Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0153

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU Sprievodný dokument Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami vystavenia účinkom karciánogénov alebo mutagénov pri práci

    SWD/2016/0153 final - 2016/0130 (COD)

    V Bruseli13. 5. 2016

    SWD(2016) 153 final

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

    ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU

    Sprievodný dokument

    Návrh
    SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami vystavenia účinkom karciánogénov alebo mutagénov pri práci

    {COM(2016) 248 final}
    {SWD(2016) 152 final}


    Súhrnný prehľad

    Posúdenie vplyvu k návrhu smernice, ktorou sa mení smernica o karcinogénoch a mutagénoch, s cieľom identifikovať nové „látky vznikajúce procesom“ a stanoviť/zrevidovať záväzné limitné hodnoty vystavenia pri práci

    A. Potreba konať

    Prečo? Aký problém sa rieši?

    Vystavenie účinkom určitých chemických faktorov na pracovisku môže spôsobovať rakovinu, ktorá je v EÚ najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich so zamestnaním. Na ochranu pracovníkov pred týmito rizikami prijala EÚ smernicu o karcinogénoch a mutagénoch (CMD), v ktorej sa stanovujú kroky na celkové alebo čiastočné zamedzenie vystaveniu účinkom karcinogénnych chemických faktorov prostredníctvom limitných hodnôt vystavenia pri práci (OEL) zahrnutých v smernici. Uvedená CMD je však zastaraná, pretože sa v nej nezohľadňujú dostupné vedecké dôkazy. Komisia uskutočnila vedecké a ekonomické hodnotenie 25 prioritných chemických faktorov, ktorým je v EÚ vystavených zhruba 20 miliónov pracovníkov. Do posúdenia vplyvu je zahrnutých 13 z týchto faktorov, pri ktorých sú súbory údajov hotové. Pre niektoré z nich členské štáty stanovili limitné hodnoty pri práci, tieto hodnoty sú však veľmi rozdielne a niekedy príliš vysoké na to, aby pracovníkov chránili.

    Rakovina spôsobená zamestnaním má na hospodárstvo výrazný vplyv, a to tým, že obmedzuje ponuku pracovnej sily (dočasne alebo trvalo), znižuje produktivitu práce a zvyšuje záťaž na verejné financie výdavkami na zdravotnú starostlivosť, invalidné dôchodky, dávky v invalidite, predčasné odchody do dôchodku a iné dávky, ktorým by sa dalo vyhnúť. Pre pracovníkov a ich rodiny sa rakovina prejavuje nielen značným zhoršením kvality života, ale aj priamymi nákladmi na zdravotnú starostlivosť a nepriamou stratou súčasných a budúcich príjmov. Pre podniky rakovina spôsobená zamestnaním znamená náklady na nahradenie zamestnancov, stratu produktivity a potrebu vyplácať vyššie mzdy ako kompenzáciu za zvýšené riziko súvisiace s výkonom povolania, čo ovplyvňuje ich konkurencieschopnosť.

    Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

    Táto iniciatíva má tri ciele:

    znížiť vystavenie pracovníkov EÚ účinkom karcinogénnych chemických faktorov,

    zvýšiť účinnosť rámca EÚ,

    zabezpečiť hospodárskym subjektom jasnejšie a homogénnejšie podmienky.

    Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ? 

    V dôsledku súčasných rozdielov v právnych predpisoch členských štátov týkajúcich sa národných OEL pre identifikované karcinogény nemajú európski pracovníci zaručenú minimálnu úroveň ochrany pred rizikami vyplývajúcimi z vystavenia pri práci. Súčasná situácia zároveň vytvára rozdielne podmienky pre firmy, pretože firmy, ktoré pôsobia v členských štátoch s OEL poskytujúcimi nižšiu ochranu, majú konkurenčnú výhodu. Tieto obavy nie je možné vyriešiť len opatreniami členských štátov, a preto sa opatrenia na úrovni EÚ javia ako nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa a v súlade s článkom 5 ods. 3 ZEÚ.

    B. Riešenia

    Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo? 

    Po diskusiách vedcov, zamestnávateľov, zamestnancov a zástupcov členských štátov boli vypracované návrhy na OEL pre 13 chemických faktorov. Pri väčšine z nich sa posudzovali prísnejšie i menej prísne možnosti. V prípade niektorých faktorov (napr. zlúčeniny chrómu šesťmocného chrómu, prach z tvrdého dreva a dýchateľný kryštalický kremík) boli zistené významnejšie vplyvy. V prípade iných látok (napr. 2-nitropropán a akrylamid) boli odhadované náklady a prínosy základného scenára (žiadna činnosť) a stanovenie limitných hodnôt EÚ úzko prepojené.

