Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0857

    Návrh ODPORÚČANIE RADY o rámci kvality pre stáže

    /* COM/2013/0857 final - 2013/0431 (NLE) */

    52013PC0857

    Návrh ODPORÚČANIE RADY o rámci kvality pre stáže /* COM/2013/0857 final - 2013/0431 (NLE) */


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.           KONTEXT NÁVRHU

    V ostatných dvoch desaťročiach sa stáže stali dôležitým prostriedkom vstupu na pracovný trh pre mladých ľudí. Sprístupňovanie pracovného trhu pre mladých ľudí sa nezaobíde bez posilňovania ich zamestnateľnosti a produktivity. Aj keď sú stáže čoraz bežnejšou súčasťou našich pracovných trhov, ich rozširovanie sprevádzajú rastúce obavy týkajúce sa obsahu vzdelávania a pracovných podmienok. Ak majú stáže skutočne uľahčovať prístup k zamestnaniu, musia ponúknuť kvalitný obsah vzdelávania a vhodné pracovné podmienky a nemali by byť lacnou náhradou za riadne pracovné miesta.

    Komisia v decembri 2012 predložila balík opatrení pre zamestnanosť mladých ľudí[1], ktorého súčasťou bolo začatie druhej fázy konzultácií so sociálnymi partnermi o rámci kvality pre stáže[2] (ďalej len „rámec kvality“) po opakovaných výzvach Európskeho parlamentu[3] a Európskej Rady[4]. Konzultácie Komisie[5] o tejto téme, ako aj ďalšie štúdie a prieskumy vymedzili škálu problémov, ktoré majú v súčasnosti vplyv na stáže v EÚ. Problémy sa vyskytujú najmä v týchto dvoch oblastiach:

    · nedostatočný obsah vzdelávania (t. j. stážistom sa prideľujú neplnohodnotné úlohy); a

    · neprimerané pracovné podmienky (dlhý pracovný čas, neuspokojivé pokrytie, pokiaľ ide o ochranu zdravia alebo bezpečnostné či pracovné riziká, malá alebo nijaká odmena/náhrada, nejasná právna situácia, predĺžené trvanie atď.).

    Zainteresované strany ďalej poukázali na fakt, že veľký podiel neplatených stáží alebo stáží s nízkou odmenou môže spôsobiť problém týkajúci sa rovnakého prístupu[6] a vedie k trendu nahrádzať platených pracovníkov stážistami[7]. Stážisti navyše niekedy nedostanú jednoznačné informácie, či sa im poskytne odmena alebo náhrada, alebo o tom, aké sú hlavné pracovné podmienky, napr. pokiaľ ide o zdravotné a úrazové poistenie alebo nárok na dovolenku.

    Poskytovanie transparentnejších informácií o obsahu vzdelávania a pracovných podmienkach stáže povedie k účinnejšiemu fungovaniu pracovného trhu. Z prieskumu Eurobarometra o stážach z roku 2013 vyplýva, že by sa mala zlepšiť transparentnosť pracovných podmienok v ponukách stáží a v inzerátoch.

    Medzi regulačnými rámcami členských štátov vo všeobecnosti, a najmä medzi striktnosťou regulácie sú veľké rozdiely, či už z hľadiska rôznych druhov stáží, alebo z hľadiska jednotlivých členských štátov. V niektorých členských štátoch neexistuje nijaké právne vymedzenie stáží. Keďže regulácia je v súčasnosti značne roztrieštená a chýbajú kvalitatívne kritériá všeobecného uplatňovania, spoločné chápanie pojmu stáž a jej minimálnych požiadaviek môže pomôcť pri formovaní politík a regulačných prístupov členských štátov. Preukázalo sa, že počet medzinárodných stáží je veľmi malý[8], a to aj napriek vysokej miere mobility študentov, napr. v rámci programu Erasmus. Tento jav predstavuje významnú nevyužitú príležitosť v oblasti znižovania nezamestnanosti mladých pomocou mobility – medzinárodné stáže by mohli byť kľúčovým faktorom sprístupňovania zamestnania pre mladých ľudí v inom členskom štáte. Celoeurópsky rámec kvality by pomohol riešiť malý počet medzinárodných stáží. Pomohol by riešiť jednu z hlavných prekážok cezhraničnej mobility, ktorou sú nedostatočné informácie, v oblasti so značnou regulačnou roztrieštenosťou. Vytvorenie rámca kvality je významné aj pre rozšírenie siete EURES o stáže, ako Európska rada vyžaduje vo svojich záveroch z júna 2012[9].

    V reakcii na veľmi vysokú nezamestnanosť mladých ľudí v niektorých členských štátoch a v nadväznosti na záväzky z minulosti Komisia predložila návrh odporúčania o zavedení systému záruk pre mladých[10], ktorý Rada prijala 22. apríla 2013[11]. V odporúčaní sa členským štátom adresuje výzva, aby zabezpečili, aby všetci mladí ľudia vo veku do 25 rokov dostali kvalitnú ponuku zamestnania, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže do štyroch mesiacov po strate zamestnania alebo ukončení formálneho vzdelania. Kvalitatívne požiadavky na stáže sú zásadné pre účinné vykonávanie odporúčania.

