This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52014XG0612(02)
Sixteenth Progress Report on the implementation of the EU Strategy to Combat Illicit Accumulation and Trafficking of SALW and their Ammunition — (2013/II)
Šestnásta správa o pokroku vo vykonávaní Stratégie EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu ručných a ľahkých zbraní (RĽZ) a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi – (2013/II)
Šestnásta správa o pokroku vo vykonávaní Stratégie EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu ručných a ľahkých zbraní (RĽZ) a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi – (2013/II)
Ú. v. EÚ C 178, 12.6.2014, p. 9–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
12.6.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 178/9 |
Šestnásta správa o pokroku vo vykonávaní Stratégie EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu ručných a ľahkých zbraní (RĽZ) a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi – (2013/II)
2014/C 178/03
I. ÚVOD
Šestnásta správa o pokroku vo vykonávaní Stratégie EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu ručných a ľahkých zbraní (RĽZ) a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi sa vzťahuje na činnosť EÚ počas druhého polroka 2013 (od 1. júla 2013 do 31. decembra 2013). Vypracovalo ju oddelenie ESVČ pre zbrane hromadného ničenia, konvenčné zbrane a kozmický priestor v spolupráci s ďalšími príslušnými útvarmi ESVČ a Európskej komisie. Počas uvedeného obdobia EÚ pokračovala v presadzovaní otázok súvisiacich s RĽZ a ich muníciou na všetkých viacstranných fórach, ako aj vo svojom politickom dialógu s tretími krajinami v kontexte príslušných medzinárodných nástrojov, ako je Akčný program OSN na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s ručnými a ľahkými zbraňami vo všetkých jeho aspektoch, boj proti nemu a jeho odstránenie a medzinárodný nástroj ITI umožňujúci štátom včas a spoľahlivo odhaľovať a sledovať nedovolené ručné a ľahké zbrane. Prijatie Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT) v roku 2013 je prísľubom doplnenia a posilnenia práce vykonanej v rámci nástrojov OSN, akými sú napríklad už spomenutý akčný program OSN a protokol o strelných zbraniach. Začlenenie RĽZ do rozsahu pôsobnosti ATT vytvára právne záväzné povinnosti a nové normy regulácie legálneho prevodu RĽZ, čím sa ďalej zníži riziko odklonu RĽZ na nezákonný trh. EÚ počas tohto obdobia pokračovala aj v realizácii širokého spektra projektov zameraných na boj proti nedovolenému obchodovaniu a nadmernému hromadeniu RĽZ a ich munície a na zabraňovanie týmto javom, pričom prijala nové rozhodnutia Rady o ďalších iniciatívach zameraných na tieto ciele.
II. VYKONÁVANIE AKČNÉHO PLÁNU, KTORÝ JE SÚČASŤOU STRATÉGIE EÚ PRE RĽZ
II.1. Účinný multilateralizmus v záujme rozvoja univerzálnych, regionálnych a vnútroštátnych mechanizmov na boj proti dodávkam a destabilizačnému šíreniu RĽZ a ich munície
a) Prvý výbor na 68. VZ OSN
Zasadnutie Prvého výboru Valného zhromaždenia OSN v roku 2013 ponúklo EÚ príležitosť podporiť účinné a úplné vykonanie výsledného dokumentu z druhej konferencie o preskúmaní akčného programu pre nedovolené obchodovanie s ručnými a ľahkými zbraňami (RĽZ), ako aj skoré nadobudnutie platnosti, všeobecné uplatňovanie a úplné vykonanie Zmluvy o obchode so zbraňami. Prijalo sa viacero rezolúcií, ktoré sa okrem iného venovali aj vykonávaniu akčného programu OSN. Zmluva o obchode so zbraňami sa stala jednou z najspornejších otázok v súvislosti s viacerými rezolúciami: silné vyjadrenia na jej podporu a na podporu skorého nadobudnutia jej platnosti vyvolali vášnivú diskusiu. EÚ a jej členské štáty spoločne s ďalšími delegáciami vyjadrili zmluve výraznú podporu a chceli do príslušných návrhov rezolúcií v tomto zmysle začleniť silné odkazy. Tieto snahy narazili na výrazný nesúhlas iných a vo väčšine prípadov sa znenie rezolúcií nakoniec oslabilo.
Rezolúcie „Pomoc štátom pri obmedzovaní nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami a pri ich odovzdávaní“ (Mali), „Nedovolené obchodovanie s ručnými a ľahkými zbraňami vo všetkých jeho aspektoch“ (Kolumbia) a „Problémy vyplývajúce z hromadenia nadbytočných zásob konvenčnej munície“ (Nemecko/Francúzsko) sa prijali bez hlasovania, pretože sa o nich predtým rozsiahlo diskutovalo a konzultovalo okrem iného aj v rámci EÚ, keďže obsahujú odkazy na Zmluvu o obchode so zbraňami. Spolunavrhovateľmi týchto rezolúcií boli v súlade s praxou z predchádzajúcich rokov všetky členské štáty EÚ. Európska únia predniesla pred rokovaním o rezolúciách o konvenčných zbraniach všeobecnú dôvodovú správu, pričom zdôraznila, že prikladá veľký význam Zmluve o obchode so zbraňami a historicky prvej rezolúcii Bezpečnostnej rady č. 2117 o ručných a ľahkých zbraniach. Taktiež zdôraznila dôsledky pre ľudské práva a humanitárnu oblasť a vplyv na násilie voči ženám a deťom, pričom upriamila pozornosť aj na rezolúciu o ženách, odzbrojení a kontrole zbraní, ktorú jej navrhovatelia predložili bez predchádzajúcich konzultácií. Správu podporilo 25 tretích krajín.
Rezolúcie „Transparentnosť zbrojenia“ a „Vnútroštátne právne predpisy o prevode zbraní, vojenského vybavenia a tovaru a technológie dvojakého použitia“ (Holandsko), ktoré obsahovali silné vyjadrenia na podporu Zmluvy o obchode so zbraňami, sa stretli s výhradami niektorých členov, no napokon sa schválili, pričom za prvú hlasovalo 145 členov, žiaden nebol proti a 28 sa zdržalo hlasovania a za druhú hlasovalo 171 členov, žiaden nebol proti a 4 sa zdržali hlasovania.
Samostatná rezolúcia o Zmluve o obchode so zbraňami sa schválila v hlasovaní, kde 141 členov hlasovalo za, žiaden proti a 28 sa zdržalo hlasovania.
EÚ v súlade s významom, ktorý prikladá Zmluve o obchode so zbraňami, vzniesla na úvodnej schôdzi záverečnej konferencie OSN o Zmluve o obchode so zbraňami pripomienky a otázky.
