EUR-Lex Euroopan unionin oikeus ulottuvillasi

Takaisin EUR-Lexin etusivulle

Tämä asiakirja on ote EUR-Lex-verkkosivustolta

Asiakirja 52016PC0544

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o pozícii Rady v prvom čítaní k prijatiu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín

COM/2016/0544 final - 2013/0141 (COD)

V Bruseli24. 8. 2016

COM(2016) 544 final

2013/0141(COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU

podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

o

pozícii Rady v prvom čítaní k prijatiu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín


2013/0141 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU

podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie


o

pozícii Rady v prvom čítaní k prijatiu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín

1.Chronológia

Dátum predloženia návrhu Európskemu parlamentu a Rade:
[dokument COM(2013) 267 final – 2013/0141 COD]:

6. máj 2013

Dátum stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru:

10. decembra 2013

Dátum pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní:

15. apríl 2014

Dátum predloženia zmeneného návrhu:

*

Dátum prijatia pozície Rady:

18. júl 2016

*S ohľadom na vývoj v neformálnych diskusiách medzi Radou a Európskym parlamentom po prvom čítaní v Európskom parlamente Komisia nevypracovala zmenený návrh, ale vyjadrila svoje názory na pozmeňujúce návrhy parlamentu v oznámení „Communication de la Commission sur les suites données aux avis et résolutions adoptés par le Parlement eropéen lors de la session d'avril 2014“ [dokument SP (2014)471] zaslanom Európskemu parlamentu 7. júla 2014.

2.Cieľ návrhu Komisie

Týmto návrhom sa zrušujú a nahrádzajú právne predpisy Únie o ochrane pred škodcami rastlín, ktoré tvorí smernica 2000/29/ES o ochranných opatreniach proti zavlečeniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty do Spoločenstva a proti ich rozšíreniu v rámci Spoločenstva a šesť ďalších smerníc o opatreniach na ochranu zdravia rastlín a o škodcoch. Súčasný legislatívny rámec bol zavedený v roku 1977 a je potrebné ho upraviť so zreteľom na nové výzvy, ktoré prináša zvýšený objem obchodu a zmena klímy. Tento návrh je súčasťou balíka preskúmavaných právnych predpisov týkajúcich sa zdravia rastlín, zdravia zvierat, úradných kontrol týkajúcich sa rastlín, zvierat, potravín a krmív, ako aj výdavkov Únie na tieto politiky.

Návrh sa týka posudzovania a riadenia rizík škodcov rastlín. Títo škodcovia sú v súlade s kritériami stanovenými v medzinárodných normách klasifikovaní ako karanténni škodcovia a regulovaní nekaranténni škodcovia. Karanténni škodcovia sa ďalej delia na karanténnych škodcov Únie (vo vzťahu k celému územiu Únie) a karanténnych škodcov chránenej zóny (vo vzťahu len k určitým chráneným zónam). Všetci títo škodcovia sa zaraďujú do zoznamu len na základe posúdenia rizika v súlade s medzinárodnými normami. Takisto sa navrhlo, aby sa 10 percent karanténnych škodcov Únie, ktorí majú najzávažnejší dosah na hospodárstvo, spoločnosť a životné prostredie, klasifikovalo ako prioritní škodcovia, na ktorých sa budú vzťahovať prísnejšie požiadavky, pokiaľ ide o prieskumy a akčné plány na ich eradikáciu.

Návrhom sa zavádzajú nové a špecifickejšie povinnosti, pokiaľ ide o oznamovanie škodcov všetkými stranami (príslušnými orgánmi, profesionálnymi prevádzkovateľmi, ako aj súkromnými osobami). Ďalej sa v ňom stanovujú nové a špecifickejšie pravidlá týkajúce sa eradikácie škodcov, prieskumov, viacročných plánov dohľadu, pohotovostných plánov a simulačných cvičení v súvislosti s prioritnými škodcami, dočasné opatrenia, ktoré sa prijímajú v prípade škodcov, ktorí nie sú zapísaní v zozname karanténnych škodcov Únie, prísnejšie vnútroštátne opatrenia na účely eradikácie, ako aj výnimky na účely vedeckého výskumu, pokusov, selekcie odrôd, šľachtenia alebo výstav.

