EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli5. 12. 2016
COM(2016) 768 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV
o vykonávaní odporúčania Rady týkajúceho sa podpory zdraviu prospešnej pohybovej aktivity vo všetkých sektoroch
1.Úvod a kontext
Rada požiadala Komisiu, aby každé tri roky predložila správu o pokroku pri vykonávaní odporúčania Rady o podpore zdraviu prospešných pohybových aktivít (HEPA) vo všetkých sektoroch (ďalej len „odporúčanie Rady“) prijatého v novembri 2013 a o jeho pridanej hodnote. Táto správa o pokroku sa týka obdobia rokov 2014 – 2016.
Väčšina ľudí v Európe nedosahuje minimálne úrovne pohybových aktivít odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Nedostatočne pohybovo aktívni sú predovšetkým ľudia zo sociálne slabých skupín, menšinových etnických skupín a ľudia so zdravotným postihnutím. Členské štáty EÚ uznali, že je potrebné na vnútroštátnej úrovni posilniť politiky v oblasti HEPA, a uznali aj prínosy opatrení na úrovní EÚ, čo v roku 2013 viedlo k prijatiu odporúčania Rady o HEPA na základe návrhu Komisie. Rada nedávno prijala závery o podpore motorických schopností a pohybových a športových aktivít pre deti. Vyzvala v nich členské štáty, aby zvyšovali informovanosť o výhodách pravidelných pohybových aktivít už od raného detstva a nabádali deti, aby boli aktívnejšie, a to prostredníctvom vykonávania medzisektorových politík, napríklad v sektoroch vzdelávania, mládeže a zdravotníctva.
V odporúčaní Rady sa členské štáty EÚ nabádajú, aby pracovali vo všetkých sektoroch a do svojich vnútroštátnych stratégií a akčných plánov zahrnuli všetky oblasti politiky, ako sú šport, zdravotníctvo, vzdelávanie, životné prostredie a doprava. Členské štáty sa takisto nabádajú, aby navzájom a s Komisiou úzko spolupracovali a pravidelne si vymieňali informácie a najlepšie postupy. Rada okrem toho uznala, že na podporu tvorby vnútroštátnych a regionálnych politík sú nevyhnutné spoľahlivejšie a včasnejšie informácie o situácii v celej EÚ, a preto navrhla rámec monitorovania založený na usmerneniach EÚ o fyzickej aktivite(ďalej len „rámec monitorovania HEPA“).
2.Metóda
Rámec monitorovania HEPA tvorí 23 ukazovateľov týkajúcich sa rôznych tematických oblastí súvisiacich s HEPA: medzinárodné odporúčania a usmernenia pre pohybové aktivity, medzisektorový prístup, šport, zdravotníctvo, vzdelávanie, životné prostredie (vrátane územného plánovania a verejnej bezpečnosti), pracovné prostredie, starší občania, hodnotenie a informovanosť verejnosti.
V odporúčaní Rady sa jednotlivé členské štáty EÚ vyzvali, aby určili národné kontaktné miesta pre pohybové aktivity, ktoré majú koordinovať zber informácií pre rámec monitorovania HEPA na vnútroštátnej úrovni. Všetkých 28 členských štátov EÚ do polovice roku 2014 určilo svoje kontaktné miesta a v októbri 2014 začala v Ríme fungovať sieť kontaktných miest pre pohybové aktivity. Údaje na použitie v rámci monitorovania HEPA boli zhromaždené v roku 2015 v spolupráci s WHO. Sieť s podporou Komisie usporiadala v januári a júni 2015 zasadnutia, na ktorých sa kontaktné miesta informovali o nedostatkoch, s ktorými sa stretli, a diskutovali o nich, a na zasadnutiach v apríli a septembri 2016 sa diskutovalo o získaných poznatkoch a budúcich etapách zberu údajov.
