Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0112

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE O UPLATŇOVANÍ SMERNICE RADY 95/50/ES O JEDNOTNÝCH POSTUPOCH KONTROLY CESTNEJ PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU ČLENSKÝMI ŠTÁTMI

    COM/2017/0112 final

    V Bruseli6. 3. 2017

    COM(2017) 112 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    O UPLATŇOVANÍ SMERNICE RADY 95/50/ES O JEDNOTNÝCH POSTUPOCH KONTROLY CESTNEJ PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU ČLENSKÝMI ŠTÁTMI


    OBSAH

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE O UPLATŇOVANÍ SMERNICE RADY 95/50/ES O JEDNOTNÝCH POSTUPOCH KONTROLY CESTNEJ PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU ČLENSKÝMI ŠTÁTMI

    1.    Úvod    3

    2.    Súvisiace právne predpisy EÚ    3

    3.    Uplatňovanie smernice 95/50/ES    4

    4.    Správy členských štátov EÚ a Nórska    4

    5.    Odporúčanie o podávaní správ o kontrolách týkajúcich sa cestnej prepravy nebezpečného tovaru    5

    6.    Výpočet údajov    5

    7.    Vývoj kontrol a ich výsledky    5

    8.    Porovnanie údajov    6

    8.1.    Frekvencia kontrol    6

    8.2.    Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu    7

    8.3.    Podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek    7

    8.4.    Prehľad nevyhovujúcich dopravných jednotiek podľa miesta pôvodu    7

    8.5.    Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek    7

    8.6.    Prehľad podľa rizikových kategórií……………….    7

    8.7.    Druhy sankcií    8

    9.    Záver    8



    1. Úvod

    Smernica Rady 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru bola prijatá 6. októbra 1995 1 a do 1. januára 1997 museli členské štáty uviesť do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou.

    V smernici 95/50/ES sa stanovuje, že každý členský štát musí zaslať Komisii za každý kalendárny rok najneskôr do dvanástich mesiacov od jeho uplynutia správu o uplatňovaní tejto smernice 2 . V smernici sa takisto stanovuje, že Komisia musí zaslať Európskemu parlamentu a Rade aspoň každé tri roky správu o uplatňovaní tejto smernice členskými štátmi 3 .

    Správa Komisie je založená na výročných správach zaslaných členskými štátmi. Toto je šiesta správa o uplatňovaní smernice Rady 95/50/ES v členských štátoch a zahŕňa obdobie rokov 2012 – 2014. Prvá správa 4 zahŕňala obdobie rokov 1997 – 1998, druhá správa 5 obdobie rokov 1999 – 2002, tretia správa 6 obdobie rokov 2003 – 2005, štvrtá správa 7 obdobie rokov 2006 – 2007 a piata správa 8 obdobie rokov 2008 – 2011.

    Podmienky bezpečnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru sa v smernici 95/50/ES nevymedzujú, vymedzujú sa však v súvisiacich právnych predpisoch EÚ, ktoré sú opísané ďalej v texte.

    2. Súvisiace právne predpisy EÚ

    Do 30. júna 2009 sa uplatňovala smernica Rady 94/55/ES z 21. novembra 1994 o aproximácii právnych predpisov členských štátov vzhľadom na prepravu nebezpečného tovaru cestnou dopravou 9 v znení zmien 10 . Prílohy k smernici 94/55/ES sú z hľadiska ich obsahu totožné s prílohami k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecíADR 11 .

    Smernica 94/55/ES bola 1. júla 2009 zrušená a nahradená smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES z 24. septembra 2008 o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru 12 , v znení zmien 13 . V smernici 2008/68/ES sa na všetku dopravu na území EÚ uplatňuje rovnaký prístup ako v smernici 94/55/ES, keďže sa uplatňujú totožné technické a administratívne ustanovenia, ako sú ustanovenia pripojené k ADR.

    3. Uplatňovanie smernice 95/50/ES

    Rada po prijatí smernice 94/55/ES na ďalšie zvýšenie úrovne bezpečnosti prepravy nebezpečného tovaru prijala 6. októbra 1995 smernicu 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru. Táto smernica obsahuje zosúladený kontrolný zoznam, ktorý majú členské štáty používať pri týchto kontrolách, ako aj usmernenia na klasifikáciu porušení predpisov. Prílohy k smernici boli v roku 2004 zmenené 14 a systém klasifikácie porušení predpisov sa od roku 2005 zmenil na tri rizikové kategórie.

    Tieto jednotné kontroly sa týkajú všetkých činností pri cestnej preprave nebezpečného tovaru na území členského štátu alebo nebezpečného tovaru, ktorý prichádza z tretích krajín, bez ohľadu na štát registrácie dopravnej jednotky. Cieľom smernice je zabezpečiť, aby sa náhodne kontrolovala reprezentatívna časť zásielok nebezpečného tovaru, ktorý sa prepravuje cestnou dopravou, a zároveň aby bola pokrytá značná časť cestnej siete.

    Kontroly je možné uskutočňovať aj v priestoroch podnikov ako preventívne opatrenie, alebo ak sa na ceste zaznamenajú priestupky ohrozujúce bezpečnosť. V smernici 95/50/ES sa však nestanovuje požiadavka na podávanie správ o týchto kontrolách.

