EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0359

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU DVANÁSTA SPRÁVA PREHĽAD OPATRENÍ TRETÍCH KRAJÍN NA OCHRANU OBCHODU UPLATŇOVANÝCH PROTI EURÓPSKEJ ÚNII V ROKU 2014

COM/2015/0359 final

V Bruseli24. 7. 2015

COM(2015) 359 final

SPRÁVA KOMISIE

EURÓPSKEMU PARLAMENTU

DVANÁSTA SPRÁVA

PREHĽAD OPATRENÍ TRETÍCH KRAJÍN NA OCHRANU OBCHODU UPLATŇOVANÝCH PROTI EURÓPSKEJ ÚNII V ROKU 2014

{SWD(2015) 145 final}


1.Úvod

Antidumpingové, antisubvenčné a ochranné opatrenia sú tri nástroje na ochranu obchodu. Cieľom antidumpingových a antisubvenčných opatrení je zabrániť negatívnym účinkom nekalých obchodných praktík, ako sú dumpingový/subvencovaný dovoz, zatiaľ čo ochranné opatrenia by mali dočasne chrániť priemyselné sektory pred negatívnym účinkom nepredvídaného a výrazného zvýšenia dovozu. Ochranné opatrenia sa takisto líšia od ostatných dvoch nástrojov, pretože sa uplatňujú na dovoz zo všetkých krajín pôvodu, zatiaľ čo antidumpingové a antisubvenčné opatrenia sa vzťahujú na konkrétnu krajinu (alebo dokonca konkrétnu spoločnosť).

Pri uplatňovaní nástrojov na ochranu obchodu sa musia dôsledne dodržiavať pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (ďalej len WTO). Nesprávne uplatňovanie nástrojov na ochranu obchodu smeruje k protiprávnym a neodôvodneným opatreniam, ktoré majú negatívny vplyv na voľný a spravodlivý obchod. To je najmä prípad ochranného nástroja, prostredníctvom ktorého dochádza k najväčšiemu obmedzeniu obchodu, a v prípade ktorého pravidlá sú dokonca reštriktívnejšie ako v prípade antidumpingových a antisubvenčných opatrení.

V posledných rokoch, a v spojení s celosvetovou hospodárskou krízou, bolo zaznamenané zvýšené využívanie opatrení na ochranu obchodu. V časoch hospodárskej krízy, keď v určitých sektoroch dochádza k zníženiu domácej spotreby, priemyselné sektory prirodzene hľadajú ďalšie odbytiská pre svoju výrobu a zameriavajú sa na vývozné trhy. Je preto nevyhnutné, aby tieto vývozné možnosti neboli brzdené neopodstatnenými opatreniami na ochranu obchodu, ktoré neprimerane obmedzujú prístup na trh.

Členovia WTO majú právo využívať nástroje na ochranu obchodu. Samotná EÚ pravidelne využíva uvedené nástroje (s výnimkou ochranných opatrení), využíva však vyvážený a mierny prístup a uplatňuje prísne normy, ktoré dokonca presahujú rámec záväzkov voči WTO. EÚ očakáva od svojich obchodných partnerov, aby pri používaní nástrojov dodržiavali dohodnuté normy, ktoré vyžaduje WTO. Komisia v tejto súvislosti pokračovala vo svojom úsilí zameranom na podporu najlepších postupov pri využívaní nástrojov na ochranu obchodu medzi svojimi obchodnými partnermi a ešte viac zintenzívnila monitorovaciu činnosť.

Komisia zasiahne vždy, keď je to potrebné, aby sa vyriešili systémové otázky zistené pri využívaní a praxi v oblasti ochrany obchodu v tretích krajinách a zabezpečil súlad s pravidlami WTO. Komisia systematicky predkladá písomné pripomienky, a v čoraz väčšej miere sa aj zúčastňuje na verejných vypočutiach konaní týkajúcich sa nástrojov na ochranu obchodu v tretej krajine, najmä keď dôjde k neodôvodnenému narušeniu právomocí a záujmov vývozcov EÚ.

