EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli17. 10. 2017
COM(2017) 598 final
SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU
Tridsiata piata výročná správa Komisie Rade a Európskemu parlamentu
o antidumpingových, antisubvenčných a ochranných opatreniach EÚ (2016)
{SWD(2017) 342 final}
SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU
Tridsiata piata výročná správa Komisie Rade a Európskemu parlamentu
o antidumpingových, antisubvenčných a ochranných opatreniach EÚ (2016)
Úvod
V tejto správe sa uvádzajú antidumpingové, antisubvenčné a ochranné opatrenia Európskej únie počas roka 2016. Správa sa predkladá Európskemu parlamentu a Rade v súlade s ustanoveniami článku 23 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1036 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie („základné antidumpingové nariadenie“), článku 34 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1037 o ochrane pred subvencovanými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie („základné antisubvenčné nariadenie“) a článku 23 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/478 o spoločných pravidlách na dovozy. Táto správa je tak ako v predchádzajúcich rokoch doplnená pracovným dokumentom útvarov Komisie spolu s podrobnými prílohami.
Antidumpingové, antisubvenčné a ochranné prešetrovania uskutočnené Komisiou sa riadia uvedenými nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady. Kompletný prehľad existujúcich právnych predpisov, terminológie a postupov je uvedený v priloženom pracovnom dokumente útvarov Komisie.
Rok 2016 bol veľmi rušným a náročným rokom v oblasti ochrany obchodu. V novembri 2016 Komisia prijala legislatívny návrh, v ktorom sa stanovuje nová metodika výpočtu normálnych hodnôt v prípade deformácie cien a nákladov na trhu vyvážajúcej krajiny. Návrh je v súčasnosti predmetom riadneho legislatívneho postupu. Od začiatku oceľovej krízy sa intenzívne pracovalo na konkrétnych prípadoch s cieľom dosiahnuť, aby sa európske výrobné odvetvie rýchlo a účinne oslobodilo od nepoctivého dovozu. Komisia využila všetky nástroje dostupné v rámci existujúceho právneho rámca na ochranu obchodu. Oceľová kríza takisto preukázala potrebu modernizácie nástrojov na ochranu obchodu a ukázala sa ako dôležitý impulz pre to, aby sa Rada v decembri 2016 dohodla na pozícii k tejto legislatívnej iniciatíve, ktorú Komisia prijala už v apríli 2013. K rýchlemu dokončeniu tejto práce sa vyzývalo aj v záveroch Európskej rady z júna 2016. Návrh je v súčasnosti predmetom riadneho legislatívneho postupu.
Mnohé z vykonaných prešetrovaní týkajúcich sa ochrany obchodu boli mimoriadne zložité, ako napríklad prešetrovanie v súvislosti so zvitkami valcovanými za tepla, revízne prešetrovanie pred uplynutím platnosti v súvislosti so solárnymi panelmi a prešetrovanie týkajúce sa tyčí a prútov na betónové výstuže. Tieto prípady si vyžadovali hĺbkovú analýzu, ktorá sa ukázala ako proces veľmi náročný na zdroje.
Táto správa a pracovný dokument útvarov Komisie sú verejnosti k dispozícii aj na webovej stránke
http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm
.
1.Prehľad antidumpingových, antisubvenčných a ochranných prešetrovaní a opatrení
1.1.Všeobecné informácie
Na konci roka 2016 bolo v EÚ v účinnosti 90 konečných antidumpingových opatrení a 12 konečných antisubvenčných opatrení.
V predchádzajúcom roku došlo k miernemu nárastu (4 %) v počte platných opatrení, zatiaľ čo počet prešetrovaní, ktoré neboli na konci roka uzatvorené (20), zodpovedal počtu zaznamenanému na konci roka 2015. Počet novo začatých prípadov sa mierne zvýšil (15) a zároveň bol znovu otvorený veľký počet prípadov (9) s cieľom uplatniť súdne rozhodnutia. Počet začatých revíznych prešetrovaní (15) bol stále značný, hoci bol nižší ako v roku 2015. Väčšina revíznych prešetrovaní boli revízne prešetrovania pred uplynutím platnosti.
