Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0314

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o implicitných záväzkoch, ktoré môžu mať vplyv na verejné rozpočty

    COM/2015/0314 final

    V Bruseli30. 6. 2015

    COM(2015) 314 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o implicitných záväzkoch, ktoré môžu mať vplyv na verejné rozpočty


    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o implicitných záväzkoch, ktoré môžu mať vplyv na verejné rozpočty

    OBSAH

    1.    Súvislosti    

    2.    Prehľad zberu údajov, ktorý vykonal Eurostat v súvislosti so smernicou Rady 2011/85/EÚ    

    2.1.    Vykazovanie v súvislosti s článkom 14 ods. 3 smernice Rady 2011/85/EÚ    

    2.2.    Včasnosť    

    2.3.    Opis ukazovateľov    

    2.3.1.    Štátne záruky    

    2.3.2.    Mimosúvahové verejno-súkromné partnerstvá    

    2.3.3.    Klasifikované úvery verejnej správy    

    2.3.4.    Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou (verejné korporácie)    

    3.    Výsledky prvého zberu údajov o podmienených záväzkoch, ktorý vykonal Eurostat    

    3.1.    Úplnosť a pokrytie údajov    

    3.1.1.    Štátne záruky    

    3.1.2.    Mimosúvahové verejno-súkromné partnerstvá    

    3.1.3.    Klasifikované úvery    

    3.1.4.    Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou    

    3.2.    Porovnateľnosť údajov    

    4.    Ďalšie zbery údajov, ktoré vykonal Eurostat    

    4.1.    Podmienené záväzky verejnej správy voči finančnému sektoru    

    4.2.    Ďalšie zdroje údajov Eurostatu    

    5.    Záver    


    1.Súvislosti

    Podľa článku 11 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 549/2013 z 21. mája 2013 o Európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii 1 (ESA 2010) sa vyžaduje, aby Komisia do roku 2014 predložila Európskemu parlamentu a Rade správu, ktorá obsahuje existujúce informácie o verejno-súkromných partnerstvách a iných implicitných záväzkoch mimo verejnej správy vrátane podmienených záväzkov 2 .

    Záväzky sa nazývajú podmienené v tom zmysle, že sú vo svojej podstate len potenciálne, a nie skutočné. Význam zberu tohto druhu informácií sa uznáva v bode 5.11 nariadenia ESA 2010: „Hoci sa podmienené aktíva a podmienené pasíva nezaznamenávajú v systéme účtov, sú dôležité pre tvorbu opatrení a analytické účely a informácie o nich je potrebné zbierať a uvádzať vo forme dodatočných údajov. Hoci sa v súvislosti s podmienenými aktívami a podmienenými pasívami nemusia uskutočniť žiadne platby, vysoká úroveň podmienených aktív a pasív môže znamenať neželanú úroveň rizika na strane jednotiek, ktoré ich poskytli“. Ďalej treba zdôrazniť, že podmienené záväzky nie sú súčasťou dlhu verejnej správy definovaného v nariadení Rady (ES) č. 479/2009 z 25. mája 2009 o uplatňovaní Protokolu o postupe pri nadmernom schodku, ktorý tvorí prílohu Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva 3 .

    Táto správa poskytuje prehľad informácií, ktoré má Eurostat k dispozícii. Zameriava sa najmä na údaje o podmienených záväzkoch, ktoré Eurostat zozbieral v súvislosti s posilnením správy hospodárskych záležitostí EÚ, ku ktorému došlo v roku 2011 („balík šiestich legislatívnych aktov o správe hospodárskych záležitostí“), a najmä so smernicou Rady 2011/85/EÚ z 8. novembra 2011 o požiadavkách na rozpočtové rámce členských štátov 4 . V článku 14 ods. 3 tejto smernice sa stanovujú nové štatistické požiadavky na členské štáty:

    „Členské štáty za všetky subsektory verejnej správy uverejnia príslušné informácie o podmienených záväzkoch s možným veľkým vplyvom na rozpočet verejnej správy vrátane štátnych záruk, problémových úverov a záväzkov vyplývajúcich z činnosti verejnoprávnych korporácií vrátane ich rozsahu. Členské štáty tiež uverejnia informácie o kapitálovej účasti verejnej správy v súkromných a verejnoprávnych korporáciách, a to pokiaľ ide o hospodársky významné sumy.“

