EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013JC0008

SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o pokroku Kosova( pri riešení otázok stanovených v záveroch Rady z decembra 2012 vzhľadom na prípadné rozhodnutie o začatí rokovaní o Dohode o stabilizácii a pridružení

/* JOIN/2013/08 final */

52013JC0008

SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o pokroku Kosova( pri riešení otázok stanovených v záveroch Rady z decembra 2012 vzhľadom na prípadné rozhodnutie o začatí rokovaní o Dohode o stabilizácii a pridružení /* JOIN/2013/08 final */


SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o pokroku Kosova* pri riešení otázok stanovených v záveroch Rady z decembra 2012 vzhľadom na prípadné rozhodnutie o začatí rokovaní o Dohode o stabilizácii a pridružení

1. Úvod

Komisia uverejnila v októbri 2012 štúdiu uskutočniteľnosti v súvislosti s Dohodou o stabilizácii a pridružení medzi Európskou úniou a Kosovom[1]. V štúdii sa konštatuje, že Kosovo je v značnej miere pripravené na začatie rokovaní o dohode o stabilizácii a pridružení. V tejto štúdii sa takisto uvádza, že Komisia navrhne smernice na rokovania o takejto dohode, len čo Kosovo prijme sériu osobitných opatrení týkajúcich sa právneho štátu, verejnej správy, ochrany menšín a obchodu.

V záveroch Rady z decembra 2012 sa vzala do úvahy štúdia uskutočniteľnosti a zámer Komisie navrhnúť smernice na rokovania o dohode o stabilizácii a pridružení, keď Kosovo splní tieto krátkodobé priority. Rada takisto vyzvala Kosovo, aby naďalej v dobrej viere vykonávalo všetky dohody, ktoré sa doposiaľ dosiahli v rámci dialógu medzi Belehradom a Prištinou, a aby sa konštruktívne zapájalo do riešenia celej škály otázok.

V záveroch Rady sa okrem dialógu medzi Belehradom a Prištinou a krátkodobých priorít štúdie uskutočniteľnosti takisto zdôrazňuje, že je potrebné zvýšiť úsilie o posilnenie reformy verejnej správy a upevnenie právneho štátu, najmä prostredníctvom poskytnutia dôkazov o boji proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii, reformy súdnictva a slobody prejavu. V záveroch sa potvrdzuje, že iniciatívy, ktoré začala Komisia vrátane štruktúrovaného dialógu o uplatňovaní zásad právneho štátu, dialógu o liberalizácii víz a dialógu v rámci procesu stabilizácie a pridruženia, hrajú dôležitú úlohu pri sprevádzaní reformného úsilia Kosova v týchto prioritných oblastiach.

Rada zdôraznila, že je dôležité, aby Kosovo posilnilo svoju úzku spoluprácu s misiou EULEX a rešpektovalo jej obnovený mandát. V záveroch sa podporuje súčasné úsilie Komisie týkajúce sa rokovaní o rámcovej dohode s Kosovom, na základe ktorej bude mať Kosovo možnosť zúčastňovať sa na programoch Únie. Rada takisto vzala do úvahy členstvo Kosova v Európskej banke pre obnovu a rozvoj a možnosť Európskej investičnej banky zintenzívniť svoju úlohu v Kosove.

Rada sa v súvislosti s možným rozhodnutím začať s Kosovom rokovania o dohode o stabilizácii a pridružení zaviazala preskúmať pokrok dosiahnutý vo všetkých uvedených oblastiach. Rada sa takisto zaviazala, že počas tohto predsedníctva preskúma správu a – ak bude hodnotenie pozitívne – prijme smernice na rokovania.

Táto správa sa vzhľadom na tieto prvky delí na tri časti. V prvej časti sa analyzuje pokrok, ktorý Kosovo dosiahlo pri riešení krátkodobých priorít určených v štúdii uskutočniteľnosti. Druhá časť je zameraná na všetky ostatné otázky uvedené v decembrových záveroch Rady vrátane politického dialógu medzi predsedami vlády Kosova a Srbska, ktorý umožnila vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, a vykonávania doposiaľ dosiahnutých dohôd. V poslednej časti sa uvádzajú závery.

2. Kosovo rieši krátkodobé priority určené v štúdii uskutočniteľnosti

Ako sa uvádza v štúdii uskutočniteľnosti, je nevyhnutné, aby Kosovo prijalo ďalšie opatrenia v oblasti právneho štátu, verejnej správy, ochrany menšín a obchodu, skôr ako Komisia navrhne smernice na rokovania o dohode o stabilizácii a pridružení.

