EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli7. 7. 2017
COM(2017) 372 final
SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU
Jedenásta výročná správa za rok 2016 o vykonávaní pomoci Spoločenstva podľa nariadenia Rady (ES) č. 389/2006 z 27. februára 2006, ktorým sa vytvára nástroj finančnej podpory na stimulovanie hospodárskeho rozvoja komunity tureckých Cyperčanov
SPRÁVA KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU
Jedenásta výročná správa za rok 2016 o vykonávaní pomoci Spoločenstva podľa nariadenia Rady (ES) č. 389/2006 z 27. februára 2006, ktorým sa vytvára nástroj finančnej podpory na stimulovanie hospodárskeho rozvoja komunity tureckých Cyperčanov
1.Úvod
Nariadenie Rady (ES) č. 389/2006
(ďalej len „nariadenie o pomoci“) tvorí základ pomoci určenej komunite tureckých Cyperčanov a vyžaduje sa v ňom predkladanie výročných správ Rade a Európskemu parlamentu. Táto správa sa vzťahuje na rok 2016.
2.Programovanie pomoci
Od roku 2006 do konca roku 2016 bolo na operácie podľa nariadenia o pomoci naplánovaných 450,2 mil. EUR. V decembri 2016 bola na ročný program na rok 2016 vyčlenená suma 33 408 392 EUR
. Vo viacročnom finančnom rámci (VFR) na obdobie rokov 2014 – 2020 je stanovená viacročná perspektíva programu, tak, aby bolo možné každoročne zabezpečiť stabilné financovanie. Program pomoci je však vo svojej podstate dočasný a zameriava sa na uľahčenie znovuzjednotenia Cypru, pričom v nariadení o pomoci a nariadení Rady č. 1311/2013
, ktorým sa stanovuje VFR, sa umožňuje jeho preskúmanie v prípade, že dôjde k znovuzjednoteniu.
3.Vykonávacie mechanizmy
Program sa realizuje v tých oblastiach Cyperskej republiky, v ktorých vláda Cyperskej republiky nevykonáva účinnú kontrolu a v ktorých je uplatňovanie acquis v zmysle protokolu 10 Zmluvy o pristúpení dočasne pozastavené. Pomoc sa realizuje predovšetkým priamym riadením zo strany Európskej komisie, niektoré projekty sú však riadené nepriamo Rozvojovým programom Organizácie Spojených národov (UNDP), Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) a Britskou radou.
Komisia pracuje v špecifickom politickom, právnom a diplomatickom kontexte. Pri realizácii programu sú potrebné ad hoc úpravy, pri ktorých sa zachovávajú zásady riadneho finančného hospodárenia. V rámci programov pomoci financovaných zo zdrojov EÚ by za zvyčajných okolností právny rámec pre rozvojovú pomoc tvorili dohody s vládou krajiny, ktorá prijíma pomoc. Takéto dohody však prípade pomoci komunite tureckých Cyperčanov nie je možné uzatvoriť. Riadenie a zmiernenie inherentného rizika je súčasťou povinností Komisie a k prijatým opatreniam patrí intenzívne monitorovanie zmlúv a poskytovanie podpory prijímateľom, revidované platobné podmienky a opatrný prístup k využívaniu bankových záruk. Pomoc zahŕňa významnú sumu grantovej podpory, čo si vyžaduje riadenie náročné na zdroje.
S cieľom zabezpečiť úspešnú a udržateľnú realizáciu v tomto prostredí sa komunita tureckých Cyperčanov musí po urovnaní v plnom rozsahu zapojiť do prípravy na zavedenie acquis.
Programový tím využíva kanceláriu na poskytovanie podpory programu EÚ (EUPSO) v severnej časti Nikózie. Zastúpenie Komisie na Cypre zároveň usporadúva zasadnutia, semináre a tlačové konferencie a komunikuje s cyperskou verejnosťou vo všetkých častiach ostrova, okrem iného o programe pomoci, a využíva tiež informačné stredisko Infopoint EÚ, ktoré ako také vzniklo v rámci programu pomoci.
4.Vykonávanie počas sledovaného obdobia
4.1.Všeobecný prehľad
Komisia naďalej vykonáva nariadenie o pomoci s hlavným cieľom podporiť znovuzjednotenie. Komisia je pripravená upraviť program v dôsledku dohôd dosiahnutých v rámci rokovaní o riešení cyperskej otázky a prijala opatrenia na financovanie otvorenia dvoch nových prechodov ako opatrenie určené na budovanie dôvery.