    Údaje zozbierané v súvislosti s uvedenou smernicou sú hlavným zdrojom informácií o podmienených záväzkoch verejnej správy v členských štátoch. Okrem toho existujú ďalšie zbery údajov Eurostatu (t. j. Doplnková tabuľka týkajúca sa finančnej krízy, dotazník týkajúci sa postupu pri nadmernom deficite atď.), ktoré poskytujú obmedzené množstvo a/alebo dôverné informácie o konkrétnych druhoch podmienených záväzkov. V tejto správe bude uvedený aj rozsah informácií, ktoré boli k dispozícii z týchto zdrojov.

    2. Prehľad zberu údajov, ktorý vykonal Eurostat v súvislosti so smernicou Rady 2011/85/EÚ

    2.1.Vykazovanie v súvislosti s článkom 14 ods. 3 smernice Rady 2011/85/EÚ

    S cieľom pomôcť členským štátom pri vykonávaní nových štatistických požiadaviek smernice vytvoril Eurostat v spolupráci s členskými štátmi a GR ECFIN pracovnú skupinu 5 . Jej záverečná správa obsahuje okrem iného súbor vzorov a súvisiacich poznámok týkajúcich sa metodiky, rozsahu povinných údajov, periodicity a včasnosti zverejňovania údajov o podmienených záväzkoch jednotlivými členskými štátmi a Eurostatom.

    Spresňuje sa v nej, že Eurostat bude zbierať a zverejňovať vybrané ukazovatele týkajúce sa podmienených záväzkov, ako sú napr. štátne záruky, mimosúvahové verejno-súkromné partnerstvá, záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou (verejné korporácie) a klasifikované úvery (aktíva verejnej správy). Členské štáty by mali zverejniť tie isté ukazovatele na vnútroštátnej úrovni, a okrem toho aj údaje o kapitálovej účasti štátu v korporáciách.

    Potrebné zmeny v systéme Eurostatu pre zber údajov boli formalizované zavedením doplnku k dotazníku týkajúcemu sa postupu pri nadmernom deficite podľa ustanovení článku 8 ods. 2 písm. d) nariadenia Rady (ES) č. 479/2009. Vzory a usmernenia o vykonávaní obsahovalo rozhodnutie Eurostatu z 22. júla 2013 „Dodatok o podmienených záväzkoch a potenciálnych záväzkoch k dotazníku týkajúcemu sa oznámenia na účely postupu pri nadmernom deficite“ (Supplement on contingent liabilities and potential obligations to the EDP related questionnaire) 6 . Toto rozhodnutie takisto spresňuje, že údaje o záväzkoch subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou (verejné korporácie), spracuje Eurostat na základe informácií, ktoré sa už zozbierali prostredníctvom dotazníka týkajúceho sa jednotiek, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou, ktorý bol zavedený v roku 2011 7 .

    Všetky ukazovatele sa zasielajú Eurostatu v miliónoch národnej meny na úrovni jednotlivých subsektorov sektora verejnej správy. Spolu s údajmi sa majú Eurostatu poskytovať aj metaúdaje týkajúce sa úplnosti, definícií, použitia odhadov alebo včasnosti údajov.

    2.2.Včasnosť

    Údaje o podmienených záväzkoch by mali národné štatistické úrady zaslať Eurostatu každý rok pred 31. decembrom nasledujúceho roka (T + 12 mesiacov) spolu s dotazníkom o jednotkách, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou. K prvému zaslaniu údajov, ktoré sa vzťahovalo na rok 2013, došlo v decembri 2014, zatiaľ čo údaje za roky 2010 – 2012 sa vykázali na nepovinnom základe. V prípade záruk sa údaje za predchádzajúce roky vyžadovali na povinnom základe. Zámerom je postupne zostaviť časové rady a nakoniec v rámci pravidelného vykazovania pokryť predchádzajúce štyri roky v prípade všetkých ukazovateľov.