· Právny štát: preukázať jasné odhodlanie dosahovať konkrétne výsledky v boji proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii, aj pokiaľ ide o iniciovanie vyšetrovania a zabezpečenie trvalej dobrej spolupráce s misiou EULEX. Podporovať činnosť osobitnej vyšetrovacej pracovnej skupiny misie EULEX. Pri zavádzaní novej štruktúry súdov zabezpečiť, aby boli úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý má na starosti prípady organizovanej trestnej činnosti, vojnových zločinov a korupcie, ponechané jeho právomoci. Prijať právne predpisy o zhabaní majetku a pripraviť revíziu zákona o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Prijať novú protikorupčnú stratégiu.

Najvyšší politickí predstavitelia Kosova, orgány presadzovania práva a súdne orgány dodržiavajú svoj záväzok bojovať proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii. Orgány Kosova a misia EULEX denne spolupracujú na partnerskej úrovni pri riešení praktických operačných otázok, a to buď prostredníctvom školení a poradenských činností, alebo prostredníctvom partnerskej spolupráce pri spoločných vyšetrovaniach. Spolupráca medzi Kosovom a misiou EULEX je dobrá. Výsledky tohto partnerstva sú čoraz viditeľnejšie. Dôležitým nedávnym príkladom je prípad, keď bola koncom januára rozložená v Európe zločinecká sieť prevádzajúca ľudí. Spoločné úsilie misie EULEX a kosovskej polície prispelo k zadržaniu 103 osôb v desiatich rôznych krajinách Európy vrátane Kosova. Od októbra minulého roka začal úrad špeciálnej prokuratúry Kosova vyšetrovanie šiestich prípadov korupcie (dvomi prípadmi sa zaoberali miestne úrady špeciálnej prokuratúry) a šiestich prípadov organizovanej trestnej činnosti (štyri prípady s cezhraničným rozmerom, dvomi sa zaoberajú miestne úrady špeciálnej prokuratúry). V uvedenom období sa v rámci úradu špeciálnej prokuratúry zintenzívnila spolupráca medzi prokurátormi misie EULEX a miestnymi prokurátormi. V období od októbra 2012 do januára 2013 začalo osobitné protikorupčné oddelenie kosovskej polície v spolupráci s misiou EULEX osem vyšetrovaní trestných činov, ako sú organizovaná trestná činnosť, zneužitie úradnej právomoci, dávanie a prijímanie úplatku a podvod.

V rámci spoločnej koordinačnej rady pre právny štát zriadenej v Prištine jej traja spolupredsedovia (podpredseda vlády a minister spravodlivosti, OZEÚ/vedúci úradu EÚ a vedúci misie EULEX) podpísali 9. novembra dokument („dohoda“). Tento dokument predstavuje rámec, ktorým sa ustanovujú základné zásady právneho štátu a spoločné ciele, a určuje prostriedky na ich vykonanie. Cieľom koordinačnej rady je pravidelne preskúmať jeho vykonávanie. Členovia koordinačnej rady na svojom prvom zasadnutí, ktoré sa konalo 7. marca, po prvýkrát diskutovali o mechanizme sledovania vykonávania dohody (tzv. Compact Tracking Mechanism). Orgány Kosova vyzvali misiu EULEX, aby monitorovala prijímanie vyšších úradníkov v hlavných inštitúciách právneho štátu vrátane polície a súdnictva. Treba zachovať praktickú spoluprácu, ako aj pevný politický záväzok kosovských orgánov podporovať činnosť misie EULEX a vykonávanie jej mandátu.

Kosovské orgány sú naďalej odhodlané podporovať činnosti osobitnej vyšetrovacej pracovnej skupiny. Dňa 1. januára 2013 sa zaviedla nová štruktúra súdov a jej vykonávanie sa úspešne začalo. Výsledok vykonávania súdnej reformy bude možné v plnej miere oceniť až po dokončení procesu. Kosovo v tejto súvislosti a v súlade so svojimi záväzkami vyplývajúcimi zo štúdie uskutočniteľnosti zabezpečilo, aby boli úradu špeciálnej prokuratúry ponechané jeho právomoci. Kosovo a EÚ môžu začať spoločne uvažovať o tom, ako čo najlepšie prispôsobiť právomoci úradu špeciálnej prokuratúry reštrukturalizovanému systému trestného súdnictva, ak sa súčasné vykonávanie reformy súdnictva preukáže ako účinné a potvrdí svoju potrebu a keď sa táto otázka dôkladne preskúma v úzkej koordinácii s EÚ.