Okrem toho Komisia organizuje podrobné školenie o nástrojoch na ochranu obchodu pre úradníkov prešetrovacích orgánov tretích krajín s cieľom rozšíriť svoje prísne normy pri prešetrovaniach uvedených nástrojov, a tým zvyšovať kvalitu prešetrovaní vykonávaných tretími krajinami. Takéto odborné školenie sa spravidla organizuje raz ročne vo forme týždňového seminára pre najviac 25 účastníkov z približne piatich tretích krajín. Vzhľadom na veľký záujem sa druhý takýto seminár uskutočnil v roku 2014. Na dvoch školeniach zorganizovaných v roku 2014 sa zúčastnili úradníci z Izraela, Kosova, Pakistanu, Panamy, Tadžikistanu, Ukrajiny, Vietnamu, Dominikánskej republiky a Turecka. Komisia odborníkov v oblasti nástrojov na ochranu obchodu takisto poskytla školenie pre marockých úradníkov na seminári v Rabate. V roku 2014 boli z Egypta a Tuniska prijaté ďalšie žiadosti o školenie na mieste pre svojich úradníkov, ktoré organizuje komisia odborníkov v oblasti nástrojov na ochranu obchodu.

V tejto správe sa uvádzajú všeobecné trendy v aktivitách na ochranu obchodu v tretích krajinách, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú, alebo by mohli potenciálne ovplyvňovať vývoz EÚ (antidumpingové alebo antisubvenčné opatrenia tretích krajín môžu byť zamerané na EÚ ako celok alebo na jednotlivé členské štáty). Poskytuje tiež prehľad o tom, čo konkrétne znamená monitorovanie tretích krajín s podrobnými analýzami jednotlivých krajín a podrobnými údajmi uvedenými v prílohe.

2.Všeobecné trendy

Podobne ako v roku 2013 bola aktivita tretích krajín v oblasti ochrany obchodu aj v roku 2014 intenzívna.

Zatiaľ čo sa počet platných opatrení znížil na 140 (zo 152 v roku 2013), najmä v dôsledku uplynutia platnosti určitých opatrení, v roku 2014 bolo uložených 34 nových opatrení, (v porovnaní s 27 v roku 2013) a začalo sa 41 nových prešetrovaní (v porovnaní so 43 v roku 2013). Očakáva sa preto, že táto zvýšená aktivita zotrvá aj v roku 2015.

Celkový počet platných opatrení

Zdroj: WTO a štatistiky EÚ.

Pokiaľ ide o druhy použitých nástrojov, zo 140 platných opatrení je 104 antidumpingových opatrení, 4 antisubvenčné opatrenia a 32 ochranných opatrení (je potrebné poznamenať, že nie všetky ochranné opatrenia majú vplyv na vývoz EÚ). V roku 2014 bolo prijatých 34 nových opatrení, z ktorých bolo 19 antidumpingových, jedno antisubvenčné a 14 ochranných opatrení. Pokiaľ ide o novozačaté prešetrovania, v roku 2014 sa začalo 23 ochranných prešetrovaní, 17 antidumpingových a jedno antisubvenčné prešetrovanie. Počet nových ochranných prešetrovaní v roku 2013 nasvedčoval klesajúcemu trendu, najmä v porovnaní s počtom antidumpingových prešetrovaní. Avšak v roku 2014 sa tento trend nepotvrdil. V skutočnosti bol počet ochranných prešetrovaní začatých v roku 2014 (23) taký vysoký ako v roku 2012 a bol vyšší iba v roku 2009, keď sa začalo 31 nových ochranných prešetrovaní.

Zdá sa, že v roku 2014 sa prešetrovanie osobitne zameriavalo na určité sektory. Oceliarsky sektor je naozaj často ovplyvňovaný opatreniami na ochranu obchodu, najmä v oblasti Stredozemného mora, ale aj v Latinskej Amerike. Konkrétne sa 12 nových prešetrovaní začatých v roku 2014 týkalo výrobkov z ocele. Nasleduje chemický priemysel s 11 novými prešetrovaniami začatými v roku 2014. Na papierenský priemysel sa osobitne zameralo v roku 2014, keď sa začalo 5 nových prešetrovaní, za ktorými ďalšie nasledovalo začiatkom roka 2015.

