EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0578

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE Výročná správa za rok 2015 o politikách rozvojovej a vonkajšej pomoci Európskej únie a o ich plnení v roku 2014

COM/2015/0578 final

V Bruseli24. 11. 2015

COM(2015) 578 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Výročná správa za rok 2015 o politikách rozvojovej a vonkajšej pomoci Európskej únie a o ich plnení v roku 2014

{SWD(2015) 248 final}


Miléniové rozvojové ciele a vývoj po ich splnení – dôstojný život pre všetkých a všade

V roku 2014 bola Európska únia (EÚ) a jej členské štáty stále najväčším svetovým darcom rozvojovej pomoci a podporovala základné európske hodnoty mieru, bezpečnosti, trvalo udržateľného rozvoja, boja proti chudobe a ľudských práv na celom svete. Európska únia naďalej podporovala prioritné oblasti „programu zmien“ 1 , a to najmä ľudské práva, demokraciu a ďalšie kľúčové prvky dobrej správy vecí verejných a inkluzívny a udržateľný rast.

Počas roku 2014 EÚ vypracovala komplexné reakcie na riešenie vážnych krízových situácií, ako sú konflikt na Ukrajine, krízy v Stredoafrickej republike a Južnom Sudáne, teror rozširovaný Dá’išom na Blízkom východe i mimo neho a epidémia eboly v západnej Afrike.

V oznámení Komisie Dôstojný život pre všetkých: od vízie k spoločným opatreniam z júna 2014 2 sa stanovuje pozícia EÚ v medzinárodných rokovaniach o cieľoch udržateľného rozvoja (SDG) ako pokračovaní miléniových rozvojových cieľov (MRC), opisujú sa kľúčové zásady a navrhujú prioritné oblasti a potenciálne ciele programu rozvoja po roku 2015, ako aj ciele udržateľného rozvoja. Oznámenie schválila Rada 16. decembra 2014 3 .

Dosahovanie miléniových rozvojových cieľov

S približovaním sa termínu pre naplnenie miléniových rozvojových cieľov, ktorým je rok 2015, bol pokrok dosahovaný v oblasti ich plnenia značný. Prvý miléniový rozvojový cieľ – o polovicu znížiť extrémnu chudobu – bol úspešne splnený v roku 2010, päť rokov pred plánovaným termínom. V tom istom roku sa dosiahol aj miléniový rozvojový cieľ – o polovicu znížiť podiel ľudí bez prístupu k čistej pitnej vode.

Dosiahnutie cieľa zníženia podielu ľudí trpiacich hladompolovicu je na dosah, pričom podiel podvyživených ľudí na celom svete klesol z 23,2 % v rokoch 1990 – 1992 na 14,9 % v rokoch 2010 – 2012.

V Latinskej Amerike a Karibiku, vo východnej Ázii a tichomorskej oblasti a v Európe a Strednej Ázii bol dosiahnutý miléniový rozvojový cieľ zabezpečiť, aby deti na celom svete dokončili úplné základné vzdelanie. Veľký pokrok sa dosiahol v oblasti rodovej rovnosti v základnom vzdelávaní, pričom zápisy dievčat v rozvojových krajinách sú na úrovni 97 % zápisov chlapcov.

Významná podpora EÚ prispela k pokroku v oblasti miléniových rozvojových cieľov týkajúcich sa zdravia. Úmrtnosť detí mladších ako päť rokov bola v roku 2012 takmer polovičná v porovnaní s rokom 1990. Podobne sa od roku 1990 do roku 2013 o 45 % znížila aj úmrtnosť matiek. Počet nových prípadov nákazy HIV sa od roku 2001 do roku 2012 znížil o 44 %. Výskyt tuberkulózy a počet súvisiacich úmrtí klesajú a cieľ znížiť jej šírenie na polovicu je na dosah. Aj cieľ týkajúci sa malárie môže byť úplne splnený, pričom v rokoch 2010 až 2012 došlo k poklesu úmrtnosti spojenej s maláriou o 42 %.

Spolupráca pre budúcnosť

Európska únia a jej členské štáty sú naďalej najväčšími poskytovateľmi oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) na svete. Celková oficiálna rozvojová pomoc EÚ dosiahla v roku 2014 spolu 58,2 mld. EUR, čo zodpovedá 0,42 % spoločného hrubého národného dôchodku (HND). Celková ODA samotných členských štátov EÚ v roku 2014 dosiahla 56,1 mld. EUR, čo je 0,41 % spoločného HND. V roku 2014 Európska komisia ďalej politicky a finančne podporovala rozvoj na celom svete a zaviazala sa vyčleniť viac ako 9,9 mld. EUR na vonkajšiu rozvojovú pomoc 4 , čo predstavuje približne 7 % všeobecného rozpočtu EÚ na rok 2014.