    4. Správy členských štátov EÚ a Nórska

    Členské štáty majú pri vypracúvaní správ používať rizikové kategórie uvedené v prílohe II k smernici 95/50/ES a predložiť správu v súlade s prílohou III k tejto smernici. Nórsko predložilo svoje výročné správy a požiadalo o začlenenie do tejto správy Komisie Európskemu parlamentu a Rade.

    Chorvátsko pristúpilo k EÚ 1. júla 2013, ale správy o kontrolách začalo podávať v roku 2012. Väčšina členských štátov a Nórsko predložili svoje správy väčšinou načas. Niektoré národné správy boli poznačené oneskoreniami v dôsledku administratívnych postupov na získavanie, analýzu a prenos informácií Komisii, najmä keď sa na týchto postupoch zúčastňovali viaceré verejné orgány. Hoci sa situácia v roku 2012 v porovnaní s minulosťou dočasne zlepšila, v nasledujúcich rokoch tento trend zanikol, a preto sa Komisia musela znovu obrátiť na členské štáty a vyzvať ich na zlepšenie formátu a konzistentnosti údajov, ktoré sa majú v budúcnosti predkladať.

    Komisia dostala správy od všetkých členských štátov za celé obdobie, no bez ohľadu na významné zlepšenie nedostala všetky informácie v správnom formáte, keďže niektoré krajiny naďalej posielali samostatné správy podľa rôznych právomocí na vnútroštátnej úrovni. Niektoré správy boli okrem toho neúplné alebo nesprávne vyplnené, čo viedlo k chýbajúcim údajom a irelevantným výsledkom v tabuľkách uvedených v tejto správe, pričom takéto prípady sú označené ako „neuv.“ (tzn. „neuvádza sa“). Zhrnutie príspevkov členských štátov sa uvádza v prílohách k tejto správe.

    Pokiaľ ide o analýzu vývoja v kapitole 7, treba poznamenať, že ukazovateľ nesúladu s predpismi pre Dánsko za rok 2013 je nízky v dôsledku chybnej interpretácie počtu dopravných jednotiek nevyhovujúcich predpisom. Táto chybná interpretácia bola opravená v správe z roku 2014.

    Niektoré členské štáty doručili správy, v ktorých sa súčet porušení líši od počtu dopravných jednotiek nevyhovujúcich predpisom. Takéto prípady by nemali byť možné, lebo pre každú dopravnú jednotku sa má uviesť len najzávažnejšia kategória porušenia.

    5. Odporúčanie o podávaní správ o kontrolách týkajúcich sa cestnej prepravy nebezpečného tovaru

    V predchádzajúcich správach Komisie sa poukazovalo na určité systematické nezrovnalosti v štatistických správach členských štátov. Keďže jednotné podávanie správ členskými štátmi je rozhodujúce pre kvalitu, porovnateľnosť a spoľahlivosť správ Komisie, Komisia prijala v roku 2011 odporúčanie 15 s cieľom zlepšiť kvalitu týchto správ.

    Po zverejnení odporúčania sa správy značne zlepšili a zaznamenalo sa len niekoľko občasných a menších nezrovnalostí.

    Niektoré z týchto nezrovnalostí, ktorých výskyt postupne klesá, sa týkajú počtu porušení predpisov podľa rizikovej kategórie 16 . V bode 1.4 prílohy k odporúčaniu Komisie sa zdôrazňuje, že vykazovať sa má len najzávažnejšie porušenie, a to aj v prípade, že sa zistia viaceré porušenia. Súčet porušení podľa rizikových kategórií sa má teda rovnať počtu nevyhovujúcich dopravných jednotiek.

    Zdá sa, že táto zásada sa zatiaľ neuplatňuje správne vo všetkých členských štátoch, keďže sa stále vykazujú viaceré porušenia pre jednu dopravnú jednotku.

    Ďalšia významnejšia otázka v odporúčaní sa zameriavala na koncepciu sankcií, ktoré sa uložili v prípade zistenia porušenia počas cestnej kontroly. Niektoré členské štáty v dôsledku rozdielov právnych a administratívnych úprav nevedeli vysledovať výsledok právneho konania týkajúceho sa kontrol, v rámci ktorých sa odhalili domnelé porušenia. V odporúčaní sa navrhuje spoločný kompromis, ktorý by sa mohol používať vo všetkých členských štátoch, a to zaznamenávanie rozhodnutia prijatého príslušníkom výkonného orgánu počas kontroly na mieste. Stále však existujú členské štáty, ktoré nie sú schopné vykazovať takéto údaje (t. j. Francúzsko a Malta).

    6. Výpočet údajov

    Od členských štátov sa požaduje, aby podľa možností predkladali odhadované ročné množstvo nebezpečného tovaru prepraveného na ich území v tonách alebo v tonokilometroch. Za obdobie rokov 2012 – 2014 poskytlo odhadované údaje 15 členských štátov.

    S cieľom umožniť objektívne porovnanie medzi členskými štátmi vychádza množstvo prepravovaného nebezpečného tovaru z informácií uvedených v databáze Eurostatu 17 . Tieto informácie sa použili na odhad frekvencie kontrol vo vzťahu k objemu dopravy. Eurostat nemá štatistické údaje pre Maltu, keďže Malte bola udelená výnimka, pokiaľ ide o uplatňovanie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 70/2012 z 18. januára 2012 o štatistickom zisťovaní v cestnej nákladnej doprave. Objem prepravy nebezpečného tovaru na Malte sa odhaduje na základe údajov, ktoré poskytol maltský príslušný orgán.

