Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0781

    Návrh NARIADENIE RADY ktorým sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori

    COM/2016/0781 final - 2016/0386 (NLE)

    V Bruseli7. 12. 2016

    COM(2016) 781 final

    2016/0386(NLE)

    Návrh

    NARIADENIE RADY

    ktorým sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady 2004/585/ES, si kladie za cieľ zabezpečiť využívanie živých vodných zdrojov za udržateľných hospodárskych, environmentálnych a sociálnych podmienok. V tejto súvislosti je jedným z dôležitých nástrojov každoročné stanovenie rybolovných možností.

    Cieľom tohto návrhu je stanoviť pre členské štáty na rok 2017 rybolovné možnosti pre komerčne najvýznamnejšie druhy rýb v Čiernom mori.20

    Všeobecný kontext

    S populáciami rýb v Čiernom mori, ktoré využíva Bulharsko a Rumunsko, sa spoločne hospodári s krajinami mimo EÚ (napr. Turecko, Ukrajina, Gruzínsko a Ruská federácia). Medzi krajinami EÚ a krajinami mimo EÚ sa však na regionálnej úrovni nestanovil žiaden celkový povolený výlov (TAC). Od roku 2008 Európska únia každoročne stanovuje autonómne TAC pre populácie kalkana veľkého a šproty severnej s cieľom zabezpečiť dodržiavanie pravidiel SRP.

    Rybolov šproty severnej má pre pobrežné krajiny Čierneho mora veľký sociálno-ekonomický význam. Vedecký, technický a hospodársky výbor pre rybárstvo (STECF) vykonal posúdenie za roky 2015 – 2016, z ktorého vyplýva, že podiel krajín EÚ na úlovkoch šproty Čiernom mori predstavoval v roku 2014 4 % oficiálne nahlásených vylodení; v roku 2013 to bolo 14 % v roku 2012 9 %. Podľa správy zo zasadnutia Všeobecnej rybárskej komisie pre Stredozemné more (GFCM) v roku 2016 sa v populácii šproty severnej loví udržateľne.

    Rybolov kalkana veľkého má pre pobrežné krajiny Čierneho mora veľký sociálno-ekonomický význam. Výbor STECF vykonal posúdenie situácie v Čiernom mori za roky 2015 – 2016, z ktorého vyplýva, že populácia kalkana veľkého je značne prelovená. Podľa správy zo zasadnutia komisie GFCM v roku 2016 je populácia kalkana veľkého prelovená a trpí pretrvávajúcim nadmerným rybolovom. Podiel krajín EÚ na úlovkoch kalkana veľkého v Čiernom mori predstavoval v roku 2014 7 % oficiálne nahlásených vylodení a odhadovaného NNN rybolovu; v roku 2013 to bolo 5,5 % a v roku 2012 4,6 %. Potreba stanoviť medzinárodný program obnovy populácie kalkana veľkého v celom Čiernom mori je v posledných rokoch jednou z priorít Komisie. Pokrok v tejto otázke sa dosiahol na výročnom zasadnutí komisie GFCM v roku 2015, keď bol schválený návrh EÚ týkajúci sa opatrení na zabránenie NNN rybolovu, odrádzanie od neho a jeho odstránenie pri love kalkana veľkého v Čiernom mori 1 , a na výročnom zasadnutí komisie GFCM v roku 2016, keď bol prijatý návrh EÚ na vedecké monitorovanie, riadenie a kontrolu rybolovu kalkana veľkého v Čiernom mori 2 .

    Podiel na úlovkoch, ktorý vykazujú jednotlivé pobrežné krajiny, sa výrazne zmenil vzhľadom na to, že VHZ v Čiernom mori sa nanovo vymedzili v dôsledku nedávneho začlenenia Krymu do Ruskej federácie.

    Kontext návrhu sa uvádza v oznámení Komisie o konzultáciách k rybolovným možnostiam na rok 2016 [COM(2015) 239 final].

    Údaje za tento rok nie sú k dispozícii v dôsledku problémov súvisiacich s dostupnosťou údajov zo zdrojov mimo EÚ. Vedecké odporúčania týkajúce sa rybolovných možností v Čiernom mori na rok 2017 sa pôvodne mali predložiť na zasadnutí výboru STECF, ktoré bolo naplánované na september 2016, no z uvedených dôvodov bolo odložené na neurčito. Vedecké odporúčania, ktoré sú v tejto fáze dostupné, sa zhodujú s vyhodnotením stavu dotknutých populácií, ktoré minulý rok vykonal výbor STECF a v marci 2016 pracovná skupina pre odhad populácií GFCM. Vzhľadom na znepokojujúci stav populácií kalkana veľkého, ktorý v roku 2016 potvrdila komisia GFCM, sa stav tejto populácie vyhodnotil rovnako – trpí nadmerným rybolovom.