V článku 208 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovuje, že EÚ „zohľadní ciele rozvojovej spolupráce pri uskutočňovaní politík, ktoré môžu ovplyvniť rozvojové krajiny“. Začlenenie súdržnosti politík v záujme rozvoja (PCD) do primárneho práva EÚ ju odlišuje na medzinárodnej scéne. Po inaugurácii Junckerovej Komisie 1. novembra 2014 bol vytvorený nový pracovný postup, ktorý je sám osebe nástrojom politiky súdržnosti. Skupiny oblastí právomocí pod vedením podpredsedov Komisie uprednostňujú tvorbu prierezovej politiky, ktorá pomáha zabezpečiť komplexný prístup k rozvojovým cieľom zvyšujúci účinnosť rozvojovej spolupráce EÚ.

V roku 2014 Komisia pokračovala vo svojom úsilí o posilnenie súdržnosti politík v záujme rozvoja na všetkých úrovniach. Začiatkom roku 2014 útvary Komisie a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) spoločne uskutočnili prvé predkladanie správ od delegácií o súdržnosti politík v záujme rozvoja. Štyridsaťjeden doručených správ sa týkalo 62 partnerských krajín.

Nová Komisia so sebou priniesla aj zmenu mandátu a názvu. V reakcii na meniaci sa program celosvetového rozvoja sa Generálne riaditeľstvo pre rozvoj a spoluprácu stalo Generálnym riaditeľstvom pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj (GR DEVCO). Neven Mimica bol vymenovaný za európskeho komisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj.

Skupina komisárov pre vonkajšiu činnosť, ktorej predsedá vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Komisie (VP/PK) Federica Mogheriniová, sa začala pravidelne stretávať v novembri 2014. Členmi skupiny komisárov pre vonkajšiu činnosť sú komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj, komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení, komisárka pre obchod a komisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie. Ďalší komisári sú pozývaní, aby sa pripojili, v závislosti od tém na programe každého zasadnutia.

V roku 2014 došlo aj k vytvoreniu Generálneho riaditeľstva pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení (GR NEAR) po presune riaditeľstva pre európsku susedskú politiku z GR DEVCO do bývalého Generálneho riaditeľstva pre rozšírenie.

Tvorba programov pre budúcu rozvojovú spoluprácu

Rok 2014 bol prvým rokom viacročného finančného rámca na roky 2014 až 2020 a prijal sa veľký počet dokumentov o viacročných indikatívnych programoch, ktoré sa vzťahujú na dvojstrannú spoluprácu krajín a regionálnu spoluprácu, ako aj na tematické programy. Programové dokumenty pre spoluprácu s partnerskými krajinami sa riadili takmer výlučne prístupom, podľa ktorého sa už nevypracúvali samostatné, osobitné strategické dokumenty pre jednotlivé krajiny EÚ, ale v programe sa priamo spomínali samotné politiky a stratégie partnerských krajín. V súlade s „programom zmien“ 5 bolo pre tvorbu programov typické silné zameranie na sektory, aby sa zlepšil vplyv a uskutočniteľnosť pomoci EÚ.

Na samite Afrika – EÚ, ktorý sa konal v apríli 2014 v Bruseli, dostala spoločná stratégia EÚ a Afriky 6 nový impulz a poskytli sa politické usmernenia na posilnenie partnerstva EÚ a Afriky. Nové priority stanovené v spoločnom pláne na roky 2014 – 2017 sa okamžite premietli do procesu tvorby programov EÚ, najmä pokiaľ ide o mierový nástroj pre Afriku 7 v rámci Európskeho rozvojového fondu (ERF) a novovytvorený celoafrický program 8 , prvý program pre celý kontinent v rámci nástroja rozvojovej spolupráce (DCI) 9 .

V roku 2014 Komisia a členské štáty ďalej usilovali o spoločnú tvorbu programov v oblasti rozvojovej spolupráce. Proces pokročil v 18 partnerských krajinách a v 14 partnerských krajinách 10 boli dokončené spoločné programové dokumenty. Väčšina krajín, ktoré sa zúčastňujú na spoločnej tvorbe programov, patrí buď medzi najmenej rozvinuté krajiny, alebo do skupiny krajín s nižšími strednými príjmami, pričom Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) viac ako polovicu z nich zaradila medzi nestabilné štáty.

Vykonávanie šiestich nových nástrojov na financovanie vonkajšej činnosti (nástroja rozvojovej spolupráce, nástroja európskeho susedstva 11 , nástroja predvstupovej pomoci (IPA II) 12 , nástroja na podporu stability a mieru 13 , európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva 14 a nástroja partnerstva 15 ) financovaných z rozpočtu EÚ sa začalo v roku 2014. Týmito novými nástrojmi sa prakticky realizujú priority programu zmien. V rokoch 2014 – 2020 celková suma pridelená na nástroje dosiahla 51,4 mld. EUR.