V druhom polroku 2012 Kosovo prijalo nové stratégie a akčné plány boja proti organizovanej trestnej činnosti, narkotikám a terorizmu. Takisto má stratégiu a akčný plán týkajúce sa boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Prostredníctvom novej protikorupčnej stratégie, ktorú sprevádza akčný plán prijatý 11. februára, sa doplnil protikorupčný politický rámec. Parlamentné zhromaždenie takisto schválilo právne predpisy o zhabaní majetku a revidovalo právne predpisy o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaní terorizmu. Prostredníctvom týchto právnych predpisov a stratégií sa zlepšili politické a právne rámce pre boj proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii a Kosovo musí pokračovať v ich vykonávaní.

· Verejná správa: prijať potrebné sekundárne právne predpisy o verejnej službe a o mzdách za vykonávanie takejto služby. Prideliť priestory pre inštitúciu ombudsmana a zabezpečiť jej rozpočtovú nezávislosť tým, že sa vláda zaviaže, aby predbežný návrh rozpočtu ombudsmana zahrnula do celkového návrhu rozpočtu predloženého parlamentu bez zmien.

Od prijatia štúdie uskutočniteľnosti Kosovo uzákonilo sekundárne právne predpisy o verejnej službe a o mzdách za vykonávanie takejto služby, ktoré sú nevyhnutné pre ich uplatňovanie. Zahŕňajú nariadenie o kariérnom postupe štátnych zamestnancov, nariadenie o podmienkach obmedzenia práva na štrajk v osobitných službách vo verejnej službe, nariadenie o starostlivosti týkajúce sa štátnych zamestnancov z dôvodu zdravotného postihnutia a zdravotných problémov, nariadenie o príplatkoch ku mzde a o ostatných náhradách pre štátnych zamestnancov a nariadenie o pracovnom čase a odmeňovaní štátnych zamestnancov Parlamentného zhromaždenia.

Ministerstvo verejnej správy na základe dohody s inštitúciou ombudsmana vydalo 3. decembra rozhodnutie, ktorým sa súčasné priestory ústavného súdu prideľujú ombudsmanovi. Ústavný súd sa presťahuje do Justičného paláca, ktorý financuje EÚ a ktorý bude dokončený koncom tohto roka. Nové priestory sú vzhľadom na svoju polohu vhodné pre inštitúciu ombudsmana a poskytujú jednoduchý prístup pre verejnosť. Inštitúcia ombudsmana predložila v júni 2012 svoj rozpočet. Vláda ho začlenila do celkového návrhu rozpočtu, ktorý bol predložený Parlamentnému zhromaždeniu bezo zmien.

· Ochrana menšín: zabezpečiť existenciu orgánu umožňujúceho priame konzultácie s náboženskými komunitami, najmä so srbskou ortodoxnou cirkvou, vo veci propagácie a ochrany náboženského a kultúrneho dedičstva.

Ministerstvo životného prostredia a územného plánovania prijalo 12. februára správne pokyny na zriadenie rady pre monitorovanie vykonávania. Rada má päť členov: sú to predstavitelia srbskej ortodoxnej cirkvi, ministerstva životného prostredia a územného plánovania, ministerstva kultúry, mládeže a športu, OBSE a EÚ. Spolupredsedami rady sú predstavitelia ministerstva životného prostredia a územného plánovania a EÚ. Prvé pracovné zasadnutie rady sa konalo 26. februára, keď všetky strany potvrdili svoj pevný záväzok týkajúci sa tohto postupu. Druhé zasadnutie, na ktorom sa riešili otázky cirkvi, sa konalo 3. apríla.

· Obchod: vykonať rozhodnutie vlády o reštrukturalizácii ministerstva obchodu a priemyslu, zaviesť mechanizmus na vedenie a koordináciu rokovaní v Kosove a pripraviť analýzu vplyvu obchodných aspektov dohody o stabilizácii a pridružení.

Kosovo dokončilo reštrukturalizáciu ministerstva obchodu a priemyslu. Nová organizačná štruktúra ministerstva zabezpečuje účinnú organizáciu orgánov poverených rokovaniami o obchodných aspektoch dohody o stabilizácii a pridružení. Obsadili sa hlavné funkcie.

Zainteresované strany vrátane hospodárskych subjektov môžu poskytnúť svoj vstup do obchodnej politiky Kosova prostredníctvom formálnych a pravidelných konzultácií. Tieto konzultácie sa konajú v hospodárskej rade, medziministerskej rade pre obchodnú politiku a pracovnej skupine pre obchodnú politiku a v jej piatich podskupinách (obchodné dohody, uľahčenie obchodovania, priemysel, poľnohospodárstvo a služby). Kosovská vláda prijala vo februári rozhodnutie o zložení rokovacej skupiny pre dohodu o stabilizácii a pridružení. V rámci tohto zloženia bude ministerstvo obchodu a priemyslu viesť technickú skupinu podporujúcu rokovania o obchodných aspektoch tejto dohody.

