Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0165

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní

    COM/2016/0165 final

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    1Úvod

    V roku 2015 prišlo do Európskej únie cez Grécko a Taliansko približne 880 000 osôb. V máji 2015 Komisia po prvýkrát v histórii európskej migračnej politiky navrhla premiestniť ľudí, ktorí jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu v rámci EÚ, z členských štátov vystavených mimoriadnemu tlaku do iných členských štátov Európskej únie. V septembri 2015 Rada prijala dve právne záväzné rozhodnutia 1 , ktorými sa vytvoril dočasný a výnimočný mechanizmus premiestnenia 160 000 žiadateľov, ktorí jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu, z Grécka a Talianska 2 .

    S cieľom komplexne riešiť globálnu migračnú krízu a preukázať solidaritu s tretími krajinami, ktoré boli v rovnakej miere vystavené tlaku, Komisia zároveň odporučila, aby sa v EÚ zriadil systém presídlenia pre 20 000 osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu. V júli 2015 sa členské štáty spolu so štátmi pridruženými k dublinskému systému dohodli na presídlení 22 504 osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, z Blízkeho východu, Afrického rohu a severnej Afriky.

    Aj keď toky osôb pokračovali v roku 2016, doteraz bolo z Talianska a Grécka premiestnených len 937 osôb a len 4 555 osôb bolo presídlených. Neuspokojivá úroveň vykonávania oboch systémov je spôsobená celým radom faktorov vrátane nedostatku politickej vôle členských štátov plniť v plnej miere a včas svoje právne povinnosti týkajúce sa premiestnenia. Donedávna predstavovala takzvaná politika „voľného prechodu“ migrantov, uplatňovaná na západobalkánskej trase, ďalšiu prekážku systému premiestnenia, keďže žiadatelia, na ktorých sa tieto systémy najviac zamerali, pokračovali ďalej vo svojej ceste namiesto toho, aby boli premiestnení organizovaným spôsobom. Súčasne s tým sa členské štáty zdráhali presídľovať osoby, nakoľko ľudia naďalej prichádzali neregulárnym spôsobom.

    V nadväznosti na správu Komisie 3 o obnovení poriadku na trase cez východné Stredozemie/západný Balkán, na závery Európskej rady z 18. a 19. februára a na zasadnutie hláv štátov alebo predsedov vlád 7. marca 4 členské štáty súhlasili s prijatím európskeho prístupu a ukončením takzvanej politiky „voľného prechodu“ migrantov. Členské štáty takisto konštatovali, že je potrebné v tejto zložitej chvíli stáť pri Grécku vzhľadom na veľmi ťažkú humanitárnu situáciu, ktorá rýchlo vzniká v teréne. V tejto súvislosti Vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) konštatoval, že v situácii, keď toky osôb neustávajú, by do jedného mesiaca mohlo v Grécku uviaznuť viac ako 100 000 migrantov. Preto členské štáty požiadali o výrazné zrýchlenie premiestňovania s cieľom zmierniť silný tlak, ktorému je v súčasnosti Grécko vystavené.

    Toto oznámenie je reakciou na povinnosť podľa článku 12 uvedených dvoch rozhodnutí, t. j. predkladať Rade každých šesť mesiacov správy o vykonávaní rozhodnutí a plánov pre Taliansko a Grécko. Je tiež reakciou na záväzok Komisie v rámci plánu „Späť k Schengenu“ 5 , ktorý sa týka mesačného podávania správ o vykonávaní premiestňovania a presídľovania. V tomto oznámení sú zhrnuté výzvy a poznatky, ktoré boli identifikované počas týchto prvých mesiacov vykonávania systémov premiestnenia a presídlenia, a navrhnuté odporúčania a opatrenia na zlepšenie miery vykonávania v krátkodobom horizonte.

    2Premiestnenie

    2.1Právny rámec v EÚ a krajinách zapojených do systémov premiestnenia

    Po prijatí týchto dvoch rozhodnutí v septembri 2015 by sa do septembra 2017 malo z Talianska 6 a Grécka 7 premiestniť 106 000 žiadateľov o azyl. Zvyšných 54 000 by sa malo premiestniť z Grécka a Talianska za predpokladu, že Komisia do 26. septembra 2016 nepredloží Rade návrh na úpravu mechanizmu premiestnenia 8 . V súlade so závermi Rady z 20. júla 2015 majú členské štáty navyše prijať prísľuby vo vzťahu k zostávajúcim 7 744 miestam v rámci prvého rozhodnutia Rady z celkového počtu dohodnutých 40 000 miest. Členské štáty sú povinné premiestniť z Talianska a Grécka počet osôb, ktorý im bol pridelený podľa prílohy I a II k rozhodnutiu Rady (EÚ) 2015/1601 9 , ako aj počty osôb dohodnuté v rozhodnutí Rady (EÚ) 2015/1523 10 v súlade s počtami uvedenými v záveroch Rady z 20. júla 2015. Táto povinnosť sa má splniť v priebehu dvoch rokov.

    V súlade s ich osobitným postavením podľa protokolov 21 a 22 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, Spojené kráľovstvo a Írsko nie sú viazané týmto rozhodnutím, ale môžu sa rozhodnúť ho prijať. Dňa 6. októbra 2015 sa Írsko rozhodlo prijať obe rozhodnutia Rady a v súčasnosti už premiestňuje žiadateľov z Talianska a Grécka. Navyše štáty pridružené k dublinskému systému (Švajčiarsko, Nórsko a Lichtenštajnsko) vyjadrili svoj záujem o zapojenie sa do systému premiestnenia a dokončujú potrebné dvojstranné dohody s Talianskom a Gréckom, aby sa premiestňovanie mohlo začať čo najskôr. Maďarsko a Rakúsko neprisľúbili žiadne miesta na premiestnenie podľa rozhodnutia 2015/1523. Maďarsko a Slovensko podali na Súdnom dvore Európskej únie žaloby 11 s cieľom preskúmať zákonnosť druhého rozhodnutia Rady o premiestnení. Tieto žaloby nemajú odkladný účinok a členské štáty preto musia naďalej premiestňovať osoby podľa predmetného rozhodnutia.

    Migračný tlak na Švédsko a Rakúsko spôsobil, že tieto dva členské štáty požiadali o dočasné pozastavenie povinností vyplývajúcich z rozhodnutí Rady o premiestnení. V záujme riešenia týchto požiadaviek Komisia v decembri 2015 prijala návrh rozhodnutia Rady o dočasnom pozastavení povinností Švédska podľa oboch rozhodnutí Rady o premiestnení 12 a vo februári 2016 návrh vykonávacieho rozhodnutia Rady o dočasnom pozastavení 30 % počtu žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení do Rakúska na základe rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601. Rozhodnutie týkajúce sa Rakúska Rada prijala 10. marca 2016. V dôsledku tohto rozhodnutia má Rakúsko jednoročný odklad, pokiaľ ide o premiestnenie 1 065 žiadateľov. Rada a Európsky parlament naďalej rokujú o návrhu týkajúcom sa Švédska.

    2.2Plány, ktoré predložilo Taliansko a Grécko

    V súlade s článkom 8 rozhodnutí o premiestnení, Grécko a Taliansko predložili Komisii a Rade plány s opatreniami v oblasti azylu, prvého prijatia a návratu, ktoré sú zamerané na zvýšenie kvality a efektívnosti ich systémov v týchto oblastiach, a s opatreniami na zabezpečenie náležitého vykonávania rozhodnutí o premiestnení. Plány boli oznámené všetkým členským štátom a štátom pridruženým k dublinskému systému a prerokované na seminári o premiestnení, ktorý Komisia zorganizovala 21. septembra 2015, a na fóre o premiestňovaní a presídľovaní 1. októbra 2015.

    Komisia pravidelne informovala o pokroku 13 , ktorý Grécko a Taliansko doteraz dosiahli pri vykonávaní prioritných činností v kľúčových oblastiach, ktorých sa plány týkajú: vytvorenie funkčných hotspotov, uplatňovanie programu premiestnenia, zabezpečenie efektívneho návratu migrantov, ktorí nemajú nárok na medzinárodnú ochranu, zlepšenie riadenia hraníc a vytváranie dostatočných a primeraných prijímacích kapacít.

    Pokiaľ ide o Taliansko, tento štát sa v rámci svojho plánu zaviazal vytvoriť šesť hotspotov, päť na Sicílii a jeden v Apúlii. V súčasnosti sú uvedené do prevádzky štyri hotspoty, zatiaľ čo jeden bolo premenený na centrum premiestňovania. Taliansko oznámilo vznik piateho hotspotu na zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci 10. marca 2016 a jeho definitívne umiestnenie by sa malo oznámiť Európskej komisii v čo najkratšom čase. Ako sa uvádza v pláne, talianske hotspoty sú úzko prepojené s procesom premiestnenia, pre ktorý bol vypracovaný štandardizovaný a účinný postup, pričom do procesu je intenzívne zapojený aj Európsky podporný úrad pre azyl (EASO). Postup odovzdávania maloletých osôb bez sprievodu podľa rozhodnutí o premiestnení sa ešte musí zaviesť. Pokiaľ ide o druhostupňové ubytovanie pre žiadateľov o azyl, miesta, ktoré sú v súčasnosti dostupné, zodpovedajú miestam uvedeným v pláne. Prínosom by však bolo zvýšenie efektívnosti, a to najmä vytvorením mechanizmu na lepšie rozdelenie žiadateľov o azyl na území Talianska. V súlade s plánmi sú k dispozícii prijímacie miesta pre maloleté osoby bez sprievodu, aj keď by sa mali vytvoriť dodatočné miesta, aby sa zabezpečil plynulý prechod od prvej úrovni príjmu k druhej úrovni. Na druhej strane príjem osôb, ktoré sa majú vrátiť, je naďalej mimoriadne obmedzený a pod prahovou hodnotou uvedenou v pláne, čo vedie k značným problémom, pokiaľ ide o vykonanie návratových operácií. Prebiehajúce práce na reforme talianskeho azylového systému by mali byť ukončené pred letným obdobím s cieľom vyriešiť zostávajúce nedostatky a zabezpečiť jednoduchšie konania o azyle vrátane zníženia rozdielov v kvalite rozhodovania v rámci celého štátu.

    Pokiaľ ide o Grécko, tento štát sa v rámci svojho plánu zaviazal k vytvoreniu piatich hotspotov. Štyri sú v súčasnosti v prevádzke a jeden sa má ešte dokončiť na ostrove Kos. Zdá sa, že procesy v hotspotoch sa stávajú efektívnymi a účinnými, pokiaľ ide o každodennú registráciu vysokého počtu štátnych príslušníkov tretích krajín, pričom sa pripravujú ďalšie vylepšenia centrálneho informačného systému s cieľom reagovať na veľký nárast daktyloskopických údajov. Systematické kontroly prostredníctvom porovnania údajov z bezpečnostných databáz sa musia zaviesť v plnej miere a je potrebné naďalej vyvinúť úsilie na zistenie a zabezpečenie sledovania prípadov falšovania dokladov. Hoci poskytovanie informácií a registrácia kandidátov na premiestnenie je v Grécku súčasťou prístupu založeného na hotspotoch, Grécka azylová služba a Európsky podporný úrad pre azyl sú prítomné len na troch ostrovoch. Vzhľadom na náhly nárast prítomnosti občanov tretích krajín na svojom území Grécko v súčasnosti posilňuje svoj systém ubytovania pomocou zapojenia armády a podpory Európskej únie prostredníctvom financovania a mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Európsky podporný úrad pre azyl začal rozširovať svoje činnosti s cieľom zvýšiť registračnú kapacitu Grécka. Pokiaľ ide o návraty, Grécko nedávno zvýšilo readmisie do Turecka. Avšak detenčné kapacity sú aj naďalej pomerne obmedzené a viacero detenčných centier potrebuje modernizáciu.

    Treba poznamenať, že Grécko musí naďalej dosiahnuť pokrok, pokiaľ ide o jeho všeobecný azylový systém. Opatrenia požadované v tejto oblasti určila Komisia vo svojom odporúčaní z 10. februára 2016 14 . Grécko v tejto súvislosti predložilo správu 4. marca. Komisia vykonala predbežné posúdenie odpovede a bude v kontakte s gréckymi orgánmi s cieľom získať dodatočné vysvetlenia. Komisia bude naďalej pozorne sledovať pokrok, ktorý Grécko dosiahlo, a vykoná svoje hodnotenie toho, či podmienky umožňujú členským štátom postupne obnoviť individuálne odovzdania do Grécka podľa dublinského nariadenia, pred júnovým zasadnutím Európskej rady.

    V prílohách 3 a 4 sa uvádza prehľad pokroku, ktorý dosiahlo Taliansko a Grécko pri vykonávaní plánov a kroky, ktoré je ešte potrebné prijať.

    2.3Hlavné trendy po piatich mesiacoch uplatňovania systémov premiestnenia:

    Pomalé tempo vykonávania, ale prvé náznaky pozitívneho vývoja: Do 15. marca 2016 bolo premiestnených 937 osôb (368 z Talianska a 569 z Grécka). Skúsenosti z prvých marcových týždňov, počas ktorých bolo premiestnených 287 osôb (z toho 241 len z Grécka) rýchlo ukázali, že ak sa členské štáty skutočne zaviažu, premiestnenie môže fungovať.

    Ako vyplýva z obrázku 1, tempo premiestnenia sa výrazne zvýšilo v prvých marcových týždňoch – stále však nepostačuje na dosiahnutie cieľov dvoch rozhodnutí Rady o premiestnení, ktoré sú núdzovými opatreniami určenými na zmiernenie značného azylového tlaku, ktorému sú vystavené Taliansko a Grécko. Vzhľadom na to, že tieto tlaky sú naliehavé, a to najmä v Grécku, je potreba posilnených opatrení o to naliehavejšia.

    Obrázok 1– odovzdania na účely premiestnenia, október 2015 – 15. marec 2016

    Členské štáty urobili vyhlásenia na rôznych fórach, v rámci ktorých ponúkli 6 884 miest na premiestnenie. Avšak ku 15. marcu predstavoval celkový počet indícií pripravenosti rýchlo presunúť žiadateľov o medzinárodnú ochranu (ďalej len „formálne prísľuby“), ktoré poskytli členské štáty premiestnenia, 3 723 miest. Pozitívom je, že väčšina členských štátov vymenovala styčných úradníkov, ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu v postupe.

    Rýchly nárast počtu žiadateľov: Počas prvých piatich mesiacov bol počet žiadateľov o premiestnenie nízky (napr. približne 20 osôb denne v Grécku). Táto skutočnosť bola čiastočne spôsobná obmedzenou dôverou migrantov v systém premiestnenia.

    Avšak počas prvých marcových týždňov počet žiadateľov výrazne vzrástol (napr. denne 300 ľudí v Grécku). Čiastočne ide o dôsledok obmedzení prijatých na hranici medzi Gréckom a bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko, ale aj o dôsledok dodatočného úsilia zameraného na šírenie informácií vrátane nasadenia mobilných tímov Európskeho podporného úradu pre azyl mimo hotspotov s cieľom maximalizovať aktívnu pomoc. Napriek tomu pretrváva riziko úteku po tom, čo sa osobe oznámi členský štát premiestnenia.

    Zvýšenie počtu štátov, ktorých štátni príslušníci sú oprávnení na premiestnenie, ale aj zvýšenie nepredvídateľnosti v súvislosti s novými štátmi, na ktoré by sa potenciálne mohli vzťahovať rozhodnutia Rady: Premiestnenie sa týka štátnych príslušností, ktoré majú na úrovni EÚ priemernú mieru uznania potreby medzinárodnej ochrany 75 % a viac. Tieto informácie sa zakladajú na údajoch Eurostatu a na základe správ Eurostatu sa štvrťročne aktualizujú. Komisia následne informuje Európsky podporný úrad pre azyl o štátnych príslušnostiach oprávnených na premiestnenie, ktorý zas informuje národné kontaktné miesta. To znamená, že každé štyri mesiace sa na zoznam štátnych príslušností oprávnených na premiestnenie môžu pridávať nové (alebo sa zoznamu môžu odstrániť) štátne príslušnosti, čo má za následok neistotu medzi migrantmi a zainteresovanými stranami. Na základe posledných štvrťročných údajov Eurostatu (4. štvrťrok 2015) sú štátmi, ktorých štátni príslušníci sú oprávnení na premiestnenie, v súčasnosti 15 Burundi, Stredoafrická republika, Eritrea, Kostarika, Svätý Vincent a Grenadíny, Bahrajn, Irak, Maldivy, Sýria a Britské zámorské krajiny a územia 16 . V porovnaní s predchádzajúcou štvrťročnou správou nie sú štátni príslušníci Jemenu a Svazijska ďalej oprávnení na premiestnenie.

    Premiestnenie zraniteľných žiadateľov o medzinárodnú ochranu vrátane maloletých osôb bez sprievodu je výzvou: Bol premiestnený iba veľmi obmedzený počet maloletých osôb bez sprievodu (jeden alebo dvaja z Grécka do Fínska), a to napriek tomu, že sa v rozhodnutiach Rady o premiestnení požaduje prednostné vybavenie zraniteľných žiadateľov. Dôvody sú rôzne vrátane neochoty členských štátov premiestnenia akceptovať premiestnenie maloletých osôb bez sprievodu a chýbajúce osobitné postupy v Taliansku a Grécku povoľujúce premiestnenie maloletých osôb bez sprievodu. Premiestnenie maloletých osôb bez sprievodu je zložitý proces a niektorí migranti, predovšetkým Eritrejčania v Taliansku, o sebe vyhlásili, že sú plnoletí, aby neboli oddelení od skupiny, s ktorou prišli. Taliansko a Grécko pripravujú nové postupy, aby bolo možné rýchlo premiestniť maloleté osoby bez sprievodu v súlade s najlepšími záujmami dieťaťa a ich vnútroštátnymi právnymi predpismi. Talianske orgány a agentúra FRONTEX poskytujú expertov na posúdenie veku. Viacero organizácií tiež zintenzívňuje svoje úsilie na zabezpečenie primeraných prijímacích zariadení v Grécku (napr. centrá podpory pre deti a rodiny UNICEF).