    Štatistické údaje Eurostatu sa uvádzajú v prílohe IX k tejto správe.

    7. Vývoj kontrol a ich výsledky

    V prílohe I sa uvádza vývoj počtu kontrol, ktoré vykonali členské štáty, podiel dopravných jednotiek, ktoré neboli v súlade s predpismi, a podiel porušení rizikovej kategórie I.

    Na konci tabuľky sa uvádzajú priemerné hodnoty za Európsku úniu a štatistické údaje Nórska.

    Treba poznamenať, že:

         existuje určitý nepomer medzi vykázanými údajmi o počte kontrolovaných dopravných jednotiek a počte dopravných jednotiek vyhovujúcich ADR – napr. Grécko v roku 2014 uviedlo, že kontrolovalo 521 dopravných jednotiek, pričom iba v prípade jednej dopravnej jednotky sa konštatovalo, že predstavuje porušenie v rámci rizikovej kategórie I a udelila sa iba jedna pokuta,

       viaceré členské štáty neoznámili nijaké odstavenia počas obdobia troch rokov: Estónsko, Španielsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko a Slovensko. V prípade iných členských štátov, napr. v Dánsku, na Malte a v Grécku, sa odstavenie vykonalo iba raz alebo dvakrát počas referenčného obdobia,

       podiel rizikovej kategórie I chýba v prípade Cypru za roky 2012 a 2014 a v správe Slovenska za celé obdobie.

    Ukazovateľ podielu porušení v rámci rizikovej kategórie I je mimoriadne citlivý na správne vykazovanie. Ak sa zaznamená viac ako jedno porušenie na dopravnú jednotku, podiel porušení v rámci kategórie I je nižší ako správna hodnota.

    Niektoré členské štáty vykázali menej celkových porušení, ako bol počet zistených nevyhovujúcich dopravných jednotiek. Platí to o Maďarsku za rok 2012, o Bulharsku, Českej republike, Írsku, Maďarsku, Holandsku, Fínsku a Spojenom kráľovstve za rok 2013 a Rumunsku a Spojenom kráľovstve za rok 2014. Existujú prípady, keď orgány presadzovania práva uvádzajú iba zistené porušenia, ale neposkytujú nijaké ďalšie informácie o porušeniach či sankciách. Štatistické údaje sú síce z tohto dôvodu neúplné, nemá to však nijaký systémový vplyv na analýzu. Táto otázka je podrobnejšie rozpracovaná v bode 8.6.

    8. Porovnanie údajov

    Celkový počet kontrol počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, sa každý rok menil. Počet kontrol sa menil takto: 2012: 153 362; 2013: 157 455; 2014: 153 348. Hoci v roku 2013 možno pozorovať zvýšenie o 2,6 %, rok 2014 sa niesol v znamení návratu k hodnotám pozorovaným v roku 2012.

    Vnútroštátne trendy sa líšia, pričom iba osem členských štátov počas sledovaného obdobia zvýšilo počet kontrol. Maďarsko, Rakúsko, Poľsko a Rumunsko zaznamenali počas obdobia vykazovania najvyššie percentuálne zvýšenie kontrol, zatiaľ čo Bulharsko, Taliansko, Holandsko a Švédsko zaznamenali najvyššie zníženie.

    Z hľadiska absolútneho počtu kontrol v EÚ malo v roku 2014 najväčší podiel Nemecko (32,5 %), po ňom nasledovali Poľsko (15,19 %) a Rakúsko (9,21 %), zatiaľ čo Estónsko (0,02 %), Cyprus (0,03 %) a Malta (0,05 %) mali najnižšie podiely. Tento ukazovateľ do veľkej miery súvisí s veľkosťou členského štátu, no v priebehu obdobia vykazovania sa nezaznamenali výrazné zmeny. V roku 2012 malo najväčší podiel Nemecko (35,99 %), Poľsko bolo druhé (13 %) a Rakúsko bolo opäť tretie (7,80 %). Tri členské štáty, ktoré vykonávali najmenej kontrol, boli Estónsko a Malta (0,05 %) a Cyprus (0,06 %).

    8.1. Frekvencia kontrol

    V prílohe II sa uvádza prehľad frekvencie cestných kontrol v členských štátoch za roky 2012 a 2014. Frekvencia sa vypočítava ako pomer počtu kontrol na milión tonokilometrov prepraveného nebezpečného tovaru v jednotlivých členských štátoch.

    V roku 2012 bolo v EÚ priemerne 0,52 kontrol na milión tonokilometrov, v roku 2013 tento priemer klesol na 0,48, z čoho vyplýva ročné zníženie o 9,6 %, pričom v roku 2014 sa tento priemer zvýšil na 0,49. Najvyššia frekvencia kontrol v roku 2012 sa zaznamenala v Rakúsku (12,89 %), Maďarsku (7 %) a Bulharsku (5,84 %). V roku 2013 sa najvyššie hodnoty zaznamenali v Rakúsku (12,34 %), na Slovensku (10,10 %) a vo Švédsku (6,72 %) a v roku 2014 v Rakúsku (14,85 %), na Slovensku (10,73 %) a v Maďarsku (9,47 %). V roku 2012 predstavovala frekvencia kontrol v Rakúsku takmer 24,78-násobok priemeru EÚ, v Maďarsku 13,46-násobok priemeru EÚ a v Bulharsku 11,23-násobok priemeru EÚ.