Nové prešetrovania začaté v roku 2014 podľa sektorov

Zdroj: WTO a štatistiky EÚ.

Najaktívnejšou krajinou v roku 2014 bola India. V Indii je celkovo platných 26 opatrení (4 ochranné opatrenia a 22 antidumpingových opatrení). V roku 2014 uložila krajina štyri nové antidumpingové opatrenia a štyri nové ochranné opatrenia a začala sedem nových ochranných a tri nové antidumpingové prešetrovania. Za ňou nasleduje Čína a USA s 18 platnými opatreniami (16 antidumpingových a dve antisubvenčné opatrenia pre Čínu, 17 antidumpingových a jedno antisubvenčné opatrenie pre USA). Čína v roku 2014 uložila štyri nové opatrenia (tri antidumpingové a jedno antisubvenčné) a začala jedno antidumpingové prešetrovanie. USA uložili jedno nové antidumpingové opatrenie a nezačali žiadne nové prešetrovania.

Opatrenia platné na konci roka 2014 podľa krajiny

Zdroj: WTO a štatistiky EÚ.

Pokiaľ ide o regióny, najaktívnejšia je Ázia, Latinská Amerikastredomorský región so 16, 12 a 10 novými prešetrovaniami začatými v roku 2014.

Latinská Amerika má jasne narastajúci trend so šiestimi, 10 a 12 novými prešetrovaniami v posledných troch rokoch.

Stredomorský región tiež zvýšil svoju činnosť v roku 2014, keď začal sedem nových prešetrovaní (v porovnaní so štyrmi v roku 2013). Je však stále pod úrovňou z roku 2012 (11 novozačatých prešetrovaní).

Jedným z hlavných problémov v Ázii a v stredomorskom regióne je rozsiahle využívanie ochranných opatrení. V Ázii predstavovali ochranné prešetrovania 12 zo 16 prešetrovaní začatých v roku 2014 a v stredomorskom regióne predstavovali šesť zo siedmich novozačatých prešetrovaní. V Latinskej Amerike, len dve z 12 nových prešetrovaní boli ochranné prešetrovania.

Nové prešetrovania začaté v roku 2014 podľa regiónu

Zdroj: WTO a štatistiky EÚ.    

3.Opakujúce sa problémy

3.1.Využívanie ochranných opatrení

Rozšírenie novozačatých ochranných prešetrovaní aj naďalej vyvoláva obavy. V 2014 sa v tretích krajinách začalo 23 nových ochranných prešetrovaní v porovnaní s 18 v roku 2013. Tento trend je ešte znepokojujúcejší, pretože v mnohých prešetrovaniach je otázne, či sa dodržiavajú prísne pravidlá ustanovené v Dohode WTO o ochranných opatreniach. Ako bolo uvedené v predchádzajúcich správach, ochranný nástroj je najreštriktívnejší nástroj, a preto by sa mal používať iba za skutočne výnimočných okolností. Hoci nie všetky ochranné prešetrovania majú priamy vplyv na vývozy EÚ, Komisia systematicky zasahuje takmer vo všetkých prešetrovaniach, aby sa vážne nedostatky v mnohých z týchto prešetrovaní zistili už v počiatočnom štádiu.

V rámci týchto uložení ochranných opatrení a novozačatých ochranných prešetrovaní existuje veľa spoločných chýb. Tretie krajiny často nedokážu stanoviť nepredvídaný vývoj, ani nereagujú na nárast dovozu, ktorý nie je dostatočne aktuálny, náhly, prudký a významný. Opisovaná ujma je naviac často spochybniteľná a príčinná súvislosť je diskutabilná. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že normou pre ujmu v rámci ochranných prešetrovaní je vážna ujma, ktorá predstavuje náročnejšiu normu než materiálna ujma, ako sa vyžaduje v antidumpingových a antisubvenčných prešetrovaniach. Napriek zásahom Komisie v spolupráci s priemyslom sa však opatrenia vo väčšine prípadov ukladajú. Avšak takéto zásahy viedli aspoň v niektorých prípadoch k menej reštriktívnym opatreniam (nižšie colné sadzby, vyššie kvóty, kratšie trvanie alebo rýchlejšia liberalizácia opatrení).

