EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013IR0595

Stanovisko Výboru regiónov „Zlepšenie fungovania vnútorného trhu s energiou“

Ú. v. EÚ C 280, 27.9.2013, p. 38–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.9.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 280/38


Stanovisko Výboru regiónov „Zlepšenie fungovania vnútorného trhu s energiou“

2013/C 280/08

VÝBOR REGIÓNOV

je pevne presvedčený, že pre malých producentov energie by mali byť energetické siete resp. inteligentné sústavy ľahko dostupné. Pre vstup týchto nových dodávateľov do sietí by sa mali vypracovať vhodné pravidlá, ktoré by mali domácnosti a malovýrobcov podnietiť k investovaniu do mikrovýroby energie,

má pochybnosti o tom, či navrhované opatrenia Európskej komisie postačujú na posilnenie postavenia spotrebiteľov a boj proti energetickej chudobe, a preto žiada, aby sa osobitná pozornosť venovala ochrane spotrebiteľov. V tejto súvislosti treba venovať pozornosť asymetrickému postaveniu spotrebiteľov energie voči veľkým spoločnostiam,

vyzýva orgány, aby sa zaoberali otázkou stimulov pre správne trhové investície do zariadení na výrobu, prenos, akumuláciu a vyrovnávanie ponuky a dopytu a odporúča, aby sa okrem existujúcich programov (Európsky energetický program pre obnovu, Nástroj na prepojenie Európy, politika súdržnosti EÚ, program TEN-T, Horizont 2020) hľadali nové prostriedky financovania realizácie infraštruktúry,

dôrazne podporuje naliehavosť modernizácie existujúcej sústavy a rozvíjania inteligentných sústav a zasadzuje sa za spoluprácu pri rozvoji inteligentných sústav na európskej, štátnej a regionálnej úrovni a za vypracovanie európskych noriem pre inteligentné sústavy,

vyzdvihuje transparentnosť a účasť občanov a obcí na plánovaní, rozvoji a realizácii rozvodných sietí.

Spravodajca

P. G. (Piet) DE VEY MESTDAGH (NL/ALDE), člen výkonnej rady provincie Groningen

Referenčný dokument

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: V záujme lepšieho fungovania vnútorného trhu s energiou

COM(2012) 663 final

I.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

VÝBOR REGIÓNOV

A.    Liberalizácia trhov a vytvorenie rovnakých podmienok

1.

vyjadruje názor, že miestne a regionálne orgány zohrávajú rozhodujúcu úlohu na energetických trhoch EÚ a zdôrazňuje ich príspevok k dosiahnutiu vytvorenia vnútorného energetického trhu a zmenšovaniu rozdielov medzi členskými štátmi. Okrem toho miestne a regionálne orgány ako úroveň riadenia, ktorá je najbližšie k občanom, a tak poskytuje široké možnosti komunikácie, z vlastnej skúsenosti poznajú mnohé problémy, ktoré stále pretrvávajú na energetických trhov EÚ, pokiaľ ide o konkurencieschopnosť, transparentnosť a celkovú reguláciu energetiky.

2.

Vyjadruje silnú podporu dobudovaniu vnútorného energetického trhu, ktorý regiónom umožní zamerať sa na svoje regionálne silné stránky, a tak vytvoriť decentralizované odvetvie energetiky založené na obnoviteľných zdrojov energie a špecifické pre určitý región, ktoré bude na prospech regionálnej znalostnej infraštruktúre, hospodárstvu a trhu práce. Navrhuje vypracovať stratégiu na podporu vývoja regionálnych zoskupení (špecializácia) a partnerstiev a zasadzuje sa za to, aby sa regiónom, ktoré sú popredu, pokiaľ ide o znalosti o inovačných systémoch, fungujúcich trhoch s energiou z obnoviteľných zdrojov, budovaní inteligentných prenosových a distribučných sústav atď., umožnilo zohrávať väčšiu úlohu v zapĺňaní medzier, ktoré v súčasnosti jestvujú na európskom energetickom trhu.

3.