V návrhu sa ďalej stanovuje proaktívnejší systém, pokiaľ ide o dovoz rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov, ktoré môžu byť hostiteľmi škodcov a tým predstavovať neprijateľné fytosanitárne riziko, do Únie alebo ich premiestňovanie v Únii. V návrhu sa zjednodušujú pravidlá certifikácie tým, že sa v prípade všetkých rastlín na výsadbu vyžaduje jednotný rastlinný pas. Okrem toho sa v návrhu zavádza osvedčenie pred vývozom, ktorým sa zabezpečuje lepšia koordinácia medzi členskými štátmi v prípade, že sa rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety premiestňujú medzi členskými štátmi pred ich vývozom do tretej krajiny.

Cieľom návrhu je lepšia právna regulácia, keďže sa ním zjednodušujú pravidlá zaraďovania všetkých škodcov (karanténnych a regulovaných nekaranténnych škodcov) do zoznamu na základe jednotného právneho rámca, stanovujú jasnejšie a podrobnejšie pravidlá o tom, ako reagovať na výskyt škodcov, a harmonizujú a objasňujú požiadavky na certifikáciu regulovaných komodít na účely ich dovozu na územie Únie a premiestňovania v rámci územia Únie. Navyše sa ním zavádzajú transparentnejšie pravidlá týkajúce sa posudzovania a riadenia fytosanitárnych rizík.

3.Pripomienky k pozícii Rady

3.1Všeobecné pripomienky

Návrh Komisie bol predložený Európskemu parlamentu a Rade 6. mája 2013. Európsky parlament prijal svoju pozíciu v prvom čítaní 15. apríla 2014 a podporil hlavné ciele návrhu Komisie. Európsky parlament najmä súhlasil s klasifikáciou škodcov, opatreniami týkajúcimi sa oznamovania, eradikácie, prieskumov, pohotovostných plánov, simulačných cvičení, ako aj s potrebou proaktívnejšieho systému dovozu a s novým prístupom k certifikácii rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov. Európsky parlament navrhol zrušiť prah horných 10 % pre prioritných škodcov, predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa prísnejších požiadaviek na dovoz a tranzit rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov a zároveň inicioval oznamovacie povinnosti v súvislosti s rozšírením rozsahu pôsobnosti rastlinných pasov a s vplyvom dovozných opatrení. Európsky parlament takisto navrhol začlenenie všetkých regulovaných škodcov do príloh k nariadeniu.

Pozícia Európskeho parlamentu obsahovala 136 pozmeňujúcich návrhov k pôvodnému návrhu Komisie.

Nebol predložený žiadny zmenený návrh Komisie. V oznámení „Communication de la Commission sur les suites données aux avis et résolutions adoptés par le Parlement eropéen lors de la session d'avril 2014“ [dokument SP (2014)471] zaslanom Európskemu parlamentu 7. júla 2016 Komisia uviedla, že môže v plnom rozsahu, čiastočne, v zásade alebo pod podmienkou preformulovania akceptovať 50 zo 136 pozmeňujúcich návrhov, keďže tieto pozmeňujúce návrhy by podľa jej názoru mohli návrh Komisie objasniť alebo vylepšiť a sú v súlade s jeho všeobecnými cieľmi.

Po prijatí pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní pokračovali neformálne diskusie medzi delegáciami Európskeho parlamentu, predsedníctva Rady a Komisiou s cieľom dosiahnuť dohodu v štádiu spoločnej pozície („skorá dohoda v druhom čítaní“).