    Vo všeobecnosti však možno povedať, že neexistujú žiadne konkrétne údaje týkajúce sa počtu odovzdaní na účely premiestnenia, pokiaľ ide o zraniteľných žiadateľov o medzinárodnú ochranu. Skúsenosti z praxe však ukazujú, že do tejto kategórie patria mnohí žiadatelia (napr. tehotné ženy, osoby so zdravotným postihnutím, staršie osoby). Napriek výzve, aby členské štáty predložili informácie o svojich možnostiach prijať zvlášť zraniteľné osoby, skoro žiadny členský štát neoznámil žiadne dôveryhodné možnosti.

    2.4Opatrenia Komisie a agentúr EÚ

    Komisia poslala 10. februára členským štátom premiestnenia úradné listy, v ktorých ich vyzvala na urýchlenie vykonávania rozhodnutí Rady a reagovala na mnohé zistené prekážky. Takisto zaslala podobné listy Taliansku a Grécku, v ktorých uviedla odporúčania na zlepšenie a urýchlenie postupu premiestnenia. Okrem toho Komisia začala konania o nesplnenie povinnosti proti Taliansku a Grécku týkajúce sa vykonávania nariadenia EURODAC a proti Grécku vo vzťahu k smernici o podmienkach prijímania.

    Podľa systému premiestnenia dostáva Taliansko a Grécko finančné prostriedky prostredníctvom svojich národných programov Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) (dodatočná jednorazová platba vo výške 500 EUR za každú premiestnenú osobu) na podporu ich úsilia spojeného s premiestnením. Finančná pomoc sa poskytuje aj členským štátom premiestnenia, ktoré dostanú jednorazovú platbu 6 000 EUR za každú osobu premiestnenú v rámci ich národných programov AMIF. Celkovo bolo na premiestnenie 160 000 osôb vyčlenených 1 040 miliónov EUR a národné programy AMIF boli revidované s cieľom zahrnúť sumy zodpovedajúce premiestneniu 98 547 osôb (v celkovej výške 644,5 milióna EUR). Navyše bola v rámci núdzovej pomoci AMIF sprístupnená značná finančná pomoc Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM) s cieľom podporiť uplatňovanie mechanizmu núdzového premiestnenia v Grécku a Taliansku.

    Dňa 10. marca Komisia prijala zmeny pracovných programov na rok 2016, v dôsledku ktorých sa zvýšilo financovanie núdzovej pomoci AMIF a Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF) o dodatočných 275,5 milióna EUR. Na financovanie dodatočného núdzového financovania sa využijú ešte finančné prostriedky, ktoré boli v rozpočte EÚ na rok 2016 určené pre AMIF a ISF a ktoré ešte neboli pridelené. Zvýšenie núdzového financovania nadväzuje na závery Európskej rady z 18. a 19. februára 2016, v ktorých Európska rada vyzvala k naliehavým opatreniam na riešenie humanitárnej situácie v Grécku a pozdĺž západného Balkánu s využitím všetkých dostupných finančných prostriedkov EÚ a vnútroštátnych prostriedkov s cieľom jej zmiernenia. Pôvodný rozpočet núdzovej pomoci v rámci AMIF a ISF na rok 2016, ktorý predstavoval 188,98 milióna EUR, bol navýšený o ďalších 193,5 milióna EUR pre AMIF a 82 miliónov EUR pre ISF a predstavuje tak na rok 2016 celkovo 464 miliónov EUR na riešenie najnaliehavejších finančných potrieb členských štátov v kontexte utečeneckej krízy.

    V reakcii na žiadosť Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci o zabezpečenie primeraného informovania žiadateľov o azyl a migrantov Komisia zriadila pracovnú skupinu pre stratégiu informovania migrantov (MIS), na činnosti ktorej sa podieľajú všetci relevantní inštitucionálni aktéri. Pracovná skupina koordinuje informačné činnosti (vrátane vytvárania obsahu a šírenia informačných materiálov) na medziinštitucionálnej úrovni a zaručuje súdržnosť takýchto činností so stratégiou informovania migrantov.

    Komisia vytvorila špecializovaný hotspotový tím, ktorý je prítomný v teréne spolu s agentúrou Frontex, Európskym podporným úradom pre azyl a Europolom.

    Okrem výrazného nasadenia odborníkov vrátane mobilných tímov vyvíja Európsky podporný úrad pre azyl aj viacero nástrojov slúžiacich na podporu jednotlivých etáp premiestnenia (informačné letáky, informácie pred odchodom, nástroj na koordinovanie ponuky a potrieb alebo nástroj na identifikáciu zraniteľných migrantov). Vypracovala sa osobitná koncepcia odbornej prípravy vrátane modulov prispôsobených potrebám maloletých osôb bez sprievodu a hotspotom.

    2.5Opatrenia, ktoré majú prijať členské štáty premiestnenia

    Hlavné prekážky a výzvy, ktoré treba prekonať

    Nedostatočné a obmedzené množstvo formálnych prísľubov

    Nesprávne používanie preferencií zo strany členských štátov

    Dlhý čas reakcie na žiadosti o premiestnenie

    Prekážky týkajúce sa bezpečnostných kontrol

    Neodôvodené odmietnutia

    Nedostatok informácií pred odchodom do členského štátu premiestnenia

    Nedostatočná reakcia na voľné pracovné miesta pre odborníkov ponúkané Európskym podporným úradom pre azyl

    Nedostatočné a obmedzené množstvo prisľúbených miest na premiestnenie: počet prisľúbených miest jasne nepostačuje na splnenie povinností podľa rozhodnutí Rady o premiestnení. Celkový počet formálne prisľúbených miest na premiestnenie je 3 723 (15. marca 2016), čo je 2,33 % zo 160 000 odovzdaní na účely premiestnenia, ktoré sa majú realizovať. Tri členské štáty (Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko) doteraz neposkytli žiadne miesta na premiestnenie. Iba 18 členských štátov prisľúbilo premiestniť osoby z Grécka a 19 členských štátov z Talianska. Mnohé členské štáty poskytli vzhľadom na celkový počet žiadateľov, ktorý im bol pridelený, len veľmi obmedzené a dočasné prísľuby. Nízky počet prisľúbených miest má dosah najmä na Grécko. Po zavedení obmedzení na hranici medzi Gréckom a bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko je nevyhnutné urýchlene zvýšiť mieru prisľúbených miest s cieľom zmierniť veľmi zložitú humanitárnu situáciu, ktorá rýchlo vzniká v teréne.

    Nesprávne používanie preferencií zo strany členských štátov: hlavným cieľom preferencií je uľahčiť integráciu premiestnených osôb do členského štátu premiestnenia 17 . Niektoré členské štáty však vytvorili dlhé alebo obmedzujúce zoznamy preferencií, pokiaľ ide o profil žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení. Niektoré členské štáty premiestnenia sa zdráhajú prijímať žiadosti o premiestnenie, pokiaľ ide o žiadateľov s určitou štátnou príslušnosťou, osamelých žiadateľov, maloleté osoby bez sprievodu, z dôvodu chýbajúcich tlmočníckych služieb, programov integrácie alebo prijímacích kapacít; iné štáty jasne uviedli, že budú prijímať iba rodiny. Väčšina členských štátov využíva preferencie ako prostriedok na vylúčenie možných kandidátov a nie ako prostriedok umožňujúci lepšie zosúladenie ponuky a potrieb v záujme lepšej integrácie. Talianske a grécke orgány sa snažia v čo najväčšej možnej miere uspokojiť vyjadrené preferencie (vždy v súlade so zásadou nediskriminácie), hoci preferencie nie sú pre Grécko a Taliansko záväzné. Niektoré členské štáty premiestnenia využili nedodržanie preferencie ako dôvod na odmietnutie žiadosti o premiestnenie, čo rozhodnutia Rady nepovoľujú 18 .

    Dlhý čas reakcie na žiadosti o premiestnenie: Rýchla odpoveď členského štátu premiestnenia je základným predpokladom pre zvýšenie dôveryhodnosti systému premiestnenia. Avšak postup premiestnenia vo všeobecnosti presahuje dvojmesačnú lehotu stanovenú v rozhodnutiach Rady o premiestnení, čiastočne aj preto, že odpoveď členských štátov premiestnenia nie je dostatočne rýchla 19 . To bráni tomu, aby systém premiestnenia dosiahol pravidelné a stále tempo potrebné na to, aby sa stal v plnej miere funkčným a uspokojoval naliehavé potreby na mieste. Tento problém navyše komplikuje odovzdania na účely premiestnenia, pretože odovzdania veľkých skupín spôsobuje logistické ťažkosti pre Taliansko, Grécko a IOM.

    Dlhý čas reakcie ohrozuje aj účinnosť systému premiestnenia, pretože podkopáva dôveru migrantov: tí sa často pre tento program rozhodnú, ale neskôr zistia, že rýchle odovzdanie, ktoré im bolo sľúbené, sa neuskutoční, čo prispieva k zvýšenému riziku úteku.

    Prekážky týkajúce sa bezpečnostných kontrol vrátane výmeny údajov o odtlačkoch prstov: hlavným dôvodom oneskorení pri odpovediach na žiadosti o premiestnenia sú dodatočné bezpečnostné kontroly. Od útokov v Paríži v novembri 2015 chcú niektoré členské štáty ešte pred poskytnutím odpovede na takúto žiadosť uskutočniť bezpečnostné kontroly žiadateľov o premiestnenie. Je to v súlade s rozhodnutiami o premiestnení, tieto dodatočné bezpečnostné kontroly by sa však mali vykonať čo najrýchlejšie. Hlavné otázky týkajúce sa bezpečnostných kontrol:

    osystematické bezpečnostné pohovory. 20 Niektoré členské štáty požadujú systematické pohovory, v rámci ktorých sa posúdi, či sa na žiadateľa nevzťahujú dôvody na odmietnutie žiadosti podľa rozhodnutí Rady. Často je to spojené s rozsiahlym uplatňovaním doložky o vylúčení 21 rozhodnutí Rady 22 , ktorá by sa mala vykladať úzko. Existencia dôvodov na odmietnutie by sa mala opierať hlavne o spisy týkajúce sa premiestnenia poskytnuté zo strany Talianska a Grécka, ktoré zahŕňajú osobitné kapitoly týkajúce sa aspektov identifikovaných v tomto procese a ktoré potenciálne poukazujú na takéto dôvody vylúčenia;

    omnoho členských štátov opakovane požadovalo odtlačky prstov žiadateľov na účely nariadenia Eurodac 23 prostredníctvom siete DubliNet ako nevyhnutnú podmienku na vykonávanie bezpečnostných kontrol. Komisia už informovala členské štáty, že súčasný právny rámec to neumožňuje a členským štátom predložila alternatívne riešenia na výmenu odtlačkov prstov prostredníctvom kanálov policajnej spolupráce.

    Grécko a Taliansko zintenzívnili úsilie na vykonávanie bezpečnostných kontrol v hotspotoch a na pevnine v reakcii na odôvodnené obavy členského štátu premiestnenia. Tieto kontroly zahŕňajú prehľadávanie vo vnútroštátnych databázach dotknutých krajín, ako aj európskych a medzinárodných databázach (SIS a SLTD Interpolu, VIS) pred zaslaním akejkoľvek žiadosti o premiestnenie. Takisto sa zvýšili kapacity v týchto hotspotoch vrátane dodatočných zariadení Eurodac, röntgenových prístrojov, stabilného internetového pripojenia a zvýšenej kapacity serverov. Okrem toho Taliansko plánuje vymenovať bezpečnostného spravodajcu, ktorý má byť v úzkom kontakte so styčnými úradníkmi na bezpečnostné účely. Tieto kontroly by mali poskytovať dostatočné záruky členským štátom premiestnenia a znížiť počet dodatočných bezpečnostných kontrol a pohovorov.

    Neodôvodnené odmietnutia žiadostí o premiestnenie: Niektoré členské štáty využívajú všeobecný odkaz na národnú bezpečnosť, verejný poriadok alebo uplatňovanie ustanovení o vylúčení smernice o oprávnení 24 na odmietnutie žiadostí bez toho, aby predložili konkrétne odôvodnenia. Táto prax neuvádzať dôvody odmietnutia nie je v súlade s rozhodnutiami Rady o premiestnení a je v rozpore s duchom lojálnej spolupráce.

    Nedostatok informácií pred odchodom zo strany členského štátu premiestnenia: poskytovanie informácií pred odchodom má zásadný význam pre zabezpečenie postoja spolupráce žiadateľov, ako aj pre zabránenie úteku a sekundárnym pohybom. Mnohí migranti chcú ísť do konkrétneho členského štátu a prichádzajú s už vytvorenými predstavami, pričom poznajú len niekoľko členských štátov (napr. tie, v ktorých majú príbuzných alebo známych). Okrem toho sa nepretržite šíria dezinformácie prostredníctvom sociálnych médií. Je preto rozhodujúce, aby žiadateľ v okamihu oznámenia rozhodnutia o premiestnení dostal informácie pred odchodom. Talianske a grécke orgány musia byť schopné poskytovať kvalitné a príťažlivé informácie, na základe ktorých sa žiadatelia uistia o členskom štáte, do ktorého budú odovzdaní. Kľúčová úloha styčných úradníkov spočíva v poskytovaní odpovedí na otázky a obavy žiadateľov. Väčšina členských štátov premiestnenia však doteraz nevypracovala príslušné balíky informácií pred odchodom. Z tohto dôvodu je ťažšie získať dôveru žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení do menej známych členských štátov, a zaistiť, aby sa naďalej angažovali v tomto procese a nepokúšali sa utiecť.

    Nedostatočná reakcia na voľné pracovné miesta pre odborníkov ponúkané Európskym podporným úradom pre azyl: napriek tomu, že členské štáty ponúkli 201 odborníkov v odpovedi na všeobecnú výzvu úradu EASO na obsadenie 374 voľných pracovných miest pre odborníkov, táto odpoveď je neprimeraná konkrétnym výzvam a skutočným potrebám. Táto reakcia je zjavne nedostatočná vzhľadom na kritickú situáciu najmä v Grécku. Okrem toho experti sú zvyčajne k dispozícii počas obmedzeného obdobia, čo znižuje efektívnosť ich nasadenia, keďže odchádzajú po tom, čo získali prax a noví prichádzajúci odborníci sa musia vyškoliť. Dňa 1. marca úrad EASO zverejnil novú výzvu, v ktorej sa požaduje obsadenie 39 miest pre odborníkov pre Grécko. V reakcii na výzvu sa poskytlo iba 12 odborníkov. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v Grécku bola 9. marca uverejnená ďalšia výzva na obsadenie dodatočných 57 miest pre odborníkov.

    2.6Opatrenia, ktoré majú prijať Taliansko a Grécko

    Hlavné prekážky a výzvy, ktoré treba prekonať

    Zabezpečenie plnej funkčnosti všetkých hotspotov a pokračovanie vo vykonávaní plánov

    Nedostatočné kapacity prijímania a registrácie v Grécku

    Nedostatočná koordinačná kapacita

    Nedostatočné sledovanie žiadateľov

    Pre Taliansko a Grécko

    Zabezpečenie plnej funkčnosti všetkých hotspotov v Taliansku a Grécku a pokračovanie vo vykonávaní plánov: hoci sa dosiahol značný pokrok, pokiaľ ide o prevádzku 4 z 5 plánovaných hotspotov v Grécku (príloha 3) a 4 zo 6 otvorených hotspotov v Taliansku (príloha 4), napriek relatívne nízkemu počtu doteraz nahlásených príchodov by sa malo zabezpečiť, aby boli všetky hotspoty čo najskôr plne funkčné. Avšak práce na dokončení hotspotov sa nesmú používať ako dôvody na obmedzenie počtu prisľúbených miest. Okrem toho je možné premiestniť ľudí mimo hotspotov za predpokladu, že budú splnené podmienky stanovené v článku 3 ods. 2 a článku 5 ods. 9 rozhodnutí Rady (oprávnená štátna príslušnosť, identifikácia, registrácia a odber odtlačkov prstov).

    Nedostatočná koordinačná kapacita: zvyšujúci sa počet aktérov zapojených do postupu premiestnenia a potreba zrýchlenia registrácie žiadateľov a odovzdaní si vyžaduje väčšie úsilie o koordináciu vrátane dohľadu nad činnosťou rôznych mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú informácie v hotspotoch. Pripravuje sa vypracovanie štandardných operačných postupov a protokolov, ktoré by mali zlepšiť situáciu.

    Nedostatočné sledovanie žiadateľov: je kľúčové, aby žiadatelia mali pravidelné a primerané informácie o aktuálnom stave svojich žiadostí, ak chceme zabrániť ich úteku a uistiť ich, že sú ešte stále súčasťou systému premiestnenia, najmä v prípade oneskorených odpovedí z členského štátu premiestnenia. V súčasnosti však dôkladné sledovanie nie je zabezpečené.

    Pre Grécko

    Nedostatočné prijímacie kapacity v Grécku: primerané kapacity na prijímanie žiadateľov sú nevyhnutné na predchádzanie riziku úteku a poskytovanie priestoru potrebného na riadne informovanie migrantov o postupe ich premiestňovania. V nadväznosti na zasadnutie lídrov o utečeneckých tokoch cez západobalkánsku trasu z 25. októbra a v súlade s jeho plánom sa Grécko zaviazalo vytvoriť 50 000 ubytovacích miest zameraných na riešenie potrieb pri prijímaní žiadateľov o azyl a nelegálnych migrantov. Doteraz sa sprístupnilo 40 351 miest na prijatie týchto ľudí. Okrem toho úrad UNHCR neuzatvoril všetky dohody potrebné na dosiahnutie cieľového počtu 20 000 miest v rámci programu prenajímania. Program prenajímania je navyše vhodnejší pre strednodobé až dlhodobé prijímanie žiadateľov o azyl ako pre žiadateľov o premiestnenie, a to kvôli povahe poskytovaného ubytovania a jeho rozptýlenému umiestneniu. Vzhľadom na rastúci počet žiadateľov, ktorí uviazli v Grécku, existuje naliehavá potreba vytvoriť špecializované strediská na prijímanie žiadateľov o premiestnenie. Komisia preto pokračuje v posudzovaní možných úprav programu prenajímania UNHCR. Komisia navyše začne rýchlo vykonávať plán reakcie na nepredvídané udalosti, 25 v rámci ktorého sa Grécku poskytne dodatočná finančná podpora.