Komisia navyše spolupracovala s konzorciom vedcov pod vedením Erlangensko-norimberskej univerzity (Nemecko) s cieľom poskytnúť kontaktným miestam pomoc s rámcom monitorovania HEPA. Konzorcium takisto vykonalo nezávislé posúdenie rámca monitorovania a postupu (ďalej len „štúdia o HEPA“). Ako súčasť tejto štúdie sa vo viacerých krajinách vykonala osobitná situačná analýza s cieľom získať spätnú väzbu, poznatky a návrhy súvisiace s vykonávaním rámca monitorovania HEPA a poskytnúť Komisii odporúčania na zlepšenie rôznych prvkov rámca monitorovania a podpory, ktorá sa poskytuje členským štátom.
Táto správa o pokroku je založená na informáciách z členských štátov získaných najmä prostredníctvom siete kontaktných miest pre pohybové aktivity a od WHO. Správa vychádza z uvedenej štúdie o HEPA.
3.Databáza WHO o výžive, obezite a fyzickej aktivite (NOPA) a prehľady o jednotlivých krajinách týkajúce sa HEPA
Všetky údaje zhromaždené prostredníctvom rámca monitorovania HEPA sa vložili do existujúcej Európskej databázy WHO o výžive, obezite a fyzickej aktivite (NOPA). Hlavnými zložkami NOPA sú epidemiologické údaje a údaje o prevalencii, politické opatrenia a osvedčené postupy súvisiace s výživou, obezitou a fyzickou aktivitou. Komisia podporila WHO v ďalšom rozvoji častí databázy týkajúcich sa pohybových aktivít s cieľom prispôsobiť ju rámcu monitorovania HEPA a zlepšiť používateľské rozhranie.
Komisia podporila Regionálny úrad WHO pre Európu a úzko s ním spolupracovala na zhrnutí informácií, ktoré poskytli členské štáty, do prehľadov o jednotlivých krajinách týkajúcich sa HEPA. Tieto prehľady boli vydané pri príležitosti Európskeho týždňa športu v septembri 2015. Ide o prehľady HEPA (vrátane osvedčených postupov) v jednotlivých krajinách, ktoré obsahujú analýzu trendov v oblasti HEPA a situácie v EÚ. Regionálny úrad WHO pre Európu oznámil, že v máji 2016 sa prehľady o jednotlivých krajinách dostali medzi 20 najprezeranejších dokumentov na webovom sídle WHO.
4.Vypracúvanie a vykonávanie politiky v oblasti HEPA na vnútroštátnej úrovni
V tejto prvej etape zberu údajov v rámci monitorovania HEPA sa do prieskumu o uplatňovaní 23 ukazovateľov zapojilo 27 z 28 krajín EÚ. Zhromaždené údaje poskytujú dobrý prehľad o aktuálnom stave podpory HEPA v EÚ. Možno si ich pozrieť v databáze WHO NOPA. Ich prehľad sa uvádza v prehľadoch o jednotlivých krajinách týkajúcich sa pohybových aktivít, ktoré zverejnili Regionálny úrad WHO pre Európu a Komisia.
Po prijatí odporúčania Rady v novembri 2013 vypracovalo všetkých 27 krajín, ktoré sa zúčastnili na prieskume, vnútroštátne politiky alebo akčné plány pre jeden alebo viacero sektorov, na ktoré sa zameriava rámec monitorovania HEPA. Členské štáty prijali nové politiky konkrétne v sektore športu (13 členských štátov), zdravotníctva (10 členských štátov), vzdelávania (8 členských štátov), životného prostredia, územného plánovania a verejnej bezpečnosti (vrátane dopravy; 3 členské štáty) a starších občanov (3 členské štáty). Mnohé zo 152 oznámených politík a akčných plánov sa však začali vykonávať už pred prijatím odporúčania Rady.
Za uplatnený sa ukazovateľ považuje vtedy, keď členský štát zavedie politiku alebo program, ktoré sa sledujú pomocou tohto ukazovateľa. Rámec monitorovania obsahuje 23 ukazovateľov, pričom 23 krajín uplatnilo 10 alebo viac ukazovateľov a päť krajín uplatnilo 20 alebo viac ukazovateľov. Len jedna krajina plne prijala a uplatnila všetkých 23 ukazovateľov rámca monitorovania. Treba uviesť, že len sedem krajín vykonalo politiky vzťahujúce sa na všetky tematické oblasti rámca monitorovania.