Popri zasadnutí Prvého výboru sa EÚ zúčastnila aj na neformálnom stretnutí o piatom dvojročnom zasadnutí štátov akčného programu pre RĽZ, na ktorom zdôraznila priority EÚ v rámci prípravy zasadnutia, ktoré sa uskutoční 16. – 20. júna 2014.
b) Vykonávanie Akčného programu OSN z roku 2001 na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s ručnými a ľahkými zbraňami vo všetkých jeho aspektoch, boj proti nemu a jeho odstránenie
EÚ sa aktívne zúčastnila na všetkých kolách neformálnych konzultácií v rámci prípravy 5. dvojročného zasadnutia štátov zameraného na posúdenie vykonávania akčného programu (16. – 20. júna 2014 v New Yorku), ktoré bude ďalším veľkým zasadnutím OSN venovaným otázkam RĽZ v rámci akčného plánu po druhej konferencií venovanej jeho preskúmaniu, ktorá sa konala v auguste a septembri 2012. Na týchto konzultáciách sa na základe obsažných výsledných dokumentov, ktoré sa prijali konsenzom na druhej konferencii o preskúmaní, EÚ presadzovala potrebu cielene diskutovať o skúsenostiach a príležitostiach účastníkov operácií na podporu mieru a iných relevantných aktérov, pokiaľ ide o sledovanie nedovolených RĽZ v konfliktných a postkonfliktných zónach. EÚ je presvedčená, že intenzívnejšie a systematickejšie sledovanie v konfliktných zónach môže výrazne prispieť k zlepšeniu našich schopností bojovať proti nezákonnému obchodu s RĽZ a ich odkláňaniu neoprávneným koncovým používateľom, napríklad zlepšením našich znalostí o kanáloch odkláňania, únikoch z nedostatočne zabezpečených skladov alebo o pašovacích trasách. Okrem toho sa EÚ nazdáva, že 5. dvojročné zasadnutie by mohlo výrazne prispieť k boju proti nedovolenému obchodu s RĽZ preskúmaním príležitostí a výziev, ktoré vyplývajú z najnovšieho vývoja vo výrobe, technológii a dizajne RĽZ, v záujme účinného označovania, evidovania, sledovania a zabezpečenia RĽZ. Medzi ďalšie dôležité témy 5. dvojročného zasadnutia podľa EÚ patrí bezpečnosť zásob a účinná medzinárodná spolupráca a pomoc.
S cieľom doplniť politické úsilie EÚ na úrovni OSN v súvislosti s presadzovaním systematickejšieho sledovania RĽZ v konfliktných a postkonfliktných zónach konkrétnym projektom zameraným na praktické zlepšenie monitorovacej kapacity medzinárodného spoločenstva v tomto smere a na poskytovanie relevantných informácií na účely ďalšej tvorby a vykonávania stratégií a projektov proti nedovolenému šíreniu a odkláňaniu RĽZ sa 25. novembra 2013 prijalo rozhodnutie Rady 2013/698/SZBP, ktorým sa ustanovuje dostupný a užívateľsky prístupný celosvetový mechanizmus nahlasovania nedovolených RĽZ a iných nedovolených konvenčných zbraní a munície („iTrace“) s cieľom znížiť nebezpečenstvo nedovoleného obchodovania s nimi. (1)
Cieľom tohto systému je sledovať nedovolené RĽZ a iné nedovolené konvenčné zbrane a muníciu, ako aj mapovať konkrétne typy zbraní, dodávateľov, vektory transferov a nedovolených príjemcov. Systém iTrace, ktorý sa zameriava na regióny zasiahnuté konfliktom a ktorý získava informácie z terénneho výskumu a existujúcej politicky relevantnej dokumentácie o prevode RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, má byť prvým celosvetovým mechanizmom na systematické monitorovanie obchodu so zbraňami. Jeho cieľom je tiež pomôcť pri monitorovaní vykonávania Zmluvy o obchode so zbraňami, poskytovať komplexné informácie na podporu skúmania vykonávania tejto zmluvy a posilniť kapacitu vlád jednotlivých štátov predvídať vplyv rozhodnutí o udelení licencií na vývoz zbraní.
Počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, odštartoval vývoj tohto systému a začali sa terénne prieskumy s cieľom naplniť iTrace údajmi v reálnom čase. Zatiaľ čo na úvod sa zameriava na subsaharskú Afriku vrátane Stredoafrickej republiky, Líbye a Južného Sudánu, v rokoch 2014 – 2015 by sa rozsah prieskumov mal rozšíriť na Blízky východ a možno aj Južnú Ameriku a východnú Áziu. Vykonávacia agentúra Conflict Armament Research Ltd. (CAR) uvedie iTrace do činnosti na 5. dvojročnom zasadnutí v júni 2014 v New Yorku.
V rámci rozhodnutia Rady na podporu činnosti Úradu OSN pre otázky odzbrojovania na účely vykonávania akčného programu OSN (rozhodnutie Rady 2011/428/SZBP z 18. júla 2011) (2) posúdenie vykonávania podporovaných činností prinieslo tieto konkrétne výsledky: Na globálnej úrovni mala séria regionálnych seminárov venovaných akčnému programu pre štáty Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky a Karibiku výrazný vplyv na druhú konferenciu o preskúmaní akčného programu v roku 2012. Zúčastnené štáty poskytli spätnú väzbu, podľa ktorej tieto regionálne semináre výrazne zlepšili znalosti a povedomie o otázkach RĽZ v rámci akčného programu pri príprave na druhú konferenciu o preskúmaní akčného programu v roku 2012. Na týchto regionálnych stretnutiach sa schválili konkrétne výsledné dokumenty, v ktorých sa vymedzili regionálne a subregionálne priority v oblasti RĽZ. Okrem tohto sa uľahčila intenzívnejšia koordinácia medzi rôznymi vnútroštátnymi subjektmi v otázkach RĽZ strategickým úsilím o zabezpečenie toho, aby sa na regionálnych stretnutiach za každú zúčastnenú krajinu zúčastnil jeden zástupca z hlavného mesta a jeden zástupca zo stálej misie pri OSN. Napokon sa v rámci systému na podporu vykonávania akčného programu úspešne ukončil vývoj online modelu nahlasovania na uľahčenie podávania vnútroštátnych správ o vykonávaní akčného programu.
Počas obdobia od 1. júla do 31. decembra 2013 sa globálna práca na otázkach RĽZ a práca na druhej konferencií o preskúmaní v roku 2012 premietla aj do konkrétneho budovania kapacít v jednotlivých tretích krajinách. Pokiaľ ide o medzinárodný nástroj ITI, potenciálnym prijímajúcim krajinám, ktorými sú Burkina Faso, Niger a Sierra Leone, sa poskytla pomoc pri príprave na získanie strojov na označovanie zbraní, aby boli schopné začať označovať a evidovať štátne zbrane v súlade s normami požadovanými v rámci ITI. Návrh usmernení pre plánovanie a vykonávanie vnútroštátnych programov označovania, evidovania a sledovania sa poskytol aj západoafrickým štátom, aby poskytli vstupy na účely zabezpečenia vnútroštátnej akceptácie a aby sa podporili účinné a udržateľné postupy označovania zbraní. Medzi činnosti naplánované na rok 2014 patrí poskytnutie označovacích strojov trom prijímajúcim štátom, odborná príprava zameraná na používanie týchto strojov, ktorá sa uskutoční v týchto troch krajinách, a regionálny seminár venovaný odbornej príprave školiteľov.
Počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, sa budovala aj kapacita v teréne v oblasti správy muničných zásob. Vo vzťahu k Združeniu latinskoamerických výcvikových stredísk pre udržiavanie mieru (ALCOPAZ) prebieha intenzívne zvyšovanie povedomia a šírenie dokončených medzinárodných technických usmernení OSN pre muníciu SaferGuard (IATG) a ich online vykonávacej podpory (http://www.un.org/disarmament/un-saferguard/).
Výsledkom je rozhodnutie ALCOPAZ-u používať IATG vo svojom úsilí o udržiavanie mieru. Brazílske vnútroštátne orgány sa navyše zaviazali aj k tomu, že 700-stranový dokument IATG preložia do portugalčiny. So zvyšovaním povedomia sa začalo aj vo vzťahu k africkým krajinám. V kontexte regionálneho stretnutia členov Ligy arabských štátov (LAS), na ktorom sa diskutovalo o vplyve druhej konferencie o preskúmaní akčného programu v roku 2012, (10. – 11. júna 2013 v Káhire) vyjadrilo niekoľko štátov LAS veľký záujem o odbornú prípravu zameranú na správu muničných zásob a privítalo skutočnosť, že IATG sa v rámci vykonávania činností podľa rozhodnutia Rady preložili do arabčiny. V roku 2014 sa v Latinskej Amerike a Afrike uskutoční pokročilá odborná príprava zameraná na IATG a v troch krajinách Latinskej Ameriky a troch afrických krajinách pracovný mentoring zameraný na IATG.
c) Zmluva o obchode so zbraňami
EÚ s potešením víta úspešné prijatie Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT) v roku 2013 a pevne verí, že v prípade rozsiahleho a účinného vykonávania môže ATT priniesť výraznú zmenu tým, že zvýši zodpovednosť a transparentnosť legálnych medzinárodných prevodov zbraní a že zabráni nezákonnému obchodu s konvenčnými zbraňami. S týmto cieľom má EÚ v úmysle podporiť všeobecné uplatňovanie a úplné a účinné vykonávanie zmluvy a na podporu týchto cieľov prijala rozhodnutie Rady 2013/768/SZBP zo 16. decembra 2013 o činnostiach EÚ na podporu vykonávania Zmluvy o obchode so zbraňami (3). Toto rozhodnutie Rady zabezpečí významné financovanie na podporu ATT a EÚ poskytne silnú diplomatickú páku pri rokovaniach s tretími krajinami o pripojení sa k ATT.
Začlenenie RĽZ do rozsahu pôsobnosti ATT bolo významným krokom a prísnejšie kontroly legálnych medzinárodných prevodov RĽZ napríklad prostredníctvom prísnejších kontrol a zábezpek koncových používateľov, ako aj prostredníctvom opatrení na zmiernenie odkláňania môžu ďalej znížiť riziko odkláňania RĽZ na nezákonný trh. ATT teda doplní a posilní aj iné relevantné nástroje OSN, ako je akčný program a Protokol proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom (protokol o strelných zbraniach).
ATT od 3. júna 2013, keď bola otvorená na podpis, podpísali všetky členské štáty EÚ a 2. apríla 2014 sedemnásť členských štátov EÚ spoločne uložilo svoje ratifikačné nástroje u depozitára, čím významne prispeli k dosiahnutiu hranice 50 ratifikácií, ktorá je potrebná na nadobudnutie platnosti. Čoskoro uložia svoje ratifikačné nástroje aj ďalšie členské štáty, keďže ich vnútroštátne ratifikačné postupy už značne pokročili.
d) Vykonávanie Protokolu proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, doplňujúceho Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu (UNTOC)
Európska komisia prijala 22. marca 2013 návrh rozhodnutia Rady o uzatvorení Protokolu proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom (protokol o strelných zbraniach), doplňujúceho Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu. Európsky parlament vyjadril súhlas s návrhom 10. decembra 2013 a Rada rozhodnutie prijala 11. februára 2014. Týmto rozhodnutím sa dokončuje proces transpozície ustanovení protokolu o strelných zbraniach do právnych predpisov EÚ. Na uzavretie protokolu o strelných zbraniach zo strany EÚ sa stále čakalo, pričom išlo o medzinárodný záväzok EÚ.
Prostredníctvom dlhodobej zložky nástroja stability, ktorá sa venuje globálnym a nadregionálnym hrozbám, pokračoval v druhom polroku 2013 trojročný projekt (marec 2011 – február 2014) zameraný na prevenciu nadnárodného nedovoleného obchodu so strelnými zbraňami a boj proti nemu presadzovaním ratifikácie a vykonávania protokolu o strelných zbraniach. Projekt realizuje Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) a jeho geografický rozsah zahŕňa západnú Afriku (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Mali, Mauritánia, Senegal, Togo) a Južnú Ameriku (Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Paraguaj, Uruguaj). Naďalej sa poskytovala cielená technická pomoc pri harmonizácii právnych predpisov a budovaní kapacít v oblasti správy RĽZ na vnútroštátnej a regionálnej úrovni (najmä v spolupráci s pracovnou skupinou Mercosur-u pre strelné zbrane a výbušniny) v súlade s cieľom, ktorým je presadzovať ratifikáciu a vykonávanie protokolu o strelných zbraniach v Latinskej Amerike a západnej Afrike. Konkrétne sa v druhom polroku 2013 dokončil súbor komplexných správ o legislatívnom posudzovaní, ako aj analýze nedostatkov v súvislosti s 13 z 15 projektových krajín, pričom siedmim krajinám sa poskytlo cielené legislatívne poradenstvo a podpora pri tvorbe právnych prepisov v záujme rozvoja ich vnútroštátnych zákonov v oblasti strelných zbraní. Komplexné osnovy odbornej prípravy zameranej na strelné zbrane, ktoré sa vypracovali v spolupráci s INTERPOL-om a Kráľovskou kanadskou jazdnou políciou, sú v poslednej fáze finalizácie, zatiaľ čo projektoví experti zrevidovali modelový zákon UNODC proti nedovolenej výrobe a obchodu so strelnými zbraňami, aby sa zohľadnili synergie s nedávno prijatou ATT. Okrem toho bolo cieľom objektu aj nadviazanie kontaktov s občianskou spoločnosťou a poslancami parlamentu, pričom sa zorganizovali semináre zamerané na budovanie kapacít s cieľom zvýšiť povedomie o otázkach RĽZ a zvýšiť účasť a dohľad občianskej spoločnosti pri vykonávaní stratégií pre strelné zbrane.