Požaduje vytvorenie regionálnych energetických plánov, ktoré budú obsahovať projekty zamerané na výrobu, dopravu, akumuláciu a distribúciu energie, realizáciu potrebnej infraštruktúry a regionálne režimy zlepšovania energetickej účinnosti a úspory energie, ako to vyjadril vo svojom stanovisku k tretiemu legislatívnemu balíku (CdR 21/2008 fin.). Takéto regionálne špecifické energetické plány, ktoré môžu byť vypracované na úrovni regionálnych orgánov, alebo môžu zahŕňať viacero regiónov, vrátane regiónov v susedných krajinách, by mali byť náležitým spôsobom skoordinované a začlenené do národných rámcov, ako aj do rámca Spoločenstva.

4.

Podporuje aktívnejšie presadzovanie tretieho energetického balíka a začatie konaní o porušení predpisov a zdôrazňuje potrebu prísne presadzovať pravidlá hospodárskej súťaže s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých aktérov trhu, vrátane jeho nových účastníkov. Členské štáty, ktoré stále majú iba jedného dodávateľa, by mali byť povinné odstrániť prekážky vstupu na trh a malo by sa im pomáhať pri vytváraní (cezhraničnej) infraštruktúry, aby spotrebitelia mali možnosť slobodného výberu dodávateľa v celej EÚ. Liberalizácia výroby a cien spolu s účinnou koordináciou na európskej úrovni môže byť užitočná pre spravodlivé rozdelenie zdrojov medzi regióny a stabilizovanie a zlepšenie rámcových podmienok pre európsku energetiku a na podporu udržateľného energetického zásobovania a môže zabezpečiť obmedzenie nákladov spojených s prechodom na iné zdroje energie.

5.

Zdôrazňuje, že je veľmi dôležité, aby sa v celej EÚ dodržiavali dohody o oddelení prenosových sústav a výroby a distribúcie, vrátane dohôd o nezávislých regulačných orgánoch v oblasti energetiky a požiadavkách na ochranu spotrebiteľov. Prioritou musí byť podporovať a ďalej rozvíjať úlohu Agentúry EÚ pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER), najmä jej schopnosť preskúmať národné regulačné rozhodnutia a urovnať spory.

6.

Plne podporuje opatrenia na dosiahnutie rovnakých podmienok pre všetkých s cieľom vytvoriť decentralizovanejšie a konkurencieschopnejšie trhové modely, pretože vytvárajú viac možností pre miestnych výrobcov energie, ale zdôrazňuje, že na zaručenie rovnakých podmienok je potrebné vytvoriť aj nevyhnutnú sieťovú infraštruktúru, aby sa aj okrajovým regiónom, vrátane ostrovných regiónov, umožnilo využiť tieto príležitosti. Kľúčovými prvkami realizácie vnútorného energetického trhu je rozvoj infraštruktúry, aj v najodľahlejších oblastiach, a nevyhnutnosť v regionálnom meradle pracovať na medzinárodných prepojeniach, aj medzi ostrovmi, a prenosových resp. prepravných kapacitách.

7.

Konštatuje, že rozdiely medzi členskými štátmi vo výbere poplatkov a daní poškodzujú konkurencieschopnosť trhu s elektrickou energiou, čo má popritom preukázateľne negatívny dosah na iné odvetvia hospodárstva. To negatívne vplýva na spotrebiteľov, ako aj energeticky náročné odvetvia, ktoré podľa svojej polohy pociťujú značné konkurenčné výhody alebo nevýhody. V záujme zaistenia rovnakých podmienok pre všetkých je nevyhnutné postupne odstrániť priame a/alebo nepriame dotácie na fosílne palivá a výrobu jadrovej energie.

B.    Kľúčová úloha spotrebiteľov

8.

Zdôrazňuje, že pre energetickú politiku by mal byť spotrebiteľ prvoradý, ako to uvádza vo svojom stanovisku k tretiemu legislatívnemu balíku o európskych trhoch s elektrickou energiou a plynom (CdR 21/2008 fin). Spotrebiteľ by mal stáť v centre pozornosti a nakoniec – ako jednotlivec alebo člen skupiny, družstva alebo organizácie – by mal mať priamy prístup na trh s energiou, či už cez škálu zdrojov energie od rôznych výrobcov alebo priamo na spotový trh.

9.

