Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0508

    Návrh ROZHODNUTIE RADY o stanovení pozície, ktorú má Únia prijať, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN)

    COM/2016/0508 final - 2016/0248 (NLE)

    V Bruseli17. 8. 2016

    COM(2016) 508 final

    2016/0248(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o stanovení pozície, ktorú má Únia prijať, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Navrhované rozhodnutie Rady má za cieľ stanoviť pozíciu Európskej únie, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, ďalej len „ADR“) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Inland Waterways, ďalej len „ADN“) uplatniteľné od 1. januára 2017.

    Uvedené prílohy a predpisy, všeobecne známe ako prílohy k ADR a Priložené predpisy k ADN, upravujú medzinárodnú prepravu nebezpečného tovaru cestnou a vnútrozemskou vodnou dopravou medzi členmi Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN), ktorí sú zároveň zmluvnými stranami ADR a ADN.

    Rozvoj prepravy nebezpečného tovaru cestnou a vnútrozemskou vodnou dopravou, a to v rámci Únie, ako aj medzi Úniou a susediacimi krajinami, je kľúčovým prvkom spoločnej európskej dopravnej politiky a zabezpečuje riadne fungovanie všetkých priemyselných odvetví, ktoré vyrábajú alebo využívajú tovar klasifikovaný ako nebezpečný podľa ADR a ADN. Prispôsobenie týchto dohôd technickému a vedeckému pokroku je preto nevyhnutné na to, aby sa umožnil rozvoj dopravy a súvisiacich priemyselných odvetví v rámci hospodárskeho reťazca. Cieľom zmien je zosúladiť ADR a ADN so vzorovými predpismi OSN vrátane nového vymedzenia pojmov, klasifikačných kritérií a čísel UN, požiadaviek na balenie/označovanie, aktualizácie platných noriem a technických predpisov, ako aj redakčných opráv.

    2.VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Medzinárodné ustanovenia týkajúce sa prepravy nebezpečného tovaru vypracúvajú rôzne medzinárodné organizácie, ako napríklad Európska hospodárska komisia Organizácie Spojených národov (EHK OSN), rôzne špecializované agentúry OSN, Medzivládna organizácia pre medzinárodnú železničnú dopravu (OTIF) a Ústredná komisia pre plavbu na Rýne (CCNR). Keďže tieto pravidlá musia byť navzájom zlučiteľné, bol vyvinutý komplexný medzinárodný systém na koordináciu a harmonizáciu tejto činnosti medzi organizáciami, ktoré sú do nej zapojené. Ustanovenia sa upravujú v dvojročnom cykle.

    Počas prípravy týchto zmien prebehli konzultácie s množstvom odborníkov z verejného i súkromného sektora. Počas vypracovania uvedených zmien sa uskutočnili tieto odborné stretnutia:

    v rámci Podvýboru odborníkov OSN pre prepravu nebezpečného tovaru na jeho

    1) 43. zasadnutí v Ženeve, 24. – 28. júna 2013;

    2) 44. zasadnutí v Ženeve, 25. novembra – 4. decembra 2013;

    3) 45. zasadnutí v Ženeve, 23. júna – 2. júla 2014 a

    4) 46. zasadnutí v Ženeve, 1. – 9. decembra 2014;

    v rámci spoločného zasadnutia EHK OSN – OTIF Výboru odborníkov RID a pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru na ich

    1) jesennom zasadnutí v roku 2014 v Ženeve, 15. – 19. septembra 2014;

    2) jarnom zasadnutí v roku 2015 v Berne, 23. – 27. marca 2015;

    3) jesennom zasadnutí v roku 2015 v Ženeve, 15. – 25. septembra 2015 a

    4) jarnom zasadnutí v roku 2016 v Berne, 14. – 18. marca 2016;

    na týchto zasadnutiach pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15:

    1) na jarnom zasadnutí v roku 2014 v Ženeve, 6. – 9. mája 2014;

    2) na jesennom zasadnutí v roku 2014 v Ženeve, 3. – 7. novembra 2014;

    3) na jarnom zasadnutí v roku 2015 v Ženeve, 4. – 7. mája 2015;