11. Európsky rozvojový fond (ERF), ktorý nie je súčasťou rozpočtu EÚ, nadobudol platnosť v marci 2015 s objemom finančných prostriedkov vo výške 30,5 mld. EUR na spoluprácu s africkými, karibskými a tichomorskými krajinami (AKT), ako aj so zámorskými krajinami a územiami (ZKÚ) 16 .

Vykonávanie programu zmien

Globálne partnerstvo pre účinnú rozvojovú spoluprácu – dobrovoľné a multilaterálne fórum – je kľúčovým rámcom programu účinnosti pomoci a rozvoja. Prvé zasadnutie Globálneho partnerstva pre účinnú rozvojovú spoluprácu na vysokej úrovni sa uskutočnilo v Mexiku v apríli 2014 a zišla sa na ňom skutočne rozmanitá skupina darcov a partnerov, aby sa zamerali na dôležité problémy rozvojových krajín, mechanizmy na monitorovanie a hodnotenie dosiahnutého pokroku a na záväzok zlepšiť účinnosť na mieste. Na stretnutí v Mexiku bolo spustených 39 dobrovoľných iniciatív.

Webový nástroj EU Aid Explorer 17 bol spustený na stretnutí v Mexiku a je súčasťou opatrení EÚ na ďalšie zvýšenie transparentnosti a posilnenie zodpovednosti. Občania a partneri EÚ môžu preskúmať využívanie darcovských fondov a samotní darcovia môžu zlepšiť koordináciu a účinnosť.

Komisia 13. mája 2014 prijala oznámenie s názvom „Silnejšia úloha súkromného sektora vzhľadom na dosiahnutie inkluzívneho a udržateľného rastu v rozvojových krajinách 18 . V tejto novej stratégii sa zavádza zapojenie súkromného sektora ako nový zásadný rozmer rozvojovej spolupráce EÚ s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie a podmienky pre rozvoj súkromného sektora v partnerských krajinách a podporovať užšie zapojenie súkromného sektora do rozvoja.

Komisia pokladá „kombinované financovanie“ (blending), teda kombinovanie grantov EÚ s úvermi alebo vlastným kapitálom od iných verejných a súkromných investorov, za dôležitý prostriedok na získavanie dodatočných zdrojov na rozvoj. Do konca roka 2014 sa viac ako 1,99 mld. EUR v grantoch z rozpočtu EÚ, ERF a od členských štátov použilo na financovanie 233 projektov a prostredníctvom pákového efektu sa mobilizovalo približne 19 mld. EUR vo forme úverov od európskych finančných inštitúcií a regionálnych rozvojových bánk. Kombinované financovanie prostredníctvom strategického kombinovania grantov EÚ s trhovým financovaním pomohlo získať investície vo výške viac ako 44 mld. EUR v partnerských krajinách EÚ.

V roku 2014 granty EÚ v celkovom objeme 419 mil. EUR mobilizovali pomocou pákového efektu celkový očakávaný objem investícií vo výške takmer 7,7 mld. EUR. Komisia je odhodlaná zvýšiť podiel pomoci EÚ prostredníctvom inovatívnych finančných nástrojov a identifikovala nástroje, kľúčové oblasti a sektory, v ktorých je možné viac využívať kombinované financovanie 19 .

Od novembra 2011 a od spustenia Novej dohody o angažovanosti v nestabilných štátoch 20 bol dosiahnutý značný pokrok, pokiaľ ide o zlepšenie súčasnej rozvojovej politiky a praxe na úrovni jednotlivých krajín a prostredníctvom reforiem. Európska únia zohráva aktívnu úlohu v rámci Medzinárodnej siete OECD pre konflikty a nestabilitu a v medzivládnom medzinárodnom dialógu o budovaní mieru a budovaní štátu.

Ako silný podporovateľ ľudských práv EÚ uskutočnila v roku 2014 rokovania o tejto téme s 37 partnerskými krajinami a regionálnymi zoskupeniami. Záväzok EÚ v tejto oblasti sa premietol do rozvoja a zavádzania súboru nástrojov „prístupu založeného na právach“, ktorý zahŕňa všetky prvky ľudských práv v oblasti rozvojovej spolupráce EÚ 21 . V máji 2014 Rada vo svojich záveroch tento významný krok privítala 22 .

Tematický program pre organizácie občianskej spoločnosti a miestne orgány verejnej správy sa opiera o politické záväzky EÚ na podporu neštátnych subjektov, ako sú organizácie občianskej spoločnosti (OOS) a miestne orgány 23 . Tento program bol prijatý v júli 2014 24 v rámci nástroja rozvojovej spolupráce a jeho cieľom je posilniť postavenie týchto subjektov v partnerských krajinách.

V roku 2014 využilo 56 krajín rozpočtové prostriedky pridelené jednotlivým krajinám v celkovej výške 152 mil. EUR na realizáciu iniciatív na úrovni jednotlivých krajín na podporu činností organizácií občianskej spoločnosti na posilnenie riadenia, zodpovednosti verejných inštitúcií a inkluzívnej tvorby politík. Podobne 29 krajín využilo rozpočtové prostriedky pridelené jednotlivým krajinám v celkovej výške 14,5 mil. EU na iniciatívy na úrovni jednotlivých krajín, ktoré podporujú miestne orgány a vnútroštátne združenia miestnych orgánov.