Je presvedčený, že s cieľom umožniť spotrebiteľom čo najlepšie sa rozhodnúť z hľadiska udržateľnosti, pomeru kvality a ceny a energetickej účinnosti a vybrať si najvhodnejšieho dodávateľa musí mať prioritu vzdelávanie, informácie a transparentnosť v oblasti energetiky a že spotrebitelia musia mať ľahší prístup k informáciám o možnostiach, ktoré im vnútorný energetický trh a nové technológie ponúkajú na zníženie ich výdavkov na energiu. Okrem toho by spotrebitelia mali byť oboznamovaní so spôsobmi regulácie spotreby energie a možnosťami úspory energie a informovaní o zlepšovaní energetickej účinnosti a malovýrobe. Výbor regiónov preto odporúča Komisii a členským štátom spustiť informačné kampane zamerané na spotrebiteľa, na ktorých by sa mali aktívne podieľať miestne a regionálne samosprávy a ďalšie relevantné regionálne organizácie občianskej spoločnosti.

10.

Domnieva sa, že popri navrhovaných informačných kampaniach o poskytovateľoch energetických služieb a o cenách je veľmi dôležité zaviesť technicky vhodné inteligentné systémy merania výroby a spotreby elektrickej energie v reálnom čase, ako aj distribučné sústavy, ktoré poskytnú spotrebiteľom informácie, na základe ktorých sa môžu rozhodnúť a ktoré im umožnia lepšie si uvedomiť ceny energií, spotrebu energie (modely spotreby) a súvislosť medzi spotrebou a cenou energie, čo by malo viesť k uváženejšiemu a udržateľnejšiemu využívaniu energie, k vytvoreniu predpokladov na využívanie inteligentných (domácich) elektrických spotrebičov, a tým k úspore energie. Výbor regiónov odporúča Komisii, aby pokračovala vo svojej stimulačnej politike zavádzania inteligentných meračov, ktorú stanovila v predchádzajúcich oznámeniach. Táto politika by mala prispieť k zavedeniu inteligentných distribučných sústav, ktorých súčasťou je riadenie spotreby a flexibilných skladovacích, akumulačných, výrobných a spotrebných kapacít a ich vzájomné prepojenie, a zároveň brala do úvahy aspekty presnosti, dôvernosti, ochrany súkromia a ochrany pred podvodom a súčasne pracovala na príprave noriem.

11.

Má pochybnosti o tom, či navrhované opatrenia Európskej komisie postačujú na posilnenie postavenia spotrebiteľov a boj proti energetickej chudobe, a preto žiada, aby sa osobitná pozornosť venovala ochrane spotrebiteľov. V tejto súvislosti treba venovať pozornosť asymetrickému postaveniu spotrebiteľov energie voči veľkým spoločnostiam, inak trh nebude reagovať a bude blokovať spätnú väzbu medzi užívateľmi a tvorcami politiky či regulačnými orgánmi. Pomocou Rady európskych energetických regulačných orgánov (CEER) by sa mala na miestnej a regionálnej úrovni uskutočňovať medzi členskými štátmi výmena osvedčených postupov o dôležitých zákazníckych problémoch, akým sú prístup k informáciám, možnosti porovnávania cien, porozumenie faktúram, ako aj špecifické postavenie zraniteľných spotrebiteľov.

12.

Žiada, aby boli mechanizmy stimulujúce lepšiu energetickú účinnosť na vyššej úrovni, ako sú v súčasnosti, a aby sa z hľadiska úspory energie podporili klasické, ale tiež moderné technologické riešenia a energetické služby. V rámci boja proti energetickej chudobe je treba so zreteľom na sociálne zraniteľné a citlivé skupiny zaviesť mechanizmy so zníženou tarifikáciou elektrickej energie alebo zľavy z taríf uvedených jednotlivými dodávateľmi (sociálna tarifa pre domácnosti). Zároveň by sa malo na miestnej a regionálnej úrovni osobitne dohliadať na to, aby domácnosti patriace do týchto skupín mali prístup k programom energetickej obnovy, ktoré budú určené špeciálne im. Pre ostatných spotrebiteľov treba zaviesť jednotnú tarifu a treba sa vyhnúť progresívnej tarife, pretože ak sa stane pravidlom, môže mať za následok spomalenie ďalších pozitívnych krokov, ako je napríklad používanie tepelných čerpadiel ako náhradnej formy vykurovania. Na miestnej a regionálnej úrovni je treba začať informačné kampane o použiteľných metódach na zlepšenie energetickej účinnosti a o objektívnych výhodách, ktoré na základe porovnania prinášajú. To je možné podporiť aj špecifickými programami na podporu energetickej účinnosti.

