EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AG0021(02)

Odôvodnené stanovisko Rady: Pozícia Rady v prvom čítaní (EÚ) č. 21/2016 na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú osobitné podmienky lovu hlbokomorských populácií rýb v severovýchodnom Atlantiku a ustanovenia týkajúce sa rybolovu v medzinárodných vodách severovýchodného Atlantiku a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 2347/2002

Ú. v. EÚ C 433, 23.11.2016, p. 19–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.11.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 433/19


Odôvodnené stanovisko Rady: Pozícia Rady v prvom čítaní (EÚ) č. 21/2016 na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú osobitné podmienky lovu hlbokomorských populácií rýb v severovýchodnom Atlantiku a ustanovenia týkajúce sa rybolovu v medzinárodných vodách severovýchodného Atlantiku a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 2347/2002

(2016/C 433/02)

I.   ÚVOD

1.

Európska komisia predložila Rade a Európskemu parlamentu uvedený návrh 19. júla 2012. (1) Cieľom tohto návrhu je aktualizovať existujúce nariadenie, ktorým sa stanovujú osobitné podmienky lovu hlbokomorských populácií. (2)

2.

Pracovná skupina pre vnútornú a vonkajšiu rybársku politiku sa návrhom zaoberala od januára 2014 do novembra 2015.

3.

Európsky parlament hlasoval o svojej pozícii v prvom čítaní 10. decembra 2013. (3)

4.

Potom, čo pracovná skupina preskúmala pozmeňujúce návrhy Parlamentu a zohľadnila pritom aj zásady novej SRP (4), luxemburské predsedníctvo vypracovalo kompromisné znenie uvedené v treťom stĺpci dokumentu 5803/5/14, pričom dokument 15306/15 zahŕňa aj technické aktualizácie. Toto znenie schválil Výbor stálych predstaviteľov 11. novembra 2015 a na tomto základe predsedníctvo dostalo mandát začať rokovania s Európskym parlamentom.

5.

Po trialógu, ktorý sa konal 17. novembra 2015 počas luxemburského predsedníctva, a ďalších trialógoch, ktoré sa uskutočnili 26. apríla, 25. mája, 14. a 30. júna 2016 počas holandského predsedníctva, sa dosiahla predbežná dohoda s Parlamentom.

6.

Predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rybárstvo listom z 13. júla 2016 informoval predsedu Coreperu (časť I), že ak Rada formálne zašle Európskemu parlamentu svoju pozíciu v dohodnutom znení s výhradou revízie právnikov lingvistov, odporučí plénu, aby v druhom čítaní Parlamentu akceptovalo pozíciu Rady bez pozmeňujúcich návrhov.

7.

Výbor stálych predstaviteľov 20. júla 2016 potvrdil konečné kompromisné znenie na účely dosiahnutia dohody. (5)

II.   CIEĽ

8.

Cieľom návrhu bolo aktualizovať a lepšie zacieliť kľúčové prvky existujúceho nariadenia (režim oprávnení na rybolov, zber údajov, monitorovanie rybolovného úsilia a kontrolu), zjednodušiť nahlasovacie povinnosti a doplniť režim opatreniami na zníženie vplyvu hlbokomorského rybolovu na ekosystém (koncept „rybolovnej stopy“ a postupné ukončenie používania vlečných sietí na lov pri dne).

III.   ANALÝZA POZÍCIE RADY V PRVOM ČÍTANÍ

A.    Všeobecne

9.

Pozícia Rady vo veľkej miere podporuje návrh Komisie, pokiaľ ide o modernizáciu režimu oprávnení na rybolov, lepšie zosúladenie konkrétnych ustanovení o zbere a zaznamenávaní údajov so všeobecným rámcom zberu údajov, zjednodušenie nahlasovania a preskúmanie ustanovení o kontrole. Rada však zaviedla prvky flexibility s cieľom znížiť administratívne zaťaženie a zabrániť neprimeraným opatreniam (pozri napríklad článok 5 ods. 6, článok 6 ods. 2, články 10 a 12 a článok 13 ods. 2 pozície Rady). Okrem toho Rada vypustila z návrhu nepovinné ustanovenia o riadení rybolovného úsilia vzhľadom na nové zásady hospodárenia ustanovené v rámci reformy SRP, medzi ktoré patrí aj zavedenie povinnosti vylodiť úlovky.

10.

Vzhľadom na reformu SRP, ktorá nadobudla účinnosť až 1. januára 2014, teda po tom, ako Parlament odhlasoval svoju pozíciu v prvom čítaní, Rada nemohla odsúhlasiť niektoré pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu, ktoré prekračovali zásady novej SRP pre hlbokomorský rybolov (napr. pozmeňujúce návrhy č. 36 a 37 o riadení kapacity, pozmeňujúce návrhy č. 65 a 66 o obmedzeniach výlovu pri nedostatku údajov, pozmeňujúci návrh č. 71 o povinnosti vylodiť úlovky hlbokomorských druhov) alebo upravovali niektoré prvky SRP (napríklad pozmeňujúci návrh č. 119 o podpore z Európskeho námorného a rybárskeho fondu).