V rámci dlhodobej zložky nástroja stability EÚ naďalej poskytovala finančnú pomoc INTERPOL-u na vývoj a zavádzanie databázy na vyhľadávanie a sledovanie stratených, odcudzených, nedovolene predávaných a pašovaných strelných zbraní (iARMS) prostredníctvom systému Interpol I24/7 s cieľom uľahčiť regionálnu a nadregionálnu výmenu informácií a spoluprácu pri vyšetrovaní medzi orgánmi presadzovania práva. Prvá fáza (2011 – 2012) bola zameraná na vytvorenie databázy a pilotné testovanie systému vo vybraných krajinách západnej Afriky (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Mali, Mauritánia, Niger, Senegal, Togo), Južnej Ameriky (Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Paraguaj, Peru, Uruguaj), Karibiku (Jamajka), Európy (Česká republika, Chorvátsko, Portugalsko, Španielsko) a v Austrálii. V januári 2013 odštartovala druhá fáza projektu a globálne zavádzanie po úspešnom testovaní. Cieľom dvojročnej druhej fázy (2013 – 2014) je zlepšiť fungovanie systému a sprístupniť iARMS všetkým 190 členom INTERPOL-u. V rámci projektu sa plánuje aj súvisiace budovanie kapacít, odborná príprava a spravodajské služby poskytujúce informácie o trestnej činnosti týkajúce sa boja proti trestnej činnosti súvisiacej so strelnými zbraňami. V súčasnosti iARMS obsahuje približne 300 000 záznamov od 107 krajín, ktoré sa do systému zapísali. V novembri 2013 zaznamenal iARMS prvý úspešný nález v súvislosti s odcudzenou zbraňou, keď sa spojili predtým nesúvisiace prípady v Kostarike a Paname. Na začiatok roka 2015 sa pripravuje tretia fáza s cieľom konsolidovať to, čo sa dosiahlo počas prvých dvoch fáz, posilniť globálne využívanie iARMS a preskúmať synergie s príbuznými systémami v EÚ i mimo nej.
Komisia prijala 21. októbra 2013 oznámenie „Strelné zbrane a vnútorná bezpečnosť EÚ: ochrana občanov a boj proti nezákonnému obchodu.“ (4) V tomto oznámení sa z hľadiska presadzovania práva hodnotia existujúce činnosti EÚ zamerané na obmedzenie nedovoleného obchodu so strelnými zbraňami a Komisia v ňom prezentuje svoj pohľad na ďalšie kroky v tejto oblasti. V oznámení sa stanovuje komplexný plán pre Európu týkajúci sa spoločného úsilia o ochranu legálneho predaja a vlastníctva strelných zbraní a o zabraňovanie trestnej činnosti súvisiacej so zbraňami. Skúma, či a ako posilniť právne predpisy, ako zintenzívniť operačnú spoluprácu medzi orgánmi presadzovania práva a ako lepšie pôsobiť v tretích krajinách a spoločne s nimi v záujme podchytenia prílevu nedovolených zbraní. Taktiež sa zaoberá otázkou, ako znížiť riziko odkláňania strelných zbraní do rúk zločincov, prostredníctvom vývoja účinných noriem deaktivácie civilných a vojenských strelných zbraní, ako aj prostredníctvom zvýšeného úsilia o zníženie nedovoleného obchodu so strelnými zbraňami (civilnými alebo vojenskými) s pôvodom mimo EÚ.
Komisia v súčasnosti vymedzuje aj relevantný „Balík pre strelné zbrane 2015“, ktorý by mohol zahŕňať aj legislatívne návrhy týkajúce sa po prvé postupov deaktivácie a označovania strelných zbraní a po druhé aproximácie trestných sankcií za nedovolené obchodovanie so strelnými zbraňami.
11. apríla 2013 sa prijalo rozhodnutie Komisie, ktorým sa zriaďuje skupina odborníkov na opatrenia proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami na ochranu vnútornej bezpečnosti EÚ, a prvé zasadnutie skupiny odborníkov na strelné zbrane sa uskutočnilo 10. decembra 2013. (5) Skupina sa skladá z odborníkov z oblasti vnútornej bezpečnosti vrátane výrobcov strelných zbraní a výskumníkov i iných osôb, ktoré podľa Komisie ponúkajú cenné odborné znalosti, ktoré môžu Komisii pomôcť pri prípadnom vypracúvaní legislatívnych návrhov a politických iniciatív zameraných na zlepšenie opatrení proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami v záujme ochrany vnútornej bezpečnosti EÚ. Na prvom zasadnutí zazneli dôležité návrhy v súvislosti s politickými prioritami dvoch prípravných štúdií zameraných na nové legislatívne návrhy.
Rada začlenila medzi priority EÚ v boji proti závažnej a organizovanej trestnej činnosti v rokoch 2014 – 2017 aj strategický cieľ znížiť riziko strelných zbraní pre občanov okrem iného aj bojom proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami, pričom následne prijala operačný akčný plán, ktorý poskytuje potrebný impulz činnosti členských štátov a Europolu.
Napokon sa v októbri 2013 uverejnil prieskum Eurobarometra „Strelné zbrane v EÚ“. (6) Vyplýva z neho, že väčšina občanov EÚ podporuje prísnejšiu kontrolu zbraní a že dve tretiny podporujú, aby opatrenia proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami prijímala EÚ, a to v spolupráci vnútroštátnymi orgánmi.
e) Kontrola vývozu
Počas druhého polroka 2013 sa propagačné činnosti v oblasti kontroly vývozu zbraní ďalej rozvíjali na základe rozhodnutia Rady 2012/711/SZBP, v ktorom sa ustanovujú regionálne semináre, študijné návštevy, výmeny personálu a semináre individuálnej pomoci. (7) Na základe tohto rozhodnutia Rady sa uskutočnili dva regionálne semináre: pre východoeurópskych a kaukazských partnerov európskej susedskej politiky v októbri 2013 v gruzínskom Tbilisi a pre severoafrických stredozemských partnerov európskej susedskej politiky v novembri 2013 v tuniskom Tunise. Okrem toho sa v septembri 2013 v Srbsku uskutočnil seminár právneho preskúmania, aby sa poskytla pomoc pri preskúmavaní návrhu srbských právnych predpisov o kontrole vývozu, a Portugalsko privítalo v októbri 2013 študijnú návštevu predstaviteľov Albánska, Bosny a Hercegoviny a Srbska.
V druhom polroku 2013 sa uskutočnil politický dialóg o otázkach kontroly vývozu zbraní s Nórskom a USA.
II.2. Problematika RĽZ v rámci politického dialógu s tretími krajinami a regionálnymi organizáciami, doložky o RĽZ
Otázky RĽZ sa zahrnuli do programu viacerých pravidelných politických dialógov EÚ s tretími krajinami a spolupráce s regionálnymi organizáciami. Politické dialógy o nešírení, odzbrojení a kontrole zbraní, ktoré viedol najmä hlavný poradca a osobitný vyslanec EÚ pre nešírenie a odzbrojenie, sa uskutočnili s Ruskom (v Moskve), Brazíliou (v Bruseli) a Čínou (v Pekingu). Osobitný vyslanec uskutočnil aj viacero neformálnych konzultácií s rôznymi aktérmi popri medzinárodných podujatiach, medzi ktoré patrili všeobecná konferencia MAAE vo Viedni (Kórejská republika), zasadnutie Prvého výboru VZ OSN v New Yorku (za účasti napríklad Indie, USA, Ruska, sekretariátu OSN, Južnej Afriky), zasadnutie skupiny riaditeľov pre nešírenie G8 v Londýne (Kanada), ako aj konzultáciu s Kazachstanom (v Astane). EÚ koordinovala svoje pozície s USA aj na výročnom dialógu na vysokej úrovni EÚ28 – USA o nešírení, odzbrojení, kontrole zbraní a zmierňovaní rizika CBRN, ktorý sa uskutočnil 13. decembra 2013 v Bruseli.