C.    Význam malovýroby elektrickej energie

13.

Zdôrazňuje, že je dôležité, aby členské štáty a miestne a regionálne samosprávy podporovali miestne energetické riešenia (napr. vo forme družstiev) spočívajúcich v malovýrobe, rozvoji inteligentných sústav a účasti subjektov na strane dopytu, ktoré sú stále dôležitejším pilierom obnovy energetických trhov EÚ. Výbor regiónov obhajuje tento celkový prístup, teda nielen uľahčovanie uvedomelejšej spotreby, ale aj podnecovanie malovýroby, rozvoja inteligentných sústav a ráznej reakcie subjektov na strane dopytu v distribučných sústavách.

14.

Uznáva, že stále viac spotrebiteľov bude investovať prostriedky skôr do vlastnej produkcie, než by mali byť závislí od iných (spotrebiteľ energie, ktorý energiu pre svoje potreby alebo potreby svojich susedov aj vyrába), čo je z hľadiska informovanosti spotrebiteľov a udržateľnosti pozitívny vývoj. Malé podniky a iniciatívy (domácnosti, miestne komunity, sídliská, regionálne družstvá) budú mať stále väčší význam v miestnych a regionálnych dodávkach energií a budú pozitívne pôsobiť na miestne či regionálne hospodárstvo a trh práce. Preto by pre malých producentov energie mali byť energetické siete resp. inteligentné sústavy ľahko dostupné. Pre vstup týchto nových dodávateľov do sietí by sa mali vypracovať vhodné pravidlá, ktoré by mali domácnosti a malovýrobcov podnietiť k investovaniu do mikrovýroby energie. Výbor regiónov vyzýva Komisiu, aby venovala zvláštnu pozornosť rastúcemu významu malovýroby energie a s tým spojeným osobitným požiadavkám a podporovala výmenu osvedčených postupov na miestnej a regionálnej úrovni s cieľom uľahčiť tento vývoj.

15.

Zdôrazňuje, že zlepšenie práv spotrebiteľov a rastúci význam malovýroby si nielen žiada zavedenie inteligentných systémov merania spotreby, ale aj aktualizáciu koncepcie EÚ týkajúcej sa inteligentných sietí. Európska komisia očakáva, že hladko fungujúca a inteligentná sieť jednotlivých sústav prispeje k hospodárskej súťaži na vnútornom energetickom trhu, konkrétne sa však nezmieňuje o rastúcom význame malovýroby a potenciálnej úlohe spotrebiteľov energie ako producentov energie a partnerov pri akumulácii energie resp. ukladaní zdrojov energie v malom. Výbor regiónov sa preto domnieva, že Európska komisia by poňatie inteligentných sústav mala aktualizovať a že by sa mala uskutočňovať výmena dostupných poznatkov a inovácií s cieľom umožniť účinnú podporu malovýroby.

D.    Konkurencieschopné veľkoobchodné trhy a transparentnosť trhu

16.

Pripomína, že veľkoobchodné energetické trhy vysielajú cenové signály, ktoré ovplyvňujú voľbu výrobcov a spotrebiteľov, ako aj rozhodnutia o investíciách do výrobných zariadení a prenosovej infraštruktúry. Tieto signály by mali odrážať skutočné podmienky ponuky a dopytu v energetickej oblasti. Väčšia transparentnosť na veľkoobchodných energetických trhoch znižuje riziko, že trhy budú manipulované a cenové signály narušené. Výbor regiónov preto zdôrazňuje, že uplatňovanie nariadenia o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou (REMIT) je kľúčovým opatrením na riešenie nedostatkov na trhu s energiou v rámci celej EÚ.

17.