Tieto rozhovory sa ukázali byť úspešné a sú zohľadnené v spoločnej pozícii Rady, ktorá bola prijatá kvalifikovanou väčšinou. Komisia sa domnieva, že spoločná pozícia Rady sleduje pôvodné ciele návrhu Komisie a zohľadňuje mnohé obavy Európskeho parlamentu. Hoci spoločná pozícia sa v určitých prvkoch líši od pôvodného návrhu Komisie, podľa Komisie predstavuje dôkladne vyvážený kompromis a Komisia je presvedčená, že sa zaoberá všetkými otázkami, ktoré Komisia pri prijímaní svojho návrhu považovala za podstatné.

3.2Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu akceptované Komisiou a zahrnuté úplne, čiastočne alebo v zásade do pozície Rady v prvom čítaní

Informovanie príslušných profesionálnych prevádzkovateľov o pohotovostných plánoch. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh č. 56, v ktorom sa stanovuje, že členské štáty oznamujú svoje pohotovostné plány na požiadanie Komisii a ostatným členským štátom „a informujú všetkých príslušných prevádzkovateľov“. Informovanie všetkých príslušných prevádzkovateľov je užitočným doplnením návrhu, ktoré bolo prijaté Komisiou a Radou a bolo zahrnuté do znenia nariadenia.

Zapojenie zainteresovaných strán do simulačných cvičení. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh č. 57, v ktorom sa stanovuje, že tieto cvičenia sa uskutočňujú v prípade všetkých príslušných prioritných škodcov v primeranej lehote a „za účasti príslušných zainteresovaných strán“. Zapojenie príslušných zainteresovaných strán je užitočným doplnením návrhu, ktoré bolo prijaté Komisiou a Radou.

3.3Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu zamietnuté Komisiou a zahrnuté úplne, čiastočne alebo v zásade do pozície Rady v prvom čítaní

Zrušenie 10 % prahu pre prioritných škodcov. Európsky parlament považoval hornú hranicu 10 % z celkového počtu karanténnych škodcov Únie za svojvoľnú, a preto navrhol jej zrušenie (pozmeňujúci návrh č. 40). Komisia zamietla tento pozmeňujúci návrh s cieľom zabezpečiť, aby sa pri schvaľovaní zoznamu prioritných škodcov dodržiavala zásada určovania priorít. Rada tento pozmeňujúci návrh akceptovala a 10 % prah bol z nariadenia vypustený. Komisia môže túto pozíciu akceptovať v záujme dosiahnutia kompromisu, ako aj preto, že zásadu určovania priorít bude možné dodržať aj bez stanovenia konkrétnej hraničnej hodnoty v právnych predpisoch.

Podávanie správ o rastlinných pasoch. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh, ktorým sa stanovuje povinnosť Komisie podať Európskemu parlamentu a Rade správu o skúsenostiach získaných v súvislosti s rozšírením systému rastlinných pasov na všetky pohyby rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov na území Únie. Táto správa musí obsahovať jasnú analýzu nákladov a prínosov pre prevádzkovateľov (pozmeňujúce návrhy č. 108 a 109). Komisia tento pozmeňujúci návrh zamietla, pretože pri posúdení vplyvu sa dospelo k záveru, že rozšírenie rozsahu pôsobnosti rastlinných pasov na všetky rastliny na výsadbu nebude mať žiadny významný vplyv na prevádzkovateľov a obchod s rastlinami. Rada tento pozmeňujúci návrh akceptovala. Komisia môže pozíciu Rady akceptovať v záujme dosiahnutia kompromisu.

Podávanie správ o dovozných opatreniach. Európsky parlament navrhol, aby Komisia mala povinnosť podávať Európskemu parlamentu a Rade správu o presadzovaní a účinnosti opatrení súvisiacich s dovozom na územie Únie, ktorej súčasťou bude analýza nákladov a prínosov (pozmeňujúci návrh č. 98). Rada tento pozmeňujúci návrh akceptovala. Aj keď Komisia pôvodne zamietla pozmeňujúci návrh Európskeho parlamentu, pretože ho pokladala za príliš zaťažujúci, môže akceptovať text prevzatý do pozície Rady v snahe o nájdenie kompromisného riešenia.