    8.2. Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu

    V prílohe III k tejto správe sa uvádza prehľad kontrol podľa miesta pôvodu dopravnej jednotky.

    Tento ukazovateľ neovplyvňujú len rozhodnutia orgánov presadzovania práva, ale aj zemepisné vlastnosti jednotlivých členských štátov; napríklad na ostrovoch sa medzinárodná cestná preprava zvyčajne uskutočňuje v menšej miere. Počas obdobia rokov 2012 – 2014 Malta a Cyprus nevykonali nijakú kontrolu dopravných jednotiek registrovaných mimo EÚ.

    Podiel dopravných jednotiek registrovaných v krajine kontroly počas obdobia vykazovania predstavoval 65 %. Podiel skontrolovaných jednotiek, ktoré pochádzali z iných krajín EÚ, sa od roku 2012 do roku 2014 zvýšil z 28 % na 30 %. Podiel kontrol týkajúcich sa jednotiek registrovaných mimo EÚ sa v roku 2013 v porovnaní s rokom 2012 znížil z 5 % na 4 % a v roku 2014 sa zvýšil na 6 %.

    8.3. Podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek

    Podiel skontrolovaných dopravných jednotiek, kde bolo zistené aspoň jedno porušenie, sa uvádza v prílohe IV.

    Podiel nevyhovujúcich jednotiek sa znížil z 22,12 % v roku 2012 na 19,73 % v roku 2014, pričom k najvýraznejšiemu zníženiu došlo na Cypre, v Slovinsku, Poľsku a Litve. V niektorých členských štátoch sa však tento podiel zvýšil – na Slovensku, v Grécku, Maďarsku a Holandsku.

    8.4. Prehľad nevyhovujúcich dopravných jednotiek podľa miesta pôvodu

    Grafy v prílohe V znázorňujú rozdelenie dopravných jednotiek, ktoré nie sú v súlade s predpismi, podľa miesta pôvodu dopravnej jednotky.

    Ako už bolo uvedené v bode 8.2, zemepisné vlastnosti členských štátov značne ovplyvňujú aj tento ukazovateľ.

    8.5. Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek

    Graf v prílohe VI znázorňuje percentuálny podiel odstavených vozidiel spomedzi vozidiel, pri ktorých bolo vykázané porušenie.

    Predtým uvedený kolísavý trend sa zachoval aj vo vzťahu k frekvencii odstavenia dopravných jednotiek: podiel odstavených vozidiel v roku 2012 predstavoval 26,16 %, v roku 2013 sa zvýšil na 28,06 % a v roku 2014 sa mierne znížil na 27,72 %.

    Najväčšia frekvencia odstavenia sa v roku 2012 zaznamenala v Bulharsku (84,38 %), Slovinsku (57,89 %) a Írsku (54,84 %). V Nórsku viedlo v roku 2014 k odstaveniu 71,07 % porušení. Estónsko, Španielsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Malta a Slovensko nenahlásili počas obdobia rokov 2012 – 2014 nijaké odstavenie.

    8.6. Prehľad podľa rizikových kategórií

    Grafy v prílohe VII znázorňujú rozdelenie závažnosti porušení. Vykázať sa má len najvyššia riziková kategória zistená počas kontroly.

    Všetky členské štáty vykázali najmenej jednu kategóriu porušenia na kontrolovanú dopravnú jednotku. Niektoré členské štáty nevykázali pre niektoré kategórie nijaké údaje. Cyprus a Slovensko v roku 2012 nenahlásili v rizikových kategóriách I a II nijaké porušenia. Grécko okrem toho nenahlásilo počas celého obdobia nijaké porušenia v rizikovej kategórii III a v rokoch 2014 a 2013 nijaké porušenia v rizikovej kategórii II.

    V rámci kontrol vykonaných v EÚ v roku 2012 predstavovalo 42,69 % zistených prípadov najzávažnejšie porušenia rizikovej kategórie I. Porušenie rizikovej kategórie I znamená nedodržanie náležitých bezpečnostných predpisov, čo vedie k vysokému riziku úmrtia, vážneho poranenia osoby alebo závažného poškodenia životného prostredia. Takéto porušenia si vyžadujú okamžité a primerané nápravné opatrenia, ako je napríklad odstavenie vozidla.

    Vykázané najzávažnejšie porušenia v rizikovej kategórii II predstavovali 33,48 % kontrol, v rámci ktorých sa zistili porušenia. Riziková kategória III pokrývala zvyšných 23,83 %.

    8.7. Druhy sankcií

    Grafy v prílohe VIII znázorňujú rozdelenie sankcií podľa členských štátov.

    Pred zverejnením odporúčania Komisie uvedeného v bode 5 tejto správy existovali v zhromažďovaní týchto informácií zásadné nedostatky. Po odporúčaní sa situácia výrazne zlepšila a v období rokov 2012 – 2014 len Francúzsko a Malta neposkytli nijaké štatistické údaje o sankciách. Aj keď Slovensko v roku 2012 neoznámilo nijaké sankcie, tieto údaje začalo oznamovať v nasledujúcich rokoch.

    Počas inšpekcií vykonaných v EÚ v roku 2014 sa vydalo 5 066 varovaní, pokuty boli uložené v 29 206 prípadoch a 2 963 prípadov viedlo k iným sankciám vrátane trestnoprávnych a správnych súdnych konaní. Hoci tri štvrtiny sankcií v EÚ sú vo všeobecnosti pokuty, medzi členskými štátmi sú veľké rozdiely.