    V prípade, že budú k dispozícii nové odporúčania a informácie, či už od výboru STECF alebo pracovnej skupiny pre odhad populácií GFCM, bude potrebné tento návrh aktualizovať. Hodnotenie tejto pracovnej skupiny komisia GFCM neschváli do 2. štvrťroka roku 2017. Preto sa výsledky, ku ktorým táto skupina dospela, mohli brať do úvahy ako orientačné odporúčanie, no nie ako oficiálne konsolidované vedecké odporúčanie.

    Existujúce ustanovenia v oblasti návrhu

    Rybolovné možnosti a spôsoby ich prideľovania členským štátom sa každoročne upravujú. Posledné úpravy sa vykonali nariadením Rady (EÚ) 2016/73 3 z 18. januára 2016, ktorým sa na rok 2016 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb v Čiernom mori.

    Okrem každoročných rybolovných možností treba spomenúť tieto opatrenia týkajúce sa rybolovu v Čiernom mori, ktorých sa návrh týka:

    Minimálne ochranné veľkosti a minimálne veľkosti ôk pri love kalkana veľkého v Čiernom mori upravuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 227/2013 z 13. marca 2013 4 , ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 850/98 o zachovaní zdrojov rybolovu prostredníctvom technických opatrení na ochranu mláďat morských organizmov a nariadenie Rady (ES) č. 1434/98 určujúce podmienky, za ktorých sa môžu slede vykladať na breh na priemyselné účely okrem priamej ľudskej spotreby.

    Odporúčanie GFCM/37/2013/2, ktorým sa stanovuje súbor minimálnych noriem pre ukotvené žiabrovky používané pri love kalkana veľkého a na ochranu veľrybotvarých cicavcov v Čiernom mori, ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 37. zasadnutí (Split, máj 2013).

    Odporúčanie GFCM/39/2015/3, ktorým sa stanovuje súbor opatrení na zabránenie NNN rybolovu, odrádzanie od neho a jeho odstránenie pri love kalkana veľkého v Čiernom mori, ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 39. zasadnutí (Miláno, máj 2015).

    Odporúčanie GFCM/39/2015/4, ktorým sa stanovujú opatrenia na hospodárenie s ostroňom bieloškvrnitým v Čiernom mori, ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 39. zasadnutí (Miláno, máj 2015).

    Odporúčanie GFCM/40/2016/6 týkajúce sa vedeckého monitorovania, riadenia a kontroly rybolovu ostroňa bieloškvrnitého v Čiernom mori, ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 40. zasadnutí (St Julian, máj – jún 2016).

    Súlad s inými politikami a cieľmi EÚ

    Navrhované opatrenia sú v súlade s cieľmi a pravidlami spoločnej rybárskej politiky a s politikou Únie v oblasti udržateľného rozvoja.

    2.VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Získavanie a využívanie expertízy

    Hlavné organizácie/odborníci, s ktorými sa uskutočnili konzultácie

    Vedeckou organizáciou, s ktorou sa uskutočnili konzultácie, je Vedecký, technický a hospodársky výbor pre rybárstvo (STECF).

    Únia každý rok žiada výbor STECF o vedecké odporúčanie týkajúce sa stavu komerčne významných populácií rýb. Výbor STECF vydáva svoje odporúčania na základe mandátu, ktorý dostáva od Komisie. Najaktuálnejšie a najpresnejšie odporúčania dostupné počas diskusie o tomto návrhu v Rade sa vzťahujú na všetky populácie v Čiernom mori, pre ktoré sa navrhujú kvóty.

    Konečným cieľom je dostať populácie na úrovne, pri ktorých možno dosahovať maximálny udržateľný výnos (MSY), a udržať ich na týchto úrovniach. Tento cieľ bol výslovne začlenený do nového základného nariadenia o SRP; v jeho článku 2 ods. 2 sa stanovuje, že tento cieľ „sa dosiahne do roku 2015 tam, kde je to možné, a [...] najneskôr do roku 2020 pre všetky populácie“. Stanovenie tohto cieľa odzrkadľuje záväzok, ktorý Únia prijala v súvislosti so závermi Svetového samitu o udržateľnom rozvoji v Johannesburgu v roku 2002 a súvisiacim plánom ich vykonávania.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Konzultácie so zainteresovanými stranami prebehli prostredníctvom oznámenia Komisie o konzultáciách k rybolovným možnostiam na rok 2017. Vedecké podklady k návrhu poskytne výbor STECF. Všetky správy výboru STECF sú dostupné na webovej stránke GR MARE.