    V tomto kontexte je cieľom tohto návrhu odporúčania Rady zaistiť, aby stáže účinne uľahčovali prechod zo vzdelávania do práce a zvyšovali tak zamestnateľnosť mladých ľudí. V návrhu sa stanovujú usmernenia, ktorými možno zabezpečiť kvalitný obsah vzdelávania a primerané pracovné podmienky. Takisto opisuje spôsob, akým bude Komisia podporovať opatrenia členských štátov prostredníctvom rámca financovania EÚ, výmeny osvedčených postupov a monitorovania. Týka sa tzv. stáží v rámci voľného trhu, t. j. stáží dohodnutých medzi stážistom a poskytovateľom stáže (podnik, nezisková organizácia alebo vláda) bez zapojenia tretej strany, ktoré sa zvyčajne vykonávajú po skončení štúdia a/alebo v rámci hľadania zamestnania. Navrhované odporúčanie sa netýka stáží, ktoré sú súčasťou akademických alebo učňovských študijných programov, ani stáží, ktoré sú súčasťou povinnej odbornej prípravy (napr. v medicíne, architektúre atď.).

    K návrhu je pripojené posúdenie vplyvu, ktoré predstavuje výsledky konzultácií so zainteresovanými stranami, podrobnejšie rozoberá problémy súvisiace so stážami, venuje sa právnym otázkam a otázkam subsidiarity a obsahuje analýzu možných reakcií na tento problém.

    2.           VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENIA VPLYVU

    Verejné konzultácie

    Komisia konzultovala so širokou škálou zainteresovaných strán o problémoch týkajúcich sa stáží a o možných riešeniach.

    V reakcii na verejné konzultácie, ktoré sa konali od apríla do júla 2012, odborové zväzy, mimovládne organizácie, mládežnícke organizácie, vzdelávacie inštitúcie a väčšina jednotlivých respondentov vo všeobecnosti podporili iniciatívu Komisie. Organizácie zamestnávateľov, obchodné komory a členské štáty síce všeobecne podporili iniciatívu, často však poukazovali na to, že je potrebné, aby si rámec zachoval dostatočnú pružnosť a mohla sa tak zohľadniť rôznorodosť vnútroštátnych postupov.

    Väčšina respondentov súhlasila s analýzou Komisie (písomná dohoda o stáži, jasné ciele a obsah vzdelávania[12], ohraničené trvanie, zodpovedajúce sociálne zabezpečenie atď.). Podniky a niektoré organizácie zamestnávateľov tvrdia, že otázky odmeňovania a sociálnej ochrany nepatria do právomocí EÚ.

    Konzultácie so sociálnymi partnermi

    Konzultácie so sociálnymi partnermi o rámci kvality sa uskutočnili v dvoch fázach v období od októbra 2012 do februára 2013. Sociálni parteri opätovne potvrdili pozíciu, ktorú zaujali vo verejných konzultáciách, pričom odbory presadzujú silnejšiu iniciatívu a zamestnávatelia majú obavy v súvislosti s pružnosťou a zaťažením podnikov. Nezačali však rokovania o možnej dohode podľa článku 154 ZFEÚ.

    ETUC, BUSINESSEUROPE, UEAPME a CEEP predstavili 11. júna 2013 rámec opatrení pre zamestnanosť mladých ľudí, ktorý bol výsledkom rokovaní v rámci sociálneho dialógu, a zohľadňuje sa v ňom plán Komisie predložiť návrh odporúčania Rady o európskom rámci kvality pre stáže. Sociálni partneri zamýšľajú predložiť Rade a Európskemu parlamentu ďalšie spoločné opatrenia, ktoré budú vychádzať z pripravovaného návrhu Komisie na odporúčanie Rady o európskom rámci kvality.

    Malé a stredné podniky (MSP)

    V období od marca do júna 2013 sa uskutočnil skúšobný prieskum MSP, ktorého cieľom bolo preskúmať kvalitu stáží poskytovaných malými a strednými podnikmi z pohľadu zamestnávateľov a posúdiť náklady na dodržiavanie predpisov možných opatrení rámca kvality. Celkovo sa do prieskumu zapojilo 914 MSP. Skúšobný prieskum poukázal na význam stáží pri tvorbe pracovných miest v MSP a väčšina z opýtaných (71,9 %) vníma stáže ako prostriedok výberu a školenia budúcich zamestnancov. Takisto sa potvrdilo, že prevažná väčšina MSP (9 z 10) by nemala nijaký problém s navrhovanými prvkami kvality.

    Prieskum Eurobarometra o stážach

    V máji 2013 sa v štátoch EÚ-27 a v Chorvátsku uskutočnil prieskum Eurobarometra s cieľom kvantifikovať obavy o kvalitu stáží. Z tohto vôbec prvého reprezentatívneho prieskumu v celej EÚ na túto tému vyplynulo:

    · potvrdenie veľkého rozšírenia stáží – 46 % mladých vo veku 18 – 35 rokov zapojených do prieskumu absolvovalo aspoň jednu stáž;

    · jedna z troch stáží sa považovala za neuspokojivú, pokiaľ ide o pracovné podmienky (25 % všetkých stáží) alebo obsah vzdelávania (18 %) alebo obidve oblasti;

    · hlavným faktorom zriedkavosti medzinárodných stáží (9 % všetkých stáží) je nedostatočná informovanosť – 38 % osôb, ktoré by mali záujem, uviedli nedostatočné informácie o regulácii stáží v iných členských štátoch.

    Z ekonometrickej analýzy na základe výsledkov Eurobarometra vyplynula významná vzájomná súvislosť medzi kvalitou stáží a výsledkami v oblasti zamestnanosti. Inými slovami, u osôb, ktoré absolvovali nekvalitnú stáž, bola oveľa menšia pravdepodobnosť, že si následne našli prácu.