3.4Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu akceptované Komisiou úplne, čiastočne alebo v zásade, ale nezahrnuté do pozície Rady v prvom čítaní

Niektoré menšie zmeny Komisia čiastočne prijala, neboli však osobitne zahrnuté do konečnej pozície Rady, keďže sa v priebehu rokovaní stali nadbytočnými, vysvetlili sa na inom mieste alebo boli do návrhu zahrnuté implicitne (napr. pozmeňujúce návrhy č. 43, 44, 45, 46, 51, 52 a 53).

3.5Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu zamietnuté Komisiou a nezahrnuté do pozície Rady v prvom čítaní

Zahrnutie inváznych nepôvodných druhov do vymedzenia pojmu škodca. Európsky parlament navrhol zahrnutie inváznych nepôvodných druhov do vymedzenia pojmu škodca (pozmeňujúci návrh č. 19). Komisia tento pozmeňujúci návrh zamietla, pretože takýmto rozšírením vymedzenia pojmu by došlo k prekrytiu s nariadením (EÚ) č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov, a takýto pozmeňujúci návrh by viedol k prečerpaniu dostupných zdrojov v súvislosti s posudzovaním a riadením škodcov. Rada takisto zamietla takéto rozšírenie rozsahu vymedzenia pojmu, ale súhlasila s tým, aby sa do rozsahu vymedzenia pojmu „škodca“ za určitých podmienok zahrnuli neparazitické rastliny (pozri bod 3.6).

Zoznam škodcov v prílohe k nariadeniu namiesto vo vykonávacom akte. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh, aby sa zoznamy všetkých škodcov nachádzali v prílohách k nariadeniu (napríklad pozmeňujúce návrhy č. 14, 30 a 31). Komisia tento pozmeňujúci návrh zamietla. Je toho názoru, že základným prvkom rozsahu pôsobnosti nariadenia sú kritériá, na základe ktorých sa rozhodne o zaradení škodcov do zoznamu, a nie samotné zoznamy, ktoré sú prechodné. Štatút škodcov v zoznamoch sa často mení a súvisí s opatreniami proti týmto škodcom a s dotknutými tretími krajinami/členskými štátmi. Zoznamy škodcov by sa preto mali stanovovať vo vykonávacích aktoch, a nie v prílohách k nariadeniu. Rada tento pozmeňujúci návrh takisto zamietla z rovnakých dôvodov.

Príslušné orgány majú mať právo uplatniť zamedzenie šírenia namiesto eradikácie. Európsky parlament vo svojom pozmeňujúcom návrhu navrhuje, aby príslušné orgány mali možnosť uplatniť na základe svojho vlastného rozhodnutia zamedzenie šírenia namiesto eradikácie karanténnych škodcov Únie, keď usúdia, že eradikácia nie je možná (pozmeňujúci návrh č. 47). Komisia zamietla tento pozmeňujúci návrh, pretože v záujme fytosanitárnej ochrany územia Únie je dôležité, aby eradikácia bola pre príslušné orgány aj naďalej jedinou možnosťou. Zamedzenie šírenia by sa malo povoliť len vtedy, ak sa tak rozhodne na úrovni Únie prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Komisie. Rada tento pozmeňujúci návrh takisto zamietla z rovnakých dôvodov.

Koordinácia odškodnenia profesionálnych prevádzkovateľov. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by členské štáty pri odškodňovaní profesionálnych prevádzkovateľov za hodnotu rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov zničených v rámci opatrení na eradikáciu, ktoré sa vykonali v cezhraničnej oblasti, mali zabezpečiť, aby sa primerané odškodnenie koordinovalo medzi dotknutými členskými štátmi s cieľom zabrániť narušeniu trhu (pozmeňujúci návrh č. 48). Komisia tento pozmeňujúci návrh zamietla, pretože toto doplnenie sa netýka predmetu tohto návrhu ale finančnej regulácie opatrení Komisie a vzhľadom na jeho deklaratórnu povahu je v rozpore s pravidlami legislatívnej techniky. Rada tento pozmeňujúci návrh takisto zamietla z rovnakých dôvodov.