Medzi činnosti realizované v roku 2016 patrilo pokračovanie mnohých etablovaných a úspešných projektov, ako sú napríklad štipendiá EÚ a opatrenia na budovanie dôvery na podporu Výboru pre nezvestné osoby a Technického výboru na ochranu kultúrneho dedičstva.
Pomoc poskytnutá hlavným odvetviam hospodárstva v rámci prípravy na riešenie cyperskej otázky bola posilnená prostredníctvom projektov na rozvoj súkromného sektora, vidieka a ľudských zdrojov.
Pretrvávajú závažné nedostatky, pokiaľ ide o kapacitu prijímateľov pri efektívnom vykonávaní acquis, a dosiahnutie tohto cieľa si vyžaduje rozsiahle zmeny. Komunita tureckých Cyperčanov však tieto výzvy lepšie chápe.
Podstatnou zložkou programu je aj naďalej grantová podpora. Komisia naďalej využívala externé zdroje s cieľom pomôcť tomu, aby granty boli poskytované prijímateľom včas a účinne.
Služby na podporu vykonávania grantových schém poskytuje od roku 2008 Útvar projektového riadenia, zriadený na základe zmluvy o poskytnutí technickej pomoci. Útvar naďalej ponúka Komisii cennú pomoc pri zvyšovaní efektívnosti a zabezpečovaní operačného riadenia, vykonávania a monitorovania grantových schém.
Pretrvávajúcim problémom je výstavba kanalizačnej siete v meste Famagusta, ktorú Komisia ukončila v decembri 2013. Spor s bývalým zmluvným dodávateľom nebol doriešený. V roku 2016 však inžiniersko-technická firma zmluvne dohodnutá Komisiou vypracovala podrobnú štúdiu o potrebných asanačných prácach a nákladoch na ne a pripravila príslušné súťažné podklady. Táto štúdia sa dokončuje.
Ku koncu roka sa v rámci programu realizovalo spolu 252 zmlúv.
Pokiaľ ide o správu Komisie, v roku 2016 boli úlohy a finančné prostriedky bývalej pracovnej skupiny pre komunitu tureckých Cyperčanov presunuté do služby Generálneho sekretariátu na podporu štrukturálnych reforiem. Služba je poverená koordináciou činnosti všetkých útvarov Komisie, ktoré poskytujú pomoc v procese riešenia cyperskej otázky pod záštitou OSN. Spoločne s tímom podporujúcim osobného zástupcu predsedu Junckera vytvorila nový útvar s názvom Podpora vyriešenia cyperskej otázky. Týmto presunom sa nezmenil mandát poskytnutý Komisii na základe nariadenia o pomoci.
4.2.Pokrok podľa jednotlivých cieľov
Celkovým cieľom programu pomoci je uľahčiť znovuzjednotenie Cypru stimulovaním hospodárskeho rozvoja komunity tureckých Cyperčanov s osobitným dôrazom na hospodársku integráciu ostrova, zlepšenie kontaktov medzi týmito dvoma komunitami a s EÚ a na prípravu na acquis. V roku 2016 prebiehali tieto činnosti zamerané na dosiahnutie jednotlivých cieľov nariadenia o pomoci:
4.2.1.Cieľ č. 1: Rozvoj a reštrukturalizácia infraštruktúry
Časť telekomunikačných zariadení siete novej generácie na poskytovanie dátových (internetových) služieb, ktoré už boli predbežne prevzaté, fungovala bez vážnych incidentov. Ešte však nebol dokončený fakturačný modul potrebný na poskytovanie hlasových služieb. Uskutočnili sa jednania s dodávateľom o tom, ako a kedy bude možné vykonať záverečné testy pre vydanie úplného osvedčenia o predbežnom prevzatí v roku 2017.
Pokračovala technická pomoc v oblasti bezpečnosti cestnej premávky s cieľom pomôcť prijímateľovi pri reformách v tomto sektore. Po komplexnom posúdení situácie sa pozornosť upriamila na zmenu postupu registrácie vozidiel ako prvý krok pri zriadení systému inšpekcie vozidiel v súlade s medzinárodnými normami.
Čistička odpadových vôd (ČOV) v obci Mia Milia/Haspolat v Nikózii, kde žijú obidve komunity, zabezpečuje čistenie vôd už od roku 2012, stále však je potrebné zrealizovať viaceré súvisiace projekty. Úspešne napredovalo projektovanie novej cisternovej stoky, ktorú využíva celá Nikózia, a jej pripojenia na ČOV slúžiacej obom komunitám a začala sa príprava súťaže na stavebné práce súvisiace so stokou. Obe komunity dosiahli dohodu o spoločnom využívaní vôd očistených v ČOV, vykonáva sa štúdia uskutočniteľnosti rozvodného systému až do nárazníkovej zóny, pripravuje sa jeho návrh a zároveň sa poskytuje pomoc pri podpore poľnohospodárskeho využívania stabilizovaného čistiarenského kalu z ČOV.
