Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0811(01)

    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    Ú. v. EÚ C 263, 11.8.2015, p. 4–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.8.2015   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 263/4


    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    (2015/C 263/04)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    „CANTUCCINI TOSCANI“/„CANTUCCI TOSCANI“

    EÚ č.: IT-PGI-0005-01290 – 11.12.2014

    CHOP ( ) CHZO ( X )

    1.   Názov

    „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Taliansko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 2.3. Chlieb, zákusky, koláče, cukrovinky, čajové pečivo a iné pekárske výrobky

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Názov „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ označuje cukrovinky vyrobené z cesta, ktoré vznikne zmiešaním múky, celých neupravených (nelúpaných) mandlí, cukru, vajec, masla a medu a potom sa upečie. Výrobok určený na konzumáciu má tradičný, charakteristický čiastočne oválny tvar, ktorý sa dosiahne šikmým krájaním šúľkov cesta na sušienky po vytiahnutí z rúry. Váha jednotlivých sušienok nepresahuje 15 gramov.

    Sušienky sú najviac 10 cm dlhé, 3 cm vysoké a 2,8 cm široké v závislosti od krájania šúľkov po upečení.

    Po upečení majú vo vnútri béžovú farbu s mierne nepravidelnými dierami, ktoré vznikajú, keď sa cesto zdvihne, a obsahujú nepravidelné rozložené nelúpané mandle, kým povrch je zlatistý, tvorí ho totiž kôrka.

    Z hľadiska štruktúry je výrobok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ jemne chrumkavý a zo začiatku sa zdá zrnitý, neskôr sa však v ústach vďaka maslu rozplýva; relatívna vlhkosť sa pohybuje od 3 % (minimálna hodnota) po 7 % (maximálna hodnota).

    3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Na prípravu cesta „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ sú potrebné tieto prísady (z uvedeného množstva sa získa 1 kg cesta):

    pšeničná múka,

    celé (nelúpané) neupravované mandle s relatívnou vlhkosťou najviac 8,5 %; musia tvoriť aspoň 17 % cesta a ich množstvo musí byť dostatočné na to, aby po upečení táto prísada tvorila aspoň 20 % hotového výrobku,

    pasterizované slepačie vajcia a vaječný žĺtok, pričom žĺtok tvorí aspoň 3 %,

    aspoň 1,5 % masla,

    20 % až 40 % práškového, kryštálového alebo krupicového cukru,

    0,3 % až 1,5 % medu z poľných kvetov popri cukre a kypriace látky podľa potreby.

    Voliteľné prísady:

    Možno použiť (ale len vo fáze, keď sa sušienky pečú do zlatista) glukózový alebo invertný cukrový sirup (podľa potreby), ako aj soľ, plnotučné mlieko, príchute alebo prírodné aromatické prísady.

    Nepovoľujú sa iné prísady, prídavné látky, farbivá, konzervačné látky, vajcia v prášku ani žĺtka v prášku, lúpané, drvené ani mleté mandle.

    3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Všetky kroky výroby sušienok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ od prípravy prísad až po pečenie šúľkov sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

    3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Výrobok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ sa predáva balený.

    Ide o sušienky, ktoré ako také majú tendenciu absorbovať vlhkosť z okolitého prostredia. Je preto nevyhnutné baliť ich v rámci vymedzenej zemepisnej oblasti s cieľom zabrániť absorbovaniu vlhkosti a zaručiť zachovanie požadovaných organoleptických vlastností – tých, pre ktoré sú sušienky známe a obľúbené, najmä pre potrebu namáčať ich do dezertného vína vin santo, aby zmäkli.

    Výrobok možno predávať priamo spotrebiteľom nezabalený na mieste výroby za predpokladu, že sa uloží do osobitnej škatule alebo nádoby, na ktorú sa na viditeľné miesto umiestni štítok obsahujúci rovnaké informácie, aké sa uvádzajú na balení.

    3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

    Na štítku sa musia uviesť tieto údaje: názov „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“, za ktorým nasleduje text „Indicazione Geografica Protetta“ (chránené zemepisné označenie) alebo akronym „IGP“ (CHZO) a tieto doplňujúce informácie:

    symbol chráneného zemepisného označenia EÚ,

    názov výrobku, názov spoločnosti/podniku a adresa výrobcu a baliarne,

    logo a grafické zobrazenie výrobku sa musia dôsledne uvádzať spolu s chráneným zemepisným označením.

    Štítky môžu obsahovať aj spojenie „alle mandorle“ (s mandľami) a ďalšie nepovinné informácie, ktoré pomôžu spotrebiteľovi, a/alebo informácie o výživových hodnotách, ako aj názvy spoločností či obchodné značky, ak tieto prvky nemajú pochvalný význam a nezavádzajú spotrebiteľa. Na štítku sa môže uvádzať aj percentuálny podiel mandlí obsiahnutý vo výrobku.