V roku 2016 mali antidumpingové alebo antisubvenčné opatrenia vplyv na 0,27 % celkového dovozu do EÚ. Hoci komplexné údaje nie sú k dispozícii, z revíznych prešetrovaní pred uplynutím platnosti v mnohých prípadoch vyplýva, že zavedenie opatrení vedie k významnému zníženiu dovozu dotknutého výrobku.
Podrobný prehľad je uvedený v pracovnom dokumente útvarov Komisie priloženom k tejto správe. Odkazy na prílohy k pracovnému dokumentu sú uvedené vedľa nadpisov.
1.2.Nové prešetrovania (pozri prílohy A až E a prílohu N)
V roku 2016 sa začalo 15 nových prešetrovaní (12 sa týkalo odvetvia ocele a kovov) a zároveň sa znovu otvorilo 9 prípadov s cieľom uplatniť súdne rozhodnutia. Dočasné clá boli uložené v 9 konaniach. Celkovo 7 prípadov bolo uzavretých uložením konečných ciel, kým 8 prešetrovaní sa uzavrelo bez prijatia opatrení.
1.3.Revízne prešetrovania
Značnú časť práce útvarov Komisie zaoberajúcich sa ochranou obchodu aj naďalej predstavujú revízne prešetrovania. V tabuľke 2 v pracovnom dokumente útvarov Komisie sa uvádzajú štatistické informácie za roky 2012 – 2016.
1.3.1.Revízne prešetrovania pred uplynutím platnosti (pozri prílohu F)
V článku 11 ods. 2 základného antidumpingového nariadenia a v článku 18 základného antisubvenčného nariadenia sa stanovuje uplynutie platnosti opatrení po piatich rokoch, pokiaľ revízne prešetrovanie pred uplynutím platnosti neukáže, že by sa mali zachovať vo svojej pôvodnej podobe. Počas roka 2016 automaticky uplynula platnosť po 5 rokoch v prípade 5 opatrení.
V priebehu roka 2016 sa začalo 13 revíznych prešetrovaní pred uplynutím platnosti, 5 revíznych prešetrovaní pred uplynutím platnosti sa uzavrelo potvrdením cla na ďalšie obdobie 5 rokov a len 1 prešetrovanie pred uplynutím platnosti bolo uzavreté ukončením opatrení.
1.3.2.Priebežné revízne prešetrovania (pozri prílohu G)
V článku 11 ods. 3 základného antidumpingového nariadenia a v článku 19 základného antisubvenčného nariadenia sa stanovuje preskúmanie opatrení počas obdobia ich platnosti. Revízne prešetrovania sa môžu obmedziť na aspekty dumpingu/subvencovania alebo ujmy.
Počas roka 2016 sa začali spolu 2 priebežné revízne prešetrovania. Štyri priebežné revízne prešetrovania boli uzavreté potvrdením alebo zmenou cla. Päť priebežných revíznych prešetrovaní bolo uzavretých ukončením opatrení.
1.3.3.„Iné“ priebežné revízne prešetrovania (pozri prílohu H)
Počas roka 2016 sa uzavreli alebo ukončili 3 „iné“ revízne prešetrovania, t. j. revízne prešetrovania nespadajúce pod revízne prešetrovania, ktoré sa spravidla začínajú podľa článku 11 ods. 3 základného antidumpingového nariadenia alebo článku 19 základného antisubvenčného nariadenia. Nezačali sa žiadne revízne prešetrovania patriace do kategórie „iné“. Tieto revízne prešetrovania sa spravidla týkajú vykonávania rozhodnutí súdov.