Domnieva sa, že pre účinné fungovanie európskeho energetického trhu je veľmi dôležité vypracovať predpisy pre siete, vyriešiť zostávajúce regulačné otázky v kontexte sieťového predpisu európskeho vyrovnávacieho trhu a vytvoriť koordinačnú iniciatívu na riešenie vznikajúcich regulačných a technických otázok. Výbor regiónov podporuje toto opatrenie ako spôsob, ako v Európe vybudovať a posilniť pružný a bezpečný energetický trh a domnieva sa, že uplatňovanie európskych predpisov pre siete pri súčasnom zohľadňovaní miery regionálnych rozdielov by Európska komisia mala nepretržite monitorovať, a to nielen preto, aby sa zabezpečila rýchla a účinná implementácia, ale aj funkčnosť týchto predpisov a ich účinnosť na trhu.

18.

Súhlasí s názorom Komisie na potenciál harmonizovaného systému v celej Európe. V priebehu vypracúvania predpisov sa ukázalo, že je nutné pevnejšie prepojenie medzi predpismi, ktoré boli vypracované súbežne na úrovni EÚ a členských štátov. V tejto súvislosti Výbor regiónov súhlasí s názorom agentúry ACER, že predpisy pre siete sa musia zameriavať na lepšie prepojenie medzi štátnymi energetickými sieťami.

19.

Je presvedčený o potenciáli plynu, najmä o jeho vyrovnávacích a záložných kapacitách, ale je rovnako ako Komisia znepokojený v súvislosti s rozdielmi v dostupnosti infraštruktúry pre zemný plyn, ktoré existujú medzi európskymi regiónmi. Vybudovanie zariadení na skladovanie a prepravu (skvapalneného) plynu vo všetkých európskych regiónoch a integrácia plynových a elektrických sústav by uľahčila realizáciu vnútorného energetického trhu. Výbor regiónov preto súhlasí s Komisiou a agentúrou ACER v tom, že regionálne iniciatívy by mali pomôcť vytvoriť ďalšie regionálne plynárenské uzly a energetické burzy s cieľom dosiahnuť úplné prepojenie trhu s elektrickou energiou v celej EÚ. Preto je potrebné posilniť elektrické a plynové prepojenia s okrajovými a ostrovnými oblasťami. Na miestnej resp. regionálnej úrovni by sa mali vypracovať pilotné projekty zamerané na koncepcie „power-to-gas“ (používanie elektrickej energie na výrobu plynu) a „gas-to-power“ (používanie plynu na výrobu elektrickej energie) a šíriť ich výsledky.

E.    Obnoviteľné zdroje energie

20.

Je presvedčený, že presadzovanie cieľa obnoviteľných zdrojov energie prispeje k dokončeniu vnútorného trhu s elektrickou energiou, zdôrazňuje však, že liberalizácia založená výlučne na cene nemusí nevyhnutne viesť k dekarbonizácii energetického systému EÚ. Integrovaný vnútorný trh s elektrickou energiou však znamená menšie cenové výkyvy na určitých regionálnych trhoch, čo umožňuje účinnejšie využívanie a integráciu sústav obnoviteľných zdrojov energie. Investície do energie by v ideálnom prípade mali uprednostňovať obnoviteľné zdroje energie. Keďže rozhodnutia jednotlivých členských štátov o obnoviteľných zdrojoch energie však zatiaľ nie sú jednotné, Výbor regiónov opakuje svoju požiadavku vypracovať spoločnú stratégiu na vytvorenie trhovo orientovaných i regulačných mechanizmov, ktorú vzniesol už vo svojom stanovisku k obnoviteľným zdrojom energie (CdR 2182/2012 fin).

21.

S cieľom uľahčiť integráciu zvyšujúceho sa podielu veternej a solárnej energie a zabezpečiť rovnováhu medzi ponukou a dopytom navrhuje jasný regulačný rámec, ktorý vymedzí úlohu rôznych aktérov a umožní hľadanie trhovo orientovaných riešení vedúcich k jasným cenovým signálom na energetickom trhu. Na strane dopytu budú cenové signály viesť k úsporám energie, na strane ponuky zabezpečia potrebnú flexibilitu. Sem patrí aj účinný systém obchodovania s emisnými kvótami, ktorý zabezpečuje primerané stimuly na investovanie do obnoviteľných zdrojov energie a flexibilitu. Požaduje štrukturálne riešenie naliehavého problému nadmernej ponuky emisných kvót s cieľom zabezpečiť, aby európsky systém obchodovania s emisnými kvótami poskytoval dostatočné stimuly na investovanie do rozvoja technológií s nízkymi emisiami oxidu uhličitého.