    V roku 2014 bol celkový počet sankcií približne o 10,50 % menší ako v roku 2012. Zatiaľ čo počet varovaní sa počas obdobia vykazovania znížil o 18,1 % a počet pokút o 10 %, počet iných sankcií sa zvýšil o 9,8 %.

    9. Záver

    Smernica 95/50/ES sa od 1. januára 1997 transponovala do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov. Podrobná úprava podávania správ sa zmenila v roku 2004 a upravené predpisy o podávaní správ nadobudli platnosť 14. decembra 2005. Komisia po určitých systémových nezrovnalostiach v podávaní správ zverejnila v roku 2011 odporúčanie v tejto oblasti.

    Všetky členské štáty vykonávajú kontroly vozidiel, ktoré prepravujú nebezpečný tovar, a vo všeobecnosti podávajú o týchto kontrolách pomerne presné správy. Napriek tomu stále pretrvávajú isté nezrovnalosti a Komisia pokračuje vo svojom úsilí zabezpečiť, aby sa dodržiavali požiadavky na podávanie správ podľa smernice 95/50/ES a každý rok sa postupne zlepšoval súlad. Možno konštatovať, že smernica 95/50/ES sa vo všeobecnosti uplatňuje správne.

    Z najnovších správ však jasne vyplýva, že zdroje dostupné na tieto kontroly sú čoraz obmedzenejšie. V porovnaní s referenčným obdobím v predchádzajúcej správe (2008 – 2011) sa počet oznámených kontrol každý rok znižoval. Keďže je v záujme členských štátov odhaľovať všetky riziká, ktoré môžu vzniknúť pri preprave tohto tovaru, a predchádzať im, Komisia by rada podporila výmenu najlepších postupov a ďalšie investície v tejto oblasti.

    Počas referenčného obdobia zostal celkový počet porušení pomerne stabilný: v roku 2014 sa v rámci jednej kontroly z piatich potvrdilo alebo vzniklo podozrenie na porušenie týkajúce sa prepravy nebezpečného tovaru, zatiaľ čo v roku 2012 to bola jedna kontrola zo 4,5.

    V prípade zistenia porušení bolo 42,69 % týchto prípadov označených ako najzávažnejšie porušenie. V dôsledku toho bolo v roku 2012 odstavených približne 8 875 vozidiel.

    Na záver možno konštatovať, že v EÚ sa uplatňuje spoločný súbor predpisov na prepravu nebezpečného tovaru. Tieto predpisy sa takisto uplatňujú aj v mnohých krajinách mimo EÚ. Napriek tomu však takmer 32 000 z približne 150 000 cestných kontrol za rok vedie k záveru, že dopravná činnosť nespĺňa povinné bezpečnostné požiadavky.

    Veľký počet porušení vykázaných členskými štátmi však môže byť spôsobený aj ich politikou cielených kontrol zameraných na identifikáciu a postihovanie dopravných prevádzkovateľov, ktorí najviac porušujú predpisy, s cieľom maximalizovať účinnosť obmedzených dostupných zdrojov. Z uvedeného vyplýva, že štatistické údaje nie sú úplne reprezentatívne v prípade trhu s prepravou nebezpečného tovaru v EÚ, ktorý je v praxi oveľa bezpečnejší, ako by sa z vykazovaných údajov mohlo zdať.

    V tejto súvislosti Komisia spolu s príslušnými orgánmi začala analyzovať možnosti zmeny príloh k uvedenej smernici s cieľom zlepšiť spôsob, akým členské štáty zaznamenávajú a vykazujú údaje o kontrolách a sankciách.

    «-»

    (1) Ú. v. ES L 249, 17.10.1995, s. 35, zmenená smernicou Komisie 2004/112/ES z 13. decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 95/50/ES (Ú. v. EÚ L 367, 14.12.2004, s. 23).
    (2) Článok 9 ods. 1 tejto smernice.
    (3) Článok 9 ods. 2 tejto smernice.
    (4) KOM(2000) 517 v konečnom znení, 6.9.2000.
    (5) KOM(2005) 430 v konečnom znení, 15.9.2005.
    (6) KOM(2007) 795 v konečnom znení, 13.12.2007.
    (7) KOM(2010) 364 v konečnom znení, 7.7.2010.
    (8)  COM(2013) 815 final, 25.11.2013.
    (9) Ú. v. ES L 319, 12.12.1994, s. 7.
    (10) Zmenená smernicou Komisie 2004/111/ES z 9. decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 94/55/ES (Ú. v. EÚ L 365, 10.12.2004, s. 25).
    (11) Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí uzavretá v Ženeve 30. septembra 1957, v znení zmien, pod záštitou Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN).
    (12) Ú. v. EÚ L 260, 30.9.2008, s. 13.
    (13) Naposledy zmenená smernicou Komisie 2014/103/EÚ z 21. novembra 2014, ktorou sa prílohy k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru tretíkrát prispôsobujú vedecko-technickému pokroku (Ú. v. EÚ L 335, 22.11.2014, s. 15).
    (14) Smernica Komisie 2004/112/ES z 13. decembra 2004, ktorou sa prispôsobuje technickému pokroku smernica Rady 95/50/ES (Ú. v. EÚ L 367, 14.12.2004, s. 23).
    (15) Odporúčanie Komisie z 21.2.2011 o podávaní správ o kontrolách týkajúcich sa cestnej prepravy nebezpečného tovaru, K(2011) 909 v konečnom znení.
    (16) Vymedzenie rizikových kategórií a usmernenia k porušeniam predpisov, ktoré patria do týchto kategórií, sa ustanovujú v prílohe II k smernici 95/50/ES, zmenenej smernicou 2004/112/ES.
    (17) Tabuľka Eurostat „DS-073082“: Ročný objem nákladnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru rozdelený podľa druhu nebezpečného tovaru a činnosti.
    Top