3.2.Využívanie nástrojov v rozvíjajúcich sa ekonomikách

Nedodržanie pravidiel WTO v oblasti ochrany obchodu vedie k neodôvodneným opatreniam, ktoré nedosahujú svoj zamýšľaný účel. Komisia zistila, že niektoré rozvíjajúce sa ekonomiky bežne využívajú ochranné opatrenia, a to bez ohľadu na to, či je dovoz dumpingový alebo subvencovaný. Najmä v prípadoch, keď sa dovoz zvýši hlavne z jedného zdroja, vhodným nástrojom by častokrát boli antidumpingové alebo antisubvenčné nástroje, ktoré sú špecifické pre jednotlivé krajiny, a takisto poskytujú cielenú reakciu na dané nekalé obchodné praktiky.

Na rozdiel od antidumpingových a antisubvenčných opatrení ovplyvňujú ochranné opatrenia dovoz zo všetkých zdrojov, a môžu tak brániť spravodlivej hospodárskej súťaži. Pri bližšom pohľade na mnohé ochranné prešetrovania začaté počas uplynulého roka je vo väčšine prípadov v krajinách s rozvíjajúcou sa ekonomikou zrejmé, že sa často týkali priemyselných sektorov buď s dominantným postavením na miestnom trhu alebo v procese rozsiahleho budovania kapacít. Jednoznačne ide o situácie, v ktorých používanie ochranného nástroja nie je odôvodnené.

V niektorých regiónoch Komisia takisto zaznamenala efekt „nákazy“. Konkrétne sa to zistilo v stredomorskom regióne, v ktorom Maroko začalo od roku 2012 pravidelne využívať uvedené nástroje a následne sa inšpiroval Egypt, Tunisko a Jordánsko, kým Turecko je viac tradičným a veľmi aktívnym používateľom nástrojov na ochranu obchodu.

3.3.Nedostatočná transparentnosť

Kľúčovým prvkom pri každom prešetrovaní v súvislosti s ochranou obchodu je právo na obranu dotknutých strán. Úlohou prešetrovacích orgánov je zabezpečiť, aby zúčastnené strany mali včas k dispozícii vhodný a relevantný spis nedôverného charakteru. Takýto spis musí obsahovať nedôvernú verziu každého dokumentu v záznamoch a/alebo relevantné zhrnutia dôverne poskytnutých informácií. Žiaľ v mnohých prešetrovaniach, najmä v súvislosti s niekoľkými alebo len jedným sťažovateľom, sa v spise nedôverného charakteru neposkytujú takmer žiadne informácie. V takýchto prípadoch Komisia zasiahne, aby prešetrujúce orgány poskytli prinajmenšom informácie vo forme indexov alebo rozpätí, aby zúčastnené strany mohli získať aspoň všeobecný obraz o situácii.



4.Činnosti WTO

Komisia pôsobí v rámci WTO s cieľom zabezpečiť úplné dodržiavanie práva WTO.

Ak opatrenia prijaté zo strany ostatných členov WTO porušujú pravidlá WTO, Komisia môže požiadať o zriadenie panelu WTO.

Napríklad, v auguste 2013 Komisia požiadala o zriadenie panelu proti antidumpingovým opatreniam, ktoré Čína uložila na dovoz určitých oceľových rúr. Konanie sa uskutočnilo väčšinou v roku 2014 a viedlo k pozitívnemu konečnému výsledku pre EÚ (viac podrobností sa uvádza nižšie). V roku 2014 Komisia takisto požiadala o zriadenie panelu týkajúceho sa antidumpingových opatrení, ktoré Rusko uložilo proti dovozu ľahkých komerčných vozidiel. Konanie bude pokračovať v priebehu roka 2015.