V roku 2014 sa konsolidovali pozitívne výsledky politiky v oblasti rozpočtovej podpory z roku 2011 a jej nový operatívny prístup. Tým sa významne zlepšila konzistentnosť a podávanie správ, ako aj riadenie rizík a politický dialóg. Do konca roka 2014 sa v 84 krajinách a zámorských krajinách a územiach realizovalo 233 programov rozpočtovej podpory v celkovej výške 11,175 mld. EUR. Sumy vyplatené v rámci rozpočtovej podpory v roku 2014 dosiahli spoločne vyše 1,6 mld. EUR, čo predstavuje 15,9 % celkovej vyplatenej oficiálnej rozvojovej pomoci.

Európska únia je naďalej odhodlaná venovať minimálne 20 % pomoci EÚ na podporu sociálneho začlenenia a ľudského rozvoja. Výdavky na ľudský rozvoj v súčasnosti predstavujú 25 % pridelených rozpočtových prostriedkov tematického programu Celosvetové verejné statky a problémy v rámci nástroja rozvojovej spolupráce v súlade so záväzkami prijatými voči Európskemu parlamentu. Výskum a inovácie môžu podporiť rozvoj zvýšením ľudského potenciálu a zlepšením infraštruktúr, ako aj vytváraním nových služieb a produktov prostredníctvom programu EÚ Horizont 2020.

Európska únia sa takisto pevne zaviazala vyčleniť aspoň 20 % svojich celkových výdavkov na oblasť klímy. Začleňovanie otázok životného prostredia a zmeny klímy do rozvojovej spolupráce zostáva najvyššou prioritou, pričom aspoň 20 % rozpočtových prostriedkov je vyčlenených na opatrenia súvisiace s klímou. Ďalším politickým cieľom je zabezpečiť, aby sa do roku 2015 zdvojnásobilo financovanie v oblasti biodiverzity. Hlavná iniciatíva EÚ Biodiverzita pre život (B4Life) 25 sa začala 22. mája 2014 s cieľom pomôcť najchudobnejším krajinám chrániť ekosystémy, bojovať proti trestnej činnosti páchanej na voľne žijúcich organizmoch a rozvíjať ekologické hospodárstva. Odhadovaný rozpočet tejto iniciatívy na roky 2014 – 2020 bude dosahovať až 800 mil. EUR.

V roku 2014 sa začalo strategické hodnotenie podpory EÚ rodovej rovnosti a posilnenia postavenia žien v partnerských krajinách.

Inkluzívny a trvalo udržateľný rast

Na celom svete približne 1,4 miliardy ľudí nemá prístup k elektrickej energii a takmer tri miliardy ľudí musia na varenie a kúrenie používať tuhé palivá (tradičná biomasa a uhlie). Energetika súvisí s odstraňovaním chudoby, prístupom k čistej vode, hospodárskym rastom, zdravím, vzdelávaním, posilňovaním postavenia žien a potravinovou bezpečnosťou.

V septembri 2014 Európska únia v rámci samitu OSN o klíme, ktorý sa uskutočnil v New Yorku, podpísala päť spoločných vyhlásení s africkými krajinami o zlepšení spolupráce v oblasti energetiky na posilnenie politického prepojenia politických záväzkov partnerských krajín v oblasti energetiky s podpornými činnosťami financovanými EÚ a inými príslušnými darcami.

Na podporu investícií súkromného sektora do prístupu k energii bolo vyčlenených 75 mil. EUR. Bol predložený návrh novej iniciatívy na financovanie elektrifikácie vidieka (ElectriFI) s cieľom ďalej posilniť uskutočniteľnosť, udržateľnosť a pákový efekt prostriedkov EÚ vyčlenených na spoluprácu v oblasti energetiky najmä na elektrifikáciu vidieka.

Dobrá správa vecí verejných

V roku 2014 EÚ pokračovala v podpore demokracie na celom svete, od krajín európskeho susedstva po krajiny subsaharskej Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Viac ako 93 mil. EUR bolo vyčlenených na podporu volieb, posilnenie parlamentov a politických strán a na rozvoj médií.

V roku 2014 EÚ pokračovala v podpore sfunkčnenia africkej štruktúry správy vecí verejných tým, že poskytla 9,8 mil. EUR Komisii Africkej únie na zlepšenie jej schopnosti monitorovať voľby a Panafrickému parlamentu, Africkej komisii pre ľudské práva a práva národov a Africkému súdu pre ľudské práva a práva národov.

Volebné pozorovateľské misie EÚ disponujúce ročným rozpočtom vo výške približne 40 mil. EUR z európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva ďalej budovali dôveru a posilňovali spoľahlivosť a transparentnosť demokratických volebných procesov.

