Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0263

    Návrh ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa stanovuje zjednodušený postup na stanovenie pozícií Únie v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy

    COM/2017/0263 final - 2017/0108 (NLE)

    V Bruseli1. 6. 2017

    COM(2017) 263 final

    2017/0108(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa stanovuje zjednodušený postup na stanovenie pozícií Únie v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Platnosť Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2005 1 , ktorá uplynula 31. decembra 2014, bola predĺžená do 31. decembra 2015. Podľa jeho článku 47 ods. 3 zostala v platnosti až do nadobudnutia platnosti novej dohody.

    Rada 19. novembra 2013 poverila Komisiu, aby začala rokovania v mene Únie s cieľom uzavrieť novú medzinárodnú dohodu o olivovom oleji a stolových olivách.

    V rámci Konferencie Organizácie Spojených národov zvolanej na prerokovanie dohody nahrádzajúcej Medzinárodnú dohodu o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2005, ktorá sa uskutočnila v Paláci národov v Ženeve 5. – 9. októbra 2015, zástupcovia 24 členských štátov Konferencie Organizácie Spojených národov o obchode a rozvoji (UNCTAD) a dvoch medzivládnych organizácií vypracovali znenie novej dohody.

    Znenie dohody, ktoré bolo prerokované na zasadnutí pracovnej skupiny pre komodity (PROBA) pri Rade, je v súlade so smernicami na rokovania, ktoré prijala Rada.

    V súlade s rozhodnutím Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 2 bola Medzinárodná dohoda o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 podpísaná v mene Únie 28. novembra 2016 v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku s výhradou jej uzavretia k neskoršiemu dátumu.

    Nová dohoda nadobudla platnosť na dočasnom základe 1. januára 2017 v súlade s jej článkom 31 ods. 2 a bola schválená rozhodnutím Rady [2017/…] 3 .

    Podľa článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie platí, že pozícia, ktorá sa má v rámci orgánov vytvorených medzinárodnou dohodou prijať v mene Únie, keď sú tieto orgány vyzvané prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich ich inštitucionálny rámec, sa musí prijať rozhodnutím Rady na návrh Komisie.

    Dohodou sa zriaďuje rozhodovací orgán nazývaný „Rada členov“, ktorý vykonáva všetky právomoci a plní všetky funkcie potrebné na dosiahnutie cieľov danej dohody. S cieľom uľahčiť Rade členov prijímanie rozhodnutí a zabezpečiť efektívne fungovanie dohody by sa mali určiť všeobecné zásady, ktorými sa bude riadiť pozícia Únie, ako aj zjednodušený vnútorný postup na určenie pozície Únie v Rade členov, pokiaľ ide o určité rozhodnutia, ktoré majú právne účinky a nemenia inštitucionálny rámec dohody. 

    2.NÁVRH

    Komisia preto navrhuje, aby Rada stanovila zjednodušený postup, ktorý umožní Komisii spresniť niektoré pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v Rade členov, pokiaľ ide o určité rozhodnutia, ktoré majú právne účinky a nemenia inštitucionálny rámec dohody. Podmienky, ktoré treba splniť, a postup, ktorý má Komisia dodržiavať, sú stanovené v prílohe. Stanoviská Únie týkajúce sa rozhodnutí Rady členov, ktoré majú právne účinky a v prípade ktorých sa v prílohe nestanovuje uplatnenie zjednodušeného postupu, vypracuje Rada Európskej únie.

    3.VPLYV NA ROZPOČET

    Tento návrh zjednodušeného postupu nemá žiadny vplyv na rozpočet.

    2017/0108 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY,

    ktorým sa stanovuje zjednodušený postup na stanovenie pozícií Únie v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 v spojení s jej článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Rada 19. novembra 2013 poverila Komisiu, aby začala rokovania v mene Únie s cieľom uzavrieť novú medzinárodnú dohodu o olivovom oleji a stolových olivách 4 .

    (2)Znenie novej medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách prijali 9. októbra 2015 zástupcovia 24 členských štátov Konferencie Organizácie Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD) a dvoch medzivládnych organizácií v rámci konferencie Organizácie Spojených národov pre rokovanie o dohode, ktorá má nahradiť Medzinárodnú dohodu o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2005.