    Posúdenie vplyvu

    Na základe vedeckého odporúčania budú navrhované opatrenia viesť k zachovaniu súčasných rybolovných možností v Čiernom mori pre plavidlá Únie (v objeme úlovkov). Riziko negatívneho vplyvu na obnovu populácie je nižšie vďaka dodatočným kontrolným opatreniam, ktoré zaviedli a realizujú Rumunsko a Bulharsko, čím si tieto členské štáty plnia záväzky, ktoré si stanovili v kontexte prijatia nariadenia, ktorým sa na rok 2016 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori.

    Tento návrh nezohľadňuje len krátkodobé záujmy; je aj súčasťou dlhodobého prístupu, pomocou ktorého sa intenzita rybolovu postupne prispôsobuje dlhodobo udržateľným úrovniam.

    Prístup prijatý v návrhu môže mať preto v strednodobom až dlhodobom horizonte za následok zníženie rybolovného úsilia, ale v dlhodobom horizonte stabilné alebo zvyšujúce sa kvóty. Takisto sa očakáva, že medzi dlhodobé dôsledky uvedeného prístupu bude patriť zníženie negatívneho vplyvu na životné prostredie následkom prispôsobenia rybolovného úsilia a nezmenené alebo zvýšené vyloďovanie úlovkov. Udržateľnosť rybolovných činností sa v dlhodobom horizonte zvýši.

    3.PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    Zhrnutie navrhovaného opatrenia

    V tomto návrhu sa stanovujú obmedzenia výlovu uplatniteľné na rybolov Únie v Čiernom mori s cieľom dosiahnuť cieľ spoločnej rybárskej politiky, ktorým je zabezpečenie rybolovu na biologicky, hospodársky a sociálne udržateľnej úrovni.

    Právny základ

    Právnym základom návrhu je článok 43 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    Povinnosti Únie využívať živé vodné zdroje udržateľným spôsobom vyplývajú z povinností stanovených v článku 2 základného nariadenia o SRP.

    Zásada subsidiarity

    Návrh patrí do výlučnej právomoci EÚ podľa článku 3 ods. 1 písm. d) Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.

    Zásada proporcionality

    Návrh je v súlade so zásadou proporcionality z tohto dôvodu:

    Spoločná rybárska politika je spoločnou politikou. Podľa článku 43 ods. 3 ZFEÚ Rada prijíma opatrenia týkajúce sa stanovovania a prideľovania rybolovných možností.

    Navrhovaným nariadením Rady sa členským štátom prideľujú rybolovné možnosti. So zreteľom na článok 16 ods. 6 a 7 a článok 17 nariadenia č. 1380/2013 členské štáty môžu takéto rybolovné možnosti podľa vlastného uváženia prideľovať plavidlám plaviacim sa pod ich vlajkou. Členské štáty teda majú široký priestor na rozhodovanie o tom, aké sociálne a ekonomické modely si zvolia na využívanie rybolovných možností, ktoré im boli pridelené.

    Návrh nemá pre členské štáty žiadne nové finančné dôsledky. Toto nariadenie prijíma Rada každý rok a verejné a súkromné prostriedky na jeho vykonávanie sú už k dispozícii.

    Výber nástrojov

    Navrhované nástroje: nariadenie.

    Ide o návrh týkajúci sa riadenia rybárstva na základe článku 43 ods. 3 ZFEÚ a v súlade s článkom 16 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet Únie.

    5.VOLITEĽNÉ PRVKY

    Zjednodušenie

    Návrhom sa zabezpečuje ďalšie zjednodušenie správnych postupov subjektov verejného sektora (na úrovni EÚ alebo vnútroštátnej úrovni), keďže obsahuje ustanovenia podobné ustanoveniam nariadenia o rybolovných možnostiach v Baltskom mori z roku 2016.

    Doložka o preskúmaní/revízii/ukončení platnosti

    Návrh neobsahuje doložku o revízii, pretože sa týka nariadenia na rok 2017.