22.

Vyjadruje poľutovanie nad tým, že z dôvodu nedostatočnej koordinácie na úrovni EÚ a existencie rozdielnych, často nekompatibilných národných režimov podpory a náhrad za kapacity výroby elektrickej energie sa „regulatórna arbitráž“ stáva kľúčovým faktorom rozhodnutí o investíciách do elektrární v Európe. Výbor regiónov zdôrazňuje, že rozvoj obnoviteľných zdrojov energie nemožno vnímať izolovane a nesmie brániť fungujúcim energetickým trhom. Systémy štátnej pomoci v členských štátoch by mali byť jednoznačne zamerané, predvídateľné, prispôsobené čo do rozsahu sledovaným cieľom, primerané a mali by zahŕňať ustanovenia o postupnom ukončovaní poskytovania pomoci, aby odrážali zmeny v ekonomickej životaschopnosti podporovanej formy výroby. Každé opatrenie o pomoci sa musí vykonávať v súlade s príslušnými pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Orgány, hlavne v okrajových regiónoch, by pred uplatnením nových stimulačných opatrení mali v plnej miere zohľadniť skutočnosť, ako predpokladané rozhodnutia ovplyvnia elektrizačné sústavy v susedných regiónoch resp. krajinách. Výbor regiónov podporuje iniciatívu Komisie vydať usmernenia o osvedčených postupoch pri mechanizmoch podpory pre obnoviteľné zdroje energie.

23.

Schvaľuje iniciatívu Komisie v prospech jednotného inteligentnejšieho zdaňovania energie v Európe, keďže v súčasnosti sa zdaňovanie energie na miestnej a celoštátnej úrovni v rámci EÚ značne líši. Harmonizovanejší rámec zdaňovania, ktorý podľa objektívneho základu stanoví daňové zaťaženie obnoviteľných a fosílnych zdrojov energie, pričom pri každom produkte sa zváži jeho energetický obsah a emisie CO2, by prispel k plneniu cieľov 20-20-20 a pomohol by znížiť emisie CO2 a dosiahnuť ciele plánu postupu v energetike do roku 2050. V tejto súvislosti je potrebné dohodnúť sa na spravodlivej metodike prideľovania kvót emisií CO2 vznikajúcich pri výrobe a spotrebe energie ponad hranice regiónov a štátov v liberalizovanej celoeurópskej sústave prenosu a distribúcie energie.

24.

Zdôrazňuje, že okrem využívania obnoviteľných zdrojov energie je dôležitá aj energetická účinnosť a úspora energie. Mestské a územné plánovanie na miestnej resp. regionálnej úrovni, ako aj opatrenia energetickej účinnosti a stimulovanie výstavby energeticky účinných obytných a iných budov miestnymi a regionálnymi orgánmi môže prispieť k úsporám energie a podnecovať na hľadanie miestnych energetických riešení, medzi ktoré patrí o. i. využívanie kombinovanej výroby energie. Výbor regiónov odporúča venovať tejto politike neustálu pozornosť a navrhuje, aby sa osvedčené postupy na miestnej a regionálnej úrovni využívali na posilnenie príslušných európskych a celoštátnych opatrení.

F.    Mechanizmy spojené s potenciálom, uspokojovaním dopytu a bezpečnosťou dodávok energie

25.

Zdôrazňuje, že výsledkom predčasne zavedených a zle navrhnutých kapacitných mechanizmov môže byť roztrieštenosť vnútorného trhu a zabránenie investíciám. Výbor regiónov pochybuje o kapacitných mechanizmoch mnohých členských štátov, ktoré sú navrhnuté na podporovanie výrobcov elektriny v tom, aby ponechávali svoje výrobné kapacity dostupné na zachovanie dostatočnej kapacity aj vtedy, keď sa z premenlivých zdrojov elektriny, ako je veterná a solárna energia, nevyrába elektrina. Naproti tomu nadbytok energie (napr. veternej energie) by sa nemal viesť prostredníctvom sietí susedných krajín bez toho, že by sa toto opatrenie vopred dohodlo, pretože by to mohlo narušiť energetický trh v týchto krajinách (kruhové toky). V iných prípadoch môže nadbytok v jednej oblasti práve pomôcť odstrániť nedostatok v inej oblasti. Výbor regiónov podporuje politiku Komisie, ktorou je hľadanie cezhraničných riešení. Skôr než sa prijmú akékoľvek regionálne alebo štátne opatrenia, mala by sa uskutočniť náležitá analýza, ktorá potvrdí, že existuje problém s kapacitou a nie sú žiadne alternatívne riešenia a že navrhované opatrenia zohľadňujú cezhraničné účinky. Pre bezpečnosť dodávok má rozhodujúci význam koordinovaný prístup.