Ministerstvo obchodu a priemyslu dokončilo svoju prvú analýzu vplyvu obchodných aspektov dohody o stabilizácii a pridružení. V analýze sa uvádza posúdenie vplyvu liberalizácie obchodu na obchodné toky, verejné financie, výstup a zamestnanosť. Je zrejmé, že tento dokument sa musí ďalej rozvíjať, pričom je potrebné brať do úvahy nové a aktualizované údaje. Navrhovaná metodika a prvé výsledky analýzy súčasne predstavujú pre Kosovo dobrý základ na prípravu na rokovania.

3. Ostatné body záverov z decembrového zasadnutia Rady

Zapojenie sa Kosova do dialógu medzi Prištinou a Belehradom a vykonávanie dohôd

Dialóg medzi Belehradom a Prištinou bol po srbských voľbách povýšený na politický proces na vysokej úrovni sprostredkúvaný vysokou predstaviteľkou.

Október 2012 bol začiatkom radu stretnutí na vysokej úrovni medzi premiérmi oboch krajín. Vysoká predstaviteľka hneď na začiatku ozrejmila obom stranám myšlienku celého procesu: že pôjde o postupný proces, v rámci ktorého sa bude napredovať od jednoduchších otázok ku komplexnejším, a v tomto procese nemajú zostať žiadne otvorené otázky. Cieľom tohto procesu bola postupná normalizácia vzťahov medzi obidvoma stranami bez toho, aby boli dotknuté stanoviská oboch strán k štatútu Kosova, a dosiahnutie pokroku oboch krajín v ich snahách o integráciu do EÚ.

V období od októbra 2012 do konca apríla 2013 sa uskutočnilo desať stretnutí[2]. Stretnutie sa konalo aj 6. februára, a to medzi prezidentom Nikolicom a prezidentkou Jahjagovou.

V prvej časti dialógu v období do decembra 2012 sa rozhovory venovali súboru otázok považovaných za jednoduchšie, ako sú ukončenie implementácie integrovaného riadenia hraníc, náboženské a kultúrne dedičstvo a dohoda o kontaktoch. Už v týchto prvých mesiacoch sa dosiahli niektoré významné výsledky.

Najdôležitejším z nich bola implementácia integrovaného riadenia hraníc. Do konca decembra 2012 boli sfunkčnené štyri vstupy – vrátane dvoch vstupov do severného Kosova – a od konca februára funguje všetkých šesť vstupov medzi Srbskom a Kosovom. V súvislosti s rozhovormi o implementácii obidve strany súhlasili, aby sa začalo vyberať clo, a aby sa zriadil fond na rozvoj severného Kosova. Pokiaľ ide o voľný pohyb, platí režim cestovania na základe občianskych preukazov a tento aj úspešne funguje. Dohoda o colných pečiatkach sa naďalej implementuje na oboch stranách. V oblasti evidencie civilného obyvateľstva sa dosiahol dobrý pokrok, pričom implementácia by sa mala zavŕšiť do januára 2014. Pokiaľ ide o katastrálne úrady, obe strany sú stále v štádiu prijímania potrebných prípravných krokov. Dohoda o uznávaní univerzitných diplomov napreduje hladko. Spolupráca Srbska s misiou EULEX sa vo viacerých oblastiach naďalej zlepšovala. Túto spoluprácu bude treba posilňovať zároveň s tým, ako sa normalizácia medzi obidvomi stranami bude zintenzívňovať. Spoluprácu naďalej uľahčujú priame kontakty na vysokej úrovni a pravidelné kontakty na operatívnej úrovni, a to vrátane oblasti boja proti organizovanej trestnej činnosti. Srbsko sa zaviazalo plne implementovať protokol s misiou EULEX o policajnej spolupráci.

Ďalšie významné výsledky, ktoré premiéri obidvoch krajín dosiahli, sú dohoda o nadväzovaní kontaktov a dohoda o zlepšení ochrany náboženských a kultúrnych pamiatok (vytvorenie osobitnej alebo multietnickej policajnej jednotky v Kosove).

V druhej časti dialógu na vysokej úrovni, ktorá prebiehala od januára 2013, sa stretnutia premiérov oboch krajín sústreďovali na severné Kosovo a na zavedenie štruktúr, ktoré by splnili požiadavky miestneho obyvateľstva na bezpečnosť a spravodlivosť spôsobom, ktorý by zaručoval fungovanie jednotného inštitučného a administratívneho rámca v Kosove, v súlade so závermi Rady z decembra 2012.

Počas dialógu obidve strany súhlasili, že výsledkom rozhovorov by mal byť súbor zásad a dojednaní, ktoré by pre komunitu kosovských Srbov predstavovali novú víziu budúcnosti tým, že by sa odstránili ich obavy a riešili ich potreby a zároveň by sa zachovala funkčnosť kosovského inštitučného a právneho rámca.