    Zvažoval sa aj zákaz karcinogénov na pracovisku, ale bol zamietnutý ako neprimerané opatrenie. Hoci sa nariadenie REACH a smernica CMD navzájom dopĺňajú, vystavenie účinkom chemických karcinogénov možno najúčinnejšie regulovať smernicou CMD. Stanovenie OEL pre konkrétny sektor, priemyselné odvetvie alebo konkrétne použitie sa muselo zamietnuť, pretože súčasný právny rámec neposkytuje pre takéto opatrenia právny základ. Zvažovali sa aj nelegislatívne politické možnosti, napríklad vypracovanie usmernení a iných foriem podpory vykonávania smernice CMD alebo spoliehanie sa na samoreguláciu. Rozhodlo sa však, že tieto opatrenia by samy o sebe nedokázali výrazne prispieť k riešeniu zistených problémov. Právnu istotu pre zainteresované strany možno najlepšie dosiahnuť prostredníctvom jasného zoznamu chemických faktorov v súlade so smernicou CMD spolu s OEL, ktorými sa umožní riadenie rizík súvisiacich s vystavením účinkom chemických karcinogénov.

    Kto podporuje ktorú možnosť? 

    Sociálni partneri a členské štáty zastúpené v Poradnom výbore pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podporujú zaradenie dýchateľného kryštalického kremíka do zoznamu látok, ktoré vznikli procesom, uvedeného v smernici CMD, ako aj prijatie OEL na úrovni hodnôt, ktoré odporúčajú. Oblasťou, kde sa stanoviská vo všeobecnosti rozchádzali, bolo presadzovanie nižších (lepšie „ochraňujúcich“) hodnôt OEL zamestnancami a vyšších (menej nákladných z hľadiska vykonávania) hodnôt OEL zamestnávateľmi. Zahrnutie dýchateľného kryštalického kremíka ku karcinogénom, ktoré vznikajú procesom, vyvoláva na strane niektorých priemyselných odvetví obavy, a to jednak z toho, aký vplyv to bude mať na úroveň riadenia rizík, a jednak zo stigmatizácie príslušných hromadne balených komodít (t.j. piesku a iných výrobkov z kremíka) ako „rakovinotvorných“. Tieto faktory sú predmetom analýzy.

    C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti

    Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

    Výhody tejto politickej možnosti spočívajú vo výraznom znížení prípadov rakoviny a úmrtí súvisiacich so zamestnaním. Konzervatívnym odhadom sa dospelo k záveru, že touto iniciatívou by sa mohlo zachrániť približne 100 000 životov. Pracovníci a ich rodiny nebudú musieť až do takej miery trpieť znížením kvality života v dôsledku rakoviny spôsobenej zamestnaním. Dosiahnu sa aj priame a nepriame individuálne úspory nákladov na zdravotnú starostlivosť súvisiacu s rakovinou. Systémy sociálneho zabezpečenia budú profitovať zo zníženia nákladov na liečbu rakoviny, ako aj znížených výdavkov na súvisiace prípady nečinnosti/predčasných odchodov do dôchodku a vyplácanie náhrad za choroby z povolania. Zamestnávatelia budú mať pravdepodobný prínos v podobe nižších strát produktivity vyplývajúcich zo straty pracovníkov v dôsledku zlého zdravotného stavu súvisiaceho so zamestnaním a nákladov na ich nahradenie. V štúdii, ktorú zadali útvary Komisie, sa poukazuje na hlavné prínosy, ktoré sa očakávajú zo stanovenia OEL na úrovni 0,1 mg/m³ v prípade dýchateľného kryštalického kremíka a na úrovni 0,025 mg/m³ v prípade zlúčenín šesťmocného chrómu. Pokiaľ ide o dýchateľný kryštalický kremík, očakáva sa, že v období rokov 2010 až 2069 sa podarí zabrániť približne 99 000 prípadom rakoviny, čo vo finančnom vyčíslení zodpovedá sume 34 až 89 miliárd EUR. Pokiaľ ide o šesťmocný chróm, vďaka uprednostňovanej možnosti sa v rovnakom období podarí zabrániť približne 1 800 prípadom (591 miliónov – 1,7 miliardy EUR). Hlavný finančný prínos v súvislosti so zavedením OEL v rámci možnosti zvolenej pre ostatné faktory: prach z tvrdého dreva (12 – 54 miliónov EUR); vinylchlorid (1 – 4 milióny EUR); o-toluidín (1,3 – 10,1 milióna EUR); hydrazín (0,01 – 0,05 milióna EUR); ohňovzdorné keramické vlákna (1,1 – 3,4 milióna EUR).

    Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

    V prípade niektorých karcinogénov bude mať zvolená možnosť vplyv na prevádzkové náklady podnikov, ktoré budú musieť zaviesť dodatočné ochranné a preventívne opatrenia. Týkať sa to bude predovšetkým zlúčenín šesťmocného chrómu a dýchateľného kryštalického kremíka. Pokiaľ ide o dýchateľný kryštalický kremík, náklady na predpokladané investície, ktorými sa má v priemyselnom odvetví dosiahnuť súlad s hodnotou vystavenia 0,1 mg/m³, sa odhadujú na 3,5 miliardy EUR do roku 2069. Pri ostatných karcinogénoch bude vplyv na prevádzkové náklady pre podniky (vrátane malých a stredných podnikov) minimálny, keďže na zabezpečenie úplného súladu postačia len malé úpravy. Balík zvolených možností nebude znamenať žiadne dodatočné informačné povinnosti ani nebude viesť k zvýšeniu administratívneho zaťaženia podnikov a pravdepodobne sa ním nevytvoria nijaké významné environmentálne náklady.

    Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

    Podniky by mali profitovať z jasnejších a homogénnejších podmienok. V prípade viacerých faktorov zahrnutých v tomto posúdení vplyvu už OEL existujú na vnútroštátnej úrovni (niektoré z týchto hodnôt sa však medzi členskými štátmi líšia). Stanovenie limitných hodnôt uvedených v tejto iniciatíve by nemalo mať žiadny vplyv na podniky nachádzajúce sa v tých členských štátoch, kde sú vnútroštátne OEL buď rovnaké, alebo nižšie (t.j. prísnejšie) než navrhované hodnoty. Pre malé a stredné podniky, ktoré nie sú vyňaté spod pôsobnosti smernice CMD, sa neplánujú žiadne menej prísne režimy, pretože by to mohlo viesť k rôznej úrovni ochrany pracovníkov v závislosti od veľkosti podniku. Hlavný vplyv v situáciách, kde sa očakávajú vyššie úrovne vystavenia, bude na tie MSP, kde sú pracovníci vystavení účinkom dýchateľného kryštalického kremíka a šesťmocného chrómu.

    Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu?

    V súčasnej situácii znášajú podstatné hospodárske náklady pracovníci v dôsledku svojho vystavenia účinkom nebezpečných látok, zvolenou možnosťou sa zmierni sprievodný efekt finančných strát pre systémy sociálneho zabezpečenia členských štátov. Administratívne náklady a náklady na presadzovanie predpisov pre verejné správy sa budú líšiť v závislosti od súčasného stavu každého chemického faktora v jednotlivých členských štátoch; neočakáva sa však, že budú významné. Okrem toho sa stanovením OEL platných pre celú EÚ obmedzí potreba vykonávať vedeckú analýzu samostatne členskými štátmi.

    Očakávajú sa iné významné vplyvy?

    Vykonávanie zvolenej možnosti by malo mať priaznivý vplyv na hospodársku súťaž v rámci vnútorného trhu. Limitnými hodnotami platnými pre celú EÚ pre faktory, ktorých sa týka táto iniciatíva, sa zníži narúšanie hospodárskej súťaže medzi podnikmi nachádzajúcimi sa v členských štátoch s rôznymi vnútroštátnymi úrovňami OEL. Navyše vzhľadom na skutočnosť, že navrhované OEL sú podobné hodnotám, ktoré platia vo väčšine krajín obchodných partnerov EÚ, iniciatíva by nemala mať významnejší vplyv na vonkajšiu konkurencieschopnosť firiem EÚ. Vplyv na základné práva je pozitívny, najmä pokiaľ ide o článok 2 (právo na život) a článok 31 (právo na spravodlivé a primerané pracovné podmienky, ktoré zohľadňujú zdravie, bezpečnosť a dôstojnosť pracovníkov).

    D. Nadväzujúce opatrenia

    Kedy sa táto politika zreviduje?

    Účinnosť navrhovanej revízie smernice CMD by sa ukázala v rámci ďalšieho hodnotenia EÚ v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), ako sa uvádza v článku 17a smernice 89/391/EHS. Treba poznamenať, že mechanizmy monitorovania a hodnotenia sa môžu medzitým zmeniť v dôsledku prebiehajúceho ex-post hodnotenia acquis v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci (týkajúceho sa obdobia rokov 2007 – 2012).

    Top