Na nižšie uvedenom grafe je zobrazený počet ukazovateľov uplatnených 27 členskými štátmi EÚ.
Ďalej sa uvádza prehľad výsledkov rámca monitorovania HEPA podľa tematických oblastí.
Vnútroštátne politické odporúčania o pohybových aktivitách prospešných zdraviu sa prijali v 19 krajinách. Z nich bolo 18 zameraných na dospelých, 17 na mladých ľudí a 16 na starších dospelých. V 10 krajinách sa vnútroštátne odporúčania zakladali na odporúčaniach WHO. Odporúčania jednej krajiny boli vypracované podľa usmernení EÚ o fyzickej aktivite. Osem krajín vychádzalo z iných medzinárodných odporúčaní alebo ich kombinácie.
Celkovo 16 krajín oznámilo, že plne vypracovalo a zaviedlo osobitný vnútroštátny koordinačný mechanizmus na podporu HEPA. Jedna krajina oznámila úzku spoluprácu medzi rôznymi ministerstvami, ktorá má rovnaký účinok ako koordinačný mechanizmus, a ďalšie štyri krajiny plánujú zaviesť mechanizmus do dvoch rokov.
Vnútroštátne politiky „športu pre všetkých“ sa zaviedli v 22 krajinách. Sedem krajín zaviedlo politiky, ktoré neboli zamerané výlučne na „šport pre všetkých“, ale zahŕňali ho ako jednu z tematických oblastí.
Programy „športových klubov pre zdravie“ (v rámci ktorých sa športové kluby nabádajú, aby investovali do športových aktivít súvisiacich so zdravím a do propagácie súvislosti medzi zdravím a športovými aktivitami) sa zaviedli v siedmich krajinách. Ďalšie dve krajiny plánujú takéto programy zaviesť v blízkej budúcnosti.
Niektoré krajiny vyriešili potrebu viac než jednej cieľovej skupiny integrovaným spôsobom, kým ďalšie sa zamerali na jednotlivé cieľové skupiny v závislosti od sektoru HEPA. Konkrétne 10 krajín oznámilo, že zaviedlo osobitné rámce na podporu prístupu k rekreačným alebo športovým zariadeniam pre sociálne znevýhodnené skupiny (imigrantov alebo sociálne zraniteľné osoby). Dva členské štáty sa zamerali viac na využitie športu ako neoddeliteľnej zložky programov rehabilitácie a reintegrácie osôb so zdravotným postihnutím.
V 22 krajinách sa politiky v oblasti HEPA zaviedli v sektore zdravotníctva. Odborná príprava v oblasti pohybových aktivít sa stala súčasťou učebných plánov pre zdravotníckych pracovníkov v 17 krajinách. V 14 krajinách boli pohybové aktivity začlenené do modulov odbornej prípravy pre lekárov a fyzioterapeutov a v ôsmich krajinách do modulov odbornej prípravy pre zdravotné sestry. Okrem toho 13 krajín zaviedlo programy na podporu poradenstva v oblasti pohybových aktivít poskytovaného zdravotníckymi pracovníkmi. Tieto programy sa týkali väčšinou prevencie neprenosných ochorení a poskytovali usmernenia pre zdravotníckych pracovníkov, v niektorých prípadoch vo forme bezplatných online kurzov.
V 19 krajinách sa politiky v oblasti HEPA vykonávali v súvislosti s oblasťou životného prostredia, územného plánovania a verejnej bezpečnosti (vrátane dopravy). Dvadsať krajín oznámilo, že chôdza v nich patrí medzi tri hlavné spôsoby dopravy za každodennými činnosťami, pričom v ôsmich krajinách medzi tri najčastejšie spôsoby patrilo bicyklovanie. Niektoré krajiny ďalej zaviedli opatrenia ako daňové stimuly (napr. vracanie DPH za zakúpené bicykle, daňové výnimky a/alebo náhrady pre zamestnancov za chodenie do práce pešo alebo na bicykli), vysoké poplatky za parkovanie a mestské mýta.