1.3.4.Revízne prešetrovania týkajúce sa nových vývozcov (pozri prílohu I)
V článku 11 ods. 4 základného antidumpingového nariadenia a v článku 20 základného antisubvenčného nariadenia sa stanovuje revízne prešetrovanie „nového vývozcu“ a „zrýchlené“ revízne prešetrovanie s cieľom stanoviť individuálne dumpingové rozpätie alebo individuálne vyrovnávacie clo pre nových vývozcov so sídlom v predmetnej vyvážajúcej krajine, ktorí nevyvážali výrobok počas obdobia prešetrovania. Títo vývozcovia musia preukázať, že sú skutočne novými vývozcami a že skutočne začali vyvážať do EÚ až po období prešetrovania. V takomto prípade sa pre nich môže vypočítať individuálne clo, ktoré je zvyčajne nižšie ako clo pre celú krajinu.
V roku 2016 sa nezačali ani neuzavreli žiadne revízne prešetrovania týkajúce sa nových vývozcov.
1.3.5.Absorpčné prešetrovania (pozri prílohu J)
Ak existujú postačujúce informácie o tom, že po pôvodnom období prešetrovania a pred uložením opatrení alebo po ňom sa vývozné ceny znížili, alebo že nedošlo k žiadnemu, prípadne došlo k nedostatočnému pohybu cien opätovného predaja alebo následných predajných cien dovážaného výrobku v EÚ, môže sa začať „absorpčné“ prešetrovanie s cieľom preskúmať, či opatrenie malo účinok na uvedené ceny. S cieľom zohľadniť takéto nižšie vývozné ceny je možné prepočítať dumpingové rozpätia a zvýšiť clo. Možnosť „absorpčných“ revíznych prešetrovaní je zahrnutá v článku 12 základného antidumpingového nariadenia a v článku 19 ods. 3 základného antisubvenčného nariadenia.
V roku 2016 sa nezačali ani neuzavreli žiadne antiabsorpčné revízne prešetrovania.
1.3.6.Prešetrovania obchádzania (pozri prílohu K)
V článku 13 základného antidumpingového nariadenia a článku 23 základného antisubvenčného nariadenia sa stanovuje možnosť opätovne otvoriť prešetrovania, ak bol predložený dôkaz, že sa opatrenia obchádzajú.
V roku 2016 sa začalo jedno takéto prešetrovanie. Šesť prešetrovaní obchádzania bolo uzavretých predĺžením uplatňovania opatrení. Najdôležitejšie z nich sa týkalo obchádzania opatrení v súvislosti s dovozom solárnych modulov a článkov z Čínskej ľudovej republiky prekládkou cez Malajziu a Taiwan.
1.4.Ochranné prešetrovania (pozri prílohu L)
V roku 2016 neboli otvorené žiadne ochranné prešetrovania, ani sa nezaviedli žiadne ochranné opatrenia.
2.Presadzovanie antidumpingových/antisubvenčných opatrení
2.1.Činnosti nadväzujúce na opatrenia
Činnosti nadväzujúce na platné opatrenia sa zamerali na štyri hlavné oblasti: 1. zabránenie podvodom; 2. sledovanie obchodných tokov a vývoja trhu; 3. zlepšenie účinnosti pomocou primeraných nástrojov a 4. reakcia na nečestné praktiky. Tieto činnosti umožnili útvarom Komisie, aby – v spolupráci s členskými štátmi – iniciatívne zabezpečovali riadne presadzovanie opatrení na ochranu obchodu v Európskej únii.
2.2.Monitorovanie záväzkov (pozri prílohy M a Q)
Monitorovanie záväzkov je súčasťou činností súvisiacich s presadzovaním, keďže záväzky majú formu antidumpingových alebo antisubvenčných opatrení. Komisia ich prijme, ak je po prešetrovaní presvedčená, že môžu účinne odstrániť ujmu spôsobujúce účinky dumpingu alebo subvencovania.