    (3)V súlade s rozhodnutím Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 5 bola Medzinárodná dohoda o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (ďalej len „dohoda“) podpísaná v mene Únie 28. novembra 2016 v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku s výhradou jej uzavretia k neskoršiemu dátumu.

    (4)Dohoda nadobudla platnosť na dočasnom základe 1. januára 2017 v súlade s jej článkom 31 ods. 2 a bola schválená rozhodnutím Rady (EÚ) [2017/…] 6 .

    (5)S cieľom uľahčiť Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy (ďalej len „Rada členov“) prijímanie rozhodnutí a zabezpečiť efektívne fungovanie dohody by sa mali určiť všeobecné zásady, ktorými sa bude riadiť pozícia Únie, ako aj zjednodušený vnútorný postup na spresnenie pozície Únie v Rade členov, pokiaľ ide o určité rozhodnutia, ktoré majú právne účinky a nemenia inštitucionálny rámec dohody. 

    (6)S cieľom využívať odborné znalosti členských štátov a zabezpečiť čo najväčší súlad medzi rozhodnutiami Rady členov a pravidlami Únie, ktoré sa budú prijímať delegovaným alebo vykonávacím aktom na základe rozhodnutí Rady členov, Komisii by v rámci zjednodušeného postupu mali pomáhať zástupcovia členských štátov, ktorí by mali byť informovaní od začiatku príprav o pozíciách, ktoré zamýšľa prijať v mene Únie. Pokiaľ ide o normy uplatniteľné v medzinárodnom obchode s olivovým olejom alebo so stolovými olivami a značku medzinárodnej záruky zabezpečujúcu dodržiavanie medzinárodných noriem Medzinárodnej rady pre olivy, malo by sa stanoviť, že ak počet členských štátov, ktorý zodpovedá blokujúcej menšine stanovenej v článku 238 ods. 3 písm. a) druhom pododseku zmluvy, nesúhlasí s plánovanou pozíciou Komisie, zjednodušený postup sa neuplatní. V takom prípade by Komisia mala predložiť návrh rozhodnutia Rade v súlade s článkom 218 ods. 9 zmluvy,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Ak sa Rada členov zriadená dohodou vyzve, aby prijala rozhodnutia o otázkach uvedených v bodoch 2 a 3 časti A prílohy , pozícia Únie sa určí podľa všeobecných zásad uvedených v časti A prílohy a Komisia ju spresní v súlade s postupom a podmienkami uvedenými v časti B prílohy.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    Uplatňuje sa do 31. decembra 2026.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1) Ú. v. EÚ L 302, 19.11.2005, s. 47.
    (2) Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (Ú. v. EÚ L 193, 28.10.2016, s. 2).
    (3) Rozhodnutie Rady […/2017] z […] o uzavretí Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 [Ú. v. EÚ….].
    (4) COM(2013) 646 final z 19. 9. 2013.
    (5) Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1892 z 10. októbra 2016 o podpise v mene Európskej únie a predbežnom vykonávaní Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 (Ú. v. EÚ L 293, 28.10.2016, s. 2).
    (6) Rozhodnutie Rady (EÚ) […/2017] z […] o uzavretí Medzinárodnej dohody o olivovom oleji a stolových olivách z roku 2015 [Ú. v. EÚ….].
    Top

    V Bruseli1. 6. 2017

    COM(2017) 263 final

    PRÍLOHA

    k

    návrhu

    Rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje zjednodušený postup na stanovenie pozícií Únie v Rade členov Medzinárodnej rady pre olivy


    PRÍLOHA

    A) Všeobecné zásady upravujúce pozíciu Únie o návrhoch rozhodnutí Rady členov uvedených v prvom článku.

    1.    Pokiaľ ide o návrhy rozhodnutí Rady členov uvedené v bodoch 2 a 3, pozícia Únie musí byť dobre sformulovaná, aby tieto rozhodnutia:

    a)    boli v záujme Únie;

    b)    slúžili na dosiahnutie cieľov, ktoré sleduje Únia v rámci svojej obchodnej politiky;

    c)    neboli v rozpore s právom Únie ani s medzinárodným právom, a najmä nie v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 1 , a to bez toho, aby bola dotknutá právomoc Komisie prispôsobiť pravidlá Únie delegovaným alebo vykonávacím aktom rozhodnutiam, ktoré prijala Rada členov.