    Registračná kapacita v Grécku: rastúci počet migrantov, ktorí sa zapájajú do systému premiestnenia, vo veľkej miere prevyšuje kapacitu gréckej azylovej služby pre dennú registráciu. Čakacia doba medzi okamihom, keď sa migrant rozhodne zapojiť sa do systému premiestnenia a okamihom, kedy môže zaregistrovať žiadosť o azyl, je v súčasnosti približne tri týždne. Grécko posilňuje svoje kapacity o ďalších 100 zamestnancov, ktorí majú byť prijatí do júna. 26 Okrem toho Európsky podporný úrad pre azyl zavádza nový systém na podporu gréckeho úradu pre azyl pri registrácii prípadov premiestnenia priamo v angličtine. Ak bude tento systém úspešný, rozšíri sa na všetky regionálne grécke úrady pre azyl, v ktorých bude potrebné zaregistrovať prípady premiestnenia.

    2.7Odporúčania na odstránenie zistených problémov

    Hlavné odporúčania členským štátom premiestnenia

    Výrazne zvýšiť počet a frekvenciu prisľúbených miest.

    Reagovať na žiadosti o premiestnenie z Talianska a Grécka do jedného týždňa po ich doručení.

    Urýchliť vykonávanie dodatočných bezpečnostných kontrol tak, aby sa uskutočnili do jedného týždňa a zameriavali sa na riadne odôvodnené prípady.

    V nadväznosti na usmernenia úradu EASO poskytovať balíky informácií pred odchodom vrátane kvalitatívnych a zaujímavých informácií pre žiadateľov.

    Bezodkladne reagovať na výzvy na expertov úradu EASO s cieľom podporiť Taliansko, a najmä Grécko, čím sa zabezpečí väčšia kontinuita v nasadzovaní expertov.

    Hlavné odporúčania pre Grécko a Taliansko

    S podporou úradu EASO zvýšiť kapacity gréckej azylovej služby na registráciu žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení, aby sa zohľadnilo výrazné zvýšenie počtu migrantov, ktorí majú záujem zapojiť sa do tohto systému.

    Úplne sfunkčniť prevádzku všetkých hotspotov.

    Zintenzívniť úsilie na vykonávanie pravidelných bezpečnostných kontrol, zlepšiť kvalitu informácií uvádzaných v žiadostiach o premiestnenie, ktoré sa zasielajú členským štátom, a vymenovať bezpečnostného spravodajcu.

    Zlepšiť koordinačnú kapacitu čo najskorším dokončením a zavedením štandardných operačných postupov a protokolov pre premiestnenie.

    Čo najskôr zvýšiť prijímaciu kapacitu Grécka vytvorením 50 000 miest, ktoré sú súčasťou plánu.

    Čo najrýchlejšie dokončiť postupy na uľahčenie premiestňovania maloletých bez sprievodu.

    Ideálny postup premiestnenia na základe skúseností z prvého marcového týždňa v Grécku je uvedený v prílohe 5.

    2.7.1 Na strane členských štátov premiestnenia

    Opatrenia zamerané na riešenie obmedzeného počtu prisľúbených miest: všetky členské štáty premiestnenia by mali zvýšiť počet formálnych prísľubov uskutočnených prostredníctvom siete DubliNet a zároveň dodržiavať maximálnu trojmesačnú lehotu stanovenú v rozhodnutiach Rady. Tieto prísľuby by mali zodpovedať kvótam prideleným členskému štátu premiestnenia a plne zohľadňovať núdzovú situáciu v krajine.

    Opatrenia na obmedzenie nesprávneho využívania preferencií: členské štáty premiestnenia by mali obmedziť v čo najväčšom možnom rozsahu svoje preferencie, mali by ich využívať výlučne v záujme lepšej integrácie a mali by byť pripravené prijať všetky typy migrantov (rodiny, maloletých bez sprievodu, samostatných mužských žiadateľov).

    Opatrenia na urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: členské štáty premiestnenia by mali odpovedať na žiadosti o premiestnenie do jedného týždňa. V tomto zmysle by mal Frontex vo vzťahu k bezpečnostnej kontrole vykonávať systematické prvostupňové bezpečnostné kontroly vrátane prístupu k Schengenskému informačnému systému (SIS) a mala by sa posilniť úloha Europolu v rámci druhostupňovej kontroly. Taliansko a Grécko zároveň musia pokračovať v úsilí o vykonávanie systematických bezpečnostných kontrol a zlepšenie kvality informácií poskytovaných v rámci žiadostí o premiestnenie zasielaných členským štátom.

    Členské štáty premiestnenia by mali zamerať dodatočné kontroly, a najmä bezpečnostné pohovory, na riadne odôvodnené prípady, t. j. podložené a odôvodnené podozrenia, že tieto osoby môžu spadať do kategórie, ktorá odôvodňuje odmietnutie. Tieto dôvody by sa mali čo najskôr oznamovať talianskym a gréckym orgánom. V každom prípade by sa tieto dodatočné kontroly vrátane pohovorov mali uskutočniť do jedného týždňa, aby sa nezdržoval celý postup. Ak členské štáty premiestnenia majú opodstatnené dôvody na odmietnutie, ktoré sa zakladajú na otázkach národnej bezpečnosti, verejného poriadku alebo rizika vylúčenia, mali by ich špecifikovať Taliansku a Grécku.

    Opatrenia na riešenie výziev súvisiacich s premiestnením zraniteľných žiadateľov a maloletých bez sprievodu: členské štáty premiestnenia by mali čo najskôr poskytnúť miesta pre zraniteľné osoby a maloletých bez sprievodu a zvýšiť prijímacie kapacity pre tento typ žiadateľov, ako aj zabezpečiť vhodné opatrovníctvo.

    Opatrenia na zvýšenie prijateľnosti migrantov a dôvery v systém a na zabránenie sťahovania žiadostí: členské štáty premiestnenia by mali poskytovať výrazne viac informácií pred odchodom, najmä pokiaľ ide o členské štáty, ktoré sú migrantom menej známe. Členské štáty premiestnenia by mali čo najskôr poskytnúť informačný materiál azylovým orgánom Grécka a Talianska, ako aj úradu EASO a Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM) v nadväznosti na usmernenia, ktoré vypracoval úrad EASO. Styční úradníci by mali dostať primerané informačné materiály a byť prítomní počas oznámenia rozhodnutia, aby odpovedali migrantom na otázky a riešili ich obavy. Činnosti odbornej prípravy, ktoré plánuje úrad EASO, by mali umožniť výmenu osvedčených postupov medzi členskými štátmi vrátane informácií o aspektoch informovania a budovania vzájomnej dôvery.

    Opatrenia na zabránenie sekundárnemu pohybu po odovzdaní na účely premiestnenia: členské štáty premiestnenia by mali plne využívať nástroje dostupné v acquis v oblasti azylu (oznamovacie povinnosti, poskytovanie žiadateľom o medzinárodnú ochranu iba vecných podmienok pri prijatí, zaistenie za určitých okolností). Odovzdania do Grécka v rámci dublinského systému by sa mali obnoviť, keď budú splnené podmienky 27 .

    Opatrenia na posilnenie kapacity úradu EASO na podporu Talianska a Grécka: všetky členské štáty by mali reagovať na voľné pracovné miesta pre odborníkov ponúkané úradom EASO a zvýšiť pružnosť pri ich poskytovaní, aby boli k dispozícii na obdobie dvoch rokov, ako sa uvádza v rozhodnutiach Rady.

    2.7.2. Na strane Talianska a Grécka

    Opatrenia na urýchlenie registrácie žiadateľov: Grécko by malo čo najskôr dokončiť nábor dodatočných 100 pracovníkov a rozšíriť a prijať posilnenú podporu úradu EASO v postupe registrácie. Cieľom je zabezpečiť, aby migranti mohli zaregistrovať svoje žiadosti o azyl najneskôr do troch dní od okamihu vstupu do systému.

    Opatrenia na zlepšenie koordinácie: Taliansko by malo prijať a v plnej miere uplatňovať štandardné operačné postupy, ktoré sa vzťahujú na hotspoty. Taliansko a Grécko by mali dokončiť a plne vykonávať protokoly na premiestnenie v spolupráci so všetkými príslušnými zainteresovanými stranami (s UNHCR, IOM, EASO, MVO a Komisiou).

    Opatrenia na zlepšenie prijímacích kapacít v Grécku: Grécko by malo čo najskôr vytvoriť 50 000 miest pre migrantov, ku ktorým sa zaviazalo v rámci plánu, vrátane migrantov, ktorí práve pricestovali. Úrad UNHCR by mal uzavrieť vykonávacie dohody, aby sa čo najskôr dosiahol cieľ vytvorenia 20 000 miest v rámci programu prenajímania a zabezpečil centralizovaný systém ubytovania migrantov, ktorí sú zapojení do systému premiestnenia. Je to nevyhnutné na zabezpečenie účinného odovzdania v rôznych etapách postupu, kultúrnej orientácie a obmedzenia rizika úteku.

    Opatrenia na urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: Taliansko a Grécko by mali vykonávať systematické kontroly vrátane vyhľadávania vo svojich vnútroštátnych databázach, ako aj európskych a medzinárodných databázach (SIS a databázy Interpolu, VIS) a uskutočňovať bezpečnostné pohovory skôr, ako odošlú žiadosti o premiestnenie. Taliansko a Grécko by mali v žiadostiach o premiestnenie adresovaných členským štátom premiestnenia predložiť úplné informácie. Žiadosť o premiestnenie by mala obsahovať (1) registračnú zložku; (2) informácie o bezpečnostných kontrolách, ktoré sa vykonali; (3) výsledky bezpečnostných kontrol a (4) hotspoty, cez ktoré migranti prešli. Taliansko a Grécko by takisto mali vymenovať bezpečnostného spravodajcu s cieľom uľahčiť výmenu informácií vrátane odtlačkov prstov prostredníctvom kanálov policajnej spolupráce. Komisia a experti členských štátov by mali pomôcť Taliansku a Grécku pri ďalšom rozpracúvaní bezpečnostných otázok a poskytovať usmernenia pri formulovaní odmietnutí.

    Opatrenia na riešenie výziev súvisiacich s premiestnením zraniteľných žiadateľov a maloletých bez sprievodu: Taliansko a Grécko by mali čo najskôr dokončiť postupy na uľahčenie premiestnenia maloletých bez sprievodu v súlade s ich najlepšími záujmami a využívať dostupné nástroje, ktoré vypracoval úrad EASO.

    2.7.3 Na strane úradu EASO

    Opatrenia na obmedzenie nesprávneho využívania preferencií: úrad EASO by mal čo najskôr dokončiť nástroj koordinácie pre umiestňovanie migrantov a najneskôr do konca júna zjednodušiť spracovávanie žiadostí o premiestnenie, najmä vzhľadom na pravdepodobný nárast počtu žiadateľov počas leta. Napriek tomu by bol zodpovedajúci mechanizmus uskutočniteľný a účinný, len ak by boli preferencie štátov vyjadrené v dostatočnom rozsahu.

    Opatrenia na skrátenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: úrad EASO by mal naďalej podporovať Taliansko a začať podporovať Grécko pri vykonávaní špecifických pohovorov na zistenie možných dôvodov vylúčenia počas registrácie žiadostí.

    Opatrenia na riešenie výziev súvisiacich s premiestnením zraniteľných žiadateľov a maloletých bez sprievodu: úrad EASO by mal ďalej šíriť svoj nástroj na identifikáciu zraniteľných žiadateľov a zlepšovať zber údajov týkajúcich sa premiestnenia zraniteľných prípadov. Okrem toho úrad EASO pracuje na vytvorení nástroja na posúdenie najlepšieho záujmu detí bez sprievodu oprávnených na premiestnenie, ktorý môže byť užitočný v hotspotoch a mimo nich.

    Opatrenia na zvýšenie akceptácie a dôvery v systém zo strany migrantov a na zabránenie sťahovania žiadostí:

    úrad EASO by mal zvýšiť viditeľnosť informačných miest (hotspotov a centier na pevnine). Experti úradu EASO by mali byť jasne určení a mali by dostať primerané vybavenie. Zároveň je rozhodujúce zabezpečiť konzistentnosť informácií. Napríklad úrad EASO by mohol poskytnúť jeden až dvojdňové školenie pre nových expertov o tom, ako zostavovať informácie a ako ich poskytovať. Úrad EASO by sa mal pri poskytovaní informácií takisto zaoberať očakávaniami migrantov, najmä pokiaľ ide o postupy, pričom by im mal zdôrazňovať, že nemajú úplnú slobodu v rozhodovaní sa o členskom štáte premiestnenia.

    Úrad EASO a organizácia IOM by mali zintenzívniť svoju úlohu, pokiaľ ide o informácie pred odchodom a kultúrnu orientáciu od okamihu oznámenia rozhodnutia až do odchodu do členského štátu premiestnenia. Jeden zamestnanec úradu EASO alebo organizácie IOM by mohol byť prítomný pri oznámení rozhodnutia. Úrad EASO by mal byť okamžite informovaný o žiadateľoch o azyl, ktorí vyjadrili pochybnosti týkajúce sa prijatia rozhodnutia. Úrad EASO a príslušný styčný úradník by po oznámení rozhodnutia mohli uskutočniť špecializované informačné stretnutia.

    Úrad EASO by mal zintenzívniť informačné kampane vrátane dodatočných letákov/brožúr, videí a sociálnych médií v spolupráci s Komisiou a ostatnými zainteresovanými stranami. Je to nevyhnutné na zvýšenie dôvery žiadateľov o premiestnenie a vyvrátenie tvrdení pašerákov. Tieto činnosti by mohli zahrňovať a) osobitnú stránku na Facebooku týkajúcu sa premiestnenia, na ktorej by úrad EASO a členské štáty mohli uverejňovať úspešné príbehy premiestnenia migrantov, a všeobecne väčšiu prítomnosť v sociálnych médiách aj prostredníctvom Twitteru a mobilných aplikácií; b) viac videí s príbehmi žiadateľov, ktorých sa podarilo úspešne premiestniť; c) väčšie zapojenie komunity migrantov v členských štátoch premiestnenia, najmä tých migrantov, ktorých sa úspešne podarilo premiestniť.

    2.7.4    Komisia bude okrem toho naďalej plne podporovať Taliansko a Grécko a bude aj naďalej:

    prispievať k lepšej koordinácii prostredníctvom existujúcich fór (stretnutí styčných úradníkov, stretnutí s príslušnými národnými kontaktnými miestami, fóra o premiestňovaní a presídľovaní a skupiny Friends of Hotspots), keďže sa ukázali ako užitočné pre diskusiu o právnych otázkach, praktických problémoch a prekážkach systému premiestnenia so všetkými zainteresovanými stranami, vytváranie sietí a zlepšenie vzájomnej dôvery, najmä po skúsenosti s úspešným premiestnením.

    monitorovať vykonávanie: zabezpečenie úplného a správneho vykonávania acquis EÚ v oblasti azylovej politiky je kľúčovým prvkom reakcie EÚ na migračnú krízu a prioritou Komisie v rámci európskej migračnej agendy.

    3Presídlenie

    3.1Súčasný stav

    V nadväznosti na odporúčanie Komisie z 8. júna 2015 týkajúce sa európskeho systému presídľovania 28 sa 27 členských štátov 29 spoločne so štátmi pridruženými k dublinskému systému 20. júla 2015 30 dohodlo, že prostredníctvom multilaterálnych a vnútroštátnych mechanizmov do dvoch rokov presídlia 22 504 vysídlených osôb z krajín mimo EÚ, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu. Hoci sa niektoré členské štáty dlhodobo podieľajú na programoch presídlenia prostredníctvom UNHCR, ide o prvé spoločné úsilie EÚ v oblasti presídlenia a v prípade niektorých členských štátov o prvú skúsenosť s presídlením.

    Na základe informácií získaných od zúčastnených štátov bolo do 15. marca 2016 v rámci systému presídlených 4 555 osôb do Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Holandska, Írska, Lichtenštajnska, Nórska, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska a Talianska. Väčšina štátov zapojených do systému uviedla, že ich úsilie v oblasti presídlenia bolo predovšetkým, ale nie výlučne, zamerané na Sýrčanov v Jordánsku, Libanone a Turecku. Všetky osoby presídlené v rámci tohto systému musí zúčastneným štátom odporučiť UNHCR, preto zohráva v tomto procese kľúčovú úlohu.

    Celkovo bolo pre členské štáty vyčlenených vyše 150 mil. EUR na vykonávanie tohto systému. Päť členských štátov (Fínsko, Francúzsko, Írsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko) naznačilo svoj zámer presídliť oveľa väčší počet osôb ako prisľúbili v rámci systému z 20. júla a zabezpečiť jeho realizáciu v rámci národných programov.

    Všetky členské štáty kladú silný dôraz na bezpečnostné vyšetrovanie, za ktoré sami zodpovedajú a ktoré môže prebiehať v rôznych štádiách postupu presídlenia. Existuje úzka a dobrá spolupráca s úradom UNHCR, ktorý je potrebné vnímať ako nevyhnutného partnera v rámci tohto postupu. Mnohé členské štáty sa takisto spoliehajú na logistickú podporu organizácie IOM a postupy pred odchodom a pri odchode.

    Hoci prioritné regióny dohodnuté v záveroch z 20. júla 2015 sú pomerne rozsiahle, väčšina zúčastnených členských štátov sa rozhodla pre presídlenie z krajín susediacich so Sýriou.

    3.2Výzvy

    Na rozdiel od záväzkov vyplývajúcich z dvoch systémov premiestnenia osôb sú záväzky členských štátov v rámci systému presídlenia z 20. júla 2015 založené na dobrovoľných prísľuboch. Hoci je tento systém dôležitým míľnikom z hľadiska spoločného úsilia EÚ v oblasti presídlenia, nevytvára jasný rámec na presídľovanie so spoločnými pravidlami a postupmi pre zúčastnené štáty, ale je do veľkej miery súborom národných programov a postupov, ktoré sú v niektorých členských štátoch stále v prípravných fázach. Zatiaľ čo niektoré členské štáty prisľúbili v záveroch z 20. júla dodržanie celých národných kvót presídlenia (Holandsko), niektoré ďalšie prisľúbili miesta nad rámec národných kvót (Francúzsko). Okrem toho členské štáty, ako napríklad Fínsko a Spojené kráľovstvo, prisľúbili miesta, ktoré predstavujú iba časť ich záväzkov v oblasti presídlenia. V systéme presídľovania z 20. júla navyše nie sú stanovené nijaké časové intervaly, v ktorých by sa presídlenia mali vykonať, vrátane počtu osôb, ktoré majú byť presídlené v rámci určitého obdobia. Takto voľne koordinovaný rámec má za následok nedostatočný dohľad a rozdrobené informácie a Komisii sťažuje monitorovanie fungovania tohto systému. 31

    Existujú značné rozdiely medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o ich príslušné programy a postupy presídlenia, ako sú výberové kritériá, dĺžka trvania postupov, orientačné programy pred odchodom, integračné nástroje, postavenie osôb, ktorým bol povolený vstup, povolenie na pobyt, ako aj počet miest na presídlenie.