V roku 2016 inžiniersko-technická firma vypracovala štúdiu s cieľom určiť potrebné asanačné práce na kanalizačnej sieti mesta Famagusta a ich cenu. Táto štúdia sa dokončuje.
Pomoc v sektore tuhého odpadu pokračovala prostredníctvom rôznych akcií. Montáž nového zdravotníckeho sterilizačného zariadenia na spracovanie nebezpečného zdravotníckeho odpadu sa oneskorila, pretože priestory prijímateľa neboli pripravené na umiestnenie nového zariadenia. Tento problém sa napokon vyriešil a realizácia projektu sa uzavrela koncom roka. Boli tiež vypracované súťažné podklady na rozšírenie skládky Koutsoventsis/Güngör vrátane špecifikácií jednotky na úpravu výluhu zo skládky. Boli dodané štyri nákladné vozidlá na posilnenie vozidlového parku dostupného pre miestne komunity, ktoré slúžia na prepravu odpadu na ústrednú skládku. Ďalšie investície do vozidiel na prepravu odpadu, ako aj do ostatnej infraštruktúry na nakladanie s odpadom (zberné stanice a uzavretie nelegálnych skládok), si vyžadujú ďalšie prípravy zo strany prijímateľa. Bol pripravený projekt a vyhlásená súťaž na zriadenie systému zberu, prepravy a centrálneho nakladania s vedľajšími živočíšnymi produktmi, ktoré najviac ohrozujú ľudské zdravie. Napokon nakladanie s tuhým odpadom sa riešilo aj v rámci grantových schém na podporu občianskej spoločnosti a miestnych komunít.
Prijímateľ informoval Komisiu, že chce prevziať finalizáciu stavby informačných a riadiacich stredísk v štyroch potenciálnych oblastiach sústavy Natura 2000 s využitím vlastných rozpočtových prostriedkov. Tieto čiastočne postavené budovy boli predmetom zmluvy, ktorá bola ukončená v roku 2011, a mali byť dokončené v rámci dohody o delegovaní s UNDP podpísanej v roku 2014.
4.2.2.Cieľ č. 2: Podpora sociálneho a hospodárskeho rozvoja
Pokračoval projekt technickej pomoci súkromnému sektoru (TAPS), ktorý sa začal v novembri 2015. Cieľom projektu bolo podporiť rast súkromného sektora a tvorbu pracovných miest. Projekt poskytuje technickú pomoc miestnym orgánom na prípravu uplatňovania acquis v oblastiach súvisiacich s rozvojom súkromného sektora. Pomoc má formu analytických štúdií a prípravy stratégií vrátane napríklad finalizácie stratégie pre malé a stredné podniky a akčného plánu. Je určená aj pre mikropodniky a malé podniky pri príprave na prijatie acquis formou podpory organizáciám zameraným na podporu podnikania na účely posilnenia ich organizačnej kapacity a kapacity pri poskytovaní služieb.
V septembri 2016 bola podpísaná samostatná zmluva s externým odborníkom s cieľom posúdiť životaschopnosť inovačnej stratégie v súlade s programom Horizont 2020 koncepciou inteligentného rastu a preskúmať možné modely integrácie s oblasťami kontrolovanými vládou.
Okrem toho bola vo februári 2016 podpísaná dohoda o delegovaní s EBOR s cieľom umožniť prístup spoločností tureckých Cyperčanov k úverovým fondom a poskytnúť pomoc miestnym podnikovým konzultantom pri budovaní kapacít. Podniky dostavajú aj priamu podporu prostredníctvom grantov. Ku koncu roka 2016 prebiehalo dvadsaťštyri projektov financovaných v rámci grantovej schémy Rozvoj MSP: modernizácia výrobkov a služieb.
V oblasti rozvoja vidieka sa začala poskytovať technická pomoc pri rozvoji kapacity poradenských služieb pre poľnohospodárske podniky vrátane prípravy stratégie. Z celkového počtu 39 projektov, ktorým bola poskytnutá pomoc v roku 2013 v rámci 3. grantovej schémy v oblasti rozvoja vidieka, bolo ku koncu roka 2016 úspešne dokončených ďalších 13 projektov.