    Posúdenie vplyvu

    V druhej fáze konzultácií so sociálnymi partnermi sa vypracoval analytický dokument[13] o problémoch kvality stáži, v ktorom sa stanovujú možné politické riešenia.

    Tento dokument sa v roku 2013 rozšíril do podoby plnohodnotného posúdenia vplyvu[14] so zahrnutím predtým nedostupných údajov o počte a kvalite stáží a nových podkladových materiálov o vzájomnej súvislosti medzi kvalitou a vyhliadkami na zamestnanie. V posúdení vplyvu sa určujú a analyzujú možnosti politiky na zvýšenie podielu kvalitných stáží, najmä vytvorením noriem v oblasti najlepších postupov a odrádzaním zamestnávateľov od ponuky nekvalitných stáží. Analyzujú sa v ňom aj nové návrhy o transparentnosti s cieľom uľahčiť mladým ľuďom rozpoznávanie kvalitných stáží.

    V posúdení vplyvu sa okrem východiskového scenára skúmajú štyri možnosti:

    · vytvorenie informačnej webovej lokality;

    · zavedenie dobrovoľných značiek kvality;

    · návrh odporúčania Rady; a

    · návrh smernice.

    Dospelo sa v ňom k záveru, že najúčinnejšou, najefektívnejšou a najprimeranejšou možnosťou by bol návrh Komisie na odporúčanie Rady o rámci kvality, ktorý by členské štáty transponovali do svojich vnútroštátnych postupov a/alebo do svojho právneho systému.

    Členským štátom by sa v ňom odporúčalo, aby zabezpečili povinné uzatvorenie písomnej dohody o stáži. Dohoda by obsahovala informácie o vzdelávacích cieľoch stáže, pracovných podmienkach, o tom, či sa poskytne odmena/náhrada, o právach a povinnostiach podľa platných predpisov EÚ a vnútroštátnych predpisov, ako aj o trvaní stáže.

    Dodatočné požiadavky na transparentnosť by podnietili ponuku kvalitných stáží a/alebo by odradili od poskytovania nekvalitných stáží.

    Podľa uprednostňovanej možnosti by sa v ponukách stáží muselo uvádzať, či stáž je, alebo nie je platená, a ak je platená, aká je výška odmeny/náhrady. Od poskytovateľov stáží by sa navyše požadovalo, aby zverejnili podiel stážistov, ktorým ponúkli na konci stáže pracovnú zmluvu.

    3.           PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    Právny základ

    Právnymi základmi tejto iniciatívy sú články 153, 166 a 292 ZFEÚ. Podľa článku 292 ZFEÚ môže Rada prijímať odporúčania na základe návrhu Komisie v oblastiach, ktoré spadajú do právomocí EÚ.

    Podľa článku 153 ZFEÚ Únia podporuje a dopĺňa činnosti členských štátov okrem iného v oblasti pracovných podmienok, sociálneho zabezpečenia a sociálnej ochrany pracovníkov a tiež integrácie osôb vylúčených z trhu práce a v oblasti boja proti sociálnemu vylúčeniu. V súlade s judikatúrou Súdneho dvora stáže, ktoré sú platené, spadajú do pôsobnosti článku 153.

    S cieľom pokryť aj stáže, ktoré nie sú platené, sa do právneho základu dodatočne pridal článok 166 ZFEÚ. Podľa tohto ustanovenia Únia uskutočňuje politiku odborného vzdelávania, ktorá podporuje a dopĺňa činnosť členských štátov pri plnom rešpektovaní zodpovednosti členských štátov za obsah a organizáciu odborného vzdelávania.

    V závislosti od toho, či je stáž platená, alebo neplatená, sa teda bude zodpovedajúcim spôsobom uplatňovať článok 153 alebo 166 ZFEÚ.

    Ustanovenia článku 153 ZFEÚ sa nevzťahujú na platy na základe článku 153 ods. 5 ZFEÚ. Toto ustanovenie však nebráni riešeniu problémov súvisiacich s transparentnosťou platov, pretože odporúča, aby sa v písomnej dohode o stáži spresnilo, či sa bude, alebo nebude vyplácať odmena.

    Analogicky možno poukázať na iné nástroje EÚ, ako je napr. smernica 91/533/EHS o povinnosti zamestnávateľa informovať zamestnancov o podmienkach vzťahujúcich sa na zmluvu alebo na pracovno-právny vzťah. V článku 2 tejto smernice sa uvádza:

    „1. Zamestnávateľ je povinný informovať zamestnanca […] o hlavných aspektoch zmluvy alebo pracovného vzťahu.

    2. Informácie […] musia obsahovať aspoň tieto údaje:

    h) začiatočnú základnú čiastku, ďalšie zložky a výplatné termíny odmeny za prácu, na ktorú má zamestnanec nárok […]“[15]

    V návrhu smernice o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín v rámci vnútropodnikového presunu[16] sa podobne rieši otázka odmeny ako jeden z prvkov poverovacej listiny, ktorú vystaví zamestnávateľ, alebo ako jeden z prvkov zmluvy.

    Odborná príprava patrí medzi hlavné ciele politiky EÚ v oblasti zamestnanosti a vzdelávania. Takisto je priamo naviazaná na voľný pohyb osôb podľa článku 45 ZFEÚ, ktorý predstavuje základnú slobodu chránenú zmluvou. Vzhľadom na cezhraničný rozmer stáží sa samostatnými opatreniami jednotlivých členských štátov nedosiahnu ciele navrhovanej iniciatívy – celkovo zlepšiť kvalitu stáží vykonávaných v EÚ.