V roku 2014 bolo vyslaných sedem volebných pozorovateľských misií do Egypta, Guiney-Bissau, Kosova, Malawi, na Maldivy, do Mozambiku a Tuniska. Do Afganistanu bola vyslaná misia tímu na posúdenie volieb, deväť misií expertov na voľby bolo vyslaných do Alžírska, Bolívie, Salvádoru, na Fidži, do Iraku, Líbye, Mauritánie, Nigérie a Thajska a dve misie na povolebné pozorovanie boli vyslané do Nigérie a Konžskej demokratickej republiky.

Posilňovanie spravodlivosti

V roku 2014 bola oblasť spravodlivosti a právneho štátu naďalej stredobodom cieľov a operácií EÚ. Európska únia sa naďalej zapájala do programov budovania kapacít v oblasti právneho štátu, bezpečnosti a spravodlivosti vo viac ako 50 krajinách na celom svete. Podporou úsilia tretích krajín o posilnenie justičných systémov Európska únia prispela k preklenutiu priepasti medzi kapacitou štátov a Medzinárodným trestným súdom.

Korupcia je hlavnou prekážkou rozvoja. Oznámením Dôstojný život pre všetkých: od vízie k spoločným opatreniam 26 z roku 2014 obnovila EÚ svoj záväzok v oblasti boja proti korupcii prostredníctvom podpory prijatia a vykonávania náležitých právnych rámcov a vnútroštátnych politík v období po roku 2015. V roku 2014 sa na úrovni jednotlivých krajín realizovali projekty v hodnote takmer 77 mil. EUR zamerané na boj proti korupcii prostredníctvom verejnej podpory, zvyšovania informovanosti a vykazovania a budovania kapacít orgánov kontroly a dohľadu a súdnictva.

Mier a stabilita

Nástroj na podporu stability a mieru umožňuje EÚ prostredníctvom cielených opatrení rýchlo reagovať na vznikajúce krízové situácie. V roku 2014 tak EÚ mohla poskytovať naliehavú a včasnú podporu v prípade kríz s vysokou prioritou, ako sú krízy na Ukrajine, v Sýrii a Iraku, Stredoafrickej republike a epidémia eboly. Tieto opatrenia v rámci nástroja na podporu stability a mieru zvyčajne predstavujú počiatočné opatrenia EÚ na vytvorenie mierumilovných spoločností a na odstránenie chudoby v nestabilných krajinách a krajinách postihnutým konfliktmi, čo je hlavnou prioritou EÚ. V roku 2014 EÚ naďalej podporovala proces novej dohody 27 , aby sa zabezpečilo, že pomoc EÚ bude mať pozitívny vplyv na znižovanie chudoby a predchádzanie konfliktom.

Na konci roka 2014 EÚ riadila 16 civilných a vojenských misií alebo operácií v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP). V roku 2014 bola vytvorená jedna civilná misia v Mali a ďalšia na Ukrajine (EUCAP Sahel Mali 28 a EUAM Ukraine 29 ) a realizovala sa jedna vojenská operácia v Stredoafrickej republike (EUFOR CAR 30 ). Misie SBOP sa navzájom odlišujú svojou veľkosťou (od 10 do 1 000 pracovníkov) a mandátom. Jedna vojenská misia sa začala v Mali v roku 2013 (EUTM Mali 31 ) a bude trvať do roku 2016.

EÚ od začiatku politickej a bezpečnostnej krízy neustále podporovala územnú celistvosť Mali, jeho návrat k ústavnému poriadku a hľadanie politického riešenia krízy prostredníctvom dialógu. Európska únia sa v júni 2014 zapojila do alžírskeho mierového procesu ako spolusprostredkovateľ.

V roku 2014 boli podpísané zmluvy o podpore konsolidácie štátu s niekoľkými nestabilnými krajinami, ktoré postihla epidémia eboly, vrátane Guiney, Sierry Leone a Libérie, s cieľom poskytnúť podporu zdravotníckych služieb, udržiavať makroekonomickú stabilitu a vytvoriť fiškálny priestor pre opatrenia súvisiace s touto epidémiou.

Stredoafrickej republike EÚ podporovala regionálne úsilie o stabilizáciu. V januári 2014 nastúpila nová dočasná vlád a v septembri bola medzinárodná misia Africkej únie MISCA nahradená mierovou operáciou OSN: MINUSCA.

Európska únia je hlavným darcom oficiálnej rozvojovej pomoci Stredoafrickej republike a 15. júla 2014 spustila inovačný trustový fond „Bêkou“ 32 účasťou mnohých darcov, ktorý aj spravuje. Vďaka príspevkom z ERF, od Francúzska, Nemecka a Holandska v priebehu roka 2014 bol tento nový fond dotovaný 36 mil. EUR. Okrem toho získal fond na základe zmluvy o podpore konsolidácie štátu, ktorá umožnila základné fungovanie štátu, 27 mil. EUR na zdravotníctvo a vzdelávanie, 20 mil. EUR na volebné procesy a 33 mil. EUR rozpočtovej podpory pre nestabilné situácie.