    Podrobné vysvetlenie

    Návrhom sa pre členské štáty vykonávajúce rybolov v Čiernom mori stanovujú na rok 2017 rybolovné možnosti pre určité populácie alebo skupiny populácií.

    Povinnosť vylodiť úlovky z populácií ulovené pri určitých druhoch rybolovu začína platiť od 1. januára 2015. V Čiernom mori sa vykonáva rybolov malých pelagických druhov, konkrétne rybolov šproty severnej, ktorá je populáciou, na ktorú sa vzťahujú kvóty uvedené v tomto nariadení. Od 1. januára 2017 sa povinnosť vylodiť úlovky bude vzťahovať na všetky úlovky druhov, ktoré charakterizujú rybolov v Čiernom mori.

    Keď sa v súlade s článkom 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 zavedie povinnosť vylodiť úlovky, navrhované rybolovné možnosti už nebudú zodpovedať vylodeným množstvám, ale uloveným množstvám. Táto zmena vyplýva zo získaných vedeckých odporúčaní o populáciách rýb pre druhy rybolovu uvedené v článku 15 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013. Rybolovné možnosti by sa mali stanoviť aj v súlade s článkom 16 ods. 1 (zásada relatívnej stability) a článkom 16 ods. 4 (ciele spoločnej rybárskej politiky a pravidlá stanovené vo viacročných plánoch). Navrhované množstvá zodpovedajú vedeckým odporúčaniam a rámcu na určovanie kvót opísanému v oznámení Komisie o konzultáciách k rybolovným možnostiam na rok 2016.

    Vzhľadom na to, že zámerom Komisie je zaistiť udržateľné využívanie rybolovných zdrojov v súlade s politikou Únie a medzinárodnými záväzkami a súčasne zachovať stabilné rybolovné možnosti, sú ročné zmeny rybolovných možností vzhľadom na stav danej populácie pokiaľ možno čo najviac obmedzené.

    V prípade, že sa pobrežné krajiny Čierneho mora nedohodli na TAC, sú autonómne kvóty pridelené členským štátom uvedené v prílohe k navrhovanému nariadeniu.

    V súlade s článkom 2 nariadenia Rady (ES) č. 847/96 5 sa navrhuje, aby sa články 3 a 4 neuplatňovali na populácie, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie. V súlade s článkom 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 sa v ňom plánovaná medziročná flexibilita uplatňuje na populácie, na ktoré sa vzťahuje povinnosť vylodiť úlovky.

    2016/0386 (NLE)

    Návrh

    NARIADENIE RADY

    ktorým sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 3,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    1.Rada v súlade s článkom 43 ods. 3 zmluvy prijíma na návrh Komisie opatrenia týkajúce sa stanovovania a prideľovania rybolovných možností.

    2.V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 6 sa vyžaduje, aby sa ochranné opatrenia prijímali s ohľadom na dostupné vedecké, technické a hospodárske odporúčania vrátane prípadných správ, ktoré vypracoval Vedecký, technický a hospodársky výbor pre rybárstvo (STECF).

    3.Úlohou Rady je prijímať opatrenia, ktorými sa stanovujú a prideľujú rybolovné možnosti podľa rybolovnej oblasti alebo skupiny rybolovných oblastí v Čiernom mori, čo podľa potreby zahŕňa aj určité funkčne súvisiace podmienky. V súlade s článkom 16 ods. 1 a 4 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 by sa rybolovné možnosti mali rozdeliť medzi členské štáty tak, aby sa každému členskému štátu zabezpečila relatívna stabilita rybolovných činností pri každej populácii alebo druhu rybolovu, a v súlade s cieľmi spoločnej rybárskej politiky stanovenými v článku 2 ods. 2 uvedeného nariadenia.

    4.Rybolovné možnosti by sa mali stanoviť na základe dostupných vedeckých odporúčaní, pričom by sa mali vziať do úvahy biologické a sociálno-ekonomické aspekty a zaistiť spravodlivé zaobchádzanie s jednotlivými sektormi rybolovu, a zároveň by sa mali zohľadniť názory vyjadrené počas konzultácií zo zainteresovanými stranami.

    5.Pri rybolove šproty severnej sa povinnosť vylodiť úlovky uvedená v článku 15 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 uplatňuje od 1. januára 2015. V článku 16 ods. 2 uvedeného nariadenia sa stanovuje, že pri zavádzaní povinnosti vylodiť úlovky v súvislosti s určitou populáciou rýb sa pri stanovovaní rybolovných možností zohľadní prechod od stanovovania rybolovných možností na základe vylodení na stanovovanie rybolovných možností na základe úlovkov.