    Charta základných práv Európskej únie tiež obsahuje niekoľko práv a slobôd, ktoré by mohli byť relevantné pre budúce opatrenia v oblasti stáží, najmä článok 21 (Nediskriminácia), článok 29 (Právo na prístup k službám zamestnanosti), článok 31 (Spravodlivé a primerané pracovné podmienky) a článok 32 (Zákaz detskej práce a ochrana mladistvých pri práci).

    Subsidiarita

    Zásada subsidiarity sa uplatňuje, pokiaľ návrh nespadá do výlučnej právomoci Únie.

    V prípade stáží riešenie na úrovni EÚ prináša niekoľko výhod:

    1.           Kvalitatívne usmernenia, ktoré prijali alebo navrhli rôzne orgány v rôznych členských štátoch, všeobecne poukazujú na podobné prvky, ktoré by mali byť pre zvyšovanie kvality stáží kľúčové. Z toho vyplýva, že vymedzenie kvalitatívnych noriem stáží by sa nemalo zásadne odlišovať v závislosti od vnútroštátnych postupov alebo miestnych okolností.

    2.           Riešenie na úrovni EÚ by malo prínos, pokiaľ ide o mobilitu stážistov. Pre mladých ľudí by bolo jednoduchšie prijať stáž v inej krajine, ak by si na základe existencie štandardných postupov alebo pravidiel mohli urobiť jasnú predstavu o tom, čo ich čaká.

    3.           Zo skúseností vyplýva, že v dôsledku problémov s koordináciou sa môže vymedzenie medzinárodne uznávaných noriem kvality vykonať rýchlejšie, ak sa koordinácie a podpory ujmú nadnárodné inštitúcie.

    Členské štáty by mohli nezávisle prijímať opatrenia na zlepšenie kvality stáží. V praxi však opakovane vyzývali Komisiu, aby prijala rámec kvality (pozri okrem iného závery z troch uplynulých zasadnutí Európskej Rady: z decembra 2012, z februára 2013 a z júna 2013).

    V situácii odlišných regulačných rámcov je užitočné dospieť k spoločnému chápaniu pojmu stáž a jej minimálnych požiadaviek. Pomôže to pri formovaní regulačných prístupov členských štátov, pretože navrhované požiadavky sa budú uplatňovať prostredníctvom osobitného regulačného prístupu členských štátov. Týmto spôsobom by EÚ mohla konkrétne podporiť členské štáty pri plnení usmernenia pre zamestnanosť č. 8 v rámci stratégie Európa 2020, najmä pri úsilí „zaviesť programy, ktoré by mladým ľuďom, a najmä tým, ktorí sú nezamestnaní a nezúčastňujú sa na vzdelávaní ani odbornej príprave, pomohli nájsť prvé zamestnanie, získať pracovné skúsenosti alebo možnosti ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy vrátane učňovskej prípravy, a aby rýchlo zasiahli v prípade, že sa mladí ľudia stanú nezamestnanými“. Pomohlo by to pri riešení jednej z hlavných prekážok cezhraničnej mobility, ktorou sú nedostatočné informácie, v oblasti vyznačujúcej sa výraznou regulačnou roztrieštenosťou a odporúčanie by pomohlo zvýšiť účinky podpory poskytovanej v rámci programu Erasmus+[17] a podporiť ďalší rozvoj siete EURES[18].

    Proporcionalita

    Nástroj v podobe odporúčania Rady umožňuje prísne dodržiavanie zásady proporcionality – členské štáty, ktoré už do svojich právnych predpisov alebo vnútroštátnych postupov zaviedli navrhované ochranné a kvalitatívne prvky, nemusia prijímať nové opatrenia. Členské štáty môžu slobodne usúdiť, či je vhodné zájsť nad rámec kvality, ktorý sa navrhuje v tomto dokumente, najmä s cieľom riešiť aj otázku minimálnej odmeny, ktorej sa rámec kvality nevenuje.

    4.           VPLYV NA ROZPOČET

    Neuplatňuje sa.

    5.           NEPOVINNÉ PRVKY

    Neuplatňuje sa.

    2013/0431 (NLE)

    Návrh

    ODPORÚČANIE RADY

    o rámci kvality pre stáže

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej články 153, 166 a 292,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    keďže:

    1.         Kríza mala mimoriadne nepriaznivý vplyv na mladých ľudí. Miera nezamestnanosti mladých v niektorých členských štátoch dosiahla v uplynulých rokoch historické maximá a v krátkodobom horizonte neexistujú nijaké náznaky jej zníženia. Sprístupňovanie pracovného trhu pre mladých ľudí sa nezaobíde bez posilňovania ich zamestnateľnosti a produktivity.

    2.         Pri zvyšovaní šancí mladých ľudí na pracovnom trhu má zásadný význam bezproblémový prechod zo vzdelávania do zamestnania. Lepšie vzdelávanie mladých ľudí a uľahčenie ich prechodu do zamestnania je nevyhnutné na dosiahnutie jedného z hlavných cieľov stratégie Európa 2020, aby do roku 2020 malo 75 % ľudí vo veku 20 – 64 rokov zamestnanie. Usmernenie č. 8 o politike členských štátov v oblasti zamestnanosti vyzýva členské štáty, aby zaviedli „programy, ktoré by mladým ľuďom, a najmä tým, ktorí sú nezamestnaní a nezúčastňujú sa na vzdelávaní ani odbornej príprave, pomohli nájsť prvé zamestnanie, získať pracovné skúsenosti alebo možnosti ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy vrátane učňovskej prípravy, a aby rýchlo zasiahli v prípade, že sa mladí ľudia stanú nezamestnanými“[19].