Technická pomoc na posilnenie kapacity veterinárnych služieb s cieľom zabezpečiť a monitorovať dodržiavanie noriem týkajúcich sa zdravia zvierat a iných hygienických požiadaviek na kontrolu a prevenciu chorôb zvierat a budúceho obchodovania so živočíšnymi výrobkami, ktorá sa začala v polovici roka 2015, pokračovala aj v roku 2016. Je to aj naďalej obzvlášť náročná úloha.
Začal sa metrologický projekt, ktorého cieľom je rozvinúť analytické služby v komunite tureckých Cyperčanov na úroveň, keď je ich možné spoľahlivo využívať na podporu analýzy potravín a produktov spôsobom, ktorý je v súlade s požiadavkami acquis EÚ v kľúčových oblastiach.
Dňa 8. apríla 2016 bola uverejnená štvrtá výzva na predkladanie návrhov v oblasti komunitného rozvoja s vyčlenenými rozpočtovými prostriedkami vo výške 4,85 mil. EUR. Táto nová grantová schéma ponúka miestnym komunitám príležitosť na predkladanie návrhov na zlepšenie efektívnosti a kvality služieb. Medzi hlavné priority patria služby pri nakladaní s odpadom, čistiace a environmentálne služby, sociálne služby zamerané na staršie osoby, ženy, deti a mládež, túlavé zvieratá, služby pre riadenie, služby na kontrolu škodcov, budovanie kapacít a posilnenie riadiacich štruktúr. Prebieha hodnotenie predložených návrhov.
V sektore vzdelávania bolo v roku 2016 poskytnutých 15 grantov vo výške 1,5 mil. EUR v rámci schémy Inovácie a zmeny vo vzdelávaní VI. Medzi ciele týchto programov patrí posilnenie kapacít v oblasti výučby/vzdelávania, spoločné projekty so školami gréckych Cyperčanov a zlepšenie kapacít pre podnikanie a celoživotné vzdelávanie. Z celkového počtu 15 projektov sa 9 realizuje na školách a 6 v organizáciách poskytujúcich celoživotné vzdelávanie.
V prvom polroku 2016 bola otvorená nová grantová schéma Inovácie a zmeny vo vzdelávaní VII so sumou vo výške 1,5 mil. EUR, ktorá zahŕňa rovnaké ciele ako predchádzajúca výzva na predkladanie návrhov. Hodnotenie návrhov takisto prebieha.
V roku 2016 sa druhý projekt technickej pomoci v oblasti odborného vzdelávania, odbornej prípravy a pracovného trhu (VETLAM II) zameral predovšetkým na preskúmanie a aktualizovanie kvalifikačného rámca a budovanie kapacít pre služby zamestnanosti. Ukončenie projektu je naplánované na november 2018.
V nadväznosti na výsledky predchádzajúcej analytickej práce sa uskutočnila doplňujúca hĺbková analýza a technická pomoc v dôležitých oblastiach prostredníctvom druhej etapy programu hospodárskeho monitorovania vedeného Svetovou bankou. Program sa zameral na fiškálnu analýzu, finančne udržateľné orgány verejnej správy, hospodárske dôsledky zjednotenia súvisiace s obchodom, rozvoj súkromného sektora a sociálne začlenenie a makroekonomické monitorovanie. Dokončenie tohto programu sa plánuje v druhej polovici roka 2017.
4.2.3.Cieľ č. 3: Podpora uzmierenia, opatrenia na budovanie dôvery a podpora občianskej spoločnosti
Výbor pre nezvestné osoby, ktorý je podporovaný v rámci programu pomoci prostredníctvom modelu nepriameho riadenia s UNDP, naďalej pokračoval vo vykonávaní terénnych a laboratórnych činností. Z celkového počtu 2 001 nezvestných osôb výbor do konca roka 2016 exhumoval 1 192 súborov pozostatkov, z ktorých bolo geneticky identifikovaných 740 osôb. Po tom, čo sa tempo identifikácií v priebehu roka 2015 z dôvodu kontroly postupov testovania DNA spomalilo, sa v roku 2016 zvýšilo, a to na rovnako vysokú úroveň, ako bola zaznamenaná v rokoch 2013 a 2014. Boli vytvorené dodatočné pracovné miesta pre skúšajúcich a v júli sa začal projekt archivácie. Vo februári 2016 sa cirkevní predstavitelia obrátili na Cyperčanov so spoločnou výzvou, aby zverejnili informácie. Vyšla kniha o práci vedcov z Výboru pre nezvestné osoby v troch jazykoch. Bola predstavená na Cypre a na podujatiach v OSN v New Yorku, v Medzinárodnom výbore Červeného kríža v Ženeve a v Európskom parlamente v Bruseli, kde predsedovia Schultz a Juncker potvrdili úplnú podporu tomuto projektu, ktorý má zásadný význam pre cyperské uzmierenie. V decembri 2016 bola predĺžená dohoda o delegovaní s UNDP s cieľom poskytnúť finančné prostriedky na činnosť Výboru pre nezvestné osoby aj na rok 2017, a to vo výške 2,6 mil. EUR. Ďalšia podpora činnosti Výboru pre nezvestné osoby bude založená na aktualizovanej stratégii na obdobie rokov 2018 – 2020. Európska únia pokryla v rokoch 2006 – 2016 viac ako 80 % celkových finančných prostriedkov pre Výbor pre nezvestné osoby od všetkých darcov.