Štrnásť krajín oznámilo, že zaviedlo programy aktívneho cestovania do práce (ďalšia to plánuje spraviť v blízkej budúcnosti), a 12 krajín zaviedlo programy na podporu pohybových aktivít na pracovisku (šesť ďalších to plánuje spraviť v blízkej budúcnosti).
Štyri krajiny oznámili, že uplatnili európske usmernenia na zlepšenie infraštruktúry na pohybové aktivity vo voľnom čase na vnútroštátnej úrovni, a šesť ďalších krajín to plánuje spraviť v blízkej budúcnosti.
V 19 krajinách sa politiky v oblasti HEPA zaviedli v sektore vzdelávania. Zatiaľ čo všetky členské štáty vykonali opatrenie, v rámci ktorého sa vyžaduje určitý počet povinných vyučovacích hodín telesnej výchovy na školách (od jednej až po takmer päť, v závislosti od ročníka a krajiny/regiónu), šesť krajín povolilo kombináciu povinných a voliteľných hodín telesnej výchovy na základných školách a šesť to povolilo na stredných školách. Viacero krajín oznámilo aj, že zaviedlo rôzne programy týkajúce sa propagácie HEPA na školách: aktívne prestávky medzi vyučovacími hodinami (osem krajín), aktívne prestávky počas vyučovacích hodín (štyri krajiny) a mimoškolské aktivity (11 krajín). Deväť krajín oznámilo, že na podporu aktívnej cesty do školy zaviedlo programy s opatreniami, prostredníctvom ktorých sa má stať cesta do školy peši alebo na bicykli bezpečnejšou. V 20 krajinách sa HEPA stali súčasťou odbornej prípravy učiteľov telesnej výchovy.
Zásahy na úrovni komunity s cieľom podporiť pohybové aktivity medzi staršími občanmi oznámilo 13 krajín vrátane dvoch krajín, ktoré plánujú zaviesť takéto projekty v blízkej budúcnosti (napr. programy na posilnenie rovnováhy a koordinácie u starších dospelých vrátane prevencie slabosti a pádov, vzdelávania a poradenstva pri cvičení).
Osemnásť krajín oznámilo úspešné komunikačné kampane na zvýšenie informovanosti verejnosti o prínosoch pohybových aktivít a na zvýšenie počtu fyzicky aktívnych ľudí. Jedna krajina oznámila až 14 rôznych kampaní. Zatiaľ čo niektoré kampane boli zamerané na všetkých občanov, iné sa zameriavali na zraniteľné skupiny, ako sú deti alebo starší občania. V niektorých prípadoch mali kampane celoštátny dosah, v iných sa obmedzovali na určitý región alebo mesto.
5.Meranie prevalencie pohybových aktivít
Sledovanie trendov a zmien v úrovni pohybových aktivít obyvateľstva v priebehu času je dôležité pre vypracúvanie, hodnotenie a zlepšovanie vnútroštátnych politík v oblasti pohybových aktivít. V rámci monitorovania HEPA boli úrovne pohybových aktivít v členských štátoch EÚ oznámené ako percentá dospelých, detí a dospievajúcich, ktorí dosahovali minimálne úrovne pohybových aktivít odporúčané WHO.
