tieto faktory platných pre celú EÚ. Tieto obavy nemožno vyriešiť len opatreniami členských štátov, a preto sa opatrenia na úrovni EÚ javia ako nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa a v súlade s článkom 5 ods. 3 ZEÚ.

    B. Riešenia

    Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo?

    Pokiaľ ide o dotknuté karcinogény, bolo identifikovaných a zavrhnutých niekoľko možností. Zakázať ich v pracovnom prostredí bolo považované za neprimerané a spoliehaním sa na nelegislatívne usmernenia alebo samoreguláciu by nebolo možné významne prispieť k vyriešeniu zistených problémov. Návrhy legislatívnych možností s ohľadom na sedem z 12 karcinogénov (OEL v prílohe III a/alebo zaradenie do prílohy I) boli založené na výsledkoch diskusií vedcov, zamestnávateľov, zamestnancov a zástupcov členských štátov. Pri väčšine karcinogénov boli analyzované prísnejšie i menej prísne možnosti. Zvolené možnosti sa považujú za doplnkové a v niekoľkých prípadoch predstavujú pre existujúce opatrenia REACH pridanú hodnotu. Právnu istotu pre zainteresované strany možno najlepšie dosiahnuť prostredníctvom jasného zoznamu chemických faktorov podľa smernice CMD spolu s OEL, ktorými sa umožní riadenie rizík súvisiacich s vystavením účinkom chemických karcinogénov.

    Pokiaľ ide o päť zostávajúcich karcinogénov [výfukové plyny z dieselových motorov, prach a výpary zo spracúvania kaučuku, berýlium a anorganické zlúčeniny berýlia, 4,4'-metylénbis(2-chlóranilín)(MOCA) a hexachlórbenzén], opatrenia prostredníctvom zmeny CMD sa v tejto fáze zadržiavajú v dôsledku právnych aspektov alebo absencie dohodnutej pozície v rámci Poradného výboru pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.

    Kto podporuje ktorú možnosť? 

    Sociálni partneri a členské štáty zastúpené v Poradnom výbore pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podporujú všetky zvolené možností. V prípade odlišných stanovísk presadzovali zamestnanci vo všeobecnosti opatrenia s lepšou „ochranou“ a zamestnávatelia „menej zaťažujúce“ opatrenia. So zvažovaným zaradením výfukových plynov z dieselových motorov, ako aj prachu a výparov zo spracúvania kaučuku ako karcinogénov v pracovnom prostredí, ktoré vznikajú v priebehu procesov, sociálni partneri úplne nesúhlasili, v dôsledku čoho nie je v tejto fáze v súvislosti s týmito látkami navrhované žiadne opatrenie.

    C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti

    Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

    Medzi výhody uprednostňovanej možnosti politiky budú patriť zvýšenie ochrany asi 4 miliónov pracovníkov a zrozumiteľnosti predpisov pre zamestnávateľov a presadzovateľov práva. Očakáva sa ďalšie zníženie počtu prípadov rakoviny a úmrtí súvisiacich so zamestnaním, menej prípadov zníženia kvality života pracovníkov a ich rodín, ako aj priame a nepriame úspory nákladov na zdravotnú starostlivosť jednotlivcov. Systémy sociálneho zabezpečenia budú profitovať zo zníženia nákladov na liečbu rakoviny, ako aj zo znížených výdavkov na súvisiace prípady nečinnosti/predčasného odchodu do dôchodku a na vyplácanie náhrad za choroby z povolania. Pre zamestnávateľov bude pravdepodobne prínosom nižší počet absencií a strát produktivity. Štúdiou vykonanou v mene Komisie sa preukázalo, že hlavný prínos sa očakáva od zaradenia „minerálnych olejov ako použitých motorových olejov“ do zoznamu CMD s „látkami, ktoré vznikajú v priebehu procesov“, čím by sa zachránilo 880 životov, bolo by o 90 000 menej prípadov rakoviny, pričom celkový peňažne vyjadrený zdravotný prínos súvisiaci s úsporou zdravotných nákladov počas 50 rokov je vyčíslený na 0,3 až 1,6 mld. EUR. Od stanovenia inhalačného a dermálneho expozičného limitu v pracovnom prostredí (OEL) pre trichlóretylén sa očakáva záchrana 390 životov a peňažne vyjadrený zdravotný prínos vo výške 118 – 430 mil. EUR.

    Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne na hlavné možnosti, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

    V prípade niektorých karcinogénov bude mať uprednostňovaná možnosť vplyv na prevádzkové náklady podnikov, ktoré budú musieť zaviesť dodatočné ochranné a preventívne opatrenia. To bude platiť najmä pre trichlóretylén a minerálne oleje ako použité motorové oleje, v prípade ktorých sa celkové náklady priemyslu na zvolenú možnosť do roku 2069 odhadujú v rozmedzí 154 – 257 mil. EUR v prípade trichlóretylénu a 46 – 918 mil. EUR v prípade minerálnych olejov ako použitých motorových olejov. Balík uprednostňovaných možností nebude predstavovať žiadne dodatočné informačné povinnosti ani nebude viesť k zvýšeniu administratívneho zaťaženia podnikov a pravdepodobne sa ním nevytvoria nijaké významné environmentálne náklady.

    Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

    Podniky by mali profitovať zo zvýšenej zrozumiteľnosti. Neočakáva žiadny vplyv na podniky nachádzajúce sa v členských štátoch, v ktorých sú vnútroštátne OEL buď rovnaké alebo nižšie (prísnejšie) než navrhované hodnoty. Pre malé a stredné podniky, ktoré nie sú vyňaté z povinností podľa smernice CMD, sa neplánujú žiadne menej prísne režimy, pretože by to viedlo k rôznej úrovni ochrany pracovníkov v závislosti od veľkosti podniku.
    Najvýraznejšie náklady spojené so zvolenými možnosťami súvisia s investíciami do uzavretých systémov na používanie trichlóretylénu, kde sú SME v porovnaní s väčšími podnikmi zraniteľné, pokiaľ ide o požiadavky na kapitálové náklady. Vzhľadom na podmienky smernice EÚ o emisiách z rozpúšťadiel (1999/13/ES), na chartu zodpovedného používania chlórovaných organických rozpúšťadiel, ktorú prijalo dobrovoľné združenie európskych výrobcov chlórovaných organických rozpúšťadiel, a na autorizáciu podľa nariadenia REACH sa však predpokladá, že už došlo k investovaniu do uzavretých systémov. Podniky by mohli používať alternatívnu látku alebo zvýšiť ceny, aby predišli nákladom na uzavretý systém. Desať členských štátov má v súčasnosti zavedené rovnocenné vnútroštátne OEL na rovnakej alebo nižšej úrovni v porovnaní s navrhovanou hodnotou pre trichlóretylén, z čoho vyplýva, že príslušné sektory by mali byť schopné absorbovať tieto dodatočné náklady.

    Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu?

    Zatiaľ čo v súčasnej situácii znášajú podstatné hospodárske náklady pracovníci v dôsledku svojho vystavenia účinkom nebezpečných látok, balíkom uprednostňovaných možností sa takisto zmierni sprievodný efekt finančných strát pre systémy sociálneho zabezpečenia členských štátov. Administratívne náklady verejných správ a ich náklady na presadzovanie predpisov sa budú líšiť v závislosti od súčasného stavu každého chemického faktora v jednotlivých členských štátoch, neočakáva sa však, že budú významné. Okrem toho sa očakáva úspora nákladov, keďže stanovením OEL platných pre celú EÚ sa obmedzí potreba vykonávať vedeckú analýzu v jednotlivých členských štátoch samostatne.

    Očakávajú sa iné významné vplyvy?

    Vykonávanie balíka uprednostňovaných možností by malo mať priaznivý vplyv na hospodársku súťaž v rámci vnútorného trhu, a tým by sa malo prispieť k zníženiu konkurenčných rozdielov medzi podnikmi nachádzajúcimi sa v členských štátoch s rôznymi vnútroštátnymi úrovňami ochrany, k uľahčeniu dodržiavania a presadzovania predpisov, čo bude mať za následok zlepšenie životných a pracovných podmienok a zvýšenie efektívnosti podnikov a vnútroštátnych systémov sociálneho zabezpečenia. Zvolená možnosť by nemala mať výrazný vplyv na vonkajšiu konkurencieschopnosť podnikov EÚ. Vo väčšine prípadov možno zvolené možnosti zaradiť do nižšej oblasti rovnocenných opatrení stanovených v krajinách mimo EÚ, čo naznačuje, že tieto opatrenia sú dosiahnuteľné, predstavujú dostupné osvedčené postupy a zároveň sú ambiciózne s cieľom stanoviť medzinárodne vysoké normy ochrany pracovníkov. Vplyv na základné práva je pozitívny, najmä pokiaľ ide o článok 2 (právo na život) a článok 31 (právo na spravodlivé a primerané pracovné podmienky, ktoré zohľadňujú zdravie, bezpečnosť a dôstojnosť pracovníkov).

    D. Nadväzujúce opatrenia

    Kedy sa táto politika preskúma?

    Účinnosť navrhovanej revízie smernice CMD by sa ukázala pri hodnotenia rámca EÚ pre oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), ako sa stanovuje v článku 17a smernice 89/391/EHS.

    Ďalším následným hodnotením (2012 – 2017) by sa vymedzili základné hodnoty (referenčné) a hodnotenie praktického vykonávania navrhovaných zmien by mohlo byť založené na nasledujúcom období (2017 – 2022).

    Top