Kľúčovým prvkom uzmierenia a opatrení na budovanie dôvery podporovaných v rámci programu pomoci zostáva naďalej ochrana kultúrneho dedičstva prostredníctvom Technického výboru pre kultúrne dedičstvo (TCCH), spoločného pre obe komunity. Medzi hlavné medzníky programu v priebehu roka 2016 patrilo začatie konzervačných opatrení pre baštu Martinengo a Benátske múry medzi vežou Arsenal a citadelou Othello v meste Famagusta. V roku 2016 sa tiež začali konzervačné práce v maronitskom kostole v obci Agia Marina/Gurpinar, ktorý sa nachádza vo vojenskej lokalite sprístupnenej až v roku 2016. Prvá fáza konzervácie Agios Panteleimonas v obci Myrtou/Çamlıbel bola dokončená v priebehu roka 2016.
V decembri 2016 bola s UNDP podpísaná dohoda o delegovaní pre piatu etapu programu ochrany kultúrneho dedičstva. V budúcnosti sa bude naďalej venovať osobitná pozornosť konzervácii a ochrane obnovených lokalít zo strany prijímajúcich komunít.
Komisia v roku 2015 urýchlene zareagovala na iniciatívu dvoch cyperských vedúcich predstaviteľov týkajúcu sa prijatia nových opatrení na budovanie dôvery a opätovne pridelila potrebné finančné prostriedky na otvorenie nových prechodov Deryneia a Lefka-Apliki. Začiatkom roka 2016 bola podpísaná dohoda o delegovaní s UNDP týkajúca sa prác severne od demarkačnej línie, ktoré majú byť dokončené v prvej polovici roka 2017.
Podpora občianskej spoločnosti pokračovala aj v roku 2016. V roku 2016 bola ďalej poskytovaná technická pomoc (Občiansky priestor) na podporu budovania kapacít pre organizácie občianskej spoločnosti a na podnecovanie vytvárania sietí a spoločných podujatí s gréckymi Cyperčanmi a ďalšími organizáciami občianskej spoločnosti z EÚ. Spočiatku sa úsilie zameralo na vytvorenie priaznivého prostredia pre rozvoj občianskej spoločnosti a povzbudzovanie iniciatív v oblasti aktívneho občianstva prostredníctvom mechanizmu Grow Civic (Občiansky rast). Okrem toho v roku 2016 pokračovalo osemnásť grantov poskytnutých v rámci grantových schém Občianska spoločnosť v akcii IV a V. Čerpali sa z nich finančné prostriedky na rôzne činnosti v oblasti životného prostredia, ľudských práv, umenia a športu, ktorých prostredníctvom sa podnecuje občianska angažovanosť a medzikomunitná výmena.
Každé tri mesiace sa uskutočnilo stretnutie Fóra občianskej spoločnosti (CSF) – platformy, na ktorej môžu organizácie občianskej spoločnosti vyjadrovať svoje očakávania a priority. Fórum pôsobilo ako katalyzátor podpory a podporovalo aktívne občianstvo. Od polovice septembra do polovice októbra sa prvýkrát uskutočnil celý mesiac akcií organizácií občianskej spoločnosti pod názvom Festival otvorených dverí, ktorých cieľom bolo informovať verejnosť o minulých a súčasných aktivitách a podporovať dobrovoľníctvo občanov všetkých vekových skupín. Počas festivalu viac ako 40 združení, nadácií, platforiem, iniciatív a aktivistov otvorilo svoje dvere a uskutočnilo viac ako 80 podujatí vrátane podujatí otvorených dverí a ďalších činností so spoločenským zameraním.