Na začiatku roku 2016 bolo platných 122 záväzkov. Počas roku 2016 sa uskutočnili tieto zmeny portfólia záväzkov: Záväzky 13 spoločností boli zrušené, keďže sa zistilo, že došlo k ich porušeniu alebo že sa monitorovanie záväzkov stalo neuskutočniteľným. Záväzky 7 spoločností boli zrušené, pretože tieto spoločnosti Komisii oznámili, že chcú byť zo záväzku vyňaté. Komisia neprijala žiadny nový záväzok. Celkový počet platných záväzkov na konci roku 2016 bol teda 102.
3.Vrátenie cla
V článku 11 ods. 8 základného antidumpingového nariadenia a v článku 21 ods. 1 základného antisubvenčného nariadenia sa dovozcom umožňuje žiadať o náhradu príslušných vybratých ciel, keď sa preukáže, že dumpingové/subvenčné rozpätie sa odstránilo alebo bolo znížené na úroveň nižšiu, ako je úroveň platného cla.
Počas roku 2016 bolo predložených 42 nových žiadostí o vrátenie cla. Na konci roku 2016 prebiehali 4 prešetrovania týkajúce sa 80 žiadostí o vrátenie cla. V roku 2016 sa neprijalo žiadne rozhodnutie Komisie, ktorým sa priznalo úplné alebo čiastočné vrátenie cla alebo sa zamietla žiadosť o vrátenie cla.
4.Modernizácia nástrojov na ochranu obchodu
V apríli 2013 prijala Komisia návrh a oznámenie s cieľom modernizovať nástroje na ochranu obchodu EÚ. Cieľom navrhovaného nariadenia bolo zvýšiť transparentnosť, účinnosť a efektivitu nástrojov na ochranu obchodu EÚ v reakcii na rozrastajúce sa nekalé obchodné praktiky.
Kým Európsky parlament prijal svoju pozíciu v apríli 2014, Rada nebola schopná dosiahnuť svoju pozíciu. Vzhľadom na oceľovú krízu však Rada na jar 2016 dokument o modernizácii znovu zaradila do programu. Rada následne 13. decembra 2016 prijala svoju pozíciu. Návrh je predmetom riadneho legislatívneho postupu.
5.Legislatívny návrh na zmenu antidumpingových a antisubvenčných právnych predpisov EÚ
Komisia 9. Novembra 2016 prijala návrh na zmenu antidumpingových a antisubvenčných právnych predpisov EÚ. Hlavné prvky tohto návrhu sú:
a)
Zavedenie novej antidumpingovej metodiky na zachytenie deformácií trhu vyplývajúcich zo štátnych zásahov v tretích krajinách. Tieto deformácie môžu existovať v krajine ako celku alebo v určitom sektore. Účelom novej metodiky je reagovať na akýkoľvek prenikavý vplyv štátu na hospodárstvo a na novú hospodársku realitu. Táto nová metodika má byť neutrálna z hľadiska krajín a má sa uplatňovať rovnako na všetky krajiny WTO. To by znamenalo, že v budúcnosti by sa nerozlišovalo medzi členskými krajinami WTO, ktoré sú krajinami s trhovým hospodárstvom, a členskými krajinami WTO, ktoré krajinami s trhovým hospodárstvom nie sú. Ak sa však v hospodárstve tretej krajiny uplatňujú štátom zavedené deformácie, mohla by sa uplatniť nová metodika.
b)
Posilnenie antisubvenčného nástroja s cieľom zvýšiť schopnosť EÚ zachytiť celý rozsah subvencovania (umožnením riešenia aj takých subvencií, ktoré sa zistia až v priebehu prešetrovania).
Návrh sprevádzalo posúdenie vplyvu, verejná konzultácia a osobitné verejné podujatie, kde boli pozvané všetky strany dotknuté prešetrovaniami na ochranu obchodu. Do tohto procesu sa aktívne zapojili strany zastupujúce výrobné odvetvie, obchod, používateľov a tretie krajiny. Návrh je predmetom riadneho legislatívneho postupu.