Okrem toho Komisia tiež zasahuje ako tretia strana v rámci panelov WTO požadovaných tretími krajinami, s hlavným cieľom riešiť a monitorovať otázky systémového záujmu, ktorý môže mať vplyv aj na používanie nástrojov na ochranu obchodu zo strany EÚ. Takéto zásahy sledujú aj ofenzívne záujmy, keďže Komisia presadzuje prísnejšie normy pri prešetrovaniach týkajúcich sa ochrany obchodu v zahraničí. V roku 2014 Komisia zasiahla ako tretia strana okrem iného v prípadoch, ako sú Spojené štáty – antidumpingové a vyrovnávacie opatrenia týkajúce sa veľkých obytných pračiek z Kórey (WT/DS464) a Spojené štáty – antidumpingové opatrenia týkajúce sa niektorých druhov kreviet z Vietnamu (AB-2015-01) (DS 429).

Komisia sa takisto aktívne zapája do príslušných výborov WTO v Ženeve. V antidumpingových/antisubvenčných výboroch sú opatrenia prijaté zo strany ostatných členov WTO preskúmané v rámci a polročných mesačných správ určených pre WTO. Osobitná pozornosť sa venuje výboru pre ochranné opatrenia vzhľadom na zvyšujúce sa využívanie ochranného nástroja, čo vzbudzuje obavy. Komisia uvádza jednotlivé prípady, v ktorých EÚ prejavuje hospodársky alebo systémový záujem. Okrem toho sa Komisia zúčastňuje aj na zasadaniach skupiny vedúcej všeobecnejšie diskusie o otázkach týkajúcich sa ochranných opatrení, ktoré sa uskutočňujú v rámci tohto výboru WTO. Hlavným cieľom je výmena názorov o príslušných postupoch členov WTO.

5.Hlavné úspechy

5.1.Egypt – ukončenie antisubvenčného prešetrovania bez uloženia opatrení

V júni 2014 začal Egypt antisubvenčné prešetrovanie týkajúce sa dovozu syra Eidam z Holandska. Zameriavalo sa na subvencie programov EÚ, ako aj holandských programov. Komisia spolupracovala pri prešetrovaní a pomáhala aj holandským orgánom. Okrem toho Komisia predložila oznámenie, v ktorom sa zdôrazňuje, že subvenčné programy v rámci prešetrovania boli nešpecifické, a tak nie sú napadnuteľné žalobou podľa pravidiel WTO. Okrem toho vyjadrila silné obavy v súvislosti s ujmou a analýzou príčinnej súvislosti. Komisia sa tiež zúčastnila na konzultáciách v Káhire. V marci 2015 bolo prešetrovanie ukončené bez uloženia opatrení. Egyptské orgány dospeli k záveru, že subvenčné programy boli nešpecifické, a tak nie sú napadnuteľné žalobou a z ich prešetrovaní nevyplynulo, že na domácom trhu bola spôsobená materiálna ujma.

5.2.Južná Afrika – zníženie konečných colných sadzieb

V prešetrovaní týkajúcom sa mrazených kúskov kurčiat z Nemecka, Holandska a Spojeného kráľovstva navrhla Južná Afrika [International Trade Administration Commission (ITAC) – Správna komisia pre medzinárodný obchod, ďalej len „ITAC“] konečné clá na dovoz z týchto troch členských štátov. Vychádzajúc z pripomienok zúčastnených strán vrátane zásahu Komisie, najmä pokiaľ ide o dumpingové rozpätia a ich výpočty pre Spojené kráľovstvo, ITAC výrazne znížil tieto sadzby pre jednotlivých výrobcov Spojeného kráľovstva (z 18,68 % na 13,07 %), ako aj sadzbu Spojeného kráľovstva pre „všetkých ostatných“ (z 34,7 % na 22,3 %).

5.3.Turecko – zníženie nepriaznivého vplyvu opatrení

Turecko uložilo ochranné opatrenia týkajúce sa kyseliny tereftalovej (PTA). Avšak po aktívnych zásahoch zo strany Komisie na podporu priemyslu EÚ sú uložené colné sadzby relatívne nízke (4 %) a budú trvať len dva roky. Komisia upozornila na nedostatky v rámci analýzy príčinných súvislostí, a zdôraznila, že v dôsledku nárastu spotreby by akékoľvek clá mohli ohroziť dostatočnú úroveň dodávok.    