4.2.4.Cieľ č. 4: Približovanie komunity tureckých Cyperčanov k EÚ
Spravovaním štipendií v EÚ v školských rokoch 2014 – 2016 bola poverená Britská rada. Toto opatrenie bolo predĺžené o ďalšie tri roky prostredníctvom dohody o delegovaní podpísanej s Britskou radou v decembri 2016 na obdobie školských rokov 2017 – 2020. Suma vo výške 1,92 mil. EUR, ktorá bola k dispozícii v rámci výzvy na rok 2016, umožnila v školskom roku 2016/2017 financovanie 151 štipendií. Tieto štipendiá podporili mladých študentov v prvom roku ich vysokoškolského štúdia, absolventov v rámci magisterského a doktorandského štúdia a výskumníkov a profesionálov pri ďalšom rozvoji zručností a znalostí vo viacerých členských štátoch EÚ. Štipendijný program umožnil od roku 2007 prístup k štipendiám pre viac ako 1 000 študentov a profesionálov spomedzi tureckých Cyperčanov. Pokračovanie tejto schémy sa považuje mimoriadne dôležité. Britská rada v rámci spravovania štipendijného programu zorganizovala dni pod názvom „Štúdium v Európe“ s cieľom informovať študentov o možnostiach štúdia v EÚ. Zároveň ďalej rozvíjala sieť absolventov a bude monitorovať strednodobý vplyv, napríklad mieru návratu študentov na Cyprus a mieru úspešnosti pri hľadaní zamestnania.
Komunita tureckých Cyperčanov má veľký záujem o informácie o EÚ. Začiatkom roka 2015 začal fungovať projekt Infopoint EÚ, ktorý je riadený spoločne so zastúpením Európskej komisie na Cypre, s celkovým rozpočtom vo výške 1 545 000 EUR na obdobie 30 mesiacov. Tým sa dosiahla vysoká úroveň viditeľnosti EÚ, jej politík a programu pomoci. Infopoint EÚ doposiaľ zorganizoval rôzne panely/podujatia na rozmanité témy, ako je životné prostredie (voda, energia, nakladanie s odpadom vrátane recyklácie a biodiverzity), ekologické poľnohospodárstvo, zdravie a bezpečnosť pri práci, bezpečnosť potravín, dobré životné podmienky zvierat a zdravie zvierat. Dotkol sa aj takých tém, ako sú ľudské práva, práva osôb so zdravotným postihnutím, práva detí, rodová rovnosť, práva LGTB osôb a práva spotrebiteľov. V roku 2016 zorganizoval Infopoint EÚ 47 podujatí (z toho 35 v Nikózii) vrátane Dňa Európy, Európskeho týždňa proti rasizmu, Európskeho týždňa mládeže a Medzinárodného dňa mládeže, Európskej noci výskumníkov, Dňa boja EÚ proti obchodovaniu s ľuďmi, Týždňa mobility a bezpečnosti cestnej premávky, Európskeho týždňa športu a Európskeho týždňa MSP. Zapojilo sa do nich viac ako 4 382 účastníkov, čo je prejavom zvýšeného záujmu zo strany komunity (podujatia v roku 2015 navštívilo 2 383 účastníkov).
V priebehu roka 2016 bolo rozdaných 5 139 informačných produktov a 12 bulletinov (od otvorenia strediska Infopoint to bolo spolu 11 429 produktov a 20 bulletinov). V priebehu roka 2016 bolo v miestnych médiách uverejnených 564 novinových článkov a odvysielaných 32 TV spotov (od začiatku projektu to bolo spolu 923 článkov a 82 TV spotov). Obľúbenosť týchto aktivít potvrdila aj návštevnosť facebookovej stránky Abbilgi (3 896 nových „lajkov“ v roku 2016, čo znamená celkový počet 8 471 „lajkov“ od vytvorenia stránky). Infopoint EÚ podporil tiež propagáciu všetkých výziev na predkladanie návrhov a ostatných projektov a podujatí financovaných z programu pomoci prostredníctvom facebookových postov/pripomienok, plagátov vo výkladoch predajní a poskytnutím svojho verejného priestoru pre slávnostné otvorenia podujatí a projektov. Nadviazal strategické partnerstvo s ostatnými projektmi financovanými EÚ a projektmi technickej pomoci, ako sú napríklad Rozvoj občianskej spoločnosti (Občiansky priestor), Rozvoj súkromného sektora, Eradikácia chorôb zvierat a Nakladanie s odpadom, ako aj s relevantnými útvarmi a organizáciami občianskej spoločnosti v komunite tureckých Cyperčanov.