Počas celého procesu na vysokej úrovni obidve strany preukázali odhodlanie a angažovanosť. Predovšetkým obaja premiéri si vytvorili dobre fungujúci vzťah a preukázali politickú odvahu a zrelosť pri prejednávaní veľmi citlivých a komplexných otázok, ktoré v pozadí často sprevádzala ťažká politická atmosféra. Za to si zasluhujú uznanie. V poslednej fáze dialógu sa zasadnutí zúčastnili aj podpredsedovia vlády obidvoch krajín a ich prítomnosť zabezpečila za rokovacím stolom dodatočný prvok legitimity miestnej politiky a odbornosti.

Rozhovory o severnom Kosove a obavách komunity kosovských Srbov sa zakončili 19. apríla parafovaním tzv. „prvej dohody o zásadách normalizácie vzťahov“.

V tejto dohode sa stanovuje zriadenie združenia alebo spoločenstva srbských samosprávnych celkov v Kosove, ktoré bude fungovať alebo pracovať na základe platného právneho rámca Kosova. Toto združenie/spoločenstvo bude mať stanovy a vlastné orgány na základe iného existujúceho združenia v Kosove a bude mať zastupiteľskú úlohu pri ústrednej vláde.

Pokiaľ ide o políciu, znenie dohody potvrdzuje zásadu jediného policajného zboru v Kosove a integráciu všetkých policajných zložiek v severnom Kosove do kosovskej polície. Pre štyri severné samosprávne celky sa vymenuje oblastný policajný veliteľ. Nominuje ho Ministerstvo vnútorných vecí Kosova zo zoznamu návrhov, ktorý poskytnú príslušní štyria starostovia. Dohodlo sa teda, že štyria starostovia severných samosprávnych celkov, v ktorých žije väčšina Srbov, po konzultácii združenia/spoločenstva predložia ministerstvu vnútorných vecí zoznam, na základe ktorého ministerstvo určí nominanta.

Pokiaľ ide o súdnictvo, v znení dohody sa potvrdzuje zásada integrácie a fungovania všetkých súdnych orgánov v súlade s právnym rámcom Kosova. V Prištine sa zriaďuje odvolací súd pre všetky kosovské samosprávne celky so srbskou väčšinou a jedna sekcia tohto súdu bude mať trvalé sídlo v severnej časti Mitrovice.

Komunálne voľby sa v súlade s dohodou zorganizujú v severných samosprávnych celkoch v roku 2013, za pomoci OBSE.

V znení dohody sa takisto stanovuje, že rozhovory o energetike a telekomunikáciách sa musia uzavrieť do polovice júna.

Obidve strany sa dohodli, že žiadna z nich nebude blokovať alebo povzbudzovať tretie strany, aby blokovali pokrok svojej náprotivnej strany na ich ceste do EÚ.

Obe strany sa dohodli, že ako nasledujúci krok prijmú do 26. apríla plán vykonávania a že s pomocou EÚ zriadia výbor pre vykonávanie.

EÚ takisto od obidvoch strán očakáva, že v duchu nového porozumenia/vzťahov medzi nimi a bez toho, aby boli dotknuté ich stanoviská k štatútu Kosova, budú pokračovať v ďalšej práci na normalizácii ich vzájomných vzťahov a že v rámci tohto procesu sa okrem iných otázok budú venovať aj integrácii Kosova do medzinárodných orgánov alebo účasti Kosova v týchto medzinárodných orgánoch.

Reforma verejnej správy

V štúdii uskutočniteľnosti sa konštatuje, že právny rámec potrebný pre výkon stabilnej a profesionálnej verejnej správy je vo veľkej miere už zavedený. Splnením krátkodobých priorít stanovených v štúdii sa Kosovu podarilo zlepšiť svoj právny rámec a vytvoriť podmienky na vykonávanie právnych predpisov o verejnej službe a o mzdách štátnych zamestnancov. Kosovo teraz začalo zameriavať svoje úsilie na vykonávanie právnych predpisov, stratégie reformy verejnej správy a príslušného akčného plánu.

Kosovo takisto vyvinulo úsilie o posilnenie inštitúcie ombudsmana. Rozpočet tejto inštitúcie, ktorý na tento rok schválilo Parlamentné zhromaždenie, sa zvýšil zo 636 000 EUR v minulom roku na viac ako 1 mil. EUR. Vzhľadom na to sa môže zvýšiť počet zamestnancov zo 48 na 60.