    Logo výrobku:

    Image

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Oblasť výroby „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ zahŕňa celé územie vymedzené administratívnymi hranicami regiónu Toskánsko.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    Vzhľadom na význam regiónu počas rôznych historických období sa v Toskánsku nachádza veľa remeselných cukrárov. Zavedenie a šírenie umenia výroby zákuskov a cukroviniek v Toskánsku podporovala výmena množstva tovaru, korenia, nápadov a receptov, ktorú dlhý čas umožňovala ústredná pozícia regiónu.

    Prísady používané na prípravu sušienok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“, a najmä mandle a maslo ako jediný použitý tuk im dodávajú veľmi osobitné vlastnosti z hľadiska kvality, vône a pórovitosti, čo posilňuje ich povesť typických, no zároveň delikátnych sušienok. Jednoduché výrobné postupy tvoria základ toskánskej tradície a miestni remeselníci aj veľkovýrobcovia ich preto vo veľkej miere dodržiavajú.

    V druhej polovici 19. storočia historik Ferri podáva svedectvo o pridaní mandlí do receptu, keď tvrdí, že „nebola chyba použiť termín cantucci na označenie mandľových sušienok“, a spisovateľ Giuseppe Pitré vo svojich populárnych toskánskych príbehoch Novelle popolari toscane, ktoré zozbieral počas svojich ciest po regióne, opisuje cantucci ako „druh sušienok“ typický pre Toskánsko.

    Na začiatku 20. storočia boli vďaka stále narastajúcemu objemu výroby mnohých regionálnych pekární výrobky „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ považované za známu špecialitu dokonca aj za regionálnymi hranicami a uvádzané ako príklad typických toskánskych sušienok. Dôkazom toho je zmienka v príručke uverejnenej vydavateľstvom Hoepli v roku 1907, ktorú napísal G. Ciocca pod názvom Il Pasticciere e confettiere moderno (Moderné cukrárenské výrobky a bonboniéry).

    Výrobok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ sa stal obľúbeným aj za štátnymi hranicami tiež preto, že vďaka maslu a kypriacim látkam majú dlhú trvanlivosť a sú mimoriadne vhodné na vývoz, a to až do takej miery, že patria medzi najznámejšie talianske sušienky na svete a zároveň si zachovávajú silnú spojitosť s toskánskym regiónom. Tento výrobok sa vo veľkom vyváža do obchodov s potravinami špecializujúcich sa na predaj talianskych výrobkov v zahraničí, ako o tom svedčia aj fotografie jeho balenia určeného pre zahraničné trhy a prítomnosť výrobcov na príslušných medzinárodných veľtrhoch (1986, veľtrh IBA v Hamburgu).

    Spojenie sušienok „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ s vínom vin santo, výrobkom, ktorý sa tiež výrazne viaže k toskánskemu regiónu, pomohlo vytvoriť povesť tzv. dezertných sušienok, ktoré sa namáčajú do likérových vín. Svedčí o tom množstvo typických toskánskych reštaurácií, ktoré ponúkajú svojim zákazníkom sušienky „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ spolu s vínom vin santo ako dezert. V článku uverejnenom v online verzii denníka il Giornale z 15. novembra 2010 sa píše, že prezident Spojených štátov požiadal, aby sa v rámci novoročného menu podávali sušienky „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ spolu s vínom vin santo.

    Sušienky „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ sa uvádzajú v nespočetnom množstve kuchárskych blogov, receptov na internete, turistických sprievodcov (enogastronomická príručka l’Italia dei Dolci [Talianske dezerty], vyd. Touring Club Italiano 2004), v mnohých talianskych slovníkoch (od Grande Dizionario della Lingua Italiana od Salvatoreho Battagliu z roku 1962 po Dizionario della Lingua Italiana od Tullia De Maura z roku 2000) a v zahraničných vydaniach (napr. Larousse Online multilingue), v ktorých sa opisujú ako typické toskánske sušienky a ktoré svedčia o tom, že ich spotrebitelia na celom svete uznávajú ako toskánsku špecialitu, a tiež obsahujú tvrdenia, že názov je dobre zavedený v Taliansku aj na celom svete.

    To, že tento toskánsky produkt sa konzumuje v celom Taliansku, dokazuje okrem množstva pekární a cukrární, ktoré vyrábajú sušienky „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ najmä pri príležitosti tradičných sviatkov a slávností, aj skutočnosť, že tento výrobok majú na sklade hlavné veľkopredajne a obchody s potravinami v rôznych talianskych provinciách.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    (článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

    Ministerstvo začalo vnútroštátne námietkové konanie zverejnením žiadosti o uznanie výrobku „Cantuccini Toscani“/„Cantucci Toscani“ za chránené zemepisné označenie v Úradnom vestníku Talianskej republiky č. 154 z 5. júla 2014.

    Úplne znenie špecifikácie výrobku je dostupné na webovej stránke: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    alebo

    priamo na domovskej stránke Ministerstva pre poľnohospodársku, potravinársku a lesnícku politiku (www.politicheagricole.it), kliknutím na Prodotti DOP IGP (v úplne pravom hornom rohu obrazovky) a potom na Prodotti DOP IGP STG (na ľavej strane obrazovky) a napokon kliknutím na Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE.


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


    Top