5.4.Maroko – prijatý záväzok

Maroko začalo antidumpingové prešetrovanie týkajúce sa dovozu inzulínu v decembri 2012. Dočasné clá boli uložené v apríli 2014 a uloženie konečného cla vo výške 13,89 % bolo navrhnuté v auguste 2014. Po zásahoch Komisie zameraných na podporu priemyslu EÚ marocké orgány prijali záväzok od príslušného dánskeho výrobcu, a clá boli teda pozastavené.

5.5.USA – ukončenie preskúmania pred uplynutím platnosti bez pokračujúcich opatrení

Komisia sa aktívne podieľala na prvom úplnom preskúmaní pred uplynutím platnosti antidumpingových opatrení uložených v roku 2008 na dovoz ľahkého termálneho papiera z Nemecka. Dňa 28. mája 2014 ministerstvo obchodu USA (US DOC) zistilo, že zrušenie príkazu by pravdepodobne viedlo k pokračovaniu alebo opakovanému výskytu dumpingu. Následne Komisia zasiahla počas verejného vypočutia pred Komisiou USA pre medzinárodný obchod, (ďalej len „ITC USA“) v októbri 2014, aby podporila nemecké hospodárstvo. Po priaznivom hlasovaní zo strany ITC USA, bol antidumpingový príkaz 17. decembra 2014 zrušený.

5.6.Austrália – nízke alebo nulové clo pre viacero spoločností

Dňa 9. júla 2013 austrálske orgány začali antidumpingové prešetrovanie týkajúce sa spracovaných rajčiakových výrobkov z Talianska. Komisia niekoľkokrát zasiahla prostredníctvom viacerých podaní určených austrálskej antidumpingovej komisii s cieľom podporiť taliansky priemysel. Okrem toho sa odborník Komisie zúčastnil overovacích návštev, aby podporil príslušné spoločnosti. V dôsledku toho bolo 45 % vývozu vylúčených z uvedeného opatrenia a clá pre ostatných spolupracujúcich vývozcov boli pomerne nízke (v priemere 4 %).

Žiaľ len o niekoľko mesiacov neskôr začali austrálske orgány v roku 2015 nové prešetrovanie, aby znovu preskúmali dovoz od dvoch spoločností, ktoré už boli z opatrenia vylúčené. Komisia bude naďalej zasahovať, aby podporila talianskych vývozcov, keďže dôvody na začatie nového prešetrovania sú zrejme mimoriadne slabé.    

5.7.Filipíny – ukončenie ochranného prešetrovania bez uloženia opatrení

V septembri 2012 filipínske orgány začali ochranné prešetrovanie zamerané na dovoz galvanizovaných železných a vopred natretých galvanizovaných železných plechov a cievok. Komisia zasiahla v skorom štádiu prešetrovania s cieľom poukázať na to, že predložené dôkazy nestačili na odôvodnenie uloženia akýchkoľvek opatrení. Prešetrovanie, ktoré vyvolalo všeobecné obavy týkajúce sa potenciálneho zneužitia ochranného nástroja, bolo nakoniec ukončené vo februári 2015 bez uloženia opatrení z dôvodu, že uvedený dovoz nespôsobil žiadnu ujmu domácemu priemyslu.

5.8.Čína – ukončenie antidumpingového prešetrovania bez uloženia opatrení

V júni 2014 začala Čína antidumpingové prešetrovanie voči dovozu zariadenia na hemodialýzu pochádzajúceho z EÚ a Japonska. Hlavní vývozcovia EÚ, ktorých sa prešetrovanie týkalo, majú sídlo v Nemecku, Švédsku a Taliansku. Komisia zasahovala u čínskych orgánov, pričom poukázala na technické nedostatky v sťažnosti a príslušným vývozcom poskytla technickú podporu. Podnet bol nakoniec stiahnutý a konanie bolo ukončené v decembri 2014 bez uloženia opatrení.