Zavedenie systémov na monitorovanie úrovne pohybových aktivít u obyvateľstva bolo oznámené v 17 členských štátoch (očakáva sa, že ďalších päť ich zavedie do dvoch rokov). Tieto systémy však boli založené na množstve rôznych prieskumných nástrojov a dotazníkov. Viacero krajín navyše nahlásilo údaje o úrovni pohybových aktivít pochádzajúce z viac než jedného zdroja alebo nástroja. Dvanásť krajín poskytlo údaje o úrovni pohybových aktivít u dospelých, ktoré pochádzali z nezávislých vnútroštátnych štúdií. Oznámili sa aj údaje z prieskumov EÚ (šesť krajín oznámilo údaje z prieskumov Eurobarometra a dve krajiny použili ako svoje vnútroštátne údaje o úrovni pohybových aktivít výsledky európskeho prieskumu zdravia formou rozhovorov). Jedna krajina tiež nahlásila údaje z objektívneho merania pohybových aktivít, pri ktorom sa využívajú prístroje ako akcelerometre. Údaje o deťoch a dospievajúcich pochádzali väčšinou z prieskumu o návykoch prospešných zdraviu u školopovinných detí, ktorý poskytuje vo veľkej miere prijímané štandardizované zdroje údajov na medzinárodné porovnávanie a sledovanie trendov, alebo z reprezentatívnych štúdií o jednotlivých krajinách. V prípadoch, keď neboli dostupné údaje za danú krajinu, sa odhady úrovní pohybových aktivít prevzali od strediska WHO pre monitorovanie zdravia vo svete (Global Health Observatory).
Nahlásené údaje odhalili veľké rozdiely v rámci krajín aj medzi jednotlivými krajinami, a to v závislosti od nástrojov a metodík použitých pri prieskumoch. Konkrétne sa vyskytli značné rozdiely medzi údajmi získanými prostredníctvom vnútroštátnych prieskumov, prieskumov EÚ, ako je prieskum Eurobarometra alebo európsky prieskum zdravia formou rozhovorov, a odhadov strediska WHO pre monitorovanie zdravia vo svete. Členské štáty oznámili, že o tejto otázke a o problémoch súvisiacich so zaručením platnosti a porovnateľnosti údajov o pohybových aktivitách v EÚ vedia. Zistilo sa, že zverejňovanie protichodných údajov z rôznych prieskumných nástrojov predstavuje problém pre podporu pohybových aktivít a že túto otázku treba vyriešiť.
6.Spolupráca medzi členskými štátmi a s Komisiou v oblasti HEPA
V odporúčaní Rady sa členské štáty nabádajú, aby navzájom a s Komisiou spolupracovali pri propagovaní HEPA tým, že sa budú podieľať na pravidelnej výmene informácií a najlepších postupov. Komisia bola požiadaná, aby uľahčila túto výmenu a podporovala členské štáty v ich práci v tejto oblasti.
Koordinovaním vykonávania odporúčania Rady bola poverená skupina odborníkov pre zdraviu prospešné pohybové aktivity zriadená na základe pracovného plánu EÚ pre šport na roky 2014 – 2017. Do jej stretnutí boli systematicky zaraďované prezentácie osvedčených postupov na podporu HEPA (vrátane výskumu financovaného EÚ) z členských štátov a monitorovacích organizácií s cieľom uľahčiť výmenu skúsenosti a získaných poznatkov. Skupina odborníkov navyše zostavila súbor osvedčených postupov zo všetkých členských štátov a športových organizácií, ktoré sa zúčastnili na stretnutiach ako pozorovatelia. Cieľom bolo inšpirovať krajiny, ktoré sú práve v procese vypracúvania alebo zmien svojich vnútroštátnych stratégií a politík. Takisto sieť kontaktných miest vytvorila príležitosti na výmenu informácií a partnerské učenie (do zasadnutí siete sa systematicky zaraďovali aj rôzne prezentácie z členských štátov).
Komisia podporila WHO pri poskytovaní technickej pomoci viacerým členským štátom, ktoré vypracúvali a zavádzali vnútroštátne usmernenia týkajúce sa pohybových aktivít. Konkrétnejšie podporila vypracovanie a zavedenie súboru nástrojov, ktorého cieľom je zlepšiť podporu HEPA v zariadeniach primárnej zdravotnej starostlivosti v Chorvátsku, a vypracovanie vnútroštátnych stratégií týkajúcich sa pohybových aktivít na Malte a v Portugalsku.