    Členské štáty vyberajú kandidátov na presídlenie na základe výberových misií alebo preskúmania dokumentácie, ktorú im predložil úrad UNHCR. Táto skutočnosť má vplyv na dĺžku postupu, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až dva roky od predloženia veci UNHCR až do príchodu do hostiteľskej krajiny. Okrem toho niekoľko členských štátov uviedlo skutočnosť, že museli odložiť vykonávanie plánov presídlenia v dôsledku zvýšenia počtu spontánneho prílevu migrantov a žiadateľov o azyl.

    Nedostatok prijímacích kapacít a hľadanie vhodného ubytovania sú často označované ako osobitný problém, najmä v prípade presídľovania početnejších rodín alebo pri riešení prípadov obzvlášť zraniteľných migrantov. Previerky pri odchode zo strany tretích krajín boli tiež uvedené v niektorých prípadoch ako problematické, pretože spôsobovali výrazné oneskorenia v postupe prijímania migrantov a presúvanie ich príchodu.

    Medzi problémami boli spomenuté aj nedostatočné kapacity ľudských zdrojov a potreba vhodných školení v prípadoch, keď sú zamestnanci veľvyslanectiev členských štátov zapojení do odoberania biometrických údajov alebo vydávania cestovných dokladov pre kandidátov na presídlenie.

    Budovanie kapacít v oblasti presídľovania: niektoré členské štáty ako Švédsko, Dánsko, Holandsko, Nemecko alebo Fínsko napríklad realizujú presídlenia už niekoľko rokov. Do konca roku 2017 sa v rámci nového európskeho systému očakáva, že 10 členských štátov 32 vykoná presídlenie po prvýkrát, hoci ani jeden z nich ešte nezačal s implementáciou programu. Medzi výzvy, ktorým tieto členské štáty čelia, patria budovanie kapacít na zriadenie vnútroštátneho mechanizmu presídľovania, nedostatočné skúsenosti s vedením misií a výberom kandidátov, zabezpečovanie optimálnych podmienok integrácie presídlených utečencov a získavanie verejnej podpory. Viaceré z nich vyjadrili záujem čerpať zo znalostí, skúseností a osvedčených postupov v oblasti mechanizmov používaných v členských štátoch s dlhou tradíciou presídľovania. Osobitné potreby sa týkajú podpory a pomoci pri vedení výberových misií, vyjednávaní a koordinácii s tretími krajinami, z ktorých sa ľudia presídľujú, ďalej pri organizácii kultúrno-orientačných programov pred odchodom do novej krajiny, lekárskych vyšetreniach, organizácii cesty a zavádzaní mechanizmov prvého prijatia a integrácie.

    3.3Riešenie výziev

    Spoločné využívanie poznatkov a skúseností a práca s partnermi

    Je zrejmé, že výmena postupov a skúseností by sa mala zintenzívniť, osobitne medzi tými členskými štátmi, ktoré nemajú skúsenosti s presídľovaním, a štátmi s dlhšou tradíciou v tejto oblasti. Okrem toho by sa mohla zvážiť aj praktická spolupráca v postupe presídľovania, napríklad prostredníctvom spoločného využívania logistiky, organizácie letov a miestnej výmeny informácií o jednotlivých prípadoch.

    Na uľahčenie takýchto praktických výmen by mali členské štáty využívať bilaterálne návštevy v rámci príslušných programov presídľovania. Dobrým príkladom takéhoto postupu bola pracovná návšteva Holandského vnútroštátneho programu presídľovania organizovaná v rámci seminára ATCR (výročných trojstranných konzultácií o otázkach presídľovania) 18. februára 2016. Členské štáty s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti presídľovania by mali byť podporované, aby organizovali takéto návštevy a pozývali partnerov z celej EÚ, najmä z krajín, ktoré ešte len začínajú s presídľovaním. Tieto návštevy by mohli zahŕňať prvky postupu pri príchode, ako sú registrácia a usadenie sa, ako aj účasť na výberových misiách.

    Praktická spolupráca by sa mala preskúmať v rámci projektu EU-FRANK 33 financovaného EÚ, ktorého cieľom je uľahčenie presídľovania a prijímania utečencov prostredníctvom výmeny poznatkov. Tento projekt riadi švédska agentúra pre migráciu v období rokov 2016 – 2020 a je zameraný na poskytovanie operačnej podpory členským štátom, aby zintenzívnili alebo začali programy presídľovania a aby sa uľahčilo zvýšenie kapacity na presídľovanie a humanitárne prijímanie utečencov. Študijná návšteva do Švédska z Estónska, Lotyšska, Litvy a Poľska sa uskutočnila v októbri 2015. Od apríla by mali členské štáty dostať prostredníctvom tzv. partnerského systému príležitosť stať sa pozorovateľmi činností presídľovania v iných členských štátoch, ako napríklad v oblasti výberových misií, kultúrno-orientačných programov, odovzdania utečencov alebo organizácie ich prijímania.

    Cenným nástrojom je fórum na výmenu skúseností medzi štátmi presídlenia, ktoré vzniklo v rámci konzultácií ATCR vrátane seminárov. Nové členské štáty presídlenia by sa mali naďalej podnecovať k účasti na týchto výmenách.

    Napokon Komisia zorganizovala štyri fóra o presídľovaní a premiestňovaní, na ktorých sa zúčastnili všetky členské štáty vrátane úradu UNHCR a organizácie IOM, a bude aj naďalej organizovať pravidelné stretnutia. Tieto stretnutia, ako aj semináre úradu EASO o presídľovaní predstavujú dobrú príležitosť na výmenu informácií a skúseností medzi národnými expertmi. Užšia spolupráca s inými partnermi v postupe presídľovania, konkrétne s UNHCR, IOM, občianskou spoločnosťou a miestnymi samosprávami/obcami, by mohla pomôcť vyriešiť niekoľko problémov, ktorým čelia štáty presídlenia. Mohla by sa preskúmať najmä spolupráca s obcami a mimovládnymi organizáciami, aby bolo možné prekonať problémy, ktoré sa týkajú opatrení na prijatie, kapacít a integračných opatrení.

    Zlepšené monitorovanie systému

    Pre dôveryhodnosť systému je dôležité, aby sa dohodnuté prísľuby dodržali, napriek možným zmenám okolností v členských štátoch, ktoré sú obzvlášť zasiahnuté prílevom migrantov a utečencov. V tejto súvislosti je dôležité, aby sa pokrok pravidelne monitoroval a podávali o ňom správy. Tento prvok je však potrebné posilniť, keďže informácie týkajúce sa pokroku v systéme aj na účely tejto správy sa zberali prostredníctvom rôznych kanálov (vrátane dotazníka zaslaného 8. marca, na ktorý odpovedalo 17 štátov, v rámci integrovaných dojednaní EÚ o politickej reakcii na krízu – IPCR), čo môže spôsobiť neúplnosť alebo nespoľahlivosť informácií.

    Eurostat zhromažďuje ročné údaje o presídlení a bude v tom pokračovať aj v rámci tohto systému. V súčasnej situácii sú však potrebné pravidelnejšie a podrobnejšie informácie o dosiahnutom pokroku. Úrad EASO preto od marca začal mesačný zber údajov týkajúci sa presídľovania a prvé informácie by mali byť k dispozícii v apríli 34 . Komisia vyzýva členské štáty a pridružené štáty, aby zabezpečili plynulý a včasný zber informácií. Ak budú potrebné naliehavejšie alebo konkrétne informácie zo štátov presídlenia, je možné naďalej využiť sieť IPCR.

    Prepojenie s globálnym úsilím v oblasti presídlenia

    Úsilie EÚ v oblasti presídlenia by malo zaistiť, že Únia prevezme spravodlivý podiel zodpovednosti za zabezpečenie zákonných spôsobov ochrany utečencov. Zasadnutie UNHCR na vysokej úrovni o rozdelení globálnej zodpovednosti prostredníctvom ciest pre prijímanie sýrskych utečencov v Ženeve 30. marca 2016 bude prvou príležitosťou pre EÚ a jej členské štáty, aby zvýšili svoju podporu a účasť na medzinárodných iniciatívach zameraných na riešenie globálnej migrácie a problémov utečencov a usilovali sa o prísľuby pre viac miest.

    Vykonávanie systému dobrovoľného humanitárneho prijímania s Tureckom

    S cieľom vykonávať systém dobrovoľného humanitárneho prijímania s Tureckom a v súlade s vyhlásením hláv štátov alebo predsedov vlád zo 7. marca 2016 by sa malo ďalej pracovať na zavádzaní dôveryhodného systému. Členské a pridružené štáty, ktoré sa chcú zapojiť do tohto systému, budú musieť prijať konkrétne politické záväzky, najmä v súvislosti s počtom osôb, ktoré budú prijaté, a príslušným časovým rámcom. Okrem toho všetky strany vrátane tureckých orgánov sa musia dohodnúť na podmienkach spustenia a fungovania tohto systému.

    Štruktúrovaný systém presídlenia v EÚ

    Na základe skúseností s prebiehajúcim presídľovaním a iniciatívami humanitárneho prijímania Komisia predloží celoeurópsky návrh presídľovania s cieľom vytvoriť rámec pre politiku EÚ v oblasti presídlenia. To umožní spoločný a koordinovanejší prístup k bezpečnému a zákonnému vstupu do EÚ pre osoby, ktoré potrebujú ochranu. Táto iniciatíva umožní EÚ systematickejšiu koncentráciu európskeho úsilia v oblasti presídlenia a prevzatie spravodlivého podielu globálnej zodpovednosti pri poskytovaní bezpečného útočiska pre utečencov.

    4Ďalší postup

    V nadväznosti na odporúčania opísané v tejto správe by členské štáty mali pokračovať v zlepšovaní vykonávania systémov premiestnenia a presídlenia a riešiť zostávajúce výzvy. Najnaliehavejšou potrebou je výrazne zrýchliť tempo premiestňovania a konzistentne účinne reagovať na núdzovú humanitárnu situáciu na mieste.

    Proces premiestnenia zahŕňa niekoľko zainteresovaných strán a rôzne faktory prispeli doteraz k veľmi nízkej miere jeho vykonávania. Z tejto správy vyplýva, že hoci sú problémy, ktoré treba riešiť, Taliansko, Grécko a rôzne agentúry zapojené do premiestňovania zintenzívňujú úsilie, aby zo svojej strany zabezpečili bezproblémové pokračovanie v tomto procese. Toto úsilie však musí sprevádzať podobný záväzok členských štátov premiestnenia. Ochota členských štátov premiestnenia v plnej miere plniť svoje povinnosti je kľúčová na to, aby systém premiestnenia fungoval a zabezpečil plnenie cieľa poskytovať pomoc v núdzi Taliansku a Grécku, aby lepšie zvládali masový prílev migrantov.

    Komisia vypočítala, že v záujme splnenia už prijatých záväzkov (106 000 osôb) podľa dvoch rozhodnutí Rady o premiestnení, by sa pri spriemerovaní tohto počtu počas zvyšných 18,5 mesiaca malo mesačne premiestniť minimálne 5 679 osôb. To by znamenalo v priemere približne 187 odovzdaní denne a dĺžku trvania postupu premiestnenia najviac dva týždne. Skúsenosti z nedávnych odovzdaní na účely premiestnenia do Portugalska z Grécka ukazujú, že postup premiestnenia možno vykonať aj do jedného týždňa. Na základe týchto výpočtov Komisia dospela k záveru, že do uverejnenia jej druhej správy o premiestňovaní a presídľovaní 16. apríla by sa malo ukončiť najmenej 6 000 premiestnení, a že do uverejnenia tretej správy 16. mája by sa malo dosiahnuť zvýšenie počtu premiestnených osôb na aspoň 20 000, vzhľadom na núdzovú humanitárnu situáciu na mieste.

    Aby sa zdôraznil význam solidarity s dotknutými tretími krajinami v regióne a úloha legálnych migračných ciest, musia členské štáty súbežne vytvoriť zvyšných 17 949 miest na presídlenie. Členské štáty budú musieť počas zostávajúceho obdobia presídliť mesačne približne 855 ľudí, ktorí potrebujú ochranu.

    V súlade so svojím záväzkom podľa plánu „Späť k Schengenu“ bude Komisia každý mesiac podávať správy o dosiahnutom pokroku pri plnení svojich záväzkov premiestňovania a presídľovania.

    (1)

         Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/1523 zo 14. septembra 2015 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka a rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/1601 z 22. septembra 2015 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.

    (2)

         V návrhu Komisie sa z týchto 160 000 osôb malo 54 000 osôb premiestniť z Maďarska, ktoré však budú premiestnené z Talianska a Grécka, ak sa do septembra 2016 neprijme pozmeňujúce rozhodnutie k druhému rozhodnutiu Rady o premiestnení.

    (3)

         COM(2016) 85 final.

    (4)

         EUCO 1/16; SN 28/16

    (5)

         COM(2016) 120 final.

    (6)

         V zmysle dvoch rozhodnutí Rady o premiestnení sa má z Talianska premiestniť 39 600 žiadateľov o azyl.

    (7)

         V zmysle dvoch rozhodnutí Rady o premiestnení sa má z Grécka premiestniť 66 400 žiadateľov o azyl. 

    (8)

         Článok 4 ods. 3 rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601.

    (9)

         Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/1601 z 22. septembra 2015.

    (10)

         Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/1523 zo 14. septembra 2015.

    (11)

         C-643/15 a C-647/15.

    (12)

         COM(2015) 677 final.

    (13)

         Oznámenie Komisie Riadenie utečeneckej krízy: okamžité opatrenia operatívneho, rozpočtového a právneho charakteru na základe európskej migračnej agendy, [COM(2015) 490, 23. septembra 2015].

    Oznámenie Komisie Riadenie utečeneckej krízy: Aktuálny stav vykonávania prioritných opatrení v rámci európskej migračnej agendy [COM(2015) 510, 14. októbra 2015].

    Oznámenie Komisie Správa o pokroku pri zriaďovaní krízových vstupných centier („hotspots“) v Grécku [COM(2015) 678, 15. decembra 2015].

    Oznámenie Komisie o stave v oblasti vykonávania prioritných opatrení v rámci európskej migračnej agendy [COM(2016) 85, 10. februára 2016].

    Oznámenie Komisie Správa o pokroku pri realizácii prístupu založeného na hotspotoch v Grécku [COM(2016) 141, 4. marca 2016]. 

    (14)

         Odporúčanie Komisie určené Helénskej republike, pokiaľ ide o naliehavé opatrenia, ktoré má Grécko prijať s ohľadom na obnovenie presunov podľa nariadenia (EÚ) č. 604/2013, C(2016) 871, 10. februára 2016.

    (15)

         V čase prijatia rozhodnutí Rady boli na premiestnenie oprávnení štátni príslušníci Sýrie, Iraku a Eritrey. Pri prvej aktualizácii (3. štvrťrok 2015) boli na premiestnenie oprávnení štátni príslušníci týchto štátov: Bahrajn, Stredoafrická republika, Eritrea, Irak, Sýria, Svazijsko a Jemen.

    (16)

         Štátni príslušníci niektorých z týchto štátov predstavovali v danom referenčnom období menej ako 200 žiadateľov o medzinárodnú ochranu v EÚ. Keďže rozhodnutia Rady o premiestnení neobsahujú žiadne ustanovenia o minimálnom počte rozhodnutí pre výpočet priemeru na úrovni EÚ, štátne príslušnosti, vo vzťahu ku ktorým bolo prijatých len veľmi málo rozhodnutí, ale ktoré boli všetky kladné, sa ľahko dostanú do rozsahu pôsobnosti rozhodnutí Rady o premiestnení.

    (17)

         Porovnaj odôvodnenie 28 rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1523 a odôvodnenie 34 rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601.

    (18)

         Podľa článku 5 ods. 7 rozhodnutí Rady o premiestnení si členské štáty zachovávajú právo odmietnuť premiestnenie žiadateľa „iba v prípade, ak existujú opodstatnené dôvody na to, aby sa žiadateľ považoval za hrozbu pre ich národnú bezpečnosť alebo verejný poriadok, alebo ak existujú závažné dôvody pre uplatňovanie ustanovení o vylúčení stanovených v článkoch 12 a 17 smernice 2011/95/EÚ“.

    (19)

         Napríklad Poľsko predložilo svoj prísľub 16. decembra. Do 15. marca nebola prijatá žiadna žiadosť o premiestnenie. Na druhej strane Portugalsko predložilo 26. februára 2016 druhý prísľub a premiestnenie sa uskutočnilo 7. marca. V prípade Portugalska sa teda odovzdanie uskutočnilo do jedného týždňa od prijatia žiadosti o premiestnenie z Grécka.

    (20)

         Pohovory na určenie postavenie utečenca žiadateľa, ktorý má byť premiestnený, pred prijatím žiadosti o premiestnenie by boli jasne v rozpore s literou a duchom tohto systému a nemali by sa vyžadovať.

    (21)

         Články 12 a 17 smernice 2011/95/EÚ.

    (22)

         Článok 5 ods. 7 oboch rozhodnutí Rady o premiestnení.

    (23)

         Nariadenie (EÚ) č. 603/2013.

    (24)

         Smernica 2011/95/EÚ.

    (25)

         Komisia schválila 10. marca na podporu Grécka ďalších 275,5 mil. EUR v rámci Fondu pre azyl, migráciu a integráciu a Fondu pre vnútornú bezpečnosť.

    (26)

         V apríli sa azylová služba posilní o 29 nových zamestnancov. Do júna tohto roku bude prijatých celkovo 100 zamestnancov. Súčasná registračná kapacita služby je 80 prípadov denne v celej krajine.