6.Štatút trhového hospodárstva (ďalej len „ŠTH“) pre celú krajinu
Podľa súčasnej praxe možno určitú krajinu považovať na účely antidumpingového prešetrovania za krajinu s trhovým hospodárstvom, ak spĺňa päť kritérií, ktoré sú uvedené v pracovnom dokumente útvarov Komisie priloženom k tejto správe. O ŠTH pre celú krajinu požiadalo šesť krajín: Čína, Vietnam, Arménsko, Kazachstan, Mongolsko a Bielorusko.
Počas roka 2016 boli osobitné rokovania v rámci procesu na dosiahnutie ŠTH pre Čínu, Vietnam, Kazachstan a Mongolsko pozastavené vzhľadom na to, že Komisia zvažovala vykonanie zmien v antidumpingových právnych predpisoch EÚ, ktoré by mohli mať vplyv na legislatívny rámec uplatňovaný pre tieto krajiny.
V decembri 2016 Bielorusko naznačilo svoj zámer zapojiť sa do procesu na dosiahnutie ŠTH. V tejto súvislosti Bielorusko súhlasilo s tým, že poskytne Komisii aktuálne informácie vo vzťahu k svojim prebiehajúcim rokovaniam o pristúpení k WTO.
7.Informačné a komunikačné aktivity/dvojstranné kontakty
7.1.Malé a stredné podniky (MSP)
Počas roka 2016 poradenské stredisko pre MSP naďalej riešilo žiadosti o informácie týkajúce sa nástrojov na ochranu obchodu. Pomoc, ktorú poradenské stredisko poskytuje MSP, sa týka otázok vzťahujúcich sa na konkrétne prípady, ako aj ustanovení o procesných a vecných prvkoch antidumpingových a antisubvenčných konaní. Poradenské stredisko bolo zriadené v roku 2004 v reakcii na ťažkosti, ktorým MSP čelia z dôvodu svojej malej veľkosti a obmedzených zdrojov, keď sa snažia vyrovnať so zložitosťou prešetrovaní týkajúcich sa ochrany obchodu.
7.2.Dvojstranné kontakty/informačné aktivity – výrobné odvetvie a tretie krajiny
Dôležitou súčasťou práce útvarov zaoberajúcich sa nástrojmi na ochranu obchodu je aj naďalej objasňovanie právnych predpisov a postupov v súvislosti s činnosťou EÚ v oblasti ochrany obchodu a výmena názorov na praktiky tretích strán.
V roku 2016 Komisia zorganizovala svoj každoročný školiaci seminár k ochrane obchodu pre úradníkov z tretích krajín (účastníkov z Egypta, Tuniska, Turecka, Vietnamu, Thajska, Japonska a sekretariátu WTO). Okrem toho sa uskutočnilo niekoľko ďalších dvojstranných stretnutí s viacerými tretími krajinami vrátane Číny, Japonska, Austrálie, Brazílie, Mexika, Turecka, USA, Ruska, Indonézie, Thajska, Kanady, Indie a Švajčiarska, ktoré boli zamerané na rozhovory o rozličných témach v oblasti ochrany obchodu.
Počas roka 2016 sa útvary zaoberajúce sa ochranou obchodu zúčastnili na stretnutiach s rôznymi kľúčovými zainteresovanými organizáciami, pričom pokračovali v pravidelných stretnutiach s organizáciou Business Europe, ako aj inými odvetvovými združeniami.
8.Súdne preskúmanie: rozhodnutia Súdneho dvora/Všeobecného súdu (pozri prílohu S)
V roku 2016 Všeobecný súd a Súdny dvor vyniesli 38 rozsudkov týkajúcich sa oblastí antidumpingových alebo antisubvenčných opatrení. Z nich bolo 23 žalôb podaných na Všeobecný súd. Sedem z rozsudkov bolo vynesených Súdnym dvorom a týkali sa odvolaní proti rozhodnutiam Všeobecného súdu. V roku 2016 Súdny tvor okrem toho vyniesol 8 prejudiciálnych rozhodnutí v oblasti nástrojov na ochranu obchodu.