26.

Domnieva sa, že budúci európsky energetický trh by už nemala určovať iba ponuka, ale aj regulácia dopytu, najmä v čase najväčšieho dopytu po energii. Účastníci trhu sa musia snažiť o zníženie spotreby v priemysle a v domácnostiach a vytvoriť všetky predpoklady pre to, aby bolo možné využívať nové funkčné vlastnosti inteligentných sústav a inteligentných meračov. Výbor regiónov preto podporuje rozvoj koordinovaných kapacitných mechanizmov na európskej úrovni, ktoré umožnia vyvážiť spotrebu energie v časoch špičky, zabezpečiť fungovanie európskych elektrizačných sústav (najmä v časoch špičky) a podnecovať znižovanie spotreby elektriny.

27.

Je presvedčený, že pri vytváraní celkovej vízie európskej infraštruktúry je potrebné zohľadňovať rozvoj infraštruktúry pre prevádzkovateľov distribučných sústav v rovnakej miere ako pre prevádzkovateľov prenosových sústav. Rozvoj inteligentnej distribučnej infraštruktúry má rozhodujúci význam pre dosiahnutie cieľov stanovených do roku 2020 a je naliehavo nutné začať napájať energiu z obnoviteľných zdrojov do sietí a integrovať decentralizované energetické produkty do systému. Toto úsilie nemôže mať úspech, keď sa plánovanie infraštruktúry zastaví na úrovni prenosu.

G.    Siete infraštruktúry

28.

Uznáva skutočnosť, že nakoľko má energetický trh čoraz viac medzinárodný charakter, pri vytváraní vnútorného energetického trhu sú rozhodujúce prepojenia, záložné a uskladňovacie a akumulačné zariadenia a infraštruktúra. Výbor regiónov preto podporuje dohodu o balíku pre európsku infraštruktúru, ktorá sa dosiahla 27. novembra 2012, žiada však, aby sa popri veľkých (medzinárodných) investíciách investovalo aj do regionálnych, ba dokonca miestnych sietí, a do prepojenia s izolovanými a poloizolovanými ostrovnými systémami, keďže energia sa v čoraz väčšej miere vyrába na miestnej resp. regionálnej úrovni.

29.

Vyzýva orgány, aby sa zaoberali otázkou stimulov pre správne trhové investície do zariadení na výrobu, prenos, akumuláciu a vyrovnávanie ponuky a dopytu a odporúča, aby sa okrem existujúcich programov (Európsky energetický program pre obnovu, Nástroj na prepojenie Európy, politika súdržnosti EÚ, programu TEN-T, Horizont 2020) hľadali nové prostriedky financovania realizácie infraštruktúry. Verejno-súkromné partnerstvá, mobilizácia súkromných finančných prostriedkov, inovatívne dohody o financovaní a daňové opatrenia by mohli byť potenciálnymi spôsobmi získavania ďalších finančných prostriedkov. Aby sa umožnil prílev súkromných investícií, je potrebná väčšia istota v tom, ktoré investície prinesú zisky v dlhodobom horizonte. Výbor regiónov preto zdôrazňuje význam (dlhodobého) európskeho programu energetických investícií. Miestne a regionálne orgány by mali mať aj naďalej zjednodušený prístup k pôžičkám Európskej investičnej banky (EIB) na udržateľné energetické projekty. Okrem toho by regulačné orgány mali mať možnosť premietnuť zlepšenia infraštruktúry a vytvorenie záložných, uskladňovacích a akumulačných zariadení do sadzieb za energiu.

30.