V decembri 2013 boli v spoločnom oznámení vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Európskej komisie o komplexnom prístupe EÚ k vonkajším konfliktom a krízam 33 predstavené návrhy týkajúce sa spôsobu posilnenia súdržnosti, úplnosti a účinnosti vonkajšej činnosti EÚ s osobitným zameraním na konflikty a krízové situácie.

V nadväznosti na závery Rady z mája 2014 o komplexnom prístupe EÚ spolupracovali útvary Komisie a ESVČ s členskými štátmi EÚ na príprave akčného plánu, ktorý bol prijatý v roku 2015.

V roku 2014 EÚ ďalej vykonávala svoj strategický rámec pre Africký roh 34 snahe vytvoriť komplexný prístup pre mier a stabilitu v regióne. Na úrovni jednotlivých krajín EÚ prijala úlohu hlavného medzinárodného partnera v Somálsku prostredníctvom poskytovania politickej, finančnej a bezpečnostnej podpory. Európska únia ostala aj najväčším finančným prispievateľom do misie Africkej únie v Somálsku (AMISOM). V roku 2014 bola schválená pomoc z ERF pre Somálsko vo výške 89 mil. EUR.

Dvojstranná spolupráca so sýrskou vládou je od roku 2011 pozastavená, EÚ však nevyhnutnú humanitárnu pomoc (41 mil. EUR) poskytovala počas roka 2014 prostredníctvom ENI na podporu obliehaných obyvateľov Sýrie. Z týchto finančných prostriedkov sa podporili činnosti v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, podpory živobytia a budovania kapacít občianskej spoločnosti. Podpora sa poskytovala aj v susedných krajinách, najmä v Jordánsku a Libanone, s cieľom pomôcť týmto krajinám vyrovnať sa s dôsledkami krízy. V rámci ENI bola v roku 2014 na tieto tri krajiny vyčlenená celková suma 213 mil. EUR. V Jordánsku sa pomoc primárne používa na úhradu nákladov na poskytovanie vzdelávania deťom sýrskych utečencov. V Libanone sa pomoc používa na riešenie tlaku na infraštruktúru krajiny vrátane škôl, primárnej zdravotnej starostlivosti a čistenia odpadových vôd. Na zriadenie Regionálneho trustového fondu EÚ v reakcii na krízu v Sýrii („fond Madad“) bolo vyčlenených 20 mil. EUR a ďalšie 3 mil. EUR predstavuje príspevok Talianska ako počiatočný príspevok partnera-spoluzakladateľa.

Strategické partnerstvá

Európska únia má strategický záujem na posilňovaní väzieb s partnermi, ktorí zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu vo svetových záležitostiach vrátane tých, ktorí už nie sú oprávnení na bilaterálnu rozvojovú pomoc, ako sú Brazília, Čína, India a Mexiko. Európska únia navyše podporuje vyvážené partnerstvá s rozvíjajúcimi sa ekonomikami (t. j. juhovýchodnou Áziou, Latinskou Amerikou). A práve na účely reakcie na tieto potreby bol v roku 2014 prijatý nástroj partnerstva 35 .

Nástroj partnerstva slúži na podporu vonkajšieho rozmeru vnútorných politík EÚ od konkurencieschopnosti a migrácie po výskum a inovácie a na riešenie hlavných globálnych výziev, ako sú energetická bezpečnosť, zmena klímy a ochrana životného prostredia, ako aj osobitných aspektov hospodárskej diplomacie EÚ. Tento nástroj zahŕňa aj verejnú diplomaciu (vrátane kultúrnej diplomacie) a informačné činnosti na podporu hodnôt a záujmov EÚ.

Solidarita a podpora

V roku 2014 poskytlo Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (GR ECHO) viac ako 1,3 mld. EUR na pomoc v reakcii na prírodné katastrofy, ozbrojené konflikty a dlhodobé krízy.

západnej Afrike bolo v roku 2014 kľúčovou výzvou vypuknutie epidémie eboly, pri ktorej zahynulo vyše jedenásťtisíc ľudí. Ako jeden z prvých medzinárodných darcov, ktorí reagovali, Komisia uvoľnila 210 mil. EUR v rámci rozvojovej pomoci a pomoci na rýchlu obnovu, aby mohli byť poskytnuté v rokoch 2014 a 2015. Po započítaní príspevkov na humanitárnu pomoc a 138,4 mil. EUR na výskum v oblasti liečby, diagnostiky a vakcín dosahuje celkový príspevok Európskej komisie 414 mil. EUR. Celkové financovanie zo zdrojov EÚ vrátane rozpočtu EÚ a príspevkov členských štátov bol vyše 1,2 mld. EUR. Okrem toho vyše 100 mil. EUR poskytli priemyselné subjekty v rámci iniciatívy za inovačnú medicínu.