    V Bruseli6. 3. 2017

    COM(2017) 112 final

    PRÍLOHY

    k

    SPRÁVE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o uplatňovaní smernice Rady 95/50/ES o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru členskými štátmi


    Príloha I
    Vývoj počtu kontrol, nesúladu s predpismi a ich porušení v rámci kategórie I

    Ďalšie informácie o tejto tabuľke sa uvádzajú v správe v bode 7.

    KRAJINA

    2008

    2009

    2010

    2011

    2012

    2013

    2014

    BE

    Počet kontrol

    5178

    6033

    5464

    4188

    4504

    4001

    4095

    % nesúladu

    17,671 %

    21,76 %

    22,16 %

    12,32 %

    17,94 %

    19,80 %

    19,88 %

    % rizik. kat. I

    24,07 %

    37,49 %

    37,05 %

    26,42 %

    48,51 %

    42,93 %

    42,26 %

    BG

    Počet kontrol

    28106

    28455

    7756

    6203

    5424

    4237

    3212

    % nesúladu

    0,71 %

    4,85 %

    0,81 %

    1,00 %

    0,59 %

    1,06 %

    0,72 %

    % rizik. kat. I

    34,33 %

    27,78 %

    57,41 %

    55,74 %

    84,38 %

    31,11 %

    30,43 %

    CZ

    Počet kontrol

    3977

    3471

    2816

    2491

    1932

    1743

    1640

    % nesúladu

    5,53 %

    6,60 %

    11,51 %

    11,92 %

    11,39 %

    10,27 %

    12,62 %

    % rizik. kat. I

    21,36 %

    25,33 %

    17,59 %

    55,74 %

    25,00 %

    21,79 %

    30,92 %

    DK

    Počet kontrol

    755

    721

    604

    646

    531

    323

    675

    % nesúladu

    58,15 %

    61,44 %

    57,12 %

    58,98 %

    50,28 %

    0,31 %

    34,67 %

    % rizik. kat. I

    38,27 %

    35,21 %

    38,26 %

    35,43 %

    35,58 %

    83,00 %

    71,79 %

    DE

    Počet kontrol

    79664

    62085

    67356

    58270

    55195

    55344

    49851

    % nesúladu

    22,69 %

    23,64 %

    21,69 %

    27,02 %

    25,52 %

    24,44 %

    26,23 %

    % rizik. kat. I

    48,14 %

    45,23 %

    49,96 %

    49,55 %

    47,65 %

    48,65 %

    50,97 %

    EE

    Počet kontrol

    117

    152

    154

    44

    73

    14

    34

    % nesúladu

    46,15 %

    39,47 %

    50,00 %

    25,00 %

    17,81 %

    42,86 %

    50,00 %

    % rizik. kat. I

    25,93 %

    30,00 %

    25,97 %

    45,45 %

    53,85 %

    66,67 %

    76,47 %

    IE

    Počet kontrol

    783

    892

    751

    674

    437

    370

    296

    % nesúladu

    38,19 %

    28,36 %

    26,23 %

    24,93 %

    21,28 %

    25,68 %

    23,31 %

    % rizik. kat. I

    13,71 %

    25,20 %

    33,33 %

    12,64 %

    35,48 %

    23,16 %

    37,68 %

    EL

    Počet kontrol

    1202

    413

    1094

    650

    757

    596

    437

    % nesúladu

    3,83 %

    10,65 %

    3,93 %

    5,54 %

    0,53 %

    0,17 %

    0,23 %

    % rizik. kat. I

    69,57 %

    61,36 %

    55,81 %

    30,56 %

    75,00 %

    100,00 %

    100,00 %

    ES

    Počet kontrol

    42771

    40782

    36004

    19707

    9480

    10382

    9635

    % nesúladu

    0,27 %

    10,63 %

    11,44 %

    29,60 %

    67,90 %

    56,88 %

    49,77 %

    % rizik. kat. I

    63,64 %

    65,28 %

    64,82 %

    75,63 %

    67,07 %

    58,54 %

    46,24 %

    FR

    Počet kontrol

    6572

    5788

    6178

    6930

    7546

    7345

    7746

    % nesúladu

    21,67 %

    16,48 %

    16,48 %

    14,68 %

    13,86 %

    13,41 %

    13,16 %

    % rizik. kat. I

    24,30 %

    25,05 %

    29,08 %

    28,32 %

    28,30 %

    27,31 %

    26,50 %

     

    Počet kontrol

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    243

    394

    484

    HR

    % nesúladu

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    22,22 %

    13,96 %

    20,87 %

     

    % rizik. kat. I

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    neuv.