Reforma verejnej správy vyžaduje dlhodobé úsilie. Ostatné krajiny západného Balkánu, ktoré profitujú z dohôd o stabilizácii a pridružení, naďalej čelia tejto výzve. Pokrok, ktorý Kosovo doposiaľ dosiahlo, predstavuje potrebný základ (legislatívny a politický rámec) na dosiahnutie pokroku v tejto dôležitej oblasti.

Upevnenie právneho štátu

V štúdii uskutočniteľnosti sa konštatuje, že jadro inštitucionálneho a právneho rámca na zabezpečenie právneho štátu v Kosove je už zavedené. Najvyšší predstavitelia Kosova pri viacerých príležitostiach znovu zdôraznili svoj politický záväzok bojovať proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii. Tento politický záväzok predstavuje dobrý základ pre ďalšie zlepšenie činnosti orgánov presadzovania práva a súdnych orgánov v Kosove, najmä pokiaľ ide o poskytovanie dôkazov v boji proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii. Kosovo musí pokračovať v uplatňovaní opatrení na predchádzanie obchodovaniu s ľuďmi, drogami a zbraňami a boj proti takémuto obchodovaniu.

Prokuratúra predložila súdu niektoré dôležité veci. V novembri minulého roka okresný súd v Prištine potvrdil obvinenie zo zneužitia postavenia alebo právomoci verejného činiteľa a z podvodu, ktoré podala prokuratúra proti bývalým ministrom; súdne konanie sa ešte neskončilo. Okresný súd v Prištine v novembri 2012 takisto potvrdil obvinenie podané proti bývalému riaditeľovi oddelenia pre verejné obstarávanie mestského úradu v Prištine a ďalším piatim úradníkom vo veci zneužitia postavenia alebo právomoci verejného činiteľa.

Mestský súd v Pejë/Peć v októbri a novembri 2012 uznal vinnými a odsúdil 34 osôb vrátane vysokopostavených úradníkov obchodnej fakulty v Pejë/Peć okrem iného vo veci zneužitia postavenia alebo právomoci verejného činiteľa, sprenevery, podvodu a falšovania úradných dokumentov. Rozsudkom súdu sa týmto obvineným a odsúdeným úradníkom takisto zakazuje vykonávanie úloh verejného činiteľa. V januári 2013 porota zložená zo sudcov z Kosova a misie EULEX na prvostupňovom súde v Pejë/Peć uznala vinnými deväť osôb obvinených z trestných činov súvisiacich s prevádzaním migrantov. V roku 2012 súdy v Kosove vyriešili spolu 183 prípadov týkajúcich sa zneužitia postavenia a právomoci verejného činiteľa, 6 prípadov organizovanej trestnej činnosti, 22 prípadov obchodovania s ľuďmi, 186 prípadov trestných činov súvisiacich s narkotikami a 24 prípadov trestných činov súvisiacich so zbraňami.

Tieto konkrétne výsledky spoločného úsilia Kosova a misie EULEX sú dôkazom ich úzkej praktickej spolupráce. Naďalej však zostáva výzvou boj proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii a bude potrebné, aby Kosovo naďalej dosahovalo pokrok v tejto oblasti, a to samostatne ako aj v spolupráci s misiou EULEX.

V štúdii uskutočniteľnosti sa konštatuje, že základné justičné inštitúcie už začali vykonávať svoju úlohu a že právne predpisy stanovujú značné záruky nezávislosti justície. Dňa 1. januára nadobudli účinnosť zákony o súdoch a prokuratúre, ktorými sa zavádza nová štruktúra súdov a prokuratúry. Táto štruktúra pozostávajúca zo siedmich prvostupňových súdov a jedného odvolacieho súdu nahrádza predchádzajúcu štruktúru mestských a okresných súdov. Jej vykonávanie sa začalo bez väčších ťažkostí. Nový právny rámec prispieva k nezávislosti, účinnosti, zodpovednosti a nestrannosti súdneho systému v Kosove a jeho vykonávanie sa v budúcnosti ďalej preskúma.

Nový trestný zákonník a trestný poriadok nadobudli účinnosť súčasne so zákonmi o súdoch a prokuratúre. Na základe toho sa významne prepracoval kosovský právny a trestnoprávny systém. Nový trestný zákonník obsahuje ustanovenia okrem iného o prevádzaní migrantov, obchodovaní s ľuďmi, výrobe drog a obchodovaní s nimi, organizovanej trestnej činnosti, korupcii a obchodovaní so zbraňami. V ustanoveniach tohto zákonníka sa rešpektujú výlučné a subsidiárne právomoci úradu špeciálnej prokuratúry. Na hodnotenie praktického vplyvu týchto reforiem justície je ešte príliš skoro, keďže ich vykonávanie sa len začalo. Treba očakávať, že praktické vykonávanie takých zložitých reforiem bude vyžadovať ďalšie legislatívne úpravy.