Prísne požiadavky na fytosanitárny tranzit. V prípade rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov, ktoré sú v tranzite cez územie Únie, Európsky parlament navrhuje prísnejšie požiadavky vrátane používania úradne schválenej fytosanitárnej pečate a intenzívneho dohľadu nad týmto pohybom (pozmeňujúce návrhy č. 91 a 92). Komisia tieto pozmeňujúce návrhy zamietla, pretože sú zaťažujúce a neprimerané vzhľadom na potenciálne fytosanitárne riziko uvedených komodít. Rada tento pozmeňujúci návrh takisto zamietla z rovnakých dôvodov, ako aj z toho dôvodu, že ustanovenia o tranzite budú horizontálne spadať do rozsahu pôsobnosti nového nariadenia o úradných kontrolách [COM(2013) 265 final – 2013/0140 COD].

Konzultácie s poradnou skupinou. Európsky parlament predložil pozmeňujúci návrh, v ktorom sa stanovuje, že Komisia by mala viesť konzultácie s poradnou skupinou pre potravinový reťazec a zdravie zvierat a rastlín zriadenou rozhodnutím Komisie 2004/613/ES a že táto skupina by sa mala vyjadrovať k príprave vykonávacích a delegovaných aktov (pozmeňujúci návrh č. 113). Komisia tento pozmeňujúci návrh zamietla, pretože takýto postup by mal byť ponechaný na voľné uváženie Komisie a nemá byť stanovený v legislatívnom akte. Komisia s poradnou skupinou pravidelne konzultuje o rastlinolekárskych otázkach a v roku 2013 bola v rámci poradnej skupiny na tieto účely zriadená stála pracovná skupina pre rastliny. Rada tento pozmeňujúci návrh takisto zamietla z rovnakých dôvodov.

3.6Nové ustanovenia zavedené Radou

Rada predložila mnoho pozmeňujúcich návrhov k takmer všetkým článkom návrhu. Väčšina týchto pozmeňujúcich návrhov predstavuje ďalší rozvoj ustanovení návrhu a nezavádza nový alebo zásadne zmenený prístup. Ďalej uvedené ustanovenia však dopĺňajú rozsah pôsobnosti alebo požiadavky tohto návrhu.

Zahrnutie neparazitických rastlín do vymedzenia pojmu škodca. Podľa návrhu boli neparazitické rastliny vylúčené z vymedzenia pojmu škodca. Rada doplnila ustanovenie, podľa ktorého možno vždy, keď existuje dôkaz, že neparazitické rastliny (s výnimkou inváznych nepôvodných druhov) predstavujú fytosanitárne riziká, ktoré majú závažný hospodársky, sociálny a environmentálny vplyv na územie Únie, tieto neparazitické rastliny považovať škodlivé pre rastliny alebo rastlinné produkty (t. j. za škodcov). Komisia akceptovala tento pozmeňujúci návrh v záujme dosiahnutia kompromisu.

Dočasné chránené zóny. Rada doplnila ustanovenie, podľa ktorého môže Komisia uznať dočasnú chránenú zónu, na ktorú sa vzťahujú podmienky bežných chránených zón. Na vytvorenie dočasnej zóny sa však namiesto trojročného prieskumu, ktorý sa vyžaduje pre bežné chránené zóny, bude vyžadovať len ročný prieskum. Uznanie dočasnej chránenej zóny trvá maximálne tri roky od uznania a po troch rokoch automaticky stráca platnosť. Komisia akceptovala toto ustanovenie, pretože by sa ním mohol zabezpečiť flexibilnejší prístup k zriaďovaniu chránených zón.