    4) na jesennom zasadnutí v roku 2015 v Ženeve, 9. – 13. novembra 2015 a

    5) na jarnom zasadnutí v roku 2016 v Ženeve, 9. – 13. mája 2016;

    na týchto zasadnutiach správneho výboru Európskej dohody o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN) na základe zmien navrhnutých bezpečnostným výborom:

    1) na letnom zasadnutí v roku 2014 v Ženeve, 25. – 29. augusta 2014;

    2) na zimnom zasadnutí v roku 2015 v Ženeve, 27. – 30. januára 2015;

    3) na letnom zasadnutí v roku 2015 v Ženeve, 24. – 28. augusta 2015;

    4) na zimnom zasadnutí v roku 2016 v Ženeve, 25. – 29. januára 2016.

    Na týchto zasadnutiach výbory odborníkov analyzovali a spracovali jednotlivé návrhy na zmeny. Vo väčšine prípadov boli odporúčané opatrenia schválené jednomyseľne. Niektoré návrhy boli odporúčané na základe väčšinového názoru odborníkov. Pracovná skupina pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15 rozhodovala o týchto návrhoch na každom z uvedených zasadnutí.

    Postup týkajúci sa zmien príloh k ADR a ADN

    Podľa kapitoly VII – „Hlasovanie“ mandátu a rokovacieho poriadku pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru (WP.15) majú vo WP.15 po jednom hlase iba plnoprávni účastníci a rozhodnutia tohto orgánu sa prijímajú predovšetkým konsenzom. Vo WP.15 sa hlasuje zdvihnutím ruky.

    Podľa článku 14 ADR sa každá navrhnutá zmena príloh k ADR, o ktorej sa rozhodne v pracovnej skupine pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15, považuje za prijatú, pokiaľ do troch mesiacov odo dňa, keď ju generálny tajomník Organizácie spojených národov rozošle, aspoň tretina zmluvných strán alebo päť z nich, ak tretina presahuje toto číslo, nezašle generálnemu tajomníkovi písomné oznámenie o svojich námietkach proti navrhovanej zmene.

    Zmeny prijaté v pracovnej skupine WP.15 v poslednom čase, uvedené v dokumentoch obsiahnutých v prílohe k tomuto návrhu, sa zašlú generálnemu tajomníkovi OSN, aby mohli byť 1. júla 2016 predložené zmluvným stranám ADR na prijatie v súlade s postupom stanoveným v článku 14 ADR, a sú dostupné na internete 1 .

    Podľa článku 20 ADN sa zmeny, o ktorých sa rozhodne v správnom výbore ADN, považujú za prijaté, pokiaľ do troch mesiacov odo dňa, keď ich generálny tajomník Organizácie spojených národov rozošle, aspoň tretina zmluvných strán alebo päť z nich, ak tretina presahuje toto číslo, nezašle generálnemu tajomníkovi písomné oznámenie o svojich námietkach proti navrhovanej zmene.

    Návrhy prijaté správnym výborom v poslednom čase, uvedené v dokumentoch obsiahnutých v prílohe k tomuto návrhu, sa zašlú generálnemu tajomníkovi OSN, aby mohli byť 1. júla 2016 predložené zmluvným stranám ADN na prijatie v súlade s postupom stanoveným v článku 20 ADN, a sú dostupné na internete 2 .

    3.PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    Európska únia nie je zmluvnou stranou ADR ani ADN. Skutočnosť, že Európska únia nie je účastníkom medzinárodnej dohody, jej však nebráni vykonávať svoju právomoc tak, že prostredníctvom svojich inštitúcií určí pozíciu, ktorá sa má prijať v jej mene v rámci orgánu zriadeného touto dohodou, najmä prostredníctvom členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami uvedenej dohody, konajúcich spoločne v jej záujme [pozri rozsudok Nemecko/Rada, C-399/12 („OIV“), bod 52 a tam uvedenú judikatúru].

    ADR má v súčasnosti 48 zmluvných strán, pričom zmluvnými stranami tejto dohody sú všetky členské štáty EÚ. ADN má 18 zmluvných strán a jej zmluvnými stranami je 13 členských štátov EÚ.