    12,96 %

    16,36 %

    16,83 %

    IT

    Počet kontrol

    4960

    5180

    6253

    6260

    6235

    4789

    3120

    % nesúladu

    16,73 %

    16,16 %

    13,58 %

    11,04 %

    5,21 %

    4,34 %

    5,00 %

    % rizik. kat. I

    17,33 %

    15,85 %

    14,65 %

    14,18 %

    26,77 %

    25,96 %

    29,49 %

    CY

    Počet kontrol

    224

    232

    168

    188

    88

    80

    42

    % nesúladu

    1,34 %

    1,72 %

    1,19 %

    1,60 %

    2,27 %

    22,50 %

    28,57 %

    % rizik. kat. I

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    5,56 %

    0,00 %

    LV

    Počet kontrol

    1230

    996

    703

    89

    197

    182

    259

    % nesúladu

    7,15 %

    10,14 %

    8,25 %

    15,73 %

    19,29 %

    20,88 %

    10,81 %

    % rizik. kat. I

    56,82 %

    59,41 %

    55,17 %

    78,57 %

    60,53 %

    63,16 %

    53,57 %

    LT

    Počet kontrol

    529

    487

    491

    560

    531

    577

    610

    % nesúladu

    17,01 %

    18,07 %

    21,59 %

    6,07 %

    9,60 %

    13,00 %

    13,61 %

    % rizik. kat. I

    6,67 %

    15,91 %

    16,04 %

    7,41 %

    21,57 %

    10,67 %

    26,51 %

    LU

    Počet kontrol

    210

    293

    233

    341

    222

    186

    98

    % nesúladu

    59,05 %

    50,51 %

    48,50 %

    57,77 %

    52,25 %

    37,10 %

    46,94 %

    % rizik. kat. I

    44,35 %

    6,08 %

    5,31 %

    0,00 %

    3,45 %

    2,90 %

    4,35 %

    HU

    Počet kontrol

    27225

    15613

    4158

    1589

    6184

    6588

    9692

    % nesúladu

    3,49 %

    5,72 %

    3,42 %

    4,85 %

    22,93 %

    6,27 %

    3,96 %

    % rizik. kat. I

    30,77 %

    29,56 %

    34,18 %

    17,74 %

    4,51 %

    32,20 %

    42,45 %

    MT

    Počet kontrol

    81

    76

    79

    78

    77

    78

    72

    % nesúladu

    54,32 %

    67,11 %

    63,29 %

    69,23 %

    63,64 %

    51,28 %

    81,94 %

    % rizik. kat. I

    25,00 %

    21,57 %

    42,00 %

    24,07 %

    12,24 %

    15,00 %

    38,98 %

    NL

    Počet kontrol

    4820

    5717

    4068

    5480

    4023

    3451

    2956

    % nesúladu

    17,45 %

    10,02 %

    28,61 %

    30,99 %

    30,75 %

    30,48 %

    14,14 %

    % rizik. kat. I

    60,57 %

    55,79 %

    59,39 %

    53,86 %

    97,49 %

    132,41 %

    353,11 %

    AT

    Počet kontrol

    6883

    9824

    10220

    11300

    11966

    11676

    13851

    % nesúladu

    35,70 %

    30,99 %

    28,72 %

    32,50 %

    30,32 %

    30,44 %

    27,10 %

    % rizik. kat. I

    23,40 %

    20,70 %

    21,87 %

    20,40 %

    19,38 %

    17,45 %

    16,49 %

    PL

    Počet kontrol

    14438

    19537

    20324

    16363

    19940

    23607

    22838

    % nesúladu

    7,60 %

    6,68 %

    5,32 %

    6,17 %

    3,08 %

    3,81 %

    4,22 %

    % rizik. kat. I

    14,65 %

    19,03 %

    23,39 %

    27,68 %

    36,59 %

    36,89 %

    35,41 %

    PT

    Počet kontrol

    425

    566

    1065

    601

    657

    834

    633

    % nesúladu

    58,35 %

    33,75 %

    29,67 %

    40,72 %

    29,68 %

    27,82 %

    44,39 %

    % rizik. kat. I

    50,81 %

    41,88 %

    41,14 %

    41,11 %

    49,74 %

    61,64 %

    45,20 %

    RO

    Počet kontrol

    5257

    5969

    7352

    11525

    2417

    4528

    5516

    % nesúladu

    4,13 %

    2,31 %

    3,99 %

    3,64 %

    4,43 %

    5,96 %

    4,82 %

    % rizik. kat. I

    32,82 %

    25,16 %

    29,69 %

    29,36 %

    16,82 %

    23,70 %

    27,44 %

    SI

    Počet kontrol

    291

    315

    253

    601

    1548

    1878

    1494

    % nesúladu

    48,11 %

    46,03 %

    39,53 %

    5,99 %

    2,45 %

    2,29 %

    3,48 %

    % rizik. kat. I

    28,57 %

    38,62 %

    36,00 %

    38,89 %

    57,89 %

    46,51 %

    46,15 %

    SK

    Počet kontrol

    351

    572

    561

    194

    217

    2302

    3531

    % nesúladu

    2,28 %

    12,41 %

    16,40 %

    0,52 %

    1,38 %

    0,13 %

    0,08 %

    % rizik. kat. I

    75,00 %

    4,23 %

    4,35 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    FI

    Počet kontrol

    3353

    3589

    3273

    3100

    3073

    2302

    2434

    % nesúladu

    41,10 %

    34,35 %

    32,26 %

    30,03 %

    27,43 %

    27,15 %

    25,43 %

    % rizik. kat. I

    12,48 %

    12,09 %

    10,21 %

    11,08 %

    12,22 %

    17,44 %

    17,61 %

    SE

    Počet kontrol

    4049

    3733

    4076

    4929

    6903

    7147

    5332

    % nesúladu

