EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0287

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 99/2013 o európskom štatistickom programe na roky 2013 až 2017 predĺžením jeho trvania na roky 2018 až 2020

SWD/2016/0287 final - 2016/0265 (COD)

V Bruseli7. 9. 2016

SWD(2016) 287 final

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU

Sprievodný dokument

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady,

ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 99/2013 o európskom štatistickom programe na roky 2013 až 2017 predĺžením jeho trvania na roky 2018 až 2020

{COM(2016) 557 final}
{SWD(2016) 288 final}


Súhrnný prehľad

Posúdenie vplyvu návrhu nariadenia, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 99/2013 o európskom štatistickom programe na roky 2013 až 2017 predĺžením jeho trvania na roky 2018 až 2020.

A. Potreba konať

Prečo? Aký problém sa rieši?

Dopyt po oficiálnej európskej štatistike je vysoký, pretože sa tvoria a šíria v súlade s osobitnými zásadami, a preto majú pre používateľov pridanú hodnotu v porovnaní s inými zdrojmi informácií. Na to, aby mohla štatistika poskytovať lepšiu podporu pre politiky EÚ, treba vyriešiť niekoľko štatistických nedostatkov. Treba naliehavo zlepšiť včasnosť niektorých štatistík, aby mohli poskytovať informácie, ktoré sú potrebné pri realizácii európskeho semestra. Potreby štatistiky vyplývajúce z 10 politických priorít Komisie a z rastúcej zložitosti spoločností spochybňujú relevantnosť súčasnej európskej štatistiky.

Aj keď vnútroštátne štatistické systémy vynaložili značné úsilie o modernizáciu svojich metód tvorby s podporou európskeho štatistického programu (EŠP) na obdobie rokov 2013 až 2017, súčasná štatistická infraštruktúra ešte nie je dosť pružná, aby poskytovala nové štatistiky, keď treba, a zároveň pritom obmedzovala súvisiace náklady a administratívnu záťaž. Pokiaľ sa nezvýši súčasná úroveň investícií, európsky štatistický systém (EŠS) nebude schopný splniť rastúci dopyt po štatistike alebo potrebu, aby bola štatistika k dispozícii rýchlejšie.

Stranami, ktorých sa najviac priamo dotkne návrh, sú používatelia štatistík (napr. politickí činitelia, médiá a výskumní pracovníci), tvorcovia štatistiky [národné štatistické úrady (NŠÚ) a iné vnútroštátne orgány (IVO)] a respondenti (domácnosti a podniky).

Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

Táto iniciatíva je navrhnutá tak, aby stanovila legislatívny rámec pre EŠP počas celého trvania viacročného finančného rámca (VFR) a poskytla EŠS finančnú podporu potrebnú na to, aby bol schopný:

zabezpečiť vysoko kvalitné štatistické informácie a vyplniť štatistické nedostatky, ktoré treba riešiť najnaliehavejšie, so zameraním sa na niekoľko prioritných oblastí, v ktorých je premietnutých 10 politických priorít Komisie,

budovať potrebnú stálu kapacitu s cieľom rýchlejšie reagovať na vznikajúce potreby a prispôsobiť infraštruktúru štatistiky tak, aby sa využil potenciál nových zdrojov údajov a

posilniť partnerstvo v rámci EŠS a mimo neho s cieľom ešte zvýšiť jeho produktivitu a zaistiť vedúce postavenie EŠS vo svete pri poskytovaní oficiálnej štatistiky.

Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? 

Návrh, vykonávanie a monitorovanie politík EÚ sa opiera o nestranné, spoľahlivé a relevantné štatistické dôkazy, ktoré je možné poskytnúť len prostredníctvom EŠP. Len koordinovaným prístupom k vývoju, tvorbe a šíreniu európskej štatistiky, ako sa stanovuje v EŠP, možno garantovať nevyhnutnú jednotnosť a porovnateľnosť štatistiky relevantnej pre oblasti činnosti EÚ. Opatrenie na úrovni EÚ, ako je navrhnuté, by takisto prispelo k účinnému používaniu zdrojov (z dôvodu úspor z rozsahu) a podporilo vnútroštátne orgány v rozvoji ich kapacít napríklad v oblasti harmonizácie a metodík.

B. Riešenia

Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo?

Podľa nariadenia (ES) č. 223/2009 o európskej štatistike má trvanie EŠP zodpovedať trvaniu VFR (v súčasnosti roky 2014 – 2020). Platnosť EŠP má uplynúť v roku 2017, a preto je potrebné predĺžiť jeho trvanie. V posúdení vplyvu sa neskúma, či sa trvanie EŠP má alebo nemá predĺžiť, ale ako to čo najlepšie urobiť. Uvažovalo sa o týchto možnostiach:

1.Základný scenár predĺženie trvania súčasného EŠP (2013 až 2017) o ďalšie tri roky (2018 až 2020);

2.Predĺženie súčasného EŠP s prispôsobeniami:

2a: Zmeny súčasného EŠP a znížený ročný rozpočet;

2b: Zmenený program vrátane zlepšených štatistických výstupov v súlade s 10 politickými prioritami, vyvážený výrazným prehodnotením priorít (s rovnakým ročným rozpočtom);

2c: Zmenený program vrátane nových štatistických výstupov v súlade s 10 politickými prioritami, doplnený investíciami do štatistickej infraštruktúry a novými zdrojmi štatistiky (so zvýšeným rozpočtom);

1.Dva samostatné programy.