    6.Využívanie rybolovných možností stanovených v tomto nariadení podlieha nariadeniu Rady (ES) č. 1224/2009 7 , a najmä jeho článkom 33 a 34, ktoré sa týkajú zaznamenávania úlovkov a oznamovania údajov o vyčerpaní rybolovných možností. Je preto potrebné stanoviť kódy, ktoré majú členské štáty používať, keď Komisii zasielajú údaje o vylodení populácií, ktoré sú predmetom tohto nariadenia.

    7.V súlade s článkom 2 nariadenia Rady (ES) č. 847/96 8 sa musia určiť populácie, na ktoré sa vzťahujú jednotlivé opatrenia uvedené v tomto nariadení.

    8.S cieľom predísť prerušeniu rybolovných činností a zabezpečiť živobytie rybárov Únie je dôležité povoliť od 1. januára 2017 rybolov v príslušných rybolovných oblastiach v Čiernom mori. Z dôvodu naliehavosti by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť ihneď po jeho uverejnení.

    9.Rybolovné možnosti by sa mali využívať v plnom súlade s uplatniteľným právom Únie.

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    KAPITOLA I
    Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov

    Článok 1
    Predmet úpravy

    Týmto nariadením sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre rybárske plavidlá Únie plaviace sa pod vlajkou Bulharska a Rumunska pre určité populácie rýb v Čiernom mori.

    a) Kalkan veľký (Psetta maxima);

    b) šprota severná (Sprattus sprattus);

    Článok 2
    Rozsah pôsobnosti

    Toto nariadenie sa vzťahuje na rybárske plavidlá Únie pôsobiace v Čiernom mori.

    Článok 3
    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

    a)„GFCM“ je Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more;

    b)„Čierne more“ je geografická podoblasť 29 v zmysle prílohy I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 9 ;

    c)„rybárske plavidlo“ je každé plavidlo s vybavením na komerčné využívanie morských biologických zdrojov;

    d)„rybárske plavidlo Únie“ je rybárske plavidlo plaviace sa pod vlajkou členského štátu a zaregistrované v Únii;

    e)    „populácia“ je morský biologický zdroj, ktorý sa vyskytuje v danej oblasti hospodárenia;

    f)„autonómna kvóta Únie“ je obmedzenie výlovu, ktoré sa autonómne prideľuje rybárskym plavidlám Únie v prípade, že nie je dohodnutý žiaden TAC;

    g)„analytický posudok“ je kvantitatívne vyhodnotenie trendov v danej populácii na základe údajov o biológii a využívaní tejto populácie, ktoré sú podľa vedeckého prieskumu dostatočne kvalitné ako podklad k vedeckému odporúčaniu v súvislosti s možnosťami budúcich úlovkov.

    KAPITOLA II
    Rybolovné možnosti

    Článok 4
    Prideľovanie rybolovných možností

    Autonómne kvóty EÚ pre rybárske plavidlá Únie, rozdelenie takýchto kvót medzi členské štáty a v relevantných prípadoch aj funkčne súvisiace podmienky sú stanovené v prílohe.

    Článok 5
    Osobitné ustanovenia o prideľovaní

    Rozdeľovanie rybolovných možností medzi členské štáty podľa tohto nariadenia sa vykonáva bez toho, aby boli dotknuté:

    a)výmeny vykonané podľa článku 16 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013;

    b)zníženia a prerozdelenia vykonané podľa článku 37 nariadenia (ES) č. 1224/2009;

    c)zníženia vykonané podľa článkov 105 a 107 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

    Článok 6
    Podmienky vyloďovania úlovkov a vedľajších úlovkov, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť vylodiť úlovky

    Úlovky a vedľajšie úlovky pri love kalkana veľkého sa ponechávajú na palube alebo vyloďujú len vtedy, ak ich ulovili rybárske plavidlá Únie plaviace sa pod vlajkou členského štátu, ktorý je držiteľom kvóty, a táto kvóta ešte nie je vyčerpaná.

    KAPITOLA III
    Záverečné ustanovenia

    Článok 7
    Zasielanie údajov

    Keď členské štáty podľa článkov 33 a 34 nariadenia (ES) č. 1224/2009 zasielajú Komisii údaje o vyloďovaní ulovených množstiev z populácií, použijú na tento účel kódy populácií uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu.