Významná podpora Komisie určená celosvetovým iniciatívam v oblasti zdravia, ako je Globálna aliancia pre vakcíny a imunizáciu (GAVI), prispela k pokroku pri plnení miléniových rozvojových cieľov, najmä k znižovaniu úmrtnosti detí do 5 rokov. V roku 2014 aliancia GAVI dostala nové vyčlenené prostriedky vo výške 10 mil. EUR na zvýšenie dostupnosti vakcín proti pneumokokovej infekcii v menej rozvinutých krajinách AKT. Parlament a Rada v júni 2014 schválili účasť EÚ na druhom Programe partnerstva európskych a rozvojových krajín v oblasti klinického skúšania so subsaharskou Afrikou s príspevkom EÚ vo výške 683 mil. EUR.

Finančná podpora EÚ na globálny program vzdelávania pomohla v úsilí zlepšiť plnenie miléniových rozvojových cieľov v oblasti vzdelávania. V júni 2014 Komisia usporiadala v Bruseli druhú konferenciu Globálneho partnerstva v oblasti vzdelávania na účely doplnenia zdrojov pre vzdelávanie. Z konferencie vzišiel bezprecedentný záväzok vo výške 26 mld. EUR na dodatočné financovanie vzdelávania z domácich zdrojov.

Rodová rovnosť ostala v roku 2014 kľúčovým problémom s komplexnou stratégiou reakcie EÚ, ktorá zahŕňala intenzívne činnosti súvisiace s uplatňovaním hľadiska rodovej rovnosti prakticky vo všetkých hlavných programoch pomoci. V novoprijatom programe, DCI – Celosvetové verejné statky a problémy – bolo na obdobie rokov 2015 – 2020 vyčlenených viac ako 100 mil. EUR na vytvorenie dobrých životných podmienok žien a detí s osobitným dôrazom na odstránenie škodlivých praktík, ako sú napríklad mrzačenie ženských pohlavných orgánov/ženská obriezka, manželstvá detí a skoré a vynútené manželstvá.

Rodová rovnosť a posilnenie postavenia žien sú dôležité prierezové prvky rozvojových činností. Kľúčovú úlohu, ktorú ženy zohrávajú vo všetkých odvetviach rozvoja v krajinách AKT, obzvlášť dokazuje štúdia s názvom Ženy z krajín AKT – aktérky rozvoja 36 . Štúdia názorne poukázala na kľúčovú úlohu miestnych občianskych organizácií pri uplatňovaní práv žien a ich príspevok k trvalo udržateľnému rozvoju.

Desať rokov po ničivom cunami z 26. decembra 2004 EÚ stále aktívne pomáha s obnovou regiónu. Počas uplynulého desaťročia vyčlenila Európska komisia v rámci humanitárnej pomoci spolu 123 mil. EUR pre obete cunami v celom regióne (v Indonézii, na Srí Lanke, v Indii, na Maldivách a v Thajsku). Len náklady na úsilie o rekonštrukciu v Indonézii sa vyšplhali na ďalších 200 mil. EUR.

Vyhliadky do budúcnosti

Európska únia vyhlásila rok 2015 za Európsky rok rozvoja (ERR2015) s heslom „Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť“. Európsky rok rozvoja 2015 je historicky prvým Európskym rokom rozvoja a jeho cieľom je nadviazať kontakt s občanmi EÚ a inými zainteresovanými stranami, aby sa zvýšila informovanosť o vonkajšej činnosti EÚ v oblasti rozvoja.

Rok 2015 je kľúčovým rokom pre medzinárodný rozvoj a je rokom transformácie na integrovaný prístup k riešeniu odstraňovania chudoby a dosahovania trvalo udržateľného rozvoja. Tri medzinárodné stretnutia na vysokej úrovni vytvárajú príležitosť dohodnúť sa novej agende vrátane prijatia programu pre trvalo udržateľný rozvoj do roku 2030, ktorý bude obsahovať ciele udržateľného rozvoja. Sú to tieto stretnutia – tretia medzinárodná konferencia o financovaní rozvoja v Addis Abebe v júli 2015, samit Organizácie Spojených národov (OSN) o udržateľnom rozvoji v New Yorku v septembri a rovnako dôležitá konferencia UNFCCC COP 21 v Paríži v decembri 2015, kde by sa mali prijať zásadné ciele na obmedzenie zmeny klímy, čo má výrazný vplyv na politiky v oblasti medzinárodného rozvoja.

Spoločná tvorba programov sa bude počas roka 2015 ďalej rozširovať a na posledný štvrťrok 2015 je naplánované prvé podávanie správ na základe nového rámca pre výsledky v oblasti medzinárodnej spolupráce a rozvoja.