4.2.5.Ciele č. 5 a 6: Príprava komunity tureckých Cyperčanov na zavedenie a vykonávanie acquis
Nástroj technickej pomoci a výmeny informácií („TAIEX“) riadený Komisiou sa používa na vykonávanie cieľov 5 a 6 nariadenia o pomoci a pomáha pripravovať komunitu tureckých Cyperčanov na vykonávanie acquis s ohľadom na zrušenie pozastavenia vykonávania, ku ktorému sa pristúpilo po nadobudnutí účinnosti komplexného riešenia cyperskej otázky.
Pomoc pokračovala aj v roku 2016 a týkala sa tých istých 16 hlavných oblastí alebo „sektorov“ acquis ako v predchádzajúcich rokoch. V roku 2016 sa uskutočnilo spolu 220 podujatí. K opatreniam v rámci nástroja TAIEX patrili expertné misie, kurzy odbornej prípravy, semináre a študijné návštevy. Zainteresované strany spomedzi tureckých Cyperčanov prejavili výrazne vyššiu informovanosť o požiadavkách acquis v sektoroch, ktoré boli aktívne v rámci nástroja TAIEX.
Naďalej pokračovala podpora obchodu cez demarkačnú líniu (nariadenie č. 866/2004). Nezávislí experti sa v roku 2016 zúčastnili pravidelných fytosanitárnych inšpekcií zemiakov a citrusových produktov, odobrali vzorky medu na analýzu a vypracovali aktualizovaný zoznam plavidiel, s ktorých úlovkami je možné obchodovať aj cez demarkačnú líniu.
4.3.Finančné plnenie (zmluvy a platby)
4.3.1.Uzatváranie zmlúv
Právne záväzky v roku 2016 dosahovali výšku 15,5 mil. EUR. Celkový objem sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil, aj keď sa zvýšil celkový počet transakcií.
4.3.2.Platby
Platby v roku 2016 dosahovali výšku 21,4 mil. EUR.
4.4.Monitorovanie
Komisia má priamu zodpovednosť za realizáciu väčšiny projektov (priame riadenie). Miera monitorovania zo strany zamestnancov Komisie je veľmi vysoká, zahŕňa nepretržité kontakty so zhotoviteľmi, neohlásené kontroly, výjazdové zasadnutia a zasadnutia riadiacich výborov. Útvar projektového riadenia naďalej pomáhal Komisii pri monitorovaní vykonávania grantových zmlúv/projektov poskytnutých miestnym komunitám na ich rozvoj, MSP a vidieckym podnikom, organizáciám občianskej spoločnosti a školám a organizáciám odborného vzdelávania a prípravy, ako aj prijímateľom grantov pri uplatňovaní pravidiel EÚ pri realizácii grantových zmlúv vrátane sekundárneho obstarávania.
Monitorovanie v rámci nástroja TAIEX sa uskutočňovalo prostredníctvom projektových riadiacich skupín zameraných na inventúru, hodnotenie pokroku a plánovanie budúceho obdobia. Logistika v rámci nástroja TAIEX sa monitoruje prostredníctvom online systému riadenia TAIEX.
4.5.Audit a kontroly
Európsky dvor audítorov oznámil začiatkom roka 2016 výsledky kontroly auditu programu pomoci komunite tureckých Cyperčanov z roku 2012. Podľa zistení Dvora audítorov nie je potrebné prijať žiadne následné opatrenia. Uskutočnil sa tiež podrobný externý audit mechanizmov vnútornej kontroly s cieľom identifikovať potenciálne zlepšenia v oblasti zaistenia po preradení pracovnej skupiny pod Generálne riaditeľstvo pre regionálnu a mestskú politiku v roku 2015. Audítori predložili svoju správu v roku 2016 a ich zistenia sa zjednodušili na integráciu bývalej pracovnej skupiny do služby na podporu štrukturálnych reforiem. Na jeseň 2016 GR NEAR uskutočnilo audit ex-post vybraných platobných transakcií a súvisiacich obstarávaní a zmluvných postupov v rámci priameho riadenia a konštatovalo, že nenašlo podstatné chyby. Podpísala sa zmluva o overení výdavkov 15 grantových zmlúv uzavretých v rámci grantovej schémy Rozvoj MSP III: modernizácia výrobkov a služieb. Overovanie bude pokračovať v priebehu roka 2017.
4.1.Hodnotenie
Bude nutné významne zlepšiť štatistiku týkajúcu sa komunity tureckých Cyperčanov, ktorá doplní zavedenie acquis v budúcnosti.