V roku 2016 bolo predložených 34 nových prípadov. Z nich bolo 20 podaných na Všeobecný súd a 14 na Súdny dvor.
Zoznam antidumpingových/antisubvenčných prípadov pred Všeobecným súdom a pred Súdnym dvorom, v ktorých sa na konci roka 2016 ešte nerozhodlo, sa nachádza v prílohe S k pracovnému dokumentu útvarov Komisie.
9.Činnosti v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO)
9.1.Urovnávanie sporov v oblasti antidumpingových, antisubvenčných a ochranných opatrení
WTO stanovuje presný postup urovnávania sporov medzi členmi WTO, ktoré sa týkajú uplatňovania dohôd WTO.
Dňa 6. októbra 2016 Odvolací orgán rozoslal svoju správu týkajúcu sa prípadu proti EÚ v súvislosti antidumpingovými opatreniami týkajúcimi sa dovozu bionafty z Argentíny. Odvolací orgán potvrdil zistenia odbornej komisie, podľa ktorých je článok 2 ods. 5 základného antidumpingového nariadenia EÚ, ktoré je ustanovením použitým v prípade týkajúcom sa bionafty s cieľom upraviť náklady argentínskych výrobcov, kompatibilný s WTO. Takisto potvrdil všetky ostatné zistenia odbornej komisie a zamietol všetky odvolania, ktoré podala Európska únia a Argentína.
V prípade týkajúcom sa antidumpingových opatrení v súvislosti s dovozom určitých mastných alkoholov z Indonézie (DS442) vydala odborná komisia svoju správu 16. decembra 2016. V uvedenej správe odborná komisia zamietla tvrdenia Indonézie, že i) prístup EÚ k províziám, ktoré platia vývozcovia prepojeným obchodníkom, v rámci výpočtu dumpingu a ii) analýza „ďalších známych faktorov“, ktoré tiež spôsobujú ujmu výrobnému odvetviu EÚ, nie sú v súlade s pravidlami WTO.
Dňa 12. decembra 2016 požiadala Čínska ľudová republika o konzultácie s EÚ o ustanoveniach základného antidumpingového nariadenia EÚ, ktorými sa riadi stanovenie normálnej hodnoty vo vzťahu k dovozom z Číny (DS516).
V súvislosti s druhou sťažnosťou Ruska proti metodike úpravy nákladov a určitým antidumpingovým opatreniam EÚ týkajúcim sa dovozu z Ruska (DS494) sa ďalšie konzultácie konali v roku 2016 a odborná komisia bola zriadená 16. decembra 2016.
V spore týkajúcom sa vyrovnávacích opatrení v súvislosti s dovozom PET z Pakistanu (DS486) pokračovala odborná komisia v roku 2016 v práci uskutočňovaním stretnutí so zainteresovanými stranami. EÚ predložila svoje druhé podanie v prípade.
9.2.Ďalšie činnosti v rámci WTO
V roku 2016 boli prijatím cieľa v oblasti trvalo udržateľného rozvoja 14, úlohy 6, znovu oživené rozhovory o subvenciách v oblasti rybného hospodárstva (ďalej len „SDG 14.6“). EÚ má jasný záujem na posilnení pravidiel v oblasti rybného hospodárstva v rámci WTO. Preto v októbri 2016 Európska únia predložila vo WTO návrh konkrétnych textov, ktorého cieľom je vykonanie SDG 14.6, konkrétne zákaz určitých foriem subvencií v oblasti rybného hospodárstva, ktoré prispievajú k nadmernej kapacite a nadmernému rybolovu, zrušenie subvencií, ktoré prispievajú k nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, a nezavádzanie nových takýchto subvencií. Návrh takisto obsahuje ustanovenia o zvýšenej transparentnosti, ako aj pravidlá o osobitnom a diferencovanom zaobchádzaní s rozvojovými a najmenej rozvinutými krajinami. EÚ je aktívne zapojená do rokovaní v rámci WTO s cieľom dosiahnuť mnohostrannú dohodu o subvenciách v oblasti rybného hospodárstva na 11. Konferencii ministrov WTO, ktorá sa má konať v decembri 2017 v Buenos Aires.