Migrácia, a to najmä migračná kríza v oblasti Stredozemia, je čoraz zásadnejšou otázkou pre celú Európsku úniu. Európska rada preto rozhodla, že sa 11. a 12. novembra 2015 na Malte uskutoční osobitný samit o tejto oblasti politiky s Africkou úniou a kľúčovými krajinami.

V roku 2015 sa v rámci pracovného programu Horizont 2020 bude financovať niekoľko výskumných projektov v oblasti sociálnych a humanitných vied, ktoré zabezpečia nové analytické nástroje a poskytnú poznatky, ktoré sú základom pre posilnenie úlohy EÚ ako globálneho aktéra 37 .

Medzi priority na rok 2015 patrí podpora zodpovedného riadenia celosvetových dodávateľských reťazcov. EÚ konkrétne podporí nemeckú iniciatívu „partnerstvo pre udržateľné textílie“ 38 na podporu zodpovedných obchodných postupov v rozvojových krajinách, aby uplatňovali sociálne, ekologické a ekonomické normy v celom hodnotovom reťazci textilného priemyslu.

Práca na dvojročnej správe o súdržnosti politík v záujme rozvoja za roky 2013 – 2015 sa začne v druhej polovici roka 2015 a správa bude zahŕňať prieskum uplatňovania súdržnosti politík v záujme rozvoja na úrovni členských štátov. Ako pracovný dokument útvarov Komisie sa v roku 2015 uverejní aj revidovaný akčný plán EÚ pre rodovú rovnosť na obdobie rokov 2016 – 2020.

(1)

  https://ec.europa.eu/europeaid/policies/european-development-policy/agenda-change_en , KOM(2011)0637 v konečnom znení, 13.10.2011. 

(2)

COM(2014)335, 2.6.2014.

(3)

  http://www.consilium.europa.eu/en/workarea/downloadasset.aspx?id=40802190987.  

(4)

Záväzky sú právne prísľuby vynaložiť prostriedky na určité projekty, zmluvy atď., a to buď v tom istom roku, v ktorom bol záväzok vytvorený, alebo neskôr. Platby sa vzťahujú na prostriedky, ktoré sa majú vyplatiť v danom roku.

(5)

 KOM(2011) 637 v konečnom znení, 13.10.2011. 

(6)

  https://ec.europa.eu/europeaid/regions/africa/continental-cooperation/joint-africa-eu-strategy_en.  

(7)

  https://ec.europa.eu/europeaid/regions/africa/continental-cooperation/african-peace-facility_en.  

(8)

  https://ec.europa.eu/europeaid/regions/africa/continental-cooperation/pan-african-programme_en.  

(9)

Nariadenie (EÚ) č. 233/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 44.

(10)

Barma/Mjanmarsko, Burundi, Čad, Ghana, Guatemala, Južný Sudán, Kambodža, Komory, Laos, Mali, Namíbia, Rwanda, Senegal, Togo.

(11)

Nariadenie (EÚ) č. 232/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 27.

(12)

Nariadenie (EÚ) č. 231/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 11.

(13)

Nariadenie (EÚ) č. 230/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 1.

(14)

Nariadenie (EÚ) č. 235/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 85.

(15)

Nariadenie (EÚ) č. 234/2014; Ú. v. EÚ L 77, 15.3.2014, s. 77.

(16)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=URISERV:r12102.  

(17)

  http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-434_en.htm?locale=en.  

(18)

COM(2014) 263 final, 13.5.2014.

(19)

COM(2014) 733 final, 15.12.2014.

(20)

  http://www.newdeal4peace.org/.  

(21)

SWD (2014) 152 final, 30.4.2014.

(22)

  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/foraff/142682.pdf.  

(23)

 COM(2012) 492 final o občianskej spoločnosti, SWD(2012) 457 final o vzdelávaní a zvyšovaní informovanosti v oblasti rozvoja, COM (2013) final o miestnych orgánoch.

(24)

C(2014) 4865 final, 15.7.2014.

(25)

  http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-593_en.htm?locale=en.  

(26)

COM(2014) 335, 2.6.2014.

(27)

  http://www.newdeal4peace.org/.  

(28)

Misia EÚ na budovanie kapacít v Saheli, Mali.

(29)

Poradná misia EÚ na Ukrajine.

(30)

(Vojenská) jednotka EÚ v Stredoafrickej republike.

(31)

Výcviková misia EÚ v Mali.

(32)

  https://ec.europa.eu/europeaid/trust-fund-bekou_en.  

(33)

JOIN(2013) 30 final, 11.12.2013.

(34)

  http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=EN&f=ST%2016858 %202011 %20INIT.  

(35)

  http://ec.europa.eu/dgs/fpi/what-we-do/partnership_instrument_en.htm.  

(36)

  http://www.acp.int/sites/acpsec.waw.be/files/Final_BD%20-%20English.pdf.  

(37)

  http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/wp/2014_2015/main/h2020-wp1415-societies_en.pdf.  

(38)

  https://www.textilbuendnis.com/index.php/en/.  

Top