Ciele kapitoly programu Erasmus+ na roky 2014 – 2020 týkajúcej sa športu navyše zahŕňajú podporu zvyšovania informovanosti o význame HEPA prostredníctvom väčšieho zapojenia sa do športu pre všetkých a rovnakého prístupu k nemu. V rokoch 2014 a 2015 EÚ spolufinancovala celkom 26 partnerstiev, ktorých cieľom bolo motivovať k účasti na športových a pohybových aktivitách. Tieto projekty sa realizovali v značnom počte členských štátov, čiže sa dostali k európskym občanom v ich miestnom prostredí, a boli zacielené na viaceré skupiny obyvateľstva vrátane detí, starších ľudí a osôb so zdravotným postihnutím. V rámci programu Erasmus+ sa podporilo úsilie viacerých zainteresovaných strán pochádzajúcich z akademického prostredia, verejných orgánov, MVO a športových klubov pri vykonávaní usmernení EÚ o fyzickej aktivite v členských štátoch.
Členské štáty a Komisia takisto spolupracujú v rámci Európskeho týždňa športu, čo je celoeurópska iniciatíva, ktorá začala fungovať v roku 2015 a ktorej cieľom je zvyšovať informovanosť o prínosoch športu a pohybových aktivít bez ohľadu na vek, pôvod a úroveň fyzickej kondície. V rámci Európskeho týždňa športu bolo v roku 2015 spolufinancovaných päť partnerstiev a v roku 2016 osem partnerstiev. Prvé dva ročníky boli úspešné. Zapojilo sa 31 európskych krajín a celá iniciatíva bola zorganizovaná v partnerstve s významnými športovými alebo so športom spojenými organizáciami, ktoré sa zaviazali usporiadať podujatia a vo všeobecnosti podporovať pohybové aktivity. Medzi týchto partnerov patrila aj Asociácia európskych hlavných miest športu a miest športu, ktorá každý rok rozhoduje o udelení titulu Európske hlavné mesto športu a mestá športu.
7.Európska štatistika pohybových aktivít
Keďže šport získal v európskych stratégiách a programoch významné postavenie, vzniká čoraz väčšia potreba harmonizovanej a porovnateľnej štatistiky na posilnenie politík založených na dôkazoch v tejto oblasti. V odporúčaní Rady sa Komisia vyzývala, aby preskúmala možnosť vytvorenia európskej štatistiky úrovní pohybových aktivít založenej na údajoch zhromaždených v rámci monitorovania HEPA.
Eurostat a Komisia začali v roku 2016 poskytovať harmonizovanú štatistiku vykonávania pohybových aktivít založenú na už existujúcich prieskumoch EÚ. V európskom štatistickom programe na roky 2013 – 2017 sa osobitne uvádzajú ustanovenia, podľa ktorých sa má poskytovať štatistika pohybových aktivít. Údaje o úrovniach pohybových aktivít a vykonávaní športových a voľnočasových aktivít a aktivít zameraných na zlepšovanie fyzickej kondície budú v roku 2016 poskytnuté z druhého európskeho prieskumu zdravia formou rozhovorov a prieskumov o trávení času.Podľa platného rámcového nariadenia o štatistikách v oblasti verejného zdravia sa tretí európsky prieskum zdravia formou rozhovorov plánuje na rok 2019 a nasledujúce prieskumy sa vykonajú na základe budúceho nariadenia o zhromažďovaní mikroúdajov zo sociálnych prieskumov, podľa ktorého sa ich frekvencia zníži z každých päť na každých šesť rokov. Eurostat, Komisia a členské štáty spolupracujú s cieľom dohodnúť sa na prieskumných nástrojoch.
V kontexte rámca monitorovania HEPA len dva členské štáty využili údaje z európskeho prieskumu zdravia formou rozhovorov na oznámenie úrovní pohybových aktivít. Hlavným obmedzením tohto prieskumu je, že nezahŕňa pomalšie aktivity vo voľnom čase. Navyše sa v ňom nehodnotí, do akej miery obyvateľstvo spĺňa odporúčania WHO týkajúce sa pohybových aktivít, ako sa vyžaduje v rámci monitorovania HEPA. Pokiaľ sa má európsky prieskum zdravia formou rozhovorov využívať ako jednotný nástroj na monitorovanie pohybových aktivít v rámci EÚ, tieto obmedzenia je potrebné vyriešiť.