V štúdii uskutočniteľnosti sa potvrdilo, že sloboda prejavu je zaručená ústavou. V októbri minulého roka Kosovo zrušilo v trestnom zákonníku dva články o trestnej zodpovednosti a ochrane zdrojov informácií novinárov. V novom trestnom poriadku sa novinári takisto začleňujú do kategórie svedkov oslobodených od povinnosti svedčiť. Výsledkom je, že médiá nemajú trestnú zodpovednosť. Dňa 28. februára príslušný výbor Parlamentného zhromaždenia usporiadal s podporou OBSE verejné vypočutie zástupcov združení novinárov. Na vypočutí sa diskutovalo o otázkach, ktoré majú vplyv na slobodu médií, a to najmä o fyzických útokoch a vyhrážkach zameraných proti novinárom. Kosovská polícia v spolupráci s misiou EULEX začala koncom minulého roka vyšetrovanie vyhrážania sa členom mimovládnej organizácie, ktorá vydávala časopis o témach týkajúcich sa lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transrodových osôb.

Kosovské orgány sú naďalej pravidelne vyzývané na diskusiu v Parlamentnom zhromaždení, médiách, občianskou spoločnosťou alebo verejnými protestmi. Je nevyhnutné, aby Kosovo naďalej vytváralo prostredie prispievajúce k slobode prejavu a zabezpečilo dôkladné vyšetrenie útokov na novinárov.

Súbor nástrojov na podporu Kosova v jeho reformnom úsilí

Komisia vytvorila viacero nástrojov s cieľom usmerniť reformné úsilie Kosova. Dialóg v rámci procesu stabilizácie a pridruženia, ktorý sa začal na základe oznámenia Komisie z roku 2009 s názvom Kosovo – Napĺňanie európskej perspektívy krajiny[3], sa preukázal ako základný nástroj pri mobilizácii, diskusii a stanovení priorít celkového programu reforiem súvisiacich s pridružením Kosova k EÚ. V štruktúrovanom dialógu o právnom štáte sa stanovujú spoločné priority EÚ a Kosova s cieľom riešiť výzvy týkajúce sa právneho štátu. Tento dialóg poskytuje pevné politické usmernenie k reformám zameraným na upevnenie zásad právneho štátu. V januári 2012 sa začal dialóg s Kosovom o liberalizácii vízového režimu, ktorý je pre Kosovo, ako aj v ostatných krajinách západného Balkánu, hlavným rámcom na prijímanie a vykonávanie reforiem v oblasti zásad právneho štátu. Vo všetkých týchto procesoch hrá dôležitú úlohu Ministerstvo pre európsku integráciu. V Kosove vytvorilo pevné mechanizmy na stanovenie priorít, koordináciu a zabezpečenie dosiahnutia výsledkov.

Ostatné prvky európskej perspektívy Kosova uvedené v záveroch z decembrového zasadnutia Rady

Rada v decembri pripomenula ochotu EÚ podporiť v súlade s európskou perspektívou regiónu hospodársky a politický rozvoj Kosova prostredníctvom jasnej európskej perspektívy. Znovu zdôraznila, že v tejto súvislosti je potrebné prijať konkrétne opatrenia. Komisia vo svojom oznámení z roku 2009 týkajúcom sa Kosova navrhla preskúmať možnosti uzatvorenia rámcovej dohody s Kosovom o všeobecných zásadách jeho účasti na programoch EÚ. V októbri 2012 Rada poverila Komisiu, aby rokovala o takejto dohode. Komisia začiatkom tohto roka uzatvorila rokovania a má v úmysle prijať návrhy na rozhodnutia Rady o skorom podpísaní a uzatvorení rámcovej dohody s Kosovom.

V decembri 2012 sa Kosovo stalo členom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) a krajinou, ktorú banka začlenila do rozsahu svojej pôsobnosti. Európska banka pre obnovu a rozvoj zostavuje trojročnú stratégiu pre túto krajinu. Na základe toho bude môcť banka rozšíriť a sústrediť svoje zásahy do podpory sociálno-hospodárskeho rozvoja Kosova do viacerých oblastí. V decembri sa uskutočnila misia EBOR v Kosove. Kancelárie banky v Prištine sa vzhľadom na zvýšenie počtu svojich zamestnancov v Kosove presunuli do väčších priestorov. Prezident banky navštívil 8. februára Kosovo.

Európska investičná banka v súčasnosti rokuje s vládou Kosova o rámcovej dohode. Je potrebné, aby sa strany dohodli na oblastiach, do ktorých bude banka investovať. Cieľom je, aby sa dohoda schválila a podpísala na jar. Onedlho po jej podpísaní sa môžu začať operácie EIB. V decembri 2012 navštívila Kosovo spoločná misia EIB a Komisie. EIB neplánuje vytvoriť v Kosove stálu prevádzku.