V súlade so závermi Rady o začlenení článku o RĽZ do dohôd medzi EÚ a tretími krajinami, prijatými v decembri 2008, sa uskutočnili ďalšie rokovania s Brunejom, Japonskom a Kazachstanom o začlenení článkov o RĽZ do príslušných dohôd. Rokovania navyše účinne prispievajú k zvyšovaniu povedomia o politike EÚ v oblasti RĽZ, poskytujú priestor na zvyšovanie vzájomného pochopenia príslušných pozícií, odhaľujú možné oblasti ďalšej spolupráce a podnecujú partnerské krajiny, aby dosiahli hmatateľný pokrok pri vykonávaní príslušných medzinárodných nástrojov v oblasti kontroly RĽZ.
II.3. Osobitná projektová pomoc EÚ tretím krajinám a regionálnym organizáciám
a) Západný Balkán
I. |
Rada prijala 9. decembra 2013 rozhodnutie Rady 2013/730/SZBP na podporu činností odzbrojenia a kontroly zbraní vykonávaných strediskom SEESAC (stredisko na kontrolu ručných a ľahkých zbraní v juhovýchodnej a východnej Európe) v juhovýchodnej Európe. (8) Plánované činnosti budú vychádzať z práce, ktorú stredisko SEESAC vykonalo v období rokov 2010-2012 na základe rozhodnutia Rady 2010/179/SZBP. Na základe tohto rozhodnutia rady sa podporia činnosti v Albánsku, BiH, bývalej Juhoslovanskej republike Macedónsko, Kosove (9), Moldavskej republike, Čiernej Hore a Srbsku. Okrem iného to pomôže pri ďalšom zvyšovaní bezpečnosti zásob, likvidácii RĽZ a ich munície, zlepšovaní označovania a sledovania RĽZ, zintenzívňovaní regionálnej spolupráce v otázkach RĽZ a pri podpore zberu nelegálnych RĽZ, ktoré sú v rukách obyvateľstva krajín juhovýchodnej Európy. Hoci v plnej miere sa vykonávanie rozhodnutia Rady začne v januári 2014, niekoľko predbežných činností sa uskutočnilo už koncom roka 2013. Konkrétne s cieľom uľahčiť vytvorenie regionálnej site odborníkov na strelné zbrane v juhovýchodnej Európe, zorganizovali SEESAC, regionálne oddelenie francúzskeho veľvyslanectva v Belehrade pre boj proti organizovanej trestnej činnosti v juhovýchodnej Európe a atašé francúzskeho ministerstva vnútra spoločne regionálny seminár o boji proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami v juhovýchodnej Európe ktorý sa uskutočnil 26. – 28. novembra 2013 v čiernohorskej Podgorici. Tento seminár umožnil odborníkom z colnej, policajnej a justičnej oblasti z Francúzska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Kosova (10), Čiernej Hory, Srbska a bývalej Juhoslovanskej republiky Macedónsko podrobne ako nikdy predtým komunikovať na operačné aj strategické témy. Na základe diskusií sa účastníci zhodli na užitočnosti regionálnej spolupráce v boji proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami. Prijalo sa rozhodnutie začať proces konzultácií s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi ako krok k vytvoreniu regionálnej siete odborníkov na boj proti nedovolenému obchodovaniu so strelnými zbraňami, v ktorej by mali zastúpenie policajné, justičné a colné služby. Dohodlo sa, že SEESAC bude koordinovať proces konzultácií a pôsobiť ako dočasný sekretariát. Prvé zasadnutie siete by sa malo uskutočniť v polovici roka 2014. |
II. |
1. apríla 2013 odštartoval nadväzujúci projekt, aby sa prostredníctvom krátkodobej zložky nástroja stability naďalej prispievalo ku zlepšovaniu ochrany, bezpečnosti a rozvojových perspektív jednotlivcov a miestnych komunít, na ktoré by mali vplyv náhodné výbuchy v skladoch munície v Bosne a Hercegovine (BiH). Odhaduje sa, že BiH má viac ako 24 000 ton zásob vojenskej munície, z čoho je viac ako 17 000 ton chemicky nestabilných a predstavuje vysoké riziko nekontrolovaného výbuchu, ktorý by mohol viesť k zraneniu osôb, ako aj nepriaznivo ovplyvniť región. Ministerstvo obrany BiH nemá dostatok kapacít, spôsobilostí a finančných zdrojov na zabezpečenie dodržiavania príslušných noriem v skladoch. Projekt vykonáva UNDP v partnerstve s misiou OBSE v BiH a ministerstvom obrany a zameriava sa výlučne na likvidáciu nestabilnej munície, zlepšenie bezpečnostných noriem muničných skladov a rozvoj kapacít na kontrolu munície. Projekt využíva a rozvíja prácu a pokrok, ktoré sa už dosiahli v rámci projektu Výbušné pozostatky vojny, ktorý bol podporovaný a financovaný EÚ v dvoch fázach prostredníctvom nástroja stability počas rokov 2008 – 2011 do výšky približne 4,5milióna EUR. Projektové činnosti sa dohodli s kľúčovou zainteresovanou stranou – ministerstvom obrany BiH, pričom sa zohľadnili strednodobé politiky a plány ministerstva, ako aj iné iniciatívy zamerané na podporu ministerstva a ozbrojených síl. Okrem toho vedenie BiH potvrdilo množstvá nestabilnej munície určené na likvidáciu. Už v tejto fáze projekt priniesol výrazný pokrok v miere likvidácie nestabilnej munície. Pozornosť sa na úvod sústredila na závod na likvidáciu vojenskej munície TROM Doboj, kde bolo nasadených 13 muničných a pyrotechnických špecialistov s cieľom preskúšať a prevádzkovať nové zariadenie na likvidáciu munície. Výsledky predčili plány v dvoch činnostiach, a to priemyselnej demilitarizácii nestabilnej delostreleckej munície (36 000 kusov plánovaných, 70 000 uskutočnených) a likvidácii nestabilnej munície malého kalibru (2 000 000 kusov plánovaných, 2 500 000 uskutočnených). Vypracovala sa aj metodika na likvidáciu bieleho fosforu a nadviazalo sa partnerstvo s ďalšími medzinárodnými partnermi v oblasti likvidácie vysoko nebezpečnej munície a komplexných zbraňových systémov vrátane vzdušných bômb a raketových systémov. Vymedzili a schválili sa priority v rámci zložky „zlepšovanie bezpečnostných noriem muničných skladov“ a praktická práca začne v máji 2014. Pokiaľ ide o zložku „rozvoj kapacít na kontrolu munície“, od 24. novembra do 13. decembra 2013 sa uskutočnila odborná príprava zameraná na súčasné trendy v bezpečnej správe zásob zbraní a munície za účasti 47 vysokých dôstojníkov a predstaviteľov ministerstva obrany a ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny. |
III. |
Napokon počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, sa EUFOR Althea naďalej podieľala na úsilí medzinárodného spoločenstva o vyriešenie otázky nadbytočných zásob konvenčnej munície, ktoré má v držbe ministerstvo obrany BiH. |
b) Región OBSE
V rámci rozhodnutia Rady 2012/662/SZBP na podporu činností na zníženie rizika nedovoleného obchodovania s ručnými a ľahkými zbraňami a ich nadmerného hromadenia v regióne Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) (11) sa počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, uskutočnili tieto činnosti: Pokiaľ ide o plánovanú bezpečnostnú modernizáciu zásob konvenčných zbraní a munície v Bielorusku a Kirgizsku, začala sa fáza vykonávania na mieste zameraná na vytvorenie udržateľných a účinných bezpečnostných systémov a infraštruktúry vo vybraných skladoch RĽZ. V Bielorusku sa dokončila inštalácia obvodových plotov v sklade pri Homeli, prebieha tam inštalácia elektrického vedenia a vonkajšieho a vnútorného osvetlenia a v decembri 2013 bolo vyhlásená súťaž na inštaláciu protipožiarneho výstražného zariadenia a bezpečnostných systémov. Týmito opatreniami sa okamžite zvýšila bezpečnosť tohto skladu, ktorý sa nachádza v husto obývanom predmestí regionálneho strediska Homeľ a v blízkosti bielorusko-ukrajinskej hranice.