    2.3.Opis ukazovateľov

    V tomto oddiele sa uvádzajú dohodnuté pojmy a definície pre zverejňovanie údajov o podmienených záväzkoch, pričom ich uplatňovanie členskými štátmi na údaje zasielané Eurostatu je opísané v oddiele 3.

    2.3.1.Štátne záruky

    Eurostat zbiera informácie o nesplatenej sume záruk poskytnutých verejnou správou. Vykazujú sa iba záruky poskytované jednotkám, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy. S výnimkou fondov sociálneho zabezpečenia je k dispozícii členenie podľa subsektorov. Informácie sú vyjadrené v celkovom stave záruk s výnimkou dlhu, ktorý už prevzala verejná správa, ako sa uvádza v ESA 2010. Údaje sa vykazujú v nominálnej hodnote.

    Údaje zahŕňajú jednorazové a štandardizované záruky. Jednorazová záruka sa definuje ako individuálna a ručitelia nie sú schopní spoľahlivo odhadnúť riziko, že sa uplatnia. Jednorazové záruky sú viazané na dlhové nástroje (napr. pôžičky, dlhopisy). Ďalšie členenie je k dispozícii v prípade jednorazových záruk poskytnutých verejných korporáciám a finančným korporáciám. Štandardizované záruky sú záruky, ktoré sa poskytujú vo veľkých množstvách zvyčajne na dosť malé sumy rovnakým spôsobom. Nie je možné presne odhadnúť riziko zlyhania pri každej jednej pôžičke, je však možné odhadnúť, koľko z veľkého počtu takýchto pôžičiek sa nesplatí. Príkladmi sú záruky za hypotekárne úvery, záruky za študentské pôžičky atď.

    2.3.2.Mimosúvahové verejno-súkromné partnerstvá

    Verejno-súkromné partnerstvo 8 zaznamenávané mimo súvahy verejnej správy znamená, že aktíva sa nepovažujú za ekonomicky vlastnené verejnou správou a tvorba hrubého fixného kapitálu sa nezaznamenáva ako výdavok verejnej správy v čase jeho vzniku.

    Eurostat zbiera údaje o celkových nesplatených záväzkoch zaznamenaných mimo súvahy. Mali by byť vyjadrené v upravenej kapitálovej hodnote, ktorá zodpovedá počiatočnej zmluvnej kapitálovej hodnote, ktorá sa časom postupne znižuje o sumu „ekonomických odpisov“ vypočítanú na základe odhadov alebo skutočných údajov. Upravená kapitálová hodnota zodpovedá súčasnej hodnote aktíva v čase vykazovania. Táto suma predstavuje odhad tvorby hrubého fixného kapitálu a vplyvu dlhu v prípade, ak by verejná správa musela prevziať aktíva počas platnosti zmluvy. Údaje sa zbierajú za verejnú správu a podľa všetkých subsektorov sektora verejnej správy a vykazujú sa v nominálnej hodnote.

    2.3.3.Klasifikované úvery verejnej správy

    Zbierajú sa informácie o celkovom stave klasifikovaných úverov (štátnych aktív), ktoré poskytuje verejná správa. Úver sa označuje ako klasifikovaný, ak je platba úrokov alebo istiny po splatnosti 90 alebo viac dní, alebo ak boli úrokové platby splatné 90 dní alebo viac kapitalizované, refinancované alebo odložené na základe dohody, alebo ak sú platby po splatnosti menej ako 90 dní, ale existujú iné opodstatnené dôvody (napríklad ohlásenie úpadku dlžníka) pochybovať o tom, že sa platby uskutočnia v plnej výške. Údaje sa vykazujú v nominálnej hodnote. Sprístupnené boli konsolidované údaje za verejnú správu a údaje v členení podľa subsektorov.

    2.3.4.Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou (verejné korporácie)

    Subjekty kontrolované verejnou správou sú jednotkami, v prípade ktorých má verejná správa možnosť stanoviť všeobecnú politiku alebo program (ESA 2010, bod 20.18) 9 . Tieto subjekty kontrolované verejnou správou sú zaradené mimo verejnej správy vo väčšine prípadov z toho dôvodu, že sa správajú ako trhoví výrobcovia.

    Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou (verejné korporácie), sú definované ako stav záväzkov na konci roka podľa podnikových účtov korporácie. Členské štáty si môžu vybrať, ktorú koncepciu budú používať pri vykazovaní: podnikové účty (vrátane všetkých záväzkov z finančných výkazov spoločnosti) alebo národné účty (s výnimkou ostatných záväzkov). Ak sú k dispozícii, môžu sa vykazovať aj údaje o záväzkoch za položky maastrichtského dlhu.

    Údaje sa vzťahujú na jednotky kontrolované verejnou správou, ktoré vykázali záväzky vyššie než 0,01 % HDP a podľa ESA 2010 sú zaradené do sektorov nefinančné a finančné korporácie a zahraničie. Tieto údaje sa vykazujú za jednotlivé jednotky, a nie za konsolidované účty skupiny.

    Údaje sa členia na záväzky jednotiek zapojených do finančných činností 10 a záväzky jednotiek zapojených do ostatných činností, medzi ktoré patria stratové nefinančné jednotky. Z údajov je možné určiť aj kontrolujúci subsektor sektora verejnej správy.

    3.Výsledky prvého zberu údajov o podmienených záväzkoch, ktorý vykonal Eurostat

    V decembri 2014 vykonal Eurostat prvý zber údajov o podmienených záväzkoch. Všetky členské štáty zaslali Eurostatu údaje približne v stanovenej lehote. Eurostat zverejnil 10. februára 2015 vo svojej databáze 11 číselné údaje v miliónoch jednotiek národnej meny a v percentuálnom podiele HDP 12 spolu s príslušnými metaúdajmi a poznámkami pre jednotlivé krajiny 13 . Bolo vydané aj sprievodné tlačové oznámenie 14 . Hlavné výsledky sú uvedené v prílohe 1 k tejto správe.

    3.1.Úplnosť a pokrytie údajov

    Všetky členské štáty zaslali vyplnený Dodatok o podmienených záväzkoch a potenciálnych záväzkoch, ako aj vyplnený dotazník týkajúci sa subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou. Úplnosť údajov je pri jednotlivých ukazovateľoch a členských štátoch rozdielna.

    3.1.1.Štátne záruky

    Všetky členské štáty zaslali číselné údaje o celkových štátnych zárukách za sektor verejnej správy v rokoch 2010 – 2013. V prípade Francúzska, Chorvátska a Slovinska tento agregát nezahŕňa subsektor miestnej samosprávy, za ktorý nie sú k dispozícii údaje. V prípade Dánska sú údaje za miestnu samosprávu k dispozícii až od roku 2013.

    Pokiaľ ide o štandardizované záruky, v prípade Belgicka, Chorvátska a Portugalska chýbajú údaje za všetky subsektory sektora verejnej správy. V prípade Dánska, Francúzska a Poľska nie sú k dispozícii údaje o štandardizovaných zárukách na úrovni miestnej samosprávy. V prípade Talianska zahŕňajú údaje za miestnu samosprávu jednorazové aj štandardizované záruky, teda nie sú rozdelené. V prípade Nemecka sú údaje o celkovom stave úverov krytých štandardizovanými zárukami k dispozícii len za najväčšiu schému záruk, ktorú organizuje ústredná štátna správa, zatiaľ čo o stavoch úverov z obidvoch ďalších schém štandardizovaných záruk nie sú k dispozícii žiadne údaje. 

    3.1.2.Mimosúvahové verejno-súkromné partnerstvá

    Všetky krajiny zaslali údaje o mimosúvahových verejno-súkromných partnerstvách za rok 2013. Prevažná väčšina krajín vykázala aj údaje za roky 2010 – 2012. Údaje sú neúplné v prípade Rakúska, kde sa nezisťujú údaje za ústrednú štátnu správu, a v prípade Spojeného kráľovstva, kde nie sú k dispozícii údaje za miestnu samosprávu. V prípade Nemecka sa aktíva všetkých projektov verejno-súkromných partnerstiev zaznamenávajú v súvahe verejnej správy.