    20,87 %

    16,98 %

    18,84 %

    20,15 %

    15,89 %

    15,49 %

    21,85 %

    % rizik. kat. I

    21,42 %

    19,24 %

    22,01 %

    17,15 %

    19,78 %

    17,89 %

    23,78 %

    UK

    Počet kontrol

    9181

    7251

    8427

    4277

    2962

    3217

    2765

    % nesúladu

    36,99 %

    41,26 %

    22,99 %

    38,23 %

    37,31 %

    25,46 %

    58,34 %

    % rizik. kat. I

    29,68 %

    17,88 %

    19,05 %

    16,64 %

    22,35 %

    20,51 %

    11,41 %

     

     

     

     

     

     

    Počet kontrol

    252632

    228742

    199881

    167340

    153362

    157455

    150348

    % nesúladu

    13,67 %

    15,80 %

    16,54 %

    21,39 %

    22,12 %

    20,08 %

    20,80 %

    % rizik. kat. I

    40,29 %

    37,16 %

    42,10 %

    44,04 %

    44,15 %

    45,00 %

    42,65 %

     

     

     

     

     

     

    NO

    Počet kontrol

    712

    767

    515

    617

    563

    755

    793

    % nesúladu

    25,70 %

    22,16 %

    20,97 %

    25,12 %

    25,75 %

    34,70 %

    35,31 %

    % rizik. kat. I

    19,13 %

    17,65 %

    29,63 %

    31,21 %

    26,90 %

    25,19 %

    25,00 %

    Príloha II
    Frekvencia kontrol na milión tonokilometrov

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.1.


    Príloha III - Prehľad kontrol podľa miesta pôvodu

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.2.

    Vnútroštátne

    Mimo EÚ

    Príloha IV
    Podiel nevyhovujúcich dopravných jednotiek

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.3.



    Príloha V – Prehľad nevyhovujúcich dopravných jednotiek podľa miesta pôvodu

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.4.

    Vnútroštátne

    Mimo EÚ

    Príloha VI
    Frekvencia odstavenia dopravných jednotiek

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.5.


    Príloha VII
    Prehľad podľa rizikových kategórií

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.6.

    Kat. I

    Kat. II

    Kat. III

    Príloha VIII – Prehľad podľa druhov sankcií

    Ďalšie informácie o týchto grafoch sa uvádzajú v správe v bode 8.7.

    Varovanie

    Pokuta

    Iné


    Príloha IX
    Ročný objem nákladnej cestnej prepravy nebezpečného tovaru v miliónoch tonokilometrov

    Ďalšie informácie o tejto tabuľke sa uvádzajú v správe v bode 6. 

    2009

    2010

    2011

    2012

    2013

    2014

    EÚ-28

    :

    :

    81,024

    80,803

    73,945

    75,024

    EÚ-27

    77,688

    78,625

    80,491

    80,292

    73,462

    74,523

    BE

    1,832

    1,853

    1,973

    1,985

    2,124

    1,694

    BG

    735

    347

    665

    928

    958

    684

    CZ

    1,050

    1,669

    1,787

    1,393

    1,281

    1,567

    DK

    1,015

    772

    730

    767

    760

    690

    DE

    12,961

    12,853

    13,028

    12,773

    12,958

    12,912

    EE

    82

    171

    189

    133

    163

    172

    IE

    530

    379

    419

    443

    476

    355

    EL

    3,283

    2,708

    1,989

    2,268

    1,169

    1,010

    ES

    11,253

    11,643

    11,908

    11,833

    10,626

    11,718

    FR

    7,755

    7,325

    7,785

    8,900

    8,158

    7,976

    HR

    493

    481

    533

    511

    483

    501

    IT

    11,270

    11,342

    9,556

    8,313

    8,037

    7,358

    CY

    169

    184

    194

    167

    181

    147

    LV

    215

    114

    234

    219

    213

    227

    LT

    308

    283

    324

    392

    386

    534

    LU

    359

    413

    482

    581

    700

    839

    HU

    1,241

    1,049

    1,032

    883

    997

    1,023

    MT (1)

    :

    :

    :

    :

    :

    :

    NL

    2,408

    3,432

    2,749

    2,232

    1,342

    957

    AT

    1,082

    1,083

    1,144

    928

    946

    933

    PL

    5,697

    5,880

    6,848

    6,801

    7,024

    8,778

    PT

    1,480

    938

    1,143

    715

    973

    946

    RO

    2,250

    1,369

    1,182

    1,453

    1,704

    1,664

    SI

    668

    607

    842

    637

    552

    724

    SK

    278

    498

    361

    289

    228

    329

    FI

    1,640

    2,169

    1,535

    1,357

    1,426

    1,423

    SE

    1,162

    1,387

    1,304

    1,251

    1,064

    1,283

    UK

    6,965

    8,157

    11,087

    12,653

    9,017

    8,583

    NO

    976

    1,321

    778

    1,319

    1,141

    1,029

    CH

    848

    794

    506

    833

    749

    812

    (1) Malta: výnimka podľa nariadenia (EÚ) č. 70/2012

    Zdroj: Eurostat (online údajový kód: road_go_ta_dg)

    Top