Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0483

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať na Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o predĺženie moratória na clo z elektronických prenosov a moratória na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách

COM/2015/0483 final - 2015/0234 (NLE)

V Bruseli6. 10. 2015

COM(2015) 483 final

2015/0234(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať na Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o predĺženie moratória na clo z elektronických prenosov a moratória na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Cieľom tohto návrhu je umožniť Únii pripojiť sa ku konsenzu v Svetovej obchodnej organizácii (WTO), pokiaľ ide o prijatie dvoch rozhodnutí Konferencie ministrov WTO týkajúcich sa 1. moratória na clo z elektronických prenosov („moratórium na clo z elektronického obchodu“) a 2. uplatňovania článku XXIII ods. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 o „sťažnostiach v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách“ pri urovnávaní sporov podľa Dohody o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva (ďalej len „dohoda TRIPS“).

Únia vždy podporovala predĺženie „moratória na clo z elektronického obchodu“, pretože elektronický obchod je službou, a preto by nemal podliehať clu. Okrem toho moratórium prináša firmám v Únii zásadné hospodárske výhody.

Dohodou TRIPS bolo stanovené moratórium na obdobie piatich rokov od nadobudnutia jej platnosti v roku 1995, pokiaľ ide o uplatňovanie článku XXIII ods. 1 písm. b) a c) o sťažnostiach v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách pri urovnávaní sporov podľa dohody TRIPS (článok 64 ods. 2 dohody TRIPS). Počas tohto obdobia sa nedosiahol konsenzus o rozsahu a forme typov sťažností v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách podľa článku 64 ods. 3 dohody TRIPS.

Po uplynutí pôvodnej päťročnej lehoty Konferencia ministrov WTO priebežne predlžovala uvedené pozastavenie uplatňovania prostredníctvom rozhodnutia o konsenze v súlade s článkom 64 ods. 3 dohody TRIPS, a to vždy do svojho ďalšieho zasadania. Posledné predĺženie z 11. decembra 2013 platí až do zasadania konferencie ministrov v roku 2015. V rozhodnutiach Konferencie ministrov WTO sa Rada pre TRIPS vyzývala, aby pokračovala vo svojom posudzovaní rozsahu a foriem typov sťažností uvedených v článku XXIII ods. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 a aby do svojho ďalšieho zasadania vypracovala odporúčania. V rozhodnutiach sa zároveň uviedlo, že sa dohodlo, že do toho momentu nebudú členovia podávať žiadne takéto sťažnosti podľa dohody TRIPS.

Doposiaľ sa nedosiahol žiadny konsenzus o rozsahu a formách typov sťažností.

V návrhu sa stanovuje, že Rada splnomocní Komisiu, aby v mene Európskej únie zaujala pozíciu vo WTO s cieľom pripojiť sa ku konsenzu, pokiaľ ide o predĺženie „moratória na clo z elektronického obchodu“ na neurčitý čas (alebo na každej konferencii ministrov, kde sa navrhuje prijatie moratória na clo z elektronického obchodu) a moratória na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách podľa dohody TRIPS, kým Konferencia ministrov WTO neprijme rozhodnutie o rozsahu a formách typov sťažností v situácii, keď nedochádza k porušeniu.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky a s ďalšími politikami Únie

Iniciatíva je plne v súlade s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky. Podobné rozhodnutia boli už vypracované pre predchádzajúce Konferencie ministrov WTO, a to posledne pre 9. Konferenciu ministrov WTO v roku 2013.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“) sa stanovuje, že ak je v rámci orgánu zriadeného medzinárodnou dohodou potrebné prijať rozhodnutie s právnymi účinkami, Rada na návrh Komisie alebo vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku prijme rozhodnutie, ktorým sa určuje pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie. Toto ustanovenie sa vzťahuje na predĺženie moratória, keďže rozhodnutie sa prijíma v orgáne zriadenom medzinárodnou dohodou (Konferencia ministrov WTO), ktorá má vplyv na práva a povinnosti EÚ.

Plánované moratórium na elektronický obchod sa týka záležitostí patriacich do rozsahu pôsobnosti spoločnej obchodnej politiky (článok 207 ZFEÚ), a predovšetkým povinností podľa Všeobecnej dohody o obchode so službami. Podobne aj navrhované moratórium na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách sa týka záležitostí patriacich do rozsahu pôsobnosti spoločnej obchodnej politiky, a predovšetkým povinností podľa dohody TRIPS.

3.ROZSAH PÔSOBNOSTI NÁVRHU

Európsky parlament bude v súlade s článkom 218 ods. 10 ZFEÚ ihneď a v plnom rozsahu informovaný.

2015/0234 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorú má Európska únia zaujať na Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o predĺženie moratória na clo z elektronických prenosov a moratória na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Na zasadaní Konferencie ministrov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v roku 1998 bolo prijaté moratórium na clo z elektronických prenosov (ďalej len „moratórium na clo z elektronického obchodu“) s takým účinkom, že členovia WTO majú naďalej pokračovať v ich súčasnej praxi spočívajúcej v neukladaní ciel na elektronické prenosy. V súčasnej dobe má toto moratórium podobu rozhodnutia Konferencie ministrov WTO, ktoré bolo od roku 1998 každé dva roky obnovované.

(2)Moratórium na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách sa po uplynutí päťročnej lehoty neustále predlžuje na Konferenciách ministrov WTO na účely prijatia rozhodnutia o rozsahu a formách typov týchto sťažností podľa článku 64 ods. 3 dohody TRIPS.

(3)Tieto moratóriá boli naposledy predĺžené na Konferencii ministrov WTO v decembri 2013 a platia do roku 2015. Na najbližšej Konferencii ministrov WTO by sa mali znovu predĺžiť alebo by sa mala stanoviť ich trvalá platnosť, pokiaľ počas súčasných alebo budúcich diskusií dôjde ku konsenzu v tomto zmysle.

(4)Je v záujme Únie podporiť predĺženie moratória na clo z elektronického obchodu na neurčitý čas i predĺženie moratória na sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách dovtedy, kým konferencia ministrov neschváli odporúčania Rady pre TRIPS, pokiaľ ide o rozsah a formy typov sťažností v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách podľa článku 64 ods. 3 dohody TRIPS,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorú má Únia zaujať na Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, spočíva v podporení predĺženia moratória na clo z elektronických prenosov („moratórium na clo z elektronického obchodu“) a moratória na sťažnosti typov uvedených v článku XXIII ods. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 („sťažnosti v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách“), kým Konferencia ministrov nerozhodne o rozsahu a forme typov sťažností v situácii, keď nedochádza k porušeniu, a v iných situáciách.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

Top