    3.1.3.Klasifikované úvery

    Za rok 2013 poskytlo informácie o klasifikovaných úveroch verejnej správy 23 z 28 krajín. Chýbajú údaje za Belgicko, Francúzsko, Chorvátsko, Cyprus a Slovensko.

    Neúplné sú údaje za Španielsko, keďže nezahŕňajú subsektor miestnej samosprávy, a za Taliansko a Fínsko, kde sa nevykázali klasifikované úvery miestnej samosprávy ani fondov sociálneho zabezpečenia.

    Niekoľko krajín poskytlo na nepovinnom základe údaje o klasifikovaných úveroch aj za roky 2010 – 2012. Ide o tieto krajiny: Grécko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

    3.1.4.Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou

    Všetky krajiny vyplnili dotazník Eurostatu týkajúci sa subjektov kontrolovaných verejnou správou, ktorý je základom na výpočet radu údajov o záväzkoch subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou. V prípade väčšiny krajín sa údaje vzťahujú na rok 2013, výnimku tvorí Nemecko, Cyprus a čiastočne Írsko, kde sa údaje vzťahujú na rok 2012. Väčšina krajín zaslala úplné údaje zahŕňajúce o všetkých kontrolujúcich subsektoroch sektora verejnej správy. V prípade niektorých členských štátov sú však údaje neúplné, keďže chýbajú záväzky finančných inštitúcií a/alebo záväzky jednotiek kontrolovaných miestnou samosprávou.

    Konkrétne v prípade Grécka a Írska sa pokrytie údajov obmedzuje na verejné korporácie kontrolované ústrednou štátnou správou. V prípade Grécka a Cypru existuje aj niekoľko jednotiek kontrolovaných ústrednou štátnou správou, za ktoré neboli vykázané žiadne údaje. Údaje za Poľsko neobsahujú jednotky zamestnávajúce menej ako 10 osôb.

    V prípade Belgicka a Cypru nie je pokrytie údajov za sektor miestnej samosprávy úplné.

    Okrem toho niektoré krajiny (Belgicko, Grécko, Španielsko, Cyprus a Luxembursko) nezaslali žiadne alebo zaslali len čiastočné číselné údaje o finančných inštitúciách kontrolovaných verejnou správou.

    3.2.Porovnateľnosť údajov

    Vzhľadom na svoje charakteristiky sú údaje o podmienených záväzkoch špecifické pre jednotlivé krajiny a sú úzko spojené s národnými osobitosťami týkajúcimi sa hospodárskej, finančnej a právnej štruktúry krajiny. Ako už bolo opísané a ako sa uvádza ďalej v poznámkach pod čiarou podľa jednotlivých krajín zverejnenými spolu s údajmi, pokrytie údajov nie je v prípade všetkých členských štátov úplné. Z týchto dôvodov by sa malo s údajmi narábať opatrne.

    Porovnateľnosť je v prípade štátnych záruk, klasifikovaných úverov a mimosúvahových verejno-súkromných partnerstiev vo všeobecnosti uspokojivá, v prípade záväzkov verejných korporácií je naproti tomu len obmedzená. Ako už bolo uvedené, údaje k tomuto ukazovateľu sú v prípade niektorých členských štátov neúplné, keďže chýbajú záväzky finančných inštitúcií a/alebo záväzky jednotiek kontrolovaných miestnou samosprávou. Predovšetkým sa v údajoch prejavujú výrazné rozdiely medzi krajinami, ktoré vykázali úplné údaje o záväzkoch finančných inštitúcií (ako napr. Nemecko, Írsko, Holandsko, Slovinsko), a krajinami, ktoré zaslali len čiastočné údaje alebo nezaslali vôbec žiadne údaje (Belgicko, Grécko, Španielsko, Cyprus a Luxembursko).