Domnieva sa, že zjednodušenie schvaľovacích postupov v rámci EÚ a lepšie prideľovanie finančných prostriedkov pre cezhraničné projekty prispeje k rozvoju sietí infraštruktúry a k uvoľneniu investícií. Navyše by to mohlo viesť k zvýšeniu istoty dodávok v EÚ a integrácii obnoviteľných zdrojov energie tým, že sa zlepšia možnosti prenosu energie. Miestne a regionálne orgány by mali v tomto ohľade hrať dôležitú úlohu a to tak, že by mali zjednodušiť postupy plánovania a začleniť energetickú infraštruktúru do svojich systémov plánovania.

31.

Výbor sa domnieva, že náklady na energetickú sieť a jej rozšírenie, ktoré vznikajú tak v záujme životného prostredia, ako aj spotrebiteľov v celej EÚ, by sa mali znášať spoločne v duchu solidarity a nemali by jednostranne zaťažovať krajinu, v ktorej sa sieť rozširuje. Podporuje preto ďalší rozvoj a uplatňovanie mechanizmu rozdelenia nákladov v nariadení o balíku opatrení pre energetickú infraštruktúru, ako aj prácu, ktorú v tejto chvíli vykonávajú orgány dohľadu, ACER a ENTSOG na ďalšom utváraní tejto politiky.

H.    Inteligentné sústavy

32.

Dôrazne podporuje naliehavosť modernizácie existujúcej sústavy a rozvíjania inteligentných sústav a zasadzuje sa za spoluprácu pri rozvoji inteligentných sústav na európskej, štátnej a regionálnej úrovni a za vypracovanie európskych noriem pre inteligentné sústavy. Národné a regionálne akčné plány na modernizáciu sietí sú nevyhnutným doplnením existujúcich plánov. Výskumno-vývojové programy (rámcový program, program „Inteligentná energia – Európa“) by pritom mali pomáhať priemyslu. Najmä pilotné projekty na miestnej resp. regionálnej úrovni by mohli preukázať možnosti inteligentných sústav a pomôcť pri rozširovaní sústav po celej Európe. Výbor regiónov preto vyzýva Komisiu, aby spolupracovala s miestnymi a regionálnymi orgánmi pri vypracúvaní akčných plánov na zavádzanie inteligentných sústav.

33.

Zdôrazňuje, že na uskutočnenie premeny sietí na inteligentné sústavy sú okrem investícií potrebné ďalšie finančné prostriedky na vybudovanie novej infraštruktúry. Je potrebné preskúmať, či by regulačné orgány mali umožniť prevádzkovateľom premietnuť tieto finančné výdavky do svojej štruktúry sadzieb, čo v súčasnosti nie je povolené. Výbor regiónov ďalej žiada, aby metodológie porovnávania sadzieb a nákladov za prístup k prenosovým a rozvodným sústavám, ktoré zriadili regulačné orgány, zahŕňali nielen kvantitatívne aspekty (náklady), ale tiež kvalitatívne (napr. kritéria spoľahlivosti pre kvalitu sústav) tak, aby sa udržiavala súčasná úroveň kvality sústav.

34.

Domnieva sa, že pre rýchlu modernizáciu sústav a ich transformáciu na inteligentné sústavy je absolútne nevyhnutné, aby regulačný rámec podporil potrebné investície ich primeranou návratnosťou a bezodkladne stanovil jasné úlohy a povinnosti. Keďže prevádzkovatelia sietí potrebujú stabilný, predvídateľný a dlhodobý regulačný rámec, ktorý bude podnecovať a uľahčovať potrebné inovácie, je nevyhnutné mať dlhodobú víziu.

35.

Zdôrazňuje, že rozhodujúcou podmienkou akceptácie verejnosťou je transparentnosť a účasť občanov a obcí na plánovaní, rozvoji a realizácii rozvodných sietí. Postup plánovania rozvodných sietí sa musí prepracovať, aby zodpovedal novej ére energetickej účinnosti, obnoviteľných zdrojov energie a riadeniu dopytu a aby bola v rámci systému zabezpečená maximálna flexibilita a odolnosť. Súhlasí s tým, že postup plánovania rozvodných sietí musí byť inkluzívny, transparentný a demokratický.

V Bruseli 4. júla 2013

Predseda Výboru regiónov

Ramón Luis VALCÁRCEL SISO


Top