8.Hodnotenie pridanej hodnoty odporúčania Rady
Odporúčanie Rady poskytlo členským štátom stimul na riešenie nedostatku pohybových aktivít prostredníctvom verejnej politiky. Z celkovo 152 politík a akčných plánov, ktoré oznámili členské štáty vo všetkým sektoroch s významom pre podporu HEPA, bolo 37 prijatých po prijatí odporúčania v novembri 2013. Možno očakávať, že stratégia WHO v oblasti pohybových aktivít pre európsky región na roky 2016 – 2025 bude ešte viac stimulovať členské štáty, aby v tejto oblasti podnikli kroky.
Odporúčanie Rady takisto prispelo k zlepšeniu monitorovania zdraviu prospešných pohybových aktivít v členských štátoch EÚ, a to od epidemiologických údajov po vypracúvanie politík. Následkom toho viacero krajín rozšírilo, zintenzívnilo či dokonca formalizovalo vnútroštátne medzisektorové siete alebo to plánuje urobiť v budúcnosti.
Údaje zhromaždené v rámci monitorovania HEPA tak prvýkrát poskytli prehľad o vykonávaní politík a opatrení súvisiacich s HEPA v celej EÚ. Vďaka týmto informáciám bolo možné porovnať aktuálny stav vykonávania politík v oblasti HEPA v jednotlivých členských štátoch EÚ, uľahčiť výmenu osvedčených postupov a zároveň poskytovať inšpiráciu krajinám, ktoré práve vypracúvajú alebo menia svoje vnútroštátne stratégie a politiky. Keďže výsledky ukazujú politické potreby a dosiahnutý pokrok, budú z nich mať prospech vnútroštátne orgány a zainteresované strany. Údaje zhromaždené v rámci monitorovania HEPA sú užitočné aj pre niektoré ukazovatele monitorovania pohybových aktivít v akčných plánoch členských štátov týkajúcich sa detskej obezity. Prvá etapa monitorovania predstavuje základ, podľa ktorého sa budú vyhodnocovať nasledujúce etapy monitorovania s cieľom merať vývoj a pokrok.
Zásadný význam má využitie plánov hodnotenia na posúdenie vplyvu a účinnosti politík a akčných plánov na vnútroštátnej úrovni. Zo 152 oznámených politík alebo akčných plánov obsahovala väčšina (116) plán hodnotenia. Neboli však oznámené žiadne informácie o tom, či sa tieto hodnotenia vykonali.
Príspevok kontaktných miest do rámca monitorovania HEPA bol celkovo dobrý, čo možno považovať za veľmi pozitívny fakt vzhľadom na to, že išlo o prvú etapu monitorovania. V ďalších etapách zberu údajov bude užitočné upraviť prieskumný nástroj pre viaceré ukazovatele a presnejšie vymedziť niektoré ukazovatele s cieľom obmedziť priestor na výklad (napr. ktoré usmernenia o stave by sa mali oznamovať). Malo by to umožniť lepšie porovnávanie údajov medzi krajinami.
Posúdenie prvej etapy monitorovania poukazuje na špecifické vnútroštátne kontexty a problémy, ktoré vyplynuli z odpovedí respondentov v rámci prieskumu. Po prvé môže výzvu naďalej predstavovať medzisektorový charakter rámca monitorovania HEPA. Kontaktné miesta nemuseli získať niektoré informácie na vnútroštátnej úrovni, pretože nemali príslušné kontakty v rámci siete alebo zdroje mimo vlastného sektora. Po druhé niektoré programy a politiky nevykonáva národná vláda, ale väčšinou sa vykonávajú na regionálnej alebo miestnej úrovni (napr. vo federatívnych krajinách) alebo ich musia vykonávať zainteresované strany, ktoré o nich nemusia podávať správy verejnej správe. Pri monitorovaní sa podrobne nepreskúmal pokrok dosiahnutý na regionálnej a miestnej úrovni. Budúce etapy monitorovania prostredníctvom rámca monitorovania HEPA by sa mohli vylepšiť tak, aby lepšie zachytávali úsilie na týchto úrovniach. Po tretie členské štáty poskytli určité informácie o financovaní HEPA, ale keďže finančná podpora pre HEPA pochádza z rôznych politík a rozpočtových riadkov na vnútroštátnej úrovni alebo z viacerých úrovní štátnej správy, v tejto fáze nebolo možné zostaviť dôkladnú správu o tomto ukazovateli.