    Údaje o záväzkoch verejných korporácií okrem toho nie sú konsolidované, čo znamená, že časť dlhu týchto jednotiek môže predstavovať dlh voči subjektom tej istej skupiny spoločností (dlh medzi jednotkami tej istej skupiny nie je možné na základe vykázaných údajov identifikovať). Okrem toho sa zber údajov vzťahuje len na záväzky subjektov, ktoré nemajú ako protipoložku žiadne aktíva. Tento aspekt je veľmi dôležitý v prípade finančných inštitúcií, ktoré majú obvykle významné sumy záväzkov aj aktív. Okrem toho v niektorých členských štátoch predstavuje väčšina záväzkov vykázaných finančných inštitúciami vklady.

    Takisto je potrebné uviesť, že pri zostavovaní záväzkov verejných korporácií by si členské štáty mohli vybrať, ktorú koncepciu použijú na vykazovanie: podnikové účty alebo národné účty. Na základe definícií podnikových účtov krajiny zahrnuli všetky záväzky z účtovných závierok spoločnosti vrátane záväzkov položky „ostatné záväzky“. Väčšina krajín vykázala záväzky podľa tejto metódy. Niektoré ďalšie krajiny (Belgicko, Španielsko, Holandsko, Portugalsko a Slovensko) použili koncepciu národných účtov (s výnimkou položky „ostatné záväzky“) alebo vykázali položky „maastrichtského dlhu“, t. j. obeživo a vklady, dlhové cenné papiere a pôžičky.

    4.Ďalšie zbery údajov, ktoré vykonal Eurostat

    4.1.Podmienené záväzky verejnej správy voči finančnému sektoru

    Od októbra 2009 Eurostat pravidelne zbiera (dvakrát ročne ako súčasť každého oznámenia na účely postupu pri nadmernom deficite 15 ) údaje o podmienených záväzkoch verejnej správy prostredníctvom „Doplnkovej tabuľky týkajúcej sa finančnej krízy“ 16 . Tabuľka obsahuje údaje týkajúce sa skutočného a potenciálneho vplyvu podpory, ktorá sa poskytla finančným inštitúciám v súvislosti s finančnými otrasmi, na deficit verejných financií a dlh verejnej správy.

    Informácie o podmienených záväzkoch verejnej správy súvisiace s finančným sektorom za roky 2007 – 2014 sú uverejnené na webovej lokalite Eurostatu 17 za každý členský štát EÚ vrátane súhrnnej tabuľky s agregovanými údajmi za EÚ a eurozónu.

    4.2.Ďalšie zdroje údajov Eurostatu

    Niektoré údaje o štátnych zárukách, ako aj mimosúvahových verejno-súkromných partnerstvách zbieral Eurostat aj v (neverejných) tabuľkách, ktoré obsahuje dotazník v rámci postupu pri nadmernom deficite, a ktoré sa spolu s oznámením na účely postupu pri nadmernom deficite zasielajú už viac ako desať rokov. Získané informácie nie sú určené na zverejnenie, ale slúžia na interné potreby Eurostatu pri zabezpečovaní kvality oznámení na účely postupu pri nadmernom deficite. Okrem toho sa agregované údaje o štátnych zárukách predtým zbierali v rámci ročného „dotazníka o štruktúre dlhu verejnej správy“, ktorý sa zverejňuje na webovej lokalite Eurostatu približne T + 6 mesiacov po skončení referenčného obdobia 18 .

    V programe zasielania údajov ESA 2010 sa okrem toho Eurostatu zasielajú doplnkové tabuľky o penzijných záväzkoch. Údaje podľa tabuľky 29 ESA sa zbierajú T + 24 mesiacov po skončení referenčného obdobia a v trojročných intervaloch. Prvý nepovinný zber sa vykonal koncom roka 2014, zatiaľ čo prvý povinný zber sa vykoná koncom roka 2017.