    3.         V ostatných dvoch desaťročiach sa stáže stali dôležitým prostriedkom vstupu na pracovný trh pre mladých ľudí.

    4.         Sociálno-ekonomické náklady vznikajú vtedy, ak stáže, a najmä opakované stáže, nahrádzajú riadne zamestnanie, predovšetkým na začiatočníckych pozíciách, ktoré sa zvyčajne ponúkajú mladým ľuďom. Stáže nízkej kvality, predovšetkým stáže s nízkym obsahom vzdelávania, navyše nevedú k výraznému zvýšeniu produktivity ani neprinášajú pozitívne výsledky v otázke zreteľných kompetencií. Sociálne náklady sa týkajú aj neplatených stáží, ktoré môžu obmedziť kariérne možnosti osôb zo znevýhodneného prostredia.

    5.         Preukázalo sa, že medzi kvalitou stáží a výsledkami v oblasti zamestnanosti existujú súvislosti. Hodnota stáží pri uľahčení prechodu do zamestnania závisí od kvality ich obsahu vzdelávania a pracovných podmienok. Kvalitné stáže vytvárajú priame prínosy v oblasti produktivity, zlepšujú vytváranie vhodných kombinácií na pracovnom trhu a podporujú mobilitu, a to najmä znižovaním nákladov na vyhľadávanie a kombinovanie ponúk a záujemcov pre podniky aj pre mladých ľudí.

    6.         V odporúčaní Rady o zavedení záruky pre mladých ľudí[20] sa od členských štátov vyžaduje zabezpečiť, aby všetci mladí ľudia vo veku do 25 rokov dostali kvalitnú ponuku zamestnania, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže do štyroch mesiacov po strate zamestnania alebo ukončení formálneho vzdelávania.

    7.         Rôzne štúdie a prieskumy poukázali na to, že problémy s kvalitou ovplyvňujú značný podiel stáží, a najmä tie, pri ktorých nijaké vzdelávacie inštitúcie alebo inštitúcie odbornej prípravy priamo nezodpovedajú za obsah vzdelávania a pracovné podmienky stáže (tzv. stáže v rámci voľného trhu).

    8.         Preukázalo sa, že významnému podielu stážistov sa prideľujú neprimerané úlohy bez dostatočného obsahu vzdelávania. Kvalitná stáž musí poskytovať solídny a zmysluplný obsah vzdelávania, predovšetkým vymedzením osobitných zručností, ktoré sa majú nadobudnúť, zabezpečením dohľadu a mentorstva pre stážistu a monitorovaním jeho pokroku.

    9.         Zistili sa aj problémy s pracovnými podmienkami, napr. dlhý pracovný čas, poskytovanie sociálnej ochrany, pokrytie zdravotných, bezpečnostných alebo pracovných rizík, malá alebo nijaká odmena a/alebo náhrada, nejasné určenie uplatnených právnych režimov a predĺžené trvanie stáže.

    10.       Stáže sa v Únii v súčasnosti regulujú veľmi odlišnými spôsobmi. Tam, kde je regulácia zavedená, zabezpečuje rôzne prvky kvality alebo rôzne postupy vykonávania a v niektorých členských štátoch a odvetviach sú stáže naďalej prevažne neregulované. Značný podiel poskytovateľov stáží používa stážistov ako lacnú či dokonca neplatenú pracovnú silu, čo je často spôsobené chýbajúcim regulačným rámcom či nástrojom alebo nedostatočnou transparentnosťou, pokiaľ ide o pracovné podmienky stáží a ich obsah vzdelávania.

    11.       Rámec kvality pre stáže bude podporovať zlepšenie pracovných podmienok a obsah vzdelávania stáží. Hlavným prvkom rámca kvality pre stáže je uzavretie písomnej dohody o stáži, v ktorej sa stanovia vzdelávacie ciele, primerané pracovné podmienky, práva a povinnosti a primerané trvanie stáže.

    12.       Nedostatočná informovanosť je jednou z príčin nízkej kvality stáží a je oveľa rozšírenejším problémom v súvislosti so stážami než v súvislosti s riadnym zamestnaním. Požiadavky na väčšiu transparentnosť oznamov alebo inzerátov ponúkajúcich stáže by pomohli zlepšiť pracovné podmienky a podporiť cezhraničnú mobilitu.

    13.       Sociálni partneri zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe, vykonávaní a monitorovaní politiky a programov v oblasti odbornej prípravy. Spolupráca medzi sociálnymi partnermi a príslušnými orgánmi by sa mohla zameriavať na poskytovanie cielených informácií mladým ľuďom o dostupných kariérnych možnostiach a zručnostiach potrebných na pracovnom trhu či o právach a povinnostiach stážistov. Sociálni partneri by ďalej mohli pomôcť pri uľahčovaní vykonávania rámca kvality pre stáže predovšetkým vypracovaním a sprístupnením jednoduchých a presných modelových dohôd o stáži, najmä pre mikropodniky, ktoré budú zodpovedať ich konkrétnym potrebám. Európski partneri vo svojom rámci opatrení pre zamestnanosť mladých ľudí z júla 2013 zohľadnili plán Komisie predložiť návrh odporúčania Rady o európskom rámci kvality pre stáže a vyhlásili, že budú podporovať opatrenia členských štátov na zlepšenie kvality stáží.