Ukázalo sa, že možnosť 2c je uprednostňovanou možnosťou politiky, pretože má najlepšiu šancu dosiahnuť uvedené ciele so zohľadnením všetkých požiadaviek, povinností a obmedzení.

Kto podporuje ktorú možnosť?

Pokiaľ ide o tvorcov, Výbor pre EŠS opakovane žiadal o zvýšené investície. Európsky štatistický poradný výbor ako fórum zastupujúce používateľov štatistiky, respondentov, občiansku spoločnosť, sociálnych partnerov a vedeckú obec zdôraznil potrebu primeraného financovania vzhľadom na to, že vytvorenie kapacity na tvorbu nových štatistík a ukazovateľov si vyžiada ďalšie investície. Európske poradné grémium pre riadenie v oblasti štatistiky takisto uviedlo obavy týkajúce sa nedostatočných investícií, ktoré podľa neho bránia v schopnosti EŠS využiť revolúciu údajov. Príslušní účastníci zo strany používateľov, ako aj tvorcov preto podporujú nové opatrenia na zlepšenie oficiálnych štatistík, ako sa stanovuje v možnosti 2c.

C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti

Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)? 

Možnosť 2c by mala najväčší vplyv z hľadiska schopnosti rýchlejšej tvorby údajov, čo je veľmi dôležité v záujme splnenia základných potrieb používateľov. Zahŕňa dve opatrenia na odstránenie zvyšných nedostatkov v oblasti údajov a na zlepšenie včasnosti v kľúčových oblastiach, ako je štatistika energetiky. Okrem toho by mali používatelia lepší prospech z používania tzv. veľkých dát.

   Očakáva sa, že porovnateľnosť štatistiky na európskej úrovni sa zvýši v oblastiach, na ktoré sa EŠP bude vzťahovať po prvýkrát.

   Bude možné pokračovať v modernizácii EŠS a lepšie používať nové zdroje (napr. veľké dáta).

   Očakáva sa, že záťaž respondentov sa zníži vďaka lepšiemu používaniu administratívnych údajov a nových zdrojov.

   Keďže právne predpisy o štatistike majú vplyv najmä na používateľov údajov, tvorcov údajov a respondentov v prieskumoch, jej priamy hospodársky, sociálny a environmentálny vplyv je veľmi nízky.

Aké sú (prípadné) náklady na uprednostňovanú možnosť? 

Rozpočet v súčasnosti pridelený na EŠP (približne 60 miliónov EUR ročne) je malý v pomere k celkovému rozpočtu EÚ a navrhované zvýšenie by bolo v rámci limitov existujúcich obmedzení celkového rozpočtu. Náklady na tvorbu štatistiky sa musia posudzovať aj v súvislosti s nákladmi na to, ak by štatistika nebola k dispozícii, alebo ak by mala štatistika nedostatočnú kvalitu. Hlavné priame náklady na možnosť 2c sa týkajú najmä spolufinancovania grantov pre štatistické akcie NŠÚ zo strany EÚ, ale mali by sa považovať za investície. Očakáva sa, že sa oplatia vďaka úsporám v dôsledku zníženia administratívnej záťaže a účinnejším a efektívnejším metódam tvorby údajov.

Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

Opatrenia stanovené v navrhovanom programe (ako je zmena tvorby štatistiky a lepšie používanie administratívnych údajov a veľkých dát) povedú k zjednodušeniu postupov a zníženiu administratívneho zaťaženia, z čoho budú mať prospech podniky a jednotlivci.

Očakáva sa významný vplyv na vnútroštátne rozpočty a verejnú správu? 

Iniciatíva bude mať vplyv na NŠÚ a IVO. EŠP umožní investovať do projektov spustených v reakcii na nové výzvy, ktorým čelí európska štatistika (napr. realizáciou Vízie EŠS 2020, čím sa posilní európska štatistická infraštruktúra a lepšie sa využijú tzv. veľké dáta a spoločná infraštruktúra). Financovanie EÚ sa poskytuje na základe spolufinancovania, vyšší rozpočet pre EŠP na úrovni EÚ takisto znamená vyššie rozpočtové náklady pre NŠÚ. Rozvojové projekty si budú často vyžadovať vysokokvalifikované odborné poznatky.

Očakávajú sa iné významné vplyvy?

Iniciatívou sa podporí spolupráca s medzinárodnými organizáciami a budovanie kapacít v krajinách mimo EÚ s cieľom zabezpečiť dostupnosť údajov s dobrou kvalitou. Takto sa EÚ umožní monitorovať výsledky politiky rozširovania a európskeho susedstva a merať dodržiavanie noriem EÚ v oblasti štatistiky zo strany (potenciálnych) kandidátskych krajín.

D. Nadväzujúce opatrenia

Kedy sa táto politika preskúma?

Konečné preskúmanie programu je naplánované na rok 2021.

Top