    5.Záver

    Cieľom zberu údajov o podmienených záväzkoch v zmysle smernice Rady 2011/85/EÚ je zvýšiť dostupnosť informácií o implicitných záväzkoch verejnej správy. Pred vykonaním smernice zbieral Eurostat iba čiastočné a najmä neverejné údaje o zárukách a mimosúvahových verejno-súkromných partnerstvách. Podľa správy pracovnej skupiny by členské štáty mali zverejňovať relevantné informácie harmonizovaným a komplexným spôsobom. Z výsledkov prvého zberu údajov Eurostatu vyplýva, že členské štáty už vynaložili veľké úsilie. V prípade väčšiny krajín existujú k väčšine ukazovateľov úplné údaje s dobrým pokrytím. Niektoré krajiny musia ešte zlepšiť úplnosť a pokrytie svojich údajov tak, aby boli zohľadnené všetky jednotky v sektore verejnej správy. Treba zlepšiť najmä pokrytie údajov vykazovaných na výpočet celkových záväzkov subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy. V súčasnosti viaceré krajiny nevykazujú záväzky finančných inštitúcií kontrolovaných verejnou správou ani záväzky jednotiek kontrolovaných miestnou samosprávou. Okrem toho by sa mala v záujme lepšej informovanosti používateľov o vnútroštátnych charakteristikách a obmedzeniach údajov zlepšiť dostupnosť sprievodných metaúdajov. Eurostat bude s členskými štátmi diskutovať o ďalších krokoch, ktoré sa majú v tejto súvislosti podniknúť. Dôležitým bodom bude aj potrebné zlepšenie pokrytia a úplnosti ďalšieho zberu údajov v decembri 2015. Preskúma sa, či je možný harmonizovaný zber metaúdajov.

    Nový zber údajov však už teraz predstavuje ďalší krok smerom k väčšej transparentnosti verejných financií v Európskej únii, pretože poskytuje komplexnejší obraz finančnej situácie členských štátov EÚ tým, že poukazuje na potenciálny vplyv na verejné rozpočty.

    Príloha 1. Celkové podmienené záväzky a klasifikované úvery verejnej správy v členských štátoch EÚ, 2013 (% HDP)

    Štátne záruky

    Nesplatené záväzky týkajúce sa mimosúvahových verejno-súkromných partnerstiev

    Záväzky subjektov, ktoré nie sú zaradené do sektora verejnej správy, ale sú kontrolované verejnou správou

    Klasifikované úvery

    Spolu

    Z toho:

    Jednorazové

    Štandardizované

    Belgickoa

    13,29

    13,29

    :

    0,15

    11,41

    :

    Bulharsko

    0,75

    0,70

    0,04

    0,00

    12,83

    0,07

    Česká republika

    1,19

    1,19

    0,00

    0,00

    15,48

    0,09

    Dánskoa

    9,18

    9,10

    0,07

    0,13

    27,17

    0,22

    Nemeckoa

    18,22

    18,03

    0,19

    126,26

    0,29

    Estónsko

    1,71

    0,00

    1,71

    0,23

    8,93

    0,00

    Írskoa

    32,14

    32,14

    0,00

    2,82

    64,51

    11,40

    Gréckoa

    3,67

    3,61

    0,06

    0,01

    6,82

    0,00

    Španielskoa

    18,41

    18,41

    :

    0,28

    12,46

    0,19

    Francúzskoa

    5,53

    3,54

    1,99

    0,00

    46,90

    :

    Chorvátskoa

    7,25

    7,25

    :

    0,13

    15,90

    :

    Talianskoa

    6,10

    5,41

    0,68

    0,02

    45,45

    0,00

    Cyprusa

    15,85

    15,85

    0,00

    4,85

    10,40

    :

    Lotyšsko

    2,31

    1,85

    0,47

    0,03

    30,65

    0,13

    Litvaa

    0,82

    0,73

    0,10

    0,00

    7,28

    0,15

    Luxemburskoa

    7,72

    6,95

    0,77

    0,00

    1,63

    0,00

    Maďarsko

    8,03

    7,70

    0,34

    2,18

    14,72

    0,05

    Maltaa

    15,88

    15,88

    0,00

    0,09

    31,16

    0,00

    Holandskoa

    7,22

    6,75

    0,47

    0,39

    107,15

    0,70

    Rakúskoa

    35,01

    35,01

    0,00

    0,04

    36,15

    0,08

    Poľskoa

    6,80

    6,51

    0,29

    0,00

    25,84

    0,18

    Portugalskoa

    11,97

    11,97

    :