    Európska únia uplatňuje ustanovenia ADR na prepravu nebezpečného tovaru cestnou dopravou na území EÚ od 1. januára 1997, spočiatku podľa smernice Rady 94/55/ES z 21. novembra 1994 o aproximácii právnych predpisov členských štátov vzhľadom na prepravu nebezpečného tovaru cestnou dopravou 3 . V roku 2008 bola smernica 94/55/ES nahradená smernicou 2008/68/ES, ktorá sa pridržiava zásad svojej predchodkyne. Ustanovenia ADN uplatňuje Európska únia na prepravu nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou od 1. januára 2009.

    V článku 4 smernice 2008/68/ES, ktorý sa týka tretích krajín, sa stanovuje, že „preprava nebezpečného tovaru medzi členskými štátmi a tretími krajinami je povolená, pokiaľ je v súlade s požiadavkami ADR, RID alebo ADN, ak nie je v prílohách uvedené inak“. Navyše sa v odôvodnení 12 smernice uvádza, že „malo by byť povolené použitie dopravných prostriedkov registrovaných v tretej krajine na medzinárodnú prepravu nebezpečného tovaru v rámci území členských štátov s výhradou súladu s príslušnými ustanoveniami ADR, RID alebo ADN a tejto smernice“.

    Ak strany nevznesú dostatočný počet námietok, možno očakávať, že príslušné zmeny podľa tohto návrhu nadobudnú platnosť 1. januára 2017 a stanú sa záväznými.

    Právnym základom navrhovaného rozhodnutia Rady je článok 91 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

    V článku 1 návrhu je uvedený podrobný zoznam plánovaných zmien, v ktorom sa špecifikuje, že Únia ich môže akceptovať. Tieto plánované zmeny sa považujú za vhodné pre bezpečnú prepravu nebezpečného tovaru nákladovo efektívnym spôsobom pri zohľadnení technologického pokroku, a preto ich možno podporiť.

    4.    IMPLEMENTÁCIA V EURÓPSKEJ ÚNII

    Uvedené zmeny sa budú musieť v rozsahu, v akom sa stanú záväznými, začleniť do smernice 2008/68/ES o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru, ktorou sa uplatňujú jednotné pravidlá na prepravu nebezpečného tovaru cestnou, železničnou alebo vnútrozemskou vodnou dopravou v členských štátoch alebo medzi nimi. Na tento účel je Komisia splnomocnená prispôsobiť oddiel I.1 prílohy I a oddiel III.1 prílohy III k smernici 2008/68/ES dosiahnutému vedecko-technickému pokroku. Komisia začne proces prispôsobovania po skončení lehoty na vznesenie námietok, pokiaľ ide o oznámenie generálneho tajomníka OSN.

    2016/0248 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTIE RADY

    o stanovení pozície, ktorú má Únia prijať, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 91 v spojení s článkom 218 ods. 9,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    (1)Cieľom opatrení Únie v odvetví prepravy nebezpečného tovaru by malo byť zlepšenie bezpečnosti a bezpečnostnej ochrany dopravy, ochrana životného prostredia a uľahčenie medzinárodnej dopravy.

    (2)Únia nie je zmluvnou stranou Európskej dohody o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, ďalej len „ADR“) ani Európskej dohody o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Inland Waterway, ďalej len „ADN“). Táto skutočnosť jej však nebráni vykonávať svoju právomoc tak, že prostredníctvom svojich inštitúcií určí pozíciu, ktorá sa má prijať v jej mene v rámci orgánu zriadeného týmito dohodami, najmä prostredníctvom členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami uvedených dohôd, konajúcich spoločne v jej záujme.

    (3)Všetky členské štáty sú zmluvnými stranami ADR a uplatňujú túto dohodu, a 13 členských štátov EÚ je zmluvnými stranami ADN a uplatňujú ju.