    (27)

       Odporúčanie určené Helénskej republike, pokiaľ ide o naliehavé opatrenia, ktoré má Grécko prijať s ohľadom na obnovenie odovzdaní podľa nariadenia (EÚ) č. 604/2013, C(2016) 871, 10. februára 2016; oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade a Rade Späť k Schengenu – Späť k Schengenu – plán, COM(2016) 120 final, 4. marca 2016.

    (28)

         C(2015) 3560 final.

    (29)

         Maďarsko sa nezúčastňuje.

    (30)

         11130/15; „Závery zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade týkajúce sa presídlenia 20 000 osôb, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu, prostredníctvom multilaterálnych a vnútroštátnych mechanizmov“.

    (31)

         Pre údaje o súčasnom stave na základe informácií poskytnutých členskými štátmi a pridruženými štátmi krajinami pozri prílohy 6 a 7.

    (32)

         Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Estónsko, Grécko, Litva, Malta, Poľsko, Slovensko, Slovinsko.

    (33)

         EU-FRANK: Uľahčenie presídľovania a prijímania utečencov prostredníctvom nových poznatkov. Okrem Švédska sú medzi partnermi Holandsko, Belgicko, Taliansko, Maďarsko, Švajčiarsko, úrady UNHCR a EASO. Záujem naznačili aj Rakúsko, Nemecko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česká republika, Francúzsko a Portugalsko.

    (34)

         Návrh na zber schválila riadiaca rada úradu EASO na svojom zasadnutí 20. – 21. januára 2016.

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha I: Premiestnenia z Grécka k 15. marcu 2016

    Členský štát

    Oficiálny prísľub 1

    Skutočné premiestnenia

    Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

    Rakúsko 2

    1 491

    Belgicko

    2 415

    Bulharsko

    160

    2

    831

    Chorvátsko

    594

    Cyprus

    65

    6

    181

    Česká republika

    20

    1 655

    Estónsko

    23

    204

    Fínsko

    170

    77

    1 299

    Francúzsko

    570

    242

    12 599

    Nemecko

    40

    37

    17 209

    Maďarsko

    988

    Island

    Írsko

    40

    10

    240

    Lotyšsko

    26

    6

    295

    Lichtenštajnsko

    Litva

    80

    6

    420

    Luxembursko

    70

    30

    309

    Malta

    6

    6

    78

    Holandsko

    150

    48

    3 797

    Nórsko

    Poľsko

    65

    4 321

    Portugalsko

    330

    84

    1 778

    Rumunsko

    255

    15

    2 572

    Slovensko

    652

    Slovinsko

    30

    349

    Španielsko

    150

    6 647

    Švédsko 3

    2 378

    Švajčiarsko

    SPOLU

    2 250

    569

    63 302

    (1)

    Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

    (2)

         Návrh Komisie týkajúci sa pozastavenia povinností Rakúska podľa rozhodnutí o premiestnení v rozsahu 30 % na jeden rok (COM(2016)80 final). Prijatý 10. marca 2016.

    (3)

         Návrh Komisie týkajúci sa úplného pozastavenia povinností Švédska podľa rozhodnutí o premiestnení na jeden rok (COM(2015)677 final) je stále predmetom rokovaní Rady a Parlamentu.

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha II: Premiestnenia z Talianska k 15. marcu 2016

    Členský štát

    Oficiálny prísľub 1

    Skutočné premiestnenia

    Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

    Rakúsko 2

    462

    Belgicko

    30

    24

    1 397

    Bulharsko

    90

    471

    Chorvátsko

    374

    Cyprus

    15

    139

    Česká republika

    10

    1 036

    Estónsko

    8

    125

    Fínsko

    150

    96

    779

    Francúzsko

    200

    41

    7115

    Nemecko

    10

    20

    10 327

    Maďarsko

    306

    Island

    Írsko

    20

    360

    Lotyšsko

    20

    186

    Lichtenštajnsko

    Litva

    251

    Luxembursko

    30

    248

    Malta

    17

    15

    53

    Holandsko

    50

    50

    2 150

    Nórsko

    Poľsko

    35

    1 861

    Portugalsko

    388

    65

    1 173

    Rumunsko

    260

    1 608

    Slovensko

    250

    Slovinsko

    10

    218

    Španielsko

    50

    18

    2 676

    Švédsko 3

    50

    39

    1 388

    Švajčiarsko

    30

    SPOLU

    1 473

    368

    34 953

    (1)

    Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

    (2)

         Návrh Komisie týkajúci sa pozastavenia povinností Rakúska podľa rozhodnutí o premiestnení v rozsahu 30 % na jeden rok (COM(2016)80 final). Prijatý 10. marca 2016.

    (3)

         Návrh Komisie týkajúci sa úplného pozastavenia povinností Švédska podľa rozhodnutí o premiestnení na jeden rok (COM(2015)677 final) je stále predmetom rokovaní Rady a Parlamentu.

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha III: Grécko – správa o súčasnom stave

    Odporúčanie z decembra 2015

    Stav

    Oblasti vstupných centier (tzv. hotspotov)

    Grécko musí v súlade s plánovaným harmonogramom dokončiť výstavbu vstupných centier na ostrovoch Lesbos, Leros a Chios. Mali by sa okamžite začať stavebné práce na ostrove Kos a malo by sa rozhodnúť o umiestnení vstupného centra na ostrove Samos, aby do konca januára mohlo začať fungovať.

    ✓Štyri vstupné centrá (Lesbos, Chios, Samos a Leros) sú funkčné s pomocou armády a pri jej dočasnej koordinácii, hoci treba dokončiť niektoré opatrenia, aby fungovali naplno (napr. tretie registračné miesto na ostrove Lesbos, prepojenie sietí s ubytovacími kapacitami na ostrove Samos, určité služby na ostrovoch Leros a Samos atď.).

    X Začali sa a pokračujú práce na ostrove Kos (bývalý tábor Pyli) a vo vstupnom centre, konečný dátum dokončenia však nebol oznámený.

    X Vnútroštátny postup verejného obstarávania pre služby, ktoré sú nevyhnutné na prevádzku vstupných centier (najmä stravovacie a upratovacie služby) ešte nebol ukončený. Grécka armáda začína zrýchlený postup verejného obstarávania pre tieto služby: doprava, stravovanie, zdravotnícke služby, upratovanie všetkých vstupných centier a prijímacích centier. Zadanie prvých zákaziek sa očakáva tento týždeň.

    Grécko by malo v spolupráci s Európskou komisiou, agentúrami EÚ a úradom UNHCR optimalizovať organizáciu vstupných centier na základe hodnotenia potrieb na jednotlivých ostrovoch a vychádzajúc zo zistení medziagentúrneho pilotného projektu. V tomto kontexte by sa mal vytvoriť štruktúrovaný systém pre vyloďovanie na miestach určených na tento účel a prepravu do vstupných centier.

    ✓Na ostrovoch Lesbos, Chios a Samos boli nasadené tímy agentúry Frontex hliadkujúce v pobrežných vodách. Na ostrove Leros sa postupy vylodenia uskutočňujú kontrolovaným spôsobom: takmer 100 % migrantov prichádza na ostrov Farmakonisi a následne pobrežná stráž a dôstojníci agentúry Frontex odovzdajú migrantov na ostrov Leros.

    ✓V krátkodobom horizonte miestne orgány, často s pomocou mimovládnych organizácií, prepravia migrantov z miest vylodenia do registračných centier a z registračných centier do prístavov.

    X Vláda sa zaviazala, že v najbližších dňoch predloží parlamentu rámcový právny akt (vo forme zmeny zákona č. 3907/2011) o zriadení a koordinačných mechanizmoch vstupných centier. Po prijatí rámcového právneho aktu budú prostredníctvom spoločného rozhodnutia ministrov prijaté štandardné operačné postupy, ktoré vymedzia úlohy a postupy pri riadení vstupných centier. Vymenujú sa aj manažéri/vedúci vstupných centier.

    X Mal by sa urýchlene poskytnúť dostatočný počet autobusov, aby sa ďalej zlepšil systém vylodenia na ostrovoch. Holandsko ponúklo Grécku vozidlá (dodávky) vrátane prípojných vozidiel. Vozidlá a prípojné vozidlá sú vybavené zdravotníckymi potrebami. Členské štáty by mali naďalej reagovať na žiadosti o autobusy v rámci mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany (UCPM).

    X Je potrebné zaviesť prepravu osôb, ktoré nepotrebujú medzinárodnú ochranu, z problémových oblastí priamo do dostupných zariadení na zaistenie.

    Na základe podrobného posúdenia potrieb by mali členské štáty poskytnúť potrebných odborníkov s cieľom zabezpečiť uvedenie vstupných centier do plnej prevádzky hneď po ukončení stavebných prác. Grécko by malo zase zaistiť nasadenie dostatočného počtu vedúcich tímov a prítomnosť dostatočného počtu bezpečnostných pracovníkov v problémových oblastiach.

    X Grécka polícia by mala ešte viac posilniť svoju prítomnosť v zariadeniach vstupných centier, aby sa zaistila bezpečnosť týchto zariadení a zamestnancov agentúr, ktorí v nich pôsobia.

    X Svoju prítomnosť zvýšila agentúra Frontex (v súčasnosti 559 pracovníkov) a Európsky podporný úrad pre azyl – EASO (v súčasnosti 16 pracovníkov), je však potrebný väčší počet odborníkov, a to najmä preto, že do prevádzky boli uvedené ďalšie vstupné centrá. Členské štáty neposkytli dostatok odborníkov.

    X Grécko by malo naďalej poskytovať vedúcich tímov.

    Grécko by malo bez ďalšieho odkladu obstarať ďalšie potrebné zariadenia na odber odtlačkov prstov, a to využitím zrýchleného alebo zjednodušeného postupu stanoveného v smerniciach 2004/18/ES a 2014/24/EÚ v prípade „naliehavosti“ alebo „mimoriadnej naliehavosti“.

    Pokiaľ ide o registráciu (systém Eurodac):

    ✓ Gréckym orgánom bolo doručených všetkých 90 zariadení na odber odtlačkov prstov, ktoré objednal úrad EASO.

    ✓Grécka polícia obstarala šesť zariadení na odber odtlačkov prstov a umiestnila ich na ostrove Lesbos.

    ✓ Tri zariadenia na odber odtlačkov prstov umiestnila agentúra Frontex v Idomeni, na hranici medzi Gréckom a bývalou Juhoslovanskou republikou Macedónsko, na registráciu migrantov, ktorí neboli registrovaní vo vstupných centrách.

    ✓Komisia aj agentúra Frontex konštatujú, že od septembra 2015 sa dosiahol značný pokrok a v súčasnosti všetci migranti nad 14 rokov umiestnení do vstupných centier sú registrovaní v súlade s Kódexom schengenských hraníc.

    X Pripojenie zariadení systému EURODAC k informačnej sieti a kapacita centrálneho servera ešte nie sú bezpečné a spoľahlivé (pomalé). Komisia a agentúra EU-LISA podporujú grécku políciu pri zlepšovaní funkčnosti svojich IT systémov s cieľom zvýšiť ich schopnosť plne podporovať registračný systém.

    Informačné systémy by sa mali aktualizovať, aby sa v prvom rade zaviedol plne funkčný automatizovaný systém na identifikáciu odtlačkov prstov (AFIS) a takisto aby sa zabezpečilo prepojenie medzi vnútroštátnymi databázami a databázami EÚ/medzinárodnými databázami, čím by sa umožnila úplná kontrola prichádzajúcich migrantov v databáze Schengenského informačného systému (SIS) II/databáze odcudzených a stratených cestovných dokladov Interpolu (STLD).

    Pokiaľ ide o bezpečnostné kontroly:

    ✓Vo vstupných centrách sú v súčasnosti technicky k dispozícii terminály umožňujúce okrem kontroly vo vnútroštátnej policajnej databáze štátnych príslušníkov tretích krajín aj kontroly v databázach SIS, Interpolu a Europolu.

    ✓ Agentúra EUROPOL dokončuje rozmiestňovanie tímov vo všetkých vstupných centrách na vykonanie bezpečnostných kontrol druhej úrovne podľa databázy tejto agentúry.

    ✓Vo všetkých vstupných centrách začal fungovať jednotný systém pre automatický prístup k príslušným bezpečnostným databázam (vnútroštátnej, SIS a Interpolu).

    X Je potrebné v plnej miere zaviesť systematické kontroly v uvedených databázach, ako aj príslušné následné opatrenia. Plne automatizovaný systém na identifikáciu odtlačkov prstov treba ďalej rozvinúť.

    Grécko by s podporou Európskej komisie a agentúr EÚ malo definovať potreby z hľadiska kultúrnych sprostredkovateľov a tlmočníkov a posilniť ich prítomnosť v problémových oblastiach.

    X Grécke orgány by mali stanoviť svoje potreby, pokiaľ ide o kultúrnych sprostredkovateľov a tlmočníkov.

    X Grécke orgány by mali stanoviť tím

    tlmočníkov, napríklad prostredníctvom rámcovej zmluvy, aby boli schopné rýchlo poskytovať tlmočnícke služby.

    Treba zlepšiť koordináciu systematickým a účinným využívaním koordinačných mechanizmov, ktoré boli zavedené. Postavenie vymenovaných koordinátorov pre ostrovy by sa malo posilniť prostredníctvom osobitného mandátu, ktorý by im umožňoval koordinovať všetkých príslušných vládnych a mimovládnych aktérov pôsobiacich v lokalitách vstupných centier.

    ✓Návrh zákona o zriadení vstupných centier obsahuje osobitné ustanovenia na menovanie koordinátorov vstupných centier, policajných a osobitných koordinátorov, ktorí by mali riadiť vzťahy so všetkými subjektmi podieľajúcimi sa na procedúre založenej na vstupných centrách.

    X Hneď po zavedení nových právnych predpisov musia grécke orgány rýchlo vykonať príslušný postup s cieľom vymenovať stálych koordinátorov vstupných centier v súlade s novoprijatými právnymi predpismi.

    EUROPOL by mal posilniť svoju prítomnosť v Grécku a uzavrieť operačné dohody s gréckymi orgánmi, aby im pomohol v boji proti prevádzačstvu. Pomoc by mala zahŕňať vedenie finančných vyšetrovaní, opatrenia proti falšovaniu dokladov a lepšie využívanie sietí styčných dôstojníkov pre prisťahovalectvo (ILO) v tretích krajinách ako zdrojov relevantných informácií.

    ✓Pracovníci Europolu, ktorí sú v súčasnosti nasadení v Grécku:

    jeden pracovník Europolu v regionálnej jednotke EÚ v meste Pireus,

    štyria pracovníci Europolu na ostrove Lesbos,

    dvaja pracovníci Europolu na ostrove Chios,

    dvaja pracovníci Europolu na ostrove Leros,

    dvaja pracovníci Europolu na ostrove Samos.

    ✓Agentúra Frontex nasadila do všetkých oblastí vstupných centier pokročilých expertov na doklady (ALDO), ako aj osobitné vybavenie na odhaľovanie sfalšovaných dokladov.

    X Grécka polícia sa rozhodla vo všetkých vstupných centrách používať nový a dokonalejší registračný doklad vybavený bezpečnostnými prvkami. Hoci sa nová pečiatka už používa, zatiaľ je však nedostatok bezpečnostného papiera. Na účely tlače údajov na tento nový registračný doklad budú potrebné osobitné tlačiarne.

    X Grécko by malo obstarať ďalšie vybavenie na odhaľovanie podvodov s dokladmi, aby sa ním doplnilo vybavenie, ktoré sa už využíva. Očakáva sa, že v tejto súvislosti bude predložená žiadosť o financovanie.

    X Grécke orgány musia zabezpečiť primerané následné opatrenia v prípadoch odhalených sfalšovaných dokladov a zintenzívniť operácie presadzovania práva na ostrovoch s cieľom obmedziť organizované prevádzanie migrantov.

    Grécka polícia by mala poskytovať odbornú prípravu policajným dôstojníkom umiestneným vo vstupných centrách zameranú na identifikáciu sfalšovaných dokladov.

    X Tento bod sa stále zvažuje.

    Premiestnenie

    Poskytovanie informácií o programe premiestnenia utečencom je potrebné zintenzívniť, a to okrem iného zvýšením prítomnosti pracovníkov gréckej azylovej služby a EASO vo vstupných centrách, ako aj výrobou a distribúciou informačných materiálov pre potenciálnych kandidátov na premiestnenie o premiestnení a o ich právach a povinnostiach v tejto súvislosti. Styční dôstojníci členských štátov by mali kandidátom na premiestnenie poskytnúť informácie o pridelených krajinách určenia, a to vrátane ich azylového a prijímacieho systému.

    ✓Azylová služba funguje na ostrovoch Lesbos, Chios a Samos. Európsky podporný úrad pre azyl vyslal odborníkov na ostrov Samos, aby poskytovali informácie.

    X Vo všetkých vstupných centrách by migranti mali byť systematicky informovaní vo všetkých príslušných jazykoch o svojich právach ako žiadatelia o azyl a o svojich právach a povinnostiach, ktoré majú v rámci systému premiestnenia a to v rámci celého procesu, vrátane obdobia pred odberom odtlačkov prstov. Úrad EASO by mal na tento účel do zostávajúcich lokalít vstupných centier vyslať odborníkov.

    X Ďalšie členské štáty by mali poskytnúť informačné balíky pre osoby, ktoré majú byť premiestnené (zatiaľ tieto informácie poskytlo iba niekoľko členských štátov – Belgicko, Írsko, Poľsko a Portugalsko). Úrad EASO takisto vedie proces koordinácie informácií poskytovaných členskými štátmi, ktoré sa podieľajú na procese premiestnenia a tieto členské štáty by mali urýchlene reagovať na pokyny, ktoré im agentúra poskytla.

    Je potrebné podstatne zvýšiť kapacitu na registráciu a spracovanie žiadostí o azyl. Grécka azylová služba plánuje na tento účel do polovice februára prijať ďalších 40 pracovníkov, čím by sa jej kapacita mala zvýšiť tak, že by bola schopná registrovať 100 až 120 žiadostí denne. Na ďalšie zvýšenie počtu registrácií podľa potreby je potrebné prijať ďalších pracovníkov.

    ✓Úrad EASO podporuje grécke orgány na ostrovoch Lesbos a Samos pri zisťovaní štátnej príslušnosti žiadateľov o premiestnenie.