5.9.Čína – úspešné výsledky panelu WTO

V novembri 2012 požiadala EÚ (a Japonsko) o zriadenie panelu WTO týkajúceho sa antidumpingových opatrení uložených Čínou proti dovozu určitých nehrdzavejúcich oceľových rúr. V tomto prešetrovaní Komisia zistila závažné nedostatky. Hlavná časť konania panelu sa uskutočnila v roku 2014 a výsledky sa zverejnili začiatkom roka 2015. Vo svojich záveroch panel prijal niekoľko dôležitých sťažností zo strany EÚ (pokiaľ ide o neschopnosť Číny zabezpečiť primerané porovnanie medzi vývoznou cenou a normálnou hodnotou, a jej chybnú analýzu nepripísania ujmy). Usudzuje sa, že s cieľom správne vykonať zistenia panelu by Čína mala odstrániť opatrenia, ktoré nie sú v súlade s pravidlami WTO. Voči tejto veci bolo podané odvolanie a odvolací orgán v súčasnosti skúma správu panelu.

Zistenia panelu majú systémový význam. Vyzdvihujú sa v nich opakujúce sa nedostatky pri prešetrovaniach týkajúcich sa ochrany obchodu, ktoré sa vykonávajú v Číne. Bolo by to už druhýkrát, keď EÚ úspešne napadla antidumpingové clá uložené Čínou vo WTO. Čína v nadväznosti na predchádzajúce rozhodnutie (DS425) zrušila svoje antidumpingové clá na röntgenové skenery, ktoré nie sú v súlade s pravidlami WTO.

V tomto kontexte a v nadväznosti na rozsiahlu medializáciu prípadov vína a polysilikónu v rokoch 2013 a 2014 neboli žiadne náznaky toho, že Čína začala nové prešetrovania v reakcii na prešetrovanie začaté zo strany EÚ. To však neznamená, že je takýto nevhodný postup pod kontrolou a Komisia bude v tejto súvislosti naďalej obozretná.

6.Záver

Aktivita v oblasti ochrany obchodu proti EÚ alebo jej členským štátom bola v roku 2014 na podobnej úrovni ako v roku 2013. Hoci celkový počet opatrení poklesol, počet nových prešetrovaní, najmä nových ochranných prešetrovaní, je významný.

V roku 2014 Komisia pokračovala vo svojom úsilí s cieľom zmierniť negatívny vplyv opatrení na ochranu obchodu uložených tretími krajinami prostredníctvom zásahov na technickej, a v určitých prípadoch aj na politickej úrovni. V niektorých prípadoch boli takéto intervencie úspešné, ako sa uvádza vyššie.

Avšak mnohé z problémov, ktoré sa vyskytli v posledných rokoch, naďalej pretrvávajú a niektoré sú dokonca závažnejšie, najmä pokiaľ ide o rozšírené používanie ochranných opatrení a sporný spôsob, ktorým sa tento nástroj využíva vo viacerých tretích krajinách. Vo všeobecnosti neodôvodnené opatrenia na ochranu obchodu negatívne ovplyvňujú stratégiu EÚ zameranú na otvorené trhy a prístup na trh pre tovar, s ktorým sa spravodlivo obchoduje.

Opatrenia na ochranu obchodu zavedené tretími krajinami, ako aj na prebiehajúce prešetrovania majú dôležitý vplyv na vývoz EÚ. Komisia bude preto pokračovať vo svojom úsilí zameranom na presadzovanie prísnych noriem, ktoré EÚ uplatňuje pri používaní týchto nástrojov so svojimi obchodnými partnermi. Zintenzívni tiež svoje zásahy a poskytovanie technickej podpory a poradenstva pre vývozcov EÚ, najmä keď majú čeliť možnému zneužívaniu nástrojov na ochranu obchodu zo strany tretích krajín. Tieto snahy sú plne v súlade s ďalším úsilím Komisie, pokiaľ ide o prístup na trh. V tomto zmysle aktivity Komisie týkajúce sa tretích krajín vo využívaní nástrojov na ochranu obchodu siahajú ďaleko nad rámec jednoduchého monitorovania.

Top