11.

Pri zmenách návrhu Komisie vychádza Rada z pozmeňujúcich návrhov Parlamentu, pokiaľ ide o „rybolovnú stopu“ (pozmeňujúce návrhy č. 43 až 55) a pokiaľ ide o určenie oblastí, kde sa vyskytujú alebo pravdepodobne vyskytujú citlivé morské ekosystémy (CME) (pozmeňujúce návrhy č. 42 a 56). Návrh Komisie postupne ukončiť používanie vlečných sietí na lov pri dne v hlbokomorskom rybolove, ktorý Parlament ako taký neprijal (pozri pozmeňujúci návrh č. 62), sa v pozícii Rady na základe zblíženia troch rozdielnych názorov nahradil súborom opatrení (zákaz používania vlečných sietí na lov pri dne vo vodách EÚ v hĺbke viac ako 800 metrov a vo vodách EÚ, ktoré sú určené na ochranu hlbokomorských CME; prísne podmienky pre prieskumný rybolov mimo zaužívaných rybolovných oblastí („rybolovná stopa“) a súvisiace sankcie v prípade nedodržania pravidiel; posilnená prítomnosť pozorovateľov a nahlasovacie požiadavky týkajúce sa druhov, ktoré naznačujú pravdepodobnosť CME; ako aj podrobné posúdenie vplyvu nariadenia po štyroch rokoch).

B.    Osobitné prvky

12.

Všetky tri inštitúcie osobitne zaujíma otázka prítomnosti pozorovateľov na palube plavidiel loviacich hlbokomorské druhy. V snahe dosiahnuť rovnováhu medzi záujmom Parlamentu, ktorý sa týka rýchleho rozširovania vedeckých poznatkov o hlbokomorských druhoch a vplyvu výstroja, a záujmom Rady, ktorý sa týka uplatňovania štandardných parametrov prítomnosti pozorovateľov a zabránenia uprednostňovania jedného druhu rybolovu pred mnohými inými v kontexte obmedzených ľudských zdrojov, sa dosiahol kompromis na úrovni 20 % prítomnosti pozorovateľov, ktorá bude povinná pre plavidlá cielene loviace hlbokomorské druhy vlečnými sieťami na lov pri dne alebo nastavovacími žiabrovkami (článok 16 pozície Rady). Tento percentuálny podiel sa môže preskúmať v rámci spolurozhodovacieho postupu na základe vedeckého posúdenia vykonaného na žiadosť Komisie.

13.

Počas kontaktov s Parlamentom a Komisiou sa vynorila otázka územnej pôsobnosti nariadenia. Predovšetkým Parlament podporoval rozšírenie nového režimu aj na činnosti plavidiel EÚ v medzinárodných vodách severovýchodného Atlantiku, ktoré sú upravené opatreniami Komisie pre rybolov v severovýchodnom Atlantiku (NEAFC). Rada s týmto prístupom nesúhlasila, pretože mala obavy v súvislosti s uplatňovaním rozdielnych pravidiel v tej istej oblasti, s osobitným riadiacim prístupom používaným v NEAFC, ako aj s rozdielnymi rybolovnými modelmi. Kompromis sa našiel selektívnym rozšírením pravidiel o prítomnosti pozorovateľov na plavidlá EÚ pôsobiacich vo vodách NEAFC (článok 16 ods. 5 pozície Rady), čím sa v tejto súvislosti zaviedla norma, ktorá je prísnejšia, ako sa v súčasnosti uplatňuje na medzinárodnej úrovni. Okrem toho Rada súhlasí s tým, aby sa na operácie vo vodách NEAFC naďalej uplatňovali ustanovenia pôvodného nariadenia o prístupe týkajúce sa určených prístavov, informačnej povinnosti a rybárskeho povolenia (článok 20 ods. 3 pozície Rady).

14.

Napokon sa Rada vo svojej pozícii zhodla na súbore prvkov posúdenia (článok 19), ktoré by mali viesť k podrobnému preskúmaniu existujúcich a nových opatrení z hľadiska ich vhodnosti na dosiahnutie dlhodobej ochrany populácií a nízkeho vplyvu na CME a na získanie lepších vedeckých poznatkov.

IV.   ZÁVER

15.

Rada pri stanovení svojej pozície v plnej miere zohľadnila návrh Komisie a pozíciu Európskeho parlamentu v prvom čítaní.


(1)  Pozri dokument 12801/12.

(2)  Nariadenie (ES) č. 2347/2002.

(3)  Pozri dokument 17452/2013.

(4)  Nariadenie (EÚ) č. 1380/2013.

(5)  Pozri dokument 11141/16.


Top