Dovoz vysoko rizikových rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov. Rada navrhla, aby v prípade, keď z predbežného posúdenia vyplynie, že rastlina, rastlinný produkt alebo iný predmet s pôvodom v tretej krajine, ktoré nepodliehajú iným požiadavkám, predstavujú pre územie Únie riziko neprijateľnej úrovne, pokiaľ ide o škodcov, boli tieto komodity označené za „vysoko rizikovú rastlinu“, „vysoko rizikový rastlinný produkt“ alebo „iný vysoko rizikový predmet“ a aby sa ich dovoz do Únie zakázal. V tomto predbežnom posúdení sa vo vzťahu k dotknutej rastline, rastlinnému produktu alebo inému predmetu zohľadnia určité predpísané kritériá. Komisia prijme vykonávací akt, ktorým sa na primeranej taxonomickej úrovni stanoví dočasný zoznam vysoko rizikových rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov a v náležitých prípadoch dočasný zoznam dotknutých tretích krajín, skupín tretích krajín alebo osobitných oblastí tretích krajín. Tento zoznam možno zmeniť, ak sa celkovým posúdením rizika preukáže, že tieto rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety by mali byť deregulované alebo by mali podliehať zákazom alebo osobitným opatreniam podľa tohto nariadenia. Komisia akceptovala tento pozmeňujúci návrh v záujme dosiahnutia kompromisu, ako aj preto, že ním možno zabezpečiť proaktívnu dovoznú politiku v súlade s Dohodou Svetovej obchodnej organizácie o uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení.

Pravidlá týkajúce sa obalového materiálu z dreva Rada doplnila konkrétnejšie pravidlá týkajúce sa dovozu obalového materiálu z dreva do Únie, jeho premiestňovania v rámci Únie a jeho vývozu z Únie. Takýto dovoz, premiestňovanie a vývoz musia byť explicitne v súlade s príslušnou medzinárodnou normou (norma ISPM 15 Medzinárodného dohovoru o ochrane rastlín). Komisia tento pozmeňujúci návrh akceptovala, pretože sa ním zabezpečuje väčšia jasnosť, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa obalového materiálu z dreva.

Izolačné zariadenia. Rada doplnila k ustanoveniam návrhu o karanténnych staniciach aj súbor ustanovení o izolačných zariadeniach, pretože niektoré členské štáty nemusia byť schopné zriadiť a spravovať karanténne stanice. Komisia tento pozmeňujúci návrh akceptovala, pretože poskytuje určitým členským štátom viac pružnosti.

Rastlinolekárske osvedčenia pre dovoz všetkých rastlín. Podľa návrhu Komisie možno živé rastliny (vrátane celých rastlín, ovocia, zeleniny, rezaných kvetov atď.), na ktoré sa vzťahujú osobitné dovozné požiadavky, dovážať do Únie iba v prípade, že je k nim pripojené rastlinolekárske osvedčenie. Rada rozšírila rozsah tejto povinnosti. Doplnila ustanovenie, podľa ktorého Komisia stanoví prostredníctvom vykonávacieho aktu, že táto povinnosť sa bude vzťahovať na všetky rastliny (a nie len na rastliny, pre ktoré boli stanovené dovozné požiadavky). V tomto vykonávacom akte sa však stanoví, že rastlinolekárske osvedčenie sa nevyžaduje pre rastliny, pri ktorých sa prostredníctvom posúdenia na základe dôkazov o rizikách spojených so škodcami a skúseností z obchodu preukáže, že takéto osvedčenie nie je potrebné. V rámci tohto posúdenia sa zohľadnia určité predpísané kritériá. Komisia toto rozšírenie rozsahu pôsobnosti rastlinolekárskeho osvedčenia akceptovala, pretože sa ním poskytne lepší prehľad o dovážaných rastlinách a poskytne zároveň lepšie rastlinolekárske záruky.

4.Záver

Komisia sa domnieva, že spoločná pozícia, ktorú Rada prijala kvalifikovanou väčšinou, sleduje pôvodné ciele návrhu Komisie a zohľadňuje mnohé obavy Európskeho parlamentu. Hoci spoločná pozícia sa v určitých prvkoch líši od pôvodného návrhu Komisie, podľa Komisie predstavuje dôkladne vyvážený kompromis a Komisia je presvedčená, že sa zaoberá všetkými otázkami, ktoré Komisia pri prijímaní svojho návrhu považovala za podstatné.

Z uvedených dôvodov Komisia podporuje spoločnú pozíciu prijatú 18. júla 2016.

Alkuun