    14.       Jednou z výziev je zvýšiť cezhraničnú mobilitu stážistov v Únii s cieľom posilniť skutočný európsky pracovný trh. Súčasná rôznorodá regulácia predstavuje prekážku rozvoja cezhraničnej mobility stážistov. Navyše sa v niektorých prípadoch zistilo, že administratívne a právne prekážky cezhraničnej mobility stážistov majú vplyv vo viacerých hostiteľských členských štátoch. Zabezpečením požiadaviek a usmernení, ktoré by sa mali použiť ako referencia, uľahčí rámec kvality pre stáže prístup k medzinárodným stážam.

    15.       Vytvorenie rámca kvality pre stáže prispeje k zvýšeniu transparentnosti. Podporí rozšírenie siete EURES o stáže, čím uľahčí mobilitu a pomôže zvýšiť účinky podpory mobility stážistov, ktorá sa poskytuje v rámci programu Erasmus+.

    16.       Programy členských štátov na podporu a ponuku stáží pre mladých ľudí môžu využiť finančnú podporu z európskych fondov. Stáže ďalej podporí iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí v rámci záruky pre mladých ľudí, ktorá sa zameriava na mladých ľudí z regiónov Únie najviac postihnutých nezamestnanosťou mladých a ktorá sa bude spolufinancovať z Európskeho sociálneho fondu (ESF) 2014 – 2020. ESF a iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí možno využiť na zvýšenie počtu a kvality programov stáží v členských štátoch. Týka sa to aj možného príspevku na náklady stáže vrátane časti odmeny (za určitých podmienok). Takisto sa z nich môžu podporiť náklady na inú odbornú prípravu, ktorú mladí ľudia absolvujú mimo stáže, napr. jazykový kurz.

    17.       Komisia začala vykonávať osobitný podporný program technickej pomoci ESF na pomoc členským štátom pri zostavovaní programov stáží s podporou z ESF. Podporný program technickej pomoci ESF poskytuje strategické, operačné a politické poradenstvo vnútroštátnym a regionálnym orgánom, ktoré zamýšľajú zriadiť nové programy stáží alebo zmodernizovať existujúce programy.

    18.       Rada vo svojom uznesení z mája 2011 týkajúcom sa štruktúrovaného dialógu o zamestnanosti mládeže uviedla, že „potrebný je aj rámec kvality pre stáže, aby sa zaručila vzdelávacia hodnota takejto skúsenosti“.

    19.       V záveroch Rady z júna 2011 s názvom Podpora zamestnanosti mládeže v záujme dosiahnutia cieľov stratégie Európa 2020 vyzvala Rada Komisiu, aby „poskytla usmernenia týkajúce sa podmienok vysokokvalitných stáží prostredníctvom rámca kvality pre stáže“[21].

    20.       Európsky parlament v júni 2012 vo svojom uznesení Smerom k oživeniu hospodárstva[22] vyzval Komisiu, aby čo najskôr predložila „návrh odporúčania Rady o rámci kvality pre stáže“ a aby vymedzila „minimálne požiadavky na podporu poskytovania vysokokvalitných stáží a účasti na nich“.

    21.       Európska rada v júni 2012 vyzvala Komisiu, aby preskúmala možnosť rozšírenia portálu EURES o stáže.[23]

    22.       V záveroch z decembra 2012 Európska rada vyzvala Komisiou, „aby urýchlene ukončila prácu na rámci kvality pre stáže“.

    23.       Komisia v decembri 2012 v balíku opatrení pre zamestnanosť mladých ľudí začala konzultácie so sociálnymi partnermi o rámci kvality pre stáže. Sociálni partneri EÚ vo svojich reakciách informovali Komisiu, že neplánujú začať rokovania na vytvorenie autonómnej dohody podľa článku 154 ZFEÚ[24].

    24.       V záveroch Európskej Rady z júna 2013 sa opätovne potvrdilo, že „začiatkom roku 2014 by sa mal zaviesť rámec kvality pre stáže“.

    25.       Rámec kvality je významným referenčným bodom na určenie kvalitnej ponuky stáží podľa odporúčania Rady o zavedení záruky pre mladých ľudí.

    26.       Podľa ročného prieskumu rastu za rok 2014[25] je „nevyhnutné uľahčovať prechod zo školy do práce, a to najmä zvýšením dostupnosti kvalitných stáží alebo učňovskej prípravy.“

    27.       Na účely tohto odporúčania sa pojem stáž chápe ako časovo ohraničené trvanie pracovnej praxe dohodnuté medzi stážistom a poskytovateľom stáže, bez zapojenia tretej strany, ktoré zahŕňa vzdelávaciu zložku, a jeho cieľom je získať praktické skúsenosti pred nadobudnutím riadneho zamestnania (tzv. stáž v rámci voľného trhu).