V Kirgizsku sa uskutočnila verejná súťaž na výstavbu skladov RĽZ a konvenčnej munície v provinciách Buzhum/Batken, Koi-Taš/Čui a Gulča/Oš. Po udelení zákazky bude mať zhotoviteľ 90 kalendárnych dní na vypracovanie projektovej dokumentácie na výstavbu a/alebo obnovu skladov. Na základe tejto dokumentácie sa začiatkom roka 2014 v koordinácii s príslušnými štátnymi orgánmi vyhlási súťaž na stavebné práce.
V októbri 2013 OBSE a kirgizské ministerstvo obrany uskutočnili spoločné posúdenie strelnice/odpaľovacieho priestoru neďaleko Biškeku, aby sa určila vhodnosť tohto priestoru na likvidáciu 51 striel MANPADS a 97 protitankových riadených striel otvorenou detonáciou. Určil sa vhodný likvidačný priestor, ktorý spĺňa poradovú úroveň ochrany verejnosti pred výbuchom, fragmentáciou a hlukom. Likvidácia sa uskutočnila 6. – 14. novembra 2013, čo zahŕňalo aj prípravu likvidačných jám a odbornú prípravu technických jednotiek. V ďalšej fáze procesu likvidácie sa plánuje vybudovať vnútroštátne kirgizské kapacity na likvidáciu nadbytočných RĽZ nezvratnou mechanickou deformáciou. Na začiatok roka 2014 je naplánované vyhlásenie medzinárodnej súťaže na nákup špeciálnych hydraulických nožníc. Vytvorením vnútroštátnych kapacít na likvidáciu nadbytočných RĽZ prostredníctvom nákladovo efektívnych metód likvidácie by sa mali výrazne zmierniť aj bezpečnostné riziká v Strednej Ázii po roku 2014, najmä v kontexte nestabilnej bezpečnostnej situácie na juhu Kirgizska.
Paralelne s prebiehajúcim testovaním pilotnej verzie špeciálneho softvéru na elektronickú evidenciu RĽZ a munície na ministerstvách obrany Albánska, BiH, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavskej republiky, Čiernej Hory, Srbska a Tadžikistanu a na základe prvej pozitívnej spätnej väzby od niekoľkých z uvedených štátov sa tento softvér upravil tak, aby sa dal používať v operačnom systéme Linux „Ubuntu 13.04“. V súčasnosti je k dispozícii v ruskom, anglickom, rumunskom/moldavskom a srbskom/chorvátskom jazyku a môže sa preložiť do akéhokoľvek ďalšieho jazyka. Záujem o preskúmanie softvéru po jeho sprístupnení v príslušných jazykoch prejavilo aj niekoľko ďalších účastníckych štátov OBSE, pričom Arménsku sa vydala používateľská licencia na jeho testovanie.
c) Afrika
I. |
Počas druhého polroka 2013 vykonávanie rozhodnutia Rady 2012/121/SZBP na podporu činností podporujúcich dialóg EÚ, Číny a Afriky a ich spoluprácu v oblasti kontrol konvenčných zbraní prispelo k zvýšeniu povedomia a hĺbkovému dialógu medzi občianskou spoločnosťou, priemyslom a predstaviteľmi vlád Číny, EÚ a afrických štátov v otázkach boja proti nedovolenému obchodovaniu a nadmernému hromadeniu RĽZ vo východnej Afrike a v procese ATT. V Afrike, Číne a členských štátoch EÚ sa uskutočnilo viac ako 30 dvojstranných zasadnutí vrátane stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi 11 afrických diplomatických misií v Pekingu (Rwanda, Keňa, Etiópia, Tanzánia, Togo, Burundi, Senegal, Džibuti, Nigéria, Južná Afrika a Ghana), na ktorých sa zúčastnil aj riaditeľ Kenského národného strediska pre RĽZ (KNFP) a výkonný riaditeľ Regionálneho strediska pre ručné zbrane (RECSA). Rokovania sa sústredili na výmenu skúseností a ponaučení z riešenia rozmachu RĽZ vo východnej Afrike pomocou vnútroštátnych a regionálnych nástrojov, ako aj na vývoj v súvislosti s procesom ATT. V septembri 2013 sa v Pekingu počas zasadnutí s čínskymi skupinami odborníkov, vojenskými expertmi a zástupcami obranného priemyslu prezentovali predbežné zistenia medzinárodnej správy o dodávkach zbraní a munície rebelom v Južnom Sudáne, ktorá sa vypracovala po prieskumnej misii pracovnej skupiny expertov z Afriky, Číny a EÚ (EWG) v júni 2013 v Južnom Sudáne. Štvrté zasadnutie EWG sa konalo 14. novembra 2013 v Bruseli v nadväznosti na seminár o politickom dialógu z 13. novembra 2013. Na uvedené zasadnutie prišlo 45 účastníkov, medzi ktorými boli členovia EWG, predstavitelia EÚ, Číny, členských štátov EÚ, Komisie Africkej únie a medzivládnych organizácií, ako aj RESCA, spolu s medzinárodnými akademikmi, skupinou odborníkov a expertmi z MVO. Vymenili si názory na hlavné výzvy a príležitosti v boji proti nedovoleným RĽZ vo východnej Afrike a vydali odporúčania pre spoločné činnosti Afriky, Číny a EÚ v teréne. Člen EWG veľvyslanec Ochieng Adala predniesol 27. septembra 2013 na Pekinskej univerzite prednášku o nedovolenom obchode s konvenčnými zbraňami a rôznych opatreniach, ktoré zavádza Afrika a medzinárodné spoločenstvo v záujme zabránenia nadmernému a destabilizačnému hromadeniu konvenčných zbraní, najmä RĽZ. Na prednáške sa zúčastnilo 40 študentov a profesorov a po nej nasledovala živá diskusia o účinnosti ATT, o nedostatkoch súčasných systémov kontroly vývozu zbraní a o útoku vo Westgate Mall v Nairobi. Mnohí účastníci z Afriky, Číny a EÚ, ktorí sa zapojili do uvedených činností, vyjadrili jednoznačnú podporu doposiaľ vykonanej práci, pričom ocenili výsledky EWG a zároveň zdôraznili význam ďalšieho napredovania projektu na základe doterajšej práce a s dôrazom na konkrétne činnosti v teréne. Zintenzívnila sa angažovanosť čínskej strany vrátane vysokých vojenských expertov, ktorí spoločne so svojimi africkými partnermi nadviazali priamu, úprimnú a praktickú diskusiu o najlepšom spôsobe spolupráce v boji proti nedovoleným RĽZ a munícii. Najmä dôkazy prezentované v súvislosti s tým, ako sa RĽZ a munícia čínskej výroby dostali do rúk rebelov pôsobiacich v Južnom Sudáne, viedli k živej diskusii o možnostiach zabránenia odkláňaniu zbraní z legálneho na nelegálny trh, čo zahŕňalo aj spôsoby, ako môže Čína zlepšiť monitorovanie koncového využívania a overovanie zásielok zbraní, ako aj skúsenosti iných vývozcov zbraní. Projektu venovali veľkú pozornosť aj čínske médiá. Vo významných čínskych médiách, ako je Xinhuanet, Global Times a China Daily, sa uverejnila spoločná výzva EWG, aby Čína a ďalšie krajiny podporili proces ATT rýchlym podpísaním ATT a podniknutím konkrétnych krokov smerujúcich k jej ratifikácii. |