    (4)V smernici Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES 4 sa odkazom na ADR a ADN stanovujú požiadavky na prepravu nebezpečného tovaru cestnou, železničnou alebo vnútrozemskou vodnou dopravou v členských štátoch alebo medzi nimi. Okrem toho sa v článku 4 tejto smernice stanovuje, že „preprava nebezpečného tovaru medzi členskými štátmi a tretími krajinami je povolená, pokiaľ je v súlade s požiadavkami ADR, RID alebo ADN, ak nie je v prílohách uvedené inak“.

    (5)Pracovná skupina pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15 v súlade s postupom stanoveným v článku 14 ADR a správny výbor ADN v súlade s postupom stanoveným v článku 20 ADN prijali počas dvojročného obdobia rokov 2014 – 2016 určité zmeny, ktoré by mali nadobudnúť platnosť 1. januára 2017.

    (6)Tieto zmeny, ktoré sa týkajú technických noriem alebo jednotných technických predpisov, majú za cieľ zaistiť bezpečnú a efektívnu prepravu nebezpečného tovaru a súčasne zohľadniť vedecko-technický pokrok v odvetví a vývoj nových látok a výrobkov, ktoré počas prepravy predstavujú nebezpečenstvo. Rozvoj prepravy nebezpečného tovaru cestnou a vnútrozemskou vodnou dopravou, a to v rámci Únie, ako aj medzi Úniou a susediacimi krajinami, je kľúčovým prvkom spoločnej dopravnej politiky a zabezpečuje riadne fungovanie všetkých priemyselných odvetví, ktoré vyrábajú alebo využívajú tovar klasifikovaný ako nebezpečný podľa ADR a ADN.

    (7)Všetky navrhované zmeny sú odôvodnené a prospešné a Únia by ich preto mala podporiť,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Pozícia, ktorú má prijať Európska únia k navrhovaným zmenám príloh k ADR a Priložených predpisov k ADN, musí byť v súlade s prílohou k tomuto rozhodnutiu.

    Menšie zmeny tejto pozície možno dohodnúť bez ďalšieho rozhodnutia Rady.

    Článok 2

    Pozíciu Únie uvedenú v článku 1 vyjadria členské štáty, ktoré sú zmluvnými stranami ADR a ADN, konajúc spoločne v záujme Únie.

    Článok 3

    Rozhodnutia pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru (WP.15) a bezpečnostného výboru ADN sa uverejnia v Úradnom vestníku Európskej únie s uvedením dátumu nadobudnutia ich platnosti.

    Článok 4

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/wp15/wp15rep.html.
    (2) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/adn/adn_rep.html.
    (3) Ú. v. ES L 263, 4.11.1995, s. 18 – 19.
    (4) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES z 24. septembra 2008 o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru (Ú. v. EÚ L 260, 30.9.2008, s. 13).
    Top

    V Bruseli17. 8. 2016

    COM(2016) 508 final

    PRÍLOHA

    k

    návrhu rozhodnutia Rady

    o stanovení pozície, ktorú má Únia prijať, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN)


    PRÍLOHA

    k

    návrhu rozhodnutia Rady

    o stanovení pozície, ktorú má Únia prijať, pokiaľ ide o zmeny príloh k Európskej dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR) a Priložených predpisov k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru vnútrozemskou vodnou dopravou (ADN)

    Návrh

    Referenčný dokument

    Oznámenie

    Predmet

    Poznámky

    Pozícia EÚ

    1

    ECE/TRANS/WP.15/231

    C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

    Návrh zmien príloh A a B k ADR

    Technická zhoda na úrovni pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15

    Súhlasiť so zmenami

    2

    ECE/TRANS/WP.15/231/Corr.1

    C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

    Návrh zmien príloh A a B k ADR

    Technická zhoda na úrovni pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15

    Súhlasiť so zmenami

    3

    ECE/TRANS/WP.15/231/Add.1

    C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

    Návrh zmien príloh A a B k ADR

    Technická zhoda na úrovni pracovnej skupiny pre prepravu nebezpečného tovaru – WP.15

    Súhlasiť so zmenami

    4

    ECE/ADN/36

    C.N.444.2016.TREATIES-XI.D.6

    Návrh zmien predpisov priložených k ADN

    Technická zhoda na úrovni správneho výboru

    Súhlasiť so zmenami

    Top