    28.       Toto odporúčanie sa vzťahuje na všetky stáže v rámci otvoreného trhu, či už platené, alebo neplatené.

    29.       Toto odporúčanie sa nevzťahuje na stáže, ktoré sú súčasťou akademických študijných programov, formálneho vzdelávania alebo odborných kurzov. Stáže, ktorých náplň je regulovaná vnútroštátnymi predpismi a ktorých absolvovanie je požiadavkou na získanie akademického titulu alebo na prístup ku konkrétnej profesii (napr. v medicíne, architektúre atď.), nepatria do pôsobnosti tohto odporúčania,

    TÝMTO ODPORÚČA, ABY ČLENSKÉ ŠTÁTY:

    1.           Zlepšili kvalitu stáží v rámci voľného trhu, a najmä ich obsahu vzdelávania a pracovných podmienok s cieľom zjednodušiť prechod mladých ľudí zo vzdelávania do práce tak, že v rámci svojich právnych predpisov alebo vnútroštátnych postupov prijmú tieto zásady rámca kvality pre stáže:     

    Uzatvorenie písomnej dohody o stáži

    2.           Vyžadovali, aby stáže vychádzali z písomnej dohody uzatvorenej pred začatím stáže medzi stážistom a poskytovateľom stáže.

    3.           Zabezpečili, aby sa v dohode o stáži stanovili vzdelávacie ciele, pracovné podmienky, to, či poskytovateľ stáže poskytne stážistovi odmenu/náhradu, práva a povinnosti zmluvných strán podľa platných predpisov EÚ a vnútroštátnych predpisov, ako aj trvanie stáže, tak, ako sa vymedzuje v odporúčaniach 4 až 12.

    Vzdelávacie ciele

    4.           Presadzovali najlepšie postupy, pokiaľ ide o vzdelávacie ciele, aby mladí ľudia mohli nadobudnúť praktické skúsenosti a príslušné zručnosti; prostredníctvom úloh pridelených stážistovi by sa malo umožniť dosiahnutie týchto cieľov.

    5.           Podnecovali poskytovateľov stáží, aby každému stážistovi pridelili školiteľa, ktorý bude stážistu sprevádzať pri vykonávaní pridelených úloh a monitorovať jeho pokrok.

    Pracovné podmienky

    6.           Zabezpečili dodržiavanie práv stážistov podľa platných právnych predpisov EÚ a vnútroštátnych predpisov, ako aj pracovných podmienok vrátane platných obmedzení maximálneho týždenného pracovného času, minimálneho denného a týždenného času odpočinku a minimálneho nároku na dovolenku.

    7.           Vyžadovali od poskytovateľov stáží, aby ujasnili, aké krytie sa poskytuje v oblasti zdravotného a úrazového poistenia, ako aj v prípade práceneschopnosti.

    8.           Zabezpečili, aby sa v dohode o stáži spresňovalo, či sa uplatňuje odmena a/alebo náhrada, a v prípade uplatňovania odmeny a/alebo náhrady by sa mala stanoviť jej výška.

    Práva a povinnosti

    9.           Zabezpečili, aby sa v dohode o stáži vymedzovali práva a povinnosti stážistu a poskytovateľa stáže vrátane, ak je to vhodné, ustanovenia o politike zachovávania dôvernosti a o právach duševného vlastníctva, ktorú uplatňuje poskytovateľ stáže.

    Primerané trvanie

    10.         Zabezpečili primerané trvanie stáže, ktoré v zásade nebude nepresahovať šesť mesiacov okrem prípadov, keď je dlhšie trvanie odôvodnené, ako napr. pri interných programoch odbornej prípravy pred prijatím do zamestnania alebo pri stážach, ktoré sa vykonávajú v inom členskom štáte.

    11.         Spresnili okolnosti a podmienky, za ktorých sa môže stáž predĺžiť alebo obnoviť po tom, ako uplynie platnosť pôvodnej dohody o stáži.

    12.         Presadzovali postup, v rámci ktorého sa v dohode o stáži uvedie, že stážista alebo poskytovateľ stáže môžu ukončiť pracovný pomer na základe písomného vypovedania dohody s lehotou dva týždne.

    Riadne uznávanie stáží

    13.         Podnecovali poskytovateľov stáží, aby formou certifikátu alebo referencie potvrdzovali poznatky, zručnosti a kompetencie, ktoré stážista nadobudol počas stáže.

    Požiadavky na transparentnosť

    14.         Zabezpečili, aby poskytovatelia stáží uvádzali v oznámeniach a inzerátoch o ponuke stáže informácie o podmienkach stáže, najmä či sa uplatňuje odmena a/alebo náhrada a sociálna ochrana, a zaistili, aby sa v rámci služieb zamestnanosti uplatňovali požiadavky na transparentnosť a vhodné profesijné poradenstvo.

    Sociálni partneri

    15.         Presadzovali aktívne zapájanie sociálnych partnerov do vykonávania rámca kvality pre stáže.

    Cezhraničné stáže

    16.         Uľahčili cezhraničnú mobilitu stážistov v Európskej únii okrem iného spresnením vnútroštátneho právneho rámca pre stáže v rámci voľného trhu a stanovením jednoznačných pravidiel o hosťovaní stážistov z iných členských štátov a o vysielaní stážistov do iných členských štátov, ako aj znížením administratívnych formalít.

    17.         Podporili používanie rozšírenej siete EURES a výmenu informácií o stážach na portáli EURES a podnecovali služby zamestnanosti, aby na portál EURES umiestňovali ponuky stáží.

    Využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov

    18.         Využívali európske štrukturálne a investičné fondy, konkrétne Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja v ďalšom programovom období 2014 – 2020 a iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí tam, kde je to vhodné, na zvýšenie počtu a kvality stáží vrátane efektívnych partnerstiev so všetkými príslušnými zainteresovanými stranami.