V roku 2016 sa EÚ v súlade so svojimi záväzkami v rámci WTO zúčastnila na pokračujúcom preskúmaní oznámenia o subvenciách z roku 2015 na dvoch osobitných zasadnutiach výboru pre subvencie a vyrovnávacie opatrenia, ktoré sa konali v apríli a októbri 2016. Útvary Komisie sa okrem toho zúčastňovali na pravidelných činnostiach výborov WTO pre antidumping, subvencie a vyrovnávacie a ochranné opatrenia. V októbri 2016 EÚ (spoločne s Kanadou, Japonskom a USA) predložila vo výbore WTO pre subvencie a vyrovnávacie opatrenia dokument týkajúci sa súvisu medzi subvenciami a vytváraním nadmernej kapacity v rôznych odvetviach hospodárskej činnosti.
Na dvoch zasadnutiach vykonávacej skupiny (ktorá je podskupinou antidumpingového výboru) v apríli a októbri 2016 sa členovia podelili o informácie o „zhromažďovaní a zostavovaní údajov o ujme“ a „zaobchádzaní s dôvernými údajmi v antidumpingových prešetrovaniach“. EÚ v tejto súvislosti predložila informácie o príslušných pravidlách a postupe, ktoré sú uplatniteľné na ochranu obchodu v EÚ.
Technická skupina, ktorá je podskupinou rokovacej skupiny DDA, sa počas roka stretla dvakrát. Skupina rokovala o celom rade otázok, ktoré sa týkali praktických aspektov vykonávania antidumpingových prešetrovaní vrátane porovnávania a úpravy výrobkov a alternatívnych metód stanovenia normálnej hodnoty.
10.Záver
V roku 2016 došlo k miernemu zvýšeniu počtu nových otvorených prešetrovaní na pozadí dlhotrvajúcej krízy spôsobenej do veľkej miery nadmernými priemyselnými kapacitami v Číne, najmä, ale nielen, v oceliarskom sektore. Vzhľadom na to, že úroveň činnosti v rámci antidumpingových prešetrovaní závisí od sťažností, počet prípadov odráža počet sťažností prijatých od výrobného odvetvia, ktoré obsahovali dostatočné dôkazy od výrobného odvetvia EÚ na podporu tvrdení o dumpingu alebo subvenciách spôsobujúcich ujmu. Došlo k miernemu poklesu počtu uložených predbežných aj konečných opatrení, ako aj počtu otvorených revíznych prešetrovaní. Zároveň boli mnohé z vykonaných prešetrovaní, najmä v oceliarskom sektore, veľmi zložité a náročné na zdroje. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch neboli na úrovni EÚ prijaté žiadne ochranné opatrenia.
Rok 2016 bol okrem toho poznačený prípravou a prijatím legislatívneho návrhu Komisie na zmenu právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany obchodu s cieľom zabezpečiť, aby bola EÚ vybavená účinnými nástrojmi na riešenie problémov, ktorým čelí výrobné odvetvie. V tejto súvislosti vykonala Komisia posúdenie vplyvu, ako aj verejné konzultácie a rozvíjala aktívne kontakty so zainteresovanými stranami z celého spektra hospodárskych záujmov v EÚ a takisto z tretích krajín.
Komisia zároveň aktívne spolupracovala s Radou v súvislosti s návrhom na modernizáciu nástrojov na ochranu obchodu. Toto úsilie vyvrcholilo tým, že Rada koncom roku 2016 dosiahla pozíciu, čo umožnilo, aby sa riadny legislatívny postup posunul ďalej.