Štruktúrovaná spolupráca s WHO v kontexte odporúčania Rady sa ukázala ako vzájomne prospešná a zahŕňala spoločné činnosti na šírenie informácii a zlepšenie databázy NOPA. Najmä kontaktné miesta považovali pomoc, ktorú poskytli Komisia, WHO a vedeckí experti, za veľmi užitočnú.
Komisia dostala od kontaktných miest a pracovnej skupiny Rady pre šport kladnú spätnú väzbu na prehľady o jednotlivých krajinách. Obsah a formát prehľadov sa považovali za primerané. Navrhlo sa, aby sa prehľady každé tri roky revidovali, keďže by to umožnilo včasne reagovať na plánované programy a politiky.
9.Záver
Toto preskúmanie vykonávania odporúčania Rady na roky 2014 – 2016 poukazuje na viacero dosiahnutých úspechov, medzi ktoré patrí: prijatie množstva nových politík a akčných plánov na vnútroštátnej úrovni; posilnenie medzisektorovej spolupráce na vnútroštátnej úrovni; zlepšenie monitorovania na vnútroštátnej úrovni; poskytovanie prehľadu o politikách a opatreniach súvisiacich s HEPA v EÚ, ktorý slúži ako veľmi bohatý zdroj údajov pre ďalšiu analýzu; a lepšia cezhraničná spolupráca založená na výmene najlepších postupov.
Úspech podpory HEPA nakoniec vo veľkej miere závisí od schopnosti členských štátov účinne vykonávať odporúčanie Rady vo všetkých sektoroch a ponúknuť občanom rámec, ktorý by podporoval aktívny životný štýl. Komisia však ďalej posilní aj spoluprácu s kľúčovými zainteresovanými stranami v členských štátoch.
Vďaka zhromaždeným údajom je možné identifikovať nedostatky vo verejných politikách na vnútroštátnej úrovni. Aj posúdenie vplyvu a účinnosti existujúcich politík a akčných plánov na vnútroštátnej úrovni má však naďalej kľúčový význam. Vyžaduje si spoľahlivé údaje o úrovni pohybových aktivít u obyvateľstva. Zistilo sa, že zverejňovanie protichodných údajov z rôznych prieskumných nástrojov predstavuje problém, ktorý treba vyriešiť.
Komisia víta, že členské štáty ďalej investujú do monitorovania a sledovania HEPA. Budúce etapy monitorovania budú vychádzať z prvej etapy zberu údajov a mali by byť jednoduchšie. Zber údajov nie je cieľom sám osebe, jeho hodnota závisí od toho, do akej miery sa dajú na základe údajov predpovedať epidemiologické trendy a či je prostredníctvom neho možné identifikovať politické potreby a nedostatky, ako aj osvedčené postupy, ktoré by mohli byť predmetom výmeny.
Komisia bude vychádzať z osvedčených postupov identifikovaných v celej EÚ a mimo nej, ako aj z existujúcich sietí, štruktúr a nástrojov financovania a bude pokračovať vo svojej práci na podporu členských štátov. Preskúma možnosť poskytovania ďalšej technickej a vedeckej pomoci v budúcich etapách monitorovania. Komisia zváži, či by nebolo užitočné ešte viac posilniť spoluprácu s WHO a vedeckou obcou, a to najmä s cieľom zlepšiť porovnateľnosť údajov zozbieraných v celej EÚ.
Komisia do troch rokov predloží ďalšiu správu o vykonávaní odporúčania Rady a jeho pridanej hodnote. Predtým uskutoční novú etapu zberu údajov v rámci monitorovania HEPA a predloží druhé vydanie prehľadov o jednotlivých krajinách týkajúcich sa pohybových aktivít.