    Článok 8Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej Únie.

    Uplatňuje sa od 1. januára 2017.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1) Odporúčanie GFCM/39/2015/3, ktorým sa stanovuje súbor opatrení na zabránenie NNN rybolovu, odrádzanie od neho a jeho odstránenie pri love kalkana veľkého v Čiernom mori, ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 39. zasadnutí (Miláno, máj 2015).
    (2) Odporúčanie GFCM/40/2016/6 týkajúce sa vedeckého monitorovania, riadenia a kontroly rybolovu ostroňa bieloškvrnitého v Čiernom mori (GSA29), ktoré prijala Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (GFCM) na svojom 40. zasadnutí (St Julian, máj – jún 2016).
    (3) Ú. v. EÚ L 19, 19.1.2015, s. 1.
    (4) Ú. v. EÚ L 78, 20.3.2013, s. 1.
    (5) Nariadenie Rady (ES) č. 847/96 zo 6. mája 1996, ktorým sa zavádzajú dodatočné podmienky pre riadenie celkových prípustných úlovkov (TAC) a kvót presahujúce rok (Ú. v. ES L 115, 9.5.1996, s. 3).
    (6) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 z 11. decembra 2013 o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady 2004/585/ES (Ú. v. EÚ L 354, 28.12.2013, s. 22).
    (7) Nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 z 20. novembra 2009, ktorým sa zriaďuje systém kontroly Únie na zabezpečenie dodržiavania pravidiel spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (ES) č. 847/96, (ES) č. 2371/2002, (ES) č. 811/2004, (ES) č. 768/2005, (ES) č. 2115/2005, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007, (ES) č. 676/2007, (ES) č. 1098/2007, (ES) č. 1300/2008, (ES) č. 1342/2008 a ktorým sa zrušujú nariadenia (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1627/94 a (ES) č. 1966/2006 (Ú. v. EÚ L 343, 22.12.2009, s. 1).
    (8) Nariadenie Rady (ES) č. 847/96 zo 6. mája 1996, ktorým sa zavádzajú dodatočné podmienky pre riadenie celkových prípustných úlovkov (TAC) a kvót presahujúce rok (Ú. v. ES L 115, 9.5.1996, s. 3).
    (9) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 z 13. decembra 2011 o niektorých ustanoveniach týkajúcich sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM (Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more) a o zmene a doplnení nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006 o riadiacich opatreniach pre trvalo udržateľné využívanie zdrojov rybného hospodárstva v Stredozemnom mori (Ú. v. EÚ L 347, 30.12.2011, s. 44).
    Top

    V Bruseli7. 12. 2016

    COM(2016) 781 final

    PRÍLOHA

    k

    NARIADENIU RADY,

    ktorým sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori


    PRÍLOHA

    k

    NARIADENIU RADY,

    ktorým sa na rok 2017 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Čiernom mori

    RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI UPLATNITEĽNÉ NA RYBÁRSKE PLAVIDLÁ ÚNIE V týchto tabuľkách sú kvóty (v tonách živej hmotnosti) podľa jednotlivých populácií a funkčne súvisiacich podmienok.

    Populácie rýb sa uvádzajú v abecednom poradí vedeckých mien príslušných druhov. Na účely tohto nariadenia platí táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien:

    Vedecké meno

    Trojmiestny abecedný kód

    Slovenské meno

    Psetta maxima

    TUR

    kalkan veľký

    Sprattus sprattus

    SPR

    šprota severná



    Druh:

    kalkan veľký

    Zóna:

    vody Únie v Čiernom mori

    Psetta maxima

    (TUR/F3742C)

    Bulharsko

    43,2

    Analytické odporúčanie pre populáciu

    Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

    Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

    Rumunsko

    43,2

    Únia

    86,4

    1

    TAC

    Irelevantný/Nedohodnutý

    _________

    1    V období od 15. apríla do 15. júna 2017 sa nepovoľuje žiadna rybolovná činnosť vrátane prekládok, brania na palubu, vylodení a prvého predaja.

    Druh:

    šprota severná

    Zóna:

    vody Únie v Čiernom mori

    Sprattus sprattus

    (SPR/F3742C)

    Bulharsko

    8 032,5

    Analytické odporúčanie pre populáciu

    Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

    Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

    Rumunsko

    3 442,5

    Únia

    11 475

    TAC

    Irelevantný/
    Nedohodnutý

    Top