    5,12

    51,79

    1,50

    Rumunskoa

    2,15

    0,81

    1,34

    0,00

    9,92

    0,00

    Slovinskoa

    17,82

    17,82

    0,00

    0,00

    93,30

    2,83

    Slovensko

    0,03

    0,03

    0,00

    1,44

    3,88

    :

    Fínskoa

    24,08

    23,27

    0,81

    0,03

    35,96

    0,07

    Švédsko

    11,56

    11,56

    0,00

    0,00

    34,50

    0,80

    Spojené kráľovstvoa

    9,47

    9,47

    0,00

    1,89

    60,88

    0,77

    a    Pozri Podrobné poznámky pre jednotlivé krajiny na webovej lokalite Eurostatu; : údaje nie sú dostupné                – neuplatňuje sa

    (1)

    Ú. v. EÚ L 174, 26.6.2013, s. 1.

    (2)

     Správa bola vypracovaná po uplynutí lehoty stanovenej v nariadení, aby bolo možné zahrnúť relevantné informácie o výsledkoch prvého zberu údajov o podmienených záväzkoch, ktorý vykonal Eurostat na konci decembra 2014.

    (3)

     Ú. v. EÚ L 145, 10.6.2009, s. 1.

    (4)

    Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 41.

    (5)

    Pracovná skupina zasadla v roku 2012 trikrát: 29. júna, 5. septembra a 6. novembra.

    (6)

      http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/2041337/ESTAT-decision-Suppl-on-conting-liab-EDP-Q.pdf/0b35165a-ee53-470a-a15a-7beaa98aac8b .

    (7)

    K dotazníku vyjadril v roku 2011 kladné stanovisko Výbor pre menovú a finančnú štatistiku a štatistiku platobnej bilancie. Údaje sa zbierajú na ročnom základe a k prvému zaslaniu údajov došlo v decembri 2012.

    (8)

    Verejno-súkromné partnerstvá definované v bode 20.276 ESA 2010 a ďalej spresnené v časti VI.4  the Eurostat Manual on Government Deficit and Debt  (Príručka Eurostatu k deficitu verejných financií a dlhu verejnej správy).

    (9)

    Pri určovaní toho, či existuje kontrola verejnej správy, sa posudzuje súbor ukazovateľov (podrobnosti o každom kritériu sú definované v bode 20.309 ESA 2010).

    (10)

    Záväzky jednotiek zapojených do finančných činností zahŕňajú tieto divízie NACE: (64) Finančné služby, okrem Centrálnej banky, (65) Poistenie, (66) Pomocné činnosti finančných služieb.

    (11)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/data/database .

    (12)

    Na výpočet ukazovateľov sa použili číselné údaje o HDP poskytnuté v oznámení na účely postupu pri nadmernom deficite v októbri 2014.

    (13)

      http://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/gov_cl_esms.htm a http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/6611302/Contingent-Liabilities-Footnotes.pdf .

    (14)

      http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/6616449/2-10022015-AP-EN.pdf/d75df6fe-100b-4ae7-a09e-00400edb183a .

    (15)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit-procedure/edp-notification-tables .

    (16)

    Údaje prostredníctvom „Doplnkovej tabuľky“ sa zbierajú podľa rozhodnutia Eurostatu z 15. júla 2009 o štatistickom zaznamenávaní verejných intervencií na podporu finančných inštitúcií a finančných trhov počas finančnej krízy. Viac informácií nájdete v „Doplnkovej tabuľke Eurostatu týkajúcej sa finančnej krízy: Informačný dokument (apríl 2015)“ http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/2022710/Background-note-fin-crisis-Apr-2015-final.pdf .

    (17)

    http://ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics/excessive-deficit/supplemtary-tables-financial-crisis .

    (18)

    Tento zber údajov sa vzťahuje na obdobie dvoch rokov. Pozri http://ec.europa.eu/eurostat/data/database , zber gov_dd_sgd. Údaje podľa ESA 2010 budú k dispozícii v júni 2015.

    Top