II. |
V kontexte dlhodobej zložky nástroja stability pokračovala EÚ v realizácii projektu na podporu boja proti nedovolenému hromadeniu strelných zbraní a ich munície a obchodovaniu s nimi v Afrike prostredníctvom Regionálneho strediska pre ručné a ľahké zbrane (RECSA) so sídlom v Nairobi. Tento projekt prispieva k vykonávaniu zložky „mier a bezpečnosť“ spoločnej stratégie Afrika – EÚ. Počas prvej fázy projektu od januára 2010 do júna 2013, ktorá sa sústredila na 12 členských štátov RECSA, sa dosiahli tieto hlavné výsledky: vytvorenie národných komisií pre RĽZ v Konžskej republike, Stredoafrickej republike, Čade a Kamerune, vypracovanie národných akčných programov pre RĽZ v Konžskej republike, KDR a Malawi, ako aj posilnenie legislatívnej kapacity z hľadiska harmonizácie s nástrojmi pre RĽZ v Zambii, Tanzánii a Keni. Medzi ďalšie činnosti patrili regionálne semináre na posilnenie nadregionálnej spolupráce a koordinácie medzi organizáciami občianskej spoločnosti, poslancami parlamentu a regionálnymi policajnými riaditeľmi. V rámci projektu sa obhajovala myšlienka vytvorenia afrického orgánu pre koordináciu policajných riaditeľov (AFRIPOL), pričom sa uskutočnil aj súbor činností zameraných na účinnú správu RĽZ a tvorbu informácií. Po dokončení štúdie, v ktorej sa skúmala úroveň plnenia regionálnych a medzinárodných záväzkov subsaharských krajín v oblasti SALW, sa v júli 2013 začala druhá 3-ročná fáza projektu s cieľom konsolidovať výsledky prvej fázy a vykonávať činnosti na celom africkom kontinente. |
III. |
Rada prijala 24. júna 2013 rozhodnutie 2013/320/SZBP, na základe ktorého poskytla EÚ líbyjským orgánom 5 miliónov EUR na podporu neľahkej úlohy zabezpečiť obrovské zásoby konvenčných zbraní a munície. (12) EÚ ponúka túto podporu, aby príslušným líbyjským orgánom pomohla zastaviť ďalšie nekontrolované šírenie konvenčných zbraní a munície, v ktorého dôsledku v Líbyi, jej susedných krajinách i širšom regióne naďalej panuje neistota. Projekt je prispôsobený zložitej politickej situácii a súvisiacim výzvam v Líbyi, ako aj potrebe zabezpečiť si osvojenie na vnútroštátnej úrovni a zaistiť zlepšenie postavenia miestnych partnerov. Plánovaná doba trvania projektu je päť rokov. Paralelne s prácou vykonávacej agentúry GIZ (nemecká agentúra pre medzinárodnú spoluprácu) a spolufinancovaním zo strany nemeckého spolkového ministerstva zahraničných vecí presadzovala EÚ ciele rozhodnutia Rady na viacerých medzinárodných zasadnutiach, pričom bude pokračovať úzka koordinácia s inými medzinárodnými darcami, UNSMIL/UNMAS, organizáciami občianskej spoločnosti a inými relevantnými aktérmi. Pomoc poskytovaná v rámci rozhodnutia Rady je súčasťou komplexného prístupu EÚ zameraného na podporu prechodu k demokracii, udržateľnému mieru a bezpečnosti v Líbyi. Rozhodnutie Rady dopĺňa úsilie pomocnej pohraničnej misie EÚ v Líbyi zamerané na rozvoj kapacít Líbye na zvýšenie bezpečnosti jej pozemných, námorných a vzdušných hraníc v krátkodobom horizonte a na vytvorenie širšej stratégie integrovaného riadenia hraníc v dlhodobom horizonte. Vykonávať ho bude GIZ, nemecká agentúra pre medzinárodnú spoluprácu. Počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje táto správa, sa na žiadosť líbyjských partnerov uskutočnila študijná návšteva útvaru pre zbrane a muníciu, útvaru armádnych technikov a Líbyjského centra pre boj proti mínam (LMAC) v Nemecku. Súčasťou tejto študijnej návštevy bol aj seminár o budúcich činnostiach PSSM v Líbyi a ukážky možností priemyselnej likvidácie a recyklácie munície, ako aj úvod do možností odbornej prípravy s nemeckými ozbrojenými silami a súkromnými inštitúciami v oblasti likvidácie výbušného arzenálu (EOD). V dôsledku tejto návštevy sa podpísalo memorandum o porozumení s útvarom pre zbrane a muníciu a útvarom armádnych technikov. Súčasťou tohto memoranda je aj žiadosť o poskytnutie pomoci príslušným útvarom pri vypracúvaní štandardných operačných postupov (SOP). S cieľom vytvoriť rámec odbornej prípravy v otázkach PSSM sa spoločne s poradcom pre odbornú prípravu z organizácie Danish Church Aid (DCA) preskúmalo dvanásť rôznych školiacich modulov, ktoré sa porovnali s medzinárodnými SOP, pokiaľ ide o pravidlá a predpisy OSN, Spojeného kráľovstva a Nemecka v oblasti likvidácie konvenčnej munície, likvidácie výbušného arzenálu a riadenia skladovania munície. Dostupné materiály odbornej prípravy sú teraz v súlade s medzinárodnými normami a predstavujú profesionálny základ pre pokročilú odbornú prípravu. V memorande o porozumení sa stanovuje aj pomoc v súvislosti s predbežným plánom odbornej prípravy. Tento plán sa dokončí v roku 2014 a poskytne odbornú prípravu pre dôstojníkov a potom pre poddôstojníkov útvaru pre zbrane a muníciu a útvaru armádnych technikov. Všetky zúčastnené strany sa zhodli, že odborná príprava by mala vychádzať z medzinárodných noriem OSN IATG (medzinárodné technické usmernenia pre muníciu). Líbyjský útvar pre zbrane a muníciu a útvar armádnych technikov súhlasili aj s tým, že vytvoria cvičný priestor s rôznymi možnosťami dočasného uskladnenia munície, čo zahŕňa aj vybudovanie troch rôznych zariadení, ktoré NATO využíva ako terénne sklady, a GIZ dostala oficiálne úlohu pomôcť líbyjskému útvaru pre zbrane a muníciu a útvaru armádnych technikov prostredníctvom konzultácií o existujúcom a ďalšom potrebnom vybavení. Okrem toho sa podpísala zmluva s DCA na nákup a distribúciu uzáverov zbraní a skríň na zbrane v Misrate a zmluva s Poradnou skupinou pre míny (MAG) na podporu poskytovania dočasných zbrojných a muničných skladov vrátane odbornej prípravy personálu v oblasti riadenia zbrojných a muničných skladov. |
