EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0756

Návrh VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

COM/2016/0756 final - 2016/0372 (NLE)

V Bruseli1. 12. 2016

COM(2016) 756 final

2016/0372(NLE)

Modernizácia DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

{SWD(2016) 379}
{SWD(2016) 382}


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Tento návrh je súčasťou balíka právnych predpisov o modernizácii DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C). Kontext tohto balíka sa podrobne uvádza v dôvodovej správe k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku – dokument COM(2016) 757. V rámci programu lepšej právnej regulácie Komisia pri príprave tohto balíka návrhov vykonala kontrolu regulačnej vhodnosti súčasného zjednodušeného režimu jednotného kontaktného miesta (Mini One Stop Shop, MOSS), ktorý sa uplatňuje na poskytovanie telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronicky poskytovaných služieb B2C (medzi podnikom a koncovým zákazníkom), ako aj zmien z roku 2015 týkajúcich sa pravidiel pre miesto poskytovania v prípade takýchto služieb. Kontrolou regulačnej vhodnosti sa zistilo, že požiadavka, ktorá je súčasťou pravidiel z roku 2015, aby sa na určenie miesta odberateľov používali dva dôkazy, je mimoriadne zaťažujúca pre MSP a mikropodniky.

Návrh na zmenu vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) č. 282/2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 1 , je koncipovaný s cieľom napraviť tento nedostatok s účinnosťou od roku 2018 tak, že podniku s cezhraničným predajom telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronicky poskytovaných služieb v rámci Spoločenstva až do výšky 100 000 EUR bude stačiť len jeden dôkaz.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Návrh sa zakladá na článku 397 smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 2 (ďalej len „smernica o DPH“). V tomto článku sa stanovuje, že Rada, konajúc jednomyseľne na návrh Komisie, prijíma opatrenia potrebné na vykonávanie smernice o DPH.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity, keďže problém, ktorý bol zistený (veľká administratívna záťaž, najmä pre MSP), je spôsobený požiadavkou stanovenou v súčasnom nariadení. Návrh túto požiadavku zjednodušuje a predstavuje teda jasnú pridanú hodnotu nad rámec toho, čo možno dosiahnuť na úrovni členských štátov.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, čiže nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov Zmluvy o fungovaní Európskej únie, najmä hladkého fungovania jednotného trhu. Rovnako ako pri skúške subsidiarity nie je možné, aby členské štáty riešili dané problémy a ich príčiny bez návrhu na zmenu smernice o DPH a jej súvisiacich aktov. Predloženie tohto návrhu je primerané, pretože ponúka výrazné zjednodušenie pre MSP a mikropodniky. Keďže celkový predaj podnikov, ktoré budú využívať toto zjednodušenie, predstavuje podľa odhadov len 0,3 % celkového cezhraničného predaja dotknutých služieb, toto zjednodušenie nepredstavuje neprimerané riziko z hľadiska príjmov z DPH pre členské štáty.

Výber nástroja

Týmto návrhom sa mení vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Tento návrh je súčasťou balíka právnych predpisov o modernizácii DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C). Výsledky hodnotenia ex post, konzultácie so zainteresovanými stranami a posúdenia vplyvu sa podrobne uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku – COM(2016) 757.

Z konzultácie so zainteresovanými stranami vyplynulo, že požiadavka vyplývajúca zo zmien z roku 2015, pokiaľ ide o pravidlá na určenie miesta poskytovania v prípade elektronických služieb, na základe ktorej sa na určenie miesta odberateľov majú predkladať dva dôkazy, je mimoriadne zaťažujúca pre MSP a mikropodniky. Vyžaduje si vývoj systémov a investície do maloobchodného softvéru obchodníka v rozsahu, ktorý je neúmerný úrovni cezhraničného predaja. Zjednodušené požiadavky na predkladanie dôkazov dopĺňajú zavedenie limitu cezhraničného predaja vo výške 10 000 EUR v návrhu na zmenu smernice Rady 2006/112/ES, ktorý je súčasťou tohto balíka. Z kvantitatívneho hľadiska zavedenie cezhraničného limitu v rámci EÚ v roku 2018 povedie k vyňatiu 6 500 podnikov zo súčasného systému MOSS, a tým k potenciálnej úspore nákladov pre tieto podniky vo výške 13 miliónov EUR. Zo zavedenia zjednodušených požiadaviek na predkladanie dôkazov v roku 2018 bude mať prospech ďalších 1 000 podnikov. V štúdii, o ktorú sa opiera posúdenie vplyvu, sa usudzuje, že požiadavka predkladať jeden dôkaz nepredstavuje neprimerané riziko z hľadiska príjmov z DPH plynúcich členským štátom.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Tento návrh je súčasťou balíka právnych predpisov k návrhu na modernizáciu DPH pre cezhraničný elektronický obchod medzi podnikom a koncovým zákazníkom (B2C). Vplyv celého balíka na rozpočet sa podrobne uvádza v dôvodovej správe k návrhu na zmenu smernice o DPH – COM(2016) 757. Táto zmena by nemala viesť k tomu, že daňovým správam vzniknú náklady na prispôsobenie sa novému limitu, a mohla by zjednodušiť komplexnosť auditov takýchto podnikov. Ako sa už uviedlo, v dôsledku tejto zmeny by nemalo dôjsť k neprimeranému riziku z hľadiska celkových príjmov z DPH, keďže tieto príjmy predstavujú 0,3 % celkového cezhraničného predaja.