4. Závery

Od schválenia štúdie uskutočniteľnosti v októbri 2012 a záverov Rady v decembri 2012 splnilo Kosovo všetky krátkodobé priority, ktoré boli v danej štúdii stanovené.

Kosovo preukázalo svoje odhodlanie bojovať proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii. Prijalo potrebné právne predpisy a strategické dokumenty a úradu špeciálnej prokuratúry ponechalo jeho právomoci. Začalo sa viacero vyšetrovaní prípadov organizovanej trestnej činnosti a korupcie. Kosovo pokračuje v dobrej spolupráci s misiou EULEX a je naďalej odhodlané podporovať činnosti osobitnej vyšetrovacej pracovnej skupiny.

Inštitúcii ombudsmana boli pridelené nové priestory. Vláda nezmenila navrhovaný rozpočet ombudsmana pred tým, ako bol Parlamentnému zhromaždeniu predložený návrh všeobecného rozpočtu. Takisto boli prijaté sekundárne právne predpisy potrebné na vykonávanie reformy verejnej správy.

Zriadená bola nová rada pre monitorovanie vykonávania, v ktorej sa spája srbská ortodoxná cirkev, kosovské orgány, EÚ a OBSE, a začala sa jej činnosť.

Ministerstvo obchodu a priemyslu prešlo reštrukturalizáciou a jeho kľúčové posty boli obsadené. Zaviedol sa mechanizmus na vedenie a koordináciu rokovaní o otázkach obchodu v súvislosti s dohodou o stabilizácii a pridružení. Kosovo si bude môcť na základe analýzy vplyvu obchodných aspektov dohody o stabilizácii a pridružení stanoviť svoju rokovaciu pozíciu.

V dôsledku toho Komisia predkladá návrh na rozhodnutie Rady o poverení začať rokovania o dohode o stabilizácii a pridružení medzi Európskou úniou a Kosovom[4].

Kosovo prijalo významné kroky smerom k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vo vzťahoch so Srbskom v súlade so závermi Rady z decembra 2012. Kosovo sa aktívne a konštruktívne zapájalo do dialógu so Srbskom, ktorý sa uskutočňuje za pomoci EÚ, a otvorilo rokovania týkajúce sa celého radu otázok potrebných na dosiahnutie viditeľného a udržateľného zlepšenia vo vzťahoch so Srbskom.

Tento dialóg sa rozšíril na proces na vysokej politickej úrovni, ktorému napomáha vysoká predstaviteľka. V období od októbra 2012 do konca apríla 2013 sa uskutočnilo desať stretnutí. Stretnutie sa konalo aj 6. februára, a to medzi prezidentom Nikolicom a prezidentkou Jahjagovou. Vykonávanie dohôd, ktoré boli v dialógu dosiahnuté do dnešného dňa, takisto pokračuje. V oblasti integrovaného riadenia hraníc boli na všetkých šiestich hraničných prechodoch otvorené spoločné predbežné vstupné body, ktoré plne fungujú. Dohoda o ochrane miest náboženského a kultúrneho dedičstva z decembra 2012 sa priebežne implementuje. Dohoda o colných pečiatkach sa naďalej implementuje na oboch stranách. V oblasti evidencie civilného obyvateľstva sa dosiahol dobrý pokrok, pričom implementácia by sa mala zavŕšiť do januára 2014. Pokiaľ ide o katastrálny úrad, obe strany sú stále v štádiu prijímania potrebných prípravných krokov. Dohoda o uznávaní univerzitných diplomoch napreduje hladko.

Obe strany sa zároveň dohodli, že začnú vyberať clo a zriadia fond na rozvoj severného Kosova. V druhej časti dialógu na vysokej úrovni sa stretnutia oboch premiérov od januára 2013 zameriavali na severné Kosovo, čo viedlo k parafovaniu dohody z 19. apríla 2013 nazvanej „Prvá dohoda o zásadách normalizácie vzťahov“.

Na tomto základe dospela Komisia k presvedčeniu, že Kosovo sa zodpovedným a konštruktívnym spôsobom zapojilo do prijímania opatrení smerujúcich k viditeľnému a udržateľnému zlepšeniu vzťahov so Srbskom.

*           Týmto označením nie sú dotknuté pozície k otázke štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) k vyhláseniu nezávislosti Kosova.

[1]           COM(2012) 602 final.

[2] A to: 19. októbra, 7. novembra, 4. decembra, 17. januára, 20. februára, 4. marca, 20. marca, 2. apríla, 17. apríla a 19. apríla.

[3] KOM(2009) 534 v konečnom znení.

[4]              COM(2013) 200 final.

Top