    Vykonávanie rámca kvality pre stáže

    19.         Čo najskôr a s konečnou lehotou do konca roka 2014 vykonali rámec kvality pre stáže.

    20.         Určili verejný orgán zodpovedný za toto vykonávanie a komunikáciu s Komisiou o postupoch vykonávania rámca kvality pre stáže.

    21.         Presadzovali aktívne zapájanie služieb zamestnanosti, vzdelávacích inštitúcií a poskytovateľov odborného vzdelávania do vykonávania rámca kvality pre stáže.

    KONŠTATUJE, ŽE KOMISIA MÁ V ÚMYSLE: 

    22.         Presadzovať úzku spoluprácu s členskými štátmi, sociálnymi partnermi a ostatnými zainteresovanými stranami v záujme rýchleho vykonávania tohto odporúčania.

    23.         Monitorovať vykonávanie rámca kvality pre stáže podľa tohto odporúčania a analyzovať vplyv zavedených opatrení.

    24.         Podávať správy o pokroku pri vykonávaní tohto odporúčania na základe informácií, ktoré jej budú poskytovať členské štáty.

    25.         Spolupracovať s členskými štátmi, sociálnymi partnermi, službami zamestnanosti a organizáciami zameranými na mládež a stáže s cieľom presadzovať toto odporúčanie.

    26.         Podnecovať a podporovať členské štáty aj presadzovaním vzájomnej výmeny najlepších postupov, aby využívali Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja alebo ďalšie európske fondy v programovom období 2014 – 2020 s cieľom zvyšovať počet a kvalitu stáží.

    27.         Pokračovať v úsilí zväčšiť ponuku medzinárodných stáži v rámci programu Erasmus+.

    28.         Spolupracovať s členskými štátmi na začleňovaní stáží do siete EURES a na vytváraní webovej stránky venovanej vnútroštátnym právnym rámcom v oblasti stáží.

    V Bruseli

                                                                           Za Radu

                                                                           predseda

    [1]               COM(2012) 727 final, 5. december 2012.

    [2]               COM(2012) 728 final, 5. december 2012.

    [3]               EP 2009/2221 (INI), 6. júl 2010 a uznesenie 2012/2647 (RSP)

    [4]               Závery Európskej rady z decembra 2012, z februára 2013 a z júna 2013.

    [5]               SWD(2012) 407 final, 5. december 2012.

    [6]               V Spojenom kráľovstve Komisia pre nízke mzdy vo svojej správe o národnej minimálnej mzde (2011) uviedla, že stáž sa de facto stáva predpokladom pre čoraz viac pracovných miest.

    [7]               Komisia pre nízke mzdy zo Spojeného kráľovstva vo svojej správe za rok 2013 poukazuje na „rozsiahle nevyplácanie minimálnej mzdy na pozíciách, ktoré by mohli byť pracovnými pozíciami“.

    [8]               V prieskume Eurobarometra z roku 2013 sa zistilo, že iba 9 % stáží sa uskutočnilo v zahraničí.

    [9]               http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/SK/ec/131403.pdf.

    [10]             COM(2012) 729 final, 5. december 2012.

    [11]             Odporúčanie Rady o zavedení záruky pre mladých ľudí, 2013/C 120/01, 22. apríl 2013.

    [12]             Obsah vzdelávania môže okrem iného zahŕňať zaškolenie, jasné vysvetlenie/opis práce danej organizácie a súvisiacich problémov v danom odvetví a pridelenie školiteľa, ktorý bude dohliadať na prácu stážistu a usmerňovať ho.

    [13]             SWD(2012) 407 final, 5. december 2012.

    [14]             SWD(2013) 495 final, 4. december 2013.

    [15]             V článku 3 tej istej smernice sa požaduje, aby sa informácie písomne poskytli zamestnancovi najneskôr do dvoch mesiacov od začiatku zamestnania.

    [16]             KOM(2010) 378 v konečnom znení, 13. júl 2010.

    [17]             1. januára 2014 sa program Erasmus+ stane novým programom financovania EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Program Erasmus+ bude mať novú, zjednodušenú štruktúru, ktorá bude zahŕňať súčasné programy financovania v tomto odvetví vrátane programu celoživotného vzdelávania (Comenius, Leonardo, Erasmus, Grundtvig a prierezových programov) a programov Mládež v akcii, Jean Monnet, Tempus a Erasmus Mundus.

    [18]             EURES je sieťou na spoluprácu medzi Európskou komisiou a verejnými službami zamestnanosti v členských štátoch. Prostredníctvom portálu EURES sa pracovníkom, zamestnávateľom a čoskoro aj stážistom a poskytovateľom stáží poskytujú informácie o pracovných miestach, stážach a vzdelávacích príležitostiach v celej Európe.

    [19]             Rozhodnutie Rady o usmerneniach pre politiky zamestnanosti členských štátov, 2010/707/EÚ, 21. október 2010.

    [20]             Odporúčanie Rady o zavedení záruky pre mladých ľudí, 2013/C 120/01, 22. apríl 2013.

    [21]             Závery Rady 11838/11 Podpora zamestnanosti mládeže v záujme dosiahnutia cieľov stratégie Európa 2020, 17. jún 2011.

    [22]             Uznesenie 2012/2647 (RSP).

    [23]             EUCO 76/12, 28. – 29. jún 2012.

    [24]             COM(2012) 727 final, 11. december 2012.

    [25]             COM(2013) 800 final, 13. november 2013.

    Top