5.ĎALŠIE PRVKY

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Požiadavka stanovená v článku 24b písm. d) vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 282/2011, že poskytovateľ telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronicky poskytovaných služieb poskytovaných nezdaniteľným osobám musí získať dva neprotichodné dôkazy o mieste usadenia svojich odberateľov, je pre podniky, najmä MSP, mimoriadne zaťažujúca. Dôvodom je, že tok a objem ich obchodu nie je dostatočne významný na to, aby investovali do nákladných technologických riešení, ktoré im umožnia získať dva druhy dôkazu o mieste odberateľa. V tomto návrhu sa preto stanovuje, že ak celková ročná hodnota poskytnutých služieb bez DPH, na ktoré sa vzťahuje článok 24b písm. d), nepresahuje 100 000 EUR, stačí len jeden dôkaz. Toto zjednodušenie by malo nadobudnúť účinnosť už od 1. januára 2018, keďže si nevyžaduje žiadne zmeny systému IT na registráciu a priznávanie a platbu DPH (MOSS).

2016/0372 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 3 , a najmä na jej článok 397,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Vykonávacím nariadením Rady (EÚ) č. 282/2011 4 sa stanovujú podrobné ustanovenia týkajúce sa predpokladu o mieste odberateľa na určenie miesta poskytovania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania alebo elektronicky poskytovaných služieb poskytovaných nezdaniteľnej osobe.

(2)Z hodnotenia požiadaviek na uplatňovanie týchto predpokladov vyplynulo, že pre zdaniteľnú osobu usadenú v členskom štáte a poskytujúcu takéto služby nezdaniteľnej osobe v iných členských štátoch je nesmierne náročné získať za určitých okolností dva neprotichodné dôkazy o mieste, kde je odberateľ usadený, má trvalé bydlisko alebo sa obvykle zdržiava.

(3)Toto dôkazné bremeno mimoriadne zaťažuje najmä malé a stredné podniky. Požiadavka na jeden dôkaz by mala zjednodušiť povinnosti pre takéto spoločnosti, ktoré poskytujú služby v rámci Spoločenstva odberateľom v iných členských štátoch do určitého limitu.

(4)Zjednodušenou požiadavkou preukazovania miesta odberateľa sa dopĺňa zmena zavedená článkom 1 smernice Rady [...]/EÚ 5 v osobitných úpravách stanovených v hlave XII kapitole 6 smernice 2006/112/ES, a mala by sa preto uplatňovať od toho istého dátumu.

(5)Vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

V článku 24b vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 282/2011 sa dopĺňa tento druhý a tretí odsek:

„V prípade poskytovania služieb patriacich do písmena d) prvého odseku, ak celková hodnota takýchto služieb bez DPH, ktoré zdaniteľná osoba poskytuje zo sídla svojej ekonomickej činnosti alebo stálej prevádzkarne nachádzajúcich sa v členskom štáte, osobám, ktoré sú usadené, majú trvalé bydlisko alebo sa obvykle zdržiavajú v iných členských štátoch, nepresahuje v súčasnom a predchádzajúcom kalendárnom roku sumu 100 000 EUR alebo jej ekvivalent v národnej mene, sa uplatňuje predpoklad, že odberateľ je usadený, má trvalé bydlisko alebo sa obvykle zdržiava v mieste, ktoré takto určí poskytovateľ použitím jedného z dôkazov uvedených v článku 24f.

Ak sa počas kalendárneho roka dosiahne limit stanovený v druhom odseku, uvedený odsek sa od daného momentu neuplatňuje až dovtedy, kým nebudú podmienky v ňom stanovené opäť splnené.“

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2018.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1) Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1.
(2) Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
(3) Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
(4) Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(5) Smernica Rady […]/EÚ z […], ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku.
Top