    ✓Do apríla bude prijatých 37 osôb a v júni 2016 ďalších (až) 40 osôb. Zostávajúce plánované pracovné miesta budú obsadené v januári 2017. Potrebné finančné prostriedky sú zabezpečené prostredníctvom núdzového financovania v rámci Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF).

    ✓S podporou úradu EASO začal aj pilotný projekt zameraný na zvýšenie registračnej kapacity. Vzhľadom na nepostačujúcu registračnú kapacitu a zvyšujúci sa záujem oprávnených štátnych príslušníkov tretích krajín o premiestnenie by mal byť tento pilotný projekt urýchlene dokončený a rozšírený.

    Členské štáty by mali výrazne skrátiť čas odozvy na žiadosti o premiestnenie, ktoré im predkladajú grécke orgány (a upustiť od nadmerných kontrol ad hoc vykonávaných v Grécku).

    X Reakcie členských štátov na žiadosti o premiestnenie sú naďalej pomalé, čo je čiastočne príčinou značnej miery stiahnutých žiadostí spojených s procesom premiestnenia.

    X Členské štáty vopred neposkytujú primerané informácie o svojich plánoch premiestnenia. Je to absolútne nevyhnutné, aby mohli grécke orgány zvýšiť efektívnosť procesu.

    X Niekoľko členských štátov požaduje, aby sa vykonávali systematické bezpečnostné pohovory.

    Členské štáty by mali výrazne zvýšiť svoje prísľuby v rámci programu premiestnenia.

    X Nedostatočné prísľuby a počet premiestnených osôb: Do 15. marca prisľúbilo Grécku premiestnenie osôb len 18 členských štátov. Treba tiež uviesť, že v poslednom čase prísľuby členských štátov významne vzrástli a v súčasnosti prevyšujú počet žiadateľov oprávnených na premiestnenie, ktorých Grécko zaregistrovalo, avšak tieto prísľuby budú vzhľadom na zvyšujúci sa počet migrantov, ktorí majú záujem o účasť na programe, rýchlo vyčerpané.

    Dodatočné opatrenia identifikované po prijatí oznámenia v decembri

    Celkovo 123 žiadateľov o premiestnenie sa od začiatku uplatňovania programu začalo skrývať a 88 žiadateľov svoju žiadosť stiahlo.

    X Grécko by malo zabezpečiť, aby boli žiadatelia o azyl v rámci premiestnenia zhromaždení v špecializovaných zariadeniach, kde ich prípady možno pozorne sledovať.

    X Členské štáty by mali v spolupráci s úradom EASO dokončiť cielené informačné balíky. Tieto balíky by sa mali poskytnúť žiadateľom o azyl, ktorí majú byť po oznámení zo strany ich cieľovej krajiny premiestnení (pozri vyššie).

    Jeden maloletý bez sprievodu bol odovzdaný do Fínska. Desať žiadostí stále čaká na vybavenie, z ktorých tri od začiatku procesu premiestnenia znovu prijalo Fínsko.

    X Grécko by malo dokončiť špecializované postupy na odovzdanie maloletých bez sprievodu.

    X Členské štáty by mali prisľúbiť vyhradené miesta pre maloletých bez sprievodu.

    Niektoré členské štáty odôvodnili zamietnutie žiadostí o premiestnenie inými kritériami, než tými, ktoré sú stanovené v rozhodnutí Rady.

    X Členské štáty by mali pri zamietnutí žiadostí o premiestnenie prísne uplatňovať kritériá stanovené v rozhodnutí Rady. Žiadosti o premiestnenie by nemali byť zamietané z dôvodov spojených s preferenciami vyjadrenými členským štátom, pokiaľ ide o profily žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení.

    Návrat

    Grécke orgány musia vypracovať jasnú stratégiu pre nútené návraty tým, že sa určia prioritné tretie krajiny na spoluprácu a vyriešia sa nedostatky v ich systéme zaistenia. Grécko musí zefektívniť administratívne postupy s cieľom umožniť rýchly návrat.

    ✓Grécko používa na vydanie rozhodnutí o návrate pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nemajú nárok na ochranu, zjednodušený postup.

    ✓Agentúra Frontex spustila 15. februára operačný plán na podporu Grécka, Talianska a Bulharska.

    X Grécko s Komisiou a s technickou podporou agentúry Frontex by malo v nadväznosti na vyhlásenie zo samitu medzi EÚ a Tureckom prioritne schváliť jasný spôsob vykonávania operačného plánu činností v oblasti návratu a readmisie, a to na základe jasného plánovania a posudzovania potrieb, aby tak podľa potreby podporilo všetky prvky v rámci procesu pri návrate.

    X Grécko by malo v plnej miere využívať možnosti, ktoré ponúkajú grécke právne predpisy v súlade so smernicou o návrate, aby neregulárnych migrantov udržalo v zaistení až do maximálne 18 mesiacov s cieľom zabezpečiť, aby sa zaistenie neskončilo ešte pred skutočným vyhostením.

    X Grécko by sa malo podporovať v tom, aby plne a pohotovo využívalo možnosti získania podpory z programov v oblasti návratu financovaných EÚ, najmä z programov EURINT, ERIN a Eurlo.

    Grécko musí zvýšiť počet nútených a dobrovoľných návratov, ako aj prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie okamžitého čerpania dostupných prostriedkov v rámci národného programu AMIF.

    ✓Z fondu AMIF je financovaný núdzový program asistovaného dobrovoľného návratu, ktorý podporil dobrovoľný návrat 1 000 migrantov. Dosiaľ sa na dobrovoľný odchod zaregistrovalo viac ako 1 800 migrantov.

    X Výberové konanie týkajúce sa nového programu asistovaného dobrovoľného návratu financovaného z národného programu fondu AMIF sa ukončilo a zmluva by sa mala podpísať tento týždeň.

    X Z fondu AMIF je financovaný núdzový program núteného návratu (ktorý má vykonávať grécka polícia). Avšak výberové konanie na prepravu (poskytovanie lístkov) v rámci operácií núteného návratu komerčnými letmi prebieha a je ho potrebné čo najrýchlejšie dokončiť.

    Grécke orgány by svoje činnosti v oblasti návratu mali viac zamerať na najrelevantnejšie štátne príslušnosti v kontexte vstupných centier (Pakistanci, ale aj Afganci, Iránci a Bangladéšania) namiesto súčasného zamerania sa na štátnych príslušníkov Albánska a bývalej Juhoslovanskej republiky Macedónsko.

    X Pokiaľ ide o operačný plán, pozri vyššie. Takýto plán by mal zohľadniť štátnu príslušnosť osôb, ktoré v súčasnosti prichádzajú do Grécka v rámci neregulárnych migračných tokov, avšak nezodpovedajú profilu utečenca.

    Informácie o asistovanom dobrovoľnom návrate by sa mali migrantom poskytovať už počas ich pobytu v oblastiach, kde sú umiestnené vstupné centrá. Mala by sa zvážiť aj informačná kampaň v oblastiach blízko hraníc s bývalou Juhoslovanskou republikou Macedónsko.

    ✓Medzinárodná organizácia pre migráciu (ďalej len „IOM“) otvorila špecializované pracoviská na ostrove Lesbos a pôsobí aj na ostrove Samos.

    X Osobitné miesta príchodu by sa mali urýchlene zriadiť v ďalších vstupných centrách a v Aténach pre migrantov, ktorí sú vrátení z Idomeni s cieľom ponúknuť im možnosť asistovaného dobrovoľného návratu.

    X Organizácia IOM by mala pôsobiť vo všetkých centrách zaistenia v Grécku a ponúkať migrantom, ktorí majú byť vrátení, možnosť asistovaného dobrovoľného návratu.

    Európska komisia by s podporou členských štátov mala zintenzívniť spoluprácu s tretími krajinami na zabezpečenie ľahšej readmisie migrantov, ktorí nemajú nárok na medzinárodnú ochranu. To tiež znamená najmä ďalšie úsilie s cieľom zabezpečiť readmisiu štátnych príslušníkov tretích krajín Tureckom.

    ✓Výsledky nedávnej komunikácie s pakistanskými orgánmi schválil spoločný readmisný výbor. Teraz je prioritne dôležité tento pozitívny krok v nasledujúcich týždňoch konkrétne potvrdiť novými letmi z Grécka do Pakistanu.

    ✓V marci prevzalo Turecko späť 519 neregulárnych migrantov.

    X V nadväznosti na spoločné vyhlásenie zo samitu medzi EÚ a Tureckom by grécke orgány mali zvýšiť svoje úsilie, a to najmä urýchlením žiadostí o readmisiu do Turecka a minimalizovaním rizika, že sa migranti počas konania budú skrývať. Turecko by malo tiež užšie spolupracovať s gréckymi orgánmi tak, aby sa podstatne zvýšil počet migrantov, ktorí boli prijatí na readmisiu a ktorí boli skutočne prevzatí (z 5 148 žiadostí, ktoré Turecko prijalo v roku 2015, bolo prevzatých len 8 osôb). Významný pokrok bol v tomto smere zaznamenaný nedávno, keď Turecko v priebehu mesiaca... prevzalo naspať ...migrantov.

    X Agentúra Frontex by s pomocou členských štátov mala čo najskôr prijať praktické opatrenia s Gréckom podľa nového operačného plánu, aby Grécko podporila pri včasnom predkladaní žiadostí o readmisiu Turecku a pri preprave migrantov z miesta, kde sú zadržaní a/alebo zaistení, do jedného z troch miest odchodu dohodnutých v grécko-tureckom protokole.

    X Grécko vyzvalo Turecko, aby vymenovalo styčných dôstojníkov na vyslanie do Grécka na účely zjednodušenia žiadostí o readmisiu.

    X Grécko by malo zabezpečiť fyzickú dostupnosť migrantov prijatých Tureckom na účely readmisie (v prípade potreby prostredníctvom včasného zaistenia pred vyhostením).

    Agentúra Frontex by mala zabezpečiť, aby spoločné návratové lety mali pravidelné medzipristátie v Grécku na účely vykonávania operácií návratu.

    ✓X Agentúra Frontex s pomocou členských štátov koordinuje a podporuje všetky spoločné operácie návratu s medzipristátím v Grécku.

    ✓Na deň 16. marca je naplánovaná spoločná operácia návratu agentúry Frontex do Pakistanu s medzipristátím v Grécku, ako prvý krok v sérii nového úsilia na posilnenie spoločných operácií návratu so zapojením Grécka.

    Grécke orgány musia agentúre Frontex pravidelne a včas oznamovať ich osobitné potreby, aby bolo možné spoločné operácie v oblasti návratu a plánovať a uskutočňovať.

    Podmienky v centrách zaistenia treba urýchlene zlepšiť.

    ✓Grécke orgány pracujú na rámcovej zmluve o poskytovaní stravovacích služieb v uzavretých centrách pre osoby pred vyhostením na obdobie rokov 2016 – 2018. Na základe právnych predpisov prijatých 29. januára 2016 sa grécka polícia zaviazala poskytovať potraviny, pokiaľ nebude uzavretá príslušná dohoda.

    X Popri stravovacích službách by sa niektoré uzavreté zariadenia pre osoby pred vyhostením, najmä na ostrovoch, mali podľa potreby renovovať a mali by sa riadne udržiavať s cieľom poskytnúť migrantom primerané ubytovanie v súlade so štandardmi EÚ. Tam, kde sa to považuje za potrebné, mali by byť určené a na výstavbu pripravené nové miesta na zadržiavanie osôb na ostrovoch najmä vzhľadom na rýchlu readmisiu do Turecka.

    Európska komisia by s podporou členských štátov mala ešte zintenzívniť spoluprácu s tretími krajinami, aby zabezpečila ľahšiu readmisiu migrantov, ktorí nie sú oprávnení na medzinárodnú ochranu, a to aj prostredníctvom cieleného využívania trustového fondu pre Afriku.

    ✓Zasadnutie spoločného výboru pre readmisiu EÚ s Tureckom sa uskutočnilo 19. januára 2016 a zasadnutie spoločného výboru pre readmisiu EÚ s Pakistanom sa uskutočnilo 2. februára 2016. Komisia s cieľom prediskutovať otázky týkajúce sa readmisie navštívila Afganistan a Nigériu.

    Zlepšenie riadenia hraníc

    Grécke orgány a agentúra Frontex by mali urýchlene stanoviť prevádzkové detaily nasadenia príslušníkov agentúry Frontex na severnej gréckej hranici.

    ✓Operácia agentúry Frontex v oblasti severnej gréckej hranice už prebieha. Ako bolo dohodnuté s agentúrou Frontex, Grécko vymenovalo 105 policajných dôstojníkov vrátane 5 vedúcich tímov, ktorí budú pracovať spolu s 25 pracovníkmi agentúry Frontex. Ich nasadenie spolufinancuje agentúra Frontex. Bola dokončená rekonštrukcia kancelárií pre spoločné operácie agentúry Frontex a gréckej polície na starej železničnej stanici v blízkosti Eidomeni.

    X Agentúra Frontex doteraz mohla nasadiť iba 9 z uvedených 25 pracovníkov z dôvodu nedostatočných prísľubov zo strany členských štátov. Možné rozšírenie pôsobnosti operačnej podpory poskytovanej agentúrou Frontex v tejto oblasti by si vyžadovalo ďalší záväzok zo strany členských štátov.

    ✓Agentúra Frontex bude podporovať grécke orgány pri overovaní totožnosti štátnych príslušníkov tretích krajín a skutočnosť, či boli registrovaní v príslušných databázach.

    ✓Agentúra Frontex ponúkla, že zvýši operačnú podporu na severných hraniciach Grécka, vrátane hranice s Albánskom, aby sa zabezpečilo účinné sledovanie týchto hraníc a predišlo sa tak neregulárnemu druhotnému pohybu osôb a vytváraniu ciest pre migračné toky, v súlade s Kódexom schengenských hraníc, smerom k hraničným priechodom.

    V nadväznosti na aktiváciu tímov RABIT by členské štáty mali bezodkladne zabezpečiť personál a vybavenie na zabezpečenie toho, aby potreby identifikované Gréckom a agentúrou Frontex boli v plnej miere uspokojené.

    ✓Činnosť zásahových jednotiek Poseidon v Egejskom mori sa začala 28. decembra 2015. V súčasnosti je v rámci operácie nasadených 775 prizvaných príslušníkov (243 členov posádky, 248 pracovníkov na odber odtlačkov prstov, 53 odborníkov na skríning, 30 pokročilých expertov na doklady, 75 tlmočníkov, 16 spravodajských odborníkov, 8 podporných pracovníkov agentúry Frontex, 31 vedúcich tímov 71 pracovníkov pre koordináciu).

    X Prísľuby členských štátov dosiahli 65 % potrebného rozsahu.

    Prijímacia kapacita

    Grécko potrebuje urýchlene dokončiť budovanie všetkých 7 000 miest na všetkých piatich ostrovoch so vstupnými centrami.

    ✓Miesta v problémových oblastiach by mali byť k dispozícii zároveň s ukončením stavebných prác. V prípade potreby a v závislosti od konkrétnej situácie každého ostrova môžu príslušné orgány stanoviť dodatočnú nevyužitú kapacitu.

    Grécko musí zlepšiť prijímanie zraniteľných skupín, a to najmä maloletých bez sprievodu.

    ✓UNICEF, úrad UNHCR a organizácia Save the Children začali na ostrovoch Kos a Lesbos a v Idomeni pilotný projekt, ktorého cieľom je poskytovať špecializovanú starostlivosť pre maloletých. Plánuje sa rozšírenie projektu aj na ostrovy Samos a Leros.

    ✓Ako posledný krok postupu registrácie sa vo všetkých vstupných centrách plánuje lekárske vyšetrenie.

    X Grécko by malo zriadiť osobitné zariadenia na ubytovanie maloletých a ďalších zraniteľných skupín po ich odovzdaní z ostrovov.

    Treba nájsť štrukturálnejšie riešenia, pokiaľ ide o zaisťovanie stravy a ostatných základných potrieb v prijímacích zariadeniach.

    ✓Grécke orgány pracujú na rámcovej zmluve o poskytovaní stravovacích služieb pre prijímacie zariadenia na obdobie rokov 2016 – 2018.

    Grécko by malo naďalej zvyšovať svoju prijímaciu kapacitu v súlade so záväzkami zo stretnutia vedúcich predstaviteľov západného Balkánu.

    ✓Celkový počet miest, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii v prijímacích zariadeniach v Grécku je 40 351 (okrem programu prenajímania UNHCR). Patria sem:

    23 388 miest v otvorených prijímacích zariadeniach na pevnine. Niektoré z týchto zariadení sú vhodné len na krátkodobý pobyt, zatiaľ čo iné sú vhodné aj na dlhší pobyt;

    1 221 miest v zariadeniach na pevnine a na ostrovoch určených pre žiadateľov o azyl a maloletých bez sprievodu;

    5 950 miest v prijímacích zariadeniach vo vstupných centrách (vrátane 1 100 miest v rezervnom zariadení v Kara Tepe na ostrove Lesbos);

    4 433 ďalších miest v prijímacích zariadeniach v prvej línii na ostrovoch (mimo vstupných centier);

    5 359 miest v zariadeniach pre osoby pred vyhostením.

    Keď bude dokončené plánované rozšírenie zariadení v mestách Schisto, Diavata, Malakasa a Agios Andreas, dosiahne celkový počet miest v prijímacích zariadeniach v Grécku 46 351 (okrem programu prenajímania UNHCR).

    UNHCR podpísal vykonávacie dohody s mimovládnymi organizáciami Praksis, Nostos, Iliaktida, Solidarity Now, a Arsis o poskytnutí spolu 16 250 miest, ktoré budú postupne k dispozícii v roku 2016 v kontexte programu prenajímania UNHCR. K 11. marcu 2016 obývalo priestory, ktoré poskytol UNHCR v rámci svojho programu prenajímania, 1 387 žiadateľov o azyl.

    X S podporou Európskej komisie a UNHCR by Grécko malo naďalej rozširovať a modernizovať svoju prijímaciu kapacitu na uspokojenie potrieb migrantov a utečencov na svojom území.

    X S podporou Európskej komisie a UNHCR

    by Grécko malo naďalej rozširovať a modernizovať svoju prijímaciu kapacitu na uspokojenie migrantov a utečencov na svojom území.