Po posúdení činnosti Výboru pre nezvestné osoby v roku 2014 organizáciou Equipo Argentino de Antropologia Forense (EAAF) sa v roku 2016 uskutočnili ďalšie návštevy zástupcov tejto organizácie, ktoré sa zamerali na operácie v teréne a odbornú prípravu vedeckých pracovníkov. Bola uzatvorená zmluva s Útvarom projektového riadenia na hodnotenie ex-post grantových schém pre MSP a začiatok hodnotenia bol naplánovaný na začiatok januára 2017.
4.2.Informácie, propagácia a zviditeľňovanie
V roku 2016 sa uskutočnilo spolu 138 akcií týkajúcich sa zviditeľňovania a komunikácie. Medzi najdôležitejšie udalosti v roku 2016 patrili: návštevy vidieka na štyroch rôznych miestach mimo Nikózie, výmena informácií so skupinami žien o politikách EÚ pre rozvoj vidieka a dostupnej podpore a príležitostiach poskytovaných EÚ, verejné informačné podujatie pre Technický výbor pre kultúrne dedičstvo, podujatia pre mládež v niekoľkých lokalitách zamerané na rozvoj zručností s cieľom podporiť zručnosti nezamestnaných mladých ľudí pri hľadaní zamestnania a propagovať portály ponúkajúce zamestnanie/dobrovoľnícku činnosť v EÚ, Európsky deň vedy a zábavy, na ktorom sa zúčastnilo 600 stredoškolských študentov. Deň Európy sa oslávil veľkým podujatím pod šírym nebom s viac ako 450 účastníkmi. Pri príležitosti Zeleného týždňa sa uskutočnil celý rad podujatí vrátane panela, filmovej prehliadky, osvetovej kampane v rámci podujatia pod šírym nebom a súťaže v zbere batérií, v rámci ktorej sa zozbieralo viac ako 2 000 kg použitých batérií zo 41 škôl. Uskutočnila sa súťaž krátkych videosnímkov s tematikou bezpečnosti cestnej premávky s cieľom zvýšiť povedomie mladých ľudí o bezpečnosti.
4.3.Konzultácie s vládou Cyperskej republiky
Uskutočnili sa stretnutia so zástupcami vlády Cyperskej republiky, najmä počas návštevy vrcholných predstaviteľov Komisie na ostrove. Komisia sa aj naďalej spolieha na spoluprácu vlády v oblasti overovania vlastníckych práv a takisto sa pravidelne stretáva so stálym zastúpením v Bruseli. Komisia v marci 2016 uskutočnila každoročnú všeobecnú prezentáciu vývoja za predchádzajúce obdobie v rámci programu pomoci, ktorá sa konala v priestoroch ministerstva zahraničných vecí.
5.Závery
Komisia je aj naďalej odhodlaná podporovať proces riešenia cyperskej otázky pod záštitou OSN a využije všetky možnosti v rámci programu na uľahčenie iniciatív vyplývajúcich z tohto procesu.
Komisia bude aj naďalej poskytovať pomoc v rámci nariadenia o pomoci s cieľom uľahčiť znovuzjednotenie Cypru stimulovaním hospodárskeho rozvoja komunity tureckých Cyperčanov, pričom sa zameria na plnenie šiestich cieľov. Ukázalo sa, že podpora nástroja TAIEX a podpora projektov v rámci cieľov č. 1 a 2 programu pomoci (investície a dodávky na posilnenie do infraštruktúry, granty technickej pomoci) mali pozitívny vplyv na činnosť ad hoc výboru obidvoch komunít v oblasti prípravy na EÚ, ktorý pôsobí pod záštitou OSN, keďže účastníci pochádzajúci z komunity tureckých Cyperčanov preukázali oveľa väčšiu informovanosť o acquis. V priebehu roka 2016 sa pomoc naďalej zameriavala na oblasti, ktoré sú z hľadiska budúceho súladu s acquis zvlášť problematické.
Vzhľadom na kapacitné obmedzenia, obmedzené ľudské a finančné zdroje a nedostatky pri príprave budúceho zavedenia acquis je dôležité dôkladne zvážiť udržateľnosť projektov. Komisia naďalej aktívne podporuje osobitne zložité projekty aj v období po odovzdaní prijímateľom. Rozsiahle projekty týkajúce sa infraštruktúry však prijímatelia v súčasnosti úspešne realizujú a udržiavajú. Záznamy o minulej pomoci a splatnosti projektov sa zohľadnia v budúcom programovaní.