IV. |
Okrem toho od septembra 2012 spoločný projekt organizácie DanChurchAid a Dánskej rady pre utečencov, ktorý je financovaný z krátkodobej zložky nástroja stability, poskytuje civilnému obyvateľstvu v Líbyi vzdelávanie o rizikách spojených s RĽZ. Jeho cieľom je pomôcť znížiť počet nehôd súvisiacich s RĽZ a ich vizuálnu prítomnosť. DCA tiež presadzuje u miestnych orgánov politiky bezpečnej správy RĽZ s cieľom predchádzať ozbrojenému násiliu. Medzi doterajšie činnosti patrí psychosociálna podpora v 28 školách v oblasti Misraty, odmínovanie (plochy 96 800 m2) v oblasti Tripolisu a zorganizovanie 11 kurzov odbornej prípravy pre ministerstvá vnútra a obrany. V južnej oblasti Sabha sa podpísala dohoda o odbornej príprave vyhľadávačov výbušného arzenálu a 2 452 ľuďom z migračných komunít, protipožiarnych zložiek a škôl sa poskytlo vzdelávanie o rizikách súvisiacich s mínami. Na podporu činnosti Poradnej skupiny pre míny sa zakúpil obrnený exkavátor na likvidáciu výbušného arzenálu. Prijal sa skúsený pracovník obsluhy a domáci personál získal odbornú prípravu v obsluhe tohto stroja. V oblasti Zintan tento exkavátor zatiaľ prispel k odstráneniu 27 × 250 kg bômb a 9 × 500 kg bômb. Aj ďalší projekt v rámci tejto zložky bude vykonávať Poradná skupina pre míny a v januári 2014 začne činnosť zameranú na pomoc pri ďalšom znižovaní humanitárnych hrozieb, ktoré spôsobujú výbušné pozostatky vojny, a pri zlepšovaní bezpečných postupov a správania komunít ovplyvnených týmito pozostatkami a RĽZ. Napokon v marci 2014 začne nezávislý subjekt Small Arms Survey ďalší projekt financovaný v rámci krátkodobej zložky nástroja stability, ktorý má prispieť k rozvoju kapacít líbyjských orgánov na zabezpečenie vnútornej bezpečnosti a ochrany verejnosti. Jeho osobitným cieľom je vybudovať vnútroštátne kapacity na mapovanie, posúdenie a analýzu zásahov v bezpečnostnom sektore a poskytovať podporu pri tvorbe stratégií a operačných plánov na riešenie bezpečnosti komunít a možno aj bezpečnostných hrozieb, ktoré predstavujú RĽZ. |
d) Stredná Amerika
I. |
EÚ pokračovala aj v realizácii projektu na podporu programu na kontrolu ľahkých a ručných zbraní v Strednej Amerike (CASAC). V septembri 2012 vstúpila podpora tohto projektu, ktorý sa predtým vykonával v rámci Rozvojového programu OSN, prostredníctvom dlhodobej zložky nástroja stability do druhej fázy, pričom partnerom pre jeho vykonávanie je Bezpečnostná komisia Stredoamerického integračného systému (SICA). Príspevok projektu EÚ k iniciatíve CASAC má za cieľ vytvoriť základy regionálnej štruktúry a dlhodobej stratégie na boj proti nedovolenému obchodovaniu so zbraňami v Strednej Amerike tak na vnútroštátnej, ako aj na regionálnej úrovni. Tento projekt sa realizuje v Strednej Amerike a susedných krajinách vrátane karibskej oblasti (s osobitným dôrazom na Belize, Guatemalu, Salvádor, Honduras, Nikaraguu, Kostariku a Panamu). K hlavným činnostiam patria regionálne a celoštátne osvetové kampane a konferencie, posilňovanie vnútroštátnych koordinačných mechanizmov a systémov evidencie a cezhraničné projekty, ako aj odborná príprava v rôznych oblastiach. |
II. |
Zároveň EÚ v súčasnosti pracuje aj na možnom rozhodnutí Rady na podporu ďalších doplnkových činností v oblasti kontroly RĽZ v Strednej Amerike, aby sa venovala osobitná pozornosť cieľom SZBP týkajúcim sa práce, ktorú majú spoločne vykonať Regionálne stredisko OSN pre mier, odzbrojenie a rozvoj v Latinskej Amerike a Karibiku (UNLIREC) a CASAC v záujme úspešného boja proti nedovolenému hromadeniu RĽZ a munície a obchodovaniu s nimi v tomto regióne. |
(1) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:320:0034:0042:SK:PDF
(2) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:188:0037:0041:SK:PDF
(3) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:341:0056:0067:SK:PDF
(4) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2013:0716:FIN:sk:PDF
(5) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2013:107:0004:0006:SK:PDF
(6) http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_383_en.pdf
(7) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:321:0062:0067:SK:PDF
(8) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:332:0019:0030:SK:PDF
(9) Týmto označením nie sú dotknuté pozície týkajúce sa štatútu, pričom je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244 (1999) a stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
(10) Týmto označením nie sú dotknuté pozície týkajúce sa štatútu, pričom je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244 (1999) a stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
(11) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:297:0029:0033:SK:PDF
(12) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:173:0054:0064:SK:PDF