    Členské štáty by mali bezodkladne reagovať na žiadosti o pomoc v rámci mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.

    ✓ V decembri minulého roka Grécko predložilo prvú žiadosť o pomoc v rámci mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.

    ✓ Dňa 29. februára Grécko predložilo aktualizovanú žiadosť o materiálnu pomoc prostredníctvom mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.

    X Doposiaľ ponúklo materiálnu pomoc 14 členských štátov a Nórsko.

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha IV: Taliansko – správa o súčasnom stave

    Odporúčania z decembra 2015

    Stav

    Problémové oblasti (hotspoty)

    Do konca roka 2015 by mali byť otvorené hotspoty Pozzallo a Villa Sikania/Porto Empedocle. Takisto by sa mali začať renovačné práce v ďalších hotspotoch, ktoré by sa mali dokončiť do konca februára 2016.

    ✓ Otvorené a funkčné sú hotspoty v Lampeduse (od októbra 2015) a Pozzalle (od 19. januára 2016).

    ✓ Hotspot Trapani bol otvorený v decembri 2015 a dodatočné stavebné práce a ďalšie potrebné postupy boli ukončené vo februári; hotspot je plne funkčný.

    X Hotspot Taranto otvorilo Taliansko 29. februára 2016 a v ten istý deň ho navštívila Komisia. Hotspotové zariadenie sa tento týždeň testuje.

    X Neboli vypracované žiadne jasné plány na obnovu zariadení v mestách Augusta a Porto Empedocle. Minister Alfano na zasadnutí Rady SVV 10. marca 2016 potvrdil otvorenie piateho hotspotu – úradné rozhodnutie by malo byť potvrdené čo najskôr.

    ✓ Na podporu postupu prideľovania miesta vylodenia po pátracích a záchranných akciách a v záujme posilnenia koordinácie bol prostredníctvom operačného koordinátora agentúry Frontex v Pratica di Mare nadviazaný priamy kontakt medzi ministerstvom vnútra a medzinárodným koordinačným centrom.

    ✓ Ministerstvo vnútra s pomocou Komisie, Frontexu, Europolu, Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO), Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a UNHCR vypracovalo štandardné prevádzkové postupy v hotspotoch zahŕňajúce jednotlivé činnosti a ich logickú postupnosť. Konsolidovaný návrh bol 8. februára 2016 predložený ministerstvu vnútra. Talianske ministerstvo vnútra má štandardné prevádzkové postupy súrne prijať a rozoslať všetkým relevantným aktérom.

    Talianske orgány by mali bezodkladne prijať opatrenia na zvýšenie prítomnosti lekárov v hotspotoch, a tým umožniť znásobenie miest na skríning a odber odtlačkov prstov, čím by sa znížil celkový čas potrebný na to, aby migrant v hotspote dokončil všetky kroky/splnil všetky formality.

    ✓ Do štandardných prevádzkových postupov v hotspotoch bola zaradená požiadavka na nepretržitú prítomnosť zdravotníkov.

    X Talianske orgány musia zabezpečiť, aby prítomnosť zdravotníkov bola vo všetkých už otvorených aj pripravovaných hotspotoch skutočne nepretržitá. Pre prípady potreby by sa mala zabezpečiť aj špecializovaná lekárska pomoc. Túto prítomnosť je potrebné zvýšiť, aby sa umožnilo vytvorenie viacerých skríningových miest a miest na odber odtlačkov prstov, aby sa zároveň skrátil celkový čas, ktorý migrant potrebuje na dokončenie všetkých krokov/formalít v hotspote. Mala by sa rozvíjať koordinácia medzi zasahujúcimi zainteresovanými stranami.

    X V ideálnom prípade by sa používal jednotný zdravotný záznam pri každom vylodení v Taliansku (ako príklad by mohol slúžiť „osobný zdravotný záznam“ vytvorený organizáciou IOM s podporou Komisie a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb).

    Talianske orgány by mali urýchlene vyvinúť ďalšie úsilie, a to aj na legislatívnej úrovni, aby poskytli pevnejší právny rámec na vykonávanie činností v hotspotoch, a najmä aby umožnili použitie sily s cieľom uskutočniť odber odtlačkov prstov a aby zahrnuli ustanovenia o dlhodobejšom zadržiavaní tých migrantov, ktorí odber odtlačkov prstov odmietajú. Cieľ 100 % miery odberu odtlačkov prstov prichádzajúcich migrantov sa musí bezodkladne dosiahnuť.

    ✓ Miera odberu odtlačkov prstov vo funkčných hotspotoch, ktorú vykázali talianske orgány, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Frontex, dosiahla takmer úroveň 100 %, pokiaľ ide o nedávne vylodenia.

    ✓ Ministerstvo vnútra podalo žiadosť o mimoriadne prostriedky na zaobstaranie dodatočných prístrojov na odoberanie odtlačkov prstov a aktualizáciu počítačových systémov na zabránenie dvojitého odoberania odtlačkov prstov. Komisia prijala rozhodnutie o poskytnutí zdrojov 8. februára 2016. Nakúpené stroje sa čoskoro začnú uvádzať do prevádzky.

    X Návrh zákona na zlepšenie právneho rámca so zreteľom na dlhšie obdobie uchovávania a ozrejmenie úkonov pri odoberaní odtlačkov prstov (a to aj pokiaľ ide o poslednú možnosť – prípadné primerané použitie sily) je už určitý čas pripravený po technickej stránke.

    X Odber odtlačkov prstov migrantov vylodených mimo hotspotových zariadení nemožno nezávisle potvrdiť. Všetky vylodenia by mali prebehnúť v určených a funkčných hotspotových zariadeniach alebo by mali byť súčasťou zásahov mobilného hotspotového tímu, ktorý sa v súčasnosti vytvára.

    Prítomnosť agentúry EUROPOL pri operáciách v hotspotoch sa musí rozšíriť, zlepšiť a objasniť, aby sa posilnilo vyšetrovanie proti prevádzačom migrantov. Aby sa umožnila zmysluplná výmena informácií (v reálnom čase) s agentúrou EUROPOL, a to ako so zamestnancami, ktorí budú dodatočne vyslaní priamo na miesto, tak aj prostredníctvom prípadných kontaktov s ústredím v Haagu pomocou aplikácie SIENA, je potrebné, aby talianska štátna polícia a súdne orgány vydali jasné, štandardizované ustanovenia. 

    ✓ Úloha Europolu je opísaná v štandardných prevádzkových postupoch hotspotov. Kontakty medzi Europolom, Komisiou a policajnou zložkou (ministerstvo vnútra) vrátane národnej ústredne Europolu sa aktívne využívajú na zlepšenie zapojenia Europolu v teréne, a to na základe osvedčených postupov vyvinutých v spolupráci s viacerými prokurátormi a na základe vyhodnotenia potrieb, ktoré vypracovala Komisia na mieste.

    X V súčasnosti sa prítomnosť Europolu obmedzuje na jedného zamestnanca pôsobiaceho v rámci regionálnej jednotky EÚ v Catanii. Vzhľadom na nedávne otvorenie Európskeho strediska pre boj proti prevádzačstvu v rámci Europolu sa má nasadiť prinajmenšom ešte jeden zamestnanec, ktorý posilní mobilný hotspotový tím na Sicílii. Na zabezpečenie riadnej a účinnej prítomnosti Europolu budú naďalej potrebné ďalšie zdroje.

    Je potrebné bezodkladne aktualizovať informačné systémy, aby sa zabezpečili prepojenia medzi vnútroštátnymi databázami a databázami EÚ/medzinárodnými databázami, čo umožní úplnú kontrolu prichádzajúcich migrantov na základe databázy SIS II a databázy Interpolu.

    ✓ Talianske orgány poskytli vysvetlenie, pokiaľ ide o systematické porovnávanie odobratých odtlačkov prstov zo strany forenzných policajných jednotiek s vnútroštátnym systémom AFIS (Automatizovaný identifikačný systém odtlačkov prstov) a so systémom Eurodac. V prípade migrantov s dokladmi alebo v prípade pozitívnych lustrácií v rámci systémov AFIS/Eurodac sa nominálne údaje porovnávajú s databázou talianskej polície SDI (Sistema di Indagine). Táto databáza je prepojená so SIS aj s databázou Interpolu. Talianske orgány budú musieť poskytnúť ďalšie informácie o vzájomnom prepojení s databázou Interpolu.

    X Prepojenie medzi databázami je naďalej obmedzené. Najmä neexistuje žiadne priame a automatické prepojenie medzi registračným procesom (foglio notizie) a databázami SIS, Europolu a Interpolu. Toto prepojenie by malo byť vytvorené prednostne, s cieľom umožniť systematické kontroly.

    X Talianske orgány musia zabezpečiť systematickú kontrolu prichádzajúcich migrantov, a to pomocou existujúcich databáz na vnútroštátnej, európskej a medzinárodnej úrovni (pokiaľ ide o odtlačky prstov: s využitím systémov AFIS a Eurodac, a pokiaľ ide o nominálne údaje: s využitím systémov SDI, SIS a databázy Interpolu).

    Talianske orgány by mali pokračovať v zlepšovaní svojho systému presunov z problémových oblastí na pevninu, a to najmä vytvorením systému leteckej prepravy. V prípade potreby môže byť tento systém podporený prostredníctvom Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF – národný program).

    X Musí sa začať verejné obstarávanie leteckej prepravy, preskúmanie talianskym orgánom verejného obstarávania (CONSIP) bolo už ukončené, prebieha vypracovanie mandátu. Talianske orgány by mali prijať opatrenia na rýchle dokončenie postupu.

    Dodatočné opatrenia identifikované po prijatí oznámenia v decembri

    Je potrebné posúdiť potreby a vypracovať osobitný pracovný postup na identifikáciu maloletých bez sprievodu a iných zraniteľných skupín a vytvorenie primeraných podmienok pre nich, po vylodení a počas čakania na pridelenie prostredníctvom špecializovaných prijímacích stredísk a postupov.

    X Vo všetkých hotspotoch by sa mala poskytovať špecializovaná pomoc, pričom by mali disponovať aj príslušným vybavením a vyškoleným personálom v záujme uspokojenia potrieb maloletých a zraniteľných skupín.

    Berúc do úvahy, že niektoré vylodenia budú aj naďalej prebiehať mimo hotspotov z dôvodu vyššej moci alebo podmienok na mori, je potrebné zabezpečiť zariadenia na mobilné vylodenie a postupy registrácie.

    X V záujme zvládnutia ďalej prebiehajúcich vylodení mimo otvorených alebo určených hotspotových lokalít dosiahlo Taliansko v januári s Komisiou dohodu o vytvorení mobilného hotspotového tímu. Sekcie ministerstva vnútra Občianske slobody a migrácia (DCLI) a Polícia (P.S.) sa spolu s agentúrami EÚ dohodli na predbežnom návrhu. Sekcia ministerstva vnútra P. S. v súčasnosti dokončuje konkrétne plánovanie. Uvažuje sa o mobilnom riešení s využitím služobného vozidla a zamestnancov sekcie talianskeho ministerstva vnútra P. S. v Catanii. Toto riešenie by umožňovalo vykonávať registrácie a kontroly systému AFIS (a Eurodac), ako aj kontroly nominálnych údajov v policajných databázach mobilne v miestach vylodenia mimo hotspotov. Prvotné jadro by mohlo začať fungovať do konca marca – mohlo by sa zvážiť financovanie ďalšieho vybavenia a vozidiel z finančných prostriedkov EÚ, ak Taliansko pripraví príslušnú žiadosť o financovanie.

    Talianske orgány by mali posúdiť, či sú v kontexte letných mesiacov nutné ďalšie zlepšenia kapacít hotspotov.

    X Mal by sa uskutočniť rad spoločných návštev talianskych orgánov, Komisie a príslušných agentúr, s cieľom získať podrobnosti o všetkých ďalších potrebách v súvislosti s posilnením spracovateľských kapacít hotspotov vzhľadom na príchod letných mesiacov. Očakáva sa, že talianske ministerstvo vnútra urýchlene poskytne Komisii výsledok posúdenia.

    Taliansky minister vnútra požiadal Komisiu a FX 8. marca 2016 o posúdenie možnosti poskytnúť aspoň štyri ďalšie malé až stredne veľké námorné prostriedky (plavidlá na hliadkovanie na mori – OPV).

    X Súčasné prísľuby v rámci spoločnej operácie Triton 2016 nie sú dostatočné, ani pokiaľ ide o odborníkov, ani pokiaľ ide o prostriedky nasadené v Taliansku. Členské štáty sa vyzývajú, aby napriek veľkej pozornosti venovanej Grécku aj Taliansku poskytli dostatočné prísľuby.

    Premiestnenie

    S cieľom predísť nejasnostiam pri informovaní migrantov o ich právach a povinnostiach sa v súčasnosti vypracoval spoločný pokyn na informovanie migrantov určený všetkým aktérom zapojeným do činnosti hotspotov a procesu premiestňovania.

    ✓ Informačný leták o premiestnení vypracoval Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) v spolupráci s Komisiou a uverejnil ho v januári 2016. Pokračuje úsilie rozšíriť aktuálnu brožúru o podrobnejšie informácie o premiestnení.

    ✓ Úrad EASO v roku 2015 pripravil stručné informačné video o premiestnení. Prebieha práca na výrobe iných videomateriálov s cieľom poskytnúť informácie a vysvetlenie k procesu premiestnenia.

    ✓ Dokončili sa práce na príručke s procesnými a operačnými etapami v rámci procesu premiestnenia, z ktorej budú mať úžitok subjekty zapojené do procesu premiestnenia.

    ✓ Talianskym orgánom územných celkov (najmä „Questure“) sa rozošle kontrolný zoznam postupov premiestňovania a dokumentácia.

    ✓ EASO v spolupráci s Komisiou a talianskymi orgánmi zorganizoval v blízkosti hotspotov a oblastí vylodenia osobitné školenia, prínosné pre občiansku spoločnosť.

    Talianske orgány by mali začiatkom roka 2016 vypracovať špecializovaný pracovný postup, ktorý by v rámci programu premiestnenia umožnil presun maloletých bez sprievodu.

    X V súčasnosti nie je uplatňovaný žiadny postup pre premiestňovanie maloletých bez sprievodu podľa rozhodnutia Rady o premiestňovaní. Nadviazali sa prvé kontakty s ministerstvom vnútra a ministerstvom spravodlivosti s cieľom dosiahnuť pokrok.

    Úrad EASO by mal okrem svojich tímov urýchlene vyslať kultúrnych mediátorov, aby zvýšil vplyv svojich vyslaní a nespoliehal sa na vnútroštátne orgány.

    ✓ EASO podpísal rámcovú zmluvu s poskytovateľom kultúrnych mediátorov a v Taliansku už môže nasadiť kultúrnych mediátorov.

    Členské štáty by mali výrazne skrátiť čas odozvy na žiadosti o premiestnenie, ktoré predložili talianske orgány.

    X Čas odozvy je príliš dlhý, čo znižuje efektívnosť a účinnosť procesu premiestňovania.

    ✓ Komisia s cieľom urýchliť premiestňovací proces vynakladá všetko úsilie vo vzťahu k členským štátom a bude v ňom pokračovať aj naďalej. Konkrétne začiatkom marca 2016 styčným dôstojníkom a národným kontaktným miestam poslala oznámenia týkajúce sa premiestnenia, aby sa premiestňovacie presuny významne urýchlili. Stretnutia styčných dôstojníkov členských štátov vyslaných do Talianska na účely zabezpečenia premiestňovania, ktorých cieľom je uľahčiť a urýchliť premiestňovacie činnosti, sa konajú pravidelne a v prípade potreby môžu byť ešte častejšie. X Talianske orgány by mali styčným úradníkom členských štátov predložiť objasnenie bezpečnostných postupov zavedených v hotspotoch, aby sa znížila potreba ďalších bezpečnostných kontrol.

    X Členské štáty by mali talianskym orgánom poskytnúť zdôvodnenie, pokiaľ ide o prípady, keď s odkazom na národnú bezpečnosť, verejný poriadok alebo vylúčenie dochádza k odmietnutiu premiestnenia kandidátov v záujme zabezpečenia náležitého zaobchádzania zo strany talianskych orgánov.

    X Členské štáty by mali medzi svojimi príslušnými orgánmi uľahčiť výmenu informácií týkajúcich sa bezpečnosti.

    Členské štáty by mali zvýšiť svoje prísľuby v rámci programu premiestnenia a predĺžiť platnosť už prijatých prísľubov, aby sa zohľadnila súčasná nízka úroveň príchodov do Talianska.

    X Aj keď je objem prísľubov dostatočný, členské štáty by mali urýchliť akceptovanie osôb a uľahčiť rýchle premiestnenie ďalších osôb (pozri prílohu 4).

    X Členské štáty, ktoré predložili záväzky, by mali predĺžiť platnosť prijatých záväzkov s cieľom zohľadniť sezónne výkyvy v rámci prílevu migrantov do Talianska.

    Na základe odporúčaní pracovnej skupiny a výsledkov fóra o premiestňovaní zo 16. decembra by sa mal proces premiestňovania ďalej optimalizovať.

    X Potrebná je ďalšia optimalizácia premiestňovacieho procesu, a to na základe odporúčaní a ozrejmení poskytnutých Komisiou, ako aj na základe diskusií príslušných pracovných skupín a na príslušných fórach.

    Dodatočné opatrenia identifikované po prijatí oznámenia v decembri

    Niektoré členské štáty zamietli spisy týkajúce sa premiestnenia na základe iných kritérií, než tých, ktoré sú stanovené v rozhodnutí Rady.

    X Členské štáty by mali pri zamietnutí žiadosti o premiestnenie prísne uplatňovať kritériá stanovené v rozhodnutí Rady. Žiadosti o premiestnenie by nemali byť zamietané z dôvodov spojených s preferenciami vyjadrenými členským štátom, pokiaľ ide o profily žiadateľov, ktorí majú byť premiestnení.

    Návrat

    Talianske orgány musia posilniť svoj dialóg s hlavnými krajinami pôvodu neregulárnych migrantov a zjednodušiť svoje administratívne postupy, aby sa zaručili rýchle nútené návraty.

    ✓ Návraty sa uskutočnili, pokiaľ ide o Egypt, Tunisko a Nigériu, v prípade ktorých existujú dvojstranné dohody.