    2.    Ak sa návrhy rozhodnutí Rady členov týkajú otázok uvedených v bode 2.1, pozícia Únie je v súlade s bodom 2.2.

    2.1. Relevantné otázky:

    a)    stanovenie noriem pre kritériá kvality a čistoty olejov uplatniteľné na medzinárodný obchod členov v súlade s článkom 20 ods. 3 dohody;

    b)    používanie značky medzinárodnej záruky zabezpečujúcej dodržiavanie medzinárodných noriem Medzinárodnej rady pre olivy v súlade s článkom 21 dohody.

    2.2. Pozícia Únie:

    a)    jej cieľom je zlepšenie a zjednotenie vnútroštátnych právnych predpisov členov a medzinárodných pravidiel týkajúcich sa fyzikálno-chemických a organoleptických vlastností výrobkov z olív s ohľadom na záujmy výrobcov, obchodníkov a spotrebiteľov;

    b)    odráža technický vývoj a výskum v odvetví olivového oleja s cieľom zdokonaliť metódy chemickej analýzy a organoleptického hodnotenia;

    c)    prispieva k zlepšovaniu kvality výrobkov z olív;

    d)    zabraňuje vytváraniu prekážok, ktoré by bránili v inovácii;

    e)    slúži na sledovanie spoločných záujmov všetkých členov.

    3.    Ak sa návrhy rozhodnutí Rady členov týkajú otázok uvedených v bode 3.1, pozícia Únie je v súlade s bodom 3.2.

    3.1. Relevantné otázky:

    a)    prijatie alebo zmena pravidiel potrebných na fungovanie Medzinárodnej rady pre olivy, ako sa stanovuje v článku 7 ods. 1 písm. c) bodoch i), ii) a iii), v článku 13 ods. 4 a článku 21 dohody;

    b)    uplatňovanie postupov hlasovania a zastúpenia členov pri nezaplatení príspevkov, ako sa stanovuje v článku 10 ods. 5 dohody, ako aj prijatie akéhokoľvek rozhodnutia považovaného za nevyhnutné v dôsledku chýbajúcich platieb, ako sa stanovuje v článku 16 ods. 6 a 8 dohody;

    c)    urovnávanie sporov týkajúcich sa výkladu alebo uplatňovania dohody, ako sa stanovuje v článku 26 dohody;

    d)    definovanie podmienok spojených s pristúpením nového člena, ako sa stanovuje v článku 29 ods. 1 dohody.

    3.2. Pozícia Únie:

    a)    zohľadňuje globalizáciu trhu s olivami a výrobkami z nich a jej cieľom je posilňovanie organizácie a jej rozširovanie o nových členov, tak na strane ponuky, ako aj dopytu;

    b)    uprednostňuje medzinárodné činnosti, ktoré sa týkajú základných spoločných záujmov, ako je napríklad medzinárodná obchodná norma či spoločné inšpekčné metódy na zlepšenie a zabezpečenie kvality;

    c)    zachováva jasný rozhodovací proces, ktorý zodpovedá potrebám a cieľom organizácie vzhľadom na záujmy všetkých členov;

    d)    zabezpečuje neustále zlepšovanie organizačných aspektov;

    e)    prispieva k tvorbe štruktúry organizácie, ktorá podporuje dosahovanie cieľov tejto dohody;

    f)    zabezpečuje dôslednosť a účinnosť riadenia a rozpočtovej a finančnej kontroly, zaručuje ochranu finančných záujmov Únie i organizácie a zvyšuje transparentnosť vo finančnej oblasti.

    B) Zjednodušený vnútorný postup spresňovania pozície Únie v Rade členov.

    Pred tým, než Komisia začne obhajovať pozíciu Únie v rámci Rady členov Medzinárodnej rady pre olivy, túto pozíciu spresní a o takto spresnenej pozícii Únie v primeranej lehote informuje zástupcov členských štátov.

    Ak v prípade rozhodnutí uvedených v časti A bode 2 počet členských štátov, ktorý zodpovedá blokujúcej menšine stanovenej v článku 238 ods. 3 písm. a) druhom pododseku zmluvy, nesúhlasí so spresnenou pozíciou Komisie, Komisia v súlade s článkom 218 ods. 9 zmluvy predostrie Rade návrh rozhodnutia.

    (1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671).
    Top