    ✓ V záujme uzatvorenia takýchto dvojstranných dohôd sa uskutočnili rokovania s Ghanou, so Senegalom, s Gambiou a Pobrežím Slonoviny, a to za účasti talianskeho predsedu vlády a šéfa talianskej polície. Komisia bola na týchto stretnutiach prítomná na odbornej úrovni.

    X Taliansko by malo spolu s agentúrou Frontex prednostne vymedziť a uplatniť jasný operačný plán činností v oblasti návratu a readmisie, a to na základe jasného plánovania a vyhodnotenia potrieb zo strany Talianska, čím by sa mali podľa potreby podporiť všetky prvky pri vykonávaní návratu. Rokovania medzi agentúrou Frontex a Talianskom sa začali začiatkom marca.

    Vzhľadom na skutočnosť, že podiel migrantov, ktorí nepotrebujú medzinárodnú ochranu, sa medzi osobami prichádzajúcimi do Talianska neustále zvyšuje (v súčasnosti predstavuje podľa talianskych orgánov viac ako 50 %), možno súčasnú kapacitu na zaistenie v Taliansku (spolu 604 miest) už teraz považovať za nedostatočnú. Malo by sa zvážiť plné využitie existujúcej kapacity na zaistenie, ktorej financovanie už bolo naplánované v rámci národného programu AMIF a (naliehavé) plánovanie (dočasného) rozšírenia talianskej kapacity na zaistenie.

    X Došlo k ďalšiemu zníženiu počtu voľných miest v detenčných centrách (CIE-Centri di identificazione ed espulsione) zo strany Talianska, a to na približne 271 miest (k 9. marcu 2016, pričom väčšina miest je vyhradená pre osoby ženského pohlavia) v porovnaní s 1 248 miestami, ktoré boli predpokladané v pláne pre Taliansko. Talianske orgány by mali tento nedostatok napraviť čo najrýchlejšie a namiesto znižovania zvýšiť počet dostupných miest, s cieľom predchádzať útekom nelegálnych migrantov a ich neregulárnemu presúvaniu sa do iných členských štátov. Takéto plány sa práve pripravujú.

    X Taliansko by malo zároveň naplánovať možnosť predĺžiť zaistenie v rámci maximálnej dĺžky 18 mesiacov, ktorú umožňuje smernica o návrate, aby bolo možné úspešne vykonať všetky postupy bez rizika prepustenia a úteku navrátilcov.

    X Taliansko by okrem toho malo ustanoviť možnosť dobrovoľného návratu v prípade všetkých kategórií migrantov vrátane maloletých (bez sprievodu), rodín a osôb, ktoré sú zraniteľné, tak, aby sa zohľadnili osobitné okolnosti každého prípadu.

    Taliansko už vyhlásilo výberové konanie a malo by čo najrýchlejšie znovu začať vykonávať program asistovaného dobrovoľného návratu, aby znížilo vysoký počet prípadov, v ktorých sú osoby pripravené na návrat, prípadne posúdilo žiadosť o núdzovú pomoc z fondu AMIF na preklenutie obdobia do zavedenia nového programu asistovaného dobrovoľného návratu.

    ✓ Výzva na predkladanie ponúk v súvislosti s asistovaným dobrovoľným návratom bola zverejnená 24. decembra 2015 a nasledovať bude výber žiadateľov a uzatvorenie zmluvy. Nový program asistovaného dobrovoľného návratu by mal byť spustený okolo júna 2016.

    ✓ Organizácia IOM podala Komisii žiadosť o finančné prostriedky z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu s cieľom preklenúť deficit do začiatku nového režimu asistovaného dobrovoľného návratu. Žiadosť je v súčasnosti pozastavená.

    Európska komisia by s podporou členských štátov mala ešte zintenzívniť spoluprácu s tretími krajinami, aby zabezpečila ľahšiu readmisiu migrantov, ktorí nie sú oprávnení na medzinárodnú ochranu, a to aj prostredníctvom cieleného využívania trustového fondu pre Afriku.

     

    ✓ Zasadnutie spoločného výboru pre readmisiu EÚ s Tureckom sa uskutočnilo 19. januára 2016 a zasadnutie spoločného výboru pre readmisiu EÚ s Pakistanom prebehlo 2. februára 2016. Komisia s cieľom prediskutovať otázky týkajúce sa readmisie navštívila Afganistan a Nigériu.

    ✓ Taliansko už všeobecne podporilo projekty, ktoré sa majú financovať v rámci trustového fondu pre Afriku, a plánuje navrhnúť schválenie nových. Mala by sa zabezpečiť úplná koordinácia medzi ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra, aby sa dosiahla čo najväčšia súdržnosť cieľov.

    Dodatočné opatrenia identifikované po prijatí oznámenia v decembri

    Usmernenia upravujúce asistovaný dobrovoľný návrat v Taliansku sú zastarané, a preto je ich potrebné zefektívniť.

    X Talianske orgány by vzhľadom na nový národný program v oblasti asistovaného dobrovoľného návratu mali preskúmať usmernenia týkajúce sa tohto programu.

    X Pokiaľ ide o reintegráciu navrátených osôb, Taliansko by malo čo najviac využívať existujúce programy financované EÚ, najmä ERIN.

    Zlepšenie riadenia hraníc

    Vzhľadom na možné riziko zvýšenia príchodov na slovinsko-talianskej hranici by talianske orgány mali vypracovať pohotovostné plány vrátane možnosti požiadať o ďalšiu pomoc agentúru Frontex/úrad EASO.

    ✓ Talianske orgány a Frontex sa dohodli na rozšírení operačnej zóny spoločnej operácie Triton na južné Jadranské more. Do operácie Triton agentúry Frontex je dnes zapojených 181 pracovníkov. Do Brindisi bol presunutý letecký prostriedok na podporu sledovacích operácií.

    ✓ Taliansko požiadalo o ozrejmenie, pokiaľ ide o možnosť premiestniť migrantov, ktorí prichádzajú zo západobalkánskej trasy; toto ozrejmenie bolo poskytnuté.

    ✓ Talianske orgány sa stretli s príslušnými partnermi v Albánsku a uviedli zoznam možných potrieb na zlepšenie hraničného dozoru v Albánsku a zníženie rizika migračných tokov v Jadranskom mori.

    Členské štáty by mali aj naďalej zabezpečovať dostupnosť operačných prostriedkov na operáciu Triton aj operáciu EUNAVFOR MED v Stredozemí.

    ✓ Členské štáty by mali aj naďalej zabezpečovať dostupnosť operačných prostriedkov a expertov na operáciu Triton aj operáciu EUNAVFOR MED v Stredozemí. Platí to predovšetkým pre dostupnosť expertov v oblasti odberu odtlačkov, ktorí sú potrební na zabezpečenie úplnej prevádzkyschopnosti talianskych hotspotov; týmto nasadením sa musí zabezpečiť aspoň minimálna úroveň personálneho obsadenia všetkých otvorených hotspotov a mobilného hotspotového tímu.

    Prijímacia kapacita

    Práce prebiehajúce na reforme azylového a prijímacieho systému by mali pokračovať a viesť k jednoduchšiemu konaniu o azyle, najmä pokiaľ ide o odvolací proces, a k zníženiu rozdielov v kvalite rozhodovania v jednotlivých častiach krajiny.

    X Ministerstvo vnútra vytvorilo pracovnú skupinu pre azylovú reformu, ktorá má navrhnúť nový azylový zákon s cieľom odstrániť nedostatky a zrýchliť postupy.

    X Práce na reforme by mali byť ukončené pred letným obdobím, a to aj s cieľom reagovať na obavy vyjadrené Komisiou v rámci prebiehajúcich konaní vo veci porušenia predpisov.

    S cieľom znížiť rozdiely v kvalite prijímacích podmienok v rôznych častiach krajiny a zabrániť rizikám korupcie pri riadení príjmu migrantov by sa mali posilniť monitorovacie systémy.

     

    ✓ Talianske orgány uviedli, že taliansky systém monitorovania podmienok príjmu migrantov bol posilnený už v roku 2015 prostredníctvom dohôd s Úradom vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), ktorých predmetom je vykonanie ďalších monitorovacích návštev na doplnenie tých, ktoré už vykonali talianske prefektúry. Počas roku 2016 bude prijatých viacero nových iniciatív na ďalšie zlepšenie monitorovacieho systému.

    Mala by sa vytvoriť jednotná databáza, ktorá by prepojila azylový a prijímací postup s cieľom uľahčiť riadenie migračných tokov.

    X Ešte stále nezískala účinnosť právna úprava novej národnej databázy migrantov na plánovanie ich distribúcie a prijímacieho systému, hoci sa dokončuje s cieľom uviesť ju do prevádzky v druhom polroku 2016.

    X Mali by sa vyvinúť IT riešenia prepojenia databázy na príjem migrantov s azylovou databázou a novým systémom monitorovania prítomnosti migrantov.

    Talianske orgány by mali bezodkladne uzatvoriť verejné obstarávanie na zavedenie systému letov na účely presunu migrantov. Európska komisia môže zvážiť podporu programu ako dočasné opatrenie, pokým sa verejné obstarávanie úplne nedokončí.

    X Verejné obstarávanie doposiaľ nebolo ukončené a podpísanie verejnej zákazky by sa malo urýchliť.

    Dodatočné opatrenia identifikované po prijatí oznámenia v decembri

    Prijímací systém pre maloletých bez sprievodu

    X   Mala by sa zabezpečiť národná koordinácia prijímacích centier spravovaných ministerstvami, regionálnymi orgánmi a obcami. Jej súčasťou by malo byť používanie komplexnej a aktualizovanej databázy voľných miest vo všetkých druhoch prijímacích zariadení na príjem maloletých bez sprievodu na území Talianska

    Centrá prvého prijatia pre maloletých bez sprievodu.

    ✓   Núdzové finančné prostriedky z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu z roku 2014 umožnili vytvorenie nového systému prvej úrovne prijímacích centier v gescii ministerstva vnútra, ktorý bol ukončený vo februári 2016 (15 zariadení, 737 miest). Z týchto pätnástich vysokošpecializovaných prijímacích zariadení sa až trinásť nachádza v procese predĺženia činnosti do 22. augusta 2016 (641 voľných miest).

    X   Vypíše sa nová výzva, aby sa zabezpečila kontinuita po tomto dátume. 

    Druhá úroveň systému príjmu maloletých bez sprievodu.

    ✓ Podľa plánu je k dispozícii 961 miest v rámci druhej úrovne systému príjmu maloletých bez sprievodu.

    ✓V decembri 2015 bolo ukončené verejné obstarávanie v súvislosti s ďalšími miestami pre maloletých bez sprievodu bez ohľadu na ich právne postavenie (systém SPRAR).

    X    Zhruba dve tretiny dodatočných miest v počte 1010, pridelených na základe tejto výzvy, sú už v súčasnosti k dispozícii. Mali by sa poskytnúť aj ďalšie miesta, aby sa zabezpečil bezproblémový prechod z prvej do druhej úrovne príjmu. 

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


     

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa a premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha VI: Presídľovanie – súčasný stav k 15. marcu 2016, podľa záverov z 20. júla 2015

    Členský štát/pridružený štát

    Prísľuby v rámci programu z 20. júla

    Celkový počet osôb presídlených do 15. marca v rámci programu z 20. júla

    Tretia krajina, z ktorej boli osoby presídlené

    Rakúsko

    1 900

    1 395 1

    Libanon: 779; Jordánsko: 442; Turecko: 173; Irak: 1

    Belgicko

    1 100

    212

    Libanon: 204; Jordánsko: 4; Turecko: 4

    Bulharsko

    50

    0

    Chorvátsko

    150

    0

    Taliansko

    69

    0

    Česká republika

    400

    52

    Libanon: 32; Jordánsko: 20

    Dánsko

    1 100

     neuvádza sa

    Estónsko

    20

    0

    Fínsko

    293

    0 2

    Francúzsko

    2 375 3

    15 4

    Jordánsko

    Nemecko

    1 600

    0

    Grécko

    354

    0

    Maďarsko

    0

    0

    Island

    50

    neuvádza sa

    Írsko

    520

    251

    Jordánsko, Libanon

    Taliansko

    1 989

    96

    Libanon

    Lotyšsko

    50

    0

    Lichtenštajnsko

    20

    20

    Turecko

    Litva

    70

    0

    Luxembursko

    30

    0

    Malta

    14

     0

    Holandsko

    1 000

    231

    Libanon: 215; Jordánsko: 2; Turecko: 5; Maroko: 1; Etiópia: 8

    Nórsko

    3 500

     6 5

    Jordánsko, Libanon, Turecko

    Poľsko

    900

     0

    Portugalsko

    191

    0

    Rumunsko

    80

     0

    Slovensko

    100 6

     0

    Slovinsko

    20

     0

    Španielsko

    1 449

     0

    Švédsko

    491

     0 7

    Švajčiarsko

    519

    413

    Libanon: 349

    Sýria (štátni príslušníci Iraku a Palestíny): 64

    Spojené kráľovstvo

    2 200

    1 864 8

    Jordánsko, Libanon, Turecko, Egypt, Irak a iné krajiny na základe humanitárnej potreby.

    SPOLU

    22 504

    4 555

    (1)

    Zahŕňa všetky prípady zlúčenia rodiny a presídlenia v rámci rakúskeho systému prijímania osôb z humanitárnych dôvodov.

    (2)

    Fínsko v roku 2015 presídlilo 1 034 osôb v rámci národného programu, mimo rámca programu z 20. júla.

    (3)

    Tento počet nezahŕňa národné kvóty a predošlé záväzky Francúzska.

    (4)

    Francúzsko už vybralo na presídlenie 460 osôb z Jordánska a Libanonu, ktoré ešte neboli presunuté.

    (5)

      Nórsko už akceptovalo na presídlenie 1 500 osôb, ktoré ešte neboli presunuté.

    (6)

    Tento počet nezahŕňa 149 Asýrčanov presídlených z Iraku v rámci národného programu, mimo rámca programu z 20. júla.

    (7)

     Švédsko v roku 2015 presídlilo 1 900 osôb v rámci národného programu, mimo rámca programu z 20. júla.

    (8)

         V rámci existujúcich národných programov presídlenia v roku 2015.

    Top

    V Bruseli16. 3. 2016

    COM(2016) 165 final

    PRÍLOHA

    k

    OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

    Prvá správa o premiestňovaní a presídľovaní


    Príloha VII: Plány presídľovania po 15. marci 2016

    Členský štát/pridružený štát (dublinské nariadenie)

    Plány presídľovania z tretích krajín
    od 15. marca do konca obdobia programu z 20. júla

    Rakúsko

    505

    Libanon: 59

    Jordánsko: 200

    Turecko: 246

    Belgicko

    888

    neuvádza sa

    Bulharsko

    50

    Turecko:

    20 v roku 2016

    30 v roku 2017

    Chorvátsko

    150

    Turecko

    Cyprus

    69

    Severná Afrika, Blízky východ, Africký roh

    Česká republika

    348

    Sýrčania z Jordánska (a možno aj z Turecka, Libanonu, Iraku)

    Dánsko

    1 000

    neuvádza sa

    Estónsko

    20

    Turecko

    Fínsko

    293

    Jordánsko a Libanon v roku 2016
    (Spolu 750 osôb, ktoré majú byť presídlené v roku 2016) 1

    Francúzsko

    2 360

    Jordánsko, Libanon
    460 osôb už vybraných, ale zatiaľ nepresídlených
    (200 z Jordánska a 260 z Libanonu)

    Nemecko

    1 600

    Libanon: 1 000

    Egypt: 300

    Sudán: 300

    Grécko

    354

    neuvádza sa

    Maďarsko

    neuvádza sa

    Island

    50

    neuvádza sa

    Írsko

    269

    Libanon

    Taliansko

    1 893

    – Sudán: 50 (Eritrejčania)

    – Libanon: 304 (Sýrčania)

    – Prioritné regióny: 1 050 Sýrčanov (z toho 50 v rámci programu súkromných sponzorov)

    – Africký roh: 239 (krajiny regionálneho programu rozvoja a ochrany)
    – 130 utečencov, ktorí potrebujú núdzové alebo súrne presídlenie z dôvodu potreby fyzickej alebo právnej ochrany vrátane obetí násilia alebo mučenia (z toho 56 palestínskych utečencov zo Sýrie)
    – 100 žien a detí v ohrození
    – 20 osôb s potrebami zdravotníckej starostlivosti, ktorú možno zaručiť iba prostredníctvom presídlenia

    Lotyšsko

    50

    Turecko

    Lichtenštajnsko

    Prísľuby splnené

    neuvádza sa

    Litva

    70

    Turecko

    Luxembursko

    30

    Turecko

    Malta

    14

    Turecko:

    7 v roku 2016

    7 v roku 2017

    Holandsko

    769

    Libanon: 140 (v roku 2016; aprílová presídľovacia misia)

    Turecko: 140 (v roku 2016; júnová presídľovacia misia)

    presídľovacie misie v 2. polroku 2016: 280 (miesto presídlenia ešte nebolo určené)

    Nórsko

    3 494

    Libanon: 1 500 osôb (už vybraných, ale zatiaľ nepresunutých)
    1 950 osôb sa má vybrať v druhej polovici roka 2016: Libanon – 1 140, Jordánsko – 250, Turecko – 600

    Poľsko

    900

    neuvádza sa

    Portugalsko

    191

    Turecko:

    100 v roku 2016

    91 v roku 2017

    Rumunsko

    80

    40 v roku 2016
    40 v roku 2017

    Slovensko

    100

    neuvádza sa

    Slovinsko

    20 2

    Libanon, Jordánsko, Turecko

    Španielsko

    1 449

    854 v roku 2016 (285 z nich je z Turecka)

    595 v roku 2017

    Švédsko

    491 3

    Libanon: 400

    Jordánsko: 50

    Turecko: 41

    Švajčiarsko

    106

    Predovšetkým z Libanonu, ale aj zo Sýrie.

    Spojené kráľovstvo

    336

    20 000 a aspoň 750 ročne 4 .

    (1)

     Fínsky prísľub v rámci záverov z 20. júla je súčasťou národných kvót na rok 2016 – presídliť sa má 750 osôb.

    (2)

    Do konca roku 2016.

    (3)

    Od 1. júla 2016.

    (4)

    V rámci existujúcich národných programov presídlenia do roku 2020.

    Top